Ilieuuir geihsctft(Courant Russen bedreigen thans twee millioen Berlijners met honger Wist U ZATERDAG 26 JUNI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanfüflstWj te oljfMfwif myo IktI in te^enspoet" Negen en twintigste jaargang No. 7545 „De Opbouw" Boeken Tijdschriften BREESTRAAT 151 In Westelijk stadsdeel heeft men nog slechts voor één maand genoeg ziening van de twee millioen van de Westelijke sectoren van Berlijn ernstig in gevaar brengen. Van Ameri kaanse zijde werd nogmaals officieel meegedeeld, dat de voedselvoorraden het Westen der stad ongeveer voor maand toereikend zijn, indien de geheel wordt stopgezet. Door hun gant besluit, hebben de Russen zich te ruggetrokken uit de viermogendheden- overeenkomst voor de voedselvoorziening van Berlijn. Elke bezettende mogendheid leverde n.l. haar deel aan een centrale instantie, waarvan de leiding in handen was van de, ook al door de Sowjets op geheven verklaarde, Kommandantura het stadsbestuur. De Russen zullen de 1 millioen Duitsers in de eigen sector uil hun zone kunnen voeden. De laatste mo gelijkheid tot invoer uit het Westen, eer enkelspoorlijntje, is nu ook door de Sow jets geblokkeerd. Intussen worden de Sowjetmarken voor door wordt de gehele economie met Berlijn op grote schaal vervalst en dj flatie bedreigd en de zwarte handel weer in de hand gewerkt. Volgens de pl. burgemeester van Berlijn, dr Friedens- burg, zal Maandag aan de .Ver. Naties om inmenging gevraagd worden. Gister avond hebben Duitse gemeentefunctiona rissen aan de vier bezettende mogendhe den verzocht, de Oost- en Westmarken ir alle seotoren geldig te verklaren. Daar beide geldsoorten in de Westelijke toren reeds door elkaar worden gebruikt, wordt het verzoek eigenlijk alleen tot de Sowjets gericht. In de Russische zont wachten 60.000 postpakketten op vervoei naar het Westen. Berlijnse socialisten hebben de gealli eerden gevraagd, toch vooral in de stad te blijven, opdat Berlijn geen ..tweede Praag" wordt. Berlijn, zo werd gezegd, „is reeds drie jaar lang een voorpost van het totalitaire stelsel". Generaal Brown- john, de pl.v. militaire gouverneur in Duitsland, is gisteren naar Londen ver trokken voor besprekingen met zijn re gering. Bevin heeft voorts nog verklaard, dat de toestand in Berlijn, Maandag in het Lagerhuis aan de orde komt. Het Aimeri'k. militaire bestuur voor het verkeer te Berlijn heeft bepaald, dat alle Duitse auto's, die de Amerikaanse sector binnenkomen, slechts voorzien van een Russische vergunning, door de Duitse hi de strjjd om de macht over Berlijn zijn de Russen tot een nieuwe stap overge gaan. Een nieuwe uitdaging aan de drie Westerse mogendheden. Na de volledige stopzetting van de invoer van levensmiddelen uit de Westelijke zone van Duitsland, hebben zij thans bepaald, dat ook uit de Oostelijke zone, hun eigen Duits gebied dus, géén enkel voertuig met levensmiddelen in de Duitse hoofdstad zal worden toegelaten, natuurlijk met uitzondering van hun eigen sector. Tezamen met de verkeersblokkade, kan politie in beslag genomen zullen wor- maatregel, de voedselvoor- den. Deze maatregel is genomen, omdat MUt die Russen de viermogendheden overeen komst betreffende het verkeer in Berlijn hebben geschonden. De door de Sowjets ingevoerde valuta wordt met een volkomen ondergang be dreigd door vervalsingen op grote schaal van plakzegels, die het nieuwe geld van de oude Reichsmarken onderscheiden. Tientallen drukkerijen houden zich bezig met het drukken van de gemakkelijk na te maken zegels, die bij honderdduizen den worden vervaardigd. Meer bevoegdheden voor de Duitsers De Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs hebben gisteren plannen be kend gemaakt, voor reorganisatie van de geallieerde militaire regeringen op drie- mogendhedenbasis. dus met Frankrijk, om de Duitsers meer bevoegdheden te kunnen geven. Zulks in afwachting van de instelling van de federale regering, volgens de aanbevelingen van Londen. Koning Leopold vraagt een referendum Koning Leopold heeft a-an Paul Henri Spaak om een referendum verzocht, in zake zij-n terugkeer tot de Belgische troon. Hiermede neemt hij duidelijk stel ling in het moeilijke vraagstuk van de koningskwestie, dat de Bel-gische poli tieke gemoederen nog steeds verdeeld houdrt. Een volksstemming acht hij de beste methode, hoewel -hij niet afkerig staat tegenover een parlementair onder zoek. Wil de meerderheid zijn terugkeer niet. dan wdl hij afstand doen. Zijn oud ste zoon, prins Boudewijn, die zijn stu dies nog voortzet, wondt op 7 September meerderjarig. Turkse tabak naar Nederland. Er za l een Belgisch-Turks consortium worden gesticht, dat Turkse tabak op de Belgische, Nederlandse en Luxem burgse markt brengt. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR P.I.T., Laan van Meerder- voort 49, Den Haag. Vandaag komt bij wijze van uitzonde ring „thuis" aan de beurt. En wel het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, de organisatie, die reeds zoveel voor onze jongens doet. Graag vestigen we daar eens de aandacht op. Het is maar al te vaak gebeurd, dat soldaten in Indië bitterd werden, omdat zij weinig of niets Van hun kerk in Holland hoorden. Voor hen èn voor de velen, die géén kerkelijke •ch tergrond hebben en toch daarnaar hunkeren èn voor alle anderen, doet P.I.T. prachtig, onmisbaar werk. Zorgt U ook voor de jongens overzee? Wilt U ook helpen, de arbeid van P.I.T. mogelijk te Blaken? En niet alleen tijdschriften uit 1928 en versleten boeken sturen? Na- hiurlijk doet P.I.T. bij de a.s. boekenactie feen vergeefs beroep op UI Postzegels met beeltenis van Koningin Juliana En herdenkingszegels bij Regeringsjubileum In verband met het gouden Rege ringsjubileum van H.M. de Koningin worden van 31 Augustus t/m. 30 Sep tember herdenkingspostzegels uitge geven van tien en twintig cent. Zij blijven tot eind 1949 voor frankering geldig. Door de Troonwisseling zal ook de beeltenis van H.M. Koningin Wilhelmina op de in omloop zijnde postzegels van vijf cent en hoger ver vangen worden door die van Konin gin Juliana. Zegels van tien en twin tig cent met het portret van de nieuwe vorstin zullen reeds bij de troonswisseling gereed zijn. De overige waarden verschijnen daarna zo spoedig mogelijk. Zowel de her denkingszegels als de nieuwe zegels zijn ontworpen door S. L. Hartz. VELE RUSSEN TREKKEN UIT WENEN Het spoorwegstation Moedl-ing, aan de buitenkant van Wenen, is de laatste tien dagen vrijwel voor de bevolking afge sloten geweest. Vele vrouwen en kinde ren van Russische militairen repatriëren en het station staat propvol met meube len en huishoudelijke artikelen. Zoon van Stalin onderscheiden. Generaal-majoor Wassdly Stalin, de zoon van een „groot" vader, omving de Orde van de Rode Banier, wegens zijn succesvolle vervulling van commando- opdrachten. De Haagse reddingsbrigade zal voor haar nobele werk voortaan hulp ontvan gen van „Aero-Holland" (Ypenburg), die een vliegtuig ter beschikking stelde dat de plaats van de drenkeling In zee zal bepalen om dan reddingsmateriaal uit te werpen. De machine is gestart Rusland en Israël wisselen gezanten uit Egypte schendt het bestand driemaal. Israël heeft Egypte beschuldigd va schending van het bestand. Twee Egyp tische Spitfires hebben n.l. gisteren twee Joodse nederzettingen gebombardeerd en het Egypt, leger heeft een Joods convooi tegengehouden. Rabbi Fishman en Shapiro, die uit protest tegen de ongere geldheden van de Irgoen te Tel Aviv, zoals gemeld, ontslag als minister namen, hebben thans hun ontslagaanvrage inge trokken. Intussen worden steeds meer leden van de Irgoen gearresteerd. Over de Egyptische aanval op het vliegtuig der Ver. Naties werd nog nader gemeld,' dat de Amerik. piloot door de 15 tref fers, die de machine kreeg, niet werd ge wond. Eén der belangrijkste feiten inzake Palestina is wel, dat Rusland en Israël zijn overgegaan tot uitwisseling van zanten. Yersjof wordt Sowjet-gezant Tel Aviv, terwijl mevr. Golda Meyerson benoemd is tot gezante van Israël te Moskou. Mr J. G. Holstein gaat heen Op diens verzoek is aan mr J. G. Hol stein. m.i.v. 1 Juli eervol ontslag ver leend als adv.-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden. Truman tekent tegen zijn zin verplaatste personenwet Hy zal zijn veto in 't Congres uitspreken. President Truman heeft gisteravond het wetsontwerp tot toelating van 205.000 verplaatste personen in de U.S.A. binnen twee jaar ondertekend. Truman tekende met tegenzin, omdat het ontwerp niet inhield, wat hij het Congres had ge vraagd. Er is n.l. een bepaling in vervat, die Truman als een discriminatie van de Joodse verplaatste personen ziet. De wet wil slechts die personen toelaten, die op of vóór 22 December 1945 Duitsland, Oos tenrijk of Italië binnenkwamen. De meeste uitgewekenen, die nu nog in deze landen verblijven, zijn er na die datum gekomen, aldus de president. Hij zal bij de behandeling in het Congres zijn veto over de wet uitspreken en aandringen op een meer faire en humane wet. Tevo ren had Turman de wet voor dienstplicht van mannen van 19 tot 25 jaar voor een peride van elf maanden ondertekend. DOODSTRAF TEGEN VELSENSE N.S.B.-ER GEËIST Tegen de beruchte N.S.B.-er F. W. Ro- sendahl uit Velsen, die vele arrestaties heeft verricht, waardoor onderduikers, enz. zijn omgekomen, is voor het A'damse B.G. de doodstraf geëist. Prinselijk Paar bij militaire sportwedstrijden Prinses Juliana gekweld door een kaakontsteking Het jacht „Piet Hein" is gistermiddag met het Prinselijk Paar aan boord de haven van Den Helder binnengestoomd. Prinses Juliana verliet het jacht niet omdat zij enige hinder had van een kaakontsteking. Een tweetal echtgeno ten van gevallen Helderse illegale strij ders moesten zich aan boord begeven om de Prinses bloemen aan te bieden. Inmiddels werd Prins Bernhard door de burgemeester. G. Ritmeester, ontvangen en inspecteerde de Prins de erewacht van de Kon. Marine. *De stedebouwkun- dige prof. Wieger Bruins lichtte de Prins voor over de verwoestingen in Den Hel der. Na een bezoek aan de „Dorus Rijkers", waar de Prins zich onderhield met de oud-schiper Coen Bot en de 92-j. nestor der Helderse zeevaarders Janus Kuiper, werden 's avonds de militaire sportwedstrijden bijgewoond, ook door de Prinses-Regentes, die weer volkomen hersteld was. Politieke strijdmiddelen, die meer dan grijs zijn Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft minister Van Maarse- veen vragen gesteld of het hem bekend is, dat er de laatste tijd allerlei vertrou welijke stukken worden gepubliceerd, afkomstig van het B.N.V., de C.V.D.. de P.O.D. en de P.R.A. als strijdmiddel tegen bepaalde politieke figuren, en dat de leiding van de C.V.D. zelfs de kam pen laat afreizen om politieke delin quenten voor dat doel te gebruiken, o.a. Jan Baars, Viermann en Rauter, welke laatste heeft geweigerd. Het Kamerlid verzoekt om een streng onderzoek. DRIE MILLIOEN SIGARETTEN ONDER BLOEMKOOL Aan de Belgisch-Duitse grens werden in een, met bloeimkool geladen, vracht auto 3 miüHioen sigaretten ontdekt. Deze affaire stond onder leiding van een vrouw, die daarna opgesloten werd te En de koe zegt boe noch ba, maar staat rustig te wachten tot zij electrisch is leeggemolken. Op de rijks-proefzuivelboerderjj te Hoorn experimenteert men nl. met een nieuw Amerikaans apparaat dat men hier in gebruik ziet. In Augustus 200 gram rijst voor iedereen In de bonnenlijst van 1 Juli zal een voorinleveringsbon voor 200 gram rijst alle leeftijdsgroepen worden aange- ;n, welke hoeveelheid in de 2e helft Augustus ter beschikking zal komen. Er is 3000 ton rijst aangekocht voor bin nenlandse consumptiedoeleinden. Het is nog onzeker of op voortzetting van deze import kan worden gerekend. Na jaren zal er dus weer eens rijst op de Nederlandse borden komen. Prof. ROMME NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. Vandaag is prof. mr C. P. M. Romme per Constellation van Batavia naar Ne derland gestart. Spanje van Veiligheidsraad-agenda af. De Veiligheidsraad heeft besloten, de kwestie-Spanje voor het ogenblik te laten rusten, hoewel Rusland en de Oekraïne vóór behandeling van het probleem sbamdén. Drukke TT-verkeer eist bij Doornspijk een dode Tijdens de eerste races p de gevaarlijke Zuiderzeestraatweg bij Doornspijk heeft gisteravond het extra drukke T.T.-verkeer een dode geëist. De motorrijder A. Geerdes uit Rotterdam, die met zijn verloofde als duopassagiere, de richting' Zwolle reed. moest stoppen or een trailer, welke hem. (blijkbaar en, aan de verkeerde kant van de weg) tegemoet kwam. Onmiddellijk werd zijn motor gegrepen door een achter hem rij dende personenauto, met het gevolg, dat het tweetal tussen tractor en aanhang wagen terecht kwam. De verloofde van Geerdes werd gedood, terwijl hij zelf zwaar gewond naar het R.K. zieken- Earl Warren candidaat voor vice-presidentschap Republ. conventie koos hem op voor dracht van Dewey. Gouverneur Earl Warren, van Califor- nië, werd gisteren door Thomas E Dewey voorgesteld, als candidaat voor het vice-presidentschap in November a.s. De conventie van de Republikeinsche partij te Philadelphia heeft deze voor dracht eenstemmig goedgekeurd, omdat er geen andere candidaat gesteld was. Zoals bekend, was Truman ook tijdens Roosevelt vice-president, een functie, die tijdens vacanties ed. van de president slechts naar buiten treedt. Mocht de pre sident tijdens zyn ambtsperiode overlij den, zoals met Roosevelt het geval was. dsn wordt de vice-president automatisch zijn opvolger. Warren is 57 jaar oud en zeer populair in Cglifornië. Hij begon als „porder" van snoorwegpersoneel en boerenarbeider. Daarna studeerde hij rechten en werd procureur-generaal. Henry Wallace, de candidaat voor de derde partij, liet zich over Dewey's verkiezing als volgt uit: „Het was een race tussen paarden uit dezelfde stal, en het heeft niet meer be tekenis." een Finse rijder gedood huis te Zwolle overgebracht moest wor- In de tweede ronde van de le races der TT 350 cc klasse, die hedenmorgen taanving. is de Finse rijder Goesta Loenn- fors, op A.JS. in een haarspeldbocht met volle vaart tegen een strowand ge reden. De dicht achter hem rijdende Fransman Perrin kon niet meer voor komen, dat hy met zijn Velocette over de Fin heenreed. Zwaar gewond werd deze naar het ziekenhuis te Assen ver voerd, maar onderweg is hy reeds over leden. Perrin liep lichte verwondingen op, zijn motor werd echter zwaar be schadigd, zodat hij de strijd moest sta- DIENSTPLICHTIGEN OP ZONDAG OPGEROEPEN. Het C.-H. Tweede Kamerlid mr Beer- nink heeft minister Fiévez vragen ge steld, waarom dienstplichtigen der lieh- ting-1948 op Zondag 27 Juni zijn opge roepen voor de commissie voor selectie van officieren te Gorinchem. Hij ver zoekt deze oproep te wijzigen. Ned. studenten helpen Tsjechische collega's Onder voorzitterschap van prof. dr G. C. Heringa is in het leven geroepen de Stichting „Het Universitair Asylfonds", die zich beijvert om hulp te verlenen gevluchte Tsjechische studenten. Reeds zijn 20 uitgeweken studenten opgenomen in Huize „Zuylenveld", waar zij zich ver trouwd maken met de Ned. taal en be kendheid verkrijgen van de Ned. zeden en gewoonten. Van iedere Ned. student zal een bijdrage worden gevraagd van min. ƒ0,50 en max. ƒ1 per maand, ten einde de door de Regering toegelaten 100 studenten te kunnen helpen. De Tsjechen worpen ondergebracht in diverie un: siteatssteden en allen krijgen zij een i tor toegewezen, die hen by hun studie van dienst zal zijn. GESNEUVELD VOOR HET VADERLAND Deze week vier doden De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn geleden: Kon. Landmacht: Sold. J. C. Decker uit Maastricht, korp. N. G. van den Heuvel uit Den Haag, sold. F. Schoenmaker uit Andijk, allen aan wonden overleden, sold. J. B. J. van der Waard uit Rotterdam, gesneuveld. De Kon. Marine en het Kon. Ned. Ind. Leger hebben geen verliezen gerap porteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Jan. j.l. zijn 30 man gesneuveld en 10 aan hun wonden overleden. De na 16 Juli 1947 door ons gepubliceerde verlieslijsten bevatten 590 namen. DOODSTRAF GEËIST TEGEN LH» VELSENSE POL. RECHERCHE Tegen de 55-jarige voorin. N.S.B.-on- derluitenant van politie, Chr. B. Noord- uit IJmuiden-Oost, die deel uit maakte van de beruchte politieke recher che uit Velsen. is gisteren voor het B.G. te A'dam de doodstraf geëist. Hij was o. betrokken bij de arrestatie van de 4- jarige Tommy Wolf, een ondergedoken Joods jongetje, dat korte tyd daarna in Westerbark overleed. VIJF MILLIOEN KG HARING NAAR TSJECHOSLOWAKIJE De Stichting Export Verse Haring te IJmuiden heeft na 12 dagen onderhan delen in Praag een contract afgesloten de levering van 5 millioen kg verse haring aan Tsjechoslowakije. De levering geschiedt in de maanden Aug. tot Dec. Lieftinck als liefdezuster voor de belastingbetaler De kwellende moeilijkheden zullen worden verlicht Minister Lieftinck heeft op een pers conferentie belangrijke maatregelen aan gekondigd om de grote moeilijkheden, waaronder de belastingbetaler thans ge bukt gaat, te verlichten. Zoals men weet, heeft het lang ge duurd. voordat de aanslagbiljetten wer den uitgezonden, met het gevolg, dat Sijmen zich geruime tijd het hoofd heeft gebroken met de vraag, hoeveel hij wel betalen moet, terivijl meer zorgëloze na turen leefden alsof er nog geen zware klappen op komst waren. De fiscus heeft inmiddels zijn achterstand ingehaald en nu vliegen de biljetten de deur uit en DAT van 11-18 Aug. in de Gem. univ. an A'dam het 10e internat, congres voor philosophic wordt gehouden. DAT min. Van Maarseveen te Gronin gen op de jaarverg. van de Ned. Juristen- de mogelijkheid van een Benelux- juristenver. besprak. DAT de St. Crt. van gisteren een nieuwe regeling voor het Vacantiezegelfonds loodgieters- en fittersbedryf bevat. DAT generaal H. F. J. M. A. von Freytag Drabbe is benoemd als opvolger van D. Staveren tot voorz. der Comm. voor de filmkeuring. DAT de Eng. ambassadeur Sir Philip Nichols 8 Juli in Den Haag aan een aan tal Nederlanders, die geallieerde piloten hielpen, „the ribbon of the Kings medal for courage of freedom" uitreikt. DAT wegens demontage van de Bailey brug het verkeer over de brug bij Hedel an 9 Juli 21 uur tot 10 Juli 7 uur v.m„ f zo nodig langer, is gestremd. DAT de Stichting „Menno van Cou- hoorn" op 29 Juni een excursie zal maken de 600 jaren oude vesting Naarden waarbij de heer C. A. den Bruyn uit Leiden een lezing zal houden. DAT de aan de componisten Sem Dres- ;n en Willem van Otterloo toegekende prijzen van de Johan Wagenaarstichting worden uitgereikt op 29 Juni om 4 uur i het stadhuis te 's-Gravenhage. DAT de Legertentoonstelling te A'dam verlengd tot en met 3 Juli a.s. DAT 49 jaar oud te Almelo is overleden R. A. Hulscher. DAT de 5-j. A. Stokkers uit Apeldoorn door een auto werd gedood. DAT alle aandeelhouders bij de emissie Schokbeton van him claimrecht hebben gebruikt gemaakt. DAT volgens een te Leiden gehouden rede van min. Lieftinck de Regering, dank zij de Marshall-hulp, binnenkort tot in voering van een aantal bevrijdende maat regelen voor ons economisch leven hoopt te kunnen overgaan. DAT de heer J. v. d. Kieft, dir. De Arbeiderspers, voor een jaar is noemd tot voorz. van de pas gevormde Intern. Federatie van Dagbladdirecteuren en -uitgevers. DAT voor het Arnhemse Hof 3 maanden is geëist tegen de Zutfense voetballer A. H. v. O., die in de wedstrijd AZC Zutfania een andere speler door een kop stoot een hersenschudding bezorgde. DAT de de vorige week uit Nederl. v trokken Hongaarse kinderen in goede conditie in Boedapest zijn aangekomen, doch de trein leeg terugkeerde, daar de regering geen andere kinderen wilde uit zenden. DAT minister Witteman gisteren een bezoek heeft gebracht aan de Ambachts- en Nijverheidstentoonstelling in de Hout- rusthallen te Den Haag. DAT in Bennekom een streekzieken huis gebouwd zal worden met ruimte voor 225 bedden, welke bouw door 25 Prot. kerkeraden en de R.K. Orde der Johan- niters wordt gesteund. DAT in het Nat. Radioprogramma van Dinsdag a.s. prof. mr Cleveringa als voor zitter van het Prins Bernhardfonds om 8.05 uur een slotwoord zal spreken over de Anjer Vrijheidscampagne. DAT pijn. 150 Nijmeegse studenten deel zullen uitmaken van de Nationale Re- DAT is benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw mr H. F. van Leeu wen, dir. der Twentsche Bank te A'dam. DAT voor het Arnhems B.G. 13 j. werd geëist tegen de verrader en ex-wethouder van Apeldoorn E. F. Buitenhuis. DAT vandaag drie Amerikaanse tand artsen, die veel hebben gedaan voor hel herstel van het tandartsberoep in Ned. na de bevrijding, in hun land de erete kenen van de Orde O. N. hebben ont vangen. DAT het Rijk en de gemeente Gronin gen beide voor 15 pet deelnemen aan de bouwkosten voor een industrieflat, het welk f 3 millioen zal kosten en aan kleine bedrijven plaats zal bieden. DAT de Perszuiveringscommissie be sloot geen naamsverbod op te leggen aan „De Courant Het Vaderland", daar zulks slechts geschied voor de „meest ernstige gevallen. DAT de Eerste Kamer' Dinsdag 29 Juni eer bijeenkomst, 's middags o.a. de In ternationale Tarwe Overeenkomst behan- en 's avonds de dekking der mijn werkerspensioenen. DAT te Beek en Donk is geopend het Tyresoles Autobandenvernieuwingenbe- drijf, waar afgesleten loopvlakken van >n nieuwe laag rubber worden voorzien. DAT de vertegenwoordiger van de ANW te New-York, de heer Steenhoven, de talages van The Neth. Tourist's Of- e in New-York een Friese kamer wil doen inrichten. DAT in Zierikzee is opgericht de Coöp. Melk- en melkproductencentrale voor Schouwen en Duiveland en St. Philips- land. DAT de Ned. Fotografen Patroonsver eniging protesteerde tegen de nog steeds bestaande ondernemingsbelasting, die hi. zonder enige rechtsgrond in Ned. zin zou zijn. DAT de Muziekvereniging „Crescendo" te Neede gisteren 50 jaar bestond en de burgery f 1300 aanbood voor de aankoop van nieuwe instrumenten. DAT 11 Aug. voor de Raad van Cassatie terecht staat de chef van het bureau Joodse Zaken te A'dam. R. W. Dahmen von Buchholz. door het B.G. te A'dam tot levenslang veroordeeld. werd benoemd tot Ridder Ned. Leeuw. DAT de Bond van Loodgieters- en fit- terspatroons een tweedaags congres in Leeuwarden heeft gehouden, waar werd gepleit voor afschaffing van de lood- en zinkdistributie. DAT aan D. P. Spierenburg, adj.-dir.- generaal voor de buiten! econ. betrek kingen. tijd. als hoofd van het Ned. Bu reau voor het Europese Herstelplan te Parijs de pers. titel van gevolmachtigd minister is verleend. DAT voor 1948/1949 i.v.m. de concur rentie zeer hoge eisen worden gesteld aan de mosselhandel. DAT het contactvaartuig „Van der Steng" 7 Juli by Den Bosch door alle plaatselijke watersportverenigingen met de beschikbare boten wordt begroet. ontstaan. de belastingbetaler ontvangt een roffel- vuur van aanslagen. Daarom is bepaald, dat minder draag- krachtigen de inkomsten-, vermogens- en ondernemingsbelasting en onder bepaald voorbehoud de heffingen ineens vier maanden later mogen betalen dan de aan slagen in 1948 zijn uitgegaan. De eerste 5 maanden na dagtekening van het bil jet komt pas de eerste vervolging, vier maanden later de tweede en zo nodig na weer 4 maanden de derde. Deze be paling .geldt echter niet voor personele en grondbelasting en evenmin voor VA.B. t.a.v. zwarte aanwas. Voor heffingen ineens geldt deze ver zachting slechts voor natuurlijke perso nen met minder inkomen dan f 5000 en een belastbare som van f 35.000, d.w.z. een vermogen van hoogstens f 50.000 voor gehuwden zonder kinderen. Bovendien blijft de oude bepaling ge handhaafd, dat definitieve aanslagen voor inkomstenbelasting, welke ineens opvorderbaar zijn, tot en met 1946 in vijf termijnen kunnen worden betaald, welke bepaling voorts nog is uitgebreid tot 1947 i 1948. Boven dit alles blijft nog de mogelijk heid bestaan om bij de ontvanger uit stel te vragen. Molotof: Alleen Rusland kan Duitse kicestie regelen Molotof is gisteravond naar Moskou teruggekeerd, na in Wanschau de bijeen komst van ministers van Buitenlandse Zaken der zeven satellietstaten te heb ben bijgewoond. Vóór zijn vertrek ver klaarde hij, dat slechts de Sowjet-Unic iai staat is, een program voor de Duitse kwestie op te stellen. In Washington werd gezegd, dat de pogingen om tot een viermogendheden-overeenkomst, be treffende Duitsland te komen, beschouwd moeten worden als een Russische ma noeuvre om het Duitse volk te winnen. PROF. KOHNSTAMM ERE-VOORZITTER VAN HET I.V.LO. Prof. dr Ph. Kohnstamm is wegens zyn hoge leeftijd afgetreden als voorz. van de Stichting voor Volksontwikkeling, DAT op 30 Juni, 1 en 2 Juli tijdens de I.V.I.O. en heeft het ere-voorzitterschap jubileummars in de drie Noordelijke pro- aanvaard. Hij wordt opgevolgd door dr vincies op de betreffende wegen vrij Ph. J. Idenburg. Tot directeur is be- langdurige verkeersstremmingen kunnen I noemd de heer C. J. J. Wiedhaup en tot financieel directeur IX W. da Knijf. Al te gortig De nadering van de verkiezingen maakt bepaalde mensen, vooral hen dia niet al te vast in de schoenen staan, zenuwachtig. Dan komen ze tot heel merkwaardige redenaties, die ook al geen bewijs zijn voor de soliditeit van hun standpunt. Ook prof. Romme. die nu in Indië vertoeft, begint blijkbaar aan eniga nervositeit te lijden en heeft nu uit Ban doeng een artikel gezonden aan enkela R.K. bladen, dat wij, ook ter wille van de gemoedsrust van deze politicus, niet geheel onbesproken willen laten. De hooggeleerde partijleider bericht in dit artikel, dat „men" (de aanhalings tekens zijn van ons) in Indië de Neder landse verkiezingen met wantrouwen tegemoet ziet. Zal, zo luidt volgens prof. Romme in Indië de vraag, zal het Neder landse volk blijk geven, de samenwer king in de nieuwe rechtsorde te willen voeren op de basis van gelijkberechti ging. op de 5050-grondslag, of leeft in het Nederlandse volk de geest, dat Neder land overwicht wil behouden? Deze vraag, aldus vervolgt prof. Romme leeft niet alleen onder republi keinen. maar ook onder anti-republikei- Op deze vraag, zegt hij. is slechts afdoend antwoord mogelijk: de ver kiezingsuitslag. „De 7e Juli is een ogen blik van hoogste ernst voor de mogelijk heid van een nieuw duurzaam samen gaan tussen Nederland en Indonesië. Wie stemt vóór Nederlands overwicht en dus tegen de grondwetsherziening dus voor Anti-Revohitionnairen, Feuilleteaunisten of Welteranen hij snijdt de kans op .euw blijvend samengaan af". Hierboven vindt men de kern van prof. Romme's betoog, dat uitloopt op een be roep op de lezers, bij de stemming toch vooral hun „burgerplicht", hun „Rijks- plicht". niet te verzuimen. ?t zou ondankbaar zijn, indien wij dit hartstochtelijk beroep onbeantwoord lieten. En dan willen wij met een vraag prof. Romme beginnen. Hij heeft in Indië dus ontmoet republikeinen en anti-republikeinen. Wij begrijpen dat niet helemaal. Dat er in Indië republi keinen zijn, wisten wij nu langzamerhand wel. Er zijn de laatste dagen nog wat an die aanslagen gepleegd om er ons in te herinneren. Maar anti-republikeinen? Dan heeft prof. Romme zich in Indië toch wel heel iran de regering en ook van dr Van Mook en zijn vrienden verwijderd. Of rekent hij dié gemakshalve ook maar onder de republikeinen? Het zou voor politiek leider niet ondienstig zijn, hij zich in deze belangrijke kwesties met iets meer nauwkeurigheid uitdrukte. Prof. Romme heeft zijn artikel ge schreven in Bandoeng, de stad waar de federale conferentie wordt gehouden, en daarom wagen wij voor een ogenblik de veronderstelling, dat hij met die anti- republikeinen bedoélt de aanhangers de federatie-gedachte, vertegenwoor digers van de niet-republikeinse gebie den. Dat ze de republiek maar matig ge zind zijn, is bekend en bovendien vol komen begrijpelijk. Maar het past hele maal niet aan een leider van een der regeringspartijen om die mensen anti- republikeinen te noemen. Is het niet da uitdrukkelijke bedoeling, dat deze zelfde republiek, waar die mensen dus tegen zouden moeten zijn. straks samen met en naast hen deel uitmaakt van da federatie der Verenigde Staten van Indonesië? Dit nu verder daargelaten. Aangeno men nu, dat prof. Romme met die anti republikeinen werkelijk de aanhangers van de federatie, de zgn. federalisten bedoelt, dan wil hij zich dus opwerpen als- een pleitbezorger van deze mensen in de verkiezingsstrijd en wel ten gun ste van het thans gevoerde regeringsbe leid en tegen bepaalde andere opvat tingen, die door prof. Romme w\J nemen aan: gemakshalve wel erg on juist worden getekend. Voor vervolg rie Pag. S) GUERILLA OP MALAKKA GAAT VOORT. De laatste 24 uur zijn op Malakka weer 5 personen door terroristen vermoord. Een politiejeep werd overvallen en ook wordt weder een ontvoering gemeld. De symbolische overdracht van de hulp der „Aero Holland" aan het Haagse gemeentebestuur. In het mid den, links dhr Frits Diepen en dhr. Rima, leider der Haagse Rcddings- WEERBERICHT Meer wind. Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen en later, voornamelijk aan de kust, enkele tijdelijke opklarin gen. Matige, later vooral langs dc Wad denzee nu en dan krachtige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering temperatuur. ZON EN MAAN Zondag 27 Juni: Zon op 4.21, onder 21.04 uur: maan op 0.24, onder 10.13 uur. Maandag 28 Juni: zon op 4.22. onder 21.04 uur; maan op 0.34. onder 1124 uur. Juni L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1