Jitcttim? Criïtsctir ÜTmmiut THOMAS E. DEWEY wordt in November weer I candidaat der Republikeinen Philadelphia-conventie in feestroes koos hem Wist U VRIJDAG 25 JUNI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103 Tel. redactie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936. Negen en twintigste jaargang No. 7544 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tanluasfirlj te gficMewil myo \jtrl in te^empoet" ZONDERLINGE JOURNALISTIEKE MANOEUVRE Zie pag. 2 boven de concurrenten De conventie van de Amerikaanse Republikeinse party heeft de candidaat voor de presidentsverkiezingen van November a s. gekozen: Thomas E. Dewey. thans gou verneur van de dichtstbevoike staat van New York en in 1944 verliezend tegen- candidaat van wijlen president Roosevelt. De twee eerste verplichte stemmingen leverden geen absolute meerderheid op, hoewel hy aan de kop ging. Doch toen Taft en Stassen zich bij de derde stemming terugtrokken, verkreeg Dewey 1094 stemmen en géén enkele tegenstem. de derde stemming. Taft en Stassen trok ken zich terug. Dewey had 1094 stemmen. Het was gisteren feest in Philadelphia. De republikeinse aanhangers hebben te gelijk met de conventie de stad over stroomd. Het is er Amerikaans. De zaal, die dient als onderkomen voor de con ventie, is vol lawaai. Reclame, reclame, reclame. Ballonnen met kleine vaantjes met de naam van één der candidaten stij gen naar de zoldering en springen uit elkaar. Een sirene huilt. Een koeienbel rinkelt.. Amerikanen, die als Schotse Hooglanders vermomd zijn, pijpen op doe delzakken. Een knappe, blonde leidster van een vrouwenband, zoals er vele door de stad trekken, wordt op het podium ge hesen. Het publiek loeit. In de zaal zelf krioelen honderden mensen, voor het me rendeel van middelbare leeftijd. Goedge- kleed en met een intelligent gezicht. Ze gillen, joelen, duwen, struikelen zwaaien met plakkaten voor hun ponventie zonder conventie. Tussen de dertienduizend bezoekers zijn de 1094 af gevaardigden, die een candidaat moeten kiezen. En dat gebeurde ook nog, drie maal zelfs. De eerste keer 434 stemmen voor Dewey, 224 voor Taft, 157 Stassen en 62 voor Vandenberg, die zich op het laatste moment nog candidaat stelde. De tweede maal 515 stemmen voor Dewey, 274 voor Taft, 149 voor Stassen en weer 62 voor Vandenberg. Toen kwam Molotof c.s. willen Duitsland binnen 1 jaar ontruimd zien Conferentie van Warschau met Potsdam als basis tegen Londen Molotof en z'n collega's van zeven Oost- Europese staten, die reeds enkele da gen langs de zwaar bewaakte wegen van Warschau naar het paleis Wilanof reden voor de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, hebben gisteren hun taak beëindigd. De acht ministers heb ben o.a. een vredesverdrag voor Duits land verlangd, waardoor de bezettings troepen een jaar na ondertekening van het verdrag zouden verdwijnen. Vanzel- 1 sprekend ging deze bijeenkomst lijnrecht tegen de onlangs in Londen gehou den zesmogendhedenconferentie, hetgeen blijkt uit de verlangens der ministers. Ze willen nakoming van de te Potsdam ge stelde eisen aangaande demobilisatie en demilitarisatie van Duitsland door de vier mogendheden, w.o. ook Rusland. Ver- der willen zy de Ruhr onder beheer van de vier mogendheden hebben en regelin- geen treffen, waardoor Duitsland zijn ver- I plichtingen tot herstelbetalingen kan na komen aan landen, die schade leden door de Duitse aggressie. De vertegenwoordi- gers der Oost-Europese landen v zeer gebelgd over het feit, dat de B i SS« lux- landen wel, en de andere nabuur landen van Duitsland, zoals Polen er Tsjecho-Slowakije, niet voor de,Londen- se conferentie waren uitgenodigd. Vol gens het communiqué, dat de ministers publiceerden, spreekt uit de Londense besluiten een „ondemocratische geest. Voorts zou de samenstelling van een af zonderlijke Oost-Duitse regering te War- schau ter sprake gebracht zijn. De Italiaan Togliatti en de Fransmans tIJF Duclos woonden de conferentie bij, die, lorp. naar verluidt, door een bijeenkomst de „Kominform" gevolgd werd. BELGISCHE KAMER KEURT HANDELSOVEREENKOMST GOED Dt Belgische Kamer heeft gisteren Duizenden juichten de gekozene toe, dii daar naast zijn vrouw op het podium stond. De voorzitter van de conventie, ook al in feestroes, verklaarde: „Ik ben blij om de vergadering de nieuwe presi dent van Amerika voor te stellen: Thomas E. Dewey". Dewey zei daarop, dat hy dankbaar was voor het vertrouwen hoopte, dat God hem de kracht zou geven dit waardig te tonen. In dezelfde zaal zul len de Democraten op 12 Juli hun con ventie houden. Tot nu toe is Truman hun enige candidaat. Wie is Thomas E. Dewey? In 1902 ge boren te Owosso in het Nederlandse deel van Michigan, als zoon van de admiraal, die in 1898 de Spanjaarden bij Manilla I) Amerikaanse toeristen naar Nederland. Ongeveer 450.000 Amerikaanse toe risten zullen dit jaar Europa bezoeken en een groot deel daarvan zal ook Neder land aandoen. Excommunicatie van Hongaarse regering gevraagd. Volgens berichten uit Vaticaanstad, heeft de Hongaarse kardinaal Mindszenty, formeel verzocht om de excommunicatie Van de leden van de Hongaarse regering het parlement, naar aanleiding van f nationalisatie der katholieke scholen. Minister Jos Gieten bezocht hedenmorgen Valkenburg Hedenmorgen om half elf heeft de inister van Onderwijs, Kunsteur en Wetenschappen, dr Jos Gieten,1 een on officieel bezoek gebracht aan de gemeen te Valkenburg (ZjH.) in verband met de Opgravingen. De minister liet zich uitvoerig inlich ten door de leider der opgravingen, prof Van Giffen uit Groningen. DOODSLAG TE MIERLO: 7 JAAR Conform de eis heeft de Bossche recht bank gisteren de Helmondenaar A. Gruy- ters wegens doodslag vorig jaar te Mier- k> gepleegd, veroordeeld tot 7 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Prüzen van utility-enveloppen. Met ingang van 1 Juli a.s. zullen de prijzen voor utility-enveloppen (gele kwarto-enveloppen zonder binnendruk) bedragen f0.65 per 100 stuks, f0.33 per 50, f 0.17 per 25, f0.07 per 10 en fO.Ol BRITSE KABINET HIELD EEN SPOEDVERGADERING. Het Britse kabinet was gisteravond in Ipoedzitting byeen. Men gelooftf, volgens Reuter, dat in de vergadering de moai- ykheden tussen Engeland en Amerika het Marshallplan, de Russische Maatregelen te Berlijn en de havensta ling te Londen besproken zijn. Th. E. Dewey, die door de Republi keinse Conventie te Philadelphia (V.S.) tot candidaat voor die party bU de in November a.s. te houden president-verkiezingen, werd aange- versloeg en zo. niet alleen de basis legde voor het bezit der Philippijnen, maa voor het laten varen van het isolationisme door de Ver. Staten. In 1925 trok Thomas E. naar New-York, begon een advocaten- practijk en werd in 1931 assistent-procu reur-generaal van New-York. Juist een tijd, dat het gangsterdom en de ruptie in deze wereldstad hoogtij vierden. Dewey bond de strijd aan. Na 1935 nog krachtiger. Daarvoor was grote moed dig. want de onderwereld had machtige relaties in de top van New-York's rege ring. Binnen twee jaar waren echter 72 misdadigers veroordeeld en niet minder dan 7000 jaar tuchthuisstraf uitgedeeld. In 1938 werd hij op het nippertje gesla gen in de verkiezingen voor gouverneur van de staat New-York. In 1940 eerste maal candidaat voor de republikeinen. Bij de conventie werd Wendell Willkie echter gekozen. In 1942 werd hij gouver neur van de staat New-York. En in 1944 was hij de uitverkoren candidaat tegen Roosevelt, die toen 6.448.000 stemmen be haalde tegen Dewey 5.347.000. Wat zal November 1948 hem brengen? Amerika achter het voorstel van Dubois? Over de zitting van de Veiligheidsraad inzake Indië wordt thans nog een belang rijke uitspraak van de Amerikaanse tegenwoordiger Jessup over het plan Dubois en Critchley gemeld. Jessup zeide nl. o.a. dat de Raad de Commissie van Drie moest vrijlaten in de maatregelen om tot een regeling te komen en beide partijen aandacht moeten schenken aan alle informele voorstellen, die te goe der trouw zijn gedaan. Hij hoopte, dat het volgende rapport der Commissie v Drie zou aantonen dat dit is geschied. De nieuwe gouverneur van Suriname Generaal-majoor dr Huender, die be stemd is tot gouverneur van Suriname, 1900 te Amsterdam geboren en werd in 1938 consul-generaal te Manilla. Na internering door de Japanners en uit wisseling werkte hy in 1943 op Buiten landse Zaken te Londen. Juli 1946 werd hij chef van de Ned. militaire missie bij Geallieerde bestuursraad. Voor 1938 s hij bij het Binnenlands Bestuur in Ned.-Indië. Vele wetenschappelijke wer ken deed hy het licht zien, o.a. een over zicht van de economische toestand der bevolking op Java en Madoera. op welk onderwerp hy In 1921 promoveerde. IncL Nederlanders tegen het neer halen onzer vlag t AfdeLuïgsbestu ur van het Irodo- Europeesoh Verbond in Nederland heeft de Indische Nederlanders opgeroepen om te stemmen op de A.R. of de lijst-Wel-ter. Het bestuur herinnert er aan. dat er nog 200.000 vergeten Nederlanders zijn, nl. de Indo-Europeanen, van wie er nog 16 000 in de republikeinse gevangenkam pen zuchten. Het wil slechts diie partijen steunen, die zich verzet/ten tegen het neerhalen van onze vlag, omdat hun lot met die vlag verbonden is, aidus het afd.-bestuur. Nieuwe speelbankpoging te Scheveningen Het „Holland-spel" gedemon streerd Opnieuw wordt een poging gedaan om in Scheveningen, Noordwijk en Zand- voort speelbanken op te richten. Er is nl. vergunning gevraagd tot exploitatie van het behendigheidsspel ..Hollandia", dat „aan de wettelijke eisen voldoet" en voor de belasting een vette kluif van 3 tot 4000 gulden per avond zal betekenen. Voor vele families echter ruïne en verwoes ting, met zelfmoord als mogelijk gevolg. Straperlo en Romatjo zijn nog niet ver geten. Intussen verklaarde prof. dr F. Schuh uit Delft, dat het spel een goed mathematicus nooit kan teleurstellen. Het toestel bestaat uit een glazen plaat met rode en witte cijfers, die beurtelings belicht worden. De kunst is, de goede cijfergroep te raden als de motor na seconden draaien stil staat. Voor het grote publiek betekent dit echter gok ken zonder meer, tenzij de Regering w vergunningsstelsel in het leven roept, met een examen in de hogere wis kunde als voorwaarde Ernstig ongeluk met mili taire motorrijders De voorste rijder van een colonne militaire motorrijders fs in een bocht de weg AssenRolde tegen een boom ;ereden. De militairen die hem volgden een luitenant, 3 instructeurs en 4 sol daten, die rijles -kregen konden niet snel remmen en kwamen bovenop hun onfortuinlijke collega terecht. Deze, de 20-j. soldaat A. van Pol uit Diever, werd ernstig verwond en overleed enige tijd later in het Mil. hospitaal te Assen. De overigen kregen lichte verwondingen. Drie motoren werden totaal vernield en één brandde geheel uit. NEDERLAND—EIRE WORDT UITGEZONDEN. De voetbalwedstrijd NederlandEire in de voorronde van de Olympische Spelen te Portsmouth zal door ir Van Emmenes worden verslagen. Nieuwe Duitse bloedhonden voor Amsterdams B.G. Het Amsterdams B. G. zal Dinsdag een begin maken met de berechting vari een aantal beruchte S. D. Kriminal-Beamten, die geruime tijd in vele zaken als getui gen zijn gehoord. Dinsdag staat terecht Willy Zuehlke, wie o.m. wordt ten laste gelegd, dat hij Joodse gevangenen sloeg en trapte, hen de gangen der gevange nis Amstelveenseweg te A'dam met eer tandenborstel liet schoonmaken, waarnj hij emmers met vuil water over de onge- lukkigen uitstortte en dat hij ter dood veroordeelden geestelijke bijstand hebben geweigerd. De grootste zaak echter die tegen de 45-j. Kriminalbeamte Paul Fröhlich, een der meest gevreesde figuren uit Utrecht, die zeer vele rr den op zijn geweten zou hebben en op 19 Juli voor komt. Bus rijdt op groep jongens ins 1 dode en 5 gewonden Een autobus uit Schijndel moest op de Graafseweg by Nijmegen uitwijken voor twee met elkaar verbonden militaire auto's. Deze auto's wilden de bus passe- doch raakten daarbij het voorspat bord van de bus. De buschauffeur verloor de macht over het stuur en reed midden- n marcherende groep jongens van de Don Bosco-stichting. De 16-j. Verbeeten werd op slag gedood, de jongens v. D. en A. werden zwaar gewond en drie min >f meer licht gewond. - Irgoen Zivai Leoemi treedt uit Israels leger De Irgoen Zwai Leoemi, heeft zich v.m. de ongergeldheden in Tel Aviv, teruggetrokken uit het leger van Israël. De regering van Israël heeft een overval laten doen op het hoofdkwartier van de Irgoen te Tel Aviv en 60 man werden gearresteerd. Koning Abdoellah heeft, vóór zijn vertrek uit Cairo naar Amman, verklaard, dat de Arabische Liga elke oplossing van het Palestijnse probleem, waarbij de Arabische souvereiniteit over het Heilige Land niet wordt erkend, van de hand zal wijzen. De Arabieren heb- 'n West-Galilea het bestand geschon den. Intussen stelt Bernadotte op Rhodes vredesvorwaarden voor beide partijen op. Ons Prinselijk Paar op Texel aangekomen t.Daar zyn ze!" klonk het langs de haven ./Daar zijn ze" klonk het gisteravond half zeven rond de haven van Oude- schild op Texel, toen de „Piet Hein" met Prinses-Regentes Juliana en Prins Bern- hard aan boord, de kade naderde. Op de kade-onderhiield het Prinselijk Paar zich met de commissaris der Koningin, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, en de burgemeester mr G. D. Rehorst. Duidelijk hoorde men de Prinses zeggen „Ik ben blij, eindelijk eens in de gelegenheid te zijn Texel te bezoeken".tIn „Het Park" te Den Burg wachtte het Prinselijk Paar een spontane ontvangst van alle school kinderen van het eiland. Willy Duinker en Geurtje van Swinderen. dochtertjes van twee door de Duitsers gefusilleerde Texelse verzetsmannen, boden H. K. H. bloemen aan. Vandaag maakten de Prinses en de Prins een rondrit over het Ministerszetels worden nu al verdeeld Mr A. M. Joelces zou Overzeese Gebiedsdelen krijgen (Van onze Parlementsredacteur) Uit welingelichte kringen vernemen wij, dat er reeds lang tussen de K.V.P. en de P. v. d. A. onderhandelingen gaande zijn over de verdeling van de ministerszetels na de verkiezingen. Beide partijen rekenen er op, dat zij straks weer samen een zodanige meerderheid vorm enin de Kamer, dat de huidige rooms-rode coalitie kan worden voort gezet. Het is zeker, dat mr J. A. Jonk man niet zal terugkeren als minister van Overzeese Gebiedsdelen. Hij zal voor de Partij van de Arbeid zitting nemen in de Eerste Kamer. Toch is reeds afgesproken, dat indien de P. v. d. A. sterk genoeg uit de bus komt, de portefeuille van Over zeese Gebiedsdelen weer in handen komt van een lid dezer partij. Zelfs is al over eenstemming verkregen over de per soon: dit zou mr A. M. Joekes moetei} worden. Truman heeft gisten de wet onderte kend, volgens welke mannen van 19 tot 25 jaar. gedurende elf maanden zullen moeten dienen. Men verwacht, dat het eerste jaar ongeveer 200.000 man onder de wapenen komt. De Londense havenarbeiders besloten geen gehoor te geven aan de oproep der regering om het werk te hervatten. Van- staakten zij nog door. „Wat ben je nu van plan te gaan doen, als ie straks thuis kotnt?" Nimmer doelden (j.V.W.-ers zich onzekerder, dan wanneer ze huiswaarts stomen (Van onze hoofdredacteur) ,.Wat ben je nu van plan te gaan doen als je straks thuis komt?" Dat is een vraag, die ik stel aan een thuiskerende O.V.W.-er, en het antwoord is duidelijk, al omvat het nog^niet alle mogelijkheden: „Dan ga ik me eerst melden bij de loerah van mijn kampong", zegt hij. Dit betekent (voor wie geen Maleis verstaat), dat hij zich zal vervoegen bij de burgemeester van zijn dorp. Dit is stellig heel belangrijk, i toch mogen we niet veronderstellen, dat de activiteit van de thuiskomende militair zal opgaan in een bezoek aan zijn burgemeester- Als men aan O.V.W.-ers, die op weg zijn naar huis, vraagt, hoe ze zich die thuiskomst nu wel denken, dan blijkt, dat ze zich vaak nog nauwelijks kunnen realiseren, dat het nu eindelijk zove Er was aan deze jongens al zoveel be loofd van terugkeer naar huis en de zaak is telkens weer zozeer uitgesteld, dat zt het nu pas zullen geloven, wanneer zi; bij moeder of vrouw het huis binnen stappen Het is dan ook zo begrijpelijk, dat ze zó verzoend zijn geraakt met de moge lijkheid van telkens nieuw uitstel, dat het hun een beetje vreemd op het lijf valt, ze eindelijk werkelijk op weg huis. Als je twee en een half jaar bent weggeweest en in die tijd wel zo het een en ander hebt ondervonden ondernomen, en als je dan weet, oi drie weken of minder weer dat vertrouw de Hollandse huis binnen te stappen, bij je moeder, je vrouw, je kinderen, je meisje, ja, dan moet dat wel een wat wonderlijke gedachte zijn. Maar dan komen' gaandeweg ook de andere gedachten boven. Ze zijn dus op weg naar huis, die jongens. Maarhoe zal het thuis zijn? In de brieven stond bijna altijd, dat het thuis goed ging. Ze hebben het graag geloofd, vooral als daar op hun wachtpost stonden in i Indische land of als ze op patrouille v ren in de rimboe. Dan kun je zo'n bericht best gebruiken. Maar zou een zorgzame ziel dat niet nu en dan geschreven heb ben om henzelf voor alle mogelijke ge pieker te behoeden? Was het thuis wer kelijk wel zo goed als het in de brieven stond? Moeder de vrouw stond al die jaren toch maar alleen voor het huishouden. De kinderen hebben hun vader in jaren niet gezien. Hoe zal het meisje niet ,haar jongen" hebben verlangd. In de brieven stond reeds, dat het goed ging. Sokolofsky: Geallieerden wilden Berlijn met waardeloos geld opschepen MAAR DE ZWAKTEHANDELAREN GEVEN VIJFTIEN OOSTMARKEN VOOR EEN WESTMARK Nog steeds is de Berljjnse bevolking bet onderwerp van proclamaties en decreten van de bezettende machten. Zo heeft maarschalk Sokolofsky zich gisteren tot de Berlyners gericht met een communiqué, waarin hy er de „Biirger und Bürgerin- nen" op wyst, dat het geallieerde bestuursbureau, de „Kommandantura", door mid del waarvan de supervisie over de stad werd gevoerd, ,4n alle opzichten" heeft opgehouden te bestaan. De reden van deze uitspraak is de „onr wettige" valuta-hervorming door de Westerse mogendheden, waardoor Ber lijn en de Oostelijke zone het gevaar liepen met waardeloos geld overstroomd worden, aldus de Sovjet-bevelhebber. Dat de Russen nu tot een afzonderlijke geldzuivering overgingen, is geheel de schuld van de Westerse mogendheden. In- n geven de zwartehandelaren in de buurt van de „Berliner Tiergarten" vijf tien Oostmarken voor één zogenaamde waardeloze Westmark. De Amerikaanse Britse bevelhebbers, Clay en Robert son, hebben langdurige besprekingen ge voerd over de jongste Sovjet-maatrege len. Het verkeer, behalve met vliegtuigen, ligt n.l. nog altijd stil, t.g.v. de Russische regelingen. De spoorlijn moest ook plot seling gerepareerd worden en slechts de geallieerde voertuigen, die nog in Ber- varen, kunnen nog door de Russische sector naar de Westelijke zones rijden. De omgekeerde richting is verboden. Zon der waarschuwing hebben de Russen de levering van verse fnelk voor zuigelingen ziekenhuizen in de Westelijke sectoren Berlijn stopgezet. Volgens een reeds lang bestaande regeling leverde de Sov- jetzone 33.000 liter verse melk per dag, ruil voor melkpoeder. De Amerikaan- kolonel Howley en de Britse generaal Herbert hebben de bevolking tot kalm te gemaand en verzekerd, dat de voed selvoorziening door de Russische maat regelen niet gehinderd wordt, omdat er nog voor weken voorraad Is. Clay zeide, dat de geallieerden zich door geen enkele Sovjetmaatregel, behalve oorlog, uit Ber lijn zouden laten verdrijven. In de Fran se sector demonstreerden 30.000 menser tegen de Russische maatregelen, waar door onder andere de stroomvoorziening werd gestaakt. Gisteren werden Britse troepen opgeroepen om te verhinderen, dat in de Britse sector een vrachtwagen met schroot op Russische order werd ge laden. De Britten zyn tevens opgehou den met het zenden van Ruhrkolen naar de Russische sector van Berlijn. Bevin heeft voor 12 uur zyn vacantie aan zee onderbroken om de rapporten van generaal Robertson over de slag om Berlijn te bestuderen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken te Washington noemde de Russische maatregelen te Berlijn flagrante schending der bestaande o\ eenkomsten." Sokolofsky geëerd voor zün Duits beleid. Volgens radio-Moskou zijn maarschalk Sokolofsky en zijn assistent, generaal Dratvin, en generaal Kohtikof, onder scheiden met de Orde van Lenin, „voor de succesvolle uitvoering van de be stuurstaken in Duitsland." Thans bekruipt deze of gene O.V.W. die daar stil aan boord zit, de vraag, of deze geruststellende brieven toch niet wat camouflage bevatten temidden van zijn zorgen in het verre, vreemde land. Heeft hij er soms zelfs niet nu en dan een schepje opgedaan, maar soms ook de dingen wat luchtiger voorgesteld dan waren? Zo komt over die thuisvarende Ten besluite Ten besluite van de -artikelenreeks over Indië van onze hoofdredacteur laten we hier nog een brief volgen, die aan boord van de Watermange schreven werd, toen deze enkele we ken geleden met een groot contingent troepen naar het vaderland voer. jongen, die over de eentonige oce deining uitziet, een fel en heftig gevoel, soms getemperd door een onbestemde vrees, misschien wat vervreemd te zijn Anderen hebben het gevoel, te laat te komen. Terwijl zij ver weg in Indië wa ren, stierf thuis hun vader, hun moeder, hun vrouw, een kind. Zelden zullen zy het gemis sterker gevoelen dan wanneer zy straks de eigen woning binnenstappen. (Voc vervolg tie Pag. 5) Misdaden begaan in Haagse ziekenhuizen Tweemaal doodstraf geëist tegen Jodenjager. Voor het B.G. te Utrecht is de dood straf geëist tegen de 27-j. Amsterdammer J. F. Kling, tegen wie reeds eerder de doodstraf was geëist wegens verraad van vele Joden en Jodenbegunstigers. Na het verschijnen van een psychiatrisch rap port bleef mén bij deze eis. Tevens werd tegen hem nog in een andere zaak, be treffende misdadqp in Den Haag bedre ven (zo haalde hij Joden weg uit zieken huizen, o.a. aan het Westeinde in Den Haag en het Krankzinnigengesticht „Oud- Rosenburg" te Loosduiner), de doodstraf geëist. Tegen de bekende Utrechtse advocaat J. H. Seiburgh, liquidateur van de Vry- metselaarsloge, werd 6 jaar geëist Men kon de vacantiestemming op de gezichtjes van Beatrix en Irene af lezen. toen z(j gisteren met vader en moeder aan boord van de „Plet Hein" op Texel aankwamen. VERSTERKINGEN NAAR MALAKKA Een convooi van 22 voertuigen met Schotse Hooglanders is in Singapore gekomen en naar het noorden gereisd met oorlogsmateriaal en radiozenders tegen de guerilla's op te treden. DAT te Dirkshorn een vrachtauto met 350 autobanden in vlammen opging. DAT is benoemd tot voorz. der comm. in advies en toezicht op de Staatsdruk kerij ir J. O. de Kat te Den Haag. DAT de pari. enquêtecommissie heeft verhoord mevr. J. E. Schot-Melchior, ty- dens de bezetting in Berlijn op de Zweed legatie werkzaam voor de Ned. belan gen. DAT by een onbewaakte overweg te Oudesluis een melkauto door een loco motief werd gegrepen en vernield, doch de chauffeur ongedeerd bleef. DAT een A'damse industrie, die clan destien voor f 1.000.000 naar België ex porteerde, tegen de lamp is gelopen. DAT drie personen zyn gearresteerd die cacaodoppenmeel voor f0.35 per kg inkochtenen voor echte cacao f2.40 per kg verkochten en zo doende in enkele weken f7000 verdienden. DAT kol. J. K. Meyer van het K.N.I.L. wegens heldendaden tijdens de politiële actie is benoemd tot ridder 4e kl. Mil. Willemsorde. DAT Jan Schalker zyn benoeming tot Eerste Kamerlid als opvolger van A. J. Koejemans (comm.) heeft aangenomen. DAT de benoeming is te verwachten in N. H. Blink. dir. van ljet Hoofdbe drijfschap van Akkerbouwproducten, tot Regeringscommissaris van buitenlandse agrarische aangelegenheden. DAT de bronzen leeuw werd toegekend m de lt.-kol. K.N.I.L, J. H. M. U. L. E. Ohl. DAT is benoemd tot hoofding. l.v.d. by de Ryksluchtvaartdienst ter standplaats A'dam ir S. Wijnia. de DAT de oud-voorz. van de NCRV, mi A. v. d. Deure, door het Arnh. Gerechts hof in hoger beroep opnieuw tot een hall jaar gev. straf is veroordeeld wegens be lastingontduiking. DAT op de beurs te R'dam 9 Juli inschrijving wordt gehouden voor 6500 pakken Java-Besoeki-tabak, w.o. bladtabak en 4000 p. hangkrossok. DAT de R.K. Dagbladpers haar leden heeft geadviseerd geen advertenties van de lyst-Welter op te nemen. DAT C. Hoyng te Den Haag uit een netto-winst van f 135.248 (vj. f 141.991) 6 pet. op de gewone en 5.2 pet. op de pref. winstdelende aandelen uitkeert en de omzetten stijgende zijn. DAT voor Philips' experimentele tele visie 8 Juli een modeshow van een Ned. confectiefabriek zal worden uitgezonden. DAT op de inhuldigingsdag van Prinses Juliana, 6 Sept. a.s. enige duizenden gers in R'dam koorwerken ten gehore zullen brengen op een nader aan te wy- DAT op zUn verzoek eervol ontslag ii verleend aan L. Bok, dir. van de afd. Onderhouds- en Uitbreidingswerken van de Rijksgebouwendienst en tot zijn op volger is benoemd de onder-directeur J. F. L. de Boer. DAT 19 personen werden gearresteerd van een uitgebreid complot van clan destiene slachters in de prov. Utrecht en in totaal 8 koeien en 105 varkens bleken te zijn gesneuveld. DAT op zyn verzoek eervol ontslag i: verleend aan Ph. A. Feltzer als raads adviseur by de afd. West-Indische Zaken van het dep. van O.G. DAT het onlangs vernieuwde Deens Ned. handelsverdrag is aangegaan 12 maanden vanaf 1 Juni j.l. en vooral op agrarisch gebied van betekenis is. DAT het aan de N.O. Polder grenzende oude land van Friesland en Overijssel zeer ernstig door uitdroging als gevolg van de inpoldering wordt bedreigd, die landerijen waardeloos maakt en boerde rijen doet scheuren. DAT de afd. Utrecht van het Ned. Rode Kruis gisteren haar 80-j. bestaan feeste- lijk herdacht. DAT de Nymeegse Amateur-fotogra fenver. t.g.v. haar 50-j. bestaan momen teel in het stadhuis exposeert. DAT de 10-j. J. Smits uit Nymegen, aldaar in een 20 meter diepe put, die onder de puinhopen verborgen was, is gevallen en ernstig gewond is opgenomen. DAT de V.P.R.O. reeds byna 50.000 le den telt DAT de boerderijen van C. Pauw e gebrs. Hoogerwerf te Ursem tot de grond toe afbrandden. DAT de in Den Haag byeengeroepen directeuren van persagentschappen giste ren door min. Van Boetzelaer werden ontvangen. DAT het maatsch. kapitaal van Bürh- mann's Papiergroothandel te A'dam van f 20 millioen tot f 25 millioen wordt ver hoogd. DAT J. C. Kroese te Haarlem is be noemd tot dir. Centr. Inst. opleiding sportleiders te Overveeu DAT de hardhorende 22-j. Warmold Wicherink uit Hooghalen op de onbe waakte overweg te Graftdyk door eer gegrepen en gedood. DAT de burg. van Maastricht, jhr mr Michiels van Kessenich, als Regerings vertegenwoordiger van eind Juni tot 9 Juli in Ztirich het congres van l'Union internationale contre l'alcoholisme by- woont. DAT op het 95ste Ned. Landbouwkun dig Congres te Maastricht tot bestuurs leden werden gekozen ir P. Boezaardt, ir F. W. Honig en J. A. Geluk, allen te Den Haag. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. eer wijziging chemische productenbeschik king 1941 en een aanvulling op de rege ling van salarissen e.d. voor kantoorper soneel in de groothandel in levensmidde len bevat. DAT van 2 t/m 11 Juli ln de Rivièrahal te R'dam een tentoonstelling „Oud-Rot terdam" wordt gehouden en de daar ge poste correspondentie een by zonder stem pel krygt. DAT P. H. Dinjens. rel. aan de Prov. Griffie te Maastricht. 1 Juli, i4l 45 dienst jaren. met pensioen gaat. DAT de Roermondse Oranjever. een fontein zal oprichten als herinnering aan het verzet, speciaal van de Roermondse vrouwen. DAT 29 Aug. te Lindenheuvel (L.) «en oorlogsmonument wordt onthuld. DAT de deelnemers aan het congres voor ondergrondse stedebouw en aan dat voor grondmechanica te R'dam vattavond door min. In t Veld op „Oud-W; worden ontvangen. Fiscale matiging In ons nummer van 14 dezer hebben wy de grieven kenbaar gemaakt van ve len, die het slachtoffer zyn geworden van de wyze, waarop de belastingadministra tie de voorlopige aanslagen in de bijzon dere kapitaalsheffingen heeft opgelegd. De algemene klacht was. dat men niet begreep, waarom in zulk een sterke mate moest worden afgeweken van de aangifte. Als men zijn oor te luisteren legt. niet alleen onder het publiek, maar ook by de belastingconsulenten, dan constateert men, dat, by wijze van spreken, van de tien biljetten er negen afwijken van de aangifte. Uiteraard bestaat de mogelijk heid, dat diverse aangiften op niet-des- kundige wijze zyn verzorgd, maar ver mits vele formulieren wegens de inge wikkelde materie, door deskundigen in gevuld werden, kwamen wy. op grond van de ons ten dienste staande gegevens, tot de conclusie, dat van ambtelijke zyde onjuiste aanslagen zyn opgelegd. Men heeft ons van ambtelyke zijde dan ook toegegeven, dat bij de aanslagrege ling fouten zijn gemaakt. Die moesten wel in ruimere mate dan anders ontstaan, om dat er onder hoge druk gewerkt werd. Zelfs voor een enigszins ingewerkt aan slagregelaar blyft deze nieuwe moeilijke materie struikelblokken opleveren by het snelle tempo, waarin gewerkt werd. De enorme stroom van bezwaarschrif ten. welke het gevolg is van de vele af wijkingen der aanslagen t.o.v. de aangif ten. heeft thans tot gevolg gehad, dat een resolutie van 27 Mei 1948. no 268. is ver schenen, welke wy zien als een correctie op de weinig bevredigende methode, die gevolgd is by het opleggen der voorlopige aanslagen. Zonder ons in byzonderheden te verdie pen, vermelden wy hier, dat de minister van Financiën opmerkt, dat .jnet een een voudig beroep op art. 10 der wet op de in vordering niet kan worden gerechtvaar digd, dat de aangeslagenen worden ge dwongen, vaak met grote bezwaren, hoge bedragen wegens heffingen voor eenmaal op te brengen, van welke later zou bly- ken dat ze niet verschuldigd zijn ge weest". Aan de andere kant wyst de mi nister op het belang van regelmatige in vordering van bedragen, welker verschul digdheid vaststaat. Een en ander maakt het noodzakelyk, dat er na de vaststel ling der voorlopige aanslagen naar ge streefd wordt, dat voor 1949 komt vast te staan, welke bedragen naar de voren staande richtlynen daadwerkelyk mogen worden ingevorderd. In dit verband is o.m. bepaald dat de inspecteur de aangeslagenen in de regel zal oproepen en by het daarop volgend onderhoud de punten van geschil zal vaststellen. Voor zover geen overeenstem ming kan worden verkregen, treft de in specteur, zoveel mogelijk in overleg met de aangeslagenen, een regeling in die zin. dat het bezwaarschrift voorlopig buiten verdere behandeling blyft, doch dat voor een redelijk te bepalen gedeelte van de aanslag de invordering wordt opge schort, zonder dat deswege rente zal zijn verschuldigd. Tot zover onze aanhalingen uit de mi nisteriële resolutie. Naar het ons voorkomt blykt hieruit, dat de minister rekening wenst te houden met de bezwaren, welke in verband met de voorlopige aanslagen gerezen zyn en, naar wy menen, is de getroffen regeling bevredigend te r Vijf doden in Tasikmalaja Nieuwe terreurdaden op Java. Van alle zijden komen ernstige berich ten binnen van Java: Kort geleden zyn in Tasikmalaja vyf Nederlandse militai ren gesneuveld doordat een Nederlandse patrouille in het district Tjiali in een hinderlaag viel. In Oost-Java werden bU Probolinggo een Nederlandse militair en een politie-agent gedood door beschieting van een jeep. De onrust in het district Tjikatomas bezuiden Tasikmalaja is in ernstige mate toegenomen, zodat in de eerste week der maand Nederlandse troe pen moesten optreden om de orde to herstellen. Zy drongen door tot de stel lingen der terroristen, die met achterla ting van doden op de vlucht sloegen. De zuivering wordt voortgezet en vele on ruststokers zyn gearresteerd. Een dorps hoofd werd door terroristen gewond en uit het Tasikmalajase zyn 7 ontvoeringen gemeld. Intussen zlijkt het aantal doden by de aanval op de Bandoeng Express beoos ten Tjikampek te hoog opgegeven. Er zyn nl. 5 doden en 8 gewonden. Nedantiek vuurcomfoor voor Zweedse Koning Het initiatief van mej. C. Leb ret uit Utredht, om gelden te verzamelen voor een Ned. geschenk aan Koning Gustaai van Zweden t.g.v. zyn 90ste verjaardag, heeft tot resultaat gehad, dat uit alle delen van het land bijdragen binnenkwa- ben, die op dezelfde dag jarig zyn. Aan de Koning kon een in 1734 door de Leeuwarder zilversmid Hans Atsma vervaardigd antiek vuur comf oor met zilveren opgewerkte bak en gepolitoerde ebbenhouten schotel worden aangeboden, waarop in het Zweeds stond gegraveerd ,Aan de Koning van Zweden, in dank baarheid en genegenheid van Nederlan ders, die op dezelfde dag jarig zyn. 1858— 16 Juni 1948". HIROHITO VRAAGT SALARIS VERHOGING. Keizer Hirohito van Japan schijnt ia geldmoeilykheden te verkeren door de daar heersende inflatie. Hij zou reeds 2 millioen Yen aan zyn particulier ver mogen hebben onttrokken om het huis houdgeld aan te vullen, aangezien de 8 millioen salaris die hy ontvangt, niet toe reikend zijn. Hij heeft om 12 millioen Yea opslag gevraagd. Tot morgenavond verwacht De Ba*z Vooral overdag tamelijk veel overdrij vende bewolking, doch bijna overal droog weer. Langs de Waddenzee tijdelijk vrij knacMnge, overigens meest metge wind tussen West en Noord. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1