Kunst in de Sleutelstad Wankelbaar evenwicht DAGREIZEN CEBUTO NIEUWE LE IDS CHE COURANT DONDERDAG 24 JUNI 1948 Stadsnieuws Ned. Mij v. Nijverheid en Handel houdt 165e jaarvergadering te Leiden Dr H. M. Hirschfeld over het plan-Marshall Onder voorzitterschap van prof. dr G. A. Ph. Weyer houdt de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel vandaag en morgen hier ter stede haar 165ste jaar lijkse algemene vergadering, welke o.a wordt bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr L. A. Kesper, vertegenwoordi gers van de Kamer van Koophandel vooi Rijnland, Engeland, Frankrijk, Duitsland, België en de Ver. Staten, de heer Lloyd V. Steere, hoofd van de afd. Economische Zaken van de Amerikaanse Ambassade in Den Haag. de voorzitter van de Ned. Journalistenkring, mr M. Rooy en afge vaardigden van alle aangesloten depar tementen. Na een welkomstwoord van de voorzit ter hield dr H. M. Hirschfeld regerings commissaris een rede over het Marshall plan en de Europese, samenwerking. Verantwoordelijkheid voor de Marshall-landen Spr. begon met een historische uiteen zetting van het tot stand komen van hei Europese Herstel Programma (Marshall plan). Wij dienen ons te realiseren, aldus spr., dat naast de hulp vooral de plichten en verplichtingen zullen komen te staan. - De omvang van de Amerikaanse steun bevat thans nog enige onzekere elemen ten. Het minimum bedrag staat vast door het besluit van het Amerikaanse Huis. Het maximum bedrag beloopt 5,3 milliard dollar. De Amerikaanse steun sentieel element voor het doen welslagen van een Europese samenwerking economisch herstel. Zij is echter een de elementen. Het element Europese menwerking is niet minder essentieel. Dit wordt van Amerikaanse zijde ook zo zien. Om die redenen wenst men van zijde van de Verenigde Staten dat de menwerkende Europese landen voorstel len doen niet alleen voor de aanwending der middelen, die Amerika ter beschik king, stelt, doch ook voor de verdeling onder de deelnemende staten. De ding der middelen zal zo moeten zijn, dat in een periode van 4 jaren de Europese economie zonder buitengewone hulp van buiten'levensvatbaar moet zijn. Gezien de voor Europa ongunstige structurele wij zigingen als gevolg van de oorlog een schier bovenmenselijke taak. Daaruit volgt, dat de samenwerkende landen zich niet kunnen beperken tot het vergelijken van „shopping lists". Integen deel een constructief plan zal tot stand moeten komen. Slaagt men er gedurende het verdere verloop van dit jaar niet in dit op te stellen, dan is het gevaar groot, dat er geen continuatie van de Ameri kaanse hulp zal tot stand komen. De be handeling van het begrotings-ontwerp in het Amerikaanse Congres wijst er reeds nu op. dat deze gevaren niet denkbeeldig zijn. In het licht van deze omstandighe den rust een grote verantwoordelijkheid op de deelnemende landen afzonderlijk, zowel voor het welslagen der onderlinge samenwerking als voor de toepassing van het herstelprogramma in de landen zelf. Dit is niet een verantwoordelijkheid voor de Regeringen alleen, doch ook voor de volken der Europese landen. De verant woordelijkheid, welke verbonden is aan de uitvoering van het Europese Herstel Programma, is zeer bijzonder, omdat zij niet alleen een autonoom binnenlands ka rakter draagt, doch vooral ook een inter nationaal karakter. Dit betekent, dat men zich ermede vertrouwd moet maken, dat vele beslissingen in de toekomst, zelfs in de naaste toekomst, niet meer in de zui ver nationale sfeer bekeken mogen Het programma 3e kivartaal 1948 aangeboden Op korte termijn moet men niet alleen een internationale, doch ook een natio nale organisatie voor de uitvoering uit de grond stampen. De internationale organi satie is gevestigd in Parijs. Daar komen de Europese landen samen om de plannen te bespreken en om de programma' te stellen. In Parijs is ook het contact gelegd tussen de Europese organisatie er de vertegenwoordigers van de Ameri kaanse administrateur. Ambassadeur Har- riman. Laatstgenoemde autoriteit coördi neert het werk der locale Amerikaanse missies in de deelnemende landen. De Parijse organisatie heeft in onderling overleg het programma opgesteld vooi het kwartaal Juli—September 1948, well programma op 7 Juni aan de Amerikaan se administratie werd aangeboden. Het jaarprogramma voor de periode 1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949 zal op 15 Juli i Parijs door de deelnemende landen ten worden ingediend. Dit programma zal in Parijs moeten worden besproken en er zal tijdig volledige instemming ten worden bereikt, opdat aan de Ameri kaanse administratie een volledig sluitend plan kan worden aangeboden. Marshall-plan en Benelux Na een overzicht te hebben gegeven van de nationale organisatie in Neder land, zeide spr., dat bij de beoordeling van de taak. waarvoor Nederland staat, niet mag worden vergeten, dat ook de Overzeese Gebiedsdelen bij het Marshall plan zijn ingeschakeld. Ook ddt vereist belangrijke coördiinatie-arbeid. Ten slotte bestaat er speciale samenwerking met België en Luxemburg. Binnen het kader van de Benelux Unie zijn speciale af spraken gemaakt over de samenwerking der nationale bureaux en voor de sa menwerking in Parijs. Spreker wees nog op het nauw verband tussen het wel slagen van 't Marshall-plan en de tot standkoming van de Benelux Economi sche Unie. Spreker wees er nog speciaal op, dat de bedrijven in Nederland met betrek king tot de Marshall-hulp zich steeds moeten wenden tot die overheidsorga nen, die tot dusverre reeds belast wanen met de behartiging hunner belangen. Uitvoerig werd gesproken over <te vorm, waarin hulp van buiten wordt verleend. Voor het kwartaal April-Juni 1948 werd voor Nederland in Europa een toezegging ontvangen voor 80 mdlldoen dollar in grants en 25 mdllioen dollar in leningen. Deze bijzondere vorm getuigt enerzijds van de brede viisie der Ame rikanen, die leiding gegeven hebben aan het programma. Anderzijds wordt daar door een extra grote verantwoordelijk- ïid op ons gelegd. Spr. wijst er voorts rnet nadruk op, dat de verleende hulp de meeste Euro pese landen na 3 April 1948 voor de of meer paradoxale toestand plaatst, dat zij waarschijnlijk in feite een kleiner dollaraankoopprogramma moeten stellen, dan zij in 1947 uitvoerden op grond van hun laatste doITarreserves en de toen nog beschikbare- creddeten. Met dit lagere totaalcijfer zullen zij een pro gramma met perspectief moeten opsfcel- Distributievaria De 3-uitreiking van bonkaarten dTngsmiddelen 808, tabaks- en versnape- ringenkaarten 808 en toeslagkaarten jonge en a.s. moeders vindt plaats op Vrijdag 25 Juni in het stadhuis. Ook de gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest, War mond, Alkemade. Zoeterwoude en Ha- zerswoude kunnen dan terecht. Voor de gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg heeft de na-uitreiking plaats te Katwijk, op Vrijdag 2 Juli a s Distributiedienst Hillegom. Lisse. Sassenheim Uitreiking bonkaarten bijzondere arbeid 8e en 9e periode. Men wordt er aan herinnerd, dat de uitreiking van bonkaarten voor bijzon dere arbeid zal plaats hebben te Hille gom, huize ..Treslong", op Dinsdag 29 en Woensdag 30 Juni a.s., telkens van 8 30 tot 11.30 v-m. en van 1.30 tot 4.30 uur n.m.; te Lisse distributiekantoor Here- weg. op Donderdag 1 en Vrijdag 2 Juli a s., telkens van 9 tot 11.30 uur vm. en van 1.30 tot 4 uur n m. Na-uitreiking bonkaarten 8e en 9e periode De na-uitreiking van bonkaarten zal plaats vinden op Maandag 28 Juni van -9 tot 11.30 uur in ..Treslong" te Hillegom. Medegebracht moeten worden de stam kaarten met inwisselingsbon van de lo pende bonkaart en eventueel de controle- kaart CA. CB of CM voor a.s. of jonge moeders i Dit betekent, dait de hulp n-iet t rtan zal, indien de Europese samen werking daarnaast geen positieve resul- afwerpt. Europa en daarmede ook Nederland staan thans voor de laatste kans die hun geboden is, om met een hulp, die in de geschiedenis ongekend reële economische samenwer king op te bouwen, die noodzakelijk is welstand te red den. Teleurstellingen zullen daarbij niet uitblijven. Wij ondervinden ze dagelijks Deze kunnen en moeten alleen een aan sporing zijn om de nationale inspanning op te voeren. Alleen met de grootste nationale inspanning, die ook offers inhoudt, zal de samenwer king kunnen slagen en daarmede het doel worden bereikt. Na afloop dezer rede werden de* con gressisten ten Stadhuize door het Ge meentebestuur ontvangen. Wij komen daarop morgen nader terug Opvoering openluchtspel: „Wij berdenken" In het kader van de hier ter stede ti organiseren jubileumfeesten zal nog op Zaterdag 4 September door leden van de Leidse Jeugdactie een openluchtspel worden opgevoerd, getiteld: „Wij her denken". Ds P. W. Spruyt, voorzitter van de Leidse Jeugdactie, zal hierover mor genavond, te kwart over zeven, via de derde lijn van het gemeentelijk radio- distributienet, het een en ^nder vertel len. In aansluiting hierop zal de heer F. J. de Jong nog iets mededelen over de jubileum-ton-spaarzegel-actie en de te houden jubileumloterij. VISCLUB „ZAALBERG" In de wedstrijd, welke door genoemde club in Nieuwwetering werd gehouden, na 2 x 1^ uur vissen 29 prijsvan- bekend. De eerste prijs werd toe gekend aan H. Schouten, met extra prijs nor de grootste bliek en grootste voorn. Ie prijs: H. Schouten: 2e prijs: J. Phi- lippo; 3e prijs: Leppers: 4e prijs: C. v. d. Burg; 5e prijs: J. Reijke; 6e prijs: K. Schouten: 7e prijs: W. Hartevelt; 8e pr J. Pret: 9e prijs: Jac. Schouten; 10e prijs: J. Zitman. Culturele band tussen Amerika en Nederland Een gezelschap van 700 Amerikaanse hoogleraren en studenten is op het ogen blik op weg van Amerika naar Neder land. In totaal zullen 2250 professoren en studenten een reis naar Europa maken. Ook Leiden zal worden bezocht. Zaterdag 31 Juli zullen de burgemees ter en de rector-magnificus het gezel schap verwelkomen. Zondag 1 Aug. wordt er een speciale dienst gehouden in de Hooglandse kerk. Maandag daaropvolgend zal de rector-magnificus een inleidende rede houden, waarin de positie van Ne derland vóór en na de oorlog zal worden belicht. Op 3 Aug. zijn er colleges over ver schillende actuele vraagstukken als Mar shall-plan en Benelux. Des middag zal het gezelschap ontvangen worden door het gemeentebestuur, waarna Woensdag 4 Aug. naar Antwerpen hoopt te vertrekken. BUURTVERENIGINGEN STICHTEN EEN SPORTCOMMISSIE De buurtverenigingen zijn overgegaan tot het stichten van een sportcommissie. Als voorzitter werd gekozen de heer Rumpt, als secretaris de heer J. Crama en als sportleider de heer Kramp. Er is reeds een programma samenge steld, dat als volgt luidt: 28 Juni, 6 uur Haagwegkwartier Jun.St. Pancras: 7.15 Maredijk IITuinstadwijk; 30 Juni, r, Burgemeesterswijk Jun.Rondom de Haven; 7.15 uur, Burgemeesterswijk- Maredijk I; 1 Juli, 6 uur, Fruitkwartier Maredijk: 7.15 uur, Haagwegkwartier Rodou. Al deze wedstrijden worden op het terrein van de Professorenwijk ge- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johannes P, zn v A J Cra- a en W A van der Voort. Cornelia P M, v A T Rotteveel en C Schouten. Tjeerd. zn v E T van Rij en M J H Zit- Eduard, zn v J C Petit en B A Henzen. OVERLEDEN: Choufour, J.. wedn i jaar. GETROUWD: A Cebol en M H den Os. M de Boer en N de Haas. P Kok en M Reitsma. H van Dam en J H van der Voorn. J J van der Geest en J M G van den Hoek. L M van Putten en E M de Jong. T J Schrama en H Geugjes. C G Zeijl en E A van der Blom. D Eiser P M Lepelaar. Aan onze zegelverkopers. Nu de eindstreep tijdstip, waarop de deelnemers aan de jubileumspaaractie hun spaarkaart dienen te hebben 'volge plakt in zicht komt, willen wij nog gaarne opwekken in de komende weken extra Uw best te doen de zegels te plaat- Veel is er reeds mensen willen daar pon, doch zij moeten soms aansporing hebben. Doet 1 Uw best en help mee de Behalve voor de zegels i Uw tedewerkint gesproken. Vele >k wel zegels ko. i bü krijgbaar in boekjes van 50 stuks. De verkoopsprijs bedraagt 1, provisie 10 procent. Bestel U even per telefoon no. 20041, toestel 31. Onze dank. Het jubileumcomité. Slecht beloond G. A. B. te Leimuiden bracht op Zon dag 4 April zijn moeder en andere ouden dagen per auto naar de kerk. Daar op Zondag niet rijden mag, werd de natuurlijk aangehouden en kreeg proces-verbaal. Weshalve hij thans het Leidse kantongerecht moest verschijnen. De eis was f25 boete 8 dagen hechtenis. De rechter maakte f 10 of 4 dagen van. Het stedelijk museum „De Lakenhal" kan zich thans verheugen in een aantal belangrijke nieuwe aanwinsten. Tot deze aanwinsten behoort het schilderij van Rembrandt, „De clementie van keizer Titus", een typisch voorbeeld van het het vroege werk uit de Leidse jaren van deze grote meester. Hiermede heeft „De Lakenhal", afgezien van een bescheiden zelfportret, voor het eerst de be-, schikking over een Rembrant Eerste Zoinerconcert Pieterskerk De heren Mens en Stotijn hebben de zomerconoerten in de Pieterskerk ge opend met een stijlvol en interessant programma. Leo Mens. die onze Nederlandse o: kunst een warm hart toedraagt, begon een drietal werkjes uit de Oud- Nederlandse school. Deze composities ftbrecht. Isaac en Sweelinck. uitge voerd in een zorgvuldig overwogen re gistratie. bleken de kennismaking zeei waard. De rijke klankmogelijkheden, die het orgel in de Pieterskerk thans beziit. kwamen zo mogelijk nog meer uit in de ie variaties op „Jesu meine Freude" Joh. G. Walter. !t is altijd weer een zeldzaam genot mees ter-hoboïst, Jaap Stotijn, te mogen beluisteren. Ook nu weer heeft en Sonate van Loeillet en een certo van Coreltii prachtig geblazen. De begeleiding was bij de organist in goede handen. Er waren momenten van prach tig harmonisch samenspel (oa. laatste deel Corelli), waarvan we zeer he' genoten. Twee werken van Bach, het bekende koraalvoonspel „O Mensch, bewedn dein Sünden grosz" en het magistrale prelu dium en fuga in a moll, waren een waar dige bekroning van dit goed bezochte ert. P. B. Hier liggen Nico Hollebeek, Garenmarkt 46, Herman Slingerland, St. Jorissteeg 28, Gerrit de Bruin, Jan van Houtkade 34 en Nico Wallaart, Garenmarkt 40. Auto's snellen hen voorbij, maar dat levert geen gevaar op, want ze liggen rustig op het vluchtheuveltje bij de grote Breestraat-klok. Het is goed, op een vrije Woensdagmiddag autonummers te noteren. HAAGSE POLITIERECHTER Het antwoord op een opmerking. Volgens de verdediger van J. v. d. K. was hetgeen deze had gezegd slechts antwoord geweest op een opmerking. Maar. dan was dat antwoord toch wel raar uitgevallen, want het werd als be lediging aangemerkt. Verdachte had Wassenaar bij een- kwestie omtrent rechtsherstel over het verkopen huis aan een Joodse eigenaar minder vleiende woorden over laatstgenoemde gebezigd, waarvoor de Officier f 300 boete of 1 maand hechtenis en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf eiste, rechter veroordeelde oa het pleidooi f 50 boete of 25 dagen hechtenis. Onprettige schilder. Terwijl de schilder C. E. uit Leiden in Oegstgeest stond te schilderen, zag hij in een woning, waar hij aan het werk was, een polshorloge liggen, dat hij had gestolen- Een lelijke streek vond de Offi cier dat, en hij eiste er zes weken gevan genisstraf voor. De rechter liet het blanco strafblad gelden, toen hij - veroordeelde tot f 25 boeten of 10 degen hechtenis en een maand gevangenisstraf voorwaar delijk. Nare streek. Het was een nare streek die de groen- tenhandelaar C. M. van R te Leidschen- dam had uitgehaald. Niet alleen dat hij jongeman een bloedneus had gesla- maar hij had bovendien diens fiets et water gesmeten en dat was echte plagerij. En verdachte was er nog trots op geweest ook, zo constateerde de Officier, die drie weken gevangenisstraf eiste. De politierechter veroordeelde tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis. De kans gebruikt winkeljuffrouw P. J. R. te Wasse- had de kans goed gebruikt, zo vond de Officier. Ze had een flink aantal distri butiebonnen zich toegeëigend toen ze in de winkel was en het rapport over ver dachte was ook al niet te best, zodat twee maanden gevangenisstraf tegen verdachte werd gevraagd Dat vond de raadsman, Aalberse. nogal Ïvig, en hij wees er op dat de verleiding voor het meisje wel groot was gemaakt. En verdachte zin speelde ook al op minder juiste dingen die op bonnengebied in de winkel ge beurden. De rechter volstond met f 20 boete of 10 dagen hechtenis en voorwaar delijk een maand gevangenisstraf. Belangrijke aanwinsten voor De Lakenhal Tijdens de oorlog hebben de Duitsers voor enorme bedragen aan kunstschatten uit ons Land weggevoerd. Zeer veel hier van is gelukkig achterhaald en naar ons land teruggevoerd. De stichting „Neder lands Kunstbezit" is nu belast met die kunstzaken, waarvan de vroegere eigena ren zich niet meer aanmelden, bijvoor beeld omdat zij hun bezit vrijwillig ver kochten. te verdelen over de Nederlandse musea Ook Leiden heeft hier een deel van gekregen. Gezien het betrekkelijk ge. ring aantal Leidse schilderijen, dat te beschikking stond, terwijl er meerder musea als gegadigden optraden, is de aanwinst echter niet zo belangrijk als aanvankelijk had kunnen worden ver wacht. Dit neemt niet weg, dat de winst, welke voorlopig in de vorm een bruikleen plaats vindt, toch nog elf schilderijen omvat, terwijl een twaalfde binnenkort wordt verwacht. ALs eerste mag worden vermeld werk van Rembrandt: de clementie Keizer Titus, een typisch voorbeeld het vroegere werk uit de Leidse jaren v.an deze grote meester. Hiermede heeft „pe Lakenhal", afgezien vafPeen beschei den zelfportret, Voor het eerst de beschik, king over een Rembrandt Voorts de Astronoom van Dou (uit de collectie Sir Fred. Cook), een badende soldaat dezelfde meester, een fraaie Van Goyen, een Heilige Familie van Willem van ris, uitstekend voorbeeld van deze Leidse fijnschilder, en tenslotte een Salomon var Ruysdael, gezicht op de beroemde paar denmarkt te Valkenburg. De schilderijen hangen voorlopig in een apart zaaltje bijeen. Leidse bakkers wederom voor het voetlicht Leiden was weer aan de beurt; de tuchtrechter voor de prijzen sprak recht. De Leidse brood-, koek- en banket bakker G. kreeg eerst f15 boete wegens nalaten van prijsaanduiding en daarbo ven f 120 terzake van het nemen van be hoge prijzen voor gesorteerde koekjes, t.w. 21 c. per 100 gram met inlevering, 25 c. zonder inlevering. v. V. en K., beiden bakker te Leiden, hadden irn hun carrier brood ten yer- koop liggen, dat bij onderzoek door de prijsbeheersingsambtenaren per eenheid slechts 226 gram dToge stof bleek te be vatten, terwijl de „Verordening Brood prijzen 1942" minimaal 240 gram voor schrijft. Beiden werden geverbaliseerd en hoorden zich thans een boete van f300 ieder opleggen, met als bijkomende straffen: le. voorwaardelijk f 1 boete en 2 maanden sluiting met een proeftijd van jaar, 2e. publicatie van het vonnis op htm kosten. alweer een Leids bakker, verkocht chocolade- en biscuitrepen voor f 0.50 per stuk. „Veel te hoog", zei de tuohtreeh- ter; f350 boete; waarbij verbeurdver klaring kwam van de in beslag g'enemer 901 repen chocolade. Luth. contactdag Zondag 4 Juli a.s. zal de Haagse Luth. Jongerengroep als gastvrouw optreden te houden contactdag voor de Luth. Jongeren uit Amsterdam, Bode graven. Gouda, Leiden, Hilversum en Rotterdam. Na een gemeenschappelijk bezoek aan de Luth. morgendienst zal •en wandeling worden gemaakt naar ,De kleine Ridderzaal" waar de heer J. d. Zanden over de Jeugdzendings- spreken zal. Na de avond- iltijd wordt de dag besloten met een boottocht met de „Van Wijk" op de Noordzee, vanuit de Scheveningse haven. Jan Stout «r Arie liet de aannemer zijn boek zien en hij kleurde toen hij een pluimpje kreeg: ïervs maar wou kon hij veel be reiken in het leven, het deed Van der Lin den goed dat zijn jongste opperman aan de studie was geslagen, kennis was nooit goedkeurend knikje ging hij de schafbkeet uit. Het dubbeltje kon nog we es een kwartje worden, zei Nuchteren Arie was in de wolken.' En hoe hoger hij in de wolken zat, hoe verder de Bijbel naar de punt van de ta fel werd geschoven. Ach. het Was allemaal misschien wel apekool, misschien had Nuchteren wel ge lijk als hij zei, dat godsdienst opium voor het volk was. Geloven deed je uit angst, omdat er nog veel duistere machten en krachten m de maatschappij waren, die dan maar gauw tot het bovennatuurlijke werden gerekend. n tijd komen dat die duistere machten en krachten verklaard konden worden, zodat zij ophielden duister te zijn en daardoor van hun bovennatuurlijke glans werden beroofd. Met de toename van het weten werd de angst kleiner en daardoor ook de behoefte aan een God. Daar had Nuchteren een voorbeeld vat ALs kind dorst hij nooit langs het kerl: hof wanneer het donker was: daar zat al tijd een nachtuil, die vervaarlijk krijsen kon, om bang van te worden Toen hij nog niet wist dat het een nacht uil was, joeg dat beest hem de stuipen op het lijf, hij dorst eenvoudig niet i langs het kerkhof, maar niet zodra wist hij het of hij had geen angst mee: krijste dat ding nog zo hard. Hannes van Zanten gaf toe, dat de ken nis in grote mate toenam en dat die inder- daad niet bevorderlijk was voor het ge loof, maar dat die kennis ook de angst wegnam, betwijfelde hij. De vertwijfeling was groter dan ooit, aan de lopende band werden er overal zelfmoorden gepleegd. Waarna Nuchteren ddt weet aan de ka pitalistische maatschappij, die rot wa een mispel, er was crisis, er was stoffelijke nood en daardoor ook geestelijke nood en daar was mede de kerk schuldig aan, want dde had zich altijd voor het kar retje van de kapitalisten laten spannen. Hannes van Zanten gaf zuchtend toe dat daar inderdaad veel van waar was, maai hij zweeg nadien. Hij had erge kiespijn en was niet in de stemming om te praten. Achteraf geloofde Arie dat dit een smoesje was: Hannes was munt geslagen en kon geen pap meer zeggen. Nuchteren wist zijn weetje weL Ach. waar maakte Arie zich eigenlijk druk ovér, het was je reinste onzin. En daarom kwam na enkele weken Bijbel weer terug in de kast op zijn ou plaatsj'e tussen een stapel ouwe kramen en wat uitgetrokken wol. Er waren per slot belangrijker dingen. Die dagen kregen de buren een kost ganger Het was een jonge knappe knul uit Rot terdam met een voornaam, nadenkend ge zicht en Arie zou hem misschien wel aar dig hebben gevonden, als hij niet de kost ganger was van de buren, die aan dezelfde tafel als Nellie at. Wel was hij verloofd,, maar dat zei niks tegenwoordig. En bovendien was hij tekenaar op het kantoor van de grote scheepswerf en daarom kreeg Arie zo'n minderwaardig heidsgevoel dat zijn nieuwe leerboek voor handelsrekenen maar net op 't nippertje ontsnapte aan het lot van het vorige exemplaar, doordat Arie nog bijtijds be dacht dat het toch eigenlijk zonde van het geld was. Arie was erg jaloers. Het was toch normaal, dat die kostgan ger zijn nieuwe woonplaats eens wou be zichtigen en dat Nellie hem daarbij bege leidde om tekst en uitleg te geven, waar dat nodig was; het was ook normaal dat twee zulke jonge mensen alle beleefde gedoe buiten boord zetten en elkaar dood gewoon Henk en Nellie noemden. Het wós normaal, dat zou Arie onder andere omstandigheden grif toegegeven hebben, maar nu het Nellie betrof was die kerel een abnormaal brutale vrijer, die hij niet kon zien of luchten. Hjj had zijn voornaamheid mee en zijn deftige maniertjes, dat hij. Arie, had zijn knuisten en daarmee kon hij als het moest alle deftigheid de nek omdraaien. Intussen sloeg hij met angst en beven gade, dat Nellie waarschijnlijk meer van deftige manieren gediend was dan van de kracht van zijn vuisten, want er ging haast geen avond voorbij of hij hoorde hun schaterende lach. wanneer zij in het tuintje achter hun huis gekten en grapten dat de buurvrouw rechts ër schande van Dan stond hjj voor het open dakraam en moest dat aanzien; hij kon dan wel schreien van verdriet en pijn omdat er m hem langzaam een grote mooie droom werd geworgd. Ach, Arie was negentien jaar, hij was nog maar een grote kwajon gen. Hij zon op middelen om die kostgan ger eens tuk te nemen, hij was als school jongen al een feilloos schutter met de katapult; wanneer hem gezegd werd dat hij eens een garenklosje van de droog- stelling moest afschieten, als hij een kerel was. nou, dan schoot hy er dat klosje af- Arie had zijn katapult nog, hij zocht wat gladde ronde steentjes en zocht positie voor het dakraam, toen dde kostganger weer in het tuintje stond. Hij had zijn hoed op, dat was een mooi doel. Airie mikte en schoot Gasontploffing te Alphen aan den Riji verwekt grote consternatie Grote ravage in twee woningen aan de Nieuwe Sloot Toen gistermiddag om vijf miniutan over vier mej. Van Diggele, wonende Ndeuwe Sloot 2, het gas wilde aansteken, wilde dit niet branden. Een tweede lu cifer wend aangeschrapt en bij. het gas stel gehouden, met het gevolg, dat op het zelfde moment met een enorme knal de gasmeter in de gang uit elkaar sprong. Gelukkig bevonden zich op dat moment geen mensen in de nabijheid van de me- Bijna gelijktijdig wilde een der dochters van de heer J. v. d. Ster, wonende op Nieuwe Sloot 6, het gas aansteken, doch ook dit wilde niet branden en 15 secon den na de eerste ontploffing vloog ook hiier de gasmeter uit elkaar. In deze wo ning stond de meter in de huiskamer. Heit behoeft geen 'betoog, dat de verwoes ting in de kamer volkomen was. Geen ruil bleef er heel. Het mag een wonder heten, dat niemand zich dn dè kamer be- Waarom er weinig haring zit bij N.O. Schotland Het Engelse vissery-waarnemlngsschip „Clupea" heeft in de afgelopen weken een onderzoek ingesteld naar het feit, dat zich voor N.O.-Schotland zeer weinig haring bevindt. Dit schip heeft daartoe speciale onderzoekingsreizen onderno- en van Fraserburgh en Peterhead uit. „Fishing News" publiceert nu het rap port, dat de „Clupea" heeft uitgebracht ninisterie van Binnenlandse Za- Schotland. Dit rapport zegt, dat :eer duidelijke schaarste is in plankton of drijvend voedsel. Verder noemt het de volgende oorzaken voor de schaarste aan haringscholen in de Schot- i wateren: Een plotselinge temperatuur-overgang op 90 voet diepte verhindert het plank» de bovenste waterlagen te bereiken. Een ongewoon aantal grotere en oudere haringen is vooral op de visgronden van Fraserburg waargenomen. de grootste vijanden van de haring dus van de haringvissers de kleine haai. heeft veel onrust veroor zaakt. Geweldige aantallen van deze haaien zijn in de genoemde streken aan wezig. Zij vallen dikwijls de netten aan, i veroorzaken aanzienlijke schade. Scherpe Oostenwind is er mede de i Van 'het pand van v. Diggele wend di buitendeur finaal aan stukken gerukt een binnenmuur gedeeltelijk d'e ikamn ingedrukt Een begin van brand bij Ster kan door krachtg ingrijpen wordt geblust. Naar wij nader vernemen, stelt de po liüie in samenwerking met personeel de gasfabriek naar de oorzaak een derzoek in. acht Geld. Achterh. 11,25 Vanaf 20 Juni dagelijks KERSENTOCHT NAAR DE BETUWE I 8,25 Desk. leiding. Prima verzorging I REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN Stedelijk Gymnasium te Leidei Voor het toelatingsexamen slaagdeijR Jeanne M van Alphen, Adriana P Adm V raai, A Bergman, D Bouwman, A J Danr A J Drewes, Ilse W Dijkstra, Annie Eringa, A Evers, D J Faber, F C Fischei t G Galavazi, J A van Gelderen, Elizabet Goslings, Truus Goslings, M Heemsker G den Heeten, J Hoekstra, A Honert, Catharina C Jasperse, Raha Soerjo Kami, Arendina Korenhoff, Pi ter Kors, Renée Lahr, J C A te Lintui J Lubbers, Jan Mulder, Cecilia W Mu Ier, F H Nieuwenhuizen Segaar, No.ort, J Nooteboom, R C C Oldeman, J Reinink, A W Reyers, J Rhemrev. Co 1 nelia C Schade v Westrum, C W Siemon| 1 J H G Sierat, 'L D van der Sleet, R •- Sprey, Josina G C Steketee, Willemüjl slechts weinig haring-1 Terpstra, Johanna M van der Veldej 1 scholen voorkomen voor de kust van Lyda C Verstegen, Duco Warns, Aberdeenshire. Warme, Westelijke win- Westerink, Maria van Wingen, den zouden meer haring naar deze gron- Winckler, Elizabeth M de Wit. Afgewezt den kunnen voeren. werden 11 candidaten. Op de sluitingsavond van de Leiderdorpse Damclub werden de prijzen, be- St haald in de wedstrijden om het kampioenschap van Leiderdorp, uitgereikt. Op de foto overhandigt de voorz. van de L.D.C., de hegr J. B. v .d- Wijngaard, de J wisselbeker «tan de kampioen 1948, de heer W. A. de Wolff. Dag in, dag uit langs de oevers van de Riiil Alphen aan den Rijn Gemeentelijke Nijverheidsschool voor Meisjes geopend de landlbouwhuishoudsohool is thans ook die gemeentelijke nijverheids school voor meisjes heropend. Deze scho len werden tijdens de bezetting samen- haar eigen weg. Wamt in een gemeente, dlie van industrie en landbouw bestaat, is zeker voor beide scholen plaats. De gemeente beschikt niet over eigen lokaliteiten voor dit onderwijs en heeft voor de enkele honderden leerlingen een plaats gevon- de nutsambaohtstekensehool, die gistermiddag feestelijk versierd was. De belangstelling was groot. Burgemeester Schokkring en wethouder Brouwer, de loco-secretaris, de heer J. Constandse, leden van de raad, dames van de comm toezicht, hoofden van scholen, en veel ouders waren aanwezig. Na een inleidend woord van de directrice, mej. Beest, hield burgemeester Schok- king de openingstoespraak. Met nadiruk werd verklaard, dat het gemeentebestuur de bedoeling heeft gehad, het gemeentelijk nijverheidsonderwijs te protegeren boven hal landbouwhuishoud- onderwijs. De belangen van beide scho len wenst men, waar mogelijk, te be vorderen. En overigens kan een gezonde rivaliteit slechts aan het onderwijs ten goede komen. Hierna gaf de directrice een uiteen zetting van de werkzaamheden aan de school. Politieke vergaderingen In de as. week wordt door de grote rechtse partijen een tweede verkiezings bijeenkomst gehouden. Dinsdagavond de Chr. Historischen in het Nutsgebouw, waar als sprekers optreden de lijstaan voerder de heer H. W. Tilanus en prof. dr G. C. van Niftrik. De Anti-Revolutio nairen komen Donderdag bijeen in „Con cordia". Hier spreken de heren A. Sta pelkamp over „Het sociale beleid van het kabinet-Beel" en de heer R. Gosker over „De Indische kwestie". Uitbreiding raadsagenda Aan de agenda voor de morgenavond te houden raadsvergadering is nog een twaalfde punt toegevoegd, nl. het voor stel tot het verlenen van subsidie aan de het steentje rakelings vereniging van de H. Catharina van Se- langs zyn hoofd gesuizeld hebben, hij stond zó verwonderd in het rond t% kijken, dat Arie even dekking moest zoe ken om uit te kunnen lachen. Daar ging het tweede steentje tik, hoorde Arie,1 het was pal tegen de hoed. „De Witte Anjer". Zoals bekend heeft het Prins Bernhard- fonds tot doel de stimulering en bevor- (Wordt vervolgd) dering der geestelijke en culturele weer- sti baarheid van het Nederlandse volk. TuiBe sen 24 en 29 Juni gaat u een rood-wilP1 blauwe vrijheidswimpel kopen in van de winkels, die voorzien zijn van ee13 desbetreffend affiche en winkelkaart. jVc geeft een vrijwillige bijdrage en beves»^ tigt deze wimpel aan de anjer, die u do<j°P de post is thuis bezorgd. Natuurlijk wilW u uw medewerking hieraan verlenen. Hazerswoude-Rijndijk l De ouden van dagen op stap. De bond van plattelandsvrouwen ganiiseerde een bootreisje voor de oudej van dagen. Per motorboot „Neeltje" trokken gisteren 128 oudjes tegen uur naar Heemstede en 't Groenendaal^ bos. Het weer was goed en volop het men kunnen genieten van de bootreis. In Groenendaal werd afgestapt bij speeltuin, waar schommel, wipplank awe draaimolen de vreugde verhoogden. Qvo terugreis werd gemaakt over de mereflde De stemming aan boord was vo< felijk. De heer P. v. d. Stoel was e zijn accordeon en vrolijk werd gezon rn; en gehost. De consumptie voldeed de ei9en. Omstreeks. 10 uur was n de zijde van de burgerij belangstelling. De bond vrouwen komt Zeer zekei hartelijke dank toe voor en de organisatie velen onvergetelijke dag. Koudekerk aan den Rijn Nieuwe jeugdleiders. De henen A. H. Kruit, C. v. d. Nedp D. de Vogel zijn benoemd tot leidd van de jeugdclub „De Stormvogels" Nieuws van de middenstand. Op de laatst gehouden vergadertijd de middenstand o.l.v. de heer Molema werd besloten, medewerking verlenen aan de anjer-actie en de ir gelijkheid onder ogen te zien met de i Oranje-feesten een winkelweek te ganiseren. Ctc Leiderdorp Toeslag bijzondere arbeid. De inlevering der naamlijsten v toeslagkaarten voor bijzondere arbei dient te geschieden op Vrijdag 25 Juni.! de Valkenburg Toeslag bijzondere arbeid. De inlevering der naamlijsten v toeslagkaarten voor bijzondere arbej dient te geschieden op Zaterdag 26 Jui

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2