jMrtuw £riJtsrl(iourant Tanks en loopgraven op de grens van Westelijke en Sowjetzones yr Jongens van Kota Baroe willen niet verheerlijkt worden Wfst U MAANDAG 21 JUNI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN 0.30 per week i 30 per maand. ƒ3.90 per kwartaai bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) ADVERTENTIêN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Negen en twintigste jaargang No. 7540 Christelijk-lSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stonluastirh Is gheWetim myn bert in teggenspoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Po|frekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER CHEF REDACTIE: H W J. ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER Door Duitse geldzuivering komen tal van huishoudelijke artikelen vrij Aan sensationeel nieuws, betreffende de toestand in Duitsland ontbreekt het niet. Tanks, gevechtswagens en loopgraven moesten er aan te pas komen om de nieuwe valuta-grenzen tussen het Westelijk- en het Oostelijk deel, alsmede de weg naar Berlijn te bewaken. Teneinde de geldsmokkelaars uit het Westen af te schrikken, hebben de Russen aan het grenscontrole-station Eisenach eveneens een aantal tanks gevechtswagens geconcentreerd. Tengevolge van de geldzuivering kwam het verkeer in Oostelijke richting volko- tot stilstand, maar naar het Westen d dit in het algemeen teogestaan. Tal rijke personen- en vrachtauto's stonden in lange rijen te wachten en mochten niet naar Berlijn doorrijden. De Russen Stuurden tientallen Amerikaanse-, Britse- Franse reizigers terug, terwijl Ame rikaanse-, Britse- en Franse terug* terwijl Amerikaanse- en Britse ^■autoriteiten vliegdiensten organiseerden ■cm hun gestrande reizigers naar Berlijn ■te brengen. De omroeper van radio-Ber- Mijn onder Russische controle staande, ■schreeuwde het uit, dat „deze Zondag flëen droeve dag voor Duitsland Er door gedraaide Marken. Drie Frankforter meisjes, die i het zoveelste Falklandje ove reuze som" in Marken beschik geld op i lieten zich 25 k i het Lunapark i i de draaimolei ndzw Kleine incidenten hebben zich voorge daan. Zo ook, toen de commandant Britse post de grens overschreed, Sowpet-officier hem gebood terug te gaan. Vele geldsmokkelaars werden ge arresteerd, w.o. er waren, die „das Kapi- 1" van 400.000 Mark bij zich hadden. De hele Zndagmorgen stond men le vor de bureaux te Frankfort elders om de veertig oude Marken gelijk aantal nieuwe in te wisselen. Het spreekt vanzelf, dat er een paar dui zend politieagenten op de been waren, teneinde ongeregeldheden te voorkomen. De waardedaling van verschillende goe deren wordt gekarakteiiseerd door het [eit, dat de „meest-stabiele valuta" Europa, de Engelse sigaret, daalde tot 1/10 van de waarde. Koffie eerst 500 Mark per pond, kon men nu kopen vooi 45 Mark. Een groot aantal artikelen is de verkoop vrijgegeven, want pan- i, fornuizen, mogen evenals Suis en Senaat accoord met Marshall-hulp Europa zal toch ruim krygei nilliard dollar Juist voor hert ingaan van het. zomer- het Amerikaanse Congres, heb- Huis en Senaat het compromis-voor- d inzake de Marshallhulp goedgekeurd. bekend, had het Huis van Afge- lardigden voorgesteld 5 980.710.288 dollar trekken voor 15 maanden. De Se- wenste 6 125.710 228 dollar in 12 mden te besteden. De commissie werd ver 6 030.710.228 dollar, voor periode van 15 maanden. De presi- Benrt krijgt echter machtiging, het bedrag p twaalf maanden toe te wijzen, indien pij zulks nodig acht. Volgens Reuter, heeft de administratie van het plan daar- poor de vrije hand om het grootste deel tan de besnoeiing ongedaan te maken. Het Huis keurde het voorstel met 319 tegen 62 stemmen goed, de Senaat aan- met handopsteken. /ANDAAG STELLEN 7IJ V VOOR: Gebr. Jan en Joop v. Klaveren, Koestraat 35, Rijnsburg. Klaveren, een opgeruimde ïaap, vertrok verleden jaar op 11 April s korporaal van de bataljons-staf „Prin- 5 Irene" naar Indië. Hij reisde met het „Nieuw Holland" en ondervond in bet land langs de evenaar veel lief en I eed. Zo was hij enkele malen in ge recht met de extremisten t gevechten sneuvelde zelfs e nd. Ook de warmte valt niet mee, r gelukkig wordt er veel gezwom- Erg fijn vindt Jan het. dat zijn r Joop dicht bij hem gelegerd is. t geniet een commando-opleiding te via en kwam daar in het begin van jaar per m.s. „Waterman" aan. Ze ;amen de moed er in. Dat het bewijst de foto. naaimachines, kinderwagens, fietsen, ra dio's, uurwerken vrij worden verkocht. Demonstraties hadden in de Sowjet-zone plaats, in het bijzonder in Weimar Schwerin en Maagdenburg, terwijl bij eenkomsten van de provinciale parlemen ten werden voorbereid. Maarschalk Soko- lofsky kettert in een brief tegen de Britse- en Amerikaanse collega's, die met de geldzuivering de deling van Duitsland, vlogens hem, hebben voltooid. Er gaan berichten, dat in de Russische zone geldzuivering zal worden toegepast. Het Amerikaanse leger heeft het verzenden van voorraden per trein naar Berlijn stopgezef. Het ziet er aar uit, dat, als dez etoestand blijft voortduren, de onge veer 10000 Amerikanen te Berlijn per vliegtuig van het nodige moeten worden voorzien. Resumerende, komt het e neer, dat de RRussische zone thans ook voor alle geallieerden gesloten is. Hoe de verhouding tussen Sowjet- en Westelijke mogendheden zich verder zal ontwikke len, hangt nu in de eerste plaats af van de Sowjets, die ook in hun zone als re présaille tot maatregelen overgaan. Russen boos ovef geldzuivering De Russen te Berlijn hebben de Wes telijke mogendheden er van dn kennis gesteld, dart zij vermoedelijk d'e bijeen komst vam de plv. commandanten van Berlijn op Woensdag aa. niet zullen by- Prins Bernhard vloog in B.P.M.- amphibietoestel Op Schiphol heeft Prins Bernhard Za terdag het tweemotorig amphibievliegtuig „Grummen" van de B.P.M. gevlogen. Van dit vliegtuig zijn slechts twee exempla ren in ons land aanwezig. Zij worden in Oost- en West-Indië gebruikt en kunnen zowel op het water als het land neer strijken. Koningin en Êrinses lenigen nood in Leek Minister Malsholt bezocht de rampstreek Tot leniging van de nood in het door een windhoos getroffen Leek werden reeds vele giften ontvangen, o.m. van H M. de Koningin en H. K. H. Prinse» Ju liana. Overal in de provincie zullen col lectes worden gehouden en alleen de niet-getroffen gezinnen in Tolbert brach ten reeds f 5600 bijeen. De coöp. boeren leenbank te Leek schonk f 5000. Zaterdag bezocht minister Mansholt de ..rampstreek". Bijdragen kunnen worden gestort op gironummer 69674 t.n.v. mr W. J. P. van Waning. burgemeester van Leek. met vermelding „rampstreek-Tolbert". Anjerdag dag van blijheid Minister Gielen heeft Zaterdagavond, in een radiotoespraak, op de betekenis van „Anjerdag", op 29 Juni a.s. gewezen. „Blijheid brengen bij de scheppers van onze cultuur", is het doel, aldus de minis ter. Hij wekte allen op deze dag van offervaardigheid en blijdschap te geden ken. de witte feestbloem te dragen, die thans aan alle Nederlandse gezinnen wordt gezonden en de wimpeltjes erby te kopen, die 50.000 Nederlandse winke liers verkrijgbaar stellen. Nieuwe pryzen voor zoutevis Zowel geïmporteerde als Ned. zoutevis mag van heden af in de winkel ten hoogste f 1.45 per kg. (opengesneden) of f 1.65 (aan moten) kosten. 't Wordt weer rommelig in Palestina De Britten arresteren een Joods kapitein Hert schijmt, dat ondanks de pogïnigen van Bernadobte, er steeds nog bestand- schendingen plaatsvinden. In de nabij heid der buitenwijken van Nazareth, in Arabische handen zijnde, brak een vuur gevecht uiit tussen Joden en Arabieren. In de Joodse wijik van Cairo, in Egypte, vond een ontploffing plaats, tengevolge waarvan 25 personen werden gedood en 54 gewond. In de Joodse huizen wanen springstoffen opgeslagen. De Britse troe pen zullen binnen 10 dagen uirt Haifa vertrekken. Rondom de Britse havens zijn nieuwe prikkeldraadversperringen en met zandzakken versterkte maohinege- weerstellifigen aangebracht, hetgeen in verband gebracht wordt, met de sleohte verstandhouding tussen Joden en Engel sen. De Palestijnse kapitein, Hilb. van het ss. „Pan York", is door de Britten gearresteerd, omdat hij weigerde onder zoekers aan boord te loten en geen lijst van de bestemming van zijn schip wilde verstrekken. Hij zal terechtstaan voor een speoiaal Brits militair Hof. Dat de Westlanders niet bang zijn om voor hete vuren te komen, bewezen de 14 brandweerkorpsen die Zaterdag op het Wassenaarse landgoed Duinrell demonsteerden. De Naaldwijkers in hetie. Radiotoespraak van de lieer Weiter viel in het water Eerst gestoord en daarna „weggeregeld" De verkiezingsrede, die de heer Ch. J. I. M. Weiter Zaterdagavond van half acht tot kwart voor acht voor de Neder landse Radio Unie in de Haagse Studio zou uitspreken, is een mislukking gewor den. De heer Welter is n.l. „weggeregeld", nadat zijn toespraak eerder gestoord De toespraak viel buiten verantwoor delijkheid van de Omroepverenigingen, maar werd gehouden over Hilversum 2, waarover ook het programma van de K.R.O. wordt uitgezonden. De K.R.O. deelt dan ook mede. dat de heer Weiter twee minuten te laat was dat zijn rede toen niet doorkwam en ei daarom een gramofoonplaat werd ge draaid tot vier minuten over half acht. Toen kon de heer Weiter zich voor luisteraars verstaanbaar maken. Hij begon daarna opnieuw, raakte in tijdnood werd door de K.R.O.-programmaleiding om kwart over acht afgebroken, om de rest van het programma niet in gevaar te brengen. De K.R.O. volgde daarbij een algemene instructie voor de Omroepver enigingen. Volgens de KF.O. is onlangs prof. Kors, de K.R.O.-voorzitter, op de zelfde manier „weggeregeld". De „Lijst Weiter" verklaart evenwel, dat de heer Welter, die om een minuut over half acht begon te spreken, eerst om zeven minuten over half acht ver staanbaar werd. Daarom begon de spre ker opnieuw. De P.T.T.-radiopost in Hilversum heeft verklaard, dat de verbinding tussen Den Haag en Hilversum prima was. De sto- De Dorus Rijkers redde gisteren een sloep Maar de opvarenden waren niet in nood. De „Dorus Rijkers" helft Zondag voor Callantsoog een sloep van het s.s. Farm- sum opgepikt en naar Den Helder ge bracht. Het scheepje was. met de kapitein van de Farmsum. de heer J. Hillen als gezagvoerder, diens zoon en twee van zijn vrienden. Zaterdag uit Hoek van Holland vertrokken, om naar Den Helder te zeilen. Daar wilden de zeelieden a.s. Zaterdag de zeilwedstrijden van de ma rine meemaken. De kustwacht te Callants oog verkeerde gisteren in de veronder stelling. dat fie sloep, die hevig slingerde, in nood verkeerde. De zeilers ontkenden dat evenwel. Zij wachtten op gunstig tij. Intussen, zij waren in Nieuwediep en keerden per trein naar Den Haag terug. ig, of in Hil- ring heeft dus, of in Den I versum gelegen. De heer Weiter heeft, terstond na d€ mislukte uitzending, telegrafisch gepro testeerd bij minister Gielen, prof. Ger- brandy (voorzitter Radioraad) en prof. Kors. Hij verzocht zijn rede op een ander tijdstip te mogen uitspreken. De Franse regering heeft haar ambas sadeur in Washington opgedragen aan de Ver. Starten mee rte delen, dart Frankrijk die voorwaarden in het voorgestelde bi laterale verdrag, binnen het kader van hert plan-Marshall, onaanvaardbaar acht. NIEUWE MARSHALL-TOEWIJZING VOOR NEDERLAND. Zaterdag zijn weer nieuwe toewijzingen voor het Miarshall-plan bekend gemaakt. Nederland krijgt voor 5 699 000 dollar steenkool en voor 650.000 dtqllar kunstmest uit de totale toewijzing van 215 mdlldoen. En de UNAC? Al heeft ook het Amerikaans Olym pisch Comité met financiële moeilijk heden te kampen, men gaat rustig door met de voorbereidingen. In Lon den is bericht ontvangen, dat men het volgende zal afzenden voor de deel nemers: 15000 repen melkchocolade, 2500 Engelse ponden ham, 150 kisten sinaasappelen, 2000 Eng. ponden spek in blik, 5000 lendestukken rundervlees, 1800 dozijn eieren, 1000 Eng. ponden boter, 5000 Eng. ponden kaas, 7500 zak jes thee, 600 blikken soep en 25 balen suiker. Brood zal dagelijks vers uit Amerika worden overgevlogen. Delft acht een tweede T.H. ongewenst Waarschuwing aan de Regering In een open brief aan de Ministerraad waarschuwt de senaat van de Technische Hogeschool te Delft tegen de gevaren, welke zijns inziens verbonden zijn aan het op dit ogenblik aan de orde stellen maatregelen ten dienste vdm de de centralisatie van het technisch hoger onderwijs, alsook tegen de versnippering de verspilling van geld en arbeids krachten, welke zullen ontstaan bij het stichten van een tweede T. H. Noors motorschip lek geslagen in IJmuiden Het Noorse motorschip „Lionel" van 5600 ton is gisteravond bij IJmuiden lek geslagen op een door de Duitsers ver nielde en onder water liggende meer- stoel. Het sohip heeft een dubbele bodem, zodat het water slechts tussen de beide bodems kon stijgen. Het schip wordt in Amsterdam gerepareerd. In Londen wordt 15 millioen pond nazi-goud gesmolten Toestellen van de Amerikaanse han delsluchtlijn vliegen dagelijks rtwee maal van Frankfort naar Engeland met ladin gen door de Nazi's geroofde gouden sta ven en munten tot een waarde van 15 millioen Pond Sterling. Het kostbare me taal wordt in Londen gesmolten en door driemogendhedencommissie verdeeld als herstelbetaling onder de landen, die >or in aanmerking komen. De voor raad, waaronder zich zowel Spaanse du katen van 300 jaar oud, als gesmolten gouden vullingen van tanden der ver moorde concentratiekampslachtoffers be vinden, liigt opgeslagen in de Reichsbank te Frankfort. Onder zware Amerik. be waking worden de ladingen naar het vliegveld gebracht. Elk vliegtuig neemt voor 750.000 pond sterling mee en er moeten naar schatting 22 vluchten ge maakt worden. Dit jaar weinig Amerik. wapens naar Europa „Rusland zal het eerste halfjaar geen aggressie voeren" Naar Reuter van een Amerik. rege ringsambtenaar verneemt, heeft de rege ring der Ver. Staten, hoewel ongaarne, beslist, dart dit jaar slechts zeer kleine hoeveelheden Amerikaanse wapens en munitie naar de West-Europese landen gezonden kunnen worden. Amerika zou slechts dan zijn besluit wijzigen, indien „een ernstige Europese crisis, waarbij Rusland 'betrokken zou zijn" optreedt. Het dep van Buitenlandse Zaken is er van overtuigd, dat de Sowjet-Unie geen directe aggressie tegen enig land in Europa dn de komende zes maanden zal voorbereiden. Parijs ratificeert Londense aanbevelingen De Franse regering heeft de Londense aanbevelingen voor West-Duitsland gera tificeerd en de Britse en de Amerikaanse regeringen hiervan kennis gegeven. Het zijn nuchtere knapen, die vinden, dat ze slechts hun plicht deden (Van i Indlë-correspondent Wlm Tausent) Enkele dagen nog en er Is feest bjj vele families in Leiden en elders in Zuid-Holland. Dan zijn de knapen van I 4 R.L, die nu op de „Kota Baroe" zitten, na twee-en-een-half-Jaar door de tropen te hebben rondgezworven, weer thuis. Mis schien zijn er comité's, die de Jongens komen verwelkomen, en misschien zijn er personen, die de jongens gaan toespreken, om hun te vertellen, hoe trots de resi dentie-stad op hen is. Wij hopen -het niet voor de „afzwaaiers", want eerlijk: aan toespraken hebben ze een broertje dood. Een hartelijke ontvangst zullen de „jon gens" natuurlijk op prijs stellen, maar na die èntvangst is er alleen maar één ding: naar huis zo vlug mogelijk! heren zelf maar eens een paar jaartjes dit Wat brengt de toekomst? De belangrijkste vraag is natuurlijk, wat de jongens in de toekomst zullen gaan doen. Werken? Studeren? Ach, ze weten feitelijk zelf nog niet wat ze van plan zijn. Wij stelden hun de vraag op de dag van hun vertrek naar Nederland, en „Geen idee van, mijnheer; aller eerst willen wy een paar daagies de rimboe zitten", stapten onderwerp af. „En de verkiezingen?" „Nóóit de communisten Zó denken deze jongens er over en of het bij de andere militairen niet het zelfde zal zijn? Hoe het met hun burgerkleding stond?, vroegen we. „Wij hopen, dat het binnen een paar weken in orde is", zo zei hun ..woordvoerder", „want U hebt er geen idee van, hoe wy er naar snak ken om weer eens baas over onszelf te zijn. Niet. wij iets hebben 1 aan te merken op onze commandan- ten; integendeel, ze zijn voor ons altijd echrte kame raden geweest, I maar U begrijpt het wel; wij willen even alles van ons afsdhudden, en daar hebben wij toch wel recht op?" I Onze volgende vraag leverde geen j moeilijkheden op: I „Wie heeft er spijt I van in Indië te zijn I geweest?" Eén ant. woord: „Niemand!" deze tijd nog een: willen overdoen?' Weer datzelfde ant- woord: ..Niemand!" Kijk. zo zijn deze Tien van de twaalf jongens, die in nevenstaand artikel aan kerels: eerlijk, niet het woord komen, staan op dit plaatje, aldus schrijft onze overdreven en- correspondent, en wel Spekkie, Jan Bos. Ton Tammeryn, alles^^dat^^naar »P'"edraaier", „Ouwe taaie". Jack v. d. Meide en heldhaftigheid Anton Capel. Herkent U xeT zweemt. Waarom zouden ze ook niet? En daarom zouden - wij allen in Den Haag en elders, die plan zijn de jongens - hoe goed bedoeld ook - te gaaii verheerlijken of zoiets, wil len toeroepen; „Niet doen, behandel hen als doodgewone mensen, die hun plicht hebben gedaan (zij deden in werkelijkheid wel veel meer, maar dat willen ze niet weten) en laat hen dan bekomen van alle vermoeienissen; laat hen alle bele- snissen rustig verwerken en ge zult en, hoe snel ze weer ingeburgerd zijn". Nog één boodschap moesten wij voor de jongens overbrengen, en die is deze; laat Hein Gortzak (U weet weL uit Am sterdam) hen in géén geval ontvangen, want eh Over politieke onderwerpen waren ze helemaal niet te spreken, en met het vrij banale gezegde: „Moeten die hoge Jehova's getuigen niet georganiseerd contra Rode Kruis In verband met de actie van leden der Jehova's getuigen, Zaterdag in Utrecht, tegen de Rode Kruds Collecte, deelt het bestuur der Vereniging Jehova's getuigen het volgende mee: Er waren Zaterdag 7000 leden der or ganisatie in Congres te Utrecht bijeen. Daarvan zijn er enkele, geheel op eigen gelegenheid „bun boekje tegenover Roode Kruis collectanten te buiten gegaan". Zij worden ter verantwoording geroepen. Van enige georganiseerde actie is in dit ver band geen sprake. „Als Christenen juichen wjj Iedere toepassing van de christelijke regel der naastenliefde toe", zo werd hieraan toegevoegd. DAT Terschelling 3 ton uittrok ter verbetering van de hoofdverkeersweg. DAT de afd. Arnhem van de Ned. Ver. tot afschaf van alcoholhoudende dran ken haar 100-jarig bestaan heeft gevierd. DAT bij razzia's in Loosdrecht een melkboer en een Hilversumse grossier werden aangehouden wegens het zwart verkopen van boter en eieren aan va- cantiegangers en hotels. DAT 1200 A'damse schoolkinderen mor gen de gast zijn van de Velsense politie. DAT in West-Brabant opnieuw een actie wordt gevoerd tegen het „krooi- systeem", waarbij mannen, vrouwen, jon gens en meisjes in de oogsttijd geza menlijk op het land werken in dienst van commissionnairs, die daartoe geen be voegdheid bezitten. DAT in Hilversum een semi-perma- nente school zal worden gebouwd volgens het systeem-Knoop (een procédé van steengaas), die zo mogelijk als model zal dienen voor een groot aantal te bouwen scholen. D^T de Broederschap der Notarissen 30. Juni in Leeuwarden een alg. vergade ring houdt. DAT te Groningen 200 Engelsen uit New Castle arriveerden, die deelnemen aan de jaarlijkse uitwisseling tussen beide steden. DAT door E.H.B.O. even buiten Apel doorn, op een berucht stuk van de weg naar Amersfoort, bij wijze van proefne- mingt een complete verbandkast is ge plaatst, ten gerieve van de weggebrui- DAT te Bergen op Zoom door demping van een groot deel der door de Duit sers aangelegde tankgracht 12 ha land werd herwonnen. DAT tien jaar geleden negen staten te Genève een conventie tekenden tot op richting van een internationaal hof van strafzaken te 's-Gravenhage. DAT de Amsterdammer H. de Ruyter als 20.000ste bezoeker der legertentoon- stelling een boekwerk ontving. DAT 25 Juli de molen aan de Molen dijk te Oude Tonge 200 jaar bestaat en nog steeds in bedrijf is. DAT op de landelijke federatie van stichtingen „oorlogsslachtoffers" te Nij megen. grote ontevredenheid heerste over het uitblijven van de behandeling van het wetsontwerp tot regeling der oorlogs schadevergoeding en een motie aan de Staten-Generaal wad gezonden. DAT ds Kluin, de directeur der wees inrichting te Neerbosch, welke binnen kort 85 jaar bestaat, benoemd is tot rid der' O N. en de leden f5000 voor de in richting schonken. DAT de 33-j. landarbeider J. Groenen dijk in het Volkerak verdronk, daar hy uit zyn boot sprong, toen deze water maakte. DAT de eerste van een kleine serie legeroefeningen voor het publiek, in het kader van de jubileumfeesten. Zaterdag op de Crailoseheide by Hilversum, gehou den werd. DAT gisterochtend vroeg een hevige hagelbui boven Kapelle-Biebelinge heeft gewoed en aan de fruitbomen veel schade is toegebracht. DAT de zangeres Bodi Rapp en de pianist Felix de Nobel onder auspiciën van de B.P.M. een tournée door West- Indië zullen maken. DAT van 22 t.m. 24 Juni te 's-Gra venhage het jaarlykse congres van direc teuren van West-Europse persbureaux wordt gehouden. DAT de Ged. Staten van Friesland f 8000 subsidie willen geven voor de restauratie van de ernstig in verval ge raakte toren der Ned. Hery. Kerk te Deinum. Twee doden in balzaal om één meisje Wachtmeester slachtoffer van iUn beroep De wachtmeester Op de Ven van de Kon. Maréchaussee en de Pool K. zijn Zaterdagavond gedood by een vechtpartij in een balzaal te Eysden (L.), waar een Belg en een Pool ruzie kregen om een Nederlands meisje. De Pool K. kreeg twee schoten in het hoofd uit een politiepistool, toen de, in het nauw gebrachte politie, van haar vuurwapens gebruik moest maken. De wachtmeester Op de Ven trachtte assistentie te verlenen aan de bedreigde Nederlandse politiemannen. Hy werd, by het betreden van de balzaal, met een stoel zodanig op het hoofd geslagen, dat hij een schedelbasisfractuur opliep en naar het ziekenhuis te Maastricht moest worden overgebracht, waar hy over leed. Er zijn reeds enige arrestaties ver richt Drie kleine meisjes dansten in *t ballet Het was in Hilversum. Leerlingen van de balletschool van Gabrielle Destree gaven een uitvoering ten bate van de U.N.A.C. Speciale aandacht was er voor drie meisjes, Emmy, Mientje en Cissy van Dijk. Zy kregen extra bloemen. En ieder een in de zaal keek naar vader en moeder Van Dijk. Na afloop gingen de meeste leerlingen naar huis lopen of met de fiets. De zusjes Van Dyk stapten in een auto. En men zwaaide en juichte. Omdat het de zusjes Van Dyk waren? Neen, omdat het Beatrix, Irene en Margriet, de drie Prinsesjes waren. „Johan de Witt" Woensdag in Amsterdam De „Johan de Witt" zal met 667 repa- triërenden uit Indië Woensdagmorgen om 3 ur IJmuiden bereiken, zodat de debar- katie om 9 uur in Amsterdam kan begin nen. Daar het schip vanwege de haven staking Southampton niet aandoet, loopt het op zijn vertraging van 3 dagen één dag in. De repatriëringsdienst, die op 1 Augustus wordt geliqideerd, zal voor het laatst de ontvangst organiseren, daar na de „Johan de Witt" tot 1 Augustus geen ander schip met repatriërenden aankomt. Loopt Dubois aan Critchley'g handje? Het Semarangse blad „Locomotief' betreurt het, dat Amerika geen persoon van groter formaat heeft gezonden dan de „nogal zilige figuur van Dubois, die kennelijk de problemen niet overziet." Men krijgt de indruk, dat de Australiër Critchley, die ten koste van alles goede diensten aan Djokja wil bewijzen en ver der ook niet veel verstand van de zaak heeft. „Dubois aan bet handje neemt", acbryft bet blad. Verwarring Het heeft weinig zin, zich thans reeds aan voorspellingen te buiten te gaan ten aanzien van de uitslag der komende ver kiezingen. Nog minder zin heeft het, thans reeds allerlei speculatieve gedach ten te gaan wijden aan de komende ka binetsformatie, waarvan immers de we tenschap nog geringer moet zijn dan van ds uitslag der stembus. Al heel weinig sym pathiek doen de stemmen uit de kringen der P. v. d. A. en der K.V.P. aan, die nu al bindende uitspraken over de aanstaan de kabinetsformatie schijnen te doen. Het enige wat men in dit stadium schynt te kunnen zeggen, is, dat de uit slag der verkiezingen vermoedelyk een verschuiving naar rechts te zien zal ge ven, maar hoe groot zal deze zijn? Enkele aanwijzingen voor deze veron derstelling zyn de volgende: Dat de communisten aan aanhang ver liezen. is duidelijk. Alleen reeds het af nemende lezerstal van hun dagblad zou het kunnen aantonen. Uit individuele be keringen valt af te leiden, dat de over gang plaats heeft veelal niet naar nog duidelijker links, maar meestal in rechtse richting. Daardoor moge de P. v. d. A. enigszins winnen, hiertegenover staat, dat deze partij veren zal moeten laten aan Oud en zijn liberale vrienden. Doch deze partij heeft op haar beurt veler sympathie verloren door haar halfslach tige houding by de Grondwetsherziening. Een aanwijzing van de wending naar rechts ligt trouwens met name in het feit. dat de partij van de heer Oud en zelfs de K.V.P. (deze laatste ondanks het woord der bisschoppen) oppositiepartijen naast zich gekregen hebben, niet in linkse maar in rechtse richting. Het zyn de par tyen van de heren Feuilletau de Bruijn en Weiter. Tenslotte willen wij als factor noemen de vrywel onverdeelde ontevredenheid, welke onder de militairen in of uit Indië ten aanzien van het regeringsbeleid be staat Deze mannen en jongens, die het gevoerde Indische beleid van naby heb ben meegemaakt, beseffen meer dan vele anderen, hoe zwak en dubbelzinnig dit beleid geweest en thans nog is. Wij mo gen aannemen, dat verschillende van deze militairen hun verwanten deelgenoot hebben gemaakt van hun ervaringen en van hun bezorgdheid, of dit alsnog zullen Zyn er derhalve nog verscheidene on zekere factoren, orizekeitheid en verwar ring is er in het byzonder onder die groepen, die na aarzeling voor de jong ste Grondwetsherziening hebben gestemd. Is het al geen bewys van kracht, wan neer men kolommenlange krantenarti kelen nodig heeft om die stemming (achteraf) te motiveren en aan te geven, hoe men die stemming heeft bedoeld, in de Volksparty voor Vryheid en Demo cratie blijkt de verwarring zonneklaar uit enkele uitlatingen. Zo had in de Eerste Kamer het lid dezer party, de heer Molenaar, gezegd, dat het voor hem en zijn politieke vrienden iets bijkom stigs was, of dn het nieuwe kabinet ook andere partijen dan de P. v. d. A. en de K.V.P. zouden zitten. Het komt, zeide hy. op het regerings beleid aan. Gans anders echter een thans verschenen verkiezingsmanifest van deze party, hierin staat namelyk, dat deze party haar standpunt mede zal bepalen op grond van de samenstelling van het nieuwe kabinet. Tussen beide uitspraken besrtaat 'n op merkelijke tegenstelling, een tegenstel ling die, om met de heer Molenaar te spreken, niet maar iets bykomstigs be treft, maar een essentieel punt in het hart raakt Voorlopig is de kwestie zo duidelijk als koffiedik. En dat is iets, waaraan het kiezensvolk weinig behoefte heeft. Dat kiezersvolk zal, hetzij bewust het zij onbewusj, ach aangetrokken gevoelen tot degenen, wier standpunt in deze uiterst belangryke aangelegenheid klaar en duidelyk is. Het zal trouwens zelf willen weten waar bet aan toe is. De Gaulle, met sirenegeloei, over Duits gevaar Generaal de Gaulle heeft in een rede te Verdun om. verklaard, dat 2/3 van Europa en een groot deel van Azië door de Sovjet-Unie wordt beheerst en hert gevaar bestaart, dat de drang naar een herboren Duits Reich", zich vroeg of laat daarbij zal aansluiten. Hij drong op nieuw aan op de hervorming van de Franse staart. Sirenes trachtten zijn rede onmogelijk rte maken. De politie begaf zich naar de kathedraal, waar de sirenes van de torens loeiden, maar de saboteurs werden niet ontdekt. Jeugdige Duitse moordenaar in België aangehouden. Een 17-jarige Duitse jongen, Wilfred Helm. die er van verdacht wordt in Duitsland een Amerikaanse Army-Inves- ...O_.or en een Duitse politie-agent te hebben vermoord, is gisteren in Luik gearresteerd. VELDMAARSCHALK SMUTS IN ATHENE Veldmaarschalk Smuts is Zaterdag avond met zijn eigen vliegtuig in Athene aangekomen. Hy werd verwelkomd door koning Paul en koningin Frederice. Stakingen in België en Engeland lopen af In Clermont-Ferrand wordt nog gestaakt. De stakingen in België en Engeland be ginnen langzaam te verlopen. In de Lon dense havens zouden de arbeiders van daag het werk hervatten, terwijl verwacht wordt, dat de Belgische metaalarbeiders, staking, waardoor 2600 fabrieken en 43 hoogovens stilliggen, morgen zal worden opgeheven. In Clermont-Ferrand duren de stakin gen nog voort. Ongeveer 1000 stakers van de Bergougnan-bandenfabriek eisten gis teren de terugtrekking van alle po'.f-ie- troepen buiten de fabriek en de vrijlating der gearresteerde demonstranten. Tijdelijk enige regen Tot morgenavond verwacht Da Bilt: Vanavond en vannacht tydelyk enige lichte regen. Morgen overdag half tol zwaar bewolkt, doch overwegend droog weer. Matige tot vry krachtige wind tus sen Zuid en West. Vry koel. ZON EN MAAN Dinsdag 22 Juni: Zon op 4.20, onder 21.04 uur; maan op 22.36, onder 4.27 «ur. 27 Juni L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1