Trix Terwindt over het raadsel dat Schreieder heet VQQB HEKSTEL IN DE DUINEN Chefariite .4 *JHBE!ZZ3Z3Z3i^HL lyzbt Dili WUK KIEUWE LEmSCHE COURANT ZATERDAG 19 TOl*! 1948 De justitie aarzelt - wij zetten intussen onze enquête voort (Van een onzer verslaggevers) Schreieder werd op vrije voeten gesteld en we moesten er méér van weten, relaas heeft men kunnen lezen. Eén van zjjn slachtoffers, de agent Lauwers, achtte hem wel ter dege schuldig en ook dat heeft men kunnen lezen. De illegaliteit heett we meldden het eveneens na enig beraad de minister telegrafisch verzocht hem weer terstond in arrest te stellen. En hier komt dan Trix Terwindt aan het woord, de chef-stewardess van de K L.M., die eenmaal zelf het slachtoffer werd van Schreieders geraffineerd Englandspiel. Zij werd opgevangen toen in de nacht boven Drente uit een Engels vliegtuig sprong, om naar de kampen te Ravensbriick en Mauthausen te worden gedirigeerd. mandant was tegenover de agenten ook „Ik heb nog niet veel over de vrijlating van Schreieder gelezen," zegt zij, als we haar op Schiphol aanklampen, „maar toen ik er van hoorde heb ik gedacht: dat is tenminste een bewijs dat ze nog hersens hebben bij de Nederlandse rech terlijke macht." Ze vertelt van haar gruwelijk) varingen in 1943 toen ze, ergens B Drente, uit een vliegtuig sprong. Na haar opleiding in Engeland. Op het afwerpter- rein werd zij ontvangen door mensen, die zij als goede Nederlanders beschouwde, maar die in werkelijkheid Slagter en Poos. Schreieders handlangers waren. „Ze stelden me de vragen die ik verwacht had en ze spraken er hun verwondering uit, dat ze in Engeland een vrouwelijke agent voor dit werk hadden uitgekozen. Toen ze me vertelden, dat ik gearresteerd was. geloofde ik het niet. Ik dacht: Dat is een truc. Ze willen zien of ik me flink kan houden- Ik bleef bij die gedachte volharden, toen ze me boeien gingen en ik geloofde pas dat ik in verkeerde handen gevallen was, toen ik in Driebergen de Duitse blemen zag staan op het huis, waa me heenbrachten." Over dieverschrikkelijke ontgooche ling, die gepaard ging met een vreselijk zelfverwijt, omdat ze tegenover het Ne derlandse geboefte dat haar geva nam, de naam had genoemd van haar contact-adres in Nederland, dat ze ook aan gevangenneming blootstelde, zegt Trix Terwindt: „Ze hadden me alles af genomen en me alleen een rozenkrans laten houden. Daarmee kon ik geen kwaad doen. Een van die S.S. kerels daar, treiterde vals: „Je moet je aan het Kruis vasthouden, dat kan je redden." meende er niets van. Hij behoorde tot het louche Duitsë type. Het is net een spel Toen kwam Schreieder. Hij stuk mulei boven die anderen uit. Nooit dei gelijke opmerkingen Nimmer valse toespelingen. Geen scherpe verhoren met lampen en andere trucs, zoals in enkele bladen be weerd is. Niets van dat al. Bij mij niet, bij de anderen niet, met wie ik, door mid del van klopsignalen contact had, later daar in Haren. Hij nam me mee naa tuin en wandelde daar met me oj neer. Hij was beleefd, correct en vriende lijk. Hij zei: „U hebt frisse lucht nodig. We kunnen hier rustig wandelen Ik antwoordde: „Het is net een spel. Maan den heb ik alle moeite gedaan om naar Engeland te komen! Het lukte eindelijk. In een uur was ik terug, om in handen van de Duitsers te vallen." Schreieders antwoord was zeer typisch. Hij zei: „Ja, een spel. Als het maar niet zoveel mensenlevens kostte. En hij was zeer ernstig." Zij at met Schreieder aan tafel. Hij praatte gemoedelijk. Zo nu en dan flitste door het gesprek een scherp geformuleer de vraag. „Was dat nu geen tactiek en zijn de agenten niet wat gemakkelijk in die val getrapt?" vroegen wij. „Schreieder be weert, dat hij alles wat hij weten wilde uit de agenten haalde"? „Dat laatste is niet waar," zegt Trix Terwindt. „Hij heeft niet alles uit ons ge kregen, wat hij wilde. Ik weet het zo goed. omdat ik zelf hem op een dwaal spoor heb gebracht en hem zeker niet alles vertelde wat ik wist. Maar het was zo: je kreeg een opdracht om, als je ge pakt werd, een deel van je wetenschap te bekennen. De essentiële dingen hield je toch achter. Er vielen echter zoveel agenten in zijn handen, dat hij, uit alle stukjes en beetjes, langzamerhand de hele waarheid kon opbouwen. Schreieder heeft mij altijd handeld", zegt Trix Terwinat, een aer Deze foto is indertijd gemaakt, toen mej. Terwindt voor haar moedig optre den in de illegaliteit een hoge buiten landse onderscheiding kreeg). Fouten in Londen Hoe gemakkelijk echter fouten in Londen gemaakt konden worden bewijst mej. Terwindts ervaringen. Zij zou, als herkenningsteken voor het in vrijheid verzenden van haar telegrammen (secu rity check) een bepaalde onjuistheid de code maken. Bij het instuderen die code, maakte zij die fout echter al in Engeland vele malen, zodat het schijnsel, toen 't zich weer voordeed, daar als normaal en als bewijs van echtheid be schouwd werd. De grote nalatigheid van Londen is haans inziens geweest, dat men de gedragingen en verrichtingen van de agenten, buiten alles om, niet heeft laten onderzoeken. In de gevangenis in Haren intussen, was het voor de gevangen agenten wel "uit te "houden. Schreieder voorkwam hun wensen. Hij zorgde voor ontspanning voor radiotoestellen in de cellen, waar door zij de Engelse berichtendienst kon den afluisteren Dat goldt niet alleen voor haar maar ook voor de zware geval len Speciale SD-mensen waren ter be waking gegeven en de gevangeniscom- oorkomend. Hier plaatsen wij de vraag, of dat nu niet typisch Duits was: vriendelijk in het gezicht, vals achte de rug. Maar dflar was Trix het niet mee eens. Deze mensen uit de directe omgeving van Schreieder hadden er geen idee van, wat er met de gevangenen gebeurde in de Duitse kampen. „Ik heb er zelf een sterk sprekend be wijs voor Toen ik in Mei 1944; een half jaar na het verdwijnen van de andere agenten, naar Duitsland werd gevoerd, liet mijn bewaker me rijden in een tweede klas spoorwagen tot Fürstenberg. Daar had een taxi moeten zijn, om ons af te halen en naar het kamp te bren gen. Die was er niet. In het kamp maakte m'n begeleider zich daar vrese lijk kwaad over. De kampcommandant zei: „Ach was, für Haftlinge!" Maar de begeleider be toogde, dat er Haftlinge waren en Haft linge. Het moge zo zijn, de Duitse kampen waren overal gelijk. In September 1944 zijn alle parachu tisten opgehangen. Mij hebben ze overge slagen. Waarom? Ik weet het niet". Mej. Terwindt is na de bevrijding nog naar Hamburg geweest, om in het proces tegen de kampmonsters van Ravensbriick te getuigen. Zij heeft ook in Schreieders onderzoek verklaringen ten behoeve van hem afgelegd. Ze kon den alleen maar goed zijn. Dat er met haar gebeurde, wat er ge schied is: „Daar ben je spion voor", zegt zij- Ze heeft eerst in Haren en later in de verschrikkelijke Duitse maanden lang over een figuur als die van Schreieder gedacht. Dit is haar slotconclusie: „Alleen wan neer je veel hebt meegemaakt kun je veel begrijpen ook iemand als Schreie der!" ENGELSE KRANTEN IN CIJFERS Cijfers zijn lang niet altijd interessant. De volgende naar ons gevoelen echter wel. En ook de lezers stellen er wellicht belang in te weten, hoe het staat met de oplagecijfers der voornaamste Engelse dagbladen. Ze zijn: ,.The Times", onafhankelijk 275.000 „Manchester Guardian", onaf hankelijk liberaal 150.000 „Yorkshire Post", conservatief 160.000 Hierna volgen dan de bladen met grotere oplage, maar met geringer „Daily Herald", Labour 2.000.000 ..Daily Telegraph" conserv1.500.000 „News Chronicle", liberaal 1.500.000 Volgen nu de oplage van drie rechtse volksdagbladen: „Daily Express" 4.000.000 „Daily Mail" 2.000.000 „Daily Graphic" 700.000 Een geïllustreerd links voltasdagblad de „Daily Mirror" bereikt een oplage van: 3.500.000. De communistische „Daily Worker" aldus ontlenen we aan de Gazet van Ant werpen komt aan het staartje met de rode lantaarn: 120.000. „Wij hopen, dat der Herr Kriminaldirektor tevreden is.... Aan het uitzicht konden wij, helaas, niets veranderenuit „Het Parool" Kamerleden op de bres voor boeren en middenstanders Wetsontwerp wijziging vermogens- heffingen aangenomen (Van onze Parlementsredacteur) Zonder stemming nam de Tweede Ka mer gistermiddag, na moeizame behande ling, het wetsontwerp aan. dat wijzigin gen brengt in de wet ten op de vermogens heffingen. Allerlei amendementen werden aange nomen, door minister Lieftinck overgeno men of door de voorstellere ingetrokken. Wij willen ons, daar de meeste van fis caal-technische aard waren, slechts be perken tot een amendement, ingediend door de heer v. d. Weyden (KVP) en o.a. ondersteund door de heren v. d. Heuvel (AR) en De Ruiter (CH). De bedoeling van dit amendement was, in de wet een regeling op te nemen, waardoor de zg. be- sparimgsaftrek ten behoeve van kleine boeren, tuinders en middenstanders wer kelijk effect zou sorteren. De ministeriële leidraad, gegeven ter uitvoering van de Wet op de Vermogensaanwasbelasting, geeft voor deze gevallen een oplossing, die in feite geen oplossing is. Het inko men van deze groepen was voor de oor log zo gering, dat de bepaling, dat voor de berekening van de vermogensaanwas wordit uitgegaan van een vooroorlogs in komen, verhoogd) met 25 of 50 pet, prac- tisch niet helpt, omdat men dan nog blijft beneden een redelijk vooroorlogs inko men. De minister ontried1 het amendement op belastingtechnische gronden en van de zijde van de P v.d.A., waar men de ge dachte, aan het amendement ten grond slag liggende wel goed vandi, werd aan geraden, de oplossing te zoeken in een verhoging van de hierboven genoemde percentages. De heer v. d. Weijden trok daarop zijn amendement in, dtooh kwam met een mo tie, waarin werd uitgesproken dat er een betere regeling moest komen en waarin aangedrongen werd op het vaststellen van een fictief vooroorlogs inkomen van f 3000. De minister maakte met name bezwaar te gen het vastleggen van een bedrag f 3000, doch had tegen de gedachte van de moie geen bedenkingen: hy zegde gendeel toe, de leidraad op dit punt te zullen wijzigen. De heer v. d. Weijden gmg niet in op de duidelijke suggestie van voorzitter Smeenk, na deze ministeriele toezegging zijn motie in te trekken. Hij wenste uitdrukkelijke Kamer-uitspraak, doch liet het bedrag von f 3000 vallen Dinsdag wordt er over gestemd. Vervolgens nam de Kamer nog een paar conclusies en enige minder belang rijke wetsontwerpen zonder debat a< Man werpt zijn vrouw door het venster De dader aangehouden. In het huisgezin van Jean D. en echtgenote Yvonne F., wonende bij de moeder van de echtgenote, Lavendelstraat te Ninove (België) ontstond deze week twist tussen beide echtgenoten. Toen zij zich op de eerste verdieping bevonden wierp de man zijn vrouw plot seling door het openstaande venster. Het slachtoffer viel op de straatstenen vóór de voeten van haar moeder. Zy werd zwaar gewond en in bewusteloze toestand opgenomen en naar het ziekenhuis over gebracht. De echtgenoot werd naderhand aange houden en in de gevangenis opgesloten. De verhouding tussen de echtelieden liet al lang te wensen over. Het Tweede Kamerlid Schilthuis heeft minister Lieftinck gevraagd ook de openbare nutsbedrijven, die door de publ. rechtelijke lichamen als N V worden ge dreven. vrij te stellen van vennootsohaps- en ondememingsbelastmgen. Vrouwenlijk in koffer op Parijs station Spoor in moordzaak leidt naar België. Dezer dagen heeft men een verschrik kelijke vondst gedaan op het Gare de l'Est te Parijs: een stuk gesneden lijk van een vrouw in een koffer. De koffer was afgegeven door een onbekend per soon aan het bagagedepót. Aangezien men in de geopende koffer stukken vond van het Brusselse blad „Le Soir", van Juli 1947, neemt men aan dat de moord in België is gepleegd. De houder van het bagage-depót aan het Paryse station wist zich het signale ment van de brenger der koffer nog te herinneren Er bevinden zich aan de douane-afdeling van de Gare de l'Est nog 3 andere koffers, van hetzelfde model als de koffer waarin het vrouwenlyk ge vonden is. Deze koffers zijn op ongeveei dezelfde tijd als de vondst, van smok kelaars, uit Antwerpen komende, in be slag genomen, zodat alle sporen van d« moord naar België leiden. Sterk en dienend (Vervolg van Pag. 1 Van het regeringsbeleid, zoals het in de thans weldra afgesloten periode in ons land is gevoerd, moet worden gezegd, dat op tal van punten de juiste verhou ding tussen gezag en vrijheid niet is ge vonden. Aan de éne kant zijn wij in periode geplaatst voor een onmiskenbare en diep betreurenswaardige gezagssche- mering. Wij denken aan Indië. Aan de andere kant was er op vele gebieden opmerkelijke overschatting van de staats taak en daardoor een tekortdoen aan de vrijheid. Het is daarom in het geheel geen overbodigheid zo ook in deze stem busstrijd de noodzakelijkheid van een juiste verhouding tussen gezag en vrij heid wordt beklemtoond. Voor de Chris telijke partijen is het aldus geformuleerd, dat de Overheid van Godswege de plicht heeft, haar gezag uit te oefenen e doen eerbiedigen, het volk ten goede. Hier uit volgt reeds, dat het overheidsgezag noch zijn ontstaansgrond noch zijn be staansrecht in zich zelf heeft. Wie dat menen mocht, gooit daarbij tevens remmingen tegen een absoluut gezag overboord. Geen absoluut gezag, wel een krachtig gezag. Wel ook een dienend gezag. Een gezag, dat op zijn beurt beantwoordt de gestelde normen en wetten. Vandaar dat als taak van de Overheid wordt gewezen: Beveiliging van de rechtstaat, handhaving van de orde en rust, bevor dering en handhaving van onafhankelijke rechtspraak en van rechtszekerheid, be scherming van de geestelijke vrijheid. Er valt over dit alles nog aanzienlijk meer te zeggen. Daartoe zal in de komende weken gelegenheid bestaan. Een over heidsgezag. dat op deze wijze wordt uit geoefend, zal men gaarne de eerbied wil len geven, die het uit hoofde van zijn hoge oorsprong en roeping toekomt. Daarom is het van zo eminent belang, dat men in d«ze weken voor de stemming bij de bepaling van zijn keuze aan deze be langrijke vragen niet voorbijgaat, maar daaraan volle aandacht schenkt. Stadsim pressie Het bankje. Toen het nog snikheet «ca» en de zon haar verzengende stralen op het asphalt afstuurde, dat, na korte tijd, al aardig de allures van keukenetroop beurde het volgende op een klein stads pleintje De deur van het enige cafétje sloeg dicht en met z'n vieren stapti Willem, Koos en Jaap. van de gepen- sionneerden-club op het bankje af, dat net groot genoeg - lokkend in de scha- „Goeie", knikten de anderen en ze stapten gezamenlijk op het bankje af, dat nog 200 meter van hen verwijderd Maar in de verte dat hadden ze nie in de gaten kwam snel een dame me kinderwagen en nog twee stuks lopent grut bij zich, aan. Ook zy had het bankji in het vizier gekregen. „Lopen jongens", zei de club, „toie he Maar ze waren er allemaal tegelijk. kwartet, „ouderdom ga gen het bankje het ee .Jfiet erg beleefdt de kinderwagen, terw i aller zitten", besloot de club galant, draaiden ze zich om „As-je-me-nou". weerklonk het Niemand had in het vuur van het ge sprek gezien hos een paartje naderbij was gekomen en zich „nergens wat vail aantrekkend" op het bankje had neer gezet. Mopperend verdween de club maar weer naar 't cafétje en de dame ging met opgestoken zeil haart weegt. Voor liefde, nietwaar, moet alles wü- Weens hoofd-rechercheur verdwenen De 60-jarige hoofdinspecteur van de Weense recherche, Anton Marek. die 1934 de Nazi-Putsch in Oostenrijk v ijdelde, is sinds enige dagen spoorloos verdwenen. Volgens zijn vrouw, was hy door een Ruwisch officier telefonisch weggeroepen. Vier Duitse kinderen aan de Belgische grens doodgeschoten Werden door Duitse gmokkelaars geëxploiteerd Het smokkelen aan de Belgisch-Duitse grens is een zeer avontuurlijk en winst gevend zaakje, maar het is wraakroe pend dat de beroepssmokkelaars gebruik maken van kinderen, die wegens hun ge stalte en snelheid gemakkelijker de grens kunnen oversteken zonder gesnapt te worden. Tot ze vroeg of laat op een Zollbeambte, een Duitse douaan, botsen diie er geen bezwaar in vindt zijn jeug dige Volksgenossen neer te knallen, ge lijk al eerder is geschied. Zo zijn er de laatste dagen weer vier kinderen door Duitse tolbeambten in de grensstreek doodgeschoten, aldus 1 we in de Gazet van Antwerpen. Dit heeft de beroering onder de bevolking nog sterkt en er gaan stemmen op om dragen van vuurwapens aan deze al te schietlustige Zollbeambten te verbie den. De Duitsers beweren terecht dat de Belgische tolbedienden veel minder ge bruik maken van hun geweer en toch minstens de kinderen sparen. Wat er soal gesmokkeld wordt. Onder de Duitse kinderen die door het bosgebied af en toe op Belgisch grond gebied binnensluipen, zijn er zeker suk kelaars, die uit honger en nood hier wat komen bedelen. Doch de meesten staan in dienst van beroepssmokkelaars die hen de grens oversturen met marken, scheer mesjes, naalden en electrische strijk ijzers. Wat de markenzwendel betreft, staat te Aken de koers 6 mark voor 40 Bfr. In België kan men daar een kilo koffie voor Vier beroemde geneesmiddelen tegen pijnen. de heta wereld al beroemd zijn. Het helpt ook dan, wanneer een ander mid del geen baat brengt TEGEN PUNEN EN GRIEP J0 T MUITEN I 075 r~ Over-verzadiging rende ook hierover u-elke wijsheid dit veelwetende knaapje puren zou uit Ke ren Happuch, Benjamin en Ur der Chal deeën. Maar ik zou de hele geschiede nis toch vergeten hebben, ware het niet dat ilc diezelfde dag gestuit was op de vrouw van zo'n oud en groot geworden jongen, die ook eens Kerkbode-prijsvra- bezoek intal andere l verrassing. Kr aan vooraf ge gaan, die me weer eens als zo vaak deden twijfelen aan de zin van het l-.jy huisbezoek in de volkswijk. Want ate je kome, dit begin knoopt ze dan haar hele il vast: het verhaal van het vol- e knaapje, dat met Job's dochtere en met Jakob's zonen in Abrahams ge boorteland opgroeide. Dat naar de chris telijke school ping en altijd 'n tien voor Bijbelse Geschiedenis had. Dat op de christelijke vereniging was en 's Zondags twee maal naar de Kerk ging in naar de Zondagsschool in naar de Knapenver- eniging. Dat ze in de kast nog zes bij beltjes heeft staan met loffelijke ge tuigschriften over getrouw bezoek en even getrouwe studie. Maar dat op een gegeven moment met dit alles zo radi caal gebroken heeft dat er zelfs geen Ergens in ons land verschijnt een bij zondere Kerkbode. Het doet er niet toe waar en evenmin als orgaan van welke bepaalde kerk. Kerkbodes onderschei den zich trouwens zelden van elkaar, ze hebben alle een stichtelijk voorstuk, dat meestal bovendien nog stuntelig ie; ze verslaan kerkeraads-, commissie- en verenigingsvergaderingen zonder tal; ze geven bedelende wrjkberichten met klachten over duizend noden en jubel zangen over ontvangen halve centen afgedankte meubelen. Maar deze zeer aparte Kerkbode in kwestie kenmerkt zich door een niet immer voorkomende rubriek: die voor de kinderen. Ik ben vergeten of die geleid wordt door Tanti Jeanne (spreek uit: „Sjaan") dan we door Oom Christiaan (hij heet waar schijnlijk „Piet", maar dat is te weinig in Kerkbode-stijlMaar ik kan niet vergeten waaruit deze rubriek bestaat. Niet uit 'n pittig verhaal; uit 'n leuk of uit 'n stevige vragencorrespon- vfJf maal hoort dat je bezoek niet op Natuurlijk komt er een moment, waar- prijs wordt gesteld en vijf andere malen op ik vragen ga ztellen. „Was er 'n be- vemeemt. dat men weliswaar de belang- paaide aanleiding tot deze breuk?" Neen stelling waardeert maar niets nodig dit was er niet. „Liet de Kerk hem heeft omdat men netjes leeft en ieder <n de steek, toen er moeilijke dagen het zijne geeft ach, dan voel je de aan- kwamen?" Ook dit gebeurde niet. Het vechting om maar naar huis te gaan en emge teat ze kan zeggen ie, dat hij het te blijven wachten totdat iemand je eens tegengegeten had en er toen niets meer hebben wilde. Op eens. En hy werd t geen dronkaard af 'n beestmens of ook. Hy bleef een keurige op- de zes by beitjes en zelfs de radio nog niet aan staan op 'n kerkuitzending. Ik concludeer uit dit allee géén veto - de Bijbelse Geschie- treetjes op ben geklauterd, zit 'ze al **gen 'n christetyke opvoeding. De ge- niet-christelijke aan- i ik dapeiyke en die zijn ook niet In de Volkswijk xxvin wagen durft om ook maar één maal per jaar naar de Kerk te stuipen, want daar zou moord en doodslag van komen. Ze vertelt het schreiende; re schreit at ver- j tellende. Maar wel uit niets dan BUbelse raadsels en met gedachtenwisselingen over de behandelende stof. Zo in deze trant: zet één dochter van Job en vier zonen van Jakob met het geboorteland van Abraham zó onder elkaar dat de be ginletters de naam van één der eerste dwaalleraren vormen. En in het brie- venhoekje komt dan wijders deze ver- d( bust erende uitspraak voor: „Pijn dat je op school en op de knapenvereniging 0f juist die geschiedenisssen behandeld had, g, eodat je de vorige vragen direct kon op- jj lossen. Je hebt nu goede kans op 'n prijs u. :hten totdat i de stellige overtuiging, dat gebeuren zal. Maar om een j naspeurlyke reden bel ik d met zo'n gevoel van „Lest- passer j Ég keek hy not t". en het kot vrouwtje boven aan de trap slaakt •oepje van vreugde en verdriet n en als ik eindeiyk de zes ttjes op ben geklauterd, zit ze ems te luisteren". snikkende op haar stoel en zegt dat Bij die gedachte ben ik geschrokken als geroepen kom. Omdat leb pei Kerkbode gelegd. Peinzende hierovi belse Geschiedenis nu werkelijk beluis- nen mag lat terd moet worden om prijswagen te win- omdat haar nen in de Kerkbode-rubriek, dan wel zijn en ze e omdat ze nooit I bin laken hc< iraap: die een gans a i leven. Pei j heel veel te verteller inbevelenswaardig. alle christetyke ouders, mits gaders eventuele Kerkbode-redacteuren, over deze zaak gingen piekeren. En dat is ook een Prijsvraag met als inzet: het geestelijk behoud onzer kerkkinderen. WykpredikasW. kopen, die in Duitsland tegen 750 mark weer verkocht wordt. Men schat het aan tal kinderen dat met koffie en sigaretten de grens weer overtrekt op 8000 in de maand. Ongeveer een tiende daarvan kan worden gesnapt. Zo werden in 1947 meer dan 25.000 smokkelaars aangehou den en hun koopwaar verbeurd. Onder deze smokkelwaar komt voor: 300.00 sigaretten, 660 kg tabak; 30.000 kg koffie, een ton cacao, 31 auto's. 58 motor fietsen, 57 rywielen, 27.000 scheermesjes, 303 kogellagers. 3.322 ritssluitingen, 8.000 schakelaars, 14 koeien en 14 paarden. 960 Duitse grenswachten, voor het merendeel vluchtelingen uit Silerië, be waken de grens in de sector van Aken. De Amerikaanse autoriteiten geloven dat de grote smokkelaars rich te Ant werpen en te Rotterdam van Amerikaan se sigaretten voorzien. Met vrachtauto's die het transitoverkeer tussen België, Nederland en Tsjechoslowakije verzeke ren, zouden een deel van hun lading bü het rijden door de Amerikaanse none vertieren. De autoriteiten halen het geval aan van de vijf vrachtauto'», die 14 mil- lioen sigaretten vervoerden, welke nooit haar officiële bestemming in Tsjechoslo wakije bereikten. Perszuiverings-wee Het ontslag van de heren Stapelkamp en Berghuis, door hen om principiële redenen genomen als lid van de Raad van Beroep voor de Perszuivering is van de redenen geweest, die mr Burger hebben genoopt, in de Tweede Kamer een interpellatie te vragen over minister Gielen's beleid op het gebied van de pers zuivering. Beide heren achten de opvat ting van de Raad van Beroep, dat het opnemen van nationaal-aocialistische pro-Duitse publicaties aanvaardbaar is. Indien zulks geschiedde om de uitgave van het blad te kunnen voortzetten ten behoeve van het personeelsbelang, het behoud der persen en het blijven ver schaffen aan het publiek van een „lees bare" krant, in strijd met de wet Nood voorziening Perswezen. Gelijk te verwachten was, heeft de katholieke mr Kortenhoret zich tegen deze aangevraagde interpellatie verzet Bij de behandeling van de wet Nood voorziening Perswezen heeft hy geijverd voor de opneming van disculpatie-gron- den, doch toen kreeg hij in de Kamer de kous op de kop. Merkwaardigerwijze is de practijk van de Raad van Beroep, dat de afgewezen disculpatie-gronden toch worden vooropgesteld. Het lijkt ons goed, het standpunt het merendeel der Kamer op dit stuk van zaken even te releveren. Wij kunnen dit niet beter doen, dan door te citeren hetgeen jkvr. Wttewaall van Stoetwegen, sprekende namens de Chr. Historische fractie, destijds naar voren heeft gebracht. Zy sprak o.m. als volgt: De pers is en blijft een vso de invloed rijkste factoren in ons volksleven. Haar verantwoordelijkheid I* groter dan van vele andere. Het waa haar taak zwijgen en verdwijnen aan de bevolking te demonstreren, dat men de tyrannie niet langer kon dulden en dat de druk persvrijheid met voeten getreden werd. Helaas hebben vele z.g.n. „grote" kran ten dit niet gedaan. Zij bleven veschij- nen en hoewel natuurlijk door hen ook wel eens goede dingen zijn gedaan, die nu in dure boeken ellenlang worden uitge meten, zij zijn toch fout gewi hebben natlonaal-soclalistische beginse len verbreid en ideologieën van de vijand ingang doen vinden, zoals in het onder havige ontwerp wordt uitgedrukt, mis schien tegen hun zin, maar dat is geen excuus, dat maakt de zaak eigenlijk nog erger. Want wat is dan het motief ge weest om deze publicaties te doen? Zui ver en alleen tot behoud van eigen po sitie en persen? Dus uit winstbejag? Dan kan men nog beter met een uitgesproken N.S.B.-er te doen hebben, die vecht zijn overtuiging in zijn »persorganen. Het was voor de bevolking misleidend, dat de z.g.n. „grote" bladen bleven bestaan N.S.B.-bladen las men vanzelf niet. dat. wist iedereen, maar de oude vertrouwde krant schafte men niet 10 spoedig af enl het gif, daarin kwistig opgenomen, kon iucte ÏKUNN&N ■teilN dat weqgzworpcn cigarettsrv cn met lucifers spdénda kin deren 9©aaplijke, monsters zijn. 2 ij verslonden 'm de N-O. polcfcr zes comptete houten hutien en h Rotterdam een volledig ATO- wagenpank. In gevaarlijkheid worden zij alléén overtroefden door de Colorado- kever, die, met een millioenerv heir, onze kusten invaseeröe. Schepen 2atcr> or onder en de schoolkinderen er boven op. V* De beste vinders moqerx^ vliegen.... 6n nóg is er geen eind aan hot door dieren gebrachte lood. Tiet dit üeve Tilburgse kind,dat haar glas limonade zag tegen—, door een uiteen boom vallende» brutale- aap.... lot dfe laatste categorie bcho- Kn 2<zyar cte Rotterdamse alchi misten dfe zeiden goud te vinden Inde knalingse plassen... Maar 't was lood en de kopers wterpen goed geld naar kwaad Zo kan het leven zVi glans ver- lieten. €n nu zijn <zr al geen qebakkew aardappelen meer in de restau») rants en geen balletje gehakt- voor de permanente holle-bolled gijsen Ja,ja,'t wordt goedtoop leven 1* Noderlard. Als dfe mercer JK 0aam Wjcmm' we nu óók met twaalf gulden op zak op re's gaan^ half Europa doortreJtkon en ncq qeid oven»i houdai! tckkt: mxoqmc GRt»o. ninrrriwm insta meestal het tussen de regels doorlezeta van bepaalde gedeelten niet goedmaken." En verder: „In ons land heerct alge meen de opvatting, dat wij hoe eer hoe beter van de zuivering afmoeten. Elke maatregel, die hiertoe kan meewerken, moeten wij toejuichen. Maar dit mag nooit gaan ten voordele van degenen, die gebaat zijn by de factor tijd en gereed staan om hun journaliatlsch werk weer op te vatten zodra zy de kans schoon Deze gedachtengang heeft onze volle dige instemming. Wij hoeven hieraen niets toe te voegen. Denk ook aen zulke kwesties, als ge streks ter Msmbw geeU

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3