JHrttuie (imirant a Wist U 2a VRIJDAG 18 JUNI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN 0.30 per week. 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verb met adm -kosten) AD VERTEN TLËNƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710. Negen en twintigste jaarjang No. T538 Christelijk-N ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tanlitóstirij Is öhH4flwn mya bert in legSjmswct9 REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F DIEMER. De Australische aanval op Nederland voorlopig neergeploft Woensdag gaat Veiligheidsraad verder met Ind. kwestie Zoals wij reeds voorspeld hebben, trachtte Australië gisteren in de Veilig heidsraad Nederland het mes op de keel te zetten, waarbij het dankbaar gebruik maakte van het voorstel van Critchley Dubois en de foutieve bewering van 1 communiqué der Commissie van Drie als zou Nederland de onderhandelingen heb ben afgebroken. De Australische afge vaardigde, Hood, vroeg nl. de Raad de Commissie van Drie hierover rapport te verzoeken. Tevoren had Pillai (Voor-Indië) ge vraagd, dat de Raad verdere vorming van negara's in Indië zou verijdelen, wijl Tsiang (China) wilde, dat de Com missie van Drie onpartijdige volksstem mingen zou houden in West-Java en doera, terwijl hij van Van Kleffens de verzekering verlangde, dat er geen nieuwe politieactie zou komen. .oef T: Critchley en Dubois willen zich verdedigen Wie trachtte Van Mook een spaak in het wiel te steken? Het Australische lid der Commissie ran Drie, Critchley, en het Amerikaan- te lid, Dubois, hebben op een perscon ferentie te Batavia beweerd, dat hun plan niet in strijd is met de overeenkomst der .Renville" en zij achten hun optreden vanzelfsprekend, omdat de onderhande lingen bijna tot stilstandwaren geko men. Tot zover de beweringen van Critchley en Dubois. Zeer vreemd doet in dit verband het bericht van de respondent van de „N.R.Ct" te Batavia aan, dat bepaalde leden der Commissie van Drie getracht hebben, de bespre kingen tussen Van Mook en Hatta te tor pederen, nog voordat Dubois en Critch ley hun voorstel lanceerden. T.N.I.-soldaten stromen ons gebied binnen Het Bataviase „Dagblad" meldt, dat er in April op Nederlands bevrijd gebied op Java en Sumatra 635 infiltranten van de T.N.I. zijn gevangen en 70 burgerlijke in dringers. Rapport der Commissie van Drie inzake Bandoeng. De publicatie van het door de Commis- e van Drie aan de Veiligheidsraad ge zonden rapport inzake de conferentie van Bandoeng is thans toegestaan. De Com missie geeft slechts de verklaringen var beide partijen weer en trekt daaruit geen conclusies. Een hoog commissariaat voor Ned.-Indië verwacht Naar de „N.R.Crt." uit officiële bron verneemt, is binnenkort een voorstel te verwachten van de voorlopige federale regering van Indonesië om een hoog commissariaat der aanstaande Ver. Sta ten van Indonesië in Den Haag te ves tigen. Dit zou het resultaat zijn van be sprekingen onder leiding van dr Van Mook van minister Götzen. de gedele geerde van het opperbestuur, Neher, dr Idenburg en dr Bannier. JHR. VAN VREDENBURCH WORDT INDERDAAD BESTUURDER VAN TANGER Jhr mr H. F. L. van Vredenburch, thans gemachtigde van het Opperbestuur in Batavia, is. overeenkomstig de reeds uit gesproken verwachtingen, benoemd tot alministrateur (bestuurder) van de In ternationale zone van Tanger. Hij zal zijn post niet voor Augustus of September an dit jaar betrekken. ENGELSEN EN RUSSEN, SAMEN „BRUGGENBOUWERS". Robertson, de Britse militaire gouver- ;ur van Duitsland, heeft aan de Russi- Jche maarschalk Sokolofsky de "hulp technici aangeboden voor het herstel de brug over de Elbe. Deze brug, die bij Maagdenburg in de hoofdverkeersweg tussen Berlijn en het Westen ligt, kon volgens de Russen, niet meer dan het Sewicht van acht voertuigen per uur ver- rag^n. Batavia weigert publicatie der voorstellen Ondanks aandringen van Critchley De Ned.-Indische autoriteiten hebben Volgens Ass. Press geweigerd, toe te stemmen in de officiële publicatie van de voorstellen van Critchley en Dubois. (Critchley heeft namelijk, na de ont hullingen in de pers, aangedrongen op publicatie der voorstellen, hetwelk na tuurlijk Australië zeer gelegen zóu zijn gekomen, maar de Nederlanders weige ren, hoewel zij verklaren, dat de raadsel achtige onthullingen naar inhoud juist Waren. Red.) Een rep. communiqué verklaart, dat de (republiek het „Amerik.-Austr voorstel" (•teunt. i Kol. Somer gehoord inzake 't Englandspiel De parlementaire enquête-commissie Ihoorde, in verband met het Englandspiel, de kolonel K.N.I.L. dr J M. Somer, die |«inds 1943 hoofd was van het bureau inlichtingen Dienst van de Nederlandse Regering in Londen. Volgende week vertrekt dr Somer naar Indië. WETSONTWERP WAARDERING EFFECTEN AANVAARD. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer werd het wetsontwerp Waardering van effecten bij belasting heffing z.h.s. aanvaard, met aantekening Idat de communisten tegen waren. Verraad van illegale Trouw-groep i De 25-j. Fr. G. Bakker uit Zaamslag. ióoor wiens verraad een illegale Trouw- Uroep, waarbij hijzelf was aangesloten. [Werd gearresteerd, werd gister door het U'damse B.G. tot 1 jaar met aftrek (waar door hy vandaag vrij komt) veroordeeld. Mr. Van Kleffens zette de zaak van de opschorting der besprekingen ove: politieke overeenkomst recht en herinner de aan het „lange en nuttige" onderhoud tussen Van Mook en Hatta. Hoe minder er gesproken werd, hoe eerder de zaak zou zijn opgelost, zeide hij. Palar wilde eveneens het voorstel var Critchley en Dubois aan de Raad opge zonden zien. Van Langenhove (België) achtte het niet de taak der Commissie, conclusies in haar rapport op te nemen, daar de Raad geen Hof van Justitie en evenmin een van Arbitrage is. Hij heeft te waken vrede en veiligheid en de internationale vrede was in Indië niet in gevaar. De Raad kon de Commissie van Drie niet vragen, rapport op te maken van het voorstel van Critchley en Dubois, omdat dit geen voorstel der Commissie van Drie was. De Raad moest het restant der me ningsverschillen in Indië aan de onder handelaars ter plaatse overlaten en geen nieuwe instructies aan de Commissie zenden, aldus van Langenhove. Jessup (Amerika) wilde een spoedige hervatting der onderhandelingen en wenste niet, dat instructies van de Raad de onderhandelingen zouden belemme ren. Tenslotte verklaarde de voorzitter El Khouri, dat de Raad de Commissie van Drie alleen zou vragen rapport uit te brengen over de opschorting der on derhandelingen, waarmee Australiës aan val voorlopig mislukt was, en de zitting werd verdaagd tot 23 Juni. wegens ziekte verhinderd. De Off Justitie requireerde tegen elke verdachte boete van f 100, subs. 10 dagen Uit spraak 29 Juni. ON-OFFICIEEL RECORD VAN LM- PASSAGIERSTOESTEL De KLM DC-6 PH-TIP, die gisteren de Europese deelnemers aan het te Los Angeles gehouden congres voor morele herbewapening terugbracht, heeft de af stand' Sydney (Canada)Londen gemaakt uur en 9 minuten. Een record voor normaal verkeersvliegtuig. i pastoor By het dezer dagen gehouden konings- schieten van het St. Antoniusgilde te Deurne heeft pastoor J. van Dinter te Deurne de koningstitel veroverd, en daarmee de oude koning, de bekende schrijver Antoon Coolen, onttroond. De „Beauftragte" voor Zuid-Holland, dr E- A. Schwebel, zoals hy gister met z'n bewaker op het Binnenhof aankwam om gehoord te worden door de Parlementaire Enquête-Commissie o.a. over zün contact in 1945 met Ne derlandse vertrouwensmannen te Londen. Het NSB-kamp Westvaart wordt niet bewaakt Gedetineerden mogen éénmaal per maand naar huis De directeur-generaal voor de Bijz. Rechtspleging mr Ter Veer, heeft dezer dagen in de Noord-Oostpolder het zgn. „open kamp" „Westvaart", officieel ge opend. De bedoeling van dit kamp is. de terugkeer van politieke delinquenten naar de vrije maatschappij geleidelijk voor te bereiden. Zij, die zich uitmuntend gedragen, zullen verlof krijgen éénmaal per maand hun gezinnen te bezoeken. Begin Augustus wordt het eerste verlof gegeven. De overste Raai, hoofd van de afdeling ni van het DGBR zeide, dat het regiem in het kamp gebaseerd is op een vaste hand en een warm hart. Een van de gedetineerden heeft gedankt voor het geschonken blijk van vertrou wen. De bewaking is n-u rond Westvaart ter üggetrokk en Gas onder hoge druk ontdekt te Coevorden. De boringen van de Ned. Aardolie Mij. bij Coevorden hebben thans op een diepte van 2785 meter enig gas onder hoge druk aangetoond, 't Onderzoek duurt voort. ILLEGALEN TE VELSEN STOTEN COMMUNISTEN UIT In 'n b.g.-ledenvergadering der afd. Vel- sen van de bond van oud-illegale wer kers werd gisteren besloten de commu nisten uit de afdeling te verwijderen. Heftig verontwaardigd verlieten deze toen de zaal. MOUNTBATTEN GAAT 21 JUNI HEEN Als datum voor het aftreden van Mountbatten, als gouverneur-generaal van India, is thans officieel 21 Juni vast gesteld. Zoals gemeld, wordt hij opge volgd door C. Rajagopalachari. Na de oorlog liepen nog 172 schepen op een myn Na de oorlog zijn door mijnen en an dere naweeën nog 172 schepen vergaan, aldus de Britse admiraliteit. Hieronder zijn alle nationaliteiten, behalve Rus land, waarvan geen gegevens bekend zijn. „HONDERD DINGEN OVER HET COMMUNISME" In de Ver. Staten is een regeringsbro- ehure verschenen, onder de titel: ..Hon derd dingen, die men over het commu nisme in de USA moet weten" Amerik. marine eist 3700 millioen dollar voor 1949 De Amerikaanse Senaat nam een wets ontwerp aan, waarbij ruim 3700 millioen dollar t-b.v. de vloot voor 1949 wordt uit getrokken. Het Amerik. Huis van Afgevaardig- ;n nam voorlopig een amendement aan. DAT v n de dienstplicht tot .na 31 Jan 1949 uitis geëist te stellen. 1 Galen, ui Duitsers eten thans gratis onze groente Voor alle export nog niets ontvangen Naar de „Nieuwe Leidsche Crt." van bevoegde zijde verneemt is van de totale hoeveelheid groente, die naar Duitsland zal worden geëxporteerd, reeds 25 millioen kg, of 12% pot, over de grens, zonder dart hiervoor nog een cent is ont vangen. Deze hoeveelheid groente ver tegenwoordigt een bedrag van c.a. f 4 millioen, hetgeen voor het overgrote deel uit fondsen van het Centraal Bureau voor de Veilingen is gekomen. Aanvan kelijk heeft de Regering gezegd: lever maar, dat geld komt wel in orde en zij is ook wel een beetje bijgesprongen. Nu het echter in de milldoenen loopt, krab belt de Regering terug. Het is duidelijk, dat het Centraal Bureau niet kan blijven betalen en ook. de exporteurs, die tot nu toe op aandringen van dit bureau hun werk zijn blijven doen, worden om- gerust. Washington en de Amerikaanss bezettingsautonrteiten geven niet thuis wanneer er over betaling gesproken wordt. Deze zaak is thans in zo'n kritiek stadium, dat wanneer niet spoedig een betalingsregeling wordt ontworpen, de leveringen geheel stop zullen worden ge- «t. Dat zal de Duitsers wel spijten. Boeten van f 100 tegen negen Ned. communisten geëist Wegens belediging van de Regering in „De Waarheid" van 23 Sept. 1946, inzake de onregelmatigheden bij de troepenver schepingen naar Indië, stonden gisteren voor de A'damse rechtbank 9 vooraan- Illegaliteit Vraagt Weer de staande communisten terecht, o.w. de n voorm. hoofd-redacteur van „De Waar- arrestatie van bchreieder heid" A. J. Koejemans en diens opvolger De Nationale federatieve Raad Paul de Groot. Gerben Wagenaar was' voormalig verzet, die gisteren Het Prinselijk Paar ontving gisteren op Soestdijk het Zweedse studenten koor „Orphei Dranger", dat in de tuin enkele liederen ten gehore bracht. De Prinses eg de Prins luis terden geboeid toe. Haarlem bijeenkwam, heeft de minister van Jus- tentitie verzocht Schreieder opnieuw in hechtenis te nemen, opdat vluchtpogin gen kunnen worden voorkomen en Schreieder niet, zoals volgens de Raad reeds geschied, contact kan opnemen met derden. EERSTE KAMER DINSDAG BIJEEN. De Eerste Kamer komt Dinsdag a.s. om half twee bijeen, met voortzetting, zo no dig op^le volgende dagen, 's morgens om elf uur. Op de agenda staat o.a. de wij ziging van de Lager Onderwijswet 1920. BANANEN GAAN VAN DE BON MAAR De distributie van bananen zal, wanneer de lopende bonnen voor dit artikel geheel zullen zijn gehonoreerd, worden opge heven. Daar de invoer echter nog zeer schaars is, zal van een volop bananen-eten niet veel komen Tabakshandelaar te R'dam ontvoerd.en een notaris te Rumpt overvallen Zware straffen tegen enkele kidnappers geëist Voor de Rotterdamse Rechtbank heeft de Officier van Justitie gisteren zeven en half jaar gevangenisstraf geëist tegen de ontvoerders van de tabakshandelaar Beek uit de Mecklenburglaan te Rotterdam. Het waren P. van -Dijk, K. de Wild, H. G Bakhuizen, resp. classificeerder, koopman en matroos. op 5 Januari van dit jaar bij de heer Van Beek gekomen onder het „rechercheurs der P.R.A.' te zijn, hadden hem in een auto mishandeld en kelder aan de Banierstraat neer gegooid, nadat ze hem dwongen een brief te schrijven, die zijn procuratiehou der machtigde f300.000 aan de bandie ten te overhandigen. Doordat Van Dijk, toen zijn mededaders vertrokken waren, het slachtoffer andere voorstellen deed hem naar huis bracht om terstond f5000 te geven, kon die dader worden gepakt, want er was al politie bij de heer Van Beek thuis. „Hoogst gevaarlijke in dividuen". noemde de Officier de rovers. Ook notarishuis by Rumpt overvallen. Dat bleek uit het feit, dat zij, behalve de heer Van Beek, ook notaris Dokter te Rumpt hebben proberen te beroven. Met Van Dyk en K. v. d. Wild, hadden die overval meegedaan de autohan delaar W- Willems, de los arbeider A. Leeuw en de timmerman H. F. Kusters. De dienstbode v. d. notaris, die alleen thuis was, dwongen zij. kasten te openen en de sleutel van de brandkast te geven. Die had het meisje niet kast zelf was te zwaar, zodat ook hier de opzet mislukte. De officier eiste tegen de verd. K. de W en P van D. 2% jaar met aftrek en tegen A. van L. twee jaar, met aftrek- Tegen de timmerman Kusters. die de tip gaf en 10 pet van de eventuele buit zou ontvangen, eiste de officier 1% jaar gevangenisstraf met aftrek. K.V.P. en Partij van de Arbeid toch voor de radio Doordat de regering haar voorwaar den wijzigde hebben de K.V.P. en de P.v.d.A. besloten toch gebruik te maken van de radio voor haar verkiezingspro paganda. Vacantle voor Amsterdamse sigaren- De Amsterdamse Vereniging van Siga renwinkeliers en de R.K. Sigaren winke liersvereniging ,.St Anthonius" hebben aan hun leden voorgesteld dit jaar hun zaken van 19 tot en met 22 Juli en 2 tot en met 5 Augustus te sluiten. Dit zou de eerste keer zijn dat in deze branche ook vavantie werd genomen. Doch de vraag is, wat de de niet-georganiseerde winkeliers willen. Miniatuur-legertje gaat Bernadotte helpen Hebben Joden het bestand geschonden? De V. N. te Lake Success besloten om een geüniformeerde politiemacht van 50 man naar Palestina te zenden, om te helpen by He uitvoering van de Joods- Arabische wapenstilstand. Zij zal mor gen met een speciaal vliegtuig naar Cairo vertrekken. Deze groep van 50 wachters, met uniformen om van te smullen, be staat grotendeels uit Amerikanen, maar ook 3 Fransen, 1 Deen, 1 Noor en 1 Zweed. Hun verblijf duurt drie maan den en ze zijn verzekerd voor 25.000 dollar. Dit betekent dus een aanvulling van de groep Amerikaanse, Franse, Bel gische en Zweedse waarnemers, die reeds in Palestina zyn. De Joodse staat schijnt bereid met de Arabieren zelf standig vredesonderhandelingen te be ginnen. Op een desbetreffende klacht, heeft de Britse regering geantwoord, dat Engeland zich niet verplicht acht de Joodse staat van olie te voorzien, via de thans gesloten pijpleiding naar Haifa. De Joden zouden een Arabisch dorp hebben overvallen en daardoor het bestand ge schonden. Vliegramp in Amerika eiste 41 doden „Ik val", dat waren de laatste woor den. die mevr. George Warner uit Chi cago van haar man hoorde, toen zij via haar ïadio naar de berichten luisterde van-de United Airlines, waarbij hy piloot was. Enkele minuten later meldde de maatschappij haar, dat de DC-6 bij Mount Carmel in Pennsylvanië brandend was neergestort en haar echtgenoot tot de 41 doden behoorde. De machin botsing gekomen met een hoogspannings kabel. Radio Rome bedwelmd door ammoniakdamp In het radio-station van Rome oi plofte een cylinder met ammoniak. Onge veer 100 personen werden door de giftige dampen bedwelmd. Talrijke bewustelo zen werden langs ladders van de boven ste étage naar de begane grond gebracht De uitzendingen moesten worden onder broken. GROMYKO: TRUMAN IS ME VER VOOR MET VETO'S Andrei Gromyko heeft gisteren tegen over verslaggevers betoogd, dat presi dent Truman hem ver voor is, op het ge bied der veto's. Gromyko heeft sinds 18 Juni 1946, naar zijn bewering, 24 keer „ik verbied" gezegd, terwijl de Ameri kaanse president reeds over 137 wets ontwerpen zyn veto uitsprak. DE ROEMENEN GAAN OOK AL VLUCHTEN Een Roemeens transportvliegtuig var de luchtlijn naar Rusland, landde gis teren na een wilde vlucht, met 23 per sonen aan boord, in Salzburg, in de Ame rikaanse zone van Oostenrijk. Slechts één Roemeen wil naar zyn land terug. Morgen staakt heel Frank rijk één uur Gemoederen in Clermont Ferrand zijn iets gekalmeerd Ongeveer vijf millioen Franse arbei ders zullen vermoedelijk deelnemen de staking van één uur, die door het vakverbond, de C.G.T.. voor morgenmid dag is afgekondigd. Deze proteststaking i; bedoeld ter ondersteuning van de actie ir Clermont-Ferrand. In Parijse regerings kringen acht men het succes van deze proteststaking niet groot, omdat de meeste kantoren om twaalf uur sluiten, een groot deel der fabrieken al gesloten is, zodat de hele demonstratie er op neerkomt, dat het personeel en de arbei ders een uur eerder naar huis gaan. Hoewel de toestand te Clermont-Fer rand rustiger is,-hebben zich gisteravond toch nog weer tussen politie en stakers botsingen voorgedaan. Er wordt nog steeds onderhandeld om de stakers bewegen het werk te hervatten en v daag zou de premier Robert Schuman met zyn voornaamste ministers byeen- komen, teneinde de economische- sociale toestand onder de loupe te ne De minister van Financiën. René Mayer, staat afkerig tegenover loonsverhogingen om niet opnieuw de inflatie in het leven te roepen, maar enige socialistische nisters willen wel concessies doen. In Marseille staakten de gemeente-arbei ders, zodat straten niet geveegd, het huis vuil niet opgehaald en de lijken niet ge borgen werden. Maar ook hier was hel succes gering. Ter voorkoming, dat een delegatie var de C. G. T. zich onaangediend naar het ministerie van Binnenlandse Zaken zou begeven, was het gebouw door bijna dui zend politiemannen bewaakt. Ook Philips ligt ln België stil De stakingen in België duren nog steeds voort. Er liggen thans 2400 yzer- staalbedrijven stil, w. o. de Philips-fabrie- ken te Leuven. Men vreest, dat ook de arbeiders textielindustrie het werk zullen neerleg gen, terwijl ook een staking voor de open bare diensten overwogen wordt. Nieuwe Mark tienmaal zo waard als de oude - Volgens Reuter, zou vanmiddag c uur een officiële afkondiging over d< luta-hervorming in West-Duitsland de Duitse kranten worden verstrekt Alle bladen krijgen hiervoor meer papier. Men verwacht, dat men voor één nieuwe mark tien oude zal moeten inleveren. De Sovjet-zone schijnt in de valuta-hervor ming te willen delen. Komt er geen com promis met de Westelijke geallieerden tot stand, dan bestaat de kans. dat de grens van de Sovjetzone- onmiddellijk herme tisch gesloten zal worden. Voor de Berlijnsche banken vormden zich vandaag reeds lange rijen van sen, die zich van hun overtollige co tem wensen te ontdoen. DAT te Middelharnis een nieuwe fa briek zal worden gebouwd, die heel Oost- Flakkee van gas zal voorzien. DAT het A'damse B.G. de 51-j. Fr. J. M. Ummels aldaar, die met z'n „inge nieursbureau" 1000 arbeiders naar Duits land zond, 6 jaar oplegde (m. a.). DAT benoemd werd tot burgem. van Dreischor A. H. Vermeulen te Brouwers haven (P.v.d.A.). DAT de UNAC een gift van de Koningin ontving. DAT op 3 en 4 Juli op het kasteel Hoekelum bij Ede een conferentie voor Lutherse kerkmuziek wordt gehouden, o.m. spreekt dr Oscar Söhngen te Berlyn. DAT morgen in de pauze van het con cert, hetwelk om 20.50 door de K.R.O. wordt uitgezonden, een reportage wordt gegeven van de finale voor de K.N.V.B.- beker tussen Wageningen en D.W.V. DAT dr W. J. Maan Maandagavond a.s. n 1945 uur per radio spreekt over de helicoptère voor bestrijding van insecten. DAT het sloepjacht „De Valk" van C. Stam uit Koog aan de Zaan gisteravond ünkhuizen aan de grond liep en de haven moest worden binnengesleept. DAT te Nijmegen de fietser J. Witkamp door een motorrijder werd doodgereden de 55-jarige F. van Ochten door een militaire vrachtwagen eveneens aldaar de dood vond DAT daarom te Nijmegen Dinsdag door 300 m ddelbare scholieren een grote ver keer-tell'.np wordt gehouden B.G 4 jaar DAT te IJmuiden op het kantoor van de mij. .,De Daad" een plaquette is ont huld met de namen van 7 opvarenden van de trawlers „Protinus" en „Corrie", die tijdens de oorlog het leven lieten. DAT op 1 Juli te Axel een fokdag voor stamboekpaarden wordt gehouden. DAT het echtpaar M. Thyssen-Stek- huizen te Groesbeek vandaag 60 jaar was getrouwd. DAT de chef van de Belgische generale Staf, It. gen. E. Baele, de legertentoon- stelling te Amsterdam bezocht. DAT de dichter A. Roland Holst is be noemd tot ere-lid van de Mij. der Ned. Letterkunde en in het bestuur werden gekozen mr A. Mout, dr G. J. Lieftinck en Victor E. v. Vriesland. DAT 64-j. oud is overleden de oprich ter en oud-dir. der N.V. Kwatta te Breda, A. J. M. v. Iersel. DAT de Leeuwarder onderwijzer H. de Vries, die met enkele leerlingen by Vlie land in zee was, een in gevaar verkerend meisje van zyn school wist te redden, doch zelf het leven liet. een vrouw en 5 kinderen achterlatend. DAT door regeling de gebruikersprijzen trassen en ledikanten voortaan doorgaans lager zullen zyn dan tot dusver. DAT de heer H. Ch. G. J. v. d. Mandere, secr. van de Ver. voor Intern. Rechts orde te 's-Gravenhage inlichtingen ver strekt over een nieuwe prijsvraag van de V N. voor een reclameplaat in kleuren. DAT de St.Crt. van gisteren o.m. bevat een begripsomschrijving van zeep, een pryzenbeschikking bruinkolen 1948, een eschikking uitvoering middelenbeschikking 1 wijziging in de regeling va andere arbeidsvoorwaarden personeel. prys- DAT morgen het eerste kindertrans port, hetwelk 15 December j.l. arriveerde, weer naar Hongarije terugkeert. DAT het Rotterdamse comité „Jeugd Bomen-actie in Nederland" aan de stich ting Nieuw Walcheren een chèque van f 18.500 overhandigde, zodat samen met de vroeger geschonken f 8500, door de Maasstad f 27.000 verzameld werdv DAT minister In 't Veld te Middelburg besprekingen voerde over de wederop bouw. DAT de Rijkskweekschool te Schoon hoven in 5 maanden 6140 kilo papier voor JAPI verzamelde en daarmede een hoofdprijs van f 1000 won. DAT de eerste solo-fluitist van het Residentie-Orkest, Jan Prins, door de Franse regering tot Officier de l'Aca- démie werd benoemd. DAT de N.V. Ned. Kabelfabrieken, te Delft. 8 pet uitkeert. DAT de Friese radio-handelaren te Leeuwarden een coöperatieve centrale werkplaats stichtten. DAT Slavenburg's Bank. te A'dam, op 22 Juni de inschrijving openstelt op een tweede emissie der N.V. Alweco, uit Den Bosch, en wel ƒ500.000 aandelen B tegen 106 pet. DAT de Algem. Bond van Ouden van Dagen op 21 Juni in de R'damse Rivièra- hal een protestvergadering houdt, waar voor alle Tweede Kamerfracties uitgeno digd zyn. DAT 9 Juli te Rotterdam weer een in schryving wordt gehouden van 6000 7000 pakken Java-tabak. DAT in Egmond a/Zee 26 Juni het ge restaureerde deel van het vacantiehuis der Stichting Troelstra-oord wordt ge opend. DAT onder Stad aan 't Haringvliet een grote bom is gevonden. DAT de N.V. Schotobeton, te Zwijn- drecht, over 1947 vyf pet op de gewone en vier pet op de gref. aandelen uitkeert DAT voor de fabriek van genoemde N.V. te Kampen, 1000 aandelen van 1000 a 112% pet worden geëmitteerd per 24 Juni. DAT E. Kronenburg tot consulent soc. bijstand bij het dep. van Soc. Zaken is benoemd. DAT, naar wij reeds in een deel i oplaag meldden, tot voorzitter va: Raad van Arbeid te Alkmaar i6 benoemd mr M. G. L. van Schouwenburg, thans referendaris by de R.V.B. DAT de Utrechtse Universiteit van J t/m 13 Aug. een wereldconferentie var universiteiten organiseert en 300 gedele geerden uit 42 landen zyn uitgenodigd. DAT de Ned. Zondagsschoolver. op 22 en 23 Juni in Amersfoort haar jaarver gadering houdt, evenals het tractaat- genootschap „Filippus" op 24 Juui Zwolle. DAT het Tweede Kamerlid Nederhorst aan min. Van Maarseveen vragen stelde over de slechte voorziening in de textiel sector. waar de huidige consumptie slechts de helft is van het vooroorlogse verbruik en ook de kwaliteit gevaar loopt. DAT sinds gisteren en tot 16 Aug. de reeds aangekondigde Zomerpostzegels worden uitgegeven in de waarden 2, 6. 10 en 20 cents, met toeslagen voor sociale en culturele doeleinden. DAT allerlei personen te Batavia de laatste tyd koeien met gouden horens be loofden aan sollicitanten, die naar Indië wilden en zulks thans per circulaire drukkelijk verboden is. DAT de 62-j. mevr. T Tiesker-v Lint uit de Okkernootstraat te Den Haag by het zwemmen in een overdekte inrich ting onwel i» geworden en overleed. Onbegrijpelijk Gottwald is ..bij acclamatie" benoemd it president van Tsjechoslowakij*. Daarmee zijn dit arme land en dit arme volk een nieuwe schrede geleid op d« naar de totale bolsjewisering. t was een der raadselen van de „hogere politiek", dat de nieuwe com munistische president de nogal opval lende gelukwensen in ontvangst had te ïn van de Amerikaanse ambassa deur. Wij betwijfelen, of de onderdrukte Tsjechen en ook de talrijke Tsjechen in de Ver. Staten voor deze handelwijze wel de nodige waardering hébben kunnen opbrengen. Ze zullen het er in elk geval moeilijk genoeg mee hebben gehad. Maar wat ons volkomen onbegrijpelijk is dat de RK kerk de „verkiezing" van e communist Gottwald tot president vergezeld heeft doen gaan van een plech tig „Te Deum" in de Sint-Vituskerk te Praag. De weegschaal, die destijds in het on gerede was geraakt door de Pauselijke zegen aan de tegen Abessinië opgeheven Italiaanse wapenen en döor de onverho len R. K. sympathie voor het bewind van Franco in Spanje, is thans blijkbaar weer in evenwicht gekomen door deze heilige mis ter ere van deze communistische president. Wij hebben van dit bericht met groot leedwezen vernomen. Het besluit om dit „Te Deum" op te voeren is blijkbaar genomen, nadat het communistische be wind bepaalde concessies had gedaan ten gunste van het religieuze onderwijs. Van die concessies verwachten wij, het communisme kennende, niets, maar dan ook niets. Maar intussen hebben de R. K. autoriteiten in dat land weer getoond, van compromissen niet afkerig te zijn. Denkt men nu werkelijk op deze wijze het communisme ook maar enigszins te kunnen wederstaan? Wij zien er echter nog iets meer in. Wy zien er een bevestiging in van de ten onzent reeds meermalen geponeerde stel- ling, dat het voor een totalitair kerkelijk regime en een totalitair staten-regime blijkbaar in de practijk niet onmogelijk is tot een vergelijk te komen. Maar wij zijn ervan overtuigd, dat dit in feite het einde moet inluiden van het Christelijk geloof. Het is duidelijk, dat Gottwald en zijn vrienden dit resultaat als een over winning hebben geboekt. De Praagse oorrespondlnt van het „Algemeen Han delsblad" spreekt van ,.een groot com munistisch succes". Geen wonder, dat tijdens de plechtig heid het kerkgebouw rijkelijk voorzien was van filminstallaties, microfoons en schijnwerpers. Zijn dubieuze concessie» waren Gottwald heus een mis waard. In zyn positie, waarin hij nog moet wer ven om de gunst van het Tsjechische volk, kon hij er alleen maar propaganda uitslaan. Maar wij vrezen, dat het in het kerkgebouw zelf, all£ schijnwerpers ten spijt, nog nooit zo donker is geweest. En vele gelovigen zullen aan een „D* Profundis" een grote behoefte hebben gehad. Tegen 9 kopstukken der C.P.N. f100 boete geëist Voor artikel in „De Waarheid" Negen leden van het partijbestuur der C.P.N. stonden gisteren terecht voor da Amsterdamse Rechtbank. Het waren A. J. Koejemans, P. de Groot, G. Wagenaar, J. Brandenburg, J. P. Schalker S. Baruch, J. F. Reuter. J. H. Teiwes en J. van San ten. Met uitzondering van de heer Wage naar, die wegens ziekte, was verhinderd, waren alle gedagvaarden verschenen. Zij werden er van beschuldigd in -,De Waarheid" een manifest te hebben gepu bliceerd, dat het aftreden van de rege- ring-Beel eiste, die ..haar handen met bloed van vrijheidsstrijders bevlekt", zoal» daar stond. Het was geschreven na de rek- letjes in Amsterdam, die aan het vertrek van het eerste troepenschip naar Indië vooraf gingen. Bij de behandehng bleek de heer Paul de Groot de schrijver van het stuk te zijn. De O. v. J. nam evenwel aan, dat. met uitzondering van de heer Koejemans. all* verdachten verantwoordelijk waren en eiste f 100 boete of tien dagen hechteni* tegen ieder van hen. Ten aanzien van Koejemans refereerde hij zich aan het oordeel der Rechtbank. De president zeide van oordeel te zyn, dat in Nederland „zeer strenge critiek op de Regering geoorloofd is, maar men dien» zich van belediging en smaad te oothou- W EERBER1CHT Plaatselijke buien Tot morgenavond verwacht De Bilt. Wisselend bewolkt met plaatselijk* buien, hier en daar met onweer. In d* naoht vrij zwakke, overdag meest ma tige wind uit Z.W.-richting. Weinig ver andering in temperatuur. ZON' EN MAAN 19 Juni: Zon op 4.19, onder 21.03. Ma*a op M.26 onder 2.36, 21 J«m V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1