PROCENT»^ VACANTIE 30 .ct\ Wankelbaar evenwicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT Een goede krijgsmacht is te vormen, als deze wortelt in ons volk Luit.-gen. mr H. J. Kruis sprak voor de studenten Gisteravond sprak luii-gen. mr H- J. Kruis in het Academiegebouw voor een aantal studenten van de vereniging voor staatkunde van de Leidse Universiteit over het onderwerp: „De Nederlandse krijgsmacht in inter nationaal verband." Zjjn toespraak werd ingeleid door kolonel De Jong, die tevens allen een hartelijk welkom toeriep. Duit.-gen. Kruis stond allereerst uitvoe. rig stil bij de doelstelling van de krijgs macht. Deze is in alle tijden gelijk, aldus spr. Zij verandert niet met de politiek van die staat. Het doel van de krijgsmacht as, het belang van de staat te beschermen en zorg te dragen voor het voortbestaan van de staat. Haar streven moet er op gericht zijn. het territoir van de staat*te behou den. Hoe wordt aan die doelstelling beant woord? Hier spelen inderdaad de ontwik keling van de geschiedenis, de wijze van oorlogvoering die politiek n de staat I een belangrijke I rok In 1914 was zo. dat Ne- I derland een po- I litiek v traliteit stond. Het hield 1 zich buiten in ternationale I conflicten. Toen j reldoorlog los brak, hand- J haafde ons land zijn neutrale positie en wendde de krijgsmacht aan om zijn neutra liteit te protegeren. Nederland heeft die taak naar behoren vervuld. De tweede taak van de krijgs macht was de landsverdediging. Het was ^venwel' uitgesloten, het gehele ge bied te verdedigen. Deze taak beperkte zich daarom tot het beschermen stuk grondgebied, dat vitaal werd geacht en dat wij met eigen middelen gedurende enige tijd in handen zouden kunnen hou den. Ook had de krijgsmacht tot taak de zee- en luchtverbindingen open te hou den en de orde en rust in het binnenland te handhaven. Zo was ook de situatie in 1939. Onze krijgsmacht maakte zich gereed om dezelfde taken te gaan vervullen. Maar de tiende Mei 1940 kwam. In die dagen heeft de krijgsmacht gefaald, niet doordat onze mannen hun plicht niet verstonden, maar door het feit, dat ons volk voor een belangrijk ge deelte gedurende vele jaren in zijn plichten tekort is geschoten. Aan de periode van neutraliteit was ecl ter een einde gekomen. Dit blijkt nu ovei duidelijk uit het lidmaatschap van Neder land van de organisatie der enigde volken, die zich ten doel stelt internationaal samen te werken en gewapende conflicten en oorlogen, in dien mogelijk, te voorkomen Ongetwij- fald een nobel streven, maar de vraag var velen is, of deze organisatie haar doel zal bereiken. Het is, ondanks het feit. dat de toestand, waarin wy leven, niet gunstig is. echter onjuist, pessimistisch te zijn, al. dus luit.-gen. Kruis. Wij moeten overtuigd zyn van de noodzakelijkheid van inter nationale samenwerking. De taak van de krijgsmacht van thans is, in het verband van de verenigde naties mede te werken aan de hand having van de vrede. Ten tweede moeten wy in staat zijn om ons gebied te beveiligen tegen een overval, die plaats vindt als de Veiligheidsraad nog niet zyn maatregelen heeft geno men. Ten derde dienen wy te zorgen voor het openhouden van de zee- en luchtverbindingen, terwijl ten vierde orde en rust in het land gehandhaafd moeten worden. In het vervolg van zijn rede wees de ge neraal op het verdrag België-Nederland, welks betekenis eigenlijk niet zo groot is, omdiat de vijf West-Europese mogendhe den, w.o. België en Nederland, reeds overeenkomst hadden gesloten, noemde een nauwere band tussen België en Nederland toch zeer voordelig. Hij legde er de nadruk op, dat een samen werking tussen de onderscheidene krijgs machten nauwkeurig moet worden voor bereid. Het vaak grote verschil in orga nisatie bemoeilijkt de samenwerking uitermate. Men dient zich vooreerst aar te passen. Deze samenwerking zou vol maakt zijn, wanneer men van de onder scheidene machten één geheel zou maken. Wil men samenwerken, dan moet elkaar eerst leren kennen. In die richting wordt reeds gewerkt. De samenwerking België-Nederland wordt voorbereid door een aantal gemengde j:~ Distributievaria Uitreiking van bonkaarten K 808 De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 808, tabaks-, versnaperingen- kaarten 808 en toeslagkaartjes aan jonge en a.s. Moeders vindt plaaits in het Stad huis (ingang Breestr., eerste deur voorbij de trap) van 8.3012 en van 2—4.30 uur Meegebracht dienen te worden: stam kaarten voor alle gezinsleden, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bon kaart, eventueel contrólekaart Moeders (voor toeslagkaartjes). Morgen (Vrijdag) zijn aan de beurt de gezinnen waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 75.601 t/m 81.000. Distributienieuws Bollen- streek In het tijdvak van 21 Juni tot met 3 Juli bestaat er gelegenheid tot het in dienen van individuele aanvragen om werkkleding door personen, die werk zaam zijn in een zelfstandig beroep of in een bedrijf met minder dan 5 werk- kledingdragende arbeiders, en wel: a. door personen, die sedert 31 Januari 1948 geen werkkleding hebben ontvan gen; b. door personen, tot wier behoeve reeds collectief werkkleding is verstrekt, doch die thans werkzaam zijn in een zelf standig beroep of in een bedrijf met minder dan 5 werkikledingdira gende ar beiders, terwijl de verstrekte kleding door het bedrijf zelf is bekostigd, waar door betrokkene geen werkkleding (resp werkkledingbon) in eigendom heeft ont vangen. In dit geval moet een verklaring van de betrokken werkgever worden overgelegd. De uitreiking van de werkklediing- bonnen vindt gelijktijdig plaats. Zowel bij het afhalen als bij het indienen van de formulieren moet de tweede distri butiestamkaart worden meegebracht De kantoren zijn geopend: te Hillegom: iedere werkdag, behalve Zaterdags, van 911 uur v.m.; te Lisse: iedere werk dag. behalve Zaterdags, van 911 uur rm.; te Sassenheim: iedere werkdag, be halve Zaterdags, ven IVfe—8 uur m verschillende essentiële vraagstukken be studeren. Luöit.-gen. Kruis belichtte voorts de verhouding Rusland-Amerika. Rusland, dat na de tweede wereldoorlog slechts in beperkte mate overging tot demobilisatie, en Amerika, dat een belangrijk gedeelte van zijn krijgsmacht heeft opgeruimd, doch weer op andere wijze actief is. Over het algemeen kan gezegd worden, dat wij ons bedreigd gevoelen. Spr waarschuwde tegen pessimisme. Het blijft een eis, dat de vijf West- Europese mogendheden zich gezamen lijk wapenen. Dit sluit de noodzake lijkheid van hulp van de grote mari tieme mogendheid: Amerika, niet uit. Onze hoop is. dat de hulp van Ame rika zich reeds gaat manifesteren in de periode, waarin Rusland nog niet heeft toegeslagen. Daarbij mogen we de binnenlandse vei ligheid niet uit het oog verliezen. Als wij inwendig sterk zijn, is de kans geringer dat Rusland een poging zal wagen, terwijl in zulk een situatie de kans groter is, dat wij ons zelf kunnen verdedigen. Die bin nenlandse veiligheid vraagt in normale tijden de hulp van de politie, in bijzon dere omstandigheden moet ook de krijgs macht optreden. Zij moet daarom elk ogenblik paraat zijn. Parate troepen heeft het Nederlandse leger, alhoewel hier daar zal moeten worden overgegaan tot reorganisatie en verbetering. Voor strategisch overval zijn goede troepen nodig. In het slot van zijn betoog stond luit.- gen. Kruis stil bij het ..Indische drama", zoals hij het noemde. In korte tijd is een krijgsmacht opgebouwd. Dit heeft ons volk opofferingen gekost. Een goede krijgsmacht is te vormen, wanneer deze wortelt in ons volk, aldus besloot spr zijn rede. 9 dg. ZWITSERLAND 3 dg ZuldAlmburg d"nn 4 dg. Zuld-Llmburg 6 dg ZMltnd-Balgl* 4 dg. Bra F 100.- arland F. 84.— I.-Bruasal F. 77.— 6 dg. Zaaland-Ai Nog vele andere. Prima hotels, desk. leiding, voor België geen paspoort. Vraagt uitgebreid programma. Tijdig i melden I CEBUTO REISBUREAUX REIZEN ZONDERZORGEN GESLAAGD VOOR COSTUMIèRE Bij de te Den Haag gehouden examens van de H. C. V. voor costumière zijn ge slaagd de dames: mevr. v.d. Berg te Lei den, mevr. Van den Hek te Katwijk, mej. G. van Beelen te Katwijk, mej. Vaneman te Zoeterwoude, G. J. S. Ravensbergen (voor coupeuse), L. Spierenburg, F. Wil- lemse, G. Kagenaar, T. van Delft, E. Post, L. van Teylingen en L Oudshoorn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Willy d v F Groenewegen en A E v d Pot; Albertine A d v R J Car rière en T Jv Schaak; Gijsbertus z de Groot en C M Swaan; Christina E d v H L Duijn en M Hazevoet; Hendrikus J z v P M Blokker en H J v d Maden'; Emma C E d v C Both en A A Geijsman; Frede- rik J z v F J Duparc en P W Maas; Pie- ter H z v H L Bokem en A v d Burg: Louis G z v idem. OVERLEDEN. H Binnendijk m 65 j; W W Schutte z 1 j; W T M Vis wednr 74 j. GEHUWD: A W H Dubbeldeman en J Matters; M P van Es en J M Outshoorn; J de Groot en A Hage; M H Rozier en M G ter Beek; C L Seijn en G Glasbergen; H van Varick en J Boezaard: T ten Wolde en J Coert; M T v d Poel en J M de Jong; J Koster en G de Groot. Vier Meppelaars arrangeren primitieve tentoonstelling Impressionisten met een eigen geluid is, w.at het onbedorven natuurschoon en wijde eenzaamheid, het is toch altijd nog mooi genoeg om schil dersharten te bewegen en te ontroeren. De vier Meppelse schilders, die thans exposeren in het toneelzaaltje van R.K. Militair Tehuis aan de Mare, bewij zen het. Klaas Smink, Tinus Ponne, Johan Mol en Berend Arendhorst: variërend van ruim 60 tot 20 jaar, vader landers van de goede soort (zij weiger den alle vier toe te treden tot de be ruchte Kulturkammer) en in grote lijnen Oude stoel met vaas bloemen door Berend Arendshorst nabloeiers van de Haagse school, tonen in hun werk genoeg persoonlijkheid om de interesse te wekken en vast te houden. Echte schilders zijn het, ontroerd door een boom in de neergang van zijn zomer-' luister, geboeid door de kleur van het avondlicht tegen een oude muur en ge vangen in de weelde van een geurende, kleurige bouquet. Fors van opzet, zie bijv. de gele irissen van Mol, met het paletmes neergesmeerd is dit werk toch zéér kundig. Deze schilders kunnen gelukkig óók tekenen! Smink, de nestor, moet een wel zeei vitaal man zijn. Zijn stukken doen on danks de sterke invloed van de impres sionisten modern aan, zodat men bij hem misschien beter kan spreken van impressionisme. Tinus Ponne is de meest volgzame leerling van de Haagse school. Knap zijn zijn stadsgezichten, waarvan de sfeer direct op de toeschouwers werkt. Mol verrast de liefhebber met zijn kleurige stillevens en bloemstukken. Maar het opvallendst in dit groepje is het werk van de nog jonge Arendhorst. Ik vroeg hem, of hij wel eens in Parijs was geweest. „Nee", zei hij, „alleen in België!" En dat was gek, want die Mep pelse laan en dat tafereeltje vodr die oude kerk waren eerder herinneringen aan het Franse Zuiden dan impressies van een braaf Hollands stadje Arendhorst is nog zeer uitgesproken tekenaar, maar er is iets met zijn kleuren aan de hand, dat je by de eerste indruk niet kunt thuis brengen. Ruimte en licht weet hij er mee te suggereren, schemer en warmte, en dat wonderlijke, typisch Franse, dat zij daar aangeven met nos-' talgie. Bovendien is Arendhorst por tretschilder er hangt niet veel, maai wat er hangt trekt de aandacht er een beeldhouwer, die niet terugschrikt voor het harde materiaal van de Franse kalksteen. Het is natuurlijk jammer, d^t dit werk in het niet zo bijster geschikte zaaltje van het R.K. Militair Tehuis moest terecht komen. Het ligt niet zo gunstig voor het publiek bovendien. Maar ander zijds: het is er heerlijk en echt-artistiek primitief. En voor een gewoon mens een kleine beurs hangt er veel bereik baars. C. Th. R. Tragisch ongeval te Nieuw Vennep Dinsdagmiddag begaf de 64-jarige mej. N. te Nieuw-Vennep zich naar de water put achter haar woning om water te scheppen. Waarschijnlijk tengevolge duizelingen, waarvan zij de laatste tyd last had, is zy over de lage rand va put heengeslagen en verdronken. Toen haar man enige tijd later eveneens bij de put kwam. om de bloemen te begieten, bemerkte hij, dat zijn vrouw op jammer lijke wyze verdronken was. Nieuwsflitsen uit de omstreken Hillegom Geref. evangelisatie. De straatevangelieprediking der Geref. Evangelisatie is nader uitgesteld tot Za terdag a.s. Mej. J. KUne overleden. Op 42-jarige leeftijd is te Haarlem overleden mej. J. Kijne, vroeger onder wijzeres aan de Chr. school alhier. Paard op hol; melk op straat. Gistermorgen sloeg het paard, gespan nen voor de melkwagen van mej. f hol. De gehele wagen kantelde or alle bussen melk benevens verschillende flessen melk kwamen op de straat te recht. De klanten zullen deze morgen geen melk hebben gekregen, daar alles verloren ging. Een uur loon. Het personeel der N.V. Betonfabrieken en Bouwmaterialenhandel „De Ring vaart" heeft het loon van een uur werken afgestaan aan de Stichting 19401945. Dit bedrag is door de directie verdubbeld. Vrouwen eren de Koningin. Door het damescomité is een bedrag van 1500 opgehaald voor het huldeblijk der Ned. vrouwen aan H.M. de Koningin. Katwijk Morgen weer bonnen halen! In Katwijk'aan Zee zijn aan de beurt de bewoners van het Westpad, de Chr. die Wetstraat, Kon. Wilhelminastraat, Wyborgstraat, Zeeweg, Zuidstraat Zwanenburgstraat. In Katwijk aan den Rijn zijn aai beurt de bewoners van Achterkerkweg, Aohtersteeg, Achterweg, Bruggestraat, Callaoweg, Oommandeurspaid en Com mandeurslaan. Smuts' bezoek aan de Sleutelstad Aankomst van het Prinselijk Paar Zoals bekend zal veldmaarschalk Jan Christiaan Smuts morgenmiddag in Leiden zijn eredoctoraat in ont vangst nemen. Thans vernemen wij omtrent de komst en het verblijf van Smuts het volgende: Tegen één uur zal de veldmaar schalk in onze stad aankomen. Via Haagweg en Noordeinde zal hij naar het Rapenburg gaan, waar in het „Oosters Instituut" om één uur de lunch zal worden gebruikt, die door 14 personen zal worden bijgewoond. Omstreeks half drie zal Smuts zich met zijn gevolg naar de Universiteit begeven. Dan zal ook het Prinselijk Paar arriveren, v Vóór de aankomst van Prinses- Regentes Juliana en Prins Bernhard zal de Leidse politie afzettingsmaat regelen treffen. Vijf minuten voor drie zal de stoet van de Universiteit naar de Pieters kerk vertrekken, waar van drie tot vier uur de erepromotie plaats vindt. In het Academiegebouw zal hierna re ceptie worden gehouden,.die tot kwart voor vijf zal duren. Het Prinselijk Paar zal waarschijn lijk na afloop Leiden verlaten, terwijl Smuts zelf een kort bezoek zal bren gen aan de studentensociëteit „Miner va". Hier zal de studentenorganisatie „Pro Patria" een erewacht vormen. Om half zes zal Smuts uit Leiden naar Schiphol reizen. inzameling ter hand nemen en wel in de eerste week van Juli. A.R. kiesvereniging. Morgenavond 8 uur wordt dn „Irene" een openbare vergadering gehouden van de A:R. kiesvereniging „Nederland en Oranje", waarin spreken zal het Tweede Kamerlid, de heer Roosjes, over het on derwerp: „Hoe moet dik stemmen?" Voorschoten Aanvragen werkkleding. Op onderstaande dagen kunnen perso nen, werkzaam in een zelfstandig beroep af in een bedrijf anet minder dan 5 werkkleding diragenide arbeiders, onder overlegging van bun TjD. formuilderen afhalen en indienen, mits zy na 31 Jan. 1948 geen bon voor werkkleding hebben ontvangen. De formulieren kunnen wor den afgehaald (Molenlaan 15) op 22 en 29 Juni a.s. en ingediend 29 Juni. TANDEMS TE HUUR 2.50 per dag. SPECIAAL ADRES VOOR REPARATIE AAN KLEINE MOTOREN H. ROEST RIJWIEL- en MOTORHANDEL Tel. 496 - Schoolstraat 20 - Voorschoten Kativijk aan Zee Het gedenkteken voor de gevallenen Collecte in de eerste week van Juli In de Oranjezaal van het jeugdhuis werd gisteravond een vergadering ge houden van het comité tot oprichting van een oorlogsgedenkteken. O. m. waren aanwezig oudstrijders uit de Meidagen van 1940. De voorzitter, de heer A. Was senaar, sprak woorden van welkom. Hier na kreeg de burgemeester het woord, die het doel van de vergadering uiteenzette. In onze gemeente is het besef zeer le vendig, dat er een plaats dient te zijn, waar de gevallenen kunnen worden her dacht. Tot nu toe hadden steeds krans- leggingen plaats op de verschillende be graafplaatsen. Dit is onjuist. Wanneer het gedenkteken er zal staan, kan dit op dit centrale punt gebéuren. De plaats, waar het komt, staat, zoals bekend, reeds vast en is gedeeltelijk klaar. Het gedenk teken zelf Wordt door prof. Wenckebach uit Noordwijk vervaardigd. Het benodig de geld is nog niet geheel aanwezig. Daarom zal een beroep worden gedaan op de burgerij om gelden te schenken. Oudstrijders uit de Meidagen zullen de HAAGSE POLITIERECHTER Te veel ontkend De magazijnmeester H. P. M. M. te Leiden ontkende bij de politierechter te veel. Daar kwam nog bij, dat hij eerst bekend had, zodat de ontkentenis van nu hem niet veel hielp, integendeel, de rechter kwaad maakte. Eerst had verd. bekend tin te hebben gestolen op zijn werk en dat toen te hebben verkocht. En nu ontkende hij het allemaal. De officier kon er niet veel waarde aan hechten en eiste twee maanden ge vangenisstraf en in verband met de hou ding van verdachte, legde de rechter een maand gevangenisstraf op. De diefstal in het ziekenhuis De 'dienstbode C. K. te Leiden had in het ziekenhuis haar slag geslagen en nam slopen en lakens mee. Bij een controle werd dat ontdekt en nu eiste de Offi cier f 40 boete of 20 dagen hechtenis en voorwaardelijk tw^e maanden gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. De rech ter veroordeelde tot f 25 boete of 10 da gen hechtenis en een maand gevange nisstraf. Uit nijdigheid Uit nijdigheid had de metselaar J. H. van W. te Leiden diefstal van wol ge pleegd in de fabriek waar hy werkte. Die nijdigheid was ontstaan, omdat hij geen vacantiedagen had gekregen, waar op hy meende recht te hebben. De Offi cier vond het een minder gewenste nier door diefstal een kwestie op te los sen, want dan komen er juist nit kwesties, dus luidde de eis twee weken gevangenisstraf. De rechter liet de bijzondere omstan digheden gelden en legde f 25 boete of 10 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf op. Het brokje ellende De dienstbode K. te Leiden had uit haar betrekking 3 lakens gestolen, i de gevolgen ervan had ze zich zo getrokken, dat het meisje compleet c stuur was geraakt en de Officier met be slistheid constateerde, dat hier echt be rouw te zien was. Daarmee rekening houdend, vroeg hij f 20 boete of 15 da gen hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf. De verdediger stelde voor de voorwaardelijke straf maar af te laten, doch de rechter v oordeelde tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Op de houtvelden van gebroeders Van Hoeken aan de Waardstraat had gister avond vanwege de Ned. ver. E.H.B.O., afd. Leiden, een buitenoefening plaats. Onder leiding van dr L. W. Hildernisse werd spoedig hulp verleend. De oefe ning is goed geslaagd. Op de foto ziet men het helpen van twee door het puin getroffen slachtoffers. Gemeente Voorhout gaat grond van de Ned Herv. Gemeente onteigenen In de gisteren gehouden raadszitting heerste weer een geprikkelde stemming Nadat de voorzitter, burgemeester drs de Ned. Herv. Kerkvoogdij. Hiertoe be C. J. N. de Graaff, de vergadering heeft, geopend, biedt hij alle leden van de raad een grote foto aan van het bezoek van Churchill aan Voorhout op 1 Mei jL Hierna spreekt de voorzitter de na volgende verklaring uit: „Ik voel mij verplicht teneinde onjuiste gevolgtrek kingen te voorkomen, het volgende te verklaren. In de vorige vergadering is ter sprake gebracht het feit dat twee raadsleden de drie plaatselijke aannemers op grond van een zgn. onzichtbare 2e prijs als aanneemsom voor de bouw van 34 woningen hadden bijeengeroepen ter onderzoek van de gewraakte prijs. Uit een door mij officieel ingesteld on derzoek moet ik aannemen, dat de 2 raadsleden te goeder trouw de aanne mers hebben bijeengeroepen, wegens een uit een zgn. .achterstelling van een dier aannemers" voortspruitende onderlinge onenigheid, doordat deze niets hoorde van zijn collega's, om,» aldus handelend, de -gunning van de woningbouw in Voorhout zelf te houden. Dientengevol ge zouden deze twee raadsleden niet wil lens en wetens oorzaak zijn geweest, dat mijn eer en goede naam bij dit gefanta seerd wantrouwen t. a. v. een onzicht bare pry's werd betrokken." De heer Spierenburg is het met deze verklaring niet eens en had gaarne ge zien, dat de voorzitter de onparlemen taire woorden uit de vorige vergadering, zoals „ik zal U met de mokerslagen van de wet de hersens in slaan" had herroe pen. Ook de heer Van den Nouland ver enigt zich niet met de verklaring en zal aan de hand der politieverordening zyn recht zoeken. Nadat nog eens flink is gediscusieerd over de vaststelling der notulen, worden deze ten slotte met tegenstem van de heer Spierenburg vast gesteld. Hierna komen enige hamerstukken ter tafel en vervolgens punt 7, nl. het voorstel om tot voorlopige onteigening over te gaan van een perceel grond toebehorend aan Christelijke bakkerspatroons kampen nog met vele moeilijkheden De nu bijna 2000 leden tellende Bond van Christelijke Bakkerspatroon In Neder land hield Woensdag in gebouw „Palace" te Rotterdam zijn jaarvergadering. De heer P. Koning uit Amersfoort werd hier met grote meerderheid van stemmen tot bondsvoorzitter gekozen. De tegenwoordige voorzitter, de heer H. v. d. Wal, had zioh niet herkiesbaar gesteld. afgelopen jaar voor de bakkers gebracht heeft. Tevergeeefs werd gevochten voor verhoging van de broodprijs, Jaarvergadering te Rotterdam Nadat de naar Rotterdam getogen Chr. bakkerspatroons Dinsdagavond reeds van een feestelijk programma hadden geno ten, aangeboden door de Rotterdamse af deling, kwam men gisteren bijeen voor de officiële vergadering. De heer W. P. Hollebrands vertegen woordigde hier de Ohr. Middenstands bond, namens het station Maalderij en Bakkerij te Wageningen was de heer H. J. M. Sikkens aanwezig. De voorzitter wees in zijn openings woord op de vele teleurstellingen, die het flinke tube zeer grote tube 45 ct. Jan Stout Wout liep toen een pad op, dat zich een eindweegs het land in slingerde en uitkwam op een boerderij. Na een tijdje riep hij dat Arie kon komen. Daar stond hij met een boer op zijn vriend te wachten. Zo, dus hij was de andere zwerver, zei de boer, nou, ze zouen misschien nog wel een bord pap lusten voor ze de lange veren ingingen. Wout zei, dat hy niks anders dan vlie gen afsloeg, dat was hem van kindsbeen geleerd, zo niet door zijn moeder dan wel door de omstandigheden, want ze hadden het thuis niet te breed en als hij als kind een snoepje wilde hebben, moest hij dat vooral niet afslaan als de buurvrouw het hem onder de neus hield, want bij zijn moeder kon er nog geen zwart kussentje afvanwege zijn invalide vader, dat moest de boer goed begrijpen De boer snapte het. Zijn vrouw schepte pap op. Wout bofte: het was gruttenbrij stroop. Na de pap las de boer een hoofdstuk uit de Bijbel. Wout zat er bij met een gezicht of dit bij hem thuis eveneens de gewoonte was en daarom kreeg Arie opeens een gruwelijke hekel aan hem. Wout was een komediespeler, een huichelaar. Maar die hekel duurde maar even, want toen hij zich eerlijk afvroeg of hy voor die boer zou willen weten, dat er bij hem thuis niet gelezen werd, wist hij zich eenzelfde komediespeler. Hij zou zich schamen als hij dit be kennen moest. Dat gaf stof tot nieuwe gedachten. Want hieraan kon je toch maar zien. dat de mens, zy het onbewust, toch wel wist, dat hij niet zo maar raak mocht leven. Of was het valse schaamte? Toen de boer reeds lang uitgelezen was, zat Arie daar nog over te piekeren. Misschien dacht die man wel, dat Arie nog over het gelezene napeinsde, hy zei: Wat is de Bijbel toch mooi, hè? Ik vind dit uit Lucas 6 altijd zo mooi: Een ieder, die tot mij komt en mijne woorden hoort en ze doet, Ik zal u tonen wie hij gelijk is. Hij is gelijk aan iemand die bij het bouwen van een huis diep gegraven en het fundament op de rots gelegd heeft. Toen een watervloed kwam en de stroom tegen dat huis aansloeg, kon hij het niet aan het wankelen bren gen, omdat het goed gebouwd was. Doch wie hoort en het niet doet. is gelijk aan iemand, die een huis op de grond bouwt zonder fundament. Toen de stroom daar tegenaan sloeg, stortte het terstond in en het huis werd één grote bouwval. Wout knikte ijverig: Ja. de Bijbel is toch maar het Boek der boeken. Maar toen schopte Arie hem onder de tafel venijnig tegen zijn scheenbeen, dat was eigenlijk niet in de haak, want hij had zich plechtig voorgenomen om veel in de Bybel te lezen om bij het bouwen van zijn huis diep te kunnen graven en het fundament op de rotsen te leggen en dan begon je niet met je vriend een blauwe scheen te schoppen. En opeens kon hij zijn lachen haast niet houden van de gedachte, dat Wout vast en zeker wel vijf keer tegen zichzelf moest zeg gen dat hij geen pijn had om geen pijn te voelen en geen au te roepen. Ze stonden op. de boer zou hun nog even wijzen waar de hooiberg stond, waarin zij zouden slapen. Wout had blijk baar ervaring in het bewonen van hooi- bergAi. hij maakte een hol, van zijn jasje eèn kopkussen en hij dekte zich toe met de paardedeken van de boer. Een mooi hotel, grinnikte Arie, en fin, Ik moet misschien nog blij zyn, dat ik met zo'n zwerver als jij bent, nog niet achter een heg ben terechtgekomen. Hu, zei Wout, ik zeg tegen mezelf, dat Ja, hou maar op. Ik weet allang wat je zeggen wilt. Wat dan? Ik zeg tegen mezelf: ik lig In een kamer van een groot en deftig hotel en lk lig er ook: Mis. Ik zei tegen mezelf: ik moest me danig beheersen om jou geen schop onder de tafel door terug te geven en ik beheerste me ook. Je had hem verdiend, comediant. Moet je maar niet zo huichelen. Zonder gehuichel kom je er niet. Waar niet? Het leven door. Nee. zei Arie, als er daarna en daar voor en en „daarboven niks was. dan was huichelen misschien wel wys, Het stil. Ergens kwaakte een kikker. Wout zei toen en het was zijn meest afdoende antwoord op Arie's overpein zing: Ik zeg tegen mezelf: houd Arie uit het gekkenhuis en ik hou hem Hij draaide zich daarna om en sliep nog geen honderd tellen later, maar Arie had door hem weer een nieuwe gedachte want Wout beoefende de kracht en de macht van de autosuggestie en hij maakte daar een zinloos, soms leuk, maar soms ook oer vervelend spelletje van. Zijn gedachten zwierven uit naar zijn dorp op de Zondag. In acht of negen verschillende kerken en kerkjes kwamen daar de Christenen bijeen om te luisteren naar de dominéé, die het Woord verkondigde, dat was zo de term. Hannes van Zanten zei eens, dat God zi"'i kennen liet door Zijn Woord, maar nensen van die acht of negen versch .de kerkjes waren het gloeiend oneens met elkaar. Hoe moest hy dan God leren ken nen?. 4Wordt vervolgd.) mige rayons werd deze zelfs nog ver laagd. In dit verband memoreerde spre ker ook nog de bakkersstaking, die hij „een zwarte bladzijde in de geschiedenis van de bakkerij" noemde. De door de overheid ingestelde commissie-Polak, die zich met deze vraagstukken moet bezig houden, hult zich in een diepe stilte er heeft tot nu toe niets gedaan om de ge rezen moeilijkheden tot een oplossing te brengen. „Zo heerst dus allerwege op rein grote onzekerheid" aldus de heer Van der Wal, „deze mag echter niet tot défaitisme leiden. Onze organisatie moet, biddend en werkend en zo nodig strij dend, rustig voortgaan met de bestrijding van alle ongerechtigheid en egoïsme de maatschappij." Als belangrijke taken, die de organi satie nog wachten, noemde de bonds voorzitter o.a: medewerken aan de op bouw van een goede bedrijfsorganisatie, instelling van een bedrijfs-pensioer Js en regeling van de sociale verzek ig en toekenning van kinderbijslag aan kleine zelfstandigen. Vervolgens sprak de heer J. J. van der Sterre, voorzitter van de Rotterdamse afdeling, een kort welkomstwoord onder het motto: „Laat in onze organisatie het woord „Christelijk" niet de vlag zijn, die een onchristelijke lading moet dek ken". De vergadering nam de nieuwe sta tuten met enkele wijzigingen aan en be sloot het salaris van de secretaris met f 700 te verhogen. De plaats waar in 1949 het jaar, waar in de bond zyn zilve ren jubileum viert de jaarvergadering zal worden gehouden, zal door het hoofd bestuur worden vastgesteld. Met algemene stemmen werd een voor stel van de afdeling Rotterdam aangeno men. volgens hetwelk aan gedemobili seerde militairen uit Indië de gelegen heid gegeven zal worden om zich weei in het bedrijf in te werken. Een commis sie, samengesteld uit een afgevaardigde van Rotterdam, een van Den Haag en de adjunct-secretaris van de Bond werd be noemd om deze zaak nader te regelen. De mededeling van de secretaris bij de rondvraag, dat het in de banketbakkerij zo beruchte „Calculatieboekje" wellicht spoedig zal hebben afgedaan, werd luid gejuich begroet. Bij het slot van de vergadering dankte de heer J. Boomgaardt uit Amsterdam de scheidende voorzitter voor het vele werk, dat deze voor de Bond verricht heeft, waarna de vergadering de zegen bede uit P^alm 134 toezong. horen de Doodlaan met een daanlangjt gelegen stuk grond, twee woningen i schuren en erven gelegen aan de He renstraat nrs 53 en 55, alsmede een ceel bos met schuur aan het einde 1 de Doodlaan. Als eerste spreker wordt door de hee ie] Spierenburg een resumé gegeven, waa hij alle besprekingen weergeeft, die i de Kerkvoogdij en de burgemeester zij gehouden, alsmede de verhandelingen welke daarover in de raad zijn geweest j Hierin wordt hij vaak geinterrumpeen door de voorzitter, maar krygt tenslott gj. onder protest toch de gelegenheid verslag voor te lezen. Ten slotte geel hij in tien punten aan,, hoe de zaken voor staan, dat er misleidingen zijn. da de Ned. Herv. Kerk in een isolemen •dt gelegd, zodat nóch uitbreiding de kerk nóch van de begraafplaats mogelijk is, dat door de raad plan tot partiële herziening van het uit breidingsplan op 1 Oct 1947 is aanvaarc hetgeen in het praeadvies wordt tegen gesproken, anders zou echter ook geer speelweide kunnen worden aangelegd geen plan voor de bouw van 34 won gen een noodzakelijke wijziging moetei ondergaan, omdat deze anders in stry met de wet zou zijn doorgevoerd. Even eens is er geen besluit van de raad f 900 beschikbaar te stellen voor het een kaart door het Instituut Stad en Landschap. Bovendien vindt spi het absurd, dat een prijs zou worden be taald voor grond, waarvan eerst de kostei van aanleg voor wegen moeten wordei afgetrokken. Het lid Jansze vindt het absurd, da w gronden van een kerk worden onteigend; Spr. zegt, dat wij hieraan niet mogen ko De heer Van den Nouland stelt de twee huizen van het plan te schrappen De lasten die de gemeente op zich om het dorp te gaan verfraaien door d aanleg van een groene kern zullen slotte zo groot worden, dat een faillise ment onvermijdelijk wordt. De voorzitter antwoordt, dat de in zijn vergadering van 19 Juni 1941 he uitbreidingsplan heeft aangenomen dat een partiële herziening van het plai niet is aangenomen. Men probeert nu langs een aohterdeur wederom met de bezwaren ter tafel te komen. Hij is niel blind voor de bezwaren en wil ook on. derhandelen. Maar wanneer men ove| zyn rug deze zaak wil uitspelen, zal bij nimmer gaan onderhandelen. Thans heef] hij niets meer te maken met alle voor] stellen en houdt hij zich aan het planj De kerk zal niet worden aangetast, wan) de kerkgangers zullen steeds in de gele. genheid blijven langs dezelfde wegen naai de kerk te gaan. Ten slotte worden nog de kaarten van het uitbreidingsplan ter tafel gebracht en wordt met een gespannen stemming ver. der gehandeld. Met 5 voor, 4 tegen en 1 blanco stem wordt het voorstel aangek nomen. De volgende punten gaan er zonder of met geringe discussie door: verorde] ning op 'het kamperen, bezoldiging eq kindertoelage gemeentepersoneel, f 50(3 subsidie Waterschap De Zandsloot vool uitbaggeren en onderwijsvengoedingen. j De heer Spierenburg maaikit bekend] dait de R.K. jongensschool een verlies van f3, de RK. meisjesschool f4 en da Cdh. school f 13 per leerling per jaar heeft en dat de bedragen van f 15.5(j zeker niet te hoog zijn. Er wordt nog een verordening tot bei scherming van de titel van kraamver. zorgster vastgesteld, waardoor de bakei thans een andere naam moeit aannemen; Aan de Vebo werd een prijs van f 10 beschikbaar gesteld, hoewel meerdere leden f25 noodzakelijk achiten. Er wordJ f 130 gevoteerd voor een lantaarnpaal op de hoek TorenlaanJohan Speelman weg. Naar aanleiding hiervan wordt de bal dadigheid der jeugd ter sprake gebracht en de heer Van den Nouland wenst de bewoners uit deze buurt aansprakelijk te stellen voor reparatie van de lantaarn paal. Hierna wordt in principe besloten de premieregeling voor woningverbetering en -splitsing toe te passen (crediet f 10.000). Na enige begrotingswijzigingen komt men tot de rondvraag. De voorzitter deelt-] mede, dat aan iedere aanlegger van mozaïeken een oorkonde wordt udittge reikt en dat enkelen een geldprijs zullen ontvangen, aan de K.A.B. zal de medaüilfl van V.V.V. worden uitgereikt. Over de verbouw van de Steenbrug iJ de heer Prins het niet eens. Spr. vraagt waarom thans gestaakt Js met het werk Nu kan zelfs geen bakfiets meer ovea de brug. De voorz. antwoordt, diat de ge meente Sassenheim deze zaak aanhangig heeft gemaakt bij Ged. Staten en deze hebben het werk tijdelijk laten staken In verband hiermede wordt nog het be sluit genomen, dat men in principe be reid is voor de uitvoering van het werk f8900 beschikbaar te stellen, zodat da burgemeester over deze langdurige pro cedure kan onderhandelen. Leimuiden Gouden huwelijk. Het echtpaar J. Lek en E. Lek-Verlaal hoopt op 16 Juni 50 Jaar gehuwd te zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2