Wankelbaar evenwicht NIEUWE LEÏDSCHE -COURANT WOENSDAG 16 JUNI 19- N Nog meer donores zijn nodig Qm aan de vraag tegemoet te komen Enkele tientallen bloedleveranciers kregen de Landsteiner-medaille Gisteravond werd in de kerkzaal van Ihet Academisch Ziekenhuis door het be stuur van de afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis de Landsteiner-medaille uitgereikt aan een aantal donores van de bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis in verband met het feit, dat zij reeds vijf maal bloed hadden afge- De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter, prof. dr P. J. Gaillard, die een kort openingswoord sprak, waarin hij zijn hartelijke dank uitsprak jegens de bloedleveranciers. Spr. wees er op dat het karakter van het bloed geven veranderd is. Het gevoel van directe hulpverlening is meer op de achtergrond geraakt; vroeger kwam er een persoon lijk gevoel bij, omdat men wist. voor het bloed, dat men afstond, bestemd In het slot van zijn toespraak li prof. Gaillard er de nadruk op, dat Geen gewone vereniging Het Nederlandse Rode Kruis is geen gewone vereniging, want het werd opge richt door een koning. Koning Willem III nl. was een warm voorstander van de ideeën van Henri Dunant, die hier te lande sedert 1863 door de militaire arts dr J. H. C. Bastings werden gepropa geerd. Er werd vergaderd, gedebatteerd, overwogen, gerapporteerd etc. etc. Maar Z. M. was dat echt-Hollands gedoe toch eindelijk moe en in 1867 hakte hij de knoop door met een Koninklijk Besluit: „Er zal zijn een Nederlandse vereniging tot het verlenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, hetzij Nederland er al dan niet bij be- *Uit, afgelopen; nu kon men aan het werk gaan. Een paar dagen later wer den de voorzitter, de secretaris en de le den van het hoofdcomité eveneens bij K. B. benoemd en precies drie dagen la ter brak de Frans-Duitse oorlog uit. meer donores nodig zijn om aan de vraag tegemoet te komen. De volgende personen mochten de me daille in ontvangst nemen: mevr. G. van der Klootvan Konijnenburg. P. Speel, C. W. A. Wameoke, P. D. C. Kriek, mevr. E. E. M. van Grieken, mej. A, M. Reize- voort, G. Linsohoten, M. Hermans, mej. J. A. J. van Wijk, W. C. van der Wilk, mej. C. J. W. Vreeburg, J. W. Visser, mevr. A. van Valderenden Hollander, G. Stigtar, H. Naber, J. H. Maas, P. A, Koppens, A. H. Huusse, mej. M. E. Hout- hoff, P. van Heeringen, G. W. A. M. Els- hof, D. Chaudron, C. A. J. Bouter, B. A, Alberts en A. A. E. Bakker, allen uit Leiden. Het Jeugd Rode Kruis In aansluiting aan deze medaille-uit reiking vond in dezelfde zaal een bijeen komst voor leerkrachten plaats, waarin een uiteen zetting werd gegeven betref fende het Jeugd Rode Kruis. Mevr. W. H. J. Rolf esGerris, verbonden aan het hoofdbestuur, hield een kernachtige causerie. Niemand in ons land zal, pa,, de erva ringen in en na de afgelopen oorlog, het bestaansrecht van het Rode Kruis ontkennen, aldus spr. Niemand zal ook tegen het streven zijn, het Rode Kruis werk uit te breiden en te intensiveren door er eveneens de jeugd in te betrek ken. Het hoofdbestuur wil de Rode Kruis- gedachite brengen aan de Nederlandse jeugd in al haar geledingen en in al haar groeperingen. Het is van de overweging uitgegaan, dat de geestelijk-zedelijke opvoeding van de jeugd in en buiten schoolverband in zodanige handen is en in zodanige vor men is georganiseerd, dat een nieuwe jeugdorganisatie, ook al draagt deze het Rode Kruisteken, niet opportuun is. Om toch de jeugd te bereiken, wordt te werk gegaan via de bestaande jeugdbeweging en het onderwijs, over alle politieke en godsdienstige scheidsmuren heen en los van alle rangen en standen, aldus mevr. Rolf es. De wijze van uitvoering van het plan wordt overgelaten aan de leiding van de jeugdbeweging en de scholen, die daartoe uiteraard gebruik kunnen maken van de diensten, adviezen, voor lichting en materialen van het Jeugd Rode Kruis. De diie doeleinden, waar heen dit ideële streven zich beweegt, zijn: hulpvaardigheid, vriendschap en hygiëne. De jeugd moet uit eigen wil en met plezier trachten de nood van ande ren te lenigen. Zij moet leren, dat alle mensen vrienden en vriendinnen zijn: een belangrijke pijler voor de wereld vrede. En zij moet van jongsaf aan de regels van de gezondheid kennen, als mede enige eenvoudige gedrags- en han- delregels met betrekking tot de E.H.B.O. Staatk. Geref. Partij De afdeling Leiden der Staatk. Geref. Partij belegt a. s. Vrijdagavond om 8 uur in „Rehoboth" aan het Rapenburg een ppenbare vergadering. Als sprekers ho pen op te treden de heer J. van Bochot'e (over: ,,De machten der revolutie en de kracht van het Evangelie) en de heer A. Vergunst (over: Ons Beginsel"). ONDEUGDELIJK VLEESAFVAL VERWERKT P. C. T., slager alhier, moest reeds de vorige maal terecht staan, omdat hij ondeugdelijk vleesafval had verwerkt Daar hij dit toen ontkende en slechts wilde toegeven, dat een en ander „wa; stoffig" was geweest, werd voor het Leidse kantongerecht thans dr K. Reits- ma, directeur van het slachthuis, als getuige gehoord, alsmede keurmeester Broekhuis, Beiden verklaarden, dat het op 10 Februari ih beslag genomen vlees- afval-(kalfsmagen e.d.) sterk verontrei nigd was, wel gezouten, maar.niet ge schikt voor hondenvoer. Het was daarom gekeurd. Het O.M. eiste, omdat dit de wrote keer was, f50.— boete of twintig dvgeu Uitspraak f25.boete of tien Distributievaria Uitreiking van bonkaarten K 808 De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 808, tabaks-, versnaperingen- kaarten 808 en toeslagkaartjes aan jonge en a. s. Moeders vindt plaats in het Stad huis (ingang Breestr., eerste deur voor bij de trap) van 8.30-12 en van 2-4.30 uur. Meegebracht dienen te worden: stam kaarten voor alle gezinsleden, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bon kaart, eventueel contrölekaart Moeders (voor toeslagkaartjes). Morgen 'Donderdag) zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd ■tamkaartnummer heeft van 70201 TB60Q. Hulpvaardigheid jegens het Rode Kruis zelf kan liggen op admirmstra-tief gebied en bij collecten, inzamelingen enz. Inter nationale vriendschap wordt gestimuleerd door uitwisseling van sohoolalbums, een attractieve vorm van correspondentie in groepsverband, terwijl hygiëne en E.H. B.O. kan worden onderwezen in groeps verband. Alle jongeren van acht tot achttien jaar kunnen als medewerker (ster) in Jeugd Rode Kruisverband worden op genomen, echter alleen in groepsverband. De groepen behouden haar eigen leiding, ~el in de persoon van de onderwijzer, ileider enz. Een nauw contact met het Rode Kruis is vereist. Contributie wordt niet geheven. Vrijwillige geldelijke bijdragen, ter financiering van bepaalde acties, kunnen worden aanvaard. insigne wordt verstrekt aan alle jonge ren, die in de praktijk op een redelijke schaal Jeugd Rode Kruiswerk verrioh- Voor en na deze causerie werden enige films vertoond: „Werken der barmhar tigheid" (Rode Kruiswerk in Indië) „Hand in hand" (het werk van het Ame rikaanse Jeugd Rode Kruis), „Het En gelse Rode Kruis na de oorlog" en „Better to morrow", welke laatste film handelde over de onderwijsvernieuwing in Amerika. Eltax-jubileum met feest avond gevierd Het was voor directie de N.V. Eltax gisteren een blijde dag. Het bedrijf bestond 15 jaar. Een periode, in „Eltax" groeide van een klein getal baby-autootjes tot een omvangrijke taxi-, autobus- en touringcar-onderni ming. Om dit jubileum te vieren waren c directie, - bestaande uit mej. C. L. ve Halderen (die tevens het feit herdacht, dat zij 12% jaar aan het bedrijf bonden) en de heren L. van Ulden, P. J. Ulden en H. A. M. van Ulden, ongeveer 60 man personeel gisteravond i „Het Gulden Vlies" bijeengekomen. Tijdens een gezellig samenzijn en oi der het genot van een „glaasje" werdt enkele toespraken gehouden, Waarin directie dank bracht aan B. en W. hoofden van gemeentediensten voor i medewerking, die zij in de afgelopen jaar mocht ontvangen. Bijzonder harte lijke twoorden werden gericht tot mej. Van Halderen, terwijl ook het personeel in de hulde werd betrokken. Vooral goede verstandhouding, de „team"-geest, die onder het personeel heerst, werd oorzaak genoemd van de snelle groei van het bedrijf. Namens het personeel sprak de heer L. C. Campfes, naast de felicitatie, woo van tevredenheid en welgemeenc dank voor de uitstekende leiding in h bedrijf. Spr. wenste de directie veel su ces by de verdere opbouw van c „Eltax". Tenslotte verenigde het gezelschap zich aan de feestdis. Getooid met het vlammende rood van Harvard-University stond de magistrale figuur van prof. dr W. E. Hocking, de nieuwe eredoctor van de Leidse Alma Mater, gistermiddag in het oude, eikenhouten spreekgestoelte in het groot- auditorium. Ernst van levensovertuiging bleek uit het dankwoord, dat de Ame rikaanse gast-hooglcraar uitsprak. Prof. mr J. C. van Oven, de rector-magnifi- cus, luisterde met grote aandacht, gezeten in het spreekgestoelte boven de promovendus. (Foto N- v. d. Horst) Officiële publicatie Aanvraagformulieren visakten De burgemeester van Leiden brengt r kennis van belanghebbenden, dat van heden af visakten en bewijzen tot het 3 met één hengel voor het dienst jaar 1948/1949, dagelijks, behalve des Zaterdags, van 14.30 uur tot 16.00 uur ter lemeente-secretarie verkrijgbaar zijn. Aanvraag-formulieren zijn te verkrij gen -bij de portier. Belanghebbenden wordt verzocht per soonsbewijs of stamkaart mede te ne- Leiden, 16 Juni 1948. De burgemeester, voornoemd, F. D. van Kinscihot. GOUDEN HUWELIJK Gisteren -vierde het echtpaar C. Spaan derman en E. SpaandermanKeereweer het gouden huwelijksfeest. Op verzoek de familie vermelden wij dit heuglijk eerst heden, omdat het feest slechts ntieme kring werd gevierd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Gerardius J. J., z. van P. H J. van Diemen en J. M. Castelijn; Catha rine C. W., d. van J. Bronsgeest en C. J. Crama; Comelis H. M. M., z. van M P F. Meijej. en G. H. M. Walenkamp; Jo hanna G. M., d. van N J. van Gijlswijk A. Smit: Helena M., d. van J. W H. J. v Buuren en E. M. Kok; Cormelk W M.. d. van J. J. v. d. Geest en A. M. van 1 OVERLEDEN: M. van Wieringen, d., 7 weken; P. A V. Maramis, d., 11 maanden; J. A. Langelaan, vr, 65 j.; A. Plezier. 72 j.; J. van Oosten, man, 65 j. VACANTIEGANGERS NIET AFZETTEN S- V. P.! Door bedrijven met zgn seizoenexploi tatie mogen, volgens de Prijscontrole- dienst, slechts de wettelijk toelaatbare prijzen in rekening worden gebracnt. Exploitanten van tenten, kramen, stallin gen e.d. op het strand, in kampeqrcentra of bij bijzondere gebeurtenissen, mogen dus ook niet bij wijze van uitzondering een hogere prijs berekenen. De Lakenhal in 1947 Wij ontvingen het jaarverslag 1 jestand van. het stedelijk museu: .akerihal" over het jaar 1947. Dat er hard - - - e catalogus, die it, werd door de directeur gedurende oorlogsjaren grotendeels opnieuw be werkt. Thans ligt het manuscript op enkele kleine details na voor druk ge reed. Hetzelfde geldt voor de uiteraard veel kleinere catalogus van de plastiek. Het ligt in de bedoeling om in de ko- De heer J. C. Traas te 's-Gravenhage reinigde in de voorzomer de bu' den van het „Laatste Oordeel" van Lucas van Leyden. Behoudens in de lucht Paulus' bleek vrijwel geheel gaaf bewaard g bleven te zijn. In het landschap toni enige partijen wel zeer duidelijk, waartoe Lucas ook op dit gebied in staat was. De heer Traas herstelde ook het stil leven van F. Elout uit -het legaat Dries- sen en nam cte chocoladebruine over schildering van de predella van Comelis Engelbraoh Er werd een aantal nieuwe vitrines Pieter Xavery. het Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! Aanbesteding van riolerings werken Gisteren werd door de adjunct-direc- ur van Gemeentewerken ten Stadhuize aanbesteed: het leggen van onderheide riolering met schachten en nooduitlaten het leggen van duikers met putten in straatbanen ten noorden van* de Heren singel. Ingeschreven is als volgt: fa. H. C. Heemskerk en Zn, Leiden f 99.300, P. J. H. Visser, Wassenaar f 93.300, Joh. N. Evers f 89.980, fa. Godschalk en Co !60, L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuif zand f 87.200 (allen te Leideh), gebrs. Schouls, Leiderdorp f 85.578. De gunning aangehouden. Klein Artis te Leiden Hebt u wel eens een kies van een Afri kaanse olifant gezienNeen? De kies weegt 4% kilo. Zag u dan misschien wel eens een .ktvis? Ook al niet? Een inktvis kan vlug- ir achteruit dan vooruit zwemmen. De kies en de inktvis kunt u t. e. m. 28 mi (naast 2000 andere beziens- en wetens aardigheden, dood of levendbezichtigen in het museumschip „Klein Artis", dat in gericht is als diergaarde, aquarium en na tuur- en praehistorisch museum „Klein Artis" heeft ligplaats gekozen in het Gal genwater tegenover het gebouw van de Ned. ank. Kruideniers willen verhoging der handelsmarges De drie kruideniersorganisaties, nl. de Alg. Ned., de Ned. Chr. en de Ned. R.K. Kruideniersbonden, hebben zich tot de ministers Mansholt en v. d. Brink ge wend met een adres inzake het h. i. on houdbare vraagstuk van de handelsmar ges, die voor de kruidenierszaken gel den. De kruideniers stellen zich teweer tegen de zgn. „koude sanering", waarbij door de te lage prijsvaststellingen, dus door directe Overheidsmaatregelen zelf, de middenstandsbedryven verkommeren. Ook de drie betrokken middenstandsbon den zullen zich tot de minister wenden. V isserslatijn99 'anmorgen kwam een onzer bezorgers, heer v. d. Meyden, wonende Lincien- iat 19, het redactielokaal binnenlopen t een pakje lardig Lanc Aanvankelijk begrepen we er niets van. Maar de bezitter hielp ons spoedig uit hot onzekere. „Weet u, wat het bij zondere is? Dat-ie met dit tuigje is ge vangen." Uit zijn zak haalde hij het be wuste tuigje te voorschijn. Een heel ge- steevast alleen mgar vis onder maat vin- „Zoiets gebeurt maar één keer in je leven" vervolgde de enthousiaste visser. „Gisteravond in het Rijn- en Schiekanaal. Ik zag geen stoot. Plotseling schoot m'n dobber weg en ik voelde direct, dat er een aardige knaap aan moest zitten. Langzaam palmde ik in en zag ineens een grote gele rug boven water. Met hulp van anderen hij sprong telkens uit het net hebben we hem op de kant 9 Ongelooflijk! Een kanjer van 68 cm en klei Wam haakje silk no. 1. de kop eenmaal in de vuil- terechtgekomen, haalt men de op en zegt: „Visserslatijn". Mr v. Schaik heeft longontsteking De vergadering van de Tweede Kamer werd gisteren gepresideerd door de derde voorzitter, de heer C. Smeenk. De voorzitter mr J. R. H. van Schaik, heeft lichte longontsteking, terwijl de tweede voorzitter, mr. A. M. Joekes, naar Indië is vertrokken. Lezers schrijven ons. De reorganisatieplannen van de N.Z.H Antwoord aan de heer Arentshorst In het nummer van 29 Mei 1948 van blad hebt U in de rubriek „Lezers schrij ven onseen brief opgenomen ve heer H. J. B. Arentshorst, „Zonnehof" te Ik heb dit stuk enige tijd .naast mij neergelegd, omdat de inhoud een or genaam gevoel, hetwelk ik niet nader zal omsdhryven, by my had opgewekt en m-yn antwoord onder de indruk daarvan wellicht te scherp zou zijn geweest. Het goede resultaat van deze methode is, dat het onaangenaam gevoel zo goed als verdwenen is en ik zelfs met enige humor het schrijven van de heer A. nog maals kan overlezen. Mag ik derhalve, zy het wat laat, op dit stuk reageren? Hetgeen aan de lezers van Uw blad als Arentshorstoverdenkingeh werd voortge zet, had als sterk sprekend opschrift: ,,De tram weg, om de fouten te verbergen?" Ik weet niet, of dit opschrift is van de heer A. zelf dan wel van Uwentwege is geplaatst. Ik vermoed het laatste en dan lijkt my de' bedoeling heel goed, want werkelijk: het zakelijke uit het onzake lijke in bet stuk van de heer A. te onder kennen, levert nogal wat moeite op De hoofdzaak van wat de heer A. be doelt is dus: ér zijn tijdens de oorlog te veel bussen gekocht, na de oorlog heeft men er nog een schepje opgedaan door Zweden 200 bussen te kopen en nu is e dier middelen om het overcompleet a autobussen te lozen: tramlijnen opheffen en vervangen door buslijnen. Dit is. vol gens de heer A„ het geheim van de ganisatieplannen van N.Z.H. Wie zyn de snoodaards, die maar raak autobussen hebben gekocht? De heer A. weet het precies en noemt: de vroegere De rechter stlrafte de kleine misdaad Restaurant te Warmond wordt gesloten zwart kopen van levensmiddelen", aldus de tucthrechter gisteren tot S. M. K. uit Den Haag, die voor zijn zaak, een hotel-restaurant te Warmond, 8000 eieren A f 0.55 per stuk, 1900 liter melk A f 0.45 per liter, 150 kg margarine A f Ï5 en per kg, 100 kg kaas A f 2.75 en f 5.50 per ;n ettelijke kilogrammen gehakt A f 2 per kg te Warmond had gekocht. Ver dachte. die reeds eerder tot f 100 er f 1000 boete werd veroordeeld, erkende alle feiten, maar wees er op, dat hij ge dwongen was geweest door de te kleine toewijzingen. Het restaurant werd ten slotte overgedaan en de nieuwe eigenaar zal met de stukken komen te zitten: went de rechter veroordeelde K. tot f 1000 boete, sluiting van de zaak gedurende één maand en publicatie van het vc de dagbladen. Tweeduizend roomsoezen te duur verkocht J. L. S. te Hillegom had 2000 r- lezen inplaats van voor 7 voor 10% cent per stuk aan een automatiekhouder aldaar geleverd. Voor de tuchtrechter bekende hy het feit, maar de overtre ding was ontstaan, doordat vergeten was, de gebruikelijke korting af te trekken. Hy kreeg f 60 boete voor dit verzuild. MIEP LACHT: (zij vindt het leven nog zo gek niet) Zy heeft reden om te lachen: de zorg voor het eten is deze week veel gemak kelijker te dragen. Zy vindt het een uit komst zo'n BLOEMKOOLWEEK BLOEMKOOL MET KERRIESAUS. 1 grote bloemkool, I. kooknat, 40 g. bloem, 50 g. margarine, lepel kerrie, 2 zomeruitjes, d. 1. melk. Kook bloem kool op gewone wijze, houd ze warm in dekschaal. Laat intussen kerrie en fijnge maakte ui zachtjes bakken in margarine. Voeg bloem toe, daarna vloeistof. Laat in. zachtjes doorkoken. Maak op smaak af en giet de saus over de kool. Smaakt goed met garnalen en aard.purée. BLOEMKOOLSCHOTEL met gebakken worst, 1 grote bloemkool, 1 kg. gekookte aard., bloemkoolnat, melk, nootmuskaat, paneelmeel, 50 g. boter, aroma. Kook bloemkool, maak ze fijn, vermeng ze met nootmuskaat. Maak purée van aardapp. vloeistQf, boter, aroma. Vul hete schotel afwisselend met bloemkool en purée; strooi op bovenste laag purée wat af zonderlijk gebakken paneermeel. Geef hierbij dikke plakken bonvrije bi worst, vlug gebakken. Publ: Centr. Bur. v.d. Tuinbouwveilingen Jan Stout Maar hij gaf toe dat er voor een d< lijke vangst wel een beetje mazzel oi hoek kwam kijken. Arie echter ging niet op zyn fanrtasie Hij keek over het polderland, dat uitzag als een bruid. In de verte, in de immer wijkende verte wachtte de bruiloft. En Arie en Wout waren bruiloftgangers, het leven was een feest en zij mochten deren, hy greep Wout by de schou der, smakte hem tegen de grond, maai Wout was glad als een aal, draaide zich lenig onder hem uit en vloog hem i Als jonge honden stoeiden zy door bet gras. hijgden en proetten, tot Wout stil- stond met een verhit gezicht, waarin de ogen gloeiden van levenslust. Arie, riep hy, we gaan weg,.., we gaan er een paar dagen tussen uit, aan nu al, maar we gaan het eerst thuis zeggenMaar Arie maakte be denkingen. Ja maar, johhoe en waarheen. Wat kan ons dat schelenwe heb ben toch vacantie Arie keek langs hem heen naar de trillende verte, wam1 de beloften wachten op vervulling Hij sloeg zijn arm om Wout's schouder. Kom, zei hy. Zy liepen over grintwegen en stoffige dijken, zy zongen en praatten en lachten, riepen grappen naar boeren, die op de akker aan de arbeid waren, blaften als honden en schaterden om een buldog, die woest aan de ketting rukte om zyn kwel duivels naar de strot te vliegen. Zij rustten uit in het gras en lagen daar languit dromend en voldaan omhoog naar de hemel te kijken. Zij kwamen in een vreemd, voornaam dorp en beiden keken elkaar aan_ Hongér Geen zorgen voor de tijd eri in een kraakzindelijke bakkerswinkel kochten zy een voorraad gevulde koeken, waar van de haren van het winkelmeisje te bergen rezen, maar dat spul. kleefde aan hun kiezen, het het een aard had en zo doende waren ze dus wel gedwongen in een klein cafeetje met een paar glazen bier hun kiezen weer los te weken. Ze gangen verder tot aan het eind van een straat, waar de verkeersbord-en hen van sfreek maakten. Hierheen, wees Wout. Daarheen, wou Arie. Maar zijn pet maakte een einde aan de discussie. Hol of bol? HoL Rechtdoor wou de pet, ja natuurlijk, soms was een doodgewone lorrebos van een pet wijzer dan de mensen. Sarie Marys, ons hart is van de wijs. Vérder gingen ze. Nadat de eerste roes van him potse- linge vrijheid wat weggeëbd was werden beiden wat stiller. Hun gedachten zwierven uit en bun voeten gjngen gedachteloos als die van soldaten op mars, die niet moe kunnen worden omdat zy zich al by voorbaat verdiepen in de geneuchten van het ver lof, dat zij morgen kry gen- De wegen, waarover zij liepen, waren grillig gekronkel en omzoomd met hoge bocen Er waren bochten en slingers in als in een nonchalant weggeworpen eind touw en Arie's nieuwsgierigheid ging al tijd weer uit naar de vraag hoe het er achter deze nieuwe bocht uit zou jien. Maar het was overal hetzelfde. Hoge bomen aan de wegkant en voor de rest een nieuwe bocht in het verschiet, die evenmin op zyn beurt verrassingen in i zich besloten hield. Arie werd daar wijsgerig van, hy zei: Wout, wij hadden het over God. Ik loop zo te denkenwij gaan hier nou die weg uit en als je voor een bocht staat belooft die zoveel Het zal er daar veel anders uitzien.... laat lk het maar zo zeggen, je denkt dat daar een wonder op je staat te wachtenen het is er niet.Dan is het er in die nieuwe bocht wel. maar daar is het ook niet Je kan doorlopen zo ver je wilt, maar je komt er nooit, Ik denk dat het met God precies hetzelfde is. Je gedachten komen langs honderden bochten, maar by de honderdste ben je nog niet zo ver dan bij de eerste Wout bromde: Waar pieker je Maar Arie hoorde hem niet eens. Misschien had hy alleen maar zyn ge dachten hardop gezegd, omdat het wezen van God mét zijn grote ondoorgrondelijk- heid hem plotseling had aangegrepen en hy het alzo in woorden pasklaar probeer de te maken voor zyn eigen begrip. Er was echter een onrustbrengende ge dachte, want Hannes van Zanten had een: gezegd, dat God zich wel degelijk liet kennen en dat was in de allereerste de allerlaatste plaats in Zyn Woord. En daarom kreeg de impulsieve Arie het verlangen om terug te gaan, naar huis,' hy had veel in te halen, hy wou God le ren kennen en hy moest diaarom de By- bel leren Lezen; eigenlijk gek. dat zyn moeder en vader nooit uit de Bijbel lazen en ook nooit naar de kerk gingen, moest toch eens vragen hoe dal? zat. Als je van God niks wist, wreek te *zieh dat .op de duur. Hy wou daar met Wout over praten, maai die sneed hem de pas af met te zeg gen, dat het avond ging worden, c een uur zou het donker zyn en dan het glad onmogelijk nog een hotel vinden. Een hotel? Ja, natuurlijk, een hptel, wat dacht Arie dan? Wou Arie even wachten? (Wordt vervolgd) Bouwmaatschappij rekende te veel en betaalde te hoog I. J. S. te Oegstgeest, A. L. te Leiden, H. de J. te Leiden en G. v. W. te Den Haag stonden gisteren voor de Leidse tuchtrechter terecht, omdat zij van 1 Jan. 1947 tot 1 Jan. 1948, als directieleden van een N.V. Bouwmaatschappij, te hoge prijzen hadden berekend en lonen had den betaald, die 12 pet. hoger waren dan het gewone loon. Verd. bekenden, maar| voerden ter verdediging aan, dat zy wel verplicht waren deze lonen te betalen, omdat zy anders geen werklieden kon den kry gen. Daar de N.V. inmiddels is geliquideerd, wilde de rechter hiermede rekening houden. I. J. S. en H. de J. kregen ieder f 100 boete en A. L. W. ieder f 40 boete. Smak, smak, smak. Op het muziekconcours te Hillegom had C. V. uit Noordwyk van een „on bekende" heer 2 dozen of 200 pakjes kauwgom A f0.35 per pakje gekocht. Deze kauwgom verkocht hy voor f0.50 per pakje. De tuchtrechter legde f 10 boete op, met verbeurdverklaring v 80 inbeslag genomen pakjes kauwgom. HAAGSE RECHTBANK In de boeken geknoeid. De kantoorbediende P. J. A. te Leiden had zich, laten verleiden in de boeken te knoeien, hetgeen hem aardig wat geld had opgeleverd. Want, door de onjuiste boe kingen, was het mogelijk geweest een groot aantal lege zakken van de fabriek ten eigen bate te verkopen. Het geld was met anderen gedeeld. In totaal was voor pLm. f 2000 aan zakken achter gehouden. De Officier yorderde 8 maanden gevangenisstraf. De boze genius. De Officier meende dat de huisvrouw J. O. te Hillegom als de boze genius dieven moe9t worden aangemerkt, want zy had zich bereid verklaard om gestoler thee te verkopen, en zou zelfs tot de dief stal hebben aangespoord. Ze had het ge stolen goed eerst een tijdje in haar ning verborgen en toen voor de verkoop gezorgd. Toch wilde de Officier in dit ge val volstaan met f 100 boete of 50 dagen hechtenis en voorwaardelijk vi den gevangenisstraf met drie jaar proef tijd. Het berouw. De chauffeur A. P. K. uit Leiderdorp erkende dat hij kwaad had gedaan door zich bereid te verklaren meel, die gesto len was, te vervoeren. Hy wa diefstal bekend geweest, maar had toch geholpen aan de verkoop van het gesto- lene. Doch hy zou een deel van de op brengst krijgen en dat had hem in de ver. leiding gebracht. De Officier vorderde nu zes maanden gevangenisstraf wegens ling. Verdachte vroeg een voorwaardelijke straf, omdat hy nu wel' geleerd heeft. Uit- spraak over 14 dagen. HAAGSE POLITIERECHTER Daar moet een eind aan komen. De Offioier was van mening dat aan de fabrieksdiefstallen eens een eind moet ko. men, en daarom stelde hij een flinke straf tegen de meubelmaker D. van E., die een bouwwerk een1 plank meegenomen had. Aan die plank zat om zo te zeggen een geschiedenis vast, want Van E. had ruzie gehad over vacantieda-gen. Maar de Officier vond dat het diefstal was en eiste twee weken gevangenisstraf. De rechter zag red-en tot clementie en volstond met f 25 boete of 10 dagen hechtenis en voor waardelijk twee weken gevangenisstraf. De slechte reputatie. De monteur L. L. uit Leiden had zijn slechte repu-tatie tegen, nu hy wegens he ling van een gestolen fiets terecht stond. Verdachte ontkende te hebben geweten dat de fiets van diefstal afkomstig was, doch de Officier vond het nog maar de vraag of verdachte niet de diefstal had gepleegd, want het verhaal van de onbe kende man van wie gekocht zou zyn, scheen hem ook niet erg betrouwbaar. Waar verdachte de reputatie heeft van veel te drinken en weinig te werken, luidde de eis zes maanden gevangenis straf. De rechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. DE KANTONRECHTER DEED UIT SPRAAK IN VERKEERSONGEVAL TE NOORDWIJK De kantonrechter heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in het ernstige verkeers ongeval. dat op 26 April j.l. te Noordwijk plaats vond, waarbij een autobus van de N.Z.H V.M. tegen een verhuiswagen op reed, tengevolge waarvan de heer B. uit Beverwijk van deze wagen afviel, het achterwiel van de bus over het hoofd kreeg en op slag werd gedood. H. J. G. uit Noordwyk, die de verhuis wagen bestuurde, werd vrijgesproken, terwyl de chauffeur van de autobus, P. H. J. B. uit Leiden, overeenkomstig de eis werd veroordeeld tot f 50 boete of 1 maand hechtenis. „Londense regering" en de ambtenar van minister Vos. Een ogenblik raakt men in bewonderlt dat één mens zó veel kan weten. Maar omtrent één punt laat de heer cxns in het duister en dat is toch wel t jammer, want het is zeer belangrijk, heer A. zegt: ,.Zeer dictatoriaal wo! getracht, de gemaakte fouten te bedekki met allerlei leuzen om de tram weg werken, want dan komen de gemaak fouten niet aan het licht". Wie is die dictator? Deze vraag, meneer A., vormt e punt, zo niet hét kernpunt. Is de opdracht om de tram wei ken uitgegaan van de ..Londense reg ring?" Deze kan geen opdrachten i uitvaardigen. Is de opdracht verstrekt door minist Vos? Maar dan kan ook niet, want U z zelf: „Het zal voor minister Vos 'dus v, een by zonder moeilijke beslissing w- den". Het is toch niet aan te nemen, een bewindsman eerst opdracht zal j_ ven een tram weg te werken en het das na moeilijk heeft een beslissing te n Is de opdracht gegeven door de amb! naren van minister Vos, van welike zegt, dat zy anders te vrezen hebben: gemaakte fouten zullen nog meer aan licht komen"? Maar de eenvoudigste bu ger weet, dat geen Nederlands am-btena zulk een macht heeft. Mijnheer de redacteur, ik wil de he A. wel uit de verlegenheid helpen. 1 opdracht tot het opstellen van de reorg nisatieplannen heeft de directie van N.Z.H. aan zichzelf gegeven! Zy hei na langdurige studie haar plannen a commissarissen van haar vennootsch: voorgelegd en na bestudering van die zijl werden deze doorgezonden aan de auto: teiten. Dit zyn de simpele feiten i even eenvoudige waarheid. Door het vasstellen hiervan verlie het betoog van de heer A. alle grond. H valt mij immers aan, omdat ik verzwegi heb, dat dictatoriaal wordt getracht, gemaakte fouten (te veel gekochte aut bussen) te bedekken met allerlei leuzq -J om de tram weg te werken. Hiermede zou ik gevoeglijk kunn^ besluiten, ware het niet. dat er nog e paar zowel onzakelijke als onsmakelijk punten in het stuk van de heer A. overgebleven, welke in het belang - de welgemanierdheid behoren te word* rechtgezet. De heer A. decreteert, dat de N.Z1 het devies zou h-ebben: „Publiek, ik ha je". En met dezelfde vrymoedigheid ste de heer A. vast, dat ik de drager ben vJ dlit devies, want volgens hem zou ik meermalen op attent zyn gemaakt, devies te laten vanen. Als men niu aanmerking neemt, dat ik nooit tevoi iets hoorde over het bestaan van dit devi en evenmin iets weet van ontvangc raadgevingen ter zake van dit advie voelt men wel, hoezeer mijn bewonderd: voor de alwetendheid, i.e. de duim heren A. ,is gegroeid. Als voorbeeld (waarvan?) haalt de hei A. aan, dat B. en W. van Sassenheim e voorstel hebben gedaan om gedurende jarre winter van 1946/47 wat oude t wagens „op het station" (dat is wel hoog; de heer A. zal wel bedoeld hebbe d> het remiseterrein) te plaatsen. Ondank - het feit, dat deze wagens toch ongebruil te Rynsburg stonden, wees de N.Z.H. h< voorstel af, liet het publiek in de ko li, staan en de wagens roesten. De heer A. versterkt zyn aanklacht n de mededeling: „zo zyn er legio voo stellen". Laat ik beginnen met op te merke dat het onbeschermde wachten i reizigers te Leiden een zaak va- durende zorg voor ons is geweest. Dat d voorziening lang heeft geduurd is d omstandigheden buiten onze wil verc zaak-t. De nood van de onbeschermdheid i en is allerwege groot en de maté d rialenvoorraad geri-ng. Nóg zijn er duizei den landgenoten, die dag en op de meest primitieve wijze gehuisvei zyn. En wat het plaatsen van tramwa-gei betreft, kunnen we niet in details tredeij doch moet de heer A. genoegen met de volgende verzekeringen: 1. het plaatsen van oude tramwagenl als wachtgelegenheid was uit bedrijf» technische en velLigheidsoverweginge| niet mogelijk; 2. in Rijnsburg hebben geen tramwageii staan roesten. Overigens meen ik te kunnen volstaaj met de .legio voorstellen" te schrijven o rekening van de reeds eerder aangeduid) mysterieuze alwetendheid van de heer Nu zou ik mij persoonlyk zeer getroost kunnen voelen door de vriendelyke gest) van de heer A,, mij ten minste nog e eerlyk-beid toe te dichten, doch zijn wa dieri-ngen deswege heeft een stevige korrd zout nodig, omdat hy my onmiddellij) daarna aanvalt omtrent hetgeen ik zwegen zou hebben. Is hy die een halvj waarheid zegt wel eerlyk? Wie aan de weg timmert heeft veel bé kyks en een vervoersondernemer heei) een brede rug, zodat een duw j minder hem niet zo erg hindert. Wat - echter byzonder heeft gehinderd, aanval op myn collega-directeur, de heel Röeil. „Wat de heer Jurissen zegt, dient waardering, omdat het in ieder ge) val eerlyk is wat hy zeg-t en heel wat be ter dan het verslag dat zijn collega jhr ij J. Röel-1 in het tijdschrift „Tram- Spoorwegen" gaf". Heeft de heer A. dij „verslag" heus gelezen en goed gele In de eerste plaats is het niet een slag" maar een „artikel" van 10 kolom men. En het tydsohrift heet anders daj de heer A. het noemt, nl. „Spoor- Tramwegen". En nu wordt me ee gen. goed gedocumenteerd stu-k i erkende verv-oersexpert met meer jaren vervoerservaring met minder 20 woorden de nek omgedraaid. Het c deel is, mynheer de redacteur, lezers. Zou de heer A. de zedelijke moed heb) ben te erkennen, dat hy zonder voldoend) kennis van zaken heeft geschreven? J. J. Jurrissen, mede-directeur N.ZJ Het bedanken van de heer Buwalda s raadslid van Voorschoten De schok, die het bedanken van de heeij Buwalda onder de leden van de Voor) schotense raad teweeg bracht, heeft i bewezen, dat dit AR. raadslid een figuur onder zyn collega's was, terecht. Van het begin af heeft de heel! Buwalda zyn raadslidmaatschap ernstirf opgevat en zich met energie aan zyn taai gegeven. Vooral heeft hy zich gespeciaJ liseerd op de bedrijven en met het electriciteitsbedrijf, waarvs lid der commissie veel studie heeft ge) maakt. Hem komt dan ook voornamelijk van de invoering der i tarieven. De heer Buwalda is nog jong] Laten wij dus hopen op een terugkeer i de raad. Goede raadsleden heeft ook gemeente Voorschoten hard nodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2