Micuuie tódft (Émtrout Onbeschaamde houding van 2 leden der Commissie van Drie Wist U WOENSDAG 16 JUNI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 pei week. ƒ1.30 pei maand. ƒ3 90 per kwartaal bij betaling per kwitantie tverh met adm -kosten) ADVERTENTIEN f 015 per millimeter By contract belangrijke korting TELEFOON NUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 753» Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken m BUK REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F DIE MER Willen zonder de minste bevoegdheid een eigen oplossing forceren Met stomme verbazing voor de hoeveelste keer al niet? hebben we kennis genomen van een U.P.-telegram uit Indië- Ditmaal behelst het de hoofdpunten de voorstellen, die het Amerikaanse en Australische lid der Commissie van Drie. respect, de heren Critchley en Dubois, als particuliere personen hebben gedaan Nederland en de Republiek- Volgens bedoeld Amerik. persbureau komt de inhoud van het document hierop neer: Binnen 3 maanden verkiezingen de gehele Archipel voor een constitue rende vergadering, met geheime ming. 2. Deze vergadering zal dan als e loort parlement worden beschouwd. 3. De politieke overeenkomst moet e Bidault in 't centrum der belangstelling HET WACHTEN is op de nieuwe re gering voor West-Duitsland. Zolang nog niet is, zal het huidige bizonale bestuur als regering optreden. De voorlopige constituerende vergade ring functionneert als „interim-rege ring." Uit de verklaringen van Clay en Robertson kan men concluderen, dat het nu ernst gaat worden. Maar het wachten is ook nog op de beslissing van de Franse Assemblée. Wat zal er gebeuren als die Assemblée zou weigeren de aanbevelin- Londen te ratificeren? Bidault ral zijn vertrouwensvotum vandaag wel krijgen, maar „you never can tell". Er zijn felle tegenstanders van het accep teren der Londense voorstellen, o.a. de «fgevaardigde Pierre Cot. Diens redene ring komt ongeveer hierop neer, dat door de voorstellen te aanvaarden, de betrek kingen van Frankijk met Engeland en Amerika wel soepeler worden, maa de duur stijgen de moeilijkheden of moet steeds maar op alles ja en i zeggen. Men moet het probleem var Europese herstel niet enkel zien in licht van de rivaliteit tussen Amerika en Sowj et-Rusland. Volgens deze afge vaardigde was het verkeerd te denken, dat de Marshall-hulp van de ratificatie der Londense aanbevelingen afhangt. Een indere afgevaardigde, de vroegere sc listische minister André Philip heeft gehouden, maar een cate gorisch neen ten opzichte van de itellen zou slechts de isolering Frankrijk betekenen Men weet, dat de nationale raad van de M.R P. haar ver trouwen in Bidault heeft uitgesproken, deze zou eerst het fv'ï't Vei uii Verklaarde uitzicht vandaag woord komen om de sprekers te beant woorden. Bidault staat op het stand aanvaarding der voorstellen, erwyl De Gaulle zich er vierkant tegen verzet. Bidault wil de practische kant uit, omdat er volgens hem te Londen lereikt is, wat er bereikt kon worden en very/erping het evenwicht in de po- itiek der Westelijke geallieerden vol- jmen zou verstoren. Frankrijk zou van Engeland en Ame- ka meer en meer vervreemd geraken er positie voor Frankrijk zou het karak- r krijgen van een isolement, tenzij eer meer toenadering zou zoeken tot de Russen. Zulks zou een flinke stap ach- eruit zijn, omdat de communisten dan bod komen en de kans op een bur geroorlog tussen de Gaullisten en de links extremisten veel groter zal worden. Het Valt niet te ontkennen, dat de aarzeling Frankrijk reeds reacties heeft gehad ir Ingeland en Amerika en zolang Frank ijk allesbehalve selfsupporting is, blijft iet op Amerikaanse hulp aangewezen. Het tragische is, dat in verschillende kanse kringen het besef leeft, dat aanvaarding der voorstellen [rote schaduwzijde is, maar aan indere kant als Frankrijk met Engeland Amerika niet één lijn trekt, vervalt i van kwaad tot erger. Er valt uit de _n der Engelse bladen te beluisteren, lat Frankijks stroeve houding ten aan- der Londense overeenkomst, de Amerikaanse geestdrift om nauw met luropa samen te werken, wel eens kon loen bekoelen. De „Daily Telegraph" herinnerde er Dg eens aan, dat de grenzen van Enge- and, Frankrijk en Amerika feitelijk aan Ie Rijn liggen en misschien zelfs aan ie Elbe. De medewerking van Amerika elk opzicht noodzakelijk, wil naar enigermate kunnen hopen op werkelijke veiligheid in Europa. Frankrijk nag deze Amerikaanse medewerking liet doen verflauwen. En de „News Ihronicle" verklaarde, dat een verv de Londense overeenkomst ampzalige schok zou geven aan de soli- lariteit van de Westerse Unie. De 1 litzichten op een militaire garantie Vest-Europa zouden niet verbeteren. Ja, iet wachten is op Frankrijk, dat is het- een ook de „New York Times" loofdartikel met bezorgdheid consta- eert. Men kan zeer wel begrip hebben, owel voor de angst als voor de wensen Frankrijk, aldus dit blad, maar déze ingst en deze wensen moeten wijken jr het feit, dat Rusland als gevolg oorlog de sterkste mogendheid op het luropese continent geworden is en geen nogendheid in Europa het tegen Rusland a opnemen. Derhalve is de enige kans or Europa om het machtsevenwicht herstellen en zo wel aan een Russi- che overheersing als aan eeuwigdurende fhankelijkheid van de Ver. Staten te intsnappen, gelegen in een economisch- olitieke en militaire eenheid. Het Euro- herstelprogram wordt door het aar elende Frankrijk in gevaar gebracht, neer geneigd zijnde te bouwen op Franse zwakheid" dan op de Europese kracht. Evenmin als de eenheid van West- luropa kan worden opgebouwd zonder 'rankrijk, kan zij worden geformeerd onder Duitsland. Ernstige woorden, die tot nadenken temmen. Maar vermoedelijk zal het 'ranse volk de waarschuwing ter harte Bidault zyn vertrouwensvotum kragen. Unie behelzen, die Nederland en de V.S. van Indonesië als souvereine, onafhanke lijke staten omvat, onder Koningin Wil- helmina en haar wettige opvolgers. 4. Het voorlopig parlement kiest een voorlopige federale regering; deze be noemt een president en de president be noemt een premier, zomede een volledig kabinet, dat verantwoordelijk is aa volksvertegenwoordiging. 5. Een lt-gouverneur generaal krijgt het recht van veto op daden die indrui sen tegen het handvest der V.N. of het statuut der Unie, en ontvangt voorts de bevoegdheid, het gebruik van de strijd krachten in Indonesië te leiden na over leg met de voorlopige regering. 6. De samenstelling van zes gemeng de commissies, belast met de aanwijzing der staten van Indonesië, de teruggave van de buitenlandse bezittingen in publ. handen, de vorming van gemengd NederlandsIndonesische (lees repu blikeinse) militaire staven, die de ver mindering der strijdkrachten van beide partijen zullen ten uitvoer leggen. 7. De Nederlanders dragen alle be voegdheden van binnenlands zelfbe stuur onmiddellijk over aan de voor lopige regering en de republikeinen doen hetzelfde, met alle vormen van sc reiniteit, w.o. de buitenlandse betrek kingen. de muntcontröle en de strijd krachten. Aan Nederland zou een economisch meestbegunstigingsverdrag worden garandeerd, terwijl op alle economische betrekkingen tussen de V.S. van Indo nesië en Nederland het beginsel van discriminatie zou worden toegepast. Ne derlanders zouden t.a.v. de binnenl. be lastingen dezelfde verplichtingen hebben als de burgers van de V.S. van Indo- (AIs lid der Commissie van Drie heb ben Critchley en Dubois bepaalde be voegdheden. Als niet-lid zijn zij parti culieren en vreemdelingen. Dat zy het in hun hoofd halen als scheidsrechter op te treden, doet duidelijk zien, hoe men door krachteloze en beginselloze politiek kan zinken. Geen Nederlandei zou in Australië een volksstemming dur ven voorstellen onder de nog niet uit geroeide restanten der inboorlingen en hij. die te Washington de Amerikaanse regering de wet zou willen voorschrij ven, wordt óók in Nederland braaf uit gelachen. De beide heren torpederen het werk der Commissie van Drie, zy laten hun collega Herremans (België) links liggen, gaan elke bevoegdheid te buiten, over treden het accoord der „Renville" door een volksstemming te eisen in de gehele archipel en door alle staten,, die reeds gevormd zyn, onderste boven te gooi Zij willen 150.000 Nederlandse soldaten laten dirigeren door generale staven, waarin republikeinen zitting hebben. Het wordt hoog tijd, dat we dergelijke over het paard getilde lieden eens du" delyk hun plaats aanwijzen. Red.) KAMERLEDEN KWAMEN TE BATAVIA AAN. De heren Kers tens, Logemann, Joekes en Sassen zijn hedenmiddag te Batavia ge land. Morgen worden zij door dr Van Mook ontvangen. Naar douane-unie tussen Frank rijk en Benelux? De ambassadeur van Frankrijk, De Hautectocque. heeft voor de Kamer vac KoophOTdel te Brussel een rede gehou den, waarin de mogelijkheid van eec douane-unie tussen Frankrijk en de Be nelux werd bepleit. Frankrijk zou aan de Benelux wijn, potasmeststoffen, ijzer, I vuxiet, soda en auto's kunnen leveren en zou van de Benelux metalen, cokes, teer en machines geleverd willen „Laten wij niet vergeten", zei hij, „dat met de oprichting van zulk een douane- unie 60 milk oen mensen, en als ook Italië er bij kwam, zelfs 100 millioen ge groepeerd zouden worden in één geheel. Spaak's dochter wordt Engelse. Marie Spaak, de 21-jarige dochter van de Belgische minister-president, is gis teren te Brussel in het huwelijk getre den met Arthur Michael Pallister. van het Britse departement van Buitenlandse Zaken. Zij is daardoor Brits onderdaan geworden. Noodvoorziening Gemeente* financiën aangenomen Na ministerieel dreigement (Van onze Parlementsredacteur) Voor de Tweede Kamer vanmiddag overging tot de stemming over het zgn. kortingsantikel en wel Noodvoorziening Gemeentefinanciën, verklaarde minister- Witteman, dat verwerping van het arti kel tot gevolg zou hebben, dat de Rege ring het wetsontwerp nader in beraad zou moeten nemen. Het artikel werd daarna aangenomen met 4022 stemmen. Tegen stemden C.H., V.V.D., Oommunds- ten, het grootste deel- der A.R. en een lid van de K..P. Het wetsontwerp zelf werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. (Zie voorts pag. 3). Belgische metaalarbeiders staken Vandaag zouden ongeveer 250.000 ar beiders in de Belgische metaalindustrie het werk hebben neergelegd, wegens een loonconflict. Ramp met de „Kjöbenhavn": nog 15 ver misten. Van de bij Jutland op een mijn gelo pen „Kjöbenhavn" worden nog vijftien personen vermist. In totaal zijn 258 men sen gered, zodat het aantal doden onge veer 140 bedraagt Duikers hebben op het wrak nog 33 lichamen gevonden. Gelukkig trapt dr Van Mook er niet m Onze delegatie breekt bespre kingen met Djokja af Volgens een woordvoerder der N.I. Regering te Batavia deelde Van Mook de beide heren Dubois en Critchley mede, dat hun plan onaanvaardbaar is. Intussen heeft de Commissie van Drie bekend gemaakt, dat de Nederlandse de legatie de besprekingen met de republiek voorlopig afbreekt in verband met de publicatie van het boven besproken strikt vertrouwelijke document, hetwelk Dubois op 10 Juni aan dr Van Mook had overhandigd. De delegatie wacht eerst de Nederlandse Regering af. In verband hiermede verklaarde de heer Dubois, dat een zekere Daniel Schorr in „Time Magazine" een artikel van 4000 woorden heeft gepubliceerd, ge baseerd op een persgesprek met hem, Dubois. De heer Dubois deelt mede, dat hij geen enkele informatie heeft ver strekt. Hierop begon Moh. Roem, hoofd der republ. delegatie, te kragen, dat Neder- dit kingen af te breken, tijdig kennis had behoren Je geven, doch de heer Herre mans nam de handschoen voor Neder land op en zeide, dat dit onverwachte dergelijk optreden had nood zakelijk gemaakt. Middelerwijl kwam Hatta hoopvol te Batavia aan en zeide, geen bepaalde voorstellen te hebben medegebracht. Des- •ttemin merkte hij aan de correspon dent van de Amerikaanse krant „Chris-, tian Science Monitor" een verlanglijstje bekend, waarop al bepaalde voorstellen van Dubois en Critchley stonden, bene vens de erkenning der republiek de jure Admiraal Helfrich met pensioen Naar het Alg. Hbld meldt is luit.-admi raal C. E. L. Helfrich, bevelhebber der zeestrijdkrachten, voornemens tegen Priester-dichter Cyriel Verschaeve overleden Op 74-j* leeftijd is in Zuid-Afrika c leden de Vlaamse priester-dichter Cyriel Verschaeve, die tijdens de bezetting voorzitter was van de Vlaams-Duitse Cultuurgemeenschap. Hij volgde in 1944 de Duitsers bij hun terugtocht en vestigde zich in Duitsland. Door de persoonlijke bemiddeling van maarschalk Smuts werd hij na de capitulatie met een speciaal vliegtuig naar Zuid Afrika gebracht, waar hem asyl werd verleend. Cyriel Verschaeve is vooral bekend geworden door zijn Bijbelse en historische drama'! („Jacob van Artevelde", „Philips var Artevelde", „Elyah". enz.), door zijn „Ferd. Verbiest". d?,t het leven uitbeeldt van een Vlaams Jezuiet, en door zijn „Uren bewondering" met de rhetorische zucht naar het sublieme. De ontslagaanvrage van jhr Van Vredenburch Een tegenspraak De gemachtigde van het Opperbestuur, jhr. mr H. L. F. K. van Vredenburch, deelde heden, n.a.v. een gisteren door een der Haagse dagbladen geplaatst be richt, over zyn heengaan mede, zich in dertijd voor genoemde functie te heb ben besohikbaar gesteld tot uiterlijk het einde van dit jaar. De reden voor zijn verklaring deze functie ter beschikking te willen stellen, is volgens jhr. van Vre denburch een andere, dan die, welke dit blad aangaf. Deze reden kan alleen wor den onthuld door de minister-president, daar hij als vice-voorzitter van de dele tie van het Koninkrijk rechtstreeks ondergeschikt is aan min. Beel. Tenslotte verklaarde jhr. van Vredenburch dat tussen hem en min. Beel nimmer enig verschil van inzioht heeft bestaan. Slachtoffer van Schreieder? In de ouderdom van 28 jaar is dezer dagen te Huis ter Heide overleden de il legale werker Frans Vermeer. Hij is vol gens het „Haags Dgbl." overleden aan de gevolgen van de behandeling in de Duitse concentratiekampen en is een slachtoffer van Van der Waals en Schreieder, die hem wapens gaven om er aanslagen mee te doen. Toen deze waren gelukt hebben „de heren" de illegale werker ingere- Stockholms straten met vlaggen en bloemen getooid Zweden vierde 90ste verjaardag van zijn vorst Ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van Koning Gustaaf waren de straten Stockholm vandaag feestelijk met bloemen en vlaggen getooid. Een zingende menigte bewoog zich door de straten, zich concen trerend voor het koninklijk paleis. Om 12 uur lieten de marinebatterijen van Skapp- holmen een salvo horen en ontving ko ning Gustaaf de autoriteiten, temvijl de minister-president Tago Or lander toespraak hield. In de loop van de dag maakte de koning met zijn gasten, ook koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken en kroonprins Olaf kroonprinses Martha van Noorwegen, rijtoer door de stad. Veertienhonderd Frankrijks houding is nog steeds onzeker Inzake de wederopbouw van Duitsland De secr.-generaal van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken, Jean Ohauvel. confereert te Londen met de Britse regering, over mogelijke wijzigin gen van de Londense aanbevelingen West-Duitsland. In de Franse Assemblée wordt het debat voortgezet en de afge vaardigde Paul Bastdd nam daarbij het standpunt in, dat allereerst de West- Europese Unie moet worden opgebouwd, alvorens de Duitse kracht te doen her leven, terwijl de politiek van Londen juist het omgekeerde wil. Bidault is steeds niet aan het woord voor de dediging. Heden zou hij echter op bijeenkomst van het kabinet mededeling doen van de resultaten der op het laatste ogenblik te Londen gevoerde besprekin gen. Daarna zal de Assemblée waarschijn lijk de Londense aanbevelingen KXi.M.-DIENST OP PALESTINA HERVAT. Met ingang van Zondag 20 Juni zal de K.L.M. haar dienst op Palestina hervatten. Deze tweemaal wekelijkse dienst zal worden uitgevoerd van Amster dam naar Haifa. hardlopers brachten in estafette uit alle delen van Zweden de gelukwensen aai jarige vorst De laatste zes hardlopers de koninklijke estafette, die reeds op 9 Mei in Karosuando begon en vrijwel alle Zweedse steden met Stockhol i verbindt, droegen de felicitaties vandaag de hoofd stad binnen. De laatste opname van de Zweed Graaf Bernadotte, die met voort varendheid streefde naar een bestand van vier weken in Palestina en die zijn arbeid met succes bekroond zag. Zal hij er ln slagen, een blijvende oplossing van het geschil tussen Jood en Arabier te bewerkstelligen? Iedere auto, die de fabriek verlaat van Atlanta's New General Motors (Georgia, (V.S. krijgt een van alle kanten een stevig bad om na te gaan, of er nog lekken zijn. Laat inzioht Op een verkiezingsvergadering van i de K. V. P. in Friesland heeft mi- nister Fiévez met nadruk gewaarschuwd, dat men vooral niet de fout moet maken Indonesië te vereenzelvigen met de re- I publiek. Met Djokja gaat het nog niet naar wens. maar overal elders zijn we bezig de Koninklijke woorden van 1942 te verwezenlijken, zei de minister. Met genoegen hebben we van deze woorden kennis genomen en hopen dat I het inzicht van de minister van Oorlog ook gedeeld zal worden door zijn col lega's van Overzeese Gebiedsdelen en door de minister-president. Wellicht wil len zij en wil ook de K.V.P. wel luiste ren naar de waarschuwing van een van hun eigen mensen. De waarschuwing is n.l allerminst nieuw. Meer dan twee jaar lang heeft de oppositie tegen dit gevaar gewaarschuwd. I Maar het kabinet en de Regeringsmeer- 1 derheid hebben niet willen luisteren. Overeenstemming met Djokja was punt één, telkens weer. Pas nu voor ieder 1 zonneklaar blijkt, dat de republiek niet wil. nu dringt het eindelijk tot de heren door, dat Djokja en Indië niet hetzelfde De oppositie had dus toch gelijk. Mislukt? Gebakken aardappelen van de restaurantmenu's af Dunne saus en géén bal gehakt meer voor de geeuwhonger De nieuwe voedselvoorschriften voor de Horecabedrijven bepalen, dat warme maaltijden in het algemeen slechts uit vier gangen mogen bestaan: Voorgerecht, soep, hoofdschotel, toespijs of fruit De vijfde gang mag alleen worden tussenge voegd, als zij uit oesters, kievitseieren, i kreeft, asperges* haring of fruit bestaat. De soep en het nagerecht moeten vlees loos zijn, aardappelen mogen niet m vet beieid worden, hetgeen dus de verwij- rving van gebakken aardappelen bete kent, botersaus mag alleen bij de hoofd schotel worden gegeven en zij mag niet meer dan 50 pet. voedingsvetten bevat ten. Dinsdag en Vrijdag blijven vleesloze dagen. De vleesporties bedragen, voor volksrestaurants en cafetaria's, 75 gram zonder been of 112y2 gram met. In de overige restaurants is de portie resp. 90 en 135 gram. Op de dagkaart mogen hoogstens 10 schotels voorkomen. Gerechten, bereid uit vlees mèt eieren, mogen niet worden geserveerd (met uit zondering van uitsmijters), saucijzen broodjes zijn eveneens taboe, kaas dito (behalve in logiesgelegenheden, die ont bijten uitgeven), en de bal gehakt wordt verbannen, omdat vlees alleen verwerkt in een maaltijd of als broodbelegging mag worden verstrekt. Koffie en thee mogen alleen daar den verkocht, waar men die dranken per kop pleegt uit te geven en de snoe pers mogen by hun complets niet i dan 40 gram gebak consumeren. Gedistri bueerde grondstoffen, waarvoor géén wijzingen zijn verstrekt, mogen hotels en restaurants niet meer in voorraad hebben. Doodstraf voor SD-er gehandhaafd Nieuw onderzoek tegen Sam Oly. De Raad van Cassatie heeft heden Jac. van Joolen uit Utrecht, die dienst nam bij de Waffen SS, later samenwerkte met de SD en dienst deed bij de SIPo, waarbij hij vele landgenoten arresteerde, over eenkomstig het vonnis van het Amster damse B.G. tot de doodstraf veroordeeld. Tegen de oud-bokskampioen en oud politieagent Sam Oly uit A'dam, die e eens wegens Jodenverraad tot de dood straf was veroordeeld, gelastte de Raad een onderzoek naar de geestvermogens. Communistische geluidswalen moest Monster verlaten Een grdep Communisten probeerde Monster met ee ganda te maken voor deze actie geen vergunning verleend, greep de politie in en maakte tegen de propagandisten proces-verbaal op. Daarna konden zij naar Den Haag terugkeren RUSLAND KOOPT VAN ONS DE INDISCHE RUBBER De onlangs door Nederland en de Sowjet-unie geparafeerde handels- en betalingsovereenkomst geldt tot weder- opzeggens toe, terwijl elke 12 maanden de contingenten zullen worden vastge steld. Rusland levert voor #90 millioen granen, gezaagd hout, mijnhout, papder- hout, kali, ferromangaan. natriumsulfaat, bruinsteen, paraffine enz., Nederland le vert voor gelijke waarde schêepsbouw- objecten, electrotechnisch materiaal, in dustrie-diamant, chemische producten, pharmaceutische produoten, verven, schoenen, haring, fokvee ubfoe Op dezelfde vergadering heeft mi- nister Fiévez gewezen op de waar den van het leger ook om in laatste in stantie bij te dragen tot de rust en orde in het vaderland. Hy deed daarbij een geluidswagen propa-1 beroep op de Friezen om toe te treden de C. P. N. Daarjtot de pas in het leven geroepen in^itu- mm - ten tot steun van het wettig gezag. Fries land had de oproep vrijwel naast zich neergelegd. We zouden willen vragen: „Excellentie, geldt dat alleen voor Friesland? Of is het dat de nationale reserve overal op ;n mislukking is uitgelopen?" En Indië, dat inderdaad zo is. waaraan dat dan te wijten? Is minister Fiévez ook niet van mening, dat wanneer de B. V. L. was ingeschakeld de zaak al lang voor elkaar geweest zou zijn? Want dat de oorzaak van de misluk king zou liggen in gebrek aan vertrou wen in het beleid van het kabinet, dat zal hij toch zeker niet geloven en van zijn partijgenoten wel allerminst. Zou de minister, die nu een klein offer vraagt <200 uren is anders niet zo wei nig) toch maar niet een andere opzet maken voor de nationale reserve. Een opzet die wel kans van slagen heeft? ubb c te „BEECHCRAFT" VAN AERO HOLLAND IN BARCELONA BESCHADIGD. Een „Beechcraft" van de Aero Hólland (bestuurder J. B. Schalk) is gisteren bij het taxiën na de landing op het vliegveld van Barcelona beschadigd aan het lan dingsgestel. De passagiers waren op weg naar Zuid-Afrika en vervolgden him reis met een ander toestel van de Aero Hol-' land. Ter dood veroordeelde C. J. Kap- tein in cassatie De Bijz. Raad van Cassatie zal op 8 Sept behandelen het cassatieberoep de beruchte C. J. Kaptein', die wegens werkzaamheden voor het „Judenreferat" van de S.D. door het Haagse B.G. tot doodstraf was veroordeeld. Als verdedi ger zal optreden mr dr K. W. P. Klaassen te 's-Gravenhage. Drie vliegende forten, die op weg wa ren van Santa Maria, op de Azoren, naar Corsica en met tezamen 30 mensen aan boord, worden vermist. De machines zijn gisteren vertrokken en sinds 's middags half vijf, toen het commando-vliegtuig meldde, met een brandende motor, naar de Azoren terug te keren, is niets meer gehoord. Luit. Lauwers (een der agenten) over het Englandspiel Schuift alle schuld op de Engelsman Bingham De eerste luit. Lauwers, die tot de agenten van het England-Spiel behoorde, welke door Schreieder gevangen werden genomen, heeft commentaar gegeven op Schreieders verklaringen. Lauwers werkte, nadat hij bij Ommen in Nederland was geland, tezamen met luit. Taconis. vijf maanden in Neder land en werd toen gearresteerd, omdat DAT het lid van de Kriminalabteilung in de S.D. te Amsterdam, de 37-j. labo- mt L. L. Natte, heden van het A'damse ,G„ conform de eis, 8 j. kreeg (m.a.). DAT het Bossche B.G. J. J. v. Baal uit Antwerpen veroordeelde tot 10 jaar (m. a.) wegens dienstneming bij de Duitse Feldgendarmerie. DAT met een kapitaal van f 500.000 te A'dam is opgericht de N.V. Groente- en Fruitverwerkende Industrie „Roda". DAT B. en W. van A'dam een crediet van f 75.000 en een renteloos voorschot van f 75.000 beschikbaar willen stellen voor de bloedtransfusiedienst v.h. Ned. Roode Kruis. DAT het bedrijf Sanders, Snepvangers en Vliegers te Rijswijk (Z.H.) met f 496.000 de laagste inschrijver was bij het door de Prov. Nrd. Brabantse Electr. Mij. aanbestede grondwerk voor de bouw van de Amer-oentrale te Geertruidenberg. DAT het Indisch Instituut een „Garoe- daprijs 1948" uitlooft voor de schrijver (stes) van het beste jeugdboek spelend in Indië, waarvoor de inzendingen uiter lijk 1 Dec. a.s. moeten zijn ontvangen door de Centrale Boekerij van het Ned. Instituut, Mauritskade 63, Amsterdam. DAT een aantal Eerste en Tweede Kamerleden morgen de Legertentoonstel- ling te Amsterdam zal bezoeken. DAT de N.V. „Sportfondsen" te A'dam, die thans 18 overdekte zweminrichtingen as land beheert, op 19 Juni in het Parkhotel aldaar recipieert t.g.v. haar zilveren jubileum, evenals de directeur J. A. C. BierenbroodspoL DAT op de Intern. Jaarbeurs te Barce lona thans Philips Televisie wordt gede monstreerd o.a. met medewerking van de prijswinnares Muziekconcours Schevenin- gen Maria de los Angeles Morales. DAT een landbouwer op Rozenburg bij werkzaamheden op het land de verlo vingsring terugvond die hij daar 38 jaar geleden had verloren. DAT te Schoonhoven de zilveren me daille O.N. is uitgereikt aan opperwacht meester J. Sturm, wegens bijzondere diensten opbouw cavalerie. DAT kolonel H. C. v. d. Bijl en luit.- kol. A. T. Reijst, resp. per 15 Juli 1940 en 16 Maart 1942, volgens het besluit van 1945, zijn weggezuiverd. DAT J. W. F. M. Konig, directeur van een machinefabriek te Tilburg, voor een jaar uit zyn functie is ontzet. DAT op 19 Juni weer een „paarden- parade" te Amsterdam wordt gehouden als hulde aan het paard, en ze samenvalt met de grote Rode Kruis-collecte. DAT per 1 Juli de Rijkswerkplaats te Nijmegen moet worden opgeheven, doch men hoopt zulks te kunnen verhinderen. DAT de onlangs opgerichte stichting voor Ouden van dagen in Drenthe, be halve te Assen, ook in andere plaatsen, tehuizen wil vestigen. DAT te Oosterhout een grote tapijten- smokkel is ontdekt, waarmede duizenden tapijten gemoeid waren en reeds 10 ar restaties zyn verricht. DAT de A'damse Rijtuig Mij, waartoe ook de A.T.A.M. te Den Haag behoort, over 1947 netto 160.000 winst maakte en 6 zal uitkeren. DAT de vakgroep „Goederenvervoer langs de weg" van 1 tot 5 Juli te Vier houten een instructiekamp voor jonge beroepsvervoerders organiseert. DAT de St.Crt. van gisteren o.m. de beschikkingen in-, uit- en doorvoer van ontplofbare stoffen van en naar zee. ont heffing verbod bedrijfsvergunningen be sluit 1941 en ontheffing bepalingen van hetzelfde besluit, bevat. DAT ir S. J. Rutgers (C.P.N.) als op volger van A. J. Koejemans tot lid van de Prov. Staten van N.H. geïnstalleerd is. DAT er een oommissie benoemd is met tot doel te geraken tot losmaking van de Katholieke E.HJB.O. in de lagere vertak kingen, van het Wit-Gele Kruis. DAT Ged. Staten van N.-Br. de aan koop van grond door Waalwijk voor het plaatsen van een monument voor Jan de Rooy, de held van Langstraat afwezen, daar het ontwerp niet was goedgekeurd en men thans in Den Haag in beroep is gegaan. DAT in de afgelopen week de bank- biljettencirculaitie in ons land met ruim 19 millioen afnam. DAT ruim 25 pet der eierbonnen, vol. ten plattelande, niet wordt opgenomen. DAT de JavaChinaPaketvaart 9 uitkeert over 1947. DAT het A'damse B.G. pas in Sept. de zaak tegen de ex-commissaris van Noord- Holland, A. J. Backer, zal behandelen. DAT men voor giften van ƒ500 en hoger, voor het Rode Kruis z'n geblok keerde geld mag aanspreken. DAT dank zij gratie de doodstraf tegen Branca Simons en W. J. H. Houthuys te Amsterdam is gewijzigd in levenslang. de illegale groep van kapitein v. d. Berg was verraden door de beruchte en reeds ter dood gebrachte Ridderhof. Bij zijn arrestatie wisten de Duitsers reeds, welke code de agenten gebruikten. Ook wisten zij van het bestaan der security checks af. Daar de laatste voor iedere agent schillend waren, acht luit. Lauwers het uitgesloten, dat de agenten deze checks prijsgegeven hebben, zoals Sahreieder beweert. Bij toeval kunnen de Duitsers wel het een en ander te weten zijn gekomen. In de eerste tijd maakten de agenten gebruik van een geheugencode. Nadat de Nederlanders in Engeland zich met de zaken gingen bemoeien, werd een code gebruikt, die alleen in Engeland ontcijferd kon worden. Agenten mochten het bij de verhoren, niet op de „derde graad" laten aankomen. Daarom maakte hij, volgens instructie zijn code bekend. In al zijn berichten liet hij doorscheme ren. dat er iets bijzonders aan de hand was. Ook de agent Jordaan heeft steeds in zijn berichten gewaarschuwd. Dat de waarschuwingen niet tot haar recht kwa men verklaart hij uit drie oorzaken: volkomen gebrek aan onderkennen van de gevaren van een spionnage-systeem. verraad, of het spelen van een welbe wust spel, waarbij men het ene plan liet mislukken, om het andere te doen sla gen. Luit. Lauwers weet zeker, dat een fa milielid van majoor Bingham, de Engelse commandant van de dienst, die de agen ten uitzond, in Nederland voor de Duit sers werkte. Het is hem een raadsel, waarom Ubbink en Deurlein nooit zijn gerehabiliteerd. Zij vluchtten en werden in Engeland gevangen gezet, zoals n weet, op aanwijzing van Schreieder. De Kriminaldirektor controleerde niet alle verbindingen tussen Engeland en Nederland, want er zijn vele agenten, buiten Bingham om gedropt en zy vie len niet in handen van Schreieder. De goede behandeling in Haaren noem de Lauwers het werk van Giskes. Agen ten zjjn nooit mishandeld. Maar men sen, die direct in verband stonden met het England-Spiel. zoals sergeant R. Bierman, werden door Schreieders hand langere zwaar mishandeld. In de Leidse academie werd giste ren het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend aan prof. dr W. E. Hocking van de Harvard University, die gedurende het acade miejaar '47-'48 in de Sleutelstad gast hoogleraar was. Na de ere-promotie: v.l.n.r. de promotor, prof. dr J. J. L. Duyvendak, prof. Hocking en de Amerikaanse gezant, dr H. Baruch- Ook Rusland neemt deel aan de Donauconferentie Rusland heeft de Ver. Staten doen we ten, dat het er in toestemt op 30 Juli a.s. een conferentie van de vier grote mogen d- heden en de Donaustaten te houden. Da Sowjet-Unie gaat er mee accoord, dat Oostenrijk mede wordt uitgenodigd Men verwacht, dat behalve Rusland en Ame rika. ook Engeland, Frankrijk, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Roemenië, Oekraine en Joego Slavië zullen deelne men. De Donau is die voornaamste water weg voor het verkeer tussen Oost- en West-Europa. Aangezien Rusland bezwa ren heeft tegen Belgrado, is het „punt van verzamelen" nog niet vastgesteld. Gedurende het bestand geen immigratie in Palestina In de Veiligheidsraad werd de Russi sche resolutie, waarin wordt voorgesteld een waarnemerscorps op te richten, be staande uit 30 tot 50 personen te ree ru teren uit de landen, die lid zijn van de Veiligheidsraad, met uitzondering van Syrië, verworpen. De raad besloot zon der discussie, dat aan de regeringen van alle landen, zowel leden, als n iet-leden der V.N.. zal worden verzocht, immigra tie in Palestina tegen te gaan. Omtrent de toestand in Jeruzalem verluidt, dat weer een groot aantal Joodse voedsel- convooien de stad heeft bereikt, zodat de ergste nood geleden is. De Irgoen Zwai Leoemi is nu een politieke partij gewor den onder de naam Joodse vrijheidsbe weging, althans binnen de granzen van Palestina. De organisatie blijft in het buitenland ondergronds. WEERBERICHT Vrij veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt Aanvankelijk tijdelijke opklaringen, maar morgen weer toenemende bewol king met later op de dag plaatselijk en ga regen. Matige, nu en dan vrij krachtig# wind tussen West en Zuid, weinig ver- ZON EN MAAN 17 Juni. Zon op: 4.19. onder 21 01. S opc 16.46, onder 2.—. 21 Juni V-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1