|licuu»c geiitödje(tfottrant Wist U DINSDAG 15 JUNI 1948 ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) ADVERTENT1ËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7535 Christelijk-TVationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tonhwstirb is abeMewn myn bert in tegljenspoet* BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR Dr E DIE MER CHEF REDACTIE: H. W J. ENSERINK DIRECTIE: F DEEMER Bizonale raad wordt Duitslands voor lopige regering Engelse geprikkeldheid over Franse aarzeling Naar uit Londen verluidt, zouden de I Ver. Staten en Engeland wellicht toch i overgaan tot het organiseren van een West-Duitse regering, indien de Fran-| zich afzijdig houden. De wens der Fransen, dat nieiiwe onderhandelingen zullen worden geopend, heeft in Enge land teleurstelling gewekt, vooral omdat Amerikaanse zijde toch reeds vele concessies waren gedaan. Generaal Lucius Clay, de Amerikaan se militaire gouverneur in Duitsland, ver klaarde, dat het huidige bizonale be stuur als regering zou optreden, totdat West-Duitsland zich een nieuwe regering zal hebben gekozen. Clay deelde voorts dat de reeds lang voorspelde geld- hervorming uitgevoerd zou worden, on afhankelijk van de uitslag der bespre kingen over fusie van de drie zones. Reuter meldde uit Frankfort, dat bin nenkort door de Amerikaanse autori teiten een bezettingsstatuut aan de Duit- 't Nieuwe Duitse geld per auto naar de Bank Gisteren arriveerden te Hamburg bij Ie Reichsbank drie zwaar bewaakte vrachtauto's, welke het nieuwe Duitse geld meevoerden. De hele straat was gezet, toen de kistenwerden gelost In het bankgebouw gebracht. OOK 'IN ENGELAND HAGELSTENEN ALS KNIKKERS Gistermiddag woedde boven Zuid-En- geland een hevig noodweer. Onweers buien, gepaard gaande met slagregens en hagelstenen, die evenals in Frankrijk, waarover gisteren gemeld, grote schade veroorzaakten aan de gewassen, terwijl vele huizen door de bliksem getroffen werden. Boeren op het veld vonden ha gelstenen. groter dan glazen knikkers. Hoewel de bliksem ook insloeg in een school te Hatfield, waar 500 kinderen bijeen waren, werd er niet een getrof fen. Zeven Belgische landverraders gefusilleerd Gisteren zijn te' Charleroi zeven Bel- leiders zal worden voorgelegd, met en omschrijving van de wettelijke sta- js van Duitsland. Generaal Clay.en sir Brian Robertson, zijn Britse collega, hebben gisteren de ste leden van de economische raad voor de Brits-Amerikaanse zone vangen. Benelux-landen keuren Londense aanbevelingen goed De Benelux-mogendlheden hebben En geland er officieel van iin kennis gesteld, dat de regeringen van België, Neder- Luxemburg de aanbevelingen es mogendheden inzake Duits land, ten volle goedkeuren. ZAL SCHUMACHER AFTREDEN? Schumacher, de voorzitter van de so ciaal-democratische partij in Duitsland, schijnt voornemens te zijn af te treden, wegens zijn slechte gezondheidstoestand. Dr. Carl Schmidt, president van de dem. partij in de staat Württemberg-Ho- henzollern wordt als zijn opvolger ge noemd. EINDELIJK WORDT IN AMERIKA LYNCHEN STRAFBAAR. De commissie voor rechtszaken van d Amerikaanse Senaat heeft met 10 tegen 3 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het lynchen een strafbaar feit gische leden gesteld. Z" woordelijk Vele iiiwor de Gestapo terecht- waren gezamenlijk verant- or de wegvoering van 500 ie er 200 niet terugkeerden. woonden de executies bij. Gottwald: In mijn land voldoende democratie De nieuwe president van Tsjechoslowa- kije. Klement Gottwald, hield van balkon van het kasteel Bradcany een grote menigte een rede, waarin hij de beweringen uit het buitenland, dat i zijn land onvoldoende democratie zijn, met klem tegensprak. De Ameri kaanse ambassadeur te Praag feliciteer de Gottwald, namens het Corps Diplo matique met zijn benoeming en ver klaarde o. m., dat de leden van het corps overtuigd zijn, dat hij zijn ambt met rechtvaardigheid, verdraagzaamheid en menselijkheid zal vervullen. Gottwald heeft de communist Antonin Zapotocky benoemd tot kabinetsformateur. Op 19 Juni interparlementaire conferentie De Belgisch-Nederlands-Luxemburgse interparlementaire Unie- zal haar" derde conferentie van 19 tot 21 Juni te Luxem burg houden. VANDAAG STELLEN WIJ VOOR: Gerrit van Egmond, Burge meester Meyboomstraat 32, Rijnsburg. Gerrit van Egmond is een vrolijke knaap van 21 jaar. Rijnsburger van ge boorte en in dierfbt bij de bataljonsstaf 58R.I. als dpi. soldaat-motor-ordon- nans. Op 28 Februari, twee dagen na huwelijk, vertrok bij met het m.s. „Zui derkruis" naar de Oost, waar 'hij op 19 Russen blijven te Berlijn nog steeds lastig Generaal Clay blijft er* Siberisch onder. Een Russische technische commissie heeft gisteren een honderdtal goederen wagons, welke te Marienborn aan de grens van de Russische zone van Berlijn aankwamen, teruggezonden, zgn. wegens defecten, die echter gemakkelijk ter plaatse verholpen hadden kunnen den. Zulks had tengevolge, dat Duitse reizigers, die naar het Oosten moesten, uit de internationale trein gehaald wer den en naar Helmstedt teruggestuurd. Hoewel het aanvankelijk leek, dat het spoorwegverkeer weer ongehinderd zijn gang kon gaan, blijkt thans, dat de Rus sen dit nog steeds bemoeilijken. Gene raal Clay getuigde van een nuchter rea liteitsbesef, want naar hij te kennen gaf, kan hij zich absoluut niet indenken, dat de Ver. Staten ten oorlog zullen trekken, omdat men een omweg van drie uur moet maken vor de Elbebrug, die, zoals ge meld, bij Maagdenburg door de Russen werd afgesloten, wegens reparatie-werk zaamheden. Michaël en Anne naar Genève. Ex-koning Michaël van Roemenië zijn gemalin vertrokken gisteravond per vliegtuig uit Athene naar Genève. ZUID-AFRIKA WIL GEEN GEKLEURD LEGER. De Zuid-Afrikaanse regering zal, vol gens de minister van Landsverdediging, Erasmus, alle pogingen van Groot-Brit- tannië om gekleurde Afrikaners als mi litairen op te leiden en te bewapenen, tegen gaan, omdat Engeland, nu het het Indische leger heeft verloren, wellicht geneigd zou zijn een Afrikaans leger op te bouwen. Opnieuw wordt in de Houtrusthallett te Den Haag stelling gereed gemaakt n.l. die van de ambachts- ei Donderdag open gaat. Hier de afdeling der Belgische architectuur; de fraaie compositie van glas en steen. Maart werd ontscheept. Hij werd ge plaatst te Palembang, als motor-ordon nans bij de bataljonsstaf. en werd belast met het sorteren van de post. Een dank bare taak, dat post bestellen; niets dan hlijde gezichten veroorzaakt Geiri-t, wan neer hij komt aantuffen met de vele hartelijke groeten uiiit bet moederland. Onder die velen, die dagelijks rond Ger rit van Egmond samenstromen, hunke rend naar een teken van leven van thuds, zijn ook enkele Rijnsburgers. Bij deze spoort Gerrit hun familie en vrienden aan toch heel veel te schrijven. Gerrit zelf maakt het goed; dat be lwijst trouwens die foto weL Fraude met vet en vlees op het Schager abattoir Twee Arrestaties, w.o. de directeur Bij de Vee- en Vleeskeuringsdienst, kring Barsingerhora, waarvan de destruc tor op het abattoir even buiten. Sch a gen ligt, is een omvangrijke fraude ontdekt Deze omvat de olandestienë verkoop van vet en vlees, clandestiene slachtingen op het abattoir van paarden en ander vee en de verkoop van voor de consumptie geschikt verklaard vlees aan Schager slagers voor de woretfabricage. Gearres teerd zijn de slager op -het abattoir S. H en de directeur, Rijksveearts P. de B. Reeds 8 A 9 personen van het abattoir zijn verhoord. Het onderzoek duurt nog voort.' Er kunnen weer Nijverheids scholen gebouwd worden Mits van semi-permanente aard De belangrijke verhoging van het schoolbouwvolume voor 1948 heeft het mogelijk gemaakt, een aantal Nijver heidsscholen, waarvan de bouw, verbouw of uitbreiding urgent is, aan het bestaan de bouwplan toe te voegen. De werk zaamheden aan deze scholen zullen van semi-permanente aard moeten zijn. Om het, voor 1948 beschikbare bouwvolume te verwezenlijken, zulten scholen, die het eenst kunnen aanbesteden, in ieder geval de vereiste toestemming krijgen. WEGENLEGGERS MOETEN 1 JAN. 1953 KLAAR ZIJN Op grond van de Wegenwet moesten aanvankelijk de wegenleggers gereed zijn op 1 Oct. 1941. Bij wet van 22 Mrt. 1946 werd deze datum verschoven tot 1 Jan. 1948. Gebleken is, dat deze termijn, in verband met de vele werkzaamheden, nog veel te kort is. Daarom is thans een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt bepaald, dat de wegen-leggers klaar i ten zijn op 1 Jan. 1953. Spoedvergadering Voorm. Verzet en vrijlating Schreieder De nationale federatieve raad var voormalige verzet heeft voor morgen avond een buitengewone spoedvergade ring uitgeschreven voor de bestuursleden van aangesloten organisaties. Zulks verband met de vrijlating van Schreieder. De vergadering wordt gehouden ii Union-chocoladefabriek aan de Paul Krugejkade te Haarlem. Nieuwe legitimatiekaart voor de politie Alle vroegere legitimaties en pennin gen van de rijks- en gemeentepolitie zijn komen te vervallen, nu een nieuwe poli tie legitimatie is ingevoerd. NED. SCHIP HEEFT AANVARING IN SCHOTLAND Het 1300 ton metende s.s. „Hoogland" van de Scheepvaart- en Kolenmij. te Rotterdam, kwam gisteren bij het binnen, vuren van de haven van Leith, in Schot land, in aanvaring met de deuren een dok. De voorsteven van het schip en de deuren werden beschadigd. Warmte brengt honderdduizenden bloemkolen aan de veiling. De aanvoer kan nauwelijks verwerkt worden Tengevolge vam het warme weer dei- laatste dagen is de aanvoer van bloem kool op de Westlandse veilingen zo groot, dat zij nauwelijks verwerkt kan worden. Gisteravond om 10 uur was men in Naaldwijk nog aan het inpakken. Op de veiling te Honselersdijk werden 10.000 kisten aangevoerd. Uiteraard kreeg men hier -bij het vervoer voorrang, omdat het niet mogielijk was, de kool buiten op te slaan, nu de paktoodsen daar verbrand zijn. In Westerlee was het met af- en aanrijdende auto's zo druk, dat er een verkeersagent aan te pas moest komen. Hier alleen reeds kwamen gisteren maar liefst 33.000 kisten aan! Alle auto's, die beschikbaar zijn, worden gerequireerd om de bloemkol-en, die voor een groot deel naar Duitsland gaan, af te voeren. Waarschijnlijk zal deze week de laatste bloemkool aan de veilingen komen. Zes honderd duizend gulden stelt het Dep. van Econ. Zaken beschikbaar voor de aankoop van rolfilms. Dat betekent, dat de handelaren 45 pet van het film materiaal van voor de oorlog kunnen leve ren aan hen, die vacantiefoto's willen maken. Weer normale persverhoudingen te Medan In de plaats van -het na de oorlog te Medan uitgegeven regeringsorgaan „Me dan Bulletin" zullen na 1 Juli a.s. de beide vroegere dagbladen „Del-i Courant" „De Sumatra Post" (waaraan tot voor kort de bekende dichter Albert Besnard verbonden was) wederom verschijnen in een gecombineerde uitgave, het „Nieuws blad voor Sumatra". Hoofdredacteur is de heer W. S. B. Klooster, oud-hoofdredacteur van de .,Deh Courant", dae.na de oorlog optrad als vertegenwoordiger te Medan van de Dienst voor Legercontaeten en leider van Radio Sumatra. Soekarno reist door een failliete boedel De toestanden in het rep. gebied op Sumatra zijn zo slechf geworden, dat de bevolking ondanks de anti-Nederlandse propaganda, de verzuchting begint te slaken, dat het £och maar beter zou zijn, de Nederlandets terug te hebben. De kledingpositie is droevig en nu de leger onderdelen begonnen zijn, geld uit te ge il, zijn er tien soorten muntbiljetten omloop. Het vertrouwen in de leiders is verdwenen, de levensmiddelen-prijzen zijn tot het vijfvoudige gestegen. Men verkeert nu in de ijdele hoop, dat Soe karno gedurende zijn reis over Sumatra verbetering zal brengen. Volgens de jongste berichten deelt hij spraakwater genoeg uit. Van Kleffens bezoekt Marshall De Nederlandse gerant te Washington, mr E- N. van Kleffens, heeft een onder houd met minister Marshall over Neder- lands-Indië gehad, hetwelk 85 minuten duurde. Donderdag zal mr Van Klef fens te Lake Success de zitting van de Veiligheidsraad over Indië bijwonen. Republiek noemt zichzelf souverein In een ondertioud met Antara over de conferentie van de Ecafe heeft een woordvoerder van de republiek ver klaard, dat de erkenning van de souve- reiniteit der republiek als vertegenwoor digster van Indonesië door de Veilig heidsraad en de V. N., te Havana en el ders, een feit is. Toen men de woord voerder vroeg, hoe het dan wel gesteld met de Nederlandse souvereiniteit, be weerde hij dat deze in het geheel niet gevaar liep. (Hieruit blijkt weer duidelijk, dat de republiek niet voornemens is, zich aan de overeenkomst der ..Renville", waarbij Nederlands souvereiniteit erkend wordt, te houden Red.) Republiek verwerpt een volksstemming Volgens Antara heeft het republikein se ministerie van voorlichting een ver klaring uitgegeven, waarin de repu bliek elke volksstemming in haar ge- bied principieel afwijst. Hatta wordt uit Djokja gehaald Voor een onderhoud met Van Mook Een Amerikaanse Beechcraft is naar Djokja vertrokken om de republikeinse premier Hatta af te halen voor zijn on derhoud met dr Van Mook te Batavia. Hij wordt morgenochtend verwacht en zal wellicht een paar adviseurs meebren gen. Pas Zaterdag keert hij naar Djokja terug. De Commissie van Drie hield gis terenavond te Kalioerang een afzonder lijke vergadering om de toestand aar beschouwing te onderwerpen. Oud-minister Neher vliegt naar Bangkok De gedelegeerde van het opperbestuur Neher is^ naar Bangkok gevlogen or „commissie der negen mannen" (de uit Nederland komende Kamerleden) te be groeten en met hen samen naar Batavia Jongetje speelde met lucifers. Zes complete huizen werden tot as Een met lucifers spelend jongetje is er oorzaak van geworden, dat gistermiddag in de Noord-Oosbpolder een 40 meter lange kapschuur afbrandde. Dertig meter hoog reikten de vlammen, door het zeer droge hout, dat in de schuur lag opge slagen en dat was bestemd voor zes Oosterijkse woningen, waarvoor de fun damenten al waren gelegd. De schade bedraagt f 125.000. De polder-bedrijfsbrandweer en die uit Ens, Vollenhove en Ramspol hadden een uitermate zware taak, daar de hitte niet te harden was en de brandende stukken hout, meters hoog over de vlakten zwier den. Een schip, dat op 150 meter afstand lag geraakte in brand, maar onheil werd daar voorkomen. Dat geschiedde ook ten aanzien van zes andere complete Oosten rijkse woningen en een opslagplaats van olie en benzine, die snel geëvacueerd konden worden. REEDS DEZE WEEK TWEE EIEREN De aanwijzing van een bon voor twee eieren voor alle leeftijdsgroepen op 25 Juni zal een week worden vervroegd, zodat de bonnenlijst van deze week deze bon vermeldt Scheerzeepbonnen „Tabak A reserve" tot 19 Juni geldig De bonnen „Tabak A reserve" van de tabakskaart, welke zijn aangewezen voor het kopen van een rantsoen scheerzeep enz. zijn tot 19 Juni a.s. geldig. Een brutale aap Het gebeurde in een uitspanning aan de Bredaseweg bij Tilburg. Een dame en haar dochtertje genoten daar van het prachtige weer. Plotseling verscheen een jonge aap in de tuin. sprong op het tafeltje waar het twee tal zat en dronk het glas limonade van het dochtertje leeg. Even snel als hij gekomen was verdween de aap weer, met een paar luchtige sprongen in het geboomte. Deze aap was een van de twee, die enige weken geleden uit het Tilburgse Natuurdierenpark ont snapten en bij villabewoners in de omtrek voedsel veroveren. Tot heden is men er nog niet in geslaagd de die ren, die uiterst schuw zijn, te pakken. Offert eens iets voor „Meer en Bosch.'* Hebt ge wel eens gehoord van de actie „De Macht van het Kleine"? Het is instelling, die kleine giften vraagt, die giften zijn bestemd voor de lijders aan vallende ziekten. Deze arme sen, die zo veel levensvreugde moeten missen, worden op ..Meer en Bosch" te Heemstede in prachtige omgeving liefde rijk verzorgd. Er is veel nodig, vooral om de zieke kinderen eens een plezier te doen. Giften van 10 tot 25 cent, tributies van f 0.35 per kwartaal of f 1.30 per jaar zijn nodig, 't Gironummer 34781. Voor de leden is er een Landdag op 24 Juni te Heemstede. Laat toch velen helpen! R&ilio Koster, de martelaar der C.P.N. Onlangs heeft het oommunistasohe Tweede Kamerlid Wagenaar minister Fiévez verzocht, de legerarts dr Schmidt die laan uit te zenden, omdat deze zich had verstout, in een rapport over de dienstweigeraar Ratio Koster te verkla ren, dat deze geen godsdienst heeft en volbloed communist is, zodat hij geen kams zag, Koster vam zijn politieke denk beelden te genezen. Naar men weet, is Koster onlangs wegens dienstweigering tot gevangenisstraf veroordeeld en d< CP.N. heeft hem nu gekozen tot propa ganga-object. Minister Fiévez heeft thans, mede namens minister Van Maarseveen, op gewezen, dat de opmerking van de legerarts met geplaatst is iin de diagnose, doch onder het hoofd „Reclasserinigs- mogelijikheden". De minister ziet aanleiding om aan Wagenaars verlangen voldoen. Dit is de heer L. A. H. Peters, landbouwraad aan de Nederlandse ambassade te Washington, die. zoals bekend, dr Kasteel zal opvolgen als gouverneur van Curasao. Gemeenteiverkman uit angst ondergedoken Na een week lang zoek te zijn geweest, s de Haarlemse gemeentewerkman P. C. an der M. gisteren naar zijn woning te ruggekeerd. Hij was op- 7 Juni per auto uit Haarlem vertrokken, kreeg die dag Amersfoort een auto-ongeluk en durfde niet terugkeren. Hij dook onder, maar kreeg te veel heimwee en kwam daarom te voet terug Hij was al als dodelijk verongelukt ge noteerd! GEMAKKELIJKER DEVIEZEN- REGELING De Nederlandse Bank zal. daarvoor in aanmerking komende ondernemingen, al gemene vergunningen verlenen voor hel verkrijgen van reis-deviezen voor zaken reizen van het personeel van ten hoogste drie dagen naar België en van 5 dagen naar Frankrijk, Zwitserland. Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Engeland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland. De stakingsuitkering der spoorweg- Inrake de stakingsuitkering aan spoor wegmannen deelde minister Vos het Tweede Kamerlid Wagenaar mede, dat alleen zij, die te veel loon hadden opge geven. dit thans terugbetalen moeten, terwijl het merendeel daarentegen nog geld ontving. De thans getroffenen zijn meestal juist zij, die voor de Duitser hebben gewerkt, en deze lieden wil dt minister niet bevoordelen. BESPREKINGEN RIJNVERKEER DOOR BENELUX Van Belgisohe regeringszijde wordt ge meld, dat een Belgisch-N e d e r 1, afvaar diging In Frankfort met de Brits-Ameri kaanse zone-autoriteiten heeft, geconf' r-eerd, om de herva-ttdng van het Rijn- verkeer over de Benelux-havens te doen plaatshebben. Regering: geen hoger toeslag op oude pensioenen Zou „systeem" der wetgeving aantasten De Regering is niet van zins pen hogere toeslag dan 25 pet toe te kennen aan ge- pensionneerden van voor 1947. Dit blijkt uit de M. v. A. op het desbetreffende wetsontwerp uitgebracht, nadat in het Voorlopig Verslag door een groot deel van de Tweede Kamer een toeslag van minstens 35 pet was bepleit. De ministers achten het uitgangspunt van deze „overvragers" verkeerd. Dit mag n.l. naar hun mening niet zijn: hoging der pensioenen naar evenredig heid van de daling van de koopkracht van het geld. dan wel de stijging der salarissen. Daarmee zou het systeem der huidige pensioenwetgeving principieel worden aangetast. Het ingediende wets ontwerp beoogt niet meer dan, met be houd van het systeem der huidige pen sioenwetgeving, een incidentele, doch zo redelijk en eenvoudig mogelijke aanpassing van de door de tijdsomstan digheden buiten verhouding achteropge- raakte pensioenen. Öet betreft hier een DAT bij scheepsbotsingen op Schelde tengevolge van mist de Zweed „Normandia" en de Brit „Salaga" ernstige averij kregen, maar de „Blom- mersdijk" van de H.A.L. en de Pool „Torum" konden doorvaren. DAT op de fruitveilingen in de Betuwe gisteren voor de z.g.n. Duitse kersen zelfs 1.60 tot 1.80 per kilo werd betaald, daar de tijd voor deze kersen voorbij is en het goede gewas nog niet rijp is. DAT de werf „De Merwede" te Har- dinxveld, als eerste in Nederland, een Finse rederij, als gevolg van hel langs gesloten handelsverdrag, een 4000- tons vracht- en passagiersschip z#l bou wen, dat half 1949 klaar is. DAT het Amsterdamse B.G. tegen de ex-landwachters A. Doppenberg 10 jaar, H. A. Mollema 9 jaar, A. M. J. van Grins- ven 6 jaar eiste. DAT te Nijmegen de 20-jarige W. Lam- mers bij het zwemmen is verdronken. DAT mr C. H. J. Schuller tot Peursum, gezant te Bogota, met verlof is gegaan en mr P. v. Putman Cramer hem vervangt. DAT de St. Crt. o.m. bevat een prijzen- beschikking voor verpakte eau de cologne 1948 no. II, een ontheffing verboden be- drijsvergunningenbesluit, een wijziging uitvoeringsregeling metalenbeschikking 1947 en arbeidsvoorwaarden in de bak- kerijgrondstoffenindustrie. DAT bij de Rijksdienst voor Uitv. v werken benoemd zijn i.v.d.: tot insp. ir W. Ham en ir J. C. K. van Toorenburg, tot ref. J. Pannevis, tot hoofde. H. B. land is aangekomen en Donderdagmiddag: Jager, J. W. van de Kasteele, mr J. A. J. a.s. door het Prinselijk Paar op Soestdijkl M. Meuleman, G. Wenink, A. Th. M. Wil- wordt ontvangen. lemsen en J. A. L. Zondervan. DAT de pluimveecommissie van de Stichting voor de Landbouw als haar mening uitsprak, dat het gewenst is, de kippenhouderij, eierhandel, eierprijs en kuikenbroederij vrij te laten, ten behoeve van de export. DAT te R'dam voor het B.G. levens lang is geëist tegen de 35-jarige land- wachter F. L. Klip, die te Spanbroek zekere Eitjes neerschoot en in Hoorn de executie van vijf Nederlanders hielp gelijk maken. DAT tot half Sept. het grensverkeer voor Belgen, die Zeeuws Vlaanderen wil len bezoeken, opnieuw vrij is via de grensposten Schapenbrugge en St. Anne- Termuiden, alleen op vertoon van iden- -titeitskaarten. DAT het noodsanatorium voor poli tieke delinquenten „Lommerrijk" te Hil versum 1 Juli verdwijnt. DAT de in New York vertoevende bur gemeester d'Ailly zijn collega O'Dwyei uitnodigde voor een tegenbezoek in No vember. DAT de musici Jo en Arnold Juda er 10 leden van het toneelgeschap Comedia naar Indië zijn vertrokken voor NIWIN-tournée van 3 maanden. DAT de aandeelhouders van de N.V. Leydsche Oranje Nassau Veem de voor gestelde fusie met het Amsterdams Wes telijk Entrepot niet hebben aanvaard. DAT de AVRO haar zilveren jubileum 8 Juli o.a. zal vieren met een speciale uitzending van „De vreemde bezoeker.' DAT de voormalige B.S.-leden te Waal- lijk aan de 89 aldaar uit Indië terugge keerde O.V.W.-ers een blijvende herinne ring zullen aanbieden. DAT gisteren, 78 jaar oud, te Maas tricht is overleden Jac. P. van Term, die bijna 30 jaar hoofdredacteur was va „Limburger Koerier" en de R.K. pers ruim 50 jaar diende, w.o. de „Maasbode' en „Gelderlander." DAT gisteren de eerste steen var nieuwe middenstands- en arbeiderswo ningen te Nijmegen gelegd is. en de bouw ervan gefinancierd wordt door de Nat. Levensverzekeringbank te Rotterdam. DAT het Rotterdamse B.G. de 42-jarige ex-hulpagent J. J. C. Snoek levenslang gaf wegens Jodenverraad etc. DAT „Avondvrede", de vereniging, die in Limburg de verzorging van Prot. ouden van dagen op zich neemt. 29 Juni te Maastricht haar 25-jarig jubileum zal DAT op 6E overleden m van Justitie -j. leeftijd te Hilversum is J. F. Kunst, oud-officier n Indië. DAT bevorderd is tot administrateur i.v.d. bij Wederopbouw de ref. m van der F lie*. dmaatregel a fonds perdu ten laste van de schatkist, welke zijn recht vaardiging, doch ook zijn begrenzing vindt in de nood-van de betrokken ge- pensionneerden enerzijds en die van de schatkist anderzijds. (Merkwaardig dua- in deze redenering: geen even redigheid met de daling van de koop kracht van het geld. maar wel rechtvaar diging door de nood der betrokkenen. Alsof deze „nood" niets te maken heeft met de „koopkracht-daling"! Red.). Verwoest Groningen maakt een trieste indruk De tarwe ligt plat tegen de grond Sen wandeling door het verwoeste land tussen Tolbent en Leek. waarover Zaterdag een windhoos woedde, laait zien, met welk een verwoestende kracht de elementen er hebben huis gehouden. Broeikassen staan versplinterd in de kwekerijen; bomen, meer dan 80 en 100 jaar oud. knapten als lucifershoutjes af; het koren, dat reeds meer dan een meter hoog stond, ligt plat tegen de velden ge slagen. de aardappelen zijn uit de bodem gespeld en rotten op de velden; de vruchtbomen zullen in geen twee jaar ieer gewas kunnen dragen, daar .de euwe vruchten afgerukt werden. Geen wonder dat de verslagenheid on der de bevolking zeer groot is. De C.d.K. Groningen bezocSht de verwoeste streek. Onder leidtng van burgemeester mr W. J. P. fan Waning is de hulpactie begonnen. Van het Palestijnse front geen nieuws Het legerbericht van het opperbevel van Israël, hetwelk gistermiddag werd uitgegeven, luidde: Aan alle fronten heerst rust! Procee tegen Roemeense Joden moordenaars. Te Boekarest begon een proces tegen 57 personen, beschuldigd van deelneming aan een massamoord op meer dan tien duizend Joden, in 1941 te Jassy in Roe- AMERIKAANSE ZEELIEDENSTAKING AFGEWEND Alles wiijst er op, dat de zéeliedensta- king in Amerika, die vandaag zou be ginnen en waardoor de verschepingen naar Europa in het gedrang zouden ko men, tenminste voor 80 dagen is uitge steld, nu de regering in verschillende delen van de States het recht voor justitieel verbod tegen deze staking heeft Rooms of rood Verstandshuwelijken zijn huwelijken waaruit veelal het hart is uitgesneden. De min of meer bedachtzame voorwaarden, die door een of beide partijen worden ge steld, denatureren reeds bij voorbaat de gemeenschap, die hoofd en hart en hand moet doen samenstemmen tot die won dere eenheid, die de kracht en de zegen van het huwelijk uitmaakt. Op politiek gebied zijn verstandshuwelijken eigen lijk onzin. Met een huwelijk heeft een overeen komst op politiek gebied niets van doen, terwijl in vele gevallen slechts de tac tiek, het afmeten en afwegen, de ver standelijke factoren uitmaken van het gemeenschappelijk program. Dat het verstandshuwelijk tussen de P. v. d. A. de K.V.P. niet bijster geslaagd is. is langzamerhand wel tot het Ned. volk doorgedrongen. De wijze waarop beide partijen elkaar soms voor het fo rum van ons volk in de Tweede Kamer te lijf gaan. heeft daarbij wel duidelijk gemaakt, dat in ieder geval geen huwe- liefde de partijen tot samengaan bewoog. Het ellendige gevolg van dit alles w. dat Nederland zowel interfiationaal als nationaal wandelt van compromis, tot compromis. Dat is vooral zo geweest in de Indische politiek, maar ook in andere gevallen waren die symptomen waar n In dit verband zijn wy ook zeer be nieuwd naar het ontwerp van wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie waaromheen tot vandaag nog steeds een i geheimzinnigheid hangt. Het ergerlijke is, dat de vrije organisaties, die als het goed is, de pijlers zullen vor- deze vernieuwing van ons maat schappelijk bestel, van dat ontwerp tot heden geen kennis hebben mogen nemen, doch dat de Woltersom-Dwang-organisa- ties," die voor die vrije organisaties zul len moeten plaats maken, dat wel heb ben kunnen doen. De tegen deze vreem de ministeriële geste gerichte protesten hebben geen enkel resultaat opgeleverd. Hoe zal dit belangrijke ontwerp er nu komen uit te zien? Krijgt het een rood Rooms kleurtje? Wordt het een synthese tussen het plan van minister Vos, dat zoveel stof deed opwaaien, en het subsidiariteitsbeginsel. Krijgen* we maatschappelijk bestel, dat princi pieel uitgaat va_e zoveel of van zo wei nig mogelijke ambtelijke bemoeiing? Onze Christelijke maatschappelijke or ganisaties zullen goed doen hier de wacht te betrekken. O.a. zullen zij in het oog moeten houden het streven van vak groepen, die thans pogingen in het werk stellen zich plotseling om te toveren in „vrije bedrijfsorganisaties". De vak groep organische plakmiddelen een tex- tielhulpmiddelen is thans met zo iets bezig. De by die vakgroep aangesloten leden hebben een concept statuten en huishoudelijk reglement thuis gestuurd gekregen, waarin artikelen voor komen, die de leden verplichten „vertrouwelijke" inlichtingen aan het bestuur te verstrek ken en die leden, die op een of andere wijze in gebreke blijven van grondstof fen uitsluiten en tot een zekerheidsstel ling kunnen verplichten. In het bijzonder voor onze midden standsorganisaties ligt hier een belang rijke taak. Zoudèn zij beschikken over een apparaat als onze landbouwers en werknemers in de Stichting van de Ar beid bezitten, dan zou veel kwaad op dit gebied reeds bij voorbaat kunnen wor; den afgesneden. Zolang dat niet het ge val is zullen zij het zo goed mogelijk in het kader van de Stichting van de Arbeid moeten doen. Caveant consules" of „wees op uw De P.v.d.A. zet K.V.P. te Arnhem de voet dwars By het stichten van een R. K. ambachtsschool v nl de Arnhemse raad is gisteren een heftig debat gevoerd over het voorstel de KVP-fractie. die een tweede R.K. ambachtsschool in het bestaande school gebouw wil doen vestigen. B. en W. ne- t uitzondering van de R.K. wet houder. een afwijzend standpunt in. Even- de fracties van de P v. d. A., de WD en de CHU. Van A R.-zijde sloot zich aan bij de katholieken. Bij nen kreeg het afwijzend advies van B. en W. een meerderheid van 18 tegen Doe dat nóóit! Spelen met het gaspedaal betekent veelal: telkens de motor een benzine inspuiting te geven. Evenzeer verspilt U benzine door de motor by een ge sloten brug of spoorwegovergang of zo te lateq doordraaien, doe dat NOOIT! Beynes Rytuigenfabriek gaat naar Beverwyk Het bedrijf van de Beynes Rijtuigen- fabriek aan het Haarlemse Stationsplein ral begin 1950 naar Beverwijk verhuizen. Op 30 Juni a.s. ral ir Bekkers aftreden als directeur en als waarschijnlijke op volgers worden genoemd ir G. O. J. van Dithuysen en drs. W. L. Beynes. Over 1947 zal het bedrijf een dividend uit keren van 7 pet. op de pref. aandelen A. 5 pet. op de pref. aandelen B. en 4 pet. op de gewone aandelen. Ovcriydensacten van militairen in Indië Over de kosten van overlijdensacten van in Indië omgekomen militairen deel de minister Jonkman het Tweede Ka merlid Peters mede, dat een billijke en practisoh uitvoerbare regeling niet mo gelijk is, doch dat vrijstelling van de kosten welwillend zal worden overwogen. De delegaties In Batavia aangekomen. De trein met de Nederlandse en repu blikeinse delegaties is gisteravond to Batavia aangekomen. Veel betvolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met vooral aanvanke lijk plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Westelijke rich*ingen- Voorna melijk in het Noord-Oosten van het land iets legere temperaturen. ZON EN MAAN 16 Juni: Zon op: 4.19. onder: 21.02. Mean opt *34. Onder 1.46. 21 Juni V, M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1