Wankelbaar evenwicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 14 JUNI 1948 T eiden is een prachtig volkstuincomplex rijker geworden Wethouder Jongeleen opende „Het Noorden" Zaterdagmiddag werd aan het einde opend, die blijvend is. Van groot belang van het Zwarte Pad onder zeer grote be langstelling het volkstuincomplex van de volkstuindersvereniging ,.Het Noorden" geopend. De voorzitter, de heer Boom, heette welkom, in het bijzonder de heren Jonge leen en Van Sehaik, die het gemeentebe stuur vertegenwoordigden; Verstegen, ge meente-ontvanger; Galjaard, chef afdeling Plantsoenen, en Jonker, voorzit ter van de afd. Leiden van de Hollands Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. Wethouder Jongeleen verrichtte de opening. Als eerste spreker trad de heer Lepe laar, voorzitter van het vlaggencomité, naar voren. Spr uitte zijn hartelijke ge lukwensen en bood de heer Boom en in hem de vereniging een verenigingsvlag aan, uitgevoerd in wit-groene kleuren. De heer Jongelèen wees er op, dat „Het Noorden" blijk heeft gegeven veel activi teit en doorzettingsvermogen te bezitten. De tuinen zien er heel goed uit en aan al les kan men zien, dat de tuinders vql vuur en leven zijn. Spr was er van overtuigd- dat de leden met vertrouwen de toekomst ^tegemoet kunnen gaan. De vertegenwoordiger van het Alge meen Verbond van Volkstumdersvereni- gingen, de heer Uilham, noemde het een bijzonderheid, dat hier een tuin werd' ge- J. C. P. van Oyen 25 jaar bij de Gemeente Huldiging by de dienst voor sociale zaken Zaterdag herdacht de -heer J. C. P. van Oyen het feit, dat hij 25 jaar geleden m dienst van de gemeente kwam. Er vond in tegenwoordigheid van familieleden van de jubilaris een huldiging plaats. Als eerste spreker voerde de directeur van de dienst voor sociale zaken, dr S. Roze- mond, het woord. Spr gaf een kort histo risch overzicht. Namens B. en W. over handigde hij de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken, schetste ii kort de taak van de ambtenaar en sprak de wens uit, dat de heer Van Oyen nog vele jaren in dienst van de gemeente moge werkzaam zijn. Namens de perso neelsvereniging sprak de voorzitter, de heer J. Tielenburg. Hij overhandigde de jubilaris verschillende geschenken. Me vrouw Van Oyen mócht bloemen in ont vangst nemen. Hierna bleef men nog ge ruime tijd gezellig bijeen. achtte de heer Uilham het, dat ook de jeugd in deze tuin een bescheiden plaatsje is gereserveerd, voor de kinderen van de tuinders althans. De liefde voor de natuur dient te worden aangekweekt. Tal van sprekers voerden het woord, o.w. de heer Zonneveld, voorzitter van de Leidse Bond van Volkstuin dersverenigin gen. Het bestuur van ..Het Noorden" mocht vele geschenken in ontvangst ne men. De heer Boom toonde zich hiervoor erkentelijk. Tilanus komt spreken! In de vergadering, op Donderdag 17 Juni a.s. door de C.H.U. belegd in de foyer van de Stadsgehoorzaal, hoopt dc voorzitter der C.H.U., de heer H. W. Tilanus, te spreken over „De a.s. ver kiezingen". De afd. Leiden beschouwt deze openbare vergadering als een laat ste appèl vóór de belangryke datum van 7 Juli. De tweede spreker is het bekende Tweede-Kamerlid mr dr J. J. R. Schmal. Nogmaals zy er op gewezen, dat ouden van dagen en hulpbehoevenden zich voor het vervullen van hun stemplicht kun nen wenden tot het secretariaat va Unie of tot de wykhoofden, waar zy de nodige hulp zullen verkregen. 40-,JARIG ZAKEN JUBILEUM. De N.V. Lith. Metaaldrukkerij en ndsinricbting v.h. fa. W. F. Paauw ei heeft dezer dagen haar 40-jarig zakenjubi- leum gevierd. WATERPOLO Felle strijd om Nieuwe Leidsche-wisselbeker L.Z.C. ontfutselde hem De Zijl Voorzitter Bergers van De Sleutelstad overhandigt de L.Z.C.-aanvoerder Lut De N.L.C.-wisselbeker met legmedaille, die in het bezit van de jaarwinnaar biyft. In het midden de heer P. Erades, secretaris van De Sleutelstad. FAILLISSEMENT In het weekblad Handelsbelangen van ,16 Juni 1948 wordt o.a. opgenomen de crediteurenlijst in hert faillissement van J. M. van Mullekom te Sassenheim me', een passief van f53.817,67, waarvan pre ferent f45; het actief is nog niet juist bekend. BURGERIJKE STAND VAN LEIDEN. OVERLEDEN H. H- A. Versney, man. 66 j.; C. v. d. Meer, d., 2 maanden. GEBOREN: Willem F. J., z. van G. J. v. d. Meer en T. Kersseboom; Johanna M., d. van T. M. v. Seggelen en J. Overduyn; Tammo, z. van T. A. van Waveren en C- J. de Winter; Iréne A., d. van E. P. Oppe- laar en S. E. OuWerkerk. Distributievaria Uitreiking van bonkaarten K 808 De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 808, tabaks-, versnaperingen- kaarten 808 en toeslagkaartjes aan jonge en a.s. Moeders vindt plaats in het Staa- huis (ingang Bréestr., eerste deur voorpy de trap) van 8.30—12 en van 2—4.30 uur. Meegebracht dienen te worden: stam kaarten voor alle gezinsleden, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bon kaart, eventueel contrölekaart Moeders (voor toeslagkaartjes). Morgen (Dinsdag) zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 59401 t/m 64800. Jhr Van Nispen attaqueert de antisaneerders Beslissingen werden genomen in strijd met statuten De.antisaneerders hebben het aftreden an jhr Van Nispen in een circulaire s een niet te qualificeren houding be stempeld. Daarmede is de voorzitter het niet eens. Volgens hem zijn op de laat ste vergadering van het hoofdbestuur beslissingen genomen, die naar zijn op rechte mening de belangen van de Alg. Ver. ernstige schade berokkenen. Zoals bekend hebben de antisaneerders toen vierkant geweigerd het ambtelijk rap port in bespreking te nemen en daarbij besloten alle publicaties van het Be drijfschap uit Het Weekblad voor Bloem bollencultuur te weren. Het eerste nu was in flagrante strijd met het besluit van de alg. vergadering December 1947, waarin het hoofd bestuur opgedragen werd, voort te gaan met het uitbrengen van adviezen over de maatregelen, zolang die nog zouden bestaan. Zo werd een besluit van de alg. vergadering met de voeten getre den. jhr Van Nispen is hier nog steeds het woord en volledig in strijd met de statuten. De voorzitter kon de consequentie niet aanvaarden en besloot tot aftreden. artikel „Wat is de waarheid?", Worden mest en kunstmest overbodig? Proeven met atoomenergie in de land- en tuinbouw. De Amerikaanse bloemkwekers heb ben in Brookhaven National Laboraty proeven kunnen zien op het gebied van vruchtbaar maken door radio-activiteit, was een speciale tentoonstelling, de mogelijkheden gedemonstreerd werden op het gebied van atoomenergie in land- en tuinbouw door de plant te behandelen met radio-actieve „kunst mest". KUNST EN LETTEREN Werkmans Wilskracht geeftI raLlrende nieuwe hoop Zaterdagavond gaf „Werkmans' Wils kracht", de bekende Leidse harmonie kapel, een uitvoering in verband met haar 46-ste jaarfeest. De voorz. opende, na een frisse n de uitvoering, daarbij het overlijden morerend van de onder-directeur ei nieuwe onderdirecteur aan de aanwezi gen voorstellend. Daarna beluisterden wij een concert, dat o.l.v. de directeur, de hper G. Dik, nieuwe perspeotieven opende. Eerlijk ge zegd: wij waren de programma's met de traditionele marsen, walsen en opera schap goed-bewerkte sinfonische werken in te studeren; en, naar wij wel zeggen mogen, met succes. Dat is trouwens geen wonder, went de heer Dik behaalde met zijn kapel dit jaar vier eerste prijzen op concoursen. Wij hoorden het Carnaval Norvégien van Svendsen, een Slavoni sche Rhapsodie van Carl Friedeman en de Finlandia van Sibelius. Vooral Fin- landia werd prachtig gespeeld. Men vrage zich daarby ook af, welk een studie dit gekost moet hebben. Wij hopen, dat de volijverige dirigent, die deze kapel reeds 25 jaar met zijn soepele, correcte directie leidt, op de thans ingeslagen weg zal blijven voort gaan endat andere korpsen dit door de heer Dik gegeven voorbeeld zullen vol gen. Dan is er nieuwe hoop voor onze harmonie-kapellen. Vier dirigenten brachten moderne muziek Een demonstratie van de scheppingspoten tie der hedendaagse componisten. Dat was er Zaterdagavond in het Kurhaus, of beter, dat zou er zijn. Want van scheppingspotentie heb |k niet veel gemerkt. Wel werd hier de Impotentie gedemonstreerd. Als de Zaterdag gespeelde werken werkelijk de stand onzer moeten aangeven, t niet i 18e hebben geleefd. Gebrek aan originaliteit ver drongen romantische complexen en de on macht om een muzikale spanning te reali seren. dat waren de eigenschappen van Alexander Spitzmüller met zijn „40th May" en van Fartein Valen met zijn vioolconcert. Harmonisch was er ln beide werken weinig Interessants en melodisch miste vooral Valen "s werk de elementaire kenmerken van melodievorming. De door Ernst Glaser knap gespeelde vioolpartij was van een dergelijke fladderende melodiek, dat mij elke schoon- e bleef, ondanks het mo- het koraal „Jezus neemt ïdaars aan". Het wiegeliedje van Pa- nufnik, met zijn kwarttoon-systeem en flageolerende violen, zou lk nooit bij de wieg van m'n dochtertje laten spelen, uit angst, dat ze wakker werd van het kattengejank. Na de pauze kwam Elisabeth Lutyens met haar Hoornconcert (goed gespeeld door Den nis Braïn) iets beter voor de dag, maar toch was het nog weinig Interessant en ongeloof- lijklijk pathetisch. In de Sinfonietta van Walter Piston ontdekte ik eerst enig mu- ziekvuur. Het werk is zeker niet groot van allure, maar kent toch wel enige spanning en een beslist levende rhythmiek. Het Res. kest had een zware taak onder de dirigent Schuurman, Valen. Fjeldstad en Bernstein, en een ondankbare. Want zodra geestelijke grootheid in een compositie wordt gemist is het niet prettig te spelen. Er zijn geluk kig nog andere componisten ln onze tijd. anders zou de hedendaagse toonkunst wel aan een grote bloedarmoede lijden. Corn. Basoskl. doet jhr Van Nispen een beroep op alle goedwillende vakgenoten. Als beide kampen, saneerders en antisaneerders, er eens toe konden besluiten, aan al dat nutteloos gekrakeel een einde te maken, kan de Alg. Ver. wellicht nog worden gered." (Men zie in^dit verband ook het overbruggingsvoorstel van de afdeling Noordwijkerhout in de N.L.C. van Vrij dag 11 Juni.) Naar aanleiding van deze affaire schy- nen er thans stemmen op te gaan, om tot de oprichting van een zuivere kwekers vereniging te komen. Als lid zouden al leen die kwekers toegelaten worden, die dan een halve ha bollen telen. Sfeer in 't gezin? De „Nieuive Leidschë' er in! Radar contra ratten De ratten kunnen hun testament wel Florist's Exchange and Horticultural World, hèt vakblad voor de Amerikaan se bloemisten, wijdt een artikel aan een nieuwe rattenval. Deze val spoort de ratten door middel van een radar-appa raat op en doodt ze meteen electrisch. Hoe deze val precies werkt, is nog niet bekend, wèl, dat ze voor 100% automa tisch werkt. Radar Rat Trap heet dat apparaat en het wordt vervaardigd door een firma in Rochester. Zo'n val kunnen wy hier ook kostelijk gebruiken; im porteurs, aan de slag! In het zwembad „De Zijl" vond Zater dagavond het al wat traditionele natio nale waterpolotournooi plaats, georgani seerd door Leidens jongste Zwemclub „De Sleutelstad." Deelnemende verenigingen waren: Afd. A.: Het Y (A'dam); HVGB (Haar lem); UZCS (Utrecht) en HZ PC (Den Haag). Afd. B: De Zijl (Leiden); LZC (Lei den); Brandenburg (Bilthoven) en DZV (Delft). Afd. C: Zwip (Den Haag); Zios (Den Haag); Sleutelstad (Leiden) en Blauwe Beugel (Aalsmeer). alle ploegen volledig en speciaal wat dit het geval met afd. A. Ondanks deze kleine tegenslag, wat er toch spel var de bovenste plank, vooral wat betreft po sitie kiezen enschieten. De eerste wedstrijd HZ PCHVGB was een gelijk opgaande kamp, met de Hagenaars als eerste doelpuntenmakers. Spoedig werd de stand gelijk en nog vóór rust stond HZ PC met 21 voor. Na rust een klein overwicht voor de Hagenaren en na 31 kwam HVGB er steeds beter in, zodat bij 't einde de stand 33 gaf. Straf worpen brachten HVGB de overwinning. De tweede wedstrijd voor de afd. A werd tussen Het Y en UZSC gespeeld, met een duidelijk overwicht voor Utrecht. Bij rust was de stand 01, na in het tweede gedeelte eerst gelijk werd gemaakt (11), maar daarna werd UZSC met twee goede doelpunten i De verliezersronde afd. A. werd ns spannende strijd en vele fraaie doelpun ten gewonnen door HZ PC met 64. In de eindstrijd afd. A. kwamen dus HVGB en UZSC en ook hier toonde HVGB, evenals verleden jaar, zich de sterkste, door met 42 te winnen. Grote spanning in afdeling B. Onze meeste belangstelling ging zelfsprekend uit naar afd. B„ omdat hier twee Leidse rivalen tegen elkaar zouden kunnen uitkomen en hier bovendien ge streden werd om de wisselbeker, ge schonken door de Nieuwe L?idsche Cou rant. Allereerst werd De Zyl winnaar in d« ontmoeting tegen DZV met 31 en waai ook LZC zijn wedstrijd tegen Branden burg won (52), kwamen onze gedach ten aardig uit en kregen wij hier een eindstryd tussen LZC en De Zijl. Fel is er in deze wedstrijd voor overwinning gestreden, zó zelfs, dat van de uitslag niets te zeggen viel. Dragt in het doel van De Zijl deed prachtig werk en menig gevaarlijk schot wist hy te keren, totdat een ver naar vorei plaatste bal door Elzinga via de handen van Lut, onhoudbaar in 't doel schoot (1—0). Niet ontmoedigd, speelde De Zijl verder en juist even voor de rust kreeg Prevo een dot van een kans, die echter niet benut werd. Even in de tweede helft zag het voor De Zyl donker uit, vooral toen van de spelers het water werd uitgezon den, doch geladen speelde De Zijl verder enwaarlijk lukte het Van Weizen met een zuiver schot verdiend gelijk te ken (11). Beide doelen kwamen daarna vaak in heftig gevaar, -totdat eindelyk Tegelaar voor LZC 21 kon maken. Op nieuw was echter een ver naar vorer geplaatste bal van Elzinga De Zyl nood lottig, want nu vloog het via de handen van H. v. d. Reyden voor de derde maal in de touwen (31). Nogmaals zette De Zijl de tanden op elkaar en waarlyk lukte het de achter stand alweer te verkleinen (32). Onder de grootste spanning werd verder ge speeld, maar nu hield LZC stand en kon oor een jaar in 't bezit komen van de door ons blad uitgeloofde wisselbeker oor goed van de legmedaille. Zy streden om de Nieuwe Leidsche Courant-wisselbeker met legmedaille. Staande: het zevental van De Zyl onder aanvoering van Nic Steehouwer en zit tend het L-Z.C.-team met aanvoerder Lut. In de verliezersronde van deze afde ling won DZV nog met grote cijfers (8—0) van Brandenburg. Afd. C. begon de strijd met de ontmoe ting Sleutelstad tegen BI. Beugel, waarby na een onbelangrijke strijd Sleutelstad winnaar werd met 30. In de tweede wedstrijd werd Zwip met 5—1 winnaar van Zios. De eindstrijd ging hier dus tussen Sleu telstad en Zwip en hierin toonde Zwip zich onbetwist de sterkste. Speciaal mid- voor Brogt was hier de man van de doel punten. Met niet minder dan 50 werd In de verliezersronde won Zios met 31 van BI. Beugel. Te ongeveer 10 uur had in café-restau rant Royal aan de Doezastraat de offi ciële prysuitreking plaats en dankte voor zitter W. A. Bergers allen voor het wel slagen van dit tournooi. De Sleutelstad alle eer voor de organisatie! FEDERATIE LEIDSE CrJ.M.V. BEZOCHT PIETERSKERK. Zaterdagmiddag bracht de Federatie van Leidse C.J.M-V. een bezoek aai Pieterskerk. Men liet zich hierby uitvoe rig inlichten door de koster, de heer J. H. Sira. „Transex" Het idee moge dan al niet nieuw zyn: de kantoorark van de firma Gebr. van der Meer, transporten en expeditie, aan de Kaasmarkt mag er zijn. Zaterdagmid dag werd het dryvende gebouwtje ge opend en al spoedig stroomden de bloem stukken van vrienden, belangstellenden en zakenrelaties binnen. Velen kwamen de heer J. van der Meer ook persoonlijk gelukwensen. De vroeger als primitief beschouwde huisvesting in z.g. arken begint meer en meer terrein te winnen, nu de bouw materialen nog steeds zo schaars blijven. Wat de gebroeders Van der Meer van hun kantoortje gemaakt hebben, is daarom zo vermeldenswaardig, omdat het aantoont, wat met betrekkelijk 'weinig middelen óók voor de huisvesting kan worden ge daan. De kantoorark, die 16 bij 4 m groot is bevat: een keurig, licht privé-kantoor in de kop, een toegangsruimte voor het publiek, een groter kantoor met enige bureaux, een expeditieruimte met toilet, waarop stromend water, en een slaap kamertje voor chauffeurs, die te laat ar riveren om nog naar huis te kunnen. De ark is bovendien aangesloten op het licht- net en zal des winters door middel van gas-radiatoren worden verwarmd. De gebroeders Van der Meer voeren hun zaak onder de naam TRANSEX. Men verzorgt wekelijkse autodiensten door ge heel Nederland, een dagelykse lyndienst naar Oost-Nederland, internationaal ver voer en ook stads- en besteldiensten. Nederl. Studenten Athletiekwedstrijden Leidse dames maakten goede beurt Fraai zomerweer begunstigde Zater- 33.10 daigmiiddag de Ned. studenrten-arthletiek- wedstrijden in de Leidse Hout, onder leiding van de heer C. Mulder, bijge staan d-oor een staf van medewenkers. Slechts één aanmerking: de manier, waarop werd gestart en waardoor een nieuw record op de 4 maal 400 m nier kon worden erkend. Toch ook weer een lichtpunt, n.L de deelname der dames met uiteindelijk resultaat een klinkende overwinning voor Leiden. De uitslagen zyn: Hoogspringen heren (Ned. stud, record G. Geursen, Rotterdam, 1.80 m): 1. J. H. Reinten, Delft, 1.65 m; 2. R. Braams, Utrecht, 1.60 m. 1500 m heren (K. Knop, Delft, 4 mih. 17.4 sec.): 1. K. Knop, Delft, 4 min. 17.5 6ec.; 2. v. d. Lelde, Delft, 4 min. 34 sec. Hin'k-stap-sprong heren (G. Meijst, A'dam, 13.52 m): 1. D. Broos, Delft, 12.06 m; 2. J. H. Reinten, Delft, 11.86 m. 4 maal 100 m heren (Leidien 45-1 sec.): 1. Leiden I, 46.5 sec.; 2. Delft I, 46.9 sec. 4 maal 400 m heren (Utrecht 3 mdn. 48.1 sec.): 1. Utrecht, 3 min. 46.1 sec.; 2. Delft, 3 min. 46.2 sec. (Door slechte start vóór beide geen erkenning). Vèraprinigen heren (J. Obbdmik, Utrecht, 6.92 m): 1. Van Roon, Utrecht, 6.51 m; 2. Alosery, A'dam, 6,34 m. Discuswerpen heren (B. v. d. Woord, Utrecht, 37.18 m): 1. A. v. d. Broek, Delft, Visclub „Zaalberg" viert éénjarig bestaan De Visclub „Zaalberg", samengesteld uit het personeel van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v/h. J. C. Zaalberg, vierde Zaterdag haar éénjarig bestaan in Café ,,'t Raedithuys". De voorzitter, de heer v. d. Burg, open de de avond met een woord van welkom en deelde mede. dat de heer Schrandt tot zijn spijt verhinderd was deze avond aanwezig te zijn. Hy stelde het zeer op prijs de heer Bronsgeest welkom te kun nen heten. Het speet de voorzitter, dat de heer v. d. Broek als lid van de club heeft moeten bedanken, daar hij de finma heeft verlaten en naar het buitenland vertrekt. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Hartevielt, voorzitter van de feestcommissie. Deze hoopte, dat, hetgeen geboden zou worden, in fiiguurlylke en let terlijke zin in de smaak zou vallen, en stelde het gezelschap Nard de Boer voor, dat verschillende liederen en schetsjes ten beste gaf. De „Ketrtingboys" o-l.v. de heer Keijzer braohten eveneens verschillende liederen en oogstten veel succes. Viscollege „De Molen" Zaterdag j.l. kampte by het koele nat m de Nieuwe Vaart een combinatie uit personeel van de fa T. en D. tegen het viscollege „De Molen". De yver der vis- was echter omgekeerd evenredig met de honger der vissen, voor wie het aas blijkbaar niets aanlokkelijks had. Er werd in totaal 1230 gram gevangen. De uitslagen waren: „De Molen", eerste prijs P. Herreur, 280 gr.; 2. A. Blom, 157 gr.; 3. H. Vogelenzang, 140 gr. plus extra prijs voor de grootste bliek; 4. J. Koster, 123 gr.; 5. A. La Lau, 122 gr.; 6. P. Melet, 35 gr. Van de fa T. en D.: eerste prijs Pouw, 163 gr.; 2. D. Meyers, 90 gr.; 3. Zeegers, 80 gr. 4. Silvester, 32 gr. plus extra prijs voor de kleinste vis. Slechts 10 van de 34 vissers zagen kans een visje te verschalken. De wedstrijd werd gewonnen door „De Molen" met 875 gr. tegen 373 gr. Jan Stout zy gaf hst gesprek een andere richting. Of hy dat ook niet een vreemdsoortige geschiedenis vond met die schipper Van Dongen? vroeg zy. Arie zweeg wyseiyk, zyn hart zat nog in zijn keel te kloppen en dan had hy al- tyd zo'n rare stem. die net als een tram over wissels liep. HU knikte dus maar en luisterde. Wat was die Nellie toch een heel ander meisje dan de anderen, hoor nou toch eens aan wat ze daar allemaal zei. Achter al die gebeurtenissen, achter al die opzienbarende handelingen van Van Dongen zat karakter, hij zei het misschien niet goed, maar dat alles had zijn oor zaak, dat misschien wel ver in zyn verle den moest teruggezocht worden. Van Dongen had om zyn vrouw geroepen, kijk. daar zat een tragedie achter, die vrouw was dood, maar misschien was die vrouw wel heel de wereld met alles wat daarop zaglyk veel van haar, dat hy daar mks| van zei.'al verbrandde hij natuurlyk van' verdriet en jaloersheid. Ja maar, onderbrak Arie, dat verzin jij nou wel, maar Van Dongen was juist slecht voor haar en zy was een keurige degelijke vrouw, zegt moeder. Ja, dat had Nellie ook gehoord, maar zy verzon dat dan, zie je. Oh, zei Arie, ga verder. Zy ging verder en het duurde niet lang of Arie fantaseerde ook een paar hoofd stukken aan Nellie's boek, waarvan het sot was dat Van Dongen gek werd en aan aan alle mensen, die hy tegenkwam vroeg, of zij zijn vrouw niet gezien had den. een slot, dat Arie haast verijdeld had door hem voortijds zelfmoord te laten plegen en zyn vrouw te laten vermoorden door een jaloerse medeminnaar Maar daar kwam Nellie tegenop, want als je met twee figuren begon moest je toch minstens met één eindigen, weshalve Van Dongen dan maar gek hoefde wor den en zyn vrouw de echtgenote van eeD baron, die geld maar geen hart had. Arie zuchtte diepVan Dongen was eigenlijk te beklagen, maar om die ge dachte schaterde hij het plotseling uit. oei, daar had hy zyn eigen fantasie een wijle voor de werkelykheid gehouden Hij zei dit tegen Nellie, maar die vond dat niks vreemd: het werk van een kunste naar was ook fantasie en toch diep door leefde werkelykheid; die zou evenwel nooit een schippersvrouw met een baron Toch wou ik één ding. zei Arie. Wat dad? wou Nellie weten. Dat je aan my net zo veel dacht als aan schipper Van Dongen. Wie weet, lachte ze. Verzin je over mij ook een boek? Vast. Dan zal ik er het laatste hoofdstuk wel aan verzinnen. De laatste regels heb ik al: ze zei ja en toen leefden zy nog lang en gelukkig met elkaar. - Ja. maar, die zy moet een naam heb ben. Noem die zy dan maar Nellie. Als het beestje maar een naam heeft. Maar toen hy dót gezegd had sopte hy zyn kwast heel lang en heel bedacht zaam, want nu was hy toch wel te ver Nellie wiedde zwijgend de viooltjes Arie keek schuw over zyn schouder en zag haar glimlachen. Dit maakte hem honderd pond lichter en overmoedig. Ga je er mee accoord? vroeg hij. Nelie 9tand op, ze ging thee drinken, zei ze. En daarom zat Arie, weer honderd pond zwaarder, doelloos met de teerkwast in zyn handen. Maar dan wankelde het kippenhok voor zyn ogen. Of hij een kopje thee kwam drinken, riep Nellie. Arie sloeg met de teerkwast op zyn scheenbeen, au, nee, hij droomde niet al kon hij het toch niet geloven. Wat? vroeg hij. Of je thee komt drinken. Hij had het beter niet kunnen doen. Want daar zat hij plotseling met zweet- handen achter zijn thee met een krake ling en het was haar moeder, die het ge sprek aan de gang hield. Hy noch Nellie wisten iets behoorlyks te zeggen. Maar trots zyn verlegenheid wist Ane één ding heel secuur: Nellie ging accoord met het laatste hoofdstuk van het boek over hem zelf. VII a; 2. Lupinsky, Leiden, 32.75 m. m heren (J. H. Staal, 2 min. 2.6 sec.): 1. T. Eernstman, Wageningen, 2 min. 3.6 sec.); 2. J. Jansen, Leiden, 2 min. 5 sec. 400 m heren (J. Jansen, Utrecht, 53 sec.): 1. L. Zoetemeijer, Delft, 54.2 sec.; 2. P. Sluiter, Delft, 55.3 sec. 3000 m heren (Den Tonkelaar, Leiden, 9 min. 47.8 sec.): 1. H. R. Korpershoek, A'dam, 10.19.4 sec.; 2. H. C. Heering. Groningen, 10.27 sec. Speerwerpen heren (C. Pley, Leiden, 53.98 m): 1. J. Smit, Groningen, 46 m; 2. J. F. v. Bommel, Utrecht, 45.10 m. Polsstokhoogspringen heren (F. Lolle- ma, Groningen, 3.35 m): 1. C. Dykwel, Utrecht, 3.00 m; 2. J. H. Reinten. Deflft, 200 m heren (D. Martini, Leiden, 22.2 sec.): 1. M. Geratel, Delft, 22.9 sec.; 2. O. H. Vries, Groningen, 23.5 sec. Kogelstoten heren (O. Kronig, Leiden, 12.95 m): 1. J. Belle, A'dam, 12.13 m; 2. Lupinsky, Leiden. 11.68% m. 100 m heren (K. Jansen, Utrecht, 11 sec.): 1. M. Gerstel, Delft, 11.2 sec.; 2. D. Nota, Leiden, 11.2 sec. Totaaluitslag heren: 1. Delft 139%; 2. Utrecht 103; 3. Groningen 85%; 4. Leiden 53; 5. Wageningen 48%; 6. A'dam (S.U.) 36; 7. A'dam 13; 8. Rotterdam 5 punten. Kogelstoten dames: 1. L. M. Duursma, Groningen, 7.71 m; 2. A. Eersrtmgn, Led den, 7.59 m. 200 m dames: 1. B. Bertels, Leiden, 27.3 sec.; 2. M. Blikman. Groningen. 29. 100 m dames: 1. E. Piel, Leiden, 12.2 sec.; 2. J. Bleiham, Groningen, 12.8 sec. Speerwerpen dames: 1. E. Piel, Leiden, 27.30 m; 2. I. Brouwer, Leiden, 20.25 m. Vèrspringen dames: 1. E. Piel, Leiden. 5.19 m; 2. A. Eeratman, Leiden, 4.65 m. Discuswerpen dames: 1. G. Viersen, Groningen, 24.13 m; 2. C. de Jong, Lei den, 21.47 m. 4 maal 100 m dames: 1. Leiden I, 53.6 sec.; 2. Groningen, 58.2 sec. Hoogspringen dames: 1. E. Piel, Lei den. 1.35 m; 2. B. Bertels, Leiden, 1.30 m. Totaaluitslag dames: 1. Leiden, 117 pt.; 2. Groningen, 66 punten. Ere-promotie van Smuts voor de N.C.R.V. Naar wy vernemen, zal de ei 'motie van veldmaarschalk Smuts, welk a.s. Vrijdag zoals men weet plaati vindt en waarbij Prinses-Regentes Julia na en Prins Bernhard tegenwoordig ho pen te zijn. door de N.C.R.V. worden gezonden. De plechtigheid, die in de Pit terskerk wordt gehouden, vangt a drie uur. 40 JAAR BIJ DE H.T.M. Vandaag (14 Juni) herdenkt di G. J. J. Vogel, conducteur bij de H.T.1I te Leiden, Wassenaar "en Den Haag, da) hij vóór 40 jaar bij genoemde maatschap pij in dienst trad. Gouden huwelyk. Morgen hopen de echtelieden W. Zandvliet en D. G. M. Zandvliet—Ho! vyftig jaar getrouwd te zyn. Ds Callenbach gewond. Ds C. F. Callenbach is dezer dagen Bodegraven gewond bij een auto-ongeval Hij is opgenomen in de Anna-kliniel waar bleek dat de rugwervels beschadig zyn. Dr W. F. Dankbaar, de bestuuröa van de auto, bleef ongedeerd. Valkenburg Concert „Harmonie" Het ligt in de bedoeling, dat „Valkes burgs Harmonie" op Woensdag 16 Juni 's avonds 8 uur, een concert zal geven Het programma luidt .als volgt: 1. „Deaü or Glory", mars van R. B. Hall; 2. „Urn soirée chez les hannetons", humoris tische fantasie van M. Krein; 3. „Fantas; uit de opera „Carmen" van Bizet; „Cortège de Ballet" van Edmond Avon 5. Fragmenten uit de Zauberflöte va: Mozart; 6. Suite Romantique" in 5 delen Pr. Poppy; 7. „Tesoro Mio" concertwa! van E. Becucci; 8. „The Star and Stripe Forever", mars van J. P. Sousa. Voor het bestuur van „Valkenburg Harmonie" is dit ooncert tevens soort proefneming. Het is n. 1. te betreu ren, dat er over 't algemeen zijde der ouderen zo weinig belangstel ling voor deze muziek bestaat. Wil dan uitsluitend „hosmuziek?" Boven staand programma stelt zware aan directeur en spelers en wie goec muziek weet te waarderen, zal Woensdagavond niet ontbreken. Als werkelijk meer belangstelling is, c zal het bestuur alles in het werk stelle met kortere tussenruimten concerten geven. Wil men dan ook als gewoont aannemen-, tijdens het spelen van c" ziek te blijven staan en niet voortduren rond te lopen? Burgerlijke Stand Geboren: Aarie, z. v. A. de Vries e Westra; Jacoba, d. v. S. Star en H. C. den Bosch. Voor beroep bedankt Ds P. Hainjé, Geref. pred. alhier, heel voor het beroep naar de Geref. keri van Tuindorp-Heijplaat (Rotterdam) bi dankt. Geslaagd Dezer dagen slaagde onze plaatsgenot mej. E. W. Poot, te Den Haag voor examen costumière. Voorhout Uitreiking van bonkaarten.- Morgen (Dinsdag) wordit uitgereikt de letter T. Voorschoten Zendingsavond. Ds S. J. Goossens hoopt Woensda; avond 8 uur in de zaal Leidseweg 41 en ander te vertellen over zijn werk Oost-Soemba. Er zal dan tevens filmpje worden gedraaid. De rechter strafte de kleine misdaad HAAGSE GERECHTSHOF De straf verminderd Wegens diefstal was L. A. P. Lei den door de politierechter veroordeeld weken gevangenisstraf, van welk hij in hoger beroep kwam. Het Hof heeft termen gevonden de straf te verminderen tot een week. Voorwaardelijk De dienstbode J. M. K. te Leiden was wegens diefstal veroordeeld tot tien da gen gevangenisstraf. In hoger beroep vor derde de proc. generaal een voorwaarde lijke straf. Het Hof heeft verdachte thans veroordeeld tot tieri dagen gevangenis straf voorwaardelyk met drie jaar proef- geldboete van f 10 of 5 dagen hechtenis. HAAGSE RECHTBANK Na tien jaar dienst. Tien jaar was de fabrieksarbeider H. M. te Leiden bij dezelfde werkgever, en had hij diefstal gepleegd, waardoor hy natuurlijk werd ontslagen en zich voor de rechtbank te verantwoorden kreeg. Verdachte had zijn medewerking verleend tot diefstal van een aantal balen meel, die verkocht werden en verdachte een goede honderd gulden had opgeleverd. De Officier vorderde tien maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. Mevr. mr Broekhuysen wees op de ern stige gevolgen van de daad en pleitte cle mentie. „Ze kan zoveel zeggen Het standpunt van de arbeider L. H. S. uit Lisse was „Ze kan zoveel zeggen". Doch het kwade voor hem was, dat eeh schoonzuster van hem inderdaad veel ge zegd had, en o m. verteld te hebben ge zien dat S in het bezit was van diverse gouden voorwerpen, die afkomstig waren uit de woning van G. B te Lisse, waar m de nacht van 18-19 Dec. was ingebroken. Behalve deze verklaring, waren er nog andere aanwijzingen, zoals voetafdruk: het spoor dat een politiehond volgde tot dicht bij de woning van S., die het ver moeden brachten dat deze inderdaad de inbraak had gepleegd. Doch verdachte ontkende; de schoonzuster had haar klaringen weer gedeeltelijk ingetrokken en bleef thans van de zitting weg en eer broer van verdachte, die eerst ook De- zwarende verklaringen had afgelegd, wei gerde ter zitting volgens hem „belasten de" verklaringen af te leggen. Verdachte was bovendien ten laste gelegd de nieling van een raampje en enkele spijlen in de cel van het politiebureau te Lisse. waar hy opgesloten zat. „Ik werd onschuldig vastgehouden wildt er uit", aldus verd. De wachtmeester J. C. Roomeyer telde, dat sinds S- is opgesloten, in Lisse geen inbraak meer is gesignaleerd, in genstf" "g toen S. vrij was Diefstal van zakken De chauffeur A. N. G. te Leiden had de fabriek waar hy werkte over lange Sinds Wout Brand zich door Methusa- lem hert moeilijke woord auto-suggesti« had laten verklaren en hy de kracht er de macht daarvan beoefende, was hij eer gelukkig mens. Hij had daar zo zijn gemakken aan, ze hy tegen Arie, toén zij die vacantieweek grassprietenkauwend in de polder lui la gen te worden van het niksdoen. Kijk, hij had aan sla een gruwelijke hekel, met zijn moeder had hij daarover ruzie tot in het oneindige gehad, was de jongste van negen en had dus nog niks in te brengen dan lege briefjes; als er nu weer sla op tafel stond gooide hij de motor van zijn auto-suggestie op gang. Hij zei dan: Wout, jongen, daar staat een bord met gruttenbrij om van te w tertanden, en dan stónd het er ook Geloof maar dat hij dan lekker buffelde. Maar Arie lachte niet. zyn aandacht was er niet by. (Wordt vervolgd) termyn zakken gestolen, die dan werden verkocht. Het was een bedrag de f 1000 geworden. Wanneer zakken in geleverd werden door de klanten, wei daarvan geen juiste aantekening gemaak De Officier vorderde acht maanden ge vangenisstraf, omdat het schenden vertrouwen ernstig moet worden aange Heling De magazynbediende J. A. K. te Leide wist wel dat het meel dat werd verkoel door hem, van diefstal afkomstig Verdachte had er f 110 voor gehad, volgens zyn zeggen had hij eerst later be grepen dat het meel was gestolen. He rapport over verdachte was gunstig, adviseerde tot een voorwaardelijke oordeling, doch de Officier kon daar mede accoord gaan. De eis luidde maanden gevangenisstraf. Verleid De Officier moest erkennen dat de lo werkman J. B. uit Hillegom eigenlijk vei tot diefstal. Het was om die den, dat de Officier zich niet verzet! tegen het verzoek om in vry-heidstellin van verdachte. Uit een schip dat legom lag, had verdachte enkele doze met thee gestolen. De Officier eiste maanden gevangenisstraf, met aftrek preventief. Op het verzoek van mr Wtte waal van Stoetwegen, werd verdachte vrijheid gesteld. a HAAGSE POLITIERECHTER Kaas vervoerd. De veehoudersknecht J. M. R. uit Koi dekerk aan den Ryn had kaas en had daarvoor niet een vergunning. I Officier vroeg f 25 boete of 10 dage hechtenis, doch met verbeurdverklarir van de kaas. De rechter veroordeeld conform die eis. Clandestien geslacht. De muzikant J. S. de B. te Leiden hi by de Politierechter geen goede reput tie: en het feit dat hij clandestien had g slacht deed de Officier nu zes maande gevangenisstraf eisen, omdat verdach het werkje uit winstbejag had uitgevoi De rechter veroordeelde conform de met aftrek van preventief. Officiële mededeling spoorweg ongeluk Voorschoten De N.S. delen mede. dat de oorzas van de ontsporing der electrische by Voorschoten op 20 April j.l., te geweest aan „spoorspatting", d. het knikken van de rails uit de norma! stand. Dit was een gevolg van te gerinj waakzaamheid van het, met het toezicl op dit gedeelte van de rails belaste pél soneel, hoewel de plotseling optrede de warmte een verzachtende omstandi heid vormt. De bestuurder van de gaande trein had een afwyking va rails aan de stationschef in Leidei meld. Deze gaf de waarschuwing da naar Den Haag, h zy heeft de stuurder van de mgelukte helaas niet bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2