Jlieuuie £riïtsrijr dmtrant Wist U MAANDAG 14 JUNI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm -kosten) ADVERTENT1ËNƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOON NUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710. Negen en twintigste Jaargang No. 7534 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken "SffitrnS uJaSZ? BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58938 HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W J. ENS ERIN K DIRECTIE: F DIEMER Veiling te Honselersdijk opnieuw door brand geteisterd Veertien boxen en een spoorwegwagon vernietigd (Van een onzer verslaggevers.) i giftigd. dat de vissen gedood werden. Na Toen de mensen gistermorgen in Hon-ongeveer een uur was van de loodsen niet «elersdijk uit de kerk kwamen, woedde! veel meer dan een puinhoop over. Men in een compex verpakkingsloodsen van de'raamt de schade op 75.000. De Honse- IlleUAL £UUOn reil.ns een me brand. Niet minder lerrfijkse ratag. waarvan m de oorlog dg overheidsregelen ïuur dan 14 zgn „boxen" zijn verloren gegaan reeds een groot gedeelte m vlammen op-; di!tribuöe gelijke concuiraiüevoomaar- In de vuurzee, welke naar alle waarschijn, grng, heelt daarmee opnieuw een zware dm Kh en di( het geldslel. lijk hei d weer veroorzaakt <toor met Op fü »ordt aangepast en gestabiliseerd. Als de Benelux één grote markt wordt Desnoods een valutacorrectie Op de slotzitting van het economisch drielandencongres te Amsterdam kwam men Zaterdag tot de conclusie, dat van Benelux-kamers van koophandel in het buitenland geen sprake kan zijn, voor dat de economische unie een feit zal zijn geworden. Het congers wenste, dat het bedrijfsleven zich nu reeds zal instellen op een tijd, waarin de drie landen, één grote markt zullen zijn geworden, dat productie spelende kinderen. Er stond een j brand bevonden zich burgemeester Hoo- felle wind en de omgeving was daar zo genboom van Naaldwijk, de hoofdinspec- brand'baar, dat het vuur binnen enkele; teurs van het Rijksbrandweerwezen. ir P. ogenbkkken een zeer ernstige omvang I L. van Boven en de inspecteur voor Zuid- aannam. Uit Naaldwijk, Honselersdijk,** Maasdijk en Wateringen rukten de brand weerwagens aan, die zich totaal met 16 stralen op de vlammen wierpen. Zij kon den met voorkomen dat de loodsen, waar in allerlei verpakkingsmiddelen en kunst meststoffen waren opgeslagen, uitbrand den. Zó groot was de hitte, dat een wo ning, die op 20 meter afstand aan de over zijde van de Nieuweweg stond, reeds aan de dakranden vlam vatte. Door dit huis nat te houden werd voorkonten dat ook hier 't vuur z'n verwoestend werk kon doen Een spoorwegwagon werd echter even eens vernietigd. De veilinghaven werd door het bestrijdingsmateriaal tegen ziek- Jen van gewassen, waarvan een gedeelte in het water terecht kwam, zodanig ver- Voorts wil men evenwicht in de staats begroting en herstel van het natuurlijk prijsniveau. Desnoods zou het congres valutacorrenctie overwogen willen Pleidooi voor een internat. Politiemacht •TOTIE EENS een aardig verhaaltje ge- Wschreven heeft, wil vaak maar direct zijn krachten beproeven op een mees terwerk, een roman. En wat komt daar niet allemaal voor kijken Zonder over leg neemt men teveel hooi op zijn vork en van de roman komt niets terecht. Het ware verstandiger geweest al zijn gie te investeren in een kleine novelle of een „short story", die „af" is, om eerst na veel oefening met een groter werk te beginnen. Zo is het ook gesteld met het z' begrip van een „internationale politie macht", waar wij feitelijk nu reeds halve eeuw over horen. Als die er r de oorlog vrijwel onmogelijk worden. Dan was het uit! Wij laten hier geheel buiten beschouwing of het inder daad mogelijk zal zijn de mensheid er bloc op een dusdanig geestelijk nivear te brengen, dat bij geschillen de rede en niet het zwaard beslist. Evenals Volkenbond, getuigt ook het lichaam der ,Ver. Naties" ervan, dat wij weer in een bloeitijdperk der redenering verzeild geraakt zijn. Instincten en hartstochten voeden de politieke en economische lieven, belangen-groeperingen schelden zich af en van zakelijk-objectieve con clusies zijn wij nog heel ver af. Van welk onmacht getuigde de „Ver. Naties' niet. toen het z.g. „verdelingsplan" vooi Palestina aanvaard Prinselijke familie bij het vliegfeest op Soesterberg De Prins vloog over het terrein Het vliegfeest te Soesterberg, Zaterdag middag gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de Kon. Ned. Ver. .voor de Luchtvaart, is door duizen den bezoekers uit heel het land bijge woond. Voor allen was het een grote verrassing, toen niet slechts de Prinses- Regentes en Prins Bernhard op de tri bune verschenen, doch, even later, uit een auto, de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet stapten, die luid werden toe gejuicht. Met de D.C. 4 „Friesland" van de K. L. M. was een aantal luchtvaart pioniers aangekomen. Dr ir. Damme.. voorzitter der K.N.V. L., sprak een begroetingswoord, waar- >p een programma met alle soorten sport- en andere vliegtuigen werd uit gevoerd. Ook de snelste jager ter wereld, met gewone motor, de Seafüry van de Marine luchtvaartdienst, raasde met een snelheid van 800 km. per uur over de tribunes en het veld. Uiteraard was ook de helicoptière van de partij- Prins Bernhard maakte, met zijn sportvlieg- vlucht over het Water en zee hebben al weer door de warmte hun tol geëist Verdrinkingsgevallen te Scheveningen, Zand voort en Rotterdam *t Verklaarde keiijking werd i kelijki grootst moeilii En zelfs nu, met Ber- nadotte als bemiddelaar, moet men maai afwachten of partijen zich van verdere bestandsschendingen zullen onthouden voldoende gezag zullen beschikken. In 1948 kan de heid, waartoe Joden en Arabieren beho ren, het bij geschillen die geregeld wor den, niet stellen zonder sancties. Nu heeft Trygve Lie, de secretaris-ge neraal van de „Ver. Naties", opnieuw de onbevoegdheid van dat lichaam geëxcu seerd, met de vaststelling van het feit, nog steeds geen gewapende poli tiemacht is, om aan de uitvoering der getroffen besluiten kracht bij te zetten. Het komt hierop neer, dat men een inter nationaal politieleger maar niet een, twee, drie uit de grond stampt. In het Hand vest der Ver. Naties wordt bepaald, dat de leden van dit lichaam als de nood komt, troepen ter besclykking moeten stellen, maar de regeling, de uit voering van het betreffende artikel laat lang op zich wachten, omdat er ir practijk zoveel bezwaren zijn. Wat er bijv. gebeuren als óók de Sowjets deel gaan uitmaken van zo'n internationaal politieapparaat? Trygve Lie vindt het daarom verstan diger het eerst eens te proberen met een zeèr beperkte, bescheiden politie macht, die dan eventueel voor uitbrei ding vatbaar is. Bij kleine geschillen zou zo'n miniatuur politiemacht juist dank baar werk kunnen verrichten. Hét is mo gelijk, dat Trygve Lie'hier de spijker op de kop slaat, maar grote mogendheden, die te Lake Success de doorslag geven, zullen zich bij onderlinge kleine geschillen van de macht van zo'n beperkte politiemacht toch weinig aantrekken. Ook hier weer meer theorie dan practijk. Stelt men zich het voor in de practijk. dan ziet men reeds een in keurig uniform gestoken V.N.-legertje van een paar dui zend man onder leiding van officieren, welke contingenten dan door de kleinere naties, die van de V.N. deel uitmaken, geleverd moeten worden. De Veiligheids raad zou dus op die wijze met het be veiligen kunnen aanvangen, maar ook dan weer kan men stuiten op het recht Van veto en dient zulks dus van de baan te zijn. Slaagt Trygve Lie met dit plan, dan zou inderdaad het vertrouwen in de „Ver. Naties" weer enigszins hersteld worden, want men kan niet ontkennen, dat een groot deel der mensheid zich van dit dispuut-college afkerig toonde. De verdienste van het voorstel van Trygve Lie ligt hierin,.dat het begin er is, maar de verwerkelijking zal eerst nog het onderwerp worden van langdurige beschouwingen op de algemene vergade ring van de „Ver. Naties", die in het najaar plaats vindt. In Palestina heerst wapenstilstand, maar het bestand wordt geschonden, een kleine internationale politiemacht zou juist daar op haar plaats De opvolger van dr Kasteel De benoeming van de heer L. A. H. Peters, landbouwraad aan de Ned. am bassade te Washington, tot gouverneur van Curagao, als opvolger van dr. Kasteel, wordt waarschijnlijk geacht. De heer Peters vertoeft op het ogenblik in Ne derland en is ridder in de orde van Oranje Nassau. De veiling van Honselersdyk, welke tydens de oorlog grotendeels door de verzetsbeweging in brand werd gestoken, kreeg gisteren opnieuw een zware slag, toen veertien boxen in vlammen opgingen. Overzicht van het blussings- werk, dat met 16 stralen geschiedde. Water offers van de i geëist. De 8-jarige G. P. uit de Korendijk- straat te Scheveningen, is Zondagmiddag zee verdronken, toen hij zioh te ver het waiter waagde. Hij werd door de i-jarige C. de H. uit de Marcelissbraat de 21-jarige G. W. uit de. Westerbaen- straat ald'aar uit het water gehaald. Het kind was toen bewusteloos, doch het is later aan de Zuidwal overleden. Leden vam de Haagse „Tomploeg Kwartellaan" hebben Zondagmiddag, met de reddingboot „Tom" een jongeman van 22 jaar, die te ver in zee ging, gered. Hetzelfde geschiedde met de 8-jarige J d. M„ die ter hoogte van de Keizer- aat te Scheveningen, door de 38-jarige J. K. uit de Lepelstraat, door handrei king werd gered. In Zandvoort was de 21-jarige Arie Knibbe uit Haarlem er ongelukkiger aan Hij keerde n.l. Zaterdag niet uit zee terug. Alleen zijn kleding vond men op het strand. Alle onderzoekingen bleven t nu toe zonder resultaat. In de Waalhaven te Rotterdam is Zon dagmiddag de 17-jarige fabrieksarbeider M. A. Essers uit de Verboomstraat bij het zwemmen verdronken. Dreggen bleef tot heden zojider resultaat. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR Jan van Iterson, Leiden Vrouivenkerkkoorstraat 15 Marinier 3e klas Jan van Iterson is op 28 Maart 1947 met de „Sloterdijk" naar Indië vertrokken- Direct na aankomst had hij al contact met de extremisten en na enige tijd werd hij ingezet bij de op mars naar Djokja, die ook naar zijn mening: helaas! niet werd doorge voerd. Jan heeft het wel naar zijn zin maar hoopt toch spoedig een rustig Indië te verlaten en naar huis terug te keren Breed heeft ca6satie aangetekend Naai- de „Nieuwe Leidsche Crt' verneemt heeft de Haagse v. d. Waals, A. Breed, die door het B. G. te Den Haag ter dood is veroordeeld, cassatie tegen dit vonnis aangetekend. Mr dr J. A. E. Buiskool, Md der redac tiecommissie ter ronde-tafelconferentie, is gisteren op Sohiphol uit Suriname aan gekomen. Bij de dioor Jan Engelman in op dracht van de Ned. Regering geschreven opera „Philomela" componeerde Hendrik Audriessen en niet Willem Andriessen de muziek, zoals het A.NP. dezer dagen meldde. Zal Frankrijk liet accoord van Londen Woensdag torpederen Bijeenkomst der militaire gouverneurs in Frankfort uitgesteld Nader wordt gemeld, dart ook in Was- ïnaar een slachtoffer is gevallen, nL de 9-j. F. v. d. Meer, die in de Wassenaarse Wetering gistermiddag bij het vissen is verdronken. Gisteravond om circa 11 ui is zyn lijkje opgehaald. Jongetje verdronken te Alphen a.d. Rijn. Hedenmiddag om kwart over twaalf het 3-j. zoontje Hansje van de fam. Kok de Emmalaan te Alphen aan den Rijn iet water van de Oude Rijn geraakt verdronken. De kunstmatige ademhaling werd toegepast door een assistent der plaatselijke artsen, maar het mocht iet meer baten. Opnieuw f 300 boete voor advocaat van v. d. Waals. De verdediger van v. d. Waals, mr v. d. Starp uit R'dam, is heden in 1 ger beroep door het A'dams gerechtshof veroordeeld bot f 300 boete subs, gen, wegens „belediging van het open baar gezag". Zoals bekend zond mr v. d. S. aan de Ochtendpost een artikel door, waarin dr v. Mook van „gigantisch en beestachtig landvérraad" werd beschul digd. De A'damse rechtbank had lijke uitspraak gedaan. Thans coloradokever-invasie in de W ier ingermeer. De soloradokever heeft een ni ratieterrein gevonden. Schoolkinderen uit Hippolytushoef vonden heden aan de Af sluitdijk en aan de Wieringermeerdijk duizenden van deze belagers volksvoedsel en onze export. Waarschijn lijk zijn de dieren door de Oostenwind naar deze dijken gedreven en kunnen, als niet snel wordt ingegrepen, een catastrofe worden voor de Wieringermeer. WEDEROM WILDE ZWIJNEN IN LIMBURG Wederom zijn, thans in het uiterste Noorden van Limburg, wilde zwijnen uit het „Reichswald" gesignaleerd. Langs de grens heeft men de wacht betrokken om de dieren onschadelijk te maken. De hoogopgeschoten korenvelden belemme ren echter het spoedig ontdekken der OP 1 JULI SCHEERZEEP Naar de Nieuwe Leidsche verneemt wordt op 2 Juli a.s. een Voor de leeftijdgroepen A. B t Dor scheerzeep aangewezen, wordt dan ook eeti bon aangewezen vijftig gram cacao. De D en E-groepen krijgen een rantsoen van honderd gram. De bonnenlijst van a.s. Donderdag zal veer de gebruikelijke rantsoenen koffie n thee (resp. 125 en 50 gram vooi 1. en C.-groepen) aanwijzen. Windhoos en hagel in de provincie Groningen Twee dorpen geteisterd Een windhoos en zware hagelbuien zijn Zaterdag getrokken over de dorpen Tol- bert en Leek in de provincie Groningen. Met tussenpozen van twintig minuten vielen de buien, van vier tot zes uur op de Velden. Zij vernielden 200 ha land- bouwgewassen, drie boerderijen me woonhuizen, schuren en stallen. Twaalf personen werden dakloos, geen persoonlijke ongelukken. Wel kwam wat vee om, voornamelijk kippen, die de zware hagelslag niet verdragen kon den. De totale schade is drie ton. Thans alle slachtoffers van i „Jan van Gentgevonden De drie slachtoffers van de, vorige week Zondag op het IJsselmeer gelukte zeilboot, „Jan van Gent", zijn thans gevonden. Zaterdagmiddag ont dekte men nl. van de Harderwijkerbo'ot af, het drijvend Mchaam van mej. G. J. Brakel. Een Volendams visser heeft het opgehaald en in Volendam binnenge bracht. De twee aiiuere inzittenden de zeilboot, nl. de heer Breij en mej. Elly Loopuit zijn zoals men weet vorige week reeds gevonden, BRANDENDE BANANEN-BOOT LIEP ROTTERDAM BINNEN Zaterdagavond is het Noorse lifornia"-Express, met bananen op weg van Las Palmas naar Oslo, met brand ii een der ruimen, de Rotterdamse Waal haven binnen gelopen. Met 8 stralen bond men de strijd tegen het vuu gisterochtend was de brand Een deel van de lading werd gelost. Daarna zette het schip de reis v Broeiing in de ruimen was oorzaak de brand. De Franse regering heeft de Ameri kaanse en Britse instanties in Duitsland die tegen morgen een bijeenkomst te Frankfort hadden belegd in verband met de toekomstige regering van Duitsland, verzocht deze conferentie uit te stellen tot de Franse Nationale Vergadering zich over de aanbevelingen van Londen, be treffende West-Duitsland zal hebben uit gesproken. Zoals men wéét, wordt het debat hierover in de Nationale Vergade ring nog steeds voortgezet en zal Bidault Woensdag weten, waar hij aan toe is. In middels heeft de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, Lucius Clay, meegedeeld, dat aan het bovengenoem de Franse verzoek «s voldaan. Volgens "He mening van Clay zullen de Duitse politieke leiders de voorstellen der Wes telijke geallieerden aannemen. Terwijl Clay en gen. Robertson conferen, komt ook de Duitse bizonale economische raad te Frankfort in besloten zitting bijeen. Radio-Moskou, evenals de Britse commu nistische partij, gaat heftig te keer tegen Fiscale perikelen In snel tempo worden thans door de belastingadministratie de voorlopige aan slagen in de V.A.B. en Vermogensheffing opgelegd en wanneer men zijn oor te luisteren legt, dan constateert men al spoedig, dat ditmaal de fiscale slag wel hard is aangekomen. In zeer veel geval len hebben de inspecties gebruik ge maakt van haar recht, om bij het opleg de Londense aanbevelingen en het wordt voorgesteld, alsof zonder een enkele ^en der voorlopige aanslagen af Duitser aan het woord te laten, de con- j ken van de aangifte, hetgeen meestal is ferentie van Londen het geheime dood-1 neergekomen op een verzwaring van de vonnis over Duitsland heeft uitgespro ken en de politiek der Westelijke ge allieerden van West-Duitsland een stra tegische basis voor de toekomstige ag- gressie in Europa. Joe Stalin een dikke vriend van Truman. Op zijn venkieziingstbirrnée door de Ver. Staten met zijn particuliere trein, heeft Truman in het stadije Eugene (Ore gon) 'tot de samengestroomde bevolking gezegd: „I think that good old Joe cl ndce fellow. I met him in Potsdam we got along very well. He's a die1 chapbut he's a prisoner of the police-office." Wat in goed Nederlands misschien wat grof klinkt, maar dan tooh betekent: „Ik vind die ouwe Joop een aardige kerel. Ik ontmoette hem in Pots dam en kon best met hem opschieten. n fatsoenlijke vent, maar hij is de gevangene van heit politiebureau." Truman zei verder, dat Stalin allerlei afspraken maakt en ze niet kan houden. „Ze beletten het hem gewoon...." 't Waren toch Amerikanen. De Amerikaanse luchtmacht heeft toe gegeven per abuis de vissersschepen in de haven van Seoel op Korea te hebben gebombardeerd. Bij een oefening werden echte bommen gebruikt. Zoals gemeld, werden hierbij 9 personen gedood. President Truman, die thans te Ber- kely (CaL) vertoeft, heeft het dep. van Justitie gemachtigd de staking van 150.000 zeelieden en havenarbeiders, die morgen zou uitbreken, te verhinderen. Gottwald president van T sjecho-Slowakije By handopsteken door Nat. Vergadering Gottwald, de communistische ei minister van Tsjechoslowakije, werd door de nationale vergadering bij hand opsteken tot president van de republiek gekozen als opvolger van Benesj. „Red Dean" van Canterburry tegen de atoombom. De .deken van Canterburry, Hewlett Johnson, heeft het gebruik van atoom wapens van de hand gewezen. HU stelt zich op het standpunt, dat de kerk mo reel achtergebleven is bij de geleerden, die het gebruik van de atoombom even eens ten stelligste veroordeeld hebben. Krupp-functionnarissen vrygelaten. Twaalf hoge functionnarissen van de Kruppfabrieken te Essen, die Ln April waren vrijgesproken van oorlogsmisda den, zijn Zaterdag vrijgelaten. Groot Hasebroek in Wassenaar was Zaterdagmiddag een sprookjeshof, toen daar een tuinfeest werd gehouden ten bate van The British Women Benevolent Fund en het Rode Kruis. De echtgenoten van de ambassadeurs van Engeland en Canada, hadden daartoe het initiatief genomen. DAT de voorm. adj. dir. van rederij v. d. Schuyt, v. d. Boom en Stanfries te A'dam, benoemd werd tot ridder O.N. DAT legeronderdelen uit Steenwijk op 30 Juni een mars door het Noorden ons land houden in het kader var viering van het regeringsjubileum. DAT de Aann. Mij „De Kondor" te Amsterdam over 1947 van de winst ad 179.614 9 pet uitkeert op de gewone en 6 pet op de pref. aandelen. DAT Bensdorp over 1942 van het winst saldo ad ƒ319.293 voorstelt een uitkering van 25 per aandeel en een aflossing ƒ10 per restantbewys. DAT vanavond in Tiel uit Duitsland aankomen de urnen van de op 10 Dec. 1943 gefusilleerde verzetsstrijders H. Blij- denstein, V. van Hesteren, G. J. Laag- water en J. Veenendaal. DAT het voortaan aan militairen boden is om tydens het besturen van militair motorrytuig binnen de kom de gemeente te roken. DAT een nieuwe Ned. onderzeeboot, de „Dolfyn", de marinebasis aan de Waal haven te Rotterdam is binnengelopen, komende uit Engeland. DAT 5 Juni van Velsen naar Eysden worden overgebracht de urnen met stof felijke resten van verzetsslachtoffers uit Eysden, die in 1943 op het fort Reinou- wen by Utrecht door de Duitsers zijn ge fusilleerd. DAT de Ned. vereniging „de Hol landse molen" te Amsterdam Zaterdag met een feestelyke jaarvergadering haar zilveren jubileum vierde. DAT 50 leden van de Nederlandse land- bouwgemeenschap een twee-daagse pursie door de Noord-Oostpolder gemaakt hebben en 4 insiders inleidingen polderproblemen gaven. DAT op de werf der Haarlemse Scheepsbouwmij, de mtotrtreiler „An tonio Pascalo", voor Portugese rekening gebouwd, te water is gelaten. DAT Zaterdag door de Stichting Jeugd kampen het kamp- en conferentieoord de Besthemerberg by 'Ommen, officieel is geopend. DAT op de begraafplaats aan de Soe- renseweg te Apeldoorn een gedenkteken is onthuld voor de 22 slachtoffers Chr. H.B.S., toen in Oct. 1946 een vlieg tuig op het dak stortte. DAT op de Zaterdag te Ede gehouden landdag voor Gelderland van Rijkseen- heid, o.a. ds G. van Dijk, dr W. K. H. Feuilletau de Bruin en oud-premier Ger- brandy over de Indische kwestie het woord gevoerd hebben. DAT te Zevenbergen een nieuwe tertoren (600 m3) in gebruik is genomen door de waterleiding-mij. N.W.-Brabant, die door de oorlog in totaal 8 torens DAT onder Buurmalsen twee vracht auto's op elkaar reden, waardoor 3 per sonen werden gewond, waarvan er een ziekenhuis te Tiel opgenomen moes ten worden, doch alweer naar huis kon den gaan. DAT de losse, zowel als de baste arbei ders in het Zaanse houtbedrijf voor 1 een gratificatie van 2 pet. over het j« loon zullen ontvangen. DAT 6 Enkhuizer jongens tydens het visjes vangen aan het IJselmeer een grote concentratie coloradokevers ontdekten, deze vlug vingen en afleverden aan het politiebureau. DAT gevreesd wordt dat te Zandvoort de 21-jarige A. Knibbe uit Haarlem ver dronken is in zee, aangezien men zijn kleding verlaten aantrof op het strand. Met een jeep door West-Europa! De Haagse acteur Hans Kaart (achter stuur) durft zoiets wel aan en ver trok vanmorgen vroeg met z'n vrien den vanaf de Hoornburg in Ryswyk. Hy zal met een nog geheime op dracht verschillende landen bezoe ken, o.a. Spanje. Het gezelschap even voor de start. Senaatscommissie vóór Marshall-hulp op oude peil Inkrimpink van het huls werd ongedaan gemaakt. r de Marshall-toewij- de Amerikaanse Senaat heeft door het Huis van Afgevaar- orgestelde inkrimping met 35 pet. ongedaan te maken. De leden keurden met algemene stemmen het programma voor 12 maanden goed, in van de 15 maanden, waartoe het Huis had besloten. Het door de rege ring bepaalde bedrag van 5.300 millioen dollar, werd veranderd in 5.055 millioen dollar, hetgeen echter 950 millioen dol- neer is, dan het Huis had aangeno- op grond van het voofstel van John Taber. Senator Vandenberg bepleitte op- volledige handhaving. Intussen werden de grootste, tot nu toe gedai toewijzingen gepubliceerd. Nederland ontvangt goederen voor 4.183.905 dollar. Engeland. Frankrijk. Griekenland en Italië kwamen boven deze toewijzing. In het bedrag voor ons land zit voor 2.675.905 dollar tarwe en voor 508.000 dollar tin. Beide partijen schenden het bestand. Arabieren zenden Joden eeiï ultimatum De Arabieren hebben de Joden een ul- matum gesteld, wegens de bestand schendingen. Zij hebben gedreigd met eer algemene aanval op alle fronten, indien de Joden de wapenstilstandsvoorw zouden naleven, waarbij de mijn gisteren om 12 uur verliep. Op hun beurt protesteren de Joden tegen Ara bische bestandschendingen, want het Sy rische leger zou herhaalde aanvallen bij het Meer van Galilea en de Zee van Ti berias hebben pndernomen. Inmiddels verliet Bérnadötte Cairo en ging naar Rhódos, waar zyn hoofdkwartier ge vestigd wordt. De Ver. Staten zullen hem drie patrouillevaartuigen en drie Beech- craft-toestelelen verschaffen, terwijl er militaire warnemers gezonden worden, behalve de 21, die er reeds zijn. De Britse kruiser Phoebe" arriveerde gisteren te Haifa. Het schip wordt het hoofdkwartier van gen. MacMillan, de Britse bevelhebber, die belast is met de verdere evacuatie der Britse troepen uit Palestina. Volgens een Reuter-bericht uit Tel-Aviv, zou Bernadotte voorne mens zyn ook vijf kleine Britse vlieg tuigen en een aantal jeeps te charteren zyn staf. maar er zouden geen Engelsen in dienst genomen worden. Zware aardschok in Italië verwoest een dorp Een zware aardschok bracht gisteren onder de inwoners van de Italiaanse provincie Toscana een grote paniek te- eeg. In Arezzo scheurden de murer door neerstortende stenen werd eer rouw gedood. Vier personen werden ge wond. Van het dorp San Sepolcro werd 90 pet. der huizen verwoest. Duizenden personen zijn dakloos. Twee aanvaringen by dikke mist in het Kanaal Een dikke mist in het Engelse Kanaal veroorzaakte Zaterdagavond twee aan varingen. Het Amerik. s.s. „Southport" kwam in botsing rnet de „Finnborg". De Finse boot is gezonken. De bemanning men. Het Canadese s.s. „Labe Kootenay' werd door de „Southport" overgeno- en het Amerik. m. s. „Dandy" hadden eveneens een vrij ernstige Deze schepen weigerden echter reeds uit gevaren sleepboot-assistentie. Onbevredigend antwoord van republiek verwacht Een correspondent van hert rep. blad „Merdeka" meldt, dat het republ. ant woord onbevredigend zal zyn voor Neder land. Soekarno gaat een bock uitgeven. Soekarno zal een boek uitgeven ge titeld „Sarinah", hetwelk de plichten de vrouw in der epubliek beschrijft. Met het KLM-vliegtuig, dat gisteren naar Batavia vertrok, reisden de heren Joekes, Sassen, Logeman en Kerstens Hedenochtend vloog ook het Tweede Kamerlid Megerink naar Java. Dé algemene klacht niet begrijpt waarom in die male van de aangifte moest worden afgeweken. Met name het tarief der V.A.B. is zo zwaar (50 tot 90 pCt. van de aanwas), dat het verschil dikwijls grote kapitalen betreft. En het is alleszins te verstaan, dat men niet zonder meer in de opgelegde aan slag wenst te berusten. Reeds veel zou zijn gewonnen als de belastingdienst het aanslagbiljet had doen vergezeld gaan van een specificatie, waarop vermeld, op welke wijze de ver schillende vermogensbestanddelen ge waardeerd zijn. Deze gang van zaken zou mogelijk reeds veel duidelijk hebben ge maakt en massa's improductief werk voorkomen kunnen hebben. Het mag eigenlijk verwonderlijk heten, dat de belastingadministratie niet ver plicht is om een dergelijke specificatie over te leggen. In het bedrijfsleven is het bijna algemeen usance een gespecifi ceerde rekening te produceren. Waarom kan zulks niet geschieden bij het opleg gen van belastingaanslagen, welke zo diep op de vermogenspositie der belas tingplichtigen insnijden? Het gevolg van de sumiere vermelding van het belastbaar bedrag zonder meer is, dat de belastingdienst overstroomd wordt met duizenden bezwaarschriften, welke t.a.t. behandeld moeten worden. Hoeveel tijd en geld gaat in deze thans onvermij delijke procedure zitten? Waarschijnlijk had deze grote stroom van bezwaar schriften voorkomen kunnen worden als kennis had kunnen nemen van de waarderingsmaatstaven der belastingad ministratie. Gelbeken is dat de inspecties ditmaal verre van feilloos werk hebben verricht: het aantal fouten, dat bij het opleggen der voorlopige aanslagen is ge maakt wijst er o.i. duidelijk op, dat men haastig is te werk gegaan, zonder zich voldoende van de materie te hebben eigen gemaakt. De V.A.B. is een nieuw element in onze belastingwetgeving, de stof is moeilijk te verwerken en er ware o.i. voldoende reden om met de nodige zorg en voorzichtigheid op te treden. Wij vermoeden, dat onvoldoend ge schoold personeel en overbelasting met werk de oorzaken van de vele klachten over foutieve aanslagen genoemd moeten worden. - In dit verband herinneren wij aan het geen zich in de inspectie der Belastingen der eerste afdeling te Rotterdam hêrtt afgespeeld, waarover in schriftelijke vragen door een Kamerlid aan de minis ter opheldering is gevraagd, Het gevolg van een en ander is, dat de belastingplichtigen op onnodige kos ten worden gejaagd. De ontwikkelde leek is tegenwoordig zelfs niet meer in staat om zonder deskundige hulp zyn aangiftebiljetten in te vullen, laat staan de eenvoudige mensen zonder admini- sratieve kennis. Zij dienen zich te voor zien van hulp van accountants en be lastingconsulenten. Voor de opstelling der bezwaarschriften moeten zy opnieuw kosten maken. Op de kantoren der be lastingconsulenten is men overkopt met werk. In vele gevallen zyn de aangifte biljetten van het inkomën over 1946 en het vermogen per 1 Jan. 1947 nog niet verzonden, tengevolge van de moeilijke tijdrovende* werkzaamheden in verband met de bijzondere kapitaalsheffingen. Terwijl thans reclames tegen V.A.B. moe ten worden ingediend, stromen de aan giftebiljetten voor inkomens over 1947 en vermogen per 1 Jan. 1948 reeds binnen. Op deze wijze wordt een achterstand ge kweekt, welke mede tengevolge van het tekort aan geschoold personeel, moeilijk i te ^ïalen valt. De fiscus maakt het tegenwoordig de mensen niet gemakkelijk. Het zou aan beveling verdienen, als er meer begrip de moeilijkheden, welke wederzijds aanwezig zyn, bestond. GEEN INTERESSE ;sten schijnen geen inte- liebben voor de Eerste Kamer zetel. die vacant werd, door het ontslag an de heer Koejemans. Ook de heer M. D. Proper te Haarlem bedankte nl. Thans is benoemd ver klaard de heer J„ P. Schalker te Am sterdam. „Oranje" in A'dam gearriveerd. Hedenmorgen arriveerde het motor schip „Oranje" in A'dam met 750 passa giers aan boord. In Engeland waren er reeds 115 van boord gegaan. Onder de debarkerenden in A'dam bevinden zich een groot aantal evacuees. Scherpe controle op import van pluimvee In verband met besmettelijke ziekten Om te voorkomen, dat onze pluimvee stapel wordt aangetast, door de pluim veeziekten, die andere landen teisteren, is import van hoenders, eenden, ganzen en kalkoenen, zonder voorkennis van het hoofd van de Veeartsenijkunlige dienst, verboden. De delegatietrein heeft Djokja vcrlateiL De delegatietrein heeft hedenmorgen Djokja verlaten en werd hedenavond half acht (hedenmiddag half een Ned. tyd) te Batavia verwacht. I WEERBERICHT Aanhoudend warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en overwegend zonnig weer, maar in het Zuiden en Oosten van het land een kleine kans op enkele ver spreide onweersbuien. Weinig verande ring van temperatuur. Meest zwakke veranderlijke wind, maar later langs de kust invallen van een koelere zeewind. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1