KONING GUSTAAF VAN ZWEDEN WORDT 16 JUNI 90 JAAR Twee kunstenaars gaan jubileren Waar komt dat woord toch eigenlijk vandaan? Een kind bij de schoonheid te gast (JMBTDtU w f HKK lezen: ZATERDAG 12 JUNI IJlb DE VORSTELIJKE NESTOR DF.R VITALITEIT lyke vertrekken bevinden zich op de bo venste verdieping van het paleis in Stock holm en in één verblijf, een ware trc- feënkamer, zijn de wanden van de vloer tot aan het plafond behangen met weien en koppen van reëen, ever; andere dieren. Het hart van de Koning mag dan lichte sporen dragen van de ouderdom, het klopt nog warm, vol in teresse voor het bruisende leven. Arbeid, sport, de frisse lucht hebben hem jong gehouden. Zijn leefregel was: vroeg op- Hiemand is er persoonlijk verantwoordelijk voor, in welke staat hij ge boren wordt. Men kan als „bedelaar" of als koninghet levenslicht aan schouwen. Bekend is de legende van de bedelaar „het zonnige gelukskind, dat geen hemd aan 't lijf had" en slechts één enkele nacht slapen in 't hemd van zo'n waarlijk gelukkig mens, zou de zieke koning zo wil het .ver haal gezondheid en welbehagen brengen. Alles op dit ondermaanse is dus wel ieer betrekkelijk. Maar een koning voor het merendeel der mensheid nog steeds een begrip en een symbool. Een onbewuste drang in de collectieve psyche der massa wil èn afstand èn verering. Die koning zal de sympathie der massa winnen, die begrijpt en in zijn levens houding verwerkelijkt, dat hij staat op de bodem van gans een geslacht, geheel een volk, dat ook hij, als ieder waarlijk levend, groot mens geworteld is in tuur, bodem en collectiviteit. Het facet der persoonlijkheid schuift het omhein de, beperkte „Ik" op de achtergrond de koning versymboliseert dan tevens het „wij" van zijn volk, de massa. Zo kan men begrijpen, dat Koning Gustaafs devies „met het volk voor het vader land" luidde. Zo~ kan men begrijpen, dat óók hij de afstand gehandhaafd heeft toch door zijn waarlijk democratische levenshouding, de warmte zijner persoon lijkheid, echtheid en eenvoud, de weg vond tot de harten van zijn onderdanen, zonder tot een gemeenzaamheid te ver vallen, die slechts het applaus zoekt der goedkope populariteit. Twee wereldoor logen al bleef Zweden zelf buiten de oorlog heeft deze, thans negentigjarige koning moeten „verslaan", als een poli- tiek-economische tennispartij, een sport, waarin hij meester was. Zweden heeft sinds 1907, toen koning Gustaaf van Zweden, als zoon van Oscar II de troon besteeg, enorme veranderingen on dergaan; van agrarisch land tot industrie staat, terwijl als in zovele andere gebie den het volk steeds meer medezeggen schap kreeg over het landsbestuur. In de, vooral nog vóór de eerste wereldoorlog, zich openbarende tegenstelling, monar chie of republiek, won hij tenslotte toch ook de sympathie der republikeinen toen de Scandinavische landen zich in December 1914 te Malmö hecht aaneen sloten tot een burcht in oorlogstijd, schaarde heel Zweden zich rond zijn vorst. Langs lijnen van geleidelijkheid ontwikkelde zich in Zweden vanuit een patriarchaal regiem het huidige constitu tioneel, parlementaire stelsel en hel tekent karakter en verhouding tot zijn volk, dat koning Gustaaf de vriendschap met Branting, de toenmalige socialisten leider, niet versmaadde. „De Koning is onschendbaar en de ministers zijn verant woordelijk," hetgeen niet wegneemt, dat Koning Gustaaf bij tal van belangrijke besluiten, zich een eigen grondig oordeel van de zaak gevormd had. Het koning schap is voor hem nimmer een sinecure geweest, want hij bestudeerde persoonlijk de talrijke telegrammen, die op het de partement van buitenlandse zaken te Stockholm binnen kwamen. Hoe heeft hij ervoor geijverd de Zweedse neutraliteit te kunnen handhaven, hetgeen tijdens de tweede wereldramp, toen Noorwegen door de Duitsers ten prooi viel aan een invasie, al een zeer netelig probleem werd door Zwedens verbondenheid Scandinavisch blok. Wij horen in deze tyd van de Palestijnse kwestie de naam van Graaf Bernadotte van Zweden, die als bemiddelaar naar het Heilige Land vertrokken is. De Bernadottes nu hebben geslachten lang op de Zweedse troon ge zeten en deze dynastie, die van Franse oorsprong is want Charles Jean Ber nadotte was maarschalk van Frankrijk heeft uitmuntende vorsten voortgebracht, bekwame staatslieden, beschermers van cultuur en wetenschappen, en vrome, tevens vrolijke mensen. Ook Gustaaf Adolf, in 1858 op het Slot Drottningholm geboren, bleef menselijk leed niet be spaard. Gehuwd met zijn getrouwe ge malin Victoria, ontviel deze hem in door de dood. Enige jaren later werd hij getroffen door het verlies van zijn nicht, de Koningin der Belgen, Astrid, terwijl zijn geliefde zoon, de kroonprins, Gustaaf, bij het K.L.M.-ongeluk bij Kastrup, nadat deze een bezoek gebracht had aan Prins Bernhard, om het leven kwam. Gustaaf, intiem en privé Over 'sKonings persoonlijk leven, die in het particuliere, vooral in de tennis wereld bekend staat als Mr G. zijn tal van anecdotische bijzonderheden in om loop. Hoe kan het ook anders bij een figuur, die hoewel een waardig represen tant van de Zweedse kroon, afkerig was van ceremonieel en hoogst eenvoudig en hartelijk in de omgang. Men beweert zelfs van hem, dat hij zijn onderdanen fami liaar met „jij" aanspreekt en op die wijze ook met zijn eerste-minister confereerde. Toen de politieke toestand in Zweden eens uiterst gespannen storm tegen de regering scheen losge broken, keerde Koning Gustaaf, die aan de Rivièra een partijtje tennis speelde, halsoverkop naar Stockholm terug. Het was de premier, Per Albin Hansson, sociaal-democraat, die hem op het station met het alarmerende nieuws ontving. En wat zei de lange, rechte, statige Koning: „Nu, zie je het eens, waarde Per Albin, hoge bomen vangen veel wind." Ook moet het gebeurd zyn, dat Gustaaf '8 morgens tussen zijn post bij het ontbijt een in hanepoten geschreven briefje vond van een Zweeds dorpsmeisje, waarin deze bekende, dat ze toch zo hartstochtelijk naar haar verloofde verlangde, die in dienst was. De Koning bedacht zich geen moment, liet zijn „smorgasbrod" staan stuurde onmiddellijk de commandant v Karlskrona een telegram, waarin hij v zocht, direct aan de verloofde van schone, een matroos, een week extra v lof te verlenen. In een poëet blijven „dichter" en „mens" vaak gescheiden, maar in deze Koning blijken „vorst" en „mens" nauw verweven te zijn. Hoe is de hoog bejaarde Gustaaf, die wel de gtelijke nestor der vitaliteit wordt noemd, toch zo gezond gebleven? Sliep hij in zijn jeugd misschien in het hemd van een gelukkig mens de legende, waarop wij doelden? Een negentig-jarige, die dagelijks een doosje sigaretten rookt, zijn biertje drinkt, tot voor kort nog uit Jagen ging en in 1946 nog z'n partijtji tennis speelde. Weinigen zullen het hem na doen. Onlangs ging hij nog uit vissen en ving een paar geweldige snoeken, waar hij zeer trots op was. Een negentigjarige, die, al speelt hij dan zelf niet meer, toch nog een geestdriftig bezoeker is van het ten- nis-tournooi aan de Rivièra, en om van zijn slapeloosheid af te komen een par tijtje bridge speelt, ja, wiens werkstuk ken op het gebied der borduurkunst door staan, bezig blijven zonder overdrijving en.... omstreeks middernacht naar gaan. Voor het ontbijt niets meer dan kop koffie en een paar -sneetjes toast. Gezien de ervaringen, tijdens de tweede wereldoorlog opgedaan, is de kwestie var nauwe samenwerking tussen de Scandi navische landen weer uiterst actueel er urgent geworden en men kan niet ont kennen, dat Koning Gustaaf niet zijner zijds alles gedaan heeft om het ideaal der Scandinavische eenheid te behouden. Een eerlijk, rechtschapen mens, een bemin nelijk Koning, een tactisch politicus, die op 16 Juni, als hij negentig jaar wordt, door geheel Zweden, de Lappen in het Noorden, de bewoners der boerenhoeven in het Zuiden en die rond de schone meren, herdacht zal worden met diepe erkentelijkheid. Ook het Nederlandse volk uit zijn sympathie voor deze Koning, die door wijlen zijn moeder, Koningin Sophie, prinses van Nassau, een volle neef was van Emma, onze Koningin-Re gentes. Van de twee zusters uit het ge slacht Nassau huwde één met een Wal deck, de ander met een Bernadotte vandaar de bloedverwantschap. Z.M. Koning Gustaaf van Zweden Eeltknobbels aan de grote teen Verwijder de oorzaak van deze kwaal. Een begaafd Frans apotheker stelde jaren geleden een balsem samen, die de wortel van de eeltknobbel kon bereiken aldus de ontsteking deed ophouden de hinderlijke pijn verjoeg. De op gezwollen grote teen kon zodoende snel zijn normale stand hernemen. Dit goede middel kunt U nu i onder de naam Dalet Balsem bij alle apothekers en dro gisten verkrijgen. Prijs per tube ƒ2.50. Mocht U er niet in slagen het te vinden, schrijf dan aan Agentschap Internatio naal Laboratorium Afd. 22 te IJmuiden. Voor het Stoplicht IN HET GROEN Wonderlijk zyn de wegen eens Op Stoppers. Vandaag i« hij de gaet van een drie-ling verwervend echtpaar, morgen zit hij te keuvelen met een oudste Inwo ner van deze of gene populatie en zeer kortelings was hij te gast op een verlo vingsfeest. Hoe groende er de jeugdige liefde en hoe deed de speelman op het dak zijn snaren zinderen van uitbundige vreugde/ Het taas een groot feest, met een keur van gasten, bedaagde en ook zeer Jonge, zuigelingen en grijsaards. Er was veel gebak en een Jonteln van zwak tot zeer sterk alcoholische dranken. Uit< zard i de 1 raks bruigom van morgen de uitgelatenste van allen. De wijze waarop zij eikaars handen streelden! De blikken, die zij al kaar toewierpen! De woorden, die niet gezegd werden, maar die ieder, niet ge heel onbekende In de tuin der minne, uit eigen ervaring kent! Het zou niet zo de aandacht van Op Stopper getrok ken hebben, als het alles niet zeer bij zonder was geweest. Bijzonder, omdat het hele feest bewees, dat de liefde de kromste wegen tot lijnrechte autostra da's maakt. En de diepst ingezonken in teresse tot een snorrende Amoritische pijl. Zeker hier: hij was SI en zij 76 jaar. En maar spelevaren, die oude harten! Ten aanschouwe van kinderen en kindskin deren! Tot griezel-door-rilde-vreugde van OP STOPPER OVER BOKJES, HOPJES EN FLIKJES Maar behalve deze bestaan tal woorden, welker oorsprong niet zo dui delijk is, wellicht omdat de tijd van hun ontstaan wat verder wegligt. Wie een jas bestelt met Raglanmouwen, dat wil zeg gen mantelmodel zonder schoudernaad, zal misschien niet weten dat deze naam ontleend is aan de Engelse baron Raglan (1788—1854), die de Engelse troepen in de Krimoorlog onder zijn bevel had. In alle tijden hebben beroemde mannen hun naam aan allerlei voorwerpen geschon ken. De Camera Obscura geeft daarvan tal van voorbeelden. De meeste echter verdwijnen even spoedig als ze kwamen. Ik wil er hier enige behandelen die voor een groot deel nog leven. We zijn nu weer zo ver dat we allerlei tabak kunnen krijgen, onder meer ook herenbaai. Daar dit over het algemeen een nogal pittige soort is, bracht het populaire taalgevoel dit woord in ver band met de stof van dezelfde naam, om dat deze ook tot de stevige, solide zaken behoort. Doch zoals gewoonlijk, Is ook hier dit gevoel mis. Deze tabaksoort was oorspronkelijk afkomstig uit Maryland aan de baai van Chesapeake. Onder de genotmiddelen mogen we zeker ook wel de flikjes rekenen. Deze zijn genoemd naar de fabrikant Caspar Flick. Voor een Hagenaar zijn natuurlijk Ontmoeting met Hedi Gigier uit Oostenrijk [B. vd. Sigtenhorst Meyer en Eduard Verkadej (Van onze Kunstredacteur) Volgende week zullen twee grote en bekende Nederlandse kunstenaars jubileren. Twee figuren, die ieder op eigen terrein, van niet te onderschat ten betekenis zijn geweest voor de Ned. kunst. De componist Bernard v. dr. Sigtenhorst Meyer wordt op 17 Juni 60 jaar; de acteur, regisseur en toneeldirecteur Eduard Verkade op 16 Juni 70 jaar. Beiden hebben zij, eerstgenoemde in de muziek en Verkade op toneelgebied, een geheel eigen standpunt ingenomen en daarom werd dan ook wel eens over hun be tekenis gestreden. Als we het oeuvre van Bernard v. d. Sigtenhorst Meyer nader bezien, dan ont dekken we hierin een bepaalde veelzij digheid, ondanks het zeer persoonlijke en direct herkenbare geluid zijner com posities. Het is dus niet zozeer een veel zijdigheid in de schrijfwijze, in de com- EDUARD VERKADE poneertrant, maar het ligt mee verwerking in de muziek van z meerdere zijden gerichte interesse. Deze interesse bemerken we uit zijn' levens loop. Eerst op 19-j. leeftijd is v. d. S. M., na het horen van Harold Bauer, met de ernstige muziekstudie begonnen en als muziekstudent waren zijn inzichten reeds tamelijk vastomlijnd. Over de lessen Daniel de Lange was hij niet zo erg thousiast en daar hij zijn eigen aanleg wilde volgen, vroeg hij als spoedig dering van leraar op het A'dams Conser vatorium. Bij J. B. de Pauw voelde hij meer geestelijk contact. Grote belangstel ling had hy daarnaast voor de Oosterse philosophie en de Oosterse mystiek zijn fraaie woning in Den Haag bevat vele waardevolle kunstvoorwerpen uit China, Japan en Indië, o.a. een prachtig Chinees bed. Na zyn studie te A'dam wilde v. d. S. M. zich stellen o.l.v. cen{ d'Indy te Parijs, doch deze vaardde hem wel als leerling, als hy zich 10 jaar verbond aan de Schola Can- n. Teleurgesteld kwam hij uit Parijs terug. Toch bleef hij een sterke liefde houden voor de Franse kunst en het im pressionisme is van grote invloed op zijn werk geweest, vooral de muziek van De bussy. Als een ander facet van zijn veel zijdigheid zien we zijn grote bewonde ring voor Sweelinck en de belangstel ling in ons land voor Sweelinck is wel het grootste gedeelte kenners bewonderd worden. De konink- te danken. Zijn standaardwerken over de zyn auto-biografie. instrumentale en vocale muziek Sweelinck zijn baanbrekend geweest. Tenslotte is er nog zijn liefde voor Bach, aan wie hij in de verte verwant is, daar Bach's kleindochter huwde met de broer van v. d. S. M.'s over-grootmoeder. Deze verschillende invloeden hebben eigenlijk alle evenveel betekenis gehad voor de ontwikkeling van v. d. S. M., maar toch komt er bij het horen van zijn werk geen enkele gedachte aan epigonisme. Inte gendeel, het is juist van een grote origi naliteit, getuigend van een fijn-besnaarde geest, die zich niet uit in dramatische ontladingen of felle tragiek, maar in de stemmingsvolle sfeer van het naar-bin- nen-gerichte, sterk ontvankelijk voor de subtiele schoonheden in de polyphonie, in het impressionisme, in de natuur en in de mystiek. Voor grote orkestbezetting schreef hij niet, maar wel voor de kleinere, de kamermuziek, koren, solo- instrumenten en zang, o.a. het zeldzaam schone „Jezus en de Ziel" op tekst van Jan Luyken. Zijn muziek is voornaam, heeft stijl en bekoort door de bijzondere soms verrassende harmoniek. De tweede kunstenaar, Eduard Rutger Verkade, eveneens in A'dam geboren, is al een even aparte verschijning in ons kunstleven. In Engeland en Duitsland studeerde hij chemie en natuurkunde en was bestemd voor industrieel. Zo was hij oprichter van de Hengelose Trijp weverij, doch zijn sterke neiging tot de dramatische kunst bracht hem naar het toneel en op 18 Oct. 1902 debuteerde hy in A'dam als declamator met Sha kespeare's Macbeth, op 1 Jan. 1903 op het toneel als Arend van Aemstel in Vondel's „Gysbreght". Later speelde hij bij 't Ned. Toneel, het A'dams Toneel en was hij oprichter van „De Haghespe- lers", tezamen met zijn vrouw Enny Vrede. In zijn werk wilde Verkade niet de comediant, niet de routine-mens, maar alles moest volkomen van binnen-uit ko men en het uiterlijk gebeuren dreigde dan ook wel eens ten onder te gaan aan het innerlijk. Als toneelleider heeft Ver kade zich een groot voorstander getoond voor de ideeën van de Engelse tekenaar en acteur Gordon Craig, die bij de to neelinrichting in plaats van een gedetail leerde weergave der werkelijkheid, door vormen en kleuren suggestief op de ver beelding der toeschouwers wilde werken. Hartstochtelijk heeft V. in ons land de strijd aangebonden tegen het naturalisme op toneelgebied. „Niet naar de naboot sing der engere werkelijkheid, de histo rische, moet worden gestreefd, maar ge tracht moet worden een illusie op te wekken, de illusie der werkelijkheid, de werkelijkheid ener fantasie" zei hij in 1908 op het Taal- en Letterkundig Con gres te Leiden. En in deze strijd heeft V. zich een figuur van formaat getoond, die een grote invloed op ons toneelleven heeft uitgeoefend. Thans werkt hy af gezonderd in zijn villa te Breukelen aan Het was op een der ochtenden tijdens het muziekconcours in Scheveningen, dat ik op het Kurhaus-terras, van waaruit zo'n prachtig uitzicht is op de schijnbare oneindigheid van de Noordzee, even wilde uitrusten van de vermoeiende bezigheid onafgebroken te luisteren naar een veel heid van muziek. De lucht was bewolkt en slechts af en toe kreeg de zon kans even door te breken. Terwijl mijn ge dachten zich bezig hielden met de vers regel van Jan Prins: „De zee. het strand, de lucht, alles is wijd", bemerkte ik plotseling een andere terrasbezoekster. Zij was gekleed in een grijs gestreepte vlotte jurk. waarover losjes een licht grijze jas was geslagen. Lange, blonde haren werd door de wind wild om haar hoofd geworpen. Zij genoot kennelijk van het schouwspel, dat de onstuimige zee haar bood. Dichterbij komende herkende ik haar. De vorige dag had zij op het concours het Vioolconcert van Brahms gespeeld, wonderlijk mooi. En voor haar prestaties kreeg zij dé zilveren medaille. We dron ken koffie, Hedi Gigier en ik en ze noot van de koffie, omdat er melk zat. „Die hebben we in Oostenrijk niet." vertelde ze, „evenmin als boter. Alleen voor de zieken en de zuigelingen". Vijf en twintig jaar geleden werd ze in Ber lijn geboren als dochter van een bekend muziekcriticus, die voor het eerst in Duitsland een lans brak voor Strawinsky. Nauwelijks 16 maanden oud wilde een Pool haar kopen, maar de vader had andere plannen- Ze moest muziek gaan maken. Op 4-J. leeftijd kreeg ze pianoles e haar 5e jaar kreeg ze een kleine viool en de kleine Hedi ontwikkelde zich al spoedig tot een wonderkind. Nog slechts 8 jaar oud gaf ze het eerste pianoconcert en reeds enkele jaren later speelde z in Oostenrijk, dat eigenlijk haar vader land was, met orkest voor de pauze eer pianoconcert en na de pauze een viool concert. Dank zij haar opleiding aan d« Hochschule filr Musik te Berlijn en haar lessen bij prof. Georg Kulemkampf, be reikte zij spoedig een internationaal niveau. De oorlog gooide roet in het eten en toen zij in 1943 geheel alleen in Graz verbleef, slechts les nemend bij de 85-j. Frau Roeger-Soldat, was het met con certeren afgelopen. Zij ging begeleiden en werd koorrepetitor bij de Opera Graz. Tegen het einde van de oorlog zij de hongerdood nabij. Zij verloor het geheugen en eerst na de bevrijding, toen zij bij de Engelsen in Karinthië vertoef de, kwam het concentratievermogen weer langzaam terug. „Ik zou hier wel willen blijven, want Holland is zo mooi en zo gastvrij. die zeeEn achter het lachende ker van dit sympathieke gezicht zag ik plotseling een wereld van tragiek Tragiek om deze tijd, waarin Oostenrijk nog zoveel te lijden heeft, tragiek ook om de beperkte mogelijkheden voor jonge kun stenaars, om zich verder te ontwikkelen Maar zij werkt zich hierboven uit, Hed- Gigier en lachend om het vooruitzich' Er bestaan heel wat woorden, welke tegenwoordig namen van dingen zijn en die oorspronkelijk namen van mensen, landen of steden waren. Van sommige ligt dat voor de hand. Een Jaarsma, een Panama, een Renault, een Ford, een Stradivarius, een Mauser zijn welbekend. Ook zal velen wel duidelijk zijn dat een Pils eigenlijk bier uit Pilsen betekent en een Jaeger zijn naam aan de uitvinder van die kleding ontleent. nog beter bekend de hopjes, ze heten immers niet voor niets Haagse hopjes. Wie wel eens een pakje van deze lekker nij behalve aan de binnenkant ook aan de buitenkant heeft bekeken, zal vol doende óp de hoogte zijn van het ont staan van die naam Zè zijn van adellijke stam, want baron Hop, gezant vai Oostenrijkse Nederlanden in Den Haag (17731794) is hun geestelijke vader. Hij schijnt zo verlekkerd op koffie te zijn geweest dat hij er geen uur buiten kon en dus een snoeperij liet vervaardigen met de smaak van deze drank, zodat hij daarvan de ganse dag kon genieten. Tegenwoordig is het aantal merken sigaren niet zo uitgebreid meer als dat vóór de oorlog het geval was. Er bestond toen een klein soort sigaartjes, die de naam van bokjes droegen. Zij hebben die te danken aan de firma Bock en Co te Havanna. En zo heetten de Upmannetjes naar de firma Upmann. Wat het bokbier betreft, hier heeft de reclame de taalvorser op een dwaalspoor trachten te brengen, door een afbeelding van een forse bok op de aankondiging van deze biersoort te tekenen en zelfs ook soms op de flessen aan te brengen. De populaire afleidkunde greep de kans weer aan. Want wie een flink biertje op heeft, is soms net zo jolig en vrolijk als een bok. Oorspronkelijk heeft dit dier echter volstrekt niets met de drank te maken, want deze ontleent zijn naam aan de stad Eimbeck in Hannover. Hiervan is de eerste lettergreep weggevallen, waarschijnlijk door haar overeenkomst met het Duitse lidwoord ein en verder werd beek tot bock, misschien door volksetymologie of door de zucht om gi makkelijker reclame te kunnen maken. Macadamweg is een duister woord voc degenen, die niet weten dat Mac-Adam een Schots ingenieur was (17561836), die aan deze soort van bestrating zijn naam schonk. Verraderlijk mag ook het woord scha- kellym heten; immers de schakels vor men de bijna onbreekbare onderdelen van een ketting. Wat is nu natuurlijker dan te menen dat deze lijm zo sterk kleeft dat de ingesmeerde delen als scha kels aan elkaar blijven zitten. Jammer genoeg is dit weer geheel fantasie, want ze heet naar de uitvinder Adriaan Scha kel te Amsterdam. Evenzo staat het met spijkerbalsem. Wie in de populaire geneeskunde thuis is, weet dat in sommige streken nog een aftreksel van roestige spijkers wordt ge dronken als middel tegen bloedarmoede. Nu, zo'n balsem kon dan wel eens op min of meer gelijke wijze ontstaan zijn. Ook hier echter hebben we te doen met de naam van de fabrikant: Jan Spijker. Met de namen van planten gaat het al evenzo. Daarover zou een geheel afzon derlijk artikel te schrijven zijn. Heel vaak zijn deze namelijk bedoeld als een hulde aan de een of ander. Ik noem hier alleen de dahlia, genoemd naar de Zweedse botanicus Dahl, die ze in 1788 in Mexico vond en de Fuchsia, die reeds in de 16de eeuw haar naam aan een plantkundige Fuchs ontleende. Soms ook hebben we te doen met v den. die hun ontstaan danken aan de of andere legendarische of geschiedkun- kundige bijzonderheid. Als voorbeeld hiervan noem ik de Adamsappel, de knobbel die, vooral bij mannen, soms aan de voorkant der keel aanmerkelijk r voren treedt. De legende verhaalt dat stuk van de verboden vrucht in Adams keel is blijven steken en dat hierdoor de genoemde knobbel ontstond. Maerlant, de middeleeuwse dichter, kende het woord met de betekenis: „vrucht van een boom in Palestina, waarin Adams beet te De dikbuikige kannetjes, bekend onder de naam Jacoba-kannetjes, zouden vol gens de overlevering zo heten, omdat de ongelukkige gravin Jacoba van Beieren zioh op 't laatst van haar leven met het maken van dergelijke voorwerpen zou hebben bezag gehouden. Wie denkt er op het ogenblik nog aan, dat het woord hit (klein paardje) eigen lijk een aardrijkskundige naam is, al thans een afkorting daarvan? Toch is di1 het geval. Het is oorspronkelijk geweest Hltlander, d.w.z. paardje van de Hit- landse of Shetlandse eilanden. Tal van woorden zijn oorspronkelijk aardrijkskundige benamingen geweest. Ik noem b.v. Madera, eigenlijk drank van het eiland Madera afkomstig, Tilbury, thans een plaatsnaam in Engeland, maar bij ons een tweewielig rijtuig. Sommigen willen dit woord ook uit een persoons naam verklaren. De Capucijners grauwe erwten heten om hun kleur naar de monniken, die een pij van dezelfde kleur dragen. In het dialect van Slie- drecht heten ze nog grauwe munniken. Een landauer is genoemd naar het stadje Landau in Beieren. De mousseline heet naar de stad Mosoel, niet ver van Bagdad gelegen. En hiermee ls de voorraad nog lang niet uitgeput. Den Haag. Dr F. C. Dominicus. dat zij in Februari weer in Nederland komt spelen, liet zij zich fotograferen. Arme jeugd van Oost-Europa, waar is w zee, die een schijnbaar-oneindig uit zicht biedt? Oostenrijk wordt nog steeds bedreigd en met dit land ook de talryke jonge Oostenrijkse kunstenaars, Hedi Gigier. „Zal ik nog iets spelen?" en voo: het wist luisterde ik in een der kleine Kurhaus-localiteiten naar de C-dur So nate van Bach. Hedi genoot zelf en de tragiek in haar gelaat veranderde in een intense blijdschap. Samen, voor de zee, te gast bij de schoonheid. Toen werd alles wijd voor me, „de zee, het strand, de lucht Corn. Basoski. Hedi Gigier, het Oostenrijkse meisje, dat we op het Kurhausterras ont moetten. Kijk op 't Communisme (Vervolg i - 1) HU voegt hieraan toe, dat de Westerse anti-communistische gezindheid niet in staat is, het probleem van onze tijd te begrypen. En niet terneergeslagen voelt hy evenwel, dat hy ongelijk kan hebben met zyn analyse en dat hij op de rand van een afgrond loopt: „Een verkeerde stap en met vreselyke logica zal de val volgen." IH „Het kan zyn, zo heet het verder, dat het door de communisten gecontro leerde systeem met een sinistere inner- lyke logica ons leven leidt naar hel dwangbuis van politiestaat en totalita risme. Echter gelooft hy in de mogelyk- heid, dat de Christelyke erfenis Christelyk getuigenis een herscheppende kracht zullen blijken te zyn munistischè orde vry zullen kunnen hou den van geestelijke bevriezing macht, want, aldus Hromadka, het is een tyd van grote gevaren en van grote wachtingen. Zo ongeveer valt de inhoud wet reven. Deze ls van belang om de positie •an het Christendom onder het comn lisme te kunnen indenken. Wij lazen herlazen de conscientiekreet van achter het gordijn, met respect voor de deken van de Hus-faculteit, die voorkomt, op het ogenblik van zijn schry- ven het goede onderscheidingsvermogen niet bezat voor h levensbeschouwing. In hetzelfde nummer van „Wending" beschreef dr H. van der Linden de po sitie van de Kerk onder het totalita- het of almachtige staat. Voor haar is slechts plaats, als zij zich schikt naar de M van die staat. Zy zal dan staan grote vxerzoekingen met als uitzicht het martyrium. Het gebed moge uitgaan haar in de dag der beproeving. Als elk woord, niet naar de zin van de over heid gezegd, geheimzinnige bedreiging en de dood betekent. Doch dit wil niet zeg gen, dat de Kerk en wij geen taak hebben tegenover hen die door het commun gegrepen zyn. Een grote taak zelfs! Doch de levensbeschouwing van het con nismc worde volkomen afgewezen. En maatschappelijke vormen, welke de bo dem voor het totalitaire stelsel zijn. i ten bestreden worden, niet het minst door Christenen. Dit beschouwen wy als een betere kijk. WEG MET DIE KEVERS! Ha, dachj de colorado-kever, Men wacht al gasten aan het strand; Het badseizoen ls juist begonnen. Dus trekken we naar Nederland. En in een zwerm streek het gedierte (Van 't reizen moe en afgemat) Op 't strand ter neer; begon voorlopig Met 't nemen van een zonnebad. Het verder plan der kever-gasten Is vrijwel in dc kiem gesmoord-, De kustbevolking had al spoedig Van 't ongewenst bezoek gehoord. Ternauwernood nog had de omroep Het alarmerend nieuws gebracht, Of onder een deskundig toezicht Trok men er heen met man en macht. Die geel-gestreepte-voedsel-vreters Doen op het oog onschuldig aan, Doch wee, wanneer ze op de velden Hun schadelijke slag gaan slaan. Vandaar dat onze jeugd veeltallig Ten etryde trok op 't eerst signaal; 't Was of de leuze hen bezielde: ,wy vechten voor one middagmaal"I Gré Kempen—Sterkenburg. INN.KMT dat aan compleet N<2d<zrJands partijs-twaalftal in training fs, taf. m een nummertje! erkiezingen weg te. geven De nieuwe karei Doorman" h zbbcn we daarbij niet nodig cw. al zijn we even blij met deze nieuwste marine-aanwinst ,ak k-k® meneer van Leer met de 4o wilde beesten dfe. hij In zVi huistuin gezet kreeg Mocht hij neiging krijgenhet gedierte van leer te géwzn het Cngelse -Hogei+iu's is ge- f jeclallseerd in zwepen Het wenst die n.l. te handhaven, vnor boeven Niet een zweep, maarcengz^ zijn de woonwagenbewoners \nor Overijssel.... en de pofklanten voor St-WiT- librord (N.B.) Daar weten ze misschien een middel om een auto te poff&n Hier moet U er straks 50% t» lasting op betalen. Het knakt de M-N-A-C- ICkSTIMeXOClk. GOEVEN I LLUVrn KAflfl. UNK% t

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 5