Geen woorden, maar daden. NIEUWE LEIBSCHE COURANT ZATERDAG 12 JUNI 194 Stadsn:euivg Leidse Chr. Kampeer Vereniging houdt dit jaar weer tien zomerkampen Zij zullen plaats bieden aan 500 jongeren Reeds 25 jaar organiseert de Leidse Chr Kampeer-Verenigimg zomerkampen voor Leidse jongeren van verschillende gezindten. De L.C.K.V. heeft zich geplaatst op een brede basis; zij wil interkerkelijk zijn. Haar doel is om meisjes en jongens een week te laten genieten van het rijke buitenleven; van zon en wind op de on- den van de deelnemende jongeren variëren van twaalf tot en met 25 jaar. De pryzen zijn wederom zo laag mo gelijk gesteld: voor jongeren van 12 tot 15 Jaar f. 19, van 16 en 17 jaar f, 21 en boven de 17 jaar f. 22.50 per week. Deze week is het kampboekje van de L.C.K.V. verschenen en zal in de komende Z6 gaat het toe In de kampen, als je corvee hebt. Wat Je thuis niet wilt, gaat hier van zelf: tenten-opruimen, aardappels-jassen en groenten-schoonmaken. Als je weer thuis bent, voel Je natuurlijk veel meer voor „hulp in de huis houding" bü Je Moeder, afzienbare Stakenbergse helde Wj Nun- speet en het nieuwe kampeerterrein bij El'speet, waar aan een bosrand de tenten staan opgeslagen. De L.C.K.V. wil de jongeren brengen in een afgezonderde gemeenschap, ver vat de kille maatschappij en waar zij op el kaar zijn aangewezen, waar zij elkaar niet alleen moeten verdragen, maar ook als vrienden en vriendinnen met elkaar moe ten leren omgaan en waar zij tezamen verantwoordelijk zijn voor de geest var hun kampgemeenschap. Boven dit alles staat: Men wil de jon gens en meisjes laten luisteren naar hun kampleiders (sters), als deze een woord uit de Bijbel lezen en in de stille avond getuigen van hun geloof in Jezus Chris tus, en vertellen van strijd, nederlaag en zegepraal in het leven van een Christen. Het Is een feit, dat kampwerk een de weinige vormen van jeugdwerk is, die nog vat hebben op de hedendaagse jeugd. Daarom is het werk van de L.C.K.V. van het allergrootste belang. Haar kampen genieten in Leiden een reputatie. Voor 1948 zijn, op twee prachtige ter reinen, tien kampen geprojecteerd, waarvan er één is gereserveerd voor bijzonder kampwerk. De kampen wor den gehouden in de periode van 17 Juli tot en met 21 Augustus. De leeftj- Orgelconcertj Hooglandse kerk i^.,pw^amrna. vóór. de orgelbespe- li»g',in de Ro,Qglai)dsef}cerk.op Maandag avond a.s. luidt: 1. Hoe blinkt g* o Morgenster zo schoon, Joh. Pachelbel. 2. Prelude Fuga en Chaconne, idem. 3. O, Mensoh, bewein dein' Sünde gross, J. S. Baeh. 4. Als. 'k eens van d' aarde soheide, id. 5. Fantasia en Fuga g. kL t., idem. 6. Twee Canonische Orgelkoralen: a. Hoe blinkt g' o Morgenster, b. Wat God doet dat is welgedaan, W. Mudde, 7. Pièce Héroïque, Gesar Franck. Organist is Piet UiterlLndien. Er wordt geen entrée geheven. dagen op grote schaal worden verspreid. Alle gewenste informaties kan men hier in vinden. De kampen zullen plaats bieden aan 500 jongeren. Wie aan een der 1 pen wil deelnemen moet zich voor 5 Juli opgeven bij de heer P. P. de Koning, eerste penningmeester, Roodenburger- straat 56 te Leiden. Geen voorschot op de toeslag voor kleine boeren (Van onze Parlementsredacteur) Van de reglementaire gelegenheid, Vrijdagsmiddags in de Tweede Kamer mondeling vragen te stellen aan m ters heeft de heer Droesen (KVP) gis termiddag gebruik gemaakt, minister Beal te vragen, of het mogelijk is, nu de wetsontwerpen, die voorzien in de dek king van de uitgaven in verband me' de beloofde toeslagen voor kleine be drijven op lichte gronden, zo laat zijn ingediend, de betrokken 'boeren vast voorsohot te geven. Minister Beel gaf ten antwoord, dot het zoeken naar dekkings mogelijkheden nogal wat tijd had ge vorderd en dat het nu toch eigenlijk san de Kamer lag, de nodige spoed te be trachten. Hij kon het ook niet helpen, dat blijkbaar besloten was. de betrok ken wetsontwerpen (o de verhoging de tabaksaccijns, de uitbreiding van de weeldebelasting en de tijdelijke op- centenhef&ng op de ondernemingsbelas ting) niet meer voor de verkiezingen te behandelen. Er is echter zo'n grote sa menhang tussen de toegezegde voorzie ningen en de nodige dekking, dat er niet aam te denken valt, een voorschot te verlenen. De heer Droesen sputterde nog tegen, maar dr Beel bleef stokstijf op zijn standpunt staan, Stadhouderslaanschool begint Septem ber cursus Het bestuur van de Geref. schoolver eniging heeft besloten, dat de Stadhou derslaanschool, hoofd de heer R. Kra- voortaan ook met 1 September kin deren zal aannemen. De kinderen moeten vóór 1 October zes jaar worden. Vele ouders zullen dit besluit met vreugde be groeten, omdat hun kinderen nu niet tot 1 April behoeven te wachten. Voor na dere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. GEMEENTERAAD Ter kermis vam de leden van de ge meenteraad wordt gebracht, dat de eerst volgende vergadering van de raad ver moedelijk zal worden gehouden op Maan dag 28 Juni Het brengen van de boodschap Hoe kan een concrete taal dienstbaar worden gemaakt aan het Evangelie? Dat is de vraag, waar de vertalers zich tel kens weer voor geplaatst zien en waarop ook in elk geval een antwoord moet den gegeven. Soms weifelend en tastend. Dr L. Onvlee, afgevaardigde van Ned. Bijbelgenootschap op Soemba, heeft gisteravond in de Ned. Zendings-hoge- school iets verteld over de moeilijk heden, die zich telkens weer voordoen. Aan de hand van verschillende voorbeel den werd duidelijk gemaakt dat zo maar niet voor de vuist weg kan gaan vertalen. Er blijft in deze wereld niet één woord leeg, ieder vult het op eigen wijze. Een woord is meer dan een^wille- keurig klankencomplex. Vertaalt men bijv. het woord „Vader' in het Soembanees, dan heeft het dadelijk een andere geestelijke inhoud gekregen. Het zijn woorden uit een heidense cul tuur, geladen met heidense begrippen. Elk woord wordt tegen die achtergrond gesproken en hoe kunnen ze nu gebruikt worden voor het Evangelie? De gewone woorden als steen, boom, huis, zijn daardoor eigenlijk al niet goed bruikbaar. Nog moeilijker wordt het, wanneer we woorden met specifiek Bij belse begrippen moeten vertalen, zoals bidden, genade, verzoening, vergeven. De rijkdom, die in deze woorden voor de Christen ligt, is niet met Soembanese woorden uit te drukken. Men voelt zich machteloos, maar doet het werk als Christen, d.w.z. doet het in het geloof, dat we onnutte dienstknechten zijn, die de schat var Evangelie dragen in aarden vaten en in het zekere geloof, dat ook dit werk niet ijdel is in den Heer. Wij weten niet welke „bijgedachten" een Soembanees soms Hyacintenkwekers gaan areaal uitbreiden Na veel vijven en zessen kwam ei> 5 pet bij Puffend zat de „ecrème de la crème" van het bollenvak In de smoorlijk hete en volle zaal van „De Nachtegaal" te Lisse. Als flensje» hingen de boorden om hun halzen, stromen bier en limonade vloeiden de dor- stige keelgaten binnen, maar dat mocht niet hinderen. Men debatteerde er lustig op lot. Vooral op het aanbeeld van de uitbreiding werd langdurig geslagen. Dè eón wilde 20 pet, de ander helemaal niets en een derde was voor het bestuursvoorstel van 5 pet. Maar het eind van het liedje was, dat het bestuursvoorstel de meeste stemmen haalde. Voorzitter Driehuizen, die in zijn ope-' ningswoord de crisis in de Alg. Ver. nog even aanhaalde, wees er op, dat de rem van. teeltbeperking nog niet gemist kan worden. Aan algehele opheffing va teeltbeperkingen kan voorlopig nog niet. worden gedacht, Zelfs met uitbreiding moeten we nog zeer voorzichtig te werk gaan. Wanneer dat niet geleidelijk gebeurt, kan dat rampzalige gevolgen hebben. Na de notulen en de jaarversla gen van de secretaris en de directeur van de keuringsdienst kwam de be stuursverkiezing aan de orde. Voor personen moesten plaatsvervangers ge vonden worden, nl. voor R. C. Segers, P. Langendijk, Th. Jonkheer en J. Pijn- acker, Na stemming en herstemming Distrïbutievaria Uitreiking van bonkaarten K 808. De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 808, tabaks-, Versnaperingen- kaarten 808 en toeslagkaartjes aan Jonge en a,s, Moeders vindt plaats in het Stad huis (ingang Breeatr., eerste deur voorbij de trap) van 8,30—12 en van 2—4.30 uur. Meegebracht dienen te worden: stam kaarten voor alle gezinsleden, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bon kaart, eventueel contrölekaart Moeders (voor tóeslagkaartjes). Maandag zijn aan de beurt de geainmen, waarvan het hoofd een stamkaairtnum- mer heeft van 54001 Lm. 59400. Aanvragen van werkkleding. De volgende week kunnen aanvraag formulieren voor werkkleding worden afgehaald door personen, werkzaam in een bedrijf met minder dan 5 werkkle- dingdragende arbeiders, voor zover zij na 31 Januari 1948 geen bon voor werk kleding hebben ontvangen. De formu lieren kunnen te Leiden dagelijks, aan de agentedhapskontoren op de bekende zrbtiiwgsdiagen worden afgehaald. Zij die nen te worden ingeleverd op dezelfde plaats waar zij zijn afgehaald op die op de 'formulieren gestempelde datum. Bij het afhalen en inleveren der fonmuille- nen dient de stamkaart te worden o ver- gele** werden de volgende personen gekozen: A. Berbée, J. Roozen, K- Verdegaal A. Arentshorst. En toen kwam dan het belangrijkste punt van de vergadering: uitbreiden of niet. Het rapport van de ambtelijke com missie had al heel wat stof doen op waaien. Daarin was namelijk geadviseerd, de hyacintencultuur vrij te laten. Maar daar was het bestuur sterk op tegen. Be grijpelijk was dat advies koren op de molen van de anti-saneerders. En daar begonnen de betogen. Maar anti- of pro saneerders waren het er allemaal over eens, dat de hyacinten veel te duur zyn. „We moeten uitbreiden, dan kunnen we meer verkopen tegen redelijke prijzen", was het oordeel van de ene groep. De andere groep beweerde, dat er binnen enkele jaren plenty hyacinten op markt zullen komen. Vooral de heer v. d. Nat trachtte dat aan de hand cijfers duidelijk te maken. En van rapport van de ambtelijke commissie moest hy natuurlyk helemaal ndetó we ten. We kunnen niet afgaan op cijfers en adviezen van professoren en docto randi, die hun adviezen moeten baseren op statistische gegevens. Dat zyn per slot van rekening mensen, die buiten het vak staan. Cijfers in handen van derge lijke mensen zijn buitengewoon gevaar lijk. In dit verband noemde hy de uit spraak van Vestus tot Paulus: „De grote wysheid brengt U tot razernij". Daarvóór had de heer Seignette voorstel ingediend, de voorgestelde uit breiding van 5 op 10 pet te brengen. Maar dat was met 137 tegen 72 stemmen verworpen. Tegen het bestuursvoorstel van 5 pet uitbreiding stemden slechts acht(«)ersonen. Prof. van Slogtoren, die met drie kisten (bloeiende!) hyacinten op het toneel was verschenen, sprak nog even over de behandeling en verzending. Ook de Breestraat in jubileum sfeer Donderdagavond vergaderde in café „In den vergulden Turk" de Breestraat- commissie, die voor enige jaren de be vrijdingsfeesten op zo uitstekende wyze organiseerde. Onder voorzitterschap van de heer J. A. A. v. d. Horst zal men trachten ook dit jaar tor gelegenheid van de jubileumfeesten goed voor de dag te komen. De heer J. C. J. Lambermont, bestuurslid van het jubileumcomité hield een inleiding betreffende de algemene feestviering, winkelweek, straatversie ring e.d. Alle Breestraatbewoners zullen circulaire ontvangen. Inmiddels zul- een plan en een begroting worden; opgestold voor een passende straatver siering. heeft, maar soms biykt toch ook plotse ling, dat een woord voor de Christen- Soembanezen zyn heidense inhoud heeft verloren en nu geladen is met de ge dachte, door God erin gelegd. Dr Adriani heeft eens gezegd: de taal moet worden vernieuwd. Ons spreken heeft dezelfde vernieuwing nodig, opdat ook onze woorden vervuld zijn Jezus Christus en van het wonder, dat God in deze wereld gesprokeó heeft. Als kinderen zullen we moeten spreken, wat we van onze Vader gehoord hebben. Meubilair-comilé „Pniël" bestaat vandaag 25 jaar Veel werk kwam tot stand Vandaag is het 25 jaar geleden, dat het meubilair-comité „Pniël" in het leven werd geroepen. Als men vyf en twintig jaar geleden een byeenkomst bijwoonde in dit wykgebouw, zo lazen wij in de „Pniël-bode" van deze maand, moest men zeker drie of vier stoelen geprobeerd hebben, voordat men er zeker van was: Nu heb ik er een, waar ik niet doorheen zal zakken. Op een der samenkomsten van dr J. Riemens, de vroegere wykpredikant, in het voorjaar van 1923, speelde zich zo'n stoelendrama af. Verscheidene bezoekers hadden stoelen geprobeerd, maar konden niet tot eeri goede keuze komen; de ene stoel leek op een schommelstoel, no. twee id een gekraakte poot, enz., enz. Iemand maakte toen de opmerking: het wordt hoog tyd, dat er een comité komt, dat voor nieuwe stoelen gaat zor gen. In een minimum van- tyd was een bestuur samengesteld. Het bestond uit de heren: G. Veerman, voorzitter, F. H. Kriek, secretaris, G. A. Jasperse, pen ningmeester en J. Boehmer, algemeen adjunct. Van deze heren is alleen de heer Jasperse nog in het comité. Verder bestond het uit tien leden, allen werk- In „Pniël". Mej. J. Lens, die steeds veel werk verzette, is thans ere-lid. Ook de eerste functionarissen, de heren F. H. Kriek en J. Boehmer, zyn ere-lid, terwyi dr J. Riemens het ere-voorzitterschap bekleedt. Wat er dan wel door het comité is ge daan? Onder meer kwam aan de orde: restauratie grote bovenzaal, kleine bo venzaal, spreekkamertje, schilderen dei- banken, aanschaffen klokken, toneel voor grote zaal met gordynen, aankoop orgel, terwyi vaak financiële hulp werd verleend by tekorten. Omtrent de jubi leumviering volgen nadere mededelingen. Dennenheuvel De afd. Leiden van de Vereniging „Dennenheuvel" deelde ons mede, dat er Dinsdagavond om zeven uur over de zender Hilversum I een causerie zal wor den gehouden van tien minuten door de voorzitter van genoemde vereniging, die, zoals men wellicht weet, herstellings oorden in ons land heeft voor hoofd arbeiders. U.V.S. en Quick Boys spelen voor een goed doel Woensdag op het U.V.S.-terrein. Op Initiatief van de afdeling Leiden in de Alg. Ned. Invaliden Bond, welke bond de belangen behartigt van oorlogs- andere invaliden van alle gezindten, vond gisteravond een bespreking plaats met de besturen van de voetbalver eniging U.V.S. te dezer stede, Quick Boys te Katwyk en een deputatie van de har monie-kapel „Werkmans Wilskracht ten einde te komen tot het houden van vriendschappelijke wedstrijd tussen bovengenoemde clubs. De baten zyn be stemd voor de A.N.I.B. Besloten is deze ontmoeting te spelen op Woensdag 13 Juni, des avonds half acht op het U.V.S.-terrein. Aan de bur gemeester zal worden verzocht de aftrap te verrichten. Voor deze wedstryd is een zilveren beker ter beschikking gesteld. Het ligt in de bedoeling, dat „Werk- lans Wilskracht" vooraf een muzikale rondwandeling door de stad zal maken. Bericht voor Engelandvaarders De jeugd vam Groot-Brlttamnië legt grote belangstelling aam de dag voor uit wisseling met de Nederlandse Jeugd. Bij de Vereniging voor Internationaal Jeugd, verkeer komen vele aanvragen hiervoor bimnein. zy wil hiervoor gaarne haar bemidde ling verlenen en verstrekt nadere inlich tingen aan belangstellendenCentraal Bu reau: Plantsoen 25 te Leiden. De Langevaart wordt gedempt en „Wilhel- mina" krijgt een podium aan de Vliet Rijnsburgs gemeenteraad neemt verschillende belangrijke besluiten Terwyl de wethouders van financiën van andere gemeenten zich het hoofd breken de nodige uitgaven te kunnen dekken, kan RUnshurg zich gelukkig achten, hier door in staat gesteld door het deskundig financieel beleid van wethouder Van de Vyver, thans over gelden te beschikken voor het dempen van de Langevaart, waarvoor byna een ton moet worden uitgetrokken en voor het aanschaffen van een nieuwe vuilnisauto van f12000. Tevens is tijdens de gisteravond gehouden raads zitting besloten aan de Vliet een muziektent te plaatsen. ning voorkomend, een podium te bouwen aan de Vliet nabij Goemaat. By de bouw zal rekening worden gehouden, dat er later een dak boven kan worden gezet, maar hout voor een dak is thans niet te krijgen. Het platform zal met groen en bloemen worden omgeven, zodat het ge heel niet storend werkt op de omgeving. De gemeente is bereid de helft van de kosten voor haar rekening te nemen. Verscheidene leden betreuren het, dat er geen dak op wordt gezet. Zowel de voor zitter, als wethouder v. d. Vijver lichten een en ander toe. Dan valt de hamer. Te kwart over acht opent burgemeester Höweler de gemeenteraadsvergadering, waar, na het bekendmaken van een tal goedkeuringen op raadsbesluiten door Ged. Staten, het voorstel van B. ei tot het aanschaffen van een nieuwe vuil nisauto ter sprake komt. De oude wagen is duur in het gebruik en vertoont aller lei gebreken. Een nieuwe Ford-auto met een practische bovenbouw en zystuur is zeer nodig. Kosten zyn f 12.000. Om de wagen te bergen moet tegelykertyd stuk aan het perceel achter het gebouw van Openbare Werken gebouwd worden. Kosten hiervoor f3500 (naar raming). Verschillende stemmen gaan op om de oude wagen te verkopen en uit de op brengst de bouwkosten te bestrijden, ter wyl eveneens op het en-gros aanschaffen van „eenheids-emmers" wordt gewezen. De oude auto blijkt echter nodig te zyn, terwijl naar de aanschaffingskosten van de emmers zal worden geïnformeerd. Dan komt de demping van de Lange vaart ter tafel, uitvoerig door de voor zitter toegelicht. Ten einde aan de wan toestand, zoals die op het ogenblik heerst, een einde te maken, in verband met de volksgezondheid en de verkeersverbete- ring, stelt B. en W. voor f92.000 beschik baar te stellen voor demping, bestrating, trottoiraanleg, riolering en beplanting. Dit bedrag hoopt de gemeente ln zeven jaar af te schrijven. Nadat een aantal technische vragen waren gesteld ging de raad volledig accoord. De voorzitter merkt nog op, dat niet moet verwacht worden, dat de werkzaamheden morgen een aanvang nemen, want Ged. Staten moeten toestemming verlenen, terwyl voorts de materiaalpositie een belangrijke rol speelt. De verzoeken om vergoeding van reiskosten van leerlingen naar de byzondere U.L.O.-school te Katwyk wor den hierna ingewilligd. Het voorstel van B. en W. tot heffing van een baatbelas ting in verband met de aanleg van de electriciteitskabel aan de Vinkeweg, Noordwykerweg en Elsgeesterweg, welke de eigenaars van de aangesloten percelen gedurende 30 jaren voor gemid deld f 17 per jaar aanslaat, wordt zonder veel discussie aangenomen. Dezelfde weg gaat het vorstel inzake de restitutie aan het vast gemeentepersneel van 2Vz perc. pensioenpremie over 1947. De wijzigingen in de gemeentebegrotingen 1947 en 1948 worden zonder meer aangenomen. De agenda krijgt een staartje door het verzoek van de Chr. Oranjevereniging, die op 6 en 7 September op gepaste wijze de verjaardag van H.M. de Koningin, Haar Regeringsjubileum en de kroning van Prinses-Regentes Juliana wil vieren, om een subsidie. Het ligt in de bedoeling, behalve een bloemencorso, wedstrijden en vuurwerk, de schoolkinderen van 3—14 jaar te tracteren. De subsidie wordt vast gesteld op f1500. Een verzoek van een aantal bewoners van de Voorhouterweg, die ook aangesloten willen-worden op het electriciteitsnet hetgeen voor 1 Juli moet beslist worden, om financiële hulp van de gemeente, wordt ingewilligd, mits de medewerking van de eigenaren blijkt. De muziekver. „Wilhelmina" brengt een nieuwe tekening van een muziektent onder de ogen der raadsleden en de voor zitter wijst erop, dat wil er ter gelegen heid van de feesten een tent staan, nu beslist moet worden. B. en W. stelt voor, gezien de onge schiktheid van het project op de teke- EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Van Es, Lahr en Teeuwen. der apotheken te Leiden wordit van Za terdag 12 Juni 13 uur tot Zaïterdag 19 Jutni 8 uur waargen omen door: de apo theek Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 20523, en die Doeza-apoitheek, Doezdstraait 31, tel. 20313; te Oegstgeest door: de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Rondrit ouden van dagen. Het is de bedoeling van het comité rondrit ouden van dagen, om dit jaar op Dinsdag 13 Juli wederom een rondrit te organiseren. Ter bestrijding der onkos ten kreeg het comité van B. en W. toe stemming een collecte te houden en wel op 10 Juli. Verder doet het comité een beroep op de autobezitters, om hun auto voor het mooie doel beschikbaar te stel- De heren De Bruin en Elshof zijn gaarne bereid de gewenste inlichtingen te geven. V oorschoten Premieregeling woningverbetering en splitsing. Door B. en W. is ter openbare kennis gebracht, dat die eigenaren vam wamm- gen, die wanneer zij overgaan tot woningverbetering en/of splitsing in aanmerking menen te kunnen komen voor een premie, overeenkomstig de bo venvermelde regeling, by hen een aam- vraag k-uninen indienen. Aanvraagformulieren zy'n verkrijgbaar ter gemeentesecretarie (kamer 13), al waar tevens nadere inlichtingen omtrent een en anider worden verstrekt. Vijftig jaar Koninklijk bezoek aan Leiden Expositie in De Lakenhal De directeur De Lakenhal, die is geslaagd, in dit museum een Interessant tentoonstelling onder te brengen, verteld gisteravond, via da derde lijn van he distri' utlenet het een ander over de expo sitie' die daar ln het kader van leumfeesten zal worden Ingericht bij de organisatoren zich voor ogen hebben gesteld een zo volledig mogelijk fotografisch overzicht te geven van de bezoekt H. M-de Koningin gedurende haar vijftig jarige ambtsperiode aan Lelden heeft bracht. Behalve dat 'op deze tentoonstelling een interessante collectie foto's te zien zal zijn van de talryke bezoeken, die H.M. aan de Leidse universitaire gemeen schap bracht, waarbij o.a. wordt terug gegaan tot het jaar 1905 en vanzelfspre kend ook haar ere-promotie in 1925 de aandacht heeft, zal mgn de Koningin ook zien ryden op een nog ongedempt Kort Rapenburg en in straten met voorheen nog zwaar geboomte, Maar ook de toe schouwers vragen op „deze platen uit de oude doos" onze belangstelling: dames in lange witte jurken (new look?), heren met vreemde bolhoedjes en vervaarlyke snorren, agenten met helmen In één opzicht zal van het programma worden afgeweken en wel wat betreft de Inhuldigingsfeesten van 1898, toen de Koningin uiteraard niet in de stad kon komen, maar er toch braaf feest is ge vierd. Spreker deelde mede, dat reeds een zeer uitgebreide collectie fotomate- Tuinfeest „Honderd jaar Op uitnodiging van de personeels vereniging van de Stedelyke Lichtfabrie ken zijn gisteravond de talryke mede spelers en -speelsters van de jubileum revue „Honderd jaar gas" per boot de uitspanning Allemansgeest getrokken om daar een gezellig tuinfeest me maken. De directeur van de Lichtfabrieken, Ir Y. Ykema-"da'rifctè allen nogmaals' harte-' lijk' VoW hfet 'gepresteerde; Upèéiaal dames van Nieuw-Brunhilde o. 1. v. r G. Ort, de personeelsvereniging en heer D. Le Feber. Allen ontvingen blyvend aandenken. Toneelstukjes, zang en tractatie wissel den af en verhoogden de stemming. Pas héél laat togen allen voldaan naar huis. Telefoonaansluiting en brandweer Met ingang van 9 Juni 1948 zyn kele wijzigingen ingegaan betreffende de telefoonaansluitingen van de brandweer. Het telefoonnummer 22244 is komen te vervallen. De thans geldende num mers zijn: Centrale, voor doorverbindin gen met de bureaux en ambtswoningen 24735; uitsluitend bureau commandant 22353, en uitsluitend voor brandmeldin gen 22241 en 22242. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN De Zondagsdienst der dierenartsen wordt waargenomen door de heren H. J. Stol, Tib. i-Jiegenbeekstraat 2, tel. 26367. en W. Weening, Rynsiohtweg 37, Oegst- geest, tel. 22816. DE MAN OP STRAAT IN ZIJN DAGELIJKS WERK Deze incasseerder van de scheldene jaren dit beroep der wel driemaal laten te- afdeling Lelden van het uitoefent, langzamerhand rugko\ lensenkennis krijgt, Inde de die menigeen hem kan be- deze nijden. het blijft niet uitsluitend bü-' geld ln ont vangst nemen. Heel wat Ned. Rode Kruis is eigen lijk de i geest, die volk onmisbare instelling heerst. Welke geest? Deze: het Rode Kruis is er voor ons gehele volk en het Is ieder De Incasseerder laad, de schets, die l-bloed-Ro'de-Kruis- is gaf van zijn be roep, is de Juiste: „niet ge makkelijk, maar mooi en voldoening-gevend. Door weer en wind moet je, maar houd je de ideële kant ln het oog, dan kan de animo lijken. Je werkt ge heel e al i i de wij heden voor hi licht laten treder zich de drager weten i worden er tijdens i ln" drlngerige „ik". dragen, waar hij Een tneasseere uit hoofde van zijn mei waardig beroep over Vooral deze man. N minder dan 0000 leden t de Leidse afdeling v het N.R.K. Het is te be- ja, ook het l komt Dan vertelt hij over zijn da- rang, stand, godsdienst of merk- oelijkse bezigheden, zijn politieke overtuiging. Rijk overal, omgang met de mensen en en arm auen worden, waar de omgang van het publiek het werkelijk nodig is, ge- met hem, de welwillendheid holpen. e stugheid van de leden, Gelukkig de incasseerder, nerk die zó zijn bescheiden werk nken ziet. Zijn leven wordt er seer- ten zeerste door verrijkt. riaal van 1925 af byeen is, vroeger perioden nog gaarne een aanvul ling wordt verwacht. Zij, die nog over foto's uit de vroegste perioden van H. M.'s regering beschikken, worden verzocht zich met de directie van De Lakenhal, tel. 20029, ln verbinding te stellen. De heer P. Herfkens heeft in deze uit zending nog het een en ander verteld het kader van de jubileum feesten te houden kinderspelen, waarvoor wel zeer in het bijzonder de dag van 31 Augustus is bestemd. In wyken, waar geen buurtvereniging gevestigd Is, wil het comité gaarne de behulpzame hand bieden en stimulerend en coördinerend werken. r ui ■v™ J] Aanrijding. Gistermiddag omstreeks 12 uur de 81-jarige wielrijder H. G. G. S., Den Haag, in de Schoolstraat, toen naar links moest uitwyken voor een derende tram. Hem passeerde op d; moment een vrachtauto met aanhanj wagen, van welke de wielrijder de I ste niet opmerkte. Toen de auto hem gepasseerd, week hij nog verder uit kwam onder de aanhangwagen. S. verwondingen op aan een d Het slachtoffer werd naar huis Koudekerk aan den Rijn Goede vangst Bij een nachtelijke controle in de stri tegen de zwarte handel, heeft de Rijk politie nabij de Koudekerkse Brug goede slag geslagen. Een bloemenauto werd aangehoudi niet uit Koudekerk afkomstig well by nader onderzoek behalve bloemi ook een geslacht varken bleek Door een handige manoeuvre wist de wachtmeesters de plaats van oc rAN sprong te weten te komen buiten de gemeente waar by huiszolF king nog meer zwarte waar, boter, ka^ f etc., werd gevonden. Hangende het onderzoek konden i geen nadere mededelingen worden d'aan. Warmond Chr. Hist. Unie. „Onze Obr. Hist. Unie heeft een eig oachet, een sfeer, waarin wij ons voelen", aldus begon de voorzitter vtiie 1E de Kamenkdeskring Leiden, de heer snd. Cnossen, zyn propagandarede, dde g j_ titeld was: „Chr. Hist, politiek". „Wa de Chr. Hist. Unie baseert op Ga Woord, acht zij de overheid als gezag9* 11 dragers bij de gratie Gods en sled ertr< bezien in dit licht moet de overheid wc igpte ierec den becritiseerd." Spr. behandelde de Inddë-polditiek, sociaal-economische problemen, het ami1011 J tenaren-vraagstuk en de doorwerkoqto. Ii van de socialistische gedachte. Verschillende vragenstellers kond: eati< Oud-Militairen vóór! Op velerlei wyze wordt gepoogd ons volk begrip bij te brengen voor de moeilykheden van onze gedemobiliseerde jongens. Zy moeten aan 't wefk en liefst zo spoedig mogelyk. Op het Nederlandse bedryfsleven rust de aangename plicht onze O.V.W.-ers, die vrijwillig; vele kostbare jaren van hun leven voor Koningin en Vaderland opofferden, de hun toekomende plaatsen in te ruimen. Er worden nu geen woorden, maar daden gevraagd! Wy willen onze jongens by hun pogingen om een werkkring te vinden, graag steunen. Ieder gedemobiliseerd militair kan in ons blad een adver tentie voor een betrekking plaatsen voor 50 van de normale advertentie- prUs. Als voorwaarde wordt alleen gesteld dat de opdrachtgever zich be- hoorlyk als gedemobiliseerde legitimeert. Tot de werkgevers onder onze lezers richten wy het zeer dringend verzoek deze advertenties met speciale aandacht te lezen en nauwkeurig na te gaan of zij een plaats kunnen vinden voor een of meer van deze jongens, die getoond hebben tot de besten uit ons volk te behoren. Directie Nieuwe Leidsche Crt. Uan boeken en tijdschriften s behoort de wereld niet, Aan ons behoort de wëreld niet, zelfs niet onze eigen kleine wereld, de India nen-gemeenschap daar hoog ih Peru': bergen, waar wy van vader op zoon heb ben gewoond. Dit is de grote klacht, die door het boek van Alegria heenklinkt. De aanklacht tegen de blanken, die werk krachten nodig hebben voor hun plan tages én soldaten voor hun legers, zodat deze tegen eigen rasgenoten moeten strij den. De Rumi-gemeenschap bestaat uit rustige handwerkers en vlijtige boeren,' mensen met echt menseiyke behoeften en verlangens, maar hun gemeenschap wordt langzaam maar zeker ondergraven door een invloedrijk landeigenaar, die langs „de weg der wet" de Indianen van hun woonplaats verdrijft en hen de onvrucht bare grond, hoger in de bergen, waar het koren vanwege het gure klimaat niet groeien wil, maar nauwelyks kan toe staan. Velen zyn dan niet meer in staat in het onderhoud te voorzien en zyn dus gedwongen op de plantages in het oer woud te gaan werken, waar zy ten prooi vallen aan malaria en andere ziekten en moeten lyden onder de wreedheid van de opzichters. De overblijvenden gaan in langdurig proces, tengevolge van hun geringe kennis ze worden tegenge werkt in hun streven naar ontwikkeling _.i door de misdadige afpersingen van hun advocaat, die gemene zaak maakt met de landeigenaar, ten onder. Hun laatste poging om staande te blyven wordt in bloed gesmoord. Ziehier in grote trekken de hoofdin houd van dit boek, waarin de schrijver de Indianen laat zien als een volk, zoals alle volken, met hun verlangen naar vrij-! hedd en recht. Prachtig tekent hy byv. de figuur van Rosendo Maqui, het hoofd der gemeenschap, die zelf wijs en recht vaardig in zijn oordeel, tot aan het einde zijn leven in de gevangenis, waar hy werd opgesloten wegens „opstand tegen de wetten" blijft hopen op een betere toekomst voor hem en zyn volk. Alegria doet in zyn boek ons niet de Indiaan kennen, slecht en verdorven, maar de Indiaan met zijn R.K. godsdienst, menig maal nog vermengd met angsten voor geesten en voortekens, kinderlyk, vast houdend aan zeden en gewoonten, afkom- van de oude Inca-beschaving. Een mooi en lezenswaardig boek, dat met zyn byna 600 bladzyden zeker geen ontspan ningslectuur vormt, maar het opneemt onderdrukten en vertrapten. H. L. Een betrekkelyk jong onderwyzer, Hans Ridderkerk, schijnt in Amsterdam niet al te best met de jeugd te kunnen opschieten. Hy aanvaardt een tijdelyke betrekking aan een 2-mans schooltje in Zuid-Oost-Friesland. Een afgelegen ge hucht. Geleerd door zijn ervaringen 1 Amsterdam, treedt hij in zyn nieuwe c geving dan ook anders op. Al spoedig weet hy de genegenheid van de kinderen en ook van de ouders te winnen. Hy tracht zijn leerlingen enigszins op te hef fen uit hun armetierig bestaan en heeft ook wel succes. Wonderlyk springt hy soms met ze om. Er zyn aardige, paedagoglsche trekjes in dit boek. Toch valt het bij verder lezen erg tegen. De verhouding van Hans tot Klaasje, een dochter van zijn hospita, doet ons enigszins vreemd aan. Hij ver telt haar zyn ervaringen op school en laat haar zelfs de schriften van zyn leer lingen corrigeren. We dachten zo, dat onderwijzer dit gewoonlijk zélf deed. Hans' verloofde in Amsterdam woitefp zelfs terwille van Klaasje wat verwa-^*'4 De lezer krygt tenslotte de indruk, zy door Klaasje zal worden verdrong: Maar 't komt toch nog in orde. Er namelyk aan de school een vacature vo hoofd en Hans Ridderkerk sollicitee Hy vindt echter geen genade in de og van de inspecteur, die hem in zijn kl |f| bezoekt. Een ander wordt benoemd Hans keert naar Amsterdam en 2 loofde terug. WiïFlf, Met een onvoldaan gevoel hebben v dit boek neergelegd. Het wekte in vang verwachtingen, die o.i. niet vulling zyn gegaan. Lies Kreyger, door Foka Loon, uitg. Jan Haan, Groningi Een „oorlogsboek" voor jonge meisji Vlot en prettig geschreven en vooral trekkelyk door de goede milieu-schil: ring en 'het boers dialect. Een meisji het boerenland verliest haar verloofde de laatste oorlogsdag in 1940. Wann: zy zich met het opgedrongen gezelschl een Duits militair in het dorp toont, ontstaan er voor haar zoveel verdiende moeilijkheden, dat zy het thi meer uit kan houden en conductri wordt op de plaatselyke autobusdien Spoedig komt een jongeman een schu plaats zoeken op de boerderij en met he wordt Lies opnieuw gelukkig. Jammer echter, dat ook dit boek mank gaat aan de juistheid der gebeu tenissen. Reeds in 1940 wordt Lies c: ductricede eerste conductrices v schenen pas eind 1942. Erger is het ei ter, dat de onderduikende jongeman 1940 reeds vlucht voorrazzia's! Di werden pas in de tweede helft van II 'het eerst uitgevoerd. Wie het j niet neemt en alleen een smakeli \p0r meisjesverhaal vraagt zal echter een pa^j aangename uren 1 1 doorbrengen. Toch is het wel zaak, dat men zich n 9eei waagt aan het beschryven van histoi sche gebeurtenissen, data niet baas is. Koor- as tlevt „Koor- en Kunstleven", kronyeke votcn. musyck ende sang, in samenwerking „Muziekleveii", muziektijdschrift Nederland en Vlaanderen. Dit officië orgaan van de Kon. bond van gemengi zangverenigingen in Nederland en divjj, se bonden in de pi'ovincie, tevens Ned. dirigenten-organisatie wordt maa deiyks uitgegeven, adres: Roeltjesweg Hilversum. Het bevat van het genoem cultuuronderdeel zeer lezenswaardige isam Lezers schrijven ons (i ons en dat De gratis concerten. in i Naar aanleiding van het bericht in ujtua: blad van 10 Juni, waarin wordt medi gedeeld, dat ln Lelden het initiati wordt genomen voor een serie gra schi orgelconcerten ln de Hooglandse ker een wilde ik U even meedelen, dat dit in mi r jeugd elke week geschiedde ik mei op Donderdagavond en wel in no° Grote of Sint Bavokerk te Haarlei en door de bekende organist Louis B bert en later door zyn zoon, Geor Robert, zoals ik mij meen te he pel; inneren. Het heeft jarenlang ve dat muziekliefhebbers getrokken. Wanne ajje men te laat kwam en de organist w i„„ bezig, moest men wachten achter gespannen koord. Hoe pryzenswaard" dus dit initiatief, nieuw is het niet. Leiden. Mej. C. A. Koe Ah

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2