|Uf tuur £fiïtsd)f nuntii! op antje Tuiters Exel danste haar bruiloft met de Prins Wist U DAG 11 JUNI 1948 lONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week. ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verb met adm -kosten) iDVERTENTIEN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. iFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Negen en twintigste jaargang No. 7532 Christelijk-^ ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken jtanhttstidi Is qfjeWeuflt myn b*rl in tey^enipoet- bur redactie en administratie HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER CHEF REDACTIE: H W J ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER Onvergetelijk feest in Lochemse boerderij LOCHEM heeft Prins Bernhard gisterenavond een grote boerenbruiloft mee- I gevierd in de boerderij van de familie Veltkamp. Diens zoon Jan Hendrik luwde er met Jantje Tuiters Exel. Het huwelijk was veertien dagen uitgesteld, i de Prins onder de gasten te kunnen rekenen. De honderd en vijftig families. vele zielen omvattend, hebben een avond beleefd, om nooit te vergeten, .en Z.K.H. arriveerde stond er, naar ziek, werden daarop bruid en bruidegom I Achterhoeks gebruik, „een glaasje _c en een glaasje zeut" voor hem klaar, Je de Prins met jhr Quarles van Ufford. CC. d. K. in Gelderland, deelde. Jatuurlijk moest de Prins de „broeds- ner" en de geschenken bekijken, hij citeerde het bruidspaar ook namens vrouw, zoals hij zei, en toen stond hij k de deel tussen de honderden gasten, te ken naar het „linibdiraaien". Het is een d gebruik, waarbij bruid en bruidegom, fyisend, in serpentines gewikkeld om'symbolisch de verbondenheid ii en vrouw voor te stellen. Jnder het schraal geluid van de, door jt feestrumoer, nauwelijks te horen Wapenstilstand in Palestina Voor het Stoplicht werd werkelijkheid plag' H: tegen coloradokever goeddeels gewonnen ratis KLM-vluchten uitgebreid tot 10 „e coloradokever-invasie aan onze kust 'de grootste tot dusver, aldus het dep. Landbouw, c.a. Ook aan de kusten Engeland. België en Frankrijk te hoeveelheden coloradokevers „alden. Mede dank zij de schooljeugd het grootste gevaar thans geweken. Het aantal uitgeloofde gratis KLM- uchten Schiphol—'Twemthe is dan ook gebreid tot 10, die worden verloot ider alle deelnemende scholen. De wolhoofden van de winnende scholen eten dan zelf de leerlingen uitzoeken. Goeree en Overflaikkee werden gis- en in totaal 180.000 kevers gevangen gedood. De „afweerelag" heeft grote resultaten lad. Daar niet is te voorzien of deze gen nog meer kevers zullen aamspoe- is oplettendheid van de strandbe- ekers geboden. erkt 1 minuut per voor het Rode Kruis Er is 3 millioen gulden nodig Snige weken geleden meldden wij dat Rode Kruis van 12 tot 1 in ii een landelijke actie zou doel niet alleen geld inzamelen, in ieder gezin contact te zoeken ?ia t werk nader uiteen te kunnen zetten. gedachte die daarbij voorstaait, F0 rd op een persconferentie over ie medegedeeld is, dat het Rode Kruis «nlijk van het gehele volk is, en wil 1 in oorlogstijd goed kunnen werken, /e a moet in vredestijd een hecht funda- ot aanwezig zijn. Behalve de gezin- In. zullen ook bedrijven en instellingen nha tocht worden door propagandisten. Sch; poogd zal worden werknemers te be- fi igen, elke dag 1 minuut voor het Rode uis te laten arbeiden. Tenslotte werd 'gedeeld, dat de campagne 3 mil- r„ gulden moet opbrengen, will het rk volledig gedaan kuninen worden. Eerste speciale aardbeienveiling te Beverwijk. bla n Beverwijk is gisteren de le aardbeienveiling van dit uden. De prijzen schommelden tussen vijf gulden 'per slof. De vooruit voor de aardbeien zijn kwantita- hef middelmatig en kwaliteit uitstekend, rank maakte kellner tot eidq moordenaar it 1 )pgezweept door de verderfelijke cht van zeventien borrels, heeft de njarige kellner N. Bakker, te Rotter- m, op 13 December j.l., de metselaar J. Jansen in de buik geschoten er isgevaarlijk verwond, de bedrijfs- r H. J. F. Kirchheiner zonder sue- Chl| beschoten en de 74-jarige weduwe Assiesvan Zadel de schedel inge- •n, zodat zij op slag dood officier O. v. J., bij de Rotterdamse itbank, noemde hem gisteren, tijdens behandeling van zijn zaak, een mar staat tot moorden, als hij drinkt' vorderde zes jaar gevangenisstraf. Crti Zapotocky, de communistische leider der vakverenigingen in Tsje- loslowakije, die als eerste minister inder „kameraad" president Gott- rald, zyn land wel in de voorhoven het Sowjctparadys zal helpen ierben Wagenaar e.a. komen 17 Juni vóór 17 Juni zullen Gerben Wagenaar, de Groot, Jan Schalker, F. Baruch, Reuter, Joop van Santen, Joop Tei- Jaap Brandenburg en A. J. Koeje- de Amsterdamse Rechtbank it staan, wegens een artikel, dat op September 1946 in „De Waarheid" Als titel droeg het stuk: „De maat weg met de regering Beel". opschrift, alsmede enkele passages, beledigend geacht voor de Ne- regering. op hun stoelen rondgedragen, feestende massa was niet tevreden voor ook Prins Bernhard, op een stoel gezeten, met een sigaar in de mond, gedragen door tientallen armen, hoog tussen menigte en deeldak zweefde- „Een wals voor de brui. degom en een voor de Prins" riep, na dit feestelijk gebeuren, een forse stem. Toen walste eerst Hendrik Jan Velt kamp met zyn bruid tussen de honderden toekykende gasten en daarna zwierde de Prins met de stralende Jantje Tuiters Exel rond. Het enthousiasme was grenze loos. Want Den Haag, Amsterdam en Soestdyk mogen boven LocrfÉfm bevoor recht zün. wat het Koninkiyk Huis aan gaat, welke bruid daar danste met de Prins? „Ik vond het heerlijk bij jullie", zei ae Prins by het afscheid om tien uur. Maai hij kwam zó natuurlijk niet weg. De fa miliefoto moest nog gemaakt worden Drie geslachten Veltkamp mét de Prins Het duurde volle vijf minuten voor de 78- jarige grootvader Veltkamp uit de massa was opgevist, maar toen flitste het blttz licht en was 't onloochenbaar bewijs van deze unieke bruiloft op de plaat vastge legd. Omstuwd door de honderden boeren i boerinnen stapte de Prins eindelijk zijn Cadillac om naar Soestdyk terug rijden. By de Veltkamps ging het feesit door. Des middags had de Prins Winterswijk bezocht. Groenlo waar hij op de K3 - nonswal een kanon uit het beleg van 1627. dat op een nieuwe affuit geplaatst werd onthulde, de Kekkense inrichtingen, die hem een viertal konijntjes voor de Prin sesjes schonken en de enige perkament- fabriek in ons land, te Borculo. Vóór de Prins ter bruiloft toog, at hü bij de burgemeester van Lochem. Vlak voor het vuren in Palestina ge staakt werd, laaide de militaire actwi- nog even op, omdat Joden en Ara bieren er blykbaar op uit waren, de gunstigst mogelijke posities te verkrij gen. Graaf Bernadotte heeft zijn reis naar Jeruzalem tot heden middernacht uitgesteld. Zoals bekend, vertrekt hij naar Rhodos om daar zyn hoofdkwartier in te richten. Terwijl Truman het be stand in Palestina een overwinning voor de Ver. Naties heeft genoemd, spreekt radio-Moskou van een gevaarlijk spel en betwijfelt of de wapenstilstand veel suc ces zal opleveren. Generaal-majoor Vi king Tham, de 52-jarige Zweedse leger leider, wordt chef-staf van Bernadotte, ter controle van de naleving der wapen stilstandsvoorwaarden. Ook zouden daar toe 63 officieren, behalve Zweden ook Amerikanen en Belgen, worden inge schakeld. In de Veiligheidsraad heeft Gromyko verzocht, dat ook Russische militaire waarnemers in Palestina zou den worden toegelaten. Maar in de raad achtte men het verstandiger BernadoOte de keuze te laten doen. Prinses Anne en de R.K. Kerk Volgens Ass. Press, hebben prelaten van het Vaticaan verklaard, dat prinses Anne van Denemarken zich door haar huwelijk met ex-koning Michaël buiten de gemeenschap van de Katholieke kerk heeft geplaatst, omdat het huwelijk vol gens de Grieks-orthodoxe ritus gesloten is. De Heilige Stoel had gehoopt, dat de vorstelijke personen een schriftelijke verklaring zouden ondertekenen om kinderen in het Katholieke geloof op te voeden. De Roemeense kranten hebben van het huwelijk geen melding gemaakt Afwikkeling geldzuivering knauwt de spaarzin De Nederlandse Spaarbankbond heeft in een adres aan de Tweede Kamerleden de belangen bepleit van 2 millioen spaar ders met fl milliard spaargelden, bond wijst er op, dat het wetsontwerp tot afwikkeling van de geldzuivering de spaarlust een knauw zal geven, en vraagt om de mogelijkheid te openen, het totale spaartegoed naar de beleggingsrekening over te schrijven. De schim van Schreieder waarde rond in de Tweede Kamer Het Englandspiel mag niet in de doofpot De in vrijheidstelling van Schreieder, Kriminaldirektor der Sicherheitspolizei, heeft in brede kringen van de bevolkmg- grote beroering verwekt. Vanmiddag oir kwart voor vier waarde de geest var deze Duitser, van deze speler uit het be ruchte Englandspiel. dat de dood van zo vele moedige Nederlanders tengevolge heeft gehad, rond in de Tweede Kamer, toen de heer Goedhart de volgende vragen stelde aan de ministers Beel Van Maarseveen: 1. Is het juist, dat de Kriminaldirektor der Sicherheitspojizei Schreieder, die in de bezettingsjaren een rol speelde in het sindsdien berucht geworden Englandspiel, op bevel van de procureur-fiscaal by het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage op 7 Juni j.l- in vrijheid is gesteld, daar van door hem gepleegde oorlogsmisdrij- ven niet gebleken zou zijn? 2. Moet op grónd van de commentaar, die van de zijde der justitie in verband met deze aangelegenheid aan het A.N.P. verstrekt werd, aangenomen worden, dat o.a.: a. Schreieder de uit Engeland hier neer gelaten parachutisten niet in vier catego rieën heeft verdeeld, t.w.: 1. degenen, die zonder bezwaar terstond doodgeschoten konden worden; 2. degenen, die nog enig belang voor het Englandspiel hadden, maar niettemin gedood mochten worden; 3. degenen, die voor het Englandspiel van waarde waren, zodat zij voorlopig niet voor executie in aanmerking kwamen, en 4. degenen, die zo voortreffelijk met de Duitse contra-spionnage samenwerkten, dat hun leven gespaard moest worden? b. Schreieder op geen enkele wijze be trokken is geweest bij de dood van enige uit Engeland hier gekomen agenten, die na hun ontsnapping uit Haaren opnieuw gearresteerd en daarna in hun cel ver moord werden? Schreieder niet medeverantwoordelyk gesteld wordt voor de als „wapen-drop ping" te Helvoirt opgezette hinderlaag, tengevolge van welke provocatie ver scheidene Nederlandse jonge mannen de dood ingejaagd zyn? d. Schreieder niet zelf voor de revol ver gezorgd heeft, waarmede de NSB-er Reydon door mannen van de verzetsbe weging uit de weg geruimd werd? 3- Indien het inderdaad juridisch onmo gelijk mocht zijn om de vrijgelaten Kri minaldirektor op grond van oorlogsmis drijven te vervolgen, achten de Ministers het dan op zijn plaats, dat Schreieders invrijheidstelling gepaard gaat met een toelichting van de zijde der justitie, waarin deze Duitser, die zo nauw betrok ken is geweest by een onafzienbare reeks van tragedies, die de vijand in de oor logsjaren over de beste zonen van ons volk heeft gebracht, een „zeer knap en correct politie-ambtenaar" wordt ge noemd? 4. Weten de Ministers overigens, dat de vele bijzonderheden, die het Englandspiel zijn uitgelekt, in brede kring grote beroering hebben ver wekt, daar nu wel is vast komen te staan, dat door deze Duitse machinatie tiental len gedropte agenten en een zeer groot aantal Nederlandse verzetslieden in de cel en voor het executiepeloton zijn ge komen, terwijl hierdoor eveneens grote- hoeveelheden wapens, die de Nederland se verzetsbeweging zo dringend nodig had, in handen van de vijand zijn geval len, en kunnen zij mededelen, wat thans gedaan wordt of reeds gedaan is om de achtergronden van dit drama bloot te leggen? 5. Bestaat zekerheid, dat: a. de vrijlating van de Kriminaldirektor Schreieder het onderzoek naar het Eng landspiel niet zal vertroebelen of belem- b. Schreieder ter beschikking blyft van de instanties, die zich met het onderzoek naar het Englandspiel bezighouden, met name van de Parlementaire Enquête- Commissie? KONINGIN BIJ APELDOORNSE BRANDWEERTENTOONSTELLING H.M. de Koningin heeft gisteren een bezoek van ruim een half uur gebracht ui de tentoonstelling van de Apeldoorn- brandweer. VADERDAG. O mandie k vader noemen may. U wijd ik straks een vaderdag Maar achzoiets is vlug gezeid. Maar waar is geld in deze tijd? Dies vraag ik U o lieve man. '.ekschrift der huisedelen ie was opgeborreld. hooggeleerde Lieftinck •n als ik. toen ik op de rr jfsel krabbelde: Op Stopper. Groter toeslag op oude pensioenen gevraagd Moet niet 25, maar 35 pet bedragen. In het voorlopig verslag der Tweede Kamer bij het 'wetsontwerp tot hoging van reeds verleende pensioenen door de toekenning van een toeslag var 25 pet., wordt vrij algemeen de voorge stelde voorziening te gering geacht. Velen achtten een toeslag van 35 pet op de van 19221944 toegekende pensio juister, terwijl voor de van 1 Jan. 1945 tot 1 Juli 1947 verleende pensioenen, de toeslag zou kunnen aflopen van 35 tot 27.3 pet. De voorgestelde toeslag vê pet staat niet in goede verhouding tot de stijging der salarissen, die sedert 1944 zijn verhoogd met 43 44 pet. Sommigi leden, die nadruk wilden leggen op de stijging van de kosten van levensonder houd, pleitten zelfs voor een toeslag van 40 pet. Boycot van kunstvoorstellingen bij te hoge belastingen Ondernemers en werknemers in d« kunst-, ontspannings- en amusementsbe- dryven hebben gisteren tijdens een ver gadering in A'dam besloten, dat in ge meenten, waar voor de „levende kunst" een hogere vermakelijkheidsbelasting dan van 20 pet wordt geheven, onder geen beding door bona-fide ondernemers voorstellingen kunnen worden gegeven. Tevens zullen eigenaren, beheerders en verhuurders van schouwburgen, e.d. het uiterste doen om hun zalen niet te huren aan mala-fide ondernemers, die voorstellingen geven, belast met meer dan 20 pet van de onzuivere opbrengst. Een Comité van Actie zal een en ander kracht bijzetten. Mag Centrale Exeraad het zaakje alleen opknappen? Niemand wil meer zitting nemen in de Ereraden voor de kunst By de Tweede Kamer is ingediend Wetsontwerp, dat aan de Centrale Ere raad voor de Kunst het recht wil gev in die zaken, die nog niet door een Ere raad voor de Kunst zyn afgedaan, in eerste en hoogste ressort te laten beslis sen. Enkele zeer belangrijke zaken wach ten nl. nog op een beslissing en het is n-iet mogelijk gebleken de leden van de Ereraden, die ontslag hebben genomen, door andere te vervangen. Gisteren opende de passagiersboot „Insula" de dienst KampenElburg Urk. Het gepavoiseerde schip in de haven te Kampen. Te Haarlem kwam gisteren een vrachtauto ter hoogte van de halte Tempe liersstraat van de Leidse tram, in botsing met die uit Zandvoort. De auto werd omgesmeten, de tram slechts licht beschadigd en de chauffeur geheel onge deerd uit zyn vernielde cabine gehaald Toch nog geld op bodem der schatkist voor pensioenverbetering Stemmen staakten over „revolutionnair gezinde" wethouders (Van Parlementsredacteur) De Tweede Kamer beleefde gisteren twee verrassingen. In de eerste plaats staak ten de stemmen by de behandeling van een amendement-Algera (a.r.), dat beoogde het ontslag van wethouders en leden van Gedeputeerde Staten slechts mogeiyk maken indien het vertrouwen was komen te ontbreken op grond van revolution- naire gezindheid. In de tweede plaats kwam minister Witteman met de mededeling, dat het overleg met zyn ambtgenoot Lieftinck over eventueel verder gaande ver beteringen van de pensioenen reeds had plaats gehad en dat hy tot zyn genoegen niet met lege handen in de Kamer behoefde terug te keren. Laten wij met de laatste verrassing beginnen. Het was begrijpelijk, dat al de Kamerleden in dichte drommen om de bewindsman gingen staan, toen hy het woord kreeg over de pensioenen kwestie. Eergisteren immers had hij, na mens de Regering sprekende, feitelijk een ultimatum gesteld: het wetsontwerp moest ongewijzigd worden aanvaard, er was n-u eenmaal geen geld. Maat hot viel nu allemaal erg mee. De aan drang van de Kamer was niet voor niets geweest. De minister kon op drie punten tot op zekere hoogte overstag gaan. In de eer ste plaats was de gevraagde verbetering het in uitzicht stellen van uitge steld pensioen voor voor 1922 ontsla genen met minstens 15 dienstjaren, aan vaardbaar. In de tweede plaats en deze verbetering is zeker de voornaam- - ging de bewindsman accoord met verhoging van de maximum-pen sioensgrondslag voor weduwen en we- tot f 5000.(thans is deze f 3000. aanvankelyk was een verhoging tot f4500.— voorgesteld). Het gevolg hier van is, dat het maximum-weduwenpen- sioen gebracht wordt op f2200.en het maximum-gezinspensioen op f 4000. (thans zijn deze bedragen resp. f 1400. en f 2400.—, terwyi aanvankelijk een ver hoging was voorgesteld tot resp. f2000. en f3600.En tenslotte bestond geen bezwaar tegen, het maximum-eigen pensioen te verhogen tot f 4800.Het oorspronkeiyke voorstel behelsde een verhoging van dit maximum van f 4000. op f4500.terwyl practisch de gehele Kamer had aangedrongen op een ver hoging tot f 5000. Een zucht van verlichting steeg op ulit de Kamerleden-kluit, nadat de be windsman een Nota van wijzigingen, die deze concessies concretiseerde, aan de voorzitter had doen overhandigen. Al DAT Zutfen over wil gaan tot de stich ting van industrieflats en een bedrag van f5000 denkt te fourneren voor het nder- zoek naar de mogeiykheden ervan. DAT het B.G. te Amsterdam een ex- arbeider van de Storkfabrieken aldaar, M. J. van den Berge, 9 jaar gevangenis straf oplegde, wegens verraad met do delijk gevolg van een medearbeider. DAT de K.N.A.C. er voor yvert dat de grens van het tarief der motorrytuigen- belasting van 800 kg ejgen gewicht wordt verlaagd of opgeheven. DAT voor de Bosse rechtbank 7 jaar geëist tegen A. Gruijters uit Helmond, ie in Februari, na een ruzie te Mierlo, zijn achtervolger S. dood stak. DAT de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel op 24 en 25 Juni in de Stadsge hoorzaal te Leiden haar jaarvergadering houdt. DAT de officier der Marinestoomvaart dienst der le klasse, P. L. Koppen, be noemd is tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. DAT per 15 Juni de Boersbergweg en de Fonteynallee by kasteel Doorwerth lor personenauto's opengesteld worden. DAT de botanische tuin der Staats- ynen bij Terwinselen gedeeltelijk ge reed is en kosteloos te bezichtigen. DAT de op 17-j. leeftijd tot de Land wacht toegetreden Geert Gerrits uit Weyerswold, die zyn arrestanten mishan delde, van het B.G. te Assen 9 jaar kreeg (eis 11 jaar). DAT de tramlyn van Aken naar West- Friedhof binnenkort tot de grens bij Vaals wordt doorgetrokken. DAT te Nijmegen ook een gedenkteken zal worden opgericht voor tijdens de oor log gevallen burgers. DAT de Ned. kolenproductie in Mei j.l. 838.600 ton bedroeg (April 961.300) en de invoer in deze maanden resp. 222.700 en 260.800 ton. DAT te Belfast het 10.000 ton metende vrachtschip „Schiedyk", voor de H.A.L. gebouwd, te water is gelaten. DAT op 31 Aug. te Den Bosch een grote allegorische optocht met 700 personen wordt gehouden, welke op 4 Sept. met alle deelnemers en praalwagens te R'dam te zien zal zyn. DAT het personeel van de Kon. Marine 7500 bijeenbracht voor het onderhoud van Nederlandse oorlogsgraven. DAT voor het A'damse B. G. 10 jaar werd geëist tegen de politieagent W. Th. Teunissen aldaar, die, in dienst van het bureau Joodse zaken, vele Joden aan de Duitsers uitleverde. DAT op 14 Juni te A'dam de 17de int. wolconfersntie geopend wordt en minis ter Van den Brink Donderdagavond de deelnemers in het Paviljoen Vondelpark zal toespreken. DAT het Eerste Kamerlid Wyers de ministers Lieftinck en Van Maarseveen vragen heeft gesteld over onbillijke be lasting, waardoor het aan de rechterlyke macht betaalde achterstallige inkomen voor een groot deel weer wordt opge slokt. DAT het Tweede Kamerlid Donker minister V*i Maarseveen vragen heeft gesteld of hy voornemens is wetsvoor stellen te doen tot verbetering van het gevangenisstelsel en of een college voor het „gevangeniswezen" zal worden inge steld. DAT minister Van Maarseveen niets voelt voor algemene opschorting van alle naturalisatieverzoeken, na Mei 1945 ingediend door Duitsers, die niet actief aan het verzet hebben deelgenomen. DAT het ontwerp K.B. regelende de dekking van het risico van reizen pei vliegtuig door ambtenaren, aan de Re gentes is toegezonden. DAT te Almelo 68 j. oud overleed de mede-oprichter der gelijknamige textiel fabrieken Jacques Hedeman. DAT de tramkaarten-actie voor de Stichting '40—'45 te R'dam ruim f14.000 opleverde. DAT een dode coloradokever geen schade meer kan aanrichten en men verstandig doet zo'n beest na opsporing terstond te vernietigen daar dan ont trokken Maasstedelingen, van 11 November 1944, verzocht heeft, hun belevenissen op schrift te stellen en toe te zenden aan R.V.O., Postbus 12, A'dam. DAT dit bureau reeds over 4000 parti culiere verzamelingen beschikt en over een aantal dossiers, die, naast elkaar gezet, een lengte van 2 km beslaan. DAT wij gisteren uit Indië een exem plaar van onze krant als onbestelbaar terug ontvingen, hetwelk daar circa een jaar had rondgezwalkt en dan ook nog uit de tijd van het kleine formaat stamde. DAT het R'damse echtpaar C. Cats- burg-Bezemer 22 Juni 50 jaar is trouwd. DAT tegen mr A. v. d. Deure, die de Arnhemse rechtbank Vi jaar kreeg wegens belastingontduiking, thans v het Hof aldaar 1 jaar werd geëist 24 Juni arrest wordt gewezen. op de 50.000 vluch.en uitgesloten i. DAT de Leidse dekenfabriek Zaalberg van de netto winst ad f105.000 8 pet (v.j. 7) wil uitkeren. DAT ook de commies-griffier der Eer ste Kamer, mr J. v. Andel Gzn., deel zal uitmaken van de z.g.n. Aruba-i DAT in Sept. te Maastricht Academie voor beeldende en toegepaste kunst zal worden geopend onder de naam Jan van Eyck-academie. DAT de goud- en zilverfabriek Gerrit sen en Van Kempen te Zeist 9 pet. (v.j. 6 pet.) zal uitkeren van de netto winst ad f 166.000 en een nieuwe emissie over wogen wordt. DAT er valse textielpunten „Reserve J" en ,.J vyf punten" in omloop zyn waar van de groene kleur te donker zwarte opdruk grover is dan v DAT het bij Harderwijk aangespoelde vrouwenlyk niet van het verongelukte jacht Jan van Gent blijkt te zyn. was niet iedereen volledig bevredigd, toch was iedereen blij dat althans tot op zekere hoogte aan de geuite verlan gens was tegemoetgekomen. Alleen de communist Koenen bleef helemaal tevreden. Vandaag zal het wetsontwerp n-u verder worden behandeld. De i zitrter wekte de Kamerleden, die ai dementen hadden ingediend, op om deze voor de verdere behandeling in te trek ken of aan het gewijzigde voorstel aar te passen. De motie-Van Sleen, waarby de wenselykheid van toepasselij'kverkla- ring vam de verzachte cumulatie-beper king ook voor voorlopig gepensionneer- dien werd uitgesproken, werd zonder stapaming aangenomen. (Voor vervolg zie Pag. 3) OUD-HOOFDCOMMISSARIS W. H. FRANSEN KRIJGT 6 JAAR De gewezen wnd. hoofdcommissaris an politie te Utrecht, W. H. Fransen, die tijdens de bezetting ook korte tijd hoofd- nissaris in Den Haag is geweest, i: door het Utrechtse B. G. tot 6 jaar (m.a.; veroordeeld. Hij mag geen openbare ambten meer bekleden en de kiesrechten werden hem voor het leven ontnomen. De eis was 15 jaar. Dwangpositie We zitten in Indië weer eens in de knoei. Dat is niet de eerste maal en als dit kabinet aanblijft, zal het ook wel niet de laatste keer zijn. Maar dit keer is het niet alleen de re publiek, die ons narigheid bezorgt, ook de Commissie voor Goede Diensten (pro duct van bedilzucht van de Veiligheids raad en Nederlandse slapheid) levert .oeiüjkheden op. Men kent de geschiedenis. Djokja sloot een accoord met Sowjet-Rusland. Dat in strijd met de „Renville"-overeen- komst. die het aanknopen van buitenland se betrekkingen aan de republiek niet toestond. Nederland nam dit ftiet. ten minste als met het vragen om inlichtingen Djokja gaf enkele tegenstrijdige verkla ringen en toen overhandigden we een waarin we een duidelijk antwoord vroegen, o.a. dat Soeripno zou worden gedesavoueerd. Dat antwoord is er natuurlijk nog niet, Djokja houdt zich op de vlakte, kykt de kat uit de boom. Nederland was beleefd. Het sloeg niet met de vuist op tafel. Het brak de onder handelingen niet af, wat niemand be greep. Maar de delegatie durfde niet an ders. Ophouden met onderhandelen zou de bean vrij maken voor initiatieven van de Commissie voor Goede Diensten. Zo lang er onderhandeld wordt en er dus contact is tussen Djokja en ons, kan de Commissie alleen wat zeggen als er haar om gevraagd wordt Volgens de laatste berichten schijnt de Commissie met die positie niet tevreden Ze ging trouwens haar boekje al een keer meer te buiten. Nu is ze bezig, voor stellen uit te werken om wat meer gang achter de onderhandelingen te zetten. Ne. derland is n.l., volgens de Commissie niet oprecht. Wy gaan maar door met het vor men van een federale regering. Wy hou den met de goedwillenden conferenties en daardoor isoleren we Djokja. Dat Djokja zelf steeds geweigerd heeft, mee te werken en de zaak op de lange baan heeft geschoven, is tot het brein van de Commissie-leden nog niet doorgedrongen. Dat is ook niet nodig. Djokja heeft toch gelijk. De plannen van de Commissie wa ren geheim, nog niet gepubliceerd, maar in Djokja wist men er van en dus had Djokja allerminst haast om aan Nederland antwoord te geven. Nederland is al zovele malen over de brug gekomen, dat het dit maal ook wel zal lukken. En dus: Djokja lacht en wacht. En daardoor is Nederland ook gedoemd te wachten om tenminste de Commissie geen kans te geven, haar voor de repu bliek gunstige voorstellen te lanceren en zo zitten we weer in een dwangpositie, als vrucht van een progressief beleid. Het is narigheid op narigheid. Telkens trekt Djokja aan het langste eind. Het roer moet daarom om. Dit kabinet moet verdwijnen We hebben een Rege ring nodig, die vastberaden weet op te treden. Die de Commissie voor Goede Diensten in een gerieflijk K.L M -vlieg- tuig naar Lake Success terugbrengt en de Veiligheidsraad kort en bondig ver telt. dat we op de Commissie geen prys stellen en dat we zelf onze boontjes wei zullen doppen. Dwarskykers, die met de tegenstander onder één hoedje spelen, kunnen we missen. Die taal. de jongste geschiedenis heeft dat geleerd, verstaat men in Lake Success. Daar heeft men respect voor. Maar niet alleen de Veiligheidsraad, ook da Indische volkeren zullen die taal en die daad begrijpen en weten te waarderen. Van de huidige politiek begrijpen ze geen zier Het is voor hen, evenals voor ons, elke dag een raadsel, dat er met Djokja nog onderhandeld wordt. Zelf doen ze niets liever dan zich van Djokja ddstanciëren en Djokja zou die taal ook wel moeten begrypen. Het zou het eind zyn van het Soekarno- bewind, waaraan hoe langer hoe meer in heemsen zich onttrekken. Het zou het begin zyn van een geheel vry Indië. Maar tot zulk een daad komt de Huidige meerderheid nooit Daarom moeten we een nieuw kabinet hebben, dat van zich af durft te spreken. Dat het haar gegeven gezag durft hand haven. Dat straks de bezem durft halen door de kliek, die in Batavia de touwtjes in handen heeft. Daarom moet 't roer om. By de stembus hebben we de kans. La ten we die goed gebruiken. Nederland zal niet zwichten voor druk, zegt Van Klef fens Veiligheidsraad wil nog een week wachten In de zitting van de Veiligheidsraad over Nederlands-Indië heeft mr Van Kleffem verklaard, dat de besprekingen in de Raad door sommigen gebruikt worden om druk uit te oefenen op de Nederlandse Regering, doch het Nederlandse volk is naar zyn aard niet genegen, voor een dergelykc druk te zwichten. De beraadsla gingen werden daarna uitgesteld tot 17 Juni 10 uur 30 New Yorkse tyd. Er ion niet gewacht worden op het rapport der Commissie van Drie- Palar loopt achter de feiten aan kwam de republ. vertegen woordiger Palar aan het woord met de beschuldiging, dat Nederland tracht de Veiligheidsraad te verlagen tot een registratiebureau van voldongen feiten. Hij verzocht de Raad om verzachting van de belemmeringen van het handelsver keer door de Nederlanders, noemde de volksstemming op Madoera een comedie en de West-Java-conferentie een kunst matig werk van de Nederlanders. De republiek zou echter doorgaan met de onderhandelingen. Mr Van Kleffens wees er op, dat Palar achter de feiten aanloopt, daar er op 7 Juni een verkeersovereenkomst met de republiek is getekend. De republiek heeft weliswaar het accoord der „Renville" getekend, doch droomt desniettemin van een eenheidsstaat onder republikeinse leiding. Het is weer de oude geschie denis: De republ. regering aanvaardt bepaalde voorstellen, doch kan die ach teraf niet nakomen wegens oppositie in republ. kringen. Wat Madoera betreft, is het volk zich vrij kan uitspreken en de bevolking wil dit niet meer verruilen het Ned, bestuur de enige waarborg, dat voor het republ. bewind. Het staatshoofd van Pasoendan is een republikein. De toestand in Indië betekent in het geheef geen gevaar voor de wereldvrede, aldus spr. en hij vroeg de Raad de grote lijnen te volgen en zich niet op te houden met b^uzclingen. I: ddels heeft de Commissie var. Drie door middel van haar woordvoerder te Kalxoerang bevestigd, dat gebeurtenissen op komst zyn. Het be zoek van het Amerikaanse lid Dubois aan dr Van Mook hield hiermede ver band. De Commissie was zeer bezorgd over de huidige stand der onderhande lingen. Voor het overige staa.n de be sprekingen stil en Maandag zullen beide delegaties zich naar Batavia begeven, omdat de onderhandelingsperiode te Ka- lioerang afgelopen is. Smuts is gisteren, tijdens een plech tige ceremonie, geïnstalleerd als kanse lier van de universiteit van Cambridge. Hy begon deze functie met het verlenen van een ere-doctoraat aan ChurchilL WEERBERICHT Hetzelfde weertype Tot morgenavond verwacht De Bittt Droog weer behoudens een kans op en kele verspreide onweersbuien, voorname- lyk in het Zuiden en Oosten van het •and. Overdag zonnig en behalve langs de Waddenzee warm weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelyke richtingen, doch in de namiddag op enkele plaatsen invallen van een koelere zeewind. ZON EN MAAN. 12 Juni. Zon op 4.20. onder 21.—. Mesa belangrijke op 9.47, onder 0.46. 14 Juni E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1