Wankelbaar evenwicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 8 JUNI 1' Verkeers- en trambrug nabij Haagse Schouw wordt grondig gerestaureerd ^Werkzaamheden volgende week beëindigd De brug aan het Haagse Schouw, een belangrijke schakel in de rijks weg AmsterdamDen Haag, onder-# gaat een grondige restauratie. Zater dag 29 Mei Is men met de werkzaam heden begonnen en, naar deskundigen ons hedenmorgen mededeelden, hoopt men de volgende week de laatste hand aan hot herstel van de brug te leggen. Met de gele tram is het anders gesteld. Deze gaat niet verder dan halte Haagse Schouw. De passagiers worden dan per ibus naar Leiden gebracht. Gemiddeld le vert deze situatie tien minuten vertraging op. Het is een verheugend teken, dat de hier werkzaam zijnde arbeiders alles werk 9tellen om de restauratie mogelijk te doen verlopen. Er wordt hard gearbeid, ondanks de brandende zon gisteren jiet wegdek van de brug wordt geheel vernieuwd, er komen nieuwe rails, ter wijl ook aan de ondersteuning van de brug het fiodige wordt gedaan. Wegdek, rails en ondersteuning verkeerden in een toestand van verval, en men achtte het enige weken geleden noodzakelijk, dat spoedig met het werk een aanvac gemaakt. De uitvoering is opgedragen N.V. Bosman te Rotterdam en de firma L. de Koning, eveneens te R< ruim twintig man zijn ze na; Schouw gekomen om de hers heden te verrichten. Nieuw materiaal werd in de loop van de vorige week aan gevoerd en thans is het bedrijf vol actie. Het is te begrijpen, dat het verkeer zijn i niet kon nu via t verkeer naar de Hofstad door genoemde firma's ge- Auto's Leiden gaat om, slagen auto's enigszins in haar gang vertraagd, maar van een ernstige stagnatie is geen sprake. Nieuws van 't Zendingsbureau te Oegstgeest Evangelisatie onder de Chinezen Distributievaria De uitreiking van bonkaarten voeding», middelen 808, tabaks-, versnaperingen- kaarten 808 en toeslagkaartjes aan jonge en a.s. Moeders vindt plaats in het Stad huis (ingang Breestr., eerste deur 'voorbij de trap) van 8-30—12 en van 2-4.30 uur. Meegebracht dienen te worden: stam kaarten voor alle gezinsleden, inwisse lingsbonnen van de thans lope kaart, eventueel contrólekaart Moeders (voor toeslagkaartjes). Morgén (Woensdag) zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 37801 t/m 43200. Hazerstvoude Draagt Elkanders Lasten. Morgen wordt een huis-aan-huis-col- leete gehouden ten bate van het C.N.V.- fonds „Draagt Elkenders Lasten". Aanrijding. Maandagmiddag had een ernstige rijding plaats op de hoek van de Dorps straat en de provinciale weg, tussen een vrachtauto van de vrachtrijder K. alhier én een luxe auto. Terwijl de chauffeur Th. K. met zijn vrachtauto het Oosteinde van de Dorpsstraat uit kwam rijden de provinciale weg gedeeltelijk was passeerd, kwam van uit de richting Bos koop een luxe auto aanrijden, bestuurd door een R.K. liefdezuster van Zoeter- woude. Doordat de bestuurster'van de luxe auto vermoedelijk door verbou wereerdheid inplaats van te remmen meer gas gaf, reed zij met een flinke gang opzij tegen de vrachtauto aan. Door de schok kwam zij met haar voorhoofd tegen een ijzeren stang aan en liep gapende wond op. Na door dokter Meijst alhier te zijn verbonden, is zij met haar •uto vervoerd- Hillegom Bazar Chr. Fröbelschool. De 2-daagse bazar ten bate van de Chr. Fröbelschool der Geref. kerk heeft de verwachtingen overtroffen. De voorzitter deelde mede. dat dank zij de actie van he-, hoofd der school, mej. Rietkerk, gecon stateerd motfht worden dat de school uit gaa<t, zowel in kwaliteit als in kwan titeit. Sizo I—Llsser Boys. Nu Zaterdag jl. Sizo I gewonnen heeft van Rijnsb. Boys, zal Zaterdagavond - - te Sassenheim de wedstrijd gespeeld v den tussen Sizo I en Lisser Boys. De win naar krijgt een beker. Katwijk aan den Rijn Geref. Kerk.* Bij de gehouden stemming werd ouderling in de Geref. Kérk gekozen de heer Th. v. d. Meij. Koudekerk aan den Rijn Bestuur C.-H. Kiesvereniging. Het bestuur van de Chr.-Historische Kiesvereniging is thans als volgt samen gesteld: C. Stroo, A 48a, voorzitter; R. C. 6chellingerhout, Lage Waard, secretaris; A. v. d. Ent, Hoge Waard, penningmeester Uitreiking van bonkaarten. De uitreiking van nieuwe bonkaarten was hiet bepaald op Maandag 7 Juni j.l., maar op Woensdag 7 Juli, de dag der verkiezingen. Wij bieden onze lezers verontschuldigingen ^n deze fout. Sassenheim Jeep contra tram. Een jeep met brandweerlieden uit Muiden werd Zaterdagmiddag door de tram gegrepen nabij de R.-K. kerk. De inzittenden wisten zich, door uit de wa gen te springen, te redden, maar de jeep bleek tegen de tram niet opgewassen. Sfeer in *t gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! Volkstuincomplex „Het Noorden' wordt Zaterdag irn gebruik genomen Het bestuur van de Volksbui ifdersver eniiging „Het Noorden" heeft het voome men, het volkstuincomplex a.s. Zaterdag om 3 uur te openen. Het complex is te Pad, ingang Maresingel, tej Sted. Lichtfabrieken. Officiële publicatie Onteigening van percelen ten Westen van de Stationsweg en ten Zuid- Westen van de Lage Morschweg. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis Van belanghebbenden, datj^an het College van Algemene Com missarissen voor de Wederopbouw de aanzegging is ontvangen, dat het is c gegaan tot onteigening ten name van de gemeente Leiden van een aantal per celen, gelegen ten Westen van de Sta tionsweg en ten Zuid-Westen van de Lage Morschweg. De op deze onteigening betrekking heb bende stukken liggen gedurende twee weken voor een ieder ter kosteloze in zage op de gemeente-secretarie, afdeling Algemene Zaken. LEIDEN, 8 Juni 1948. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Carl M., z. v. C. M. Wester- ann en M. A. H. Walter; Johanna N. E.. v. G. Groen en L. S. v. d. Vijver; Karei z. v. C. Hakkert en B. Meester; Helena A., d. v. P. J. van den Broek en J. Koet; Petronella E. J. M., d. v. T.* Driessen en P. M. M. Rosier; Wilhelmina M., d. v. W. Wagemans en M. C. Wendt; Maaike C., d. van L. J. Teeuwen en M. Brugman; Robert, z. v. J. J. Braggaar en E. Noor- duin; Wijnand, z. van J. B. Sloos en J. Koet; Franz, z. v. F. Bronsgeest en S. E. v. d. Waals; Elsje, d. v. J. de Groot en T. E. Stoker; Willem C. M., z. v.-C. Sloos en J. van Rijn; René A., z. van W. F. C. van Werkhoven en M. C. van Overeem; Leonardus J. C., i. v. J. H. v. d. Éwaan en A. S. Struelens; Sander, z. van D. C. Hilarius en J. C. v. d. Nat; Cotmelis J. M., z. v. C. M. A. -A. Mol en E. M. F. A. Bol* sius; Antonius A. M.. z. v. A. A. Roden burg en A. A. van Breukelen; Theodora G. M., d. v. W. Luiten en T. M. van Veen; Maria, d. v. C. de Zwart en K. Hoek. OVERLEDEN: M. Redegeld, wed. F. J. Kriek, 74 jr; A. Bouwmeester, wed. van J. Voorbij, 76 jr; K. Pelt, man, 82 jr. GEHUWD: J. G. Wijnbeek en M. v. d. Molen; J. Rijnboutt en M. H. A. Vervoort; J. Zitman en C. Roodenburg; C. H. v. d. Linden en M. P. de Graaff. Portugese Buitenkerk te terrein geweest vén een Evangelisatie-campagne, die nootschap „Liang-Liang" te Sjanghai. Er werden twee diensten per dag gehouden: en 's avonds; vooral de avond- /erden druk bezocht, dikwijls dan tweeduiz Op de laatste avond was de kerk vol ler dan ooit. Wij zaten bij het orgel, een echt oud.-vaderlands orgel, en het is een wonderlijk gezioht om deze voormalige Cognagmieskerk gevuld te zien met dui zenden Chinese mannen en vrouwen, die aandachtig luisteren *en zich met waaiers •koelte toewuiven. Ook hier was het als bij dergelijke bijeenkomsten in Europa: een korte een voudig toespraak van hart tot hart en veel zingen. Vaak twee-regelige refrei nen, die talloze keren worden herhaald, als: „Jezus heeft de duivel overwonnen" en „Dicht bij Jezus, mijtn Heer" Opval lend is, hoe gemakkelijk vele mensen in het Oosten spreken; zij behoeven blijkbaar niet naar woorden te zoeken spreken vlot en voor de vuist weg. Een nieuw gezangenboek voor de kerken in Indië Het kan'voor de Kerken in Indië van grote betekenis worden,- dat onlangs een eerste deeltje verscheen van in het In donesisch vertaalde liederen uit de z.g „Hasperbundel". Dit eerste deeltje is-ver zorgd door ds I. S. Kijne. Het bevat 100 liederen, vhn welke tot nu toe geen enkele in het Indonesisch was vertaald Volgens deskundigen is de berijming uitstekend en de woordkeuze in nauwe aansluiting met het huidige Indonesisch spraakgebruik. Wanneer we het verge lijken met de berijming van de „Maz- moer Tahiti", zal iedereen overtuigd zijn dat deze berijming een gebeurtenis van groot belang is voor de Kerken van Indië. welke, naar wij hopen, van deze bundel gebruik zullen maken, zoal ndet direct in de godsdienstoefeningen, dan toch wel in verenigingswerk e.d. Het is de bedoe ling. dat met medewerking van enkele Christenen de vertaling van meerdere liederen op deze wijze wordt voortgezet. De bundel, die' zeer goedkoop in omloop wordt gebracht, is voorzien van'cijfer schrift zowel als van notenschrift, ter wijl ook 4-stemmige harmonisaties in een aparte uitgave verkrijgbaar zijn. De Haagse Indische gemeente In Den Haag is een kleine Indische gemeente, die in een gebouw in de Heemskerkstraat 10 elke Zondag gods kleine groep Christenen geholpen, waar zij konden. In 1942 is hun - voorganger, de heer Kamu, die op een zendings-nor- maalschool een eenvoudige theologische opleiding had genoten, in een dienst, onder leiding van ds Straatsma, tot pre dikant bevestigd. Voor deze dienst be stond ook van Mohammedaanse zijde veel belangstelling. Onder zijn gemeenteleden telt ds Kamu ook veel Indonesische stu denten. Tot dusver was er nog weinig officieel contaot met de Prot Kerk in deze Kerk heeft nu aan het Kerkbestuur voorgesteld om de inzegening va: Kamu te bevestigen en zijn gemeente te nnen als een buitenlandse gemeente de Prot. Kerk in Indië. Nog eens: de prijzen van fietsen Het Centraal Bureau voor de Rijwiel handel te Amsterdam vestigt er onze i dacht op. dat het bericht in de N.L.C. Woensdag 2 dezer onder het hoofd „De prijzen van fietsen" een verkeerde indruk kan geven. Er zijn namelijk de door de fabrikanten te berekenen prijzen e aan de detailhandelaren toegestane ges genoemd. Prijzen en marges zijn door het directoraat-genefaal van de prijzen vastgesteld. De verkoopprijzen voor. het publiek luiden dientengevolge als volgt: Herenrijwielen met terugtrap remnaaf f 108,25 HerenrijwJel met trommelrem op het achterwiel f 119. Damesrijwielen met terugtrap remnaaf f 111,25 Damesrijwielen met trommelrem op het achterwiel f 112,— TWEE GEDENKLEPELS. Georg Nilsson ontwierp twee gedenk- lepels, die door de Gerofabriek werden gefabriceerd ter herinnering aan het 50- jarig Regeringsjubileum van H. M. de Kóningin Men heeft gemeend, H. M. niet beter te kunnen huldigen dan door op de lepels de erenaam „Moeder des Vader lands" te vermelden. Op de grootste lepel is-bovendien het bekende ..Wij willen on^ zelf zijn en blijven" ingestempeld. Zeeuwse familienamen In de rubriek „Van boeken en tijd schriften" is Zaterdag de titel van één der boeken weggevallen. Het betreft hier het werk van dr P. J. Meertens, uitge geven door de N.V. A. Rutgers te Naar- den en besproken door de heer A. Wissel te Leiderdorp. De titel is „Zeeuwse fami lienamen." Er zij noè op gewezen, dat naast de naam Zirkzee ook de naam Zie- rikzee te Leiden voorkomt. Het elfde lustrum van de R.K. Stud. Ver. S. Augustinus Principiële rede van pfof. H. L. van preda Het elfde lustrum van de R.K. Stu dentenvereniging Augustinus, dat Za terdag werd ingezet met een kinderfeest, georganiseerd door l^t Sint Maartens- clubje, en met een zeer geanimeerd reünistendiner, werd Maandae officieel herdacht met een plechtige dienst Sint Lodewijkskerk en een buitengewone algemene vergadering in het groot-audi- irium der universiteit. De pontificgle H. Mis in de Lodewijks kerk werd opgedragen door de bisschop Haarlem, mgr J. P. Huibers. In zijn toespraak tot de studenten wees de bis schop op de noodzakelijkheid zich bij alle wetenschappelijke arbeid te laten leiden door de theelogie en de wijsbe geerte. Een krachtige aansporing, de heid te bewaren, besloot de met grote aandacht aangehoorde rede. In het groot auditorium verzamelde zich des middags een illuster gezelschap. Wij merkten o.a. op de rector-magnifi- prof. mr J. C. van Oven, de burge meester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, prof. mr P. J. M. Aalberge, oud-minister en lid van de raad van State, en als*hoogste kerkelijke autoriteit de Pauselijke nuntius, mgr. Paolo Giobbe. In zijn met gloed voorgedragen rede bestreed prof. H. L. van Breda O.F.M. de huidige Humanisten het alleenrecht op deze naam. Een heldere uiteenzetting de geschiedenis van dit Humanisme was inleiding tot een betoog v niet-tegenstrijdigheid van geloof tenschap. Prof. Aalberse belichtte als bij uitstek deskundige (hij behoorde mede tot de oprichters) oorsprong en bedoeling Augi^tinus, er zijn blijdschap over sprekend, dat de Civitasgedachte de eniging tot haar oorspronkelijk karakter terugvoerde. Een bewogen gelukwens besloot zyn woorden, die met een dave rend applaus werden beantwoord. Installatie van het ere-lid prof. dr P. H. van Laer, riddering der avunculi en een receptie besloten het 'ófficiële ge dekte van de'feestviering. „Madeleine" maakte entree Hedenmiddag opende, in de Haarlem- oiaiirteit in dames- en betere genre. Een niet zou Voorheen was hier de aardappel-handel van de firma H. v. d. Vlist gevestigd, die dit pand echter sinds November 1947 had leeg staan. In Februari werd onder de beruchte moeilijke omstandigheden be gonnen met de verbouwing en het moet gezegd: het resultaat mag er zijn. De.win- keliers van de Haarlemmerstraat traden de nieuwe firmanten: de heren O. B. Be rets en H. Reiss, zeer welwillend tege- belangstellang met vijf l.v. mej. M. Vellinga) Ean schat van bloemen gaf een feestelijk tintje aan het geheel. De school was dicht wijze hoofd doet schudden, moest de vader bij de kantonrechter oj het matje komen. Het bleek, dat dochter had gev< kantonrechter, „dat ouders dit maanden lang geloven" Het O.M. eiste f 10 boete of vier dagen hechtenis. De uitspraak was f 5 of twee dagen. Internationalestrijd tegen ziekteverschijnselen Zo gaat het ook bij onze cultuurge- waspen, de gewassen, die de landbou wers en de tuinders op hun grond, in hun bakken, kassen en warenhuizen te len. Ook hier schijnt het, dat naarmate die gewassen- meer „veredeld" worden, de weerstand tegen een groot aantal be lagers minder krachtig wordt. Niet alleen moet het meer dan voor heen voorkomen van allerlei ziektever schijnselen bij de cultuurplanten gewe ten worden aan het al maar doorgaande veredelen, dus, van ons standpunt uit ge redeneerd, verbeteren der gewassen (de plant als plant beziende kan men zeggen, verslechteren, immers verzwakken), ook andere invloeden kunnen hier werken. We noemen o.a. bemesting, verwarming bodemverandering, enz. Veel aandacht wordt aan het optreden van allerlei ziekteverschijnselen besteed. Wel een bewijs van hoe grote betekenis deze kunnen zijn voor de boer, de tuinder en de fruitteler. waartegen we opge- krachitig en doelbewust optreden. De octflog heeft een krachtdadig optreden tegen deze vijand no. 1 van onze aardappelen lamgelegd, met als gevolg, dat sommige buitenlandsè uit de vakbladen en -tijd- Een belangrijk deel van de ruimte wordt ingenomen door de ru briek: plantenziekten. Onder plantenziek ten verstaat men in dit verbaal alles wat de planten sohaadt, dus ook b.v. in sectenschade en onkruid, wat, strikt ge nomen geen ziekteverschijnselen zijn. Niet alleen in ons land, v#aar land- en tuinbouw op zeer hoog pei-1 staan, ook in andere landen is de vakliteratuur «Voor Onder de rook ran de Sleutelstad Rijnsburg Raadsvergadering. De raad vergadert a.s. Vrijdagavond om uur in het gemeentehuis. De agenda verm.eldt: voorstel van B. en W. tot aan schaffing van een nieuwe vuilnisauto; idem tot demping en bestrating van de Langevaart; verzoeken om vergoeding van vervoerskosten van leerlingen naar de Chr. U.L.O.-school te Katwijk; idem tot vaststelling van een verordening op de .heffing van een baatbelasting: idem tot restitutie aan het vast gemeenteper- soneel van 2Vz pensioenspremie over 1947; wijzigingen der gemeentebegrotin gen 1947 en 1948. Veertig jaar melkhandelaar. Morgen zal het veertig jaar geleden zijn, dat de melkzaak van de heer C. D. van Delft werd geopend. Ofschoon het toen gemakkelijker was een zaak te be ginnen, was het niet altijd even gemak kelijk een zaak te handhaven. Er wer den ware melk-oorlogen gevoerd tussen de concurrenten. Toch was het ook een romantische tijd: Van Delft maakte bijv. nog de tijd mee, dat de melkventers hun melk sleten -met een juk met emmers. De 'zaak van de heer Van Delft liep goed en kon gestadig uitbreiden. Het veertigjarig jubileum zal dan ook met vreugde worden gevierd. Morgenmiddag zal er een receptie worden gehouden in „Concordia". Jubileum T. Kralt. Het heeft de heer T. Kralt'bij de vie ring van zijn 60ste verjaardag niet aan belangstelling ontbroken' De jarige was goed in de bloemetjes bezet en.in de sigaren. Blijk van belangstelling gaven o.a. de kring-veilingen, het bedrijfschap voor sierteeltproducten, de groep bloe misterij, het bestuur van de tuinbouw school, de boerenleenbank, de kiesvereni ging „Nederland en Oranje'^en hel meente-personeel. Jonge kerk. Gisteravond werd door „De Jonge Kerk" een geslaagde avond gehouden de zaal achter de kleine kerk. De heer S. P. Tabaksblatt sprak over „Israël en de huidige ontwikkeling in Palestina, te bezien 'in het licht van de hoofdstuk ken 911 van de Romeinenbrief', zag de moeilijkheden, waarin Israël thans is geraakt, als het begin vai laatste der dagen. Jeruzalem is voo zoveelste» maal in de geschiedenis puinhoop,' het land een speelbal elkaar beconcurerende machten. Men ge- love niet, dat de Arabieren er komen om hun broeders te bevrijden van dreigende gevaar van een Joodse o heersing, nee, Palestina is nog steeds begerenswaardig bezit. Het Joodse volk echter is ook nog steeds het volk Gods vejbond. Ofsehoon de Jood het Christendom haat, moeten wy nooit ver geten, dat ons d*y>r zijn ongeloof het goede is geschonken. Onze taak is: hem jaloers te maken, zoals Paulus zegt. God heeft met deze wereld nog een plan: het zal een glorie worden en Israël zal wederom opgenomen worden, als de ver- Jan Stout 12 Het geoefende oor van Van Dongen hoorde het al vöór de eerste droppel ge vallen was Even was het bladstil en leek het of alle dingen in een roerloze aandacht stonden voor Iets onafwendbaars. Daarna hoorde hy de regen aanruisen; opeens zat er de wind achter en was ei niets meer dan een eentonige grijze re gen. die als een muur over het land kwam te staan. Van Dongen liep door die grijze regen. Moe en kreupel. Dakloos. Een opgejaagde door zyn geweten. Hij vloekte binnensmonds om die re gen, die zijn kléren doorweekte tot zij als lompen aan zijn lichtaam hingen. Gedachten had hij niet veel. Hij liep maar in een soort van verdo ving, die noodwendig volgt op een gewel dige innerlijke spanning 4 Hij kwam door een dorp. De straat was leeggeregendi. Een bakker schuilde in een portiek, een groenteboer onder het dekzeil van zijn wagen. Ergèns werd op de ramen geklopt, hij stond* stil, zijn ogen zochten aan de ramen vanwaar het kwam en wat de bedoeling Er wenkte open. U kimt hier wel schuijen. Het was een* jongen van een jaar of twintig met een vriendelijk gezicht het was niet alleen daarom dat hij gretig óp de uitnodiging inging, maar dat hy zijn gepijnigde vogten even rust kon ge ven en ziten kon. Hij bromde een groet, mij was nu een maal niet erg vriendelijk. De jongen liet hem in een kamer waar ook zijn moeder zat. Dag meneer, wat een weertje, hè. U bent kletsnat zie ik .wel. Van Dongen kreeg de makkelijkste stoel bij het raam. Hij kreeg kranten onder zijn schoenen omdat er plasjes lagen hy gelopen had. Moe was hij, moe Het lag hem op de lippen te vragen cf ze niets wilden zeggen en hem maar wil den laten zitten, maar het vrouwtje praat te, terwijl de jongen zo nu en dan ter sluiks van zijn boek opkeek naar te zwijgzame vreemdeling bij het raam. Als een mens er niet in nodig heeft is het toch gekkenwerk door dit weer te gaan, vond het vrouwtje. Zwijg toch mens. dacht Van Dongen. Dat is het, zei hij. Het is anders wel prachtig weer ge weest de laatste weken. Ook dat. Ze keken elkaar toen even aan. Van Dongen zèg haar denken, dat hy maar een stroeve kerel was, die met een ordentelijk babbeltje de gastvrijheid ging een deur eigenlijk niet waard hen» volmaakt onverschillig wat zij dacht. Wel deed hij zijn uiterste best haar te volgen in haaj nieuwe poging tot een vlot gesprek over de voorbije winter, die ook al zo veel regen gebracht had, hij kon er niets aan doen dat zijn oog leden zwaar werden en zo nu en dar dichtvielen. Slapen, slapen Zwyg toch mens Hy moet ingeslapen zyn, heel ever maar, want toen hij zijn ogen in de schrik- flits opsloeg zag hij twee stomverbaasde' mensen een beetje beangst r kijken. Hij werd daar klaar-wakker Ik ben moe, verontschuldigde hij zich! Of dronken, zei de vrouw scherp. De jongen knikte. Er kwam een dreigende stilte in het vertrek staan. Die stilte joeg hem op. Nergens thuis, dacht hij, nergens thuis. Had Marigje dat niet voorspeld, dat hij gevreesd zou worden, een man zonder vrienden, .die altijd maar zwerven moest omdat de mens en zijn geweten hem altijd weer verdrijven zou? Hij stond op. Hij bromde een groet, hij ging weer. Hij ging maar weer door de grijze zieke regen, die in een droef-ruisend geluid der ophouden bleef vallen. 'sAvonds kwam hij in een klein stadje. Hij kende dat stadje, hij was er vaker geweest. Hij ging naar een logement, naar verzameling van rariteiten zoals hij dat vroeger genoemd had. Daar dacht hij niet aan. hij wou slapen. De baas van het logement tag er morsig uit Hij begon een praatje met Van Dongen. Waar drijf je handel in? vToeg hij nieuwsgierig. In liedjes? Hè? zei Van Dongen- Of je met liedjes leurt? Wat viel praten? Maar je moet tóch ergens ven? probeerde de baas van het logement o'n stroev^ kerel BELAGERS VAN DE CULTUURGEWASSEN VEREDELING IS WEERSTANDSVERMINDERING (Van onze landbouwmedewerker) Het gaat bij onze cultuurgewassen als bij de mensen en ook als bij onze huisdieren steeds groter wordt het aantal ziekteverschijnselen, waar be langhebbenden mee te rekenen hebben. Wij spreken bij de mens over allerlei kwalen, waar men vroeger vnooit van hoorde. Of ook wel, die vroeger onder een geheel andere naam bekend waren. Bij het vee is het nóg weer erger. Hoe meer in een bepaalde richting gefokt wordt, hoe meer dus bepaalde eigenschappen door selectie, voeding en verpleging bij onze huisdieren op de voorgrond gebracht worden, hoe minder weerstand het lichaam vaak kan ontwikkelen tegen allerlei stoornissen, die kunnen op treden. s belangrijk deel gewijd aan schade- verschijnselen, him oorzaken en hun be strijding. Nemen we de meest vooraanstaande vakbladen uit binnen- en buitenland van één week ter hand, dan zien we daarin kleine twintig artikelen over „plan tenziekten". - We le2en daarin over de Augusta- of Tulpen „A" ziekte, waarvan de verwekker nog onbekend is, over ohlorose- en necroseverschynselen bij vlas Australië, wat door overmaat van ngaan schijnt te komen, van zwarte plekken op kruisbessen en monilia op pit- en steenfruit, over een nieuwe schim melziekte op gladiolen in Amerika en over schurft en meeldauw in Zwitser land. over een insect, dat in Oostenrijk de pruimen beschadigt en over de graan- loopkever in dat zelfde land; van spiing- arten in Nieuw-Zuid-Wales, die zaden kiemplanten belagen, en van nog veel er. We geven deze opsomming om klein beeld te geven van wat de boe- i en tuinders op dit' gebied hebben te duohten. Maar tevens lezen we artikelen over oude en nieuwe be9tryddngsmdddelen en de wijze, waarop ze toegepast moeten worden, willen ze succes hebben. Want als er weer een nieuw bestrijdingsmiddel gevonden is, wordt het niet altijd op de juiste wijze toegepast en gebeurt het wel eens, dat hét middel nog erger is dan de kwaal. Ook daartegen moet gewaar schuwd worden. Niet elk middel werkt bij de planten als aspirine bij de mens, i. voor verschillende kwalen. De cultuurplanten tellen vele belagers; hun aantal vermeerdert nog steed?. Doch de wetenschap weet ook een aantal be strijdingsmiddelen te ontdekken, 9teeds beter werkende middelen. Er blijft een altijd durende, steeds scherper wordende strijd tussen de kwe ker der cultuurgewassen en hoger en la ger ontwikkelde organismen, die ook deze gewassen voor zich en hun nakomelingen willen benutten. Uit de pers Zo'n dominee! Het „Friesch Dagblad" sohreef onlangs: In een streek, waar mensen nog.-wo- nen in barakken en kampen, waren twee dominees, die beiden elke dag zwie door het eindeloos schijnende land. De ene kreeg een auto toegewezen. De an dere, wiens rayon de helft groter was, niet. Maar hij liet het er niet bij zitten. Hij schreef een brief aan twee Kamerle den. Maar hij maakte drie brieven. Je kunt op een schrijfmachine er gemakke lijk een derde brief bij maken. Die derde brief zond hij aan de ambtenaar, die hem de weigering had gestuurd. Met de'bopö- sehap er bij: deze brief heb ik vandaag aan twee Kamérleden geschreven, zette er niet bij: ik heb ze verzonden want hij deed het niet. Hij liet ze thuis liggen. Hij dacht: waarom zal ik die sen lastig vallen? Zij hebben het toch al zo druk. Het bleek ook niet nodig. Want toen hy het afschrift van de brie. ven. die hij niet heeft verzonden, aan de machtige ambtenaar deed- toekomën, -toen kreeg hij zijn auto. Het was binnen week in orde. Wie had gedacht, dat een dominee nuchter, en tegelijk zo slim zou kunnen zijn? Bij snelverkeer geen alcohol! De slagzin: „Bij snelverkeer geen alco hol" schijnt tegenwoordig niet veel op geld meer doen. De kantonrechter kan daarvan meepraten. Ws P. uit Noordwijk moest in het be klaagdenbankje komen, omdat hij zodanig onderdoe invloed van alcohol had keerd, dat hij niet in staat geacht kon worden eer. auto naar behoren te beglu ren. Dat bleek overigens wel, want bij wa. ..zonder noodzaak tegen een boom opgereden". De wagen werd volkomen vernield. Dit „lichte schokje" kostte P- thans een boete van f 100 subs. 1 maand hechtenis wegens „roekeloos" rijden! Openb. leeszaal „Reuven NIEUWE AANWINSTEN 1948. Populair-wetenschappelyke werkq (vervolg). Kluyt en Van der Laan: In de Ami damsche Jordaan. 1947. Wormser: Wat Indië ontving en s 1946. (Invloed van de volkeren Indische cultuur, en die van Indië d§ wereld). Catz: Afrika straks. 1947. (Cultui sociaal en economisch). Hovius en Plomp: Canada. 1948. (Eo mische en agrarische toestand w emigratie). Democratie; achtergronden en moge) heden, door Pos e.a. 1946. Röpke: Civitas humana. 1947. (Steil name tegen te ver doorgevoerde o: ning en pleidooi voor samenwer! tussen leden van iedere volksgem! schap). Voorlichting, Economische; verzame van overdrukken. 1947. 9 dln. Ital Groot-Brittannië en Ierland—België LuxemburgDuitslandBalkan naulandenCanadaVerenigde St Midden- en Zuid-Amerika Diederich: Emigreren; waarheen? 194! Kolkmeyer: Fabrieksarbeidsters. 1948 Fischer: Ik ging door Rusland; 3e d 1948. (Hoe zal het systeem der Sou zich ontwikkelen?) IJzerman: Revolutiejaar 1848 en het C munistisch manifest van Marx Engels. 1Ö48. Flines, de, en Klinkert Jr. Practisch i ken op kantoor. 1947. (Inrichting organisatie, o.a. voor middenstand! Fraenkel: Kinderen en hun problei 1947. (Montessori-kleutirschool). Bree: Platteland leert lezen en schrij 1947. (Ie helft der 19e eeuw). Jessurun Cardoza: Vrouw en het r 1932. Kerdijk: Levende cijfers en getallen. Proost: Weg en werk; een eeuw dr bestrijding. 1941. Hamilton-Peterson: Penicilline in ,d> gemene medische praktijk; 2e dr. Kertesz: Semmelweis. 1947. (Bestrj der kraamvrouwenkoorts). Schaap: Hoe moet de lijder aan su ziekte leven? 2e druk. 1941. Vorstelman: Waar kan Ik visschen? Systemen, Nieuwe, voor woningb* 1948. Ven, van de: Televisie. Dl. 1. Wond* van morgen. 1947. Vink: Electrotechniek voor automonte 2e druk. 1947. Baanen en Panman: Winterweelde bergen. 1948. Roch: In Fels und Eis. 1946. (Zwil fotoboek). Vught: Rugby. 1948. bro. Filarski: Goed bridge. 1947. Buitbuis: Poppentheater. 1947. (Ont keling van deze kleine kunst, dii zijn soort groot kan zijn). darijs: Anton van Dijck. 1947. Eikéren: Amsterdamsche joffers. (20e eeuwse schilderessen). Frerichs: Antonio Moro. 1947. (Hofs* der van Philips II. (Palet-serie). Artaria und Streiff: Gut wohnen. (Doelmatige woninginrichting). Simons: Gerieflijk wonen in bepe ruimten. 1948. Bittremieux: P. N. van Eyck, die) 1947. Gravesande: E. du Perron; essayist. Rijpma: Beknopte geschiedenis der letteren; 11e druk. 1942. Duinkerken, van: Tobias met den 1946. (R.K. poëzie). Sirks: Jaarkring in rymeii. 1946. Tt Werumeus Buning: Verboden vi 1947. Friese literatuur. Schurer: Simson. 1945. (Bijbels toi stuk). Tamminga: Nije gedichten; 2e druk. Cuperus: Gouden tried. Dl. 1. 1942. roman). Houten, van: Sunde "fan Haitze Holwe 1938. (Boerenroman). Poortinga: Elbrich. pi. 1. 1947. (His sche roman). Tijdschriftjaargangen, die kunnen worden uitgeleend. Ad interim 1947 (Letterkunde)-Amb 1946/1947 Ariadne 1947 (Verk techniek) Kroniek van de 1947 Kroniek van kunst en ku 1945 Libelle 1942 en 1946 poort* Literair 1946 Tijdsch Nieuw Vlaamsch 1946/1947. Naslagbibliotheek (deze worden i uitgeleend). Encyclopaedic Winkler Prins; 6, dr. Handelsadresboek. Polanex algemeen, Nederland; met buitenlands sup ment. 1948. Woordenboek. Afrikaans-Nederlands. Adresboek, Sijthoff's, van de Ned. b handel. 1948. Overheidsuitgaven. Ned.; off. uitgave Nederland en Indië; 1942—1946. De rechter strafte de kleine jnisdaa HAAGSE POLITIERECHTER.. De voetballer op bokken. We weten niet of het een wriendschap- pelijke wedstrijd is geweest, waaraan de bloemenhandelaar J. van B. uit Leiden had deelgenomen, maar in elk geval was het geen sportievë streek die hij jegens zijn Alphense voetbalbroeders had uitge haald. Want. hij had een paar schoenen mee gepikt, die in het voetballokaal stonden. „Ik dacht dat die van iemand uit mijn club waren en die ze vergeten had", luidde de verklaring die verdachte gaf, doch de Officier constateerde: „Dan moest die voetballer op z'n sokken naar huis gegaan zyn." En dat was niet erg aannemelijk. Vanwege de lelijke streek' vorderde de Officier twee weken gevan genisstraf, en de rechter gaf die grif. De stoker H. van D. uit Leideti werd gesnapt, toen hij het terrein fabriek te Katwijk verliet, en 25 kilo steenkolen mee sjouwde. Dat was omdat hij .thuis in de kou zat, zo vertelde dachte en vanwege het blanco strafblad wilde de Officier volstaan met f 50 boete of 25 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf. De% rechter gaf alleen f25 boete of 10 dagen hechtenis. Anemonenpitten en d^hllaknollen. De arbeider W. J. S. te Hillegóm had bij zijn baas diefstal gepleegd; hij zag Nee. kans een grote hoeveelheid anemonen- Zijn gezicht stond streng, hooghartig, i pitten, dahlia-knollen en andere bloem- Zeg baas, begon een man in lompen zaden mee te "nemen, die hij had drankneus, die het gesprek I kocht. De Officier vond dat had aangehoordjij kletst maar eenl misbruik van vertrouwen, beetje uit je nek. Niks verdiend vandaag zeker, dat je zo de pee in hebt.Wat je doet kan me niks schelen, maat, maar ik geloof dat jij die kerel bent die lelijk hij maand gevangenisstraf vroeg. De rechter veroordeelde tot f25 boete of 10 dagen hechtenis en voorwaardelijk weken gevangenisstraf met drie jaar Amsterdam zo'n concurrentie aandeed inI proeftijd. mijn jofele bedryfie. Niet zo nauw genomen. Waarmee? vroeg Van Dongen. I De Officier meende dat de metselaar Was jij destijds ook niet blind ara K. de B. uit Leiden het niet zo nauw je kostje te verdienen? nam met de eerlijkheid, want verdachte (Wordt vervolgd) had haardsteen weggenomen op de fa- schriftelijk vonnis wijzen. briek waar hy werkto. Omdat de brieksdiefstaflen streng gestraft worden, wa» de eis een n^aand geva nisstraf. De rechter veroordeelde tot f30 of 15 dagen hechtenis, en voorwaard drie maanden gevangenisstraf. Aanrijding met dodelijke afli voor de kantonrechter Op 26 April j.l. had te Noordwijk ernstig verkeersongeval plaats. Een zn autobus van de N.Z.H. raakte bij .passeren op de Nieuwe Zeeweg een gen met verhuisgoed, waardoor een van de lading van de wagen, wa twee personen zaten, op de grond De heer B., uit Beverwijk, viel even op de grond en kwam zo ongelu terecht, dat hij het achterwiel hoofd kreeg en op slag werd gedood. De chauffeur van de bus, P. H. J uit Leiden, moest terecht staan, oi hy was doorgereden, terwijl een huiswagen en een melkbrik de weg sperden. H. J G„ uit Noordwijk, terecht, omdat hij de doojgang ni vrijgelaten en een koffer Puiten gen had doen uitsteken. Het O.M. na het horen van de getuigen tot de clusie, dat hier ernstige verkeersfi waren gemaakt. Voor het geen dooi verlenen eiste het O.M. f5.boel twee dagen hechtenis ken van de lading f25.of 15 di Het O.M, achtte de chauffeur echtei hoofdschuldige. Het O.M. eiste hem f50 boete of een maand hecht^ Nadat mr Haag, de raadsman, deelneming had betuigd aan van het slachtoffer en diens ren, betoogde hij, dat B. onschuldig aan het ongeluk. Mr Eriks verdedig*' onschuld van G. en vond, dat het seren van twee voertuigen ve moest worden. Bovendien had de maar weinig uitgestoken. Het O.M. was het met deze gedac gang niet eens en persisteerde bij del Over acht dagen zal "de kantonr* 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2