Jlieuiue geihsdft (Émirant cfKer het lot van \V.-Duitsland werd te Londen eindelijk beslist Wist U INSDAG 8 JUNI 1948 "^ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 pei week 1 30 pei maand, f 3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie «verb mei adm kosten* TELEFUi INNUMMERS' Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Negen en twintigste jaargang No. 7529 Christelijk-lSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tanhmstirb is abeWeofü myn bert in tejjfjenspoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWQERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER CHEF REDACTIE: H W J ENS ERIN K DIRECTIE: F DIEMER j !usland, dat genegeefd werd en Frankrijk, dat zich bedreigd voelt, ontevreden verhouding tussen het Westen en de Sowjet-Unie is gisteren opnieuw in een r een beslissing drijvend, stadium getreden, toen het communiqué over de be- oiten van de zesmogendhedenconferentie te Londen in de hoofdsteden van de r. State. Engeland, Frankrijk en de fcenelux-landen werd bekend gemaakt. On- ads gebleven meningsverschillen tussen Amerika en Frankrijk zijn deze besluiten verst strekkende overeenkomsten inzake Duitsland na de oorlog geworden. Ze trden te Berlijn aan maarschalk Sokolofsky en te Londen aan de Russische am- issadeur, Zaroebin, overhandigd. In korte trekken houdt de nieuwe over- nkomst de volgende punten in. De minister-presidenten van West- litsland zullen een wetgevende ver.- ref* or Duitsland Men verwacht, dat dit eenroepen op 1 September a.s. zal latsvinden. De verdeeldheid van. West- ïitsland zal worden beëindigd door het stellen van een grondwet door genoem- wetgevende vergadering. Er zal echter 1 nieuw gecentraliseerd „Reich" ko- i, doch elke staat zal zijn rechten kun- beschermen in een federale regering, tegelijkertijd ook voldoende centraal ig heeft. ;n even belangrijke stap vormt het éllen van een internationale organi- 2 voor het beheer van het Ruhrgebied de zes regeringen. Dit internationale haam zal de verdeling van staal, steen- en en cokes controleren, om enerzijds voorkomen, dat de Ruhr-industrie ;r oorlogsindustrie wordt, anderzijds de landen van het Marshall-plan ook West-Duitsland zelf van brengst van het belangrijke bekken te profiteren. -Amerika, Engeland en ankrijk krijgen in deze organisatie elk ie stemmen, terwijl de drie Benelux- iden elk één stem hebben, bij het men van besluiten. Het steiprecht van itsland berust bij de landen, die dit deelte bezetten, dus Engeland - J- Staten. „„a derde punt van belang is, dat de zettingstroepen niet zullen worden te- -getrokken, zolang de vrede in ons relddeel niet verzekerd is. Mocht de zettende macht worden opgeheven, dan eerst een overeenkomst moeten wor- n gesloten betreffende demilitarisatie. dustrie-contröle, ontwapening en bezet- ig der belangrijkste gebieden. Wanneer is regeringen gevaar aanwezig herleving van de Duitse mili- re macht, of het volgen vap een ag- Issiepolitiek door de Duitsers, dan zal arop direct worden gewezen, De drie litaire gouverneurs te Berlijn zullen ergaan tot een militaire raad (stelijke zones. Deze gouverneurs zul- contact houden met de Bene de belangen van de drie ver- nden landen geraakt worden. )en fusie op economisch gebied van de ■anse met de Brits-Amerikaanse zones ;rd niet bereikt Wel kwamen de dele ties overeen aan hun regeringen voo* stellen kleine voorlopige grenscorrec met de West-Europese landen te be- irkstelligen [Aangezien het hier niet om een verdrag at. zal een eenvoudige goedkeuring I or de regeringen voldoende zijn. het en reeds door de Britse regering werd in. terwijl verwacht wojdt, dal rington hetzelfde zal doen. In Frank k echter zal minister Bidault het in dp semblée nog hard te verduren krijgen, zijn houding in Londen goedgekeurd zien. Hoewel Frankrijk .veel meer jgt, dan de Amerikanen en Engelsen jaar geleden wilden toestaan, is toch vaj|> de grootste eis geen gevolg gegeven, de afscheiding van het Ruhrgebied Gaullisten hebben zich met kracht rn de genomen besluiten verzet en rklaarden, dat het plan de veiligheid n Frankrijk aantast en het herstel van ropa prijsgeeft. Volgens hen, hebben Ver. Staten Duitsland verkozen boven ankrijk De premiers' der drie Duitse 1 oeioiniro innsq savpn reeds in een com- oningin neemt in'Kesteren kersen in ontvangst Door de bewoners van de Betuwe hartelijk begroet. Na het bezoek van de Koningin aan mmelerwaard bezocht H.M. egisteren- >rgen Tiel en' enkele andere Betuwse enten. Bij aankomst in Tiel was van kinderen van alle'scholen c en bij de Nijverheidsschool werd de meisjes aan de Koningin een art aangeboden, die door de meisjes zelf is vervaardigd. Van een 100-tal dames nationale feestrokken ontving de Ko- ngin epn pop. ook gekleed met d« male feestrok en bestemd voor de Prin tjes Op het stadhuis ontving H M. 15 duwen en wezen en de burgemeesters de omliggende plaatsen Circa 12 uur rtrok de stoet naar Echteld lier maakte het gemeentebestuur z'n wachting en stond de schooljeugd langs om H.M. toe te juichen. IJzendoorn reed deKoninklijke igen door TDchten, waar de burge- iester de Landsvrouwe inlichtte over oorlogsverwoestingen. Via Opheusden ig het naar Kesteren, waar het ge- entebestuur een kistje prachtige ker- aanbood. loordaanslag op slapende man Toen de 34-j huidenhandelaar J H F in de kelder van zijn ouderlijke wo- aan de Burg. Ie Fiève de Montigny- te R'dam lag te slapen, werd hij door onbekende man met een ijzeren heng- scharnier op het hoofd geslagen V hersenschudding en snijwonden De indringer sloeg op de vlucht en het ziekenhuis wordeii opge- nen Het bleek dat de onverlaat een pantalon, waarin zich f 50.— en tabakskaart bevonden, en een blauwe had meegenomen De toestand van is redelijk weL Het politiebureau aan Straatwég verzoelot inlichtingen. Ruhr-contröle niet gerechtvaardigd Volgens deze verklaring, is Duitsland zelf bereid te verhinderen, dat het als een bedreiging voor anderen wordt opge bouwd. Ook de Duitse sociaal-democraten kan ten zich tegen de besluiten, terwijl de Duitsers in de Sowjetzone 'nog feller zijn Maarschalk Sokolofsky zou zelfs, volgens Reuter, reeds gezegd hebben, datde samenwerking tussen de vier mogend* heden in Duitsland door de Londense be sluiten onmogelijk is geworden. Rusland zou binnen 24 uur in krachtige termen weigeren de besluiten te erkennen. Zal Senaat inkrimping plan- Marshall ongedaan maken? Behalve de voorzitter van de Ameri kaanse Senaat. VandenBergh, die zich, samen met Marshall en Hoffman als voorveohter ter handhaving van de vol ledige toewijzingen van het plan-Mars hall, heeft opgeworpen, zullen er waar schijnlijk bij de behandeling door de Se naat van de door 't Huis van Afgevaar digden reeds goedgekeurde verlaging metr 25 pet., nog meer bezwaren rijzen. Vier republikeinen, 'w.o.' de twee presi- dentscandidaten, Dewey en Stassen, hiel den n.l. gisteren een betoog om de voor gestelde inkrimpingen niét uit te voeren. Zoals bekend, ontving Nederland nog een nieuwe toewijzing van 1.311.000 dollar aan staal, penicilline en andere medicamenten, bestemd voor Ned.-Indië. herstellingsoord. Hatta aanvaardt Van Mooks invitatie Aneta's correspondent te Kalioerang verneemt van officiële zijde, dat de re publ. premier Hatta Van Mooks uitnodi ging tof hét houden van informele ge sprekkenheeft aanvaard, op voorwaarde dat deze gesprekken geen afbreuk zullen doen aan de betekenis der Commissiè Drie en aan het werk der delegaties Het republ. antwoord op de „mededeling" der Ned Regering wordt door de republiek met de Commissie van Drie besproken, dat het antwoord heden nog niet wordt verwacht. De economisch financiële missie besprak te Kalioerang de ve lingen in Zuid-Djember. De republikeinen verzetten zich er tegen, dat Nederlanders zouden deelnemen aan een mogelijk derzoek ter plaatse Aneta verneemt nader, dat het onder houd tussen Van Mook en Hatta Maandag a.s. zal zijn. Tevens wordt gemeld, dat het republ. antwoord op de fegerings- ipededeïing thans- verzonden is. Indië Donderdag in de Veilig- heidsraad OUD-CHEF ,O.D. IN AMERSFOORTSE DODENHAL Kolonel jhr P. J. Six, gedurende de bezetting chef van de Orde Dienst (O.D.), bezocht gisteren de dodenhal in het kamp Amersfoort. Er stonden 140 kisten en 70 urnen met stoffelijke resten van in Duitsland omgebrachte leden der O.D. opgebaard. Jhr Six heeft de commandant Identificatiedienst en Berging kapitein J. H. A. Huyk en zijn mannen gedankt >r hun werk. AMBTENAREN VAN „OORLOG ZINGEN OP DE GREBBEBERG Iet c.a. 150 leden tellende zangkoor „M.V.O.", gevormd uit personeel van het van Oorlog, zal op 11 Juni om 3 uur zanguitvoering gevep op het Greb- bekerkhof, bedoeld aLs een hulde aan de strijders van de Mei-dagen 1940. Na een rustpauze in Ouwehand's Dierenpank vertrekt het koor naar Doom, waar het avonds zal concerteren in het militair Graaf Bernadótte gaat nu spannende dagen tegemoet Binnen 48 uur kan het in Palestina weer rustig zijn Graaf Bernadótte heeft gisteren ver klaard, dat hij in alle hoofdsteden van de strijdenden in Palestina zijn laatste voorstellen heeft overhandigd en nu bin nen twee dagen de schriftelijke antwoor den verwacht, waarbij besloten zal wor den, of het Heilige Land al dan ndet een wapen^t i Istandsperiode van vier weken zal tegemoetgaan. Intussen deelde de staat Israël aan de Ver. Naties mee, dat wordt toegestemd in het interneren der immigranten van dienstplichtige leeftijd, tijdens een dergelijk vierweeks bestand. Voorts werd gezegd, dat de Joden ook de andere punten hebben aanvaard. De Sovjet-Unie heeft zich bereid verklaard eveneens militaire waarnemers naar Pa lestina te zenden, 'tezamen met die van andere landen. Bernadótte bracht een bezoek aan koning Fanoek van Egypte In Jeruzalem woedt momefïteel een he vig mortierduel, terwijl ook op de andere fronten felle acties worden gevoerd, met Sehreieder (Englandspiel) op vrije voeten Van oorlogsmisdaden is niets gebleken De proc. fiscaal bij het B.G. te Den Haag heeft gisteren de buitenvervolging- stelling en,vrijlating gelast van Kriminal Direktor Joseph Sehreieder, die bekend is geworden uit het „Englan,d-Spiel". dat zovele Nederlandse agenten het leven heeft gekost.'- In het officiële communiqué wordt het „England-Spiel" een „knap stuk contra snionnage werk" ^noèmd. Van het ple gen van oorlogsmisdrijven door Sehreie der is gedurende het onderzoek niets gebleken'. Ook niets van mishandelin gen. Integendeel is komen vast te staan, dat Sehreieder in bepaalde gevallen, dat mishandeling door een van zijn onder geschikten werd geconstateerd, persoon lijk een onderzoek naar de daders heeft ingesteld. Hij heeft zijn werk voorts bui ten het bereik gehouden van de drasti sche en misdadige practijken van andere Duitse autoriteiten. (Maar blijkbaar niet zó. of ze zijn toe halle omgekomen! Red Sehreieder heeft zich bereid verklaard, nog enige tijd in Nederland te blijven, ter beschikking va,n de Nederlandse Ju stitie .voor het verstrekken vaninlich tingen* Hij is vrij in zijn bewegingen, staat onder contróle van de Rijks Vreemdelingen Dienst. Beleië beeft een behoorlijke spaarpot België heeft .van diverse landen in to taal 11.8 milliard francs tegoed en een schuld van 4,2 milliard. Engeland, frank en Nederland zijn België met elkaar frs. 10.2 milliard sohuldig. BRUENING NIET NAAR DUITSLAND VOOR DE POLITIEK. Dr Heinrioh Bruening, laatste kanselier in de Republiek van Weimar, heeft de berichten, volgens welke hij naar Duits land zou terugkeren om weer in de poli tiek te gaan, ..volkomen onzin" genoemd. Hij gaat naar Duitsland zijn zuster be- IN AMERIK. LEGER NEGERS EN BLANKEN GESCHEIDEN. De Amerikaanse Senaat verwiefp met 67 tegen 7 stemmen een voorstel, dat de afschaffing van de rassen-afzondering in het Amerikaanse leger beoogde. winst en verlies voor beide kanten Trygve Lie heeft zeven leden van zijn secretariaat per vliegtuig via Londen naar Cairo gestuurd, waar zij zich zullen aansluiten bij graaf Bernadótte ter as sistentie bij het ten uitvoer leggen van de wapenstilstand. De Egyptische.kamer heeft een aanvullend crediet van 21 mil- lioen pond sterling goedgekeurd voor de campagne in Palestina. Een sigaret per dag voor de Berlyners. De Duitsers mogen weer niet klagen. In de Engelse en Amerikaanse seortoren van Berlijn is men begonnen met de distribu tie van Engelse en Amerikaanse sigaret ten. Het rantsoen bedraagt zeven sigaret ten pér week. Benelux-ministers confereren in Chateau d'Ardennes De Nederlandse. Belgische en Luxem burgse ministers voor ons land dr Beel, de ministers Lieftinck. Drees. Mansholt, v. d. Brink en Van Boetzelaerdie mo menteel op het in de buurt van Dinant gelegen Chateau d'Ardennes bijeen zijn. hebben gisteren de productie' der Bene- luxlanden, de loon- en prijzenpolitiek en het plan-Marshall bestudeerd. Deze con ferentie zal geen directe resultaten opie- veren, aldus de ministers. Wel wordt ver wacht. dat voorbereidingen zullen worden getroffen voor de vorming van een hoge economische raad, die reeds voor de Bel gisch-Luxemburgse Unie bestaat en het doel zou hebben het economfcch niveau der drie landen zoveel mogelijk op elkaar af te tsemmen. LUXEMBURG KOOS EEN NIEUW PARLEMENT. De uitslagen van de verkiezingen voor 't Luxemburgse parlement waren: Chris telijke Sociale Partij 22 zetels (21), socia listen 14 (11), democratische groep 9 (9), Communisten 5 (5), Onafhankelijken 1 (1) De cijfers tussen haakjes geven de sterkte voor het huidige parlement. TYPHUS-EPIDEMIE IN BEIEREN BREIDT ZICH UIT. De typbus-epidemie in Beieren duurt nog steeds voort..Thans zijn reeds 711 ge vallen geconstateerd, waarvan 23 met do delijke afloop. Ook in Lübeck lijden 200 mengen aan typhus. Hevige ontploffing in bun ker te Arnhem Breeds vijf doden gevonden Hedenmorgen omstreeks 12 uur heeft zich in.de grote bunker, bij het voorn ligsanatorium aan de Koningsweg Arnhem een hevige ontploffing voorge daan bij het demonteren van munitie. Tot dusverre zijn vijf doden gevonden. Deze bunker ligt vlak bij het voormalig vliegveld Deelen en werd in de oorlog door de Duitsers aangelegd. PROMOTOR VAN „FOKKER" IN DE LUCHT De eerste van de serie Promotors F 25, het zakerrvliegtuig. dat bij de Neder landse vliegtuigenfabriek „Fokker" aanbouw is, werd, naar wfj vernem Zaterdag j.l. met goed gevolg ingevlogen Ook oudste prinsesjes gaan Delftse tentoonstelling' zien H.K.H de Prinses-Regentes heeft haar grote waardering betuigd voor de her denkingstentoonstelling in het Prinsen hof te Delft. De Prinses vond de tentoon stelling dermate leerzaam, dat zij het plan opperde, binnenkort met de oudste Prinsesjes terug te komen. PRINSELIJK PAAR ONTVING MUSICI. Een 60-tal deelnemers aan het interna tionaal muziekfestival is gistermiddag door het Prinselijk Paar op Soe^dijk ontvangen. Hoeksche Op Maandag 5 Juli zal Prins Bernhard zijn voorgenomen bezoek aan de Hoek sche Waard brengen. Breed, de Haagsé v. d. Waals krijgt de doodstraf Het Haagse B.G heeft hedenmorgen de Hagenaar Adriaan Breed. SD-man en V- man van Joseph Sehreieder bij het be ruchte England-Spiel. welke hem de bij naam van de Haagse Van der Waals be zorgde. overeenkomstig de eis tot de dood straf veroordeeld, met recht op cassatie. Hij had verrraderswerk van het ergste soort gepleegd en de dood van tientallen Nederlanders op zijn geweten. VROUWELIJK BALLONCOMMANDANT OP VLIEGTOURNOOI. Op het Zaterdag op Soesterberg te houden vliegtournooi, dat geopend wordt door dr ir M. H. Damme als voorz. van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, zal r. Boesman-Visser voor de eerste maal als balloncommandante met de m3 grote luchtballon „Dr Cannegie- ter" opstijgen. Tevens is er een demon stratie van het door Anth. Fokker als scholier gebouwde toestel, „De Spin", terwijl de major van de RAF-parachute- troepen, mr Th. Willams, een sprong doet met een Irving-parachute. De Marine Luchtvaartdienst voert deklandingen uit op denkbeeldige vliegtuigmoederschepen. ZUNDERT VERWACHT VEEL AARDBEIEN Ruim 2 miUdoen kg aardbeien verwachj Zundert waar 500 ha met aardbeien bebeeld is binnenkort te kunnen oog sten, mits het warmer wordt. De oogst vroege aardbeien is, met 2 ton, te gengevallen. Men had op 3 ton gerekend Verwacht wordt, dat meer dan 60 naar Engeland zal wordén uitgevoerd. VERSE WAFELS MET EEN HISTORISCH SMAAKJE Tijdens de receptie in het gerestaureer- 2 Prinsenhof te Delft werden Zaterdag middag wafels opgediend, die gebakken :n in het wafelijzer, dat bij Prins Willem in gebruik is geweesf. Verse wafels dus met een historisch smaakje. Toen H.M. de Koningin gisteren te Tiel arriveerde voor een bezoek aan de getroffen Betuwe-gebieden, stond heel de Tielse jeugd aangetreden met vlag getjes en oranje om Haar toe te juichen. Naast de Koningin de burgemeester van Tiel, jhr. H- F. Cambier van Nooten. President Benesj legde gisteren het bijltje er bij neer „Gun anderen de vrijheid en geniet haar zelf" Reeds herhaalde malen doken, n communistische machtsoverneming, richten op, dat de Tjechoslowaakse pre sident. Edvard Benesj, al dan niet ge dwongen, zou aftreden. Gisteren konden wij nog melding maken van een Reuter- bericht, dat de president in een brief het kabinet van zijn aftreden zou hebben kennis gegeven. Deze berichten zijn thans bevestigd. Benesj heeft in de brief as communistische minister-president Gott- wald gezegd, dat hij zijn definitief besluit van 4 Mei j.l. om de functie van president neer te leggen, hetgeen in een gesprek met Gottwald tot uiting kwam, thans ten uitvoer bracht in verband met de gehele politieke situatie en met het oog op zijn gezondheidstoestand. Eén zin uit de brief springt naar voren: „Laat men anderen vrijheid gunnen en zelf vrijheid genie ten". Algemeen wordt aangenomen, dat Be nesj' besluit met opzet gisteren werd ge- 2n, vóSr het ingaan van een nieuwt regeringsperiode door het bijeenroepen Een kluifje voor heren juristen Mag burgemeester pensionhoudster zo benadelen? Door drie instanties is nu gevochten ver de vraag of de burgemeester recht heeft een deel van een pension als w ruimte op te vorderen en daardoor de pensionhoudster in haar levensonder houd te benadelen. Mevr. M. te Castri- bracht deze vraag voor de presi dent der rechtbank te Alkmaar daar, eer deel van haar pension was opgeëist voot f 15 per maand. De president verklaarde haar eis echter niet ontvankelijk, daai zij de reentmatigheid van de eis niet had kunnen aantasten. Daarna stelde het Hof haar in het gelijk en gaf de burgemeester bevel, de vordering van woonruimte on gedaan te maken. Dit arrest van het Hoi was gegrond op het feit, dat de burge meester de gehele sanitaire inrichting had gevorderd. Hierna heeft de Hoge Raad het arrest van het Hof vernietigd, omdat in hoger beroep de eis veranderd of vermeerderd was. De zaak is dus nog steeds onbeslist. Zou-ie het echt doen? Vol spanning kfjkt de kleine luchtvaart-enthousiast of zijn speelgoed-helicoptère werkelijk de lucht in gaat als hjj het touwtje van de spoel zal hebben getrokken, 't Is een Engels idee, dus wie weet verschijnt er vandaag of morgen een import-contingent aan de Nederlandse markt. DAT het comité „Handhaving Rijkseen heid" besloot de candidatenlijsten van de A.R. partij, de S.G.P., de Onafh. Nat. Groep (Feuilletau de Bruyn) en de groep- Welter bij het Ned. volk aan te bevelen. DAT min. Witteman er bezwaar tegen heeft personeel der zgn. Kruis-organisa- ties op te nemen in het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds, daar deze een particulier karakter dragen, zij het dat Rijk of ge meenten grote subsidies verlenen. DAT voor dit jaar tot voorzitter van de Ned. Redersver. is gekozen J. Olyslager, dir. Stoomv.-Mij Nederland en tot onder- jorz. W. N. H. v. d. Vorm, dir. Scheepv. Steenkolen Mij te Rotterdam. DAT de Ned. ambassadei® in Parijs, ir mr Tjarda van Starekeeborgh aan de burgemeester van Dijon, kanunnik Kir, de versierselen van commandeur in de Orde van O. N. heeft overhandigd voor zyn verzetswerk. DAT de „Koninklijke" (Mij tot exploi tatie van petroleumbronnen in Indië) over 1947 negen pet wil uitkeren. DAT generaal Kruis 11 Juni de Leger- tentoonstelling op het Museumplein te Amsterdam zal openen. DAT te Middelburg een nieuwe gróen- voerdrogerij van de Coöperatie Walche ren in gebruik is genomen, waarbij 250 landbouwers Zijn aangesloten. DAT Zaterdag te Groede de herten kamp officieel geopend wordt. DAT de N.V. Bronswerk te Amersfoort voorstelt over 1947 6 pet. uit te keren. DAT benoemd is tot ridder in de Orde van O- N., H. A. Broekhuisen, hoofdad ministrateur van Teulings Kon. Drukke rijen te Den Bosch. DAT tot plv. voorz. van de Zuiverings raad voor de rubberverwerkende in dustrie etc. is benoemd mr dr R. R. L. M. Bromberg uit Roermond. DAT thans in de vacature-W. Wage naar benoemd is verklaard tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland L. Krol te Den Haag. DAT ir J. Fransen is weggezuiverd als adj.-dir. en leraar aan de M.T S. te Am sterdam met behoud van pensioen. DAT te Bolnes het voor de K.N.S M. ge bouwde motorvrachtschip „Mentor' water is gelatfn. DAT het volgens de „Msb." nu wel staat, dat de gouverneur van Curagao, dr P. Kasteel, gezant in Chili wordt. DAT de droogmaking van Walcheren alles te zamen f38 millieen heeft gekost DAT wegens reparatie de rijksweg ArnhemZevenaar gedurende enige maanden voor al het verkeer gesloten DAT na 18 Juni de Waddenzee, met in begrip van het Friese en Groninger Wad, voor de mosselzaadvisserij definitief wordt gesloten. DAT op de Zeeuwse stromen zeer nig kreeft wordt gevangen, wegens de vele krabben. DAT Calvé-Delft 6 pet op de cum. pref. aandelen uitkeert Brocades Stheeman te Meppel» 5 pet (onv.) op de pref. aan delen en 6 pet (nihil) op de gewone aan- nationale vergadering op 10 Juni a.s. In politieke kringen wordt Gottufald als opvolger van Benesj ge doodverfd, wat dan op 14 .Juni zou ge schieden. Benesj zal vruchtgebruik van het regeringskasteel te Sezinowo Oesti krijgen, waar hy thans woont, terwijl hem tevens levenslang pensioen wordt gegeven. Vermiste zeilboot heden morgen gevonden bevond zich aan boord. Vanmorgen om half twaalf is een Harderwijker visser met de vermiste zeilboot „Jan van Gent", die Zondag op het IJsselmeer is vergaan, de haven van Harderwijk binnengeko men. Het lijk van de 21-jarige leer ling-stuurman J. Brei uit Baarn bevond zich nog aan boord. De namen van de twee andere noe niet gevonden opvarenden, Zijn: de 20-j. Elly Looptt. leerlinge van het Baarne lyceum en de 24-j. studente G. J. Brakel uit Utrecht. Wanneer komt de melk vrij? Het Tweede Kamerlid Verkerk heeft minister Mansholt gevraagd om de be slissing over de afschaffing der melll- distributie te versnellen instede van daar mede nog enige maanden te wachten. Hjj aoht n.l. de reserves voldoende en wijst op de gunstige ontwikkeling van de stand van ruw veevoeder. Paardenslagers protesteren tegen rant- soenverlaging. Tijdens een vergadering te Amsterdam, in „Kras", heeft de Nederlandse bond van paardenslagers met klem geprotesteerd tegen verlaging van het rantsoen paar- denvlees van 150 gram per rantsoen vlees tot 125 gram. Er is een telegram aan minister Van den Brink gezonden, waarin de bezwaren zijn uiteengezet. Advocaat 50 ct per liter goedkoper. Door verlaging van de eierprijs is Me prijs vatl i advocaat per liter van f5,75 teruggebracht tot f5,25. Weer een processie-kwestie voor de rechtbank Gisteren werd door de Bredase recht bank de zaak behandeld tegen de deken van Steenbergen, die in Augustus 1946 een processie had gehouden en daarvoor werd vervolgd. Nadat de verdediger had betoogd, dat er in feite geen processie verbod bestaat, concludeerde de officier tot vrijspraak, daar hij geen strafbaar fei> kon aanwijzen. „Tante Bertha" speelde Joden in Duitse handen Zij zal op 18 Juni voor het B.G. te Rotterdam terechtstaan. Mevrouw B. M. van der Hof-Kooyman stond na de bevrijding bekend als „tante Bertha". Zij was toen presidente van de afd. Rotterdam van de Bond NederlandCanada. Toen zij in Maart van vorig jaar werd gearresteerd, keek iedereen zich de ogen uit. Maar de be handeling van haar zaak, op 18 Juni voor het B G. te Rott^dam. zal de oorzaak van haar arrestatie aan het licht bren gen. De beschuldiging luidt n.l., dat zij zich geld (f 17 000) en goederen van de Joodse familie Smalhout en Naarden toegeëigende en dat zij eerstgenoemden plus de familie Kammer niet waar schuwde. toen zij hen in aanraking bracht met een foute Nederlander. Een andere Joodse familie, Silberberg, waar schuwde zij wel. Perverse baldadigheid in lyceum te Hilversum Een ernstig geval van baldadigheid heeft zich in het afgelopen weekeind in het R.K. Lyceum te Hilversum voorge daan. Onbekenden hebben zich toegang verschaft tot de klasselokalen en daarin op beestachtige Wijze huisgehouden. Lessenaren werden opengebroken, boe ken verscheurd en over de grond ge smeten en de wand en Je vloer bedekt met zedekwetsende tekeningen, aldus ,.Dp Tijd". De schade voor het R.K- Lyceum is nog niet te schatten, aangezien nog steeds nieuwe vernielingen wordenge constateerd. Merkwaardig is. dat niets wordt vermist. De kinderpolitie heef* de zaafc in handen. Cuyk viert zUn 2000-jarig bestaan a Het Maasstadje Cuyk in Noord-Brabant maakt zich op om zijn 2000-j. bestaan op grootse wyze te vieren. Van 15 tot en met 22 Aug. zal een grote feestweek wor den gehouden. Denk daar straks aan DE bedoeling van de a.s. verkiezingen is, dat het Nederlandse volk zich zal uitspreken over het ptspgressieve Indië-beleid van dit kabinet. Of deze bedoeling ook verwezenlijkt zal worden, is de vraag. De grootste van de huidige partijen laat geen oordeel aan de kiezers over. Men heeft dat beleid voetstoots te aanvaarden, omdat de een heid van het R.-K. volksdeel bewaard moet blijven. Maar hoe het ook zij. iedere kiezer is in de gelegenheid, zijn opvattingen uit te spreken en dienover eenkomstig te stemmen. \- Het is daarom goed, dit hooggeroemde kabinetsbeleid nader te bezien. Het was een voorbeeld bij uitstek van progressieve politiek. Ieder, die het er niet mee eens was, werd gedoodverfd als conservatief en reactionnair. De Indië-politiek werd alleen gesteund door P. v. d. A. en K.V.P. Het voorlopig resultaat vond men in de jongite Grondwetsherzieningen. Helaas is toen van de oppositie maar één partij overeind blijven staan. Waardoor werd nu de politiek van de heren Beel, Jonkman, Eonune geken merkt? Allereerst door een gebrek aan werkelijkheidszin, door het doen van be loften en het telkens weer overstag gaan. Met Djokja zou niet worden onderhan deld, Soekarno was als onderhandelaar onaanvaardbaar, enz. Ieder van ons weet, dat men geen van deze beloften heeft gehonoreerd en dat prof. Romme, ten behoeve van wien de beloften menigmaal gedaan werden, het breken van de be loften braaf heeft aanvaard. Heel duidelijk spreekt het beloven en niet doen uit het erbarmelijke gesol met de geïnterneerden in het republikeinse gebied. In Maart 1947 betoogde minister Jonkman, dat de 23.500 geïnterneerden binnen twee en een halve maand vrij zouden zijn. Maar in April 1948. dus ruim dertien maanden later, moest deze zelfde minister meedelen, dat hij gege vens zou verzamelen over 16.000 Neder landers. die nog in republikeinse handen waren. In een jaar tijd had men daaraan dus nog niets gedaan en dat terwijl in Augustus 1947 plechtig was beloofd, dat geen onderhandelingen met de republiek zouden worden voortgezet, of eerst moest deze kwestie zijn opgelost. De Kamermeerderheid heeft dit slappe "beleid, dat dan progressief moest heten, geslikt. En zal, indien ons volk bij de stembus geen duidelijk geluid laat horen, blijven slikken. Een ander kenmerk van 'de kabinets- politiek inzake Indië is het 'aanvankelijk steeds negeren van de volksvertegen woordiging, het raadplegen als de zaak al beklonken was. En terwijl men het eigen volk onkundig liet, stelde men het buitenland op de hoogte, vroeg daar advies en weigerde te protesteren tegen het in dit opzicht perfide Albion en zag dit alles bekfoond met de inmenging van de V.N. in de binnenlandse aange legenheden. Alleen een slappe houding maakte dit mogelijk. Het derde kenmerk en het voornaam ste is het koketteren met de revolutie, het niet handhaven van het eigen, recht matig van God gegeven gezag. Steeds heeft men de oppositie laten praten als die aantoonde en waarschuwde dat Djokja onbetrouwbaar was. Men wilde niet zien. dat de republiek niets andere was dan een stel rebellen, die met be hulp van het Japanse machtsapparaat de macht in handen genomen hadden. Men legde .zich bij de feiten neer en aan vaardde dit product van de revolutie als een gelijkwaardige partner. Men negeerde om de republiek, de andere delen van Indië, die ons goed gezind waren. Men de federale staten allerlei arom deze staten niet ge vraagd hadden en die ze soms niet be geerden, alleen om op die wijze Djokja gunstig te stemmen. En wat is nu het resultaat van deze progressieve politiek? Dit. dat men nog even ver, zo niet verder, van het doel verwijderd is dan bij de bevrijding. Het met grote verbeeldingskracht najagen van een fantoom, heeft de situatie steeds verergerd. Men heeft deze telkens weer door de republiek laten bedriegen en men heeft het niet willen zien. (Voor vervolg zie Pag. 9) Schenk klare wijn Zoals gemeld zou volgens de R K. ..Volkskrant" kardinaal De Jong een tele gram hebben gezonden aan minister Beel. waarin gedreigd werd de R.K. be wakers van het kamp Rfariënbosch *.e zullen gelasten het werk tè staken in dien tegenover de hier te lande vertoe vende Duitsers geen mildere houding zou worden aangenomen. „De Tijd" sprak dat "bericht van „De Volkskrant" echter tegen. Thans antwoordde Minister van Maarseveen op desbetreffende vragen van journalisten het bestaan van dit telegram niet te willen bevestigen en nog minder de tekst .daarvan te willen verstrekken, daar het niet op de weg der Regering ligt, ontvangen telegrammen te publiceren. Zoals men ziet een antwoord, waar men weinig houvast aan .heeft. Waarom de minister niet rqnduit verklaart hoe de vork in de steel zit begrijpen we niet. Door zulk een houding geeft men de ge dachten (onnodig?) vrij spel. GEEN ZONDAGSRIJVERBOD VOOR GRENSGANGERS Minister Vos bepaalde thans, dat het Zonóagsrijverbod niet van toepassing is op grénsgangers, die op die dag van hun werk naar hun woonplaats rijden. Zij dienen echter van een douane- of politie- verklaring omtrent plaats en datum van grensoverschrijding voorzien te zijn. MAROKKO IMITEERT PALESTIJNSE OORLOG. In de Marokkaanse stad Oujda. tussen Algerije en Marokko, kwam het tussen Joden en Arabieren tot bloedige botsin gen. ontstaan uit een ruzie over de oorlog in Palestina. Ervaren vijf doden en der tig gewonden. deed later WEERBERICHT Warm Tot morgenavond verwacht De Bilt Zonnig en warm weer mat in de na middag een kleine kans op onweer in het Zuiden van het land. Zwakke tot ma tige wind overwegend uit Oostelijke richtingen. ZON EN MAAN. 9 Juni: Zon op: 4.41. onder: 20.57. .\laan op: 5.33, onder: 23.40. 14 Juni L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1