JUrntP* jCrihsrljf (ïoumnt Delftse vredesherdenking was een slappe vertoning Wist I \ANDAG 7 JUNI 1948 ABONNEMEN TSP RIJZEN ƒ0.30 per week. ƒ1.30 per maand, 3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) ADVERTENTIÊN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7528 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanloostirii Jf öbeMmii myn b<rl in tegjjenspoct" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER. Geen plaats voor „Mijn schildt ende Betrouwen" (Van een onser verslaggevers) Ondanks de Inister van de Delftse Nieuwe Kerk, de aanwezigheid van H.K.H. de Prinses-Regentes, die van de meeste ministers, het Corps diplomatique, zeer vele Kamerleden, het gehele kapittel van de militaire Willemsorde en zeer vele andere boge gasten, is de viering van de 300ste verjaardag van de Vrede van Munster Zaterdag niet dat geworden, wat men ervan had mogen verwachten. Er lag een matheid over deze samen komst, die, naar het schijnt, te wijten m het feit, dat de Regering, die de herdenking organiseerde, de gevoelens heeft willen ontzien, die de verschil lende bevolkingsgroepen ten opzichte 1648 koesteren. Maar het was niet ir Jerste plaats een Protestants-Roomse tegenstelling, die in 1648 beslecht werd, maar het geboorteuur van een Protes tantse natie, die, krachtens haar aard, godsdienstvrijheid als hoogste erkende. Te weinig is dat belicht. Burgemees- a van Walsum, van Delft, heeft zijn welkomstwoord op gezinspeeld, de officiële feestredenaar, prof. dr R. Kra nenburg beperkte zich tot de Staatsrech telijke zijde van het verdrag. Onder het geschetter der trompetten werd H.K.H. om half drie binnengeleid door minister-president dr L. J. M. Beel burgemeester d'Ailly van Amsterdam. Achter de Prinses kwam mr K. P. de Mandele, vertegenwoordiger vai M. de Koningin in de kerk. Nadat m Beel een openingswoord en burge meester van Walsum een welkom had gesproken, betrad prof. dr R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, als voorzitter van de Verenigde Zitting der Staten-Generaal, het college dat in 1648 de vrede sloot, de kansel. Prof. Kranenburg besprak het Ver drag en de geest van vrijheid, die uit de artikelen spreekt. Hij stond langdurig stil bij de figuur van de Vaders des Va derlands, de kampioen der vrijheid. Prof. Kranenburg besloot met te zeggen, dat vrijheid en recht geen verkregen bezit armen, waarop wij ons te rusten kun- m leggen. Vooral niet in een wereld, aarin het imperialisme dreigt. Aan het begin van de samenkomst aren twee oud-Nederlandse marsen met Intrada van Leo Mens gespeeld. Ten besluite volgde een, door Robert de Roos gecomponeerd declamatorium X „De ge temde Mars", van Joost van den Vondel. Henk Schaer was declamator. Koor en orkest stonden onder leiding van Dirk J. Balfoort. Prins Bernhard wint dressuur- wedstrijd te Laren In de Zaterdag gehouden slotwedstrij- tem van het seizoen van de Gooise Jacht- vfereniging legde Prins Bernhard bij de dressuurwedstrijden met „Rex" beslag op de dressuur-wisselbeker met 77 7/B pnt. Bij het springconcours (a.) met hinder nissen, tot een max. hoogte van 90 cm, de Prins op „Friest" de eerste prijs met 0 fouten en een styibeoordeJing van 75 pnt. Voorts verwierf hij in dut zelfde ar op „Rex", de vijfde prijs t 3 fouten en 70 pnt. In het sprin g - (b.), om de bison-beker (hin- dernishoogte 1 m), verwierf de Prins de vierde prijs met „Priest" met 4 fouten en sn tijd van 43 sec. De drie oudste Prinsesjes volgden ge spannen de verrichtingen van bun Vader KERKEN TE HAAMSTEDE CONTRA BUTLIN. De kerkeraden van de Hervormde en Gereformeerde Kerken te Haamstede zullen zich tot de gemeenteraad wenden adres, waarin met het oog op de Zondagsrust enz. het vestigen var Butlin-kamp aldaar ten sterkste wordt ontraden. NederlandZweden yordt uitgezonden Spelers krijgen geen rugnummers. De voetbalwedstrijd NederlandZwe den, die Woensdagavond in het Olym pisch Stadion wordt gespeeld, zal om de VARA, door ir. Van Emmenes, worden uitgezonden. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering heeft het bestuur van de KNVB besloten het nummeren der spelers, op de ruggen, 'land niet in te voeren. Volgens „Sport" zou Jesse Carver de knie van Lenstra geheel in orde hebben bevonden. BRITSE DUIKBOTEN VOOR NEDER LANDSE MARINE. 'Zaterdag werd te Gosport (Hampshire) da Britse onderzeeboot „Taurus" aan de s e marine overgedragen. Een andere duikboot van hetzelfde type, de „Tapir", zal spoedig volgen. Turks minister afgetreden. De Turkse minister van Defensie, Munir Beilsel, die sinds September 1947 deze functie waarnam, is afgetreden. Een recente opname van Prinses Elizabeth en haar gemaal de Hertog Tan Edinburgh tijdens de Derby- paardenrennen. Het eerste couplet van het Wilhelmus werd ten besluite gezongen. Niet het tweede. Was er, na Mars, geen plaats voor het Schildt ende Betrouwen der vredesluiters van 1648? Of zat het in de afkeer van het „de tyrannie verdrijven?" In ieder geval: de organist Dirk Jansz. Zwart speelde het, toen de Prinses de kerk verliet. Maar het was een particu lier initiatief. En een goed. Receptie in het Prinsenhof. Na de plechtigheid in de Nieuwe Kerk was er een ontvangst in het Prin senhof, waarheen zich allen, die in de kerk waren geweest, te voet begaven. HX.H. heeft hier de tentoonstelling, die aan de Vrede van Munster gewijd is, bezichtigd. Viering elders. Ook elders in het land is de afkon diging van de Vrede van Munster plech tig herdacht. Zo in het Openluchttheater te Lochem, waar dr H. A. Enno van Gel der uit Scheveningen, een herdenkings rede uitsprak. Uitzending per radio Zowel de AVRO als de NCRV zullen de officiële herdenkingsdienst van de Vrede van Munster, welke Donderdag in Nieuwe Kerk te Amsterdam plaats vindt, om half acht uitzenden. Over beide z< ders kan men dus luisteren naar prof. Lindeboom en dr Gravemeyer. Veldmaarschalk Jan Christaan Smuts, op het moment dat hjj voor 't laatst als premier van de Unie v. Zuid-Afrika het Parlementsgebouw te Pretoria verlaat, om op reis te gaan naar Engeland, waar hy heden werd verwacht Het Veluwe-bataljon defileerde voor H.M. de Koningin Na een ontvangst door de gemeente Apeldoorn, -heeft het z.g. Veluwe batal jon van 8 R.I. Zaterdagmiddag voor H. M. de Koningin voor het Paleis het Loo gedefileerd. Na afloop sprak H.M. met de betrekkingen van de gesneuvelde ba taljonsleden en schreed zij langs de rij van familieleden der teruggekeerde mi litairen. De bataljonscommandant, majoor J. W. Andriessen werd benoemd tot officier in de orde van O.N., met de zwaarden. ZUTVELDIRECTEUR KNOEIDE MET RANTSOENEN. „U hebt geen mensen geholpen, maar een bepaalde groep bevoordeeld", voegde de economische rechter Zaterdag de 66-j. directeur van de Lijempf te Dok- kum toe en de Off. van Justitie vroeg f 1500 boete en 4 maanden voorwaardelijk. Dit alles omdat de directeur in 1946 en 1947 5000 rantsoenen kaas, 3000 rantsoe nen melk en 1870 rantsoenen boter zon der bon heeft afgeleverd. Het vonnis luidde f 1000 boete en 6 maanden voorw. met een proeftijd van 1 jaar. Tussen Den Haag en Rotterdam 5000 auto's per dag Busverveer ZVs haal zo groot als voor de oorlog Het verkeer op de Rijkswegen is de eerste maanden van dit jaar 25 pot druk ker geweest, dan het vorig jaar, aldus de K.N.A.C. De drukste wegen zijn: UtrechtDe Bilt (vrachtauto's en mo toren) nhem—-Velp Obussen en fietsen); tn Haag—Rotterdam (personenauto's, 5000 per dag). t aanbal vervoerde buspassagiers was in 1946 reeds anderhalf maal zo groot als de oorlog. In 1947 was het twee en HONDERD BOEREN BETROKKEN BIJ SMOKKEL. Naar schatting zijn 100 boeren betrok ken bij een omvangrijke veevoeder-smok- kelaffaire aan de Belgische grens rond Baarle-Nassau. Het gaat om enkele honderdduizenden kilogrammen. De hoofdschuldige A. van T. is in arrest gesteld. Zeventien vroede vaderen in België. De 17 Nederlandse burgemees ters, die een rondreis door België ma ken, werden o.a. op het stadhuis te Leu- ontvangen, terwijl hun een receptie werd aangeboden in het Rubenshuis te Antwerpen. Een Nederlandse stap te Washington Mr Van Kleffens komt op tegen Djokja's accoord met Rusland De Ned. ambassadeur te Washington, -mr Van Kleffens, heeft volgens „Trouw" een onderhoud gehad met de Ameri kaanse vioe-minister van Buitenlandse Zaken, Lovett, en een betrouwbare Ned. bron te Washington meldt, dat mr Van Kleffens daarbij gewezen heeft op de be zorgdheid in Nederland over het feit, dat de republiek zich niet houdt aan het accoord der „Renville", blijkens de over eenkomst met de Sowjet-Unie. Mr C. P. M. Romme naar Indië vertrokken Hêt Tweede Kamerlid mr C. P. M. Romme is hedenmorgen om 7 uur met de K.L.M. van Schiphol naar Batavia ver trokken. Min. Lieftinck op Schiphol aangekomen Financiële samenwerking der Unie ontworpen - keerd. Hij verklaardeop Schiphol, dat zijn besprekingen bijzonder vruchtbaar waren geweest en tot een grote mate van overeenstemming hebben geleid inzake de voorwaarden, waarop een duurzame financieel-economische samenwerking tussen beide landen in Unieverband kan worden verzekerd. Een financieel-econo- misch accoord is ontworpen, dat in over eenstemming tussen de vennoten deel kan uitmaken van het Uniestatuut. Over leg is gepleegd over de problemen inzake Nederlandse cred-ietverlening op korte en lange termijn, zowel door het Rijk als door particulieren. Communisme bedreigt Malakka De Britse commissaris voor Z.O. Azië, Malcolm MacDonald, heeft in een radio rede te Singapore gewaarschuwd, dat de communisten op Malakka op onderne mingen, in mijnen en fabrieken het recht van geweer en mes doen gelden en dat er tal van gevallen van geweld zijn voor gekomen. Nu zij in Europa de kous op de kop kregen, hebben zij besloten tot een offensief in het Oosten. Republiek slikt opnieuw haar eigën woorden in De grenzeloze chaos in Djokja is op nieuw duidelijk gebleken. De republ. vertegenwoordigers bij de economische commissie der V.N. voor Azië en het Verre Oosten ontvingen namelijk een telegram, dat de republiek besloten had, als onderdeel der Nederlandse delegatie aan de besprekingen der Commissie deel te nemen. De commissie besloot op grond van dit telegam de bespreking over de toelating der republiek uit te stellen tot Woensdag de bevestiging zou zijn ont vangen. Men zal echter vergeefs op die bevestiging wachten, want officiële re publikeinse personen te Kalioerang spre ken thans tegen dat de republiek ooit dit besluit genomen heeft. Na de blamage met het accoord met Rusland, dat door het gehele ministerie werd tegengespro ken en dat toch gesloten bleek, na de blamage, dat de republ. opperbevelheb ber met een staatsgreep dreigde en toch gehandhaafd bleef, komt blamage i mer drie. En met dit Djokjase gekken huis wordt onderhandeld. ^oedirman dreigt met een oorlog In zijn onderhoud met „Merdeka" te Solo heeft de republ. opperbevelhebber, Soedirman, verklaard: Tot nog toe waren we defensief, maar nu zullen we een offensieve politiek voeren. De wijze, waarop we tot nog toe onze besprekingen hebben gevoerd, moet plaats maken een overrompelingspolitiek. Wanneer de onderhandelingen mislopen, zullen we de vijand piet bamboespiesen uit onze staat drijven. Dr Van Mook richt invitatie tot Hatta Dr Van Mook heeft heden de republ. premier Hatta uitgenodigd besprekingen 1 0fficiëie De „Coorabie" verbeurd verklaard. De Britse kapitein van het motorschip „Coorabie" is wegens smokkelen republikeins gebied tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld, en voorts tot f 10.000 boete. De „Coorabie" is verbeurd verklaard. Boot met 3 jnogelui vergaan op 't IJsselmeer? Drie circa 20-jarige jongelui twee meisjes en een jongen die Zondag morgen met een kleine B.M. Gent" van Baarn uit op het IJselmeer gin gen zeilen, waren vanmorgen nog niet teruggekeerd. Het laatst heeft een andere zeilboot de „Jan van Gent" waargenomen Zondagmiddag om half vier onder de kust van Harderwijk. Men vermoedt, dat de jongelui door de sterke wind, die gister avond kwam opzette, zijn overvallen e: vreest een ongeluk. Een 86-jarige tuimelt door de balcon-spijlen De 86-jarige H. J. van Heel, die in het sanatorium „Vredenhof" aan de 's-Gx venweg te Rotterdam werd verpleegd, van de eerste verdieping gevallen, door dat de spijlen van een balustrade, waar hij tegen aan viel, het begaven. Hij kwam op een vier meter lager gelegen vloer te recht. Twee uur later is hij aan de beko men verwondingen overleden. Frans verzet tegen de overeen komst van Londen De Gaulle heeft zich tegen ratificatie van de zes landen-overeenkomst betref fende Duitsland verklaard, die, zoals men weet, te Londen werd afgesloten. Volgens de Gaullisten wordt hier de vei ligheid van Frankrijk uit het oog ver loren. Men zie het „Verklaarde uitzicht" van heden. „Vliegende vleugel" vatte vlam in V. S. Tijdens een proefvlucht is in de buurt van het vliegveld Muroc in Californië een „vliegende vleugel" neergestort verbrand. Vijf personen kwamen om DE EX-NAZI'S ROEREN WEER DE TROM! >e premiers van de drie Westelijke es van Duitsland verklaarden in een communiqué, dat de internationale con trole op het Ruhrgebied niet gerecht vaardigd is. Indien een controle onver mijdelijk zou zijn, moet deze in elk ander industriëel centrum van Europa worden ingesteld en de Duitsers zelf zouden daarin een aandeel moeten heb Thans weer wapenstilstand vastgesteld op Donderdag De 24.000 Joden op Cyprus in hongerstaking Engeland-Nleuw-Zeeland met miniatuur- morsezender. Radio-amateurs hebben bij een wed strijd te Cambridge met een morse-zen der, die weinig groter is dan een auto radio, contact gemaakt met Nieuw-Zee- land. De zender weegt slechts 2 kg. verkrijgt stroom van een auto-accu 6 volt. Graaf Bernadotte, de bemiddelaar voor Palestina, heeft te Cairo besprekingen gevoerd met de Libanese autoriteiten. De komende 24 of 36 uur zal de wereld of de gevechten in Palestina al worden gestaakt. Hij heeft zijn laatste voorstellen aan Arabische en Joodse leiders te Bairoet, Haifa en Am- voorgelegd. Mosje Sjertok heeft na zijn onderhoud met Bernadotte verklaard, dat deze in antwoord op zijn voorwaar- het staken van het vuren een eenvoudig „ja" of „neen" van Joden en Arabieren zou eisen. Inmiddels is de strijd in Palestina weer in alle felheid opgelaaid en zijn de Joden bijna aan alle fronten tot de aanval of tegenaanval overgegaan. Yibnah, de laatste burcht tussen Tel Aviv en Isdoed, die nog Arabische handen was, werd na felle ze'ide' dat strijd heroverd. Ook bij de gevaarlijke Prof. dr Posthuma, directeur der Ned. Bank, is Zaterdag uit New York naar Nederland vertrokken. Hij zeide, dat i - - zijn besprekingen over de geblokkeerdeArabische driehoek Toelkarem-Nabloes Midi la d. V. S. ,n Canada b.vr.dig.nd M""" worden de pvKhtni met liln rerlopen. Ue2en beide partijen voorgezet. De „Waterman" met 1300 militairen uit Indië teruggekeerd Geestdriftige begroeting begon reeds te Hoek v. Holland Met 1300 man troepen aan boord. nl. twee bataljons van het regiment stoottroepen en onderdelen van de Koninklijke Marine en van het KNIL, alsmede veertien journalisten, die op uitnodiging van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen een reis naar Indonesië hebben gemaakt is de „Waterman" hedenmorgen op half- acht de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland binnengevaren. De op het schip aanwezige manschap pen werden reeds dadelijk verrast door de geestdriftoige ontvangst, welke hen bij De Hoek werd bereid- Talrijke fami- Een défilé van V& uur zal a.s. Woensdagmiddag te Eindhoven voorbij Huize „De Laak" trekken, waar het gouden echtpaar dr A. F. Philips-de Jongh na hun receptie om 12 uur, de duizenden uit alle perso neelsgroepen zullen gadeslaan- lieleden en kennissen hadden bootjes af gehuurd, voeren het schip te gemoet ec gaven door zwaaien en uittoepen hun vreugde te kennen. Ook langs de kade hadden zich vele nopgesteld om de bin nenkomst mede te maken. Tegen half- tien arriveerde de „Waterman" aai Llyodkade, waar een muziekcorps de stoottroepen stond opgesteld, om allen met vrolijke marsen te begroeten. Zodra het schip gemeerd lag, sprak minister Fiévez namens de Regering de manschappen toe en stak hen, voor de toekomst betreft, een hart onder de riem. Het „Wilhelmus" weerklonk er driewerf „Hoera" bewees de blijdschap van allen, dat zij weer in t vaderland terug waren. Onmiddellijk werd met de ontscheping begonnen. De gebruikelijke diensten zul len er voor zorg dragen, dat ieder spoedig mogelijk de plaats van besi ming bereikt. BRAND IN NEW YORK. Gisteren zijn te -New York twee j houtopslagplaatsen uitgebrand. Bi blussing werden 24 brandweermannen ge wond, terwijl de schade 400.000 dollar bedraagt. DAT de Ver. tot bevordering van de belangen van Slechthorenden. Zaterdag de jaarlijkse reünie hield op het terrein van de Zendingsstudieraad te Lunteren. DAT te Amsterdam het driedaags chi rurgencongres is geopend, waar prof. dr I. Boerema bezwaren gemaakt heeft tegen de overspecialisatie der chirurgi sche wereld. DAT opnieuw een 50-tal Nederlandse arbeiders uit Duitsland te werk gesteld is op steenfabrieken langs de Waal bij Nijmegen en zij een deel van hun loon mogen besteden voor de aankoop van bonvrije artikelen in Nederland. DAT op het graf van de verzetspionler in N.O- Friesland, K. v. Dijk te Dokkum, een monument is onthuld. DAT een voorlopige Natuurbescher- mingsraad is samengesteld oJ.v. mr dr W. G. A. van Sonsbeeck en met Prin- sessegracht 21, Den Haag, als correspon dentie-adres. DAT min. Gielen in zijn woonplaats Roosendaal de tentoonstelling Waroubi 'Wat Roosendaal U biedt) heeft geopend, welke tot 13 Juni duurt DAT wegens herstel van de weg Doe- tinchem—Warnsveld het motorverkeer wordt aangeraden gedurende Juni en Juli over Westendorp i.p.v, over Terborg te rijden. •DAT de Bruckner-medaille zal worden uitgereikt aan Eduard Flipse op 18 Juni en aan Carl Schuricht op 2 Juli. DAT Zaterdag te Eindhoven regionale brandweerwedstrijden zijn gehouden, waaraan 35 corpsen met 500 brandweer lieden hebben deelgenomen. DAT B. en W. van R'dam voorstellen ruim 400 vana de 1600 in Kralingen ge projecteerde woningen te gaan bouwen. DAT de ruim duizend collectanten in A'dam f 29.000 opbrachten voor de reclas- seringscollecte (v.j. f 27.000). DAT min. van Maarseveen zitting heeft genomep in heht ere-comité ter herden king van het 50-j. bestaan van het kin dertehuis „Nazareth" te Venlo. DAT Woensdag het echtpaar Joh. Booi- Veenstra te Houtigehage (Fr.) 60 j- is ge trouwd. DAT het gemeentebestuur van A'dam Zaterdag in het Sted. Museum de deel nemers ontving van het Intern. Genoot schap voor moderne muziek (ISFCM). DAT de uit 70 doeken bestaande Van Gogh-collectie uit het Sted. Museum te A'dam, na een Europese rondreis, in land is teruggekeerd en van 25 Juni af weer voor het publiek is te bezichtigen. DAT vermoedelijk op 12 Juli de man nen van het bataljon Friesland, hetwelk met de „Sibajak" uit Indië naar Holland terugkeert, officieel in Leeuwarden wor den ontvangen. DAT van 1416 Juni een excursie door Drenthe wordt georganiseerd t.g.v onthulling van een gedenksteen voo pioniers van Drenthe-Michigan op 16 Juni te Sleen. DAT dr H. M. Hirschfeld is benoemd t lid en voorz.^ier Ned. delegatie van Raad voor de Economische Unie. DAT na de aanvrage van f 10 millioen voor de uitbreiding van de centrale het Prov. Electriciteitsbedrijf in Noord- Holland. thans nog f 5 millioen is aange vraagd bij Ged. Staten. DAT op 64-j. leeftijd in de staat Illinois (Amerika) is overleden de van Woudsend afkomstige Friese dichter Wiebe Jelles van der Meer. DAT de Ned. Herv. Kerk op Schouwen en Duiveland, daartoe in staat gesteld door een gift van Volksherstel ad 15.000, de gezinszorg ter hand gaat nemen. DAT de Rijkscontroleurs van het Ver keer, J. Jacobs en C. P. v. Baayen, beiden te A'dam, zijn bevorderd tot resp. Rijks- hoofdcontroleur en Rijkscontroleur le kL DAT de productie-index van de in dustrie in April op 105 gehandhaafd bleef (basis 1938 100), tegen 98 in Februari en 102 in Januari. DAT jhr W. Boreel (dir. A.N.V.V.). jhr W. H. Calkoen en dr W. L. Groeneveld Meijer het Intern, toeristencongres van 1419 Juni te Oslo zullen bijwonen. DAT het 8.s. .Jacob Cats", hetwelk by de Z.-Eivgelse kust machineschade kreeg. Zaterdag door de sleepboot „Zwarte Zee" Rotterdam is binnengesleept. DAT het aantal auto's in Zuid-Holland nog 10 pet minder is dan voor de oorlog en dit cijfer voor Den Haag 15 pet be draagt. Reuter verneemt nog uit Amman, det als voorlopige datum voor een wapenstil stand Donderdag 10 Juni vastgesteld zou zijn. De 24.000, op Cyprus door de Brit- geïnterneerde Joden, hebben, in ver band met het verbod om naar Palestina vertrekken, een hongerstaking van 24 r op touw gezet. Zij stuurden een tele gram naar Trygve Lie, secr.-generaal der Ver. Naties, om voor de gevolgen het verbod te waarschuwen. Frankrijk treft accoord met Vietnam Aan boord van het Franse oorlogsschip „Duguay-Trouin" is tussen de Franse hoge commissaris in Indo-China, Bollaert, :-keizer, Bao Dai, van Annam en generaal Nxoejen, hoofd van de Vietna- regering een overeenkomst gete kend. Hierbij erkent Frankrijk de onaf- hankelykeid van de Indo-Chinese repu bliek Vietnam, binnen het kader van de Franse Unie. V TRUMAN OP „BONTE TREIN- TOURNEE". Sinds enige dagen regeert Truman van uit zijn speciale trein, waarmee hij 18 staten van de U.S.A. zal doorreizen. De president zal o.a. voor de vuist weg vijftigtal toespraken houden uit zijn eigen coupé. Dit alles met het oog op de kiezingen in November a.s. Amerikaanse oogst kan ons brood bonloos maken Zaterdag woonde HKH de Prinses Re gentes Juliana te Delft de opening btf van de Nat. Tentoonstelling ter her denking van de Westfaalse vrede. H.K.H. op weg naar de Nieuwe Kerk. vergezeld van minister Beel (r.) en mr d'Ailly. burgemeester van Am- Een prima advies Volgens de „New York Times zou, als de buitengewoon gunstige oogstverwach- tingen in Amerika bewaarheid worden, de broodrantsoenering in verschillende landen, w.o. ook Nederland, kunnen worden opgeheven. Eisenhowergunsteling van 9t Amerik. publiek De „New York Herald" vestigt de aan dacht op generaal Eisenhower, die de uit verkorene der kiezers van de twee grote Amerikaanse partijen is. Van de kiezers verklaart 26 pet zich voor president Tru man en 58 pet voor Eisenhower, terwijl Wallace zich met slechts 5 pet tevreden moet stellen. Het is, volgens genoemd blad, moeilijk in de moderne geschiedenis der politiek een man te vinden, die zon der een campagne voor het president schap te voeren, zo duidelijk de favoriet van het kiezerscorps is. Het kan voorkomen, dat men. in de strijd voor de bevestiging en doorwerking der Christelijke sociale beginselen, een zij het onbedoelde bijval ondervindt uit een hoek. waaruit men dat nimmer zou hebben verwacht In sommige opzichten is dat ook het geval met de veelszins merkwaardige op merkingen, die de heer H. D. Louwes. de bekende voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité heeft ge maakt in de rede, welke hij Zaterdag middag j.l. iin Assen heeft gehouden. Blijkens het verslag, dat wij van die rede ontvingen, is de heer Louwes tot het inzicht ontwaakt, dat het zeer nuttig is, zich, ook in de kringen van het Land- bouwcomité, met de principiële achter grond van het vraagstuk der Bedrijfsor ganisatie bezig te houden en voorts met de grote vragen van onze practische na tionale jjolitiek. Ook moet, naar de mening van de heer Louwes, door de kerken een levendiger appèl worden gedaan op de huidige ver antwoordelijkheid van de Christen op dit gebied en moet er een bewuster meeleven komen in de agrarische sector op poli tiek gebied. Zelfs stelt de heer Louwes de vraag, of het agrarisch onderwijs aan de door hem genoemde taken niet veel meer moet worden dienstbaar gemaakt. Wij vinden dit van een voorzitter van een z.g. neutrale maatschappelijke orga nisatie. een uiterst merkwaardige rede. Maar dat niet alleen Wij vinden de sug gestie van de heer Louwes een uitstekend advies, dat wij ter opvolging aan de vele Christenen, die nog in een z.g. neutrale organisatie hun dagen slijten, van harte aanbevelen. Zij moeten de principiële- practische vragen op sociaal-, econo misch-, politiek- en onderwijsgebied gaan bestuderen bij het licht van Gods Woord, opdat zij zich hun verantwoordelijkheid als Christen bewust worden. De resulta ten zouden wonderbaarlijk zijn. Nog voor de 31ste algemene vergade ring van de Christelijke Boeren- en Tuin ders Bond zou het 30.000ste lid zijn inge schreven. De Chr. Middenstandsbond zou nog voor het volgend jaar eindelijk het 3de Christelijk sociaal congres wordt gehouden. 25.000 leden tellen, het Prot. Chr. Werkgeversverbond zou met honderden leden groeien en het C.N.V. zou voor zyn 40-jarig jubileum het 200.000 ste lid kunnen binnenhalen. Een veelszins uitstekende rede en een zeer goed advies, dat wij van harte aan- Smakelijke bladwijzers Een boek, dat men uitleent, krijgt men zelden terug, of na herhaalde aanmanin gen. Meestal zitten er dan vlekken op, of ezelsoren aan. De bibliothecaris van de openbare leeszaal in de Londense voor stad Beckenham. kreeg er genoeg van, de uitgeleende boeken steeds maar sme rig terug te krijgen. Wat deed de zo langzamerhand zeer ontstemdeHij zette een kleine tentoonstelling in elkaar van allerlei curiosa, die hij in teruggebrachte boeken had gevonden. En daar warem sigarettenpeukjes en liefdesbrieven btf. ja zelfs een boterham, dikbesmeerd met boter en sinaasappeljam. Filmpionier Louis Lumière overleden De beroemde Franse filmpionier, Louis Lumière, is te Bandol in Zuid-Frankrijk, 82 jaar oud. overleden. Zoals bekend be hoorde hij met zijn broer Auguste tot de uitvinders van een der eerste film- opname- en projectie-apparaten, terwijl hy in 1907 de eerste kleurenfoto's maakte, die eerst 20 jaar later konden worden verbeterd. Joden aller landen verenigen zich Te Montreux wordt op 27 Juni het Joodse wereldcongres geopend. Volgens Alexander Easterman, secretaris var Congres, zal een eis tegen Duitsland den ingediend, tot genoegdoening vo< moord op 6 millioen Joden en restitutie van Joods bezit, dat nog in handen de Duitsers is, alsmede tegen de t gevingsgezinde politiek van Britten Amerikanen. Vanzelfsprekend staat de erkenning van de staat Israël op het pro- Ford 1949 wordt bijna negen procent duurder Henri Ford II maakte bekend, dat de prijzen van de Ford 1949 gemiddeld met 8,7 pet «rhoogd zullen worden, wat voor de verscnillende typen neerkomt op een verhoging van 95 tot 125 dollar. In het afgelopen weekend woedde over Groot-Brittannië een orkaan, gepaard gaande met hevige regens, waardoor de rivier, de Conway, buiten haar oevers trad en schade in verschillende delen van het land werd aangericht. Vele kleine schepen verkeerden in nood. Red dingboten zijn uitgevaren. Michaël trouwt Donderdag in Athene Ex-koning Michaël van Roemenië is prinses Anne werden hedenmorgen in Athene verwacht. Volgens Reuter, zal het huwelijk a.s. Donderdag, in de kapel van het koninklijk paleis plaats vinden, naar de ritus van de Grieks-orthodoxe kerk. WEERBERICHT J Hogere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt; Minder bewolking en overwegend droog weer met hogere temperaturen. Matige wind uit Zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN. 8 Juni: Zon op: 4.41, onder: 20.57.. Maan op: 4.34 onder 22.45. 14 Juni LJC

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1