ïiiruuir £Yihsr!)f Courant foden en Arabieren aanvaarden in principe bestand voor vier weken „Wachter, wat is er van de nacht - Wapenstilstand of doorvechten Wist U WOENSDAG 2 JUNI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verb met adm -kosten) ADVERTENTIëN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7524 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F DIEMER in bet Palestijnse front ditmaal iets nieuw*. De Arabische Liga heeft, volgens enter, het bevel van de Veiligheidsraad, om het vuren te staken, aanvaard, terwijl, olgens dezelfde bron, ook de voorlopige regering van Israël aan het voorstel on- oorwaardelyk gevolg wil geven. De aanvaarding gaat echter vergezeld van een Interpretatie" van de betekenis der resolutie, zodat er dus wel condities aan ver- onden zijn. Vermoedelijk gaan wij dus een wapenstilstand van vier weken tege- ioet; de Joden althans zouden reeds in de afgelopen nacht aan hun strijdkrachten «betreffende bevelen gegeven hebben. Dat de moeilijkheden echter nog niet jn de lucht zijn, blijkt wel uit het feit, it de Joden ook vasthouden aan de rije toegang tot Jeruzalem, en zij onder rapenleveranties ook leveringen uit litenlandse depots in Arabische landen •schouwd willen zien. Voorts wensen strikte handhaving der bereikte posi- en vrij goederenvervoer en vrije im- ligratie naar het Joodse deel van Pales- Hier staat tegenover, dat men van rabische kant stopzetting van de immi- ratie wenst, staking van de wapenver- hepingen naar Palestina en hoogstwaar- ihijnlijk toch de verwerping van het •rdelingsplan en nietigverklaring van de oodse staat. Wij hebben dus thans te laken met principiële beslissingen, maar feite heeft de wapenstilstand zich nog »t gerealiseerd. Onze ervaringen in In- mesië leren ons echter voorzichtig te jn, omdat de ene partij vaak de voor aarden van een wapenstilstand op zon- )e Koningin op 31 Augus tus in Amsterdam Geen intergeallieerd vertoon by de jubileumfeesten H. M. de Koningin heeft het voor aen om 30 Augustus a.s. haar intrek Amsterdam te nemen om daar op Aug. de viering van haar regerings- ibileum bij te wonen. niet uitgesloten, dat Hare Maje- de 31ste Augustus nog enige 1 Amsterdam zal doorbrengen. Haar verder verblijf echter zal ev als Harer Majesteits verblijf gedu- ende de afgelopen wintermaanden ficieel karakter dragen. Het zal de Koningin vermoedelijk, ge- vermoeienissen die dit met zich brengen, niet mogelijk zijn, ge- irende deze dagen persoonlijk geluk- van deputaties uit de burgerij ii itvangst te nemen. Het voorgenomen muziekfestival voo iallieerde militaire kapellen in 't kader in de jubileumfeesten zal geen door- ing vinden, daar de Koningin uitdruk- ïlijk heeft verzocht haar jubileum op ibere wijze te vieren. Ook de plannen verder intergeallieerd vertoon in de van deputaties van leger, vloot en chtmacht van buitenlandse mogend- iden, worden niet verder uitgewerkt. Prins Bernhard wint 3e prijs bij dresssuurproef Te Bennekom heeft Prins Bernhard steren de derde prijs gewonnen bij de essuurproef tijdens het daar gehouden iurs hippique op het kasteel Hoeke- De Prins, gekleed in generaalsuni- bereed Rex. Eerste werd D. Gel- an uit Beekbergen en tweede rit eester W. F. K. Bischoff van Heems- e Den Haag. Dr H. L. M. van ihaick uit Wassenaar werd vierde, eden neemt de Prins met Priest en Ko- nel deel aan het springconcours. ANDERHALF JAAR VOOR HAAGS DEPOTHOUDER. De Almelose rechtbank veroordeelde steren de vroegere houder van het agse depót der N.V. Palthe te Almelo, tot 1 jaar en zes maanden gevange- sstraf. Zijn medeplichtige B. te Almelo kreeg jaar. Beide met aftrek van preventief. Geen verhoging Ziekenfonds grens? (Van onze Parlementsredacteur) Naar uit mededelingen van dr v. d. erg, dir-gen. voor de Volksgezondheid, dens een gisteren door min. Drees organiseerde persconferentie bleek, il de inkomens-grens voor de zieken- inds-verzekering in de toekomst waar- ihijnlijk niet hoger gesteld worden dan 3750 ("de grens van thans), terwijl de erplichte verzekering los gemaakt zal orden van de Ziektewetverzekering, a zij thans is gekoppeld. lotterdam gaat vijf dagen feestvieren Kosten geraamd op f 60.000. Voor de feestelijkheden t.g.v. het re- sringsjubileum van de Koningin is voor n een voorlopig programma ontwor- dat zich over 5 dagen uitstrekt. Op ug. en 4 Sept. zal de verlichting in et stads- en rivierbeeld een spelen. In het verwoeste centrum zal ruïne van de St. Laurentskerk door rote gasflambouwen worden beschenen, lp 31 Aug. vermeldt het programma o.m. en défilé, een aubade, een parade van eiljachten. wielerwedstrijden en een pel door de R'damse jeugd, een bloemen en tot slot een gondelvaart met uurwerk op de Kralingse Plas. Op Sept. treedt in het openluchttheater de ansgroep uit Orange op en is er penluchtspel van de Fed. van iranjeverenigingen. Op 4 Sept. zal rote allegorische optocht uit Den Bosch oor de R'damse straten trekken en is er groot intern, muziekfeest in hel 'eijenoord-stadion. Tenslotte toneelvoor- lellingen. tentoonstellingen en een con ours hippique De totale kosten worden eraamd op f 60.000. Het huwelijk van ex-koning Michaël an Roemenië en prinses Anne de Bour- •on-Parma, dat op Zaterdag a.s. zou laatsvinden, is voor onbepaalde tijd uit- tsteld, daar de prinses plotseling ziek «Worden is. derlinge wijze weet te interpreteren, waardoor de positie der andere partij wordt geschaad. Het gaat hier om: welke internationale controle zal er zijn op naleving der wapenstilstandsvoorwaar den? Gedurende vier weken zal graaf Folke Bernadotte nu zijn bemiddelende invloed kunnen aanwenden tionaal is het van het grootste belang, dat Engeland de Amerikaanse zienswijze deelt en eventueel bereid is sancties passen, ook al zouden Britse oliebe- langen daarbij worden geschaad. De Ara bieren hebben de resolutie van de Veilig heidsraad aanvaard, zij het onder voor waarden, omdat zij niet het risico willen lopen, dat hun wapenaanvoer wordt stop gezet, terwijl Amerika het embargo op wapenleveranties naar Israël kan ophef fen. Er zullen echter nog heel wat juri dische en politieke prikkeldraadversper ringen moeten worden opgeruimd, eer de weg naar de vrede gebaand is. „Wach ter, wat is er van de nacht?" Want Lake Success is men er nog geenszins zeker van, dat het tijdelijk bestand zal gelukken en volgens een Reuter-tele- gram van hedenmorgen zouden Egyp tische strijdkrachten na het ingaan de wapenstilstand posities in het gebied van Latroen hebben aangevallen. Poli tiek beschouwd, is de situatie dus niet overmatig bemoedigend, maar ontmoedi gend evenmin. Harold Stassen heeft reeds bij de Ver. Staten op aangedron gen, Amerikaanse schepen naar Palestina te sturen om kracht bij te zetten aan t verzoek om een bestand. Van belang nog, dat Emir Feizal, de minister v Buitenlandse Zaken van Saoedi-Arabië, de eerste staatsman, die sinds de oorlog in Palestina een bezoek aan Engeland brengt, vandaag een onderhoud ben met Be vin. Vlak voor het accoord inzake een wapenstilstand, heeft de Joodse luchtmacht nog militaire doelen Amman gebombardeerd, terwijl Iraakse troepen in een halve cirkel Arbeider in Oude Pekela door buurman vermoord Terwyl beiden op weg waren naar hnis. Terwyl zij samen van het werk naar huis terugkeerden heeft gistermiddag de arbeider T. Mellema in Oude Pekela zijn buurman en mede-arbeider W. Pathuis onverwachts aangevallen en met een mes doodgestoken. Het slachtoffer overleed enkele ogenblikken daarna. Uiteraard werd het zo rustige dorpje door dit ver schrikkelijke drama op klaarlichte dag danig opgeschrikt. Het was bekend, dat reeds geruime tijd tussen de mannen een vete bestond. Mellema had even tevoren tegen zijn kameraden gezegd: „Ik zal Pathuis doodsteken!" Mellema werd middellijk na deze weerzinwekkende misdaad gearresteerd. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Op het lijk vandaag in Groningen sectie worden verricht. Mr v. d. Deure in hoger beroep Op 10 Juni zal de zaak van de ex-voor zitter van de N.C.R.V., mr v. d. Deure, die wegens belastingfraude door de Arn hemse Rechtbank veroordeeld was tot 6 maanden, in hoger beroep dienen vc het Gerechtshof aldaar. Arbeider in Norg door pantservuist gedood Gistermiddag vond een 28-jar. arbeider op het voormalige vliegveld Norg (Dr.) hij werkzaamheden verrichtte, on der het puin een zgn. „pantservuist". Ter wijl hij het gevaarlijke projectiel onder zocht ontplofte het, waardoor de mar middellijk werd gedood. De kleren het slachtoffer vatten vlam, zodat het lichaam totaal verkoolde. Hij laat ee: vrouw en vier kinderen achter. Politic-inspecteur ging cr met auto vandoor Tegen de thans ontslagen Arnhemse politie-inspecteur P. de Vries, die, na eer borrelpartij, samen met de koopman A. J. de Ruyter en de monteur A. J. Eder- veen in Januari jl. een auto ontvreemdde is voor de rechtbank aldaar anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. De Officier, die het smoesje „We waren dronken" niet geloofde, vroeg voor De Ruyter en Eder- veen twee jaar.' Uitspraak over 14 dai TWEEDE AMERIKAANSE GAST HOOGLERAAR TE LEIDEN. Als tweede gasthoogleraar te Leiden vanwege de Harvard-Leiden-fundatie, zal voor het cursusjaar 19481949 optreden, Grote Oost doet een laatste j beroep op de Koningin Ambon, Menado en Timor willen per se bij Nederland De Persatoean Timor Besar (De Ver- ïiging Grote Oost) heeft gisteren een verzoekschrift aangeboden aan H. M. de Koningin, aan de Nederlandse Regering en aan de Staten-Generaal, waarin zij uitvoering vraagt van de Koninklijke Be lofte van 6 December 1942, en dezelfde status verzoekt voor Ambon, Menado en Timor, als die, welke de Nederlandse An tillen en Suriname zullen ontvangen. Deze volken hebben een onoverwinne lijke afkeer van de republiek en wensen met deze niet via de een of andere deel staat verbonden te worden. Daar alle verzoeken vruchteloos zijn gebleven, eisen zij thans, dat aan hun verzoek zal worden voldaan, omdat zij zich anders wenden zullen tot de Verenigde Natiën. „Zuid-Afrika is nu van ons en zal dit blijven" Malan door geestdriftige menigte in Pretoria ontvangen Dr Malan, de leider van de Nationalis tische partij in Zuid-Afrika, vormt thans nieuwe regering. Hij zond een bood schap aan generaal Smuts, waarin hij deze verzekerde, dat diens plannen voor reis naar Engeland en Nederland moesten worden doorgezet, en hy kan gebruik maken van een regeringsvlieg tuig, welk aanbod Smuts heeft aanvaard. Vermoedelijk vertrekt hij reeds Donder- a.s. Voorts is het zeker, dat Smuts de leider van de oppositie in het nieuwe parlement zal worden. Bij zijn entrée in Pretoria werd dr Malan door een enorme mensenmenigte geestdriftig begroet. Men zong psalm 146 en daarna „Die stem van Suid-Afrika". Terwyl de Zuid-Afrikaanse De Franse regering hand haafde zich Zoals wij gisteren reeds als ons ver moeden uitspraken, kreeg de regering van Schuman haar vertrouwensvotum en wel met 402 tegen 183 stemmen, alleen die van de communisten, tegen. Als bezuinigingsmaatregel zullen derhalve 150.000 ambtenaren, vermoedelijk slechts arbeidscontractanten, ontslagen worden. Maar de Franse regering staat nog een nieuwe moeilijkheid, ontstaan door het jongste decreet, waarin indirecte financiële hulp aan confessionele scholen wordt goedgekeurd. Zowel communisten als socialisten zijn tegen deze maatregel. Jos Vranken Sr overleden in Duitsland Groot kenner der oude koorzang heengegaan. Tijdens een bezoek aan zijn dochter Duitsland is plotseling overleden de be kende koor-dirigent en componist P. J. Jos Vranken Sr. Geboren op 10 Juni 1870 te Bunde bij Maastricht gaf Vranken reeds op jeugdige leeftijd blijken van grote muzikale begaafdheid en als leer- van Richard Hol en Willem Robert compositie en orgel ontwikkelde hij zich zeer snel. Later studeerde hij zang te Berlijn bij Robert Ress. Van 1892 tot 1910 was hij organist-directeur van de Utrechtse Kathedraal, daarna dirigent van de R'damse Oratoriumver. de Toonkunstafdelingen te Vlaardingen en Schiedam. In Utrecht, Vlaardingen en Den Haag stichtte Vranken Palestrinako- ren en vooral met het Palestrinakoor uit laatstgenoemde stad behaalde hij vele successen in binnen- en buitenland. Vran ken had zich speciaal toegelegd op de oude koorzang en wat hij op dit gebied presteerde werd algemeen als zeer gezag hebbend verklaard. Nog vorige week Dinsdag concerteerde Vranken met het Haagse Palestrinakoor in de Grote Kerk te Den Haag en enkele dagen later trok hij met zijn zoon Jaap Vranken, ganist en componist, voor een familiebe zoek naar Duitsland. Niet alleen als sicus, maar ook als mens had Vranken veel vrienden en bewonderaars. Van zijn hand verschenen vele bijdragen in Berliner Allgemeine Musikzeitung e „De Telegraaf". Van zijn composities men we missen, een Te Deum, een Kerst oratorium en een Johannes Passiow Zijn andere zoon Jos Vranken Jr. was hem reeds bij enkele koren opgevolgd thans dirigent van „Die Haghe Sanghers". vlag nergens te zien was. wapperde overal in het uitbundige zonlicht de vlag met de kleuren van de oud Zuid-Afri kaanse Boerenrepubliek (van vóór 1910). Zuid-Afrika is nu van ons en zal dit blijven", zei dr Malan. Nog steeds wast het water van de Columbia-rivier Over de overstromingen in de Ver. Staten en Canada wordt nog nader ge meld, dat, toen de vloed van de Colum bia op de laatste 100 mijl naar zee, :waar bedijkte dal van de beneden- r binnenviel, het getij van zee uit, zich tegen het wassende water keerde- Vannacht begonnen opnieuw dijken te bezwijken en de gehele bedijking van het benedendal verkeert in een uiterst cri- tieke toestand. De bevolking ontvlucht de bedreigde gebieden, w.o. de Fraser- valley, in de Canadese provincie Brits- Columbia, waar vele Nederlanders zich als groenten- en fruitkwekers geves tigd hebben in de loop der jaren. Britse onderscheiding voor generaal Van Voorst Evekink. Donderdag a.s. zal generaal D. var Voorst Evekink, voormalig militair atta- /an Nederland te Londen, tijdens de oorlog bevelhebber der Nederl. strijd krachten in Groot-Brittannië, uit handen veldmaarschalk Montgomery Orde van Bath ontvangen. (De Persatoean Timor Besar stelt hier een eis van recht De mannen van de Grote Oost hebben 50 jaar voor hun Radja gevochten. Toen het K.N.I.L. capi tuleerde weigerden zij, ondanks straf en marteling, in het Japanse leger te dienen. Nu zuchten duizenden hunner gezinsleden in republikeinse gevangenissen, terwijl Nederlands vertegenwoordigers de gast zijn van Soekarno, terwijl zij zelf in amb telijke rapporten extremisten worden ge noemd, omdat zij Nederlanders willen zijn. Onze Regering is Oost-Indisch doof en daarom richten zij zich tot H. M. de Koningin om te eisen, dat de Koninklijke belofte van 6 December 1942 zal worden vervuld, ook voor loyale onderdanen. Red.). 't Accoord van Moskou met Djokjakarta Washington wil er meer van weten. Ass. Press verneemt uit betrouwbare Nederlandse bron te Kalioerang. dat de instructeis uit Den Haag inzake de uit wisseling van consuls tussen Moskou Djokja heden woeden verwacht en inmiddels de onderhandelingen nagenoeg stilstaan. De komst van de Am. consul-generaal, de heer Livengood. te Djokja moet even eens hiermede in verband staan. Nu Soekarno Soeripno heeft terugge roepen in verband met het aanknopen van betrekkingen met de Sow jet-Unie, is het republikeinse volksfront in actie ge komen en ageert onder de volksmassa's voor erkenning van de met Moskou ge sloten overeenkomst. IN VACANTIETIJD EEN BONNEN- LIJST PER 14 DAGEN. Er wordt nog even aan herinnerd, dat gedurende de vacantietijd van 4 Juli t. 11 Sept. éénmaal per veertien dagen e bonnenlijst wordt gepubliceerd, m.u.v. broodbonnen. Aan «het einde van deze periode zullen door het weer overgaan op wekelijkse bonnenlijsten drie weken verlopen tussen twee aanwijzingen suikerbonnen. De wording van een West-Duitse staat De zesmogendheden-conferentie te Lon den heeft inzake Duitsland bereikt, dat de drie Westelijke zones tegen 1 September van dit jaar een wetgevende vergadering zal worden ingesteld. Voorts komt er een internationale controle, samengesteld uit de zes mogendheden, dus ook Nederland, voor Ruhr-industrieën, in het bijzonder vi steenkool, cokes en staal. Ook komt de Westelijke zones van Duitsland valuta-hervorming. Amerika voelde niets voor Stachel De Amerikaanse justitie heeft een na neef van Stalin in hechtenis genomen, Stachel genaamd, die scholingsleider was de Amerikaanse communistische partij. Op duistere wijze was hij Amerika binnengekomen en hij kan nu op Ellis Island, waarnaar hij gedeporteerd is, denken over zijn relaties met Stalin. In de Stadsgehoorzaal te Leiden wordt tot en met Vrijdag a.s. een tentoon stelling-beurs gehouden, georganiseer^ door bet distriet Zuid-Holland van de vakgroep Houtwaren. Deze opname g'eefilrepen'^i^rzicht van de talrijke stands met keurig verzorgde en afgewerkte gebruiksvW^ypen en luxe-artikelen; het geheel Is een kijjtje waard. Nederland wijst alTeen apert fonte Duitsers uit Mariënbos is zeker géén concentratiekamp (Van een onzer verslaggevers) Uit het kamp Mariënbos. gelegen op de hellingen van de Groebeekseweg bü Nij megen in een natuurlijk park met hoge dennen en een onontwarbaar bos van eikestruiken, zyn gisteren zeventig uitgewezen Duitsers naar Osnabrück vertrokken, was zes uur in de morgerf toen de wagens, met het oog op de grote afstand, ;is aanvaardden. Alle douaneformaliteiten waren in het kamp vervuld. Er zou geen oponthoudt bij de grens ontstaan. Op verzoek van de Britse autoriteiten in de Engelse zone werd strenge bewaking uitgeoefend. Was dit nu een van die na-oorlogse drama's, een beschaafd land als het onze onwaardig, zoals de laatste tijd, vooral in de R.K. bladen wordt gesuggereerd? Worden deze mensen uitgewezen, zon der dat hun zaak behoorlijk is onder zocht? Er is geen sprake van. Een onderzoek èn in Mariënbos inge steld èn een officiële mededeling van de Rijksvreemdelingendienst met volle in stemming van het departement van Ju stitie geplubliceerd, ondernomen, heeft ons tot de overtuiging gebracht, dat de uitwijzingen volkomen terecht zijn ge schied en hen treffen, die het verdienen. Het contingent, dat gisteren vertrok, bestond uit mannen, die zich in politiek opzicht tegenover Nederland misdroegen, Duitse vrouwen van slecht zedelijk ge drag, een aantal in Nederland achterge bleven „grijze muizen", vrouwelijke le den van de Duitse politiediensicn en Ne derlandse vrouwen met haar kinderen, die zich voegen bij haar, in Duitsland le vende Duitse man, die geen toestemming kreeg naar Nederland te gaan. De laatsten gaan, in enkele gevallen komen vrijwillig. Aan de willekeur, die vorig jaar in sommige gevallen heerste, is in de voor bije maanden een eind gemaakt, door het optreden van de commissies, die, op verzoek van de minister van Justitie, de dossiers der in Nederland verblijvende Duitsers, onderzocht hebben. Wel is i hebben deze commissies de betrokken Duitsers niet persoonlijk gehoord - we blijven dat een fout vinden i er is zoveel materiaal verzameld en vendien was de samenstelling der missies dusdanig, dat men toch wel de zekerheid heeft, alléén de apert ver keerde gevallen uit te wijzen. Het kamp Mariënbos ziet er uit als duizend andere kampen in Europa. Alleen' iets beter uitgerust en georganiseerd. Er zijn gezinsbarakken en onderkomens voor jeugdige personen, omdat men er, terecht van uitgaat, dat in een normale samenleving oudere kinde ren ook niet bij hun ouders op de slaap kamers logeren. Dus oudere kinderen apart. De ouders kunnen hen naar bed brengen en er wordt in gezinsverband ontbeten. Niemand kan daar enig be- r tegen hebben. Er is een kleuter- verblijf met een poedelvijver, een school lokaal plus leerplicht voor de jeugd, rantsoenen, gelijk aan de onze, met een boter- en vetverstrekking, die fraude uitsluit Er is Zondagsavonds film en Za terdags wordt er gedanst en er is boven dien gelegenheid om practische arbeid te verrichten voor de ouderen, maar de werklust is momenteel zeer gering. t er kinderen van acht jaar zouden zijn, die nog nooit anders dan kampleven kenden, is waar. Dat is het kroost uit West-Indië afkomstige. Oostenrijkers, leden van de Nazipartij daar, die Oosten rijk niet ontvangen wiL Voor hen tracht terugkeer naar de West mogelijk te maken- Inderdaad zaten zij van 1940 af. op Bonaire gevangen. Maar zo, dat zij die tijd met waardering spreken. Zij hadden op dat eiland allemaal een eigen klein huis. In Mariënbos genieten zij een grote mate van vrijheid. Zij kunnen vrijelijk i en uitgaan. Dat zyn de feiten over Mariënbos. Men kan begaan zyn met het lot van ieder, /an huis en haard verdreven wordt. Maar ons langdurig bezoek heeft ons niet de overtuiging geschonken dat onder de rook van de Heilige Landstichting gru welijk onrecht geschiedt Integendeel. ,Die boter hoort ook niet op brood" In het hele laiffl zijn de hengelaars er op uitgetogen om hun geluk te be proeven. Een geschubde waterbe woner die doorbeet Kan arm Europa reeds nu met televisie beginnen? In September zal een internationale commissie er over beslissen. In September zal in Zürich (Zwitser land) een internationale televisie-confe rentie worden gehouden om te voorko men dat er te veel van elkander afwij kende ontvangers op de markt zullen ko men, waardoor de fabricatie voor Europa niet lonend zou kunnen worden. Ook de televisie-zenders zullen algemene gelen worden gesteld. Tevens zal i zich er over beraden, of de moeilijke economische omstandigheden, w Europa verkeert, toelaten, dat men d levisie nu reeds algemeen in praktijk DAT aan het gisteren te Assen begon- ïn 3-daags congres der vereniging van handelaren in bouwmaterialen, 400 per- inen deelnemen. DAT het Tribunaal te Assen van de 2350 ingekomen zaken er slechts 25 aan de kantonrechter overdraagt en in totaal voor f3% millioen verbeurd werd ver klaard. DAT van 5 tot 14 Juni in de Koren beurs te Groningen een Luchtstrijdkrach tententoonstelling wordt gehouden t.g.v. het 30-j. jubileum der N.L.S. DAT voor het eerst na de oorlog op de transformatorenfabriek Willem Smit te Nijmegen weer een las-reüni gehouden is, waaraan 400 binnen- en buitenlandse tech nici deelnamen. DAT de Roosendaalse politie, A- e gebrs. K. arresteerde, die uit spoorwagons 2800 kg suiker hadden gestolen. DAT het conferentieoord „De Besthme- nerberg" (voormalig ster-kamp) te Om men, door de stichting Jeugdkampen op 12 Juni wordt heropend. DAT de Amersfoortse politie inlichtin gen vraagt over de thans gedetineerde kamparts Nicolaas van Nieuwenhuysen. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met ruim f55 millioen steeg tot f2947 millioen. DAT te Emmeloord (N.O. Polder) met een kapitaal van 5 ton is opgericht het N.V. graan- en kunstmestbedrijf Emmel- DAT de in Stockholm vergaderende wereldorganisatie van toeristen- en auto mobielbonden (A.I.T.), waarvan de A.N.W.B.-dir. van Balen vice-pres. is, be sloot in 1949 in Nederland bijeen te komen. DAT H. Meyer Drees, hoofd van het telefoondistrict Rotterdam, gisteren zijn 40-j. jubileum bij de P.T.T. vierde. DAT de commandant van het in A'dam liggende Zweedse smaldeel, een krans legde aan de voet van het nationale nument op de Dam. DAT in de buurtschap Noord-Berghuis bij Oldenzaal vier urnen zijn opgegraven. DAT de Hostaco-handelmaatschappij te Dordrecht is omgezet in een N.V., met een kapitaal van f 1 millioen. DAT Kwatta te Breda, over '47 9 pet. uitkeert. DAT voor 't Amsterdamse B.G. 10 jaar geëist werd tegen de 52-j. fotograaf L. J. de Kok, die 20 leden van de voorm. bur gerwacht verried, van wie 2 omkwamen. DAT bona-fide broeikaseigenaren vergunning kunnen krijgen voor de voer van Ned. kas- en vetplanten in land, tot een maximum van 150. DAT het echtpaar ir SwaanKoopman op Java is gearriveerd om daar functies te vervullen bij de Prot Kerk. DAT de Amerik. ambassadeur dr Herm. B. Baruch een bezoek heeft gebracht de distilleerderij en likeurstokerij Piet Melchers te Schiedam. DAT na Z-Limburg ook in Gelderland in diverse plaatsen de coloradokever-film „Operatie Tienstreep" in de open lucht zal worden vertoond. DAT, naar mededelingen van minister Drees, het'alcohol-vraagstuk binnenkort een punt van bespreking zal uitmaken ii een commissie, samengesteld uit verte genwoordigers van de overheid, drank- bestrydingsverenigingen, drank-fabrikan ten en -distribuanten. DAT de vlaggenverzameling St. Thomascollege te Venlo is uitgebreid met een Australische vlag, aangeboden door de Australische gezant. DAT zich voor een te Nijmegen t.g.v het regeringsjubileum op te voeren open luchtspel reeds 700 medewerkenden aan meldden. Naar aanleiding van de Belgische klacht over de Nederlandse boter, die haring smaakt, deelt het departe ment van Landbouw mee, dat de Belgen, toen zij de boter overnamen, op de hoogte waren van de typische smaak- gebreken. „Vissig" noemt men dat. Enge land kreeg van dezelfde kwaliteit 2000 ton. Daarover kreeg men zelfs gunstige apporten. In Engeland n.l. is de boter werkt en in België is de party blijkbaar in directe consumtie gege ven. Het spreekt vanzelf, aldus Land bouw, dat deze boter van afwijkende kwaliteit geen maatstaf inhoudt voc beoordeling van de kwaliteit van de male .Nederlandse boter-export. Sterkte van het Amer. leger per 1 Maart. Het Amerikaanse leger streeft er met een maandelijkse toeneming 30.000 man tegen 1 Maart 1949 de sterkte te hebben opgevoerd tot 800.000 soldaten. Het nut van de arbeidsvrede De heer H. Diemer hield onlangs voor de „Studenten" van de patroonsafdeling der School voor Grafische Vakken te Utrecht een voordracht over het nut van de arbeidsvrede. In deze voordracht. elke sedert dien in druk verscheen, wordt uiteengezet, hoe reeds in de ge- one ontwikkelingsgang van de bedrijfe- .-•ganisatie. dus voor deze, een publiek rechtelijk karakter heeft gekregen. Grote dingen kunnen worden bereikt voor maatschappij en persoon. Aan het slot kwam de heer Diemer tot de volgende samenvatting: De patroon is, wanneer in zijn bedrijfs- k in de door hem beheerde onderne ming vrede heerst op de grondslag van het r e c h t, geheel in staat zich te wijden aan zijn eigenlijke taak. Hij is in de volle zin van het woord collega van zijn mede- patroons. Geen nijd, welke beenderen verrot, om een oud woord te gebruiken, vergalt zijn leven, gelijk al te vaak wordt opgemerkt. Hij kan collegiaal overleg plegen, een ander bijstaan, gelijk hij zelf bijgestaan wordt, waar zo veel in k3n zitten: aan het organisatieleven deelne men waar zoveel te leren valt; zichzelf blijven ontwikkelen ten bate van zijn bedrijf en van zijn geest; hy wint ont zaglijk veel tijd. omdat zyn collectieve arbeidsovereenkomst precies vertelt, hoe de arbeidsvoorwaarden voor zijn perso neel moeten zijn; hij is overtuigd, dat dezelfde voorwaarden voor zijn collega's gelden en behoeft daarom niet in narig heid te zitten: hij weet, dat zijn organi satie hem steunt met raad en daad in zijn moeilijkheden, zodat hij zich niet alleen behoeft te gevoelen: hij weet, dat zijn or ganisatie nauwlettend het oog houdt op de noodzakelijke prijsbeheersing; hij is overtuigd, dat hij voor het publiek verdedigbare arbeidsregelingen in zijn bedrijf heeft; wanneer hij er in slaagt op goede voet over en weer met zijn men- te werken kan er een team ontstaan, dat steeds meer bij elkaar blijkt te passen. Hij heeft, als de dag er op zit. veel min- nuizenissen in zijn hoofd dan wan- hij al deze steunpunten miste, ergo: zijn zorgen zyn veel minder, zijn levens vreugde kan groter zijn: en zijn liefste omgeving, die van zijn gezin, zal hiervan de laatste plaats profijt trekken. Natuurlijk een zorgeloos leven zal ook zijn deel niet zyn. Bijvoorbeeld paperassen-lawine voor het grootste deel af te wentelen, zal de organisatie niet vermogen. En vele andere zoigen, welke het geestelijk en natuur lijk leven van de mens begeleiden tot zijn laatste dag, zal hij, onvolmaakt wezfen ia onvolmaakte wereld, blijven ontmoe ten. doch zorgen van het soort, die met goede wil voorkomen kunnen worden, zullen hem in veel, veel mindere mate hinderen. De werknemer is. wanneer zij organi satie-partner is in de regeling van z ij n arbeidsvoorwaarden, en zo is het by ons toch maar, opgeheven uit de v e r n e- e n d e positie, in welke zijn stand toch vaak heeft verkeerd- Zijn plichten zijn gelijk gebleven, natuurlijk, ieder mens heeft de plicht zijn leven te stellen in dienst van zijn gezin, van zijn bedrijfs- gemeenschap van zijn land. dus ook van het bedrijf, waarin hij arbeidt, doch tegenover die nooit te verzuimen plich- nu zijn volledige rechten als gelijkwaardige in het arbeidsproces. Hy weet thans, dat hij geen nummer is in dat proces, doch dat hij meetelt en dat het product ook zijn arbeidsdeel ver scholen zit: Hij weet, dat zijn loon een sluitpost op de balans is, doch dat het precies gelijk het vastgesteld is in het contract is gecalculeerd in de prijs, zodat philantropie geen sprake is: hij weet niet rechteloos te zijn, doch dat de rechtspraak-instantie ook voor zijn rech ten waakt; dat zijn positie niet aan een dunne draad hangt, al naar het een of andere geval komt te liggen; hij weet, dat de tijd voorbij is van geen vacantie, loonderving by bepaalde familie- hoogtijdagen. dan wel tragische onder bindingen; hij kan en hij moet naar ont wikkeling streven, omdat hij, soms on danks zichzelf is opgenomen in de ont wikkeling der techniek en de cultuur, en hij zal er zich later over verblijden; hij zal met meer eigenwaarde in zijn gezin zijn roeping kunnen vervullen, in één woord zijn persoonlijkheid in z ij n le venskring en in het mensengeheel van eigen land en van de wereld hoger mogen aanslaan. Natuurlijk ook hier zal nooit een zorgeloos leven oprijzen. De mens heeft en houdt een strijd óp aarde, doch aan het leven kan op deze wijze een hogere waarde worden geschonken. Binnenkort openluchtmeeting voor staatspensioen Teneinde nog eens de nadruk te leggen op de strijd, die gevoerd moet worden om een premievry staatspensioen te krij gen, heeft de Bond voor Staatspensionne- ring gisteren te Zwolle een algemene vergadering gehouden. In zijn rede merkte de voorz. G. v. Roekei o.m. op dat er, dank zij de „Noodwet-Drees" reeds veel vs bereikt, maar de Bond zal er voor moeten zorgen, dat het veroverde terrein niet verloren gaat en dat ei verdere vorderingen gemaakt worden. De Bond telt thans 100.000 leden e binnenkort in Hengelo (O.) een open luchtmeeting houden. Engeland en de doodstraf. De aartsbisschop van Canterbury heeft het handhaven van de doodstraf in Groot-Brittannië bepleit Harriman weer op reis. De reizende ambassadeur voo Marshallplan, Harriman, zal, na he richten van zijn hoofdkwartier te Parijs, een bezoek brengen aan tal van landen, die tot het herstelplan behoren. Orkaan teistert Zuid-Turkjje. Zuid-Turkije werd door een orkaan geteisterd, waarbij 30 personen om leven kwamen, terwijl nog 70 men: worden vermist. Gisteren werd de verkeerstoren 's werelds grootste vliegveld Idlewild het Z.O. van Long Island ingewijd. Het veld heeft drie startbanen met eei zamenlijke lengte van 6700 meter. Verhoging aanvangsloongrens Invaliditeitswet Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Invaliditeitswet, verschillen de ongevallenwetten en de Noodwet Ouderdomsvoorziening, nodig geworden door de veranderingen "in het Kinder recht, onlangs opgenomen in het Burger lijk Wetboek. Tevens ls van de gelegenheid gebruik gemaakt, de aanvangsloongrens volgen* de Invaliditeitswet te verhogen van f 200® op f 3000. Dit betekent dus, dat voor iemand, die vóór zijn 35ste jaar ln loon dienst treedt op een aanvangsloon van f 3000 of meer. waardoor feitelijk de ze kerheid bestaat, dat binnen enkele jaren zijn loon boven de maximumgrens van f 3750 zal uKkomen. geen rentekaart be hoeft te worden aangehouden. Kamp te Delft wordt opgeheven. Het Armamentarium aan de Korte Goer zal spoedig een andere bestemming krij gen. doordat deze maand vele „lichte" gevallen worden ontslagen en de „zware" naar elders worden overgebracht. Het be wakingspersoneel is per 1 Juli ontslagen. WEERBERICHT Tijdelijk veel wind Het H.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk krachtige, en aan de kust nu en dan harde wind. draaiend naar Westelijke richtingen. Wisselend# bewolking met enkele regenbuien. KoeL ZON EN MAAN. 3 Juni. Zon op 4.24, onder 20.52. Maan op 2.39, onder 16.06. 6 Juni volle

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1