Waar ligt de oorzaak van de trage woningbouw te Leiden? r7ii^n; Wankelbaar evenwicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 1 JUNI 1' N Interpella tie-Wilmer bleef in feite onbeantwoord Lange discussies in de raad, maar het onbevredigd gevoel bleef Minister In 't Veld zeide in zy'n maidenspeech, dat trage woningbouw niet meer behoeft te worden geweten aan gebrek aan materiaal of aan tekort aan geschoolde arbeidskrachten, maar aan 's r^ks lege kas wethouder Jongeleen echter zoekt de oorzaak nog voornamelijk in materiaalschaarste. Maar hoe is de verhouding tussen „Leiden" en „Den Haag"? Is er sprake van schromelijke bureaucratie? Schort er ook In Leiden iets? Kortom: Leldens raad zocht naar de oorzaak van de achterstand, maar vond die niet ten volle, zodat een onbevredigend gevoel bleef bestaan. Van de agenda der gisteren van'2 tot bij half 8 gehouden raadszitting de interpellatie van de heer Th. B. J. W i 1 m e r (K.V.P.) Wel het laatste, naar wij menen ook het belangrijkste punt. De heer Wilmer stelde B. allereerst de volgende vragen: 1. Kunnen B. en W. mededelen of het quantum in 1948 in Leiden te bouwen v ningen reeds is vastgesteld. 2. Zo ja, hoe groot dit quantum is wanneer het is toegewezen. 3. Zo neen, wanneer kunnen B. en deze toewijzing verwachten? 4. Kunnen B. en W. mededelen, of plannen gereed liggen, om onmiddellijk met de bouw der bedoelde woningen te kunnen beginnen en wanne neer deze plannen gereed zijn gekomen? Spr, licht deze interpellatie als 1, volgt toe: Bij de behandeling t der begroting S 1948 werd ge- constateerd: j 1947 verliep de l woningbouw te Leiden zeei i slecht. Het in- s teresseert bU wie de schuld ligt, maar wel: waar ligt de oorzaak, zodat in onderling TH. B. J. WILMER. ove,rle,g de oor zaak kan wor den weggenomen. Wordt 1948 ook weer zo slecht? Spr. vreest het. De gang van zaken in 1947 was onaanvaardbaar en daarom wil spr. de oorzaken opsporen. Is de gang van zaken ook nu nog onaan vaardbaar? Zo ja, hebben B. en W. dan al een conclusie getrokken, om daarin verandering te brengen? Weth. Jongeleen (P.v.d.A.) geeft op de eërst-gestelde vragen de volgende antwoorden: 1. Het quantum is vastgesteld. 2. Het quantum is groot 390 woningen, waarop 103 woningen in mindering wor den gebracht van het quantum-1947, om dat deze 103 op 1 October 1947 niet in aanbouw waren; toegewezen: Januari 1948; 3. (Vervalt): 4. De plannen zijn in Februari van dit jaar ingediend; de goedkeuring kan ieder ogenblik afkomen. De concrete vraag is, aldus de wethou der: Hoe staat het nu na het drama van 1947 met de plannen voor 1948? In de eerste plaats wordt door B. W. geen genoegen genomen met de aftrek der 103. omdat dn 1947 de fout niet heeft gelegen bij het gemeentebestuur, Wederopbouw. Dit is ook door Den Haag toegegeven. Toch wedden de 101 gen afgetrokken. Voor dat het richtcontingent 1948 klaar was, werden reeds besprekingen gevoerd met groepen van woningbouw verenigingen en particulieren. Thans lopen de volgende plannen: 229 Woningen in plan-Noord (ontwor den door architect Buurman voor de Eendracht" en naast de 103); de 229 zijn nmiddels door Den Haag vermeerderd ot 285 plus 7.. is 292); 160 woningen in de Meerburgerpolder ontworpen door architect Landman voor .Ons Doel" en „Eensgezindheid"); 31 ratiobouwwomngen (ontworpen ioor de hec-r Ponsen in het plan-Noord m inmiddels met enkele tientallen ver- neerderd) 98 woningen uit particuliere bouw, vaarvan 62 rond de Tomabenstraat, 15 3urggraivenlaan, 4 Houtlaan, 12 De Gij- jelaarstraat, 5 Verdamstraat; alle voor particulieren en bedrijven. Totaal in eerste instantie 420 wonin gen voor bouwverenigingen en 98 voor oarticulieren (samen 518). Door ingrjj- veel respect voor de wethouder van fabricage. In activiteit as-hij moeilijk te evenaren. Miaax moet de woningbouw geen zaak van het gehele ooilege van B. en W. worden gemaakt? Het resul taat beantwoordt thans niet aan de ac tiviteit van de wethouder. Misschien moet geheel ,3- en Wnaar Den Haag! De heer Vos (V.V.D.) wil dit graag onderstrepen. Spr. ziet de voornaamste oorzaak in de bureaucratie. In Februari waren de plannen klaar.en mi is er nog niets gebeurd. De fout'zit blijkbaar in Den Haag. Het as zo wéér 1 October en dan wordt er weer een deel afgetrok ken. De 'heer Van Iterson: We hebben blijkbaar sbraf. Zijn er nog meer plaat sen gestraft? En bouwen die misschien toch niet? De heer Riedel (PvdA) wil graag de verhouding met andere gemeenten horen. De heer Van Weizen (Comm.) wijst op de bureaucratie en komt v kosten bij de militaire uitgaven terecht. De heer Hendriks (Prot.-Chr.), houdt een gefundeerd betoog met cijfers over het woningtekort en de aanbouw per jaar. In 1921 na de eerste wereld oorlog werkte een K. B., dat de par ticuliere bouw stimuleerde, uitstekend. Het K. B. voorzag in bijdragen fonds perdu. Door het particulier initiatief werd toen ruim 80 pet van het totaal tal woningen gebouwd. Spr pleit sterk voor het aanvuren van de particuliere bouw. Lelden heeft het landelijk gemiddelde van 20 pet der jaarlijks benodigde ningen in 1947 niet gehaald en blijft bij andere steden achter. De achterstand is nu niet meer in te halen. Van ratio- bouw verwacht spr niet veel. De heer Lombert (KVP) v legendevorming over de door de heer Van Iterson genoemde „straf". De fou ten liggen in Den Haag, niet in Leiden. De heer Schtiller (PvdA) sluit zich hierbij aan. Weth. Jongeleen beantwoordt de verschillende sprekers. Men vergete niet, aldus spr., dat de regering voor en moeilijkheden staat. Vooral 'die van het gebrek aan materialen. De heer A. van Dijk (KVP) constateert tenslotte, dat de juiste oorzaak niet ge vonden is. Toen minister In 't Veld zijn ambt aanvaardde, zei hij: „De moeilijk heden liggen niet aan de materiaal- er arbeiderstekorten, maar aan de finan ciële toestand." De heer Wilmer dankt voor de ge legenheid, dit onderwerp te kunnen be handelen en spreekt nogmaals als zijn mening uit, dat een intens, tijdig en her haaldelijk overleg tussen B. en V het Departement nodig is. De Leidse woningbouw is volgens Den Haag te groots van opzet De heer Van Iterson: B. en W., herziet uw plannen! zaak vlot ver loopt. De resul taten zijn ech ter bitter te leurstellend. De redenen van het niet accepteren van het betref- fende plan zijn i gelegen in heti feit, dat het ».c groots van op zet en daardoor te duur is. Daarom: ver smalling der straten, minde-1 re kwaliteit ma-l teriaal voor be strating, minde re ophoging en weglaten van e£ Leidens opzet was: pen Den Haag (van één gezinswoningen tot 2- of 3-ge- zinswonmgan) te vermeerde- tot to taal 626. De particu liere bouw wordt zoveel mogelijk aan gemoedigd. Particuliere woningen gaan bijv, voor in de Meerburger- Den Haag heeft het plan der 229 gro- Weth. JONGELEEN, tenid-e-els gewij zigd, behoudens een enkel type. Ook het plan der 160 zal- geheel moeten worden omgewerkt. Wederopbouw bleek nogal lastig en daar tussendoor kwam het De partement van Financiën nog eens zeg gen: de grondprijs is te hoog! Nieuwe plannen werden ingediend en deze week of begin volgende week wordt de beslissing verwacht over het herziene plan der 229. Vermoedelijk zal daartoe een spoedeisende vergadering worden uitgeschreven. Weth. Jongeleen deelt mede, dat men ook reeds bezig is met de plannen voor 1949. De archiitecten hebben echter grote tekorten aan assistenten te kam pen. Zaak van geheel ,3- en W." De heer Wilmer juicht het toe, dat er reeds plannen voor 1949 worden ge maakt. We moeten vóór zijn met het werk. Intussen zijn van het quantum- 1948 103 woningen afgetrokken. Hadden we de 278 al vast maar! Werd er maar vast aan gebouwd! Rooskleurig ziet het er nog niet uit. Nogmaals: de vraag is niet. waar de schuld, maar waar de oor zaak ligt. In Februari zijn de plannen Ingediend en nu nog is men aan het praten. Dat is een schandaal! Sdt. heeft B. en W. stelden voor f 387.760 beschik baar te stellen voor straataanleg i.v.m. dc bouw van een complex woningen achter de R^are- en Herensingel. Oorspronkelijk was het bedrag hoger: de hoofdingenieur- directeur van de Volkshuisvesting noem de het onaanvaardbaar. Op de uitvoering van het bouwrijp maken moesten drasti sche bezuinigingen worden toegepast, die naar zijn oordeel konden worden gevon den door het achterwege laten ophoging der achtertuinen, het toepassen van bezuinigingen in het straatprofiel door de straatverlichting niet ten laste bouwterreinen te brengen- W. betreurden deze gang ten zeerste. Om echter de voortgang van de woningbouw niet in gevaar te brengen, zagen zij zich genoodzaakt, bezuinigingen te brengen tot de uiterste grens het toelaatbare. Dit neemt niet weg, dat door B. en W. ernstig naar wegen wordt gezocht om de uitvoering van ankelijk opgezette plan voor de straat- aanleg mogelijk,te maken, zonder dat de prijs van de bouwrijpe grond per woning het toelaatbare iftaximumbedrag te boven gaat. Bij de besprekingen merkt de heer Hendriks (Prot.-Chr.) op, dat de wet houder, ondanks aandringen bij vorige gelegenheden, ook thans niet hoorlijke stukken heeft gezorgd. Spr. ziet dit niet als een aanbeveling dienst van gemeentewerken, die meestal met iets beters voor de dag komt. Spr. vraagt zich af: is dit voorgestelde stratenplan in overeenstemming met het (hans geldende uitbreidingsplan? De stuk ken zijn niet compleet, dus spr. kan het niet goed beoordelen. Spr. gelooft niet, dat hier de opzet aanwezig is, om de raad onvolledig in te lichten, maar wil dan toch vragen, waarom de wethouder zo handelt. Spr. vestigt ten slotte de aan- dacht op een grote onduidelijkheid in de Laat men de plannen berekeningen. voorkomt tijdverlies. De heer Van Iterson (Prot.-Chr.) Spr wijst vervolgens op VAN ITERSON gedeelte hoofdriool. 229 woningen met grondprijs f3700 per woning, thans: 292 woningen met grondprijs f-2450. Spr. betreurt het, dat deze veranderin- :n er komen na aanwijzing van hoger hand. Spr. heeft herhaalde malen ge waarschuwd tegen de abnormale hoge prys van het bouwrijp maken. Spreker waarschuwt thans: B. en W., herziet uw plannen van Zuid' en Zuid-West tijdig, want ook deze zullen niet geaccepteerd worden (wegen van 10 m breedte). Laat hierdoor geen vertraging ontstaan. Graag zou spr. alle Leidse gezinnen in ééngezinswoningen laten wonen. Maar zich dagelijks in de bouw- en grond- politiek bewegen, blijkt wel, dat dit niet mogelijk is. Het is uitgesloten, dat Leiden met zjjn sterk toenemende bevolking oo"k maar een vierkante meter grond onbenut mag laten. Wij moeten zo efficiënt moge lijk bouwen- Spr. verstaat daaronder ook of 3-lagen-bouw. Dat is ook geen stap achteruit: grote steden hadden die bouw reeds vóór de oorlog, een prachtige ste denbouw! En van groot belang voor de jonge gezinnen en de „samenwoners". aar richten, dat het plan- Leidse accordeonvereniging D.V.V. Geslaagd concert in de Schouwburg Onder leiding van de heer G. Knorr trad gisteravond de Leidse accordeon vereniging D.V.V. in de Schouwburg voor het voetlicht met een concert, dat ver raste door zijn combinatie met het dub- bel-mannenkwartet „Sempre Avanti", een combinatie, die naar wij menen, nog ner gens eerder werd geprobeerd. De accordeonisten hadden zich met enthousiasipe geoefend op een program ma, dat nu eens niet greep naar de top pen der klassieke muziek, maar zich be woog op zeer geëigend terrein: walsen en ouvertures vormden de hoofdschotel en werden met élan gebracht. Jairimer, dat de leiding niet altijd even strak gevolgd Het dubbel-mannenkwartet „Sempre Avanti" toonde zich deze avond o.l.v. de heer J. v. d. Broek wel op z'n allerbest. We konden daarbij de keuze van het super-romantische lied „De redders der zee" niet bewonderen, maar vonden ge noegzaam compensatie in de 42ste psalm van Bonset, het bekende en geliefde „The rosary" en de „Serenade d'hiver" van Saint-Saëns. En tenslotte het gecombineerd optreden: een experiment om- mee door te gaan, naar het ons voorkomt. In „Die Hodhzeit der Winde" van John Hall bleek deze keer een nog wat slecht uitgebalanceerd zijn van de partijen, maar dat laat zich beteren.1 Een matig bezette Schouwburg toonde grote bijval. Noord gemaakte fout Bij de 103 wonin gen werden eerst de straatbanen opge hoogd en het zand ingeklonken en daarna werd aanbesteed het leggen vam een riolering van ongeveer twee meter diep. En een graafmachine was de zandopper- vlakte aan het omwoelen, om de riolering er in te brengen De heer Schüller (P.v.d.A.) meent, dat de sprekers zich op zijpaden hebben begeven. De heer Lombert (K.V.P.) bestrijdt dit en valt de heer Van Iterson grotendeels bij, al betreurt ook hij de versleohtering van het woningtype en de vermindering van de inhoudsmaat. Spr vraagt of dit soms een bepaald systeem van sabotage is, omdat men een architect niet lust- Wethouder Jongeleen (P.v.d.A.) kqmt op tegen het gezegde van de heer Hendriks, dat de stukken niet voldoende zijn. Het uitbreidingsplan is voor dit stra tenplan niet gewijzigd. Spr betreurt het zeer. dat het woningtype verslechterd wordt. Eerst meende ook Den Haag, dat Leiden aangewezen was op ééngezins woningen. Dat is ook nu nog het stand punt van spr. Op hetzelfde stuk grond moeten nu echter boven- en benedenwo ningen worden gebouwd, zodat er 285 plus middenstandswoningen komen tegen oorspronkelijk 229. Spr heeft zich daar met hand1 en tand tegen verzet. Laten zeker niet in dit geval zonder meer het hoofd buigen voor Den Haag, zoals door de fractie van de heer Van Iterson bij an dere gelegenheden steeds werd betoogd, onlangs nog weer bij de kwestie vam hel b e w a a rschoolonderwij s. We zullen, aldus de wethouder, ook in het plam-Zuid-West wel terug moeten. Maar spr blijft strijden voor goede één gezinswoningen voor arbeiders en niet alleen voor middenstanders en goed-ge- situeerden. Van tekortkomingen van het College in B. en W. of van de wethouder is vol gens spr geen sprake. Wel houdt de wet houder er een eigen mening op na. Di' ook de eerste maal, dat er een opmer king komt van Volkshuisvesting. De heer Van Iterson: Zelfs Ridder- kerk moet driegezinswoningen gaan bou- i. Hoe wil men het dan ooit in Leiden klaar spelen met ééngezinswoningen? Het woningtekort is ontstellend: de wethou- maar eens mee gaan, de huizen in! Het bewijs is geleverd: we moeten an ders gaan bouwen. De heer Van Weizen (Comm.)Hoe komt dat dan allemaal? De heer Van Ierson:Ik weet het iet. maar haperen doet er wat! De heer VanW elzen vindt in elk geval, dat er vlugger en meer gebouwd moet worden. Er is blijkbaar wel eens sprake van kortzichtigheid. Weth. Jongeleen beantwoordt ver volgens nog de opmerking van de heer Van Iterson over de riolering. Er was hier sprake van tijdnood. Na overleg is alles in kannen en kruiken gekomen. Het voorstel van B. en W. word hierna zjh.s. aanvaard. Verklaring van de Protestants-Christelijke inzake de communistische raadsfractie kozen; bij de laatste benoemingen ont houden de communisten zich dus van stemming). Tot leden commissie van toezicht gem. d? aanvang der raadszitting h«-1 werk laaB (lbuiten d raad, W0rden6te. burgemeester jhr noemd de.heren j Valk en w A Jacobs, tot directeur van de werkplaats de heer H. Bassie te Rotterdam. De tijde lijke aanstellingen van de heren W. L. Langenberg en C. Quartel, resp. leraar wiskunde en Nederlands aan het gym nasium, worden verlengd. De uitbreiding van de Instrumenten- makersschool met een afdeling voor opti cien werd noodzakelijk geacht. Idem de uitbreiding van de Avondtekenschool van de Ned. R.-K. Volksbond met een cursus voor de edelmetaalbedrijven. De heer Knuttel (comm.) betreurt deze gang van zaken. Als een dergelijke opleiding nodig is, moet ze niet van een „confes sionele" zijde komen, maar van gemeente wege of „neutrale" kant. Dan lopen we ook niet het gevaar, aldus spr., dat dit bedrijf in de toekomst nog meer in han den der R.-K. komt. Weth. v. Scha ik antwoordt, dat de wens uit het bedrijfs leven zelf is voortgekomen. De heer A. M. de Blauw herdacht Bij denkt de voorzitter, mr F. H. van Kinschot, de gisterochtend in de ouderdom van 69 jaar overleden oud-directeur van de dienst van gemeen tewerken; de heer A. M de Blauw. Spr memoreert de grote verdiensten van de overledene, die ongeveer 17 jaar met onderbreking door maatregelen van de bezettende macht zijn beste krachten aan onze stad gaf, De Voorzitter gewaagt grote G. HORDIJK dering van de arbeid van de heer De Blauw Sprekers woor den worden door de raad staande aange hoord. Vervolgens worden de nieu we raadsleden G. Hordijk (vac. Balkestein, Prot. Chr.) en J. W. Eigeman (vac.- Cats, Comm.) beëdigd en ge ïnstalleerd. anders duren ditmaal de benoemingen. Namens de communistische fractie stelt de heer Van Weizen in de vac.-Cats als candidaat voor lid van de commissie voor de strafverordeningen: de heer Eigeman. De heer Riedel volgt voor de P.v.d.A., met de heer Piena en de heer Woudstra voor de Prot.-Chr. met de heer Knol. Tevoren echter legt de heer Woudstra, in verband met de benoemingen, de volgende verklaring af: Zolang de Communistische Party van Nederland, en dienovereenkom stig de Leidse raadsfractie dezer partij, blijk geven, in te stemmen met de toestanden en gebeurtenissen in landen van Oost-Europa, zoals die zich onder invloed van Sowjet-Rus- land voordoen, en bedoelde toestan den en gebeurtenissen aan het Neder landse volk ten voorbeeld stellen; en zolang de raadsfractie der C.P.N. door haar stilzwijgen goedkeurt de hoifding, door het lid dezer fractie, de heer Knnttel, tegenover mede raadsleden aangenomen; zolang acht de Protestants-Chris telijke raadsfractie geen termen aan wezig, aan de raadsfractie der C.P.N. meer ipvloed in de raad toe te ken nen dan haar rechtens toekomt. De heer Vos (V.V.D.) onderschrijft deze verklaring volkomen, maar de heer Knuttel (comm.) ziet er een princi piële kwestie in: de afbraak van de de mocratie gaat weer een stap verder. Spr. hekelt de verklaring, destijds door de heer D. J. van Dijk namens de P.v.d.A.- fractie afgelegd, als een belachelijke be- sdhuldiging op het laagst zedelijke peil en op volkomen willekeurige vermoedens. Van de heer Woudstra kan spr. een ver klaring als deze begrijpen, maar van de heer Van Dijk allerminst, omdat er in Tsjechoslowakije niets is gebeurd, wat de S.D.A.P. niet jarenlang heeft voorge staan. Maar men is dienstknechten van het Amerikaanse kapitalisme geworden... (gelach). De benoemingen. Tot lid van de commissie strafverorde ningen wordt gekozen de heer Knol met 18 stemmen (de heer Riedel 11, de heer Eigeman 5 stemmen, vanzelfsprekend de communisten). Voor de verschillende functies worden achtereeenvolgens de volgende candida- ten gesteld: commissie fabricage (vac.-Cats): Riedel (P.v.d.A.), Hendriks (Prot.-Chr.) Eigeman (comm.); uitslag: resp. 11, 18 5 stemmen, zodat de heer Hendriks gekozen is; twee leden commissie slachthuis (vac. Balkestein en Cats): Hordijk (Prot. Chr.), Vos (V.V.D.); resp. 28 en 20 stem- len, dus beiden gekozen; lid commissie markt- en havendienst (vac.-Balkestein):* Hordijk (Prot.-Chr. "1 stemmen, dus gekozen; twee leden commissie van toezicht gem. werkplaats (uit de raad): van Weer- lee (P.v.d.A.) en Robbers (Prot.-Chr. resp. 27 en 26 stemmen, dus beiden ge- Jan Stout Waar sta je met je gezicht naar toe? wou Van Dongen weer weten. Naar 't Zuid-Westen. Net als toen, net als toen, hoorde Arie de schipper mompelen. Hij haalde de schouders op, hij wist niet wat hij van het vreemde doen en laten van Van Dongen denken moest, maar dat hei in zijn bovenkamer niet helemaal pluis was. scheen wel zeker Hoor, wat was er nou weer. Hij luisterde aandachtig naar de zware stem van Van Dongen, die in eentonige dreun hardop zat te lezen en hij rilde plotseling van de beangstigende vreemd heid, toen hij keer op keer het vers van die middag hoorde lezen. En indien hij zevenmaal daags tegen u zondigt- en zevenmaal daags tot u we derkeert, zeggende: Het is mij leed, zo zult gy het hem vergeven Er verschoot een ster met een staartje an wit licht- Arie deed snel een wens: hij wenste toenadering met dat nieuwe buurmeisje, rier jaren Mulo en een stadse spraak en op wie hij heimelijk verliefd was. hij lachte er zich zelf om uit, om wens, want per slot was hij geen kind meer en moest hy zich niet zoet proteren te houden met verschietende en en onbereikbare buurmeisjes, zo lang e: in de roef een man zat te lezen ■en ouderling, te grommen als een hori?l of te lachen als een duivel. moest iets gedaan, c.at stond vast; Arie kon met een gek de lange nacht niet in, al moest hij zich bekennen, dat hij "zijn gedroomde daden heldhaftiger verricht had dan hij het die nacht in werkelijkheid zou kunnen, het vreemde de situatie was verlammend en bang- makend. Hij stond tegen de mast en streek over zijn voorhoofd, want om de schipper in zijn kooi te krijgen moest Arie de roef in daar had «hij niet veel van terug; die vreemde kerel was in deze stemming missohien.wel tot moord in staat. Voor bij evenwel met zich zelf overeengekomen was dat het er toch van komen moest kwam Van Dongen aan dek. Dat was een adembenemend schouw spel Van Dongen stond daar in zijn hemd en onderbroek in het gangboord, zwaaide met gebalde vuisten boven zijn hoofd, hief ze dreigend ten hemel vloekte als een ketellapper. Arie klemde zich vast aan de mast. nij vond even een kleine vreugde in het wustzijn dat hij niet bang was voor Dongen, maar voor diens gruwelijke laste ringen en vloeken, voor het beestachtige in hem, dat hem tegen de borst stuitte. Hij deed een stap naar voren, wilde zijn schipper vermanen, zag toen hoe hij zich handendwringend buiten boord boog naar een bepaald punt in het water keek alsof er iets dreef dat zijn ganse aandacht opeiste. Marigje. Marigje, riep de schipper met een stem die luid over het water daverde en weer: Marigje, Marigje. In die roep klonk een hart door, zichzelf verteerde aan een schrot verdriet. Arie hoorde dat hart in die roep. Hij stond aan dek genageld, peilde plotseling door die enkeLe roet een bran dend hart in een klomp ijs en vermoedde in een flitsend ogenblik dat de brand zó hevig laaide dat er het ijs van smelten ging Eindelijk. Schipper, riep hij, schipper. Maar Van Dongen leefde naast de wereld, hy was er maar alleen en hing buiten boord en kreunde, liep handen wringend door het gangboord en riep aan het water: Marigje, Marigje On' dan plotseling stil te Staan, ver dwaasd en strak voor zich uit te kijken Diep was de stilte en groot de nacht, maar klein voelde Arie zich worden onder dit spookachtig gebeuren: Van Dongen was pierdood zoals hij daar stond en Arie wist heel secuur dat hij zich niet i bewust was dat hij daar stond en almaar prevelde, alsof hij ijlde in koorts: En indien hij zevenmaal daags tegen u zondigt, en zevenmaal daags tot u we derkeert, zeggende: Het is mij leed, zult gij het hem vergeven. En eveneens wist hij opeens dat er verschrikkelijk geheim was in het leven van de schipper en dat hij daaraan menselijk leed. Schipper, riep hij. schipper. Hij liep aarzelend naar hem toe, Van Dongen draaide zich een kwartslag Zo stonden ze daar oog in oog.,zwijgend en roerloos. Maar het beest, dat altijd grommend gekooid had gezeten in het hart va schipper sprong na een wijle ontembaar naar buiten. Van Dongen vloekte gruwelijk, sprong als een tijger op Arie af, die hem handig ontweel., hij moest vechten om te leven, goed hij zou vechten als het niet anders kon en Arie vocht. Dat werd een vreemd gevecht. De schipper in onderbroek en hemd rolde over zijn eigen 'dek, struikelde keer haast buiten boord en viel ten leste met een smak tegen de mast, waam versuft 'bleef liggen. Het stond voor Arie vast. dat Van Dongen gek was geworden. Wat doet men met zulk een gevaarlijk Arie sjouwde zijn schipper, in weer leven kwam, overeind, zette hem rechtop tegen de mast, bond zijn handen en wikkelde een dik touw om de schipper en de mast En daar stond Van Dongen onverbreekbaar één met zijn eigen mast, machteloos geboeid, maar Arie had geen twee minuten moeten wachten, want de versuffing liet spoedig van hem af Hij vloekte en schold om er bang te worden Arie ging naar de kooi. maar slapen deed hij slecht; steeds weer zag hij hoe Van Dongen losbrak en met een blinkend mes over hem heen stond gebogen...... Dan schoot hij met een schok wakker. Toen Arie om half vyf aan dek kwam begroette Van Dongen hem vloekend. maaT hy kon hem rustig negeren Hij gooide de motor op gang en hakepofte de rivier op. Dat werd een reis vol kwel lingen voor Van Dongen. Want onder het schippersvolk wist men terdege wat voor een lastige kerel hij was en de schippers van voorbijgaande sche pen hadden danig plezier om dat komische gezicht: Van Dongen in hemd en onder broek aan zijn eigen mast Men sloeg zich bulderend van lachen op de knieën, tjonge, tjonge, die Arie Vogel was toch ook een num daar deden de gekste verhalen de ronde van, maar dit was wel het toppunt. En Arie kreeg er van de weeromstuit ook plezier in. hij proestte het uit. toen hij bedacht dat hij zo zou doorvaren tot de sohutsluis van het eigen dorp om daar het wonder van de machteloos geboeide. woesteling te étaleren voor zijn dorps genoten. Iedereen zou natuurlijk komen kijken, misschien het nieuwe buurmeisje ook wel. Maar de schipper van de Eben Haëzer, die met hoepen in voorbij pofte en knalde, dacht daar anders over. Stom van ver bazing stond hy naar de „Eendracht" te kijken, hy greep toen de scheepshoorn en riep: De onrechtvaardige heeft rechtvaar digheid gedaan aan de onrechtvaardige. Arie brulde terug: Ik snap jouw pratertjestaal niet Vaar zo niet tot huis, de knecht zal zijn meester niet bespottelijk maken. Arie wuifde dit van de hand. Het rooie Teuntje van de Eben Haezer kon kletsen wat hy wóu, al was het uit zijn nek, maar de wraak om alle ellende en narigheid, die de schipper hem aange daan had, zou zoet zyn.... En de wraak wès zoet. Want vóór hy vanuit de rivier net ddepje kon invaren passeerde hy een stukje van de hoge dijk en daar was het tamelijk druk. Er werd gewezen en gelachen en Arie zag aan hun drukke bewegingen, dat zij naar de schutsluis gingen. Van Dongen kleefde zwijgend aan zyn mast, er was niets aan te doen, het ging zoals het ging, basta Ai, wat een mensen stonden er by het schutsluisje. De sluiswachter zei: Er heerst tweedracht op de ..Een dracht" Maar Arie zei niets, hy stond met een effen gezicht aan het roer en deed net of hy niet gepresteerd had wat zeventien vroegere knechten hevig begeerd hadden: die beul van een schipper klein maken en belaohelijk in de ogen der mensen. Het zag zwart van het volk, dat lachte en giechelde. En onder die mensen ontdekte Arie zyn nieuwe buurmeisje Hij liep naar zijn schipper en zei: Mijn centen krijg ik nog wel eens zeker? Ik zoek een andere schipper! Toen de sluiswachter van Dongen los maakte zei hy: Er is een tijd van straffen en een tyd om gestraft te worden. Hij had beter kunnen zwijgen, het kost te hem een bloedneus en dat is niet leuk ten aanschouwe van je eigen dorpsge- Schooikinderkleding en -voeding. Het bestuur der Vereniging voor School- kinderkleding en -voednng had verzocht om een subsidie voor 1948 van f 12.000. Dit bedrag is teruggebracht tot f 7200. De levering van het voedsel is opgedragen aan „Endegeest" voor f 0.35 per kind per dag. De heer Aalders (K.V.P.) verzoekt voortaan de Leidse industrie voor levering in aanmerking te doen komen. De heer A. van D ij k (K.V.P.) stelt voor met de Ver. in overleg te treden op welke wijze het misdeelde kind kan worden gesteund, bijv. door de 39 thans gevoede kinderen 's middags in gezinnen te laten eten. De heer Hendriks (Prot.-Ghr.)Wie stelt de menu's samen? De heer Wouds (Frot.-Ohr.) onderschrijft de suggestie van de heer Van Dijk. De heer T Weizen (Comm.) daarentegen verwerpt die, om. om de vaak beperkte woon ruimte. Mevr. Braggaar (P.v.d.A) meent dat men deze goede vereniging uit de weg wil ruimen. De kinderen bij an deren aan tafel te laten eten, zal verkeerd uitlopen. Dr Key (P.v.d.A.) spreekt zyn bewondering voor dit werk uit. Spr kan de draagwijdte van het voorstel-Van Dijk niet zó maar beoordelen en is er daarom Weth. Van Schaik (P.v.d.A.) meent, dat te dezen aanzien in de raad altijd nog verkeerde begrippen heersen. Begonnen met particuliere giften, is voor dit zeer verdienstelijke werk de gemeentelijke subsidie het leeuwenaandeel geworden. Endegeest kan de critiek, wat de prijs, de' voedingswaarde en het menu betreft, zeer wel doorstaan. Zal de voeding van het zelfde gehalte blijven, als de kinderen 's middags in gezinnen zullen gaan eten? Spr heeft echter geen bezwaar met de, Vereniging te spreken over het voorstel- Van Dijk. Dit voorstel word dan ook door B. en W. in prae-advies genomen, terwijl het voorstel van B. en W. na nog enige discussie wordt aanvaard. HAMERPVNTEN Zonder of met slechts enige disc wórden aanvaard de voorstellen ia restauratie Marekerk en orgel terskerk; laatste omslag Slagh- of Grol Kleine Stadspolder; een derde pomp in het Noord rioolgemaal (de heren Knok, Rit en Frohwein dringen aan op afe ving in een kleiner aantal jaren dj bijv. 10); de aanleg van een sportterrein bouw van een olubhuisje natoy d« cas van Leydenstraat; het by verlenging verpaohten v# buffetten der Stadsgehoorzaal aan van Ingen Sohenau; de nieuwe taxieven huren gem. nastiekLokalen; Rijiksbouwvoorschotten; toeslag aan de gemeente Nieuw op de contractprijs voor de vuila! naar die gemeente (na een van de heer Stolp (Prot.-Chr.), da wel accoond gaat, maar het vreemd dat om deze toeslagen telkens ach wordt gevraagd, ook weer ove gemeente Nieuwkoop schreef, da-, het contract voor 20 jaar zou gelde kosten gedrukt zouden kunnen wo door mechanisering. Weth. Jong el wil eerst rapport en balans der firm; wachten; een en ander ds in voorbi ding en bij B, en W, in studie); 1 aanbrengen blikseimbeweiliiiging Endegeest ca.; wijziging begroting 1945; goedkeuring rekening 1945 va College van Vrouwenkraamm oeden goedkeuring begroting 1948 van Heilige Geest- of Arme Wees- en derhuis; hogere subsidie over 1947 a litie-Spontvereniging; wijziging belasting bioscoopvooi lingen (na opmerkingen van de Van Weizen, comm.); wijziging verordening Keuringsdi van vee en vlees i.v.m. verzoek Tïeleman en Dros; prae-advies motie-A. van Dijk (KI inzake inschakelen Leidse kermisexj tanten in de Jubileumfeesten (de 1 Van D ij k liioht toe, dat de geg« uiteenzetting van zaken naar nlng niet juist ds). Over de meeste der bovengenoc hamerpunten is de vorige week ia blad reeds iets medegedeeld. Het Dlaconessenl Bij de rondvraag dringt dr v. d. A.) aan op spoedige afdoening zake de verbouwing van het Dlaco senhuis. Weth. Jongeleen deelt dat juist de goedkeuring van d< bouwing is afgekomen. Van de raie bouw evenwel zal voorlopig niets nen komen. De heer K n e t s c h (Prot.-Chr op de ook reeds in de begroting gei de slechte toestand van het wegdek de Haarlemmerweg, de heer Var zen (comm.) op een slechte t< elders. Weth.'Jonge 1 een zegt zoek toe. Tenslotte dringt de heer F rot (V.V.D.) er op aan, dat geen gamee zalen zullen worden verhuurd communisten i.v.m. de verkiezingen voorzitter deelt daarentegen dat „de Burcht" ter beschikking steld. Afscheid prof. mr R. Kranenburg Rechtsopvattingen vóór 33 jaar en thans Voor een groot gehoor (het klein audi torium bleek te klein, zodat naar hel groot auditorium moest worden verhuisd) gaf prof. mr R. Kranenburg gistermiddag zijn afscheidscollege, na ruim 33-jarige arbeid als hoogleraar in het staatsrecht, algemene staatsleer en administratief recht. Prof. Kranenburg behandelde deze laatste officiële bijeenkomst met zyn studenten de veranderingen, die in deze periode hebben plaats gehad binnen de sferen van rechtswetenschappen. Drie en dertig jaar geleden, aldus prof. Kranenburg, werden de termen „gerech tigheid en billijkheid" in deze weten schap zo goed als nooit gehoord. In Gro ningen bestond formeel een leerstoel ir de rechtsphilosophie, maar gedoceerd werd deze niet. Het positivisme leerde, dat de staat zijn wil onvoorwaardelijk kon opleggen en próf. Krabbe wa eerste, die deze leer aanviel en het bestaan van het rechts-g e v o e 1 erkende, daarbij weer heftig bestreden door de aanhan gers van het positivisme. Prof. Kranen- burgs mening omtrent de nieuwe richting dat Krabbe een aantal essentiële elementen bloot legde. Dit proces werd versneld door de bezetting. De ervaringen 19401945 hebben hét positivisme sterk aangevreten. Het illegale, dus wettige, verzet had r e c h t en thans i den diegenen gestraft, die dit verzet hinderden in gehoorzaameid aan de (be zettende) overheid. Spr. vroeg zich af: wat dan het crite- um van het recht moet zyn? Inderdaad leeft het begrip „recht" in bovenaardse werelden, maar ook de Openbaring var het Woord Gods geeft geen bepaalde op lossing aan. De Romeinenbrief spreekt het gezag als komende van God, soms kunnen overheidsmaatregelen lormen een uitgesproken infernaal karakter dragen. Krabbe noemt het rechtsbewustzijn reactie van onze psyche. Toegegeven moet worden, dat dit rechtsbewustzijn willekeurige aspecten .kan hebben, het is een beginpunt. Er bestaat hier, dat is wel zeker, wetmatigheid, bestaat een kennisleer. Het schijnbaar willekeurige verschil in rechtsovertuigin- zou kunnen liggen in verschil in er- •ingsmateriaal en belangentaxatie. Het rechtsbewustzijn behoort tot het meest wezenlijke van de psyche en de wijs begeerte der rechtswetenschappen is Zilveren jubileum bij de N.V. „Het Motorhuis" Zaterdag 5 Juni herdenkt de hr H. Roosendaal, wonende Stad houderslaan no. 6, het feit, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. „Het Motorhuis", al- De a.s. jubila ris is werkzaam in de garage en hy heeft in d« loop van zyn diensttyd al hee! wat wagens aar een .grondig on derzoek onder worpen. Ongetwyfeld zal dit zilveren ju- (Wordit vervolgd) blleum in de Motorhuiskring worden ge vierd. dwingende noodzakelijkheid, aldus f Kranenburg. Zich bepalend tot het huidige gewridht moest spr. constateren, dat verlangen om tot ingrijpende wyzigic te komen sinds de bevrijding is weggei Behalve inzake Indië. Het ingebo rechtsbewustzyn komt in deze kwe sterk in het geding, aldus prof. Krat burg. Amerika reageert wel het felst, geen te begrijpen is, waar de idee het rechtsbewustzijn daar het eerst v vormakreeg. Het is daarom, dat i het land van Uncle Sam ons standp inzake Indië zo slecht begrijpt. De taak voor de rechtswetenschap lag volgens prof, Kranenburg i zamelen van materiaal en de analyse! daarvan: de rechtsgeleerde daarbij niet contact op te nemt werkelykheid. De deelname var lectueel aan het actieve politieke sociale leven is van beide zyden dringi gewenst. Een hartelijk woord tot leerlingen, o leerlingen en collega's besloot de i boeiende rede, die gevolgd werd door eenvoudige afscheidsreceptie. Van een schat in de akker Een bewoner van de Hillegommei dijk te Lisse (gem. Nieuw-Vennep verloor zeventien jaar geleden gouden trouwring bij het aardappel rooien. Ettelyke malen na zyn groc dig zoeken werd de tuin door hem ei daar hij inmiddels is verhuisd, doe de tegenwoordige bezitter grond bewerkt. Nooit werd de rin gevonden, tot een dezer dagen bi> hl harken van de tuin de ring aan tand van de hark bleef hangen e weer in het bezit van de eigenaa kwam. Het zilveren huwelyksfeest word nu met yng gevierd. Oud-directeur van Gemeent< werken overleden Vooruitstrevend figuur op het terrein stadsverfraaiing. Gisteren overleed in een ziekenhuis Den Haag' op 69-jarige leef tyd de heer M Blauw, oud-directeur van de die van Gemeentewerken alhier. De heer Blauw werd op 23 Febru 1879 te 's-Hertogenbosch geboren na aanvankelijk werkzaam te zijn gewe bij de genie, op 28 September 1920 adjunct-directeur in dienst by de Lelt Gemeentewerken. Op 1 Januari 1! volgde hij ir G L. Driessen op als diri teur. Op 22 Februari 1944 ontsloeg de bez ter in de persoon van de toenmalige bi gemeester mr De Ruyter van Stevenim de heer Blauw oneervol en kort daar werd de thans overledene wegens luisteren naar de Engelse zender bot vangenisstraf en een hoge boete ver< deeld. In de gemeenteraadszitting var September jl. werd de heer Blauw rehabiliteerd. Het tijdvak, gedurende hetwelk de he Blauw de leiding van de dienst had, ke merkte zich door verbetering van strat en wegen en verfraaiing van het aanzi der stad. De teraardebestelling zal plaats vind s. Donderdagmiddag om 1 uur op de graafplaats „Rhynhof". Gezonde huid

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2