ÏHcuuie £riitsrljr Courant Wist DINSDAG 1 JUNI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0 30 pei week, 1 30 pei maand, ƒ3 90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verb met adm -kosten) ADVERTENTIëN: ƒ0 15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Negen en twintigste jaargang No. 7523 •Christelijk-lSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E DIEMER CHEF REDACTIE: H. W J. ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER n de Heilige Stad worden kinderen geboren, dondert geschut en sterven de massa's [AL HET ARABISCHE ANTWOORD „GEMATIGD, REDELIJK EN AANVAARDBAAR" ZIJN? Terwijl, volgens Reuter, de Arabieren de oude Joodse stad Jeruzalem by wyze van hygiënische maatregel in brand gestoken hebben en de stryd om het nieuwe Jeru- ialem in hevigheid voortwoedt, bereiden de Arabische legers zich voor op een tanval op Tel Aviv, welke havenstad door Iraakse, Transjordaanse en Egyptische roepen van drie zyden bedreigd wordt. Boven Centraal-Palestina wordt aan de jevechten deelgenomen door Joodse en Arabische vliegtuigen. Niets wijst dus op een matiging van de De 21 Britse officieren, die bij jevechtstoestand, hoewel het Britse voor- itel voor een wapenstilstand van vier weken door Joden en Arabieren in over weging genomen wordt. Integendeel, ter wijl rondom het Hadassah-ziekenhuis te Jeruzalem het geschut dondert, de mi trailleurs ratelen, worden in de, in allerijl ingerichte kraaminrichting van dit zie- cenhuis dagelijks kinderen geboren. In alen, die grenzen aan de verblijven, waar de oorlogsslachtoffers van de strijd cm de Heilige Stad behandeld worden! Een zeer belangrijk punt is het water- roorzieningsstation van Ras el Ain, een JO km'ten Oosten van Tel Aviv, omdat iet water voor Jeruzalem levert, hevige gevechten, waarbij 140 Joden velden, zou dit-station thans weer in den der Arabieren zijn. Ook schijnt het Trans-Jordaanse legioen, volgens A.P., ■an de Joodse aanval in het gebied van jatroen een einde gemaakt te hebben. Joals reeds opgemerkt, wordt door de vertegenwoordigers der vijf Arabische landen in Amman over het voorstel van de Veiligheidsraad geconfereerd. De Egyptische minister-president, fokrashi Pasha, heeft tegenover verslag- jevers verklaard, dat het Arabische ant woord gematigd, redelijk en aanvaard- ou zijn, een uiterst relatief begrip overigens. Van Tunis uit trekken honderden Ara bieren naar het Heilige Land om zich bij de Arabische legers te voegen. Ned. Spoorwegen gooien het Belgen:Jullie boter smaakt seinwezen radicaal om naar haring Vandaag verneemt Schuman zijn lot Door de frontvorming d< West-Europese landen, waaraan oc Frankrijk deelneemt, de herhaalde polsingen tussen Amerika en Rusland oir ;ot betere relaties te komen en het suc ces van De Gasperi in Italië, is de be- angstelling voor de politieke situatie n Frankrijk zelf enigszins op de achter mond geraakt. Zulks betekent niet, dat Marianne een zoveel rustiger, solieder leven leidt en haar politiek rokje af toe geen fladderende neigingen v toont. De minister-president, Robert Schu- an, de man van de „troisième force", iacht haar echter steeds in toom te houden. Plaatselijke verkiezingen wijzen er öp, dat Marianne nog wel eens een ajsprongetje maakt, want de uitslagen varen gunstig voor De Gaulle en de communisten, terwijl de „derde macht' dus de combinatie van M.R.P. en socialis ten waar Robert Schuman het van moet hebben, een knauwtje kreeg. Deze Franse premier regeert nog zo gek niet. Hij jrefereert het accoord en het „compro- s", om de staatswagen uit het- moeras halen, mitsde paarden in dezelfde richting trekken. Dat willen de commu nisten zeker niet, die steeds nog loeren op het psychologisch juiste moment, hun te slaan en eventueel weer aan de legering deel te nemen. Als de „troisième !orce" van Schuman en de partij van De Gaulle tot een compromis zouden komen, zou de kans op een eindstrijd De Gaulle—communisten, die op de duur moet uitbreken, veel minder worden. Zoals men weet, keert de Franse gering momenteel weer in de toestand van wankel e wicht. Vandaag het Arabische legioen dienden, zijn welis- naar Trans-Jordanië teruggekeerd, zullen toch de Arabische legionnairs blijven opleiden. Van de 24.000 Joden op Cyprus, zijn reeds 500 naar Palestina gebracht, ter wijl maatregelen getroffen worden om nog meerdere contingenten over te bren gen, daar zij als immigranten en niet als strijdbare mannen beschouwd moeten worden. Amman, de hoofdstad van Trans-Jor- danië, is in de afgelopen nacht door de luchtmacht van Israël gebombardeerd, aldus een communiqué van de Haganah. In het communiqué wordt verder ge zegd! dat militaire doelen zijn getroffen. Loslippig minister keert terug De voormalige Britse minister van Financiën, Hugh Dalton, die het vorige jaar aftrad, omdat hij vlak voor het af leggen van zijn rede over de begroting het Britse parlement, gegevens journalist had verstrekt, hetgeen veel sensatie deed opwaaien, zal thans in de regering terugkeren, als voor het hertogdom Lancaster. Dalton volgt lord Pakenham op, die tot minister van Luchtvaart werd benoemd, De posi tie van Dalton is te vergelijken met van eén minister zonder portefeuille hij zal speciale opdrachten krijgen. SPAAK CONFEREERDE MET KONING LEOPOLD. Spaak heeft Zondag reeds tweemaal een onderhoud gehad met de Belgische koning, die nog steeds in Zwitserland vertoeft. Aangezien deze besprekingen verband houden, met de koningskwestie, zal Spaak daarover Vrijdag a.s., tijdens de kabinetsvergadering, verslag uitbren gen. Weer eens een incident ln Wenen. Een grote groep Russische soldaten heeft het Russische lid van een interna tionale militaire patrouille te Wenen, aangevallen en een Sowjet-solöa door deze patrouille gearresteerd een relletje in een café, bevrijd. Tijdens het incident vuurde het Amerikaanse lid van de patrouille en trof één der Russen in het been. Er wordt een officieel derzoek ingesteld. Ex-koningin van Italië lUdt aan oogziekte Ex-koningin Marie José van Italië, die lijdende is aan een oogziekte, kwam Barcelona aan, waar zij een oogspecialist oonsulteerde. Zy stierven, terwyi ze de doden herdachten. Tijdiens de eerste twee dagen van Amerikaanse herdenking der gedurende de twee wereldoorlogen omgekomenen, kwamen meer dan 200 personen door ver keersongelukken om het leven. INTERNATIONALE JAARBEURS IN GENT. Van 26 Augustus tot 6 September wordt in Gent op een oppervlakte van 55.000 m2 de internationale jaarbeurs der Vlaanderen, de najaarsbeurs van Bel gië, gehouden. Nederland zal als Benelux-land sterk vertegenwoordigd 't Verklaarde uitzicht Treinen binnenkort weer op vooroorlogse snelheid De N.S. hebben plannen om binnenkort, in navolging van Amerika, het seinwezen volledig te electrificeren, waardoor het 't modernste van Europa zal worden. Alle mechanische armseinen worden vervan gen door lichtseinen en het automatisch blokstelsel wordt op alle baanvakken in gevoerd. Eén man is dan in staat een ge heel emplacement met wissels en seinen bedienen. Waarschijnlyk zal Den Bosch het eerste station zijn dat met de nieuwe toestellen zal worden uitgerust. De Alk- •se machinefabriek is al bezig, in sa menwerking met Philips, de nodige ap paraten te vervaardigen. Ook zal de maximale snelheid der treinen weer to" de vooroorlogse 120 km per uur opge voerd worden. Men hoopt in de toekomst zelfs de 140 km per uur te halen. Dit alles werd medegedeeld door de heer J. H. C. v. d. Lip op een bijeen komst van afgestudeerde MTS-en Eindhoven. Ex-directeur Residentiebode voor Raad van Cassatie De Raad van Cassatie behandelde Maan. dag het beroep van jhr mr C. H. M. J J. Nispen tot Sevenaer, ex-directeur ,,De Residentiebode", die door het Haagse B.G. was veroordeeld tot 2% jaar met aftrek wegens het laten drukken i brochures ten behoeve van de vijand voor 10 jaar was ontzet uit het recht tot het drukken en uitgeven en voor dezelfde periode ontzet uit de beide keisrechten. De p.f. mr Bakhoven concludeerde tot verwerping van het beroep voor wal trof de vrijheidsstraf en wat de bijko mende straffen betrof wilde hij de termijn van 10 op 8 jaar- gesteld zien. Uitspraak op 21 Juni a.s. mers zou in de Kamer worden jtemd over een wetsontwerp betref lende het ontslag van 150.000 amb tenaren. Robert Schuman moet bezuini gen, daar waren de partijen het ovei tens, de communisten natuurlijk uitge zonderd. Straks echter worden de t kiezingen gehouden voor de Senaat de „Algemene Raden", dus is het geraden zich de ongunst der ambtenaren niet op de hals te halen. Nu puntje bij paaltje komt. is men huiverige dit bezuinigings plan uit te voeren. Er moet het peuleschilletje van dertig milliard francs bezuinigd worden moet het staatsapparaat maar ee minder schijven gaan werken. Evenals by kent Frankrijk vaste ambtenaren de de z.g. „arbeidscontractanten", waar van «er nog bijna 350.000 in dienst zijn. Als de kamer, minister Mayer in zijn bezuinigingsplan dwarsboomt, zal hij heengaan en Robert Schuman heeft voor zijn regering de „vertrouwenskwes- vastgekoppeld. Vermoedelijk zal nog wel een compromis worden uitge broed, dat voor de meeste partyen aan vaardbaar is, want een kabinetscrisis de ervaring heeft het geleerd kan llechts de uiterst linkse groepen, spe ciaal de communisten profijt opleveren. De laatste tijd schynt ook de subsidie kwestie aan het confessionele onderwijs bij de linkse partijen kwaad bloed gezet te hebben, waardoor de oppositie tegen de regering nog meer is toegenomen. Zo- ïls de zaken nu staan, zal Schuman zyn vertrouwensvotum wel krijgen, maai het gehele geval is een symptoom van de iteeds voortdurende politieke onzeker heid. Het zou te betreuren zyn, als Schuman het niet kon volhouden, want zijn rege ring steunt op een meerderheid in eer democratisch gekozen volksvertegen woordiging en de macht van de „troisième force" bleek opgewassen te zijn tegen de communisten enerzijds, de partij van De Gaulle anderzijds. De perspectieven voor Frankrijk waren iets gunstiger, dank zij dé Marshall-steun, de verhoogde productie in de mijnen en de staalindus trie, terwyl het spook der inflatie tij delijk de vlucht nam. Maar er moet dras tisch bezuinigd, het vraagstuk van lonen «n prijzen geregeld worden en de 150.000 ambtenaren zullen in het particuliere be drijf emplooi moeten vinden, omdat met de wijziging der na-oorlogse omstandig heden, de afvloeiing noodzakelijk is. Dr M. F. da Costa Gomez, vertegen woordiger van Curagao in Nederland, heeft als zodanig ontslag gevraagd. In Vanport maakt overstroming 20.000 mensen dakloos De stad Vanport, in de Amerikaanse staat Oregon, werd Zaterdag vernield door een watervloed, veroorzaakt door het overstromen van de Columbia- r. Hoge golven spoelden door de straten, die de lichte huisjes meet in de stroom, waardoor een aantal >en verdronk en 20.000 personen loos werden. Duizenden mensen 2 Zondagavond nog op de daken van de niet-weggespoelde huizen, wachtend tot zij door een of ander bootje zouden den gered. De schade wordt geschat op millioen dollar. Het eerste bataljon Jagers, hetwelk uit Indië terugkeerde, defileerde Maandag te Soestdyk voor het Prin- selyk Paar, dat zich na afloop onder de soldaten begaf, waarby de kleine Prinsesjes niet achterbleven. Nieuwe jeugd van een Vlaardings haringschip Als morgen de derde groep Vlaar- dingse haringschepen de haven verlaat, bevindt, zich onder de 10 schepen de „Odin" VL 78, die een nieuwe jeugd be gint. Na 39 jaren te hebben dienst ge daan als het s.s. „Franciscus Antondus" werd het tijdens de bezetting door Duitsers naar Kiel gesleept, leeggeroofd, uitgebrand en daar tot zinken gebracht. Na de bevrijding ylings opgespoord kwam het schip ongeveer een jaar geleden als haveloos, half vermeld en ogen schijnlijk waardeloos casco terug en werd hersteld op dezelfde werf, als waar het 47 jaar geleden werd gebouwd. Het schip mget plm. 160 ton en kan 680 kantjes ha ring DOODSTRAF GEëlST TEGEN LID V.L. NEDERLAND. Voor de Bijz. Raad v. Cassatie werd gisteren het beroep verworpen vai StroiDk uit Bilthoven, die wegens toetre ding tot het Vrijwilligers Legioen Neder land door het B.G. te Amsterdam ter dood is veroordeeld. Ook het beroep C. v. d. Giessen uit Krimpen a.d. IJsel, die door het B.G. te Den Haag was oordeeld tot f20.000 boete wegens het bouwen van schepen t.b.v. de Duitsers, werd verworpen. De Prinses-Regentes heeft Zaterdag de minister van Verkeer en Waterstaat, ir H. Vos en hedenochtend de minister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, op Soestdyk ontvangen. r Oost- en West-Indië. Ned. Oost-Indië kan per Zeepost Post VOO „Garoet", welke op 5 Juni vertrekt voor West-Indië per „Cottica" (vertrek 8 Juni) verzonden worden. Brieven 2 dagen te voren op de bus. Kozakken ryden door Delft. De laatste dagen kan men door Delft Russische kozakken zien rijden. Zy heb- in de omgeving van de Prinsestad paarden aangekocht en dresseren de die- daar overdag, 's Avonds worden hun iwe aanwinsten gestald op de Bees tenmarkt. Over enkele dagen vertrekken zij weer. In Korea blyft het woelig. Toen het eerste Koreaanse Parlement ln de Amerikaanse bezettingszone gisteren bijeen kwam en de voorzitter de wederge boorte van de republiek Korea afkon digde, werden pamfletten verspreid, waarin de verkiezingen voor ongeldig werden verklaard. Tal van arrestaties vonden plaats Socialistische conferentie te Wenen. Te Wenen wordt op 6 Juni een inter nationale socialistische conferentie ge opend, waarop ook Nederland en de Spaanse regering in genwoordigd zullen zijn. Nederland sloeg een export- blunder In Maart j.l. leverde Nederland aan België 1 millioen kilo boter. Dit was koelhuisboter en had een zeer onaange- smaak. Spoedig kreeg deze boter by de Belgen de naam „haringboter" en de Zuiderburen trokken er hun neiis voor op. Dit is in het kort de weinig vleiende mededeling, welke de Belgische zuivel- consulent Brinckman gisteren deed ty- dens de vergadering van de Algemene Nederlandse Zuivelbond in Amsterdam. Het betreft hier boter in dozen. „Wij dachten, dat de Nederlanders haring in deze dozen hadden verpakt" aldus de heer Brinckman. V/ij zien liever de vaat jes dan de dozen!" zitter de heer Linthorst Homan, gaf toe, dat deze koelhuisboter in ons land slecht is behandeld. De verpakking liet veel te wensen over. Gunstiger de Belg in zijn oordeel over onze 1 Zyns inziens kunnen de Nederlanders hun kaas-export naar België verhogen. Men lust in België n.l. geen Amerikaanse Argentijnse kaas. De Belgische afge vaardigden werd beloofd, dat Nederland voortaan uitstekende boter naar het Zui den zal uitvoeren KONINGIN NAAR SCHILDERIJEN- EXPOSITIE TE APELDOORN. H. M de Koningin heeft gisteren ee bezoek van ruim een half uur gebracht expositie van de werkgemeen schap van Arnhemse kunstenaars tentoonsfcellingslokaal aan de Loolaan te Apeldoorn. PRINS BERNHARD NAAR HOEKSCHE WAARD. Prins Bernhard zal, in het kader zijn bezoeken aan verschillende delen land, over enige weken een bezoek brengen aan de Hoeksche Waard. Van der Waals* verdediger als verdachte Belediging van dr van Mook ln „De Ochtendpost" De raadsman van de intussen ter dood veroordeelde spion van der Waals, d. Starp uit R'dam, stond gisteren zelf in het verdachtenbankje. Hij had :n brief uit Indië, die hij niet zelf geschreven, doorgezonden weekblad „De Ochtendpost", die de brief op 14 Sept. 1946 had afgedrukt. In deze brief werd dr Van Mook van „gigan- tisoh landverraad" beschuldigd en de A'damse rechtbank legde mr. v. d. Starp boete van f 300 (subs. 30 dagen) op. In hoger beroep verklaarde v. d. S. gis teren voor het Gerechtshof te A'dam, geen enkele verantwoordelijkheid zitten voor een brief, die door e ner Indische kennissen was geschreven en door de hoofdredacteur van „De Och tendpost" was gepubliceerd. De proc.- gen. eiste echter bevestiging van het nis. Uitspraak 14 Juni. MEER UITVINDINGEN IN 1947 Uit het jaarverslag over 1947 van bureau voor uitvinders te Delft blijkt, dat 164 uitvinders schriftelijk of mondeling vragen indienden en dat het aantal uit vindingen, waarvan het bestuur het ve antwoord achtte de geestelijke vader e subsidie te verlenen, groter was d: vroeger jaren. „Woutertje" moet nog min stens 2 jaar zitten Het Haagse Tribunaal heeft gistermid dag geadviseerd, de journalist Wouter P. Hulsteijn internering op te leggen, ein digend 9 Februari 1950, ontzetting uit de kiesrechten en verbeurdverklaring van zyn radiotoestel. Hulsteijn („Woutertje de leugenaar"), die de rechterhand van Goedewaagen was. werd door het Tribu naal een heel slecht vaderlander ge noemd, die naar eigen eer streefde. De duur van de intex-nering werd beperkt tot 4 jaar, omdat Hulsteijn zich nog voor de Perszuivering zal hebben te verant woorden. Mr Bodde moet nog vijf maanden zitten Was niet geheel toerekeningsvatbaar Het Haagse Tribunaal heeft gistermor gen geadviseerd mr Th. Bodde, die it 1945 gedurende ruim twee uur dir.-gen der Phüips-fabrieken is geweest, inter nering op te 'leggen eindigend op 8 Nov. 1948. Voorts ontzetting uit de kiesrech ten, verbeirrdverklaiung van f 5000 en een vierde van het terrein „Zomerland" by Rotterdam. Het Tribunaal liet gelden het feit, dart besch. volgens psychiaters ver minderd toerekeningsvatbaar is. De besohuldiging tegen mi H. H. Reyere, oud-kantonrechter alhier, werd vervallen verklaard. Op 11 Juni zal in de Kalverstraat 72 te Amsterdam om 4.15 u. de tentoonstel ling „Meer dan 50 jaar Koninginnezegels" geopend worden. De Lloyd slaat een nieuwe mijlpaal langs de weg van Neêrlands herstel Een nieuwe Garoet van 12.000 ton in dienst gesteld Nadat nog geen jaar geleden de Kon. Rott- Lloyd onze nationale trots wist te strelen door haar 22.000 ton metende „Willem Ruys" In de vaart te brengen sloeg zy vandaag al wéér een mijlpaal langs de weg van Neerland's herstel. Op deze dag toch nam zij rmet de ge bruikelijke plichtplegingen de bij Wilton- Feyenoord gebouwde „Garoet" over. de eerste van een vyftal fraaie vrachtsche pen. tot de bouw waarvan de Lloyd na de oorlog terstond opdracht gaf. Ze zul len allemaal 12000 ton groot worden cn voorts „Slamat", „Blitar", „Mataram" en „Langkoeas" worden gedoopt. Dat we hier echter niet met gewone vrachtschepen te doen hebben, konden wy tijdens het jongste week-end vaststellen, toen we met kapitein Visser van Antwer pen naarde Maasstad opstoomden. We hebben de diverse gloednieuwe trap pen tot op de commandobrug bestegen, zijn langs een nog groter aantal van die trappen afgedaald tot in de kolossale machinezaal (4200 p.k.!), zwierven van het ene dek naar het ander, dronken koffie, thee en een borrel in salon A. ver sterkten de inwendige mens in salon B, en strekten tenslotte de „vermoeide" le dematen in een van de 35 perfect inge richte hutten, die deze schuit naast de slaapvertrekken voor de 100-koppige be manning telt. Want de „Garoet" c.s. zijn hoogst moderne vrachtschepen met passa giers-accommodatie. En nog wel 'n accom modatie, die het in sommige opzichten wint van die der „Willem Ruys" dus in het vlaggeschip der maatschappij! Stel het U voor, 12 flinke slaapkamers met twee naast elkaar staande één-per- soons ledikanten, toilettafels, kasten, parketvloeren, bedorven-lucht-af zuigers, warm en koud water, kortom met al dat gene uitgerust, wat vreugde schenkt aar het leven Bovendien nog 11 één-persoons hutten van dezelfde kwaliteit, d.w.z. ook met een douche-cel, ook met een royale verlichting en ook met die intieme sfeer, die alleen maar te boeien vermag. Tikketik, tikketik, tikketik, tikketik, luidde het melodietje, dat dwars door het geruis van de Schelde doorklonk, toen we de ogen om half één 's nachts sloten voor een verkwikkende rust. Tikketik. tikketik, tikketik, tikketik, klonk het nog steeds, toen we 's morgens op de Noord zee tussen Vlissingen en Den Hoek wak ker werden. En in deze omgeving ver veelde het niet Ja, het hoorde er by, dit gedempte gestamp der gigantische dieselmotoren, die het 158 meter lange schip het een snelheid van 30 km door het ruime sop voortstuwden. Zoals ook die bruine boys van Java, die je na een druk op een knop boven je kussen een kop thee brachten zonder dat je ze had horen naderen. Maar helaas kunnen we niet te lang by de details waardoor de passagiers juist zo getroffen wordt stil staan. Daarom nog een paar hoofdzaken. Het schip is 20 meter breed, heeft een hoogte tot het bovendek van 12% meter en bezit als vele schepen een dubbele bodem, die dient voor dieselolie-berging. Het tunneldek loopt geheel door tot de scheepswand; aan weerszyden van de tunnels onder ruim IV bevinden zich die selolietanks- De totale dieselolievoorraad bedraagt plm. 2.000 ton. Direct voor en achter de motorkamer zijn de dieptanks gelegen, ingericht voor et vervoer van ca. 4.000 ton eetbare olie. .q. droge lading. Koel- en vrieskamers oor lading bevinden zich in het tussen dek, met een totale inhoud van 2500 kub. voet Er zijn 17 electrische lieren, n.L van 5 en 9 van 3 ton. Opvallend zijn de vierkante masten, aarvan de Lloyd in 1939 de primeur kreeg en die zo goed bevielen, dal dit zelfgeconstrueerde systeem heeft vastgehouden. Zonder enig hulpmiddel kunnen ze zelfs vrachten van 50.000 kilo heffen. De „Garoet" is een dubbelschroef- motorschip en wordt voortbewogen door 2 enkelwerkende tweetakt Sulzer diesel motoren, die, als al opgemerkt, elk 4.200 pk. vertegenwoordigen. Besluiten we met de mededeling, dat het schip f 10 millioen heeft gekost e lege plaats zal innemen, die ontstond toen op 19 Juni 1944 een vermoedelyk Duitse duikboot in de Indische Oceaan de eerste Garoet met man en muis in de diepte deed verdwijnen- DAT op vertoon van zakencorrespon- dentie thans direct doorreis- en verblijf- visa voor zakenreizen door Tsjechoslo- wakije worden verstrekt door het con sulaat-generaal, Oranje Nassaulaan 44, Amsterdam. DAT de Ned. R.K. Bond van Broodbak kers, enz. besloot een fusie aan te gaan met de Bond van Kath. Slagersgezellen „St. Joris." DAT gisteren in de Nieuwe Kerk te A'dam een voorbereidingsbijeenkomst voor de nat. reclasseringsdag werd ge houden, waar spraken prof. dr G. C. v. Niftrik, pater G. Lohuis en dr W. G. Harrenstein. M.i.v. heden kunnen naar Noord- DA*™or>? J^SL-SSJTSfS Zuid-Amerika, alsmede Zuid-Afrika. l!.,ge tege.n p Curacao en Suriname luchtnoatpakketten torn» P^.J.C Snoek. _Ud gr. tegen verlaagd tarief den worden. Italiaanse reders door Arabieren gedreigd Arabieren hebben Italiaanse reders ge dreigd, om hom schepen te vernielen als zij wapens en vrijwilligers naar Israël blijven overbrengen. beruchte „Groep 10. DAT 69 j. oud te Nijmegen overleed M. Th. Bury, oprichter van de in 1928 al daar gestichte kunstzijdespinnerij „Nyma". DAT dr C. Willemse te Eijgelshoven heden zijn zilveren jubileum als arts van de mijn Laura viert. DAT het openbaar eindexamen van de Academie voor Dramatische Kunst „De Toneelschool" plaats vindt op 10 Juni om 1.30 uur in de Stadsschouwburg te A'dam. DAT het verkeer over de rolbrug bij Andel weer mogeiyk is. DAT minister In 't Veld Vrijdag een bezoek aan Oost-Gelderland brengt en in Zutphen een bespreking met vele bur gemeesters houdt. DAT morgen de echtparen L. Bonnen- C. Coerver te Bocholtz en W. PerilG. Kuiper te Bornebroek hun 60-j. bruiloft vieren. DAT als gevolg van te eenzijdig voedsel er de laatste tijd in Twente veel biggen gestorven zijn. DAT Overijssel in 1947 9575 ton katoe nen manufacturen uitvoerde, ter waarde van 77 millioen (in 1946 22 millioen en in 1939 31 millioen). DAT de „Prins Willem 2", die by Fayal zyn schroef verloor, door een Britse sleepboot naar een Schiedamse werf is gebracht. DAT tot opvolger van dr J3Hun- ningher als directeur van het Coördina tiebureau voor Toneel is benoemd drs H. W. Pleiter. DAT Wim Kan en Corry Vonk met hun gezelschap een tournée van 2% week door West-Indië maken. DAT een slip of the pen dezer dagen Winterthur, de plaats waar de fakir Mirin Dajo overleed, in Duitsland i.p.v. in Zwitserland liet liggen. DAT de indertyd verwoeste kandyfa- briek van de gebrs. Gilse te Roosendaal weer in gebruik is genomen. DAT er momenteel naar schatting 30.000 kinderen onder de hoede van de kinderbescherming zyn. DAT voor het B. G- te Roermond de eis van 20 j. tegen de ex-kapitein van de staatspolitie J. Chr. Lousberg, die Joden arresteerde, gehandhaafd bleef, daar hij volkomen toerekenbaar werd geacht DAT de oud-directeur van de P.T.T., C. de Haas, die 70 j. oud te Haren (Gr.) overleed, gisteren op Westerveld werd gecremeerd. DAT 130 ouders Donderdag de verbin- dingsschool van de Kon. Marine te Am sterdam zullen bezoeken. DAT voor het B. G. te A'dam 15 j. m.a- werd geëist tegen de landwachter P. J. v. d. Meer aldaar, die o.a. een stakende spoorwegarbeider had mishandeld. „Dat viel nogal mee. Een moeder te Torshaella in Mid den-Zweden had met haar baby een wandeling gemaakt. Toen zy thuis kwam tilde zij het kind uit de kinder wagen, ging haar woning binnen en liet de wagen zolang buiten staan. Nog geen minuut later, by haar terug keer, vond zy in de kinderwagen een vierjarig jongetje. Even verbazing, totdat een andere ontstelde moeder de huisdeur uitstormde, want haar jonge tje was uit een raam van de vierde verdieping gevallen, maar ongedeerd in de kinderwagen geland Vandaag werd het visseizoen geopend i visser of niet. maar op dit plekje onder de bomen van het Plantsoen in Zoeterwoudse Singel is het a naam verpozen. Nu nog Colijn. Begrafenis C. Wildenberg De bijzetting in het familiegraf van hel stoffelyke overschot van de heer C. Wil denberg, in leven parlementair redacteur van de Nieuwe Haagsche Crt-De Rotter dammer-Nieuwe Leidsche Crt. en Dordtsch Dagblad zal plaats hebben op Donderdag 3 Juni op de Algemene Be graafplaats „Crooswyk" te Rotterdam on ca. kwart voor drie. Vertrek van hel sterfhuis. Goudenregenstraat 91, om twet Dertig tubes morfine in beslag genomen. In Maastricht zyn Zaterdag door de recherche drie personen aangehouden, die trachtten tubes morfine te verkopen. Men slaagde erin 30 tubes van dit gevaarlijke verdovende goedje in beslag te nemen. PLAKVERBOD VOOR COMMUNISTEN IN EINDHOVEN. De Eindhovense gemeenteraad heeft, met 25 tegen 4 stemmen, de motie van het communistische lid van Turnhout, o: en W. toestemming te verzoeken tot het houden van verkiezingsmeetings en aanplakken van communistische affiches, verworpen. Drukker vliegverkeer op „Welschap". De K.L.M. heeft besloten het vliegveld „Welschap" by Eindhoven nog me< gaan betrekken in het internationaal vliegverkeer. Geleideiyk zullen het vol gend jaar meer en betere verbindingen met „Welschap" tot stand komen. Enkele weken geleden hekelden we in ize driestar „De eer is weg" het op treden van het Eerste Kamerlid De Dreu, die de molestatie van onze delegatie in Djokja trachtte goed te praten door er op te wijzen, dat de felle haat tegen de Nederlanders het gevolg was van de kolo niale politiek van Colijn c.s. In haar orgaan „Met volle zeilen" wijst de P.v.d.A. onze beschuldiging met ver ontwaardiging af en tracht te bewijzen, dat Colijns politiek inderdaad de oorzaak in alle narigheid is. De P.v.d.A. doet dat niet van harte. Het niet aangenaam een eigen Regering als schuldige aan de kaak té moeten stellen,v zegt het blad We nemen dat direct aan. En we herin-, neren ons, hoe de S.D.AJ». in vroeger dagen met een bloedend hart de Regering aanviel, hoe de socialisten steeds een zekere schroom moesten overwinnen om Colyn te bestryden. Men heeft dat altoos op waardige wyze gedaan. Daar kwam nooit demagogie aan te pas. Men bleef altijd netjes en schold niet. Men vond het helemaal niet aangenaam, maar ondertussen had men geen papier genoeg om alle scheldkanonnades tegen Colijn te drukken. Het is gelukkig, dat we de parlementaire geschiedenis van de laatste vyf en twintig jaar nog niet ver geten zyn, anders zouden we zowaar nog gaan geloven, dat de socialisten een hekel hebben aan demagogie. De P.v.d.A. van vandaag is al geen haar beter. Colyn heeft het gedaan en dol gelukkig komt men nu aandragen met reuzevondst. Men is gaan zoeken en heeft in Colyns brochure ..Koloniale vraagstukken van heden en morgen" deze zinsnede gevonden: „Indië wordt het meest gebaat, wanneer niet alleen de Nederlanders, maar ook de anderen het blyven beschouwen, zoals -de mieren de suikerpot". Wat wil men nog meer voor bewys? Hier staat het zwart op wit: Indië 'is de sxiikerpot, die leeggegeten moet worden. Is dat nu koloniale politiek of niet? Als dat geen uitbuiting is, wat dan wel? Dat jaagt het schaamrood naar de kaken, daardoor verspelen we onze eer. zegt het blad, en niet door de uitlating van de heer De Dreu. De P.v.d.A. heeft gezegd, dat ze het niet prettig vindt, dit nog eens weer te moeten signaleren, maar niemand moet dat geloven. Want anders had het blad zeker" het verweer van Colijn ook moeten opnemen. Maar ja, dan had het moeten zwijgen en die suikerpot, welke leeggegeten werd, was veel te mooi om de kiezers te zeggen, hoe slecht Colyn en de rechtse partijen wel waren. Daarom: zwijgen over Colyns WEERBERICHT Plaatselijke buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met plaatselijke buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen West en Zuid. Weinig verandering in tempe- ZON EN MAAN. 2 Juni: Zon op 4.25; onder 20.51. Maan op 2.28. onder 14.51. 6 Juni V.M. Hij gaf dat op 18 April 1929 in de Eerste Kamer, toen mr Mendels evenals de P.v. d.A. nu suggereerde, dat Colijn Indië leeg wilde halen. Het is juist andersom, zei Colyn. Het brengen van kapitaal naar Indië strekt niet om Indië leeg te halen, maar het brengt schatteoi in Indië. Het is de werking van het kapitaal, de ontginning van duizenden hectaren woeste gronden, die worden omgezet in vruchtbare landouwen, waardoor de mid delen worden verschaft om onze progres sieve koloniale politiek te kunnen voort zetten. Omdat, zo zei de heer Colijn ver der, de Inlandse bevolking de daartoe nodige middelen niet kon opbrengen, moesten ze beschikbaar komen door de ontwikkeling, die het kapitaal in Indië teweegbracht. Dat is dus heel wat anders dan wat de P.v.d.A. de lezers van „Met volle zeilen" wil tfiets maken. Als ze het volk wil voorlichten, laat ze dat dan eerlijk doen. Laat ze niet haar fouten willen goed praten door haar lezers onjuiste voor lichting te bieden. Want anders is straks haar eigen eer ook weg. Onze lezers zijn inmiddels gewaarschuwd. Ze weten hos de P.v.d.A. in deze verkiezingdagen tegen de Prot.-Christelijke partijen zal strijden. De heren doen dat met een bloedend hart, als men ze geloven mag. Maar ze doen het op een wijze, die alle respect voor zulk een partij wegneemt Nederland kan zich voor zulk een partij slechts schamen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1