het oog van onze Marine NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 29 MEI 194», %A DAR (Van een onzer verslaggevers) De Marine is door de eeuwen heen Neerland's sterkste wapen geweest. Al was onze vloot in later tyden relatief klein, zij kon bogen op de allernieuwste bewa pening. In de dagen van Tromp en de Ruyter werden de vijandelijke oorlogs bodems geënterd en vocht men man tegen man. Heden ten dage worden ln de zee-krijg oorlogsbodems vernietigd zonder dat men ook maar de rook vijand gezien heeft. Het is de radar, een der meest fascinerende uitvindingen van deze tijd. die de moderne oorlogvoering totaal heeft gewijzigd. pozen de plaats aantekenen Met Hr Ms „Soemba" op radar-oefening Wij smaken het genoegen, als „brave gooienstekers" een oefentocht mede te maken met het radar-instructievaartuig Hr. Ms. „Soemba", om de toepassing van bet wonder „radar" met eigen ogen te aanschouwen. Om 10 uur worden de meertouwen losgegooid en zet het schip koers naar de Noordzee. Na ontvangst door de heer Kort- huis van de Marine Voorlichtings dienst worden we voorgesteld aan de commandant, de luitenant ter zee der le klasse J. G. Stegeman en de overige officieren. Vandaag zijn wij te gast bij de Marine; en goed te gast. We passeren vele tegenliggers en horen herhaaldelijk het monotone geroep van de matrozen: „schip salueert", wat op zichzelf al een bewijs is dat de Water weg weer leeft. Wat voorlijker dan dwars zien we de toren van Maassluis. Dan is het „pikheet" en krijgen we een mok koffie zoals alleen de marine deze kan zetten. Weldra zijn wij buiten gaats. De wind is omgelopen en er waait een stijve bries uit het Noordwesten. De •lucht is bedekt en het zicht slecht. Ideaal weer dus voor een radar-oefening. Na een theoretische inleiding door de luitenant ter zee der 2e klasse F. de Blocq van Kuffeler. maken wij een rond gang door het schip Welkom klinkt ons het „kok schop op" drie slagen op de scheepsbel in de oren, want de zee lucht maakt hongerig. En al is het dan geen „rotmok" (marine-rijsttafel waar elke jan verzot op is), voor een maaltijd de| zoal? die ons voorgezet wordt willen wij elke dag tekenen. We varen in een geveegde vaarstrook, want de Noordzee is nog lang niet mij- nenvrij De geveegde zones worden door la de rrujnenveegdienst met tonnen afgeba kend Ook mijnen kunnen door middel Van radar opgemerkt worden en menig schip heeft hieraan zijn behoud te danken. Lang voor de oorlog werd de radar al praktisch toegepast Er v/erd reeds in beperkte mate van de terugkaatsing van korte radiogolven gebruik gemaakt oa. bij het radio-echolood en de wetenschap verrichtte reeds vergevorderde proeven i.v.m. de doordringbaarheid voc golven van de ionosfeer. Eerst in de tweede wereldoorlog begon men de radar op grote schaal toe passen. In de laatste jaren van de oorlog ontstond de noodzaak om radar niet al leen als verdedigingswapen, maar ook ais aanvalswapen te gebruiken. De verbeten Strijd om de hegemonie van de lucht Vorderde alle wetenschappelijke krach- Drf ten van de geallieerden teneinde een mid del te vinden om de vijand doeltreffend in eigen gebied aan te tasten. De pro ductie van een radiobuis welke was microgolven op te wekken van hoge slei energie gaf hun een voorsprong op de is korte afstand, terwijl de toepassing van het Loran-systeem, dat met de gewone radiogolf werkte een werkingssfeer had honderden mijlen. Deze vindingen gaven de Duitse Luftwaffe de genadeslag. Radar voor de vloot Het probleem van de verdediging var de vloot tegen vijandelijke aanvallen is Veel ingewikkelder dan dat van de ver dediging te land. De vloot heeft niet al ken te maken met aanvallen van vlieg tuigenen snelle vloot-eenheden, maar ook het gevaar van duikboten en mijnen. De meeste schepen van onze vloot zijn Voorzien van radar-apparaten voor schillende doeleinden. Zo heeft mei er contróle van het richten vai geschat, lucht-afzoek en hoogte-metende radar, oppervlakte-afzoekradar, identi ficatie-radar (om vriend en vijand te kun- onderscheiden) en stoor-radar (dit laatste om de vijand te misleiden). Ze ker alle' schepen hebben het Decca- Systeem, wat men zou kunnen noemen igatie-radar. Dit systeem heeft alleen ontvangzijde, welke radio-peilingen aeemt op zenders aan de vaste w eigen plaats te bepalen. Het personeelsprobleem Een van de grootste problemen van radar is de personeelsvoorziening. Het eflezen van de signalen vereist scherp oog en een zekere feeling. Het radar-personeel moet de minste veran dering op het radarscherm kunnen iden tificeren. De opleiding van kundig perso neel vereiste een instructieschip waar- Voor Hr. Ms. „Soemba" werd bestemd. Het ontbreken van de bewapening op de .Soemba" maakt het echter niet moge lijk al het personeel op te leiden. Het vuurleidingspersoneel wordt daarom op geleid op Hr. Ms. „Jacob van Heems- kerck". De „Soemba" leidt in hoofdzaak monteurs en radio-afstandsi>eilers op. die, na enige theorielessen in Amsterdam, op de „Soemba" drie maanden practijk krijgen in techniek en gevechtsactie. ZiJ moeten zuiver de echo's kunnen herken nen op het fluorescentie9cherm en aar de hand daarvan koers en afstand var Vijandelijke eskaders op de kaart kunnen reconstrueren. Dit laatste is ■plotten" d.wj!. met geregelde tussen- vijand zioh bevindt, zodat men zich kan oriënteren omtrent de richting, waarin de vijand zich beweegt. Staat van dienst Hr. Ms. „Soemba" ls een verouderde kanonneerboot, welke op 12 April 1926 in dienst werd gesteld. Ondanks haar ouderdom heeft zij in de laatste oorlog langrijke precisie-wapen „radar" en al zal de „Soemba" als oorlogsbodem niet meer actief aan de zeestrijd deelnemen, haar aandeel in de paraatheid van onze vloot zal er niet minder om zijn. Aanval van Fireflies' Het hoogtepunt van de tocht kwam, -en vier vliegtuigen van het vliegveld Valkenburg waren opgestegen om een aanval te doen op een vlot dat achter de „Soemba" werd gesleept. Dit was wel het meest sensationele deel van deze oefentocht. Luitenant De Blocq leidde de oefening van af het commandodek. In de verduisterde radar-cabine konden wij na enige tijd, zij het met veel moeite, af en toe een fijn stipje ontdekken, dat zich langzaam voortbewoog. Dit waren de Fireflies, die de „Soemba" naderden. De positie werd vanuit de grote commando centrale doorgegeven naar het comman dodek vanwaar door middel van radio telefonie verbinding werd onderhouden met de toestellen die de 14. aanvallers moesten onderscheppen. Er woei een stijve bries en er stond een dooreenlopende zee, waardoor het bewezen wat zij waard is. Met haar zusterschip Hr. Ms. „Flores" nam zij deel 1 de gevechten bij Oosthaven in 1942 Sicilië in 1943 en aan de landingen in Normandië in 1944. Vooral bij Sicilië onderscheidde zij zich bij het tot zwijgen brengen van de Duitse batterijen tegen de hellingen van de Etna. Aan de radar- installatie had men toen niets, daar de Etna hel rtkdar-zicht belemmerde, waar door de vijandelijke vliegtuigen onopge merkt van achter de berg konden nade- >m het onze jantjes lastig te maken. Het schip werd na de oorlog, toen het al zijn kanonnen had opgeschoten, in Leith omgebouwd tot radar-instructie schip, waarbij de hoofdbewapening er werd afgenomen. Het precisie-vuur heeft plaats gemaakt voor het zeker zo be doel een roodgeverfd vat op een dat in scheervlucht geraakt moest worden, ndet bepaald een goed zichtbaar doel was. Niettemin schoten onze vlie gers voortreffelijk. Het was jammer, dat wij geen toegang hadden tot de grote centrale, waar C.I.C. (Combat Information Centre) met de nieuwste apparaten is ingericht, want op het gebied van de radar bestaan er prac- tisch geen beheimen meer. In elk geval hebben we ons niet alleen een beeld kunnen vormen van de wijze waarop de radar-specialisten worden op geleid, maar ook van de korpsgeest bij onze marine en de wijze waarop onze jantjes hun leven aan boord leven, men de midscheeps benedendeks de „Kalverstraat" noemt. Nieuwsflitsen uit de omstreken Hillegom Oplichter aangehouden. Door de politie te Dordrecht is een persoon aangehouden, die in verschil lende plaatsen in Nederland personen heeft opgelicht door zich uit te geven vertegenwoordiger van het Rode Kruis. Na zijn aanhouding heeft hij be kend zich ook te Hillegom aan oplich ting te hebben schuldig gemaakt. Dit is bij onderzoek door de politie gebleken juist te zijn. Aanrijding. Op de Van den Endelaan, tegenover de Martinikerk, werd de 19-jarige W. S„ wonende aan de Pastoorslaan, bij het oversteken van de weg aangereden door een motorrijwiel. Met een bloedende hoofdwonde bleef het slachtoffer liggen. Door dr Wijkmans werd de eerste hulp verleend, waarna hij naar de ouderlijke woning werd vervoerd. Kattvijk aan Zee De heer Brijnen van Houten voor de C.H.U. Gisteravond werd in de Oranjezaal in het jeugdhuis een gecombineerde vergadering gehouden van verschillende C.H.-groepen. De leiding van de vergade ring berustte bij de heer S. H. var Eybergen. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een analyse van de nood tijd en spoorde de aanwezigen alle angst af te schudden en schouder aan schouder te strijden tegen alle on democratische invloeden, of dit nu kapitalisme is of het communisme. Na hem kwam de spreker vai avond, de heer P. Brijnen van Houten aan het woord. Als onderwerp had hij gekozen: „Waar gaan we heen?" een inleidende schets van de moei- ïden, waarmee onze regering te Londen te kampen had, en na gewezen te hebben op de kardinale fouten, die ook voor de oorlog zijn gemaakt voor namelijk t.o.v. Suriname, Curacao en de Oost, stond spr. uitvoerig stil bij de slechte onderwijstoestanden in Suriname dan te komen tot de politieke ver houdingen in het moederland. Spr. gaf zijn auditorium een interessant kijkje achter de schermen van het politieke apel. Deze critlsche rede werd besloten met een beroep op de jeugd. In de pauze werd een collecte gehou den ten bate van het propaganda-fonds. De opbrengst was f 180. Het eerste op treden van de Music-boys werd een succes. Ook het optreden van enkele leden van de korfbalvereniging Katwijk, die ter afwisseling enkele toneelstukjes opvoerden, werd zeer geapprecieerd. De heer v. Eybergen eindigde met dankzeg ging. Bij de te 's-Gravenhage vanwege die afdeling kusttelegrafie der P.T.T. ge houden examens /voor raddotelefonist zijn geslaagd: H. v. d. Plas, sdhipper van de KW 166, en D. v. Beelen, schipper van de „Gdinia" KW 110. Hiermede zijn de examens voor telefonist voor het dis trict Leiden geëindigd. Er hebben 51 leerlingen van de visserij school alhier aan deze examens deelgenomen, vr van 50 candidaten zijn geslaagd. De heer v. d. Wilk kon zich als ijverig secretaris van het Bloemencomité niet verenigen met het besluit van de partij. Naar hulst De militairen J. van Duin, A. v. Delft 1 M. Haasnoot, allen uit Noordwijk aan Zee, bevinden zich aan boord van het troepentransportschip „Waterman", dat op 6 Juni a.s. te Rotterdam wordt ver wacht Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dr De Ruyter. Uitreiking bonkaarten. Dinsdag zijn aan de beurt: van 9—12 u. vjn. de letters A t/m C en van 2—4 u. ,m. de letters D t/m E. Roelofarendsveen Naar huls' Met het troepentransportschip „Water- tan", dat 6 Juni te Rotterdam wordt ver wacht repatrieert onze plaatsgenoot J. Kuipers. Voorhout Uitreiking bonkaarten. Dinsdag zijn aan de beurt de letters Dag in, dag uit langs de oevers van de Rijn Prof. dr J. Haantjes, die gistermiddag in het Universiteitsgebouw zijn inaugura tie hield getiteld: „Over enige grondbe grippen uit de meethTwie". (sie pag. reeds betaalde pensioenbedxag aan Alphen aan den .1 De gemeenteraad kwam bijeen Gisteravond vengaderde de gemeente raad. Voorzitter was burgemeester Schok king, die, na opening, vriendelijke woor den sprak aan het adres van Weth. Spreij voor het uitstekende werk, door hem verricht als voorzitter van de com- b ijs tand voor de water- en lichtbedrijven. Namens de betreffende commissie sprak de heer A. F. Ruijsse- naars, die er op wees, dat in een moei lijke periode onder leiding van deze wet houder was gewerkt in de goede sfeer prettige verstandhouding. Spr. wenste hem een wijs beleid toe als voorzitter de commissie van bijstand voor financiën. De raad ging accoord met de benoe ming van de heer Veldhuis te Leiden als onderwijzer aan de school Oudshoornse- weg. Naar aanleiding van deze benoe ming (i.vjn. het overlijden van de heer W. van Loo) vroeg de heer Meent, een regeling te treffen, dat de nabestaanden niet plots zonder geldelijke steun komen. Getracht zal worden hier voor een regeling te vinden. Het volgende punt, vaststelling van eer. verordening tot bescherming van de titel kraamverzorgster, lokte vrij veel discus- uit. De heer Brokaar juichte dit voor stel toe. De voorzitter wees er op, dat dit een overgangsmaatregel is. Door het gebrek aan deze dames kan men thans niet verder gaan. De heer Dekker kon het nut niet zien van een verordening, die toch geen practisch effect heeft. De heer Berg zag een preventieve werking in dien zin, dat men zich niet zo gemakkelijk ais kraamverzorgster zal uitgeven. Bij het volgende punt, wijziging van de algemene politieverordening, kwam op nieuw het zwemmen in openbaar water ter sprake. Namens de RK, raadsfractie verklaarde de heer Ruijssenaars zich tegenstander van het voorgestelde om op Zaterdag gelegenheid te geven tot het zwemmen in de wateren buiten de be bouwde kom. De heer Verdonk (C.H.) lid van de commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen, wees op de be perkte zwemgelegenheid in onze 1 meente. De zaak is ernstig overwogen uit een door de politie verstrekt rapport bleek niets van ergerlijke gevallen verleden, toen deze zwempartijen, hoewel officieel strafbaar, ook gehouden werden. De hegr Groeneveld bepleitte de nood zaak van een badhuis. De heer v. d. Berg boekte een Succesje met zijn voorstel het zwemverbod ln het centrum van de ge meente, dat gold van 8 uur tot 8 gewijzigd te zien in 86 uur. De raad ging hiermee accoord, behalve de R.K., die tegen de gehele verordening stemden Het voorstel tot verhuur van een wei land, nabij het Bospark, om daar een ten nisbaan in te richten, vond, met uitzon dering van de heer Slootjes die meende, dat dit stuk cement de omgeving ontsieren, warme instemming. Enkele j heren bepleitte de belangen van andere sportverenigingen- Bij het voorstel tot restituti gemeente-ambtenaren sprak de heer Geerlof woorden van waardering tot B. W., die, waar- mogelijk, bereid zijn de zorgen te Verlichten. Tot plaatsvervangende leden van de >mmissie woonruimtewet 1947 werden benoemd de heer C. J. v. d. Bijl (uit de burgerij) en de heer Brokaar (lid raad) De aanvullingsagenda: voorstel inzake het aangaan van een geldlening ad f270.000 met „De Spaarbank" te Rotter dam ging onder de hamer door. De Niwin en de Coöperatie In een vorige bijeenkomst van het plaat selijk Niwdn comité was van de zijde van de zelfstandige middenstand de grief ge uit, dat de Niwin een vorige keer de ge schenken voor de militairen ovc igekocht van de Haka en hierdoor d« gehele zelfstandige middenstand had ge passeerd. Daar de Niwin van deze zelfde middenstand belangrijke steun onder vindt, achtte men deze gang van zaken onjuist. Naar aanleiding hiervan werd om verklaring gevraagd. Het plaatselijk comité ontving dezer •tuur, waarin ln alle oprechtheid wordt verklaard, dat de betreffende pakketten dagen een schrijven van het hoofdbe- destijds door de Haka geheel gratis t verstrekt. Het hoofdbestuur zal deze diligent blijven. Omtrent de in twijfel getrokken menwerking ln de toporganen van Niwin, Kath. Thuisfront en het Prot. Interkerke lijk thuisfront, werd uitdrukkelijk me degedeeld, dat de jubileumpakketten worden verzonden in nauwe samenwer king met genoemde instanties en dat hiervan blijk zal worden gegeven op de pakketten. De heer H. J. Jansen, voorzitter van het plaatselijk Niwin-comité, deelde in de Donderdagavond in het raadhuis ge houden bijeenkomst van medewerkers nog mede, dat de adreskaarten voor de jubileumpakketten behalve in de winkel van het pand Pieter Doelmanatraat 7 (ge durende de eerste 14 dagen van Juni welwillend disponibel gesteld) nog krijgbaar zullen zijn ten kantore var bankinstellingen ter plaatse, alsmede bij de winkeliers, in wier étalage del van het te verzenden jubileumpak ket voorkomt. Voorts zullen leden genoemd comité in de maand Juni de in woners voor dit doel thuis bezoeken. Men kan meerdere pakketten bestellen. Het aantal voor doze plaats is minimaal ge steld op 850 stuks, doch is naar boven ongelimiteerd. Een belangrijke eerste Juni-week. Niet alleen de Middenstandstentoon stelling vraagt in de as. week de aan dacht, het is ook de Laura-week. Dins dagmorgen gaan enkele honderden deel nemers aan deze wieler-vierdaagse vqor touristen op pad. Vier dagen lang zul len ze van Alphen uit tochten onder nemen van plm. 100- km en daarbij alle grote steden in de omgeving van Alphen bezoeken (Laura is: Leiden - Amsterdam -Utrecht - Rotterdam - Alphen) Maandagavond zullen de deelnemers- (sters) op het plein voor het Raadhuis officieel begroet worden, waarbij oa. U geniet dubbel van Uw Kaasrantsoen wanneer U Uw kaas betrekt van DE LANDBOUWER Zowel ln ond als Jong uitgezochte kwaliteiten. Voorstraat 36, Katwijk aan Zee. Tel. Ï136 Lisse Repatriërend. Met de „Waterman" repatrieert (ver moedelijk 0 Juni te R'dam) onze plaats genoot, de militair F. van der Ploeg. Zondagsdienst doktoren. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr A. F. Duymaer van Twist. Coöp. veiling HJ3.G. Gisteravond vergaderde de HUG. in de veildngzaal onder voorzitterschap van de heer D. van Egmond. Deze vergade ring was speciaal belegd om de vacature in het bestuur wegens bedanken van de heer P. Warmerdam Cz aan te vullen. Het deed de voorzitter leed, dat de heer Warmerdam, directeur-voorzitter, niet aanwezig kon zijn. Ondier zijn bestuur was het steeds crescendo gegaan. War merdam en de HJ3.G, waren één. Met algemene stemmen werd besloten hem tot ere-voorzitter te benoemen. De heer P. S. van Leeuwen uit Noordwijkerhout werd door bestuur en commissarissen als Candida at voorgedragen en door de ver gadering gekozen. De heer J. P. S-egers wend als com missaris herkozen. Noordwijk Het bedanken van de heer H. W. van der Wilk als raadslid. Een conflict met het afdelingsbestuur van de Partij van de Arbeid te Noord- wijk. wegens een mededeling vai Partij aan het bloemencomité te Noord- wijk, dat het bloemencorso op 1 Mei niet de sympathie had van de P.v.d.A., oorzaak van het bedanken van de heer H. W. van der Wilk als lid van de partij. Door dit besluit heeft de heer v. d. Wilk tevens zijn raadszetel ter beschikking gesteld, aldus „Het Vrije Volk". N t/m O. Woubrugge De gemeenteraad vergaderde. In de gisteravond gehouden vergade ring van de gemeenteraad memoreerde de voorzitter het besluit van onze Vorstin om afstand te doen van de troon. Voorts deelde hij mede, dat de klok van de toren voorlopig niet zal worden geluld, zulks op advies van „Monumentenzorg". Bij besluit van Ged. Staten wordt een gedeelte van de weg ln het Noordeinde voor motorverkeer afgesloten. De heer Zwetsloot was het met deze maatregel niet eens, terwijl de voorzitter op een desbetreffende vraag van de heer Van der Eng meedeelde, dat voor lichte voer tuigen ontheffing kan worden verleend. De raad besloot vervolgens, het ver- menigvuldigingscUfer voor de schoolgeld- heffing over 1948—1949 op 2 te stellen. De regeling voor rijksambtenaren, waar bij een vermindering van 2% op de pensioenstorting wordt gegeven, zal ook van toepassing *ljn op de gemeente ambtenaren. Van Ged. Staten was terug ontvangen i verordening tot wering van ontsieren de reclame, waarbij voorgesteld werd enkele wijzigingen aan te brengen. B. en W. stellen de raad voor accoord te gaan met het voorstel, om de, ln over leg met „De Heerlijkheid Hoogmade" vastgeatelde prijs van 50 ct par vierkante meter, als koopsom voor de bouwgrond t.b.v. de woningbouw in Hoogmade, te handhaven. Dit betekent, dat hiervoor een extra bedrag van 2025 moet worden uitgetrokken. Na enige bespreking werd aldus besloten. 1 B. en W. hebben aan de raad de rege len voorgelegd omtrent de toepassing van artikel 1 v«n de woningruimtewet 1947 De heren Schraverua en Van der Eng stelden hierbij wijzigingen voor, waarop de conceptverordening aan B. en W. werd terugezonden, teneinde een en ander der te bezien. Hierna ging de raad in geheime zitting. Na heropening werd be sloten, de nieuwe woningen te Hoogmade aan een aantal personen toe te wijzen, die hiervan achriftelljk in kennis zullen worden gesteld. Tevena werden B. en W. gemachtigd eventuele vrijkomende ningen opnieuw te verhuren. De heer Schraverua zag gaarne, dat de sportvereniging financieel tegemoet werd gekomen, daar een abnormaal hoog be drag ala terreinhuur moet worden be taald. De voorzitter meende, met het toeken- ;n van een subsidie te moeten wachten, totdat de begroting door Ged. Staten is goedgekeurd. Onteigening van het be treffende terrein is practisch niet moge lijk. Boottocht ouden van dagen. De boottocht voor de ouden van dagen uit Woubrugge en Hoogmade, zal niet op 8 Juni, zoals wij onlangs meldden, op 9 Juni plaats vinden. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Petronella, dvJJAvd Star en C M v Seggelen. Marijtje. c van der Nagel en G. Kroon. GETROUWD: W J J van der Meer M Bouwmeester. INGEKOMEN: van Krimpen aan de Lek: T. Hak, van Alphen aan den Rijn: E. Bruné. VERTROKKEN: naar Leiden: Roo semalen. Noordwijkerhout Raadsvergadering Dinsdag a.s. om 8 uur komt de ge* meenteraad bijeen. Naast de ingekomerf stukken, een wijziging van de begroting van het Grondbedrijf en een wijziging van de begroting 1947 vermeldt de agenda de behandeling van de begro ting 1948. De leden van de raad hebben van B. en W. een sluitende begroting ontvangen, tenminste op papier In wer kelijkheid sluit de begroting met een nadelig saldo van ƒ25.712.85. Ter dek king van dit saldo is echter een bijzon dere uitkering volgens het rapport-Oud geraamd. Ned. Herv. school bestaat 1 Aug. 25 jaar Op 1 Augustus bestaat de Ned. Herv. school 25 jaar. Men wil dit jubileum niet onopgemerkt voorbij laten gaan. maar het feestelijk herdenken en tevens het schoolbestuur een huldeblijk aanbieden. Het hiervoor gevormde comité heeft aan alle leden en oud-leerlingen, die belang stelling hebben voor de Christelijke school, een uitnodiging gezonden om dit feit mede te vieren, waarvan de herden king plaats zal hebben op Maandagavond 2 Augustus om 7 uur in hotel Van der Geest. Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Wösten. Sassenheim Aanrijding. Het dochtertje van de heer v. d H. werd aan de Oude Poet door een auto aangereden. Met een ernstige beenwond verd het meisje naar het ziekenhuis Leiden vervoerd. 50 Jaar getrouwd. Het echtpaar K. de Boer hoopt op 10 Juni a.s. zijn 50-jarige echtvereniging herdenken. De postbesteller, de heer W Diede- riks, zal wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de dienst verla ten. Ale hulpbesteller op 21 April 1927 m dienst getreden, heeft hy als een trouw brievenbesteller zich van Zijn taak ge kweten. Maandag 31 Mei zal hij afscheid .-n en we twijfelen niet. of de ingeze tenen onzer gemeente zullen zeker hun belangstelling blijk geven. burgemeester Schokking een welkomst woord zal spreken. De Chr. Muziekvereniging .Anti et Religione" verleent medewerking. De wens van middenstanders en wie- lerenthousiasten is. dat de Rijnstreek gemeente zich in de komende week in massale belangstelling zal verheugen. Voor de kerk van Enschedé. JA. Zondag gong in de Geref. kerk van Alphen in beide kerkgebouwen voor ds A. A. Leenhouts, predikant te achedé. Na de dienst vertelde hij iets van de kerkelijke toestand in die plaats. Door de scheuring raakte de gemeente al haar kerkgebouwen kwijt. Nu vraagt men overal financiële medewerking van de zusterkerken en in Alphen werd deze week voor dit doel f 2100 bijeengebracht Katwijk aan den Rijn De heer Kerperehoek. kassier aan de veiling alhier, ontving een benoe ming tot le boekhouder aan de veiling „Zwarte Wijk" te Monster. Clandestien lees eist slachtoffer „Het Vrije Volk" vernam, dat Dinsdag Leiden een negentienjarige jongeman in het Academisch Ziekenhuis tenge volge van vergiftiging is overleden. Daar deze vergiftiging het wel zeer noodlottige gevolg was van het eten. van vergiftigd, ongecontroleerd vlees dat de belegging vormde van een broodje uit een automatiek hier ter stede, willen wij in de eerste plaats, aldus het blad. het Leidse publiek met de meeste klem de grootste voorzichtigheid aanraden bij het nuttigen van met clandestien vlees be legde broodjes. Dit vlees is niet de ge meentelijke keuringsdienst gepasseerd, kan dus afkomstig zijn van aan gevaar lijke besmettelijke ziekten lijdende die- »n, die clandestien zijn geslacht. Ten tweede past hier wel een ernetlg protest tegen het onverantwoordelijk ge drag van de eigenaren van deze automa ten, die uit winstbejag de volksgezond heid in het grootste gevaar brengen. En in de derde plaats zouden wij. aldus H. V. V., het gemeentebestuur ln overwe ging willen geven, strenger toe te zien op het verkopen van clandestien vlees. Het tragische gevolg van de boven ge signaleerde tekortkomingen is ten duide lijkste gedemonstreerd met dit dodelijk ongeval. Nader vernemen wij nog. dot de jongen reeds onwel was bij het betreden van de automatiek terwijl bij de sectie op het lijk van het slachtoffer niets gevonden is. De Jongen was milRair; zijn ouders ver toeven m Indië. Sfeer in t gezin? De Nieuwe Leidscheer in! De Zilk Landmijnen In de duinreep bevinden zich nog steeds landmijnen Toen enige wande laars zo'n projectief ontdekten, waar schuwden zij de militaire autoriteiten. Deze lieten de mijn met een hevige knal springen. Oppassen en voorzichtig zijn I* geboden. Onder de rook van de Sleutelstad Oegstgeest Welkom thuis! Met het troepentransportschip „Water kan", dat vermoedelijk 6 Juni te Rotter dam aankomt, repatriëren onze plaats genoten T. B. van der Haas en P. M. Goeman. Rijnsburg Een prestatie! Onzf oud-plaatsgenoot, de heer K. C. mi Egmond, ambtemaar bij de Raad van Arbeid te Leiden, ie gisteren geslaagd het vakdiploma Sociale Verzekering. Een hele prestatie, want de geslaagde ging eerst in de bloemen, werd later chauffeur, moest «Ut werk om gezond heidsredenen staken en kwam als bode en later in de administratie by de R.v.A. Voorschoten Uit Indië terug. De Voorschotenaren D. van Hattem, W. Kreischer en J. P. Meyer, bevinden zich aan boord van het troepentransportschip „Waterman", dat op 6 Juni te Rotterdam wordt verwacht. Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt dit weekeinde waargenomen door dr F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, telef. 493. Premieregeling woningverbetering en •splitsing. Door B en W. zal aan de raad een voor- stel ingediend worden om in beginsel te besluiten, in voorkomende gevallen, eenkomstlg de premieregeling, geldelijke bijdragen uit de gemeentekas toe te ken nen. Ogenschijnlijk zou toepassing der regeling in vrij veel gevallen uitkomst kunnen bieden, maar hear werkingssfeer is nog al beperkt. Bovendien houdt de re geling zodanige bepalingen in. dat de pre. mie in het algemeen alleen dan zal wor den toegekend, wanneer na verbetering of splitsing een woning ontataet, welke aan de in de bouwverordening, ten Mi zien van bestaande woningen, gestelde eisen voldoet- Regeringsjubileum In verband met de feestviering bestaat het plan om het raadhuis en het terrein wu zyn hard bezig de paarden aan de kant te zetten ten behoeve van snellere, maar niet altijd eleganter vervoermiddelen. Is het te verwonderen dat de kleine schare hoefsmeden, die nog heeft stand gehouden, van een ras blijkt te zijn. dat vasthoudend is als een terrier? Ook de Voorachotense hoefsmid is nog altijd op zijn post, ingericht op bevel van Keizer Napoleon ten behoeve van diens ruiterij. Thans trekken er de boeren heen zelfs van Zoetermeer vandaan, met hun stevige knollen, en Voorschotens trots blijkt nog steeds een levendig middelpunt van een levend dorp. van de feestviering te verlichten Daartoe ie een crediet nodig van f 1350. In dit be drag le begrepen de aanschaffing van elf schijnwerpers. B. en W. stellen de raad voor dit crediet uit te trekken. Te veel Useo-venters. Daar O.a. op zomerse dagen, speciaal op Zondagen, zich reeds thans in deze ge meente een te groot aantal ysco-ventars op de weg bevindt, stellen B en W. voor artikel 4 van de Orde- en Veiligheidsver- ordening aldus te wijzigen dat slechts de hier gevestigde winkeliers, die een zaak drijven ln het artikel, waarmede gevent wordt, benevens hun personeel, zonder vergunning mogen venten, terwijl alle andere personen daartoe een vergunning van B. en W. nodig hebben. Raadsvergadering. De Voorvchotense read vergadert KS. Dinsdag. Zoeterwoude Grote Polder Rekening vastgesteld aan inkomsten op f 6468.25, de uitgaven op f 6339.70, batig saldo f 129.55. De begroting voor 1948 was totaal f 5808.89. De omslag werd daar bij bepaald op f 11 per ha (vorig jaar idem) voor de Grote Polder en f 5.50 voor 't Zwieten. In deze begroting werd f 1000 uitgetrokken voor het maken van plan nen voor verbetering van de waterstaat kundigs inrichting van dt polder en rap porten omtrent verbetering van de be- malings-inriehting. Dit werk is in het vorig jaar opgedragen aan het Technisch Bureau van de Unie van Waterschappen. De aftredende voorzitter, de heer L. A. Droogh, werd met algemene stemmen herkozen. Het verpachten van het jacht- recht, waarvoor een aanbieding van f250 was ingekomen, Vond geen goed keuring. MARKT- RN VlSSERlJBERICHTEN ROELOVAREND®VEEN, 16 Mei. Pioe- •n 1—1.80, lathyrus 0.13—6.30. pyrethnim .08-0.11. margrieten 0.08—0.20. bruidsan- ers 0.05—0.11. duizendschoon 0.17—0.42. vlo lieren. dubbel 0.68—1.06. idem enkel 0.16— 0-23, irissen 0.18-0.33. campanula 0.25—0.90, papaver 0.14—0 33, lupine 0.12—0.24, delphi nium 0.18—0.18. ecabiosa 0.08—053. anemO- 0.1H-16. lelie's 0.60—1.30, gladioiati 0.65—1.15. colvilles 055—0.70 RIJNSBURG, 38 Met. Bloemenveiling: obinson pr«triurn 1.60-3, dubbel (wit) 2-3. dubbel (rood) 8—4. redking 2—3. korenbloa- Tien 1—1.60. papavers 8—16, scabiosa 4. mi ni's 1—140, alles per 100 stuks, dulzend- ichoOn 0.40—0.60. Irissen (blauw en geel) 0 30—0.40, wit 0.4O—0.60, lathyrus 0.40—O 60. aUes per bos. Matige aanvoer, handel vlug. RIJN8BURO. 28 Mei. Groentenvellinf Radtjs 490—390. uitjes 5.20—850. selderij 6—10, peterselie 4.90. sjalotten 950. aUes par 100 bos: rabarber 8—6, 10. eerstelingen 21— 1. alles per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN. 28 Met. Groentenvellinf: Sla I f 5.30—7.80, n f 3.70— 3.70. stoofsla t 6—13. spinazie f 750—13 38, rabarber f 67. spitskool f 20—20. posta- f 1018. nieuwe aardappelen f 3743, drielingen t 26-26. alles per 100 kg Radijs f 2 60-6 80. bosuien f 4 30—950. bospeen 69. selderie f 7.90—1050. peterselie f 2.80-6.60. kervel f 850—6 30. alles per 100 bos. LEIDEN. 29 Mei. GroentenveiUng. An dijvie 15—35. kroten 14—15. bloemkool IA 39—73. I 16-18. H 10—48. IH 11—39. kom- ners IA 43—69. I 33—70. H 25—65. IÖ 15—18. stek 1545, bospeen 33—72. peter- :elle 3.20—6.60. postelein 4—16. rabarber 650 -9 70, radijs 2 90—7 40. selderie 650—13 70. sla I 3—0.19. sla H 3-3 80. stoofsla 5—8. spl- lazte 8—38. uien 5—17. aardbeien 186—2 30, perziken 59. snijbonen 2.10—2 30. stambonen 2 402 90. waspeen 48—71. aardappelen 14— t, tomaten 96—180. bonktomaten 92154. KATWIJK AAN ZEE. 29 Mei. Afslag Kw 25 400 k. uit 8 schepen. Kw 19—226 k. uit schepen. Prtlien f 110153 per ton. Vangst- heriehten: Wvr 14. 73. f. 8. 47. 54. Urn 283. 268. Sch 253. Kw 144. 18. alle geen vangst. Kw 38 thulssomende. Kw 56—3. 124—6. 49— geen. 29—15, Kw 20. 32. 45 -(geen!. Kw 42—5. 167—1, 123—2, 68—8. 79—7, 161—3, 159—9. UMUÏDEN. 29 Mei Stoomtreilers UM 54. ..Llmburgia" f 17.300. UM 77 f 9200: no- irloggers KW 76 f 7740. 38 f 6570. 169 f 51601 I f 7290. 64 f 4350. 155 f 5500. 91 f 4550. I f 4660. 21 f 3680. 92 f 1500. 270 f 2170. 224 f 4400. 240 f 2340. kustvissers IJM 243 f 280. 241 f 490. 213 f 590. 549 f 460. 80 f 2380. 27* f 4300. 79 f 2340. 230 f 500. 229 f 620. UK 6* f 3680. 234 f 330. 66 f 370. 52 f 1150. 53 f 270. 172 f 330. 7 f 130. 22 f *240. 72 f 410. 34 f 1810, VD 9 f 100, "0 f 710. EH 20 t 450. VD 25 f 640. Haringberlcht- KW 19 65 k eigen vangst en overgenomen van KW 159 38. 68 15. 79 20. 56 68. KW 25 65 eigen vangst en overgeno- van 14 1X1, 2 47. 3 40. SCH 353 72. UM 268 44. 283 «3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 5