Jliruair £Vih5ri)f (ioitrant |3ritten willen partijen lijmen aan vier weken wapenstilstand Wist U 19» [RIJDAG 28 MEI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm -kosten) ADVERTENTIEN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710. Spet Arabische paard vertrapt Veiligheids raad onder zijn hoeven n! ent te 1 oorstel l" N Nlén ding is duidelijk, dat de Arabieren, de strijd in Palestina zullen voortzetten, de Veiligheidsraad heeft Warren Austin verklaard, dat de toestand langzamer- ernstig geworden is, dat de Amerikaanse regering zich daarover met spoed beraden. Inmiddels heeft Groot-Brittannië aan de Ver. Naties een nieuw irstel doen toekomen, dat neerkomt op een wapenstilstand van vier weken, welke een minnelijke schikkeling moet worden getroffen- Indien het Britse voorstel geen resul- it oplevert, dan erkent ook Cadegan, tegen de strijd tussen Joden en Ara- „en zeer krachtige maatregelen nood- kelijk zijn. Mocht de Veiligheidsraad derdaad besluiten tot een wereldem- irgo op wapens hetgeen dus zou gelden vel voor Arabieren als voor Joden, dan Engeland zich daarbij aansluiten De itsc regering schijnt nu bereid te 21 Engelse officieren, die ingelijfd zijn de Trans-Jordaanse troepen, terug te jnen Het bovengenoemde Britse voor- sl werd gedaan nadat Rusland de for- e eis deed horen tot krachtige actie de "Strijd in Palestina te staken. Deze cenking in het Britse sandpunt schijnt ïsultaat te zijn van de conferenties Bevin en Douglas, de Amerikaanse jbassadeur te Londen. Intussen zijn de Joodse troepen op de especteert Stalin Finlands onafhankelijkheid ES 3 TeuJni Negen en twintigste jaargang No. 7520 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken is obeHrwn myn ber» in tegfenspoet- BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER CHEF REDACTIE: H W J ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER NU DE PALESTIJNSE kwestie centrum der internationale belang stelling staat, maakt het de indruk andere vraagstukken, de Balkan, Fin- ïd. het Duitse vredesverdrag meer c achtergrond gedrongen zijn. Maar c igste diplomatieke kopstoten. Molotof- lell Smith en niet te vergeten, de open van Wallace, die Stalin verleidde en politieke manoeuvre jegens de Staten, hebben ons geleerd, dat er een verdoezeling der Amerikaans- ïssische tegenwerking nog geen sprake r I het compromis nog veraf, de „koude rlog" wordt voortgezet. Wij hebben "eeds gewezen op het negativisme der wjet-'politiek en de verrassingen, die steeds herbergt. Sprongsgewijze zyn Russen voorwaarts gegaan, tactisch jkende waar een nieuwe machtsfor- itie hen dwong, om „reculer pour eux sauter". altijd weer de hinderpo- iek voort te zetten, als de omstandig- len gunstiger werden. Na „Tsjecho- wakije" gingen de ogen va« Amerika West-Europa steeds wijder open e lië, waar de Gasperi steviger in del zit, voor de communisten een ig link" werd. behoeft het niet te lledl onderen, dat de Russische aspiraties »ezii h weer meer concentreren op Noord- n est Europa, hoewel het met Finland af- oten verdrag 'n vrij gematigd karak- droeg. Evenals in Tsjechoslowakije, ngAar. de Finnen vlak vóór de verkiezin- n "en als die gehouden zouden worden lgens de regelen van een vrij en de- r'Aocratisch land. zouden de Russi- vrienden, de Finse communisten, daar geen garen bij spinnen. Niet toeval lig was in het kabi net Paasikivi, een communist, namelijk Leino, minister .van •eémenlandse zaken en als zodanig had jeva ook het politieapparaat in handen, Ten- leer ide onregelmatigheden te voorkomen, l sloot de Finse regering een kabinets- jj mmissie in té stellen, waaraan het po lieapparaat ondergeschikt zou zijn. Aangezien de communisten teil) de lakens niet konden uitde- kwam het tot een botsing. Daarbij ram. dan nog, dat de communistische Leino reeds in 1945 een aantal aan Rusland had uitgeleverd, 'elef ardoor hij door Paasikivi tot aftreden dwongen werd. Nu had men de poppen i het dansen. De communisten eisten "kel-Dr Leino een andere partijgenoot als ™jj nister, welke eis niet werd ingewilligd. 1 ïipli, minister van sociale zaken en t on te-socialist zou voorlopig de porte- iill„ UJ, binnenlandse zaken Evenals in Italië was er in Fin- soort van „volksfront", de partij n Nenni en Togliatti valt te vergelij- met die der links-socialisten en com- isten in Finland. Maar het conflict ino deed de links-socialisten losweken de communistische fusie, zo^at het Dlksfront op losse schroeven kwam lu de communisten de parlementaire ijd dreigen te verliezen, hebben zij, gens het beproefde procédé' dreige- nten geuit en stakingen uitgelokt, ten- de de regering klein te krijgen. Want gaat het om? Men wil de verkie- gsuitslag forceren, dus willen de com- misten het beheer hebben over de ad- de politie en de stembussen. Vandaar dat thans ook „comité's van in het leverr geroepen zijn. Auto's loudspeakers'reden door Helsinki en mden het uit. dat Paasikivi een kapi- istenknecht is, de regering een troep cistische samenzweerders. Paasikivi wee: de grondwet te han- wij. communisten, machine veren" een bekend geluid dus, dat kennen van Tsjechoslowakije e1i lië. De wereld ziet nu met spanning naar de houdin? van Rusland, want ukou beschouwt de Finse crisis als een lerdeel van de wereldstrüd tussen de 'chten der ..democratie" f!> en die der ctie en imperialisme Zal Rusland Werkelijk, volgens het- zes weken ge len afgesloten verdrag Finlands sou- fciniteit er. onafhankelijkheid eerbie- Stalin krijgt nu een kans te be zen of het vredesaanbod via Molotof dell Smith aan Amerika gedaan voor percentage gemeend was. „compromis", waarvan de Finse ering spreekt, lijkt op een capitulatie '~t, volgens de laatste berichten, komt nu toch voor een groot deel aan de i der communisten tegemoet, aan-1 len Kipli definitief tot minister van ®enlandse zaken benoemd is. Kipli ft blijkbaar een dubbele rol gespeeld. I drie» fronten tot de tegenaanval overge gaan en vinden gevechten plaats bij Ges- jer, Beith Hanoen, Sjeik Djarrah vooral in die omgeving van Latroen Het komt ons voor. dat de Arabieren zich voorbereiden op een langdurige oorlog Jeruzalem wordt nog steeds fel belegerd en de bevolking staat bloot aan hevige ontberingen. Koning Abdoellah heeft een bezoek ge bracht aan het front in Jeruzalem. Hij werd bij de ingang van de kerk van het Heilige Graf ontvangen door priesters van de Rooms-Katholieke en Grieks-Othodoxe, kerk. Hij werd toegejuicht door duizen den Arabieren. De Syrische regering dreigt met repres- saiUes en wel met annulering van olie- concessies. wanneer de Ver Staten voort gaan met pressie uit te oefenen op de Ver. Naties ten behoeve van Israël Trygve Lie is van mening, dat de toe komst van de Ver. Naties er van afhangt of al dan niet een oplossing voor Pa lestina zal worden gevonden. Volgens een later bericht, heeft het Arabische Legioen de grote Hurva-syna- goge in Jeruzalem bezet. Arabische troe pen en kanonniers zetten de omsingeling H. M. de Koningin nam nieuwe haring zelf in ontvangst Voor het eerst sedert vele jaren nam H. M. de Koningin gisteren op Het Loo de Koninginneharing, twee oranje-vaat jes, ieder ongeveer 60 stuks bevattende, persoonlijk in ontvangst van de Vlaar- dingse delegatie. Eenzelfde geschenk was anderhalf uur te voren aan het Prinseijk Gezin op Paleis Soestdijk aangeboden. Van de 30.000 eieren brak er niet PPn' Een Nederl. gecharterde Dakota kwam gisteren op het vliegveld van Belgrado aan met een lading van 30.000 bevruchte eieren uit Nederland, zijnde het e.erste transport van de in totaal 150.00 eieren, die aan Joego-Slavië geleverd worden Zulks krachtens een overeenkomst, waar bij Nederland in ruil grondstoffen ont vangt. Zelfs geen enkel ei was ge broken. Bernadotte in Athene aangekomen Graaf Bernadotte, de V.N.-bemidde- laar voor Palestina, is gisteravond me het speciale K.L.M.vliegtuig in Athene aangekomen, op weg naar Cairo, Rotterdam grypt er naast. De Antwerpse „Nieuwe Gids" meldit, dat via Antwerpen Zweeds ijzererts naar Duitsland zal worden v.ervoerd. Tot nu toe geschiedde dit transport over Rotter- Min. Mansholt vanavond voor de radio. Min Mansholt zal vanavond om 8.05 ,u. voor Hilversum I een causerie houden over ..Internationale coloradokeverbestrij- Generaal Smuts als Zuid-Afrikaans premier afgetreden Dr Malan tot kabinetsformateur benoemd Hoewel het zich aanvankelijk bij eerste tellingen liet aanzien, dat generaal Smuts, de Zuid-Afrikaanse premier, bij de verkiezingen een groot succes zou boe ken, werd hij nota bene in zijn eigen district. Standerten, verslagen, en met 224 stemmen door een nationalisti sche tegenstander. Smuts had dit district 24 jaar lang vertegenwoordigd. Alles 'wijst er op, dat de partij van de veld maarschalk en de Labourgroep het onder- spit zullen delven tegen de combinatie van de partij van dr Malan en de Afri kaanse partij. Dit houdt dus in. d< antipathie tegen de kleurlingen toeneemt en de immigratie aan strenge controle maatregelen zal worden onderworpen. Nader wordt gemeld, dat Smuts m gen het ontslag van zijn regering zal a bieden aan de gouverneur-generaal Gideon van Zijl, waarna deze vermoe delijk dr Malan zal belasten met de vor ming van een nieuwe regering. De laat ste stand van zaken is nu als volgt: af gezien van de drie zetels, die hedenmor gen nog verdeeld moesten worden, heb ben de Nationalisten (Malan) 67 zetels verworven. Negen Afrikaanse leden zul len samengaan met de Nationalisten. De Ver. Partij (Smuts) heeft 65 zetels. Zij zal gesteund worden door de 3 Z.-Afri- kaanse negerleden en de 6 Labourverte- genwoordigers. De verhouding tussen d€ verbonden groepen wordt dus. volgens deze cijfers: 76 (Malan) tegen 74 (Smuts) terwijl de drie nog te verdelen zetels ook nog aan dr Malan zullen komen. Nader wordt gemeld, dat veldmaar- Tegen verrader van „Vrij Neder land" 13 jaar geëist De beruchte Willemsen getuigde Tegen de 42-j. J. C. M. Beenen Haarlem, die aansprakelijk wordt gesteld voor het verraad van de Haarlemse groep „Vry Nederland", werd gisteren voor het Amsterdamse B.G. 13 jaar geëist. Aangezien verdachte in 1947 bovendien reeds' voor het verraad van de Haarlemse verzekeringsagent Bronkhorst tot 7 jaar is veroordeeld, zal hij, indien het hof hem conform de eis veroordeelt, 20 jaar de gevangenis moeten. Bij deze terechtzitting werd weer hoord de beruchte, reeds ter dood oordeelde' rechercheur Willemsen, enige tijd geleden, toen hij als getuige optrad, de president van het Hof naar de keel vloog. De man trilde weer zo hevig, dat de advocaat-fiscaal vroeg, Willemsen direct na het verhoor weer naar de cel te brengen. Uitspraak 10 Juni. JUNI 1948 i productie van het uitstekende affiche, dat de samenwerkende Re- classeringsinstellingen hebben laten vervaardigen ter gelegenheid van de Nat. Reclasseringsdag op 5 Juni a.s. Help uw gevallen medemens weer op schalk Smuts na zijn verkiezingsneder laag is afgetreden. Dr Malan van de Na- tiohalistische Partij zal een nieuw kabi- Spoormannen vierden feest in Groningen Minister Vos bracht dank der Regering over Dezer dagen was hét feest in Gronin gen, toen er meer dan duizend leden van de Prot. Chr. Bond van Spoor-, Tram- en ander Vervoerpersoneel uit het gehele land het 45-jarig bestaan van deze bond vierde, tegelijk met het 40-j. bestaan van de afd. Groningen. „Voor het volk om Christus' wil" prijkt op een groot span doek voor het toneel in de „Harmonie", om het congres op te wekken in teken van de Kruisbanier zijn vierdag te Na een dank- en bidstond in de Mar tinikerk, waar ds K. G. van Smeden, Chr. Geref. pred., voorging, schetste in de „Harmonie" de bondsvoorzitter A. Meines de taak van de Chr. vakorganisatie deelde mede, dat bij dit jubileum het ledental de 7500 reeds is overschreden. Telegrammen van aanhankelijkheid worden gezonden aan de Koningin de Prinses-Regentes. De bohdssecretaris J. Eykelboom, die 30 jaar in vèrschillen- de functies de bond diende, kreeg eer geschenk. Tot bezoldigd bestuurder werd benoemd de heer K. IJzenga. De tweede dang bracht minister Vos de dank van de Regering over voor het vele en goede werk van de vakorganisaties wekte op om door samenwerking te z gen, dat bij het vervoerswezen een hoger economisch rendement wordt verkregen. Bandoeng heeft nog 4 a 5 maanden nodig Sommige deelnemers aan de conferentie van deelstaten te Bandoeng menen, d; deze wel vier, vijf maanden duren zal. De garnizoenscommandant en het varken lalige garnizoenscommandant en afvoertroepen te Zutd- -r W. Q. Bakker te Tilburg. crygsr ir ordening. Er verantwoorden, wegens, treding van de varkem was een afscheidsfeest geweest voor naar Indië vertrekkende militairen In de stal stond een varken, dat aangevoerd was om vóór de afvoer van de Aan- en afvoer troepen het afscheidsfestijn te „spek ken" De auditeur-militair van de krijgs raad te Assen was van de aanwezigheid van de krulstaart op de hoogte, maar liet het dier rustig staan. Wél gaf hij bevel, dat de C.C.D. gewaarschuwd moest worden, zodra het beest „voor de bijl ging". Garnizoenscommandant Bakker ver. zuimde dat. Na het feest kwam de C.C.D. kijken en vond toentwee varkens. Ook dddrvan had Bakker geen mededeling gedaan. Tja. de wet is hard. On danks zijn goede bedoelingen moet de commandant f 100 boete betalen of. 26 dagen brommen. De varkens zijn in tussen verbeurd verklaard. Soeripno volledig gemach tigd door Soekarno Salim, Sjahrir en Roem zeggen: „Es ist nicht wahr" De republikeinse vertegenwoordiger te Praag, Soeripno, heeft heden tegenover Reuter verklaard, dat hij volledige vol macht had ontvangen van Soekarno om te onderhandelen met de Sowjet-Unie en overeenkomsten af te sluiten. De republ. minister van buitenlandse zaken Salim verklaarde te Djokja, dat hij van niets wist, Sjahir speelde even eens de heilige onnozelheid, de republ. minister van voorlichting Roem maakte er zich van af, dat Soeripno nooit instruc ties had ontvangen, maar voegde er aan toe, dat deze de instructies misschien wel vroeger van Soekarno kon hebben ont vangen. (Niemand gelooft trouwens, - dat Rusland zo dom zou zijn, een overeen- kpmst af te sluiten met iemand, die geen geloofsbrieven heeft. Red.). Soekarno reist naar Sumatra. Soekarno hoopt op 2 Juni een reisje naar Sumatra te maken in een Ameri kaans vliegtuig. Republ. protest tegen Bandoengse conferentie De republiek heeft volgens Aneta bij ae Commissie van Drie geprotesteerd tegen de conferentie van deelstaten te^ Ban doeng. Republiek zal Israël niet erkennen. De republikeinse minister van buiten landse zaken, Hadji Saiiin, verklaart, dat de republiek Israël niet zal erkennen. In 1948 zal Ned.-Indië een herbouw plan der voornaamste steden uitvoeren, dat f 23 millioen zal kosten. Rechtszaal beloonde Kiekens ver dedigster met applaus Verzoek tot invrijheidstelling afgewezen (Van een onzer verslaggevers) Nadat gisteren de Officier van Justitie, mr De Lindt, voor de Haagse Rechtbank 10 jaar gevangenisstraf had geëist tegen verdachte Kicken en ter beschikkingstel ling van de Regering daarna, hield in de middag mej. mr L. Jacobs haar pleidooi. Na het uitspreken viel haar een krachtig De rechtbank wees het verzoek af. Nai applaus ten deel. Het was een pleidooi dat uitblonk door logische stijl en heldere uiteenzetting, die gepaard gingen overtuiging en bezieling. Ruim twee hield de" advocate de luisteraars vast. Mr Jacobs verzocht in het begin haar pleidooi de rechtbank zich in dachten te verplaatsen naar de bezet tingstijden; de periode waarin de „eigen wet" gold voor de goede Nederlanders. Vier soorten van Nederlanders wan er: de landverraders; de collaborateurs en de N.S.B.-ers; degenen die zich af zijdig hielden en dan de verzetslieden, de mannen van de daad. Tot hen behoorde Kicken. PI. ging in het kort diens levensloop en wees erop dat K. één van de figuren is uit het boek van notaris Abma „In de bajes", waarin hij over de gasten Oranjehotel schrijft. Na zijn ontslag uit de gevangenis, ging K. verder met zijn verzetswerk. Men heeft gehoord dat henl werd op gedragen een stoottroep te vormen, waar voor echter geen geld werd gegeven. Daarom werd bij „foute Nederlanders" gestunt, waarbij de na-oorlogse verdeling van „licht" of „zwaar" moeilijk te maken Na de wijze van onderzoek door de politie te hebben becritiseerd, beriep Jacobs zich o.m. op een arrest van Hoge Raad, waarbij een K.P.-er die 2 der opdracht had geliquideerd, werd ont slagen van rechtsvervolging. Het wettig bewijs van de noodtoestand, die toen gold, behoeft in dat geval niet geleverd te worden. En ook K. was blijkens getuigenverklaringen K.P.-er. Hij profiteerde niet van de buit, doch gaf die door voor ondersteuning. Zo kwam mr Jacobs tot de vrijspraak en het verzoek om vrijheid voor K., die nu reeds drie jaar onschuldig in de ge vangenis wordt gehouden. Vijftien jaar geëist tegen ex-hoofdcommissaris van Utrecht Fransen wilde van het corps een knokploeg maken. Tegen de gewezen wnd, hoofdcommis saris van politie in Utrecht. W. H. Fran sen, werd gisteren voor het B.G. aldaar. 15 jaar met aftrek geëist. In de jaren 19421943 wilde Fransen het Utrechtse politiecorps tot een knokploeg degrade ren. Voorts wilde hij anti-Duits gezinde politiemensen uit het corps verwijderen. Samen met burgemeester Van Ravens- waay had hij een „centrale controle" in gesteld, belast met de arrestaties van joden en anti-Duitse personen. In de rU voor een levende slangis het niet om er een te bemachtigen, dan toch om hem de baas te blijven. Het is een python, die onlangs bij een Haagse firma arriveerde voor export en al heel weinig ingenomen blijkt te zijn met zijn portrettering. Dit is de verdedigster van Kicken, mej. mr L- Jacobs, die gisteren na haar pleidooi door de publieke tri bune stormachtig werd toegejuicht. Morgen zal de rechtbank de zaak be handelen tegen de koopman Martin Mul- lenders uit Vaals, die voornamelijk het gebeurde in de woning van de v. Burens wordt verweten. „Prinses Irene" maakt morele herbewapenings- vlucht DUC 6" vertrekt morgen naar Los Angeles De DC 6 „Prinses Irene" vertrekt mor en naar Los Angi s met 42 deelne- ers aan het Congres voor morele her bewapening. dat er. onder leiding van Frank Buckman, wordt gehouden. Voor Nederland zullen o.m meegaan: prof. dr ir Z. N. A. Halbertsma van de Philipsfabrieken te Eindhoven, de heer an de Broek van de Ned. Wereld- CHnroep PC.J.. en dr ir N. J. Deenen. bedrijfsleider in de mijn ..Laura" in Limburg. Gezagvoerder van het vlieg tuig is de Canadese KL M.-vlieger R. F George. Tegen hilVelijkszwendelaar Anneveldt weer 2 ^2 jaar geëist In hoger beroep werd voor het Arn hemse Gerechtshof tegen de beruchte hüwelijkszwendelaar J. A. Anneveldt bevestiging van het vonnis geëist, dat de rechtbank over hem velde; twee jaar en maanden gevangenisstraf. Zoals men weet, zocht hij contact met ongehuwde dames en lichtte één van haar, een Juf frouw in Velp, voor f20.000 op. De dediger vroeg voor z'n cliënt een psychia trisch onderzoek. Funderingen blootgelegd van vuurtoren uit 14e eeuw. Bij rioleringswerkzaamheden te Zeven bergen (bij de Moerdijk) zijn de funde ringen van een van de oudste vuurtorens, de zgn. Lubbekenstoren uit de 14e eeuw, blootgelegd. Tevens zijn enkele middel eeuwse potten geVonden. Ex-directeur van Landsdrukkerij in vrijheid gesteld Het Tribunaal te Dordrecht heeft ten aanzien van P. B. Poelstra, in de bezet ting hoofd vmi het Bureau tot reorgani satie van de Nederlandse Pers. Verwalter het Neerlandia Concern, directeur de Landsdrukkerij en beheerder De Haagsche Courant, wiens zaak gisteren en deel onzer edities werd vermeld, geadviseerd tot internering voor de tijd gelijk aan de detentie. Hij is onmiddellijk vrijheid gestqld. DAT het nieuwe 12000 ton metende m.s. „Garoet" van de Kon. Rott. Lloyd Antwerpen laadt en op 5 Juni uit R'dam vertrekt voor de eerste reis haar Batavia. DAT de R'damse raad besloot de zesde wethouderszetel, vrijgekomen door het bedanken van .L. W. Schmidt (comrt.), tijdelijk niet te doen bezetten. DAT de in Leiden geboren dr M. v. d. Hoeve, oud-schoolarts en oud-dir. GGD Amersfoort, 73 j. oud, aldaar is over leden. DAT de 68-j. H. J. v. S. G. v. d. A.. oud garnizoenscommandant van Haarlem, het tribunaal wegens het lidmaat- j van de NSB, alleen uit de beide kiesrechten werd ontzet. DAT de afd- A'dam van de Ned. Ver. m Chr. Kantoor- en Handelsbedienden m B. en W. verzocht de Damesbeurs, die m 4 t/m. 13 Juni in het RAI-gebouw wordt gehouden, des Zondags te sluiten. DAT te Leiden de Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel op 24 en 25 Juni a.s. haar 165ste jaarlijkse algemene vergade ring houdt, waar dr H. M. Hirschfeld en dr H. Barvat, de Amerikaanse ambassa deur spreken over het Marshallplan. DAT tot lid van de commissie van ad- es voor het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden de heer A. L. van Reenen, di- decteur van de N.V. Verre Visserij-Maat schappij aldaar is benoemd. DAT de Mij voor Hyp. Crediet en de Groninger Hypotheekbank, die ieder ca- f 100.000 winst maakten, op verplichte stortingen 4 pet, en op onverplichte 3% pet. (Gron. Hyp Bank 3 pet) zal uit keren. DAT de oud-wethouder van Dordt, Z. d. Schelt, 84 j. oud, aldaar is over leden. DAT de dir.-gen. van de P.T.T. Vr 11 Juni verhinderd is zijn weke spreekuur te houden. DAT het tribunaal te Deventer de be schuldiging tegen Maria R. S. brn. de Vos van Steenwijk uit Wijhe, die 6 weken geïnterneerd was wegens ten laste ge legde pro-Duitse daden, vervallen ver vallen verklaarde. DAT van het vermogen van de direc teuren van de Boekdrukkerij De IJsel te Deventer, R. Borst en J. A. C. Diepsmeer, die voor de Duitsers stafkaarten drukten van Schotland, door het tribunaal te De venter ƒ500 verbeurd verklaard werd. DAT de ex-N.S.B.-burgemeester van Vollenhove, A. C. van Driel, door het Zwolse tribunaal werd veroordeeld tot internering voor de tijd, reeds in bewa ring doorgebracht. DAT wijlen capt. A. H. Rooks van de „United States Navy" posthuum is onder scheiden met de M.W.Ó. 4e klasse, wegens zijn dappere houding in de Java-Zee als commandant van de Amerikaanse kruiser „Houston". DAT de heer J. A. H. G. Broese van Groenou, werkzaam bij het Ned. gezant schap te Boedapest, de pers. titel van Handelssecretaris kreeg. DAT in tegenstelling met allerlei ge ruchten gedurende de gehele zomer volop logiesgelegenheid is in Zuid-Limburg. DAT de 100.000 leden tellende Bond voor Staatspensionnering op 1 Juni de algem. vergadering houdt in de Buiten sociëteit te Zwolle. DAT de Amerik. oorlogskerkhoven Molenhoek bij.Nijmegen en te Son bij Eindhoven ingaande 30 Mei voor het publiek worden gesloten. DAT de Kon. Holl. Lloyd te A'dam bij Vuyk te Capelle 2 schepen van elk 7000 ton bestelde. DAT rector Jos Cremers te Maastricht, voorz. van het Nat.-Hist. Genootschap in Limburg, op 12 Juni 75 jaar wordt. DAT bij de aanbesteding voor 't maken van nieuwe startbanen op het vliegveld Zuid-Limburg de laagste inschrijver het Aannemingsbedrijf Oosterwijk te Rotterdam met 538.700. DAT de moderne (soc.-dem.) Midden standsbond, tegenwoordig aangeduid als Ned. Verbond van Middenstandsver., zich heeft uitgesproken tegen het monopo listisch streven der Ned. Spoorwegen. DAT 71 j. oud te Franklin Lakes, in de Amerik. staat New-Yersey, is overleden de Ned- journalist G. J. M. Simons. DAT de kap. der infanterie K.N.I.L., A. Zijlmans, wegens zijn onverschrokken redding van 3000 vrouwen en kinderen op Atjeh in 1942. benoemd werd tot rid der 4e kl. Uil. Willemsorde. DAT, gelijk al gedeeltelijk gemeld, de R. K. Ver. van Werkgevers in de metaal nijverheid besloot een extra-kindertoe slag te gaan geven aan hun arbeiders, voor zover zij 3 of meer kinderen beneden 15 jaar hebben. DAT de Wereldbank 4 millioen dollar in Zwits. francs van Zwitserland zal lenen en deze som weer aan Nederland zal uitlenen om er motoren en electr. ma teriaal voor te kopen. DAT de A'damse politie opsporing ver zoekt van zekere Van Hal(l), die als student in 1945 bij de Gestapo te Dort mund gevangen zat. DAT 4 en 11 Juni respect, te A'dam en R'dam op 5000 en 6785 pakken Java-tabak kan worden ingeschreven. DAT de oud-zaakgelastigde te Bangkok. B. A. Piets werkzaam is gesteld op het dep. van Buitenl. Zaken DAT volgens minister Drees in zijn antwoord aan het Eerste Kamerlid Reijers aan de „Nederlander" geen jaarverslag van de Ned- Bank is gewei gerd, doch wel aan het „Dagblad", aan gezien de Bank bevoegd is die'verslagen naar welgevallen te verstrekken weigeren. DAT het Eerste Kamerlid Molenaar minister Drees vragen heeft gesteld onjuiste en te hoge aanslagen in de komstenbelasting 1947 te Rotterdam. DAT op 22 Juni voor de Arnhemse rechtbank zal terechtstaan van E., inspecteur der R.V.I. in Gelderland, dacht van fraude met aankoopvergunnin gen voor auto's. DAT op de jaarvergadering van N ederl. Handelsreizigersvereniging Rotterdam de fusie met de Ver. Hermes van kracht is geworden en besloten is zich bij de Int. Liga aan te sluiten. DAT P. L. van Boven Maandagavond te kwart voor 8 een radiorede houdt over „de bestrijding van brandgevaar ten plat- telande". DAT de Zweedse consul te Amster dam. Walter Eckman, de „Order of the British empire" ontving, wegens gedu rende de oorlog aan Engeland bewezen diensten. DAT J de Boer, dir. van de Ned. K. v. K. te Madrid, hedenavond van 7.207.30 een radiocauserie houdt over het han delsverkeer tussen Nederland en Spanje. DAT alle functionarissen derFriese tribunalen 31 Mei te Leeuwarden een af scheidsbijeenkomst houden. DAT de Prov. St. van Z.-Holland a.3. Dinsdagmorgen om 11 uur niet in het Eerste- maar in het Tweede Kamerge- bouw vergaderen. DAT een 16.000 ton metende Noorse walvisvaarder gisteren is binnengelopen i om te dokken. Nieuwe belastingen HET TREFT wel wonderlijk samen, dat minister Lieftinck, minister van Economische Zaken, zijn nieuwe be lastingplannen publiceert op de dag, dat de door de ingestelde centrale advies commissie voor de prijspolitiek haar rap port uitbrengt. Het wonderlijke zit hierin, dat de nieuwe belastingplannen en het rapport van de regeringscommissie elkaar op be paalde punten tegenspreken. De commissie heeft geconstateerd, dat de situatie van het bedrijfsleven niet zo gunstig is. als de winstcijfers doen ver moeden. Ze acht het onjuist .de baten, verkregen door eigen research-werk direct af te romen, ze maakt sterk be zwaar tegen de fiscale politiek, die slechts afschrijvingen op basis van de aanschaf fingswaarde in aanmerking neemt, waar door een groot bedrag, dat slechts winst is, zwaar wordt belast, zodat de bedrij ven niet voldoende voor toekomstige ver vanging kunnen reserveren. Te weinig wordt naar het oordeel van de commis sie rekening gehouden met het feit. dat het bedrijfsleven om zijn apparatuur te vernieuwen straks grote bedragen zal moeten uitgeven, die door de huidige af schrijvingen gebaseerd op aanschaf fingswaarde en niet op vervangings waarde niet worden -gedekt. De emis sies van de laatste tijd wijzen in de zelfde richting n.L gebrek aan liquide middelen. De minister meent echter het bedrijfs leven toch nog zwaarder te moeten belas ten, zij het dan slechts voor twee jaar. Nu mag het totale bedrag (13 millioen gulden) niet groot zijn en een heffing op het bedrijfskapitaal van 0.08 pet. en op de bedrijfsopbrengst van 2 pet. niet on overkomelijk schijnen, het is toch precies datgene wat het bedrijfsleven, gezien het bovengenoemde rapport, niet hebben kan. De bepaling, dat personenauto's onder de weeldebelasting vallen is eveneens een extra-belasting voor het. bedrijfsleven, daar alleen auto's voor zieken en gevan- genenvervoer zyn vrijgesteld, benevens die van politie, brandweer en leger en vloot. Maar alle personenauto's zijn na genoeg bedrijfsauto's. Er wordt immers ook geen vergunning gegeven tot aankoop van een auto als men die niet voor zaken nodig heeft? Niettemin gaat de minister ze belasten als zijnde weelde. Dit is toch een wonderlijke stimulans voor het bedrijfsleven, dat alles doet om de geleden schade en de achterstand bij het buitenland in te halen. Want de mi nister kan nu wel zeggen, dat de daaruit voortvloeiende druk op de exploitatie uitkomsten slechts van geringe betekenis zal zijn, daar zijn ook druppels die de emmer doen overlopen. Aan weeldebe lasting op personenauto's wordt de voor keur gegeven, omdat anders tal van huis houdelijke gebruiksvoorwerpen zouden moeten worden belast. Het wil ons voorkomen dat de belasting op die goederen (de minister noemt piano's, tuinparasols, brandkasten, kleine koelkasten, spellen, postpapier, schemer lampen, gerookte paling, wild en gevo gelte, rolluiken, geysers, theemutsen enz.) te verkiezen zou zijn boven de belasting op auto's. De genoemde voorwerpen ko men o.i. eerder in aanmerking voor het etiket weelde dan de beroeps- en bedrijfs- A1 erkennen we de moeilijkheid om de benodigde millioenen voor de land- bouwbijslagen te vinden, het is niet zon der gevaar, dat men het ene gat gaat stoppen door misschien een ander te ma ken. De subsidie op het levensmiddelen pakket stelt eisen aan de schatkist die niet blijvend gedragen kunnen worden. We stemmen dan ook in met de commis sie. die meent, dat deze subsidie een kunstmatig element in het prijsniveau handhaaft en dat inkrimping en afschaf fing zo spoedig mogelijk haar beslag dient te krijgen. De spanning tussen lonen en prijzen speelt hierbij een belangrijke rol Verhoogt men de levensmiddelenprij- zen, dan kan loonsverhoging niet uitblij ven. Maar het is anderzijds de vraag of men het bedrijfsleven lasten kan blijven opleggen zonder het tevens toe te staan deze hogere lasten in de prijs door te be rekenen. Kortweg gezegd veroordeelt de com missie door haar rapport de voorgestelde nieuwe belastingen. Binnenhuis-architèct \Titkamp krijgt levenslang De Bilthovense binnenhuisarchitect W. Witkamp is door het Utrechtse B.G. con form de eis, veroordeeld tot levenslange gev. straf. Als pionier-officier van het Vrijwilligerslegioen had hij verdedigings werken aangelegd en leiding gegeven by grootscheepse razzia's. Memorial day op Margraten Op de. Zondag a.s. te Margraten, te houden Memorial day plechtigheden, zal behalve dr Herman Baruch, de Ameri kaanse ambassadeur, ook minister Van Boetzelaer. namens de Nederlandse Re gering spreken. Handel Nederland-Bizone. Op 21 Juni zal een Ned. delegatie in Frankfort besprekingen openen met de autoriteiten van de Brits-Amerik zone van Duitsland om te komen tot het slui ten van een handelsovereenkomst tussen Nederland en de Bizone. Een brand gaat het Kanaal over Een brand, die voor de brandweer aan de Franse kust te grote moeilijkheden- opleverde, werd gisteren over het Ka naal naar Dover gesleept, nl. op het 6.000 ton grote s.s. „Clan McLaren", waar reeds vier dagen het vuur in een lading woedde In Dover beschikt men betere blusmiddelen. WEERBERICHT Minder wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen in het Oosten van het land, later opklarend. Op sommige plaatsen van nacht wat minder koud. overigens onge- dezelfde temperatuur als vandaag. Wind matig, later zwak, overwegend uit Noordelijke richtingen. ZON EN MAAN. 29 Mei: Zon op: 4.29: onder: 20.4i» Maan op: 1.35; onder 10.05. LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1