Horeniers en boomkwekers beraadslaagden Rijnsburg houdt zijn traditie hoog aloude paardenmark ^Herberg D ~.UWE' LEDSerS. COURANT DONDERDAG 27 MEI 19: „MAREDIJKKWARTIER" KRIJGT OOK EEN EIGEN SPEELTUIN „Marelita" wordt waarschijnlijk in Augustus a.s. geopend De toneelvereniging „Kunst na Kracht", onderafdeling van de buurtvereniging „Maredijkkwartier", heeft gisteravond :n de foyer van de Stadsgehoorzaal een op voering gegeven van „Het Gouden Kalf", een vrolijke verwikkeling in drie bedrij ven, door Mar. Janssen en Gerard Nielen. Vooraf sprak de hee$ P. Visscher, bij ontstentenis van de voorzitter,, de heer Sassen, een kort openingswoord, waarin hij de offervaardigheid van de Maredijk- bewoners voor hun buurtbelangen prees. Hierna werd in vlot tempo en met be hoorlijke rolvastheid het komische spel ten tonele gebracht. Een woord van hulde komt ongetwijfeld de regisseur, de heer W. J. v. d. Holst, toe, die niet alleen zelf zich uitstekend op de planken thuis voel de, maai' boveridien zijn spelers en speel sters goed had geïnstrueerd. Stuk voor stuk gaven zij een enthousiast spel te zien. Moeten wij namen noemen, dan viel ons „Berth^", mevr. M. PolaneDe Jong, bijzonder op, terwijl ook „Eva", mej. Jo Breddels, mooi 'spel leverde. Natuurlijk zjjn er op- en aanmerkin gen te maken, maar die vallen weg, tegenover het vele goede. Tijdens een korte pauze sprak da heer G. F. Lardee, voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, een woord van opwekking tot de Maredijk- bewoners, die de foyer geheel vulden, naar aanleiding van de reeds in een ver gevorderd stadium verkerende plannen van het bestuur van „Maredijkkwartier", om ook in deze wijk een speeltuin te openen. Spr wees erop, dat voor dit Prijscontrole Een tweetal ambtenaren van de Leid se Prijscor.tróle wachtte in een winkel te Alphen aan den Rijn beleefd, totdat de patroon zijn wachtende klan ten bediend had. Zodoende waren zij ge tuige van de te dure verkoop van krui denierswaren. Maar zy zagen meer. Een ■juffrouw kwam binnen en bood de win kelier brood- en boterbonnen te koop aan. Een aanital bonnen werd in beslag genomen. Winkelier en bomnenhandelaar- ster werden geverbaliseerd. Met een derde proces-verbaaL tegen een aardappelenhandelaar te Zoet er- wou de, die zijn aardappelen voor 20 cent verkocht, en een vierde tegen een Leids winkelier, die zijn matten, bed den, vloerkleden -verkocht 50 tot 60 boven de hoogst-geoorloofde prijzen, kwamen de ambtenaren thuis. Twee hunner collega's, die te A1 p h e n en Hazerswoude de prijzen van kruidenierswaren en aanverwante arti kelen controleerden, moesten in niet min der dan 13 gevallen proces-verbaal op maken. HAAGSE RECHTBANK Heling Wegens heling van goederen die ge stolen waren uit pakketten, heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden ge had de besteller bij de P.T.T_te Noord- wijk, D B. De rechtbank heeft verdaohte veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, m een geldboete van f50 of 25 dagen - hechtenis. speeltuinwerk enthousiaste mensen nodig waren, die veel interesse en liefde 'had den voor het mooie doel. De heer Lardee kon tevens mededelen, dat zeer waarschijnlijk het terrein op het Schuttersveld, achter de Schutters- straat, zal komen te liggen, Over enkele dagen zullen B. en W. hierover beslissen. Indien deze beslissing gunstig uitvalt, en daar is veel kans op, dan is het moge lijk om nog deze zomer „Marelita" voor de jeugd open te stellen. Na een applaus voegde de heer Vis scher hier nog aan toe, dat het bestuur alle krachten zou inspannen om, met medewerking van de bewoners, de speel tuin in Augustus te openen. Na afloop van het toneelstuk bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Jubileumcomité 1948 De penningmeester van het Jubileum comité 1948, de heer F. Verstegen, zal morgenavond, te 'kwart over zeven uur, via de derde lijn van het gemeentelijk radio-distributienet enkele mededelingen doen over de tot nog toe gevoerde jubi- leumspaarzegel-actie. HAAGSE POLITIERECHTER De goede bedoeling Volgens de landbouwer A. K. te Kat wijk aan Zee had hij eigenlijk heel goede bedoelingen gehad, toen hij wat hout van het strand had meegenomen. Want, hij had met de politieagent, die hij tegen kwam eerst nog besproken of hij dat hout mocht meenemen. Toen was gezegd dat de volgende dag dat hout.door de strandvonder zou worden weggehaald, had hij nog daarop gewacht, doch er kwam niemand opdagen, waarna het hout werd verstookt. Vanwege de jutterij vroeg de Officier f25 boete of 10 dagen hechtenis, doch de rechter volstond met f 5 boete of 3 tdagen hechtenis. Vrij willigerscorps N. H. Gem. bestond 27 jaar Jaarfeestvieting in „Prediker" Het vrijwilligerscorps der Ned. Her vormde Gemeente bestond gisteren 27 jaar. Ter gelegenheid van dit feit werd gisteravond in het gebouw „Prediker" een feestvergadering gehouden, die werd geopend met het zingen van het corps lied: „Ik heb U lief, gij oude Kerk". De heer E. J. de Geus, voorzitter, las Psalim 84, ging voor in gebed en sprak egn kort openingswoord, waarin hij in 't bijzonder welkom heette ds D. J. Vos- sers, die namens de kerkeraad en het ministerie van predikanten aanwezig was, de heer H. Filippo W.F.zn., ver tegenwoordiger van de Gemeente-com missie, de kosjers van de verschillende kerken en de ereleden. Spr. hoopte, dat de samenwerking tussenhet corps en het ministerie van predikanten goed zou mogen blijven. Ook is een goede ver houding tussen kosters en vrijwilligers onontbeerlijk. Spr. dankte de eerste categorie r.voor het vertrouwen en het medeleven, dat het corps steeds mocht ondervinden. De tijden brengen met zich mee, dat er van de vrijwilligers in de Kerk veel wordt gevraagd, aldus de heer De Geus. die een practisch voorbeeld in dit ver band noemdé: het kan voorkomen, dat er in één kerk op één Zondag drie diensten zijn. Spr. deed een beroep op alle leden van het corps om vol te hou den.. Het is een groot voorrecht, dat wij dit eenvoudige werk mogen doen in Gods huis. Ds Vossers sprak zijn waardering uit voor de arbeid van de vrijwilligers, die hij als een deel van de kern van de Ge meente beschouwde. Thans telt het corps niet minder dan 120 leden. Dit getal stemt tot dankbaarheid. Het is van veel belang, dat er in de Hervormde Ge meenten al meer actieve mensen wor den gevo/iden. aldus ds Vossers. De heer Filippo gaf een historisch overzichtje, dat de gestadige *groei van het coit>s aantoonde. Spr. bracht als voornaamste kenmerk van het vrijwil ligerscorps het sterke medeleven naar voren. Het feestelijke element overweegt en vormt de vaste basis. Het is van be tekenis, dat een groep mensen daad- wérkelijk toont, lid van de Kerk té zijn. In het verdere gedeelte van deze feest avond voerde de afdeling toneel van „Sempre Avanti". regie de heer H. v. d. Broek, op verdienstelijke^ wijze de klucht in drie bedrijven „Voor één dag. dame" op. In de pauze kon men genieten het pianospel van de heer H. van Hooidonk. Tot slot werd Gezang 94: „Halleluja, eeuwig dank eh ere" gezongen. Federatie Leidse C.J.M.V. De Federatie van Leidse C.J.M.V. or ganiseerde in het gebouw, „Prediker" een filmavond, die geslaagd mag worden ge noemd. Sergeant Van Arnhem, die dienst doet bij de Kon. Marine, vertelde de aan wezigen iets over de lichte kruiser, de „M. H. Tromp", uit de oorlogstijd. Na deze cauesrie werd een tweetal geluids- filmpjes vertoond. In zijn slotwoord wees spr. er op, dat wij in ons gebed ook de jongens, die op de gevaarvolle zeeën rondzwerven, moeten gedenken. In de pauze werd een collecte, gehouden voor de gewonde matrozen. De heer G. van der Plas sloot met dankgebed. Afdeling Leiden van de K.V.P. kwam bijeen ,Dr A. Olierook en Paul de Waart spraken over het communisme In zijn gisteravond voor de afd. Leiden van de K.V.P. gehouden rede over het wfezen van* het Communisme zag dr A Olierook de kansen voor het communisme thans gunstiger dan ooit. Hiertegenover moet het Katholicisme als de natiiurlijke vijand van het Communisme, aldus spr, ook partij zijn, d.w.z. dat het politiek weerbaar moet wezen. Niet om het kapi talisme te redden, maar om de eer te red den van God en de Kerk en om de rech ten te verdedigen van de menselijke per soonlijkheid. De huidige wanstaltigheid van de niaatschappij is volgens spr mede veroorzaakt door hen, die geen ernst maakten met het Christendom. Om zowel de overtuigde Marxist als de brood- munist en de politiek ontspoorde te over tuigen van de niet-noodzakelijkheid de klassestxijd.. waren volgens deze spr nodig: het gebed, daadwerkelijke en held haftige, strijd'en de positieve belijdenis van hét geloof in de sociale werkelijk heid Tenslotte deed dr Olierook een vu rig beroep op het geweten van zijn toe hoorders de eenheid te bewaren, hoopte, dat de zich eveneens openbarende tendens, terug te keren naar de Christus, de wereld in dit hoogst gevaarlijke tijds gewricht tot redding zou worden. De tweede spreker was Paul de Waart, 'die de les van Italië aan zijn Nederlandse' hoorders voorhield- De a.s. verkiezingen kumnen niet meer worden gezien als eer zuiver Nederlandse aangelegenheid. Hoe wel de Russische legers toch nog altijd1 enige honderden kilometers van grenzen staan, is'hun dreiging via eei dode verarmd Duitsland niet minder reëel. Angst behoeven <ve daarvoor niet te hebben: verantwoordelijkheidsbesef dient het ons echter wel by te brengen. Gezien de resultaten in Italië bespffe men in Nederland, aldus Paul de Waar», dat protest tegen het Marxisme in partij dient te zijn belichaamd, een prin cipiële partij, die internationaal samen werkt met gelijkgezinden elders in Eu ropa; dat kleine partijen geen kams heb ben; dat het socialisme zich diene te hoe den voor samenwerking met de Commu nisten; dat intimidatie tot koude bluf wordt bij een nuchter, zelfbewust volk dat een stembusoverwinning nog geen reden is opi in te slapen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN -GEBOREN: Martin us W. zin v. W. van Rooijen en K. van der Klooster; Neeltje M. dr v. P. Baart en C. van Rijswijk; Leendert A. zn v. J. VerheU en A. C. van der Linde; Gerardus P. zn v. T. J. Voskuil en J. Dubbeldeman; Sander W. zn v. W. Lagedijk en A. Lepelaar; Alexandra F. dr v. F. Visee en J. B. A. van der Hoeven; NacoLaas J. C. A. zn v, N. J. Overdevest en J. A. M. Driessen; Matthijs L. zn v. I*, van Varick en S. A. 't Hart. OVERLEDEN: S. Pardon, wed. van J. van. den Burg, 88 jr; J. M. Lens, huisvr. van M. A. M. van- Noort, 70 jr; H. van Zwieten, wed. van H. A. B. Keiler, 81 jr. GEHUWD: M. Beerenfenger en P. C. A. Colpa; G. Blok en H. Florisson; J. Bomhof en J. van Grieken; H. Brusche en M. Leurs; J. de Graaf en E. C. de Gunst: W. C. Lovink en J. B. Ouwer- kerk; W. Meijer en L. Velthuijsen; A. Overduin en M. Gijsman; H. J. Siebert en P. Knobbe; J. M. Stouten en J. G. Fasel; J. A. Q, Veger en M. de Bolster; P. W. van Vliet en E. Ddssevelt; J. A, Voskuil en C. H, van Veen. De groep-Welter had'nog enige expli caties in ontvangst te nemen t.a.v. de sa menwerking met de P.v.d.A. en de Indië- politïek. Het eerste diene men te zie samenwerking met goedwillenden, der prijsgeven van het beginsel, aldius spr. En t.orv. Indië bedenke men, dat deze quaest^ wereld-achtergronden heeft dat men toch niet mag" aannemen dat regering niet naar eer en geweten hebben gehandeld. Korfbaldèmonstratie in «s,de Professorenwijk" Op Zaterdag 29 Mei a.s. Op Zaterdag 29 Mei a.s. om vier 's middags zal er een korfbaldemonstratie op de speelweide van „de Professoren- wijk" plaats'vinden tussen Haagse korf balspelers (speelsters) en het officiële Leidse twaalftal. Het Haagse twaalftal is samengesteld uit sterke eerste klasse-spelers van de verenigingen „Ons Eibernest" en „Gym nasiasten". Houdt deze middag vrij, want er valt goede sport te genieten. RQelof arendsveen Bonkaarten. De na-uitreiking van bonkaarten vindt morgen plaats. Rijnsburg Gouden bruidspaar. Teun is de Mooy en Jannetje de-^looy— Bogewonftig wie in Rijnsburg kent hen niet? hopen op 10 Juni de dag te herdenken, dat zy vóór 50 jaar in de echt werden verbonden. Moeder De Mooy is 68 jaar. nog kras en opgewekt; ze weet heel goed i^t ze wil. Vader is 73. even eens nog levendig-en..vol werklust. Hij mag. ondanks zijn hoge leeftijd, graag op het land werken om er wat bij te verdie nen. De vrouw doej wat energie be treft niet voor haar man onder, sukkelt wel eens, maar zij presteert het toch maar om het huisje aan de Lange- vaart schoon te houden. En hulp van bui ten wil ze hierbij zo lang zij de krach ten heeft om het zelf te doen niei hebben. Uit dit huwelijk kwamen 15 kindieren voort, waarvan er nog 7 in leven zijn. „Hoeveel kleinkinderen hebt u?" „23" was het antwoord. ..Nee, moeder, u hebt er toch 24!", zei de schoondochter, die ons aan het a.s- bruidspaar had voorgesteld. Het optelsommetje toonde inderdaad aan, dat het er 24 zijn. „Ja. mijnheer, je raakt wel eens de tel kwijt", zo probeerde da gouden echtgenote zich te ..verontschul digen". Wij wensen het echtpaar De Mooy van harte geluk mot zijn gouden feest. Dat er nog tal van rustige, gelukkige ja ren voor beiden mogen komen. Planten voor de gemeentewerkers. De heer Goemaat schonk de Rijns- burgse gemeente-arbeiders een 120-tal Lobelia-planten ter verfraaiing van de Vlietkant. Tevens kan nog worden ge meld. dat er verschillende perken zijn klaar gemaakt langs de Vliet, fie moeten dienen voor de a.s. jubileumfeesten. Voorhout Huiselijke ontploffing. Gisteravond was de huisvrouw va v. d. Bent met het ontvlekken van kledingstuk wat onvoorzichtig. Terwijl zij boven de gootsteen het kledingstuk met benzine vochtig maakte, brandde het gasstel onder een ketel water. Hierdoor kwamen de benzinegassen met de gas vlam in aanraking, waarop een ontplof fing volgde. In minder dan geen tijd stond de keuken in liohte laaie. Door hulpgeroep kwamen-ïle buren toesnellen, die met water het vuur spoedig hadden geblust. Dr Bots tnoest echter ter assisten tie worden opgeroepen, om de arm en het gelaat» der vrouw, die flinke brandwon den Vertoonden, te verbinden. In Leiden kwam dezer dagen de vak groep van de L.T.B., sectie bloemisterij, boomkwekerij en hoveniers'in algemene, vérgadering bijeen. Voorzitter J. Elders opende de eerste vergadering van deze onlangs opgerichte sectie. Hij juichte de oplossing van het bloemenconflict toe. Voor bestuursverkiezing waren aftre dend de heren Th. G. Helsloot uit Aalsmeer en G. Huigsloot,- uit de Venen. Zij werden herkozen. Er waren geen tegencandidaten. Betreffende de brandstoffenvoórziening waren Voorstellen binnengekomen van Aalsmeer en Den Haag. Ondanks grote kolenproductie ziet het er nog niet naa^ uit, dat de brandstoffen vrijkomen, noch is vergroting van het' rantsoen te ver wachten. Wel zal op dezelfde toewijzing gerekend kunnen worden. De toewijzing van 350.000 ton zal omschakeling van stookolie-bedrijven in vaste brandstoffen- verwerkende bedrijven mede kunnen rechtvaardigen. Men diene deze omscha keling echter zo spoedig mogelijk ter kennis van de distributiediensten te bren gen. De heer Damen, uit Honselersdijk, vroeg juistere prijsbepaling van de kwa liteiten. Volgens de voorz.'zou gemeen schappelijke inkoop de aankoops'prjjzen reeds drukken. Inzake de collectieve arbeidsovereen komsten vroeg de afd. Den Haag de ar beidsvoorwaarden In de gemengde bedrij ven te laten vallen onder het door de Werkgever uitgeoefende hoofdbedrijf. De secr., de heer Baars, meende een oplos-1 sing te kunnen vinden in gelijkschake ling van de lonen voor de diverse be drijfstakken,. De afd. Den Haag zal zich in deze met de vakgroep Bloemisterij verstaan. De areaalheffing bloemkwekerij maakte punt van discussie uit', op voorstel van de afdelingen Aalsmeer en Langeraar. De voorzitter 'deelde mede, dat het be drijfschap voor Sierteeltproducten reke ning en verantwoording aflegt aan het bestuur en bovendien onder toezicht staat van de Rijksaccountanténdienst. Spr lichtte de afgevaardigden in omtrent de handelingen van het B.V.S. Langeraar wilde sierteeltvergunnin gen, die niqt meef gebruikt worden, in trekken en uitreiken aan jonge kwekers. Het wilde de vergunningen niet meer laten verkdpen. Maar de omstandigheden zijn veranderd, aldus de voorzitter, men mag deze eigendomsrechten vrij verkopen aan wie aan. de eisen van vakbekwaam heid voldoen. Teeltrecht is volgens uit spraak van de Hoge Raad daadwerkelijk bezit, dus verhandelbaar. Het laatste voorstel betreffende glas- toewijzing, kwam van de afd. Aalsmeer. De tuinders wensen reparatie-glas. Aan het departementworden thans echter, volgens de vocyz., de voorbereidende maatregelen getroffen om de 2 pet vrij willig geleverd glas (45f).000 m2) met in gang van 1 Juli terug te geven. De ver dere glasimport waarborgt levering van reparatieglas. Na een geanimeerde rond vraag, waarin de afd. Honselersdijk vroeg in handelsverdragen te trachten een con tingent snijbloemen en snijgroen te plaat, sen, werd de vergadering gesloten. Van vechtende kermisgasten is thans géén sprake meer De „echte" sfeer is toch gebleven (Van een onzer verslaggevers) De paardenióarkt, die elk jaar in Rynsburg wordt gehouden, is wel één van de goede tradities van dit karakteristieke dorp. De Rynsburgers zyn zeer gehecht aan hun paardenmarkt. Haar oorsprong ligt immers heel ver in de historie van het oude dorp. zó ver, dat Rynsburg en de paardenmarkt één zijn. Wie zou voorstellen, deze jaarlijkse gebeurtenis af te schaffen, kan er zeker op rekenen, dat hij de, echte, „onversneden" Rijnsburgers tegen zich krijgt.-» wijze, dat gevechten op de openbare weg veelvuldig voorkwamen. De markt werd altijd gehouden op de Dinsdag na de derde Zondag in Juni. Dan was er" feest van die dag tot de daaropvolgende Maan dagmorgen. Het Christendom in de' ge meenschap Rynsburg stond toentertijd op laag peil. 's Zondags duurde het paarden- Iets nit de historie. Ongeveer 1§0 jaar geleden was het ge woonte. dat op de dag van de paarden markt de arbeiders 's morgens van drie tot acht uur gingen werken. Dat werken geschiedde dan in een niet-alledaagse sfeer. Door de baas werden de arbeiders getracteerd op brood met ham en bier, een voorname drank op de paarden dag- Soms kwam er wel eens een „bor reltje" by te pas. Maarhiervan werd volgens de overlevprjng althans bescheiden gebruik gemaakt. De tyd vóór de markt is traditioneel gezien aan geen veranderingen onder hevig: De practijk maakt Jjet echter niet altijd mogelijk, dat men zich voorbereidt zoals de vroegere generaties dit plachten te doen. Wat men voorheen deed? Om één voorbeeld te noemen: Maanden vóór de eigenlijke dag ging men al sparen. Heerlijke hammen werden vervaardigd, die op de dag van lie paardenmarkt gretig werden verorberd. Had men geen.ham, dan stond de deur van de winkel des slagers wijd open. Het luiden van de klok. 's Morgens om zeven uur werd de klok van de grote kerk geluid ten teken, dat de markt een aanvang nam. Aqhter de werkelijkebetekenis van het luiden van de klok konden wij niet komen. Heeft de paardenmarkt 'soms een religieus aspect? In wezen is dit natuurlijk niet zo, maar toen wij gisteren hoorden, dat er Rijns- burgers zijn, die deze dag in zeker op zicht als een „Christelijke feestdag" be schouwen (uiteraafd vertelde men het ons met een glimlach op het gelaat), brachten wijhet traditionele 'klokgelui onwillekeurig in verband hiermede. De klok liet haar metalen sterh een half uur lang horen. Om half acht mocht met de paarden komen. Als er paardenmarkt is, beleeft Rijns- burg éen groot familiefeest. Het behoort tot de uitzonderingen, dat iemand, die in Rijnsburg is geboren en thans elders woont, deze dag niet een bezoek aan zijn geboorteplaats brengt. Uit alle delen van het land komen ze om aan de feestelijk heden deel te nemen. Ook dit is altijd zo gefeest. In Leiden zag men eveneens de paar denmarkt 'met blijdschap te gemoet. Want er bestond een bepaling, waarin' werd gezegd, dat vóór deze dag in Juni geen nieuwe aardappelen verhandeld mocht worden. Pas na dit evenement kwamen Kermismanie. Er is een tijd geweest, dat een kermis ook op. 't programma der feestelijkheden stond. Kermiswagens isoleerden het dorp bijna. Over dit onderdeel van het feest vertellen de kronieken niet veel goeds. Het kermisvolk dronk op een dusdanige Gedurende de morgenuren was de drukte op de paardenmarkt te Rijnsburg enorm. Deze opname, die reeds om half acht werd genomen, geeft een treffend gezicht In de Koestraat, waar tal van uitnodigende kraampjes waren opgesteld. Geen plaats in de door Hendrik Grèven 34 Ze zaten tegenover Evert de Lange n vrouw in hun salon, Francis en Ger uit, en ze hadden hun vérzoek gedaan: of zie niet in de kamers van de Van der Graags of van mevrouw Bradenburger mochten, nu die vrij kwamen. Het had wel veel tegen, zo dicht bij de ouders te zitten als jong gehuwden, maar er wai voor hen geen andere mogelykheid. Evert de Lange had ook dit voelen aan- komen. Hij had het geweten: gis de men sen hierboven eenmaal weg zijn. dan komen de jongelui om te vragen of zij de kamers mogen hebben. En met zyn vrouw had hij afgesproken, dat ze zeggen zouden: ze zouden het afwijzen. Vriepde- beslist. En ze zouden trachten de jongelui tot de overtuiging te brengen, dat het zó het beste was. Voor hen zelf, yoor de De Lange's. Prachtige zin had hij gebouwd. Fraaie uitvluchten Soms had4hij de hele bloem lezing argumenten met een enkele ge- dachtensprong ter zijde geschoven: het was belachelijk, ze kwamen natuurlijk n-iet, pij beeldde het zich in, zenuwen een andere keer had hij zijn gevaarlijke zwakke momenten. Ogenblik, ken als die, welke hem, in het verleden, de families van der Graag en de Govert met vriendelijkheid hadden doen beje genen, toen ze het huis kwamen zien. Dan was hij geneigd te zeggen,' „ach Ja, komen 'toch maar weer anderen in en jullie kennen we tenminste, ga je gang we redden het wel weer"! Hij had zo tussen ja en neen gezwor ven, tot op het ogenblik, dat ze voor z'ri huiskamerdeur stonden, de jongelui, en na een discrete klop op de deur waren binnengekomen. Toen had hun verzoek geklonken, zacht en bedeesd, verontschuldigend haast, bij monde van Gerrit. Ze hadden gedacht, die twee, dat Evert wel een forse slag om de arm zou houden. In ieder geval, dat hij er eens over denken zou; dat hij hun toch enige hoop zouj laten. Maar die stugge afwijzing van de' oude man, dat idriewerf neen. dat hadden ze niet ver wacht. De teleurstelling die hun gezich ten zo duidelijk weerspiegelde, maakte Evert bijna week Hij voelde reeds nei ging óm terug te krabbelen. Te zeggen: „nu ja, ik bedoel het niet zo scherp, het is meer een reactie die bij me opkwam, omdat ik het» zo ongewenst vindt een dergelijk- vorm van samenwoning". Maar hij zag geen kans dat te zeggen, want de jongen bracht een teer punt in het geding. Hij zei: „We vermoedden wel. dat U ernstige bezwaren zou maken, iriaar we dachten zo, het zal voor meneer en mevrouw de Lange toch niet meevallen, wanneer zij weer vreemde mensen op die kamers krijgen.Want natuurlijk komt van daag of morgen weer een, door Huisves ting gezonden, gegadigde, opdagen". Chantage, bedacht Evert. Gewoon ohantage. Ze weten dat je vast zit, dat je niet voor of achter uit kunt en dan komen ze met dergelijke bedreigingen. Als je 't ons niet geeft, moet je de kamers toch aan anderen afstaan! „Als ik u was, zou ik me daar maar niet al te ongerust over maken, jongeman", zei Evert kort. „Ik geloof niet, dat deze wijze van bewoning ze op Volkshuisves ting erg bevallen is. Daar zijn de vele klachten van mij en m*n onderhuur ders heus wel doorgedrongen", wonen?. We houden desnoods mijn slaap kamer en ive krijgen er van U een tweede kamer bij als huiskamer. Dan houdt U nog ruimte over. Het zou voor U nog voordeliger zijn. U kunt dan immers zeg gen, dat U al verhuurd hebt als ze ko men? En van de drie kamers van de Van der Graags zijn er dan minstens twee voor U. Het zou dus «rg gunstig voor U zijn," „Ja, ja", Evert lachte eens slim. D^t had die Francis aardig uitgedacht zo, maar 't klopte niet, nee hej klopte hele maal niet. „Ha ha", hij lachte zonder vro lijkheid. .Maar er klopte geen stéék van. Want hij had het al gezegd: „Jongelui die pas getrouwd waren, die bleven niet met z'n tweeën. Welnee. Het zou immers treurig zijn, als ze wel met z'n tween bleven. En dat maakt het voor U en voor ons nog moeilijker. Want U zit dan in een te klein huis en," Evert werd nu zelfs vaderlijk, „wij, m'n vrouw en ik, wij hebben onze tijd van kleine kinderen ge had: Zoveel kleine voeten hebben hier gedraafd en gerend, wij moeten onszelf en elkaar deze last niet opleggen." En toen gemoedelijker en ook gewichti ger en geheimzinniger: „Kijk, mijn vi en ik, \ye hebben andere plannen me huis. We willen proberen een groter deel ervan voor onszelf te reserveren. We den al wat ouder: Mep zal toch openstaan voor onze zorgen e-n behoeften. We hebben nu toch .werkelijk onze goede wil getoond al deze maanden. En om ons ru weer vast te leggen met nieuwe bewoners, het zou onverstandig zijn". Francis zei: „Dat begrijpen we heel goed, meneer De Lange, maar wat andert er, als wij samen hier komen „Toen werd het Gerrit Stree"kvliet rij kelijk benauwd. Hij wilde er geen woord meer aan vuil maken. „Het.spijt ons. dat we U met dit, by nader inzien, dwaze verzoek, lastig heb ben gevallen, wij zullen zeker een dak boven ons hoofd vinden. Goeden avond". „Kom", wenkte hij Francis en voor Evert en z'n vrouw goed wisten wat er gebeurd was, en Francis zich realiseerde, dat ze niet meer in de salon der De Lange's minuten, die echter voldoende bleker zijn om de Rijnsburgers het grote te doen aankondigen. De jeugd1, éde daag niet naar school hoefde, verdi zich reeds om half zeven voor kraampjes, die hder en daar waren gesteld. Men kon merken, dat Rijnsb een grote dag tegemoet ging- De coipmissie, dde de paardenn* heeft voorbereid, heeft aan de organ tie van deze onrustige" dag veel i dacht geschonken. De Vliet was best voor paarden en toeschouwers, in de I straat werd de jeugd" aangenaam b gehouden. ..Wie geen ballon heeft, i niet mee aan het feest". Ham is er i dus moesten de Rijnsburgers het met vet druipende paling stellen. Nieuiwe ring was vanmorgen een geliefd- artiki De ijscowa-gentjes .ontbraken ook op het appèl. Paarden van goede kwali De aanvoer van paarden duurde de hele morgen. Overal kwamen de hand ren vandaan. In grote vee-auto's wei de beesten vervoerd. Wy spraken nog even met de.87-jari| heer T. Vos, in Rynsburg weibeken Deze vertelde ons, dat er ?0 jaar p leden zeker 700 paardeft werden aai gevoerd. Langzamerhand is het aai WE Op de jaarlijkse paardenmarkt, die vandaag te Rynsburg werd gehouden, ruim 70 trotse viervoeters, in stevige en in sierlyke uitgaven vertegenwoor digd. Op de foto zien we hoe één der handelaren zijn paard ter beoordelii laat draven. feest onverminderd voort. En 's Maan dags begon men met de opruimingswerk zaamheden. Dat dit niet steeds meeviel, blijkt wel uit het verbaal, dat de politie vaak aan te pas moest komen. De ker misgasten waren niét uit het dorp te slaan. Op een keer moest zelfs een groep soldaten uit Leiden worden opgetrom- om èn wagens èn kermismensen uit het dorp te verdrijven. Hierbij werden dan felle gevechten geleverd. Verandering. Thans wordt de paardenmarkt heel wat rustiger gevierd. Het ruwe, „germanisti sche" element is er langzamerhand gejieel uit verwijderd. Het feit. dat de markt op de derde Donderdag in Mei plaats heeft, vindt zijn. oorzaak hierin, dat er rekening gehouden moet wordenmet andere markten in ons land, die op de 3de Dinsdag in Juni worden uitgeschreven, i met de hooioogst. Al heeft de dag een ordelijker en be-, zadigder verloop, het marktfestijn heeft warmte, gezelligheid en echte vro lijkheid niets ingeboet. Nog steeds is de derde Donderdag in Mei voor de Rijns- burgers een dag van bijzondere beteke nis en zij zouden het ons zeer kwalijk nemen als wij dit zouden willen ontken- Een dorp vol leven. Vanmorgen om zeven uur werd de paardenmarkt dioor de klok van Rijns burg ingeluid. Het gelui duurde niet half uur, zoals vroeger, maar slechts drie tal minder geworden. Dit wys dat de auto het paard als tractiemi del gaandeweg verdringt. „Loopt paardenmarkt dan geen gëvaar! Daar is de heer Vos niet bang Het paard ~is een onmisbaar elemt in onze samenleving. De aan/gevoerde paarden waren va kwaliteit. Verschillende soorten we: Russische en Bel'gische hitten luxe paarden. De leeftijd der varieerde van 1 tot 17 jaar. Hun bel rijkste kenmerk was wel, «dat, zij in het vlees «zaten". 'Voorts ,w: stevig en „knap", de benen best. In ons blad van morgén hopen» prijzen en uitslagen bekend te mal HAAGSE GERÉCHTSHOF Vrygespróken Wegens diefstal was A.'P. H. uit den door de rechtbank veroordeeld zes maanden gevangenisstraf, vonnis hij in hoger beroep kwam bij Haagse Gerechtshof. Dit heeft het laste gelegde niet bewezen geacht, verdachte vrijgesproken. Zoeterivoude Prijzencommissie De plaatselijke prijzencommissie het publiek er op attent, dat de prijs de margarine 34 cent pér half pond niet 35 et-, zoals no'g veelal bèt wordt. Leidse „spuitgasten" lieten zich in Dèn Ha niet op de kop zitten MET TWEE LEKKEN ZORGDEN ZIJ VOOR „DE" SENSATIE VAN DE MIDDAG zat, behoorde het onderhoud tot het vei> Verontwaardigd was Gerrit. „Die hui chelaar", schold hij. „Die komt me daar met de smoes aan oord, „dat het huis veel te klein voor ons is. als we eens kinderen zouden krijgen. De goeierd l Kijk uft naar een groter huis, jongelui! Woont zelf in een kast, ziet de helft van z'n bewoners in arrenmoede het kasteel uit lopen, ja, want het is allemaal zijn schuld en zegt tegen ons: zie maar dat je 't redt. jongelui! Wij zijn d'r gekomen, jullie zullen er óók wel komen." En hij smeet zó met de deuren in Evert de Lange's eigen huis, dat die man, be neden, in z'n huiskamer, zorglijk naar het plafond staarde. Maar het verwijt verstomde op zijn lippen, want hij wist, dat hij zelf deze storm ontketend had'. Geen gevoel van trotse voldoening was er in de hoofdbewoner. Integedeel. Een gewaarwording van ontzaglijke leegte. Het bewustzijn een geweldige kans ver- gogjd te hebben. Maar waarom eigen- ïyk? hield hij zichzelf voor. Waarom die onrust* bij hem? Had hij niet gedaan, wat iedereen mei z'n woning deed? Haar beschermen tegen vreemde indringers? Als hij gedwongen werd mensen bij zich in te nemen. Goed. Overmacht, maar vrijwillig? Hij moest, toch wel gek zijïi, om, zo maar, die hele familie de Govert met kinderen en kindskinderen bij zich te nemen. Dat de oudelui met de jongste bleven, goed. Hij kon ze er niet uitzet ten. Maar de dochter en haar man? Geen haar> op z'n hoofd. En (Jat gooide dan direct maar met deuren, of ze in hun eigen huis waren. Wel ja, hij. Evert, moest maar-over zich laten lopen. Willen jullie de leegkomende kamers kinderen? Na- tuurlyk! Kom d'r in hoor.' Vergeet je de kinderwagen niet? Dat was tegenwoordig zo de hoogste wijsheid. -Je tijd verstaan noemden ze dat. Maar hij had er lak aan! En dik ook! Uit! (Wordt vervolgd) val buiten de grote spawning, die ^le (Van een onzer verslaggevers) Het komt niet dikwijls, voor dat onze brandweer helemaal in het Haagje ver zeild raakt," en -toch' moesten gistermid dag onze parate brandweermannen met huw uitstekend verzorgde uitrusting in de Residentie een door een ontploffing ontstane brand blussen, waarbij zij maar liefst twee ernstig gewonde slachtoffers het perceel wisten te redden ook! was dit ook op de brandweerwed- strijden Vg v. de grote Brandweerten- toonstell'iwg in de Houtrusthallen, -onze „spuitgasten" hebben hier getoond hun mannetje te staan. Vele Leidenaars ga- als „supporters" van hun belang stelling blijk, wat mede met 'de aanhang •an de andere deelnemende groepen als lie van Eindhoven, Alkmaar en Heer- en, zo mei elkaar een talrij-k publiek •ormden. Juist, toen Eindhoven met de demonstratie klaar was, en Leiden zich de strijd gereed maakte, barste een .er los en joeg de plenzende regen het ..brand-publiek" ijlings het tentoon stellingsgebouw in. Dit zou eigenlijk een ideaal brandweer-weertje zijn geweest, maar daar het hier een spel betrof, al was het 'n realistisch spel, kropen w-e' rpet de jury-brandweerofficieren maar even in de -tent. Kort na de eerste opklaring echter, sloegen de (denkbeeldige) vlam men weer uit het perceel aan de Hoog straat 69, en onze ijlings gewaarschuwde manwen, kwamen luid bellend met. huw prachtige motorspuit III, de eerste uit- rukauto vaw de Sleutelstad. In korte tyd waren de manschappen iw volle actie. Ladders werden aangesjouwd, de „has pelwagen" met de slangen uitgerold en de brancards aangedragen. De acht man nen onder energieke leiding van brand meester B. Cleasen deden alles wat in zo'n geval gedaan moest worden. Zo kon het gebeuren, dat men de brandmeester plotseling een duik kon zien nemen, terwijl hij de voondeur van het huis openwierp. Op zijn buik kruipend langs de vloer probeerde hij zodoende de sterke rookontwikkeling te ontgaan. On derwijl hadden zijn mannen de brancard al naar de goot gehesen, waar zij de zwaar gewonde slachtoffers snel en han dig de Eerste Hulp verleenden Maar nu kwam het moment, dat er gespoten moest worden. De pompbediening scha kelde in en langzaam bolden de slan gen op, als een reuzen slang zich in bochten kronkelend. Nu zou het dus ein delijk "zo ver zijn, maar. men had buiten de waard gerekend of in dit ge- slangen te verdragen hadden. De raakten dan ook even var stuk toen een reusachtige waterstraal een geweldige fontein opspoot, wa tot overmaat van ramp even later nog een tweede lek voegde. Dit bez de sommigen nog een nat pak ook. kordate kerels als deze stoere t gasten zijn. herstelden zij zich sne! voerden toen hun opdracht tot in de fectie uit. Wij wensen tenslotte de mamdanit, de heer S. W. Hagedoorn, de prestaties van zijn mannen dacht volgde, geluk met deze man en de op behoorlijk peil staande weer van onze stad. De uitslagen vele wedstrijden, ttie al zijn geweesi nog zullen komen, zullen pas gende week worden bekend gemaak Alhemade Na-uitreiking. Na-uitreiking van bonkaarten aai woners der gemeente Alkemade morgen (Vrydag) plaats te Roelofafl Gemeenteraad. Op Vrijdag 28 Mei om half acht gadert de raad. De ^genda vern om.: vaststelling van een vermenU digingscijfer voor de schoolgeldhe! over 1948'49, nadere vaststelling verordening tot wering van onts reclames, vgrhoging van-de koop van de grond t.b.v. de woningbou' Hoogmade, vaststelling van eei omtrent de toepassing van artikel 1 de woonruimtewet 1947, verhuur nieuwe woningen te Hoogmade, de tie -van de verhuur van de woning« Hoogmade en naamgeving van te Woubrugge. Tot de ingekomen stukken beho goedkeuring van het besluit tot van grond te Woubrugge-en het b< van Ged. Staten tot geslotenverkl van een gedéelte van het Noordeiw Hoogmade. Burgerlyke stand. Geboren: Simon J zn van H steijn en G. Weststeijn; Carla J. dr D. N. C. van Beijeren en E. E. C. ver; Mattheus J. A. J. zn van C. P Zaal en E. A. M. Lieverse. Vertrokken: naar Oud Ade: E. Zonneveld, Oud Ade: B. E. Zonn( Leiden: R. Besse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2