JHeuiue Criitödjf (JTouraut oden in oud-Jeruzalem, van hoofdmacht afgesneden Wist U 19 ^ONDERIUG 27 MEI 1948 HBONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal by betaling per kwitantie (verb met adm.-kosten) JJVERTENTIENƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. [ELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7519 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanhwstirf) fe ahettevrn mya bert in tegfjenspoel" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58938 DERECTIE: F. DEEMER. irabieren stellen onaannemelijke voorwaarden voor een wapenstilstand de beoordeling van de stand van zaken in Jeruzalem, dient men een scherp erscheid te maken lussen de oude stad, die 1500 Joodse inwoners telt en het derne Jeruzalem met een bevolking van meer dan 90.000 zielen. Volgens de pnah zou byna de gehele moderne stad nog onder controle van de Joodse troc- zijn. De in de oude stad vechtende .Joden zijn van de hoofdmacht afgesloten en en een stryd op leven en dood. Jeruzalem wordt nu ook vanuit de lucht ge- nbardeerd. Arabieren als een „uittarting" der Ver. Naties. Inmiddels hebben de Ver. Staten op Cyprus een aantal transportvliegtui gen klaar staan, om eventueel de Ame rikanen uit het Midden-Oosten te eva- definitief antwoord van de 'Ara- :he leiders, op het voorstel van de ligheidsra&d, „het vuren te staken", og niet binnen. Men krijgt de indruk, de Arabieren er dusdanige voofwaar- zullen verbinden, dat zulks fei- k de annulering van de staat Israël betekeneli. In ieder'geval trachten Arabieren tijd te winnen. Koning loellah verklaarde reeds, dat hij zijn pen niet voor niets in de strijd ge pen heeft. Onder deze omstandighe- wordt het de Joden moeilijk gemaakt bereidheid „het vuren te staken" t< dhaven. Ver. Staten wachten thans op d« en van de Veiligheidsraad, ten Ie hun houding te bepalen ten het opheffen van het embargo de verzending van wapens aar jj i liet Engelse Lagerhuis tracht Bevin -- steeds zijn baantje schoon te vegen, te verklaren, dat slechts 37 Britse lieren dienst doen bij het Arabische jen, waarvan er 13 burgers zijn, die ltstreekse contracten afsloten met jordaanse regering. Engeland ant tegen het Amerikaanse plan, de Israël eventueel een lening van 100 ioen dollar* te verstrekkken. De „New k Times" kenschetste de. houding der mmissie Donner oordeelt ■on van Harinxma thoe Sloolen gaat vrijuit dr J. Donner, president van de e Raad, oud-minister Ringers ©n ko- il A. C. dë Ruyter van S'teveninck ben, op verzoek van minister Van tzelaer, de vraag bestudeerd, of Hr. ambassadeur in BeLgië, mr P. Ph. n Haninxma thoe Slooten op post gehandhaafd 'kan worden, na de hem, als evacuatie-commissaris en zitter van het .London Committee net Nederlandse Rode Kruis in Lon- uitgetfrachte rapporten Cleveringa t commissie komt, na uitvoerige be- i Dwingen, tot de conclusie, dat de i ven tegen de heer Van Harinxma i grond geven, hem niet in zyn te- voordige positie te handhaven. k evacuatiecommissaris, zo bleek de missie Donner o.m. uit de 800 rap en van Engelandvaarders, die zij udeerde, as de ambassadeur niet te- geschoten. Finse crisis voorlopig beëindigd Amerik. uitvoer is hervat de Finse crisis is voorlopig eer gekomen, doordat president Paasi- fe vroegere sociaal-democratische er van onderwijs, Kipli, tot r. van binnenlandse zaken benoemd 1 Tijdens de yisis nam hij reed! portefeuille waar. Hij werd door a< al-democraten geroyeerd, omdat hij candid aat stelde voor de comrr ..volksdemocratische partij". De lenote van de ontslagen Leino, s, is benoemd' tot vice-minister sociale zaken. Mevrouw Herta Kuusi- [is die dochter van de beruchte Otto hen, die als president van de Kare- republiek en vice-president van dt rste Sowjet een van de vooraanstaan- rsoonlijkheden in Sow jet-Rusland is eefde van 1922—1934 in Sowjet-Rus- ee sociaal-democraten kregen res- evelijk de portefeuilles van Onder- Sociale Zaken. Amerikaanse regering heeft de uit- naar Finland van industriële goe- waarde van 3 millioen 890.000 goedgekeurd. De minister van Han- iawyer. heeft verklaard, dat hij ver- ïgen heeft verstrekt voor versche- naar Finland van electrische gene- J, machinewerktuigen, staalpro- en andere goederen. Binnenkort verdere uitvoermechtigingen worden, aldus Sawye. Pakistan wil gewapende kruisvaarders zenden om de Arabieren te steunen. Dr Chaim Weizmann, president van Israël, gelooft nog, steeds aan een com promis. Hij heeft New York weer ver laten en is voornemens in September naar Palestina te gaan. Geen verdere verhoging van pensioenen De Regering kan, na ernstig beraad, niet.voldoen aan het geuite verlangen, het maximum pensioen van ambtenaren nog verder te verhogen dan tot f 4500 (eigen pensioen), f 2000 (weduwepen sioen) en f 3600 (gezinspensioen). Aldus blijkt uit de M. v. A. aan de Tweede Ka mer bij het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922. Op korte termijn zal een die niet uitsluitend ambtelijk zal zijn mengesteld, in het leven worden geroe pen. teneinde de Regering met bekwame spoed voorstellen te doen tot algehele herziening der Pensioenwet. Voor inkoop van diensttijd zal volledig generaal pardon kunnen worden gegeven. Pensioenverhaal gedurende -de tijd, dat een ambtenaar in militaire dienst is, heeft de bijzondere aandacht: wijziging van het Rijksambtenarenreglement wordt verworpen. Met Sociale Zaken wordt overleg ge pleegd het eigen pensioen te verhogen met 10 pet van de grondslag derjarig kind. De gedachten gaan uit naar een kinderbijslag op de pensioenen. De cumulatie-beperkende bepalingen der Pensioenwet zullen worden herzien. On derzocht wordt in hoeverre het wenselijk is inkomsten in het vrije bedrijf cumulatie-beperking te betrekken. Een groep buitenlandse kinderspecialisten op studiereis, Jtwam gisteren ook in de Sleutelstad. Zij hoorden in het Acad. Ziekenhuis een voordracht van prof. dr C- J. Gorter aan en bezochten het kleuterhuis ^.Margriet". Hier ziet men het gezelschap in een buitenschool te Scheveningen. i Devèze, de 27-J. lieftallige t pianiste veroverde tydens het 'lekconcours te Scheveningen niet u de harten van het talrijke pu- t> maar ook die van de juryleden. verwierf terecht de e prijs. (Exclusief NlL.C.) HACHT STAAT OPNIEUW TERECHT icht stond vandaag in hoger be- or een Amerikaans Ge- wf te Stuttgart. Van Mook opende de conferentie van deelstaten te Bandoeng Commissie van Drie wil haar neus in de pot steken Hedenmorgen heeft dr Van Mook de conferentie van deelstaten te Bandoeng geopend. Hij schetste het doel als rege ling van die inwendige opbouw van In donesië, van de band met Nederland en van de overgangstijd terwijl later een breder overleg komt op een ronde-tafel conferentie. Nederland zal geen geluk kiger ogenblik kennen dan dat waarop Indonesië als geheel zal zijn opgericht en naast Nederland kom* te staan. Onjuist aldus de spr. is de me ning. dat men nu het overleg met de republiek zou kunnen .terzijde schuiven. Toetreding van de republiek tot de fede ratie zou volgens hem niet de volledige afbraak betekenen van de republ. orga nisatie. Hetgeen daarin „levend en doel treffend" is, zal hy dankbaar aanvaar den. Met name noemde hijde betrek- Meer dan 25 pet v prijsovertre- dingen in leven smiddelenzaken Ruim 2300 processen-verbaal by controle In 8000 winkels. In het begin van Mei is de C.C.D. de politie in het gehele land op prijzen- contróle in 8000 levensmiddelenzaken ge weest. Zij hebben ruim 2300 processen- verbaal opgemaakt betreffende de prijs aanduiding en prysovertredingen. In de gemeenten Amsterdam, Rotterdam Den Haag ontbrak in 280 gevallen de prijsaanduiding. De meeste overtredin gen kwamen aan het licht door de bestel- boekjes der z.g. uitbrengklanten, die on loochenbare feiten aantoonden. Over het algemeen werd het roggebrood te duur verkocht in de Noordelijke provinciën. Ongeveer 60 melkslijters gaven onder maat bij 0e melk. Te Nijmegen en Tiel berekende een derde der bakkers "te ho ge prijzen. Er- mankeert dus nog wel het kingen met Arabische landen en dde delen van de republikeinse strijdkirach- ten, die in aanmerking komen om het federale leger aan „een deugdelijke kern" te helpen. Mr Van Diffelen wordt algemeen re- geringsventegenwoórdiger, prof. mr Van Enthoven juridisch adviseur der confe rentie. De Nederlandse deelnemers zijn mr C. C. van Helsdingeh, G. Pastor, J. Verboom, ir E. D. Werjnuth, mr J. S. Sinnighe Damstë, J. H. Smit, K. Reens, mr P. A. Blaauw, prof. mr G. J. Regink. mr H. J. Roethof. De Commissie van Drie heeft de Ne derlandse delegatie inlichtingen gevraagd over de conferentie van deelstaten te Bandoeng. Dit is wel een zeer onge bruikelijke daad, daar zij zich tot nog toe er van onthouden had, inlichtingen te vragen tenzij een van beide partijen er om vergocht. De Nederlandse delegatie hêefft geant woord, dat de conferentie van Bandoeng geen onderwerp van bespreking kan uit maken bij de discussies, die thans onder auspiciën van de Commissie van Drie worden gevoerd. PANTSERAUTO-SMOKKELAARS VOOR DE RECHTER. De economische politierechter te Breda legde gisteren J. Koppejans uit Maldeghem (België), die zeven koeien per pantserauto naar Nederland had trachten te smokkelen tot 4 maanden ge vangenisstraf en 2% jaar R.W.I. Zijn medewerker H. K. Ruyssen kreeg 3 maanden gevangenisstraf en een half jaar R.W.I., P. Kroot, een Tilburgs bad meester kreeg dezelfde straf, terwijl twee andere verdachten A. Klap uit Nieuw en St. Joosland en C. G. Gijsouw uit Schoon- dijke werden vrijgesproken, wegens gè-l brek aan bewijs. WAS DIE EVEN GOED?! De Com in de Eerste Kamer gistermiddag boos over de veel te snelle behandeling van het voorstel-Romme c.s., dat de moge lijkheid van de burgerlijke staat van be leg ter bestrijding van de „vijfe colonne" in de grondwet wil brengen. Niemand, zo riep hij uit. kent dit wetsontwerp. En hij nodigde prof. Romme uit om met hem samen in Amsterdam op stap te gaan en allerlei mensen aan te klampen. Dan zou wel blijken, dat geen Amster dammer ooit van het wetsontwerp had gehoord. Nu, prof Romme nam de uitno diging. met beide handen aan. Maar dai moest het onderzoek vooral ook betrek- king hebben op Communisten, partijge noten van de heer Van Santen. Want, o dus prof Romme, als er één .krant v gestaan heeft over dit wetsontwerp, d< is het wel „De Waarheid" geweest. En als werkelijk zou blijken^ dat Eis tegen Kicken: Tien jaar en daarna terbeschikkingstelling van de Regering Was hij slachtoffer van wrijving tussen illegale groepen (Van een onzer verslaggevers) AAN de verslagen in ons blad van gisteren heeft men reeds kunnen merken, dat, met het vorderen van het proces tegen W. J. K. Kicken, majoor van het Oranje Nassau Regiment, voor de Haagse Rechtbank, de zaak meer en meer een, voor de verdachte gunstige wending neemt- Uit dé getuigenverklaringen kwam gisteren reeds vast te staan, dat de door hem geliquideerde Nederlanders geenszins „goede" Nederlanders waren, j handlangers van de vijand op meer dan één manier. kele Am erdam iets i i het i ontwerp afweet, dan zou de enige Con. clusle kunnen zijn, dat er bepaald iets aan „Dé Waarheid" ontbreekt...... De kamerleden schoten in de dach, minister Van Maarteveen sloeg zich van plezier op Be knieën en Be heer Van Sant zegt DE KONINGINNEHARING IS ER! Vanmiddag om twee uur vertrok uit Vlaardingen een delegatie om een oude traditie voort te zetten: het H. M. de Ko ningin aanbieden van de zgn. „Koningin- neharing". De keurmeester in Vlaardin gen inaakt na de oorlog uit, wanneer de haring van dusdanig goede kwaliteit is, .dat ze aan H. M. de Koningin kan wor den aangeboden. De haring is aangevoerd door de stoortilogger VI. 199 „Martha Marva", schipper A. Boot. Het'zeebanket werd in Oranjekleurige vaatjes ten Paleize van de Koningin en van Prinses-Regeptes Juliana bezorgd. Nieuwe bonnen voor werkkleding geldig Ook de bonnen voor werkkleding H4 en L4 zijn tot nader order geldig voo: kopen van werkkleding. Op de bonnen H4 kan men kopen: een overall, werkpak van drill, keper of satijn, lange stofjas, een lange witte jas, laboratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L4 kan men kopen:'een werk broek of werk jasje van keper, drill satijn beaverteen, Engels leer, manchester of iio, een korte witte jas, een koksbuis of en korte- stofjas. BELANGRIJKE AGENDA VOOR TWEEDE KAMER De Tweede Kamer komt pas weer bij-, ;n op Dinsdag, 8 Juni a.s. om 1 uur. De agenda voor die week bevat belangrijke onderwerpen, o.a. de verhoging van de rente krachtens de Invaliditeitswet, de kinderbijslag voor rentwekkers, de. wij ziging van de ^Pensioenwet 1922, de nood voorziening gemeentefinanciën en hel wetsontwerp waardering effecten bij be lastingheffing. Veendamse collaborateur ver stopte f 85.600 tussen lompen Ambtenaren van de P.R.AC, hébben tijdens een collaboratie-onderzoek bij J. ter Horst, fabrikant te Veendam, tussen een hopp lompen een bedrag van f 85.000 gevonden. Ook op andere adressen wer den nog zeer belangrijke bedragen, af komstig van ter H.. aangetroffen. In de boeken van de fabrikant werden enorm knoeieryen geconstateerd. Hij is in vei zekerde bewaring gesteld. BEAMBTEN VAN „DE SCHELDE" OVERWEGEN STAKING. By het personeel van „De Schelde" te Vlissingen heerst ontstemming omdat de directie weigert overleg te plegen herziening van de -pensioenregeling der beambten. Als deze houding - niet vóór 15 Juni gewijzigd wordt, zal een staking overwogen worden. Australië schaft anti-Nederlandse boycot af De Australische vakbonden hebben de boycot op Nederlandse schepen, die sinds 1945 al aan de gang is, afgeschaft, doch van de Australische regering geëist, dat zij het verbod van vervoer naar wa penen naar Indië (niet naar de republiek natuurlijk) afschaft. Zij willen tevens, dat Australische en Britse schepen in Indië dezelfde voordelen zullen genieten als de Nederlandse. Man te Rotterdam door bliksem gedood. Bij de Waalhaven te Rotterdam is gis termiddag de 44-j. W. Koekendal door de bliksem gedood. Een «metgezel werd licht gewond. Bij de -behandeling gisterenmiddag werd duidelijk, dat Kicken het slacht offer is geworden van de tegenstelling die er, terstond na de bevrijding, be stond tussen 4e B. S. en het Oranje Nas sau Regiment. Evenals gistermorgen, toen verschillen de getuigen zich er over beklaagden, dat het politie-onderzoek niet objectief zou zyn geweest, werd ook gistermiddag weef de houding van de politie gelaakt. Dat geschiedde wel het scherpst toen de verdedigster, mej. mr Jacobs, nogmaals verzocht de rechercheur Ophuizen te horen, die met het vooronderzoek in de zaak Kicken belast was. Er was n.l. een proces-verbaal van een verhoor door de rechter-commissaris, waar Ophuizen ver klaard zou hebben van mening te zijn, dat het pnderzoek niet objectief geweest was. De rechercheur kon zich thans niet herinneren, dat gezegd te hebben. „Het woord objectief gebruik ik nimmer," zo zei hij, De verklaring was eigenlijk meer afgelegd bij een gezellig slotsamenzijn met de rechter-commissaris, waarbij het proces-verbaal ook niet voorgelezen, maar wel getekend was. De verdachte Kicken wond zich over deze ontkenning zeei; op. „Als ik iets ont ken," zo riep hij, „dan wordt me voor de voeten geworpen; dat ik dc eerder afge legde verklaring toch zelf ondertekende. ..En je tekent toch niets, als je 't niet verklaard hebt." zegt men dan. Hij achtte het dan ook onaannemelijk, dat een rechercheur wèl iets zou onder tekenen, dat hij zich niet van te voren had laten voorlezen. Op verzoek van de verdedigster ver telde Kicken toen en passant, dat recher cheur Ophuizen .hem zou 'hebben ontra den mejuffrouw Jacobs als verdedigster te nemen, omdat deze hem door de Offi cier van Justitie zou zijn bezorgd en „je toch wel kimt begrijpen, dat officier en verdedigster onder één hoedje spelen". Een opmerking, die grote deining in de zaal veroorzaakte. De rechercheur ontkende zeer perti nent zich in die richting te hebben K. had aanvankelijk een andere verde diger, doch hy had liever mej. Jacobs én de Officier heeft deze advocate daarop inderdaad op Kicken attent gemaakt. Even tevoren had Martin Mullenders, die reeds eerder gehoord was, nogmaals zijn beklag gedaan over het optreden van de politie tegen hem. Eerst vocht hij in de Spaanse burgeroorlog tegen deSpaanse fascisten en later vijf jaar lang dag en nacht tegen de Duitsers, met geen andere dank dam opgesloten te worden door een politie-apparaa-t, dat hij, zoals hy zeide, nipt'vertrouwde, omdat het nog niet ge zuiverd was en hij niet kón zien. of hij soms door verkapte fascisten werd onder vraagd. De gebruikte methoden hadden hem er van overtuigd, dat dit inderdaad het geval was. Kicken als illegaal werker. In deze sfeer bevonden wij on6. toen gistermiddag de getuigen décharge ver sohenen. Het waren stuk voor stuk oud- KP'ers, deelnemers aan verschillende stunts, zoals de overval op het postkan toor aan de Appelstraat te Den Haag, waaraan Kicken ook had deelgenomen, die hefti kenden als illegaal werker, als een kundig officier van zijn troep, die hem schilderden als gewetensvol, zorg zaam en meelevend met zijn onderge schikten en als een voortreffelijk illegaal strijder. Eens is K. door zijn jongens gehuldigd en daarvan zijn foto's gemaakt, die wel door de politie in beslag werden geno men, maar niet in het dossier te vinden zijn. Deze verklaringen werden afgelegd door de getuigen Martijn uit Maastricht en Strang en v. d. Gijn uit Den Haag. Een regiment trekt ten strijd. Overste P. C. D. van de Bergh, thans directeur van het I.K.O., verhaalde van het ontstaan van het Oranje Nassau Regiment, dat„door de grote Atjehman, kolonel Schmidt, ridder der Militaire Willemsorde derde en vierde klas, drager van de eresabel eft adjudant van H. M. de Koningin, werd gesticht. Luitenant Japikse van het Kon. Huisarchief maakte er ojn. deel van uit en een groot aantal hoge officieren van het Nederlandse en DAT volgens de voorz. van de vak groep kwekers van de L.T.B. ten depar- temente maatregelen worden getroffen om de 2 pCt. vrijwillig aan de noodgebie- den geleverd glas (450.000 m2) m.i.v. 2 Juli aan de kwekers terug te geven. DAT voor het Utrechtse tribunaal terecht stond de ex-burgemeester van Soest, A. E. van Goor den Oosterlingh, in het N-S.B.-orgaan „De Werker" op lasterlijke wijze over de Koningin en de Joden had geschreven en later het advies volgt. DAT het in de bedoeling ligt, de tegen woordige zitting der Staten-Generaal te sluiten in een Verenigde Vergadering op Zaterdag 24 Juli a.s. T>AT dezelfde Commissie de grootste spoed betracht wil zien met de afhande-, ling van zuiveringsgevallen, nu verschil-' lende minder zuivere ambtenaren nog hun volledige salaris ontvangen, zonder werk voor te verrichten, waardoor de straf in feite een gunst is geworden. DAT aan de Tweede Kamer is voor gelegd de tekst van»het op 29 April j.L met de Verenigde Staten gesloten vèrdrag ter voorkoming van dubbele belasting en spoedig mogelijk een goedkeuringswet zal worden ingediend. DAT Perry 4 pCt. en Carps Garenfa- brieken 9 pCt. over 1947 uitkeren. DAT in Nederland 15.000 t.b.c.-patiën- -ten thuis moeten worden verpleegd. DAT op het station van Maastricht een gedenkplaat is onthuld ter nagedachtenis van 10 omgekomen leden van het sta- tionspersoneel. DAT op de tentoonstelling te Waalwijk zomerschoentjes van plastic te zien zijn, met Brussels kant tussen voorschoen en hak. DAT per 6 Juni weer enkele treinen op het station Vries-Zuidlaren zullen stoppen. DAT Venlo Tegelen met twee gebrand schilderde ramen (ƒ3500) wil huldigen voor de gastvrijheid in oorlogstijd. DAT H. Kelder, te de Wijk, hoofdop zichter bij de voedselcommissaris voor Overijssel, als zuiveringsstraf jaar van promotie is uitgesloten en die tijd van zijn salaris 15 p. mnd wordt ingehouden. DAT, nu de bloemenhandelarenstaking geëindigd is,-met ingang van heden weer de normale maatstaven zullen gelden voor het verkrijgen van een officiële er kenning als zodanig. DAT tot adj.-directeur van het Nederl. Beheersinstituut benoemd is mr E. A. J A. M. van Spaendonck, thans hoofd van het secretariaat, van dit instituut. v DAT het Tweede Kamerlid Roolvink minister Van Maarseveen heeft gevraagd oni herziening ^der richtlijnen voor de uitwijzing van Duitsers. DAT te Rome een handelsaccoord tus sen Nederland en Italië is getekend, het welk de wederzijdse goederenruil uit breidt tot 80 millioen per jaar. DAT men bij de haven te Moerdijk een oorlogsmonument in de vorm van een groot kruis of een hoge gedenknaald wil oprichten. DAT voor het B.G. te Middelburg 20 J. en 15.000 boete is geëist tegen de Prov. Zeeuwse landwachtcommandant, de 51-j. orgelbouwer J. C. Dekker uit Goes. DAT wegens verraad voor hetzelfde B. G. 7 jaar en ƒ50.000 boete werd geëist tegen de 54-j. ex-burgemeester van Goes, C. E. P. Lenshoek. DAT van de 5700 in A'dam verloren gegane woningen er thans 536 zijn her bouwd en 199 nieuw gebouwd, terwijl er nog 2000 in aanbouw zijn. DAT als elk A'dams gezin over een woning zou beschikken er tot 1960 nog 56.000 woningen moeten verrijzen. DAT het beroep op vrijwillige medewer king voor samenwoning bij de A'damse burgerij onvoldoende weerklank heeft .gevonden en er plannen voor'verbouwing van zolderruimten in voorbereiding zijn. DAT het Nijmeegse Tribunaal de schil der Lou Manche, die commandant van de W.A. aldaar is geweest, een internering tot 31 Juli 1950 oplegde. DAT de zilveren eremedaille van de orde van O.N. is toegekend aan P. Bouw meester te Delft. DAT per 1 Juni op verzoek eervol ont slag is verleend aan drs P. v. d. Burg als scheikuftdige bij het Rijksinstituut voor Vissery-onderzoek. varendheid wenst t.a.v. de nog te ont werpen regeling voor restitutie van schoolgelden voor het middelbaar en vJi. onderwijs over 1944/'45. DAT is toegekend de „bronzen leeuw" aan de gepens. serg.-maj. W. A. Evers, het bronzen kruis aan de res. Ie luit. O. M. Cohen en idem aan korp. Ie kl. H. Sipasulta, allen van het K.NJJj. DAT dé" Maastrichtse gemeenteraad ernstig verbolgen is over het schrappen door Den Haag van acht ton van de be groting, waardoor de niet-verplichte uit gaven met 20 pet verminderd moeten worden. DAT het personeel van Reineveld's Machinefabrieken te Delft 8 dagen een kwartier zal overwerken voor de UNAC (behoeftige kinderen). DAT de St.Crt van gisteren de diamant beschikking 1948, de distributieregelings- beschikking 1948 (II) en de kunstmest- distributiebeschikking 1948 bevat DAT de verleden jaar door de A'dam se Tuchtrechter zwaar beboete „Bijen korf" 25 Juni in hoger beroep zal terecht staan voor de Bijz. Politierechter aldaar. DAT voor het Maastrichtse B.G. 18 jaar werd geëist tegen de 27-j. landwachter W. J. R. uit Kerkrade, die verschillende Nederlanders arresteerde, van wie er 5 niet terugkeerden. Ned.-Indische leger. Het was een volledig regiment, dat langzamerhand uit .kleinere groepen werd samengesteld. Uit Haarlem kwam b.v. een adjudant Kleine met 1800 man. Ook deze Kleine is door de B. S. gearresteerd, maar waer vrijgelaten en gerehabiliteerd. De getuige toonde een groot aantal microfoto's, waarop de, voor het regiment bestemde bevelen, afkomstig uit Enge land, waren opgenomen en hy vertelde, dat ó01e officieren, ook majoor Kicken, die in de illegaliteit majoor Braddock heette, op H. M. de Koningin werden beëedigd. K. door zijn eigen comman dant, kolonel Van Arkel, de oficieren van getuige in een gebouw aan de Toussaint- kade, in volle bezettingstijd, voor hel In vol ornaat, gladgeschoren, zelf verzekerd en met de houding van een ridder zonder vrees of blaam, trad ook hedenmorgen W. J. K. Kicken voor zijn f echters. portret van Hare Majesteit, door kolonel Schmidt, terwijl een gramophoon zacht het Wilhelmus speelde. Spionnage in het kustgebied was de voornaamste opdracht van het regiment. Men slaagde erin, projectors van Cineac, door de Duitsers gevorderd, de Ruige Hoek te brengen, waar ze door een lid van het regiment, bediend wer den, die inmiddels de vuurleiding van het Duitse geschut" opspoorde en o.a. mèedeelde dat de Duitsers hun geschut, dat eerst 180 graden kon draaien, op 360 graden gebraoht hadden, omdat ze een aanval uit de rug vreesden. In 1944 werd de school aan de Lijnbaan reeds ingericht als kazerne voor deel van het O.NJt. De bedoeling van de moffen, het Haag se hoofdpostkantoor in de lucht te laten vliegen, werd door luitenant Nicolai het O.NJt. verijdeld. De bommen var kg, die de Afsluitdijk hadden moeten vernietigen, spoorden O-R-N.-manner en met Peter Noord (getuige Hordijk Dinsdag, die toen ontkende, dat in Den Haag KP.'ers buiten behoorlijk verband werkten) werden besprekingen gevoerd over de inschakeling van het regiment in de strijd tegen de Duitsers. De troep was zo gedisciplineerd, dat z(j uitgezonden kon worden naar Indië wat ook de bedoeling was en meeste van haar leden zijn dan ook als oorlogsvrijwilliger naar de tropen gegaan. Het was de bedoeling in die dagen, dat het regiment een verlengstuk van Kon. marechaussee zou word.en, maar daar is' allemaal niets van gekomen, omdat dè B. S- ontstond. Daar had de heer van de Bergh geen goed woord voor. Terwijl zijn troep, militair getraind en geüniformeerd* was, werden bij de B.S. de armbanden in dè Wagenstraat aan Jan Rap eh z'n maat verkocht Dit conflict tussen chaos en orde, tus sen de mannen van het oude leger, met militaire Willemsorden en eresabels de B.S.-Ieiding, zoals get. zelde. waargoa, nomen door een leraar nit Amersfoort, waarvan niemand ooit géhoord had, is. de voor naamste oorzaak van de controverse met de B. S. En dat, niettegenstaande ko lonel Schmidt van het O.NJt. zich vol' komen onderwierp. De heer v. d. Bergh is zelf met arresta tie bedreigd, omdat h(j een wapenschouw had gehouden aan de Toussalntkade, maar deze man, aldus besloot getuige. Is de dupe van de controverse tussen en O.N.R. HU beschreef Kicken als flinke vent, die deed wat iedere illegale werker zou hebben gedaan- De zitting werd daarop tot hedenoch tend half tien geschorst. Kicken was betwist meester van het terrein. Hij liet zich niet wegleiden, maar vroeg „Is nog iets van uw orders, 'president?" toen dat niet het gevpl was, dankte hij de rechtbank voor de buitenvervolging- stelling van zyn medewerkers. Daarop groette hij militair en vertrok met zijn bewakers. Na een zeer uitvoerig requisitoir eiste de O. v. J. vanmorgen tegen Kicken 10 jaar gevangenisstraf, met daarna ter beschikking stelling van de Regering. Pensioenen Dat de huidige spanning tussen lonen prijzen de huismoeders in de grote ge- nnen heel wat hoofdbrekens bezorgt, algemeen bekend. Het zyn echter niet alleen de grote gezinnen, die in moeilijk heden verkeren. De groep van onze ge- pensionneerden is er eveneens slecht aan toe. Degenen die voor '45 waren gepen- sionneerd, 'hebben van de loonsverho gingen niet meer geprofiteerd. Hun pen en zijn gefixeerd gebleven op hun vroegere lage salaris. Zo is voor hen de spanning nog groter geworden dan voor de anderen. Hun ongunstige positie wordt nog geaccentueerd door het feit, dat de genen. die later werden gepensionneerd, wel genoten hadden van salarisverho gingen, en dus een hoger pensioen ont vangen. Een ambtenaar, die in 1943 de dienst verliet met een pensioen van f 2442, zou op het ogenblik bij pension nering f 3920 aan pensioen ontvangen. Ieder voelt dat hier iets scheef zit. De Regering heeft dit ook aangevoeld de gepensionneerden met toelagen geholpen. Er dient echter een vaste regel te komen en het aangekondigde wetsont werp toeslag pensioenen zal hierin voor- De pensioengrondslag wordt bere kend over de laatste drie jaar, doch in dien dat voordeliger is. mag ook het ge middelde van de. laatste tien jaar wor den genomen. Op het ogenblik zal dat voor niemand gelden, want de sa larissen waren voor '40 en tydens de be zetting lager dan nu. Maar indien over enkele jaren de salarissen zouden dalen, het pensioentoch naar een hogere grondslag kunnen worden uitgekeerd. Indien men bedenkt, dat ook gedeelte- c naar deze hogere grondslag premie betaald, lijkt dit niet onbillijk. Maar- anderzijds is de verhouding tussen pen- i en loon in zulk èen periode ver stoord. Het beste zou zijn, indien men een op lossing kon vinden, waarbij een bepaal de blijvende verhouding tussen de sala rissen en de pensioenen kon worden vastgesteld. Zulk een verhouding nl., dat de pensioenen in gelijke mate zouden dalen of stijgen met de lonen. In België schijnt zulk een regeling, waarbij het pensioen steunt op de uitge stelde bezoldiging op komst te zijn. Iemand, die werd gepensionneerd bij een salaris van f 3000, zou indien voor dezelf de'functie thans f 4000 wordt betaald, ook pensioen genieten gebaseerd op f»4000. Het huidige wetsontwerp bevat zulk !n regeling niet. Het bedoelt, de pen sioenen met 25 procent te verhogen. Na tuurlijk is dit een verbetering, maar wan- men weet, dat de salarissen met ongeveer 45 procent stegen, dan zouden 'de pensioenen, iqdien ze aangepast wer- aan de huidige salarissen, verhoogd moeten worden met 70 procent van 45. is 30 procent De moeilijkheden voor de ge pensionneerden blijven dus groter dan voor hen, die nu worden gepensionneerd, en dat niet alleen doordat pensioen nu eenmaal Leger is èan salaris, maar ooi* doordat 'de verhouding vöoc hen on gunstiger is. Met de huidige regels betekent pension nering in tijden van hoogconjunctuur een voordeel en in tijden van lage sala rissen éen geldelijk nadeel. Telkenmale moeten, dan correcties worden toegepast om de verschillen tussen salarissen en pensioenen niet te groot te maken. Een gelijk opgaan van de pensioenen der gepensionneerden met de salarissen van de in dienst zijnde ambtenaren zou veel van deze spanningwëgnemen, al ontveinzen we ons allerminst dat ook dan wel bezwaren gehoord zouden worden. EEN VRAAG OVER DE TRIBUNALEN Het Tweede Kamerlid Burger heeft minister Van Maarseveen gevraagd of het waar is, dat er nog niets geregeld is voor de overneming van het werk der tribu nalen, voor de bestemming van de gebou wen, het lot van het personeel en van de delinquenten, en dat terwijl over enkele dagen de tribunalen zuilen verdwijnen. Helicoptère vloog over Het Kanaal Gistermiddag, aldus A. P. is voor het eerst in.de geschiedenis een helicoptère van» Antwerpen uit naar Engeland ge vlogen. De overtocht duurde 95 minuten. Het kind voor het kind Op lovenswaardige wijze geven Be leer- klingen van de Delftse schoolvereniging gehoor aan de oproep van de VN AC om via deze organisatie steun te verlenen aan het kind. In hun vrije tijd knappen zij -allerlei karweitjes op voor kennissen en familie zoals: schoenen poetsen, fiets schoon maken, boodschappen doen enz., enz. Van de „werkgever" ontvangen de kinderén naast het loon een schriftetijk bewijs over de verrichtte arbeid. Het be wijs plus loon wordt op school ten bate van de UNAC afgedragen. De kinderen moeten het geld zélf verdiend hebben. Als de ouders hen iet* toestoppen, zon der dat zoontje of dochter er iets voor heeft gepresteerd, wordt niet als bu'drape beschouwd. SLECHTS EEN DODE BIJ AUTOBUS. ONGELUK TE GRONINGEN. Het ongeluk met de Gado-autobus, welke gisteren met 40 passagiers by Gro ningen in het Winschoterdiep reed, blijkt slechts één dodelijk slachtoffer te hebben geëist, nl. de 80-j. D. Evenhuis, die door een neerstortende paal werd gedood. Het vermoeden, dat drie passagiers zouden zijn verdronken, blijkt gelukkig niet be waarheid. De bus is inmiddels uit het wa ter gehaald. De tijdelijke exportrechten op een aan tal Ned.-Indische producten, die tot dus ver 20 pet bedroegen, zijn aanzienlijk verlaagd. Plaatselijk ochtendmist Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht en ochtend met plaatselijk mist en weinig wind. Morgen overdag weer toenemende bewolking, doch droog weer met zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en iets hogere tem peraturen. fcON EN MAAN 28 Mei: Zon op 4.30. onder 20.45; maan op 1.12, onder 8-52. 30 Mei L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1