Jlicuurr £rited)t (Courant W Ingeland weigert, maar Z.-Afrika erkent de nieuwe staat Israël Wist U INSDAG 25 MEI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verb met adm -kosten) fyoVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter 1 Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: 'Directie en Redactie 20408 Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7517 Christelijk-JSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken w$tanluasticti is gheMmt! rnyn bert in letfjemvoet'' BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER CHEF REDACTIE: H W J ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER l-abieren hebben tot Woensdagmiddag de tijd om het vuren te staken ds gisteren kenmerkt de strijd in Palestina op de fronten zich slechts door ge- fluctuaties. De Joodse legerberichten makeil melding var\ Arabische aan- i op Eingeb, een nederzetting aap de Zee van Tiberias, de Jordaanvallei. de lanese grens en de plaats Ramat Rachel, ten Zuiden van Jeruzalem, waar nog fel ochten wordt. Tweemotorige bommenwerpers hebben opnieuw Tel Aviv be- okt, terwijl men ook pogingen deed het door de Joden bezette Arabische Jaffa de lucht aan te vallen. 'olgens een Egyptisch legercommu- ué werd de sterke Zionistische bij Deir Suneid, stormenderhand ge en, waarbij de Joden 500 doden ver- j zouden hebben. Het is feitelijk het eerst, dat een dergelijk groot lescijfer wordt genoemd. Momenteel situatie dus zo, dat het vuren niet laakt wordt. De Libanese artillerie I de Libanese grens bestoken. Staten hebben echter een recht- icks beroep gedaan op de 7 Arabische het bevel tot wapenstilstand lestina, dat uitgevaardigd was door Veiligheidsraad, na te komen. De ter- is zelfs verlengden wel met 48 zodat de Arabieren na hun bespre- en te Amman, morgenmiddag uur pl. tijd, hun besluit te kennen ïen geven. ")e - -E' °*rc ht V er klaarde uitzicht. reis i/ach Britse houding inzake Palestina A DE GEBOORTE van de nieuw staat Israël, in zo uiterst moeilijke omstandigheden, hoewel door velen luropa en Amerika met instemming •oet, zijn de Arabische landen, zoals roorzien was, onmiddellijk tot de aan- overgegaan. De guerilla, de burgdr- log tussen» de Joodse en Arabische Palestina heeft nu het ka- akter gekregen van een formele met het gevaar van steeds meer lelende internationale verwikkelin- Teryirijl 'tot nu toe Amerika ten aanzien van de rechten der n in Palestina op een eigen staat, rtgelijk standpunt innemen, treft de rpe tegenstelling tussen de Ameri- se en Britse opvattingen. Om de :tiviteit* niet uit het oog te verliezen, erkend, dat Engeland dertig jaar gestreefd heeft naar een compromis n Joden en Arabieren, betekent de gunst der Arabieren voor Labour een zekere de." Daar zijn dan ook de motieven De Arabische landen ère voor het communisme, dat het e rijk in de Indische Oceaan be- gt, terwijl zij uit strategisch oogpunt groot belang zijn voor de handhaving het evenwicht in de Middellandse De rijkdom aan olie dier landen kt het raadzaam, dé gunst der Ara- he „Caesars" niet te verspelen. De m neutraliteit, die de Britten ■lijk hebben opgegeven, moge rbaar zijn, het Joodse recht op vaderland, dat toch door de „Ver. Naties" erkend wordt daar allesbe halve mee gediend. Een door de Arabie ren overrompeld Pa lestina zou „Liga" er ammedanen een dusdanig overwicht chaffen. dat Franse belangen rd-Afrika er door beklemd zouden ken. Vandaar, dat ook Frankrijk aansluit bij het standpunt rika en, Engeland "in de Veiligheids- dat neerkomt op een daadwerke actie volgens de beginselen Ivest. Maar Engeland en nog epige re staten houden zich hierbij afzijdig, il echter zet het de wapenleveranties l aan de Arabische landen, terwijl steeds Britse officieren zijn ingelijfd het legioen van koning Abdoellah. igeland erkent de Joodse staat niet. at het de felle reacties vreest ir ammedaanse landen, waarvan Paki- reeds getuigenis aflegde. Het enige nog heeft, misschien de lende partijen tot rede te brengen, benoeming van graaf Folke Berna- die met een staf van deskundigen de „Ver. Naties" naar Palestina gaat e bemiddelen, n wordt echter weer sceptisch gé- id 'als men denkt aan het geringe van „bemiddelingscommissies", eerder op dit zelfde pad en in de n. Men wordt sceptisch als men eemt. dat de Arabische legers de i in Palestina zullen voortzetten, dus bereid zijn, volgens het beroep 'eiligheidsraad, „het vüren te staken", ijl de Joden juist in positieve gereageerd. De oorlog, het ird, moet dus weer bepalen. zijn kant heeft, tenzij de igheidsraad zoals de Amerikaan verdere- actie ft, teneinde zijn plicht krachtens het Ivest na te komen. Want \tolgens in kan de Veiligheidsraad het inter- male karakter, dat het conflict ir Ktina aanneemt, niet langer negeren, vordt er door bedreigd. Maar verder het standpunt »d zijn. omdat de Britse gedelegeerde Ie Veiligheidsraad niet achter het rikaanse voorstel stond, om vast te in, dat Arabieren zich in Palestina vredesbreuk hadden schuldig ge- tt? Zoals men weet. worden er te Washington en te Lon- drukke. 'diplomatieke onderhan- igen gevoerd, om deze deuk in het rtkaans-Britse front te herstellen, «tandpunt der Arabieren wel bereid In tot een tijdelijke wapenstilstand, terugkeert tot de situatie vóór 15 Mei is onhoudbaar, omdat gepaard zou. gaan met de ontbin- van de nieuwe staat Israël, voortzetting van de oorlog betekent geweldig prestige-verlies der Ver. zwakke plek in. het Ameri- t-Britse éénheidsf'ront waarbij de slechts haat vinden En. het ge- an een verscherpte tegenstelling de Mohammedaanse wereld is niet veraf me Van groot belang is, dat de regering van de Zuid-Afrikaanse Unie, volgens een telegram van Smuts aan Mosje Sjertok, de Staat Israël de facto heeft erkend. Let wel: dit is dus het eerste land van het Britse Gemenebest, dat tot deze stap overgaat en zulks betekent eei ernstige 'slag voor de Britse politiek i; Palestina. Een opfrissertje, dat Bevin* ogen wel wijder zal doen opengaan, want de kans bestaat, dat de Britse delegatie te Lake Success nu nog meer geïso leerd raakt en de Britse politiek ir het Midden-Oosten nu zal gaan verschil len van één van zijn dominions. Ook gaan er stemmen in Amerika op te komen, dat de Marshall-millioenen door Engeland worden besteed om de Ara bische legers te financieren. Men acht daar het geld van de Amerikaanse belas tingbetalers te goed voor. In verband met de reis van Graaf Ber- nadotte naar Palestina, vermelden wij nog, dat de leden van de vredesmissie gebruik' zullen maken van een gechar terd Nederlands K.L.M.-vliegtuig met de kenmerken van het Internationale Rode Kruis en van de Ver. Naties. Het vlieg tuig heeft een bemanning van vijf kop pen. de huur bedraagt 200 dollar per dag plus 250 dollar voor elk vlieguur. Zowel tot de Britse regering, de zeven Arabische staten, als de voorlopige rege ring van Israël, is het verzoek gericht de machine vrijgeleide t,e geven. Graaf Bernadotte wordt Woensdag in Parijs afgehaald. Motobécane gaat in Arnhem motorrijwielen maken De 'Arnhemse raad besloot het terrein vart het verwoeste gemeentelijk elect ri cher1 sbedrijf af te staan aan de Franse motorrijwielindustrie Motobécane voor het vestigen, van een provisorische fabriek welke nog dit jaar met de productie kan beginnen. Aan de Dr Lelyweg zal ruimte worden afgestaan voor een definitieve fabriek, waarmee vermoedelijk in 1954 wordt oe.- gonnen. In de fabriek zit voor 49 pet Frans en voor 51 pet Ned. kapitaal AUTO STORTTE VIJF METER NAAR BENEDEN. Dezer dagen is te Hulsberg (L.) een vrachtwagen van de 5 meter hoge ge meentelijke vuilnisplaats naar beneden gestort. De chauffeur W. Luyten sprong uit de achterwaarts vallende wagen, mapr werd door een klap van de deur levens gevaarlijk gewond. Hij is in het zieken huis te Heerlen opgenomen Een zesjarig jongétje, dat in de cabine bleef zit "ep geen letsel op. DE CANDIDATENLIJST DER CHR. HIST. UNIE Het hoofdbestuur van de Chr. Hist Unie wijst er ons op, dat de eerste tien candidaten der CHU vopr de Kamerver kiezingen voor het gehele land de vol gende vaste volgorde hebben: 1. H. W. Tilanus. 2. Mr J. J. R. SchmaL 3. Mr H. K. J. Beernink. 4. Tj. Krol. 5. J. de Ruiter. 6. H. Kikkert. 7. Jkvr. mr C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen. 8. Mr W. F. E. Baron van der Feltz. 9. F. H. de Wetering. 10. Mr J. W. de Jong Schou wenburg. „Spierwit" brood is 4 ct duurder dan „normaal" brood Brood, dat geheel gebakken is patentbloem (witbrood) mag per gram slechts vier cent duurder zijn dan brood van normale samenstelling. Dit brood blijft alléén verkrijgbaar op de keuzebon. Voor kleine broodjes is de keuzebon niet vereist. Om misyerstand te voorko- wijst de minister er op, dat als kleinbrood worden beschouwd broodjes van hoogstens 50 gram. Alléén voor deze broodjes gelden vrije prijzen. De zwaar dere zijn aan maximumprijzen gebon- Aschwin weer op Soestdijk Gisteren arriveerde Prins Aschwin per K.L.M. uit de V.S., waar hij verschillende universiteiten heeft bezocht, op Schiphol. Prins Bernhard haalde zijn broer per Dakota af en vloog met hem naar Soester- berg, vanwaar zij verder per auto Soestdijk gingen. Nieuwe Spaanse gezant in ons land. Emilio Nevasquez, de nieuw benoemde Spaanse gezant in Nederland, is gistere] in ons land aangekomen. Nog deze week zal hij zijn geloofsbrieven aan de Prin ses-Regentes overhandigen. ZELFS DRIE EIEREN. De twee eieren uit ons distributiebe- richt van gisteren worden zelfs drie, zo wordt officieel meegedeeld. De gunstige eierenproductie maakt dat mogelijk. Deel van Arnhem had de lucht in kunnen vliegen Tussen Arnhem en Velp, juist onder het Viaduct, hebben arbeiders, tussen niet gebruikte tramsporen, door Duitsers neergelegde bommen en mijnen gevon den, tezamen 1200 kg springstoffen. Voor dat men ging opruimen, werden in allerijl vannacht, de bewoners in de omgeving, geëvacueerd Tegen de ochtend was alles veilig verwijderd en mochten de bewo ners terugkeeren. Weggehaald werden: 4 Duitse houten mijnen, 1 Engelse bom van 1000 kg., 3 Duitse bommen van 50 en 4 pantservuisten. LAATSTE DC-6 OP SCHIPHOL. Hedenochtend is de laatste van de 7 door de K.L.M. in Amerika bestelde DC-6-vliegtuigen op Schiphol aange komen. Het vloog de afstand van 4180 ongeveer 9 uur. We hebben er dus 6 tot onze beschikking, daar er één verongelukte op Schiphol wfcrd, hield Zbndag via de B.B.C. radiorede, waarin hij verklaarde, dat de gevormde West-Europese ur'e, als sterke derde wereldmacht, de beste waarborg is aor de vrede. Generaal Eisenhower voor het kind. Generaal Eisenhower aanvaardde het ere-voorzitterschap van het comité der steun aan Europese die de klappen kreeg. Duizend gemeenterf houden op 5 "Juni reclasseringsdag Op 5 Juni zal in ruim duizend gemeen ten in ons tend reclasseringsdag gehouden worden Allen zullen dan Opgewekt worden door middel van steun en medewerking het reclasseringswerk te propageren. Er zal op die dag ook gecollecteerd woré^n en men hoopt het bedrag van verleden jaar f 260.000 te overtreffen. Ter inleiding van de actie zal minister Drees op 2 Juni een radio-rede houden. In het gevormde nationaal comité van aanbeveling hebben behalve de ministers Beel, Drees en v. Maarseveen, o. a. zit ting genomen kardinaal de Jong, ds Wes- selcjijk, praeses v/d Gen. Synode van de Ned. Herv. Kerk ds v. d. Woude, prae ses van de Gen. Synode der Gerei Kej- ken en de voorzitters der beide Kamers der Staten Generaal. In genoemde week zal over het gehele land een geschriftje worden verspreid o.a. bevattende een aanbeveling voor het reclasseringswerk van de hand van H. K. H. Prinses Juliana. Den HaagWassenaai*Leiden' gedeeltelijk per bus Door werkzaamheden aan brug bij Haagse Schouw. Met ingang van Zondag 30 Mei zal. -in verband met werkzaamheden aan de brug Haagse Schouw, de tramdienst der HTM Den Haag-Wassenaar-Leiden tot nader bericht wórden ingekort tot Haagsohe Schouw en zal het gedeelte Haagsohe Schouw-Haarlemmerstraat (haven) v.v met autobussen worden onderhouden. De autobussen vertrekken van de Haagsche Schouw naar Leiden in aansluiting op de trams van Haagsche Schouw te 6.27, 6 42. 7.10 en verder iedere 30 minuten tot 23 10, 23.45 0.15 uur. De vertrektijden der auto bussen uit Leiden (haven) zijn: 645 en verder iedere 30 min tot 22.45. 23.30, 23 55. 0.25 en geven aansluiting op de trams aan Haagsche Schouw in de richting Den Amerikaanse lening voor Indië? De directeur van de Javasche Bank. de heer Mansohot, vertoeft thans in Amerika Men vermoedt dat hij onderhandelt over een lening voor Indië Conflict in Raad van beroep voor de Perszuivering De heren Stapelkamp en Berghuis bedanken De heren A. Stapelkamp te Utrecht en dr W. P. Berghuis te Smilde namen ontslag uit de Raad van Beroep voor de Perszuivering. In een verklaring zeg gen zij: „De jurisprudentie van de Raad ontwikkelt zich in een richting, waarmee wij ons niet kunnen verenigen". Zij achten de opvatting, dat het op nemen van nationaal-socialistische en pro-Duitse publicaties aanvaardbaar is, ihdien zulks geschiedde om de uitgave van het blad te kunnen voortzetten ten behoeve van het personeelsbelang, het behoud der persen en het blijven ver schaffen aan het publiek van een „lees bare" krant, in strijd met de wet Nood voorziening Perswezen. Principieel en rechtens juist gehandeld en op de juiste wijze het belang van land en volk gediend hebben, naar hun me ning; de uitgevers, die de verschijning van hun blad hebben stopgezet, zodra dit zich, onder de dwang der vijandelijke bezetting en de van harentwege genomen maatregelen, genoodzaakt zag ook maar in enig opzicht dienstbaar te zijn of te worden gemaakt aan de nazificerïng van het Nederlandse volk of aan de vijande lijke propaganda door middel van, in het blad op te nemen publicaties. De in de bestreden opvatting 'op genomen overwegingen willen zij alp „verzachtende omstandigheden" laten gelden, mits ook wordt vastgehouden aan de zeer bijzondere verantwoordelijk heid, welke, anderzijds, in bezettingstijd de pers droeg voor het aannemen door het vólk, van een juiste nationale hou ding. Het gaat de beide genoemde heren niet om de strafmaat, maar wel om het principiële uitgangspunt. Op 9 Juni grote Rode Kruis- collecte Valt samen met een landelijke actie Naar wij vernemen zal op 19 Juni ln Den Haag een grote Rode KKruiscolleete gehouden worden, waarbij vele muziek korpsen hun medewerking zullen verle nen. Deze collecte valt in het kader' van een landelijke propagandacampagne, welke in de week van 13 tot 20 Juni plaats vindt. Het Rode Kruis zal een 9peoiale krant, „De Heraut", oplaag 22 millioen. ver spreiden, waarin doel en streven duide lijk uiteengezet is. Propagandisten zullen .wijksgewijs de huizen bezoeken en dobr middel van mondeling contact met burgerij de aandacht otf> het Rode Kruis vestigen. Reeds is de actie begonnen door. dat de uit te reiken nieuwe bon-, snoep en rokerskaarten aan de achterzijde voor zien zijn van een speciale Rode Kruis- opdruk Ook de lichte programma's van de omroepverenigingen wijden geregeld een gedeelte van de zendtijd aan het Rode Scheepsbouwer maakte voor straf een reddingboot. In de laatste oorlogsdagen is Cadzand' reddingboot verloren gegaan. Om in di behoefte te voorzien, heeft een scheeps bouwer, die voor de Duitsers werkte, als straf een reddingboot moeten maken, welke dezer dagen geréed kwam. Zij is geschikt voor 24 personen en heet „Zeeuwsch-Vlaandereri." Conflict in de bloemen handel geëindigd Vandaag fleurden de bloemenventers hetj stadsbeeld weer op. Het conflict in de bloemenhandel, dat een week heeft geduurd en tot gevolg heeft gehad, dat grote partijen bloemen naar de mestvaalt verdwenen, is van morgen geëindigd. Om half elf heden-' ochtend werden op alle veilingen in den lande weer bloemen verkoéht en de bloe menventers fleurden het stadsbeeld met hun kleurige en geurige waar weer op Beide partijen in het conflict hebben besloten onmiddellijk besprekingen te openen, welke de grondslag moeten vor men voor .een hechte samenwerking in de toekomst. Het belangrijkste punt is daar bij' wie de verhoogde 2 pet omzetbelas-, ting moet betalen, de Veiling of de bloe menhandelaren, die het bedrag dan weer aan het publiek mogen doorberekenen Van de Westlandse snijbloemenveiling te Honselersdijk wordt gemeld, dat tot de volledige oplossing van het conflict de 2 pet omzetbelasting door de koop lieden zal worden betaald Kampbeul „Ome Keesje" krijgt 15 jaar De 59-jarige Duitser W. F. Gerbsch, bijgenaamd „Ome Keesje", tegen wie de doodstraf was geëist, wegens zijn beest achtig optreden in- het kamp Zöschen. is heden door het A'damse B.G. tot 15 j. (m. a.) veroordeeld. ZUIVERING VAN HET BEDRIJFS LEVEN (DRUKKERIJEN). De zuiveringsraad voor de papier- en grafische industrie te Den Haag, heeft aan D. J. Vlasveld, vennoot van een Rotterdamse drukkerij, verboden gedu rende 5 jaar een leidende functie uit te oefenen. B. M. Groenemeyer, firnjant de Utrechtse drukkerij „Tampon", werd voor een jaar ontzet. H. M. F W Prell, uitgever-journalist, te Voorburg, werd eveneens voor een jaar de uitoefe ning van zijn beroep ontzegd. J. P. van Dijk, te Wassenaar,, directeur van de N.V. Schenker en Co., kreeg ontzetting als leider van een bedrijf voor 3 jaar. Alle ihgaaüde op 27 April j.L De cen trale zuiveringsraad voor het bedrijfs- leveh heeft de uitspraken bekrachtigd. Abe gaat niet mee naar Noorwegen Elftal wordt Woensdag pas samengesteld Abe Lenstra, de grote man in het Ne derlands elfta, zal wegens een opgelopen blessure aan zijn knie op medisch advies de wedstrijd tegen Noorwegen, morgen avond, niet meespelen. Daar de reserve Temming (DOS) ook geblesseerd is, zal de ADO-speler Clavan de reis naar Noorwegen meemaken. Het elftal wordt eehler morgen pas samengesteld. Woensdag a.s. gèeft de VARA o' versum I een reportage van de voetbal wedstrijd van vijf voor half zeven to' half negen. Reporter is ir A. van Em- Het Noorse elftal is als volgt samen gesteld: Torgensen; Saksvik en Holm- berg; Sundblad, Svendsen en Spede- yold; Thoresen, Kvammen. Wang-Soe- rensen. Karisen en Dahlen. Colorado-kevers in Engeland. Pp een veld in Jersey heeft men dui zenden colorado-kevers aangetroffen, ver. moedelijk afkomstig uit Frankrijk en door het water aan land gebracht De 14-jarige Franse violist Christian Ferras, die aan een indrukwekkend* reeks reeds behaalde onderscheidingen nu ook nog die van de le prijs van hei Internat. Muziekconcours te Scheveningen heeft toegevoegd. Twee eerste prijzen voor viool toegekend Een 14-jarige Franse jongen schittert in het Kurhaus (Van onze Kunstredacteur) Op^het gisteren in het Kurhaus gehou den concours voor viool werden twee eerste prijzen toegekend en wel aan de Poolse violist- Michal Szwalbe en aan de Fransman -Christian Ferras. Beidéh' krij gen dus ƒ2000, terwijl Ferras, als de jongste deelnemer die dooc de voor selectie kwam, van de gemeente 's-Gra- venhage ƒ200 en een medaille ontvangt De tweede prijs (ƒ756) werd toegekend aan de 21-jarige Hongaarse violiste Elisa Cserfalvy De Nederlander Theo Olof kreeg de zilveren medaille en de Oosten rijker Hedi Gigier en de Nederlander Herman Krebbers beiden de bronzen medaille. Michal' Szwalbe werd geboren op 27- 10-1919 te Radom (Polen) en ving op 13-j. leeftijd zijn studie aan op lTScole Supé rieure de Musique van Varsovie onder prof. M. Frenkel. Na bij George Enesco en Pierre Monteuxte hebben gewerkt werd hij eind 1936 toegelaten tot het Conservatoire Nationale te Parijs in de klas van Jules Boucherit. waar hij in 1938 enkele prijzen kreeg (o.a. de Prix de Sarasate) Van Oct. 1944 neemt hij een belangrijke plaats in het Zwitserse muziekleven in.. Christian Ferras werd geboren op 17 Juni 1933 te Touquet (Fr.) en kreeg op 6li-j. leeftijd, de eerste lessen van zyn vader, een leerling van Marcel Chailley Nadat Urk zijn weg naar het vaste land onlangs voltooid heeft gekregen, ziet het volgende maand ook de opening van een nieuwe visafslag tegemoet. Op de achtergrond het gebouw. DAT 70 Ned. kunstenaars, lijk letterkundigen, min. Beel om mede werking verzochten om te komen tot de erkenning van de staat Israël. DAT in 1947 in Arnhem 224 (v. j. 823) fietsen werden gestolen en slechts 6000 (v. j. 50.000) zwarte sigaretten in beslag werden genomen. DAT na vijf jaren eindelijk weer veel ansjovis op de Schelde wordt gevangen, doch door mislukking van de export de prijs van 1 tot ternauwernood 0.20 per kilo daalde. DAT Verschure en Co's scheepswerf en machinefabriek te A'dam uit het winst saldo van ruim ƒ300.000 op de pref. en gewone aandelen resp. 7 (onv.) .en 8 (6) pet uitkeert. DAT uit de Maas te R'dam het lijk Is opgehaald van de op 19 Mei te water ge raakte 26-j. classificeerder M. D. Baart. DAT de parochie Waalwijk pastoor Van Brekel t. g. v. zijn zilveren priesterfeest 10 000 heeft geschonken voor de beschil dering van de kerk. DAT 27 en 28 Juni de Ned. Bruckner- een conferentie zal houden te Bos- DAT te Utrecht vanochtend de eerste verkeerscontrólerit-door-vrijwilligers be gon. DAT de Esso-R'dam vandaag naar Aru- i is vertrokken en de Esso-Den Haag 30 Mei te R'dam wordt verwacht. DAT de A'damse hooglerares dr A. Charlotte Ruys.uit Amerika een hoéveel heid promizola, een nieuw praeparaat voor de bestrijding van tuberculose, mee- DAT het uitbreidingsplan Beverwijk- centrum, omvattende 6200 woningen, door Ged. Staten is goedgekeurd. DAT de Legertentoonstelling te A'dam zowël als te Den Haag voorlopig is uitge steld. DAT men de lijken van alle in 1940 hier te lande gesneuvelde Franse militairen wil overbrengen naar Kapelle, waar er reeds 70 rusten. DAT ondanks de dreiging van Ged. St. met inhouding van de bijdrage uit het gemeentefonds de Woensdrechtse raad voor de d^rde keer weigerde straatbelas ting in te voeren. DAT de R.K. "Ver. voor Werkgevers in de metaalnijverheid te Valkenburg (L.) haar 30-j. bestaan vierde en het Kamer lid dr Kortenhorst al die tijd secretaris is geweest DAT van 25 Juli enige Ned. burge meesters de gast zullen zijn van Belgi sche burgervaders, die worig jaar Sept. in ons land vertoefden. DAT als antwoord op een bezoek van 26 Deense politiemannen aan Nederland, thans 26 Ned. politiefunctionarissen in Kopenhagen verblijven. DAT de Int. Gew. Betonbouw te Breda op 1 Juni overgaat tot uitgifte van f 600.000 aan gewone aandelen van f 200, uitsluitend voor oude aandeelhouders. DAT 12 Londense buschauffeurs en bestuurders van de ondergrondse zich ge durende 14 dagen op de hoogte' zullen stellen van de Nederlandse transportmid- DAT tot burgemeester van Loon op Zand is benoemd de burgemeester van Drunen, mr R. J. Th. van der Heyden. DAT morgen het echtpaar G. Sj. Ponne- A. Bokma te Langezwaag (Fr.) 60 j. en op 28 Mei het echtpaar A. v. d. Werf-D. Vènema te Sneek 55-j. getrouwd zal zijn. DAT voor het Bossche B. G. IQ j. m.a. werd geëist tegen de 36-j. P. J. van Eyk uit Sterksel wegens verraad van twee il legale werkers. DAT in Middelburg door twee Noorse officieren een film vertoond is van de authentièke gevechten tussen Westkapel- le en Domburg.. DAT O.I.V. prof. dr J. P. Kleiweg de Zwaan een comité is gevormd voor hulp aan gevluchte Tsjechen en Slowaken. die in Duitse kampen vertoeven. DAT dieven gedurende de Zondag ge houden Maria-omdracht te Nijmegen, een groot schoenenmagazijn plunderden en voor f 2000 meenamen DAT binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend tot ratificatie van de in de afgelopen winter te Washington ge sloten internationale tarwe-overeenkomst. DAT in de vacature-E van Ruller tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland voor de A.R partij benoemd verklaard is J P. Kögeler te Zwijndrecht. nadat A. Hogeweg te R'dam had bedankt- Comm. schroeven in Finland weer aangedraaid In Helsinki gingen de bootwerkers in staking Tengevblge van het ontslag aan de ^communistische minister, Leinó, neemt in geheel Finland de communistische druk op de Finse regering en president Paasi- kivi toe. De Finse Volkdemocratische partij, bestaande uit communisten en linkse socialisten, heeft reeds een comité van actie opgericht, teneinde te voorko men. dat er wijzigingen in het kabinet worden aangebracht vóór de algemene verkiezingen. Volgens Reuter zijn de po litie en het leger te hulp geroepen. Vol gens het persbureau Tass heeft Leino te Helsinki een menigte van dertigduizend personen toegesproken en verklaarde hij, de functie van .minister van Binnenlapdse Zaken niet aan de saactie van de réchtse Sociaal-Democraten te zullen afstaan. De havenarbeiders te Helsinki hebben be sloten in staking te gaan uit protest te gen het ont§lag van de communistische minister Leino en in de belangrijkste ha vens lagen vandaag dan ook inderdaad het scheepvaartverkeer stil. De stakers maakten slechts uitzondering voor een Russisch schip, dat onmiddellijk gelost werd. D Finse regering is reeds begon nen soldaten ih het bootwerkersvak in te wijden, terwijl op een militair terrein soldaten worden opgeleid voor een spoed, cursus laden en lossen. In Belgrado onteigende de staat 1150 winkels. In de Joegoslavische hoofdstad Belgrado werden m de afgelopen drie dagen 1150 kleinhandelwinkels onteigend door de VIER EN TWINTIG MAAL VETO VAN GROMYKO. De Sovjet-Unie heeft het recht van veto weer eeni misbruikt. Gromyko zei giste ren ..neen" bij de oprichting van een com missie van onderzoek betreffende de ge beurtenissen in Tsjechoslowakije Gro myko heeft nu reeds twee dozijn veto's voor zijn rekening genomen. Zo'n aap van een jongen Een zevenjarige Japanse jongen is voor 10 jaar uit zijn dorp verbannen. Hij had een Vuurtje gestookt, waaruit zo'n grote brand ontstond, dat 41 huizen in de as werden gelegd. MESSERSCHMIDT KRIJGT 2.000 MARK BOETE Prof. Willy Messerschmidt, de Duitse vliegtuigontwerper, is door een zuive ringshof te Augsburg tot 2000 Mark boete veroordeeld. Hy werd bestempeld als een meeloper van de Nazi's, die ech ter niet heeft deelgenomen aan Nazisti sche politieke activiteit. Sigarettenkoning kocht Goering om Philip Reemtsma. de vóóroorlogse Duitse sigarettenkoning. verscheen gis teren voor een Duits gerechtshof. Hij werd er van beschuldigd Hermann Goe ring omgekocht te hebbenwnet 3 millioen mark ofn een onderzoek der belastingen te voorkomen. Radio-Berlijn vlagde zwar^-rood-goud. Voor de eerste maal sedert vijftien jaar, heeft de zwart-rood-gouden vlag, de kleuren van de Weimar-republiek, ge wapperd op een overheidsgebouw te Ber lijn. nl. op „Radio-Berlijn'' dat onder Russische controle staat. In 1942 ging hij naar het Conservatoire de Nice en verwierf in 1943 de 1ste prijs voor viool (classe Bistesi). Op 9-j. leef tijd speelde hij reeds met orkest de Ro mance van Beethoven. In 1944, toen hij op het Parijse conservatorium was, kreeg hij de Prix d'Excellence. de le prijs de Musique de Chambre en de ere-prijs van de stad Nice. In 1946 werd hy nog twee maal onderscheiden (classe Benedetti en classe Calvet). Ainbaehts- en Nijverheidstentoon stelling wordt zeer verzorgd Op 17 Juni gaan de deuren op Houtrust open. Sinds de eerste publicatie is er over de grote Internationale demonstratie van ambachts- en nijverheidskunst, die van 17 Juni tot 15 Juli in de Hoütrusthallen te Den Haag gehouden wordt, niet veel meer gepubliceerd, dan een bezwaar tegen de grote hoeveelheid hout, die deze expositie zou verslinden. Op een, heden morgen, gehouden persconferentie, is meegedeeld, dat 80 a 90 procent van het te verbruiken hout weer teruggaat na*r de wederopbouw, en opniéuw verwerkt kan worden. y Wat de tentoonstelling zeli betreft: De medewerking van de voornaamste Ne derlandse artisten, ambachtslieden en nijverheidskunstenaars staat thans vast. Voor het eerst zal hier een vruchtbare vorm van samenwerking* tussen industrie en handwerk te zien zijn. Alle afdelin gen zijn in vol bedrijf en jeugdige be zoekers zullen er kunnen zien. wat er voor het kennen van een vak nodig is en welke vooruitzichten het biedt. Vandaar, dat ook het departement van Onderwijs achter deze gebeurtenis staat. Zeven nijverheidsscholen zullen er de monstreren. De Indische afdeling zal Balinese nij- vecheidskunst, Indische dansen en een, door de Diergaarde Blijdorp in Rotter dam verzorgde plantentuin, te zien geven, die met een groot aantal exotische vogels gestoffeerd is. De toegangsprijs is op één gulden ge steld. Er zullen evenwel een aantal po pulaire dagen ingelast worden en de schooljeugd zal collectief de tentoonstel ling bezoeken, tegen een prijs van een kwartje per kind. AFSCHEIDSCOLLEGE PROF. KRA NENBURG Prof. mr A. Kranenburg, aan wie eer vol ontslag is verleend als hoogleraar aan de R. U. te Leiden, zal Maandag a.s. om 4 uur zijn afscheidscollege geven in het Academiegebouw. Ze was hem de baas Mevrouw Mita Hayakawa, een dame van 70 jaar, is tot burgemeester van het Japanse Kobe gekozen. Haar tegencan- didaat was een man van dezelfde leef tijd. Luchtverblnding Alaska-Tokio. Een Amerikaanse B 29 is uit Alaska op het vliegveld Jodota. bij "Tokio, aangeko men. Het gaat hier om een technische proefneming met toestellen voor het Oceaanverkeer tussen Alaska en Japan. Duitse naii-piloten aan Egyptische ifjde? In Joodse militaire kringen beweeit men. dat zich onder de lijken der vyf piloten van de Egyptische vliegtuigen, die werden neergeschoten te Haifa, het stoffelijke overschot van twee Duitse nazi-piloten bevond. Stemt op Truman! President Truman gaat in Juni een vei- kiezingsreis door de Ver. Staten maken; hij zal vijf grote redevoeringen houden te Chica'go, Omaha, Seattle, Berkely en Los Angeles. Truman zond een boodschap aan het Congres, ter verbetering van de sociale wetgeving. Wat wil de president? Ver hoging met 50 pet van de ouderdoms pensioenen voor vrouwen ingaande op 60-jarige leeftijd en het pensioen voor mannen en de werklozensteun nog ver der uitbreiden. Te Batavia is een vertaalbureau om belangrijke Nederlandse boeken in het Indonesisch (de gemoderniseerde op grondslag van het Maleis opgebouwde taal) over te brengen. WEERBERICHT Veel beivolhing De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met tijdélijk enige regen. Veranderlijke wind. Op de meest* plaatsen iets minder koud. vooral des nachts. ZON EN MAAN. 26 Mei. Zon op 4.32, onder 20.42; maan op onder 6.37. 29 Mei laatste kwar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1