Jlirutttr geihsdft (iourant Joden willen Jeruzalem als een tweede Stalingrad verdedigen Wist U 19. >El MAANDAG 24 MEI 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103, Tel Dir et) Red 20408; Tel Adm. 22710. ABONN ƒ3.90 per kwartaal, 1.30 per maand, ƒ0.30 per week. ADVERT.: ƒ0.15 per mm GIRONO 58936. HOOFDRED.: Dr E. Diemer. CHEF-RED.: H. W J Enserink. DIRECTIE: F. Diemer. Negen en twintigste jaargang No. 7516 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „5tflnfüüstirb Is oheMewn myn bert in tegr'tm „Willem Ruys"-bouwers opgelet ZIE PAGINA 2 Order „staakt het vuren" van Veiligheids raad door Arabieren gene: egeerd Terwijl de strijd in Palestina op verbitterde wijze wordt voortgezet en de Egyp tische luchtmacht zelfs het Britse vliegveld Ramit David, op 50 km van Haifa, heeft aangevallen, hebben de Joden zich bereid verklaard, het bevel „staakt het vuren" van de Veiligheidsraad op te volgen, mits de Arabieren hetzelfde doen, maar deze hebben hierop in negatieve zin gereageerd. Het antagonisme inzake de Palestijnse kwestie tussen Amerika en Engeland tracht men door diplomatieke onderhandelingen te overbruggen. De oorlog op de drié fronten wordt wisselende krijgskans voortgezet de Joden hebben verklaard, dat Jeruza lem als een tweede Stalingrad zal wor den verdedigd. Het Egyptische leger heeft nu contact te Bethlehem met het Trans-Jordaanse legioen van koning Ab- doellah. De aanval van de Egyptische luchtmacht op het reeds genoemde Britse vliegveld kwam neer op het verlies van vijf Egyptische Spitfires, maar ook aan Britse zijde vielen doden en gewonden te betreuren. Andere sensationele feiten zijn voorts, dat Thomas Wasson, de Ame rikaanse consul-generaal, getroffen werd door mitrailleurvuur, toen hij op weg was naar het Franse consulaat en hij in het Hadassah-ziekenhuis is overleden. De leider van de Roode Kruis-delegatie, Jacques de Reynier, werd door Arabie ren uit zijn auto gesleurd en mishan deld. terwijl de Zwitserse verpleegster, Florence Cousin, te Tel-Aviv door een Arabische kogel zwaar aan het hoofd werd gewond. Zij werd door een Joodse arts geopereerd en verkeert thans buiten gevaar. C Inmiddels heeft de Veiligheidsraad een order om het vuren te staken aanvaard. Bij de stemming over de resoluti den Ruslandn j 1 dig, terwijl Warren Austin heeft aange kondigd, dat de Ver. Staten verdere maatregelen zullen eisen, indien de order et vuren te staken, niet wordt nage komen. Hij heeft er tevens op aange drongen, dat de Veiligheidsraad in de toestand, zoals die zich thans in Pa lestina aftekent een bedreiging voor de wereldvrede zal erkennen. De regering de Staat Israël heeft prompt een order „Staakt het vuren" uitgevaardigd, geldende voor alle fronten, maar op con- i de Oekraine zich afzij- Ook overheidspersoneel wil de E.V.C. verlaten De uittocht uit de EVC houdt aan. Na het hotelpersoneel heeft thans ook een viertal hoofdbestuurders van de groep Overheidspersoneel, o.w. de heer H. Wagemans uit Den Haag, een oproep tot <le leden gericht ^>m de EVC wegens haar communistische gezindheid de rug toe te keren en medewerking te verlenen aar een politiek onafhankelijke centrale var overheidspersoneel, welke reeds in wor ding is. Omtrent het .uittreden van het hotel personeel deelt het hoofdbestuur van dc EVC mede, dat de organisatie blijft voortbestaan en er een nieuw hoofdbe- 6*.uur zal komen- Noord- en Zuidholl. Redding Mij redde meer dan 7000 personen Plannen voor een nieuwe reddingboot van het type „Insulinde". In 1947 werden er door de Noord- ei Zuidhollandse Redding Maatschappij to II Dj taal 71 diensten op zee uitgevoerd, waar- U lu bij 58 personen konden worden gered. Daarmede kwam het totaal aantal red dingen, sedert de oprichting, op 1 Jan. 1948 op 7155. Het jaarverslag meldt verder dat 8f3 Katwijk aan Zee een motorstrandred- dingboot, de „Baron Kattendijke" in bouw is. Het volgend jaar zal vermoede- liik. om dienst te doen van Katwijk uit, motorreddingboot op stapel gezet worden. Bovendien moeten er'nieuwe boothuizen, ad f 50.000 gebouwd worden, o.a. te Katwijk aan Zee en Noordwijk san Zee. De plannen voor een nieuwe zelfrichtende motorreddingboot van ÓHicSf type „Insulinde", welke f 180.000 kost, zijn in bewerking. Het nadelig saldo van de Mij. bedraagt ruim tien duizend gul- Keuze „Moskou of Rome" ziet de Kerk als een wereldse verzoeking Kanselboodschap van de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk KE In deze kwieke uniform gaan Britse deelneemsters naar de Olym pische Spelen: witte japon en schoe nen. jasje donkerblauw, de Engelse vlag op baret en borstzakje. Als er nu ook nog maar medailles op komen! *t Prinselijk Paar lid van c Wegenwacht Onlangs heeft een der ANWB-wegen- Wachters de eer gehad Prins Bernhard, wiens wagen panne had gekregen, bij te •taan. Het euvel was snel hersteld. Thans hebben Prinses-Regentes Juliana er Prins Bernhard zich als lid van de We genwacht laten inschrijven. Prof. dr J. P. de Vries op 10 Juni vrij Het Haagse tribunaal heeft vanmorgen geadviseerd prof. dr J. P. de Vries uit Leiden internering op te leggen 1 jaar en 8 mnd., eindigend op 10 Juni 1948, benevens ontzetting uit de kiesrech ten. ditie, dat de Arabieren hetzelfde doen, hetgeen zij eahter geenszins van plan zijn. De order zou vanavond om 8 uur plaatselijke tijd van kracht worden. Ter wijl een hechte samenwerking tussen Amerika en Engeland op internationaal gebied een eerste voorwaarde is, met het oog op de Russische tegenstander, blijkt er tussen beide landen wrijving over Palestina te bestaan. Teneinde een com promis te bewerkstelligen, heeft Bevin besprekingen gevoerd met Lewis Dou glas, de Amerikaanse ambassadeur te Londen, en heeft tegelijkertijd een onder houd plaatsgehad tussen de onderstaats secretaris van Buitenlandse Zaken, Ro bert Lovett en de Britse zaakgelastigde, sir John Balfour. De Britten staan op het standpunt, dat men de Arabische landen te vriend moet.houden, teneinde het Mid den-Oosten te behoeden voor het com munisme. Als zodanig becritiseerden zij de haastige Amerikaanse erkenning van de Staat Israël. Anderzijds heerst er in Amerika verontwaardiging over de Brit se militaire steun aan de Arabieren. De Ver. Staten hebben weliswaar het embargo op wapenleveranties naar het Midden-Oosten nog niet opgeheven, maar deze kwestie zal aan de orde komen, tij dens een conferentie, welke morgen tus sen Truman en dr Chaim Weizmarm, de president van Israël, zal plaatsvinden. De Hollandia-roeiwedstrjjden te Alphen werden Zaterdag beëindigd. De „Jonge Acht" van „Njord" te Leiden won haar nummer met grote voorsprong op „Nautilus" en „Laga". Temidden van de verschrikkingen der oorlogsjaren is in verschillende bood schappen van onze kansels gezegd, dat de nat-soc. levens- en wereldbeschouwing in lijnrechte strijd is met het Evangelie van Jezus Christus. Even klaar en duidelijk moet van de kansels wordien verkondigd, dat ook het communisme, zoals het in onze dagen uit Moskou aan de volkeren wordt opgedrongen en zich in zijn gewe tenloze methoden doet kennen, in lijn rechte strijd is met dit Evangelie. Het communisme heeft zijn wortels in een volstrekt verwerpelijke leer en zoals het thans optreedt eist het totale gebonden heid aan menselijke machten, welke zich niet onderwerpen aan God, maar zich in satanische hoogmoed stellen in de plaats van God. Het huldigt ongebreideld ge weld, Elke totalitaire binding aan een mens of mensen, al zou deze zich in christelijk gewaad verbonen, moet door de Kerk met grote stelligheid worden verworpen en de Kerk der Hervorming ziet de drang om te kiezen „Moskou of Rome" als een wereldse verzoeking. 'De dreiging en verzoeking van alle demo- ndeën, ook als deze zich in de Kerk van Christus laten gelden, moeten worden! weerstaan en het moet blijken, dat zij die tot deze Kerk behoren, in woord en daad van betere dingen getuigen zijn- Het moet ons tot zonde worden, dat wij, Christenen, de Bijbel hebben laten terugdringen uit het openbare leven en daardoor mede ver- antwoordelijk zijn, dat er plaats is ge maakt voor allerlei heidense idiologieën. Daarom klinke met vernieuwde ern oproep van Jezus Christus in de kerken „Bekeert U, want het Koninkrijk der He melen is nabij gekomen". Onvervaard onverschrokken spreke de Kerk, omdat zy aller zonde vijand moet zyn, niet al leen tegen het communisme, maar tegen elke vorm van samenleving, waarin arbeid koopwaar wordt en de mens winstbejag is prijsgegeven, ja tegen elke boosheid, waarin de zonde van de God losgeslagen mens zich openbaart. Deze boodschap gaat uit tot allen, ook tot hen, wier leer en praktijken de Kerk be strijdt Ook de zeer bijzondere nood het oude volk Israël moet de speciale aandacht der Kerk hebben. In deze dagen moet het klinken door alle volkeren der wereld Erken Christus als Uw Hoofd en Heer, anders zult gij geen dageraad heb ben" en dan kunnen we met opgestoken hoofd de luisterrijke openbaring va: zus Christus verwachten. Dit is in het kort de Kanselboodschap, die gisteren in alle diensten van de Ned. Herv. Kerk namens de Gen. Synode werd voorgelezen. TROEPENSCHIP „GROTE BEER" 26 MEI TE AMSTERDAM. Het tröepenschip „Grote Beer" wordt omstreeks 26 Mei te Amsterdam wacht. Aan boord bevinden zich ruim 100 demobilserenden, afgekeurden verlofgangers. Onder hen bevindt zich ook het Ie bataljon van het reg. jagers. Koningin neemt eerste maanden volledig rust De particuliere secretarie van H. M. de Koningin deelt in antwoord op vele vragen, die de Koningin bereikt hebben, mede: In de eerstkomende maanden is de Koningin voornemens van de haar thans geboden gelegenheid om, ontheven het regeringsbeleid, algehele rust te vinden, volledig gebruik te maken. Later hoopt zij nog vaak blijk te kun- en geven van haar grote belangstelling oor hetgeen op tal van gebieden door het Nederlandse volk wordt verricht. Morgenavond Prinses Regentes voor de radio De Prinses-Regentes, H. K. H. Prinses Juliana zal zich morgenavond oi ere-voorzitster- van de Ned. afdeling de „United Nations Appeal for Chil dren" ((UNAC) in een radiorede richten tot het Nederlandse volk. Hoe men millionnair kan ivorden De schooljeugd te Neer (L.) heeft het aantal liters gevangen coloradokevers opgevoerd van 96 tot 139. Daar een liter 3600 kevers bevat, zijn door deze actie dus ruim een half millioen kevers ■delgd. De schooljeugd kreeg bijna f 700 voor haar moeite uitbetaald, n.l. f 5 per liter, welke beloning van Overheids wege wordt vergoed. De recordhouder verzamelde alleen 15 liter of 54.000 ke- Wegens het aanvangen van het spuitseizoen is de actie thans beëindigd. "Onduldbare bemoeizucht der Commissie van Drie Stokebranden zfln verbonden aan de republ. delegatie. De Commissie van Drie heeft zich op ergerlijke wijze gemengd in oi vereiniteit door opheldering of kenning van onwettig optreden der Ne derlandse autoriteiten te Batavia te langen, omdat er huiszoekingen zijn richt bij twee aan de repubL delegatie te Batavia verbonden personen. De eerste Boediardjo, de leider der pro-republi keinse propaganda, op Nederlands gebied, i op zich zelf al onbegrijpelijk, dat deze bij de delegatie is. De tweede, Taufik Salim, een zoon van Hadji Salim, werd gearresteerd doch vrijgelaten. Beiden hebben nl. onruststokers geher bergd. Toen onze delegatie bespuwd werd, deed de Commissie niets. De repu bliek wil de huiszoekingen gebruiken oir mislukking der onderhandelingen uit te lokken, doch zal zich zelf dan in de vingers snijden, want het hoofd Interim-Regering, de heer Adboelkadir, heeft verklaard, dat de Indonesiërs zeei wel in staat zyn, zonder de hulp var Djokja een stevig» federatie op te bou- en dat. men niet eeuwig op Djokja kan wachten. Bovendien leed de repu bliek een ernstige nederlaag "door besluit van Oost-Indonesië om deel te nemen aan de conferentie van deelstaten te Bandoeng in weerwil van de machtige republikeinse organisatie in Oost-Indo- nesië, de Gapki, die onder leiding staat van de parlementsvoorzitter Mononutu. Deze laatste wil niet naar Bandoeng en laat zich „wegens drukke werkzaamhe den" excuseren. Hij weigert dus liever niet- De Gapki kreeg een flinke knauw door het uittreden van de onderministers Doko en Tatengkeng uit die organisatie. Vandaag moeten de Commissie van Drie en de delegaties weder van Batavia naar Djokja vertrokken zyn. In Vlissingen waren de kleuters niet veilig Van 19 kinderen werden kleren op de rug stukgesneden. De bevolking van Vlissingen ls de laat ste dagen door een zonderling individu in opwinding gebracht. In niet minder dan 19 gevallen werden n.L de kleren van 3 a 4-jarige kinderen op de rug, vermoedelijk met een scheermesje, stuk gesneden. Soms kregen de kleuters vrij diepe sneden in de rug- Dit alles ge beurde, terwijl zich steeds andere kinde ren in de nabijheid der kleine slacht offers bevonden. Toch was het moeilijk te gaan, wie door deze krankzinnige nie bezeten was. Dank zij de hulp i de politie echter kon een alleenwo nende gescheiden vrouw aapgehouden worden tegen wie verdenking rees, omdat zij kort geleden een pakje scheermesjes had gekocht. Zij is gearresteerd omdat zy dit ontkende. De opwinding werd voornamelijk veroorzaakt, doordat de bewoners elkaar gingen verdenken. Zes kleutesÉ hadden verwondingen opge lopen. Eieren, zeep en soda op de bonnenlijst De bonnenlijst van a.s. Donderdag zal 2 eieren, 250 gram zachte zeep en 250 gram soda aanwijzen. Wat de zeep- en soda betreft: D en E-kaarten krijgen dub bele rantsoenen. Een bet-overgrootmoeder van 85 jaar In de burgerlijke stand van Zaltbom- mel werd dezer dagen ingeschreven Grietje van Willigen aU dochter van K. van Willigen en Antje Boon. Het ls een telg van het vijfde nog in leven zijnde geslacht en de jonge wereldburgeres be zit in Grietje Boon—Kooyman een 39- jarige grootmoeder die in Amsterdam woont, in Berdina Koopman—Blom een 63-jarige overgrootmoeder en in Grietje BlomTer Brugge een 85-jarige bet-over grootmoeder, belde laatsten in Zaltbom- mel woonachtig. Borden stegen tot het vijfvoudige van de vastgestelde prijs Nu het serviesgoed van de bon is blijkt toezicht op de prijzen niet overbodig te Op een van de Amsterdamse markten werden borden van 22 cent voor f 1.25, ontbijtserviezen van f 14.14 voor f 37.50, dejeuners van f 1.13 voor f3.95 verkocht en nog veel ander serviesgoed ver boven de toegelaten prijs. De goederen bleken afkomstig winkeliers uit Maastricht en Valkenburg (L.). Tegen tien personen werd proces verbaal opgemaakt, terwijl de hoofdda ders, M. uit Valkenburg en H. uit Am sterdam, werden ingesloten. eens niet door schilders aankwam, maar door 'n wegge- op het VUC-terrein de overdekte tribune plus duizend kussens vernielde- Overdekte tribune van het Haagse v.u.c door vuurzee verwoest Onvoorzichtige roker liet gisteren een peukje vallen (Van een onzer verslaggevers) Zou de brandweertentoonstelling op Houtrust het vuur „aantrekken", zo vroegen af, toen hedenmorgen het bericht binnenkwam, dat brand was uitgebroken op het Haagse VUC-terrein aan de Spoorbaan A'dam—R'dam. Het Ujkt er wel veel op. Een der tribunes is geheel afgebrand en ook een duizend zitkussentjes zyn een prooi der vlammen geworden. Verzekering dekt de schade. vlammen geworden, alsmede een motor- sproeimachine en een motormaai-appa- Toen hedenochtend een VUC-lid om 8 uur over de Schenkkade naar de binnen stad reed. zag hy, tot zijn grote schrik dat vlammen hoog oplaaiden uit een van de twee overdekte tribunes aan de Wes telijke zijde van het terrein. Na alarm geslagen te hebben, waren onmiddellijk twee motorspuiten van het Rijswijkse- plein en een materiaalwagen ter plaatse en met twee stralen werden de vlam men bestreden. Na een kwartier was het gevaar voor uitbreiding voorkomen, maar de tribune was totaal afgebrand. Er restten nog slechts verkoolde balken en smeulende planken Men neemt algemeen aan, dat een be zoeker van de wedstrijd, van gisteren, een brandende sigaret heeft weggegooid, welke door de planken naar beneden is gevallen. Onder deze tribune worden na afloop van de wedstrijden, zitkussentjes, welke verhuurd worden, opgeborgen. De gehele nacht hebben de kussentjes waar schijnlijk liggen smeulen en pas van ochtend, toen het vuur de planken van de tribune bereikte, sloegen de vlam men eruit. Een duizendtal van deze kus sentjes zijn eveneens een prooi van de C.V. „Wegtransport" kring Leiden bijeen Er komt een televisie-zender te Hilversum Over 80 km wordt al ontvangen. Philips' experimentele televisieuit zendingen, welke geregeld 2 3 maal in de week te Eindhoven over een afstand van 35 km plaats vinden, blijken de amateurontvangers goede resultaten op te leveren. Zelfs een Utrechtse ama teur, de PTT-man Cor Jansen, is erin geslaagd, by egale bewolking, het beeld op zijn eigen apparaat, over een afstand van 80 km, op te vangen. Binnenkort zal er een tweede Philips televisiezender te Hilversum worden op gesteld, zodat men ook in het Noorden van het land kennis zal kunnen nemen van de experimenten. Voorts zal Philips in Noorwegen, Zwe den, Frankrijk en Spanje gaan demon- Vragen rond de nieuwe organisatie In „De Harmonie" te Leidën vergaderde Zaterdagmiddag de c.v. „Wegtransport", kring Leiden ter bespreking vooral van de nieuwe organisatie, die onlangs mede onder invloed van de overheid in grote lynen tot stand kwam. Het belang van een hechte en zo groot mogelijke organisatie kwam ook tot uit drukking in de mededelingen, die de heer P. de Vrij, voorzitter van de afd. Z.- Holland, de vergadering kon doen. Het bleek n.l., dat men in het vervolg via „Wegtransport" 20 pet. korting zou kun nen krijgen op het verzolen en coveren van banden. Verder overweegt men stap pen te doen, voor wat betreft de import van oliën en de levering van nieuwe banden. Enkele leden protesteerden tegen de prijzen, die voor het vervoer van witte steen worden betaald. Hetgeen voorzit ter W. Slootweg deed opmerken, dat er over het algemeen nog te weinig gebruik werd gemaakt van de bemiddeling der vereniging. Over de nieuwe organisatie? een com binatie van de vakgroepen „Wegtrans port" en daarom N(ationale) Organisa tie) B(eroepsvervoerders) „Wegtransport" geheten, ontspon zich een heftig debat. Vele leden bleken bezwaren te hebben tegen de vakgroep als partner. Anderen DAT de Philitefabriek van Philips te Eindhoven, welke een der grootste op dit gebied in Europa is, Zaterdag 25 jaar bestond. DAT ter bescherming van de in Zuid Limburg nog in het wild groeiende or chideeën de Maastrichtse raad een pluk en vervoerverbod van deze bloemen zal afkondigen. DAT Sluis een comité van het Belgi sche Rode Kruis ontving en de Comm. d. K., jhr. de Casembroot, de dank van West-Zeeuws-Vlaanderen vertolkte voor de na de bevrijding ontvangen steun. DAT twee afnbtenaren van de centrale dienst voor in- en uitvoer te Den Haag, de R- en V. gearresteerd zijn verdacht geld te hebben aangenomen voor het af geven van invoervergunningen. DAT burgemeester W. P. Everts var Sevenum (L.) 31 Mei zijn zilveren jubi leum viert. DAT schiilkinderen nabij Bronbeek te Arnhem 12000 oranje gladiolenbollen hebben geplant t.g.v. de jubileumfeesten. DAT het Utrechtse raadslid dr Groene- weg (comm.) op last van de C.P.N. zijn zetel ter beschikking heeft gesteld gens belediging van een vrouwelijk raadslid. DAT de uitgeversmij BoomRuygrok te Haarlem t.g.v. haar 50 j. bestaan prijsvraag voor kinderboeken heeft uit geschreven met f8000 aan pry'zen e inzending op 1 Sept. a.s. sluit. DAT de Hypotheekbank voor Neder land N V. (Alg. Waarborg Mij N.V.) O' 1947 een brutowinst van f 243.000 had aan dividend f 14 per aandeel (f 5.69 per oprichtersaandeel) kan worden uitbe taald. DAT door het wegwerpen van een brandend sigarenpeukje in een papier mand in de Chr. Ger. Kerk te Sliedrecht een begin van brand ontstond, welke door omwonenden werd geblust. DAT de Middelburgse notaris, mr P. L., zich voor de tuchtrechter aldaar moest verantwoorden wegens het te duur verpachten van grond, doch de zaak werd aangehouden. DAT de K.L.M. het bericht van spoe dige hervatting van het luchtverkeer tussen Nederland en Israël tegenspreekt. DAT burgemeester Lambooy Zaterdag de Waalwijkse tentoonstelling van han del en industrie heeft geopend. DAT a.s. Vrijdag het Int. Gerechtshof in het Vredespaleis te Den Haag eer openbare zitting zal houden over toela ting van leden tot de Ver. Naties. DAT voor het B.G. te A'dam 12 j. is geëist tegen de voorm. politie-agenten J. Mulder en B. J. Roest aldaar, wegens verraad van Joden van wie er 5 omkwa- *DAT in „Het Schuttershof" te Middel burg van 17 t.m. 24 Juni de tweede Zeto, de Zeeuwse tentoonstelling voor handel en industrie wordt gehouden. DAT resp. 4 en 5 j. is geëist tegen A. J. H. M. uit Haren en E. D. K. uit Groningen wegens de roofoverval op de Groninger spaarbank Eigen Haard. DAT binnenkort een begin wordt ge maakt met het in cultuur brengen het Noordelijk deel van de ingepolderde Workumerwaard aan. de Friese IJsel- meerkust. DAT de Vetrite-fabriek te Middelburg („De Fitting") eind 1947 -een gloeilam- penhulpzenproductie van ruim 3% mil lioen stuks per week bereikte en het dividend is vastgesteld op 6 pet voor pre ferente en 7 pet voor gewone aandelen. DAT de viering van het tweede eeuw feest van het corps genietroepen Zater dag Is besloten met een mars door Utrecht van het le reg. pioniers. DAT de Maastrichtse raad deze week f 2% millioen beschikbaar zal stellen voor nieuwbouw en herstal van wonin gen, DAT de stoomweverij Nijverdal te Almelo uit hat winstsaldo van f 420.000 6 pet uitkeert DAT een gedenkplaat is onthuld voor de gevallenen van Phs. van Ommeren' scheepvaartbedrijf te R'dam. DAT ter verwerking van de te ver wachten zeer grote vlasoogst de W.-Bra- bantse roterijen te Noordhoek en Stan daardbuiten worden uitgebreid. DAT 70 ingenieurs te Nijmegen eer kring Gelderland van het Kon. Instituut van Ingenieurs hebben opgericht met ir H. H. Rieuwerts de Vries uit Arnhem als voorz. DAT 400 boomkwekers op 1 en 2 Juli te Tegelen (L.) een congres zullen hou den. DAT Zaterdag te Ermelo het Chr. blindenoord vacantiehuis „Dennenheu vel" is geopend, hetwelk aan 46 personen plaats biedt. DAT de Friese Mij. van Landbouw min. Mansholt haar bezwaren kenbaar heeft gemaakt tegen vrijlatine vai handel in stro. DAT het vliegtournooi op Soesterberg t.g.v .het 40-jarig bestaan van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart op 12 Juni a.s. wordt gehouden. DAT vóór 1 Aug. onder motto aan de VARA, postbus 175, Hilversum inzendin gen kunnen worden gestuurd door hen, die mee willen doen aan een prijsvraag voor sicalistische liederen. DAT de voorz. van de Raad van Arbeid te A'dam, mr G. Snoeck Henkemans, we gens zijn aandeel in het totstandkomen van de noodwet ouderdomsvoorziening is benoemd tot officier in de orde var O.N. DAT jhr dr Nico van Suchtelen Zater dag op Zorgvlied te A'dam een gedenk steen onthulde op het graf van de Hon gaarse schrijver Andreas Latzko, die in '43 te A'dam overleed. DAT de Gist- en Spiritusfabriek te Delft over 1947 aan dividend 7 pet uit keert DAT de gemeentelijke sub-bureaux voor oorlogs-schadegevallen m.i.v. 1 Juli worden opgeheven. DAT de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen j.L Zaterdag in Haarlem 0.1.v. dr J. E. baron De Vos van Steenwijk vergaderde en na afloop met de Prins dineerde. DAT m.i.v. 1 Mei j.l. is belast met de functie van Rijkshavencommissaris-Zuid te Rotterdam mr P. E. Barbos, tot die datum Rijkshoofdinspecteur voor 1 verkeer voor Noord- en Zuid-Holland. DAT m.i.v. 24 Mei het beperkt postwis- selverkeer met Groot-Brittannië Noord-Ierland van Nederland uit wordt hervat DAT de O v. J. te A'dam een aanklacht tegen „De Waarheid" heeft ingediend 1.v.m. een publicatie in 't laatst van 1946, waarin stond, dat aan de handen van het ministerieBeel bloed vlekte. DAT de p.f. bij de R. v. C. tegen de wegens het deelnemen aan 16 arrestaties tot 15 jaar veroordeelde landwachter J. v. d. Pers te Norg in cassatie 12 Jaar met aftrek eiste en tegen de grüne polizei- man J Stam uit Meppel, voor een andere zaak reeds tot 12 j. veroordeeld, 3 j: m.a. hadden liever voorafgaand overleg gezien met de leden van „Wegtransport." Ter wijl ook de nog niet afdoende geregelde contributiekwestie een struikelblok bleek te zijn. Het bestuur legde er evenwel de druk op, dat de nieuwe organisatie of meer onder drang van de overheid was tot stand gekomen en dat het thans van „Wegtransport" zélf afhing, b groot de invloed van deze organisatie het nieuwe lichaam zou worden. Wat de contributies betreft: men was heden nog naar een regeling aan het zoeken hoopte op 1 Januari 1949 deze inderdaad gereed te hebben. Een voorlopige oplos sing zou gevonden kunnen worden in ge combineerde betaling voor de oude de nieuwe organisatie, die in de tweede helft van 1948 naast elkander zullen be- Naar aanleiding van opmerkingen van verschillende leden over de positie var de B.B.N., waarvan vele „Wegtranspor- ters" eveneens lid zijn, hield de heer T. Molema een zeer verhelderend betoog, daarbij aansporend de eenheid te bewa- Ex-koning Michael van Roemenië wordt statenloos Aan ex-koning Miohaël van Roemenië eii zijn moeder ex-koningin Helena Hohenzollernis het staatsburgerschap ontnomen, omdat, volgens een regerimgs- communlqué, zij tegen de belangen var heit Roemeense volk hebben geageerd. Het bezit van 'koning Michael, o.m. be- stande uiit negen-en-twintig kastelen, 140 andere gebouwen, 152.000 ha bos bouwland en vier millioen aandelen de belangrijkste andernemingen, komt aan de staat. Ook de achter de tribune gelegen kleedkamers werden aangetast en liepen veel waterschade op. Hoe fel het vuur woedde blijkt uit de omstandigheid dat de zitbanken, enkele meters er voor, vlak achter de omrastering van het ter tiental meters ook ver nield werden. Nog geen vrije middag voor bakkers Van verschillende zijden bereikten ons vragen over 't vorderen der maatregelen bakkerswinkels een vrye middag vast te stellen. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, verkeert de wijziging van de Winkelsluitingswet nog in het stadium overleg tussen de betrokken depar tementen. Op het departement van Econ. Zaken zi»n nog niet alle adviezen binnengeko- fiien, zodat het indienen van het wets ontwerp en het invoeren van de maat regel nog wel even op zich laten wachten. Het zesde kabinet-De Gasperi aangenomen Luigi Eimaudi, de Italiaanse president, heeft Zondagavond de lijst van ministers van het zesde kabinet-de Gasperi ge accepteerd. Het nieuwe kabinet bestaat 20 ministers, van wie 11 Christen democraten, 3 gematigde socialisten, 2 liberalen, 2 republikeinen en 2 onafhan kelijker Er zyn drie vice-presidenten benoemd, ml. Saragat, Piccioni en Por- zio. De portefeuille van Buitenlandse Zaken is wederom in handen van Sforza. Het kabinet werd heden beëedigd en komt Donderdag voor het eerst bijeen. Op 31 Mei zal het Parlement zich moeten uitspreken over een votum van ver trouwen. In verband met het 50-J. jubileum der Haagse E.H.B.O. vond Zaterdag een grote demonstratie plaats. Hier laat men zien hoe een bewusteloze uit een brandend huis wordt gered. „Willem Ruys" braebt 500 evacué's naar ons land Tijdens de reis overleed een der Zondagmorgen is de „Willem Ruys" met ruim 700 passagiers, onder wie on geveer 500 evacuê's, in Rotterdam aan gekomen. Om acht uur werd met de de- bar catie begonnen. Tijdens de reis overleed een der pas sagiers, de hoer Schultz van de Int. Cre- diet- en Handelsver. R'dam, aan hartver lamming. Het stoffelijk overschot werd, na een rouwdienst aan de zee toever trouwd. Het schip bracht ook tin, erts, thee, peper, rubber en kina naar Nederland. Zaterdag a.s. vertrekt het weer naar Indië. EERSTE AARDAPPELEN VAN DE KOUDE GROND Op de veiling te Fijnaart zijn Vrijdag de eerste aardappelen van de koude grond aangevoerd, waarmee West-Bra bant dus een landelijke primeur heeft De prijzen voor grote eerstelingen waren 65. 75 en 50 cent per kg. voor kriel 33. 39 en 4© cent per kg. aldus het AJNP. Gaat de bloemenstaking naar het einde? Da bloemenhandel is de staking moe. Hoewel aarzelend, wordt er thans toch weer op de veilingen gekocht, terwijl in Aalsmeer en Nijmegen vergaderingen werden gehouden, waar werd gepleit om te komen tot een compromis. Zaterdag is te Aalsmeer gekocht en te Rijnsburg werd ongeveer 20 pet van het op de vei ling aangevoerde, verhandeld. De Koningin zal Rotterdam een door mej. H. J. Hans te vervaardigen beeld aanbieden, dat de nieuwe wapenspreuk „Sterker door Strijd" - - - WEERBERICHT Plaatselijk buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, maar aanvankelijk, vooral in het Oosten van het land, nog zwaar bewolkt met enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West, later draaiend naar Zuid-west. Morgen overdag kouder dan vandaag. ZON EN MAAN. 25 Mei: Zon op 4.33, onder 20.41. Maan op 23.56, onder 5.43. L.K- 29 Mei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1