P fl rnjfl herberg NTEUWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 21 MEI 1948 pyp „Honderd jaar gas" in de Leidse schouwburg Men prees de vroedschap van die tijd „Nu i geen tegeltableau", zei de heer H. v. Woudenberg in zijn openings woord bij gelegenheid van de eerste op voering van „Honderd jaar gas", „Nu eens iets originelers". En origineel is het geworden, deze revue, geschreven bij het honderdjarig bestaan van de Leidse Gas fabriek en gisteravond met eenige span ing het gemeentebestuur en de directie aangeboden door de personeelsvereniging S. L F. Met kennis van zaken samengesteld door de heer D Lefeber, en ook door hem geregisseerd, heeft dit historisch spel een avond lang een volle schouwburg we ten boeien. Het voerde terug naar de tijd, toen het Bolwerk bij de Singel nog als sociëteit werd gebruikt en de oude praet- veers daar blij van zin konden keuvelen en dutten. Het onderwerp van gesprek was natuurlijk de nieuwe tijd, en kon die beter worden gemarkeerd door de invoe ring van het gas? Leiden was de eerste stad, die zelf een gasfabriek bezat. En dies prees men terecht „de vroedschap van die tijd, haar durf en vooruitstrevendheid". In alle toonaarden, die een revue van standing maar kan opbrengen. Want er'is van dit historisch spel inder daad heel veel goeds te zeggen. Met voor amateurs opmerkenswaardige vlotheid volgden de tonelen elkaar op. Natuurlijk, er haperde wel eens wat; maar dan kan moeilijk anders, wanneer men een zo breed opgezette revue door leken Laat opvoeren. Het frisse spe] maakte echter veel goed en er bleken on der het personeel van de lichtfabrieken zelfs toneeltalenten te schuilen. Dat de re gie bij de werkelijk met zorg en zin voor het toneel samengestelde décors niet steeds de passende costuums deed dra gen, vonden wij jammer; maar het is be grijpelijk, dat bij alle toneelwisseling costuumwisseling te ingewikkeld zou zijn geworden. Zo maakten wij nu een 50- jarige herdenking van de stichting van de fabriek mee in costuums uit de Bie dermeiertijd; maar het moet gezegd: bij de spontaniteit, waarmee een en ander werd gebracht, viel dit bezwaar toch prac- tisch weg. Het is dan ook te begrijpen, dat het College van B. en W., dat voltallig aan wezig was, zijn ingenomenheid met het gebodene niet onder stoelen of banken stak en aan het einde van de avond bij monde van burgemeester Van Kinschot zijn dank betuigde. Deze dank ging voor namelijk uit naar de toneelvereniging ,.De Sleutelspelers", het mannenkoor S.L.F, de damesgymnastiekvereniging „Nieuw Brunhilde", die de „balletten" verzorgde. het dubbelmarmenkwartet „Inter Nos", de „2% Waconis-parterre- acrobaten", de illusionist Geraldini, de commissie O. en O. van de personeelsver eniging en last not least naar het „Klein Haags Theaterorkest" o.l.v. de heer D BRANDJE BIJ WERNINK Gistermiddag om zes uur is een vracht auto in de centrale werkplaats van de fa Wernink aan de Hoge Morsweg in brand geraakt De cabine van de auto brandde geheel uit, terwijl vijf auiobanden een prooi der vlammen werden. Enkele ma chines. als ook het dak van» de werk plaats liepen schade op. De brandweer heeft het vuur met twee stralen geblust PROFICIAT! Voor het politiediploma zijn te Amers foort geslaagd de agenten van politie P J. van den Akker, A. G. Cramer, M. Fop pen, J. B. de Jong, H. van der Kaay J v. Leeuwen. H Piket, L. A. Schnitzler, A. Verseput en R. de Wolf. Kok, die de muziek voor deze revue schreef. De Leidse stedemaagd bood de heer Lefeber een bloemenmand aan en de enthousiaste schouwburg huldigde de heer Kok voor zijn bijzondere prestatie met een warm applaus. De burgemeesters van de omliggende plaatsen, die behoren tot het voedingsge- bied van de gasfabriek, bezochten gister middag het Gas- en Electriciteitsbedrijf en na een gezellig samenzijn in het „Gul den Vlies" gingen de ..burgervaders" naar de Schouwburg. Ook vele gemeenteraads leden en hoofden van dienst woonden de voorstelling bij, die op 21, 22, 24 en 25 Mei voor de Leidse burgerij zal worden her haald- Opvoering Openluchtspel Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, is het de bedoeling van de Leidse Jeugd Actie om op 4 Septem ber, in het kader van de jubileumfees ten, door de gezamenlijke Leidse jeugd verenigingen een openluchtspel van Rog geveen te doen opvoeren, dat samen gesteld is uit bepaalde episoden van de vaderlandse geschiedenis. Dit spel, waaraan 250 jongeren deel nemen, zal worden opgevoerd op het Pie terskerkplein. „100 jaar gas". Dit was voor de personeelsvereniging van de stedelijke licht fabrieken voldoende aanleiding om voor het gemeentebestuur en de directie een originele revue op te voeren. De spelers hebben zich op verdienstelijke wijze van hun taak gekweten. Op dfe foto: Eerste ontsteking van het gas nabij de Universiteit. Het toenmalige gemeentebestuur slaat de verrichtingen van de „gasman" met spanning gade. Achter de officiële personen de belang stellende burgerij. Bij de geboorte van de fruitteelt club Wanneer er voor onze volkstulnders 's winters op de tuin niets te doen valt, is dat de tijd om zich meer theoretisch te bekwamen in het kweken van allelei moois en heerlijks. De cursus, die de afgelopen winter ge geven werd over de fruitteelt, werd dan ook een groot succes en het is eigenlijk heel natuurlijk, dat er toen stemmen opgingen: we moeten komen tot oprich ting van een club. Welnu, het bestuur van de Leidse Bond van Volkstuinders nam het initiatief en gisterenavond kwam het tot de oprichting van de Leidse Amateurs Fruitteeltclub, onder afdeling van de L.B.v.V. Het doel is om zich zowel theoretisch als practisch ver der te bekwamen in het kweken van fruit en natuurlijk zal men tevens pro paganda voeren om de mensen voor de fruitteelt warm te maken. Ieder, die be langstelling heeft voor fruitteelt en zich als amateur hiermede bezighoudt, zal graag veel vruchten zien. Hier is een middel om tot dit doel te geraken. We hopen, dat deze nieuwe loot tot volle bloei zal komen. Het bestuur van de club bestaat uit de heren: J. Boom, voorzitter; W. P. Dem- menie en M. den Hartog. Kunst in en om de Sleutelstad van „Con Amore" benoemd Als opvolger van wijlen de heer D. Smink Naar de Nieuwe Leidsche i verneemt is tot opvolger van wijlen de heer D. Smink als dirigent van de Leidse Christelijke Oratorium Vereniging „Con Amore" benoemd Simon C Jansen, leraar aan het A'dams Conservatorium Simon C. Jansen kwam reeds als jon gen van 7 jaar op de Muziekschool Joh. Wagenaar te Utrecht en volgde later de solo-klasse voor piano bij Lucie Veer- man-Bekker, waar hij cum laude het einddiploma bphaalde. Op aandrang lijn vader ging hij kerkorgel studeren bij Bos, de Domorganist te Utrecht, waarna hij door middel van een Rijksbeurs zich verder bekwaamde aan het A'dams Con servatorium onder Corn, de Wolf. In 1934 verwierf hij hier het einddiploma, e eens cum laude, en in 1936 het solisten diploma. Verder verwierf hij nog de „De Pauw-prijs" en het diploma van de Ned. Organdstenvereniging Tot het bombarde ment op Arnhem was Simon Jansen or ganist aan de Eusebiuskerk. aldaar, die echter geheel verwoest werd. Door eva cuatie kwam hij in A'dam terecht, waai hij organist werd van de Koepelkerk. Te Arnhem was Simon Jansen dirigent hef koor der Eusebiuskerk en oprichter van een kamerkoor en in A'dam leidt hij o.n. het kcvr „J S Bach". Zijn directie- les ontving hy van Jaap Spaanderman. Als pianist hij trad in deze hoedanig heid reeds vroeg met diverse orkesten op en als organist heeft Simon Jansen' zich ais een groot musicus doen kennen, niet alleen in ons land, maar ook in Zwit serland en Engeland (Birmingham), als mede door zijn orgelcyclus voor de NCRV. De Herv. Synode benoemde hem tot des kundige in de orgelcommissie. Als dirigent zal deze all-round musicus zeker het Leidse koor tot een respecta bele hoogte weten op te voeren. Zijn echtgenote Corry Jansen-Reder was scheidene jaren celliste bij de Arnhemse Orkestvereniging. .Thans is Simon Jansen leraar aan het A'dams Conservatorium. Kunstkring Noordwijk De Hindoe-dansen, die de danseres Saba gisteravond voor de kunstkring de monstreerde, waren vooral interessant, doordat ze een beeld gaven van "een tuurvorm, die in het Westen nog onbe kend is. Deze dansen zijn voor het me- i beelden BBUBE Bi verhoudii schepper en schepsel. Zoals Saba in haar inleiding zei, moet deze kunstuiting beschouwd worden als een soort plastische litteratuur. Het ge sproken woord word/t vervangen en weergegeven door verschillende bewe gingen en figuren, elik met een eigen betekenis. Voor leken, zoals het meren deel der bezoekers, zijn deze uitingen van een ons onbekende geest vrij moei lijk te volgen. De symboliek, die afge beeld wordt is moeilijker te begrijpen dan bijv. .dansen uit Java of Bali, die realistischer zijn. Voor zover wij beoordelen konden, heeft Saba bij het vertolken van deze dansen een hoge graad van volmaaktheid bereikt. Voornamelijk is dit. het geval bij de dans van de slangenbezweerders, die nog het meest tot Als kennisneming vi m wereld, die de onzi demonstratie dan ook z verbeelding een kunst uit iét is, was deze geslaagd. C. P. Wim Sonneveld c.8. hadden gister avond veel succes Bonte K. en oNavond in de Gehoorzaal K. en O. besluit het seizoen 1947—1948 met een tweetal bonte avonden van lichte en luchtige kunst, samengesteld door en o.l.v. Wim Sonneveld. Het was de voorzitter van K. en O., de heer Han de Wilde, die, alvorens het programma een aanvang nam, het po dium bede-lom en .het gebodene in de afgelopen tijd nog eens naging. Vervol gens vertelde hij over hetgeen er in het as. seizoen weer zal worden geboden en wekte hij de aanwezigen op, nieuwe le den te winnen. Wiim Sonneveld heeft zich op het ge bied van het cabaret een goede naam verworven. Ook gisteravond heeft hij die goede naam opgehouden Wat hij en zijn medewerkers het talrijke publiek boden, stond op een zeer behoorlijk peil. Er was zang van „The Harmony Sis ters", in ons land welbekend, terwijl Alex de Haas liedjes zong en praatjes hield aan de vleugel. Vooral zijn liedje over taalmisbruik sloeg in. Een dave rend feucces hadden „The Joly Boys", 7 jongens en een meisje met 8 xylofoons, dde inderdaad goedemuziek ten gehore brachten. Wim Sonneveld zelf had het volhandig. Hij verzorgde de conference, zong liedjes met begeleiding van Han Beuker en speelde in sketches met Jules en Jeane Verst raete en Luc Lutz. Al met al een geslaagde K. en O.-avond. De tuinder H. V. te Woubrugge had vlees in voorraad, dat, van een clande stiene slachting afkomstig was. Volgens verdachte was dat niet voor de handel bestemd. De Officier vorderde f 150 boete of 6 weiken hechtenis, en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De politierechter veroor deelde tot f400 boete of 3 maanden hech tenis. en voorwaardelijk de drie maanden gevangenisstraf. Verkeerde handel. De fabrieksarbeider M. R. te Alphen aan den Rijn had in de verkeerde han del gedaan, vond de Officier, want hij deed in vlees, voor welk feit de Officier f 60 boete of 20 dagen hechtenis, en v waardelijk twee maanden gevangenisstraf De politierechter veroordeelde tot de boete en voorwaardelijk de vijf maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Hazerswoude's „eerste familie hartelijk ontvangen Zoals wij reeds in ons blad van gisteren melddenheeft Hazerswoude gistermiddag op hartelijke en spontane wijze zijn nieuwe burgemeester, de heer L. J. den Hollander, binnengehaald. Overal in het dorp wart vlaggen uitgestoken. Elke woning, hoe klein ook, had een feestelijk zien. En de blije dorpelingen staken hun vreugde niet onder stoelen ,of banken. Gouden bruiloft te Koudekerk aan den Rijn De ontvangst Om twee uur precies werd de burge meester met zijn echtgenote aan de grens van de gemeente (bij de Kippenbrug) ontvangen. Behalve een -honderdtal be woners waren daar ter verwelkoming aanwezig de loco-burgemeester, de heer C. A. van Dam, de heer N. P. Kaptein, wethouder, en het dochtertje van raads lid L. N. de Boer, Anneke. Op deze plaats verwisselde het „hoge" echtpaar de luxe auto voor een open boeren rijtuig, dat ecihter even later ten gevolge van de regen overkapt moest worden. Anneke bood mevrouw Den Hollander een prachtig bouquet van gele rozen aan, welke geste door haar zeer op prijs werd gesteld. Het groepje mensen bezegelde deze vriendelijke handeling met een gul applaus. Hierna begon de tocht naar het hart van het dorp. Tal van inwoners stonden langs de weg om de nieuwe burgervader te begroeten. Mevrouw nam het wuiven van de burgerij dankbaar in ontvangst, terwijl haar man kennelijk met de loco burgemeester en de wethouder een be langrijk probleem aan 't behandelen was. Op de Gemeneweg waren het slechts de jonge boompjes, die minzaam hun „k-r-ui- In het eigenlijke dorp hadden velen zich langs de trottoirs opgesteld. Vooral in de omgeving van het raadhuis had den de mensen zioh gegroept en in lange rijen geschaard. Schoolkinderen met vlaggetjes in de handen vormden een aardig tafereel. Zij juichten het nieuwe en eerste gezin van hun dorp luide toe. Op de stoep van het gemeentehuis gaf de burgemeester aan enkele fotografen gelegenheid hem en zyn echtgenote te „vereeuwigen". In de raadszaal De waarnemend burgemeester opende n even over half drie de bijzondere raadsvergadering met het uitspreken van -het ambtsgebed, waarna de gemeente secretaris, de heer B. den Braver, de benoeming voorlas. De heer Van Dam wees er op, dat Hazerswoude in betrekkelijk korte tijd veel burgemeesters heeft gehad. In Juni 1941 werd de heer Warnaar gevangen genomen. In September '42 mochten we burgemeester Schotelring, thans te Al phen aan den Rijn, begroeten, terwijl in Januari '45 de waarnemend-burgemees ter als hoofd der gemeente optrad. Na de bevrijding kwam burgemeester War naar weer en nu staan we voor de in stallatie van de heer Den Hollander, r. heette de nieuwe burgemeester zijn gezin van harte welkom. Hij bracht naar voren, dat de raad weet van aanpakken. Door hem zullen alle mo gelijkheden worden benut om de ge meentevraagstukken tot een goede op lossing te brengen. Er heerst een pret tige stemming. In het kort stond de heer Van Dam stil bij het huizenprobleem. Er is in het dorp al -heel wat gebouwd, maar vaak zitten we met de moeilijkheid: hoe de huizen tewyrt te raken zonder gezich'ten? In het slot van zij stipte de loco-burgemeester annexatie-vraagstuk aan. Boskoop wil een deel van de Hazerswoudse grond hebben, terwijl de burgers van bedoelde stukken unaniem hebben uitgesproken, dat ze in Hazerswoude willen wonen. Spr. hoopte, dat God de heer Den Hol-11 lander inzicht en wijsheid zou mogen schenken. Na deze toespraak vond de instal latie plaats. De heer Van Dam hing de burgemeester de ambtsketen om. De rede, door de geïnstalleerde uit gesproken, namen wy gisteren in ons blad op. Verscheidene sprekers voerden nog het woord. Wij noemen: de heren B. den Braver, gemeente-secretaris, W. Sloot weg, namens de A.R., L. N. de Boer, K.V.P., M. Ravensbergen, C.H.U., en F. J. Kouwenhoven, namens de midden standers. De -heer De Boer van de K.V.P. meende, te moeten opmerken, dat het redelijker zou zijn geweest, wanneer er een R.K. burgemeester zou zijn benoemd. Spr. uitte de wens, dat de heer Den Hollander in. strikte onpartijdigheid de belangen der gemeente zou dienen. Op deze officiële raadszitting volgde een „losse" rondrit door het versierde dorp. Dit is een tocht geworden, die het gezin Den Hollander niet licht zal ver geten. Dat Hazerswoude onder het nieuwe, frisse bewind nog meer mag groeien en bloeien! E.H.B.O.-raad organiseerde weer een filmavond Gisteravond heeft de Leidse E.HB.O.- raad weer een filmvoorstelling gegeven in de grote aula van het Academisch ziekenhuis. Enkele anatomische films werden vertoond, Welwillend afgestaan door de Amerikaanse ambassade. De op komst was groot. Vóór de aanvang gaf de voorzitter, de heer D. Agema, een kort overzicht van het afgewikkelde winterprogramma. Dank bracht spr. aan de directeur van het ziekenhuis en de heren artsen voor hun gewaardeerde me dewerking. 't Was een leerzame avond. HAAGSE RECHTBANK Diefstal De chauffeur D. B. te Leiden heeft voor de rechtbank zioh te verantwoorden gehad wegens diefstal van goederen door middel van inbraak. De Officier vorderde tegen verdachte zes maanden gevange nisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, drie maanden voorwaardelijk. Het Hof HAAGSE GERECHTSHOF Mishandeling Wegens mishandeling was A. v. d. N. te Alphen aan den Rijn door de Politie rechter veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam. De proc. generaal eiste bevestiging van 1 heeft arrest gewezen, en opniei weken gevangenisstraf opgelegd. Hartelijk was de ontvangst, die de burgerij Hazerswoude haar nieuwe burgervader bereidde. Van de Kippenbrug voerde de tocht per ogen rijtuig naar het hart van het dorp. Jammer, dat het ging regenen. De druppels ver mochten echter geen afbreuk doen aan het enthousiasme, waarmede de dor pelingen waren bezield. Het echtpaar P. i Ent—A. Blauw, w Hogewaard 36, te kerk aan den Rijn, van familieleden sen, zijn gouden huwelijk. Wat een drukte! Wat een gezelligheid. Echt dorpsach. tig. WV. m stedelinger bijzondere hij bruid en en de: bruidegom zou kunnen yude- „knippen", stelden wij aan ierde de echtgenoot enkele vra- :n tal gen. Wij zouden ons jour- nnis- nalist-zijn oneer hebben aangedaan, als we niet^met de traditionele vraag waren gekomen: „En hoe voelt U chtere, zakelijke zich nu? Nog gezond?" De s 74 en de t r „de gezondheid, i dia is nog zo fi jonge dochter". feestelijk versierde h kamertje aan de „grote weg" heerste, getroffen. Na- Het bruidspaar mens de „Nieuwe Leidsche" Ent, ontving in ten een dronk instellen op deze tijd van sch het echtpaar „Och, dat moet V Terwijl onze fotograaf een ernstig opvatten. In geschikt plekje uitzocht, kerk huist als 't w Nu nog iets uit het leven ran de bruidegom. Op z'n ■Ifde jaar begon hij al te cerketf.. Begrijpelijk: groot lezin eiu slechte tij- len. Als jongen leerde je leel vroeg, je handen uit de nouwen te steken Van den ijn- Ent heeft altijd in de fa- als briek gewerkt en daar werd van hem verlangd, dat hij z'n arbeid nauwgezet en den consciëntieus verrichtte. Wie tste ongeveer 52 jaar aan 't Wij werk is geweest, verdient 1 70, Geen plaats in de door Hendrik Greven Ma Van der Graag en pa niet min der vond het niet prettig. Er warer veel woorden over gevallen in hun ka- j, maar de zoon kwam immer met het argument, dat hij toch bezwaarlijk Annelie kon negeren, als zij 's morgens, tegelijk met hem, bij het fietsenhok was. En wat de avonden aangaat: waarom moest hij beslist een straatje omfietsen, als hij Annelie in de verte de weg naar huis zag inslaan? Dat is toch allemaal maar huichelarij, constateerde Herman Wij houden nu eenmaal van elkaar en het is naar voor U, dat we in één huis moeten wonen, maar ik zou liegen, als ik zei dat ik het onprettig vond. „Maar de mensen jongen!" had moeder gezegd. „De mensen moeten maar weten, wat ze er van zeggen willen. Die hebben ge noeg werk om op zichzelf te passen" stelde hij even verwaand als eigenwijs vast. „Er is geen praten tegen", vond m pa iegde zich er zuchtend bij neer. Die was, door alle wederwaardigheden de laatste maanden, te moe om wat hij en niet ten onrechte de ontwrichting van z'n gezinsleven noemde, tegen te gaan. Er was één omstandigheid, die de ouders met de gedragingen van hun enigszins verzoende: Herman was andere vent geworden. Onder invloed van Annelie was het sJ,ome er uit. Hij was kwieker in zijn optreden, hij deed z'n best op z'n bureau en hij studeerde hard. Zijn promotiekansen stegen en hij streef de zijn leeftijdgenoten voorbij. Dat kon pa met veel verzoenen. Dat de ondergrond yan dit alles was, dat Her snel mogelijk Annelie van haar winkelbaan bevrijden wilde, vond pa wel logisch, maar nog immer minder wen selijk. Zijn pogingen, om de jongeman op een ander spoor te rijden, waren echter mis lukt. Een enkele maal had men getracht kamer voor Herman te vinden, zó gepeperd waren de prijzen, zó luguber de verhalen van kamerbewoners over materiële verzorging en zó angstig de stilte, als zij zou weten dat hij 's avonds niet thuis zou komen, dat ma Van der Graag immer alle plannen verijdeld had, juist als de kansen het grootst waren. En zo bleef de zaak sloffen. De Van der Graags ergerden zich, mevrouw Bradenburger vond, dat er be langrijker dingen waren om zich druk over te maken, de De Goverts trokken de wenkbrauwen op en Evert de Lange en zijn echtgenote briesten in stilte. "Zij achten zich nog steeds de meest bena deelde en beledigde partij, door alles wat er boven hun hoofden gebeurde. Een poging van pa en ma. om Herman dan in ieder geval elders in het huis slaapplaats te verschaffen op niets uitgelopen. Ze hadden Evert het zij-voorkamertje gevraagd, dat toch leeg stond. Eenikabinetje, waar juist jongen als Herman, onbesproken kunnen wonen. Maar, bij al z'n zorg de goede zeden in z'n woning, had Evert dat toch niet kunnen toestaan. Dat een prijsgeven van zijn allerlaatste rech ten zijn, Zo beweerde hij. Als hij dat ka mertje eenmaal afstond, dan was het eind nog niet te zien, want dan haalde hij de onderhuurders in z'n laatste schans, het benedenhuis, dat nu tenminste nog hemzelf was. Eén kamer verhuurd ei was de rest kwijt voor hij er erg in Hij kende de huizenverdelers zo lang zamerhand. Zo bleef de status quo. Twee kamers op zolder voor Bradenburger en haar dochter. En avond aan avond schijnsel van lamplicht onder een derde zolderdeur, waar Herman van der Graag zwoegt aan handelscorrespon dentie, boekhouden en de administratieve wetenschap, die z'n baan van hem vraagt. Geen uitjes, geen verzetjes, geen vrien- meer. Studeren! Trouwen! Een eigen huis bouwen! Een eigen huis! „Laat me niet lachen Herman", heeft Annelie zo vaak gezegd, als hij dat zei. En ook: we zijn nog jong, we krijgen elkaar toch wel." „Zeur niet," was dan het bescheid de jongeman. „Als je niet begint ei ernst mee te maken, heb je straks de moed verloren als je kieskeuriger op alles gaat worden. Wie weet hoe lang we nog moeten wachten. Hoé we moeten vechten!" Over het zolderduister schuifelt tegen bedtijd een meisjesvoet. Zacht. Pas op, dat niemand het merkt! Is alles stil? Dan, even, een flits-snelle nachtzoen achter die deur met het licht en ploeterende jongen. Elke avond, als hij daar zit te werken,: „wel te rusten" om de behoedzaam geopende deur. Hij hoeft maar in z'n stoel achterover te gaan han gen om haar mond te kunnen aanraken. Vluchtig, maar in een eindeloze geluk zaligheid. Hij gaat wachten op dat ge luid. Op die groet. Op dat gebaar. Hij stelt er z'n pauze op in. Als hij op die en die momenten koffie drinkt beneden, mist hij het niet. Er is verdriet en eep gevoel van iets verzuimd te hebben, ais het hem ontgaat, de een of andere avond. Als ze eens uit is, naar een vriendin of een club. Als hij les heeft. Zij deelt haar kamer met haar moeder. Hij zal het wel uit z'n hoofd laten, die kant uit te gaan. als hij thuiskomt. Maar hij werpt een kushand naar de deur waarachter hij haar adem gaan weet. De grootste beproevingen zijn die avonden, dat hij haar alleen thuis weet. Dit hebben ze elkaar heilig beloofd: geen visites over en weer. Als je daar eenmaal mee begint, ben Je niet meer bij elkaar weg te slaan. Dan ben je getrouwd voor je getrouwd bent. Verstandig! Maar hard en gevaarlijk- Jij zit hier, Herman van der Graag, en het meisje, dat je alleen maar op straat ziet of in gezelschap van anderen, is drie stappen bij je vandaan, in een verlaten kamer. Je hoort de radio spelen, waar- ze luistert. Zo nu en dan hoor je zelfs haar stap als ze door de kamer loopt. Daar gaat haar deur. Hé, ze gaat de trap af. Gaat ze nog uit? Daar heeft ze niets van gezegd. Schei uit met dat gezeur, moet zij toch weten wat ze doen en laten wil! Let er niet op! En je verdiept je in balansen en inte restberekeningen. Ennu is ze toch af een half uur weg, een uur. Je gaat je eigen huiskamer. Je ouders onder de lamp. Pa, die leest, ma, die brieven schrijft. „Vlot het?" vraagt ma. „Niet erg." „Hoezo?" ,,'k Weet niet. Ene keer gaat 't beter dan de andere." Pa's blik over z'n boek en bril, vor send. Vervelend vind je dat Maar er gaat een deur beneden. Een stap op de trap. Dan op de zoldertrap. Zij. Ze is weer thuis. Ze zal het licht onder je deur missen. Ze zal denken: hij is beneden. Maar je doet of je dat allemaal niet denkt. Of je onverschillig bent vooi thuiskomende, 't Kan immers haar der ook zijn? Of iemand anders. Wat kan het jou schelen wie er allemaal in dit huis rondlopen? Je bent geïnteresseerd in de krant. En je maakt een verstandige opmerking over iets dat je leest. Een op merking, die de indruk moet vestigen, dat je voortdurend voor niets anders ar- dacht hebt gehad. Je praat wat met pa je geeft antwoord op ma's vragen. En je denkt: als ik nu naar boven ga, kan ik haar misschien nog nét even zien, vóór haar moeder thuis komt. Maar je wacht nog even. je wacht nog een vol kwartier. Je brandt om weg te komen. Je luistert of de huisdeur nog niet gaat. Stomme ling ga nou! Nu is ze nog alleen niemand weet dat immers. Maar je doet of je de levende rust bent. Je talmt zeJfs nog met je kop thee, die je r boven neemt bij de deur. En je zegt zeer beheerst „tot straks". En je- gaat onnodig langzaam en nadrukkelijk de zolder trap op. (Wordt vervolgd) Kerkeraad N.H. Gem. wees ver zoeken van Ver. v. Vrijz. Herv. af Ds D. J. Vossers licht een en ander in het Kerkblad toe Het bestuur van de vereniging van vrijzinnig Hervormden had aan de Ker keraad van de Ned. Herv. Gemeente te dezer stede het verzoek gericht om dr K. H. Boersema, voorganger dezer ver eniging. te beroepen als predikant met een bijzondere opdracht en om een aan tal diensten per jaar te mogen houden, de kinderen uit die kring gedoopt kunnen worden. In een Kerkeraadsvergadering werd /er deze verzoeken langdurig gedis cussieerd. Het resultaat was, dat het eerste verzoek met vrij grote meerderheid en het tweede met kleinst mogelijke meerderheid werd afgewezen. Ds D. J. Vossers schrijft in het Leids Hervormd Kerkblad van vandaag hierover het vol- De voorstanders legden vooral de na druk op dé pastorale en Kerkelijke bewo genheid tegenover deze kring en op de mogelijkheid van toenadering tot deze mensen, die ook tot de Ned. Herv. Kerk behoren, terwijl de tegenstanders juist meenden, dat de vereniging in haar iso lement zou volharden, temeer omdat het Kerkelijk gesprek geen bevredigende op lossing heeft gebracht. Ds Vossers wijst er voorts op, dat allen, vóór- en tegen standers. moeten -beseffen, dat hier de nood, waarin de Kerk nog steeds ver keert, aan de dag treedt en dat de Ker keraad als geheel een roeping en verant woordelijkheid hiertegenover heeft. Wereldraad der Kerken zal deze zomer in A'dam vergaderen Leids comité ter voorlichting gevormd Zoals bekend zal de Wereldraad der Kerken van 22 Augustus tot 5 September a.s. in Amsterdam vergaderen. Niet min der dan 130 Christelijke Kerken zullen haar afgevaardigden zenden. Men ver wacht 1500 deelnemers uit alle landen van de wereld. De Oecumenische raap in Nederland heeft de wens te kennen gegeven, dat in alle grote steden van ons land samen komsten zullen worden gehouden, die tot doel hebben, de Gemeenten voor te lich ten en enig inzicht te geven in hetgeen in Amsterdam zal worden behandeld. Ook in Lelden heeft zich een comité gevormd, waarin vertegenwoordigers de deelnemende Kerken zitting hebben. Dit comité heeft een bijeenkomst uitge schreven voor Dinsdag 25 1 's avonds om zeven uur, in de Pieters kerk. Pastoor G. A. van Kleef van de oud- Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudse singel zal een openingswoord spreken. Prof. dr W. Banning, hoogleraar te dezer stede, zal de betekenis van de conferentie in Amsterdam uiteenzetten, terwijl mej. da E. B. A. Poortman, Rem. pred., het slotwoord zal spreken. Het Ncd. Her vormd Kerkkoor „Ex Animo" zal zyn medewerking verlenen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johannes zn van J. Hou- weling en D. G. J. de Haas; Tom zn van T. Vos en M. van Loef; Suzanna H. dT A. H. Huisman en H. D. Maasdam; Petrus J. zn van P. J. Fritz en A: Feen- stra; Martha R. dr van J. Wiegman er Ham er Ling; Hendrikus J. zn van L Brandwijk en G. M. Blom; Frans C, zn in F. Kroes en H. P. van Hulsenibeek. OVERLEDEN: W. Kamerling, man, 52 jr; L. Verwoerd, man. 48 jr; J. J. Rijns- burger, man, 59 jr. ONDERTROUWD: H. Arnoldus, i S. M. Ligtvoet, 23 jr; P. J. de Graaf, 32 jr en H. Middelham, 32 jr; C. T. Hop penbrouwer, 19 jr en J. C. van der Laan, 17 jr; C. H. Kop, 24 jr en M. T. Straathof, 18 jr; B. Kluivers en J. Bon; G. Ublnk. 32 jr en S. M. van Duuren, 27 jr; H. van Beek, 27 jr en C. J. Pinke, 22 jr; B Lam- boov 23 jr en N. van Varick, 23 jr; J. T. M. Post, 22 jr en A. E. M. van Haas teren, 24 jr. BLOEMIST-WINKELIERSVERENIGING De Bloemist-winkeliersvereniging kwam gisteravond 'o.l.v. de heer W. Buurman, in „Het Gulden Vlies" in vergadering bijeen. De vereniging besloot nog een afwachtende houding i.z. het conflict tussen veiling en kwekers aan te ne men, maar is van mening, dat er zeer spoedig een oplossing voor het conflict moet worden gevonden. Komt de oplos sing niet spoedig, dan zal zij partij moe ten kiezen. Getracht zaïl worden het pu bliek goed te blijven bedienen. De ar tikelen zullen van handelskwekers wor den betrokken. Crematie van mr dr D.A. van Eek op Westerveld Democratisch^Socialistische beweging nam op plechtige wyze afscheid. (Van een onzer verslaggevers) Nad'at de demooratisch-socialistische be. weging in al haar geledingen Woensdag avond in een intieme bijeenkomst af scheid had genomen van mr dr D A van Eek volgde hedenochtend de crematie t« Westerveld Tal van Leidenaren woon den de plechtigheid bij. onder wie depu taties van de verschillende socialistisch» organisaties en van de vakbewegingen. Van het gemeentebestuur waren aanwe zig de burgemeester jhr mr F. H. Kinschot, de wethouders Jongeleen, Van der Kwaak en Van Schaik, diverse raads leden en hoofdambtenaren. De stoet werd geopend door enkele leden van de A.J.C., die een krans droegen van de afd. Leiden van de P.v d.A. en een bloemstuk van het partijbestuur. Gesproken werd door heren' C Woudenberg alg. secr. van hoofdbestuur van de P.v.d.A.; A. J Jon geleen, voorzitter van het gewest Zuid- Holland van de P.v d.A.; H. v Wouden berg. secr. van de P.v d A. afd. Leiden; H. Lips, voor het hoofdbestuur van Humanistisch Verbond; R. A. Kuin, mens de Blauwe Beweging: prof. dr J. Tinbergen en G van der Meulen als vrienden. De plechtigheid werd besloten met het spelen op het orgel van „Aan de strijders". Namens de familie werd dank gezegd door dr H. J. van Eek, een neef van de overledene. ,,Westerhxvartier" De speeltuinvereniging „Westerkwar tier" hield in de Chr. school aan de Hoge Morsweg een buiten/gewone ledenverga dering in verband met het a.s. 20-jarig bestaan. Voorzitter was de heer G. Lardee. Een feestcommissie werd be noemd, bestaande uit de heren Heynen, Smit en Klauw en mevr v. d. Zon. D® heer Kienjet sprak een propagandistisch woord. Verder was er accordeon-muziek. Er werd nog een tombola gehouden. De prijzen waren door winkeliers uit het „Haagwegkwartier" beschikbaar gesteld. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! De loco-burgemeester van Hazers woude, de heer Van Dam, instal leerde gistermiddag de nieuwe bur gemeester,. de heer L. J. den Hol lander. Op de foto: de ambtsketen wordt omgehangen. V oorschoten Burgerlijke stand. GEBOREN: Mary C. dr van Th. C. Demeijer en van C. J. Boonekamp; Maar- tje C. dr van T. van Tuijl en van C. van den Beng; Adrianus J. zn van J. H. Brus- en van B. A Keijzer; Leendert J. ran H. W. Giezen en van A. Los; Petronella G. N. dr van P. A. F. Kneij- en van M. A. Lamboo; Govert J. J. van C. Eggink en van E. van Oord; Everdina C. dr van J. Dekker er M. W. Bedijn; Marinus A. zn van G. J. Meijer en van M. H. van Kooij. OVERLEDEN: J. A. M. Messelaar; J. C.. van der Hoeven. ONDERTROUWD: A. van Duiven voorde en H M. van Berne; J. Mourits en H. Visser; W. Kempenaar en A. Dijk man; M. Simons en H. J; P. Beek. Rijnsburg Burgerlijke Stand. GETROUWD: Jacob van Vliet, 25 jaren, en Albertha van den Eijkel, 26 jaren. ONDERTROUWD: Johan Varkevisser, oud 23 jaren en Maria Cornelia Ver boom, oud 24 jaren. AFGEVOERD: Grietje Filius, van Brouwerstraat 70, naar Alphen aan den Rijn, Gouwsluisseweg 28a.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2