Miruiwr ^rtïtsdjf donrant Granaten fluiten thans boven het eens zo serene Jeruzalem Wist U VRIJDAG 21 MEI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week. ƒ130 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7514 „^tcnluastirt? Is ahcMeoffl my a bert in teggenspeet" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMF.R, Graaf Bernadotte van Zweden bemiddelaar tussen Joden en Arabieren Voor het Stoplicht Bij de beoordeling van de militair-strategische posities in Palestina dient voorop gesteld, dat Arabische en Joodse communiqué's elkaar tegenspreken, en men ont komt niet aan de indruk, dat de huidige toestand uiterst verward is. De stryd con centreert zich vooral op Jeruzalem, waar Haganah, Irgoen en Stern beschikken over een 9000 man, maar waar de druk van de troepen van koning Abdoellah met bet uur toeneemt. Er bestaat grote kans, dat Jeruzalem in Arabische handen valt. Het Arabische legioen tradht zich een weg te banen naar de Damascuspoort en de Joden beweren, dat zij zich nog op de Scopusberg in het Hadassanziekenhuis en de Hebreeuwse universiteit handhaven. De chef van de Arabische politie sprak als zijn mening uit, dat het Joodse gar nizoen zich tot de laatste man zal ver dedigen. Welk een schrikbeeld: granaten, die losbarsten over vrijwel geheel Jeru zalem. Het is een wilde strijd oan de Joden uit de Allenbystellingen ten Noorden van de nieuwe Damascuspoort te verdrijven. Ook in de nieuwe stad drijven de legion naires de Joden terug van de Meah Shearimwijk, waarin een Abessynische kerk, een Russische kathedraal, de ge rechtshoven en de centrale gevangenis «taan. Volgens het Egyptische legercom muniqué, want de oorlog wordt geheel „in stijl" gevoerd, zouden de Arabieren Ber- sjeba en Deir Soeneid hebben bezet. De Arabische luchtmacht blijft de havenstad Tel Aviv hardnekkig met Spitfires be stoken, terwijl bommenwerpers krachtige aanvallen deden op munitie-opslagplaat sen, het electrische kraohtstation, de Skoda-fabrieken ten Z.O. van Tel Aviv, waar grote vuurzuilen werden waargeno men. Zowel Arabieren als Joden houden luchtraids, waarbij beide partijen zich haasten te verklaren, dat de vliegtuigen „behouden op hun basis zijn terugge keerd", precies zoals dat in de wereld oorlog II werd geformuleerd. Gistermor gen zijn ongeveer driehonderd Joden in boten over de Dode Zee gevlucht; zij moesten de Brits-Joodse potasfabrieken op de Noordelijke oever in de steek laten. Anderzijds meldt het Joodse mili taire hoofdkwartier, dat Joods'e troepen de boven-Jordaan zijn overgestoken en belangrijke militaire opslagplaats aan de Syrische zijde van de grens gelegen, hebben opgeblazen en af en toe halen ze Chr. en Kath. melkhande laren niet achter de actie Zj) willen wel opheffing der distributie, maar langs geordende weg. De Prot. dhr. on de R-K. Bond van Melkhandelaren, die sedert 3 Maart j.L geen deel meer uitmaken van de Fede ratie van Melkhandel arenorgan isat ie hebben minister Mansholt medegedeeld, dat zij niet achter het ultimatum der Fe deratie staan om binnen 14 dagen de melkdistributie op te heffen. Deze beide confessionele bonden zijn wel van me ning. dat het gewenst is de melk vrij te geven, maar willen dit doel alleen langs geordende weg bereiken. Zij zijn van oordeel, dat de Federatie ndet als representatief lichaam van de Ned. klem-melkhandel kan worden be- ichouwd. In twee jaren 30.000 K.L.M.- passagiers naar Amerika Vandaag is het twee jaar geleden dat de KLM een geregelde luchtverbinding met New-York tot stand bracht Deze mer zal de KLM 22 maal het Noordelijk deel van de Atl. Oceaan oversteken vandaag zal tevens de 1000ste geregelde vlucht over de Oceaan worden uitgevoerd In de twee jaren werden ruim 30.000 pas sagiers naar Amerika vervoerd, terwijl het aantal kg. vracht en post resp- 619.500 en 155.700 bedroeg. Vierde Grondwetswijziging vroeg geen debat (Van onze Parlementsredacteur) Zonder debat en zonder stemming verenigde de Tweede Kamer zich van middag met de zgn. vierde Grondwets wijziging, inzake het inkomen van eer koning of een koningin, die afstand heeft gedaan van de Kroon. Naar aanleiding van opmerkingen in het Voorlopig Ver slag had de Regering bij nota van wijzi ging het dwingende voorschrift, dat bij de wet een inkomen moest worden vast gesteld, veranderd in een facultatieve be paling, dat een inkomen kan worden toegekend. De Kamer ging daarna tot nader order Conflict bij K.L.M.-gebouw voor de rechter Tegen aannemer f 20.000boete geëist De Officier van Justitie bij de Haagse economische politierechter heeft tegen de aannemer J. H. alhier, die de arbei ders bij het K.L.M.-gebouw aan de Raamweg te hoge lonen betaalde, f 20.000 boete of 6 maanden hechtenis geëist. Het betrof hier de gebeurtenissen, welke aanleiding hebben gegeven tot de Jongste staking bij dit gebouw. Als getuige werd ojn. gehoord de se cretaris van het College van Rijksbemid delaars, mr C. J. Buitendijk. Het bleek, dat aanvankelijk goedkeu ring was gehecht aan het geven van extra toelagen voor rijwiel, kleding enz., doch het College heeft later deze rege ling opgeheven. Desondanks ging de aannemer door met het geven van toe lagen. De aanleiding hiertoe was, dat de K.L.M. het gebouw zo spoedig mogelijk gereed wilde hebben. De officier, d. Poll, was van mening, dat het nood zakelijk is, de lonen, welke vastgesteld zijn, tehandhaven en eiste bovenver melde straf- Na het pleidooi raadsman, mr Bodenhausen, besloot de politierechter op 26 Mei vonnis te wijzen. Fonds voor kankerbestrijding nationaal huldeblijk voor de Koningin Het nationaal huldeblijk, dat aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden tg.v. Haar 50-j. regeringsjubileum, zal zijn: «en Fonds voor Kankerbestrijding. H. M. heeft de wens te kennen gegeven, dat be dragen, die in de Oost en West worden bijeengebracht, zullen worden besteed voor een fonds t.b-v. de volksgezondheid in die gebiedsdelen. De gelden zullen worden bijeengebracht door de verkoop Van herdenkingsinsignes f0.50 en door vrijwillige bijdragen. De insignes moeten worden gedragen tot 6 Sept. a.s., terwijl op 1 Juni de bankrekeningen worden geopend bij de Ned. Handel Mij te Am sterdam en de Kasvereniging te A'dam. By het gisteren in Utrecht gevierde 200-jarig bestaan van de genietroe pen droeg Prins Bernhard aan de commandant, luit.-kol. Nottrot, een nieuw vaandel over, daar het oude in Mei 1940 verloren ging. Tegen Hagenaar werd in Almelo 2/i jaar geëist Oud-gedienden maakten misbruik van vertrouwen De Haagse, hoofddepMhouder van de N.V. Palthe te Almelo J. P. S. en de depötadmimdstrateur E. S. B. uit Almelo, amen in enkele jaren f54.000 ont vreemden, ten nadele van hun firma, stonden gisteren voor de Almelose recht bank terecht. was reeds van zijn 14e jaar bij de firma Palthe in dienst, S. had 33 dienst jaren. B. beschikte over de handteke ningstempels om wissels e.d. te voldoen, maar hij haalde de, door de depóthou ders opgezonden postwissels tussen de post uit en tekende ze voor voldaan. Zo kon het tekort van 50 mille t staan. De directie dacht niet aan fraude, omdat zij veronderstelde, dat B. door de oorlog andere inkomsten kreeg. S. was al 25 jaar chef-depothouder in Den Haag. Hij was de enige in het hele bedrijf, die procuratiereoht bezat. De Officier van Justitie eiste tegen elk der heren 2 Vi jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Bloemenventers voelen de staking in hun portemonnaie Hoewel de staking in de bloemenhandel voortduurt, werden gisteren op de veilin gen te Aalsmeer, Honselèrsdijk, Hilver- en Nijmegen alle bloemen verkocht. Te Rijnsburg, Utrecht en Berkel en Ro denrijs, werd echter niets gekocht Te Aalsmeer is gisteren een vergade ring van bloemenhandelaars gehouden de uitkering van een stakingsgeld te bespreken, daar sommige venters de sta king reeds in hun portemonnaie beginnen te voelen. Een ieder kan thans worden erkend als groot-, resp. kleinhandelaar in bloe men. Aanvragen moeten worden inge diend bij het bedrijfschap voor sierteelt producten, Trompstraat 79, Den Haag. Egyptisch vliegtuig omlaag. Terwijl Tel Aviv aan luchtaanvallen blootstaat, hebben Spitfires van de R.A.F. laag over de stad gevlogen, de indruk wekkend, dat aanval wilden doen, hetgeen grote ontstemming bij de Joden veroorzaakte. Te Beiroet in de Libanon hebben de Libanese autoriteiten 61 Joodse passa- het* Amerikaanse stoomschip „Marine Carp" verwijderd, die naar concentratiekamp werden overgebracht, r deze de dienstplichtige leeftijd hadden. Er bevonden zich bij de 61 ge arresteerden 41 Amerikaanse staatsbur gers, wat het Amerikaanse consulaat noodzaakte handelend op te treden. Ter- er zeker van kan zijn, dat de Amerikaans-Russische eisen voor krachtdadig optreden van de Ver. Naties Palestina verworpen zullen worden, heeft men althans dit succes bereikt, dat de vijf grote mogendheden graaf Folke Bernadotte van Zweden tot bemiddelaar der Ver. Naties gekozen hebben. Zoals weet, is hij vice-president van Zweedse Rode Kruis en hij heeft eer langrijke rol gespeeld bij de wapenstil- standsonderhandelingen in 1945 tussen Duitsland en de Geallieerden. De Franse Nationale Vergadering zond :n groet aan de Joodse staat Israël, welks burgers voortaan Israëli's zullen heten en geen Israëlieten, want het Joodse volk is moderne natie, aldus Mosje Sjertok. Eliahoe Epstein is benoemd tot gezant Israël te Washington en maj. Aubrey S. Eban tot haar vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. Minister Drees vervangt min. Lieftinck. Minister Drees zal minister Lieftinck gedurende diens Indische reis vervangen. Oude S.D.A.P. neemt ook aan de verkiezingen deel In samenwerking met de vooruitstre vende party voor wereldregering De oude SJD.A.P. en de vooruitstre vende partij voor wereldregering, waarin opgenomen de Nederlandse Bellamy par ty, hebben besloten met een gemeen schappelijk verkiezingsprogram en een candidatenlijst aan de a.s. verkiezingen deel te nemen. Acht lijstaanvoerders van de Partij van de Arbeid De P. v- d. A. zal by de komende Ka merverkiezingen acht verschillende lijst aanvoerders hebben, n.l. de ministers Drees, Lieftinck, Mansholt en Vos, de Kamerleden Van der Goes van Naters, Joekes en Vorrink, alsmede prof. Scher- merhorn, aldus de N.R.C. Aanvankelijk overwogen in alle kieskringen minis ter Drees no. 1 op de lijst te plaatsen. Prof. Kranenburg geeft geen colleges Aan de voorz. der Eerste Kamer, prof. mr R. Kranenburg is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als gewoon hoog leraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de belangrijke door hem in deze betrekking aan der lande bewezen diensten. Ds Dubois ernstig ziek Naar wij vernemen is ds A. Dubois, Chr. Geref. pred. te Maarssen. voorheen te Gouda, zeer ernstig ziek. Hy is geheel verlamd, ook zijn stembanden. Men vreest voor zijn leven. Het is Iedere schilderdie in het vervolg, tvadr oqJc, een gevel afbrandt, krijgt een brandspuit, een magyrusladdereen wa terkanon én een schuimblusapparaat mee. Alle schildersbazen zijn voorts ver plicht een vaste kern van geoefende alle kwasten krijgen een automatische alarminstallatie. Het is ook te gek! Eerst het Paleis: door de schilders. Toen het huis van minister Witt in Overveen: door de schilders. Ei teren, in de Haagse Hoogstraat, ta een schilder, haastig zijn gerief dak, mdat 3ch al blat rook t opkringelde daar zijn werk dus wel itrust beleefde de zoveelste speci fiek Haagse door-afbranden-ontstane- brandblus-demonstratie (dat ze daar nu de schilders en loodgieten draven om hel hardst om afbrandingsvergunningen af t« halen! •t Werd tijd! Tot de volgende brand. Op Stopper. In Beieren werden weer diamanten gevonden Er gaat 10.000 karaat naar Nederland. A. P. meldt uit München, dat, volgens mededelingen van de Amerikaanse op sporingsdienst in Beieren diamanten, ter waarde van 50.000.000 dollar zijn ontdekt, die door de nazi's in Nederland zijn ge roofd. Zij zullen nu aan Nederland wor den teruggegeven. diamanten, die samen meer dan 9.000 karaat wegen, hebben enige tijd in het Tegermeer gelegen, en werden ver volgens clandestien naar een Beierse bank gebracht. Tot zover het A.P.-bericht. De Nieuwe Leidsche Crt. ver neemt over dit bericht van bevoegde zijde, dat er zelfs 10.000 karaat diamant uit Duitsland naar Nederland komt. Met de geschatte waarde moet men evenwel voorzichtig zyn. De genoemde 50 millioen dollar zullen wel guldens zijn dan nog dient men dit bedrag met :n korreltje zout te nemen. Het vorig jaar werd 23.000 karaat naar Nederland gebracht en de totale waarde was f 10 millioen. Deze nieuwe 10.000 karaat zouden dus wel buitengewone stenen moeten zijn, als de waarde f50 millioen zou bedragen. Uit alle delen van de wereld worden voorwerpen gezonden naar de herden kingstentoonstelling voor de Vrede van Munster in Delft. Costuums en eigen dommen van Vorsten en tyrannen uit de 80-jarige oorlog komen druppelsgewys ons land binnen. Hier worden de harnassen uitgepakt van Alva, Karei V en Don Juan d'Austria. Rantsoenen van de Wagons-lits verdwenen met de Noorderzon Een medeplichtige op bruiloft gearresteerd De directeur H. uit Amsterdam van het Nederlandse kantoor der Wagons-lits, zijn 56-j. adj. inspecteur W. K eveneens uit Amsterdam, twee werksters van die maatschappij mej. C- uit Amsterdam, die met een arbeider aan de Hembrug was gehuwd, haar collega mej. B. en een aan tal hoofdstedelijke slagers en winke liers. zijn gearresteerd. Zij worden verdacht van zwendel met levensmiddelenrantsoenen. Een simpel broodje met vlees, te duur verkocht aan een reizend ambtenaar, bracht de zaak aan het rollen. Door toewijzingen aan te vragen voor veel meer maaltijden, dan men bereidde, gelukte het H. en K, de beschikking ts krijgen over tienduizenden levensmid delenrantsoenen. Eens had men niet min der dan 108000 eieren in zyn bezit, 'n an der maal bleken 50.000 eieren verdwenen te zijn en driekwart der toewijzingen ging frauduleus van de hand aan slagers en winkeliers. De zaken gingen goed. Bij K werd f60.000 gevonden, waarvan hij zei, dat ze van handel in schilderijen afkomstig ;n en de werkster C. beschikte over slaapkamerameublement van f 3000, wat op neveninkomsten wees en mej. B. traden als tussenperso- op. Mej. B. werd in Holwerd, waar zij als getuige bij een trouwerij optrad, gearresteerd. De Franse directie, die onkundig is van de knoeierijen, reorganiseert de dienst. Het C.D.K. beperkte de toewijzingen tot het minimale. Aan dr G. Bolkestein, oud-minister an O. K. en W., is op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als persoonlijk raadadviseur van de r nister van O K en W. ingaande Juli 1948. Nakaarten over brand in het Paleis aan het Noordeinde De brandweer deed in elk geval wat in haar vermogen lag (Van Het zwart geblakerde Paleis aan het Noordeinde trekt al enkele dagen veel belangstelling van stad- en landgenoten. Velen, die de brand hebben meegemaakt, zyn tot de conclusie moeten komen, dat de schade, gezien de omvang, die het vuur had aangenomen, toch reuze mee valt Dat is zeker dank zy het kordate optreden van onze brandweer. Natuurlijk hebben velen de brandweer nog sneller willen zien werken, en ze hadden daarbij waarschijnlijk episoden uit een film of een boek voor ogen! Ook is er veel ge- Uit een tweemotorig vliegtuig, dat dezer dagen op het vliegveld Manston (Engeland) landde, stapten vyf piloten en drie mecaniciens van de Tsjechische luchtstrydkrachten. Zij waren gevlucht voor de rode dictatuur in hun land. verslaggevers)- discussieerd over de vraag: waarom is, nadat om 2.58 brand gemeld was, pas ertn 3.28 meer dan een motorspuit uitgerukt!" Zoals wij reeds in ons verslag var Woensdag hebben gemeld, is de brand reeds om ca. kwart over twee, in kleine omvang ontstaan. De schilders hebben toen, evenals om twaalf uur, geprobeerd het zelf te blussen. Daar er niet genoeg druk op het water in het Paleis zat, is dit niet gelukt. Inmiddels was er in dt holle daklijst een smeulingsproces ont staan. Dat wisten de schilders niet en ook de brandweer, die om een minuut vooi drie arriveerde, ook niet. Slangen werden van buitenaf naar boven gevoerd e werd water gegeven. Inmiddels werden brandweerlieden door personeel var Paleis naar boven geleid, maar daar het personeel de weg naar de plaats des heils die op zichzelf al een lange v deling door het Paleis betekent precies wist, is met zoeken kostbare tijd verloren gegaan. Toen de brandweerlie den op de juiste plaats aankwamen, was nog weinig rook en vuur te zien. Er werd een gat gemaakt om beter by het vu kunnen komen. Hierdoor kwam lucht bij het vuur en de holle daklijst ging ken als een schoorsteen, met het gevolg, dat de zaak flink vlam vatte en zich zeer snel uitbreidde. Toen werd groot alarm gemaakt. De brandweer treft dus geen enkele schuld. Had de Rijksgebouwen dienst niet laten afbranden en hadden de schilders eerder gewaarschuwd, dan het nooit zo erg geworden. BRANDJE BIJ MINISTER WITTE MAN. Naar de „Msb." meldt ontstond brand aan de dakrand der woning van minister Witteman te Overveen, toen schilders daar aan het afbranden waren. De allerijl gealarmeerde brandweer wist het vuur te stuiten. DAT dr J. G. Ramaker, dir. yan het Ned. Verkeersinstituut in Den Haag, op de gisteren in Arnhem gehouden verga dering van de Verkeerspolitiecommissie heeft, gesproken. DAT na een afwezigheid van 8% jaar de 73-jarige Franse dirigent Pierre Mon- teux gisteren in A'dam weer het Con certgebouworkest leidde met Yehudi Me- nuhin als solist. DAT i.v.m. de bouw van een brug de Dreyenseweg (toegangsweg van A'dam naar Oosterbeek) is gestremd voor zw en lange vrachtwagens. DAT de jaarlijkse alg. vergadering de K.N.A.C. 4 Juni wordt gehouden 2 uur in „De Witte Brug" te 's-Graven- DAT de Veenkoloniale Bank voor Hy potheek en Scheepsverband te Sappe- meer van de winst ad. f 37.017 over 1947 4 pCt. uitkeert. DAT het Utrechtse bankiershuis Vlaer en Kol vandqag 200 jaar bestaat. DAT de toneelsdhrijver Jef Heyden- dael in opdracht van Rolduc een toneel stuk heeft geschreven over Walram III (hertog van Limburg) t.g.v. het rege ringsjubileum van de Koningin. DAT practisch alle aandeelhouders ge bruik hebben gemaakt van hun voor keursrecht bij de emissie van f 1.600.000 aandelen van de tabaksmy. Arendsburg. Dat totaal na de bevrijding in Heerlen 1074 woningen zijn gebouwd (Den Haag plm. 60). DAT de Rijkscommissie van Advies in zake het Orkest- en Operawezen is op geheven, daar de werkzaamheden kunnen worden overgenomen door de Voorl. Raad voor de Kunst. DAT is benoemd tot chef-graveur bij 's Rijks Munt te Utrecht A. de Bruin, thans graveur. DAT de ingenieur van de Rijkswater staat. ir Ph. Schuurman, is bevorderd tot hoofdingenieur met standplaats Leeuwar den. DAT de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, die thans 14000 leden telt, op 27 en 28 Mei ee verg. houdt in het Kurhaus te Schevenin- gen. DAT de leden der Wereldbibliotheek vereniging op 5 Juni te Mechelen bijeen komen. DAT tijdens het blussen van een heide brand langs de spoorlijn bij Assel eer granaat ontplofte, waardoor de 32-jarige lijnwerker P. V. ernstig werd gewond. DAT voor het Utrechtse B. G. 12 jaar is geëist tegen de beruchte Amsterdam mer A. Vega, die Joden tegen veel geld liet onderduiken, maar ze later verried, waardoor er zeker 9 omkwamen. DAT op 28 Mei de tweede „Karei Doorman" van de Britse marine te Ply mouth door vice-admiraal jhr E. J. van Holte zal worden overgenomen en hel schip 2 Juni om 8 uur 's avonds in de Merwedehaven te R'dam wordt verwacht, DAT de boerderij van Jan v. d. Spank by Schijndel, met huisraad en al door brand verwoest werd, nadat vorige week de boerderij van zijn zwager afbrandde. DAT een vergeten, brandend theelichtje gisteren in 't Oranjehotel te Den Bosch brand veroorzaakte, maar het vuur spoe dig gestuit werd. DAT gisteren bij het fort Rhijnauwen door de School Res- Off. der Pioniers t.g.v. het 2de eeuwfeest der Genie t demonstratie van rivierovergang is geven. DAT voor het B.G. te Assen 8 jaar f5000 boete is geëist, alsmede een v bod als raadsman op te treden, tegen de ex-NSB-burgemeester van Emmen, r Best, vroeger landmeter te Leiden. DAT in het Arnhemse stadhuis gisteren de afd. Gelderland van de Ver. van Ned. Gemeenten, in 1922 o.a. door burg. de Monchy opgericht, zijn 25-jarig bestaan herdacht. DAT een A'damse firma in korte tijd f7000 aan zwarte lonen bij de uitvoering van kanaalwerken bij Lemmer uitbetaal de. doch de overheid ingreep en d< beiders, na korte staking, nu contract lonen krijgen. DAT op' de alphabetische ranglijst aanbeveling voor kantonrechter te Al phen zijn geplaatst mr J. W. Cenin, mr O. W. Sipkes en mr A. Tieleman, resp. griffier van het kantongerecht te Heer len, Schiedam en Middelburg. DAT met het gisteren vertrokken K.L.M.-toestel voor Curasao 738 kg peni- ciline van een Londens laboratorium Venezuela wordt vervoerd. DAT gisteren de officiële afscheidsrit heeft plaats gehad van de stoomtram DrachtenGroningen der Ned. Tramweg Mij, die in 1880 werd opgericht en m I bussen de diensten onderhouden. DAT een wetsontwerp is ingediend de bevoegdheden van de Grondkamers de Centrale Grondkamer buiten kyf te stellen. DAT de reiskosten van ambtenaren het dep. van Landbouw thans per jaar een bedrag opslokken, ongeveer gelijk aan het gehele vooroorlogse begrotings bedrag voor dit departement DAT de fa. J. C. Kiene (chocolade suikerwerken) over 1947 9 pet. (v. j. 8) uitkeert DAT afwyzend is beschikt op een zoek van landbouwerszode om aan houders by wyze van huisslachting het slachten van een rund i.p.v. varkens toe te staan. DAT A'dam in Maart ruim f 2 millioen aan geslepen diamant exporteerde tegen ruim f 1% millioen in Febr. ji. DAT de Stoomvaart Mij Nederland pet uitkeert DAT de R'damse Droogdbkmy in Schot land een dok van 32.000 ton aankocht het deze zomer naar de Maasstad wordt gesleept DAT 31 Mei te Beriyn Russisch-Ned. besprekingen beginnen over verlenging en uitbreiding der handelsovereenkomst met de Russ. zone. DAT de oud-directeur der Haagse Nor maallessen, tevens oud-schoolhoofd te Den Haag, P. Willemse, morgen 70 j. wordt- DAT het echtpaar De Boer-Bruin te Hollum (Ameland) 27 Mei 70 J. i trouwd. DAT burg. Ravesloot te Almelo Dins dag de driedaagse voorjaarsstreekbeurs zal openen. Dankbetuiging van de Kon- Familie H. M. de Konir Juliana en Prins J alle onderdelen va Prinses-Rei rnard, hebben aan leger, vloot, politie en brandweer, hun bijzondere dank be tuigd voor de buitengewone wijze, waar op allen behulpzaam waren bij het blus sen van de brand in het Paleis Noord einde en het in veiligheid brengen van de inboedel. Ook aan de burgers, die op even voortreffelijke wijze hebben mee geholpen. wordt de bijzondere dank ge. Commissie van Drie wenst thans een compromis Zy zal zelf voorstellen formuleren. Hoewel duidelyk is vastgesteld, dat de Commissie van Drie generlei voorstellen Nederland en de republiek kan doen. heeft zy thans het voornemen te kennen gegeven, om tot niet-officiele voorstellen te gaan, teneinde een compromis tot stand te brengen. Zij deelt tevens mede. dat generaal Spoor op dit ogenblik geen uitbreiding van de gedemilitariseer de zönes kan aanvaarden in verband met de herhaalde infiltratie, spionnage en sa botage van de zijde der republiek. Ver der blijkt, dat de republiek weder aar het chicaneren is. Terwijl Nederland weei 1000 republikeinen zal loslaten, waardoor het totaal op 10.000 komt, volstaat de republiek met loslating van 6 Nederlan ders en beweert, dat zij op details moet wachten t.a.v. de overige 197 vermisten, hoewel Nederland reeds de gegevens ver strekt heeft. Terwijl radio-Fort de Koek strijd met het bestand opruiende taal uitzendt, beweert de republiek, dat zy hieraan niets doen kan omdat de verbin dingen zo slecht zijn. West-Indische staatsregelingen door Eerste Kamer aanvaard Na korte jubel-redevoeringen van de heren Kropman (K.V.P.), De Zwaan (C.H.) en Anema (A.R.), even jubelend beantwoord door minister Jonkman, aan vaardde de Eerste Kamer gistermidSag zonder stemming de wijziging van de Staatsregelingen van Suriname en Cu racao, waardoor deze gebiedsdelen tot groter zelfstandigheid op eigen terrein komen. Van tevoren werd o.a. zonder debat goedgekeurd de Nederlandse deel neming in de Caraïbische en in de Zuid- Pacific-Commissie. Tussendoor werd in de afdelingen o.a. de grondwetswijziging- Romme (Burgerlijke staat van Beleg) be handeld. De Kamer is van plan, as. Dinsdag middag te beginnen met de grote grond wetsherziening i.v.m. de nieuwe rechta- Nederland en de staat Israël (Van onze Parlementsredacteur) Vanmiddag heeft de heer Van der Goes van Naters (Arb) ln de Tweede Kamer aan minister Van Boetzelaer de volgende mondelinge vraag gesteld: Is de minister bereid aan de Kamer mede te delen, of mede ter versterking van de interna tionale positie van het Joodse volk niet reeds thans tot de facto-erkenning kan worden overgegaan van de op 14 Mei 1948 gevormde Regering van de toen tot stand gekomen staat Israël? Minister Van Boetzelaer deelde dat overleg gaande is met de Overzeese gebiedsdelen. Het is te verwachten, dat er binnen het Koninkrijk uiteenloopen- de opvattingen bestaan. De Reg. zal eer beslissing nemen na zorgvuldige afwij zing der adviezen en er naar sti aan alle gevoelens recht te doen weder varen. Bovendien is overleg gaande met de Benelux-partners en de andere deel nemers in het Vijfmogendhedenpact De heer Van der Goes achtte spoedige kenning uit volkenrechtelijk oogpunt, ons buiten kijf te stellen, dat de Staat Israël er is, wenselijk, doch de Minister wilde hierop niet nader ingaan, adviezen zyn bestudeerd. Niet geslaagd In het weekblad J.M.De Stem van Nederland heeft de heer Schermerhorn e rubriek geopend onder het hoofd „In het soldatenhoekje". Dat is i loffelijk streven, want onze jongens Indië (de heer Schermerhorn houdt t van dat „onze": dat zeggen vooral deftige burgers) hebben wel nodig, dat en dan een hart onder de riem gestoken wordt. Daarom gaat de heer Schermerhorn met hen praten en dan staande op de grondslag van de werke lijkheid. Hij wil niet recht praten wat krom is in deze wereld (en dat is nogal wat). Dat laat hij graag over aan de al die zaken verantwoordelijke in stanties. Vermoedelijk maar dat zegt hij zelf niet zijn daarom na de bevrij ding al die ambtelijke instanties en voor lichtingsdiensten ingesteld. Want er is inderdaad heel wat krom! Prof. Schermerhorn lykt ons echter niet de man die de soldaten geeft wat ze nodig hebben. Het zal de soldaten weinig steun geven dat de professor klaagt over het feit, dat men in Batavia op de P.v.tLA. mitsdien op de heer Schermerhorn niet erg gesteld is. Het zal hen evenmin baten dat. naar de heer Schermerhorn hen mededeelt, de sfeer in Batavia i'eel „kolonialer" is dan voor 1940. Dat stelt hen alleen voor nieuwe puzzles. Want hoe kan dat? De kabinetten- Schermerhorn en -Beel hebben toch ra dicaal gebroken met het koloniale en Batavia is toch de plaats geweest waar vele „progressieve" ministers geweest n hun licht te verspreiden. In Ba tavia heeft toch geruime tyd een sterk progressieve Commissie-Generaal ge zeteld! En dan toch nog kolonialer dan '40. Hoe bestaat het! zullen de sol daten wel zeggen. Maar erger is, dat de professor tegen stellingen in het leger gaat scheppen als hy zegt. dat de eenvoudige soldaat met socialistische levensovertuiging het niet gemakkelijk heeft in een leger, waarvan het beroepskader conservatief is. Daar g moeilijker dan in de burger maatschappij in Batavia. (We laten maar rusten, dat de heer Schermerhorn in zijn volgend artikel de zaak weer precies omdraait en betoogt, dat de burgers weer conservatiever zijn dan de officieren). Meent de heer S. nu werkelijk, dat de soldaten worden geholpen, doordat hun officieren als conservatief aan de kaak worden gesteld? Dat socialistische jonge- het leger, d.w.z. in de officieren het instrument zien van een overheid, men constant in een zekere tegenstelling leefde, verklaart hier vol gens hem veel. Inderdaad verklaart dat Het socialisme heeft zich steeds tegen het leger verzet. Het „geen man en geen cent" was van hen afkomstig. Het waren de socialisten die de officie ren (beroeps- zowel als reserve) scholden voor moordenaars. Het was het socialis me. dat geen leger en geen vloot wenste omdat men zich steeds verzette tegen het wettig gezag. Zulk een standpunt is niet direct overwonnen en nu gaat prof. Schermerhorn dat nog eens duidelijk on derstrepen in plaats van het te bestrijden. JDe socialistische jongelui moeten gaan begrijpen, dat zij in dat leger staan als beschermers van een rechtsorde, die door hun eigen geestverwanten wordt gedragen. Wanneer dat de reden is waarom de waardering voor het leger moet toe nemen. dan is dat toch wel héél droevig. Dan houdt de heer Schermerhorn- het oude, negatieve socialistische standpunt van „geen leger" vast en bevordert hij tegenstellingen. Dan aanvaardt hij alleen een leger, net als de communisten, wan neer dat hun leger is. Dergelijk geschrijf heeft niet het minste nut, doch werkt alleen ondermijnend. Dat verlamt de kracht van een leger. Het moge misschien ten goede komen aan de progressieve eenheid, maar het breekt de eendracht, en eendracht is wat we nodig hebben. En wanneer de heer Schermer horn zich dan nog erg boos maakt op de ondernemer, die door krenterigheid en hooghartigheid het bloed van de jongens, die hun bedrijven beschermden aan het koken brengt, dan moge. hoezeer wy zulk houding van ondernemers veroorde len, de heer Schermerhorn toch wel be denken, dat zijn houding, èn als Minister, èn als lid van de Commissie-Generaal tot gevolg heeft gehad, dat honderden jonge- onnodig hun leven hebben ver loren en dat de herinnering aan dia politiek het bloed van velen in ons volk ag aan het koken brengt. Ook ln zijn rol van „voorlichter va» ize soldaten" is de heer Schermerhorn eer allerminst geslaagd. D« opvolger van mr dr In 't Veld. het Kamerlid W. Thomassen is fil teren geïnstalleerd als burgemeester van Zaandam. WEERBERICHT Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Biltt Koude nacht met weinig wind en plaat selijk nachtvorst Morgen overdag enkel» overdrijvende wolkenvelden met droog weer en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind u4 richtingen tussen West en Noord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1