Iliettuie £rihscl)f (£mimut Ben Goerion riep de staat Israël uit nieuwe Joodse ZATERDAG 15 MEI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „5tflnh>iistifb Is ghcMmti myn bert in leijfjensport* Negen en twintigste jaargang No. 7510 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER. Erkenning van Amerika, dreiging van de omliggende Arabische landen Het is vandaag Sabbath in Palestina, de eerste na het aflopen van het Britse man daat. Hedennacht om twaalf nur deden de Engelsen afstand van de snpervisie ove het Heilige Land en Ben Goerion riep als premier de Joodse staat „Israël" uit. Van de Joodse huizen waaide de vlag der Zionisten: blauwwit met een gouden Davids ster, de vlag van een nieuwe staat in het oude land, die reeds gisteravond door de Ver. Staten als de autoriteit de facto werd erkend. Enkele bommen vielen op Tel Aviv De Joden voeren het „verdelingsplan", dat eerst door de Ver. Naties aanvaard, later weer werd ingetrokken, nu zelf uit. Vierhonderd vooraanstaande Zionisten luisterden gisteren in het museum van Tel Aviv, toen de nieuwe premier, Ben Goerion, de staat „Israël" proclameerde. De vroegere, illegale, doch thans offi ciële radiozender „De Stem van Israël" zond deze woorden de wereld in. Vele aanwezigen weenden en vielen elkaar, na afloop van de plechtigheid om de hals. In de straten van Tel Aviv verslonden de Joden het nieuws van de elf dagbladen. Duizenden Haganah-soldaten droegen voor het eerst openlijk de wapenen. Bij belse benamingen kwamen in de plaats van Engelse straatnamen. Joodse post zegels werden op de postkantoren ver kocht en de auto's kregen Joodse num merborden. De Arabieren liepen tussen het vrolijke Joodse volk met sombere, dreigende gezichten en lieten zich nog niet uit over de stichting van een Ara bisch Palestina. Vliegtuigen van de Ha- ganah cirkelden gisteren wakend over Tel Aviv en andere steden, teneinde te voorkomen, dat de Arabieren een onver hoedse aanval zouden doen. In Jeruza lem, waar de Britten gisteren wegtrok ken, begon de beslissende slag; de Haga- nah verzekerde zich van genoeg steun punten, om te kunnen beweren, dat de Heilige Stad in haar handen is. Intussen is Jeruzalem echter zonder regering. Al is er een neutrale commissaris voor Je ruzalem benoemd, voor het ogenblik is de stad nog zonder bestuur en hoewel op enkele grote gebouwen als het Koning David Hotel de Roode Kruisvlag wappert, waait op een verzekeringsgebouw in het stadscentrum het blauwwit der Zionisten. Evenwel, de omliggende Arabische staten vormen voor de staat Israël een voortdurende bedreiging- Eén minuut na het „uur U", 12 uur middernacht, één minuut na het vertrek der Britten, zouden zij van alle kanten Palestina binnenval len. De Libanon, Irak, Trans-Jordanië. Jemen en Egypte, allen gereed voor een directe aanval. Zelfs zouden de Egypte- naren de Palestijnse grens reeds hebben overschreden. De Haganah verzocht schuilkelders te maken en samenscholin gen te voorkomen. Vannacht was Tel Aviv verduisterd. In de heuvels van Hebron woedden hevige gevechten tus sen Joden en Trans-Jordaanse troepen, die tot het einde van het Mandaat onder Engels bevel streden. De Commissie voor Palestina der V.N. is van haar taak ontheven, door een stem ming van de politieke commissie. Truman verklaarde reeds gisteravond, dat de Ver. Staten de nieuwe Joodse staat zouden erkennen en ook Guatemala was de tweede, die de erkenning deed. Engeland zal Israël niet erkennen en Frankrijk wil dit slechts dan doen, in dien het overtuigd kan zijn van de goede bedoelingen der Joodse regering. Walvissen ondergingen sinds het vorig jaar een vermageringskuur De „Willem Barendsz" van zijn tweede Zuidpool-expeditie in IJmuiden teruggekeerd HET LEVEN SNELDE VOORT! Binnen vijf dagen heeft dezer dagen een medicus op Nieuw Guinea de beschik- king gekregen over een geneesmiddel, dat. ten behoeve van een van zijn patiën ten, uit Nederland moest komen. Vier dagen na ontvangst van zijn noodkreet in Den Haag had hij het gevraagde handen en nog weer vier dagen later kon hij een begin van herstel bij de zieke melden. EEN ORIGINELE UNAC-COLLECTE TE LOCHEM. De Lochemse schooljeugd werkt, r een bespreking in de raadszaal, thans plannen uit om zich te verkleden als Javaanse, Chinese, Brits-Indische, Griekse en negerkinderen, om dan in deze uit heemse kledij te gaan collecteren voor de Unac-hulp aan noodlijdende kinderen. Inkrimping van het ambtenarenapparaat Zoals we al meldden, werden op een enkel ministerie al commissies ingesteld, die moeten nagaan welkte takken van dienst, stammende uit de oorlogs- of bevrijdingsperiode, kunnen inkrimpen of verdwijnen. Thans wordt nader gemeld, dat zulke commissies op alle departe menten zullen worden tewerkgesteld. APARTE BLINDENWETGEVING OP CONGRES BEPLEIT, Tijdens 't deze week in Utrecht gehou den blindencongres bepleitte de si taris van de Ned. Chr. Blindenbond, de heer C. Wagamaker uit Rotterdam, de noodzaak van een afzonderlijke blinden- wetgeving, losgemaakt van de Armen wet. De blinden, die in het vrije bedrijf of in werkverschaffing arbeiden, moeten ook in alle voorrechten der sociale wet ten delen. Minister Gielen naar Brussel. Minister Gielen zal 22 Mei, t.g.v het 25-jarig bestaan der Vlaamse Club te Brussel, een lezing houden over: „De uni versiteit in Nederland".' Beruchte A'damse politieman krijgt 20 jaar. Het A'damse B-G. heeft de 55-jarige on derluitenant van politie, de SD-er H. J Daudt, tot 20 jaar veroordeeld, o.a, we gens arrestaties van vele Joden. Ook stelde hij een lijst samen van 100 anti- Duitse A'damse politie-ambtenaren. Krantenknipsels inplaats van geld. Te Deventer is een handelsreiziger ge arresteerd die inplaats van f500, zijn pa troon te Leeuwarden een aangetekende Srief met krantenknipsels zond. Ondanks de waakzaamheid der Haga nah, is Tel Aviv, volgens nadere berich ten, vanmorgen vroeg door zes Spitfires van onbekende nationaliteit gebombar deerd. De machines lieten elk twee bom men vallen; over de aangerichte schade is nog niets bekend. Volgens ooggetuigen, zouden Iraakse vliegtuigen geweest zijn. Israëlietische gemeenschap in Amsterdam vlagt Van vele Amsterdamse woonhuizen en van het hoofdbureau van de Nederlandse Zionistenbond wapperde gisteren reeds de blauwwitte vlag van de nieuwe staat Is raël. Vanmorgen werden in verschillen de synagogen predikaties uitgesproken, ter gelegenheid van het uitroepen van de Verkiezingen op 7 Juli Minister Witteman heeft aan de ge meentebesturen meegedeeld, dat er naar gestreefd wordt, de Tweede Kamerver kiezingen te doen plaats hebben op Woensdag, 7 Juli. De candidaatstelling zal dan plaats kunnen hebben op 4 Juni. Prinselijk Paar woonde doop plechtigheid bij Van het kindje van jkvr. RöellFeith. Naar wij eerst thans vernemen, heeft het Prinselijk Paar met -de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, verleden Zondag te 's-Graveland de kerkdienst bijgewoond, waarin de doop werd be diend aan het kindje van „Zuster" Feith, die de verzorgster is geweest van de drie kleine prinsesjes. Men herinnert zich, dat jkvr. Feith destijds huwde met ir. jhr. Röell. Na de kerkdienst heeft het Prinselijk gezin de gelukkige ouders aan huis gefeliciteerd. Haardscherm van Prins Bernhard tentoongesteld. Prins Bernhard opende gistermiddag in het Intern. Cultureel Centrum, te A'dam, een tentoonstelling van kunst smeedwerk van de heren W. Jonkers Sr. en Jr. In de expositieruimte was o.m. een open haardscherm opgesteld, dat aan de Prins toebehoort. In dit scherm zijn de lievelingssporten van de Prins gasym- boliseerd. Gisteren is de „Willem Barendsz" te IJmuiden binnengelopen en daarmede is Nederlands tweede walvisvaart-expeditie ten einde. De vangst was ook ditmaal bevredigend: 1300 walvissen, waaruit 14.150 ton traan is gekookt, wat 1300 ton meer is dan vorig jaar. Bovendien is deze gehele tweede ex peditie verlopen zonder één enkel onge val, terwijl er zich ook geen ernstige ziektegevallen voordeden. Het weer is niet gunstig geweest en dat was niet best voor de vangst, maar dank zij de grotere ervaring van de be manning op deze tocht waren de resul taten beter. De gevangen walvissen waren niet zo vet als als tijdens de vorige expeditie. Kaas wordt 1 cent per 100 gram duurder En de gest. melk 2 cent per liter. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt wordt met ingang van Maan dag a.s. de prijs van de kaas met 1 cent per 100 gram verhoogd. Deze prijsverho ging valt in het kader van de verhoogde winstmarge yoor winkeliers. De prijs van de gestereliseerde melk wordt morgen 2 cent per liter duurder. Dit is niet de gewone „flessenmelk", doch de melk, die langer houdbaar is en vaak voor kindervoeding wordt gekocht. Tot deze prijsvermeerdering is men overgegaan, omdat de vervaardigings- kosten voor deze soort melk zijn toege- Wat mag een ijsje kosten? Consumptie-ijs kost: op perrons en in bijeenkomsten en voorstellingen, in trei nen en op schepen: 15 cent per 45 gram. Aan ijscokarretjes: 10 cent per 45 gram, 5 cent per 22% gram en 20 cent per 90 gram (maar het laatste alléén, als er óók ijsjes van een stuiver zijn). Aan tafel in coupes of glazen 14 cent per 45 gram en 28 cent indien aan de 45 gram minstens 100 cm3 sterke drank is toegevoegd. Parijs in grote geestdrift over Prinses Elizabeth Zelfs de communistische pers schrijft grote verslagen. Parijs heeft aan het Britse Prinselijk paar een grootse ontvangst bereid en wel zo enthousiast, dat dit, sinds het bezoek van koningin Victoria, niet meer geschied is. Prinses Elizabeth en Prins Philip maakten triomftochten door de straten van de Franse hoofdstad, Zij brachten een bezoek aan Versailles en de prinses opende de tentoonstelling „Acht eeuwen Engels leven te Parijs", met een rede in het Frans. De president van Frankrijk. Vincent Auriol, zeide gisteren voor het officiële diner op de Elysee over prinses Elizabeth: „Ik ben ontroerd door haar gratie, haar charme, haar bescheidenheid en haar adel". Onder de druk van het vuur der Par ij zenaars heeft zelfs de com munistische pers haar onverschilligheid voor vorstelijke personen laten varen en wijdt levendige verslagen aan het doen en laten van het paar. TRUMAN GEEFT ZICHZELF EEN GOEDE KANS. President Truman verklaarde gister avond op een bijeenkomst van Demo craten in Washington er op te vertrou wen, dat hij in November tot president herkozen wordt. „Ik wil u zeggen", aldus de president, „dat er de komende vier jaren een Democraat in het Witte Huis zal zetelen en u kijkt nu naar hem." Verloren gewaand schip komt terug naar Nederland Vier en een half jaar heeft de „Midas", een 3000 ton metend schip van de KNSM, dat in 1943 t.g.v. een geallieerde bom- treffer in de Baai van Brest zonk, op de bodem der zee gelegen, zonder dat men er in Nederland enig vermoeden van had waar het vaartuig was gebleven. Eerst kort geleden is het door duikers in het havengebied van Brest ontdekt en giste ren is de ..Midas" achter de sleepboot „Ganges" van Sm it's Intern. Sleepdienst uit R'dam naar A'dam vertrokken. Men acht het mogelijk het schip weer zo te repareren, dat het opnieuw in de vaart kan worden gebracht. Thans leverden ze gemiddeld 117 barrels traan tegen 133 in het vorig jaar. Kapitein Visser vertelde verder over zijn reis dat het Nylon-touw, dat de eer ste 120 meter van de harpoenlijn uit maakt, uitstekend voldaan heeft. Er zijn echter wel vele harpoenen afgebroken, maar de Zweden hebben beloofd, dat de volgende zending beter zal zijn. Ditmaal heeft men nog met Noorse harpoeniers gewerkt, maar op den duur zullen ook Nederlanders achter het „kanon" plaats De aankomst had gisteren een fees telijk tintje: de directeur-generaal van de scheepvaart, mr J. J. Oyevaar sprak de bemanning toe en herinnerde aan Chur chill's beroemde woorden: „bloed, zweet en tranen." Bloed, ditmaal van de wal vissen, zweet van de bemanning en traan vo.or Nederland. Aan kapitein Visser en voorman Harm Jonk, werd, als blyk van waardering van de regering, de onlangs toegekende de De Ruyter-medaille overhandigd. Toen het schip gisteravond IJmuiden binnenliep, wierp de bemanning ontel bare pakjes sigaretten tussen de wach tenden. Enorme uitbreiding van de olieraffinaderij te Pernis Capaciteit wordt tot het drie voudige verhoogd Kondigde de Bataafse Petroleum Maat schappij (Kon. Shellgroep) het vorig jaar de bouw aan van twee chemische fabrieken bij haar raffinaderij te Rotter dam-Pernis (tegenover Vlaardingen) aan, thans wordt bekend gemaakt, dat de B.PM. voornemens is deze raffinaderij tot het drievoudige uit te breiden. Zij zal in 1953, wanneer het gehele uitbrei dingsplan zal zijn voltooid, de verwer king van 3 000.000 ton ruwe aardolie 'sjaars mogelijk maken. De totale op pervlakte van het bedrijf bedraagt dan 335 ha. Door deze uitbreiding zullen ook de hulp- en nevenbedrijven moeten worden vergroot. Zo zal "het tankpark met een opslagcapaciteit moeten worden uitge breid, welke 400.000 ton nabijkomt. Min stens drie nieuwe steigers worden ge bouwd voor het aanleggen van zeetan kers en binnenvaartlicfaiers. Het perso neel zal aanzienlijk in aantal stijgen. Na voltooiing van alle plannen zal het uit ruim 300 teahnisohe en administratieve employé's en 2200 arbeiders bestaan. Tegen verrader „Geuzen"- groep tien jaar geëist In de zomer 1940 werd te Vlaardingen een groep gevormd van illegale werkers, die zich de Geuzen noemden. Een eed van trouw aan hun leider werd afgelegd en allerlei sabotage-daden werden ver richt. Door verraad werd deze groep in handen gespeeld van de S.D., waardoor er 5 leden onmiddellijk gefusilleerd wer den, terwijl er in totaal 27 man niet te rugkeerden van de gevangenschap in Duitsland. Voor dit verraad stond voor het Arnhemse B.G. terecht de voorm. in specteur van politie te Vlaardingen, J. F. de Buck, later commissaris te Apel doorn, waar hij ook een aantal personen de Duitsers overleverde. De eis luidde 10 jaar. Uitspraak 28 Mei. GESNEUVELD VOOR HET VADERLAND De Regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht: Krop. G. W. J. Frankevoort uit Badhoevedorp (Haarlemmermeer) op 2 Mei aan wonden overleden; sold. J. Kaspers uit Enschede, gesneu veld op 3 Mei; sold. H. M. Kw as- pen uit Stamproy, gesneuveld 5 Mei; sold. L. H. S t r ij b o s c h uit Helmond, gesneuveld 3 Mei Kon. Marine en Kon. Ned. Ind. Leger hebben geen verliezen gerap porteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Jan j.l. zijn 25 man gesneuveld en 5 aan hun wonden overleden. De na 18 Juli 1947 gepubliceerde verlieslijsten be vatten 580 namen. Bericht Het eerstvolgend nummer van zal op Dinsdag a.s. verschijnen. Voor de laatste maal nam H.K.H. Prinses Juliana gisteren het Regentschap op zich. Nog eenmaal zal zij het neerleggen om dan Haar Moeder op te volgen als Vorstin van het Koninkrijk der Nederlanden. Het ogenblik der plechtige eedsaflegging. f,0 Luigi Einaudi (1.), de 74-jarlge pas benoemde president der Italiaanse repu bliek, ontvangt de gelukwensen van Ivano Bonomi, voorzitter van de Senaat, die hem zijn benoeming kwam meedelen. Communisten veroorzaakten groot spektakel in de Tweede Kamer De „Internationale" met hamergeklop en tassen- geroffel overstemd N de Tweede Kamer is het gisteravond tijdens de behandeling van de Grond wetswijziging tot een hevig tumult gekomen, doordat de obstructie-voerende communisten de „Internationale", het oproerige communistenlied, begonnen te In een hoek, vlak bij de uitgang van de zaal stonden ze: zeven stoere commu nistische knapen en één struise commu nistische vrouw. En ze zongen uit volle borst. Met opgeheven rechtervuisten. Maar veel was er niet van te verstaan. Luid hamergeklop van de voorzitter over stemde het gekweel. En toen hij, amech tig, de hamer liet rusten, zorgden andere aanwezigen door het slaan met tassen en mappen, dat het gezang in het gedruis nagenoeg verloren ging. Een wachtmees ter van de Rijksveldwacht kwam binnen en ging naar de voorzitter met een ge zicht; van: „Zal ik zeMaar het lied was uit en na de rauwe kreet van Paul de Groot: Leve de vrijheid! verlieten de communisten demonstratief de zaal. Dit gebeurde vlak voor de eindstem ming over de zgn. derde Grondwets wijziging, het initiatief-voorstel van de heren Romme c.s. om in de Grondwet vast te leggen de mogelijkheid van over gang van Grondwettelijke bevoegdheden van organen van burgerlijk gezag op an dere organen van burgerlijk gezag (af kondigen van de zgn. burgerlijke staat van beleg). Dit onderwerp had grotelijks het misnoegen van de communisten ge- Om te beginnen stelde de heer Wage naar voor, de behandeling uit te stellen tot Dinsdag, maar dit werd verworpen met 60 tegen 7 communistische stemmen. Bij de behandeling hield de heer Wage naar een rede, die bijna twee uur duurde. Van alles werd er bij gesleept om de rede maar zo lang mogelijk te maken. De Kamer nam vervolgens een voor stel aan (natuurlijk met de stemmen van de communisten tegen) inhoudende, dat de algemene beschouwingen om 11 uur moesten zijn afgelopen. Het gevolg was. dat de volgende communisten slechts 25 minuten spreektijd kregen, evenals trou wens prof. Romme, de verdediger van het ontwerp. Van de andere fracties spraken slechts, behalve prof. Romme, de heren Donker (Arb.) en Vonk (WD). Tenslotte was de eindstemming aan de beurt, waarbij de communisten hun lied begonnen te kwelen en vooral van Rooms- Katholieke zijde, onder aanvoering van magister Stokman met verbeten gezich ten een oorverdovend tegen-lawaai werd ontketend. „Van gespuis gesproken" (een woord, dat een der Comm. woordvoerders had gebruikt en moest terugnemen) riep de heer Goedhart (Arb.) de vertrekkende oommunisten na, en toen was de rust weergekeerd. De rest van de Kamer het wetsontwerp met 60 stemmen Het weglopen der communisten had dus tot gevolg, dat niemand tegenstemde het ontwerp met algemene stemmen werd K.L.M.-Skymaster op Schiphol door rechterwiel gezakt Om 5 uur gistermiddag is de KLM- skymaster, van de lijn GenèveMadrid— Lissabon, bij de landing op Schiphol door het rechterwiel gezakt, tengevolge waarvan de propellers tegen de grond sloegen en beschadigd werden. Geen der passagiers of leden der bemanning lie pen verwondingen op. Het toestel werd bestuurd door gezagvoerder Frijns. ontwerp tot wijziging wet, waarbij is bepaald, dat ook de films, die in besloten kring worden vertoond, moeten zijn goedgekeurd, ingediend. Het wetsontwerp opent tevens de mogelijk heid een eens goedgekeurde film over ie keuren. De Kamer komt Woensdag 19 Mei op nieuw bijeen. Dan staat de wijziging van de L.O.-wet 1920 op het program. De ILV.P.-lijst in de drie grote steden De KVP-candidatenlijst voor Den Haag, Amsterdam en Rotterdam zal er volgens de voorlopige uitslag van de stemmingen ^er de groslijst, als volgt uitzien: 1 Andriessen, 2 dr Luoas, 3 Koersen. 4 r Bachg, 5 mr Diederich, 6 mr Grinten, 7 Derksen, 8 Sybesma, 9 De Groot, 10 dr Van Staay, 11 Van Doorn, 12 Burger, 13 ir Wittenberg. PLOTSELINGE STIJGING IN WALL- STREET. Wall-Street vertoonde gisteren eer .boom", waarbij een stijging van mee: ian een milliard dollar over de gehele waarde der genoteerde effecten viel constateren. De makelaars kregen de he vigste vraag sinds twintig maanden. VEERGELD TUSSEN VALKENBURG EN OEGSTGEEST NIET VERHOOGD Ged. Staten van Zuidr Holland stellen de statenvergadering voor, het tarief van het veerpontje tussen Valkenburg en Oegstgeest opnieuw ongewijzigd vast te stellen. Op 67-j. leeftijd overleed te Londen Lord Charles Dukeston, oud-voorzitter het Britse Vakverenigmgsverbond en directeur van de Bank van Engeland. Wist U DAT de termijn van inzending voor de prijsvraag van Strengholt's Uitgevers Mij (jury-secretariaat Bentinckstraat 31, Den Haag), voor de beste Groningse roman sluit op 31 Dec. as. DAT het Directoraat-Generaal van de Prijzen een zeer instructieve folder heeft uitgegeven onder de titel „Wat kost mijn vacantie?", welke bij de toeristische or ganisaties is te verkrijgen. DAT de zilverafdeling van het Rijks museum te A'dam is verrijkt met een uit 1613 daterende grote zilveren schotel met lampetkan van de Utrechtse edelsmid Paulus van Vianen. DAT de St.Crt van gisteren o.m. bevat een beschikking tot buitenwerkingstel- ling van prijzenbeschikkingen t. feïnevrija koffie. DAT de Ned. herenkledingindustrie zal deelnemen aan het Intern. Kledingcon- gres te Lyon (Fr.) in Juni. DAT een wijziging van de Geldschie- terswet is ingediend, waardoor het maxi mum-bedrag van geregelde uitkering voor geldschieters, die onder wettelijk toezicht vallen, gebracht wordt van ƒ750 op 1500. DAT het Tweede Kamerlid Wagenaar minister Vos heeft verzocht, genoegen te nemen met een restitutie van slechts 10 van het in 1944 aan de stakende spoorwegmannen te veel betaalde. DAT het Tweede Kamerlid De Ruiter minister Van den Brink verzocht heeft om een grotere toewijzing van werk kleding aan melksters, teneinde de animo voor dit beroep te vergroten. DAT Zierikzee in 1949 1100 jaar be- DAT in Augustus begonnen wordt met de aanleg van het vliegveld Haamstede, en dit waarschijnlijk begin 1949 wordt opengesteld. DAT het patrouillevaartuig „Batjan" 28 Mei weer van Den Helder naar Tand jong Priok vertrekt, waar het 13 Juli wordt verwacht. DAT aandeelhouders van de NR.Ct. slechts ten dele gebruik maakten van hun voorkeursrecht bij de inschrijving op 1600 niet-royeerbare certificaten 4 f250. DAT de Holl. Stoomboot Mij te A'dam in '47 een exploitatiesaldo van f2.360.000 boekte en 7 pet. uitkeert (onv.). DAT in de universiteit van Nijmegen gisteren een academische zitting werd ge houden ter herdenking van de Vrede var Munster. DAT de schutterij St. Michael te Kerk- rade op Pinkster-Maandag 75 j. bestaat en een van de oprichters, de 92-j. M. Ploem, dan wordt gehuldigd. DAT een brand grote schade aanrichtte aan de Pharmaceutische fabriek dr La- mers en dr Indemans te Den Bosch. DAT volgende week op de stations var Vlissingen, Middelburg, Goes en Bergen op Zoom gedenkplaten voor in de oorlog omgekomen N.S.-personeel worden ont huld. DAT voor stro van de oogst-1948 geen prijs- en afzetregeling wordt getroffen. DAT de DUW-kampen voor vacantie- verblijf van 914-jarigen reeds vrijwel geheel „besproken" zijn. DAT pl.m. 50 gedemobiliseerden in Den Bosch zijn gehuldigd. DAT bij Harfsen onder Deventer stenen bijl is gevonden uit het jonge steentijdperk (enige duizenden jaren v. C.). DAT de inspecteur van het L.O. Helmond. P. Coenen, gisteren t.g.v. zilveren jubileum is gehuldigd. DAT het echtpaar W. v. d. Graaf-Van Trooijen te Sliedrecht 1 Mei 60 j. is f trouwd. DAT Zeeland dit seizoen reeds mc dan 14 millioen oesters heeft geleverd. DAT in April in de R'damse haven 759 (v.j. 463) schepen binnenkwamen met totaal 1.150.000 (v.j. 729.700) netto regis ter ton en deze cijfers voor Maart IJ. resp. bedroegen 713 en 1.170.000. DAT in KapelleBiezelinge op Zruid- Beveland een nieuw raadhuis zal ver- rij zen. DAT B. J. H. Jansen te Nieuwenhagen Maandag 40 j. mijnwerker bij de Laura- mijn in Heerlen is en J. J. Keulaerts te Schaesberg 27 Mei bij de Oranje-Nassau- mijnen. DAT op Pinkster-Maandag in Kerkrade een massale zangersdag wordt gehouden. DAT de Helmondse VW „Helmond Vooruit" is heropgericht met W. Clarijs als secr. DAT de 3% pet obligatielening Société Céramique te Maastricht ver is overte- DAT 26 Mei voor het B.G. te Middel burg terecht staat de orgelbouwer en landwachtcommandant J. C. Dekker te Goes en in Juni 10 Duitsers. DAT tot productiecommissaris voor de bosbouw en de houtteelt is benoemd dr J. A. van Steyn. dir. van het Staatsbos beheer t« Utrecht. Europa-Congres Wolkbreuk in circusstal ondervond een lega's, die gister jelpen klaui de t i b(J Iet dier gaf geen woede, maar •hting te kennen, draaide de r haar achterdeel toe, hief de in de hoogte en toen. van onze collega heeft slechts zifn kort bestaan een analoog e verwerken gekregen. Dat n wolkbreuk. volgde de ene belangrijke gebeurtenij op de andere. Daar kwamen in de eer ste plaats in Den Haag ruim 800 zoge naamde federalisten samen om over de toekomst van Europa te beraadslagen. Verder om op internationaal gebied te blijven, stak Amerika voelhorens uit Rusland, in de hoop de onderlinge verhouding wat draaglijker te maken. Wat ons nationaal leven betreft, hielden de anti-revolutionnairen met verkiezing zicht hun goed geslaagde Deputaten- vergadering. En eindelijk, en dat was toch wel het meest aangrijpende, maakte Koningin ons deelgenoot van haar ,emen de regering neer te leggen. Nederland straks niet meer in één adem met zijn wereldbekende plichtsgetrouwe, moedige Vorstin Wil- helmina. Hoe moeilijk zal het ons vallen die gedachte te wennen! n mens heeft nauwelijks tijd dit alles in en door te denken. En op zichzelf zijn al deze gebeurtenissen dat waard- Daar heeft men bijvoorbeeld het Europa- Congres. Het oude werelddeel heeft de gehele bekende historie door plaats ge geven aan een groot aantal volken en rijken. Volken, welke waren aangewe- naast elkaar te wonen binnen de grenzen van het oude Europa, en bijna alle zonder uitzondering keer op keer in strijd gewikkeld met mede-bewoners. Van geen enkel werelddeel is de kaart vaak gewijzigd. Nu is er een levens opvatting. bijvoorbeeld aangehangen door de nationaal-socialisten en de fascis- denke aan de brallende rede voeringen van Hitler en Mussolini volgens welke de vooruitgang der mens heid het beste wordt gediend door het zo ren van een oorlog, en toch komt het verlangen naar een voortdu rende vrede steeds weer naar voren- Vooral wanneer een wrede oorlog eens weer landen en volken heeft geteisterd. Hoe geheel anders zou het zijn, wan neer in dit Europa een band kon wor den geslagen om al de volken en rassen, grote en kleine rijken, welke zijn aan gewezen op dit stuk van de wereld. Waarom kan hier niet een beeld gescha pen worden gelijk de Verenigde Staten van Noord-Amerika vertonen? Een Sta tenbond, met uitwissing van elke oorlog»-, gedachte? Een veel grootsere opzet dan die van de Heilige Alliantie na Napoleon. schrikkelijker van aard als gevolg van de vooruitgang der techniek, schonk nieuw leven aan deze gedachte, welke in vorige eeuwen ook al leefde. De eer ste wereldoorlog zette grote figuren in verschillende landen aan het werk en in begin October 1926 daagde te Weenen het eerste Paneuropa-Congres. Grote in vloed ging uit van de daar gepropageer de gedachte Het tweede Congres kwam samen in Mei 1930 te Berlijn. Briand te Parijs en Stresemann te Berlijn vielen de gedachte bij. Briand ging verder en wendde zich met een memorandum tot de Europese mogendheden, waarop vele gunstige antwoorden binnenkwamen, zfj het onder reserves. Nederland ontbrak hier niet bij- Het derde Congres in October 1932 had Bazel uitgekozen, evenwel onder ver duisterde hemel. Briand's politiek was door Frankrijk afgewezen. Van zijn be roep op de mogendheden was niets te recht gekomen. Hijzelf stierf in eenzaam heid, nog vóór Bazel de congresbezoe kers binnen haar muren zag. De schaduw van Hitier viel reeds over het Congres. Europa werd 41 meer als Avondland be titeld. Pas na zestien jaar zou een groot in ternationaal gezelschap zich weer bezig houden met de vraag, of een verenigd of voor een belangrijk deel verenigd Europa de vrede zou kunnen waarbor gen. De tweede wereldoorlog moest eerst het oude werelddeel aan de rand de afgrond hebben gebracht De oorlogsleider Churchill was allereerst op getreden met de vredespalm in de hand ter verzameling van wie voor het oude ideaal weer de strijd wilden aan binden. Dat Churchill hier de voorganger was. betekende heel wat En wél, dat Engeland afstand had gedaan van de gedachte van eigen statenbond voor zijn imperium, doch dat zijn grote voorman de nood zakelijkheid gevoelde van stonde aan zich te voegen bij de Europese continent- sta ten. De kwakzalverij met de Perszuivering Commissie contra Raad van Beroep. De zonderlinge beslissingen van de Raad van Beroep voor de perszuivering, hebben de getuige-deskundige bij de Commissie voor de perszuivering, de heer A. Govers, dezer dagen aanlèiding gegeven tot het uitspreken van woord van protest. Aan het begin van zijn requisitoir zake twee bladen uit N.-Brabant, welker directeuren en redacteuren in hoger be roep waren gegaan, merkte de heer Govers op dat zijn positie, gezien de jong ste uitspraken, ietwat onbehaaglijk is ge- worden. Hij wenste echter niet de rol van draaitol te spelen en zeide te zullen blijven verdedigen, wat hy altoos heeft verdedigd, omdat het gebaseerd is op de oprechte overtuiging van de Commissie voor de perszuivering en van de getuige- deskundige. Daarmede komt hij welis waar vierkant te staan tegenover uit spraken en motiveringen, die door de Raad van Beroep werden geproduceerd, maar spreker wenst niet af te wyken van zijn in eerste instantie uitgebrachte adviezen, tenzy nieuwe feiten aan hef licht zijn gekomen. In alle bescheiden heid en misschien met wat zelfspot houd ik me daarbij, zo zeide de heer Govers, de regel uit het Wilhelmus voor ogen: Standvastig is gebleven mijn hart in tegenspoed. i verheugen 16 opnieuw proefd is grotere eenheid te brengen aantal der Europese volken in het belang van de vrede? Wij vragen dit niet het minst, omdat in Christelijke kringen er terecht aanmerking op is ge maakt, dat het Congres de Zondag niet anders dan als een vergaderingsdag heeft beschouwd, en ook wijl van een christelijke inslag niet veel is gebleken. Wat de Zondag betreft Is reeds opge merkt, dat in Engeland zeer waarschijn lijk iets anders zou zyn gezien. In Neder land wordt steeds meer de Zondag ont luisterd en dit kan niet genoeg afge keurd worden. Dat daarnaast het huma nistische karakter heeft overheerst wijst toch wel 'op de voortgaande ontkerste ning ook in de kringen, welke de meeste bezoekers hebben geleverd. Dit wil niet zeggen, dat er niet meer positieve christenen worden gevonden onder de congressisten- Hierover valt niet te oor delen. Wel is gebleken, dat in de cultu rele commissie, vooral van Engelse zyde. zeer scherpe critiek is geleverd op het humanistische karakter der bijeen komst. In de vastgestelde boodschap aan Europa is gewezen op de plicht, welke ook de kerken hebben om vrede en vrij heid te verzekeren. {(Voor vervolg rte Pap. J) WEERBERICHT Zonnig ueer De Bilt verwacht tot morgenavond: Gedurende de nacht slechts op enkele plaatsen tijdelijk vorming van mist of lage wolkenbanken. Overdag sonnig droog en tamelijk warm weer. met een matige, in de namiddag nu en dan vrij krachtige Oostelijke wind ZON EN MAAN Zondag 16 Mei: zon op 4 45. onder 20.28; maan op 12.01, onder 2.40; Maan dag 17 Mei: zon op 4 43, onder 20 30; maan op 13.28. onder 2.58. Dinsdag 18 Mei: zon op 4 42, onder 20.31: maan op 14.52. onder 3.12 uur. 16 Mei EJC, 23 Mei VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1