JHeuure JHJtsdjf Cmtntni Amer.-Russisclie nota-wisseling bracht ontspanning «Vist U 194 WOENSDAG 12 MEI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten). ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. W07 ChrUtelijk'ISationaal Dagblad voor Leiden en Omëêreken „itönhwsüdi k oheHrwu mfo bert m BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. Bedell Smith en Harriman voerden besprekingen te Parijs De gehele wereld blijkt verrast te zijn door het sensationele nieuws van gisteren, betreffende de uitwisseling der Russische en Amerikaanse verklaringen, die de mogelijkheid openen tot een verbetering der betrekkingen. Na de moeilijkheden in Berlijn, heeft men het gevoel of direct oorlogsgevaar voorlopig van de lucht is. Ook in Moskou vormde *t grote nieuws het gesprek van de dag en in lange ryen stonden de arbeiders voor de kranten kiosken. De „Prawda" (Russische Waar heid) en de „Izwestia" (Nieuws) wijdden bijna een pagina aan deze „topic of the day". Truman heeft duidelijk gemaakt, dat de nota-wisseling wilde aantonen, dat de Ver. Staten geen vijandige of ag- gressiève bedoelingen tegenover de So vjet-Unie hebben, maar dat anderzijds van een nieuwe koers in de Amerikaanse politiek geen sprake is. Het is duidelijk, dat Amerika niet van Italië heeft een waakhond voor zijn schatkist Senator Luigi Einaudi tot president gekozen Tot president van de Italiaanse repu bliek is gekozen Senator Luigi Einaudi. die de meerderheid behaalde in vierde stemming; de drie voorafgaande stemmingen leverden voor geen der can- didaten de vereiste meerderheid van twee derden op. Zoals men weet, was zulks bij de vierde stemming niet nodig, want hier was een enkelvoudige meer derheid voldoende. In de eerste ronde ging De Nicola aan de kop, de tweede étappe werd gewonnen door Sforza, bij de derde schoot plotseling de 74-jarige Einaudi naar voren, om bij de vierde als winnaar de lauwerkrans van het presi dentschap in ontvangst te nemen. De Nicola en Sforza hadden tevoren mee gedeeld, dat ze het presidentschap niet zouden aanvaarden. De nieuwe president zal aan De Gasperi verzoeken een nic Italiaanse regering te vormen. (Einaudi is een financiëel en economisch expert, een echte „Waakhond van de schatkist." Vele jaren was hij hoogleraar en zijn economische geschriften genieten grote bekendheid. In 1919 trad hij jn de Senaat voor de Liberale partij. Hij moest viuch- ten voor het fascisme dat hij vurig be streed, en verbleef in 1942 in een Zwitsers interneringskamp. Na de bevrijding werd hjj gouverneur van de Bank van Italië en was vice-premier bij de eerste rege ring-De Gasperi). Jeruzalem onder beheer dei- Ver. Naties? Te Jeruzalem is na een korte wapen stilstand het vuren weer begonnen. Vol gens Reuter verklaarde het Internatio nale Roode Kruis in Genève, dat de Hei lige Stad morgen open stad zou worden en onder het gezag der Ver. Naties zou komen. Wanneer de Britten Zaterdag het mandaat op het eiland Cypres neerleg gen, zullen 30.00 0Joden, die daar wor den vastgehouden, hun bewegingsvrij heid herkrijgen. Engeland weigerde ech ter aan Cyprus onafhankelijkheid te ver lenen. terwijl ook melding wordt ge maakt van oliebelangen van En-geland en Amerika op het eiland. Koning Ab- doellah van Transjordanië wordt opper bevelhebber van de Arabische strijd krachten in Palestina.. GAAT STALIN SPOEDIG^ MET PENSIOEN? A.P. meldt uit Moskou, dat de Russen van Gori, de geboorteplaats van Stalin, een lustparadijs maken. De Stalinlaan wordt geasfalteerd en er verrijzen drie grote flatgebouwen, rondom het stads park komt een ijzeren hek als variatie op1 het ijzeren gordijn. Alles wordt verfraaid. Staking op Le Bourgct opgeheven. Na een staking van 1500 man op net Parij se vliegveld Le Bourget voor hogere lonen, werd vandaag het werk hervat WAT EEN GEBRUIKTE AUTO MAG KOSTEN. Per 12 Mei wordt het verplichte waar- debewijs voor gebruikte auto's afgeschaft. Op dezelfde datum komt er een nieuwe prijsregeling, waarbij de verkoper de prijs kan berekenen, met dien verstande, dat voor een wagen van bouwjaar '47 of later 80 pet. van de huidige prijs en een auto van 1946 of eerder 65 pet. de tegenwoordige prijs mag worden be rekend, indien het voertuig tenminste als nieuw kan worden beschouwd, niet-nieuwe wagens moet een redelijke verhouding bestaan Het bovenstaande geldt voor niet-handelaren. Handelaren mogen n.L de prijs met \2Vi pet. ver- Ned. Justitie-ambtenaren in België. Ambtenaren van het dep. van Justitie, vertegenwoordigers van Rijksgestichten en particuliere instellingen tot bescher ming van het kind, brengen momenteel oJ.v. de heer Mulock Houwer, een be zoek aan België. Raad Overheidsaansprakelijkheid Bezet tingshandelingen onafzetbaar. De ministers Van Maarseveen en Lief- tinck zijn op een belangrijk punt tege moetgekomen aan de bezwaren, in he' Voorlopig Verslag der Tweede Kamer geuit tegen de Raad~~voor Overheidsaan sprakeiykheid Bezettingshandelingen, die met de uitvoering van de wet, die de aansprakelijkheid van de Overheid handelingen, verricht tijdens of tenge volge van de bezetting zal regelen, moet worden belast. De onafhankelijkheid deze Raad stond nl. niet geheel vast, doch thans stellen de ministers voor, de leden van de Raad onafzetbaar te maken lang de wet in werking ts. Gisteren arriveerde op Schiphol, na een vlucht van 11 uur uit Gander (Newfoundland) het tweede sipeciale vrachtvliegtuig van het type „Skymaster" voor de K.L.M. De Russen te Berlijn wensen niet langer te onderhandelen over de de kwestie van het zenden van postpakket- Sn uit Berlyn naar de Westel. zone. Wanneer het volk zijn roeping verstaat kan het roer nog om ,Wij zijn de staatsvoogdij gram", aldus de leider der A.R.P. (Van een onzer verslaggevers) Wy willen zf)n en blyven een principiële volksparty, een christelyk-democra- tïsche, een christeiyk-nationale, een christelyk-reformatorische party. Wy wensen op de grondslag van de beginselen, waarvan wij geloven, dat zy in overeenstem ming zyn met de Heilige Schrift, reformatorisch voor Staat en Maatschappij werk- a te zijn." •Wij zyn conservatief, omdat wy het goede, dat God heeft gegeven, willen con serveren, dat is behouden en bewaren, maar wy zyn eveneens progressief, omdat wy het verkeerde willen wegnemen, In het ontbrekende willen voorzien, en het goede tot rykere betekenis (villen brengen, door het te ontwikkelen in aansluiting overeenstemming met de behoeften van onze tyd." Aldus de heer J. Schouten in zyn rede, hedenmorgen uitgesproken ter opening i de Deputatenvergadering der Anti-Revolutionnaire Party in de „Irenehal" te Utrecht. plan is met de Russen te gaan confere- op basis van „schitterende algemeen heden". zoals wij zulks trouwens op grote internationale conferenties, als die te Moskou en Londen hebben meegemaakt. Alles wijst er op. dat de nota van Molo- tof door Marshall, Truman en het kabi- zorgvuldig zal worden bestudeerd, voordat men één stap verder gaat. De vraag is trouwens, of ér sprake kan zyn een regeling der kwesties over de gehele linie en Amerika zal meer voelen een reeks directe schikkingen over bepaalde punten, Japan. Korea, de toe stand in Oost-Europa en het probleem- Duitsland. Ook de Franse pers is zeer geestdriftig. De Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Bedell Smith, is in de Franse hoofdstad gearriveerd, alwaar hy besprekingen had met Harriman, de rei zende ambassadeur voor het Marshall plan. Harriman zal vermoedelijk slechts enige dagen in de Franse hoofdstad ver- blyf houden, daarna naar Londen gaan, hy een onderhoud zal hebben met de Britse regering en de Amerikaans? ambassadeur. Lewis DoQglas, waarna hij weer naar Washington zal terugkeren Eerst later zal hij dus zijn permanente hoofdkwartier in Parijs vestigen. De be sprekingen tussen Bedell Smith en Har riman staan stellig in verband met de Amerikaans-Russische nota-wisseling. ,D^ diplomatieke en politieke apparaten van de regeringen en gezantschappen der wereldhoofdsteden werken op volle toe ren. Alles kenmerkt zich door koorts achtige activiteit, om tot een oplossing te komen in positieve zin. De conferentie van Indisch® deelstaten De conferentie van Indische deelstaten, die 26 Mei te Bandoeng zal bijeenkomen en meer dan 100 deelnemers zal hebben, zal behalve de staatsbouw der V.S. van Indonesië ook de Nederlands-Indonesische Unie, de overgangsregelen voor de over dracht der souvereiniteit en de bijzondere overeenkomst tussen Nederland en de V.S. van Indonesië behandelen. Indië Vrijdag in Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal Vrijdagmiddag de rapporten der. Commissie van Drie over West-Java en Madoera behandelen mitsgaders de beweringen der republiek, dat deze slechts marionettenstaten zou den zyn. Kardinaal Spellman bezoekt Batavia. Op 19 en 20 Mei zal de Amerikaanse kardinaal Spellman, komende van Aus tralië, een niet-officieel bezoekaan Ba tavia brengen met een gevolg van 14 personen, als gast van mgr G. de Jonghe d'Andoye. De kardinaal zal ook de rege ringsautoriteiten ontmoeten en zal 21 Mei via Singapore naar Manila vertrekken. EEN OVERTUIGEND BEWIJS. Een inwoner van de Engelse stad Burnham diende by de stedelijke ddstri- butiedienst een aanvraag in voor extra- Toen de ambtenaren hem vroegen eerst het bewijs te leveren dat hij de brandstof werkelijk nodig had, stuurde de man per omgaande de distributiedienst zijn houten been per postpakket toe. Aldus AP. De aardappelen van de lichte gronden. Op de vragen van het Eerste Kamer lid Zegering Hadders betreffende grote partyen aardappelen op lichte gronden, die dreigen verloren te gaan, heeft minister Mansholt zich bereid verklaard, maatregelen te overwegen. Voor de oogst- 1948 zal de minister het bedrijfschap Landbouw in de gelegenheid stellen, ad vies te geven over de regeringscontrac ten. Wat het regeringsbeleid inzake Indië van de laatste jaren betreft, merkte de heer Schouten in de aanvang van zijn rede op: „Het is genoegzaam bekend, dat wy daartegen van meetaf ernstige be zwaren hebben gehad en dat de concrete uitwerking, welke successievelyk aan dit beleid is gegeven, deze bezwaren als het ware steeds heeft doen toenemen". Het ging daarbij om principiële ver- Ernstig ongeluk te Rotterdam eist 2 doden Vier arbeiders van 9 m. hoogte neergestort Terwijl vier arbeiders in een werk plaats van de N. V. Ver. Chemische fa brieken aan de IJsseldyk te Rotterdam op een hoogte van negen meter op een planken hangstelling stonden om cyclo nen te isoleren, braken de planken. De arbeiders stortten naar beneden. De 36- jarige P. Hoogland uit Vlaardingen en de 17-j. A. Kooyman uit Rotterdam werden vrijwel onmiddellijk gedood. De 24-j. J. Hoogland uit Bolnes en de 48-j. P Kiefer uit R'dam liepen zware verwon dingen op. Ze zyn naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. ZO KOM JE ER OÖK De 23-jarige Berlijner, Heinrich Czer- winski, hield er een zeer speciale maniei op na, om in deze voedselschaarse tijden aan de kost te komen. Sameil met secretaresse verstuurde hij, volgens kaartsysteem, in drie maanden 800 brie ven naar Amerika en andere landen, met het verzoek een levenmiddelenpakket te zenden. Ze waren ontroerend, hartverte- derend en leverden één pakket per dag op. De politie heeft Heinrich gearres teerd, wegens bedelary per brief. Ratten achter het loket. In het telegraafkantoor van Leuven kan het gebeuren, dat er een rat achter het loket zit. als men een telegram op geeft. Er heerst namelijk in het gebouw een ware rattenplaag. Ambtenaren drei gen met staking en het publiek met weg- blyven, indien er niet gau ween ratten vanger komt. Churchill in Noorwegen. Churchill landde gistermiddag met het speciale vliegtuig uit Nederland in Oslo, waar hy werd verwelkomd door koning Haakon en kroonprins Olaf, wier gast hy voor vyf dagen zal zijn. Zy liet er geen gras over groeien. Een dame te Stockholm wil gaan echt- scheiden omdat haar man vegetariër is Volgens haar verklaring aan de rechter dwingt de echtgenoot z'n hele gezin consumeren wat hij zelf ook eet „Ik heb mijn buik nu eindelyk vol van al dat gras", klaagde ze De rechter moet er nog eens over nadenken Wallace doet ook een duit in het zakje. De candidaat van de derde partij voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen, Henry Wallace, heeft een open brief aan Stalin gericht Wallace vindt, dat het nu maar eens tyd wordt dat Rusland e Ver. Staten de „koude oorlog" beëindi gen en aan een eeuw van vrede begin nen. Het recept luidt: algemene on pening. schillen, welke het scherpst aan de dag zijn getreden in het fundamentele punt van het gezag, en in verband daarmede in de houding, welke ten opzichte van de revolutie moest worden aangenomen Voor welke moeilijkheden het gezags- vraagstuk in het veelszins verwarde en chaotische volkeren- en staatsleven ons ook plaatst, naar de Schrift mag ons uit gangspunt alleen zijn, dat de Overheid is dienaresse Gods en dat zy om Gods wil dient te worden gehoorzaamd, tenzij ge hoorzaamheid aan hadr de onderdanen ongehoorzaam zou doén worden aan God. Een conflict in laatstgenoemde zin was noch is er in Indië. Een opstand is alleen gerechtvaardigd, wanneer de gehoor zaamheid aan God die onverbiddelijk noodzakelijk maakt en een andere weg voor de handhaving of hét ^herstel van de algemene rechtsorde niet meer open staat. Door de republiek te erkennen sanction- neerde de Regering de révcflutie. ((Voor vervolg zie Pag. 3) Engelsen nog 15 jaar in Hoek van Holland? Bij de uitbreidingsplannen voor Hoek van Holland heeft men rekening gehou den met de mogelijkheid, dat de Engelse militaire doorgangskampen nog 10 15 jaar daar gehandhaafd worden. Deze kampen zijn bestemd om tydelijk de Britse militairen, op weg naar en afkom stig van het bezettingsleger in Duitsland, te herbergen. „VEELBELOVEND" (Van onze Pa riemen tsredacteur.) Duncan Sandys, de voorzitter vai uitvoerende raad van de internationale bewegingen, onder welks auspiciën het Europa-congres werd gehouden, zi Haagse bijeenkomst nog lang heugen. Vol enthousiasme toog deze Londen aar zijn vrouw naar het vasteland. Van dit enthousiasme gaf hij blijk in de redi ring, die hij hield tijdens de slotzitting van Maandagavond. Weinige uren kreeg hij echter uit Londen een hee prettige boodschap. Onverlaten hadden nL van de afwezighed van het echtpaai gebruUc gemaakt om z'n hele woning leeg te slepen. Blijkbaar heeft het komende verenigd Europa nu al verenigd inbrekersgilde. „PEPERBUS" TF. BERGEN OP ZOOM WORDT GERESTAUREERD. Voor de restauratie van de stadstoren de zgn. „Peperbus", heeft de Bergen op Zoomse gemeenteraad een crediet ver leend van f 182-000. Deze toren, die da teert -uit de tweede helft van de 12de eeuw, is tengevolge van granaatbeschie tingen en Vl-ontploffingen zeer bescha digd. De bedoeling is het bouwwerk in zijn oorspronkelijke vorm te restaureren. Tevens zijn er reeds afgeronde plannen >or hét herstel van het carillon. RAUTER IN CASSATIE Ook de Eerste Kamer heeft zich gis- iravond accoord verklaard met het wetsontwerp tot afschaffing van de Bij zondere Gerechtshoven, de Bijzondere Raad van Cassatie en de Tribunalen, en •net 24 tegen 4 Ohristelyk-Historisdhe stemmen. Voorts werd het vriendschaps verdrag met Afghanistan goedgekeurd. De Kamer komt 25 Mei opnieuw bijeen. Onmiddellijk ten strijde tegen voedselvijand no 1! Na het signaleren van de eerste Colo radokevers in Overijsel, worden thans vooral in het Zuiden, Midden- en Oosten ons land op sommige plaatsen weer grote aantallen van deze kevers waargenomen. Alle kevers moeten on middellijk worden opgespoord en vernie tigd, door middel van een grondige be handeling met een insectendodend mid del, liefst DDT-producten om eiafzetting te voorkomen. Gouden medaille voor H. Ch. van Ede v. d. Pais Gistermiddag reikte ir M. H. Damme. voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, m Royal te Den Haag de gouden medaille van deze vereniging uit de heer H. Ch. E. van Ede van der Pads, onlangs afgetreden als directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst. ITALIAANSE PASSAGIER VAN KLM- VLIEGTUIG VERDWENEN Vincenzo Giovine, een mecaniciën uit Bari (Italië), is verdwenen toen zijn KLM-vlieguig op weg van Amsterdam Venezuela, op La Guardia benzine n. Hij had met andere passagiers verlof gekregen op het vliegveld te gaan lunohen. Gnoe's en rendieren in een woud ran het Wassenaarse (Van verslaggevers.) Hebt U wel eens een gnoe, dat Zuid-Afrikaanse wilde beest, zien jagen tussen de jle stammen van z'n dichtbegroeid bosgebied? Is het U, wandelend door een door rhododendron omzoomde boslaan, met zomen, hoog als de zuilen van een gothische kathedraal, wel eens overkomen, dat U, plots in een kleine kreek, een pelikaan zag zwemmen, in wiens snavel-als-een-collectezak hele makrelen met kop, vin en staart verdwenen?" Zag U. hoog in oude beuken, pauwen staan? Hebt ooit koningsfazanten door het woud zien rondstappen? Flamingo's op luciferhout-rode-poten hun maal zien gebruiken, de bovensnavel als een lepel scheppend over de grond? Kent U het geheim van het gila monster, de enige vergiftige hagedissoort ter wereld, dat veilig omtuind door dik glas, langs de rotsen verschiet, als in z'n Mexicaanse vaderland? Zag U deze exotische pracht nog nooit? Dan bent U nog nimmer in het Die renpark Wassenaar geweest, waar zich dit alles, dag aan dag, afspeelt. Een park, dat z'n bekoring vooral ont- leent, aan z'n karakter van oerwoud, met de prachtige grote en hoge bomen, die de felle zonnestralen temperen en de dieren beschermen tegen de zeewin den. Een ideaal oord, dat in de elf jaren van z'n bestaan, al twee mi 11 Loan bezoekers had, waarvan 300.000 in het Laatste jaar. Er zijn heel wat nieuwe aanwinsten. Wat het uiterlijk aangaat: verharde pa den, nieuwe afrasteringen, opgeruimd dood hout, waardoor het bos er uit ziet als uw huis na de grote schoonmaak, 50 vrachtauto's hebben b.v. het afgeval len blad weggereden nieuwe dieren verblijven. En wat de levende have be treft: rendieren, een zeehond, jakhal zen, nieuwe apen, vogels, «üe de volière weer de vooroorlogse luister geven. De bison heeft een kalf en tal van families, de leeuwen, apen, rendieren en antilopen leven in blijde verwachting. Tenslotte zyn er: het begin van een aquarium en een klein, maar goed voor- paardenspel, met Arabische vol bloeds, een door de hogeschoolrijder H. J. Lijssen gereden schimmel en het reke nende paard Dries. Vermaak voor jong Er komt een kop op de pensioenen Voor de meesten 25 pet en vor de Ingediend is een wetsontwerp i- z- een blijvende toeslag op de pensioenen. Voor gesteld wordt op de pensioenen van de eerste wereldoorlog een blijvende te geven van maximaal 100 pet Voorts acht de Regering een blijvende toeslag van 25 pet redelijk voor de pen en vastgesteld tussen de beide reldoorlogen terwyl de toeslag voor pen en. vastgesteld na de tweede we reldoorlog, naarmate deze aan het le venspeil van thans zijn aangepast, 25 pet of minder zal bedragen. De toeslagen zul len ingaan op 1 Januari 1947 Minister Lieftinck zal bevorderen, dat boven Rijksemeritaat-pensioenen en Rijkspre dikanten weduwen-pensioenen over 194' uitkering ineens wordt gedaan var 25 pet, doch maximaal van f 500. VAN GELDER ZONEN WERKT WEER De papierproductie bij Van Gelder Zonen te Velsen is vanmorgen hervat. Het loonconfLict is voorlopig bijgelegd Zaterdag zal de directie met de zes hulp-machinisten een bespreking hebben. Den Haag heeft een nienw type vuilnisauto gekregen: de emmers stadsvuil kruipen, dank zy sterke accu's ni te ledigen. DAT 52 j. oud te Schiebroek ls over leden de heer A. H. W. Crap Hellingman, oud-gezagvoerder van de KP.M. DAT te A'dam op 75 j. leeftyd is over leden de oud-directeur der Banque de Paris et des Pays Bas, W. La Gro. DAT de directeur van de Ned. Buurt spoorweg Mij. ir J. W. Hupkes. is be noemd tot onder-directeur van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen, m.i.v. een nader te bepalen datum. DAT de oud-hoofdverpleegster van het Wilhelmina Gasthuis te A'dam, Jacq. G. Koopman, 81 j. oud. te Arnhem is over leden. DAT 85 j- oud te Utrecht is overleden de rustend arts J. Bardet, officier in de Orde van Oranje Nassau. DAT de ex-schaatskampioen Jan Lan- gendijk dezer dagen is gehuwd met Dien Kalis-Met uit Groot Schermer. DAT naast enkele buitenlandse hoog leraren zijn benoemd tot ere-leden var het Kon. Ned. Aardrijksk. Genootschap de Nederlanders dr C. Braak, W. A. En- gelbrecht, prof. C. H. de Goeje en P. M. v. Riel. DAT mr H. M. Planten, die in eerste in stantie door de Commissie voor de Pers zuivering voor 5 jaar uit het kranten- bedryf was ontzet, dezer dagen zijn functie als lid van de directie van het Alg. Hbld- heeft hervat. DAT de medische faculteit van de Uni versiteit te Upsala (Zw.) de gouden Bé- rény-medaille heeft toegekend aan prof. A. de Kleyn te A'dam voor zijn experi mentele en klinische onderzoekingen. DAT voor het A'damse Gerechtshof verwerping van het beroep is geëist van de 23-j. Haagse koopman W. J. L., die wegens een aanval op een taxi-chauffeur bij Halfweg in Aug. '46, veroordeeld was tot 4 j. en ter beschikking stelling van de Regering. DAT een Belgische militaire delegatie 0-l.v. min. De Fraiteur gisteren de jacht- vliegschool op het vliegveld Tw^nthe be zocht. DAT de conférencier Daan Hooykaas 16 Mei met het accordeon-duo „De Cavel- li's" een NlWiN-tournée door Indië gaat maken. DAT de Aanneming Mij v/h fa H. F. Boersma te Den Haag 7 uitkeert over 1947. DAT Nederland eind April van de lening ad 195 millioen der Wereldbank 159 millioen had opgenomen. DAT het Tweede Kamerlid Wagenaar minister Fiévez vragen heeft gesteld in zake een rapport van een legerarts te Den Bosch over een gedetineerd mili tair, waarin de arts verklaart, geen kans te zien, de gedetineerde van zijn commu nistische denkbeelden te bevrijden. DAT het echtpaar K. v. d. Vrede-de Boe te Krabbendijke Maandag 60 J. getrouwd. DAT de dir.-gen. van de P.T.T. 21 Mei geen spreekuur kan houden. DAT de 41-j. bankwerker M. J. Gelis- sen uit Bleyerheide op de Domaniale mijn te Kerkrade is verongelukt. DAT van 21—28 Juni in het Unesco- gebouw te Parys het eerste internatio nale congres voor kunstcritiek wordt ge houden. DAT het 3e grensbataljon een herinne ringsplaquette zal doen aanbrengen aar de Barendrechtse brug, waar het in Me 1940 slag leverde. DAT langs de door de Duitsers gegra ven tankval te Bergen op Zoom, welke thans als gracht in het stadsbeeld wordt opgenomen, 126 woningen worden ge bouwd DAT de afgelopen week de Ned. bank- biljettencirculatie is gedaald met ca. f2( millioen tot f 2919.4 millioen. DAT de Harmonie „Musis Sacrum" te Eindhoven 12 Sept 100 jaar bestaat. DAT de organisatie „Een uur muziek" voor de schooljeugd is omgezet in 'Stichting. DAT de by Drunen gevonden 8 wilde zwijntjes thans met de zuigfles worden groot gebracht. DAT op ons bureau ter inzage ligt de passagierslijst van de „Sibajak", die op fi Mei naar Indië vertrok. DAT op de tentoonstelling te Delft ter herdenking van de Vrede van Munster een bul is te zien, waarbij Paus Clemens de nieuwe bisdommenindeling in Neder land invoerde. DAT Ned. katholieken met de K.L.M. 500 kg bloemen naar Fatima in Portugal hebben gezonden, om vandaag, op Fa tima-dag, het hoofdaltaar van de basiliek aldaar te Versieren. DAT de ex-bewakers van het kamp Erica te Ommen, J. Mulder uit Vrieze- veen en C. Zwijghuizen uit Roodeschool, die in Limburg arrestaties verrichtten voor de Arbeits Kontrolle Dienst, door het Maastrichtse B.G zijn veroordeeld tot 9 jaar (eisen 18 jaar). Dit ryn Gnoes, van voren koe, van achteren paard, wild en sterk; zij jagen door het woud van het Die renpark Wassenaar. En elders zoeken de rendieren duinmos als in kun Noordelijke vaderland. Doodstraf geëist tegen de beul „Ome Keesje" Liet nog levende gevangene in lijkkist stoppen Gisteren is door de procureur-fiscaal bij het Amsterdamse B.G. de doodstraf geëist tegen de 59-j. Wilhelm Friedrich Gerbsch, de eerste en waarschijnlijk enige Duitser, die voor een Nederlandse rechtbank terecht stond voor misdaden, welke hy tegenover Nederlanders in Duitsland heeft bedreven. Deze man. die met zijn snorretje en haarlok aan Hitier deed denken, heeft zich in het „Arbeits- erziehungslager Zöschen", waar vele Ne derlanders verbleven, beestachtig gedra gen. In vijf maanden stierven er 563 men sen. Hy heeft o.a. een Amsterdammer, bijgenaamd „Piet de Kippenboer", als straf voor een ontvluchtingspoging, ette- lyke malen In snel tempo met een volle kruiwagen tegen een heuvel opgejaagd. Wanneer Piet niet verder kon. sloeg Gerbsch hem ongenadig met de knuppeL Enige dagen later overleed het slacht offer aan deze mishandeling. Ook gaf hy bevel Gerard Koch, nadat hy hem neer geslagen had, in een doodkist te stoppen. „Hy gaat toch dood."©e kist werd dicht getimmerd, doch toen de beul, die bij de Nederlanders bekend stond als „Ome Keesje", weg was, werd de nog levende Koch er weer uit gehaald. Vyf dagen later overleed de ongelukkige echter toch. Ook maakte Gerbsch met andere bewakers de weddenschap wie het eerst een gevangene doodgeslagen zou hebben. Uitspraak 25 Mei. Hoe oud wordt een Amerikaanse auto? De gemiddelde Amerikaanse auto houdt het thans 12 jaar uit en loopt 160.000 ki lometer. alvorens op het autokerkhof te recht te komen. Sinds 1940 is de levens duur met 2 jaar verlengd, aldus hebben statistici vastgesteld. In een uitvoerig schrijven heeft de E.V.C. aan de Party van de Arbeid vra gen gesteld over de verklaring betref fende de onverenigbaarheid van het lid maatschap van E.V.C. en P.v.d.A. „Niet stoken in een gelukkig huwelijk", dacht het Kamerlid Jos Maenen En zodoende kreeg Anna Kohier de Nederl. nationaliteit (Van c Parlementsredacteur) Anna Alma Augusta Kohier is een 51-jarige Duitse uit Heerlen, volkomen ln Ne derland ingeburgerd. Minister van Maarseveen vond ernstige termen om aan haar er zoek om te worden genaturaliseerd te voldoen. Zodoende prykte haar naam met 27 anderen in een naturalisatie-wetsontwerp. Maar deze Duitse dame kreeg het in hoofd te trouwen met een Nederlander, nadat de wet al was ingediend. En toen was Leiden, of lieverAnna Kohier, in last. Want volgens de wet op het Neder landerschap kan een gehuwde vrouw geen verzoek om naturalisatie doen. Prompt schrapte de bewindsman dan ook haar naam uit het wetsontwerp. Nu zou dit normaal niet zo erg zijn, want de vrouw volgt staande haar hu welijk de nationaliteit van haar man. Edoch, er bestaat een noodbesluit van kort na de bezetting (F 278), dat bepaalt, dat Duitse vrouwen, die met Nederlan ders huwen, niet de Nederlandse natio naliteit krygen. -Anna Kohier werd dus door haar huwelijk geen Nederlandse. Zy vond echter gistermiddag in de Tweede Kamer een vurig pleitbezorger in de heer Jos. Maenen (KVP). in Heerlen welbekend, die het plegen van dit hu- EXPORTSIGAREN VOOR DE HOTELS. De Msbd. wist gisteren te melden, dat ten behoeve van buitenlandse gasten de grote hotels exportsigaren zullen kun nen kopen f0.30f0.50. vermeerderd met opcenten. Zij zyn in fust van 10, 25 en 50 stuks verpakt en moeten van ban- derolle met exportzegel DE MELK WORDT VETTER. Zeer spoedig, zo vernemen wy in aan sluiting op eerder gegeven berichten, zal het vetpercentage der melk tot 2.75 pet worden verhoogd. Thans is het 2.2 pet. en voor de oorlog 3.3 pet ZOON VAN PROF. POOTJES KRIJGT 10 MAANDEN. Conform de eis veroordeelde de Am sterdamse rechtbank hedenmorgen de jeugdige J. M. Pootjes, zoon van „pro fessor" Pootjes, die zoals bekend wegens aanzetting tot dienstweigering tot een langdurige vrijheidsstraf is veroordeeld, doch sindsdien spoorloos is, tot tien m den wegens overtreding van de dienst plichtwet welijk door een Nederlands voelende Duitse met een Nederlander toch hele maal geen daad vond, die naturalisatie ongewenst moest maken. Hij kwam dan ook met een amendement om Anna Kohier toch Nederlandse te maken. Mi- r Van Maarseveen zag de redelyk- heid hiervan in en nam het amendement De bepaling in de wet op bet Ne derlanderschap. dat een gehuwde vrouw geen naturalisatie kan vragen, is bedoeld ter beveiliging van de eenheid van natio naliteit van man en vrouw. Maar via het Noodbesluit F 278 werkte in dit geval deze bepaling juist een verschil van na tionaliteit in de hand. Met de heren Maenen en Burger (Arb.) was de mi nister dan ook van oordeel, dat het be sluit F 278 wijziging behoeft. Anna Köhler kan nu tevreden zijn. Dank zij Jos. Maenen krijgt zy nu, be halve een man, ook de Nederlandse na tionaliteit. „ZUIDERKRUIS" VRIJDAG NAAR INDIË. Het troepenschip „Zuiderkruis", zal Vrydag a.s. uit Rotterdam met aflossings troepen naar Ned.-Indië vertrekken. WEERBERICHT Rustig weer Het K.N.M I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelyk zwaar be wolkt met plaatselijke mist, later tijde lijke opklaringen. Vrijwel overal droog weer met weinig wind en ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN. Donderdag 13 Mei: zon op 4.S0. onder 20.24 uur: maan op 7.47, onder 0.56 uur, 16 Mei E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1