De Griekse gevangenissen zitten vol met communisten Chefarine 4 AKKERTJESJ Hij komt wel bij hen! WEUWE LETOSCÏÏE COURANT ZATERDAG 8 MEI 1943 Ondergrondse activiteit duurt voort ondanks krachtig optreden der regering (Van c speciale verslaggever Alfred Sprang) Athene, April 1948 het gebouw van de politieke recherche in nannen springt van de open bak. Commu nisten. Twee aan twee in de boeien. Een Jonge vrouw in een lichtblauwe mantel is de laatste: Gendarmes met het geweer in de aanslag begeleiden hen naar binnen. Een man in de nieuwsgierige menigte aan de overkant van de straat schreeuwt ver ontwaardigd: „Landverraders!" E' ■EN militaire vrachtauto stopt Athene Een groep kaalgeschoren En daarmee geeft hij de mening weer van een groot deel van het Griekse volk. Men voelt weinig voor het communisme. Het aantal communisten is niet veront rustend. vooral niet als men de slechte economische omstandigheden in aanmer king neemt. In Maart 1946 bleek 9,3 pro cent van Griekenlands 7.500.000 inwoners de communistische beginselen aan te han gen. Latere betrouwbare gegevens ont breken. De regering spreekt van slechts één procent. Er zijn er echter zonder twijfel meer. Maar minder dan twee jaar geleden. Dat is een belangrijk feit. De commu nistische partij, de KKE, heeft immers een koortsachtige activiteit ontplooid. Onrust, onzekerheid en armoede (waar Öriekenland helaas zo rijk aan is) vor men steeds een vruchtbare voedings bodem voor het communisme. Niettemin is de winst van de communisten gering. Dit geldt zowel voor de arbeiders in de grote steden, waar de lonen laag en de kosten van het levensonderhoud hoog zijn, als voor de boeren. De overgrote meerderheid verkiest zelfs na acht jaren van beproeving armoede in vrijheid boven slavernij. Aftoamina Sinds de KKE bij de wet verboden is (en met haar de dertig communistische kranten) ageren de communisten in het geheim. Een dicht net van spionnage en sabotage is over het gehele land gespan nen. Een van de meest actieve organisa ties is de Aftoamina (oftewel zelfverde diging). De leden werken in de grote steden, maar ook in het kleinste gehucht. Het programma is ontworpen door de staf van de Kominform in Belgrado. Het systeem is een letterlijke afspiegeling van de sovjet-republieken. Een lid van de Aftoamina kent in het uiterste geval drie van zijn medeleden. De gehele organisatie schat men op ver scheidene tienduizenden mannen en vrouwen. Haar doel is veelledig. De Af toamina houdt contact met de rebellen in de bergen. Men geeft alle mogelijke in lichtingen door, vooral op militair ge bied. Verder recruteert men nieuwe gue- rillastrijders. die 's nachts langs geheime wegen naar de bergen geleid worden. Er worden sabotagedaden uitgevoerd. En de vorming van een communistisch bestuur wordt voorbereid. In plaatsen, waar de rebellen de baas zijn, komen onmiddel lijk de leden van de Aftoamina te voor schijn en stellen zich aan het hoofd van stad en dorp. Een andere taak van de Aftoamina is de verspreiding van communistische lec tuur. Kortgeleden heeft men een com plete drukkerij en biblotheek ontdekt. Bij die gelegenheid kon men ook de hand leggen op een uitgebreid archief met kostbare gegevens. Deze hebben weer geleid tot de arrestatie van een aantal personen, die zich specialiseerden op het smokkelen van recruten naar de rebellen. Politiemaatregelen In een groot gebouw in het centrum van Athene zetelt het Ministerie van Openbare Veiligheid: de aartsvijand van het communisme. De niet-jonge, gemoe delijk uitziende minister Constantine Rendis beschikt er over een leger van speciale politie, dal dagelijks een felle strijd tegen de communisten voert. „We vechten niet tegen het communis me als ideologie", zei de minister me enigszins bevreesd voor de vele critiek, welke hij vooral van buitenlandse cor respondenten te verduren heeft, „we strijden alleen tegen de mensen, die de rebellen steunen en daardoor de vrijheid van ons land in gevaar brengen". Onder de gegeven omstandigheden is echter iedere communist een staats vijand. De politie heeft de meesten in haar archieven. De gevaarlijken worden voortdurend geschaduwd. En bij het min ste vergrijp volgt arrestatie. De gevangenissen en deportatiekampen op de vele, kleine eilanden in de Aegeïsche zee zitten stampvol. De regering is niet bereid de juiste getallen te onthullen. Maar er komen er nog steeds bij. Nieuiv offensief De laatste weken treedt men met grote felheid tegen de communisten op. Er zijn razzia's in Athene, -Piraeus en Volos ge- Een guerillastrijder die tijdens het huidige offensief in N. Griekenland werd gevangen genomen. Velen van dergelijke lieden eindigen hun leven voor het vuurpeloton, waartegen van Eng. zijde intussen werd gepro testeerd. houden. In één nacht zijn driehonderd hotelbewoners van hun bed gelicht. Een hakende Russisch-Griekse bandleider is 0Mrresteerd. En een communistische Journalist (die zowel gegevens verstrekte •au Tass-eorrespondent Leonie Vela- chensky als aan Homer Bigart van de New York Herald Tribune)). In een vis sersboot zijn veertien andere comunisten aangehouden, onder wie de redacteur van de verboden Rizospastis, het officiële dagblad van de KKE. Allen waren op weg naar Albanië om zich bij het rebellenleger van de kellner- generaal Markos Vafiades aan te sluiten. Een rebellenofficier (eens majoor in het Russische leger) is doodgeschoten. Een ondergronds KKE hoofdkwartier met zendinstallatie, wapens, amunitie. eet gelegenheid en ziekenzaal is ontdekt. Overal lopen leden van de Aftoamina in de val. Een aantal verdachte mannen is van strategische plaatsen meer het bin nenland ingevoerd. En een vrij groot complot in de marine (waarbij zowel £J| matrozen als officieren betrokken waren) is onschadelijk gemaakt. En dagelijks spreken de speciale recht- I banken nieuwe vonnissen uit en sterven meer communisten voor het vuurpeloton. In sommige kringen levert men hier scherpe kritiek op. Men beschuldigt de regering van fascistische methoden en willekeur. Er zouden mensen zonder n proces verbannen zijn en ai.- deren op aanvechtbare gronden ter dood veroordeeld zijn. Maar de regering stoort zich er niet aan. En de pers steunt haar daarbij. De ontwikkeling van de internationale toe stand eist daden. Griekenland verkeert in een weinig-benijdbare situatie. Met ongerustheid heeft men gezien hoe Tsje- choslowakije en Finland het slachtoffer geworden zijn. Thans zijn aller ogen op Italië gericht. De schaduw van de sdkkel en hamer komt nader. Onder die omstandigheden prefereren velen het ook de kat uit de boom te kijken. Het is verderfelijk, maar begrijpe lijk. Het gesprek van de dag is nt dreiging van een derde wereldoorlog. Er is weinig optimisme dienaangaande Athene. En als die uitbreekt koestert men niet de mdnste illusies. „We staan bovenaan het verlanglijstje van Stalin", zei een van de weinige, jonge litteratoren onlangs. .daarom schrikken veel mensen er voor terug om zich als anti-communisten te bestempelen. Ze zouden er wel eens op korte termijn spijt van kunnen krijgen Maar zover is het nog niet. Enlaten we met de overgrote meerderheid va wereld hopen dat het ook niet zovei komen. Een ieder herinnert zich nog de diep zinnige wijze, waarop de nazi's hun „on schuld" bevestigden: „Es ist nicht wahr"! Thans worden de Russen er van be schuldigd, dat duizenden Duitsers nog in concentratiekampen in de Russische zone worden vastgehouden, zonder dat een proces tegen hen wordt geopend Thans verrichten de Russen in hun zone massa- arrestaties om kleinigheden. Zelfs mensen, die politieke grapjes ver tellen. worden van hun vrijheid beroofd; Stalin noch Sokolofski hoyden van grap jes. En ook de Russische militaire autori teiten antwoorden stereotiep: „Nje prawda" (Het is niet waar!). Er is niets nieuws onder de zon en achter het „ijze ren gordijn" heerst rust! De laatste maan den zijn er in Duitsland, vooral in Berlijn, veel ontvoeringen, waarbij de Russen de hand1 in het spel hebben, hetgeen onder de bevolking een ware angstpsychose heeft veroorzaakt. Meer dan 1600 personen zijn volgens de Amerikaanse commandant van Berlijn. Howley, sedert de laatste maan den in Berlijn ontvoerd. De communis tische agitatie wil om deze terreur een nevelgordijn leggen. Wij herinneren aan het geruchtmakende geval van de chef van de Berlijnse poli tie, die zijn toevlucht zocht by de Britse en Amerikaanse autoriteiten, vrezende, door de Russen gearresteerd te worden om een permanent kijkje achter het „ijzeren gordijn" te nemen. En dan is er de „verdwijning' van de Russische kolo nel Tassojef, hoofd van de Russische re- patriëringscommissie te Bremen, maar die er in slaagde bijtijds naar Engeland te de serteren. De Amerikanen hebben tijdens een conferentie van het Geallieerde Be stuursbureau in Berlijn aangedrongen op een onderzoek door de vier mogendheden naar de eindeloze politieke ontvoeringen. „Nje prawda". zei de Russische com mandant Koktikof en natuurlijk sprak hij zijn veto over het Amerikaanse a stel uit. Dus kunnen de Russen rustig hun gang blijven gaan. Van een „verenigd Duitsland", waar vrijheid en verdraag zaamheid heersen, is men nog ver verwij derd, omdat een kleine communistische minderheid de politiestaat wil. beheerst door een buitenlandse ideologie. Vandaar de ontvoeringen naar het rijk der Russi sche duisternis Een Indië-brief op Moederdag i mijn soldatenlei Vroeger heb ik je die dagen Vaak verwaarloosd, geef ik toe; 'k Vond het flauw en kinderai Al dat moederdag-gedoe. Dat je daag'lijks voor me zwoeg Lag (zo dacht ik) in je aard, En je moederlijke liefde Heb ik zonder meer aanvaard. Gré Kempen-Sterkenburg. Prepareerde Schermerhorn inter nationale interventie? Het Tweede Kamerlid Peters heeft dr Beel en de ministers Van Boetzelaer Jonkman gevraagd of er een onderzoek is ingesteld n.a.v. het door prof. Romme in de Tweede Kamer te berde gebrachte verslag in het „Alg. Handelsblad'" Dec. 1947 ener rede van prof. Schermer horn. waarin deze zou hebben verklaard: ..Er is tussen 12 Juni en 17 Juli harde strijd gestreden om het behoud de vreedzame weg. Vam beide kanten moesten steeds nieuwe moeilijkheden worden. Van een mdlitaare actie had ik minimale verwachtingen. Ik prepareerde toen een internationale terventie, maar men heeft die niet willen inroepen". Tevens vraagt hij of dn dde periode po gingen tot inroeping van internationale ie zijn gedaan door de Ned. en/of de N.-L Regering en/of een harer organen of ambtenaren of van enige an dere Nederlandse zijde. MIJ. „NEDERLAND" WENST GEREGELDE LUCHTDIENST IN EIGEN HAND. Het ligt niet in de. bedoeling van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", al dus blijkt uit haar jaarverslag, om door middel van de samenwerking met de British Netherland Airservices Ltd. en Frits Diepen tot het uitvoeren van gere gelde luchtlijndiensten te komen. De ..Nederland" wenst de geregelde lucht- dienst op Ned. Indië zelfstandig en als onderdeel van het gehele passagiersver te voeren. (Zoals men weet, staat de Regering op het standpunt, dat voorshands alleen aan de KLM vergun ning voor geregelde luchtdiensten moet worden gegeven. Red.) Pensioenfondsen hebben enorme tekorten Korting 193640 wordt niet ongedaan gemaakt. In de nota der Regering aan de Tweede Kamer i.v.m. het wetsontwerp tot dek king van het tekort van het Spoorweg- iioenfonds wordt het huidige tekort op ongeveer 1 milliard gulden geraamd. De tekorten der Indische fondsen worden gesteld op 773 millioen voor Europese ambtenaren en militairen en 253 millioen voor de niet-Europese, terwijl er ongeveer 50 millioen nodig is voor de financiering van de pensioenen der weduwen dezer laatsten. Desniettemin achten de mini de voordelen van de goedkope rente- politiek groter dan de nadelen. De kor ting van 10 pet op de Spoorwegpensioenen van 193640 zal niet ongedaan gemaakt worden. Blanco volmacht voor van Mook inzake de tarieven. Bij de Tweede kamer is een wetsont werp ingediend tot bekrachtiging van dr Van Mooks ordonnantie op de tijdelijke heffing van een overgangsuitvoerrecht en de tijdelijke vaststelling van de prijs var Java standard sheets. Hierbij wordt afge weken van de eis der Indische staatsrege ling, dat de tarieven by de wet worden vastgesteld. Een kwart eeuw geleden radio- telegrafie met Indië Gisteren was het 25 jaar geleden, dat radio-Kootwijk het radio-telegrafiever- keer met Indië officieel opende. Op 13 Juni 1925 werd voor de eerste maal op de korte golf (24 meter) met Indië ver binding gekregen en op 28 Febr. 1928 werd het eerste, historische kruis-tele- foon-gesprek, via de radio met Indië ge voerd. Kort voor de laatste oorlog had men verbinding met practisch de gehele wereld. Thans wordt met alle kracht aan de herbouw van radio-Kootwijk gebouwd, want de bezetters sleepten veel weg. Van de ca. 22 benodigde definitieve zen ders zijn er reeds enkele gereed. De heer H. P. van Alphen, van de pers en propaganda-afdeling van het hoofdbe stuur der PTT, heeft een interessant boekje samengesteld over „25 jaar Radio- verweersdienst", verlucht met tal van foto's. Drie Zweden zyn te New York aan gekomen na met een 23 voets zeilboot de Oceaan te hebben overgestoken. IEGEM PUNEM SM OU& 20 UBLEJIEN I 0.7 S Rheumatische Pijnen Als elke beweging hindert en pijn doet. als pijn I scheuten U kwellen, neem dan Uw toevjucht tot I „AKKERTJES" Zij verwijderen de stoffen, die de I pijn veroorzaken en werken zweet-bevorderend. I -Familie-competitie e familie Vervoer het r familie Ver Haag e uit Utrecht. Een ptkanti zonderheid is ditmaal dat de combattanten ni de verte famili, zijn; dat belooft dus spannende strijd te wordt mpetl- heel moeilijke vraag. Gt ian de opletten. Een vervoermid i G. Den Haag, wegen". „Wacht eens even Gelderse Tramwegen, dat l gebied". „Toch wel t>y. daarvoor gevonden. Gro t hebt U wij hier in Utrecht n i elkaar e treinen. Goederent lanco. En nummer ik heb Geleide i Pven" zijn, r de I ren? i beide familie's even voorstellen, mao Vader Vos, oom Oyevaar, vol neef Van Galen Last, neef van Van Marle, oom Vonk en dus De Iongh, een goed huis- 69 vriend, zullen het opnemen Een voor de familie Verkeer en G» 2 voor de familie Vervoer aut( treden in het strijdperk het hoofd van het gezin Den Hollander, vader en zoon Hupkes, oom Giesberger, neef Wansink en de aange- >en Haag heeft tn, dat is totaal En nu Utrecht, middel met een kan ik toeh en". „U móét dat goed vinden, Utrecht wil dat". Nou goed dan, als U dat zo scherp stelt, dan heeft Utrecht dus 23 punten, totaal 97 en Den Haag 69. Nu de laatste vraag: Een algemeen gewaardeerd goederenboot, dat geloof ik niet goed ik heb gunst enverdele nomen zoon Van Houten. Even kijken in de grote Va We zullen nu eerst de Dale. Het spijt me, ik bi wedstrijdletter trekken. Wat grijp wat U bedoelt, mat zal uit de bus komen? De officieel kan ik het toe ledstrrjdlt daag de G. En dan beginr, we met een spreekwoord spreekwijze. Wat heeft de in Ned'erland familie Verkeer daarvoor: voer zorgen Wat gij niet wilt, dat U ge- eerste plaats schiedt, doe dat ook een Blanco bla1, ander niet. Goed geld naar blanco' blanc« kwaad geld gooien. Geen i, niet wcclj grond meer voelen. Geen Protest van grond meer voelen II. Geen grond meer voelen III. Blanco. Uitstekend, dat zijn 29 punten. En nu gaan we naar Utrecht: In de grond boren. De grote sinjeur uit hangen. In de grond boren II. Blai 'lpende vraag is een heel bijzondere: Een gebied 3rotest van de Haagse leer Hoek, deze vraag is mbillijk, daar kan geen inden." „W< scht gevonden Wat heeft aan ge bieder grond Nederland, n III. Boter aan de galg baren?" „Gelderland, Go- en. Hé merkwaardig, rinchem, 29 punten. Gelderland i komen nu met een Nederland, Gelderse Tri ambtenaar op het gebied van Verkeer en Vervoer. Den Haag: Van Geuns van PQ 7—116, Gokkers van HDP 4, Glimmerveen van de RVI, Geldermans van Ik heb iets. CWD 2. De Groot van het is. Directoraat - Generaal ter r. behartiging van de belangen in van overzetpontjes. Van Galen, referendaris van AW 2r 6. Heel goed, dat is een :h flinke oogst, 60 punten. En nu Utrecht. „Ik pro- fn testeer tegen een dergelijke vraag. In de eerste plaats geen antwoord mogelijk is mogelijk zou zijn, dan acht i. Dat het uit bedrijfspolitieke inten. overwegingen niet verant woord via de aether be kendheid te geven aan be paalde sym- en antipathie- en. Ik heb dus Blanco". „Verder in Utrecht?" „Alle maal blanco". Dan heeft Den Haag de n G in taart gewonnen. Die gaat zorgen dan naar Utrecht, dan kun- daar opete Iderland II, Dat blijft dan toch in de Geheel familie. CTransport Crt.) Na Hemelvaart 1 Mei werd gedood, t nist Evstathios Moutzi handgranaat in zijn a x Ik. z r Ik t WILMA viert binnenkort haar 75ste verjaardag leven van beproeving en rijke zegen Terzijde van Beekbergen. genesteld tegen de heuvelrug, weggekropen in het e geboomte, ligt het aardige land huisje dat Wilma met haar twee zusters bewoont. Maar hoog op de heuvel daar vlak naast, staat de kleine, dappere werkhut, waar Wilma sinds 25 jaar vrij wel dagelyks haar uren doorbrengt al leen met haar boeken, de natuur en God. Wilhelmina Vermaat slechts wei nigen kennen haar bij deze officiële naam woonde als kind op de Hel dringstichting te Zetten. Het was de be doeling, dat zy onderwijzeres zou wor den, maar, zoals zij het zelf uitdrukt: Men behoeft geen i verbijsterende din lernaaste omgevii lijkste en de he helaas, we zoeke We hopen alweei iets heel ander Dit, dat we de kunnen bekijkei op I reisje ir Italië Frankrijk en Zwitser- aar de nodige deviezen nodiger zijn voor ons maar daar denken we voor bijeen vergaarden, rond door de achter land arm is dan door jebreken. Wc willen ze afsteken tegen e. de lamlendight buurten van zo'n vreemde stad den die van Parijs bar interessant van Napels schilderachtig. We mogelijk felfs op dat er zulke s kindertjes rondkruipen en voel vertederd over 'n bruinogige en harige bambino. Maar wanneer vin- preek blijft ons in nt zijn al deze gezini schuld? De keerzijde de keel erzeild raken, dan grijzen van a Ik heb er c feitelijk kom r zitten piekeren hoe c Is het mogelijk hierc onze kwajongens de ti vriendjes niet? Het is natuurlijk schat tig om 'n Italiaans jongetje z'n koddige taaltje te horen brabbelen, maar onze haren rijzen ten berge van schrik als wc van Nederlandse kinderen de meest on vertogen woorden vernemen. Zijn we dar werkelijk zo naïef, dat we niet begrij pen hoe die vreemde ventjes eVi meiskes in hun taal ook „Stik de moord" teger ons prevelen, alsmede een uitvoerig as- ander wij het niet zijn door onze eigen voor treffelijkheid en arbeidzaamheid, maar die stelling durven we als Christenen zeker niet aan en bovendien: ook indien er een zekere mate van schuld bi) de minderbedeelden zou bestaan, zijn to(j dan niet mede schuldig, omdat we nu een maal geen pink uitsteken om hen weer op de been te helpen? We voorkomen niets en genezen niets en dat terw(jl wij tenminste nog zo bevoorrecht zijn, dat we de brief van Jakobus kennen. Zo maakt er zich een vreemde verwarring een vlucht uit de achterbuurt; terug naar onze betere stadswijken waar we wonen en leven. En we gaan voor geen geld op- volkswijk. Inderdaad voor (Van onze verslaggever „Mijn werk is dienen van de schoonheid", zegt de schrijfster Wilma, die op 14 Mei a.s. haar 75ste verjaardag hoopt te vieren, „maar dan de schoon heid niet gezien als kunst alleen, doch als de volmaaktheid, waarvan de absolute norm bij Christus ligt. Schoonheid in het licht van de heiligheid is: de afgronden durven zien, de menselijke onvolmaaktheid erkennen en Christus' Licht als enige uitkomst stellen. Daarom hebben al mijn boeken slechts één doel: de hoofdpersonen tot dat licht te brengen. Zij moeten niet in de noodschreeuw blijven steken, want de wereld hoort al genoeg geschreeuw. Mijn taak zie ik in het voortdurend wijzen op Christus' liefde trouw." „God had iets anders met mij voor." Wilma was een zwak kind, dikwijls ziek. Haar zwakte werd erger en erger en op 23-jarige leeftijd kon zij nog slechts in een ziekenwagen worden rondgereden. ■In de tijden dat zij moest liggen tekende Wilma veel. Toen zij echter van een lang ziekbed niet meer gezond opstond, werd het tekenen haar te vermoeiend gon zij langzamerhand korte novellen te schrijven. Eerste stappen. Het verraste haarzelf wel het meest, toen anderen ontdekten, dat dit geschrijf as dan een probeersel. Toen kwam. geheel onverwacht, voor Wilma genezing. Het voortdurend gebed van een predikant, die haar regelmatig bezocht, werd verhoord. Wilma gelooft ernstig, dat haar genezing inderdaad verhoring m gebeden is geweest. Op deze erkenning heeft zij haar euw-ontvangen leven gebaseerd, zag duidelijk haar taak als schrijfster h en het is wonderlijk, dat zy, zodra zij zich op deze kunst ging toe leggen. geen tekening meer kon maken. „Ik begryp het zelf niet," zegt ze vrolijk, „maar heus, ik kan geen lyn meer trek- Met het terugkeren van haar krachten begon haar schrijfwerk in omvang toe te nemen en het ene boek volgde het an dere op. Haar eerste roman was „De profundis, daarop volgde „Else', toen „Macht", en vele andere. Wij herinne ren slechts aan enkele, meest gelezen boeken: „Die vrijwillig dragen". „De lichte nacht', „De Kruisboom", ..Wij groe ten de broeders", „Als een bruid" en „Moeder Stieneke". Uit al deze boeken ademt Wilma's ver bondenheid met de natuur en de een voudige mens. Verdiept Inzicht, „De lichte nacht" is Wilma zelf het liefst van al haar werken. „De mensen houden meer van ,.De ■hoogd zijn. zal hen allen tot Mij trekken". Joh. 12 32. De verhoging van Jezus, de Christus werd voltooid in Zijn hemelvaart, doch begon reeds met Zyn kruisdood. Dat Christus' kruisdood ook al Zijn verho; mg betekende, zouden wy niet zo dadelijk aannemen, ware het niet dat in het vol gende vers (vs. 33) de toelichting op Zijn verhoging gegeven werd: „en dit zeide Hij, betekenende hoedanige dood Hij sterven zou". Gelijk Mozes de slang in de woestijn verhoogd heeft, alzo moest de Zoon des Mensen aan het kruis verhoogd worden, opdat een ieder die in Hem ge looft niet het verderf maar het eeuwige leven zou tegemoet gaan. Het Kruis is niet alleen het hout der schande, doch ook de troon Zijner heer lijkheid. Christus is „verhoogd" in Zijn sterven, in Zijn opstanding en in Zijn hemelvaart. Hij behoort een andere wereld toe, waar in andere wetten heersen dan hier op de Doch wanneer Hy in de oorden der eeuwige heerlijkheid ook naar Zijn ver heerlijkte menselijke natuur is opgeno- i. gaat Hy voort Zijn hogepriesterlijke arbeid te verrichten. Na volbrachte strijd deze Heer en Koning niet op Zijne lauweren, doch Hij vergeet de Zijnen niet: Hij wil hen allen tot Zich trekken. Hij wil door de stille en weldadige werking van Zijn Woord en Geest in voortdurende verbinding staan met allen die iets van Zijn Koningschap hebben leren kennen. Kennen wy die trekkende kracht van de ten hemel gevaren Christus in onze slechts een wolk die ons van Hem scheidt Hoewel onzichtbaar voor ogen, is Hij toch nabij aan een iegelijk van ons. als met een jongen die zijn vlie ger heel hoog in de lucht heeft staan. De vlieger kan achter een wolk schuil gaan; de jongen die het touw goed in zijn hand heeft, voelt hem ook dan „trekken". Hoe staat het met ons geloofsleven? Zit er de juiste spanning in? Is het ons een verdriet als wy merken, dat Christus zo weinig in ons leven be tekent, wanneer de verborgen omgang met Hem verslapt is? Zal het ook eens hemelvaart voor on» worden, dan zullen wij hier goed moeten leren om Pinksterfeest te vieren: het feeat van de Heilige Geest. Daarom ook in deze week vóór Pink eren gelde het nog meer dan alle de dagen van ons leven: „Trek tot U ons hart naar boven. Dat w'U eeuwig lieven, loven. Wassenaar. Dr H. J. Hondera. vertegenwoordiger De huiseigenaar - i de huur en is ze 1 stuurt z'n loper niet te bereiken. De ambtenaar beziet de toestanden en noden vanaf zijn bu reau. En de kerken ach, die laten óók verstek gaan. Anders had dat paartje, dat nu meer dan zestig jaren getrouwd is, wel eens één keer huisbezoek gehadl Na tuurlijk, er zijn uitzonderingen op deze regel: niemand behoeft me te schrijven, dat hij er wél op uit trekt. Maar voor ■heid ligt de kloof zonder brug z'n noodlijdende leven. En dan slaat me verwondering, want 'chte dit Jezus Christus, onze Heiland. Ik kan het niet anders zeggen: Hij neemt Zijn weg door de armste straten van onze stad en waar Hij komt verheugt zich de dorre vlakte nergens ben ik Hem in de twaalf jaren van mijn stadswerk zo wezenlijk tegen gekomen als juist hier. Want meen niet dat zo'n door kerk en mensen ver geten gezin omkomt wanneer Hij het kent. Zeker, er zijn in meer dan zestig jaren nooit ouderlingen of diakenen of huisbezoekers, laat staan predikanten, over de vloer geweest. Maar er is noch tans een geloofsleven zo rijk en bloeiend als men by héél kerkse mensen zelfs reft. i kom hü kle- V__ wensingen? Begrijpen toe voorts niet, dat de romantische zanger, die met veel rol lers z'n hymnen zingt, zijn versie geeft van dat zedeloze lied waarom wij de ra dio bij tijden afdraaien? Of zit er nog leid. dag verwonder ik i niet v ren voor heeft; als hy de Bybel niet le zen kan omdat hij dat nooit leerde; als hy overal buiten staat dan spreekt die Heiland nog tot hem door stemmen en gezichten, die hem gans het Heilsge heim onthullen. Maar zouden wij dan niet willen gaan waar Hij binnentreedt? WIJKPREDIKANT .Grote Beer" (ontvangst in Port Said) noet uiterlijk morgen op de bus gedaan zyn. Kruisboom", en van „Moeder Stieneke", maar „De lichte nacht" is een zo sterke uitspraak van mezelf, als ik in geen ander boek heb gegeven." zegt ze. Zij handhaaft alles, wat zij vroeger schreef, alleen voelt zij haar inzicht nu versterkt en verdiept. Allerminst is zij trots op haar werk. „Ik heb veel gekregen om door te ge ven aan de mensen. Dikwijls kwam alles vanzelf in me op. Alleen als ik voelde, een hoofdfiguur niet tot het licht te kun nen brengen, wist ik, dat het fout moest In de oorlogsjaren heeft Wilma niet kunnen schrijven. Maar na de bevrijding verscheen „De lichtbrug" en aan een vervolg daarop is zy nu nog bezig. Het is een roman in de geest van haar „De kleine gemeente" en zij noemt het voor -zichzelf het „Onze Vader-boek"; het ge geven in de beveiliging van het kinder- Hoewel Wilma straks 75 jaar wordt, ziet zij nog geen einde van haar taak. Zij droomt zich nog een nieuw boek, waarin het probleem van de schuld, welke nodig is om te komen tot openba ring van zichzelf, breed verwerkt wordt. En daarnaik weet niet, hoeveel tijd mij nog gegeven wordt, maar ik zou nog veel willen schrijven", zegt ze een voudig. Wilma onderhoudt veelvuldig en leven dig contact met de jongeren. Dat houdt haar geest fris, zoals ze het zelf uit drukt. Een groep van deze jongeren heeft het plan opgevat, Wilma te huldigen tij dens de Pinksterconferentie van de Pro testants Christelijke letterkundigen, welke op Woudschoten te Zeist wordt gehouden. Een hulde, welke deze schrijfster ze ker waard is! EINDELIJK! OOK DE LEDERSCHOENEN ZONDER BON NU VRIJ VOOR IEDEREEN Onze uitgebreide collectie schoenen van uitstekende kwaliteit voor een aantrekkelijke prijs I als U het eerste U slaagt beter bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3