iC NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 8 MEI 194J Lakenfabrikant Krantz verried studenten en professoren Ex-burgemeester Garthoff vaii Zoeterwoude kreeg o.m. vijf jaar internering De belangrijkste zaak, die het Leids plicht Tribunaal te Den Haag gisteren te behan delen kreeg, was die van de Leidse lakenfabrikant A. Krantz. De beschuldiging tegen Krantz was vrij uitvoerig: lidmaatschap van de N.S.B., het bekleden van functies in een groot aantal nationaal-socialistische orga nisaties, zoals de Economische raad en diverse gilden, demonstreren van bijzon dere vriendschap voor Duitse officieren en de rijksgevolmachtigde voor Zuid- Holland, dr Schwebel. Het zwaarst woog echter het doorstu ren van lijsten van Leidenaars, die in 1941 door het sluiten van gordijnen openlijk rouwden om de capitulatie van Indië en vooral de schriftelijke medede ling aan dr Schwebel, dat een aantal studenten en professoren, met name ge noemd, ondanks de sluiting van de Uni versiteit doorgingen met illegale colle ges en examens. Krantz beschuldigde deze mensen er zelfs van, aangesloten te zijn bij verzetsgroepen en deelde hun wachtwoord „Alles sal reg kom" mee. Tenslotte was er nog de beschuldiging van collaboratie wegens het leveren van unifromstoffen aan de Duitse weermacht. Verdachte toonde thans een zeer toe geeflijke houding. Op de vraag van de president, wat hij eigenlijk dacht van de Duitse inval, antwoordde hy, dat hij dat „natuurlijk" had betreurd. De vriend schap met dr Schwebel had volgens verd. niets met politiek te maken. Hij had in deze Duitser een geestverwant getroffen. De eerste ernstige beschuldiging, die van het doorgeven van de rouwende Leide naars. trachtte besch. te bagatelliseren. Het was een interne aangelegenheid, waarvoor hij geen verantwoordelijkheid droeg en die ook geen verdere gevolgen had. Het aangeven van de studenten en professoren was helemaal niet bedoeld als verraad. Integendeel, hij had het niet kunnen aanzien, dat de Universiteit ge sloten was en had getracht, door dr Schwebel te wijzen op de heersende toe standen, tot opheffing van de sluiting te komen. Maar het feit, dat hij er per se de naam van de Joodse bakker Weil noemde, in wiens huis de geheime samenkomsten het vaderland te vervullen. Zo weinigtegenover zo veel! De Stichting 1940—'45 moet in 1943 12Yt millioen bijeenbrengen. De Neder lander werkt ongeveer 2000 uur per jaar. Wanneer hij de opbrengst van één uur arbeid afstaat, dan kan de Stichting haar verplichtingen jegens hen, die achterble ven. nakomen. Geef ietsgaven alles! Giro 194045. werden gehouden, en het wachtwoord verried, wijst toch wel op veel minder ideële motieven. De opgaven van de beheerder en de winsten van geleverde stoffen aan de Weermacht noemde verd. belachelijk. Volgens deze opgave zou de fabriek in 1944 100 pet. winst van de productie aan de Weermacht hebben geleverd en de winst zou 33 pet. van de hele omzet, ruim 1 millioen gulden, hebben bedragen. Er waren diverse getuigen decharge, die kwamen betogen, dat Krantz zo zijn best gedaan had, om Joodse familieleden uit kampen te bevrijden. Verdachtes broer, L. P. Krantz, ontkende eveneens de hoge winst. Verdachtes raadsman, mr Woltjer, hield een zeer lang pleidooi, waarin hij Krantz kenschetste als een in wezen goed vaderlander, die alleen maar de ver keerde middelen heeft gegrepen om zijn De vriendschap van besch. Schwebel en Duitsland achtte spr. heel verklaarbaar, daar Krantz altijd op Duitsland georiënteerd is geweest door studie en een kuur in Wiesbaden in zijn jeugd. Spr. verzocht het tribunaal bij de strafbepaling oog te hebben voor de drie jaar internering, die besch. achter de rug heeft, en voor de industriële belan gen van diens fabriek. Uitspraak over veertien dagen. Uitspraken. Barend van Zwieten, Alphen aan den Rijn, verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f4000 en ontzetting uit de kiesrechten en het recht om ambten te bekleden en bij de gewapende macht te dienen. E. M. Verbooy, beschuldiging ver vallen. J. W. M u y s e r, internering tot 15 Jan. 1949, ontzetting uit de kiesrech ten, het recht om ambten te bekleden en bij de gewapende macht te dienen. Jan van Duin, internering tot 4 September 1949 en idem idem. Ex-burgemeester Garthoff van Zoeterwoude, vijf jaar inter nering, tot 14 Mei 1950, en idem idem. DE WEEK in de Sleutelstad De heer J. Obèr 45 jaar op „Rhijnhof" Opzichter van de begraafplaats. Deze week vierde ook Leiden feest, zij het in bescheiden mate. Drie jaar gele-1 De heer J. Obèr, opzichter van de be den deden we het anders. Toen op die graafplaats „Rhijnhof", herdacht gisteren nooit te vergeten Vrijdagavond het radio- het feit, dat hij vóór 45 jaar in dienst bericht doorkwam, dat de Duitsers had- j trad bij de Gemeente-commissie der Ned. den gecapituleerd, moest die blijde tij- Herv. Gemeente van Leiden, ding eerst goed tot ons doordringen. Vrij 's Middags vond in één der zijzalen van te zijn! We konden ons nog niet goedde aula een korte, maar hartelijke hul- realiseren wat dat betekende. We durf- diging plaats. Als eerste spreker voerde 'den dat grote Godsgeschenk maarjiiet zomaar te aanvaarden. Maar allengs kwamen de Zaterdag daarop de vlaggen, ondanks de nog steeds patrouillerende Duitsers. Leiden liep uit en op de hoofdstraten heerste een over stelpende drukte. Hossende jongens en meisjes jubelden hun vreugde uit. En toen eindelijk! onze „liberators" de Sleutelstad kwamen binnenrollen, kende het enthousiasme geen grenzen meer. „Dit was de meest grootse bevrijding" en „men was dolzinnig van vreugde" schre ven geallieerde verslaggevers aan hun bladenDuitse soldaten zwierven hier en daar nog rond en keken verbijsterd en hulpeloos. Neen, we zijn het nog met vergeten. En al leidden de omstandigheden nieuwe doeltreffende aula op „Rhynhof" dat de feestelijkheden dit jaar m .g Door gebrek aan materialen kan ech- waren, de vijfde Mei zal immer onze dag der bevrijding blijven. Er werd druk ge vlagd: Leiden kan het dus tóch nog! Inmiddels kwamen speeltuinorganisa- toren en tal van zangers en zangeressen in onze goede oude stad bijeen. Stieren werden er gekeurd, plannen voor een industrieflat besproken en tentoonstellin gen geopend. Hoe rijk is het Sleutelste- delijk leven! de heer P. J. Mulder Sr., voorzitter de Gemeente-commissie, het woord. Spr. wees er op, dat de heer Obèr met inspan ning van al zijn krachten de hem opge dragen taak vervult. De wijze, waarop jubilaris het moeilijke werk doet. heeft voor zijn persoon diep respect gewekt. „Obèr is de juiste man op de juiste plaats." De heer Mulder stond vervolgens nog stil bij het karakter van de functie van opzichter van een begraafplaats. Veel wordt van de betreffende persoon ge vraagd. Met genoegen constateerde spr., dat de heer Obèr steeds aan de eisen van zijn beroep heeft voldaan. In het slot van zijn rede deelde de heer Mulder mede, dat de Gemeentecom- in principe voor de bouw Industrieflats - duur maar toch efficient Zal Leiden er in de toekomst een krijgen? Door het Gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel wordt thans, zoals bekend, de mogelijkheid onderzocht om evenals te Rotterdam en enige dere plaatsen in ons land ook te Leiden over te gaan tot het stichten en bouwen van een industrieflat. Een en ander ge zien de grote vraag naar bedrijfsruimte voor de kleine en middelgrote bedrijven. Gisteravond heeft de directeur van het Economisch-Technologisch Instituut van Zuid-Holland, drs A. G. v. d. Veen, in het Leidse Volkshuis een toelichting ge geven aan de hand van de ervaringen, die bij het stichten, de bouw en de ploitatie in Engeland, waar reeds n eerste wereldoorlog industrieparken (grote ruimten naast elkaar langs een brede straat van enige km-lengte) wer den neergezet, en te Rotterdam, waar d« derde flat in aanbouw is, waren opge daan. Hoe kan op het ogenblik, aldus drs v d. Veen, het best in ,de vraag naar in dustrieruimte worden voorzien? Bouwen van een fabriek is duur en het is zeker niet goedkoper om een industrieflat te laten verrijzen. Dit is echter niet va groot belang, omdat ook vóór de oorlog het de kleine en middelgrote ondernemer niet mogelijk was om een fabriek te bou wen. Velen hadden bedrijfsruimte huur. Dit is bij dit project eveneens het geval, waarbij men dan de ruimten in afmetingen van 10 x 30 x 6 meter boven- elkaar zet. Een voorname factor is vendien. dat hetnetto-ruimte is. Geen ketelhuis, geen cantine enz Deze den van een centraal punt beheerd, het geen bij een gezonde exploitatie op een peil te brengen is, dat te vergelijken valt met dat van de groot-industrie. Wat de kosten betreft, hiervan dragen de overheid en de deelnemers elk deel bij; 45 pet wordt door Rijk, Ge meente en huurders bijeengebracht, ter wijl 55 pet gevormd wordt door het op nemen van hypotheken- De huurprijs bedraagt f 12 per m2 per jaar, terwijl voor iedere m2 ruimte voor f30 bedryfs- aandelen moet worden genomen, prijzen zijn vrij hoog, maar aan de dere kant mag niet vergeten worden, dat deze vorm van een bedrijf exploiteren Rumoerige raadszitting van Voorhouts vroede vaderen De burgemeester overweegt een strafrechterlijke vervolging tegen twee leden Tijdens de gisteravond te Voorhout gehouden raadsvergadering kwam het tot een hevig tumult, toen de heer Koomen opmerkte, dat hem ter ore was gekomen, dat er door twee raadsleden werk was verricht op het terrein van B. en VV. liggend. Er was over een aanbesteding namelijk een samenkomst geweest op het kantoor van de firma Coiijn met enkele aannemers en de heren Spierenburg en Van den Nouland- Deze daad keurde spr. ten strengste af, omdat dit volgens hem beter in de fractie had kunnen worden gebracht. In zijn antwoord wees de voorzitter, drs De Graaff, erop, dat hij deze kwestie liever in een geheime zitting had behandeld, maar dat genoemde raadsleden zijn beleid hadden gehekeld en zijn eer en goede naam aangetast. Hij overwoog dan ook een strafrechterlijke vervolging tegen deze twee heren te doen instellen. Toen de heer Van den Nouland hier- strekking ongevraagd het woord nam, werd hem dit tot tweemaal toe ontnomen en na twee waarschuwingen werd hem ver dere deelname aan de discussie ontzegd. Ook de heer Spierenburg verkreeg het woord in eerste instantie niet. Hij pro testeerde tegen dit volgens hem dicta toriaal optreden en werd tot de orde ge roepen. Nadat de voorzitter de heer Spie renburg het verwijt had gemaakt, dat hij zelf op de plaats van B. en W. wilde zitten, verkreeg laatstgenoemde toch nog even het woord. Spr. zag gaarne de Voor- houtse aannemers ingeschakeld. De voor zitter zegde dóit toe, mits zij aan de ver eisten voldoen. Vooraf besloot de raad over te gaan tot het aanschaffen van een laagdruk- pomp voor het pompstation en kwamen de tongen los bij het voorstel om een stuk grond van de heer Klaar t> eigenen. Een plan tot voorlopige eigening is reeds in de raad geweest, nadat de onderhandelingen op ndets wa ren uitgelopen. Over het bedrag kon niet worden gediscussieerd. De heer Spieren burg keerde zich fel tegen het voorstel. Naar zijn mening rusitte dit op verkeerde gronden. De partiële herziening van het uitbreidingsplan, waarop dit is gebaseerd, is nog niet uitgevoerd. Waar bevindt zich het gemeentelijk aanplakbord, waarop dit zou zijn gepublioeerd en wie heeft dit gepubliceerd? De heer Van den Nouland wilde op nieuw schriftelijk onderhandelen, waar op de voorzitter antwoordde, dat dit inderdaad zal geschieden als de onteige ning is goedgekeurd. Het voorstel tot onteigening werd tenslotte met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren Spierenburg, Jansze. Van der Ploeg en Van den Nouland. Besloten werd verder een filmapparaat te bekostigen voor de bijzondere scho len. Het voorstel tot verhoging van de vermakelijkheidsbelasting werd aangeno men. De heren Prins en Koomen werden i een raadscommissie ter ver- credieten kleine kwe kers. Aangenomen werd voorstel voor het aanstellen van een maatschappelijk werkster. Daarna was de huurkoopregeling voor de nieuw te bouwen 34 woningen aan de orde. welke een uitgebreide gedaoh- tenwisseling veroorzaakte. Uit de toe lichting van die voorzitter bleek, dat het storten van de 15 stiohtingskosten niet noodzakelijk was. De wekelijks op te brengen prijs zou niet uitgaan boven de f6. Het voorstel werd met alg. stemmen aangenomen. Met alg. stemmen werd eveneens aan genomen het voorstel tot onderhandse aanbesteding van de bouw van 34 wo ningen en de bouw van de ambtswoning. De heer Spierenburg had voor de rondvraag verschillende vragen gesteld aangaande het Lunapark. Volgens de voorzitter was dit een verregaande bru taliteit, waarop hij geen antwoord wilde geven. Spr. voelde er geen behoefte aan, verantwoording van het beleid van B. en W. aan een bepaald raadslid te doen. Wel aan de raad, als deze het verlangde. Spr. wenste de heer Spierenburg niet langer het dorp te laten regeren. Er gin gen stemmen op, om alsnog deze vragen openlijk te stellen, zodat dit incident ge sloten weid. D,E.L.-avond Wij herinneren aan de avond van het D.E.L.-fonds (voor de t.b.c.-bestrijding), die wordt gehouden op Dinsdag 11 Mei. 's avonds 8 uur, in het gebouw ..Prediker". Deze propaganda-samenkomst, die :s uitgeschreven om de kas van het fonds te verstevigen, wordt gevuld met zang, muziek en goochelstaaltjes van een be kend Leids manipulator. Bij de bestuurs leden van de bij de afdeling Leiden van het C.N.V aangesloten organisaties kan kaarten voor deze avond, die wij een grote efficiency met zich mee brengt, hetgeen spr. met enkele voorbeelden toe lichtte. Vervolgens gaf de heer H. A. Maaskant aan de hand van lantaarnplaatjes een indruk van de bouw van industrieparken in Engeland, waar, van regeringswege gestimuleerd, reusachtige complexen be drijfsruimten werden en nog worden ge bouwd. Weer een Avondstilte Op Woensdag 12 Mei as. zal weer de eerste „Avondstilte" worden gehouden. Deze wekelijkse diienst, dlie in de Hoog landse kerk plaats vindt en niet langer dan een half uur duuirt, begint om 7. Leger des Heils (Stichter William Booth) Men deelt ons mede, dat een n iet-alle daagse gebeurtenis in onze stad zal plaats vinden op as. Woensdag 12 Mei. Onze stadgenoot, kapitein P. Ranselaar, offi cier van het Leger des Heils, hoopt die dag namelijk in het huwelijk te treden met kapiteine A. Trip. De huwelijksinze gening zal plaats hebben in de Remon strantse kerk (Hoogl. Kerkgracht) des avonds 8 uur. Deze dienst zal onder lei ding staan van lt-kolonel en mevr. M.' Huijg van het hoofdkwartier Amsterdam. Bazar in de Doopsgezinde kerk Ten behoeve van hét orgelfonds wordt a.s. Dinsdag en Woensdag van 25 er 7.30—9.30 uur een bazar gehouden in de Doopsgezinde Kerk, Pieterskerkstraat 1. Het koor der Doopsgezinde gemeente zal beide avonden opgewekte liederen ten gehore brengen. Voor de bazar zijn verschillende zijden aardige en waardevolle voorwerpen beschikbaar ge steld, terwijl ook de zusterkring ijverig nuttige voorwerpen en handwerken heeft vervaardigd. Diverse attracties zullen aanwezig zijn. Zoals men weet heeft het orgel in de Doopsgezinde Kerk .monu mentale waarde. FOTO'S VAN BEZOEKEN VAN DE KONINGIN AAN LEIDEN e.o. Ter gelegenheid van de a.s. herden kingsfeesten hoopt het Comité Regerings jubileum in „De Lakenhal" een tentoon stelling in te richten van foto's van de verschillende bezoeken, die H. M. de Ko ningin gedurende Haar regering aan Lei den en omstreken bracht. Het Comité doet een beroep op allen, die beschikken over dergelijke foto's. In het bijzonder bestaat behoefte aan foto's van vóór 1925 Men kan zich wenden tot de directeur van „De Lakenhal", de heer E. Pelinck. Het Haagse B.G. veroordeelde heden L. v. Leeuwen, zuivelbereider te Leiden tot 5 jaar m.a. wegens toetreden tot de Waffen S.S. ter nog niet tot de bouw worden overge gaan. Spr. hoopte, dat de jubilaris het geluk zou mogen smaken, de nieuwe aula eens te kunnen aanschouwen. Namens de commissie werd een prachtige ets va Hooglandse kerk aangeboden. De heer H. de Pree sprak namens personeel. Spr. liet de nadruk vallen op de populariteit, die de heer Obèr geniet. Zijn goede wensen gingen vergezeld van een kistje sigaren. De heer J. J. Kop was de woordvoerder van het kantoorperso neel. Zijn geschenk was een sigarenaan steker. De heer K. Paling, laatste spreker, roemde de goede verstandhouding. Tal van vrienden kwamen de jubilerende op zichter na afloop van het officiële ge deelte complimenteren. Vanzelfsprekend was de hoofdwens: „Dat U de vijftig mag Ook klein brood (boven 50 gram) onder de prijsregeling Naar wU vernemen, is er op het gebied der broodprijzen een aanvullende rege ling in de maak. Klein brood boven de 50 gram zal dan niet meer dnurder mo gen worden verkocht dan de naar ver houding geldende prjjzen, die reeds voor zwaarder brood (400 gram en hoger) by verordening zün vastgesteld. Onder deze regeling komt ook het zuiver witbrood, dat thans door de Leidse bakkers van patentbloem wordt gebakken als vier- aan-één, te vervallen. Er is dan ook reden om aan te nemen, dat de kwestie tussen de Leidse tuchtrechter en de bak kers in deze een rol heeft gespeeld. Als de zaken inderdaad als bovenbedoeld komen te staan, heeft het voor de bak kers geen zin meer het zuiver witbrood van vier-aan-één nog te bakken, omdat dan elk broodje van 100 of 200 gram een verliespostje zon betekenen. Koren uit Leiden en omgeving op het zangconcours Het peil van Hemelvaartsdag kon niet worden bereikt 10 304 pun- Gisteravand werd in de Stadsgehoor zaal het tweede deel van het nationale zangconcours gehouden. Ditmaal traden koren op uit Leiden en de omliggende gemeenten- De heer G. Goedhart, voorzitter de ring „Leiden en omstreken" van zangverenigingen, opende en wees op de grote betekenis van het concours wedstrijd, die een vriendschappelijke geest moet ademen, is een middel om U komen tot het doel: de koorzang tot eer zo hoog mogelijk peil op te voeren, al dus spr. De deelnemende koren waren: 1. „Kou dekerks Meisjeskoor", 2. „Oosthoeks Man nenkoor" te Zoeterwoude, 3. „Die Rhyn- sangers" te Oegstgeest. 4. „Zingt den Heer" uit Zoeterwoude. 5. „Halleluja" uit Leiden. 6. „Zang zy onze leus" uit Voorschoten, 7. „Looft den Heer" uit Haarlemmermeer, 8. „Zingt den Heer" uit Wassenaar, 9. „WaSsenaars Mannen koor" en 10. „Zang en Vriendschap" uit Hazerswoude- Het moet gezegd, dat de zang van teravond op minder hoog peil stond dan op Hemelvaartsdag. In de pauze spraken wy een jury-lid, dat echter niet me- kerheid wist te zeggen, waar alle onzui verheden aan te wyten waren. Nervosi teit speelde sommige koren in hooge mate parten. De adem techniek byv. was zeer onvoldoende. Niet verzwegen mag wor den, dat aan de zang een goede studie was voorafgegaan. Het geheel bevredig de toch niet. In zyn conclusie wees Otto de Vaal er op, dat de zangers en zangeressen het de jury buitengewoon lastig hebben ge maakt. Een eerste prijs A kon helaas we derom niet worden toegekend. Spr. wekte de leden van de koren op de repetities trouw by te wonen. De uitslagen luiden als volgt: Koor 1: 303 punten (le prys), 2: 307 punten (le prijs). 3: 262 punten (2e pr.), 4 258 punten (3e prijs), 5: 338 punten (le prijs), 6: 315 punten (le prijs), 7: 322 punten (le prijs), 8: 263 punten (2e pr.). Het komende bloemenfeest Flora's kinderen brengen betoverende bloemenpracht Als voorzitter van die technische com missie, die de in het kader van de komen de jubileumfeesten in de Stadsgehoorzaal te houden grote bloemententoonstelling, met buitenexpositie, voorbereidt, heeft gisteravond de heer A. Galjaard via de derde lyn van het gemeentelijk radio- dlistributienet het een en ander medege deeld over deze waarlijk grootse bloe men- en planten9how, waaraan een na jaarskeuring verbonden za-1 zijn. Op de tentoonstelling zullen niet alleen dahlia's te zien zyn, maar ook de uit vele kwe- kerscentra aangevoerde rozen, anjers, gla diolen, lelies, warme kasplanten en andere potplanten. Op het buitenterrein zal plaats zijn voor talrijke perkplanten. vaste planten, rots- groenblijvende planten. Verder zullen hier ook hele tuinen worden aangelegd vaste plantenborders, miuurtuinen, etc. Het ligt in de bedoeling al deze pracht van bloemen en planten zodanig te rang schikken, dat het geheel een boeiende wandeling zal geven langs een zeer uit eenlopende schat van kleuren en geuren, waarvoor niet minder dan enige duizen den m2 tentoonstellingsruimten zijn ge reserveerd. In de avonduren zullen de inzendingen in een kunstmatig zonnetje worden gezet, waarbij de wisselwerking van kleuren, Lucas Verkoren is nog jong Al wordt hij Maandag 60 jaar De tentoonstelling, diie hedenmiddag best alleen kon verder gaan. De vroege door burgemeester Van Kinschot in de j landschappen op deze expositie bewijzen Lakenhal wordt geopend, is een hulde- blyk voor de Leidse schilder Lucas Ver koren, die Maandag 60 jaar wordt. Men mene echter niet, dat deze kunstenaar het toppunt van zyn kunnen al heeft bereikt, laat staan dat hy er al over heen zou zijn. Lucas Verkoren begon eerst tegen zyn veertigste verldefd te worden op de kleu rige muze en betrad het alityd smalle pad der minnaars, gewapend met de goede raad van de Leidenaar A. J. van Driesten en de Haarlemmer K. Verwey. Al spoedig echter bleek, dat de autodidact Verkoren EEN HERT CADEAU Van bevriende zijde uit Leiden is het hertenkamp in de Leidse Hout een hert cadeau gedaan. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Van Al phen, De Jager, Jasperse en Stoffers. Dokterstelefoon 22222. het. Verkoren ontdekte zijn capaciteite: a-ls stillevenschilder pas, toen hy schoorsteenstuk nodig had voor zijn eet kamer. Hy inspireerde zich op de „Gou den Eeuw", maar liet een geheel eigen visie blijken. Het stuk hangt eveneens m de Lakenhal en vormt het beginpunt voor een serie knappe kleur-gevoelige stille vens, die Verkorens naam ver buiten Lei den klank gaven Hoe vitaal deze kunste naar is, blykt uit de onderwerpen, die hy zich kiest. Zijn motieven keren slechts een bepaald aantal malen terug om (een maal onder de knie) weer plaats te maken voor nieuwe experimenten. Ook het por tret heeft daarby zyn belangstelling en het nog zeer verse van de in Leiden be kende figuur van de heer Bremmer toont Verkorens veelzydigheid duideUjk aan. De tentoonstelling heeft natuurlijk hoogtepunten. Noemen wy het coloristisch zeer goede naakt, de tak met rijpende ap pels (zyde-zachte vruchten in een om lijsting van reeds dorrend blad en in de mystieke sfeer der vruoh tb aarheid gevan gen). de kleurige violieren en delphi niums, de wat harde, maar indrukwek kende Christuskop en het grote stilleven in groenen tinten. In een zijzaaltje teke ningen en studies, dde van een geduldig WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst, der apotheken te Leiden wordt van Za- j observatievermogen vertellen, terdag 8 Mei 13 uur tot Zaterdag 15 Mei 8 uur waargenomen door: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zui- der Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. C. Th. R. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. De Zondagsdienst der dierenartsen wordt dit weekeinde waargenomen door' de heren N. A. Commandeur, Lammen- Rusland onderweg De anti-rev. propagandaclub en de ARJOS houden op Vrijdag 14 Mei, om 8 uur in de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal, een gezamenlijke byeenkomst. Prof. mr J A. Diepenhorst voert het woord met als onderwerp: „Rusland onderweg". De Ned. Ver. tot bescherming van dieren houdt op 28 en 29 Mei de alg. vergadering in Hotel „Astoria Chalet" te Baarn. licht en water het geheel nog mooier zal maken. Volgens de heer Galjaard zal de buitenafdeling van deze bloemenkeuring een middelpunt vormen van de gehele feestviering, temeer, daar het terrein in het hart van de stad (AalmarktStille Ryn) gelegen is. Van enige grote en wereldbekende tuin- bouwfirma's is reedis bericht ontvangen, d'at zij een flinke ruimte voor expositie ter beschikking willen hebben. Als stimulans voor de inzenders zullen voor bepaalde inzendingen extra ere-prij- zen beschikbaar worden gesteld. O.a- wordt er by de groep bloembindwerk nog een ereprijs beschikbaar gesteld voor het mooiste ingezonden bloemstuk, dat be trekking heeft op het gouden regerings jubileum van H.M. de Koningin. 9: 291 punten (2e prijs) ten (le prys). Koor 1 is ingedeeld in de derde afd. meisjeskoren. 2 in de tweede afd. man nenkoren, 3 in de vierde afd- gemengde koren, 4 in de tweede afd. gemengde ko ren, 5, 6 en 7 in de afd. uitmuntendheid gemengde koren, 8 in de tweede afd. ge mengde koren, 9 in de afd. uitmuntend heid mannenkoren en 10 in de superieure afd. gemengde koren. Hedenmiddag om drie uur werd het concours voortgezet. Niet minder dan koren, uit alle delen van Holland ko- deel. Men verwacht, dat deze grootse zangdemonstratie niet voor half elf zal zyn afgelopen. Ook het koor „Zang en Vriendschap", te Hazerswoude, dat is ingedeeld in de superieure afd. gemengde koren, nam deel aan het nationale zangconcours, dat gedurende drie dagen in Leiden wordt gehouden. Dit koor kwam gisteravond met 304 punten uit de bus en kreeg een eerste prijs. 45 JAAR BIJ WERNINK. De heer J. van 't Zand, kraanvoerder by de N.V. Werninks Beton My., herdacht het feit, dat hij 45 jaar by deze N.V, werkzaam was. Het personeel heeft hen in 't schaftlokaal gehuldigd. Gesproken werd door de heren J. van Es en F. v. Meer. DE HEER J. CRAMA BEDANKT. De secretaris van de Buurtver. „Haag. wegkwartier", de heer J. Crama, heelt besloten, op de eerstvolgende bestuur» vandaag aan de wedstrijd: vergadering van de Federatie verenigingen als bestuurslid te bedanken De heer Crama is één van de oprichten en één van de oudste bestuursleden. krenten ran Oranjevorsten Herstel van een oude traditie De heropening van de Leidse Univer- ningin Wilhelmina. Hoe zwaar de opgav* siteit door H. M. de Koningin op 17 Sept. was voor mevr. Reitsma, blykt te duido 1945 was voor het Leids Universiteits fonds aanleiding tot het doen vervaardi gen van een prent van onze thans rege rende Oranjevorstan. De vererende op dracht werd verstrekt aan mevr- E ReitsmaValenca, die zich op verdien- stelyke wijze van haar taak kweet en een prent vervaardigde, die binnenkort, met gewijzigd onderschrift, in de handel gebracht, een oude traditie, sinds Ko ning Willem III onderbroken, opnieuw zal voortzetten. Hoe deze prent aan oude gewoonten aanknoopt, toont een expositie in het Rijksprentenkabinet in de Kloksteeg- On der leiding van prof. dr H. v. d. Waal is collectie gravures en aquatinten bij eengebracht, die ons in een vrijwel onderbroken reeks de vorsten uit het huis van Oranje-Nassau toont met als beginpunt de Vader des Vaderlands. Van deze is een tot dusverre onbekend por- aanwezig, met de zilverstift op per kament getekend door H. Goltzius. Aan de achterzijde bevindt zich van dezelfde hand het portret van Willems oudste Philips Willem. Het werd onlangs in het buitenland gekocht en ging in Neder lands bezit over. Van Goltzius, de beroemde graveur, zijn voorts nog twee portretten aanwe zig: Prins Willem I en zijn derde gema lin Charlotte de Bourbon. Kundige gra- copieerden portretten van Van Miereveld, Paulus Moreelse (o.a. W. van Swamenburg deed dit, de eerste leer meester van Rembrandt), Ant. van Dijck, N Pieneman, Tischbein en J. A- Kruse- nan. Er hangt een ets van Chodowiecki n één van Hodges, terwijl Jan Vefch •ertegenwoordigd is met een krytteke- ning van Koningin Emma en een teke ning op perkament van de jonge Ko- E.H.BO.-WAGEN OP HET STATION. Op het station alhier is door de direc tie van de Ned. Spoorwegen een speciaal ingerichte (witgeschilderde) E.H.B.O.- wagen geplaatst. Het ligt in de bedoeling, dat deskundigen aan het spoor- en tram wegpersoneel onderwijs geven in het lenen van eerste hulp bij ongelukken. Wie denkt bij h van dit plaatje niet aan hel bekende rijmpje: ,J)aar ginder komt de ijsman aan, de ijsman van de buurt. die elke dag geregeld komt, zo lang de zomer duurt"? Wij zijn het nog niet ver geten: ijsjes van een stui ver, van drie, ja, 2 gretige volkje dar hem heen. Wij dachte willekeurig: „Als dat daag zó doorgaat, het dat er in zijn branche geen kindertoeslag en geen uitke. ring bij ziekte of ongeval bestaan. Inderdaad, het is niet ai ming is. les couleur de rose, 't Is er, wat maar goed, dat onze 60- betreft, jarige zegsman zijn der twoorden bleek ljscoman groepjes kindei op 1 dagen rondom de coman. Als het druk is. verdringen ze elkaar, tot dat ze er ééntje te pakken hebben. Het hoofd van de ijscoman. die zijn koude heerlijkheden maar al te graag van de hand doet, loopt soms om. Hij weet zijn kinderschare wel, dat de ijsc in deze tijd kampt met tal van moeilijkheden. „Ons be roep heeft genoeg afleiding. Het werk is een dankbaar dat het zo wisselvallig is. Drie factoren werken heeft grootge- racht in een tijd. toen hij en veel effectiever beroep itoefende en bij de han- el was. Maar de jeugd in iet bijzonder mag het neten, dat deze baas z'n LVirk prettig indt. „De als je goed tegei 1. het 2. de i hij doe Toen wtj op de nationale feestdag door de stad reden, zagen wij hem in de buurt van de Doezastraat. Het hebben niet zo veel geld als vóór de oorlog en direct na de bevrijding en 3. er zijn meer ijscowagens dan vroeger. Hoe meer ijs comannen, hoe schraler hei inkomen. Gemiddeld ver dien ik f 6 per dag. 't Ge beurt ook wel, dat je des avonds met een volle wagen naar de zaak terugkeert" Het verhaal was hiermee De ouderen hebben ogen blikken, dat ze de ljscoman met z'n wagentje kunnen wegkijken. Laatst hoorden we nog een klacht: „O, die lui, ze staan 's Zondags al- Zondags De kindei vinder niet i HU i telde ook, len t het vanzelfsprekend fijn. Het gevolg: 't geld komt in een verkeerde beurs". Er is voor deze klacht veel te zeggen. Wij vergeten ech ter dit euvel, als de ijsco mannen ons beloven, hun leven in dit opzicht te zul- lyker, wanneer men deze waardige reeki in ogenschouw neemt en daarbij bedenk^ dat ons geslaoht de traditie van symbo liek en stijl in deze mist. Hoe mevrouw i Reitsma zioh desondanks in haar onder» werp wist in te leven, tonen tenslottt enige voorstudies, die tezamen met den interessante tentoonstelling voor kunst» kenners en kunstenaars beide van groot belang is. C. Th. R. Haagse Politierechter De bollenkweker C. N. uit Sassenhein had een vordering op zijn broers in Enge» land, die hem plm. 600 Eng. ponden deden toekomen, welke zwart werden verkocht De officier zeide dat de bollenkwekeri zich vaak er op beroemen zulke goedt leveranciers van deviezen knoeien dan ook even hard ten eigen bats Zelfs de Ned. Bank klaagde over hun op treden en indien iemand wordt betrap^ is een strenge straf nodig, omdat stokje voor gestoken moet worden. De eis luidde twee maanden gevangenisstraf en f 7000 boete of 6 maanden hechtenis. De rechter merkte op dat verd. blijk baar de ernst van het feit niet heeft gezien, daar hij zelfs het blijkbaar i de moeite vond er een raadsman vooi nemen. Men knoeit maar raak, en denkt alleen aan geld en aan zichzelf. Daarom moet streng worden gestraft. Het vonnii werd dan ook twee maanden gevangenis straf, en conform de eis, bevel tot onmid dellijk gevangen nemen, en een boete van f 3000 of 3 maanden hechtenis. De bollenexporteur H. J. M E uit Sassenheim was naar Amerika geweest, en had 1000 dollars meegebracht, die hij van zijn broers ten geschenke had gekre gen. De dollars werden tegen f 4 50 per stuk verkocht (de koers is pl.m. f 2 64). Verdachte zette uiteen, dat zijn broers de kosten in Amerika had betaald, en hij de dollars als een persoonlijk geschenk be schouwde. De Officier vorderde, daar ver dachte reeds eerder een waarschuwing heeft gehad, vier maanden gevangenis straf met onmiddellijk gevangen nemen, en f 7000 boete of 6 maanden hechtenis en verbeurd verklaring van hetgeen beslag was genomen. De raadsman, .nt Bakker wees erop dat verd. voor Neder land reeds 300.000 dollar aan deviezen heeft verdiend, en daarvan dan 1000 ten eigen bate heeft aangewend. PI. herin nerde aan een mededeling dat de Ned, Bank misschien een bepaald percentage van geëxporteerde deviezenwaarde, v betrokkenen zal beschikbaar stellen, dat dat feit minder ernstig kan worden geacht De rechter veroordeelde tot weken gevangenisstraf met onmiddellijk gevangen nemen en f 3000 boete. Kunst en Letteren Een inspecteur voor V Het verstoorde verlovingsfeest Het feest, dat ten huize van de familie Barling wordt gegeven, ter gelegenheid van de verloving van Sheila, de dochter, met' Gerald Gr oft, wordt, wanneer het z'n hoogtepunt heeft bereikt, plotseling verstoord door de komst van inspecteur Goole. In het ziekenhuis is die a gestorven Even Smith, inwending ver brand, zelfmoord.Goole gaat vragen. In het leven van ieder der aanwezigen heeft dat meisje een rol gespeeld, eens heette ze Even Smith, dan weer anders. Ieder heeft schuld tegenover haar, de een meer, de ander minder, maar alles by elkaar heeft het haar naar de dood gejaagd. De inspecteur brengt ieder tot een erkenning, doch wanneer blijkt, dat er geen inspecteur Goole bestaat, zijn er maar twee, Sheila en Eric, de dochter en de zoon, die tonen iets begrepen te hebben van de stem van het geweten, Zij hebben de verantwoordelijkheid gezien, die de ene mens heeft ten opzichte van de andere. Omdat bij Priestley deze naastenliefde niet opbloeit uiit de liefde tot God, krijgt het geheel voor ons een enigszins op pervlakkig verloop en hopen we deze „bekering" het beste. Als toneelstuk heeft het ons niet ge heel kunnen bevredigen. De handeling mist alle dramatische noodzaak en daar door ontbreekt de dramatische spanning. Het blijft bij een verhoor. Een spel van vraag en antwoord. Door deze gang mist het stuk de kracht, de mensen in geestelijke spanning te houden. De sen beginnen zich te amuseren ei lachen. Over het geheel heeft het Rotterdams Toneel, onder regie van Ko Arnolds, goed spel te zien gegeven. Ko van Dijk, Paul Storm en Annie de Lange vonden we de besten. Stiine Lerou gaf te weinig spel en Adolf Rijkens was soms een wel wat prekerig geweten. Er werd gespeeld in een buitengewoon goed décor van ir A. Viergever. Met deze voorstelling besloot K. en haar serie abonnementsvoorstellingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2