Iliruwr griinsctfe (imtrant Wist U ZATERDAG 8 MET 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie <verh. met adm.-kosten). AD VERTEN TIÉN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting, TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Chrhtelijk-lVationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „JtanhMstWi k «Wie*# m»n fxrt in te^qcnspKl* Negen en twintigste jaargang 7*04 BUR. REDACTS EN ADMWIG1BAH BOOZWOKBD m Postrekening 58096 CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERDfK HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER DIRECTIE: F. DtBMXR. Kopstukken van Europa voeren het pleit in de Ridderzaal De deur blijft openstaan voor hen die afzijdig bleven De plenaire openingszitting van het Congres van Europa is giste ren besloten met het aannemen van een resolutie, waarin wordt verklaard, dat de doeleinden eerst volledig bereikt zullen zijn op de dag, dat gehéél Europa ver enigd en georganiseerd zal zijn en waarin uitdrukking wordt gege ven aan het feit, dat de zestien landen, die tot samenwerking hebben besloten, geen gesloten geheel vormen en tenslotte alle volkeren een broederlijke groet wordt gezonden. De zitting van gisteren, in een sober ver sierde Ridderzaal op het Haagse Binnen hof gehouden het meest opvallende was de grote rode E (van Europa) boven de schouw werd gepresideerd door Paul Ramadier, oud-premier van Frank rijk. In een deel onzer edities hebben we van het begin reeds iets kunnen melden. Zo de aankomst van het Prinselijk Paar, verschillende Nederlandse ministers en buitenlandse ambassadeurs, gezanten of hun vertegenwoordiger. De Haagse bur gemeester, mr W. A. J. Visser, verwel komde de pl.m. 700 afgevaardigden in de Residentie, waarna de heer P. A. Ker- stens, voorzitter van het organiserend werkcomité een korte openingsrede hield. Hij wees op de geest van samen- werking, gericht op een gemeenschap pelijk doel: de bevordering van een vrij en democratisch verenigd Europa. Voor velen was het voornaamste van deze eerste zitting de rede van Winston Churchill, die wegens zijn verdiensten voor de eenheid van Europa tot erevoor zitter van het congres was benoemd. Herhaaldelijk werd hij door applaus onderbroken. Bijv., toen hij zich in het bijzonder tot Prinses Juliana en Prins Bernhard richtte. Churchill droeg een geklede zwarte jas en vooral, wanneer hij even „los" was van het papier, onder streepte hij zijn betoog met enkele sobere gebaren. Terecht wees de Engelse staats man er op, dat aan het Congres deelge nomen wordt door personen, die om hun persoonlijke capaciteiten zijn aangezocht (er is dus geen officiële landenverte- genwoordiging). Toch meende hij, dat wel de „Stem van Europa" zal worden gehoord en hij hoopte, dat een organisa tievorm gevonden kan worden, waarin deze stem voortdurend kan doorklinken. Het gaat er om, de oude wereld te be vrijden van de vrees. Daarvoor is een herboren, eensgezind Europa nodig. Ramadier spreekt. Na een korte pauze, waarin het Prin selijk Paar en de andere genodigden ver trokken, kwam de Franse oud-minister Paul Ramadier aan het woord, die ver klaarde, dat de ministers, die het vijf- mogendheden-pact te Brussel en de zes- tien-landen-overeenkomst te Parijs heb ben getekend, de werkelijke oprichters van de Europese Unie zijn. De Tsjech graaf Jan Coudenhove Calergi zag de mogelijkheid om een sterk en vredelievend Europa te scheppen op basis van de Christelijke beschaving, terwijl na hem de vroegere Italiaanse ambassadeur te Londen, graaf Carandini zeide te hopen, dat de vrucht van de economische samenwerking in Europa zou zijn een eerlijke politieke samenwer king. De in verbanning levende Roemeense oud-minister van Buitenlandse Zaken graaf Gregoor Gefencu sprak met bitter- heid over het totalitaire regeer-systeem der Oost-Europese landen en hoopte, dat de samenwerking van West-Europa zich over geheel Europa zal uitbreiden. Vóór hem had, namens de Nederlandse delega tie, gesproken dr H. Brugmans. De kern van diens betoog werd gevormd door de woorden: Wij willen, dat boven verdra gen, die altijd herroepen kunnen worden, boven afspraken, die men vaak niet na komt, Europese federalistische instellin gen tot stand komen, met autoritaire be voegdheden, in staat vorm te geven aan een nieutoe gemeenschap der volkeren. Voorts meende hij, dat als men spreekt over een „Verenigd Europa", zonder hierbij tevens een Europese regering en Europees „parlement" te betrekken, al heel weinig zin voor realiteit De laatste spreker was de Belgische oud-premier Paul van Zeeland, die meende, dat millioenen Europeanen door een Europese Unie hun huiselijke haard, hun levensbeschouwing en geluk kunnen beschermen. Tenslotte las Ramadier de, ip de hef genoemde resolutie voor, waarn gedelegeerden zich naar kasteel Oud- Wassenaar begaven, waar de Ned 1 a n d s e Regering een receptie hield, die niet toegankelijk was voor de Neder landse, doch wel voor de buitenlandse Vandaag vergaderden de commissies voor politieke-, economische- en cultu rele aangelegenheden afzonderlijk. Churchill en Eden gasten van H.M. de Koningin Churchill en Eden zullen het week einde bij H. M de Koningin op Het Loo doorbrengen. Voedselpakket van „Care" aan Prinses Juliana aangeboden De vertegenwoordiger van de „Care" in Nederland en België, mr Cotter, heeft gisteren op Paleis Soestdyk het twee mil- lioenste voedselpakket, dat door de „Care" is verspreid, aan Prinses Juliana aange boden. Een aantal aanvullende pakketten werd door de Prinses ter hand gesteld aan kol. J. Smeel van het Leger des Heils. WONINGEN VOOR GROTE GEZINNEN Volgens minister In 't Veld is het maxi mum van 260 kub. meter inhoud nieuwe woningen, waartegen het Tweede Kamerlid Maenen bezwaar maakte, slechts een gemiddelde. Een bepaald aantal gro tere woningen mag voor grote gezinnen worden gebouwd. Vrijdagavond hield de Ned. Regering op Kasteel Oud-Wassenaar een receptie voor de afgevaardigden naar het Europees Congres. Prins Bernhard en Prinses Juliana, die ook aanwezig waren, in gesprek met enige gedelegeerden- VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Soldaat Gerrit Mekel, Trompstr. 47, Leiden Gerrit vertrok in April 1946, dus al ruim twee jaar geleden, als O.V.W.-er met de „Tabinta." Hij had een goede reis en kwam in de beste welstand in Indië ■an. Bij de acties, waaraan hij deel raakte hij echter gewond. Maar het i: meegevallen. Binnenkort hoopt Gerrit naar huis te komen, vermoedelijk Augustus. In de tijd, die hem nog rest, leert hij voor chauffeur. Op zijn verzoek is eervol ontslag Verleend aan mr Th. Maassen, als lid de Voogdijraad te Arnhem, terwijl m H. J. Brantjes te Hattem benoemd is lid van de Voogdijraad te Zwolle. Mr v. d. Starp geen lid van „dienst-Wim" Beweringen van verdediger van Van der Waals ontkend. Kapitein G. v. d. Meerssche uit Gent. voorm. net-overste van de illegale Dienst Wim, welke dienst door Van der Waals is opgerold, deelt n.a.v. de mededeling van mr v. d. Starp voor het R'damse B.G.Tnee, dat hij na overleg met de chef van de Wimdienst de verdediging van Van der Waals op zich heeft genomen, mede, dat een dergelijk overleg nooit heeft plaats gehad. Kapt. v. d. Meerssche ontkent zelfs, dat mr v. d. Starp lid van dienst is geweest. Zijn naam komt niet op de lijst van agenten of onderagenten voor, aldus kapt. v. d. Meerssche. RADIO-NOORDWIJK GAAT NAAR HILVERSUM Het bekende radio-ontvangststation- Noordwijk zal gaan verdwijnen en wor den ondergebracht in een nieuw ont vangststation in de Horstermeerpolder, by Hilversum. Twee padvinders onder zand bedolven en gedood Terwijl in de zandbergen te Mook bij Nijmegen verkenners en kinderen bezig waren met graven, stortte een massa zand naar beneden. Drie jongens werden bedolven. Toen men hen had bevrijd, ontstond plotseling een nieuwe instorting. Twee der jongens, zekere Van den A. uit Nijmegen en W. uit Mook werden gedood. NEDERLANDERS PLEEGDEN ROOF OVERVAL ONDER BELGISCH PUTTE Vijf gemaskerde bandieten, waaronder waarschijnlijk enkele Nederlanders, zijn onlangs 's nachts binnengedrongen in de woning van de koopman Palings te Putte, juist even over de Ned.-Belgische grens. Ze wierpen de vrouw zand in het gelaat, trachtten de man te wurgen, verwond den hem met een 'mes en maakten zich met 190.000 francs en een gouden hor loge. welke zij zich door de vrouw had den laten aanwijzen, uit de voeten. Een uitgebreid onderzoek is gaande. Twee kinderen in Helden levend verbrand v Twee kinderen van vier jaar, die in m kippenhok te Helden-Panningen met aur speelden, waardoor het hok in brand vloog, zijn levend verbrand. De lijkjes werden geheel verkoold uit het puin gehaald. PRIJSVRAAG BIJ GOUDEN JUBILEUM „VRAAG EN AANBOD" De Uitgevers Mij. JE. E. Kluiver te Deventer heeft t-g.v. het 50-j. bestaan van „Vraag en Aanbod" een prijsvraag uitgeschreven om aanwijzingen te geven met betrekking tot het verbeteren van de kwaliteit van industriële producten of van de wijze van vervaardiging zon der dat de kostprijs aanmerkelijk behoeft te worden verhoogd. Er worden 5 prij zen beschikbaar gesteld (f5000, f4000, f3000, f2000 en f 1000). Inzendingen vóór 1 Oct. as. bü notaris C. J. ten Cate, Geert Grotestraat 4, Deventer. HERDENKING VAN BEVRIJDING IN SACHSENHAUSEN In het ooncen tratiekaimp Sachsenhau- sen in de Russische zone is, naar eerst thans wordt gemeld, op 28 April jl. een bijeenkomst gehouden ter herdenking van de bevrijding van dit kamp door de Russen in 1945. Een vertegenwoordi ger van het Ned. Roode Kruis te Berlijn heeft kransen gelegd ter nagedachtenis van hen, die daar de dood gevonden heb ben, om. de 72 gefusilleerden van d< O.D. en de verzetsstrijdsters Reina Prin sen Geerligs, Nel v. d. Brink en Geer- troiida van Lier. „Vliegers, onthoudt U van bravourstukjes" Kol. Ahler waarschuwt tijdens begrafenis van luit. v. Eymeren. Met militaire eer en onder grote be langstelling is het stoffelijk overschot van de bij het vliegongeval nabij Sint Niklaas (België) om het leven gekomen le luit.-vlieger-waarnemer C. v. Eymeren gisteren in Amsterdam ter aarde besteld. In zijn toespraak wees kol. J. A. Ahler, die daarmede geen schuld uit wilde spre ken, er toch de vele aanwezige vrienden en collega-vliegers op, dat zij bij hun oefenvluchten geen staaltjes van bravour moeten vertonen, maar zich volledig moeten concentreren. „Boerenvader" Visser vaart w emigranten naar Canada Opnieuw onder kapitein G. H. Visser, die zich intussen reeds de titel van renvader" heeft verworven, is de „Kota Inten" gistermiddag voor de derde maal met 700 emigranten naar Canada ver trokken, o. w. 30 Belgen. Hierna volgen nog 4 reizen, nl. in Juni. Juli, Augustus en September. Uitkering-Noodwet" voor 385.000 ouden van dagen Op 1 April jl. was de achterstand in de uitkering van de noodwet ouderdoms voorziening weggewerkt. Op die datum waren ruim 285.000 uitkeringen toege kend tot een jaarbedrag van ruim f 130 millioen aan 98.915 echtparen, 121.147 al leenstaande vrouwen en 65.425 alleen staande mannen. KLEINE N.S.B.-KAMPEN ZIJN „VOORDELIGER" Naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid Stokvis heeft minister Van Maarseveen geantwoord dat de con centratie van politieke delinquenten in enkele grote kampen duur en ondoelmatig zou zijn- Bovendien maken kleine kam pen uitbanning van verkeerde invloeden gemakkelijker. Harriman vliegt. De reizende ambassadeur voor het Europese herstel/programma, Harriman, zal Zondag naar Parijs vliegen, waar hij tien dagen ressorteert voor besprekingen met de 16 landen van het Marshall-plan. Koningin legt opnieuw uitoefening gezag tijdelijk neer Prinses Juliana van 14 Mei af weer Regentes H.M. de Koningin ziet zich met het oog op baar gezondheid genoodzaakt opnieuw de uitoefening van het Ko ninklijk gezag tijdelijk neer te leggen. H.K-H. Prinses Juliana zal met in gang van 14 Mei a.s. als Regentes optreden en op diezelfde dag wor den beëedigd. Prins Bernhard opende radio rubriek „Uw toekomst" Hedenmiddag om kwart voor één heeft Z.K.H. Prins Bernhard de rubriek „Uw toekomst" geopend, in het nieuwe strijd krachten-programma, dat dagelijks via de P.C.J.-zender naar Indië wordt uit gezonden. In deze rubriek worden, zoals gemeld, de troepen, die binnenkort de mobiliseren, voorgelicht over de ar beidsmogelijkheden in het vaderland. Morgenavond tussen half zeven en zeven deze rede in het Strijdkrachten- programma over Hilversum 1 te be luisteren. Herwaardering van textiel- goederen Eén punt voor standaardkousen. In aansluiting op hetgeen wij reeds vroeger 9chreven over de herwaardering sommige textielgoederen, deelt het departement van Evon. Zaken thans mee, dat de puntenwaardering van textiel goederen, van heden af, in overeenstem ming is gebracht met de hoeveelheid stof, welke bij het confectionneren der artikelen is gebruikt. De wijzigingen zijn: Demi-saison of regenjas gevoerd: 45 punten; half-ge- voerd: 35 punten; ongevoerd: 25 punten. (Voorheen: 45 punten). Deux-pièces 10 tot 14 jaar 13 punten (15), 15 jaar en ouder 20 punten (25). Slipovers 15 jaar en ouder 9 punten (15). Ongeminderde z.g. standaardkousen: 1 punt per paar (2). Luiers 3 punten (4). Nachthemden en pyama's resp. 1 en 2 punten meer dan thans gelden. Voor hereen- en jongenscostuums, overhemden, japonnen en mantels is de puntenwaardering naar leeftijdsgroepen vervangen door die naar maten. WIJZIGING BIOSCOOPWET OP KOMST Volgens het A.NP. is binnenkort de indiening te verwachten van een wijzi ging van de Bioscoopwet, waardoor het ontduiken van d» wet door het vertonen van de openbare orde ondermijnende films in zgn. 'besloten gezelschappen, on mogelijk wordt gemaakt. Gouden jubileum Hospitaal- Kerkschip gevierd Ere-voorzitster door H.M. de Koningin onderscheiden. De Ned- Ver. t.b.v. Zeelieden van elke nationaliteit, die het hospitaal-kerkschip „De Hoop" in de vaart heeft, herdacht gisteren te Amsterdam haar 50-jarig be staan. Een receptie in de „Grote Club" werd door vele vooraanstaande perso nen bezocht. Mevr. Rahusen-Hooft, voorzitster) en mevr. C. J. baronesse douairière Clifford-Van der Oudermeu- len, beiden 50 j. aan de vereniging bonden, werden onderscheiden resp. met het ridderschap en de officiers-orde in O.N. Voor het gezamenlijk comité der Ned. Herv. Evangelisaties uit de zee kerken en de Geref- ver. „Betsaïda" wa: o.m. aanwezig ds H. O. Molenaar te Sche- veningen. Ook uit visserijkringen be stond grote belangstelling. Een publicatie-oorlog op Java Ass. Press, meldt uit Batavia, dat ei thans een ware publicatie-oorlog woedt tussen de Nederlandse en republikeinse voorlichtingsdiensten op Java. Dr A. F. Philips 50 jaar getrouwd. De heer en mevr. dr A. F. Philips de Jong, op .,De Laak", te Eindhoven, vieren 9 Juni hun gouden bruiloft, waar schijnlijk met de gehele Philipsgemeen- schap en de burgerij van Eindhoven. Dr Anton Philips is mede-oprichter Philips-bedrijf en zijn echtgenote heeft veel, op sociaal terrein (o. a. Rode Kruis) verricht. Te Maseroe, de hoofdstad van Basoe- land, Zuid-Afrika, werden 8 Afrikanen wegens moord en kannibalisme ter| dood veroordeeld. ALS CHURCHILL UITRIJDT. Om kwart voor twaalven vanmorgen zijn Churchill en zijn echtgenote uit Haag naar het Loo vertrokken. Reeds lang tevoren stond.-'aan het Westeinde voor de Engelse ambassade, een talrijk publiek, om hem toe te juichen. Zi deden dat luid en hortetyk, en Churchill, vriendelijk als altijd, bleek hei Alvorens hij in de auto stapte, die vóór de woning van de Engelse gezant onder de poort stond, verscheen h het Westeinde en zijn befaamd V.-teken deed het enthousiasme stijgen. Hartelijk juichte men de „good old man" to« Maar ook mevr. Churchill deelde i huldebetuigingen, en uit haar auto wuifde ook zij naar het publiek langs de weg. Geen speciale krentenbroodbon Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat men krentenbrood op elke willekeurige geldige brood- of keuzebon kan kopen. Bakkers mogen niet speciaal een keuzebon voor hrood-, ge bak of brood-puddingpoeder, vermicelli voor krentenbrood verlangen. Een speciale bon wordt niet aangewezen. De verstrekking van krentenbrood geschiedt i het raam van de normale brood- rantsoenering. Eieren en olie Naar de Nieuwe Leidsche Crt ?nneemt zal de bonnenlijst volgende week weer twee eieren aanwijzen. Het beloofde rantsoen spijsolie staat er dan eveneens op. MELKPRIJZEN EN KLASSE-INDELING Het Tweede Kamerlid Vondeling heeft de ministers Van der Brink en Mansholt vragen gesteld over de klasse-indeling der gemeenten t.a.v. consumptiemelk, waar door een detailhandel-marge verschil van cent de liter melk wordt ver oorzaakt. PRIJS VOOR VERSE HORS MAKREEL VRIJ. Van heden af vervallen de maximum- verkoopprij.zen voor verse horsmakreel. De maximumprijsregeling voor gerookte of gestoomde horsmakreel blijft evenwel gehandhaafd. Horlogevergunningen met zwarte opdruk X Juni ongeldig. De horlogevergunningen, uitgegeven ln 1946, met zwarte opdruk, zullen op 1 Juni ongeldig worden. De vergunningen met rode opdruk blijven voorlopig geldig. Marshall stuurt lijnzaad- en sojaolie naar ons land. Nieuwe scheepsladingen Marshall-goe deren ter waarde van meer dan vier mil lioen dollar worden binnenkort naar derland, Denemarken, Oostenrijk Griekenland verzonden. De toewijzingen omvatten o.a. voor Nederland ruim 2000 ton lijnzaadolie ter waarde van 1.291.000 dollar en 750 ton sojaolie in plaats eenzelfde hoeveelheid katoenzaadolie, welke eerst toegewezen was. Op 18 Mei viert Rotterdam de tweede maal zijn opbouwdag. Ook min. In 't Veld zad enkele objecten be zichtigen. DE A.N.W.B. wil de weggebruikers niet langer meer in 't nachtelijk duister laten tobben en ontwierp daarom in samenwerking met Philips een speciale natriumverlioh- ting voor de bekende wegwijzers- Als de financiële bezwaren zijn over wonnen, krijgen al deze trouwe lood sen zo'n toplicht. Een grote hoeveelheid speelgoederen en leermiddelen, die de Amsterdamse schooljeugd verzamelde voor haar Indische kameraadjes gaat binnen kort op transport. De paksters heb ben het druk, want men rekent op niet minder dan 1500 kisten! De Uno-atoomcommissie vraagt ontslag Naar Reuter uit Lake Success meldt, heeft de Utno-commissie voor de atoom energie om opschorting van haar werk zaamheden verzocht. Na 22 maanden ar beid aan een plan voor internationaal toezicht op de atoomenergie, is thans een rapport bij de Veiligheidsraad ingediend, in Amerika, Engeland en Frankrijk verklaren dat het geen nut heeft verder te werken omdat de Sowjetunie in haar negatieve houding blijft volharden OUD-PREMIER VAN LITTAUEN IS FABRIEKSARBEIDER. De arbeiders op een fabriek van radio- onderdelen te Newark, kwamen onlangs tot de ontdekking dat een stille, ijverige buitenlander in hun midden de oud-pre mier van Littauen, Jonas Cernius, is. Hoewel hij werktuigkundig ingenieur is en zes talen beheerst, werkt hij voor 30 dollar in de week. Veel beloven en weinig geven... Henri Wallace, de pseudo-communist, en candidaat voor het presidentschap der V.S., belooft iedere Amerikaan boven de 65 jaar een weekpensioen van minstens 35 dollar. (Een retourtje Rocky Moun tains in de vacantie staat er niet bij ver meld. Red.). Na twintig jaar eerste vrije parle- mentszitting in Italië Waar eenmaal Mussolini de laatste zitting verbrak. Het vrije Italiaanse parlement zou he den voor het eerst na twintig jaar bij eenkomen en wel in het zelfde historische gebouw, waar Mussolini een ontijdig einde maakte aan de laatste zitting. Het belang, rijkste vraagstuk is nog steeds, wie presi dent moet worden als opvolger van De Ni cola. De president moet Maandag door beide Huizen gezamenlijk worden geko zen. Het staat vrijwel vast, dat Alcide de Gasperi van de president opdracht zal krijgen om het ni^rwe kabinet te for- Labourperlamentsleden beloven beterschap. Volgens A.P. zouden de 21 Labourpar- lementsleden die de kans liepen» wegens hun adhaesiebetuiging aan Nenni uit de partij gezet te worden, hebben toege zegd, in de toekomst de algemene poli tiek van de labourpartij te zullen volgen Ex-premier v. Birma opgehangen De 47-jarige vroegere premier Birma, Oe Saw, werd hedenmorgen in de gevangenis te Rangoon opgehangen gens medeplichtigheid aan de moord op de eerste minister Soeng Sen en no(_ andere mini stars, welke aanslag vorig jaar Juli werd gepleegd. Het verzoek gratie werd afgewezen, maar Oe Saw heeft tot aan zijn dood volgehouden, on schuldig te zijn. Brand op de Parijse Jaarbeurs Gisteravond brak na sluiting, brand uit op een gedeelte van de Parijse jaar beurs. De schade wordt geschat op 5 mil lioen francs. De voormalige Nazi-generaal, Hempel, werd met zijn vrouw nabij Mecklenburg aangehouden, toen hij met behulp valse papieren de Sowjetzone trachtte te bereiken. DAT ook dit jaar een vacantieweek wordt georganiseerd voor de werk nemers van Maastricht. DAT de St.ort van gisteren een ont heffing van bepalingen van het motor- en rijwielreglement en de wegenverkeers regeling, een beschikking tot wijziging van de „Werkverschaffingsregeling 1946" en een richtlijn m.b.t. de lonen in de akker- en weidebouw en de veehouderij DAT de modezaak Kirsch en Cie, waar de Gestapo zetelde, aan het Leidse Plein te Amsterdam is heropend. DAT met een maatsch. kapitaal van 500.000 is opgericht de Sherigail Handel Mij N.V. te Den Haag. DAT de Vooruitstrevende Partij voor Wereldregering min. Gielen heeft ver zocht, de radio vrij te geven ook voor verkiezingsredevoeringen van de C.P.N. (hoewel de partij niet oom. is) en min. Jonkman en Fiévez om bijzonderheden over de gebeurtenissen op Zuid-Celebes. DAT in A'dam een commissie is inge steld voor de versiering der stad tijdens de Kroningsweek. DAT dr Van Kleffens gisteren met de Amerk. onderminister van Buit. Zaken, Lovett, vermoedelijk over de Indische kwestie gesproken heeft DAT de N.V. Stoomtramweg-Mij Ooste- lijk-Groningen binnenkort zal verdwenen. DAT de „Fryske Biweging" bij de Ministerraad heeft geprotesteerd tegen het losmaken van de personen, die zich de N.-O. Polder vestigen, van hun oor spronkelijk milieu en het door elkaar huisvesten. DAT het 12-j. dochtertje van R. uit de Van Barbansonstraat te Voorburg door een motorrijder, die geen rijbewijs bezat, op het trottoir is doodgereden. DAT de aannemers H. F. M van der Hoek uit Den Haag, P. Snoey uit Ouder kerk a/d IJssel en P. B. van der Ban te A'dam tot 13 April 1949 uit de bouw- industrie zijn uitgesloten. DAT voor het A'dams B.G. 16 jaar geëist tegen de 37-jarige kapitein van staatspolitie Barend Hagen uit Groningen, die speciaal jacht maakte op „Jehova getuigen", waarvan twee in Duitse ge vangenschap omkwamen. DAT in de vac.-E. v. Ruller te Bai drecht (A.-R.), die wegens vertrek uit de provincie ontslag nam als lid var Prov. Staten van Z.-Holland, is benoemd A. Hogeweg te Rotterdam. DAT Vredestein te Loosduinen Oct. '4631 Dec. '47 een interim-div. van 4 pet. uitkeert (1945/46 6 pet). DAT het A'dams Gerechtshof de zaak tegen de 69-j. H. K., te Londen, die gens effectensmokkel tot f15.000 subs. 6 mnd. en een onvoorw. gev.straf van 1J4 j. was veroordeeld, naar de rechter- comm. verwees voor het verhoor van nieuwe getuigen. DAT Thomsen's Havenbedrijf te R'dam over '47 4 pet uitkeert DAT de R.K. Bond van Brandstoffen- handelaren van 1113 Mei in Valken burg z'n jaarcongres houdt. DAT de twee onderzeeboten die de Kon. Marine van de Britse in bruikleen krijgt, „Tapir" en „Taurus" zullen heten. DAT dr H. R. van Houten als ambas saderaad te Brussel wordt opgevolgd door mr H. Daniels te Brussel en hij te werk wordt gesteld op Buitenl. Zaken in Den Haag. DAT Van Gelder en Zn. te Velsen weer is begonnen met de productie van stro- cellulose voor papierfabricage en deze productie binnenkort wordt uitgebreid. DAT uit de schoenfabriek der N.V. Schaapsmeerders, Van Strien en Co. te Waspik een grote partij bovenleer is ge stolen. hoewel de inbrekers hun buit ge deeltelijk moesten achterlaten. DAT volgende week wordt begonnen met het opruimen van de resten der in 1944 opgeblazen Wilhelminabrug te Maastricht- DAT na een proefvaart de „Oranjelijn", het 2338 brt metende m.s. „Prins Johan Willem Friso" van de bouwers heeft ove genomen en het schip vandaag voor c maidentrip naar Canada is vertrokken. DAT de ministers Vos en In 't Veld gisteren het congres van de P. v. d. A. Amsterdam bijwoonden, waar het cc cept-verkiezingsprogram werd besproken. DAT de Mij „Nederland" in drie jaar tijds 16 schepen aan haar vloot toevoeg de, waardoor het tonnage steeg 180.107 b.r.t tot 306.000 b.r.L (34 schepen). DAT de Centrale Ereraad voor Kunst de letterkundige dr J. van Ham te A'dam heeft uitgesloten voor 3 jaren, ing. 5 Mei 1945. DAT binnenkort op de Veluwe bij Loe- nen een permanente tentoonstelling montagewoningen wordt ingericht, welke woningen zullen worden verhuurd voor vacant iedoeleinden. DAT herstellenden verpleegsters de voorkeur genieten voor deze woningen en zich kunnen wenden tot dr J. B. v d. Weijden, secr. van „Medisch Cen tum", Prinsevinkenpark 1, Den Haag. DAT de Ver. Ned. Scheepvaart My. over 1947 een voordelig saldo maakte ruim f24 millioen en 9 pet (v. j. 7 pet.) dividend uitkeert. DAT de beeldhouwer prof. J. Bronncr is benoemd tot ridder in de Orde van d< Ned. Leeuw. DAT te A'dam is opgericht de Commis sie ..Kunstenaarstoenadering Nederland- Duitsland" en op 12 Juni in München een congres wordt gehouden. DAT de Harmonie „De Eendracht" te Raamsdonksveer haar 100-j. bestaan heeft gevierd. DAT het comité inzameling Duitse boeken voor de geestelijke wederopbouw van het Duitse volk en het comité Neder- land-Duitsland een beroep doen op alle bezitters van Duitse lees- en studieboe ken. om die op te zenden aan het secr. Raphaelplein 17, Amsterdam DAT te Leeuwarden, 86 j. oud, is over leden de Friese volksschrijver Doeke Hendrik Zgistra. Na de herinnerings- week Het Nederlandse volk is deze week ale het ware met zijn neus op de jongste historie gedrukt Daarbij verliep allee programmatisch. Op de eerste dag wer den de gevallenen herdacht De vlaggen vertoonden zich halfstok. De klokken beierden. Gedu rende enkele minuten werd in stad en dorp stilte in acht genomen. Bedevaartstochten werden gemaakt naar plaatsen, waar doden vie len in het verweer tegen de vijand, o| waar vaderlanders koelbloedig werden neergeschoten. In kerken en zalen zat men neder in stille aandacht of in over peinzing. Vele duizenden zullen deze avond in diepe weemoed stil gestaan hebben bij wat land en volk doorstonden in de vijfjarige periode toen de lijdens beker welhaast tot de bodem geledigd moest worden. En aan de kinderen, wier herinnering niet zo ver strekte, zal ver haald zyn van dit in bloed en tranen ge schreven stuk der vaderlandse historie. De tweede dag was de feestdag, waar- bU het om de bevryding ging. Dn Nationale dag, gelijk hy zal worden aan geduid van geslacht op geslacht. Dn vlaggen rouwden nu niet meer. De gele genheden van vermaak waren weer ge opend. Ondanks de opbouwplicht gaven de bedrijven enkele uren vrij. De omroep gaf anderssoortige muziek, en de stilln rondgang op straten of op duin- en land wegen had plaats gemaakt voor onge dwongen vertier. s in het algemeen het beeld en goed zo. Ofschoon, wie zich in de gedachten terugroept het beeld, ver toond vlak ni de bevryding, merkte, toch wel groot verschil op. De v o 1 k s e e n- d. Waaraan in Mei van het jaar 1949 geen enkele goede Nederlander zich kon onttrekken, heeft sedert haar afscheids brief geschreven. Nu twyfelen wy er niet i, of, wanneer nieuw groot gevaar dreigt, zal de vaderlandse plicht ieder* oprechte vaderlander weer warm doen lopen, doch heden hebben controversen volk al te snel weer in brokken en 'delen gesplitst, nog vóór het herstel grot* armen heeft aangenomen. De toch begrijpelyke wens, door velen uitgesproken, dat een regering op brede basis, nationaal zo vqj- mogelijk Is, ons land zal hebben te leiden op de weg door het del van nationale armoede, wordt door bepaalde groepen met een soort afgrijzen afgewezen. En dat in een tyds- gewrieht, hetwelk zelfs oproept tot mili taire afspraken zonder welke West- Europa zich niet rustig kan voelen, en een Nationale Reserve onz* weermacht heeft aan te vullen. Natuurlyk moet in een land als het ïze, waar de vrijheidsgedachte zo sterk ontwikkeld is, dat vanzelfsprekend ieder zyn keuze van levensbeschouwing kan volgen, het politieke leven hiervan de weerspiegeling vertonen. Doch wanneer de politieke lijnen in zware tijden tot in het oneindige een divergerend beeld vertonen, strekt dit tot schade van de juist dan meer onontbeerlijke eendracht. En het is dit, wat naar onze meninf ;n mat licht heeft geworpen op de her denkingsdagen van de thans afgesloten week, nog wel pas drie jaar na de be vryding. Nu begrypen wy heel goed, dat de naderende verkiezing haar schaduw vooruit werpt Doch de twee partyen, welke de mannen geleverd hebben voor de zetels van het regeringskasteel, wor den niet zozeer gedreven door overeen stemming ten opzichte van hogere begin selen, doch veeleer liggen een zeker op portunisme, berekeningen en uit- •isselingswensen aan deze amenwerking ten grondslag. Berustte de samenwerking op een aan- wysbare homogeniteit dan betekende het immers weinig, wie nu, goed uitgerekend, de meeste zetels in de Tweede Kamer kreeg. Samen hield men toch nog de meerderheid. Doch beide, zowel de Ka tholieke Volksparty als de Party van de Arbeid, willen aan de top staan. De party aan de top kan de hoogste eisen stellen voor het regeringsprogram en voor de be noemingen. Dit laatste biykt ook een be langrijk punt te zUn. Om de top zal straks de stryd gaan. Natuurlyk hopen ook wij, dat de communisten sterk zullen achter uit boeren, ofschoon wij weten, dat onze mensen zo goed als hoofd voor hoofd immuun zyn voor alle marxistische be ginselen en niet slechts voor de uiterste consequentie ervan. Wij willen hiermede zeggen, dat het by de aanstaande verkie zing niet alléén gaat om terug drukken der communisten. Wy zouden glad ver keerd doen door één blikvanger onze blik te binden. De nationale gedachte in haar sterkst* vorm heeft de nationale geschillen te overheersen ln de moeilyke jaren van het herstel. Wanneer dit hier aldus neerge schreven wordt, is dat zeker niet een preken voor eigen parochie. De protes- tants-christelyke groepen staan of vallen niet met een samenwerking op brede basis. Er biyft genoeg werk om te doen voor het vaderland, als byvoorbeeld de verdere emancipatie van het geestver wante volksdeel. Aan de kant van de weg stonden de onzen tientallen van jaren sedert het kiesrecht de censusvorm had verloren, en toch vervulden zy onder alle omstandigheden hun burgerplicht. De Savomin Lohman zei eens in de da gen van de ongedeelde anti-revolutio naire party, dat een party als deze krachtiger is in de oppositie dan als re geringsparty. Opportunisme ligt zulk een partij niet zo gemakkelijk. Voor een ver leidelijke schotel zal zij niet licht haar eerstgeboorterecht verkopen. Doch dat de thans noodzakeiyke een dracht geschaad wordt is evenwel voor ons duidelyk. Déirom haakten wij eens aan by wat onze aandacht trok In deze herinneringsweek met haar matte inslag. WEERBERICHT Zonnig tveer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overdag zcruug weer met ieU hoger temperaturen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost ZON EN MAAN. Zondag, 9 Mei: Zon op 4J6. onder 20.17 uur; maan op 5.02, onder 21.11 uur. Maandag, 10 Mei: Zon op 4.55, onder 20.19 uur; maan op A94, onder 22.34 our. 16 Mei E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1