JMrtuw £eïitëct)t CTmtmnt Winston Churchill, de geweldige, weer op Nederlandse bodem Wist U pffDAG T MEI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm-kosten) ABVWTENTIÊN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. JBiVOO N NUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7503 CkrlstelijkrlSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tanhwsKdi k abeMrwii myn bert in tecjfjenspMt" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58636 CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK. HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DDCMER DIRECTIE: F. DIEMER. Ibthony Eden, zijn rechterhand en opvolger, ook in de Residentie (Van e onzer verslaggevers) let geduld van de vele honderden, die, zowel op Valkenburg als in Den Haag, de inkomst van Winston Churchill, de geweldige, verbeidden, is gisteren wel heel op de proef gesteld. Zoals men weet komt de Britse staatsman hier het Europees Ingres presideren. Het zo vanmiddag in de Ridderzaal worden geopend doel. de weg te effenen voor de Ver. Staten van Europa. i heeft Op Valkenburg stond een erewacht ariniers aangetreden. Luit.-admiraal elfrich wachtte daar. lady Nichols, de htgenote van de zieke Engelse ambas- ideur en dr Visser, chef van het proto- 1 van het departement van Buitenland- Zaken. Eindelijk, om kwart over zes, landde ■t vliegtuig, dat Churchill bracht. Hij vergezeld van zijn echtgenote, zijn Randolph, zijn schoonzoon Capt. aomes en Anthny Eden, zijn rechter- i waarschijnlijk opvolger als leider tr Engelse conservatieve partij. )e mariniers-tamboer sloeg een roffel daarop inspecteerde Churchill de ere- racht. Grondig. Van top tot teen, iedere Gewillig poseerde hij vervolgens voor fotografen, waarbij de onontbeerlijke „aar hem uit handen viel. Toen een ge- enstige geest het kostbaar product had jgeraapt. plantte de stoere roker het, inder plichtplegingen, weer tussen z'n en rookte verder! Per auto ging het naar Den Haag, langs publiek-omzoomde. voor alle verkeer (gesloten rijweg. In de Residentie ston- en reeds om vier uur honderden be- mgstellenden in het Westeinde voor de igelse Ambassade te wachten- Velen aven het tegen etenstijd op, maar zij die andvastig bleven, zagen om zeven uur autostoet, voorafgegaan door motoren, inkomen. In de voorste auto: Churchill, ovatie omrolde z'n wagen, waar hij m. Wuivende mensen in V-vorm op- sstoken handen en een vrouwenstem die: iod bless yo" riep. De chauffeur zwenkte onder de ara- assadepoort door en stopte voor het ordes. Daar toefde Churchill even, wui- end, het V-teken makend. Maar daar ig het publiek buiten niet veel vai as een actief politieruiter, die zijn aard tussen Churchill en de toeschou- liet steigeren. Hinderlijk. Alleen zij. •oor de R.K. Kerk stonden zagen hurchill te voeten uit: Grimmig lachend, ezond, wat magerder dan bij zijn laat- te bezoek, vastberaden als de rotsen van yn land. Eden en Saomes stopten op het West- nde uit. De belangstelling van het pu- rfiek richtte zich toen op hen. Weer ge- ruif, weer geroep: „God bless You". Een zegewens, die niet slechts zij en un leider, maar het hele congres bitter odig hebben! Wie er zijn. Behalve de 16 landen van het Marshall- lan zullen op de conferentie ook de aar, de Franse bezettingszone van Duits- ind, Republikeins Spanje, Finland, Joe- ralavië, Roemenië en Tsjechoslowakye ertegen woordigd zijn. De Britse delegatie is de grootste met 10 man gevolgd door de Franse, die iö ledien telt. De vroegere premiers, aul Ramadier en Paul Reynaud staan an het hoofd van de Franse afgevaar- igden. De kleinste delegatie is de Finse, die echts uit één persoon bestaat, n.l. de roegere minister van buitenlandse en gezant in Washington Hjarmar De meeste gedelegeerden zijn gister avond in Den Haag aangekomen. De landen achter het ijzeren gordijn zijn vertegenwoordigd door hun leiders i ballingschap. Reeds bij de voor-ontmoetingen ont wikkelde zioh een controverse tussen Jinks en rechts, in het bijzonder tussen de Engelse Lafoour- Conservatieve Dodelijk ongeluk in Noord- wijkerhout Gistermiddag wilde het 9-jarig zo< je van de heer A. de Klerk, achter de us, die de dienst Noordwijkerhout-Lei onderhoudt, de Kerkstraat overste- Het knaapje werd gegrepen door een lestelwagen en met inwendige kneuzin- en naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden ivergebracht. Hedennacht is het aldaar verleden. Gen. Christansen in Juli voor de rechter De zaak tegen de beruchte „General Ier Flieger" Christiansen door het B.G. Arnhem zal, volgens het A.N.P., eerst i Juli behandeld worden. Koninklijke onderscheidingen bij Oorlog Benoemd zijn tot ridder in de orde van le Ned. Leeuw lt.-gen. A. Q. H. Dijx- loorn en de heer T. A. Appels, dir adm dienst D. v O., tot officier in de orde O.N. m.d. zwaarder kol. B. A Ijoerdsma A. W. Claassen, A. A. J. J. Thomson, ir D. H G. Brethouwer, G. J. M C. v. Nynatten, I. A. Aler, B. J. Buma, de lt.-kol. J. D Backer, R. v. Nauta Amke, J. L. Zegers. W J. Pluijm, H Iromhout, J. W. R. Brueren, dr B. H feme, T. G F. Keuning. J. J. van Oort, E. Wiersma, dr D. A. Erdman, G. Pruijs. |M. W Rombout, J. Tack, mr K. L H. M v. d. Vijver, maj. J. W Andriessen, A [J Kruithof. H A. J A Peters, jhr J G Beelaerts van Blokland, J. H. A K Itherie van Weezei, mr J. C. v. Pan- ileon baron van Eek, mr F. Oorthuijs; tot officier in de orde van O.N de heer L. E. E M. Moonen, gep. referendaris v. O., hfd Iegerpred. ds A. T W. de Juys, lt. kol. ds J C. Koningsberger, aalm maj J. de Boer, referendaris J Hoogewooning, hfd. ing. ir J. L. ist. de heer J. F Weijnman. DR W C. A. BARON VAN VREDEN- BURCH OVERLEDEN. I In Den Haag is. 82 jaar oud, overleden dr W C A. Baron van Vredenburch oud-lid van de Alg. Rekenkamer De overledene was hoofdredacteur van het ..Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gra- venhage" secretaris van de Pensioen- »»d, en van 1915 tot 1919 was hij ge tneenteraadslid voor de Chr. Historische Unie, Prinses en Prins op Oud-Wassenaar. Prinses Juliana en Prins Bemhard zullen hedenavond deelnemen aan een receptie, welke de Regering op kasteel Oud-Wassenaar houdt voor de leden van het Europese Congres. Verwacht wordt. ongeveer duizend personen aan wezig zullen zijn. Churchill Dinsdag naar Oslo. Winston Ohurchill gaat a.s. Dinsdag et een gecharterd Silver-City-vliegtuig iar Oslo, waar hij de gast zal zijn van de Noorse koning. Komt er een erekerkhof in Bilthoven? Onderhandelingen in vergevorderd stadium Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zijn de onderhandelingen voor de Stichting van een ere-kerkhof, voor alle tijdens de oorlog pmgekomen Neder landers, in een vergevorderd stadium ge komen. Het zal worden ingericht te Bilt hoven, naast het kerkhof Dennenrust, in de nabijheid van de Gezichtslaan. Stoffelijke resten van Nederlanders, e over heel de wereld stierven kunnen hier worden bijgezet, maar event, kan en natuurlijk ook de voorkeur geven m een graf in eigen woonplaats. Ook in Alkmaar een bedankje. Het Alkmaarse comm. raadslid J. Mul der bedankte als zodanig, als gevolg var de door de niet-communistische raadsle- afgelegde verklaaring, dat zij geen I vertrouwen meer kunnen stellen in de leden van de C.P.N. De heer Mulder heeft tevens bedankt als partijlid. Schoenen van de bon (nu ook officieel) Dank zy het Marshall-plan. In een deel onzer edities is Woensdag al het sensationele bericht gegeven, dat de schoenen „vrij" waren. Thans hebben wij de officeele bevesti ging ontvangen. Inderdaad is met ingang van 7 Mei de schoenendistributie opge- En wat wel de reden is van ons ganse land zo heuglijke nieuws? Welnu dan: het Marshallplan is tot stand gekomen en daardoor is de grondstoffen- voorziening in de schoenen-branche der mate beveiligd, dat overgegaan kon wor den tot vrije verkoop. Saragat wil socialistisch front met Nenni Saragat, de leider der rechtse socia listische partij, heeft op een congres de linkse socialistische grepering van Nenni, die met de - communisten samenging, voorgesteld, deze politieke „liaison" op te geven en te streven naar één grote, verenigde socialistische partij. Saragat deelde mede, dat zijn partij eventueel bereid was, zich uiit de regering De Gas- peri terug te trekken, indien zulks de socialistische eenheid zou bevorderen. Nog deze zomer zal een socialistisch een heidscongres worden bijeen geroepen. (Zoals men weet, heeft het échec der communisten bij de jongste verkiezin gen, een afbrokkeling der partij var Nenni tengevolge gehad, zodat Saragat'; voorstel voor een verenigde, socialisti sche partij wel op het psychologisch juiste moment toomt. Red.) Amerika en de „Conferentie van Vijf1' Wapens naar West-Europa Marshall heeft voor de commissie v. buitenlandse aangelegenheden, van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de Ver. Staten wapens zullen leveren aan West-Europa. De Senaat heeft overweldigende meerderheid het wets ontwerp aangenomen, voor een uit 70 troepen bestaande luchtmacht, waarmede een bedrag van 3.233.000 dollar gemoeid is. Het ontwerp gaart nu naar het Huis va® Afgevaardigden. Er worden nieuwe bommenwerpers, gevechtsvliegtuigen met straalaandrijving in ijl-tempo vervaar diigd. Zes duizend granaten ontploften. Door onbekende oorzaak ontploften ir het Franse stadje Epinal, 6000 Ameri kaanse granaten, waardoor een bosbrand ontstond, die op het nippertje geblust kon worden, toen de vlammen een op slagplaats van brandbommen bereikten. De bevolking werd door een paniek aan gegrepen. Politieke demonstaties 3 maanden te Londen verboden. In Londen zullen gedurende drie maan den alle openbare optochten van poli tiek karakter, verboden zijn, naar aan leiding van een fascistische demonstra tie, diie in het East End heeft plaats ge- Minister Beel sprak op bevrijdingsdag Feest in Davos voor de Neder landers Op de avond van de bevrijdingsdag sprak de minister-president dr Beel de radio tot het Nederlandse volk. Hoe verwarrend deze na-oorlogse jaren ook zijn, wie zich verdiept in de geschie denis der mensheid, ziet verheugende perspectieven, aldus de minister-pre sident. Juist omdat uit de onrust iets goeds kan geboren worden, deed dr Beel beroep op ieder, met de Regering schouder aan schouder te staan. In Amsterdam heerste Woensdag een gezellige feestdrukte- Op vier plaat sen in de stad werd het wagenspel van An toon Coolen „Het Rampjaar" opge voerd. In Davos had een Zwitserse militaire kapel de aardige attentie, voor het Ne derlandse sanatorium een uitvoering van volksliederen te geven, waarvoor de di recteur dr Gooszen hartelijk dankte- In de middag kwam de Rode Kruis- ein met 34 Nederlandse patiënten in Davos aan. Zij waren Dinsdagmorgen uit Den Haag vertrokken. Gedenkplaat onthuld bij eerste na-oorlogse Residentie Aan het hotel-landgoed „Anneville" in Ulvenhout, waar H. M. de Koningin na de sombere oorlogsjaren Haar eerste tijdelijke residentie in ons land had (van Nov. '44—Juni '45). heeft jhr mr J. Th. M. Smits van Oyen van Eckart, als per soonlijk vertegenwoordiger van onze Landsvrouwe, gisteren een gedenkplaat onthuld. Reeds eerder was in Anneville de staf van Prins Bemhard gevestigd. Hardhandige echthereniging In de N.-Overijsselse contreien is, dank zij een volksgerichteen verbrok< Itjle weer in het rechte spoor gebracht. De jeugdige O. A. in Nijeveen liet op een kwade dag vrouw en kroost ii steek en zocht zijn ouderlijk hul Steenwijkerwold weer op. Vijftien t nen uit Nijeveen en V/anneperveen, be- het I i de i vlater haar kind, maakten een veld tocht, om het echtelijk conflict het reine te brengen. Zij stonden op 15 November jl. pardoes voor het ouder lijk huis van O. A. Pa en Moe protes teerden heftig, toen hun ontrouwe zoon stevig beetgepakt, in een vrachtauto ge stopt en 12 kilometer verder bij vrouw en kind in Nijeveen teruggebracht werd.' Asjeblieft en nou gelukkig zijn! Eén van de ontvoerders hield een geestdriftige toespraak. En voor O, A. begonnen -de wittebroodsweken opnieuw. Dit is het prachtige: sinds de ontvoering is er géén wolkje meer aan t de echtelijke hemel! De herboren bruidegom vertelde dit stra lend, toen hij dezer dagen als getuige de Zw, echter ko- Chakravary Rajagopalachari, de hui dige gouverneur van W. Bengalen, die op aanbeveling van de regering van India door de Engelse koning benoemd is tot opvolger van Lord Moutbatten als gouverneur-generaal van India. Min. Gielen sprak Frankrijk toe Vreugde over culturele betrekkingen. Woensdagavond sprak de minister yan Onderwijs, dr J. J. Gielen, over de zen der Parijs tot het Franse volk. De minis ter belichtte de Frans-Nderlandse cultu rele betrekkingen uit historisch oogpunt. "Cr is een tijd geweest, zo zeide hij, dat op de Amsterdamse grachten en in de Haagse treinen evenveel en even gemak kelijk Frans werd gesproken als in Pa- En de refugée's, die, al naar de tijdsomstandigheden van Nederland naar Frankrijk of van Frankrijk naar Neder land uitweken, hebben wederzijds aan de cultuur gebouwd. De minister juichte daarom alle goede betrekkingen tussen Nederland en Frank rijk toe, in het bijzonder de culturele overeenkomst van 1946. Boete van f30 mille voor Oldenbanning. De voormalige NSB-burgemeester van De Wijk, E. Z. Oldenbanning, die heeft meegewerkt aan de fusie tussen „Land bouw en Maatschappij" en het Boeren- front (pit welke fusie later de Ned. Land stand is ontstaan) is door het Asser Tri bunaal een boete van f 30.000 opgelegd. men, omdat er tenslotte zoiets als op zettelijke vrijheidsberoving aan te pas was gekomen. De officier eiste voor de ontvoerders f 10.. boete, maar de rechter liet het schone succes een woordje mee spreken en veroordeelde hen tot f 3.- boete. In de kille rechtszaal glimlachte iedereen om de gelukkige afloop van een hardhandige echt-hereniging. Omwenteling in de burger lijke rechtspraak Ingrijpende hervormingen, die als het ware een omwenteling betekenen In ons burgerlijk procesrecht, zijn voorgesteld door de Commissie van prof. mr T. J. Dorhout Mees De schriftelijke procedure wordt verlaten en het zwaartepunt komt de mondelinge behandeling, waarbij partijen en getuigen worden gehoord en het geschil onder leiding van de wordt besproken. De mogelijk heid. dat een proces doodloopt door ver klaringen van onbevoegdheid, niet-ont- vankelijkheid en nietigheid van de dag vaarding, wordt afgesneden. Het aantal instanties wordt verlaagd tot twee en de cassatiebevoegdheden van de Hoge Raad worden verruimd. De rechter in eerste instantie zal alléén rechtspreken en de positie van de rechterlijke macht zal ver beterd worden om de beste juristen te Eerste fluorescentie-wegverlich- ting in Eindhoven In Eindhoven is op de avond van de 5e Mei, de derde verjaardag der bevrij ding, als een symbool van onze bevrij ding, de nieuwe fluorescentie-wegverlich- ting van Philips gedemonstreerd. Deze lampen geven 25 pet meer licht dan de normale lampen. Voor de buitenwegver lichting blijft de natriumlamp echter de aangewezen lichtbron: De nieuwe lam pen zyn bestemd voor winkelstraten er binnenverlichting. Een tumnlt tijdens rede van Commissaris der Koningin Gestoorde bijeenkomst van Stichting 1940—1945 In een feestelijke bijeenkomst te Haar lem van de Stichting 1940—1945 hield de Utrechtsche commissaris der Koningin, M. A. Reinalda, een pleidooi voor de hand having der geestelijke vrijheid en voor het werk der stichting. Bij de opmerking, dat „de waarborgen voor de rechten van de mens niet in overeenstemming te brengen zijn met de breideling van de vrije wil" klonken er van alle zijden kreten als ,.Het is hier geen politieke vergadering" en „Als U zo doorgaat lopen we weg". Eerst na verwijdering der op standige elementen door de politie kon de heer Reinalda verder spreken. „Ik stel vast", aldus de heer Reinalda, .dat. als ik alleen maar spreek over de breideling van de vrijheid, men zich ongerust be gint te maken", hetgeen met luide toe-1 juichingen en applaus werd begroet. Frans spreken en onderwijl in de kassa graaien Twee Frans sprekende vrouwen pasten een oude truc toe, toen zij in een winkel te Rotterdam door handige manipulaties aan de kassa f 165 buit maakten, terwijl zij overlegden of ze een schaaltje zou den kopen, hetgeen ze natuurlijk ten slotte toch maar niet deden. Het zelfde kunstje werd ergens anders toegepast. De bediende was slim en nam haar tot tweemaal toe geld af, dat zij uit de lade graaiden. Toen zij vertrokken wa: bleek hij echter nog f130 te missen. Spaak door zijn eigen partij tot aftreden gedwongen Sensationeel verliet hij de Kamerzitting vóór een stemming In de spannende en geladen atmosfeer van de Kamerzitting, waarbij de tribunes tot de laatste plaats toe bezet waren, heeft Spaak verklaard, dat de regering rich onomogeljjk kon handhaven, hoewel hy nog kort tevoren op ironische toon had gezegd, dat de dode nog levend is. Spaak is door zijn eigen party ten val gebracht verliet de vergadering, nog vóór dat een stemming had kunnen plaats vinden. de val der regering- gen. (De Kamer van Afgevaardigde® be- staat op het ogenblik uit 92 katholieken. 69 socialisten. 23 communisten, 17 libera len en 1 Partijloze. De Senaat heeft 83 kaholieken, 55 socialisten, 17 communis ten en 12 liberalen. Een andere regering dan een katholiek-socialistische formatie zal wel niet mogelijk zijn. Zoals men veroorzaakt door de weigering der so cialisten één door de regering aan de Katholieken aangeboden compromis over het onderwijssubsidie goed te keuren. Spaak voelde, dat hij niet langer door de meerderheid van zijn eigen partij werd gesteund, hetgeen ook bleek uit de critiek van Buset. de voorzitter van de socialis tische partij. Woensdagavond heeft hij het ontslag van zijn uit katholieken en so cialisten bestaande coalitiekabinet aan de Prins-Regent aangeboden. Spaak ver klaarde de oppositie van zijn eigen partij genoten niet goed te begrijpen, omdat de verhoging van de subsidies aan het tech nisch onderwijs niet uitsluitend ten v dele van de confessionele scholen zou Hoewel men er zeker van was, dat bij een uitgelokte stemming Spaak een meerder heid zou hebbenbehaald, vroeg de pre mier aan de voorzitter toestemming de vergadering te verlaten Het was een sen sationeel en dramatisch verloop en Spaaks confrères keken door deze wending feite lijk op hun neus. Waarschijnlijk wilde Spaak de verdeeldheid van zijn partij niet aan de openbaarheid prijs geven. Vermoe delijk zal men Spaak verzoeken opnieuw kabinetsformateur te worden en hij is thans een zodanige internationale figuur, getuige zijn jongste reis naar Amerika, dat hij in ieder geval wel minister van Buitenlandse Zaken zal blijven. Op He melvaartsdag heeft die Prins-Regent reeds 'besprekingen gevoerd met de politieke leiders voor die vorming ener nieuwe re gering en heeft hij Auguste de Schrijver, voorzitter der Christelijke Volkspartij, Max en Gaston Eyskes, vice-premier >n min. van Finantie, in audiëntie ontvan- Pensioen voor mobilisatie slachtoffers 1914-1918 Bij de Tweede Kamer is ingediend wetsontwerp tot invoering van een bui tengewoon militair pensioen voor mili taire slachtoffers van de mobilisatie 19141918, alsmede van hun weduwen wezen. Het buitengewoon militair pen sioen word levenslang toegekend afhankelijk van de mate van invaliditeit en van het aantal dienstjaren, dat min stens 5 pet. moet bedragen. Als pensioen grondslag wordt aangenomen een bedrag, dat de betrokkenen zou hebben verdiend, als hij op Jan. 1946 nog in dienst zijn geweest. De kosten van deze rege ling boven de bestaande voorschriften worden geraamd op f 1.200.000. had. Doordat een passagieretrein op af gekoppelde goederenwagons liep op de lyn GallateroLaveno, zijn op Hemel vaartsdag zes mensen omgekomen en een twintigtal gewond. DAT de Gelderse Tramweg Mij. over 1947 van een winst ad f 187.673 een divi dend van 6 pCt. uitkeert. DAT de president van de Internatio nale K.v.K., de heer Arthur R. Guinnes uit Londen, tot 13 Mei een officieel be zoek brengt aan de Ned. afdeling en door Prins Bernhard op Soestdijk wordt ont- DAT de alg. Verg. van de Chr. Hout- bewerkersbond 31 Mei en 1 Juni in het vacantieoord van het C.N.V. te Putten wordt gehouden en ds J. C. J. Kuiper van Den Haag-West zal spreken. DAT Ned. en Belgische waterstaats deskundigen te Antwerpen hebben ge sproken over het plan van ir Verhoeven tot inpoldering van de „Braakman' DAT einde 1947 het aantal bij de Bond m Coöp. Zuivelverkoopverenigingen aangesloten fabrieken 266 bedroeg (d.i. 64 pCt.) en het afgelopen jaar 15.6 mil- lioen kg. boter, 22.8 millioen kg. kaas en 2.6 millioen kg. melkpoeder werden omgezet, tezamen ter waarde van ruin f 76 millioen. DAT het slot „Witte van Haemstede' te Haamstede, hetwelk onder meer heeft gediend als tehuis voor N.S.B.-kinderen, binnenkort weer door de familie Van der Lek de Clercq zal worden betrokken. DAT de Redervereniging voor de Ned. Haringvisserij en de Stichting Ned. Visserij op 27 Mei een algemene vergadering houden in het Kon. Instituut van Ingenieurs te Den Haag, waar spre ken prof. dr G. P. Baerends en mr J. H. Kiewiet de Jonge. DAT onder auspiciën van het tijdschriftDAT op 14 Mei het dorp Engelen als Ariadne" op 29 Mei, 5, 12 en 19 Juni in laatste gemeente in Noord Brabant zal de Gem. Universiteit te A'dam lezingen worden aangesloten op het electrische worden gehouden over de reclame als net der P.N.E.M. wetenschap. dat de deelnemers aan het te Utrecht DAT de Zwitserse Jodelclub „Zytröse- gehouden congres van de intern, organi- li" op 22 Mei in Tegelen zal optreden satie het zilveren jubileum van de Ver. „Zanglust", aldaar. DAT in het hoogovenbedrijf te IJmui- den een monument is onthuld voor 69 gevallen personeelsleden. DAT op het Venlose stadhuis de diepe garnizoenstrommen, die tijdens de oorlog in het gemeente-archief waren onderge doken, Woensdag officieel zijn overge dragen aan het garnizoen. DAT in de gemeente Roden (Dr.) gen de 35ste sterfdag van de bekende schrijver van tal van schoolboeken H. Scheepstra wordt herdacht en de O.L.S. aldaar de „H. Scheepstra-school" wordt gedoopt. DAT de ex-N.S.B.-burgemeester van Eindhoven, dr M. J. Pulles, 13 Mei voor het tribunaal aldaar moet verschijnen. DAT de Franse oud-strijders gisteren een krans legden bij de oorlogsgedenk plaat in de gevel van het stadhuis te Goes. DAT zestien tamboer- en pijpercorpsen uit het gehele land gisteren in Goes een pijpersdag hebben gehouden. DAT te Assen is opgericht een onder afdeling Drenthe van de vakgroep De tailhandel in Vis met J. Schuthof uit Hoogeveen als DAT het Eindhovense tribunaal de ex- NSB-wethouder Com. A. L. de Bont, lid van de Germaanse SS. een internering oplegde tot 1 Aug. 1948. bus- en tramwegpersoneel Woensdag een tocht naar Scheveningen i de bollenvelden maakten. DAT deze organisatie stappen zal doen Dor een nieuwe internationale conven tie omtrent dienst- en rusttijden voor he personeel langs de weg. DAT voor Juli en Aug. alle hotels i: Valkenburg (L.) zijn volgeboèkt en reeds jor Juni vele hotels geheel zijn bezet. DAT 40 Ned. radio-amateurs in Oss ;n wedstrijd hebben gehouden in het op sporen van een geheime zender. DAT de Ver. Houtagenturen te A'dam bezig zijn in Roemenië voor f 2 f 3 mil lioen hout te kopen ter compensatie een Roemeense regeringsorder bij Phi lips. DAT een motie-Gortzak in de A'damse Raad tegen de herverdeling van de werk zaamheden der wethouders slechts door de comm, werd gesteund. DAT voor het Asser B.G. bij verstek levenslang werd geëist tegen de 20-j. landwachter Herman Holties te Weyer- wold (Coevorden) die arrestanten beest achtig behandelde. DAT de ex-burg. van Assen. Harm Boelens, van het tribunaal aldaar 6 j, (m.a.) kreeg. DAT in de Diamantbeurs te A'dam gedenkplaat voor de gevallenen is i huid. DAT 3000 R.K. verkenners 22 en 23 Mei in Lunteren hun „Koempoelan" (jaar lijkse bijeenkomst) houden. Gilleren arriveerden op het vlieg veld Valkenburg Winston Churchill en Anthony Eden, die het congres voor een Verenigd Europa te Den Haag zullen bijwonen Links van Churchill, zijn echtgenote, rechts: Anthony Eden en zijn vrouw. Uiterst rechts: Adm. Helffrich, die de hoge gasten welkom heette. Gen. Foulkes prijst werk der illegale strijders Tijdens zün zegetocht door ons land De Canadese ambassadeur, de heer P Dupuy, onthulde op de Bevrijdingsdag in Zutphen de naamborden bij de grote brug. dragende het opschrift ..Canadian Bridge". De Canadese chef-staf, generaal Foulkes, hield daarbij een toespraak, waarin hij de steun memoreerde, die zijn leger had ontvangen van de illegale strij ders en de Nederlandse officieren. Hij bracht hulde aan Prins Bernhard. Op de militaire begraafplaats te Holten heeft de heer Dupuy des middags in te genwoordigheid van Prins Bemhard, ge neraal Foulkes en vele anderen een rede gehouden Onverwacht was het bezoek vin de ge draal aan Zwolle, dat aanvankelijk gens ziekte van mevr. Foulkes was afge last. Talrijke muziekcorpsen, sportvereni gingen, padvinders en militairen, die deel namen aan de feestelijke mars door de stad, defileerden voor de generaal, de am bassadeur, luit.-gen. Kruis en anderen. Gen. Foulkes ln Brussel. De Canadese generaal is Donderdag niet. zoals eerst in zyn bedoeling lag, op nieuw naar Londen vertrokken, maar te Brussel gearriveerd, waar hij werd wel kom geheten door generaal Baele, chef van de Generale Staf. Er werden bloemen gelegd op het graf van de ..onbekende sol daat". Brabant heeft primeur van rijdende kledingwinkel Binnenkort zal Brabant de primeur Dor Nederland krijgen van een rijden de winkel, voor de verkoop van dames-, heren- en kinderbovenkleding, uitsluitend in kerkdorpen en gehuchten, waar geen winkel gevestigd is. Een moderne mars kramer dus, maar met een „mars" van eingszins grotere afmetingen: een winkel 10 bij 2)4 bij 3Vi meter, met vitrines, verwarming en verlichting, een show room, vier paskamers en een magazijn, alles door een Ford-truc te trekken. Djokja desavoueert vertegenwoor diger te Lake Supcess Onlangs is door de republikeinse ver tegenwoordiger te Lake Success, Tjao. namens de republiek geprotesteerd tegen „Nederlandse" schendingen van het ac- coord der „Renville". Thans is dit protest olkomen krachteloos gemaakt door verklaring van het hoofd der republikein delegatie te Batavia, Roem, dat Tjao alleen voor zich zelf en niet als officieel vertegenwoordiger heeft gesproken. Het voornaamste Dat de actie van de groep Weiter, dié bU de Tweede Kamerverkiezingen met eigen lijst wil uitkomen, geen genade kan vinden in de ogen van de mannen der KVP, is volkomen begrijpelijk. Men was juist zo blij van de dissidente par tijtjes van voor de oorlog verlost te zijn. daar komt nu weer iemand en dan nog wel een man met grote politieke en parlementaire ervaring een nieuw partijtje stichten. Het is interessant na te gaan, welke ar gumenten men tegen de actie-Weiter aan voert. In hoofdzaak beperken die zich tot twee punten- De actie-Welter bergt het gevaar in zich. dat de P. v. d. A. de grootste partij wordt en ten tweede brengt zij het Roomse verkiezingspro gram in gevaar. De KVP rekent binnens kamers op vier of vijf en dertig Kamer zetels. Maar winst voor de P. y. d. A. acht prof. Romme niet onmogelijk. Zou dus de actie-Welter enigermate slagen, dan zou het aantal Roomse zetels wel eens minder kunnen zijn dan dat van de P. v. d. A. En de heer Welter, die geen samenwerking wil met de P. v. d. A-. zou dus juist het omgekeerde bereikt hebben van wat hij wil, aldus de Roomse bladen. Nu is het naar onze mening nog aller minst zeker. Want indien de P. v. d. A. groter zou zijn dan de KVP„ dan is het nog zeer de vraag of Het verbond KVP P. v. d. A. bestendiger zou blijven. De Roomse politiek wil alleen van samen werking weten, indien men zelf de sterkste stelling kan bezetten. Weiter zou dan toch zijn doel bereikt hebben. En daartegen keert zich de toorn van de KVP. Want men wil blijven samenwer ken met de P. v. d- A., omdat men dat het voordeligst acht. De tweede grief is. dat Weiter het R.K. program, waar hij het in hoofdzaak mee eens is, in gevaar brengt en dat alleen om de Indische politiek. In de laatste kan hij toch geen verandering brengen, meent men. maar de invloed op de ge zinspolitiek. op de bedrijfsorganisatie, enz. zou in 't gedrang komen. Nu lijkt ons dat een uiterst zwak argu ment. Want indien de Indische politiek van de Regering wordt voortgezet, be hoeft men over al deze desiderata niet te denken. De politiek van de Regering maakt Indië los van Nederland. Er blijven alleen economische banden, maar econo mische banden, die niet tevens steun vin den in een staatkundige saamhorigheid, zijn uiterst zwak. En Nederland zonder Indië betekent armoede, achteruitgang, daling van het welvaartspeil, werkloos heid, enz. Wil men hier te lande een goede so ciale politiek kunnen voeren, dan dient de samenwerking met Indië binnen een Rijksverband bestendigd te biyven. En dat zal met de politiek van de Regering nooit bereikt worden. Men laat zich ook nu weer, ondanks al de opgedane ervarin gen, door de republiek op sleeptouw nemen. Komt er niet spoedig verandering, dan wordt Indië uitgeleverd aan de re publiek. Dat is de kwestie, waar het vandaag om gaat. De Indische kwestie is op dit ogenblik het voornaamste punt van onze politiek. Alle andere dingen zyn daar van afhankelijk. Daarom dient ons volk er zich terdege rekenschap van te geven, wat de regeringspartijen in de afgelopen twee jaar ten aanzien van Indië hebben klaargemaakt Dat is niet veel goeds, en de KVP is daarvoor verantwoordelijk. Haar politiek, alle Rommiaanse construc ties ten spijt, is een belemmering voor een goede binnenlandse politiek. DE COMMISSIE VAN DRIE EN WEST-JAVA. In haar rapport betreffende West-Jav waaroveï wij Woensdag reeds het ee en ander publiceerden vermeldt de j Commissie van Drie de Nederlandse REEDS ioo.OOO BEZOEKERS AAN DE klacht, dat in het Soemedangse een dessa- hoofd is ontvoerd en een ander doodge schoten. Elf leden van de commissie voorbereiding der West-Javaconferentie ontvingen dreigbrieven, evenals de des- sahoofden in twee afdelingen. De Neder landers wezen er voorts op. dat de be volking onder de republiek geen verte genwoordiging heeft bezeten. SJAHRIR VOORZIET EINDELIJK ZEKERHEID. In een persgesprek te Djokja heeft Sjahrir verklaard, dat er spoedig zeker heid zal komen in de besprekingen tus sen Nederland en de republiek. RAI-TENTQONSTELLING. De 100.000ste bezoeker van de automo bieltentoonstelling trad gisteravond het RAI-gebouw in Amsterdam binnen. Het was mevr. Houtappel uit Laren. Haar werd een lederen koffer (geen auto) aangeboden en haar echtgenoot, die d« 100.001ste was. kreeg als „troostprijs" een leren portefeuille. WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met weinig bewolking en zwakke tot matige wind tussen Noord Oost. Ongeveer dezelfde temperatuur vandaag ZON EN MAAN. Mistakte aanval op Ned. patrouille. Bij Koemingan (niet ver van Cheribon) is een Ned. patrouille aangevallen door 1 een bende van 1000 man. gewapend met slag- en steekwapenen. Aan onze kant waren geen verliezen, maar de aanvallers I Zaterdag. 8 Mei: Zon op 4.58. onder werden ernstig gedund. Bij Tasikmalaja 20 16 uur; maan op 4.46, onder 19.47 uur. zyn 7 Indonesiërs door benden vermoord. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1