jHettiur $Viitscljr (üxrurant Wist U WOENSDAG 5 MEI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week. 1.30 per maand, ƒ3 90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm -kosten) AD VERTEN TIEN: 0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting, TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7502 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „StunhmsKri? te gbebkofti myo bet» in tegtjenspoeP BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK. HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. DIRECTIE: F. DIEMER. DODEN HERDACHT IN ALLE DELEN VAN HET VADERLAND H.M. de Koningin in de stoet te Apeldoorn lo bet hele land zijn gisteren doden uit de jaren 19401945 herdacht. Duizenden ren zün de wegen gegaan, die zij eens, op hun laatste tocht in dit leven gin- anderen hebben, in stille aandacht, gestaan voor de gedenktekenen, die, hun tr ere werden opgericht- Iedereen toefde gisteren rond 8 uur twee minuten 'edachten bij de helden, toen, in heel het land alle leven, de adem inhield. I M. de Koningin bevond zich onder i, die in Apeldoorn de stille ocht naar het plein voor de Groote Kerk neemaakten. Aan het daar staande mo- lument hechtte H. M. een krans. De „Ver. Staten van Europa" Voor de radio beleefde men de natio nale herdenking als naar gewoonte mee van de Waalsdorper ^vlakte bij Den Haag, waar, evenais vorige jaren, een eindeloze rij bedevaartgangers door het mulle zand trok naar de duinpan, waar gasvlammen en leden van de „B. S." enkele sobere kruisen omringden. Op de begraafplaats „Westduin" bij Loosduinen, heeft zich een zelfde treffende betoging als op de Waalsdor- pervlakte afgespeeld. Hier trokken evenzovele duizenden lanigs de graven van de Stijkelgroep en ruim 100 gevallen geallieerden. In Amsterdam verenigden zich duizenden op de Dam, waar burgemees ter d'Ailly een krans legde bij het monu ment en een korte rede hield. Rotterdam eerde zijn doden met een ontvangst der nabestaanden in de burgerzaal van het Stadhuis. Na een stille tocht door de stad, werden kran sen gelegd bij het monument op het Doelwater, de Maasbrug en het monu ment op het Zuidplein. In Utrecht werd in het PTT-ge- bouw een plaquette onthuld voor de ge fusilleerde telefoonambtenaren W. J Heukels en L. J. Lans, die in de Dom stad een illegale telefooncentrale richtten, die zelfs contact met het reeds N DE HUIDIGE, internationale verhou dingen doet het collectivisme opgeld. De tijd, dat een staat zijn lot in eigen andeh kon nemen, zijn toekomst zelf- ig bepalen, is voorbij. Het isola- me is een absurditeit geworden, olitieke ideologieën scheiden de wereld .blokken." Maar bestaat elijkheid deze blokken te gelegenertijd aan elkaar te lijmen, tot een Euro- organische eenheid, ja, tot een we- eldeenheid te komen? Stoutmoedige ge achte, waarvan de kiemen in ver verle- te vinden zijn. Een „Verenigd Europa", dat eens tot de herenigde Staten van Europa" zou moe- leiden, is geen hersenschim, noch er een utopie. De naam Churchill is len waarborg voor dat de voorstan- bevrijde Nijmegen hield. Op hun graven, van dit ideaal staan op de harde. jresp. te utrecht en Rotterdam, zijn iste bodem der realiteit. Idealisten kun- bloemen neergelegd. ook zeer reële mensen zijn. De lan-! Voorts trok een zwijgende stoet der Benelux hebben zich reeds aan-1 Maliebaan naar Domplein, waar, bij het economische leg-1 voorlopig monument, kransen zijn gelegd, j a i port jje Biidt vielen 60 land- HEMELVAART iren Engelen gedaald, te wolken in hun vlucht; Zij voerden hem voorbij den glans Die als metaal ligt uitgespreid En die begrenst den Hemeltrans Van menschelijke zichtbaarheid. En verder nog doorheen de baan In den bevrozen ruimtenacht Van sterren, die te branden staan t Verklaarde uitzicht ngeschoven tot Geïnspireerd door Amerika, itwikkelde zich te Parijs het élan der stien Marshall-landen, tot een coördi- zoals dat heet. een economisch mengaan. Het „team van Vijf", met ïgeland, Frankrijk aan de kop, beschikt Consultatieve Raad en het tisselse Pact is kern en belofte. Zo juist hebben wij verno men van de bespre kingen der vijf lan den, Engeland, Frank rijk en de Benelux te Londen, teneinde komen tot een eenheidsleger, één stel- defensief samengaan. Bedenk hoe korte tijd zich dit alles af telt, samenwerking, geboren uit de od der tijden. Op de vruchtbare grond internationale politiek-economi- samenwerking zou de eik van een erenigd Europa" kunnen omhoog lieten. Soals de zaken nu staan, zal een „Ver- igd Europa" het moeten stellen zonder "Sowjet-Unie en de satelliet-staten. 'Oostelijke blok staat voorlopig o nlijk tegenover het Westelijke, linisme is een zodanig gevaar, ideling der afzonderlijke krachten der sstelijke staten noodzaak geworden st door in een geïsoleerde positie te ven volharden, zouden de afzonder- staten, gemakkelijk een prooi wor- van de communistische Molochi een „Verenigd Europa" betekent nszins, dat het eigene, het historische, traditionele der staten zou verworden één amalgama. Want het rapport „internationale coördinatie-com voor de begeerde Europese eenheid er juist de nadruk op, dat de rijke scheidenheid aan nationale tradities, lellingen en gewoonten behouden moet Bedreigd door de aggressie totalitaire beginsel zouden deze kost- voorrechten juist verloren gaan. p het Haags Congres voor een Ver- Europa, dat deze week geopend rdt, zal de basis worden geformeerd richtlijnen uitgestippeld. Uit alle de- ratische landen van Europa komt de der geleerden, politici, intellec- en kunstenaars naar hier, om var achten te wisselen, hoe dit ideaal te werkelijken. Dit zijn zo ongeveer de ingrijkste punten van het veelomvat- le program: een gemeenschappelijk gerschap met handhaving van de nationaliteit; een Europese federa- it een gekozen Europese Assemblée; onafhankelijk Europees Gerechtshof; collectief economisch systeem; de gemeenschappelijk opees leger en defensie-systeem. Als cte maatregel stelt het betreffende lort de vorming voor van „Raad van Europa", regeringen van Engeland, Frankrijk de Benelux-landen de grondslagen in het Brusselse Pact hebben ge- Die „Raad van Europa" zou gesteund door een permanent si Bat, bestaande uit een politieke, lomische, een defensie- en een sectie de overzeese gebiedsdelen, nt het doel is een gemeenschappe- Europese politiek, de unificatie der opese staathuishoudkunde en eer eenschappelijke verdediging der aan- [esloten gebieden. Tegenover d« jet-Unie staan nog altijd de 250 mil- democratisch strevenden der zestien Bhall-landen, die sterker zullen staan het beginsel van „eendracht kt macht." Ook Duitsland wordt ge it als toekomstige „aandeelhouder" de Europese Unie, maar de opneming Duitsland moet tevens een waarborg kenen, dat geen derde „revanche- 'g" meer mogelijk is. De harde realir die wij slechts te aanvaarden heb-' biedt momenteel slechts de moge- eid voor een „organische eenheid" zestien Marshall-landen, maar het is gericht op de eenheid van Europa. Hoe zulks mogelijk zou bij een zo geheel verschillende ideo- die nauwelijks de gedachte aan een •romis verdraagt, daarover tasten 'oorshands in het duister. Mocht eens .Raad van Europa" uitgroeien tot wereldgezag, een Russisch „Um- hungsproces" zou daar noodwendig moeten voorafgaan flus heeft prof. J. Huizinga het ge- uleerd: Het heil van de komende tijd de federatieve aaneensluiting -an sociaal-economische-politieke eden. onder de hoede ldmogendheden of' Impei het geheel, mits., rnwbaar zijn. genoten voor Duitse vuurpelotons. Giste ren is daar een krans neergelegd. Het zelfde geschiedde in Z a a n d a m bij de Prins Bernhardbrug, waar vijf Alkmaar- ders zijn neergeschoten, 's Avonds monument, ter nagedachtenis van de 23 gesneuvelde Zaandammers onthuld. Bij het monument voor hen die vielen in Den Helder is hulde gebracht aan allen, die op de wereldzeeën hun leven lieten. H. M. de Koningin was vertegenwoor digd door luit. ter zee C. W. F. baron Van Boetzelaer. Luit.-admiraal C. E. L. Helfrich was aanwezig, evenals schout bij-nacht Willinghe, de commandant zee macht. Nadat ds J. H. Sillevis Smitt, de hoofd-vlootpredikant gesproken had, zijn kransen gelegd. In V u g h t zijn kransen gelegd op de fusilladeplaats van het Concentratiekamp. Steenwijk onthulde burgemees- Goeman Borgesius een monument van Hildo Krop. voor de Steenwijker ge vallenen. In Leeuwarden zijn alle gevalle nen uit de drie Noordelijke provinciën herdacht door gen.-majoor A. T. C. Op- somer. Er werden kransen gelegd op de- In Groningen schaarde zich een grote schare om het monument, dat is opgericht daar, waar eens de S.D. terro riseerde. De burgemeester, mr P. W. H. J. Cort van der Linden, legde een krans. Op het Engelse kerkhof in het Jon- kerbos en het Amerikaanse kerkhof Mo lenhoek bij N ij m e g e n, werden gis teravond indrukwekkende dodenherden kingen gehouden. Dat geschiedde ook op de Geallieerde kerkhoven in Brabant, Limburg en Zee land. Te Moerdijk legden school kinderen bloemen op de graven van de daar gevallen militairen. Te Bloemendaal maakte men een stille tocht naar het eregraf te Over- REGERINGSMOEILIJKHEDEN IN GRIEKENLAND In Griekenland zijn 152 personen t« rechtgesteld, beschuldigd van moord, ter wijl in verband met de aanslag op mi nister Ladas reeds 100 personen zijn ge arresteerd. De reconstructie van de Griekse regering wordt overwogen, dat de regering niet opgewassen blijkt te zijn tegen de huidige problemen. Het Parlement komt op 10 Mei bijeen, waar bij het aftreden van de tegenwoordige regering-Sophoelis ter sprake zal komen. Knoeierij met deviezen voor de rechter Bankbestuurder te Sassenheim kreeg o.m. f 20.000 boete De Haagse Economische Politierechter heeft hedenmorgen een belangrijke knoeierij met deviezen, gepleegd door aantal verdachten uiit Sassenheim, behandeld. De voornaamste verdachte in deze affaire was de bankbestuurder der Twentse Bank te Sassenheim, L. de B. Verd. had enkele duizenden dollars in strijd met de deviezen-voorschriften hel pen verhandeilen. De eis tegen hem luid de 1 jaar gevangenisstrafwaarvan 3 mnd. voorw. en ma van preventief. Voorts f20.000 boete, benevens verbeurd verklaring van in beslag -genomen dol en gemaakte winst van f1500. De rechter veroordeelde tot 9 mnd. gev.straf m.a. preventief en de gevraagde geld boete met verbeurdverklaring. De bol- lenkweker C. N. uit Wassenaar, die En gelse ponden op onrechtmatige wijze had verkregen werd veroordeeld tot 2 mnd. gev.straf met onmiddellijk gevangen ne en f3000 boete. De zaak tegen vier andere bollenkwekers uit Sassenheim duurt nog voort. TEGEN JODEN-MISHANDELAAR 20 JAAR jGEËIST. Tegen de 24-jarige G. Klut, die als SS-er te Zwolle twee gearresteerde Joden had mishandeld, was reeds eerder voor het Rotterdamse B.G. de doodstraf ge- eist Op verzoek van de verdediger werd psychiatrisch rapport uitgebracht en ditmaal eiste de adv.-fiscaal 20 jaar met aftrek, omdat K., gezien de rapporten, die hem voor 30 pet toerekenbaar ver klaarden, toch niet geëxecuteerd zou De grote internat, conferentie in Den Haag Maar liefst duizend deelnemers Aan de conferentie voor een „Ver enigd Europa", die Vrijdag in Den Haag begint, zullen meer dan 1000 gedelegeer den deelnemen. Behalve vijftig oud-minis ters en een dozijn oud-premiers, zullen bannelingen of emigranten uit Joegosla vië, Roemenië, Polen, Spanje en Tsjecho- slowakije de zittingen als waarnemers bijwonen. Hoewel de Britse Labourparty aanvankelijk weigerde de conferentie te erkennen, zullen thans toch 27 Labour- lagerhuisleden naar Den Haag komen. Men zie ook ,.het verklaarde uitzicht" van heden. Zowel de Australische px-emier. Men- es, als Smuts, namens Zuid-Afrika, hebben telegrammen gezonden voor het welslagen van het Haagse Congres: „De toekomst van millioenen mannen en vrouwen hangt er van af; de vruchten der bevrijding mogen niet verloren gaan." Onze doden in Duitsland naar Nederland Vermoedelijk reeds dezer dagen, althans eer binnenkort, zo meldt „De Msb", zal en begin worden gemaakt met het terug brengen naar ons land van de stoffelijke resten van 18.000 Nederlanders, die in de bezettingsjaren in Duitsland omge komen zijn. Het voornemen bestaat bij aankomst van het eerste autotransport de Ned. grens een korte plechtigheid te houden. EEN KRANS ZONK IN DE GOLVEN VAN DE JAVA-ZEE. De Kon. Marine heeft gisteren te Ba tavia de doden van de tweede wereld oorlog herdacht, waarna vice-adm. Pinke a/b van de Zeearend een krans op de golven van de Java-zee wierp. Ook gen. krentenbrood levert, waarin de helft Spoor sprak op een herdenkingsplech- de grondstof bloem door krenten tigheid. rozijnen is vervangen. Laatste gedemobiliseerde van het M.G. Dezer dagen is de bim-bamklok, die i Oct. 1944 was geleend van het kloos- ir aan de Gasthuisstraat te Eindhoven i eerst voor „Herrijzend Nederland" later te Hilversum het tijdsein had ge geven. door vroegere medewerkers van „Herrijzend Nederland" en de Ned. Radio Unie, aan het klooster terugge geven. Dit was de ..laatste gedemobili seerde van het M. G." welke voor ihet bakken van krentenbrood de bakkers beschikbaar wordt ge steld, komt overeen met 75 gram per hoofd. Dit betekent, dat de bevolking ongeveer 200 gram krentenbrood per hoofd kan betrekken indien de bakker Burgerlijke staat van beleg in de Grondwet Vijf Tweede Kamer-fractievoorzitters dienen voorstel in De voorzitters van de grote nlet-i munistische Tweede Kamerfracties heb ben een initiatief-voorstel tot wijziging van de grondwet ingediend, dat voorziet in de mogelijkheid van het afkondigen van een zgn. burgerlijke staat van beleg, wanneer de omstandigheden zulks nodig De voorstellers wensen de invoeging xn een nieuw artikel 195a, waarvan het eerste lid luidt als volgt: „Ter handha ving van de uit- of inwendige veilig heid kan in buitengewone omstandig heden door of vanwege de Koning voor elk grondgebied des Rijks worden be paald, dat de grondwettelijke bevoegd heden van organen van burgerlijk gezag opzichte van de openbare orde en de politie geheel of ten dele overgaan op andere organen van burgerlijk gezag. De wet bepaalt de wijze waarop en de ge vallen waarin zulks kan geschieden en regelt de gevolgen." de behandeling van de grondwets wijziging, die invoering van het ambt Staatssecretaris beoogde, was dit punt reeds door verschillende Kamer leden aangevoerd. Minister Beel was toen mening, dat de bestaande grondwet telijke en wettelijke bepalingen voldoen de armslag boden voor de handhaving orde en veiligheid, doch verklaarde tegelijkertijd uitdrukkelijk, geen bezwaar te hebben tegen een initiatiefvoorstel, dat deze materie beter zou regelen. De heren Romme, Van der Goes van Naters, Schou ten, Tilanus en Bierema, zijn thans met dit voorstel gekomen. Het voorstel zal uiteraard met de meeste spoed behandeld moeten worden, indien men vast wil houden aan verkiezingen in de eerste helft van Juni. Gen. Foulkes onderbrak zijn bezoek Generaal Foulkes is gisteravond naar Londen gevlogen en keert hedenavond terug in ons land, waar Prinses Juliana hem op het Paleis Soestdijk een diner zal aanbieden. Morgen, na de plechtig heid te Holten, vertrekt generaal Foulkes opnieuw naar Londen. Wordt Sforza president van Italië? Enrico de Nicola, die als president van de Italiaanse republiek wenst af te treden in verband met zijn gezondheidstoestand, zal vermoedelijk worden opgevolgd door Graaf Carlo Sfoi-za, de huidige minister van Buitenlandse Zaken- De regering-Spaak nog steeds in gevaar Vandaag valt de beslissing over aftreden Hoewel gisteren definitief het bericht van Spaak's aftreden door lïeuter Belga werd aangekondigd, blijkt thans de coalitieregering in België nog in functie te zijn en is de beslissing over Spaak', aftreden uitgesteld tot de kabinetszitting, die hedenmorgen zou plaatsvinden. Zoals men weet, is de crisis ontstaan naar aanleiding van de concessies, die de regering aan de Katholieken deed in ver band met de kwestie der schoolsubsidies. Zulks was niet naar de wens van een deel der socialistische afgevaardigden, zodat de splitsing in het kabinet dreigend was. De twee-partijen-regering Spaak, bestaande uit sooialisten e tholieken. werd in Maart 1947 gevormd en er hebben 8 socialisten (met inbegrip van Spaak), 9 Katholieken en 2 partij loze deskundigen zitting in het kabinet. Reeds langer dan een eeuw woedt feite lijk in België de strijd tussen het vrije, Rooms-Katholieke en het openbare on derwijs. Belgische steden zonder brood? Tengevolge van een staking in de meelfabrieken zullen Antwerpen, Gent, Luik en Charleroi waarschijnlijk zonder brood komen te zitten. Het conflict gaat om een loonsverhoging van 16 francs per dag, waardoor deze narigheid voor de bevolking veroorzaakt wordt. Kaak van Hitier gevonden? De voormalige tandarts van Hitier, professor Hugo Platschke, verzekert, dat de Führer dood is, want de Russen heb ben zijn kaak.De assistente van de professor zou overblijfselen van i selijke kaak, als zijnde die van Hitier, hebben geïdentificeerd. T|oen in brug van twaalf valse tanden bovenkaak werd gemaakt, bezigde ouderwets materiaal, hetgeen als bewijs voor de identificatie zou hebben gediend. De kaak werd gevonden tuin van de rijkskanselarij, waar Hitier Eva Braun gecremeerd werden. RUSSEN TE WENEN DOOR AMERIKANEN AANGEHOUDEN Een groep van twaalf Russische solda- in en een officier werd te Wenen door de Amerikaanse militaire politie aange houden, omdat één der Russen, in strijd met de voorschriften, een revolver bij zich droeg. Dreigende spoorwegstaking in de V. St. De bemiddelingspogingen om een alge- iene spoorwegstaking in de Ver. Staten te voorkomen, zijn op niets uitgelopen. Volgende week Dinsdag zullen de spoor wegmannen niet aan het werk gaan. Het gaat om een loonsverhoging van 30 pet. Staking in de Parjjse Metro duurt voort. Het stakende personeel van de Parijse Métro besloot gisteren de staking, thans vijf dagen duurt en de ondergrond dienst voor meer dan de helft deed inkrimpen, voort te zetten. In de Brits-Amerikaanse zc Duitsland, werden drie communistische dagbladen voor drie maanden verboden, wegens een constante lastercampagne tegen de Ver. Staten. De Koninklijke Landmacht herdacht alle gevallen vrijheidsstrijders met een sobere plechtigheid op Nederland's meest dramatische gevechtsterrein, d# Grebbeberg, waar minister Fiévez een herdenkingsrede uitsprak. Het ogenblik der kranslegging door Schout bij Nacht Rost van Tonningen. Het drama in het bloeiende Palestina Nu ook nog een typhus-epidemie in Acre enkele wenst de 71-jarige president 1 ia - - Ned. plezierjacht smokkelde 9 j/j millioen sigarettenvloeitjes Eigenaars in Denemarken gearresteerd. Het plezierjacht „Albatros", van de Nederlander Fakkers, kreeg in Maart j.l. de Deense kust machine-schade en t door een vissersboot op het strand worden gesleept. Deense douane-ambte aren vonden aan boord 9Vè millioen igarettenvloeitjes, een waarde vertegen woordigend van 400.000 Deense kronen aan invoerrechten. De lading werd in beslag genomen en de bemanning ge noemde Fakkers, de Fin Niska, een Franse kantoorbediende en zijn geliefde, een andere Nederlander en een Belg gearresteerd. Nadat eerst gev.straffen tegen alle zes opvarenden waren geëist, zijn gisteren vier leden van de beman ning ontslagen van rechtsvervolging, doch werd de arrestatie bevolen van Fakkers Teneinde een-beeld te krijgen van omvangrijkheid der krijgsoperaties Palestina vermelden wij, dat het totaal aantal slachtoffers tussen 30 November 1947 en 1 Mei 1948 ongeveer 3000 doden en 5000 gewonden bedroeg. Naast de moeilijkheden, in de voedselvoorziening, dreigt het gevaar van epidemieën. Zo zou in Acae typhus zijn uitgebroken, waar door o.m. 30 Britse soldaten zijn aan getast. Er wordt nog steeds gevochten, want de nederzetting Kfar Etzion werd door sterke Arabische strijdkrachten aan gevallen, terwijl de Haganah het vuur opende op het dorp Akr, ten Zuiden van Rehoboth. De voorzitter van het Joodse bureau, David Ben Goerion, heeft het bevel over de Haganah in handen genomen en men is met koortsachtige ijver be^ig Sarona A.R. Deputatenvergadering op 12 Mei De A.-R. deputatenvergadering, die op 12 Mei a.s. te Utrecht zal worden gehou den ter vaststelling van de candidaten- lijsten en van het program van actie, zal niet worden gehouden in het gebouw Tivoli, maar in de Irenehal van het Jaar beursgebouw. Deze hal kan 3000 perso nen bevatten, zodat ook belangstellenden de deputatenrede van de heer J. Schou ten zullen kunnen beluisteren. Kaarten kunnen worden aangevraagd bij het Cen traal Comité. Dr Kuyperstraat 3, Den Haag. Ned. schip „Coen", voor Engelse kust in moeilijkheden. Het 290 ton metende Ned. schip „Coen', m C. v. d. Molèn, uit IJmuiden, heeft gisteravond op 20 km uit de Engelse kust, ter hoogte van' Kaap Berry, assistentie geseind. Men geloofde, dat het schip averij aan de machine had. Een Engelse tordepojager heeft de „Coen" op sleeptouw genomen naar Torquay. LEEN VENTE VOOR HET TRIBUNAAL. Voor het Tribunaal te Rotterdam heeft gisteren terecht gestaan de oud-interna tionaal voetballer Leen Vente. Hij heeft met zijn vroegere compagnon in 1943 de „Technische Bau-Unternehmung Oorschot en Co" opgericht en zij hebben ca. 150 arbeiders in dienst genomen, die voor de Duitsers te Cherbourg te laten werken. Zij verdienden ca. f 500 per week, maar daar v. Oorschot alles op maakte gaf Vente er na vier maanden de brui aan. Getuigen zeiden, dat het werk slechts bestaan had uit kaarten en praten. Uitspraak 13 Mei. Koninklijk geschenk aan Walcherse boeren overgedragen. Gisteiren is te Middelburg het fokvee. dat van een Koninklijke gift van f25.000 voor Walcherse veehouders is aange kocht, aan de gedupeerde boeren, die vroeger geregistreerd fokvee bezaten, overgedragen. De Commissaris der Ko ningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot bracht in een rede dank aan de Noord- Hollandse fokkers. DAT in de Stcrt- van 4 Mei zijn opge nomen een nieuwe Prijzenbeschikking handel in rijwielen en onderdelen 1948 en een Prijzenbeschikking gebruikte mo torrijtuigen 1948. DAT gladiolenthrips is aangewezen als bloembollenziekte in de zin van Bloembollenziektewet 1937. DAT binnenkort de verkoop vrachtwagens wordt vrijgegeven en volgens de handelaren ook die van kleine personenauto's zou kunnen vrijgeven. DAT het tribunaal te Groningen zich niet bevoegd achtte in de zaak tegen de Dmm van Groningen Staargaard, die verraad zou hebben gepleegd en hij op 10 Mei voor het Gron. B. G. komt. DAT de P. v. d. A.-fractie van de raad xn Haarlemmermeer een motie wantrouwen tegen de communisten diende, doch de C.H., A.R. en R.K frac ties deze motie niet steunden. DAT, blijkens een advies van min. Fiévez t-a.v. een beroepschrift van een dienstplichtige te'Uden, vrijstelling van dienstplicht wegens persoonlijke onmis baarheid hoge uitzondering zal blijven. DAT het Alg. Ned. Verbond Zaterdag s. te Utrecht bijeenkomt. DAT te Vaals 62 jaar oud is overleden de journalist Albert Kaller. DAT van het vermiste 6-jarige Amster dammertje Johnny Haanschoten thans het lijkje uit een der grachten is opgehaald. DAT de N.S.B.-burgemeester van Haar lem S. L. A. Plekker tegen 12 Mei op- v voor het Haarlemse Tribunaal is gedaagd, doch hij wegens ziekte niet per soonlijk kan verschijnen. oud-Delfts tapijt, voorstellen- van de Vrede r Delft wordt DAT e de de slag bij Nieuwpoort, toonstelling ter herdenking van Munster uit België naa gezonden. DAT de Incassobank een lijst heeft uit- gegeven van de industriële obligatiëp, waarvoor de theoretische koersen bij een rendement van 2Vz5 pet. worden be rekend. DAT de heer J. D. Reiman te Amers foort zijn aanzienlijk vermogen bij testa mentaire beschikking vermaakt heeft aan het Prins Bernhardfonds ter bevor dering van de wetenschappelijke arbeid en vorming. DAT in de Rotterdamse Diergaarde flamingo-vijver is gereed gekomen. DAT in een ziekenhuis te Nijmegen 74 jaar oud is overleden mgr F. M. Joosten, die een halve eeuw de missie diende in DAT De Maasbode de vraag stelde of we ons nog wel langer de luxe van hand having der huidige arbeidstijden kunnen permitteren. DAT ir v. d. Laan te Den Haag vc B. en W. van Bergen op Zoom de z< haven-plannen aldaar zal bestuderen. DAT de Staat in de afgelopen week voor ƒ200 millioen aan schatkistpapier heeft afgelost. DAT de bankbiljettencirculatie vorige week opliep met 60 millioen tot 2940,4 millioem. DAT het Leeuwarder B. G. de land arbeider en ex-landwachter J. van der Heide uit Drachtstercompagnie tot 18 j. R.W.I, (m. a.) veroordeelde (eis levens lang) en de landwachter J. Keuning, ar beider te Akkrum, die zelfs op vrouwen schoot, tot 12 jaar (eis 15 jaar). DAT de kapt. T. C. van Dierendonck (infanterie), ritmeester J. P. Ilcken (ca valerie) en 2e luit. J. P. Philippa (infan terie) zijn weggezuiverd. DAT de N.V. Ned. Standaard-Bank te A'dam de Hugo Kaufmann en Co's Bank N.V te Amsterdam overneemt. DAT het advies van de Ned. Jagers- v r., de Stichting voor de Landbouw inzake de wijziging van de Jachtwet 1923 heeft geleid tot oprichting van een Friese ver. van kleine- en beroepsjagers, welke thans bij de Regering haar bezwaren tegen het advies heeft kenbaar gemaakt. DAT vertegenwoordigers uit 6 Weste lijke landen, w.o. Duitsers, in Bonn be sloten tot samenwerking op het terrein der R.-K. publiciteit. DAT de Amerik. consulaten morgen gesloten zijn. DAT de Belg. min. van landsverdedi ging, Z. Exc. R. de Fraiteur, 11 Mei de vliegbasis Twente zal bezoeken. DAT de A'damse P.R.A. inlichtingen vraagt omtrent zekere Vreeswijk er Wilde (waarschijnlijk schuilnamen), twee illegale werkers, die in 1944 door de Duitsers zijn gearresteerd. DAT de „Celebes" stomende is m« eerste van een serie palmolieverschepin gen en de eerste Deli-tabak. DAT de Stichting voor de Landbouw de Akkerbouwcommissie adviseerde, de maximum-tarieven voor loondorsen, -maaien e. d. op te heffen. DAT gisteren per trein een groot aan tal asthma- en t.b.c.-patiënten. om. Indi sche gerepatrieerden, naar Zwitserland DAT gister de boerderij van A. Dries- n te Beek (N.-Br.) geheel afbrandde, doch de inventaris behouden bleef. DAT de inschrijving voor de Utrechtse Najaarsbeurs 10 Mei sluit en vooi agrarische afd. 15 Mèi. DAT de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft over 1947 van de winst f 1.830.836 aan de prioriteitsaandeelhou ders 6 pet en aan de gewone aandeel houders 7 pet- dividend uitkeert. DAT ir J. H. Mulder en J. den Tex het Utrechts Jaarbeursbestuur, 8 Mei de Foire de Paris zal bezoeken. DAT in de A. Philips Sterrewacht te Eindhoven een gedenkplaat is onthuld voor de vroegere medewerker, de illegaal strijder ir J. Heyboer. DAT Eindhoven besloot tot de bouw van 482 woningen. DAT minister Gielen vanmiddag zangdemonstratie in het Feyenoord-Sta- dion te R'dam bijwoonde en morgen b(j de bondsdagen van de Geref. Jongelings- bon" in Den Haag en het N.J.V. in A'dam alsmede bij het défilé van de Ned. Gidsenbeweging te Haarlem hoopt te zijn. DAT „Victoria" te Dordt 8 pet-uitkeert en om. dr H. M. Hirschfeld tot commis saris werd benoemd. DAT de regeling voor de aankoop ponden voor tourisme met Engeland thans ook voor Ierland geldt. DAT met 5 sleepboten gisteren het Zweedse s.s. „Canada", hetwelk bij Wals oorden aan de grond gelopen was is vlot getrokken en zyn reis naar Antwerpen heeft voortgezet. DAT A. J. ten Hope's Handel Mij te R'dam van de winst ad 54.085 over het vorige jaar 6 dividend uitkeert. DAT dezer dagen 6000 ton haver en 3000 ton gerst uit Canada naar Nederland zijn verscheept, maar het bericht over de havermout onjuist is. in te richten als zetel van de nieuw# regering, die 16 Mei formeel geprocla meerd zal worden, hoewel het er van af hangt, of deze internationaal zal worden erkend. Gisteren reed tussen Haifa en Hadera, de streek der sinaasappelboom- gaarden, de eerste Joodse trein, versierd met de Zionistische kleuren. Engeland ziet in de hele situatie nog steeds geen heil, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat de Britse verzekeringsmaat schappijen op 14 Mei alle „All-risk"- polissen voor reizen naar en van Pale stina laten aflopen. „Muzelmaanse broeders". Volgens de Haganah vinden er aan zienlijke troepenconcentraties plaats ia Zuid-Palestina. Het betreft hier het Egyptische leger, voor het merendeel bestaande uit leden der Liga van de „Muzelmaanse Broeders". De Voogdijschapsraad te Lake Success heeft thans het rapport voorgelegd aan de algemene vergadering der Ver. Na ties, met het doel een decisie uit te lok ken. Het rapport stelt o.m. voor, een neutraal persoon te benoemen, ala bijzondere gemeentelijke commissaris voor Jeruzalem, ter handhaving van orde 'ffl gezag. Rauter tol de doodstraf veroordeeld Het Haagse Bijz. Gerechtshof heeft gistermiddag de voorm. Höhere S.S. en Polizei Führer Hans Albin Rauter over eenkomstig de eis tot de doodstraf ver oordeeld. Met eenparigheid van stemmen achtte het Hof het ten laste gelegde be wezen met uitzondering van de kwestie der 2e distributiestamkaart Het Hof verwierp voorts het beroep, dat hij bevelen van Seyss Inquart of uit Duitsland ontving. Door vrijwillig des tijds tot de S.S. toe te treden, wist Rau ter, dat hij vroeg of laait voor conflicten kon worden geplaatst. Naar de „Nieuwe Leidsche Crt." ver neemt heft Rautr vrzocht van zijn vrouw en 4 kinderen, die thans in Celle bij Han nover wonen, afscheid te mogen nemen, door ze naar Scheveningen over te laten komen. Naar het schijnt heeft dit ver zoek bij de Britse bezettingsautoriteiten in Duitsland nogal bezwaren ontmoet. Rauter zou thans pogingen willen aan wenden om door middel van de Zweedss regering, die in zijn proces als „bescher mende mogendheid" fungeerde, zijn ver zoek ingewilligd te krijgen. Hoewel Rauter direct verklaard heeft, dat in geval zijn doodvonnis werd uitge sproken van cassatieberoep zou afzien, vernamen we nog van de zijde van de verdediging, dat het mogelijk is. dat Rau ter om de kwestie van de bevoegdheid van de Nederlandse rechter, welke hij heeft betwist, alsnog door de Raad van Cassatie een principiële uitspraak in hoogste instantie zal uitlokken, door in cassatie te gaan. Churchill landt morgen op Valkenburg Winston Churchill zal morgenmiddag omstreeks vier uur met een speciale Dakota uit Londen op het vliegveld Valkenburg landen, waar een ere wacht van mariniers zal zijn opge steld. Na aankomst reist de heer OhurohiM door naar de Engelse am bassade te 's-Gravenhage. Oost-Indonesië met Nederland verbonden verklarend, dat zowel de band i derland als die met de overige staten van Indonesië een levensvoorwaarde is. De verbetering in de verhouding met de re publiek juichte hij toe. Hij zeide. dat thans 4 daerah's het werk begonnen zijn, byna gereed, maar vijf op de lange De Zutphense loonslagers. van het gem. abattoir, hebben het kampioenschap n Nederland behaald van de jaarlijk- wedstrijd van de A'damse Huidenclub het afleveren van gave huiden. WEERBERICHT Wat minder wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking, maar vrij wél overal droog weer. Zwakke tot matig# wind uit Westelijke richtingen. Iets kou dere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN. Donderdag 6 Mei. Zon op 5.02 u.. onder 20.12 u. Maan op 421 u. en onder 17.12 u.; Vrijdag 7 Mei Zon op 5 01 u.. onder 12.14 Maan op 4.32 u.; onder 18.27 u Zy terdag 8 Mei Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1