JHrtttue Criitsrljr GTourant Gedurende 18 u. vuren gestaakt op verzoek der Britten Wist U VRIJDAG 30 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten). ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7498 „StdfthxisKHj k dhfWfWt! tnya bert in teoijenspact" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERTNK. HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DTE MER. DIRECTIE: F. DIEMER. Maar de Arabieren zullen onherroepelijk hun opmars weer voortzetten „Tm Palestina nichts Neues". Ook gisteren hebben de Britten hun tegenaanval op dé havenstad Jaffa, waarvan een groot gedeelte in Joodse handen was, voortgezet en nam o.a. een bataljon Ierse fuseliers aan de strijd deel. Voorts werden door de Britten 1000 gewapende Arabieren per vrachtauto in de stad gebracht, waaruit te concluderen valt, dat Arabische versterkingen ongehinderd Jaffa konden binnen komen. Het Britse leger heeft ook gedreigd met represaille maatregelen tegen Tel i Aviv, indien de Joden hun -militaire operaties tegen Jaffa niet stopzetten. Trans-Jordaanse minister van Defensie verklaarde zelfs, dat de interventie zal plaatsvinden vóór het formele einde De situatie werd voor beide partijen dusdanig, dat een staken van het vi raadzaam geacht werd. Alvorens tot tijdelijke wapenstilstand te komen, v den de „Spitfires" van de R.A.F. nog i een demonstratievlucht boven Jaffa uit. Vandaag zouden tussen de partijen ronde tafel-besprekingen plaats vinden. De vraag is echter, wat er van de vre desonderhandelingen tussen Joden en Arabieren terecht zal komen, want al is in Jaffa en Tel Aviv het vuren voor 18 uur gestaakt, waarbij Joden en Arabieren hun strategische posities behouden, zijn andere aanwijzingen, dat de strijd onherroepelijk zal worden voortgezet. Dit blijkt o.a. uit het Reuter-bericht, dat de Joodse vertegenwoordiger Mosje Sjertok, te Lake Success een plan om een inter nationale politie-macht naar Jeruzalem te zenden, wel goedkeurt, maar Djamal Hoesseini zich tegen het zenden van elke willekeurig gewapende macht zal verzetten. De Arabieren zien in een dergelijke politie-macht het begin van de uitvoering der verdeling van Palestina. Een ander alarmerend bericht luidt, dat zowel het Libanese als hei Syrische parlement hebben goedgekeurd, dat de legers van deze twee landen ter steun verlening aan koning Abdoellah in Pa lestina zullen oprukken Inzake de inter ventie van vijf Arabische staten wordt nog gemeld, dat de Iraakse generaal Ismail Safwat Pasha benoemd zal wqrden als chef-staf van het opperbevel, hetgeen dus de militaire acties zal coördineren. Het beroep der Ver. Naties op koning Abdoellah zich van militaire acties te onthouden zal wel op niets uitlopen. De Voorlopig nog geen oorlog, aldus Clay Maar ook oppassen voor het Nazi-gevaar. Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland, verklaarde te Frankfort, dat er geen reden tot be zorgdheid is over de-huidige moeilijkhe den tussen het Duitse Oosten en Westen. „Ik ben niet bang. dat er morgen of over morgen oorlog zal uitbreken", aldus Clay. Hij waarschuwde echter voor de groeien de nieuwe totalitaire beweging van rechts, die tot waakzaamheid noopt, al herleefde Nazi-gevaar nog niet u._.c Inzake de bizonale onderhandelingen klaarde Clay van gevoelen te zijn. dat een Duitse regering noodzakelijk is voor zo veel mogelijk Duitsers Tevoren hield hij een conferentie met de Amerikaanse opperbevelhebber van Oostenrijk, Geoffrey Key es. Romeo en Julia, de olifanten van de dierentuin te Rome, in 1936 uit Nederland Italië getransporteerd, verwachten binnenkort „ouders" te worden. Dit zal de tweede keer zijn, na Pachyderme in München, dat in een dierentuin een olifantenbaby ter wereld wordt gebracht. Pleegde Duitser moord in Naaldwijk? De, in verband met de moord op de Naaldwijkse tuinder Arie 't Hoen gear resteerde vermoedelijke daders, zijn een berucht Duits misdadiger en een lid de Haagse onderwereld- De eerste werd in het douanekantoor te Kerkrade aangehouden, juist toen hij de grens wilde overgaan. De Hagenaar is in de Residentie van zijn bed gelicht. Er be vindt zich momenteel nog een derde verdachte in arrest, doch de politie meent, dat hij niets met deze moord zaak te maken heeft. Hij bevond zich in het slechte gezelschap van de Duit ser en is daarom mede gearresteerd. Een tip uit de Haagse onderwereld bracht de politie op het spoor van de Duitser, die, via Kerkrade, naar zijn es in Duitsland wilde uitwijken. Vandaag worden de verdachten met de vrouw en de dienstbode van het slacht offer geconfronteerd. Vervolging van Nederlandse ministers verzocht Wegens schending van de Grondwet. (Vein onze Parlementsredacteur.) Bij de Tweede Kamer is een verzoek binnen gekomen om aan de proc.-gen. bij de Hoge Raad opdracht te geven een vervolging in te stellen tegen alle, sedert November 1945, opgetreden ministers, wegens schending van arti kel 79 van de Grondwet, alsmede over treding van artikel 355 lid III van het Wetboek van Strafrecht. Het verzoek is ondertekend door de heren Ger- brandy. Weiter. Winkelman. Gerretson. Meyer Ranneft, Feuilletau de Bruyn, Koops. Ravesteyn en Hartingsveld. (Hierbij zij aangetekend, dat het derde lid van art. 79 der Grondwet luidt: „De Ministers zorgen voor de uitvoering der Grondwet en der andere wetten, voor zover die van de kroon afhangt." Art. 355 sub 3 van het Wetboek van Strafrecht bedreigt met gevangenis straf van ten hoogste 3 jaren de hoof den van ministeriële departementen, die beschikkingen nemen of bevelen geven of bestaande beschikkingen of bevelen handhaven, wetende dat daar door de Grondwet of andere wetten of algemene maatregelen van inwen dig bestuur van de staat of van zijn koloniën of bezittingen in andere werelddelen worden geschonden.) De procureur-generaal bij de Hoge Raad is alleen gebonden bepaalde personen te vervolgen, indien dit hem wordt opgedragen door de wet of een K. B. Red.). het Britse mandaat op 15 Mei Onder de gedupeerden, die zich Palestijnse wespennest riiet meer thuis- voelen, bevindt zich ook een gezelschap van 22 leden van het Joodse Nationale Theater, Habimah geheten. Dit gezelschap moest Palestina vaarwel zeggen, door per boot naar Athene te gaan, omdat het vliegveld Lydda niet meer function- neerde. Thans gaat een vliegtuig van de „Sabena" uit Brussel naar Athene, om het Joodse Nationale ,Theater naar New York te brengen, voor een tournée door Ameril^. Onteigening van de Telegraaf voor de pers zuivering In Amsterdam heeft de Perszuiverings commissie gisteren de eis tot naamsver andering van „De Telegraaf" en „D« Courant, het Nieuws van de Dag" behan deld en de vordering tot onteigening var het bedrijf. De verdedigers, mr Giltay Veth, mi baron van Haersolthe en mr Salm, na mens drie der vier erfgenamen, bestre den de eisen. Zij noemden ze voorbarig, daar het Tribunaal de vroegere Tele- graafdirecteuren nog niet veroordeelde en ongegrond, omdat de zuiverheid var de Telegraaf gewaarborgd is, nu de redac tie gezuiverd is. Het kenmerkende ver schil tussen de Telegraaf en andere Ne derlandse bladen is, dat het eerste blad over een grote apparatuur beschikt. Belang bij het niet her-verschijnen van De Telegraaf hebben alleen de bladen, die in het bedrijf te Amsterdam gedrukt -worden. Uitspraak over 14 dagen. t Wordt dunnetjes op de bollenvelden Op de Zuidhollandse bloembollenvel- den zijn de hyacinten geheel uitge bloeid, evenals *e korte tulpensoorten. De beurt, is thans aan de late tulpen, de Darwins. Verwacht mag worden, dat deze dit week-einde pp hun mooist zullen zijn. Volgende week is het afgelopen. Op 24 April j.l. vond te Bandoeng de plechtige beëdiging plaats van R. A. A. Wiranata Koesoema als staatshoofd van de onlangs gevormde Negara Pasoen- dan (West-Java). V.Ijlt. dr H. J. van Mook, Wiranata Koesoema (mens inva liditeit hem dwingt tot zitten, terwyl een Mohammedaans voorganger de Koran boven zyn hoofd houdt), en R. T. Djoearsa Koesoema, voorz. v. h. Parlement- DE TWEEDE KAMER WAAGT DAN TOCH DE SPRONG IN HET DUISTER Alleen A.R., S.G.P. en Communisten tegen Grondwetswijziging (Van Parlementsredacteur) Zo heeft dan gistermiddag de Tweede Kamer door met 64 tegen 21 stemmen ii eerste lezing de wijziging van de Grondwet i.v.m. de komende nieuwe rechtsorde te nemen haar goedkeuring gehecht aan de door de Regering voorgenomen bouw van de Nederlands-Indonesische Unie als Toren van Babel. De Anti-Revolu- tionnairen en de Staatkundig Gereformeerden stemden tegen, omdat zij geen deel willen hebben aan deze revolutiebouw, de communisten, omdat zy in het geheel geen gebouw willen hebben. 800 Gr. krentenbrood per gezin van vier personen Nog voor Pinksteren? blaar de bakkers hebben nog geen krent in huis! Het is nog zeer die vraag, of wij met Pinksteren krentenbrood zullen bakkers hebben nog geen krent in huis. Deze kleine, zozeer begeerde Zuidvruch ten, worden door een vervoersverbod Rotterdam vastgehouden, vermoedelijk verband met de prijs. Inmiddels overtreft de vraag na krentenbrood reeds nu het aanbod. Velen menen tegen Pinksteren enkele broden te kunnen bestellen. Dat is echter geenszins het geval. De hoeveelheden, die per bak ker zullen worden toegewezen, nopen tot drastische distribuëringsmaatregelen. Per gezin van vier personen zal men slechts een krentenbrood van 800 gram kunnen kopen, bij grotere of kleinere gezinnen naar verhouding meer of minder. Slechts bij deze maatstaf kunnen de bakkers instaan voor een behoorlijk kren tenbrood en voor een eerlijke verdeling. Het krentenbrood wordt, voor zover gelijk, op de Zaterdag voor. Pinksteren afgeleverd. Een verzoek van de bakkers aan het C.D.K., om een eVtra-bon be schikbaar te stellen, werd afgewezen. Twee kolenbonnen spoedig te wachten Naar de Nieuwe Leidsche Crl uit handelskringen verneemt, worden in de eerste week van Mei twee kolenbon- aangewezen. Het zou in de bedoeling liggen, dezelfde procedure als vorig jaar te volgen, gezinnen eerst, kamerbewo- later. By zijn beantwoording waarvan wij i een deel onzer edities reeds iets heb ben gemeld ging dr Beel blijkbaar uit de gedachte: de neuzen zijn geteld, het ontwerp komt er wel door en zeker, als wij de heer Tilanus nog zijn zin geven ten aanzien van de omschrijving het opdragen van de Kroon dei Unie aan Koningin Wilhelmina en haar wettige opvolgers. Het desbetreffende amendement nam hij over. Overigens s ministers betoog weinig om het o weinig zelfs, dat de heer Schou- (A.-R.) moest constateren, dat er eigenlijk geen sprake was van gedach- tenwisseling met de Regering. Dr Beel's tegenover de Anti-Revolutiou- nairen was, dat consequente doortrek king van de voogdijgedachte in feite be tekent ontbinding van het Koninkrijk op korte termijn. Dit wil de Regering niet de grondwetsherziening biedt geen mogelijkheid tot uiteengaan. Zij wil op heffing van de huidige beperkende be palingen en voor het verdere beleid feen betere grondslag geven dan het tot nu toe gehanteerde noodrecht. De Unie zal zijn federatief, democratisch en opleve rende een rechtsstaat. Dat deze concep- geenszins waarborgt, dat het Ko ninkrijk niet zal uiteenvallen zag de bewindsman blijkbaar bewust voorbij. Het karakter van de Unie wordt immers geheel in het midden gelaten, gelijk de heer Bruins Slot (A.-R.) constateerde, waardoor in feite een sprong in het duis ter wordt gedaan. Uitdrukkelijk verzette de heer Meyerink (A.-R.) zich tegen de opvatting als zouden de A.-R. een kolo niale politiek voorstaan: werkelijk kolo niaal denkt men, wanneer de belangen het moederland op de voorgrond staan; hier staan echter de belangen van u Indië op het spel. De heer Schouten* ®uV-parade' (A.-R.) betoogde, dat als het vasthou- overgangstijd aan de Ne derlandse verantwoordelijkheid een ko loniale gedachte is. het vasthouden aan bepaalde conceptie van de Unie koloniaal is. Het wetsontwerp waarborgt in geen enkel opzicht wijzi ging van het Regeringsbeleid. Daarom kunnen de heren TilanPs (C.-H.) en Vonk (VVD) nimmer een beroep doen op de feiten om met het ontwerp accoord te gaan. Aanneming van de Grondwetswijziging betekent goedkeuring van het Regerings beleid en een samengaan met de repu bliek, dus legalisatie van de revolutie afstand doen van beginselen en plichten. Dat de Regering ta.v. de Unie vlucht vaagheden is geen wonder: zij moet haar boezem immers bergen zowel de Unie-opvattingen van de heren van dei Goes van Naters en Joekes (Arb.), als die in de heren Romme en de Kort (KVP>- Inderdaad: Hier legde de heer Schou ten de vinger op een zwakke plek in de Regeringscoalitie. De P.v.d.A. wil immers in feite een volkenrechtelijke verhouding tussen Nederland en Indië. De heer Romme daarentegen staat op een staat- rechtelyke band. Byna was eergisteren een breuk tussen de beide Regeringspar tijen te constateren, maar gisteren werd de breuk weer wat gelijmd, doordat de heer van der Goes van Naters wat terug krabbelde. Zal de lijm op de duur hou- Van de verdere behandeling melden wij slechts, dat een tweetal communisti sche amendementen alleen communisti sche stemmen behaalden, evenals eeh communistische motie, waarbij de Rege ring werd uitgenodigd het wetsontwerp in te trekken en met een zgn. „negatief" ontwerp te komen en dat een amende ment-Vonk (WD) om een beperking van de grondwetsartikelen, waarvan bij ge wone wet 2/3 meerderheid van stemmen mag worden afgeweken te verkrijgen, ge steund door de heer Bruins Slot (A.R.) na bestrijding door de minister, werd in getrokken. Naar de Nieuwe Leidsche ïrneemt wordt de bomnenlijst volgende week één dag eerder bekend gemaakt in verband met Hemelvaartsdag. Tweede Kamer accepteert Staatssecretarissen (Van onze Parlementsredacteur) Gisteravond behandelde de Tweede Ka- ner nog de afzonderlijke „kleine" grond wetswijziging, die de invoering van de functie van staatssecretaris (ondermi nister) mogelijk zal maken. De heren Ti lanus (CH) en Hoogcarspel (camm) had den bezwaren tegen deze figuur, die vlees noch vis" genoemd werd. De heer De Wilde (AR), die als oud-minister de practijk van een overbelast ministerie kende, was van andere gedachteen, even als de heren Romme (KVP), Vonk (VVD) an der Goes van Naters (Arb.). Het ontwerp werd zonder stemming aange- in, met aantekening, dat C.H. en Communisten tegen waren. Republiek vroeg interventie van Veiligheidsraad Maar de zaak ging weer op de lange baan. De republiek heeft te Lake Success verzocht om onmiddellijke bijeenroeping van de Veiligheidsraad ter behandeling haar beschuldiging, dat de Neder landers het accoord der „Renville" zou den hebben geschonden door politieke vergaderingen en een courant te verbie den in Oost-Java. Op voorstel van China werd echter besloten, dat de Raad eerst het rapport der Commissie van Drie zou afwachten. Het optreden van de republiek was een schending van de overeenkomst om iedere formele stap via de Commissie van Drie te doen geschieden. Om dit optreden goed te praten beweerde de republ. vertegenwoordiger Tjoa, dat de Commissie alle protesten verwaarloosde. Hy beschuldigde Nederland voorts nog van blokkade, rekken der onderhande lingen, oprichting van marionettenstaten en arrestatie var. Indonesiërs. Dit alles is natuurlijk slechts camou flage voor de poging der republiek om een bloedbad in Soerabaja aan te rich ten. Red. Juliana-optocht in Buitenzorg onmogelijk gemaakt De Indonesische autoriteiten te Buiten zorg, hebben een optocht ter ere van Prinses Juliana, die georganiseerd zou worden door de vereniging Kesenian Pa- soendan, onmogelijk gemaakt. Op 31 Ja nuari had de vereniging met groot suc ces een optocht georganiseerd voor Prin ses Beatrix, waaraan 5000 personen deel- Vierlng van Juliana-d&g te Kalloerang. Op de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal de Nederlandse delegatie te Kalioerang receptie houden voor de daar aanwezige Nederlanders, de leden der Commissie van Drie en andere belang stellenden. Enkele impressies van het Mekka der nieuwe automobielen Vanmiddag werd de R.A.I. onder grote belang stelling opengesteld (Vu i onzer verslaggevers) Vanmiddag werd de 27ste internationale automobieltentoonstelling in het Amster damse RAl-gebouw door minister Vos onder grote belangstelling geopend. Deze expositie, de eerste na de oorlog, ia een ahow in de ware zin des woords: de fabri kanten tonen er nl. wat ze kunnen. Maar de argeloze bezoeker moet niet denken, dat al dit moois te koop is. Het devies is meestal „Kijken, maar afblijven". En dit geldt met name voor de duurdere wagens; de Regering verleent slechts vergunning de invoer van goedkope auto's. Veel nieuws zijn wij echter op de ten toonstelling niet tegengekomen. Slechts enkele fabrieken komen met een geheel ;euw model op de markt. Austin komt met de Sheerline. een wa gen met Rolls Royce-allures, van Engelse degelijkheid en Amerikaanse luxe. Maar de sensatie van deze expositie as voor ons wel de nieuwe kleine Re nault. die terecht de naam mag dragen de Franse volkswagen. De Fransen hebben een wagen op de markt gebracht, die zuinigheid aan uitstekende rykwali- teiten paart. In opa's auto door Amsterdam „Zeg, dat ding kan ook nog rije". .Je krijgt er de bibberasie van". Deze en meer uitdrukkingen bezigde gistermiddag de A'damse schooljeugd, toen met de originele „De Dion Bouton 1898" werd gestart bij het R.A.I.-gebouw voor een tochtje door de etraten, Ben ritje met deze „slee" is waarlijk een sensatie. Niet dat het zo hard gaat een maximum snelheid van 25 km maar wel omdat men rijdt. En eerlijk gezegd kunnen wij ons voorstellen, dat onze grootvaders in de negentiger jaren met deze vehikels opzien baarden.Toen er voor een ver keerslicht gestopt moest worden duurde het bijna vijf minuten voor de motor weer op gang geslingerd was. Maar dat zijn kinderziekten nog. Krant bevoordeeld door de regering Minister Gielen kan het niet ontkennen. (Van onze Parlementsredacteur.) De Eerste Kamer nam gisteren zonde: hoofdelijke stemming de begroting van Onderwijs aan. Uit de beantwoording van min. Gielen der diverse sprekers, stippen wy aan, d^t de toekenning van deviezen voor de pu blicatierechten van Churchill's memoires aan een dagblad (de Volkskrant Red.) niet op geheel juiste wijze heeft plaats gehad. De memoires konden slechts door één dagblad worden gekocht en aangezien de prijs oorspronkelijk te hoog was om uit de beschikbare deviezen te betalen, kwa men er geen liefhebbers. Eén dagblad heeft echter getracht, voordelige voor waarden te bedingen en is daarin ge slaagd, waardoor de moeilijkheden afna men. „Op dit punt was het departemen tale overleg niet feilloos, de zaak had anders kunnen lopen", zo zei de bewinds man, maar verzekerde hij nadrukke- sr is geen sprake van partijdig- bevoordeling van een of ander lijk heid ter blad." zouden wij willen opmerken, e mogelijkheden 'zijn dan toch andere bladen volkomen verborgen gehouden en daarin ligt wél een bevoor deling. DAT de NIBEG, Koningslaan 19, Am sterdam, Tel. 98451, een practische „Gids voor Indische Gerepatriëerden" heeft uit gegeven. DAT de 67-j. H. uit Bergen op Zoom is aangehouden wegens zwarte handel spek, gerst, kolen, boterbonnen en Bel gische francs. DAT dezer dagen de recruten van hel 3 R.I. in Bergen op Zoom hun „passing le" hebben beleefd in tegen woordigheid van hun ouders. DAT houthandelaren, die zich schuldig maken aan overtreding van de Houtbe schikking 1941, no 1, streng zullen worden gestraft. DAT de Ned. gezant te Stockholm, jhr mr P D. E. Teixeira de Mattos, van ver lof op zijn post is teruggekeerd en de tijd. zaakgelastigde te Wenen, F. R. W. H. M. J. graaf de Marchant d'Ansem- bourg, met verlof van zyn post is trokken. DAT is benoemd tot directeur der nieuw opgerichte Ver. van Tricot- en Kousenfabrikanten te Utrecht dr C. N. F. Swarttouw. DAT de Fedératie van Ned. Bedrijven ter bestrijding van de econ. dictatuur wordt opgeheven en geïncorporeerd i) de Stichting Burgerrecht. DAT desgevraagd eervol ontslag is ver leend aan mr A L. de Block te Den Haa; als lid van de Persraad. DAT mej. C. Lebret, P. Breughelstr. 2, Utrecht opgave verzoekt van personen boven de 6 jaar, die op 16 Juni geboren zijn, teneinde gezamenlijk die dag de Zweede Koning te huldigen op zijn 90ste verjaardag. DAT morgen te Oldebroek het 100-ja- rig bestaan van het le reg. Veldartillerie wordt gevierd. DAT te Aerdenhout 74-j. oud is c leden de heer J. Rypperda Wierdsma, oud-dir. der Holland-Amerika-Lijn. DAT onder grote belangstelling van de Militaire Auditie te Velde-West, maj. mr dr J. M J. Baak, die gedemobiliseerd wordt, afscheid nam en mr W. J. Smits hem opvolgt. DAT min. Fiévez gisteren naar Brussel is vertrokken voor besprekingen met zijn Belgisch ambgenoot en vanochtend weer naar Engeland vloog. DAT ook in de Alkmaarse gemeente raad de P. v. d. A-., K.V.P.-, en V.V.D.- fracties besloten met de CP.N. te breken.' DAT de rede. die min. Beel op 4 Mei in de Ridderzaal te Den Haag zal uit spreken, des avonds van 6.05 tot 6.45 per radio wordt uitgezonden. DAT de „Ned. Ver. t.b.v. zeelieden van elke nationaliteit" op 7 Mei haar gouden jubileum viert tegelijk met het hospitaal- kerkschip „De Hoop". DAT de Ned. Ver. van Huisvrouwen min. Marshall telegrafisch heeft gedankt. DAT tot nieuw bestuurslid van deze vereniging is gekozen mevr. H. G. v. Anrooy-de Kampenaer te Den Haag. DAT voor het Arnhemse B.G. 10 J. is geëist tegen de voorm. ortskommandant van Nunspeet, L. G. Beek. DAT de comm. wethouder L. W. Schmidt heeft bedankt als lid van de R'damse gemeenteraad, daar hij de CPN vaarwel zegde. DAT op 8 Mei met de „Sibajak" en op 10 Mei met de „Tawali" zeepost naar In dië kan worden gezonden. DAT de derde voor de KLM bestemde DC-6, de „Prinses Juliana", uit Amerika op Schiphol landde. DAT 79-j. oud te Groningen is over leden jhr mr J. H. Feith, oud-dir. der In casso-bank aldaar, DATT de tijdelijk zaakgelastigde van Portugal, M. Reymwo, op „Oud-Wasse naar" een afscheidsreceptie hield. DAT de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A. tegen persoonlijke deelneming van enige harer leden aan het Europa congres in Den Haag geen bezwaar maakt. DAT voor de R. v. C. tegen de door het Arnhetose B.G. tot de doodstraf veroor deelde J. H. v. d. Berg thans 20 j. is geëist wegens het uitleveren van illega len DAT voor automobilisten Hemelvaarts dag en Tweede Pinksterdag niet als Zon dagen worden beschouwd, doch de KNAC verzoekt rekening te houden met de Z-actie. DAT de Stoomv. Mij. „Nederland" over 1947 0 pet. uitkeert. Trouwens, de kleine wagens nemer grote plaats in op deze show. De peuter onder hen is wel de Franse Juilen. Een eencylinder-wagentje, dat ons deed den ken aan een kruising tussen een auto er motor, met zijn mmimum-benzineverbruik van 1 op 33. Met gepaste trots kunnen wy zeggen, dat Nederland op deze expositie een goed figuur slaat, vooral wat de carrosseric- bouw betreft. DAF, de bekende Eind- hovense fabriek van Doorne, komt met vele nieuwigheden- Voorts zijn er nog de Franse Delahaye- wagens, waarvan het gehele koetswerk in Nederland wordt vervaardigd. Hoe goed dit Nederlandse product' is. bewijst wel het feit, dat reeds 200 vain deze auto's naar Amerika, het rijk van de auto. wer den geëxporteerd. Natuurlijk ontbreekt Philips niet. Daar is weer de Philips- Mobilofoon, welke wij ook reeds op de Jaarbeurs gedemonstreerd zagen. Dank zy deze ultra-korte golf installatie is mogelijk, in radio-contact te treden met béwegende voorwerpen, zoals auto's, motorboten e.d. Zoveel is er op deze tentoonstelling zien en te genieten, niet alleen voor bechnici. maar ook voor de doodgewone autoliefhebber, dat in de komende tien dagen ongetwijfeld velen de gelegenheid te baat zullen nemen om van de vooruit gang in de internationale automobiel- bouw kennis te nemen. Morgen rode vlag naast onze driekleur op raadhuis De gemeenteraad van Ammerstol heeft op voorstel van B. en W. met algemene stemmen besloten de 1-Meidag als offi ciële feestdag vast te stellen. Dit betekent, zo meldt „Het Vrije Volk", dat op de gemeentelijke gebouwen naast de nationale driekleur ook de rode vlag zal worden uitgestoken. Gen. Charles Foulkes, de bevelheb ber van het le Can. Leger, die op 5 Mei 1945 in hotel „Dc Wereld" tc Wageningen de onvoorwaardelijke capitulatie der Duitsers van gen. Blaskowitz aanvaardde, komt 2 Mei naar ons land. Aanhangers van Wel ter confe reren te Utrecht Naar de Tijd meldt, komen morgen in Utrecht leden van de K.V.P. uit alle kies kringen des lands bijeen, om zich te be raden over de vraag, of het noodzakelijk is bij de a.s. verkiezingen met een eigen lijst de lijst Weiter uit te komen. De definitieve beslissing zal echter naar alle waarschijnlijkheid eerst vernomen worden op een 8 Mei in Den Haag te houden vergadering. hoofdstad Oslo bezoeken. B.S.-er verkocht in beslag genomen auto. De 40-j. res.-kapt. W. J. F. de R. G„ die 'als commandant van de B.S. te Deventer een in beslag genomen auto voor f 1500 verkocht werd door de krijgs raad te Assen veroordeeld tot 6 mnd. voorw. met 1 j. proeftijd en f 1500 boete of 1 j. hechtenis, met bevel tot teruggave van de auto. Positief Het R.-K. Eerste Kamerlid Kerstens heeft mede namens zijn fractie verklaard dat samenwerking met de Prot. Chr. par tijen in een kabinet op bredere basis on mogelijk is. zolang die vasthouden aan de verfoeilijke „koloniale" politiek. Dat de heer Kerstens die politiek vóór 1940 de Volksraad met vuur verdedigde, verzwijgt hij nu. Een mens kan tot betera gedachten komen, ook in de politiek. Maar wanneer hij nu als argument naar brengt, dat de Prot. Chr. partijen nog geen enkele positieve bijdrage heb ben geleverd tot de oplossing van de Indische kwestie, dan dient het geheu gen van de heer Kerstens en zijn party toch even te worden opgefrist. Het is juist de oppositie, die van meet af aan een positieve lyn heeft aangegeven. Handhaving van de wet en herstel van orde en rust alvorens tot verdere op bouw en reorganisatie van het Indisch» staatsbestel over te gaan, is voor de op positie steeds het richtsnoer geweest. Met revolutionnairen marchandeert men niet. Dat de regeringspartijen dit posi tieve standpunt hebben verworpen, i oorzaak geworden van het fiasco in In dië. Om nog iets te redden heeft men toen een ogenblik overgeschakeld op het standpunt van de oppositie en de repu bliek als enige partner losgelaten en ook de andere delen van Indië in het over leg betrokken. Om daarna echter in het oude spoor weer voort te gaan. Indien de heer Kerstens de regeringspolitiek positief noemt, dan is tot nu toe van dat positieve toch maar weinig gebleken, het is niet veel anders dan de politiek van het riet, dat door de wind heen en weder bewogen wordt. Het enige positieve was, dat men steeds toegaf aan de revolution- naire dreiging. Wellicht acht de heer Kerstens de huidige grondwetsherziening ook een positieve bijdrage tot de oplos sing. Maar wanneer men let op het ver schil van mening, dat ten agnzien van de Unie bestaat onder de positieve poli tici dan zet men hier toch een groot vraagteken. Niemand weet wat de Unie feitelijk is. Wat onder souvereiniteit moet worden verstaan is niemand duidelijk. Het lijkt er veel op, dat de heer Kers tens de begrippen positief en negatief stuivertje heeft laten wisselen. Positief is volgens hem het loslaten van Indië, het doorsnijden van de band tussen Ne derland en Indië nog voordat een oplos sing verkregen is. Positieve politiek i» het overgeven van Indië aan de anarchie. Onder het motto van positief te zijn scheept men ons op met een Unie, waar van niemand iets weet, dan alleen dal daardoor het Koninkrijk wordt ontbon den. Het positivisme van de heer Kers tens en zijn Roomse en rode vrienden is niet anders dan afbraak. Briketten gaan eerstdaags van de bon Volgende week zegt de handel Naar de Nieuwe Leidsche Crl. verneemt, houdt men in handelskringen rekening met het feit, dat bruinkool-bri ketten in de loop van de volgende week bomvrij besehikbaar zullen zijn. Het kolenvraagstuk maakt op het ogen blik een punt van uitgebreide Besprekin gen uit. Voor het bonvrij beschikbaar stellen van briketten zijn nog niet alle obsta kels opgeruimd, doch men was te be- voegder plaatse optimistisch gestemd. Door onvoorzichtig officier doodgeschoten Door een schot uit de Flobertbuks van de 22-j. res. 2e luit. B. uit Eist (Geld.) werd, als gemeld, op 20 Maart jX de voorbijganger H. v. d. Brenk gedood De officier wilde van zijn ouderlijke woning uit een in een boom zittende ekster neer schieten. De Krijgsraad te Assen strafte deze onvoorzichtigheid met f 150 boete (eis was f 250). Communistische fakkel optocht in R'dam verboden Mr Oud: „Kan gevaarlijk zijn voor de goede orde". In de R'damse raadsvergadering inter pelleerde de fractieleider van de CPN. F. Goudkuil over de afwijzende beschikking i W. t het van een aantal leuzen in de a.s. 1 Mei-demon stratie en het afsteken van vuurwerk als slot van de 1 Mei-dag. Spr noemde dit een ernstige aantasting van de democratische rechten. Burgemeester Oud wees er op, dat in het donker fakkeloptochten en vuurwerk gevaar voor de orde opleveren en dat de vier leuzen Marshall-plan brengt slavernij". „Weg met Beel", „Troe pen terug" en ..Eenheid tegen de dollar- democratie") verboden zijn Verschillend» jongerenorganisaties in R'dam hebben bij B. en W geprotesteerd tegen de aan de communisten verleende vergunning voor de 1 Mei-optochten en -demonstraties. 'f Wordt straks iets beter in de hotels Begin Juli zullen de toewijzingen aan Horecabedrijven voor voedingsvetten, brood, koek en beschuit worden ver ruimd. Er zal een keuken- en bonnenad ministratie worden voorgeschreven. Ook correcties van de toewijzingen i.v.m. ver anderingen in de omzet zullen mogelijk zijn. Bij overtredingen zal ook tegen de verbruiker kunnen worden opgetreden. 't Kan verkeren. In Walton-on-the-Naze (Eng.) hadden de leden van een vrijgezellenclub „koud» onverschilligheid voor alle vrouwen" ge zworen. Gisteren is de penningmeester van de club verloofd, zo meldt A_P. WEERBERICHT Nu en dan buien Tot morgenavond vehwacht de Bilt: Meest zwaar bewolkt met nu en dan en kele buien en later tijdelijke opklaringen. Zwakke tot matige wind. aanvankelijk uit uiteenlopende richtingen, later draai end naar Noordelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN Zaterdag 1 Mei: Zon op 15.11 u.; onder 20.04 u. Maan op 3.10 u.; onder 11.09 u. 8 Mei Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1