Jlicuwc Crüisrljr GTourant BRITSE SPITFIRES MET RAKETGESCHUT BIJ JAFFA IN ACTIE Wist U I DONDERDAG 29 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN f 0.30 per week, 1.30 per maand, I ƒ3.90 per kwartaal betaling per kwitantie (verh. metadm.-kosten) ADVERTENTTËN0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Dwectie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-ISationacd Dagblad Leiden Omatreken „StanludsKri» \s ohefckwn myo bert in te^fjenspcet- Negen en twtntigsie Jaargang ?*o. W9f BUR REDACTIE EN ADMINISTOAM HOGEWOERD 108 Postrekening 58836 CHEF REDACTIE: H. W. J. SNSERENX. HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. DIRECTIE: F. DIEMER. Zullen Joden en Arabieren de „Heilige Stad" verder sparen Militaire deskundigen te Londen, die de strijd van Joden en Arabieren in Palestina hebben bestudeerd, zijn van mening, dat een dergelijk conflict jaren kan duren, tenzij de Verenigde Naties tussenbeide komen. Volgens deze deskundigen hebben do Arabieren het meeste voordeel bij een guerilla en zou het Arabische leger in de eerste stadia van de strijd het Joodse leger niet kunnen evenaren, op het ge bied van opleiding en gevechtservaring. De Joodse strategie zou bestaan in het Irak, Emir Abdoel Dlah. Nader verluidt, veroveren der drie grote havensteden, Haifa. Jaffa en Acre, in de hoop, dat zij van overzee uitrusting en versterkingen zullen krijgen. De Haganah en de Irgoen zouden samen over ongeveer 100.000 man beschikken. Inmiddels zou volgens Reu ter te Amman een pact getekend zijn, volgens hetwelk geregelde' troepen van Trans-Jordanië, Irak, Syrië en de Liba non zullen interveniëren en Egyptische troepen langs de grens gestationneerd worden. Omtrent de krijgsverrichtingen wordt gemeld, dat de Joden het grootste deel van Jaffa in handen hebben en de blauw-wit Hebreeuwse vlag wapperde op de moskee, „Hazzan Beg", boven de Imaansikkel, waarmee de verovering van een gehele buitenwijk van Jaffa werd aangegeven. Irgoen-soldaten in vracht auto's droegen buitgemaakte rode fez zen. Met luidsprekers werden de Arabie ren gesommeerd zich over te geven. Ha ganah en Irgoen werkten samen en be stookten de stad Jaffa van verschillende kanten. Het betreft hier gevechten, waarbij met groot materiaal wordt ppgetreden, pant serwagens, tanks, ter voorbereiding van zware aanvallen met artillerie en infan terie. Britse legereenheden zijn hierbij tevens-iö actie gekomen en toestellen van de R.A.F. hebben de Joodse stellin gen bestookt. De Britse luchtmacht maakte gebruik van Spitfires met raket- geschut, hetgeen tot nu toe nog niet was voorgekomen. Het feit, dat koning Ab- doellah van Trans-Jordanië de leiding van de strijd op zich genomen heeft, heeft in Syrië onrust verwekt, omdat men vreest, dat Abdoellah zichzelf zal uitroe pen tot koning van het Arabische deel van Palestina. Hij wordt in zijn aspira ties gesteund door de prins-regent van U.S.A. overwegen mil. hulp aan Pact van Vijf Met legeruitrusting op Leen- en Pacht- basis Op zijn eerste persconferentie, sedert rijn terugkeer uit Bogota, heeft Marshall meegedeeld, dat het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, overweegt de ondertekenaars van het Vijfmogend- hedenverdrag militaire uitrusting te le- op leen.- en pachtbases. Het ge hele vraagstuk van de Amerikaanse hulp de West-Europese Unie, inclusief de militaire leen- en pachtwet, wordt thans studie genomen. Zoals wij reeds heb' ben gemeld, komen de ministers van De fensie der vijf landen morgen te Londen bijeen. Van Britse zijde zal, behalve de minister van Def., ook Montgomery, chef de imperiale generale staf, aanwezig en van Nederlandse zijde minister Fiévez, generaal Kruis en vice-admiraal Van Holte. Volgens het A.N.P. zal ook generaal Giebel, chef van de luchtmacht en de delegatie deel uitmaken. De Belgische Kamer van Volksvertegen woordiging keurde gisteren het „Pact Brussel" met 150 tegen 21 stemmen goed. Hirohito bezuinigt. Bij de Japanse keizerlijke hofhouding worden eind van deze maand 162 bedien den ontslagen, „om grotere efficiency" "te verkrijgen, aldus A.P. Utrechtse burgerij gaat Genie huldigen Bestaat op 15 Mei 200 jaar. Uit de Utrechtse burgerij heeft zich e comité gevormd om gelden bijeen brengen opdat de Genie-muziek, voor zien van goede instrumenten, kan her leven. Zo men weet, bestaat de- Genie op 15 Mei 200 jaar en bestond de Genie- muziek in Maart j.l. 60 jaar. De Kon. Mil. Kapel beeft voor de a.s. feesten ook de oude mineurs-marsen ingestudeerd. Op 20 Mei is er een parade op het citieterrein van de Kromhoutkazerne in Utrecht, waarbij Prins Bernhard het nieuwe vaandel zal uitreiken. Het oude vaandel is tijdens de gevechten te Rot terdam in Mei 1940 op last van de toen malige commandant, overste v. d. Berg, verbrand, voor het in Duitse handen vallen. Er zijn nog tal van andere INTERNATIONALE BANK TOCH TE AMSTERDAM? Naar het A.N.P. uit teer betrouwbare bronnen verneemt, zijn de kansen groot, dat inderdaad de zetel voor Europa van de Internationale Bank voor Herstel Ontwikkeling gevestigd zal worden te Amsterdam. Tot 7 Mei na-uitreiking „verjaardags- schoenenbonnen" Tot 7 Mei bestaat er alsnog gelegenheid lot het afhalen van schoenenbonnen kinderen tegen inlevering van bon 804 van het inlegvel Na 7 Mei wordt de jaardagsbon" alleen verstrekt krachtens de nieuwe regeling, waarbij bon 606 wordt Ingeleverd Normale treinenloop op 5 Mei. Op 5 Mei a.s., de nationale feestdag, tullen de Nederl Spoorwegen rijden al? op normale werkdagen Dit in tegenstel ling met wat in het boekje van 5 Oct. Jl. staat. ^rijzen van druiven- en tomatenbakken. Met ingang van 5 Mei bedraagt de 'rijs, franco afnemer, voor een druiven- lakje 62% cent, voor een deksel voor een Iruivenbakje 18% cent. voor een tomaten- net gekramde bodem 84 cent en een tomatenbak met sleeplatten cent. dat koning Abdoellah heden uit Amman zou vertrekken voor een staatsbezoek aan Syrië en de Libanon en daarbij gezeld wordt door .de regent van Irak. Dit bezoek wordt in Arabische kringen zeer belangrijk geacht, aangezien dit sedert tal van jaren.de eerste visite Zoals men weet, heerste er altijd onenig heid tussen Syrië en Trans-Jordanië een Groot-Syrië. Terwijl de krijg dus voortwoedt, zijn te Lake-Success, Mosje Sjertok van Joodse bureau en Djamal Hoesseini het Arabische Hoge Comité het er eens geworden hun respectieve organi saties aan te bevelen, onmiddellijk order tot staken van het vuren binnen te gelasten. Er worden pogingen ge daan Arabieren en Joden te lijmen aar een wapenstilstand op basis van een 14- punten-program. Hiertegenover staat weer, dat volgens een Ass. Press-bericht uit Bagdad de regeringen der Arabische landen van het Midden-Oosten overwogen hebben, het lidmaatschap van de Ver. Naties op te zeggen. Uit Bevin's verklaringen in het Lager huis" valt op te maken, dat de wapenleve ranties aan de Arabische staten niet zul len worden stopgezet. Twaalf conserva tieve leden van het Lagerhuis hebben in een motie van afkeuring de Labourrege- ring ter verantwoording geroepen het Britse beleid in Palestina. Sir Allan Cunningham, de Britse hoge commissaris, zal op 15 Mei het Heilige Land verlaten. De opperbevelhebber de Britse troepen in het Midden-Oosten zal de evacuatie van het Engelse leger lei den. Het is derhalve kort dag en er dient direct iets te geschieden. De „New York Times" meldt, dat de Amerikaanse delegatie bij de V.N. eer nieuw plan voor Palestina heeft ontwor pen. Hierin wordt voorgesteld, de be staande toestand in het Heilige Land te erkennen en de beslissing over zijn toe komst uit te stellen tot September a.s. wanneer in Parijs de periodieke bijeen komst plaats vindt. Luchtpost naar Palestina komt terug. De verzending van alle (Ned.) corres pondentie per luchtpost naar Palestina de grenzen van de oude stad van Jeru- stopgezet. De nog op de postkantoren zalem uit te vaardigen. Zij zijn blijkbaar i aanwezige stukken zullen aan de afzen- zelf niet in staat het staken van het vuren ders worden teruggezonden. Op 15 Mei gaan de eerste Niwin-pakketten naar Indië Inzake de jubileumpakkettenactie van de NIWIN wordt er nog eens op gewe zen, dat elk pakket een blik sigaretten, een doos toffees, een blik biscuit, rolle tjes pepermunt, een rol hansaplast exclusieve foto van de Koningin zal be vatten. Gevarieerd zullen de pakketten voorts bevatten scheermesjes, tand pasta, kammen en tropento'alsem. Zij den gratis op de regeringsschepen voerd en de eerste zending gaat reeds 15 Mei weg. De waarde van elk pakket be draagt f 4, waarvan f 2.50 door het Ned. bedrijfsleven wordt gedragen. Voorts gaan 4000 exemplaren van het boek „Koningin Wilhelmina" van drs Kohnstamm naar Indië, alsmede de ge hele oplage van 10.000 exemplaren het boek „Ver van het Vaderland". Zo als gemeld gaan er ook nog 10.000, kin derpakketten naar Indië. Eierkolen goedkoper, doch anthraciet duurder Op 1 Mei wordt de prijs van eierkolen met f 0.40 per mud verlaagd. De prijzen van de meest courante anthracietsoorten zullen dan met f0.35 per mud worden verhoogd. Hierdoor is de vooroorlogse verhouding tussen de prijzen van deze brandstoffen grotendeels hersteld. De nieuwe verbruikersprijzen zijn W.D.S.-anthraciet: notjes f4.50; 2 e f4.70; Wilh. O.N.L.W.-anthraciet: nootjes f4.40; 2 en 3 f4.55. Eeierkolen f2.90. In Den Haag zijn de anthracietprijzen f0.10 en die voor eierkolen f 0.05 hoger. KOMT OUD-MINISTER WELTER MET EEN EIGEN LIJST? De Maasbode van gisteren meldt, dat een Katholiek Comité van Actie vormd met de heer Weiter als generaal Bajetto als onder- zou de bedoeling zijn, met een eigen lijst aan de Tweede Kamerverkie zingen deel te nemen. Het program zou, uitgezonderd m.b.t. de Indische kwestie, den waarvan het Rijkseenheid- standpunt wordt gehuldigd) gelijkluidend tan dat van de K.V.P. Het comité zich echter verzetten tegen een samengaan van rooms-katholieken met socialisten. De heer Weiter wilde, desgevraagd, geen enkel commentaar leveren. NED. COLLABORATEUR ONTSNAPT NAAR ARGENTINIË De Ned. zaakgelastigde te Madrid, ba- on Gevers, heeft krachtig geprotesteerd tegen 't feit, dat de Nederlandse collabo- Riphagen op 10 April per vlieg- >ar Argentinië heeft kunnen ver trekken, aldus „Het Vrije Volk." Baron Gevers had instructie de uitle vering van Riphagen te vragen. GROTE BOS- EN HEIDEBRANDEN OP DE VELUWE Vrijwel de gehele Veluwse brandweer gisteren van half drie tot half acht in touw geweest voor een grote heidebrand tussen Uddel en Garderen. Voorts waren nog bosbranden in ELspeet, bij Roozen- DAT te Den Haag is overleden daal (Arnhem) en tussen Lunteren en secretaris van de Haagse afd. va I Bond van Smedenpatroons, A. Th. Vijgh. Congres arbeiders voedings- en genotmiddelen Chr. organisatie telt reeds 4400 leden In ..Woudschoten" bij Zeist heeft de Ned. Centr. Bond van Chr- arbeiders ii voedings- en genotmiddelenbedrijven druk bezocht tweedaags congres gehou den, O.I.V. de voorzitter T. ELzinga, Het ledeqtal. dat op 1 Jan. 1946 2829 bedToeg, was 31 Dec. 1947 gestegen tot 4468, ter wijl het aantal correspondentschappen steeg van 32 tot 166. Het voorstel, dat ge baseerd was op de komende bedrijfs organisatie, werd aangenomen. Hierdoor zullen t.zt. de ledlen, werkzaam in de bier brouwerijen. de drank industrie, de groen ten- en fruitverwerkende indutsrie e meelfabrieken naar de Chr. Fabrieks- arbeidersbond moeten overgaan. Eveneens werd aangenomen het voorstel tot intrek, king van het reglement ran het fonds „Oude Bondsleden", doch het voorsitel tol aanvullende uitkering bij ziekte en geval werd verworpen. De dagsluiting werd de eerste dag geleid door ds Di-rks, Ned. Herv. pred te Zeist, .terwijl gister ochtend de dienst geleid werd door ds de Goede, Geref. pred. art. 31 K.O. te Utrecht. Het hoofdbestuurslid P Chr. Simons, die na 50 jaren activiteit, af scheid nam werd opgevolgd door N. Pos te Zaandam. Tot slot hield prof. dr K Dijk een rede over de strijd voor Chr. sociale gerechtigheid. PRINS ROUDEWIJN NAAR BELGIË TERUG Prins Boudewijn zal na zijn 18de ver jaardag, als hij lid van d-e Senaat wordt, België terugkeren. Koning Leopold heeft blijkbaar besloten, dat Boudewijn naar België teruggaat, afgezien van het feit, of hij zelf al dan niet tot de Bel gische troon zal worden teruggeroepen. Drijvend kinderlijk wijst op afschuwelijke moord Negen-jarige jongen slachtoffer van zedenmisdrijf? Het lijkje, dat gistermiddag, zoals ee deel onder editie reeds, meldde, genaaid in een jutezak, drijvende werd gevonden in de Delfhavense Schie te Rotterdam, is door de ouders herkend. Men dacht vankelijk, met een kind van twee jaar te doen te hebben, doch een nader onder zoek wees uit, dat het slachtoffertje de 9-jarige C. F. Vermeulen is, uit dexAel- wijn Floriszstraat. Sedert 11 April was de jongen niet thuis geweest, zodat zijn ouders in grote ongerustheid over hem verkeerden. Over zijn verdwijnen had de politie reeds in lichtingen gevraagd. Het lichaam lag, geheel ontkleed, in de zak, terwijl het pakje kleren er apart bij was gestopt. De politie écht een zedenmisdrijf waarschijnlijk, temeer, daar de omstan digheden, waaronder het lijkje werd ge vonden, in die richting wijzen. Vanmor gen werd de sectie verricht. Van de dader is nog niets bekend. Zoon van „prof." Pootjes voor De jeugdige J. M. Pootjes, zoon va bekende ophitser tot dienstweigering, die zich professor noemt aan de „Hogeschool der Cultusvrije Christusbelijders" ei zijn veroordeling tot een langdurige vrij heidsstraf spoorloos verdwenen is, moest zich voor de A'damse rechtbank verant woorden voor zijn gewetensbezwaren te gen het vervullen van de militaire dienst plicht- Verd. verklaarde aan de „hoge school van zijn vader" voor geestelijke te studeren, een hogeschool, aldus verd.. ,die door geen ander gezag erkend werd dan door dat van zijn vader". Het stand punt van P. werd onjuist geacht en de s was 10 maanden. Uit den huize Mussolini. Edda Ciano, de dochter van Mussolini, Signora Mussolini, vrouw van Vit- torio, zoon van de Duce, woonden gis- i een van de zes missen bij, die te Rome werden gehouden, ter nagedach tenis van wijlen Benito Mussolini. Sigarettenproductie zal worden uitgebreid Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, wordt ernstig overwogen de productie van sigaretten in Nederland belangrijk te verhogen. Het is nl. komen vast te staan, dat, in verhouding tot de sigaren- en sigarettenfabrieken, de kerf- industrie een te groot-quotum aan tabak ontvangt. Daardoor komt het, dat de win keliers met een te groot overschot shag blijven zitten. Door de shagfabrikanten op hun tabaks leveranties te korten en de aldus vrij komende tabak aan de sigarettenindustrie toe te wijzen, hoopt men tot een betere verdeling van de shag- en sigaretten- voorraden te komen. Ook de import van sigaretten denkt men uit te breiden. Het is mogelijk uil Egypte een belangrijke hoeveelheid siga retten aan te voeren, ter compensering van onze handelsbalans met dat land. Daarnaast heeft België te verstaan gege ven. dat het Nederland graag sigaren zal leveren. Dat laatste in ruil voor ren, want de export van dit Nederlandse product naar onze Zuiderburen is reeds zeer belangrijk. Wij k-unnen nog wel s garen gebruiken. Gani heeft 300 millioen dollars ...bijna in zijn zak De rep. oud-minister Gani, die gisteren tezamen met Soejoto Soerjodipoera KLM-constellation op Schiphol is gekomen, na een bezoek aan de Veilig heidsraad en de conferentie van Havana, heeft naar de Nieuwe Leidse verneemt, in kringen van de Per- himpoean Indonesia beweerd, dat de Amerikaanse Regering hem toezegging heeft gedaan van 300 millioen dollar (zo zonder dat het Congres er iets van weet) en dat .als de toestand op 1 Jan. 1949 in de republiek gestabiliseerd zal zijn, de Amerikanen de economische ex ploitatie ter hand zullen nemen. DE HEER NEHER VERTROK OOK NAAR DJOKJA. De gedelegeerde van het opperbestuur, de heer L. Neher, is hedenochtend van Batavia per KLM naar Djokja vertrok ken, o.m. vergezeld van Tahya. de poli tieke vertegenwoordiger van Oost-Indo- te Batavia. Regering bouwt Ned.-Indonesische Unie als toren van Babel Spraakverwarring is hiervan onvermijdelijk gevolg (Van onze Parlementsredacteur.) De Regering is, wat de Nederlands-Indonesische Unie betreft, bezig met een toren Babel. Dnidelyk bleek dit gisteren in de Tweede Kamer by de behandeling in eerste lezing-van het wetsontwerp tot wijziging van de Grondwet. In het bijzon der uit de spraakverwarring, uit het spel met woorden, waarvan de inhoud niet voor iedereen vaststaat. Laten we beginnen met de duidelijkste spraakverwarring. Dankbaar meenden wij eindelijk eens grote duidelijkheid t< constateren bij de heer Van der Goes var Naters (Arb.) toen deze ronduit zeide, dat de Unie geen staat zal zijn, grondwet zal hebben, doch zo iets zal worden als de Benelux, dat er wel sprakf kan zijn van een raad van Unieminis ters, doch dat een Unieregering wel wat griezelig is. Wij vonden dit een krachtige ondersteuning van het betoog heer Bruins Slot (A.R.), die de waarde loosheid van de in de grondwetsherzie ning neergelegde Unie aantoonde. Een uitvoerend Unie-orgaan is er immers niet. De macht ligt niet bij de Unie, bij de souvereine staten, ook wat betreft het zgn. eigen competentieveld der Unie. Dit achtte de heer Bruins Slot aanvaardbaar. Het voorstel is echnisch juridisch zo slecht, dat aanvaarding i betekenen een kiezen voor de ontbin ding van het Koniinkryk, zonder dat voor in de plaats komt. De heer Van der Goes van Naters daarentegen hiermee vrede. De spraakverwarring speelde echter de heer Romme (KVP) parten. Deze bleek nl. van de stellingen de heer Van der Goes van Naters niets te begrijpen en vroeg verduidelij kingen. Hij meende, dat (en hiermede keerde hij zich ook tegen de heer Joekes) de Unie-organen het hoogste gezag op „zw het competentie-veld der Unie hebben standkoming ener deugdelijke eigen rechtsorde in Indië, die uiteindelijk zal moeten leiden tot een volkomen vrij Indië. Op het ogenblik bestaan de waar borgen niet en daarom mag de huidige staatsorde niet zo maar losgelaten wor den. De Unie is tot het toezicht op de naleving van de waarborgen niet ir staat, omdat iedere „souvereiniteits- transfusie" t.a.vT de Unie mislukt. Zolang de waarborgen er niet zijn, moet Neder land de verantwoordelijkheid blijven dragen. De heer De Kort (KVP) achtte dit in strijd met de gelykwaardigheids- gedachte- Alweer was prof. Romme slachtoffer van spraakverwarring, menend, dat de heer Meyerink de ethisch koloniale houding wilde handhaven zo lang wij Indië nog niet rijp achten, doch wel volledig de band wilde slaken, als de rijpheid er wel zou zijn. Het slaken van die band achtte prof. Romme funest. ((Voor vervolg zie Pag. 3) Nog zo'n goed landje. Behalve Tsjechoslowakije, waar ieder een, -naar men zegt bonloos kam gaan roken,is en was zo'n goed 1 and je in Eurpoa. Het is Joego-Slavië. Daar be paalde de regering, dat alle leden van buitenlandse consulaten per 1 Mei geen distributiebonnen meer zullen krijgen. Hierdoor zijn ze op de vijfmaal zo dure markt" aangewezen- oefenen. De Unie zal dus wel ter dege een staat moeten zijn. Een ander voorbeeld van spraakverwarring. De heer Meyerink (A.R.) had gewezen op de aloude A.R. politiek gegrond op Neder- Proletarlës aller landen.splitst u. In Finland is de situatie nog zo, dat ondanks het verdrag van - wederzijdse bijstand met de Sowjet-Uniie de sociaal democraten en de communisten 1 Mei- landse verantwoordelijkheid voor de tot- dag afzonderlijk zuillen ver kwamen de jonge vrouwen gisteren naar de Haagse Root- ir de Christen Jonge Vrouwen Federatie haar zilveren jubileum nationale verbondsdag. Ook deze Zeeuwse dames vonden baar plekje tussen haar 8000 vriendinnen. Vrouwelijke Vrijwilligers hielden landdag in Nijmegen UW zond aanhankelykheidstelegrammen aan Kon. Huis. „In de gelederen van de UW is plaats Dor iedere vrouw, van elke levens overtuiging, die zich van uit deze levens overtuiging verantwoordelijk weet de Ned. volksgemeenschap." Met deze woorden opende mevr. J. B. Ch. Sjolle- Jacob gisteren in Nijmegen de landdag van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, die door 1000 congressisten werd bijgewoond. De secretaresse, mej. E. G. v. Diemen-Mekking, gaf 'n beschou wing over het jaarverslag en releveerde i. de goedkeuring van de statuten de UW door het Ned. Vrouwen comité, terwijl Qe penningmeesteresse, mej. van Meurs mededeelde, dat de uit gaven in het afgelopen jaar f 35.000 be droegen. Aan de Koningin en Prinses Juliana werd een telegram van aanhan kelijkheid gezonden. De burgemeester Nijmegen, mr Gh. Hustinx, dankte hetgeen de UW voor deze stad heeft gedaan, waarna mej. mr M. Tjeenk Willink, secretaresse van de Ned. Ver. voor Maatschappelijk werk, een rede hield over „De plaats van de vrouwe lijke vrywilliger in het maatschappelijk bestel". In de middagvergadering sprak mevr. Van Nispen-van Wely over ..De UW in de stad". In reeds 326 plaatsen s land bezit de UW een steunpunt. Dader moord Naaldwijk ia Kerkrade gearresteerd Stond op 't punt om uit te wijken naar Duitsland Juist toen hy over de Duitse grena wilde vluchten, is de vermoedelijke dader van de moord op de tuinder Arie Thoen te Naaldwijk, gisteren in Kerkrade gear resteerd Reeds spoedig na het ontdekken van de daad, kreeg de politie aanwijzingen dat de daders buiten het Westland ge zocht moesten worden. Reeds Maandag ging de Naaldwijkse politie naar Kerk rade. Zij had reden om aan te nemen, dat één van de dars da ér zou komen. Het onderzoek wordt nog voortgezet, omdat het steeds zekerder wordt, dat méér personen bij deze misdaad betrok ken zijn. Ook wordt het steeds waar schijnlijker. dat hier sprake is van een politieke wraakneming. Het slachtoffer was in de bezettingstijd fel anti-Duits. KONINGIN EN PRINSES BIJ „LE MISANTHROPE". Tot veler verrassing woonden H.M. dr Koningin en H.K.H. Prinses Juliana gis teravond in de Utrechtse Schouwburg dr opvoering bij van Molière's blijspel „Lr misanthrope" en een spel in één bedrijf van Renard, „Le Pain de menage", door La Comédie frangaise. Ook de comm. der Koningin, de heer M. A. Reinalda, woonde de opvoering by. WEER POSTPAKKETTEN VAN KG DOOR DE LUCHT NAAR INDIË Vanaf 1 Mei kan men voor f 7.50 per Lijk gevonden Op spoorbaan bij Rijswijk vliegtuig poetpakketten tm. kg Indië zenden, terwyl na die datum tevens postpakketten tot een max. gewicht 10 kg per vliegtuig kunnen worden ge zonden naar Bulgarije, Hongarije, Roeme- Zuid Slavië en het Europese deel Turkije Tenslotte is sinds korte tijd het radio-telefoonverkeer weer mogelijk Gheribon. Morgen de vlag uit! Onze geliefde Kroonprinses, die mor gen haar 39ste verjaardag hoopt te vieren en naar wie veler gedachte zullen uitgaan. DAT gedrukte stukken monsters akten tegen verlaagd tarief van 1 Mei aar Cuba, de Dominicaanse repu bliek, Haiti en Jamaica kunnen worden verzonden. DAT tot dir. van „Het Ned. Veem" te A'dam werd benoemd W. A. P. F. DAT de grote spoorwegbio, die te Zwolle was gestationneerd, van 5 Mei af op Schiphol gaat draaien. DAT in Loenen a.d. Vecht o.m. kerk gebouwen voor de Geref. Kerk (art. 31 K.O.) en de Oud-Geref. gemeente zullen verrijzen. DAT de marine van het kamp Loos- drecht een eigen kapel kreeg die zich morgen zal doen horen. DAT de KLM-Constellation, die gister in 't kader der gezinshereniging Batavia vertrok, weer 21 babies, 13 kin deren en htm moeders aan boord had. DAT voortaan ook vanuit Mozambique (Madagaskar) telegrammen in het Nederl. kunnen worden verzonden. Hedennacht zullen weer 40 Britse bommenwerpers Helgoland schijn- DAT de pres.-commissaris van de My. bombarderen, als onderdeel van groot- De Binnenstad tot exploitatie van Onroe- scheepse manoeuvres boven West-Duits rende goederen te 's-Gravenhage, Th. land em Nederland. jAardse, is ovedleden. DAT de regering een regeling heeft ge- DAT het 7-j. Amsterdammertje Johnny I DAT de Haagse Tuchtrechter zekere troffen voor de herbouw van een deel] Haanschoten wordt vermist, hij flink'H. G. W. D. wegens het te duur verko- 'n leeftijd is, donker blond haar en pen van Smyrnakleden e.d. f 15.000 boete der Belgische boerderijen in Zeeuws I Vlaanderen, waarvan de eigenaar een donker bruine ogen heeft. Belg en de pachter een Nederlander is. DAT de Haagse Boazbank over 1947 DAT op de KNAC-stand op de RAI.- 4 pet. (v.j. 3%) zal uitkeren, tentoonstelling in A'dani de P.T.T een DAT de Haarlemse voordrachtskurute- autotelefoon, de zgn. mobilafoon, zal ex- nares Marguerite Couperus voor een poseren. tourn^e van 3 mn<] naar Amerika ver- DAT de gemeenschap Apeldoorn bij de trok. regering al protesteren tegen het plan DAT ir P. de Haart benoemd werd tot w ',w°° inspecteur-generaal der Mijnen. DAT de klokkengieterij Bergen te Hei- het oefenterrein „De Harskamp' DAT 71 j. oud in Den Haag is over leden dhr. G. Key, mede-oprichter der gelijknamige R'damse asphaltfabriek. DAT te Den Haag 80 j. oud overleed mr J. A. v. Rhede v. d. Kloot. DAT na afloop van een cafébezoek door een twist over een in een auto ge laden fiets de 44~-j. timmerman H. H. T. te Nijmegen uit het voertuig viel en overleed. DAT de fractieleider der P. v. d. A. in de raad van Amersfoort verklaarde tegenstander te zijn van „zaalafdrijving" t.a.v. communisten. DAT de afd. Lemmer der Comm. Partij 1 Mei 25 j. bestaat en ze werd opgericht na redevoeringen van ds Boers, Jacob voor e de Rook en Louis de Visser. Ouden oplegde, voor f4600 goederen verbeurd verklaarde en sluiting van de zaak ge lastte voor 3 mnd. DAT de Emmabloem te Haarlem plus Bloemendaal f 10.000 opbracht. DAT de Amsterdammer J. V., die ondanks .zijn houten been een kraakji pleegde te Assen, is gearresteerd. DAT de tentoonstelling „Drenthe oud ei nieuw" te Assen, die in Aug. zou worden ligerlee op de Jaarbeurs te Brussel veel gehouden, is uitgesteld tot Sept. '49. belangstelling trekt met 3 grote klokken, j DAT de dezer dagen overleden ope- DAT de opslagruimte van de Arn hemse rubberfabriek „Aruva" te Arn- veel DAT sinds de bevrijding niet minder dan 85.000 arbeiders de landbouw vaar wel zegden, terwyl 9 van iedere 12 der nog resterende landarbeiders de 50 jaar zijn gepasseerd. DAT 15 Mei een internat, hotelgids zal verschijnen. kan huisvesten. DAT 29 Mei weer 40 Utrechters, w.o. 26 kinderen, met de „Alphard' naar Argentinië zullen emigreren. DAT op het spoorweg-emplacement Feijenoord een Tsjechische student werd ontdekt, die in een kist. welke hij zelf DAT te Hoogcruts-Noorbeek (Z.-Lim- k(>n openen, uit z'n land was gevlucht, burg) op 76-j. leeftijd de befaamde paar- DAT het ziekenhuis Bergweg te R'dam denfokker Dionysius Kallen is overleden. 11 Mei 40 jaar bestaat. DAT dr G. J. L. Bracket, mede-oprich ter der Ver. van Acad. gevormde Accoun tants, tot ere-lid werd benoemd. DAT de Belgische hoogleraren ir R Bollengier en K. de Ries te Brussel van; minister Vos het commandeurskruis der j hem door brand Orde van O.N. ontvingen wegens hun schade werd aangericht, verdiensten voor de drooglegging van DAT in Den Bosch een Prov. Contact- Walcheren. commissie voor Veilig Verkeer is geïn- DAT de rederijkerskamer „Kennemer-I stalleerd. land" 5 Mei te Beverwijk een antiek wa-1 DAT gisteren in Den Haag 128 Zwit- genspel zal opvoeren. serse fruittelers arriveerden voor eer DAT ir Zuurmond, dir. van gemeente- vierdaags bezoek, werken van Zaandam, opdracht kreeg DAT in Haamstede een aanvraag is ontwerp van een Tehuis voor I ontvangen voor het vestigen van eer Dagen, hetwelk 350 personen zgn. Butlin-kamp. DAT de Coöp. Veilingver. Walcheren terrein in Middelburg zal kopen een veilinggebouw. DAT evenals min. Gielen ook Mansholt Staphorst heeft bezocht. DAT van 810 Juli in Middelharnis een land- en tuinbouwtentoonstelling wordt gehouden t.g.v. het 100-j. bestaan van de afd. Goeree-Overflakkee der Holl. My. van Tuinbouw. Hedenmorgen is bij Rijswijk, langs de spoorbaan Rotterdam-Den Haag. het lijk gevonden van de 17-jarige L. J. Heins uit Schiedam. De politie vermoedt dat hy uit de trein is gevallen. Bij de stationschef te Den Haag was van een dergelijk geval echter geen bericht binnengekomen. De recherche heeft het onderzoek in handen. Chef Hoger Onderwijs voor het Tribunaal Nadat verscheidene hoogleraren en enkele militaire autoriteiten uit de be zettingstijd als getuigen waren gehoord, werd gisteren voor het Zutphense tri bunaal de zaak voortgezet tegen jhr. m* L. P. D. Op ten Noord, voorm. referen daris bij het dep van O. K. en W„ die in zyn functie als chef van het H. O. zyn goedkeuring had gehecht aan de loyali teitsverklaring van de studenten en had meegewerkt aan het ontslag van hoog leraren en lectoren. Hij stond bekend al« anti-semiet. De verdediger, mr J. H. de Bra uw uit Den Haag. wees er op. dat besch. op zijn wijze het Ned. belang had gediend en het toekomstige Europa zag als een federatie, waarin een gezond Duitsland niet mocht ontbreken. Over 14 dagen wordt advies gewezen. Brits Labourlid ging buiten zyn boekje. De Britse Labourparty heeft John Platts Mills geroyeerd, één der initia tiefnemers vam het telegram met „Sieg Heil", dat aan de vooravond van de Ita liaanse verkiezingen door 34 leden der Labourparty aan Nemni werd verzonden. Di-t gelukstelegram heeft niet kunnen ba-ten, maar John Platts Mills gaat de laan uit. Een Spaans achterdeurtje. Een Spaanse missie van New Yorkse bankiers maakt zich warm voor een lening van 00 millioen dollar voor de aankoop van katoen in Amerika. (Via een aohterdeurtje willen ze dus toch nog in het Marshall-plan kruipen- Red.) Russen moeten zich te Wenen netjes houden Marshall heeft tot de Sowjet-Unie da waarschuwing gericht, dat hij geen schending in Oostenrijk zal dulien van de verplichtingen, waaraar, ook de Rus sische autoriteiten zich te houden heb ben. In dut verband herinnerde hy aan 0e besprekingen over het Oostenrijk» vredesverdrag, die nog steeds te Lot»-, den gaande zijn. ..Kommt nicht in Frage". Het Amerikaanse bestuur weigerde da nieuwe naam, die de communistische partij in West-Duitsland wilde aannemen, n.l. „Duitse Sooialistische Volkspartij", te erkennen. WEERBERICHT Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: koude nacht met weinig wind. sterk af nemende bewolking en vooral in hel Noorden van het land plaatselijk, nacht vorst. Morgen in de loop van de dag weer wat toenemende bewolking, maar over wegend droog weer. Meest zwakke wind. Weinig verandering van temperatuur ZON EN MAAN. Vrijdag 30 April: Zon op 5.13. onder 20.02 uur; Maan op 2.43. onder 9.58 uu*. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1