jMrttutr Criilsdjr dourmtt Trans-Jordanië verklaart de oorlog aan de Joden in Palestina Wist U DINSDAG Tl APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, I ƒ3.90 per kwartaal by betaling per kwitantie (verh. met adm-kosten). ADVERTENTIEN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Wegen m twintigste jaargang No. 7493 „Steitfvöstirii U rieUcMa myn f?ert in legtjemvoet0 BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening Ö8936 CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK HOOFDREDACTEUR: Br. E. DIEMER. DIRECTIE: F DIEMER. De oude Kruisvaardersstad Acre ligt onder zwaar geschutvuur Dit is dan het uiteindelijk resultaat van het politiek gekrakeel in de Verenigde Naties, het zenden van commissies naar Palestina, het besluit tot een verdelings plan in een Joodse- en Arabische staat, en de intrekking van dit besluit, dat thans Trans-Jordanië het Zionisme formeel de oorlog heeft verklaard en de strijd reeds in volle gang is. Joden en Arabieren leggen een koorts achtige activiteit aan de dag en zowel de Joodse legers, als die van Egypte en Trans-Jordanië, welke aan de Palestijnse grens staan opgesteld en die grens ge deeltelijk reeds hebben overschreden, [ontvangen regelmatig versterkingen. Het Trans-Jordaanse leger is Oost-Palestina [binnengetrokken en heeft de stad Jericho bezet. Volgens Reuter, hebben Syrië, de Libanon, Trans-Jordanië en Irak een overeenkomst getekend, waarbij deze vier [landen zich verplichten drie verschil lende fronten in Palestina te openen en [ongeveer 45.000 soldaten óp de been te 'brengen. Koning Abdoellah van Trans- Jordanië laat er nu verder geen gras over groeien, want hij beschouwt het als eer en plicht de Arabieren van Palestina te hulp te snellen. De Egyptische ïege- |ring heeft een bepaling uitgevaardigd, die 1 Mei a.s. van kracht wordt, en waarbij [alle scheepvaartverkeer in de Egyptische territoriale wateren langs de kust van |Zuid-Palestina wordt verboden. Het Arabische Hoge Comité heeft de Ver. Naties doen weten, dat Palestina op (Viering 1 Mei in diverse landen Te Berlijn gaan de communisten 1 Mei onder de leuzen „Vrijheid en Een- en „Vrijheid en Brood",. Uit de oor de oorlog bekende leus is ..Ar- ;beid" dus geschrapt. 1 Inmiddels heeft het Britse militaire ba- r in Duitsland geweigerd een vergun- te verlenen voor het drukken var communistisch 1 Mei-manifest, oir r bij de Hamburgse bevolking de moed i te houden. In Frankrijk en Italië maakt men zich jook op voor het rode Meifeest, terwijl de regering van Chili alvast haar leger- er politie-apparaat instructies heeft gege- i mogelijke onlusten op die dag met [geweld de kop in te drukken. De territoriale bevelhebber voor West- Java voelt gelukkig ook niet voor 1 Mei [demonstraties. De commandant van het Cubaanse 9ger verbood 1 Mei-demonstraties, [rond van .betrouwbare berichten, dat de communisten volgens een internationaal plan onlusten willen verwekken". 15 Mei tot een onafhankelijke Arabische staat zal worden geproclameerd, tenzij de UNO een overeenkomst tot stand weet te brengen, inzake het tijdelijk beheer van het Heilige Land. Te Lake Success heeft de politieke commissie van de UNO besloten, terstond maatregelen in overweging te nemen om Jeruzalem te beschermen tegen de drei gende vijandelijkheden tussen Joden en Arabieren. Beide partijen trekken troe pen samen in de Zuidelijke delen van Jeruzalem, in afwachting van de afmars der Britten. Volgens een later berioht is een Franse resolutie in de Ver. Naties, betreffende de verdediging van Jeruza lem aangenomen. Een sterke troepen macht van de Joodse Haganah heeft thans ook eèn offensief ingezet tegen Acre, de stad even ten Noorden van Haifa ge legen, diie eens de sleutelhaven voor de handelsrpute naar het Oosten was en hel machtige bolwerk van de kruisvaarders in de 11de eeuw. Deze geheel-Arabische stad heeft thans hevig te lijden onder het vuur, zowel van Joden, als Arabieren. Ook te Jaffa is de strijd hervat. De po litie te Cairo en Alexandrië heeft de noodtoestand afgekondigd met het oog op demonstraties van het volk, tenge volge van de oorlogsverklaring Trans-Jordanië aan het Zionisme. Alle vliegdiensten naar en van vliegveld Lydda zijn thans geheel ge staakt, zodat er geen luchtpost uit Pa lestina te verwachten is. Als een curieuze bijzonderheid ver melden wij nog, dat de kleine vloot van Egypte hoofdzakelijk uit tweede-hands- kanonneer- en motortorpedoboten be staat, maar zij is nog geweldig, vergele ken bij het vlootje, waarmee de Zionis ten zich in Tel Aviv moeten behelpen. Een „note gaie" in het drama is wel het feit, dat een organisatie van Moham medaanse jongedames te Beiroet verzocht heeft haar leden wapens te geven en ze in het gebruik daarvan te oefenen. Bloem en feesten te Noordivijk Noordwijk is thans zo goed als gereed met de voorbereidingen voor het eerste lustrum van de befaamde bloemenfeesten, die morgen officieel een aanvang zullen nemen. Hun bekroning vinden zij in een bloemencorso op Zaterdag 1 Mei, dat om 2 uur begint. Het bloemencomité ziet een langdurige propagandistische activiteit beloond met een levendige animo, bij de burgerij en de bedrijven binnen en bui ten Noordwijk, om deel te nemen aan hebben de KLM, Philips, Droste, 'de Shell, Heineken. Van Nelle, Tieleman en Dros, Bols en vele andere hun gaven op dit gebied ontplooid. Ook voor het bloemen corso zijn reeds talrijke inschrijvingen, ook van buiten af, ontvangen. Vrijdag zal dit corso worden voorafgegaan door een speciaal kind er-corso. De winkel week is. zoals bekend, reeds door burge meester mr Van Berckel, geopend. 'uinruimen is 'n dure liefhebberij Daarom krijgen de rnimers geld toe. Venlo en Blerick zullen van de ene ne puinhopen, die daar liggen, worden levrijd, aldus „De Tijd". Het puin jl- aanbesteed en gegund aan de fa. H. .d. Helm te Leidschendam, die bereid oor f 1.60 per m3 (dat door het Rijk letaald wordt) het puin te ruimen ;osten van vervoer zijn zo hoog, da*, iet Rijk graag geld toe geeft, om het min weg te krijgen. De fa. v.d. Helm een mooi project op het oog: de phoging van terreinen van de fa. Pope, en dochteronderneming van Philips, die de omgeving van Venlo een gloeilam- tenfabriek gaat bouwen. Verder zal het min met schepen via' de Maas enz- r a'tsen van bestemming worden Poerd. Mr J. J. R. Schmal, de welbekende bureelchef der Griffie van ons hoogste rechtscollege, de Hoge Raad der Nederlanden, zal na 48 jaren dat •ollege te hebber, gediend, op I Mei U. van zjjn welverdiende rust gaan genieten. A damse vrouw wilde poes en kanarie redden Doch kwam toen zelf door rookverstikking om Koning George VI en zijn gemalin Koningin Elizabeth beantwoorden op het balcon van Buckingham Palace de enthousiaste toejuichingen van een onaf zienbare schare, nadat zij de herdenkingsdienst in St Paul's Cathedral t.g.v. hun zilveren huwelijksfeest hadden bijgewoond. Brits Koningspaar dankt voor de Had fflOOrd te Naaldwijk grootse hulde i- i i i o Na de grote feestelijkheden in Londen,pOlltlCKC 3CotCrffrOIlQ waarbij het Britse volk zijn koning cn koningin huldigde in verband met hun; zilveren huwelijksfeest, heeft het vor-l stenpaar gisteravond via de BBC dankbaarheid geuit geluk tezamen; de gelegenheden, die ons gegeven zijn om ons geliefd land te die- 9n de zegeningen van ons thuis en kinderen". Alsmaar geruchten over arrestaties (Van een onzer verslaggevers.) Het drama te Naaldwijk, waarbij de tuinder Arie Thoen Zaterdagavond als slachtoffer van een laffe moordaanslag viel, houdt de gemoederen in het West- land nog steeds bezig. Zo komt het, dat Sikkel en hamer op Korea. men regelmatig alarmerende mededelin- De Koreanen in Japan, voornamelijk in Sen kan horen over de daders, die gear- Kobe en Osaka, zijn tot een opstand resteerd zouden zijn. Inderdaad heeft de overgegaan. Amerikaanse troepen en politie gisteren enkele personen, tegen Japanse politie arresteerden 1151 Ko-i w^€ ZÜ een vermoeden had, verhoord, Er vielen verscheidene doden gewonden. De relletjes werden door con munisten geënsceneerd. Koffie in restaurants wordt beter (*t werd tijd!) Met ingang van 9 Mei zullen de toe wijzingen koffiesurrogaat aan de restau rants vervangen worden door toewijzin gen echte koffie, zij het dan in de ver houding 21. Door deze verstrekking is het mogelijk een kopje koffie te serveren, dat op redelijke wijze aan de eisen van het publiek kan voldoen. De ondernemer zal zelf bepalen in welke verhouding lui de koffie met het koffiesurrogaat, dat geen echte koffie bevat, zal mengen. Surrogaat bevat geen koffie en is bonvrij. OOK SUCADE. Het krentenbrood,dat ons in de ko mende weken ter beschikking gesteld wordt, zal niet alleen krenten en rozy- ook sucade bevatten. De bak kers krijgen nl. 10 pCt. van hun rant soenental aan krenten en rozijnen in sucade uitgekeerd. De kinderbijslag voor kleine zelf standigen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Andriessen heeft minister Drees geant woord, dat een voorziening in de kinder bijslag voor kleine zelfstandigen op het advies gemengde niet kan zeggen, wachten is. GLOSTER-METEORS NAAR NEDERLAND. Deze en de volgende maand zullen de i Engeland bestelde Gloster-meteors, de jn. Jetvliegtuigen, in Nederland arri- eren. Deze straalvliegtuigen in totaal enkele tientallen worden verdeeld verschillende Ned. vliegvelden. De grootste groep wordt gestationneerd bij de jachtvliegschool op het vliegveld Twente. De Gloster-meteors zullen niet ïaar Indië gaan. OOK DIT JAAR NED. KINDEREN NAAR DENEMARKEN EN ZWEDEN. Bij voldoende deelname zullen ook dit jaar door het Ned. Rode Kruis kinder transporten naar Denemarken en Zwe den worden georganiseerd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat alleen kinde- kunnen worden medegenomen, die door Deense of Zweedse families zijn uitgenodigd. Alle inlichtingen worden gaarne toegezonden door de Medische afdeling van het Rode Kruis, Prinsesse- gracht 71, Dan Haag. doch die zijn weer op vrije voeten steld. Doch uiteraard ontmoedigt dit de Naaldwykse politie onder leiding van adjudant Van Leeuwen niet. Integendeel, de gehele nacht is zij op pad geweest om een bepaald spoor te volgen van enkele personen, die momenteel elders in het land blijken te verblijven Steeds meer wint de gedachte veld, dat hier gesproken moet worden van een wraakneming in politiek opzicht, daar de heer Thoen zich in de bezettingstijd op voorbeeldig Nederlandse wijze heeft gedragen. Ook vandaag werd het onderzoek nog met kracht voortgezet. Een kuiken met vier poten. Bij de landbouwer Ten Berge te Enter (Wierden) is een kippen-kuiken geboren met vier poten. Die kan dus vooruit. MIN. FIEVEZ SPREEKT 4 MEI OP DE GREBBEBERG Door de Kon. Landmacht zullen in d« morgenuren van Dinsdag 4 Mei a.s. her denkingsplechtigheden worden georgani seerd op de militaire begraafplaats O] Grebbeberg en op een viertal ander- nader te bepalen plaatsen in ons l De herdenking op de Grebbeberg aal centraal karakter dragen. Min. Fiévez zal de herdenkingsrede uitspreki deze plechtigheid worden allereer wacht de nabestaanden van hen, die op de Grebbeberg een laatste rustplaats heb ben gevonden, alsmede zij, die hier stre den. Voor oorlogsinvaliden zal een plaats worden gereserveerd. Uitnodigingen den niet verzonden. De plechtigheid be gint om 11 uur. Er ging al weer spinazie naar de mestvaalt! Aardbeien en nieuwe aardappelen daalden ook in prfls. De warme dagen der voorgaande week lieten zich meteen al voelen in de aan voer aan de Westlandse veilingen. Plot seling kwam een stroom spinazie los er het resultaat was, dat de markt snel overvoerd werd, omdat de aniir niet groot was. De prijzen voor dit pro duct zakten tot beneden twee dubbeltjes per kilo. Heel wat spinazie kwam ook op de mestvaalt terecht. Voor andijvie bestond levendige belangstelling. Er werd veel aangevoerd. Ook bospeen begint nu beter te komen. In de fruitafdeling zakte de prijs van aardbeien snel, terwijl ook de perziken goedkoper werden. De nieu we aardappelen behoren al lang niet meer tot de zeldzaamheden. De prijs prijs daalde tot f. 1 per kg. Moordenaars van „Moeke" Mars man krijgen 15 jaar De A'damse rechtbank heeft de daders van de 1 Nov. 1(M6 gepleegde roofmoord op de 61-j. pensionhoudster mej. Mars man, bijgenaamd „Moeke" te A'dam ver oordeeld tot elk 15 j. gev.straf (m. a.) Het waren de gebr. J. en Ch. Hoogen- boom en L. H. v. d- Helm uit Delft. De eds was 20 jaar. Prinses Juliana 660 meter onder Ned. bodem Hartelijke ontvangst door Limburgers uit de mijnstreek Gastvrij als de Limburgers zijn, hebben zij gisteren ook H.K.H. Prinses Juliana een goede ontvangst bereid. Met het vliegtuig van Haar Gemaal arriveerde zij omstreeks 9 uur op het vliegveld Beek. In Geleen werd Haar, voor het stadhuis een zanghulde door de kinderen ge bracht. Vandaar trok het gezelschap naar de staatsmijn Maurits. waar drie directeuren nL dr ir Th. Ch. Groothoff, J. Mous en Ross van Lennep Haar ver welkomden. Op 660 meter diepte maakte zü een ondergrondse tocht, om de mijn werkers aan de arbeid te zien. In Tree beek bezocht H.K.H. twee arbeidersge zinnen nl. de families v. Eyck en v. Unen. Door Maastricht, een stad vol vlaggen, Truman dankt Koningin Wilhelmina President Truman heeft in een bood schap aan Koningin Wilhelmina zyr dank uitgesproken voor de posthume be noeming van wijlen pres. Roosevelt tot Grootkruis in de Mil. Willemsorde als erkenning van zijn inspirerende leider schap en als blyk van dankbaarheid jegens het Amerik. volk en zün millioe- nen stryders. Prins Bernhard reikt op 1 Mei onderscheidingen uit. Aan boord van het m.s. „Oranjefon tein" aan de Javakade te A'dam zal Prins Bernhard op 1 Mei om 10 uur onderscheidingen uitreiken aan müitai- van de Kon Marine, het K.N.I.L. en leden van de Koopvaardy. O.a. zal de gezagvoerder van de „Oranjefon tein", kap. A. Romijn, de Mil. Willems orde worden uitgereikt. .Volendam" het Suezkanaal gepasseerd. Het Ned. repatriëringsschip „Voleo- dam", is gisteren het Suezkanaal gepas seerd, nadat, zoals gemeld, het Egyptische van gezondheid had geconstateerd, ïr geen cholera-gevallen aan boord waren. Gistermiddag is brand uitgebroken de eerste verdieping van het perceel lc Const. Huygensstraat 25 te A'dam. Hoewel de brandweer het vuur in 10 mi nuten meester was, is de 38-j. mevr. N. v. Campen, die met een vriendin de zolderverdieping bewoonde, door rook verstikking om het leven gekomen. Vol gens een verhaal van een medebewoon ster was mevr. van Campen direct na het uitbreken van de brand naar bene den gerend. Plotseling stormde zij weer de trap op om haar poes en haar kanarie te halen, maar kon toen niet meer terug komen, daar de trap was gaan branden. De eerste verdieping is geheel en de tweede gedeeltelyk verwoest. De familie Sjah van Perzië maakte rond vlucht boven Teheran Parmentier vloog op een hoogte van 6250 m De KLM-dienst op Teheran is geopend met een DC 6, dóe in ruim een etmaal de afstand SchipholTeheran aflegde. Dj openingsvlucht werd gemaakt door be stuurder Parmentier met aan boord ver schillende KLM-officials. De-dag na komst maakte de DC 6 driemaal een rondvlucht boven Teheran. Ook de Sjah van Perzië maakte zo'n rondvlucht eD nam zelfs enige tijd in de stuurstoel plaats. Op de terugtocht naar Nederland maakte Parmentier een „ererondje" boven de hoogste sneeuw-overstoven top Iran, de Demawend. op een hoogte 6250 m. Buiten hetvliegtuig was het —18 gr. Celsius, doch door een zgn. druk- cabine. waardoor de luchtdruk ie cabines op een bepaald niveau wordt gehouden, bemerkten de passagiers niets van de verminderde luchtdruk of de lage temperatuur. Anna Borg heeft te Detroit het le ven geschonken aaan een jongen en drie meisjes. Moeder en kinderen zyn o.k. De volgende Pan-Amerikaanse con ferentie zal in de Venezolaanse hoofdstad Caracas worden gehouden. op de eerste etage verloor bij het bom bardement op R'dam eveneens haar in boedel. Nederland koopt Duitse motor en rijwielonderdelen De organisatie voor rüwiel- en motor onderdelen in de Britse zone heeft mede gedeeld, dat Nederland een order heeft geplaatst voor rywiel- en motoronder delen ter waarde van 800.000 dollar. Een invoervergunning voor deze gehele order is reeds ontvangen, aldus „De Transport- Part.-6ecr. van H.M. de Koningin gaat heen Drs M. Kohnstam, particulier-secretaris van H.M. de Koningin, thans gedeta cheerd by het bureau van dr H. M Hirschfeld, regeringscommissaris vau Econ. Zaken by het ministerie van Bui tenlandse Zaken, zal met ingang van 1 September a.s. zyn functie als particu lier-secretaris van H.M. de Koningh neerleggen, aldus de NE.C maakte de Prinses een ware zegetocht. Muziekcorpsen en jeugdorganisaties met vlaggen, vaandels en lampions, defileer den daar 's avonds langs de hoge be zoekster, die vanaf het gouvernements bordes het schouwspel gadesloeg. NENNI NOG NIET AFGETREDEN. Volgens Reuter zou Pietro Nenni, u_. Italiaanse links-socialistische leider, al \ta' hoofdbestuurslid zyn afgetreden. AFI Aij meldt echter uit Rome, dat dit berich als voorbarig moet worden beschouwd. Nederland gaat 5 millioen kg boter exporteren Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt is een uitvoervergunning af gegeven voor 5 millioen kg boter. België en de Ver. Staten ontvangen daarvan IVz mil-hoen kg, em de tropische gebieden 1 millioen kg. De bestemming van de rest is nog onzeker. De boterexport was vorig jaar zeer bescheiden. De boterpositie is dit jaar iets verbeterd, mede, tengevolge ven het feit, dat er dit voorjaar een verschui ving valt te constateren van -het boter- verbruik naar het mangarimeverbruik niet minder dan 20%. Gébruikten oor kort van de consumenten 60 boter en 40 margarine, thans zijn deze percentages resp. 4060. De mel'kgift was de eerste maanden m het jaar 16 hoger dan vorig jaar. De eerste Ned. groenten naar 't Ruhrgebied Gisteren zyn de eerste vrachtauto's met Ned. groenten, voornamelyk spinazie en sla, over de grens by Venlo naar Duitsland vertrokken voor de burger bevolking. De groenten werden voor rekening van het Centr. Bureau van de Tuinbouwveilingen normaal op enige veilingen aangekocht en met behulp van exporteurs naar Duitsland vervoerd. Het Centr. Bureau verwacht, dat de over eenkomst met de Amerik. autoriteiten om 200.000 ton groenten ter waarde van 10 millioen dollar te leveren in verband met het Marshall-plan, spoedig tot stand komt. De thans gezonden groenten zyn bestemd voor het Ruhrgebied en zullen normaal in de distributie worden ge- Dr 1L Heeroma hoogleeraar te Batavia Dr K. Heeroma heeft de benoeming tot hoogleraar in de Nederlandse taalkunde de Universiteit van Indonesië te Ba- i geaccepteerd. Dr K. Heeroma is als 'dichter bekend onder het pseudoniem Muus Jacobse. Defensie-besprekingen te Parijs op til? Volgens Reuted uit Parijs, zouden de ministers van Defensie van de vüf landen der West-Europese Unie binnenkort te Londen byeenkomen, ter bespreking vaD gemeenschappelijke defensie-problemen Dit bericht is in deze concrete vorm ech ter nog niet bevestigd, hoewel ook Ass. Press een dergelyk bericht uit Londen lanceert. De Belgische minister van defensie zal a.s. Donderdag naar Londen gaan. Hü wordt vergezeld van de voornaamste medewerkers van zijn staf. „Het Congres dansf' (te Kalioerang) Te Kalioerang worden thans ec mische besprekingen gehouden, b woond door de heren J. F. van Diermen van de B.P.M.. A. Caron van de Uni lever en Holderhey van de H.V.A. Er wordt ook onderhandeld over een nieuwe nog onbekende vorm van volksstemming. Ter verstrooiing danste men gisteravond op krontjongmuziek. Dr W. P. Jorissen. uit Leiden, ver tegenwoordigt ons land op de thans in Parijs te houden internationale bespre king over ontvlamming en oxydatie van gasmengsels. DAT de 28-j. Amsterdammer J. S. al daar is doodgereden. DAT 14 en 15 Mei in „Kras" een inter nat. postzegelbeurs wordt gehouden. DAT in Soest een drukkerij van valse maaltijdenbonnen voor militairen dekt en twee verdachten, A. v. J. C., zyn aangehouden. DAT Hilversum's begroting v< de daSTéTngesttldè eerst stods 7 sluit DAT G. R. te Meppel f 15.000 boete kreeg wegens overwinst op borstelwaren, DAT de Tuchtrechtspraak in Maart f 329.000 boete oplegde en f 124.000 schikkingen uitschreef. DAT de Ned. K. v. K. te New York z'n jaarvergadering houdt in het Indisch Instituut te A'dam op 3 Mei a.s. DAT de onthulling van het oorlogsge denkteken te Heemstede door min. Witte- man eerst op 4 Mei plaats heeft. DAT tegen de 49-j. ex-ambtenaar en Landwachter C. L. Take te R'dam voor het B.G. 12 j. werd geëist. DAT mr dr M. Troostwyk uit Almelo benoemd is tot gemeentesecr. van Gro ningen. DAT met f5 millioen te Den Haag opgericht de Zuidelyke Visserij Mij., ten doel hebbend het in eigendom bezitten, exploiteren, huren en verhuren van vis sers- en andere schepen, alsmede de han del in en het verwerken van vis- en vis producten. DAT de directie berust by G. v. Essen en A. v. d. Toorn J. Jzn. DAT 49-j. oud te R'dam is overleden M. Katan, procuratiehouder der fa. S. Westerborg en Zn. aldaar. DAT van 2 tot 31 Mei in Boymans te R'dam Marius Richters exposeert. DAT de Hero te Breda over 1947 de netto-winst ad f633.067 een primair dividend uitkeert van 4.8 pet. en super-dividend van 2.2 pet. DAT op 2 Mei in de Wilhelminakerk en op de algemene begraafplaats te Dordt de gevallen verzetstrijders worden herdacht. DAT de Ned. Schoenindustrie v.h. Gebrs Hogenbosch te A'dam over 1947 6 pet. uit keert. DAT de twee Duitse verdachten i dubbele moordzaak te Nieuwenhagen, P. Runckel en G. Kivits, beiden uit Keu len, door de Maastrichtse rechtbank zyn veroordeeld tot 15 j. DAT dr Beel een radiorede zal houden over enige Zuid-Amerikaanse zenders over de autonomie van de West-Indische gebiedsdelen. DAT N. A. Mourer de benoeming tot Eerste Kamerlid in de vacature-Koeje- mans niet heeft aangenomen en in diens plaats is benoemd J. Brandenburg, reeds lid der Kamer. DAT van de Leger des Heils-padvin- ders m.i.v. 25 Maart alle jongensgroepen en m.i.v. 17 April alle meisjesgroepën zich by het N.P.V. hebben aangesloten. DAT 22 Mei in Utrecht een R.K. ge zinscongres wordt gehouden. DAT de b.g. gezant van Nederland te Parijs, mr E. Star Busmann, is benoemd tot secr. van de Consultatieve Raad der Westelyke Unie. DAT de boerderijencommissie van de Stichting voor de Landbouw een con creet plan heeft uitgewerkt over de opzet van een bouwbureau voor de landbouw, hetwelk de rechtsvorm van een stichting moei krijgen. DAT blijkens een nieuwe pry zenbe schikking (Stcrt. 26 April '48) de gebrui- kersprys van ingevoerde onderdelen en accessoires voor motorrütuigen in hel vervolg bedraagt de importeursprijs plus 93 pet. i.p.v. 100 pet. DAT tydens een persbezoek aan Philips met klem gepleit werd voor internat, samenwerking inzake de televisie. DAT de Gemeensch. Actie van Ned. Vrouwen opnieuw by min. Beel heeft aangedrongen op maatregelen ter bevrij ding van 15.000 Europeanen uit de he van Djokja. DAT byna alle claimhouders der N.V. Internat. Kunststoffenindustrie te Voor schoten gebruik hebben gemaakt van hun inschryvingsrecht op de emissie van f 800.000. DAT het Ned. Rode Kruis 75 bedden beschikbaar stelde voor de door brand verwoeste R.K. jongensstichting te Bor- culo. DAT te IJmuiden het z.g.n. Witte Huis van de moderne Transportarbeidersbond is heropend. DAT half Mei het Eng. vliegkampschip „Venerable" aan onze marine wordt overgedragen. DAT gisteren te A'dam vanwege de R.K. sociale organisaties een voorlich tingscongres inzake het communisme is gehouden en de minister Witteman en Fiévez mede aanwezig waren. DAT de Holl. Draad- en Kabelfabriek (Draka) te A'dam 8 pet. uitkeert (v.j. 5 pet.) en de Holl. Fabriek v. Melkpro ducten (Hollandia) 7 pet. (vj. 6% pet.) DAT te Colombo op het m.i. „Tosari" Java-Pacific-lijn een ontploffing Schermerhorn contra Gerbrandy Prof. Schermerhorn is al op het ver kiezingspad. Natuurlijk propageert hy daarbü d« Party van de Arbeid, dat is zyn goed recht. Dat hij daarby meer vertrouwen heeft in eigen voortreffelijkheid dan in de kwaliteiten van anderen, het is psy chologisch verklaarbaar, al hebben wij daarover een andere mening. Maar wanneer prof. Schermerhorn vol gens een verslag in „Het Vrije Volk" in een „weldoordachte" rede rhetorische vragen gaat stellen als: „wat zou er te verwachten zijn van een Nederland met Gerbrandy", dan gaat dat ons toch te ver. Men mag over Gerbrandy denken zo men wil, men mag tegen sommige van zijn uitlatingen bezwaren hebben, nie mand kan ontkennen, dat juist Ger brandy in de oorlogsjaren de naam van Nederland heeft hooggehouden, sterker, dat hij de naam en het aanzien van Nederland heeft teruggewonnen. Als een rots heeft hy gestaan te midden der branding. Als een terrier heeft hy vast gehouden. Zohder Gerbrandy zou, naar de mens gesproken, van Nederland nauwelyks meer sprake zijn geweest. Moet nu prof. Schermerhorn over zulk een man, die hij notabene in Mei 1946 in de toenmalige Ministerraad het Groot kruis van de Nederlandse Leeuw over handigde in verband met zyn grote ver diensten, de staf breken? Is het Nederland met Schermerhorn zulk een daverend succes geworden? Heeft Gerbrandy de Nederlandse naam en eer te grabbel gegooid in de Indische kwestie of was dat Schermerhorn? Heeft Schermerhorn in zyn coquetteren met de Republiek de naam en de eer van het Nederlandse volk niet te grabbel ge gooid voor het forum van de wereld? Is het Schermerhom niet, die nu nog met tranen in zyn stem spreekt van zyn vele vrienden in de republiek Djokja, maar de geïnterneerden in de republi keinse kampen aan hun lot overliet? Die dingen zouden Gerbrandy niet overkomen zyn. Prof. Schermerhorn heeft allerminst reden zich op de borst te slaan. Hy en zyn party hebben Nederland in de ry der volkeren teruggetrokken. Een Nederland mét Schermerhorn is een Deze tyden vragen een stuurman aan het roer van het Schip van Staat. Een stuurman, die een vaste koers vaart. Zulk een stuurman is Schermerhorn niet. Burg. Oud in alle delen des lands lijsttrekker V.V.D. De verkiezingsraad van de V.V.D. heeft Zaterdag besloten, overal in den lande de Rotterdamse burgemeester en oud minister, mr P. J. Oud, op nr. 1 te plaat sen op de eandidatenlysten voor de ver kiezing voor de Tweede Kamer. In alle kieskringen zullen de tweede t/m de tiende plaats door dezelfde personen worden bezet, doch per kieskring kan de volgorde verschillend zyn. Dit zijn van de zittende Kamerleden mevr. A. Fortanier-De Wit en de heren F. den Hartog, drs H. A. Korthals en mr G. Vonk en voorts de heren H. J. Anker smit, industrieel te Deventer, J. G. H. Cornelissen te Amsterdam, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland voor de V.V.D. en voorzitter van de vakgroep kruideniers, dr ir S. L. Louwes, direc teur-generaal van de voedselvoorziening, oud-lid van de Ged. Staten van Over- yssel voor de Vrijz.-Dem. Bond en de heer R. Zegering. Hadders, lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D. Het zittende Kamerlid, dr S. E. B. Blerema, heeft zich niet meer beschik baar gesteld. Eventueel zal hij wel een candidatuur voor de Eerste Kamer aan vaarden. De definitieve beslissing over de ?an- didatenlyst valt in de buitengewone alge mene ledenvergadering der V.V.D. op 14 en 15 Mei. DAT 11 Mei voor het A'damse B.G. terecht zal staan zekere W. F. Gerbsch. die in een kamp te Zöschen, bü Leipzig, een gevangene dood knuppelde en in een doodkist legde. DAT de Fries-Gron. Hypotheekbank, n.a.v. het proces over de aan de landelyke hypotheekbank gecedeerde hypotheken, voor houders van pandbrieven een ge ruststellende verklaring heeft afgelegd, daar er f 15 millioen aan reserves zyn. DAT ter verbetering van de econ. enl financ. samenwerking tussen de Benelux. Engeland en Frankrijk de ministers van financiën dier landen morgen te Brussel by een komen. DAT 77-j. oud te A'dam is overleden del oud-dir. der Koloniale Bank W. Labohm. DAT de secretaresse der Young Wo-j men's Christian Association, miss Janet i Thomson uit Genève, zich hier te lande' 14 dagen komt oriënteren inzake het werk der Nederl. afdeling. DAT op de R.A.I. te A'dam een Hum- ber Haw-auto te zien zal zyn, die slechts 1400 kg weegt en uitgerust is met een 2 liter motor 56 P.K. terwyl hy een ruime 5-zite èarrosserie bezit. DAT op Schotersingel 117A te Haarlem een tentoonstelling van Bybelse diorama's wordt gehouden, die bedoelt de Bybel dichter by ons volk te brengen. DAT alle correspondentie met het Zaterdag ontving pres. Benesj van Tsjechoslowakqe (r.) de bekende Bul gaarse premier Dimitrov (m.) en diens plaatsvervanger Kolarov (I.) ter ondertekening van het „Vriend- schaps- en handelsverdrag" tussen de beide staten. Dimitrov vertoeft nog steeds te Praag Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: I Matige, in het Noorden van het land Bureau AdmtaiütnSë Suiiland (vjh <Ud«1tik "U jachtige wind tussen Zuid- Ned. Mil. Missie) voortaan dient gericht!""5.1 Newest bewolkt aan het dep v Bultenl. Zaken en die Imel pla"u,1Uk aa*8e licht» regen Van- omtrent goederen van „diaplaced per-!"1"*1 "U m,,"der koud- mm°""n sons" aan Soc Zaken I OTerda8 iets lagere temperaturen dan vandaag. DAT de Chr. Metaalbewerkersvond z'n| 15.000ste lid inschreef en de Chr. Bouw- 7«n en Maan. plaats had, die 14 dagen reparatie-opont-vakarbeidersorganisatie dat getal, op Woensdag. 28 April. Zon op 5.17, onder houd vereist, doch zich geen persoonLi enkele tientallen na, eveneens heeft be- j 19.59. Maan op: i.13; onder 7 53 1 Mei ongelukken voordeden. reikt L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1