Jliftture jCciitsdjf (iToarant Wist U WpULAXV. 'AG 26 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm-kosten) AD VERTEN TI EN0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Negen en twintigste jaargang No. 7494 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „StanhmsKrb is gbeMeueti myn bert in tegfyerapoet" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 CHEF REDACTIE: H W. J ENSERINK. HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER DIRECTIE: F. DIEMER. Va Haifa, nu ook hevige strijd in Jaffa en Jeruzalem Engeland wil overhaast het wespennest verlaten laar uit Londen wordt gemeld, heeft de Britse regering besloten haar mandaat Palestina op 5 Mei inplaafs van op 15 Mei neer te leggen. De ..Daily Mail" ireet hierover nadere bijzonderheden mee te delen. Door de Palestijnse regering het Britse ministerie van Koloniën te kennen zijn gegeven, dat door et vervroegde neerleggen van het mandaat vele levens van Engelse militairen er argers worden gespaard- de K.L.M. te Londen per radio het ver- 1 zoek gekregen, onmiddellijk alle passa- giersverkeer door de lucht van Londen naar Palestina stop te zetten, aangezien de situatie zeer gevaarlijk is geworden. Het vliegtuig AmsterdamPalestina gisteravond echter op normale wijze trokken. Het volgende toestel zou Woens dag moeten starten. Het stopzetten in verband staan met de bezetting het vliegveld Lydda door Arabieren. Tsa- rapkin, zaakgelastigde bij de Russische ambassade in Washington, is aangewezen als afgevaardigde in de Trusteeship-raad van de V.N. Deze had ook vroeger zitting in de bijzondere Palestina-commissie. welke het plan voor de verdeling uit werkte. Volgens een later bericht, is een Iraak- se divisie met volledige oorlogsuitrus ting uit Bagdad naar Amman, Trans-Jor- danië, vertrokken. (Amman ligt aan de grote Hedjasspoorlijn naar Damascus, ten N O. van de Dode Zee, ongeveer evenver ten Oosten als Jeruzalem ten westen van de Jordaan, op een afstand van pl.m. 40 km. Red.) Men slaat overigens een gat in de ucht door eerst thans te verklaren, dat iet onmogelijk blijft tussen Joden irabieren te bemiddelen, omdat het i leklaar is, dat beide partijen besloten ijn hun doel gewapender hand te berei- is voor het ogenblik de militaire ituatie? Terwijl de strijd in Haifa ge- vd is en de Joden deze stad nog steeds h?nden hebben, concentreren de rallen zich op Jaffa en Jeruzalem. De Ir- üwai Leoemi schijnt eigenmachtig 1 haar krachten gemobiliseerd te hebben en massale aanval op de andere lavenstad Jaffa, waar Arabische kinderen de vlucht nemen. Zoals rij reeds hebben gemeld, laten de ingende Arabische landen het er niet bij ten en zouden eenheden van het Ara- iche legioen, gesteund door tanks te affa stellingen hebben bezet. De houding er Engelsen in deze strijd wordt gede- nonstreerd door een Reuter-bericht, vol- ens hetwelk het Britse leger de aanval de Irgoen op Jaffa heeft afgeslagen. Jeruzalem duiden ontploffingen eschutvuur eveneens op hevige strijd. Ie vergadering der Ver. Naties zal Jeru- alem tot open stad verklaren. De Ame- ikaanse-, Britse- en Franse afgevaardig- len bij de V.N. beraadslaagden over eer «korte beheersovereenkomst voor Pale- in de verwachting, dat de alge- vergadering eerder geneigd zal in voorlopige maatregel te aan !en. Uit Bagdad wordt gemeld, dat de lijpleiding van de Iraakse petroleum- naatschappij, tussen Irak en Haifa bui- bedrijf is gesteld. Deze pijpleiding oert jaarlijks 2 millioen ton en heeft een lengte van ongeveer ÖD0 kilometer. Volgens het ANP heeft Nenni be- onafhan- De vak- economische Communisten-relletjes in Milaan Nenni veroorzaakt breuk in het volksfront pewel redert de verkiezingen de Com- isten in Italië zich betrekkelijk koest len hébben zich gisteren te Milaan ?regeldheden voorgedaan, waarbij Carabiniere werd gedood en enkele gèrs ernstig gewond. De relletjes rerden door Communisten uitgelokt, die lisbruik maakten van de permissie, relke zij van de regering verkregen had- om op de derde gedenkdag var ëT bevrijding te betogen. Van het ;eelplein in Milaan werd ndernomen. die echter door de politie jeeps en pantserwagens werd gestuit. )e chargerende politie slaagde er ten- Ie in. na enige salvo's te hebben af- 'ven de menigte van naar schatting 19 man te verspreiden. Voor olitieke situatie betreft, is van belang, een conferentie van de partij der ïeerderheids-socialisten loten werd. een fusie isten af te wijzen en w elijke politiek te gaan :ingen moeten zu: aties zijn en niet worden gebruikt i politiek wapen. Te Rome werd isteren een plaatselijke bijeenkomst der ij van Nenni gehouden, waarbij Ro- een critisch standpunt innam, zowel aanzien van Nenni als van Saragat. Ie Gasperi zal morgen besprekingen be- innen met de partijleiders. Tegen desertie op onze koopvaardijvloot Deserterende schepelingen van koop- aarders zullen voortaan door Australië forde.i uitgewezen. De laatste vijf n len zijn n.l 35 jongemannen na aan tering op de HollandAustraliëlijn ge bost. De „Muiderkerk" raakte zelfs 12 de 51 man op deze wijze kwijt. Dodelijk ongeluk te Noordwijk Vanmorgen om 11 uur had op de Nieu- e Zeeweg te Noordwijk een ernstig on- 'luk plaats, dat aan de 32-j. B. uil 'oordwijk het leven heeft gekost. Hij zat »n kist achter op een verhuiswagen, de bus HaarlemNoordwijk voor bij kwam. De bus raakte de kist, waarbij de wagen viel, onder de wielen pan de bus terecht kwam en op slag verd gedood. Hij was gehuwd en vader kind. Een collega, die ook verhuiswagen viel, kwam met de rik vrij. j Stembusstrijd opnieuw voor de radio (.Van onze Parlementsredacteur.) ■Bij de behandeling van de begroting an Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- "en, zal minister Gielen deze week de Eerste Kamer een uiteenzet ing geven van de regeling voor het ge- van de radio voor verkiezingspro- aganda door de partijen die aan de "weede Kamerverkiezingen zullen deel- Iedere party zal gedurende de drie en vóór de verkiezingen één kwartier er week. van de radio gebruik mogen aaken. Deze regeling is opgesteld in verleg met de radioverenigingen, ter- tijl de Radioraad met de uitvoering is "elast. Op het ogenblik wordt gedokterd an de opstelling van een schema, waar- ij zoveel mogelijk zal worden gezorgd, n bepaalde partij gebruik zal ma in de radio-vereniging, die haar het "aast staat, hoewel op dit punt bepaalde Doeilijkheden zullen rijzen. Wy hebben gegronde redenen om aan nemen, dat de Communisten niet van *»dio gebruik rullen kunnen makeD. In Tumgel-roy is de kolenhandelaar J gearresteerddie op 12 April jl. zijn *gaa boerderij in brand stak, om van te verzekerinigs-penningen een schuld te [®m«n betalen. „Toevallig" was een koot deel van zyn inboedel en zijn wa- I® buitenshuis. Eerste Marshall-schip in Rotterdam De „Noordam" feestelijk ingehaald Vuurwerk in Hoek van Holland, vlag gen in Rotterdam en toespraken van ministers en de Amerikaanse ambassa deur op de Wilhelminakade der H.A.L, aldaar hebben vanochtend de „Noordam" begroet, het eerste schip, dat met Mar- shallgraan uit Amerika in ons land veerde. Orr elf uur betraden met de Ameri kaanse ambassadeur dr H. Baruch, de ministers van Economische Zaken. prof. dr J. R. M. van den Brink en van Buiten landse Zaken, mr C. G. W- H. baron Boetzelaer van Oosterhout, het schip. Mi- nistor van -den Brink gewaagde van U diepe vreugde en dankbaarheid die e* in Nederland heersen jegens het Ameri kaanse volk. ..De rede van de heer Mar shall in de Harvard universiteit, heeft ons volk weer moed op herstel gegeven", zo zeide de minister In zijn dank betrok hij vooral dr Baruch, die, met nimmer sagen.de ijver, op de bres staat voo_ Nederlandse belangen. Dat Rotterdam, de stad, die zozeer door de oorlog getroffen is, het eerste schip mag ontvangen, noem de de minister van symbolische beteke nis. „Thans", zo zeide hij, is een nieuwe phase in het herstel van Nederland in geluid. Daarin zal van ons allen het uiter ste worden gevergd, willen wij het doel bereiken, dat Nederland weer onafhan kelijk wordt van buitenlandse hulp." De heer Baruch en minister van Boet zelaer hebben eveneens het woord ge- Twee echtparen (beide met 5 kinderen) door auto-ongeluk om het leven gekomen Wagen botste met enorme vaart bij Bussum op 'n trailer Een ontzettend auto-ongeluk op de Rijksweg AmersfoortAmsterdam heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks één uur aan vier mensen het leven gekost. Het zyn de echtparen Erven-Dorens uit de Guido Gezellestraat en Van Heukelum-Stuyt, van de Jan van Goyenkade, beide te Amsterdam. De echtparen laten elk vijf kinderen achter. Op dit tijdstip stond, ter hoogte van de PaLmkazerne te Bussum, een grote trailer stil, geladen met zware, koperen buizen. De wagen was, met bandenpeoh. rechts van de weg geparkeerd. De be stuurder van de personenauto, welke met de vier inzittenden, na een bezoek aan Nijmegen, naar Amsterdam terug keerde, moet deze trailer te laat opgemerkt. Met de zeer van ongeveer 130 km menauto zich op de st Zij schoof geheel onder c de trailer en werd volkc Het dak scheurde er af. De beide paren werden op slag gedc Kort voor het ongeluk, v andere auto op de trailer i Brengt Kalioerang deze week beslissingen Merkwaardige uitlating van Sjahrir. Ass. Press verwacht, dat de gen te Kalioerang deze week send karakter zullen dragen. 1 den de volksstemming en de verdediging der V.S. van Indonesië w< ken, morgen komt de Unie aan de beurt. Voorts worden deze week de rechl de Interim-Regering behandeld en de buitenlandse betrekkingen der republiek. Het is niet onmogelijk dat de Ned< Regering ook na 3 Mei te Kalioerang zal blijven. Voorts verluidt dat de republiek Ne derland verzocht heeft. te helpen om de suikeroogst van 173.000 ton 1 halen en tevens om textiel te 1< In verband met het bovenstaande ver dient de aandacht een opmerking Sjahrir in een persgesprek te Batavia. Hij verklaarde n.l. dat in weerwil het accoord der „Renville" de buiten landse betrekkingen der republiek handhaafd zullen blijven en dat haar ver tegenwoordigers officieel als zodanig be- handeld zullen worden. Ook te Penang zal de republiek een kantoor openen. „VOLENDAM" UIT PORT SAID VERTROKKEN. De „Volendam" ten aanzien waarvan de quaraintaine-maatregelen zijn opge heven, is uit Port Said vertrokken. Het 2IV R-I. terug naar Nederland Op 19 April heeft zich het 2-IV R.I. te Semaraing op die „Jöh-ain van Oldebarne- velt" naar Nederland ingescheept. auto verklaarde, dat hij het rode achterlicht op ongeveer 100 meter afstand had ontdekt. Onmid dellijk minderde hij vaart, doch kon een aanrijding niet voorkomen. Zijn auto moest danig beschadigd weggesleept wor den. Verdere ernstige ongelukken kwa men hierbij niet voor. Zyn verklaring is trailer, die voor de dood va paren verantwoordelijk w; indien het rode achterlioht niet brandde. Na de eerste aanrijding van het lichtje kapot g„__« tóch een rode kleur te krij de- politie n.l. de 20-jarige Anme Druif aan. die dezelfde avond uit het opvoe dingsgesticht te Zeist was ontsnapt. Zy wilde liften met de trailer, welke zij achterlicht. Ook haar verklaring pleit dus de trailer-chauffeur vrij. Annie Druif is inmiddels weer door de politie inge sloten en naar Zeist teruggebracht. De vier zwaar verminkte slachtoffers de St. Majella Stichting te Bus- Tuinder te Naaldwijk na worsteling met gemaskerde bandiet doodgeschoten Dader voortvluchtig, terwijl over de motieven nog niets vast staat (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagavond heeft zich in de woning van de circa 40-jarige tuinder A. Thoen aai de Zwartendjjkseweg 12b in de gemeente Naaldwijk, een drama afgespeeld, dat genoemde tuinder het leven heeft gekost. In een gevecht, waarbij de tuinder zich tegen een gemaskerde indringer met een stoel verdedigde, loste laatstgenoemde enige schoten uit een revolver, door Thoen dodelijk werd getroffen. Het Is een mysterieuze gebeurtenis, over tot nu toe geen enkel licht opging. De woning van de tuinder Thoen ligt zeer afgelegen aan een zijweg Zwartendijkseweg, op de grens gemeenten Naaldwijk en Monster. De naaste buur is de familie Van der Ende, die deze dramatische avond te hulp werd geroepen, nadat zich in het gezin Thoen het drama had voltrokken. Er werd aan de deur gerammeld Ruim 10 uur Zaterdagavond, werd aan de achterdeur van de heer Thoen geram meld. Laatstgenoemde en het 18-j. dienst meisje v. d. Klugt waren in de keuken, de echtgenote was in de kamer; op de bovenverdieping sliepen de vijf kinderen, leeftijd variërend van IVz tot 7 jaar. In het gezin wordt zeer binnenkort het zesde kind verwacht. Op het lawaai aan de deur ging het dienstmeisje open doen. Tot haar grote ontsteltenis stond buiten een gemaskerde die een revolver op haar richtte. Het meisje slaakte een hevige gil. Uit de keuken kon de heer Thoen at er buiten gebeurde. Toen hij de ontdekte greep hij een stoel en slingerde n de richting van de deur, nadat het meisje was gevlucht. Tegelijkertijd viel schot, dat echter geen doel trof. De onbekende man bleef aan de deur staan 'eer greep de heer Thoen een stoel als wapen, waarmee hy zich naar de keukendeur begaf. Toen loste het onbe kende individu nogmaals een schot. Hoe wel dit de tuinder trof, smeet deze ook de tweede stoel naar de onverlaat, die hierop de vlucht nam. it een derde stoel in zijn handen liep de tuinder het erf achter de woning op' wierp het meubelstuk de duisternis in. Hij hoorde de man vluchten. Slachtoffer bezweken. Verzwakt door verlies van bloed, dat hem uit de maag en de mond' kwam, strompelde het slachtoffer weer naar zijn woning, waar hij in elkaar zakte. Het dienstmeisje riep de buren te hulp, die dadelijk een dokter ontboden. De heer Thoen bleef nog tamelijk bij kenni/, zodat, toen de wnd corpschef der Naaldwijkse politie, de heer W. C. van Vier broers uii één gezin uit Indië terug Prins Bernhard laat zich vertegen woordigen. In Aalst by Eindhoven keren a.s. Woensdag de vier gebroeders Oversier, die na de bevrijding terstond in het vrij willigersleger voor Indië dienst namen, na 2Vz jaar uit de tropen terug. Zowel bij de aankomst van de „Zuiderkruis", irmee zij reizen, als bij de ontvangst hun woonplaats zal Z. K. H. Prins Bernhard zich doen vertegenwoordigen. Leeuwen, met enkele manschappen ter plaatse verscheen, Thoen nog een kort verhoor kon worden afgenomen. Het slachtoffer is daarop naar het ziekenhuis Westeinde te Den Haag vervoerd. Daar werd hij dadelijk geopereerd, wat niet meer heeft mogen baten; enige uren later is de heer Thoen overleden. Zondagmorgen brachten de Officier Justitie, mr Lunsingh Tonckens met dr H. Froentjes van de Rijks Identificatie- dienst en de commissaris der Rijkspolitie, de heer A. Regenboog een bezoek ai woning, waar het drama plaats vond. Bij het onderzoek werd gebruik gemaakt een speurhond. Het politieonderzoek, dat onder leiding van de heer Van Leeuwen staat, is echter uiterst moeilijk, omdat men geen enkel motief voor het gebeurde kan vinden. Vrouwengegil verjoeg indringer Aan de Hordijk te Rotterdam werd Za terdag een politie-agent gealarmeerd door het gegil van de dochters van tuinder J. Staat aldaar. De meisjes gen haar vader nJ. door een indringer bedreigd, die, met een jas over het hoofd geslagen, geld eiste. Op het gegil nam hij de benen, maar de agent arresteerde hem. Het was de 34-jarige A. van der W. uit Hilvarenbeek. Prinses Juliana over de critiek op het Roode Kruis „De critiek, waaraan het Ned. Roode Kruis de laatste tijd helaas bloot staat, is mede een bewijs, op welk hoog voet stuk men ons stelt," zeide Prinses Juliana Zaterdag te R'dam iiv de openingsrede, waarmede Zij ais voorzitster de buitenge- i alg vergadering van het Roode Kruis opende. In deze vergadering werd het prae-advies goedgekeurd, uitge bracht door de „Commissie tot het hepa ran de houding van het Ned. Roode Kruis in bezettingstijd". In dit prae-ad vies zijn verschillende bepalingen opge- °n .t.a.v. het werk van deze organi satie in geval van bezetting. Deze bepa lingen zullen op de in Aug. in Stockholm te houden internationale conferentie moeten worden besproken. Wat het eigen land u biedt.... De emigranten, die met de „Indrapoc- a" naar Kaapstad reisden, kochten ln Las Palmas kanaries op de markt. dieren zongen prachtig, zolang ze bij de kooplieden waren, maar eenmaal aan boord zwegen zij als het graf. De kopers kenden nog niet het kleine trucje var de Las Palmase kooplieden, die een klein instrumentje bij zich hebben, waar aan ze het schoonste kanariegezang kun nen onttrekken. Maar de dieren zelf zijn HET C.N.V. PASSEERT DE 135.000 Op 1 April j.l. - bleek het Chr. Nat. Vakverbond de 135.000 leden be zijn ge passeerd. De berichten van tal van af delingen en Besturenbonden wijzen uit. dat deze groei nog steeds voortgaat. VRACHTAUTO'S KRIJGEN DOOR GAANS EERDER BANDEN. Inzake de klachten over de voorziening in autobanden, speciaal voor personen auto's, deelt het dep. van Verkeer mede, dat de materiaalpositie i-vun. de devie- zenschaarste, inderdaad moeilijk is, doch door de Marshall-hulp de situatie waar schijnlijk zal verbeteren. Vrachtauto' zullen echter doorgaans voorrang krijgen. op ex-premier van Egypte. Op Nahas Pasja, die Egyptisch premier was tijdens de oorleg, werd een aanslag gepleegd, door een auto met explosieve middelen voor zijn huis te Cairo in de lucht te laten vliegen. Zijn vrouw werd licht gewond. Hijzelf bleef ongedeerd. DAT 4% j. werd geëist tegen de landwachters de 58-j. groentenhandelaar B. A. J. Thomassen en de 60-j. gemeente werkman K. K. Bosveld en 5 j. tegen de monteifr J. Klaassen, allen uit Zutphen. DAT de Norit Mij. uit een winst f195.767 (v.j. f230.662) 5 pet. (onv.) op de prioriteits- en 6 pet. (onv.) op de ge one aandelen uitkeert. DAT de Delftse Electr. Installatie Mij. /er 1947 van de winst ad. f5.033 een di vidend uitkeert van 6 pet. DAT op Schouwen en Duiveland de op richting wordt overwogen van een melk- federatie, een belangengemeenschap veehouders, teneinde sterker te staan tegenover de machtspositie der melkfa brieken. DAT de Ned. dirigent Paul van Kem- ;n, na 7 mnd. succesvol dirigeren in Italië en Spanje, weer de zomervacantie i ons land doorbrengt. DAT de bekende stichter van het Schweizer Heimatwerk, dr Ernst Laur, deze week Friesland bezocht en kennis nemen van de kunstschatten Leeuwarden en de meubelindustrie te Hindeloopen. DAT op een zolderkamertje in Doe- tinchem weer een clandestien slachters complot is ontdekt, waar twee, later ge arresteerde. personen, P. en L., bezig aren een rund uit te benen. DAT te Hengelo de padvmdstersgroe- ;n van het Leger des Heils zich by het N.P.G. aansloten. DAT Zaterdagavond de boerderij Meuleman in Epse bij Deventer door brand is verwoest en o m. drie koeien twee varkens in de vlammen omkwamen. DAT is benoemd tot vice-pres. van rechtbank te Middelburg mr C. R. F. Roggen te R'dam. DAT de Hotel Exploitatie My l'Europe te A'dam over 1947 van de winst ad f36.101 een dividend van 5 pet. zal uit keren. hetgeen na 1928 weer het eerste dividend is. DAT min. In 't Veld Vrijdag a.s. bezoek aan Twente zal brengen i.v.r wederopbouw. DAT Zaterdag Jan Hendrikus Jansen als 20.000ste inwoner van Doetinchem werd geboren en papa een spaarbank boekje kreeg. DAT de 72-j- vrouw J. M. Dickhout- Weekhout in haar woning aan de Blok landstraat te R'dam van de trap af i: doodgevallen. DAT een delegatie van onze Jaar beurs, o.l.v. jhr A H. op ten Noort, van daag de Brusselse bezocht in verband met de Ned. dag. DAT" het Tilburgse tribunaal de koop man A. A. de Swart aldaar, die o.m. tex- tielgoederen tegen exorbitant hoge prij zen aan Duitse inkoopbureaux leverde, veroordeelde tot 4 j. internering, w.v. 1% jaa»- voorwaardelijk. DAT de 63 Franse zuiveldirecteuren Zaterdag ons land weer hebben verlaten afscheid werden toegesproken door de heer J. A. Geluk namens de Ned. Zuivelbond- DAT in een der Bossche kazernes bin nenkort een Stoottroepersmuseum zal worden ingericht DAT de Nat. Fed. Raad van Voorm. Verzet 4 Mei om 5 uur in het fort De Bilt bij Utrecht de meer dan 60 aldaar gefusilleerde verzetslieden zal herdenken. DAT vandaag een Ned. trein naar Wenen is vertrokken om 500 zwakke kin deren te halen voor een verblijf hier ti lande van 3 mnd. DAT het in 1936 gesloten Museum vai Oudheden te R'dam binnenkort zal wor den heropend en voorgesteld wordt de naam te wijzigen in „Historisch Museum van R'dam", terwijl voorlopig prof. dr. A. P. A. Vorenkamp, dir. van Boymans, met de leiding wordt belast. DAT B. en W- van R'dam voorstellen in de polder Charlois ongeveer 500 ge meentewoningen te bouwen, n.l. 21 grote en 281 kleine woningen. DAT aan de lijst invoergoederen, waar voor de voorgeschreven procentuele han delsmarge slechts mag worden berekend over de importprijs, exclusief invoer rechten, zijn toegevoegd: onderdelen en accessoires voor motorrijtuigen. DAIT als opvolger van J. W. Schuur man is'benoemd tot gemeente-secr. van Domburg de ontvanger B. Goedbloed, aldaar. DAT bij een coöp. levensmiddelenbe- drijf te Middelburg een tekort van 10.000 kg bloem is geconstateerd en de be drijfsleider, zomede 19 anderen, werden geverbaliseerd. DAT wegens de grote belangstelling het aantal paardenmarkten in Den Bosch zal worden uitgebreid van 11 tot 23 per jaar. DAT te Eindhoven drie personen wer den gearresteerd, die 80.000 textielpunten verhandelden tegen f20.000. Dat min. In 't Veld Zaterdag eer denksteen heeft geplaatst in het ni< industriecomplex van de N.V. Rheem- EvenbHj i-o. te Zaandam, hetwelk voor de vatenhandel bestemd is. DAT Tilburg de voorgenomen 1 Mei meeting van de C.P.N. heeft verboden. DAT op Schiphol de tweede kolossale Douglas DC-6 uit Amerika arriveerde. DAT i.v.m. de tot nu toe gevraagde hoge prijzen voor gevitamineerde melk de prijs voor deze melk nader zal worden geregeld. DAT de Stichting Industriepark Spaanse polder te R'dam begint met de bouw van een groot complex moderne bedrijfsruimten in deze polder, waa het eerste gedeelte een oppervlakte be slaat van 20.000 m2. DAT de heer C. de Ryk, directeur het kantoor Schoonhoven van de bank der fa. T. Goedwaagen en Zn.. Zaterdag is gehuldigd i.vjn. gouden jubileum deze firma. 9 DAT de N.V. Blaauwhoedenveem- Vriesseveem over 1947 een dividend uit keert van 4 pet. DAT de zeven coasters, die in Indië i 'pra hebben gevaren, gisteren op terug reis naar Nederland, te Colombo arri veerden. DAT de Luchtmachtstaf t.g.v. het 35-j. bestaan der militaire luchtvaart een jubileumnummer uitgeeft van het perio diek „De Vliegende Hollander." DAT zij, die in de prov. Groningen werk willen uitvoeren, kennis moeten ;n van de door de Rijksdienst voor het Nat. Plan, L. Voorhout 19, Den Haag afgekondigde lyst van beschermde na tuurgebieden. Ofschoon de 18-j. dienstbode Agatha v. d. Klugt de eerste was, die met de onbekende bruut kennis maakte, trof haar niet het lot, dat tenslotte de tuinder Thoen het leven kostte. Inzet: het slachtoffer. Soldaat werd geboeid met prikkeldraad De politie begrypt er nog weinig van. Ter hoogte van „De Dreef" bij Heerde ontdekte dezer dagen een fabrieksarbei der een man. die met prikkeldraad ge bonden achter een heg lag te kermen. Het bleek een zekere B. te zijn. die enkele honderden meters verderop woont en <;ls soldaat in garnizoen te Ede ligt- Een avond te voren was B. te Ede door vier jonge mannen, gezeten in een grijze auto gevraagd naar de weg. Hem werd ver zocht even in de auto mee te rijden, maar nauwelijks was hij in de wagen, of hij werd met een revolver bedreigd ei blinddoekt. Enige uren toerde hij zo over de Veluwe, totdat hij uit de auto werd ge- worpen en met prikkeldraad geboeid, „Toevalligerwijze juist dicht bij mijn ouderlijk huis", aldus het verhaal van B De politie heeft dit merkwaardige geval in onderzoek. Vijf en veertig uur aan het biljart In het Engelse dorpje Coleford, heeft 54-jai Noi Tho- ïterdag bijna 45 uur aan een stuk door gebiljart en eiste daarna het we reldrecord op dit punt voor zich op. Hij deed 95.000 stappen rond het groene laken en legde daarbij 57 kilometer af. Hij speelde blootsvoets en zijn physiek werd op peil gehouden door sandwiches, thee en koffie. Na afloop klaagde hij pijn in 2un t NEDERLAND KAN BELGIS NIET MEER IN GOUD BETALEN Volgens AP. heeft Nederland de Bel gische regering medegedeeld, niet lan ger in staat te zijn de maandelijkse be talingen in goud op „harde" valuta te verrichten van de deficits, die uit het handelsverdrag voortspruiten. Het ligt in het voornemen van Nederland om as. Juli, aan het eind van het eerste jaar van het tweejarig handelsverdrag, dit betalingen stop te zetten. De ge middelde maandelijkse betalingen aan België bedroegen bijna f 20 millioen. Nog bekend is, welke andere methode betaling Nederland daarvoor in de s zou willen. Paard in Wassenaar levend begraven Ruiter voelde het in een weermachtsput zakken De heer W. O. Merhottein sr, die op zijn l-j. appelschimmel Zaterdagmiddag in de duinen aan de Wassenaarse Slag reed, bemerkte plotseling, dat zijn paard lang- i onder hem wegzakte. Hij steeg snel al en zag met schrik, dat zijn schim mel geheel onder het duin verdween. Het dier bleek in een betonnen waterput, met middellijn van slechts 1 meter, uit de Duitse tijd, die met planken bedekt, onder het zand gestoven was, terecht te zijn ge komen. Het zakte steeds verder weg, tot het, op 4 meter diepte onder de opper vlakte bleef hangen. Politie en brandweer, bijgestaan door een groot aantal vrijwillige helpers, heb ben urenlang gezwoegd om tientallen ku bieke meters duin te verplaatsen, de put open te hakken, het water er uit te pom pen en het uitgeputte dier te bereiken. De pogingen om het paard met een takel uit zijn benarde positie te bevrijden, had den geen resultaat. Muurvast zat het in Het ongelukkige dier in zjjn benarde positie. de bodem geklemd en tegen de avond heeft men het moetten afmaken, op ad- Het duurde daarna nog geruime tijd. vóór het cadaver kon worden gelicht. Het is naar Wassenaar vervoerd en zal waar schijnlijk verbrand worden. Sluit de gelederen Gelijik 1848 zal ook 1948 jaar van grondwetsherziening zijn. 1848 Was he* jaar dier grondwetsherziening in ons land, welke, hoezeer principiële bezwa ren konden worden aangevoerd, de Ne derlandse burger een groter aandeel gat In het openbare leven, zonder dat daar bij, gelijk in andere Europese landen, de revolutieklok werd geluid. „Het is de vraag niet meer," aldus Thorbecke. de grote man der herziening, „of rechtstreekse verkiezing de beste vorm zij; het is de vraag, of thans een andere vorm mogelijk zij." De recht streekse verkiezing, hoewel nog slechts censuskiesrecht is gekomen. Het was in die tijd, da', in de kring van de Reveil-vrienden de vraag naar boven kwam, welke houding moest wor den aangenomen tegenover dat kiesrecht. Het is een genot om in de Reveil-lectuur als van M. E. Kluit de ontwikkelings gang bij deze voorlopers der anti-revo- lutionnairen te volgen. Da Costa was in veel niet meer de man van 1823 met zijn Bezwaren. Thans durfde -hij schrijven: „Hét geloof wil dan ook in onze dagen, in ons vaderland zeer zeker uitbreidingen van vrijheid; vrijheid van godsdienst, vrijheid van onderwijs, vrijwording der slaven.' Het wil in deze dagen ongetwijfeld ook uitbreiding van politieke vrijheid. De vrienden kwamen in April 1850 bijeen, om de vraag te bespreken, of Christenen in Nederland de plicht had den een staatkundige partij in het leven te roepen. Groen van Prinsterer had de opdracht deze vraag toe te lichten. Voor hen persoonlijk was het geen vraag meer. „Wij hebben als Christenen rechten in de Staat en daaraan zijn plichten verbonden; die te handhaven, die te vervullen in gemeenschap, in overleg althans in een zitting met de broeders, ziedaar onze roeping als party." Op deze wijze uitte Groen zich. Langzamerhand verrezen verschillend# kiesverenigingen. Merkwaardig voor onze tijd is wat Da Costa verklaarde bij de oprichting van zulk een vereniging te Amsterdam: „de vereniging Nederland en Oranje is niet alleen een zaak van gevoel en instinct, maar vooral van recht, geworteld in geschiedenis en nationali teit en vruchtbaar in allerlei practische toepassingen ook voor de toekomst van ons volk." Merkwaardig, omdat hier als het ware met profetische blik gewezen werd op onze tijd van honderd jaar later, nu allerlei vragen van recht op het maat schappelijk gebied ons bestormen, ook in onze politieke verbanden. Groen, en daar is het ons om te doen, heeft zijn gehele verdere leven gewe zen op de plicht der Christenen in ons land zich aaneen te sluiten voor de grote taak als staatsburgers. Bijna steeds een generaal van een klein leger, omdat zijn volgelingen onder het censuskiesrecht grotendeels behoorden tot het volk ach- •er de kiezers, bleef hij op dat aambeeld hameren. Hoe ook gehinderd door on willige of lastige vrienden, gelijkmoedig tot in het uiterste, jaagde hij de eenheid na. gedachtig aan het gebed en het ge bod van de Heiland der wereld. Het positief Protestantisme, hetwelk natuurlijk niet wil weten van hiërarchie, heeft als een onjuiste consequentie van deze afkeer altijd te worstelen met een loslaten van het eenheidsideaal. Gelijk Capadose, jeugdvriend van Da Costa, wordt verhaald, dat hij moeilijk karakter was, zodat herhaaldelijk zijnentwege twist ontstond in de vró enden-kring Waarom wij dit alles nog eens opge haald hebben? Natuurlijk omdat de stembus spoedig open zal gaan. Waarbij iets bereikt zal kunnen worden, wanneer de grootst mogelijke eenheid de Chris- in ons land samenbindt. Wanneer de organisatorische weg is bewandeld, de hoogste partij-instantie het verkie zingsprogram heeft vastgesteld, geldt slechts één gebod: Sluit de gelederen, bewandel enerlei weg met enerlei hart MAARSCHALK PETAIN WENST GEEN VRIJHEID. De pogingen om de 92-jarige maar schalk Pétain. president van de Franse Vichy-regering tijdens de Duitse bezet ting, uit zijn gevangenschap op het eiland Yeu te krijgen, zullen worden gestaakt, omdat de gevangene niet vrij wil zyn, zo lang de andere veroordeelden in de ge vangenis blijven. - Het staatshoofd van West-Java heeft onthulling van een gedenknaald op het aloon aloon een rondrit door Ban doeng gemaakt, waarbij hij luide werd toegejuicht WEERBERICHT Droog iveer Tot morgenavnd verwacht De Bilt: Aanvankelijk op vele plaatsen weinig doch later weer toenemende bewolking. Droog weer met matige wind uit Noor delijke richtingen. Vannacht iets lagere temperaturen, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN. Dinsdag 27 April: Zon op 5.19; onder 19.57. Maan op —.40; onder 7.07.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1