Het zilveren huwelijksjubileum van het Britse Koningspaar Van der Waals als „beschermer" van onze illegale groepen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 ZATERDAG 24 APRIL 1948 „Fontein van de eer en van het recht. Ook koningen zijn onderworpen aan de wetten van het aardse leven. Zij worden geboren en sterven; hun daden zyn beïnvloed door erfelijkheid en milieu, naast het collectieve glanst de facet der eigen persoonlijkheid. Koningin ondergaan de wisseling van lief en leed als de eenvoudige, gewone mens In York Cottage, te Sandringham. werd j die de bijnaam ontving van „glimlachende op 14 December 1895 de tweede zoon ge- hertogin", staat echter haar echtgenoot boren uit het huwelijk van de hertog en in de moeilijke dagen zijns levens trouw hertogin van York, de latere koningter zijde. Merkwaardig, men praat in George V en koningin Mary. De tweede I geland nooit over de koning of de ko- zoonen niemand had toen kunneni ningin, maar over de koning ei voorzien, dat juist dit prinsje eens op koningin, hetgeen hun saamhorigheid als de Britse troon gezeten zou zijn, gedu- man en vrouw typeert. Maar vóór haar te.nde de meest kritieke periode van En-1 komst aan het Hof, hadden „Berti" The King and the Queen gelands historie. Hoe werd de jeugdige vorstentelg opgevoed? Het valt sarrn Vatten in één zin: er een volmaakt „English gentleman" van te maken, begrip, waarvoor men nog steeds in geen enkele taal een aequivalent vindt. Demo cratisch Engeland: te Sandringham speel den de prinsjes gewoon met de dorps kinderen een partijtje voetbal. En juist deze eenvoud en ongekunsteldheid in de opvoeding, het niet in watten leggen, zo als ook onze Prinses Juliana dit toepast, zal voorkomen hebben, dat hij niet van leed en vreugde der massa vervreemd Btond, toen de latere King George VI, de Britse troon geroepen werd. Naast de intellectuele vorming, was ook vanzelf sprekend de sport een uiterst belangrijke factor in de opvoeding van Prins Albert Frederick Arthur George, in de hui selijke kring „Bertie" genoemd. Voor En geland geldt, dat de Koning de „eerste soldaat" van zijn land moet zijn, hoewel in tegenstelling met de potentaten dictators van andere landen, hij zijn macht niet als een militair leider de monstreert. Velen weten niet eens, dat de Koning van Engeland gerechtigd is, de titels van „admiraal van de vloot" en veldmaarschalk te dragen. Veertien jaar oud begon hij zijn loopbaan als cadet van de zeevaartschool te Osborne. Geen pret je: om half zeven het bed uit. oefeningen, een zware dagtaak, maar hij leerde de onvervreemdbare waarde kennen var twee ijzeren begrippen: zelf-discipline en verantwoordelijkheid. Toen de eerste we reldoorlog uitbrak, diende hij op een slag kruiser H.M.S. „Collingwood". Zijn phy- sieke toestand was toen zeer delicaat, maar hij hield zich kranig. De toenma lige admiraal, Sir John Jellicoe. prees hem om zijn dapperheid tijdens het vuur gevecht. Later zien wij hem bij de „Royal Naval Air Force", als kapitein, in het bezit dus van het brevet als vlieger een feit, dat de aandacht verdient, omdat het lucht- Wapen toen nog slechts in een embryo naal stadium verkeerde. Realiseren wij het ons wel: twee-en-twintig jaar later is het de „Royal Air Force", die de zaak der vrijheid en beschaving gered heeft. Maqr naast de militaire vorming, staat de invloed die hij onderging van de cul turele atmosfeer der universiteit te Cam bridge. Dan komt het grote moment in zijn leven als man. Hij vat liefde op voor Lady Elizabeth Angela Bowes-Lyon. een Schotse van afkomst en in 1900 geboren. De vader van „Bertie" is al dadelijk zeer Ingenomen met de toekomstige schoon dochter, die hij „a pretty and charming girl" noemt. Hoe was haar jeugd? Wij Vernemen over haar, dat zij reeds op jarige leeftijd tal van Bijbel-verhalen uit het hoofd kende en de Franse taal vrij vloeiend sprak. Als de eerste wereldoor log uitbreekt, wordt „Glamis Castle", het kasteel, waar haar vader verblijf hield, getransformeerd in een militair hospitaal en met haar moeder neemt zij deel aan de verzorging van honderden gewonde sol daten. Dan volgt de grote gebeurtenis in haar leven, als zij in 1919 aan het Engelse Hof wordt voorgesteld en deelneemt de grauwe oorlogsellende. Haar charme valt ÓP, zij danst voortreffelijk, zij kent de hoofse plichtplegingen, die haar later als koninklijke gastvrouwe zo te stade zullen komen. Aanbevelingen voor de Londense society...... En dan wordt op 14 Januari 1923 de verloving van Prins Albert met Lady Elizabeth Bowes-Lyon met enorme geestdrift in den lande ontvangen Zij, Elizabeth elkaar reeds dertien jaar ge leden op een kinderpartijtje ontmoet, niet vermoedende, dat zij voorbestemd w om als koning en koningin van Engeland niet slechts over millioenen onderdanen te heersen, maar die ook te dienen. De Koning is als persoonlijkheid typisch Engelse figuur, die liever luistert dan zijn mening opdringt, niet schielijk in 't nemen van besluiten, maar dan ook verrassende met een weloverwogen oor deel. Zijn liefde voor lectuur van aller lei aard, die hy reeds op het college be zat, behield hy in zijn verdere leven, een zekere voorkeur voor techniek en even als Marshall voor tuinieren. Talloos zyn de plichtplegingen van gekroonde staats hoofden. Nu eens wordt hun attentie ge vraagd voor de padvinderij, dan weer voor „Derby" of „Ascott", zelfs voor een prachtexemplaar van eenstier! Zei len, tennis, golf behóren tot 'sKonings meest geliefde ontspanning. En evenals zijn oudere broer, de Hertog van Wind sor, die opzag tegen de lasten en plichtplegingen van het koningschap en wiens plaats hij innam heeft hij vóór en tijdens de periode van zijn regering vele wereldreizen gemaakt. Reizen naar Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, waar hij de oorlogsveteranen de hand drukte, die vijfenveertig jaar ge leden tegen Engeland in het geweer wa ren. Wij zien hem met Montgomery in Tripolis en in gezelschap van generaal Clark in Afrika, gedurende de oorlog. In Washington, waar hij anti-Britse „feelings" weet weg te nemen. Wij zien hem ook in de huiselijke kring om het haardvuur gezeten, een typisch voorbeeld van Engelse gezelligheid. Aan de ver wachtingen, toen op 12 December 1936 de proclamatie werd afgekondigd, dat het Britse Gemenebest zijn Koning en Keizer had gekregen heeft hij ten volle voldaan Die gedenkwaardige dag mistte het in Londen, maar uitbundig scheen de zon over Indië, Zuid-Afrika en Australië. Zeven dagen later verkondigden de herauten de 2datum van zijn kroning. De „Kroon" is voor de Britten meer dan enig ander volk, een geweldig ver heven symbool. Oók op George VI is vol komen van toepassing gebleken, dat hij „de fontein is van het recht", de „fontein de eer". De Kroon alleen kan een rechterlijke vervolging doen intrekken. De Kroon verleent hoge orden en deco raties, geeft titels en praedicaten, schept 'K WIL JOU Hè 'K SAL JOU KRIJ. In 1037, toen de 12-j. Eddie Retief, een Zuid Afrikaontje uit Paxow (Kaap-provincie)nog school ging, begon zijn klas met Ned. schoolkin deren te corresponderen. Eddie koos een meisjesnaam en schreef aan Anne Borsje uit Lekkerkerk. De correspon dentie ging door. ook toen Eddöe in het Zd. Afrikaanse leger tijdens de oorlog in Italië diende. Verleden jaar ging Anne naar Zuid Afrika om met Eddie's ouders kennis te maken. „Zij zyn nog niet verloofd", zegt Eddie's vadier, „maar Eddie heeft verlenging vain Anne's immigratie verzocht. De rest kunt U wel raden „peers" en „peeresess". Bisschoppen andere hoogwaardigheidsbekleders der Kerk worden door de Koning benoemd. Naast Churchill, was het vooral ook 'sKonings verdienste, dat hij gedurende de wereldoorlog, toen Engeland aan hevige beproevingen was blootgesteld, steeds bij zijn onderdanen de vlam van het geloof en het vertrouwen in de uit eindelijke overwinning wist brandende te houden. Ook na de oorlog zijn Engeland grote moeilijkheden gebleven, niet slechts op het gebied der binnen landse politiek en economie, maar óók met de overzeese gebiedsdelen. Het leven is „zwaar, maar kostelijk". Veel goeds bracht het de Koning ook, waarbij wij denken aan het huwelijk van zijn oudste dochter prinses Elizabeth met Philip Mountbatten, nog kort geleden met zo veel luister gevierd. In de harten aller Britten staat het ge schreven „God save the King" met zijn gezin, ten bate van het welzijn van gans het Britse Gemenebest. Buckingham Ralace, dat door de Hun- ;n gebombardeerd en door het Engelse vorstenpaar niet verlaten werd, staat daar nog steeds als een monument van Britse onvergankelijke trouw en glorie. REIS DOOR CANADA (IX) Rond de Vijf Grote Meren naar Winnipeg PER „GREYHOUND" NAAR DE PRAIRIËN (Van onze verslaggever Jas van Hofwegen). Grillig als een eikeblad liggen tassen Canada en de Verenigde Staten de Vijf Grote Meren. Vier ervan vormen ongeveer 1400 km van de rnim zesduizend kilo meter lange grens: Lake Ontario, Erie, Huron en Superieur. Zeeën, omringd door land. Ijsmassa's in de wintr. Slechts spoorlijnen aan hun Canadese zijde en door sneeuw onbegaanbare wegen. Zuidelijk van de ijswoestenjjen voeren wegen naar het Westen: TorontoWinnipeg door de States. In het roezige busstation van Toronto lichte steden rijdt, langs werkende fa- altijd dezelfde man. Een oude it een blauwe, rafelende werkbroek, n verfomfaaide hoed. En een pijp. Vijf keer had ik hem daar gezien. Vóór de dienstregeling aan de muur. Wijzend met z'n pijp: Op die tijd gaat de bus voor North Bay, voor Ottawa, Detroit, voor Buffalo. Grote monsters schuiven onder de kapping. Vertrekken- De man gaat nooit mee. Hij is één van de bezitlozen, die overnachten in deze plaats van aankomst en vertrek. Hij slaapt er, hij woont De steel van zijn pijp wijst naar dienstregeling: 11.30 n.m. Detroit Dan roept een door een microfoon dichtgeknepen stem een laatste schuwing voor Detroit-passagiers. Acht slaperige reizigers in een blauw-grijze bus als een spoorwagon Een rennende hond als embleem: „Greyhound-lines". Een niet-slaperige chauffeur met een de coratie op z'n mouw: „acht jaar zonder ongelukken". De eerste étappe gonnen. De rug van je gemakkelijk-zittende fauteuil heb je zo horizontaal mogelijk gebracht en je vraagt jezelf af, hoeveel electriciteit er 's-nachts over de gehele wereld gebruikt wordt. Als je door Feind hört mit". yy Ook in ons land hebben wij tijdens de bezetting wel van die plakkaten gezien waarop de Duitsers elkander -vermaan den om toch terdege op hun woorden te passen en te zorgen dat geen enkel ge-- heim van militaire aard uitlekte. In oor logstijden moet men nu eenmaal rekening houden met het feit dat één onbedacht woord de verschrikkelijkste gevolgen kan hebben. Bekend is het verhaal hoe tij dens de eerste wereldoorlog een heel Brts convooi met duizenden soldaten ver ongelukte omdat een onnadenkend meisje door de telefoon haar vriendin vertelde hoe haar Johnnyde volgende mor gen zou uitvaren. Een spion luisterde het gesprek af en seinde het door en de ge volgen waren catastrofaal. Hoe veel meer hebben wij, gelovigen, dan te waken dat onze woorden niet door Satan gebruikt zullen worden om zielen voor eeuwig te vervreemden van Christus. Het is of het zo zijn moet: deze week heb ik drie gesprekken gevoerd, waarin bleek dat Satan gebruik had gemaakt van zulke ondoordachte woorden van ambtsdragers en kerkewerkers. Dit is het eerste geval: in de dagen, terstond na de bevrijding komt een jonge man terug uit Duits land. Hij heeft niets meer over en iemand raadt hem aan om eens by een der kerkelijke in stanties te gaan vragen om hulp. Hij doet dat en vertelt op dit bureau zijn moeilijk heden. En daar krijgt hij het verbijsterende antwoord: Scha pen gaan voor". Als de duivel dat af luistert. wrijft hij vergenoegd in zijn handen: zie zo, deze mens is voortaan van hem. Want deze jonge man onthoudt slechts één ding: ik hoo rer niet bij, ik ben geen schaapje van de kudde. Hij on zijn hele familie hebben die dag met de Kerk gebroken en bij elke toenadering antwoorden ze steevast: .Pardon, me neerwe zijn geen schapen". Ze hebben het gezegd, toen hen een volgende maand om hun jaarlijkse bijdrage werd ge vraagd, die ze tot dusver trouw betaald hadden, ook al waren ze dan geen kerk bezoekers. Ze hebben het gezegd tegen de bezorger van het wijkblad. Ze hebben het gezegd, toen er iemand op huisbe zoek wilde komen. De toon is al har der en bitser geworden en ik ben bang dat ze nog bij hun sterven en in het oor deel zullen zeggen Pardonwe zijn geen schapen". En dat alleen om zo'n ondoor dacht woord van een toch ujaarlijk niet In de Volkswijk XVII lad-m die i op der toon en met andere woorden had moeten zeggen dat men geen duizend mensen met twintig pakken kan kleden. Dit is het tweede geval: een vader komt zijn kindje aangeven voor de doop. Op zichzelf is dat langzamerhand al een toon der- want we hebben al eerder verteld dat de volkswijk geen bijzondere waarde meer hecht aan de sacramenten of zoals zij het noemt ,zak-met-centen"Hij evenwel begeert deze doop, toch ook al is hij dan weer niet de trouwe kerkgan ger, die nimmer ontbreekt. Er wordt daarnaar geïnformeerd en hij biecht het eerlijk op. Maar het antwoord is niet bepaald geschikt om hem op dit punt tot betere gedachten te brengen, want het klinkt vrij bits: JZo, dus je bent een heiden, waarom doop je dan nog?" En opnieuw juicht Satan, want hij weet dat deze opmerking voldoende is om ook deze mens voor goed te ver vreemden. Hij begint met zijn schouders OP te halen, deze mens. Hij draait ver der eens met zijn pet en wandelt weg. Het kindje wordt niet gedoopt. Het vol gende ook niet. De laatste band met de Kerk is doorgesneden. Als ik jaren later: de kinderen zijn ondertussen zelf al weer ouders geworden hen bezoek, is er nauwelijks een gesprek meer mo gelijk. Want nog voortdurend herhaalt Satan die eens gesproken woorden: ,Je bent toch maar een heiden. Bemoei je niet met die vent van de Kerk. Hy kijkt toch maar op je neer. En dat weer om één onnadenkend woord van een mens, die toch toy begrijpen dat natuurlijk wel probeerde deze vader weer tot kerkgaan te bewegen. En dt is het derde geval: een moeder komt in arrenmoede bij haar tuijkbestuur om een baby- uitzetje. Ook in die dagen na de bevrijding toen niemand meer iets had. Deze moeder is niet onkerkelijk, maar ze gaat alleen niet naar haar wijk- predikant maar naar een ander buiten de wijk ter kerke Je hfbt nu eenmaal mensen, die hechten aan een bepaalde predikant. En by haar smeekbede wordt dat haar nu eens goed voor de voeten gegooid: „Ga Jij maar naar ds X". Waar mee Satan zijn derde buit binnen haalt, met meer gemak dan waarmee een voet- halteam de overwinning bevocht. Want deze vrouw kan voortaan de Kerk slechts zien als een strijd van predikant-met- zijn-bende tegen predikant-met-zjjn-aan. hangers Natuurlijk: ze heeft daar zelf aanleiding toe gegeven en er voordien ook aan meegedaan. Maar nu wordt dit alles officieel gewettigd. De vervreem ding is zonder slag of stoot aanvaard. Paulus mag dan nog zo protesteren tegen het ,Jk ben van die en ik ben van die" de Kerk heeft het systeem overgenomen, de Kerk httft het systeem overgenomen. Satan wint. Mac woorden. Hij vraagt zich voortdurend"af: „Wat zeg ik preciesen tegelijk: „Hoe zal men dit verstaan?" Want de vergis sing kan niet alleen bij de spreker doch ook bij de hoorders liggen. Goedbedoelde grapjes kunnen verbitteren door een misverstand, Ware het niet dat men bid den mag om wijsheid en het rechte woord op de rechte plaats men zou lie- verhelemaal zwijgen. Maar trie heeft wat aan een zwijgende WIJKPREDIKANT? brieken, over bijna daglichtwegen. On tario met z'n grote natuurlijke kracht bronnen- Van de Niagara. Van andere waterwegen. Goedkoop als het eenmaal werkt Wanneer het niet werkt is er schaarste, worden fabrieken krachtloos. Zoals in St. Catherine's (Ont.), waar één fabriek 1200 man naar huis stuurde. De waterkracht was bevroren. Twaalfhon derd gezinnen zonder steun van de fa briek. En weinig van de staat. Terend op een spaarpot voor de winter. Of niet, Zonder de 1.10 p. uur, die de man i diende. Een week werken had 'het geld voor een nieuw costuum kunnen bren gen. Zes uur arbeid een paar schoenen voor één van de kinderen. Een dag acht uur de dollars voor een zomerjapon |voor de vrouw. Nu is er misschien geen geld meer om in de kruidenierswinkel het dagelijkse voedsel te kopen. De „Greyhound" zoeft over het vrije asfalt. Door Hamilton, een fabrieks stad ,met in de omgeving, een glasdis trict, zoals het Westland. Door London, een plaats als Wassenaar, met mensen, die genoeg verdiend hebben om niets De sneeuwlaag aan de landzijde wordt dunner aan de andere kant van de weg is het Erie-meer zichtbaar. Een paar meter van de bijna 10.000 vierkante mijl. In de bus spreekt niemand. De snurkt. De ander staart voorbij de weg- verlichting. In het donker van vriesnacht. Na acht uur over de Canadese keersweg: Windsor, ontwakend van nacht, waarin schoorstenen rook braak ten. Van de fabrieken van de stad zelf en van die van haar grotere United Sta- tes-zuster: Detroit, waar Fords gemaakt worden en alle andere auto-merken- Een tunnel onder het kanaal naar Huron-meer. Aan het eind barse douane beambten, die doen alsof Uncle Sam's land Eldorado is. Detroit is vuil. Detroit is miezerig. Gore rook slaat neer in de straten. Langs de hoofdwegen staan honderden auto's op met schreeuwerige reclames behangen ruimten. Ze schijnen nieuw. Model '46 of '47. „Used cars". Ze zijn tweede hands Dat kan hier. Dit is de stad van auto's. „Ieder jaar een nieuwe wagen." De win kelreclames zyn hier grootser en Ame rika anser dan in Canada. Ze zijn top- In het Detroit-busstation zijn negers. Zo dragen koffers en rode petten. - blanken, die op bussen wachten. „Chicago, 7.45, gate 8", zegt de dienst regeling. Acht en twintig passagiers staren wat lodderig uit de ramen. Naar het land schap van de staat Michigan. Farmland op lichthellende grond. Vruchtbaar. Bijna zonder sneeuw. Grote reclameborden in schrille kleuren. Stadjes, dorpen, steden, land en dan na ren weer een nieuwe staat: Indiana en in haastige blik op het Michigan-meer. Andere autonummerborden: Illinois, de staat van Chicago. Is dit Chicago? Deze bijna- verveloze houten gebouwen, laag en oud? Is dit millioenenstad? Het is East-Chicago. Een voorstad van het Amerikaanse „Oss- in-'t-groot"- Na een kwartier komt de huizenzee. Massale gebouwen. Mensen met eerlijke gezichten, zoals alle andere Blokken beton. Boulevards. Ryen auto's. Flikkerlichten. Een weg langs het meest-zuidelijke punt van 't Michigan- ti uur rijden naar het busstation. Een ander uur in een andere bus. Chi- igo was niet eindeloos. Wisconsin. De volgende staat. Heuvels. Dichtbegroeid met altyd-groene dennen- Met eiken, die hun bruine bladeren niet loslieten in de herfst De zon schijnt. En de chauffeur stopt z'n bus nog steeds elke spoorweg-overgang, die hij tegenkomt, want ze zijn overal onbe waakt: „Stop, look and listen!" In Ca nada en in de States, Minneapolis in Minnesota. We zijn wat Noordelijker. Er ligt meer sneeuw. Een andere nacht begint. De nieuwe morgen brengt de „Greyhound" in Fargo (Noord- Dakota), de laatste buswisseling vóór Winnipeg. In het station wordt veelbetekend ge knipoogd. als je zegt, dat je naar Win nipeg gaat. „Daar is het koud, Yessir!" Urenlang door vlak land. Met hier en daar een huls. Nu en dan een tien-wonin gen-dorp. Canadese grens in de prairiën. Winnipeg, hoofdstad van de provincie Manitoba. Een stad met een bad eo een bed.... Wie deelt er eigenlijk de lakens uit op 't Min. van Wederopbouw? HOE EERDER DE TOESTANDEN DAAR VERANDEREN HOE BETER HET IS Poliep-ministerie, zo noemden verschillende Eerste Kamerleden het depar tement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. En zij bedoelden daarmee, dat 't een departement is, dat allerlei bevoegdheden aan zich heeft getrokken met zijn lange grijparmen. Neen, zegt minister In 't Veld, zo'n poliep in ongunstige zin is het niet. Wil men het departement vergelijken met een poliep, mij best, wanner er iets anders onder wordt verstaan, dan een kleine kop, als denkend, leidend centrum, met daaraan verbonden beweeglijke die tasten en voelen, maar zo nodig ook krachtig kunnen grijpen. lid-secretaris is van het College van Algemene Commissarissen en de af delingen van deze Directie de uitvoe ringsorganen van het College von dan ziet men dus, dat op dit stuk zaken de voorbereiding, de goedkeuring en de uitvoering van bouwplannen in feite in een hand verenigd zijn. Uit het vorenstaande blijkt duidelijk, at er bij het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting wel degelijk sprake is van een concentratie van be voegdheden en dat met name de Cen trale Directie een ongunstig inktvis-ka rakter vertoont. Zo erg zelfs, dat in wezen metterdaad de beleidsvragen niet door de minister, maar door dr Z. IJ. van Meer worden beantwoord. Pogingen hierin verandering te brengen hebben tot nu toe gefaald. Het 'is ons bekend, dat dr van der Meer eens een reorgani satie van de hand poogde te wijze met de opmerking: dan heb ik daarover niets meer te vertellen! Ontevredenheid over de gang van zaken heeft het ambtenaren korps niet onberoerd gelaten. De mi nister geeft zelfs toe, dat in 1947 in 10 maanden een verloop van circa 1500 ambtenaren moest worden verwerkt. Dit spreekt boekdelen, te meer wanneer men weet, dat hieronder hoge en voortreffe lijke ambtenaren waren. Tot slot willen wij op nog iets wy- m. In de huidige practyk (en deze wordt gehandhaafd in het ingediende wetsont werp tot regeling van de Wederopbouw) zyn de functies van de hoofden van de provinciale bureaux voor de Wederop bouw gecombineerd met die van Inspec teur van de Volksgezondheid (Volkshuis vesting). Ook in de top is dit doorge voerd. Dr van der Meer, lid-secretaris van het College van Algemene Commis sarissen voor de Wederopbouw, hoofd van de Centrale Directie voor Weder opbouw en Volkshuisvesting, is tegelijk Directeur-Generaal van de Volkshuis vesting en wnd. Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid (Volkshuisvesting). Deze inktvissige bevoegdheden-usurpatie funest voor de gemeentelijke zorg de volkshuisvesting, een zorg, die pri mair aan de gemeenten toekomt- De taak van de Inspecteurs voor de Volkshuis vesting is van huis uit adviserend. Door de samentrekking van deze functie met die van hoofd-ingenieur-directeur van de wederopbouw wordt de adviserende taak in feite een beslissende. Volgt n.l. gemeente een advies van de Inspecteur voor de Volkshuisvesting niet op, dan kan deze haar thans daartoe dwingen in zijn andere kwaliteit, ni. als wederop- bouwman via financiering, toewijzing materialen, goedkeuring bouwplan enz. Door de vereniging van de top-functies is dus dr van der Meer ook over de ge meenten oppermachtig. Onze conclusie kan slechts zijn: Er vallen van de weder- opbouw-inktvis nog wel enige afzonder lijke armen af te hakken. En wij hopen, dat de nieuwe minister inderdaad zo als hy schrijft niet zal aarzelen om, waar hem dit nuttig voorkomt, tot afhak ken over te gaan. Tegelyk echter geeft de bewindsman by de begroting van zijn departement een overzicht van de samenstelling van zyn ministerie, waaruit blykt, dat hieraan toch wel iets ..inktvissigs" in de ongun stige zin kleeft. Wat is nl. het geval? Rechtstreeks onder de minister ressorteren 15 afdelin gen. Zo te zien een behooriyke departe mentale indeling. Dit is echter slechts schyn. Want naast deze rechtstreekse depar tementale afdelingen bestaat, onder lei ding van dr Z. IJ. van der Meer. de Cen trale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting, een in wezen depar tementale afdeling, in de praktyk echter afzonderlyke dienst. En hier begint de inktvis zijn donkere stoffen af te schei den. Onder deze Centrale Directie nl. res sorteren 8 afdelingen, die van veel groter belang zijn dan de rechtstreeks onder de 'ster staande departementale afde lingen en, wat veel erger is, de taken van deze afdelingen geheel uithollen. Bekijkt men de rechtstreeks onder de 'bewindsman staande afdelingen, dan ziet I, dat practisch alleen de afd. Juri dische Zaken in een normaal geval be leidszaken zou hebben te behandelen. Deze beleidstaak is echter zodanig uit gehold, dat deze uitsluitend technisch- juridisch is geworden: het beleid wordt bepaald door de Centrale Directie. De ju ridische afdeling van het departement mag dit beleid slechts in het juridisch it gieten. De bevoegdheden van de Centrale Directie liggen juist op het beleidster- Zo heeft zy te zorgen voor de coör dinatie van de werkzaamheden van de afdelingen der Centrale Directie en van oor haar werkzame departementale afdelingen. Coördinatie betekent in dit geval: beslissend en richtlynen gevend. Verder: het juridisch, sociaal-economisch en technisch onderzoek ten behoeve van de volkshuisvesting. Daar gaan de juri dische afdelingen en de afd. economische adviezen van het departement! Voorts de financiering van het herstel en van de herbouw en nieuwbouw van de woning- wetbouw en van de particuliere bouw. Een beleidskwestie van de eerste orde! Ook: onderzoekingen in verband met be roepen op de Kroon tegen uitbreidings plannen, onteigeningen enz. Een taak, die bij de juridische afdeling van het departement thuishoort. En tenslotte: het toezicht op het ontwerpen van stede- bouwkundige wederöpbouwplannen de voorbereiding van de vaststelling daar van door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw. Bedenkt men hierby, dat dr van der Meer. hoofd van de Centrale Directie, Wie vermoordde dan wèl Mossinkow? Een van de duistere punten in de zaak-Van der Waals, die ook de be handeling voor het Hof niet ophel derde, is de moord op Mossinkow, wiens lijk men in stukken gesneden in de Loosdreohtse plassen vond. De in het vooronderzoek gedane be kentenis, trok van der WaaLs gisteren in. Hy had wel gezien, dat het lyk ir stukken gesneden was, maar de moor denaar? Van der Waals haalde zyn schouders op. OOST EN WEST IN 'T KORT GETEST Op Zuid-Celebes wordt krachtig ge werkt aan irrigatieplannen by Makassar, en in 1952 zullen 60.000 ha vruchtbaar land zyn geschapen, in 1965 150.000 of drie kwart van alle Zuiderzeepolders. De rep. vertegenwoordiger by de Veilig heidsraad, dr Thoa, heeft de V.S. ver zocht, een einde te maken aan de Ned. blokkade. De republiek handhaaft de beruchte Ratulangi in haar delegatie ii de juiste veronderstelling, dat Nederland toch alles slikt. Vandaag wordt R. A. A. Wiranata Koesomo als staatshoofd van West-Java beëdigd. Indische ambtenaren stijgen weer in waarde In 1945 was door Batavia 't doodvonnis geveld over de oude ambtenarengenera- tie, die „haar tyd niet verstond". Thans meldt een A.N.P.-correspondent uit Ma kassar, dat juist deze het vertrouwen der bevolking wint en door grote bekwaam heid haar onmisbaarheid toont. Wat zei Brederode ook weer? GEEN „RODE" VLAM IN BRAZILIAANSE OLIE. De president van Brazilië. Enrico Du- tra, vroeg het Congres gisteren om een wet ter bestrijding van het communisme. Dat dit ook daar nodig is, blykt uit het feit. dat eveneens gisteren een commu nistisch complot werd ontdekt, hetgeen ten doel had olietanks in de baai van Rio de Janeiro op t« blazen. Vreemde Voorliefde „Jezus zeide tot hen: Voorwaar Ik zeg "U, dat de tollenaars en de hoeren U voorgaan in het Ko ninkrijk Gods." Matth. 2131. Rondom Jezus was er veel gemompeL Een verwonderd en geërgerd gemompeL „Deze ontvangt zondaren en eet met hen." Met wat voor lieden zoekt deze Jezus contact! Je hoeft niet te vragen wie Hy zelf dan is. Zeg me wie uw vrienden zijn en ik zal U zeggen wie Gy zyt." 't Was ook een moeilijk te verwerken ding voor de vrome lieden. Wij hebben het enigszins geneutraliseerd- Wij hebben in dat omgaan van Jezus met de zondaren de blyde ontdekking gedaan van de vergeving van zonden. We mogen by de zondaren horen, met wie Jezus eet Maar we vergeten dan vaak, dat „zondaren" hier zeer bepaald staat voor de met de vinger nagewezen zon daren. De onmaatschappelijken. de lieden die alle principes en moraliteiten met voeten traden. De mensen, die bij ons de mat komen. Die zijn het Jezus bij voorkeur omgaat En totaal onverteerbaar wordt het voor de moralisten en de principiëlen als Jezus zegt. dat zulken zullen voorgaan in het Koninkrijk Gods. De tollenaars die lou ter om de winst collaboreerden, de deer nen, die met het heiligste van haar vrouw-zijn speelden en het verkwansel den. Die zullen voorgaan: De glorieuze intocht van de scharrelaars en de knoeiers. Een vreemde voorliefde van Jezus komt openbaar voor wat arm en verworden, gehavend en veracht is in deze wereld. Wat zit hier achter? Misschien benader ik er voorlopig iets van met wat ik las van een New-Yorkse journaliste, die een reportage maakte van de omstandighe den, waaronder de mensen in een aantal huurkazernes leefden. Ze vroeg bij die ge legenheid aan een moeder van dertien kinderen, wie haar lievelingskind was. Een nogal domme vraag. Maar wys en groots het antwoord van de moeder: „Het kind. dat ziek is tot op het ogen blik, dat het weer beter is en de wegge lopen kinderen tot op het ogenblik, dat ze de deur weer binnenkomen." De liefde gaat heel bijzonder uit naar hen. die m gevaar zyn, die ziek. die gebro ken zyn, de meest gehavenden. Zo zoekt Jezus naar de mensen aan de zelfkant van het leven, in wie de verlorenheid zo bizondere gestalte krygt. De tekst boven deze overdenking staat na de gelijkenis van de twee zonen. De zoon die vlot „ja" zegt en het daarbij laat. De zoon die botweg „neen" zegt, maar er geen rust bij heeft en toch de wil van zyn vader doet Tollenaren en zondaren hebben dit voor. dat ze niéts voor hebben. Hun „neen" is apert. Ze hebben niets om op te steunen. Geen principes en moraliteiten. Ze hebben maar één kans: het wonder van de liefde. De farizeeër heeft dit tegen, dat hij zoveel vóór heeft. Hy heeft zo duidelijk „ja" gezegd. Hij kan zo gemakkelijk ver geten. dat ook hy met tollenaren en zon daren het alleen maar van genade heb ben moet. En hij kan dat ook zo princi pieel weten, dat zelfs dat weer tot een eigen voorrecht wordt. We moeten als christenheid zeker ons afvragen, of wy de tollenaren en zonda ren, maar dan in de meest concrete en actuele zin, niet allang afgeschreven heb- men. Of wy niet in wezen hetzelfde fari zeïsche gemompel voortplanten in de we reld: „Deze ontvangt NJ3. zondaren en eet met hen." Of zij niet gruwelijk zelf verzekerd zyn geworden. Dan zullen de tollenaars en hoeren wéér in de meest concrete en letterlyke zin ons voorgaan. Ook godsdienstige, morele, politieke principialiteiten kunnen een verhindering worden voor het in gaan in het Koninkryk. 's-Gravenhage. Ds G. t SCHREIEDER GAF VOLOP GARANTIE VOOR EEN MENSELIJKE BEHANDELING (Vervolg van Pag. 1) Van der Waals' verhaal. Anton van der Waals heeft mij toen het volgende relaas gedaan: In 1938 maak te ik in café-Restaurant „Royal Ships" te Rotterdam kennis met een zekere Emile Verhagen. Al dadelijk viel op. dat deze man, wat zijn uiterlijk betrof, zeer veel op my leek. Wij wisselden adressen uit en spraken af, elkaar spoedig weer eens te ontmoeten. Toen brak echter de oorlog uit en ging ik illegaal werken. In de Rotterdamse haven leerde in een zekere Kortland kennen, die my gegevens verstrekte over vertrekkende convooien. Deze gaf ik door aan mr Otto van Doorn, die over een verbinding met Lon den beschikte. Het zal eind 1940 geweest zyn, toen ik werd opgebeld door Ver hagen. Hij wilde een bespreking met my hebben. Tydens deze bespreking maakte hy zich bekend als een uit Engeland ge dropte agent. Hy vroeg my hem te hel pen. Voorlopig spraken wy af. dat ik alle berichten, de haven betreffende, aan hem zou doorgeven, wat ook gebeurd is. Later deed ik een uitvinding op electro- technisch gebied, waarvoor ik octrooi aanvroeg. Plotseling werd ik op zekere dag by Mussert geroepen. Ik ging niet De Rüstungs-Inspektion dwong my toen een onderhoud met Mussert te hebben. De N. S. B.-leider gaf te kennen, dat ik mijn uitvinding aan de Duitsers moest afstaan. Dit weigerde ik, waarop de Rüstungs-Inspektion my gevangen nam en naar Kiel liet brengen, waar ik onder toezicht van een professor proeven moest nemen. Deze liet ik mislukken, waarop ik uit stel kreeg, om myn vinding te vervol maken. Toen ik in Nederland was te ruggekomen, zocht ik steun by myn ille gale vriend de heer Kortland, mr Otto van Doom en professor Schoenmakers. Hun smeekte ik my naar Engeland te brengen. Ook zocht ik hulp by Verhagen, die echter niets voelde voor de over tocht en my integendeel aanried, myn re laties by de Rüstungs-Inspektion uit te buiten. Na verloop van enige tyd moest ik weer -aar Kiel. De professor was echter niet aanwezig, zodat ik onverrichterzake naar Nederland terugkeerde. Schreieder de Londense agent Tydens dit transport zei de begelei dende Duitser my, dat de S. D. er achter was gekomen, dat ik illegaal werkte. Hierop werd ik ln Rotterdam door de S. D- verhoord, waar ik kennis maakte met Joseph Schreieder. Deze stelde my voor de keus: vangman te worden van de S.D. of een onmiddellyke dood. Ik koos het laatste, waarop de S. D.- an my de volgende onthulling deed. Hy li, dat hy weliswaar voor de D. werk te, maar ln wezen werkzaam was voor de Secret-Service. Z'n rol was die van een penetratie-agent- Hy moest weliswaar illegale werkers arresteren, teneinde te voorkomen dat de Duitsers argwaan tegen hem gingen koesteren, doch deze ar restanten zouden in een speciaal kamp ln Haren een goede behandeling krijgen. Bovendien geschiedden alle arrestaties ln overleg met Londen. Schreieder zou my een geheime aanstelling geven als Secret Service man. Of dit verhaal op waarheid berust, aldus mr van der Starp kan ik niet be oordelen. De parlementaire commissie houdt zich op het ogenblik bezig met het Londense vraagstuk. De Secret Service zul hierby echter wel het laatste lichaam zyn, dat over deze aangelegenheid mede delingen zal verstrekken. Vast staat in ieder geval, dat van der Waals, voor elke verraad zaak een goede reden kan opgeven. Pleiter nam als voorbeelden de zaken „Wim" en „Pahud de Montagnes". Wat de laatste betrof verklaarde pleiter, dat van der Waals had gehoord, dat deze groep van plan was een mijnenveger in de lucht te laten vliegen. De S. D. Chef Wolf had reeds toestemming gekregen om dertig vooraanstaande Rotterdammers terstond te fusilleren, wanneer dit plan werd uitgevoerd. Van der Waals heeft toen zyn bemiddeling verleend by de ar restatie van deze studentengroep. alleen om deze avonturiers tegen zichzelf te be schermen. Wat de organisatie „Wim" aangaat, was het myn cliënt ter ore gekomen, dat zevenentwintig leden van deze dienst door een vangman waren ontmaskerd en doodgeschoten. De dienst „Wim" was zeer belangrijk. Zij telde niet minder dan duizend leden. Scheieder moest hen be schermen. Hy arresteerde een gedeelte, opdat de rest kon doorwerken. vorderde. PI. vroeg de zaak aan te houden, tot het verslag der enquête-commissie in zake Londen bekend is. KNIPLES THUIS 'n Rokje maakt U al in de eerste Een patroon voor Uw japon in de vierde les. Lezeressen krygen gratis de eerste les thuis gestuurd wanneer ze per briefkaart naam en adres opgeven aan: INSTITUUT ILMO EMMA STRAAT 47 HILVERSUM ZES BEROVERS DER „VAN HETJTSZ" GEARRESTEERD Te Hongkong zyn zes lieden gear resteerd onder verdenking van de roof overval op de „Van Heutsz" in de Bias- baai op 27 December 1947. Op hen zy» geroofde juwelen gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 5