Ilinuur £eihsd)t Courant HOOG ADVOCATENSPEL IN DE ZAAK-V. D. WAALS Wist U lATEHDAG 24 APRIL 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103, TeL Dir. i Red. 20408; Tel. Adm. 22710. ABONN. ƒ3.90 per kwartaal, ƒ1.30 p maand, ƒ0.30 per week. ADVERT.: ƒ0.15 per mm GIRONO. 58936 HOOFDRED.: Dr. E. Diemer. CHEF-RED.: H. W J. Enserink. DIRECTIE: F. Diemer. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7495 „Stanfvastidi is aheMmn myn bert in tealjenspori" „De Opbouw" Boeken Tijdschriften 8 REESTRAAT 151 LEIDEN Telefoon 20733 Schreieder wordt gepresenteerd als een agent van.de Secret Service! (Van een speciale verslaggever) W> 7 Mei a.s. zal het vonnis in de zaak Van der Waals vallen. „Doodstraf" eiste je proc.-fisc. mr v. Doorn gisteren, zoals in een deel onzer editie nog is gemeld. De (resident had verzocht in requisitoir en pleidooi het England-Splel niet te noemen. |)e verdediger mr J. E. van der Starp begon zijn pleidooi met de mededeling, dat Uj de verdediging van Antoon van der Waals geenszins op zich had genomen, om |tie te redden van de doodstraf. Eens, aldus mr Van der Starp, ben ik zelf bijna iet slachtoffer geworden van zijn praktijken. In 1943 was ik lid van de dienst Wim de rechterhand van de districtsleider i deze organisatie ir Overeynder. Deze «1de mij in Juni 1943 mede, dat Londen •vel had gegeven, dat ongeveer tien ooraanstaande mensen uit de illegali- ar Engeland moesten overkomen, u één van de tien zijn, doch heb ter geweigerd deze opdracht uit te Deren, omdat ik wantrouwen begon te »esteren in de Londense leiding. De srichten, die de Nederlandse illegaliteit van de Londense geheime diensten n zo onsamenhangend, dat ik hier- mijn leven niet in de waagschaal ilde stellen. 'zntrouwen tegen Londen. s Uw hof bekend, zo vervolgde leiter, dat in Apeldoorn de leden van dienst „Wim" door bemiddeling van toon van der Waals zijn gearresteerd, p de datum van deze arrestatie zou raden een agent naar Nederland stu- Deze is echter niet op komen dagen, ij had van der Waals kunnen ontmas- of tenminste de nog niet in arrest stelde leden van de dienst „Wim" kun- waarschuwen. Ruim een week later, olgden de arrestaties in Dordrecht, ierin was het volgende zeer opmerke- Twee maanden terug, was uit Londen bevel gekomen lijsten met namen, Iressen en codenummers van de agen- i de dienst „Wim" door te seinen, iertegen heb ik mij ten zeerste verzet, ndat ik aannam, dat Duitsland zeer sroutineerde spionnen in Londen had ten, voor wie het een klein kunstje ge est zou zijn, deze lijsten in handen krijgen en de namen door te geven an de S. D. in Nederland. Dank zij mijn verzet, zijn toen slechts tmen doorgegeven, veertien zijn het zeer opvallend, dat juist de ■agers van deze drie namen zijn gear- steerd, zodat het mijns inziens toen al iststond, dat het verraad in deze niet Holland was gepleegd, doch in Enge- knd. Later bleek mij, dat wederom ar- [staties waren verricht. Niet minder vijfenveertig van onze mensen in Haren gevangen, waar ze niet ishandeld werden, doch een goede be7 mdeling genoten. Op 23 Juni 1944 werden allen ter dood sroordeeld. De executie was bepaald op tweede Dinsdag in Augustus. Ik had i slechts veertien dagen de tijd om deze ijfenveertig levens te redden. Ik stelde verbinding met generaal Christian- b, die mij de verzekering gaf, dat de sarresteerde verzetsmensen in leven «den blijven, mits Engeland een gelijk antal Duitse spionnen zou sparen. Ik aeg, om deze toestemming uit Londen verkrijgen twee maanden uitstel. Uit Bodegraven seinde ik het voorstel (an Christiansen naar Engeland. Tot pijn grote verbazing trok Londen zich Ichter niets van de zaak aan. Toen ik jegon te vrezen dat de zaak verloren las, kwam er plotseling hulp op dagen, naar.van Duitse zijde. De vijfenveertig ter dood veroordeel- kn werden naar Duitsland gestuurd, van- paar zij veilig zijn teruggekeerd. Na deze gebeurtenissen stond het voor Nu de bollenvelden zo hun best doen, mocht het Emmabloempje voor de TBC-bestrijding toch zeker niet ach- 1 terbRjven. Overal in het land wareD de dames dan ook in actie. mij vast, dat het in Engeland volkomen fout was. Ik besloot ten eerste, niet meer in ille gaal verband te werken en ten tweede, deze zaak te zijner tijd uit te zoeken. Ik vermoedde, dat het proces van der Waals de sleutel zou kunnen zijn voor het Lon dense geheim, zodat ik de verdediging van deze verdachte op mij Degene, die mij deze procedure gaf was mevrouw van Muilen, een zuster van Van der Waals. Zij liet mü brieven lezen van Antoon van der Waals, waarin deze beweerde, dat hij kon tonen, dat hem geen enkele schuld trof. Ik zei tot Van der Waals hem alle ko gels van een mitrailleur te gunnen, doch alleen dan hem te zullen verdedigen, als hij mij op de volgende vragen kon ant woorden. Vijf vragen. Ie. Hoe is het mogelijk dat jij als de grootste verrader van Nederland, oorlog in dienst treedt bij de „Secret Service" in de Russische geheime dienst, waarvoor alleen zeer vertrouwde men sen werden uitgekozen?" 2e. „Hoe is het mogelijk, dat jij, of je baas Schreieder, over zulk een ongeloof lijke kennis beschikten van de illegali teit?" 3e. „Hoe verklaar jij, dat alle, England-Spiel gedropte parachutisten terstond hun identity-check aan de S. D. konden verraden, zodat deze hun behou den aankomst aan Londen kon doorsei- terwijl deze agenten met dezelfde moeite een verkeerde cheok hadden kun- geven, maar deze hen eerst even voordat zij het vliegtuig bestegen werd ingefluisterd?" 4e. „Hoe verklaar jij, dat jij, na het oprollen van de dienst „Wim", in Juni 1943, geen verraadzaken meer heb uit gevoerd en hoe is het mogelijk, dat de gedropte parachutisten Deurlein en Ub- bing, na hun terugkeer in Engeland, op het eiland Man zijn vastgezet?" „Hoe verklaar jij, dat niettegen staande zeer vele duidelijke waarschu wingen, Londen anderhalf jaar door ging met het droppen van parachutisten, die terstond in Duitse handen vielen?" ((Voor vervolg zie Pag. 3) Zeventigduizend blikken groenten in beslag genomen Bestemd voor zeeschepen, doch verkocht aan hotels j een groothandelsbedrijf in Amster dam zijn 70.000 blikken groenten en fruit beslag genomen, die met toestemming n het bedrijfschap voor groenten er fruit aan zeeschepen moesten worden ge leverd, doch tegen zeer hoge prijzen wer den afgeleverd aan hotels e.d. Er waren een dubbele boekhouding en vele fictieve nota's. Men trad ook op tegen verschil lende handelaren en fabrikanten, over het gehele land verspreid. Instituut Steun Wettig Gezag gevormd Overkoepeling van alle organen van steun aan de Regering Met instemming van de Regering is het „Instituut Steun Wettig Gezag" gevormd, om de toetreding te bevorderen van vrij willigers tot en het voortdurend lenen van medewerking aan door de Regering te vormen organen tot steun van het wettig gezag door het geven militaire-, politiële en economische bij stand. Het draagt de n Steun Wettig Gezag" landelijk, gewestelijk De leiding berust bij missie, bestaande uit: J. J. W. Boerrigter, luit.-gen. b.d. L. F. Duymaer van Twist, E. Fuld, Sj. de Groot, mr H. B. S. Holla, E. P. van Iperen, kolonel b.d. J. W. Klein, E. Kupers, A. D. Laman Trip, H. D. Louwes, M. A. Reinalda, Jos. H. Maenen, H. Molendijk, generaal b.d. I. H. Reyn- ders, mr A. B. Roosjen, L. Scheepstra, P. Scholten, ir J. B. G. M. Ridder van der Schueren, res.-kolonel jhr P. J. Six, mr D. U. Stikker, J. Tuin, E. A. Vermeer. De organisaties, welke zich tot dusverre op dit gebied hebben bewogen (B.V.L., Volksweerbaarheid, de v.m. binnenlandse Strijdkrachten, nationale bijstand, organi satie nationale hulp en de Vereniging van Vrijwillig Politiepersoneel) zullen hun werkkracht en ervaring tezamen met andere groepen ter beschikking Instituut stellen. VOLGENDE WEEK GRONDWETS WIJZIGING IN DE KAMER. De voorzitter van de Tweede Kamer, fleelde gistermiddag mede, dat de behan deling van de aanhangig gemaakte grond- petswijziging Woensdag 28 April a.s., pn 1 uur zal beginnen en dat de verga- Bering 's avonds wordt voortgezet. BOEK IN BESLAG GENOMEN. De politie heeft een door Jan Brandts Beschreven boek in beslag genomen en legen de uitgeefster „De Uil", te A'dam, broces-verbaal opgemaakt wegens ■preiding van een geschrift, aanstotelijk Voor de eerbaarheid. 8ÜBSIDIE LEIDSCHE BUITENSCHOOL I Ged. Staten willen het subsidie voor fle Leidse Buitenschool vaststellen op 45 Per kind per jaar, te verhogen met 35 Mj opneming van de leerling in ®ternaat. NEDERLAND LAAT ZICH OPNIEUW NEMEN Te Kalioerang is overeengekomen, dat Nederland 1599 republikeinse „krijgsge vangenen" zal uitleveren tegen 6 Neder landse soldaten, die de republiek ge vangen houdt. (We hopen, dat deze zes flinke jongens weer spoedig veilig terug zullen zijn, maar waarom niet eindelijk de vuist op tafel en de uitlevering van de duizenden andere gevangenen geëist? Red.) De Volendam niet in quarantaine Het A-F.P.-4>eriebt uit Cairo, dat de Volendam voor Suez in quarantaine zou zijn gegaan, wordt in bevoegde Neder landse kringen ontkend. Dezer dagen seinde de kapitein van het schip, dat de epidemie geweken en de laatste vier her stellend waren. „TABINTA" GAAT 5 MAAL MET EMIGRANTEN NAAR CANADA De „Tabinta" zal met 5 reizen deelne men aan de emigratie van 10.000 personen naar Canada. De eerste reis begint Dins dag a.s. en de laatste omstreeks 9 Sep tember. Er gaan steeds 750 personen mee 1 „Instituut i zal optreden plaatselijk v i nationale c Beiden tijdens het trouwen gearresteerd Op de treden van het stadhuis te Assen, juist nadat het in de echt was verbonden, werd een half jaar geleden een jong echtpaar door de politie ingerekend. De 22-j. man werd gearresteerd wegens dienstweigering en zijn jonge vi wegens diefstal. In de nauwe cel kwam de man, Karst K. uit Appelscha, tot dere gedachten en de Krijgsraad te Assen veroordeelde hem tot 1 j. gev. straf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, dat hij nu onmiddellijk in vrijheid werd QUO VADIS? De Amerikaanse vice-admiraal, Ellis Zacharias, verklaarde gisteren, dat de Ver. Staten drie wapens bezitten die krachtiger zijn dan de atoombom, n.l. bacteriologisch, een biologisch- en klimatologisch wapen. GESNEUVELD VOOR HET VADERLAND De Regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week het navolgende verlies is ge rapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korp. H. Holtj er uit Gasselternijeveenaemond (Dr.). De Koninklijke Marine en het Kon. Ind. Leger hebben in de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Jan. j.l. zijn 21 man gesneuveld en 3 aan hun wonden overleden. De na 18 Juli 1947 gepubliceerde verlieslijsten be vatten 573 namen. Engelan* trekt zich beslist 15 Mei uit Palestina terug In Haifa is de rust weergekeerd. Creech Jones, de Britse minister van Koloniën, heeft in een rede voor de poli tieke commissie der Ver. Naties gezegd dat Engeland: absoluut op 15 Mei a s. het mandaat neerlegt- waardoor dus practisch Palestina zonder regering komt, tenzij de Ver. Naties maatregelen nemen. Volgens het Amerikaanse voorstel in de Veiligheidsraad zal er thans een drie- mogendhedencommissie worden gevormd, samengesteld uit de consuls van Frank rijk, België en de Ver. Staten, die toe zicht moet houden op de wapenstilstands onderhandelingen in Palestina. Inmiddels zijn de onderhandelingen ovr een wapen stilstand te Haifa op niets uitgelopen, maar voor het ogenblik is de rust in de stad weergekeerd. Volgens A.P. is de de legatie, die door de Palestijnse commissie naar Jeruzalem was gezonden, naar Lake Success teruggeroepen. Rusland: G.I.*s bijten Duitse oude komst van de geallieerde Kommandantur te Berlijn een veto uitgesproken over eei Amerikaans voorstel. Dit behelst de vier mogendheden een onderzoek te laten in stellen naar de politieke ontvoeringen i) Berlyn, waaraan de Russen zich zouden hebben schuldig gemaakt. De Russische commandant, gen.-majoor Koktikof, be schuldigde de Amerikanen op zijn beurt Onder daverend gelach lanceerde hij de enormiteit, dat onordelijke Amerikaanse soldaten Berlijn onveilig maakten door in oude Duitse vrouwen te bijten Zilveren jubileum van 't Britse De koning en de koningin van Engeland zullen morgenavond in verband met hun huwelijksfeest een radiotoespraak tot het volk houden. Men zie het artikel in ons heden. Het Franse kabinet heeft het moeilijk Volgens Reuter wordt de regering van Schuman wederom door een criesis be dreigd. Als oorzaken worden genoemd, dat het bestuur van de socialistische partij in Frankrijk, het voorstel der M.R.P. (Rooms-Katholiek) tot verlenging van de periode van militaire dienstplicht heeft afgewezen. De MRP. wenst nl. de tijd van eerste oefening van twaalf op acht tien maanden te brengen; een andere oor zaak is de financiering der scholen in de mijnstreken. Ook wordt actie van de oo- litieke aanhangers van De Gaulle ver wacht. Nat. Reserve tot dusver een fiasco Dan toch maar met die B.V.L. in zee, aldus Den Haag Het gaat allerminst goed met de Natio nale Reserve, aldus bleek bij informatie de Nieuwe Leidsche Crt. Den Haag is aan de kop met een kleine 200 aanmeldingen, Amsterdam had er maar 150 gisteren, Haarlem slaat nog niet eens zo'n gek figuur met 35 en Utrecht bracht het tot 30. Delft had er gisteren nog geen een, maar er waren enkele formulieren gevraagd. Als dat er tien waren, zal het veel zijn. Leiden had 2 opgaven en ver strekte 10 formulieren, Assen één, Zwolle twee, den Bosch één (3 formulieren ver strekt), Maastricht vier, Groningen wist het cijfer niet, maar meldde malaise, te Middelburg meldde zich één ronde Zeeuw. Hoeveel Friezen er zijn, weten niet want Leeuwarden doet geheimzin nig. Ook Rotterdam bewaart zijn kost baar geheim. Arnhem heeft niet zo wei nig aanmeldingen als andere plaatsen, maar noemde geen cijfers. De Gelders mannen zijn optimistisch, want verschil lende verenigingen maken propaganda. Zou men het dus toch maar niet met de B.V.L. proberen. Er zijn dienaangaande inderdaad betere vooruitzichten, over binnenkort nader. Binnenkort komt er heus krente- brood Volgende week weer twee eieren. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt wordt zeer binnenkort krente- brood ter beschikking gesteld. Op eer broodbon van 400 gram zal men 1 kren tebrood kunnen krijgen. Volgende week ontvangen de bakkers de toewijzing. Volgende week worden er twee eieren aangewezen. De winkeliers zijn echter nog niet allen zó bevoorraad, dat stond afgeleverd kunnen worden, zodat men in de volgende 14 dagen deze eieren waarschijnlijk pas krijgen kan. Vrije karnemelk. Met ingang van morgen zal men naast karnemelk, die op de bon verkrijgbaar ook vrije karnemelk kunnen kopen. Het is n.l- mogelijk 10 pet. van het totaal bruik uit gestandaardiseerde melk aan karnemelk te ontvangen. ONGELUK MET M.S. .HOLLAND" VOOR RAAD v. d. SCHEEPVAART De Raad voor de Scheepvaart heeft heden inzake hert; ms, „Holland", dat op 16 Nov. 1947 brand kreeg in die lading zwavelkoolstof, toen het op weg was van Noorwegen naar Hellevoetsluis, en waarbij ©en der opvarenden verdronk, terwijl twee anderen wegens gasvergif tiging behandeld moesten worden, uit gesproken, dat het dir.-gen. voor de Scheepvaart niet naar behoren de wet telijke veiligheidsmaatregelen heeft ge troffen. De kapitein en de bemanning waren niiet voldoende gewezen op het gevaar van de lading, met het gevolg, dat het sohip is gezonken. Min. Witteman zal Dinsdagochtend 11 uur het oorlogsgedenkteken te onthullen. WAAR ARBEIDERS MET HER SENS NIET INTRAPPEN Nu Italië zich duidelijk aan de kant vdh West-Europa en Amerika schaart, en het communisme in Italië blijkbaar geen geschikte voedingsbodem vindt, gooit men het over een andere boeg om de massa's op te ruien publiceert het Franse communistische blad ,,1'Humanité" een gemeenschap pelijke verklaring van de communis tische partijen van Frankrijk, Enge land, Nederland, België en Luxem burg, waarin gewaarschuwd wordt tegen het pact van Brussel en plan-Marshall. Het zijn wel bijzonder oude paardjes, die de communistische volksmenners van stal halen, als zij moord en brand schreeuwen ovea „Amerikaanse imperialisme", terwijl zij met lede ogen aanzien, dat Ame rika West-Duitsland politiek en nomisch tracht te saneren. Het fraaie communiqué luidt: „De politiek alliantie met West-Duitsland tegen de oude bondgenoten is er op gericht, de strijd van de arbeiedrsklasse tegen de kapitalistische „uitbuiters" te zwakken". Het spijt ons, maar eei beider met een stel gezonde hersens trapt daar foiet in. Grote brand in jongens gesticht te Borculo Reeds in 1943 werd een deel door brand verwoest Een felle brand is gisteravond om 8 uu uitgebroken in het R.K. Opvoedingsge sticht voor jongens te Borculo. De linker vleugel, waarin o m. zijn ondergebracht de recreatiezaal, de bioscoop, de teken zaal voor de ambachtsschool en de refter voor de jongens, is totaal verwoest, als mede de 2e en 3e verdieping van de Noordelijke vleugel, met de slaapzalen, de toneelzaal en de kleermakerij. De ont spanningszalen liepen veel schade op. terwijl van het middengedeelte ook de slaapzalen, de toneelgarderoberuimte er de keuken uitbrandden. Dank zij het kor date optreden van de jongens, die in de slaapzaal de brand ontdekten, kon veel worden gered. Het grootste deel va jongens zat bij het uitbreken van de brand rond het St. Joriskampvuur in de bossen. Eerst om 11 uur kon het vuur door 7 brandweren uit de omgeving worden dwongen. De schade wordt geschat op ruim f 700.000. Een tragische omstandig heid is, dat men op het gesticht voorberei. dingen trof voor de viering van het gou den bestaansfeest van het aangrenzende Leogesticht Reeds in 1943 heeft er hier een brand gewoed, doch toen is de lin kervleugel gespaard gebleven, terwijl de schade destijds de helft minder bedroeg. In het gesticht zijn pl.m. 150 jongens on dergebracht en 45 fraters van het Grego- riushuis te Utrecht- De jongens zullen bij boeren worden gehuisvest, daar het niet mogelijk is een andere slaapplaats ii gesticht te improviseren. De zieken gaan naar Groenlo. Gelukkig werd geen enkel persoonlijk ongeluk gemeld. WERELD Doodt mensen bij millioenei Men spreekt ervan in tram En 's avonds thuis met vrin Het denkbeeld schijnt reeds zo vert Dat men 't gebruik al, zonder fout, Een vaststaand feit gaat vinden. Hoe deprimerend voor de jeugd Moet zo'n gesprek wel klinken; Dat angst verwekken la niet goed, Hun gaat de blijde levensmoed Straks in de schoenen zinken. blijf i i dat t zal besparen. En, schoon men het vermoeden krijgt Dat politiek eer onweer dreigt. De lucht wel weer zal klaren. Gré KempenSterkenburg. DAT van 26 t/m 28 April te Groningen de 34ste Streekbeurs voor Handel en In dustrie wordt gehouden. DAT m.i.v. 1 Jan. j.l. benoemd is tot hoofdcommies in vaste dienst bij Weder opbouw en Volkshuisvesting H. S. de Vries. DAT het Dordtse tribunaal op 29 Mei officiëel zijn werkzaamheden zal beëin digen. DAT Maandag de tuinders in West- Brabant en in de centra Bergen op Zoom en Oudenbosch weer met het steken asperges beginnen. DAT gisteren de begin-training der recruten van het depót Veld-artillerie te Ede feestelijk is afgesloten met eer ouderdag. DAT een door het Limburgs Thuis front georganiseerde feestavond te Bruns- sum niet kon door gaan, wegens te nig belangstelling van de gedemobiliseer de militairen. DAT B. en W. van Haarlem voor i gen algemene ontheffing hebben verleend van alle verbodsbepalingen van de Win kelsluitingswet, i.v.m. het drukke bezoek aan de bollenvelden. DAT, volgens De Waarheid, het doch tertje van de fam. Bosma in Drachter compagnie (Fr.) bij een brand in d« schuur levend is verbrand. DAT volgens min. Gielen wettelijke regelingen ter bescherming van het be roep en de titel van kunstenaars staande zijn. DAT de zendamateurs van het zgn. „In- vasionnetz", F. A. Bakker uit Groningen. F. P. J. Mulder uit Haarlem, J. W. H. Flaskamp en H. de Vries uit Haarlem, van het A'damse B.G. resp. kregen 7, 4, 5 en 4 jaar. DAT de winst over 1947 van de Eerste Ned. Cement Industrie niet als gemeld f 544 millioen, maar f 544.000 bedroeg. DAT gisteren bij Van Wijngaarden' Handel Mij te R'dam de directeur J. de Koster is gehuldigd i.v.m. zijn zilveren jubileum. DAT het Tweede Kamerlid Kortenhorst minister Van den Brink vragen heeft ge steld over plannen om het door het rijks bureau voor tabak en tabaksproducten gevormde fonds over te hevelen naar het departement van Financiën, hetgeen een verkapte tabaksbelasting zou kunnen worden genoemd. DAT thans telefoonverkeer met de Franse bezettingszone van Duitsland mo gelijk is. DAT dezer dagen bij de Schroeven- gieterij Lips te Drunen voor de H.A.L. een schroef van 31.000 kg en 6.60 dia meter is gegoten, de grootste, die ooit in Nederland is vervaardigd. DAT de St.Crt een bezoldigingsregle ment voor de politie van 1948 bevat. DAT begin Mei voor de Bijz. Politie rechter te Breda het eerste geval van veesmokkel per pantserwagen, en wel dat van 25 Febr. te Moergestel, zal wor den behandeld. DAT het Veluwe-rijwielpad van Hoen- derloo naar Hoog Buurloo is hersteld. DAT ongeveer 120 Zwitserse fruittelers Vrijdag a<s. een bezoek aan Zeeland brengen. DAT de presidente van de Drentse Bond van Plattelandsvrouwen, mevrouw R. P. v. Wageninger-Drewes, tijdens eer vergadering te Assen aan hartverlam ming is overleden. DAT, zoals reeds in een deel onzer edi tie is gemeld, door min. Gielen een op lossing wordt gezocht inzake de salaris sen voor onderwijzers-kloosterlingen, waarmede alleen reeds voor het L.O. bedrag van f 11 millioen is gemoeid. DAT het aantal distributiekringen Noord-Brabant wordt teruggebracht i 22 op 9 en de personeelsbezetting tot Ve deel van de maximale. De Engelse koning mag zich in zijn vrije ogenblikken graag ophouden op de boerderij van Windsor Castle. Een aardige foto, waarvoor nn niet bepaald werd geposeerd. Wat gebeurt er met „De Telegraaf'? Een Haags blad bracht dezer dagen het bericht, dat de getuige-deskundige de perszuiveringscommissie op 29 April a_s. te Amsterdam een naamsver- bod tegen het dagblad „De Telegraaf' en onteigening van het bedrijf zal eisen. De Nieuwe Leidsche Crt. ver neemt hierover, dat wel een advies zal worden uitgebracht inzake een naams- verbod, waarover de Perszuiveringscom missie dan 'besflist, waarna de Raad van Beroep uiteraard weer het laatste woord heeft. Wat de onteigening betreft, zal de Commissie op 29 April de betrokkenen van het Telegraafbedrijf horen, waarna in raadkamer een advies zal worden op gesteld, dat in een plenaire zitting van de Perszuiveringscommissie zal worden behandeld. Dit advies zal ter kennis worden gebracht van de Raad van Be roep, welks reaotie zal worden afge wacht. Daarna gaat het advies naar mi nister Gielen, die de uiteindelijke beslis sing zal nemen. Tuinders in spanning over groente hun Waar moet de productie van 850.000 ton heen? Tuinders zowel als Regering wachten thans in spanning op de uitslag onderhandelingen met de Amerikaanse zone van Duitsland over levering van 200.000 ton groente tot een waarde tien millioen dollar, waarvoor Nederland Dnitse industriële producten, o.m. onbe drukt katoen, zou aankopen. Deze ka toen zou na bedrukken naar Indië den geëxporteerd. Deze levering zou de normalisatie de Nederlandse tuinbouw-export beteke nen en de eerste belangrijke stap naai het herstel van de leveringen op Duits land en wel voor de helft van het nor male voor-oorlogse quantum. De Ned. tuinbouwproductie wordt dit jaar op 850.000 ton geschat, waarvan 330 000 ton voor binnenlandse consumptie, 120.000 voor de conservenindustrie, 200.000 ton voor export naar Engeland, België, Zweden en Tsjechoslowakije en in min dere mate Frankrijk. Ook met de bezet tingslegers in Duitsland werden contrac ten afgesloten: zo gaat gr 20.000 ton naar het Engelse leger. Aanvankelijk wenste gen. Clay geen aankoop van groente, omdat beperkt bedrag aan dollars in de eerste :s granen en vetten moesten worden gekocht. Doch nu de Marshall-hulp werking treedt en de groente dus eigen lijk exportartikel wordt, waarvoor deren worden teruggeleverd, voelt in Amerik. kringen, zowel in Duitsland als in Washington, meer voor deze trans actie. Hangende de beslissing van het Marshall-bureau is een afspraak gemaakt, voorlopig voor 3 millioen dollar te leve- ïn hiervoor verwacht men zeer spoe- een beslissing uit Washington. Begin Augustus een Scheepvaart- week De Nederlandse boekhandel zal van 17 Augustus een speciale maritieme boekenweek houden voor de stichting „Nationale Koopvaardijweek 1948". In ambachtsscholen in verscheidene plaat sen zal een zeevaart -tentoonstelling wor den gehouden. Er worden excursies naar de havens en het scheepsbouwkundig proefstation in Wageningen georgani seerd, alles om de belangstelling voor onze scheepvaart, waarover kapitein Cromhout elke week voor de radio op zulk een prettige wijze spreekt, nog te vergroten. CONTROLE OP AUTO'S DOOR AMBTENAREN IN UNIFORM Naar aanleiding van een verzoek van de K.N.A.C. heeft de Minister van Bin nenlandse Zaken aan de gemeenten met gemeentepolitie verzocht de contróle op het snelverkeer bij duisternis uitsluitend of zo veel doenlijk in uniform te doen verrichter». Grote Mei-actie van de Stichting 1940—1945 De Stichting 19401945 zal van 3 tot 8 Mei een grote actie voerer verstevigen van haar geldmiddelen. Een stichtingskrant zal worden uitgegeven, een herdruk van de „illegale gil" wordt verspreid en speciale tramkaarten zullen worden verkocht. Ongeveer 2000 mede werkers hebben zich vrijwillig gemeld voor de huis-aan-huis-colportage. In het gehele land worden door de stichting 4500 gezinnen financieel gesteund. Marshall plotseling naar Washington teruggekeerd. George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, is giste ren van de Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota vertrokken naar Washington. Volgens A.F.P. deelde Marshall mede, dat „belangrijke vraagstukken zijn terugkeer naar de Ver. Staten noodzakelijk maken.' De eer is weg De heer De Dreu, lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid oud-lid van de Volksraad voor Indië, heeft gemeend de molestatie, van onze delegatie in Djokja te moeten goed- t is niet de schuld van de republiek an de bevolking, maar van Neder land. Neen niet van het huidige kabinet in dat van Schermerhorn, maar van het Nederlandse gezag van voor de oor- g, van Colijn c.s. Die hebben bij de volkeren in Indië, door het in een hoek duwen van het na tionalistische streven, zo'n diep-gewor» telde haat gekweekt, dat die nu nog tot uiting komt. Colijn en de zijnen hebben zelf de bouwstenen aangedragen voor het revo- lutionnaire gebouw, dat de republikei- ïn nu optrekken. Daarmee is, volgens de heer De Dreu, Djokja vrijgepleit. De reactionnairen heb ben het weer gedaan. Dat men voor de Japanse bezetting van die haat niets bemerkte dringt tot het oud-lid van de Volksraad blijkbaar niet door. Dat toen een Nederlander heel de archipel zonder enig gevaar kon door kruisen evenmin. Wanneer de heer De Dreu de oorzaak voor die grote haat wil zoeken, kan hij dichter bij huis blijven. e is te vinden in de politiek van zijn eigen partij. Het zonder meer aanvaarden een stel revolutionnairen als gelijk waardige partner, het negeren van de ge zagsgetrouwe bevolkingsgroepen, het co- quetteren met communisten, die men hier nu gaat bestrijden, dat is de reden van de haat. Het niet handhaven van het gezag is de oorzaak van de chaos, de corruptie en de intimidatie in de republiek. En daar voor is de partij van de heer De Dre* verantwoordelijk. En daarom kunnen de heren van dn P. v. d. A. Djokja niet in staat van be schuldiging stellen. Die beschuldiging zou op hun eigen hoofd neerkomen. En daar om slikt men beledigingen. En dat niet alleen, men praat ze goed, men geeft Nederland de schuld. Men houdt de „tyrannieke geweldenaren" zo noemde Van Kleffens de leiders van de republiek de hand boven het hoofd ten koste van de nationale eer. Onweerstaanbaar dringt zich dan de ge dachte op „de eer is weg". Nederland kan zich voor zulke volks vertegenwoordigers en voor de partü, waaruit ze voorkomen, slechts schamen. Bouwplaat Willem Ruys Allen die mee willen doen aan de wed strijd, die door de Kon. Rott. Lloyd en ons blad is uitgeschreven, en zich nog niet hebben opgegeven, verzoeken wij, dit vóór 1 Mei te willen doen. Eind Mei moeten de werkstukken wor den ingeleverd en zal de jury deze be oordelen. Voor liefhebbers hebben wij nog een platen beschikbaar. Generaal Koenig op 't Loo ontvangen De Koningin heeft gisteren in gezel schap van Prinses Juliana generaal Koe nig en echtgenote op het paleis 't Loo ontvangen. Na de lunch ontving gene raal Koenig uit handen van HJVI. het Grootkruis in de orde van Oranje- Nassau. EXTRA-UITKERINGEN VOOR WERK NEMERS IN 1948 De Rüksbemiódelaars hebben de extra-uitkeringen aan werknemers in 1948 vastgesteld op 2 procent, in een re geling. welke gelijkluidendis aan die van 1947. STAND DER LANDBOUWGEWASSEN OP 15 APRIL De stand der landbouwgewassen gaf op 15 April ongeveer het volgende beeld: Tarwe, rogge, gerst en koolzaad: goed; karwij. grasland, rode- ai witte klavef en lucerne: vrij goed. De ex-politieagent G. H. v. d. Weerd uit Dieren, die om. bij de vordering van rijwielen een landgenoot op de vlucht neerschoot, is door het A'damse B. G. veroordeeld tot 12 jaar (eis was 20 j.) Weinig bewolking Tot morgenavond verwacht de Bilt Tamelijk heldere nacht met iets lagere temperaturen. Morgen overdag over het algemeen zonnig droog weer. met in het Zuiden en Westen van het land iets hogere temperaturen dan vandaag. Mati ge wind tussen Noord en Noord-Oost. ZON EN MAAN Zondag 25 April: zon op 5.23, onder 19.54 uur; maan op 22.50, onder 6.07 uur. Maandag 26 April; zon op 5.21, onder 19.56; maan op onder 6.32 uur. 30 April LJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1