Jliruiuc gritedp CTmtmnt Wist U TRÏJDAG 23 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten). ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7492 Christelijk-lSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanhttstirii Is i myn ber» in feyfjenspoet- BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER Te Lake-Success gepraat: in Palestina barst de haat Britse troepen in Haifa tussen Joden en Arabieren in 't Terwijl men te Lake Success door het opleggen van een wapenstilstand de ont ketening der heftigste hartstochten van Joden en Arabieren tracht te breidelen, is ln Palestina een ware oorlog uitgebroken. Koning Abdoelah van Trans-Jordanië richtte een oproep tot de legers van de Arabische Liga op te trekken naar Palestina, na het einde van het Britse Mandaat. Thans hebben zes Arabische regeringen uiterst moeilijk. Britse mariniers verde- besloten aan deze oproep uitvoering geven, tenzij de organisatie der Ver. Na ties nog een aanvaardbare oplossing vindt. Troepen uit Egypte en Saoedi- Arabië zullen van het Zuiden uit opmar cheren, de Irakse en Trans-Jordaanse troepen trekken naar het centrum van Palestina, terwijl de Syrische en Libanese troepen van het Noorden uit zullen aan vallen. Dit heeft dus de allures van een oorlog op grote schaal. De Arabieren be weren, dat het offensief van de Hagannh het onmogelijk maakt op de Britse evacuatie te wachten. Daarom zijn vier batterijen 75 mm.-kanonnen uit het leger kamp te Haiboen naar Palestina vertrok ken. Inmiddels concentreert de strijd zich rond Haifa, hetwelk thans geheel in Joodse handen is. De Joden bezetten de meest-strategische punten, bestormden het telefoongebouw en zetten hun hoofd offensief in op de 60.000 Arabische inwo ners van Haifa, van de berg Carmel af. Tal van grote gebouwen staan in brand en een massale uittocht van Arabische vrouwen en kinderen naar Acre is in volle gang. Aangezien de Joden ook de voor naamste punten langs de kust bezet hou den, werd de situatie voor de Arabieren zeer precair, hoewel deze een wapen stilstand verwierpen. De Arabieren spe culeren op de hierboven genoemde ver sterking en kunnen dan een leger van 60.000 man stellen tegenover 40.000 Ha- ganah-soldaten. Haifa is van strategisch belang, omdat deze stad niet alleen de voornaamste haven van Palestina is, doch bovendien de doorvoerhaven der goederen, die be stemd zijn voor Trans-Jordanië. Het komt ons onaannemelijk voor, dat de Arabieren die stad in Joodse handen zullen laten. De houding der Britse troepen, die fei telijk kool en geit dienen te sparen, is Belangrijke ontmoeting te Kalioerang Abdoelkadir heeft onderhoud met Soekarno Ass. Press meldt een zeer belangrijke gebeurtenis uit Kalioerang, het onder handelingsoord bij Djokja, namelijk een onderhoud tussen de voorzitter der Inte rim-Regering, de heer Abdoelkadir, en Soekarno, dat twee uren duurde. Aanvan kelijk was er niets meer dan een be leefdheidsbezoek beoogd, doch hel groeide uit tot een langdurige bespreking, Op een na zijn alle 34 suikerfabrie- waarvan de bijzonderheden niet bekend i ken van Oost-Java aan het werk. Van de 'Öu- 115 rubberondernemingen Raden Abdoelkadir, jhr mr Van Vre-| handen van de eigenaars, en 38 onderne- Pontianak en mingen tappen weer. Van tabak is reeds digden echter de haven van Haifa, voor evacuatie gebruikt moet worden, terwijl alle Britse strijdkrachten in Jeru zalem zijn gealarmeerd. Britse troepen hebben zich ingegraven rondom „Kingsway", het voornaamste zakencentrum van Haifa, tussen het Ara bische en het Joodse stadsdeel gelegen. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat Haifa 145.000 inwoners heeft, van wie ruim 40 pet. Arabieren zijn Russen leggen treinverkeer van Berlijn stil De spoorwegkantoren van de drie Wes telijke mogendheden in Berlijn kregen van Russische zijde bericht, dat de Nord- Express niet mag rijden, voordat nieuwe regelingen zijn getroffen met de Sowjet- autoriteiten. Zoals men weet onderhoudt de Nord-Express de verbinding van Ber lijn met het Westen, sinds 1945. De geal lieerde staatsburgers moeten op verzoek van Russische beambten hun bagage en papieren tonen. Door deze maatregel wordt de laatste schakel in het passa giersvervoer van Berlijn naar het Westen verbroken. De Franse autoriteiten laten nu bussen rijden tussen Berlijn en Bruns- wijk. De Franse passagiers zijn door dit verbod extra gedupeerd, daar de Nord- Express ook de verbinding met Parijs onderhoudt. Van Franse zijde is een pro test ingediend. BRITSE KONINKLIJKE FAMILIE IN JANUARI NAAR AUSTRALIë. De tour van de Britse Koninklijke fa- filie naar Australië en Nieuw-Zeeland, zal op 27 Januari 1949 op het slagschip „Vanguard" een aanvang nemen. De reis zal via het Panama-kanaal geschieden. Prinses Elizabeth zal thuis blijven om te regeren. Prinses Elizabeth zou vandaag, met negen anderen, de Orde van de Kousen band ontvangen. Van Prins totmr John. Prins Jan van Liechtenstein, hoofd van de 10.000-inwoners-staat. gelegen bij Zwit serland, nam de Amerikaanse nationali teit aan en staat in het bevolkingsregister als Mr John Liechtenstein ingeschreven. TACHTIG RUSSEN DESERTEREN TE WENEN Uit Wenen ordt gemeld, dat 80 Rus sische soldaten zijn gedeserteerd, omdat hun vrouwen naar een kamp bij Wiener- Neustadit waren getransporteerd, ten einde naar Rusland te worden terug gezonden. De vrouwen uit het kamp be kogelden de schildwachten met flessen en stenen, waarna zij op transport wer den gesteld. Rusland verbiedt pakketpost in Berljjn De Britse commandant van Berlijn be schuldigt de Russen van het schenden der Viermogendhedenovereenkomsten, daar de Russen het pakketpostverkeer van Berlijn naar W.-Duitsland verbieden. Wapenstilstand in O.-Java en chicaneren. Een correspondent van A.N.P., die Oost-Java reist, meldt, dat daar de infil traties uit republikeins gebied blijven voortduren. Zelfs is men er van republi keinse zijde toe overgegaan, een onder gronds republikeins bestuur in te stellen, dat het Nederlandse bestuur tegenwerkt. De evacuatie was dikwijls een wassen neus, daar de T.N.I.-officieren, niet ver trokken, maar een plaatsvervanger stuur den en zelf rustig achterbleven. Ook op Madoera wordt steeds gepoogd te infil treren en saboteren en zelfs heeft gepoogd, de bevolking van haar bestaans middel te beroven door een aanslag op het zoutbëdrijf. De bevolkin echter levert de onruststokers uit en wijst de berg plaatsen van wapens aan. en een ruste loze jacht op terroristen heeft een merkelijke ontspanning gebracht. OOST E N WEST IN 'T KORT GETEST denburch. de sultan R A, A. Tjakraningrat zijn gisteren uit Djokja te Batavia aangekomen. Rapport inzake de bloembollen cultuur In het rapport van bestudering van de moeilijkheden op bloembollengebied, dat dezer dagen is verschenen en een advies betekent voor het door de minister te voeren beleid, wordt als mening uitgesproken, dat het thans niet verantwoord is tot algehele opheffing van de maatregelen inzake de bloembollenteelt over te gaan. Het te voeren prijsbeleid moet gericht zijn op de export, waarbij de minimumprijzen voor tulpen, narcissen en hyacinten moe ten worden aangepast aan het in het buitenland gewenste niveau. Ernstig moet voorts worden overwo gen, of tot afschaffing van teeltbeper- kende maatregelen voor hyacinten dient te worden overgegaan. Betreffende de vestigingseisen is de commissie van oordeel, dat tot verho ging hiervan voor telers, binnenlandse handelaren en exporteurs gewenst is Rood blijft het in Zuid-Amerika proberen In Asuncion, de hoofdstad van Para guay .werd officieel bekend gemaakt, dat een communistische samenzwering dekt is. die zich bij de regeringspartij aad Weten in te dringen, alsmede bij de poli tie Tal van personen werden gearres teerd. 2Vt millioen kg naar Nederland scheept. Vice-admiraal Pinke is terug gekeerd van een vijfdaagse inspectiereis paar de vaartuigen, die de smokkelhan del op Sumatra verhinderen. Op 1 Juni komt een eendaagse treipverbinding Ba- tavia-Semarang. Handelverkeer over de demarcatielijn wordt hervat. Volgens de Commissie van Drie is er een belangrijke mate van overeenstem ming tot stand gekomen, inzake het ver keer over de demarcatielijnen, dat langs bepaalde wegen zal worden hervat, en inzake de daarop uit te oefenen controle. HUISVROUWEN CONTRA CADEAUTJES AAN BUITENLANDERS Het hoofdbestuur van de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen h-eeft bij minister V. d. Brink geporfcesteerd tegen het voor nemen. om hen die een cadeaubon in dollars bezitten, in staat te stellen. Neder lands textiel en schoeisel zonder punten of bon te kopen. In de eerste plaats om dat hiermee een bevoorrechting van .>e- paalde delen der bevolking wordt gescha pen, voorts omdat de verleiding groot is bij goedgeefse Amerikaanse relaties te gaan bedelen, hetgeen onze nationale waardigheid zal aantasten en tenslotte omdat het Marshall-plan steun biedt aan het Ned. volk in zijn geheel en het dus psychologisch onjuist i9, nog afzonder lijke steun te vragen. VERRASSEND WERELD GEBEUREN Wist U, dat onze dagelijkse loert nog zo vele verrassingen baart? Te Gi vesend in het Engelse graafschap Kent nam een fazant een duikvlucht bot een autobus. Na door een ruit te b ken, de bus te zijn binnengekomen, legde de vogel een ei in de schoat van ee In Amerika heeft men een gummi been voor honden uitgevonden. Het raakt nooit op en het ruikt naar vlees. Het smaakt alleen nog naar rubber... De nieuwe brandmeester van Cannay (.Arkansas) was al een half jaar in dienst en had nog steeds geen brand gezien. De eerste, die hij gisteren moest blussen, woedde in zijn eigen huis Aldus wisten we uit enkele telegram Engels embargo strijdt met 't Pact van Vijf Aldus wordt geconstateerd in Tweede Kamer (Vai- onze Parlementsredacteur) In de Tweede Kamer vond gisteravond de wet tot goedkeuring van het vijf-lan- den-pact, door mr Schmal (C.H.) betiteld als „Bond zonder naam" allerwege stemming. De heren Schmal, Bruins Slot en sen (K.V.P.) sneden het Engelse embargo op de uitrustingen voor soldaten in Indië aan. De laatste constateerde, dat dit embargo, ook in de ogen van de Regering in strijd is met letter en geest van verdrag. Er mag dan ook geen sprake zijn van een al te grote bewondering Engeland op het internationale terrein, al is de betekenis van dit land in de laatste vrijheidsstrijd buiten twijfel. Alleen de heer Wagenaar Comm.) ver klaarde zich tegen en waarschuwde de voorstanders dat zij een derde wereld oorlog niet zouden overleven. heer Vonk (WD) vroeg, of de Regering nu ook in internationaal ge machtigd zal worden, het communisme in Indië te bestrijden en dus de repu bliek aan te grijpen. Tegelijkertijd was aan de orde de motie Van der Goes van Naters/Serrarens, waarin de Regering wordt uitgenodigd te streven naar boven nationale verbanden en organen, die met macht moeten worden bekleed. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) ver zachtte deze motie door invoeging van de woorden „voor zover mogelijk". De heer Schmal (C.H.) achtte de motie overbodig evenals de heer Vonk (V.V.D.) j De heer Bruins Slot (A.R.) achtte haar niet juist. Voor zeer bepaalde doeleinden (bijv. gemeenschappelijke defensie) achtte hij vorming van organen met be perkte. welomschreven bevoegdheden (bijv. een gemeenschappelijke generale staf) uitermate gewenst. De meest hart-: stochtelijke verdediger was eigenlijk wel de laatste spreker, de heer Kortenhorst (K.V.P.). Vanmiddag antwoordde minister Van Boetzelaer. Vijftien pro-communistische ambte naren, werkzaam op Britse departemen ten, worden van hun post ontheven. Van der Waals erkent zijn huisknecht Van der Meer vermoord te hebben Om op zijn papieren wat „rustiger" verder te kunnen leven (Van een speciale verslaggever) Het proces Anton van der Waals is hedenmorgen voortgezet met de behandeling van de moord op Joseph Maria van der Meer, die verdachte omstreeks 16 Maart 1945 by de Loosdrecbtse plassen gepleegd moet hebben, teneinde onder de naam van Van der Meer verder te kunnen leven. De getuige W. Reitsma, marechaussee te Tienhoven, vertelt voor het Hof over de ontdekking van het lijk, dat in het Tienhovense kanaal lag. Het had schotwond in het achterhoofd. Dr J. P. Hulst stelde later vast, dat het stoffelijk overschot dat van Joseph Maria van der Meer was. verklaring van verdachte's broer, van der Waals, die bij de moord aa zig was, wordt voorgelezen, daar hij niet ter zitting is verschenen. Hieruit blijkt, dat ook hij sinds de aanslag op de verrader in de waan verkeerd, dat deze niet meer in leven was. Verder verklaart deze getuige, dat hij in gezelschap van Van der Meer Anton van der Waals op de dag van moord in Tienhoven is geweest. Men t per fiets op weg naar Amsterdam. Het was al duister, toen het drietal op de berm van de weg ging zitten om u" rusten. Van der Meer verwijderde zich even. Anton achtervolgde hem direct. B.B.O. doorzag het Duitse „Nordpolspiel" Geen van haar agenten door de netten gevangen. Naar aanleiding van verklaringen, af gelegd tijdens het proces-Van der Waals, en waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat 53 door de Duitsers gegrepen agenten uitgezonden waren door 't „Bureau Bij zondere Opdrachten" te Londen, ver zoekt het voormalig wnd. hoofd van dil bureau, de res.-majoor K- de Graaf, het volgende mede te delen: Het B.B.O. is in begin 1944 opgericht en beëindigde onmiddellijk het „Nord polspiel" van Hermann Giskes, chef de „Abwehr 3 F", die samenwerkte met de SD-chef Schreieder. Het BBO wist, dat dit spel met twee andere diensten werd gespeeld en heeft het geliquideerd door de telegramwisseling stop te zetten en geen gebruik meer te maken va: gepenetreerde ontvangstcomités Schreieder- Nimmer is een BBO-agent in de draden van het Nordpolspiel ge raakt. Naar schatting is slechts 5 pet der BBO-agenten gesneuveld, terwijl voor de oprichting van het bureau van de 60 agenten er 50 in het spel omkwamen Het BBO maakte eens van een Duitse poging om ook dit bureau in het spel te betrekken, een zodanig gebruik, dat men een spel met de Duitsers speelde, hei „Spel Bowles", welke actie enige Duit sers het leven heeft gekost, terwijl ei drie gewond werden. De voornaamste tegenspeler was toen de Polizeiangestellte Blanke. BUMS De nieuwe motorreddingboot van de Noord- en Zuid HolL Redding Mü te Enkhuizen, de „K. F. Sluys" is Donderdag officieel in dienst gesteld. De boot met genodigden verlaat de baven. Plotseling hoorde ik een schot en zag dat van der Meer inéénzeeg. Op de uitroep van mij „Wat doe je nou, Anton?" ant woordde mijn broer: „Ik neem alle ver antwoording op mij. Deze man was niel te vertrouwen". Als van der Waals na het voorlezen van deze verklaring ter verantwoording geroepen wordt, antwoordt de verdachte: „Het is waar, ik heb de moord gepleegd. Ik heb op van der Meer's papieren ver der geleefd". (De zitting duurt voort) GROTE BELANGSTELLING VOOR ZITTING INTERNAT. GERECHTSHOF Onder grote belangstelling van het pu bliek, waaronder het vrouwelijk element sterk was vertegenwoordigd, begon giste renmiddag om 4 uur het Internationale Gerechtshof met de behandeling door de alg. vergadering van de V.N. ge vraagde advies over de uitleg van de voorschriften inzake toelating van staten Begrafenis oud-G.G. Van Lim burg Stirum Het stoffelijk overschot van graaf J. P. van Limburg Stirum, oud-gouverneur-ge neraal van Ned-Indië, is gistermiddag Wezep ter aarde besteld, onder een zeer grote belangstelling, o.m. van de groot- meesteresse van H.M. de Koningin, mevr. C. M. baronesse van Tuyü van Seroosker- ken, minister Van Boetzelaer met zijn echtgenote, de echtgenote van min. Jonkman, de oud-ministers Weiter en Beelaerts van Blokland, het Tweede Ka merlid mr A. M. Joekes enz. De heer W. H. van Helsdingen verte genwoordigde minister Jonkman. Ds H. W. Meihuizen, Doopsgez. predi kant te Den Haag, ging voor in de dienst. De oud-gouv. generaal jhr mr A. C- D. de Graaff, voerde nog het woord. Onder de kransen was er een van H.M de Koningin. VOOR T EERST NAMEN VAN 4 KRANTEN VERBODEN De Perszuiveringscommissie heeft thans voor het eerst gebruik gemaakt de mogelijkheid tot naamsverbod bladen, die zich in de bezettingstijd dienstbaar maakten aan de belangen van de vijand, aldus het Hgs. Dbl. Voor 15 jaar werd de naam „De Westlandse Post" verboden, voor 10 jaar „Ons Weekblad" te Lisse, voor 8 j „Nieuwe Venlosche Courant" en voor 5 j. „De Amersfoortse Courant". Tussentijds ontslag van wet houders en gedeputeerden Die zich niet aan de regels van het spel houden. Minister Witteman heeft thans het reeds aangekondigde wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet in de pro vinciale wet ingediend, waardoor het mogelijk zal worden, dat de gemeente raad een wethouder en de Prov. Staten Gedeputeerde, die niet meer het ver wen geniet, kan ontslaan. De Rege ring erkent, dat er schaduwzijden aan deze regeling bestaan en heeft overwo gen het desbetreffende besluit met een gekwalificeerde meerderheid te doen aannemen of door dit aan een bijzondere goedkeuring te laten onderwerpen, doch zij meende, hierdoor aan de bestaande wetgeving vreemde elementen in te voe- Tot nu toe was de leemte, die in beide wetten voorkomt, niet gevoeld, de gebeurtenissen van de laatste tijd hebben bewezen, dat sommige wet houders zich niet aan de regels van het democratische spel houden. Het comité .Molenaar" te Dordrecht, dat wil medewerken aan een oplossing de slechte woningtoestanden, doch welks medewerking door B. en W. niet wordt geaccepteerd, heeft de ministers In 't Veld, Witteman en Drees verzocht, aantal crepeer-gevallen aldaar te onderzoeken. de Christen Democraten met het devies „Vrijheid", hangt te in het balcon, als teken van vreugde over de grote ver kiezingszege. Twee ruzieënde professoren in de Eerste Kamer R.-Kath. wensen geen samenwerking met de C.H. en A.R. (Van onze Parlementsredacteur) net politiek meest belangrgke van de gisteren in de Eerste Kamer voortgezette behandeling van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen was wel de verklaring van de heer Kerstens namen de gehele Rooms-Katholieke fractie, dat er geen sprake kan zijn van samenwerking met de Ch. en de AJt., omdat overeenstemming i enenmale ontbreekt, gelyk hem uit de redevoeringen van de heren Algra (AJL) prof. De Zwaan' (C.H.) was gebleken. Merkwaardigerwijze betrok hij V.V.D. niet in deze „vernietigende" tiek, blijkbaar omdat de redevoering prof. Molenaar daartoe minder aankno pingspunten bood. Overigens was prpf Molenaar wel overtuigd van het falen van het regeringsbeleid en wel wegens onzui ver denken op fundamentele punten, we gens gebrek aan regeerkracht en organi satievermogen en wegens ongemotiveerd optimisme. Prof. De Zwaan (C.H.) kreeg het enige malen met de voorzitter, prof. Kranen burg (Arb.) aan de stok. Hij betoogde, dat de mislukking van de politiek van het vorige en het huidige kabinet zonder weerga is. Getracht werd, de republiek door zachte drang van overreding en steeds verder gaande concessies binnen hervormd staatsverband te brengen. Hij constateerde, dat bij minister Jonk- de wind soms uit twee hoeken waait, bijv. met betrekking tot het toekomstige wezen der Unie. waarover nog nooit ja of neen is gezegd. Prof. Kranenburg meende (niet geheel onpartijdig) deze uitdrukkingen niet te kunnen toelaten, doch zijn protesten, overigens niet erg gelukkig geuit, hadden weinig succes een gegeven ogenblik schreeuwden de beide Leidse professoren tamelijk hard tegen elkaar in. Prof. De Zwaan hoopte, dat er spoedig een andere minister van Overzeese Gebiedsdelen zou komen. De heer Kerstens (K.V.P.) wees er op. dat de Indonesische problemen niet te spoedig gezien moesten worden als Ne derlands/Indonesische conflicten en DAT de Eerste Ned. Cement Industrie te Maastricht over 1947 van de winst ad f544 millioen 8 pet. div. zal uitkeren. DAT deze industrie het uitblijven van een antwoord op haar voorstel van Dec. 1945 tot uitbreiding harer productie (ver dere afgraving van de St Pietersberg) ten zeerste betreurt. DAT een 6-j. dochtertje van de fam. Visser te Farmsum aldaar is verdronken. DAT bij een aanrijding met een vracht auto in Zuidlaren de motorrijder J. v. d. Linde uit Losdorp is doodgereden en zijn broer D., die op de duo zat, ernstig werd gewond. DAT de chaffeur van de vrachtauto enkele dagen tevoren een aanrijding had, waarbij zekere Darwinkel uit Tinaarlo omkwam, doch in geen van beide geval len schuld heeft. DAT in Den Bosch begonnen is met de bouw van 217 woningen waarvan 44 voor dubbelbewoning, met welk project ruim 2 millioen gemoeid is. DAT min. Vos gisteren een onverwacht en onofficieel bezoek aan Sliedrecht heeft gebracht. DAT thans ook in Utrecht een „Pro vinciaal Anjerfonds" tot stand is geko men o.l.v. prof. dr W. A. P. Smit. DAT op 11 Mei om 3 uur op de be graafplaats te Oegstgeest een gedenk teken van de beeldhouwer Mari Andries- sen wordt onthuld voor de op 8 Sept. 1944 overleden componist Jan van Gilse. DAT voor het Utrechtse B.G. 10 jaar is geëist tegen de verpleegster A. Hollmann uit Zeist wegens verraad. DAT de in ons land vertoevende Fran se zuiveldirecteuren gisteren Friesland bezochten. DAT de zangeres Anna El Tour, na haar afscheid van het podium, benoemd is tot hoofdlerares voor solozang aan het A'dams Conservatorium. DAT de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te A'dam een motortankschip van 16.000 ton gaat bouwen voor Noorwegen. DAT Woensdagnacht de 54-jarige H. M. Hatersel uit Hillegersberg onder Bode graven met zijn auto in volle vaart tegen een niet-verlichte geparkeerde vracht wagen reed, waardoor hijzelf en twee inzittenden min of meer ernstig gewond werden. DAT het bestuur van de Ned. Ver. t. b. v. zeelieden van elke nationaliteit (Hos pitaalkerkschip „De Hoop") 7 Mei van 35 uur in de Grote Club,, Paleisstraat te Amsterdam, recipieert t.g.v. het 50-j' bestaan. DAT tot uiterlijk 12 Mei a.s. nog aan vragen om defensieschadevergoeding kunnen worden ingediend bij het Com missariaat voor Oorlogsschade, Stadhou derslaan 130, Den Haag. DAT Heintje Davids 24 April naar Amerika vertrekt om in Hollywood voor een Ned. verzetsfilm te spelen. DAT 76 j. oud is overleden J. L. de Raadt, oud-burgemeester van Muiden en o.m. slotvoogd van het Muiderslot. DAT de Ver. voor Facultatieve Lijkver branding in Juni een monument van de Haagse beeldhouwster mevr. Fransen zal onthullen in het crematorium te Vel- sen voor 300 bezettingsslachtoffers. DAT het Ned. Roode Kruis 37 kinde ren van het Gooise tehuis „Het Mieren nest" een prettige vacantie zal bezorgen n.a.v. de Ducdalf-uitzending per radio. DAT voor het Arnhemse B. G. 15 jaar werd geëist tegen de 46-j. koopman J. Klein uit Harderwijk, die tijdens de be zetting burgemeester van Putten was- DAT de deelnemers aan de Benelux- conferentie in A'dam vandaag een boot tocht door de A'damse grachten hebben gemaakt DAT Belgische en Ned. verzetsorgani saties in tegenwoordigheid van cap. Fer- rell van het Amerik. hoofdkwartier te Luik gisteren op Margraten een doden herdenking hielden voor de 8 Amerik. piloten, die op 22 April 1944, gelijk met 2 Belgische burgers, door de Duitsers wer den vermoord. DAT de reddingboot „K. F. Sluys" gis teren officiëel is overgedragen aan het plaatselijk bestuur van de N.Z.H.R.M. te Enkhuizen, waar de boot wordt gesta- tionneerd. DAT Woensdag op Schiphol uit Indië arriveerde de heer G. J. Jansen uit Ba tavia. die in 1937 een gratis retourvlucht Batavia—A'dam won met een prijsvraag van de Phohi over de betekenis van de reisduurbekorting der Indiëvluchten, doch door allerlei omstandigheden eerst thans van zijn prijs kon profiteren. DAT tegen de 58-j. voormalige bemid delaar op 't Gew. Arbeidsbureau te Vel- sen, P. B. Laffertu, voor het A'damse B. G. 9 jaar werd geëist. DAT van 3 tot 14 Mei de A'damse Mon tessorischolen een tentoonstelling houden. DAT de destijds als vijandelijk vermo gen beschouwde diepvriesbedrijven, Vita (Leiden). Winterzon (Utrecht) en Nord- land (Venlo). tezamen ongeveer 60 pet van de gehele industrie, zijn overgeno men door Coöperatieve Wholesale So ciety, een verbruikerscombinatie te Man- DAT voor het Asser B. G. 18 j. en f 5000 boete is geëist tegen de voorin. Postcom- mandant van de Landwacht A. Mesken uit Smilde en tegen de voorm. wacht meester bij de Staatspolitie, J. P. v. d. Aa te Nieuw Weerdinge, 15 jaar. DAT het Tweede Kamerlid Beernink minister Jonkman vragen heeft gesteld over de onvoldoende duurtetoeslagrege- ling voor Indische ambtenaren. DAT op 5 Mei een plechtigheid wordt gehouden op de Canadese begraafplaats op de Holterberg, waarvoor de bloembol lenkwekers 20.000 tulpen beschikbaar stelden, die door 1400 schoolkinderen op de graven worden gelegd. DAT een speciale commissie dezer' dagen een rapport aan min. Vos zal t leggen inzake het spoorwegongeluk op 20 April onder Leidschendam. DAT de wetenschappelijk directeur de Stichting Nat. Luchtvaart Laborato rium. ir C. Koning te Bussum, is benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. DAT de Maastrichtse arts M- E. van de Econ. rechter 4 maanden gev-straf en f750 boete kreeg, wegens smokkel van penicilline over de grens. DAT de stationschef te Waalwijk, M. Kouters, op 12 Mei 40 j. in dienst van de Ned. Spoorwegen is. DAT dezer dagen de benoeming wordt verwacht van de heer D. G. E. Middel burg, consul-gen. in Sjanghai, tot consul gen. te Antwerpen. DAT de dir.-hoofdredacteur van Eind- hovens Dagblad, Jurriaan Zoetmulder, tijdens de receptie voor zijn zilveren ju bileum o.m. werd toegesproken door bur gemeester Kolfschoten. DAT „Amstelflora". de door 200.000 personen bezochte bloemententoonstelling in A'dam. in 1951 weer wordt gehouden. DAT het Tribunaal te Deventer op 4 Mei uitspraak zal doen in de zaak tegen twee directeuren van een timmerfabriek te Raalte, J Douma en F. Douma, die wegens collaboratie terecht staan. DAT de slachtveemarkt te Woerden nader order wordt gesloten. meende, dat de republiek gehaald moest worden binnen het Angelsaksische (anti communistische) blok en gaf met heel bedekte termen te kennen, dat het geduld met de republiek niet eindelijk kan zijn. De heer Revers (C.H.) kwam met de ingenieuze vondst, dat de heer Kerstens, destijds lid van de Volksraad, zelf tegen de bekende motie-Soetardjo had gestemd, en uit het afwijzen van deze motie wordt nu door de Regering en de P. v. d. A. het z.g.n. Indonesische wantrouwen ver klaard. Dat ligt dus niet speciaal aan de oppositie, want ook de heer Joekes heeft destijds tegen het gehoor geven aan déze motie gestemd, zodat lieden, die thans een vooraanstaande plaats innemen in de tegenwoordige Regeringspartijen ook al geen verkkeloos verleden hebben. De heer Brandenburg (comm.) had uiteraard om andere redenen een be paald wantrouwen jegens de Regering. Minister Jonkman zal Dinsdagmiddag om half twee antwoorden. "s-Avonds wordt de vergadering voortgezet. Na de begroting van Overzeese Gebiedsdelen is n.l. die van onderwijs aan de orde. Wordt A'damse universiteit Rijksuniversiteit Onderwijsachterstand dit jaar ingelopen Een wijziging van de positie van de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam in de status van een rijksuniversi teit acht minister Gielen op grond van verschillende omstandigheden de over weging waard, aldus lezen we in zijn M. v. A. aan de Eeensbe Kamer bij de begroting van O. K. en W. Waarschijn lijk zal hem een voorstel bereiken tot instelling van een coördinerend orgaan voor alle universiteiten mede met het oog op de plannen tot autonomie-verle- ning. Een ontwerp van wet tot regeling van de onderwUsopleiding zal dezer dagen om advies naar de OnderwUsraad wor den gestuurd. Het aantal vacatures bij het lager on derwijs is van 354 op 15 Sept. 1947 te ruggelopen tot 253 op 16 Januari jl. Het aantal, dat dat jaar voor de examens zal slagen zal voldoende zijn om de bestaan de en nog komende vacatures te ver- Binnenkort zal de Regering een be slissing kunnen nemen ta v. het vraag stuk der salariëring van onderwijzers kloosterlingen. Alleen voor het lager on derwijs is hiermee reeds een bedrag van f 11 millioen gemoeid Wat de uitbrei ding van het aantal ambachtscholen be treft, deelt de minister mee. dat 38 am bachtscholen en 49 nijverheidsscholen voor meisjes nieuw zijn gesubsidieerd. WEERBERICHT ITeinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond: In het Zuid-Westen van het land aanvan kelijk nog plaatselijk enige regen, ove rigens geleidelijk afnemende bewolking. Weinig verandering in temperatuur des nachts. Morgen overdag wel enige stij ging van temperatuur. Zwakke tot ma tige wind. hoofdzakelijk tussen Noord- West en Noord-Oost ZON EN MAAN Zaterdag 24 April: zon op 5.25, onder 19.52 uur; maan op 21.27, onder 5.48 uur. 30 April L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1