Hiernae sctft GTouraitt Italië zal geen communisten meer in zijn regering dulden Wist U WOENSDAG 21 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7490 „Stanluastiri) te aheUeoen myn bert in tegljenspoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIE MER. Voor een „Russland-SpieP als te Praag wenst men gespaard te blijven Onze prognose van de verkiezingen in Italië, dat De Gasperi het zon winnen van Togliatti en Nenni, heeft zich volkomen bewaarheid. De communistische rode haan heeft geen victorie gekraaid- Gezag, orde, godsdienst, moraal en recht hebben gezegevierd. Het vaderland was in gevaar, Gasperi stond pal op de bres. Zij die, toen de communisten de e: na de andere veroorzaakten, zodat rege ren een fictie werd, rustig bleef temidden der woelige wateren. In Mei 1947 werden de communisten buiten de regering gezet Zijn reis naar Amerika verzekerde De Gasperi van de steunverlening plan-Marshall en deze hulp kwam af op het psychologisch juiste moment. Italië krijgt weer een kans. Het zal niet wegzakken in de rode modder, weer een weg, waarlangs zich de demo cratische ontwikkeling kan voortbewe gen. Dit volk van 46 millioen viel niet ten prooi aan de massa-suggestie, de lokkingen van „heilstaat" en „aards para dijs", het geëxperimenteer op de instinc ten en hartstochten, waarin de heren van Moskou meester zijn. Terreur, bedreiging, leuzen-fabricage noch leugencampagne heeft het duo Togliatti-Nenni kunnen baten. Het „Rusland-Spiel" in Tsjecho- slowakije heeft ook de overgrote meer derheid der Italianen de ogen geopend. Het is de verkiezingsuitslag, die hier onverbloemde taal spreekt. In April 1948 haalt het Italiaanse volk een streep door de rode rekening. Niet de lasso van het communisme om een ge bogen nek, ook geen neo-fascisme, maai een van realiteitsbesef en bezinning ge tuigende „bundeling" der krachten van gezond nationaal gevoel, vrijheid en democratie. Italië levert zijn democrati sche troepen als bijdrage voor het West- Europese rechtse „Volksfront", gesteund door Amerika, teneinde tegen de Russi sche overrompeling, zoals in Tsjecho- slowakije plaats vond, opgewassen te zijn. Dit zijn de andere belangrijkste psycho logische factoren, die van enorme invloed waren op het behaalde succes. De hand having van orde en gezag door een zwaai ten en monarchisten schijnen slechts regionaal belang te zijn. In de Senaat hebben de Christen-Democraten de n derheid, terwijl zij in de Kamer aange wezen blijven op samenwerking met Sa- ragat en de Liberalen. Natuurlijk zijn de Communisten razend van woede en handenwringend staren zij nog naar Moskou, wachtend op een nieuw parool. Het behoeft geer betoog, dat het Volksfront meer dan ooit gebruik zal maken van de macht, die het nog in de vakbonden bezit en zal trachten de strijd te verplaatsen naar de „straat". Als de heren er tenminste nog de kans toe krijgen. Ook laat het zich aanzien, dat vele links-socialisten de gelederen van Hoe Italië stemde De volledige uitslag van de Senaats- verkiezingenin Italië luidt: 10.740 131 (47.9%) 9.955.229 (31 1.580.722 7 1.364.741 6.1%) 637.433 2.9%) 436.597 2 24646 1.1%) Chr.-democraten Volksfront Socialist. Unie Nationaal Blok Republikeinen bewapend leger- en politieapparaat, het geen het vertrouwen der goedwillende kiezers versterkte. De krachtige actie van de kerk, in het bijzonder van de Paus, waarbij het heilloze, ongodsdien stige streven der communisten aan de kaak werd gesteld. Cijfers staren U aan: Christen-Demo craten 47.9 procent, Volksfront (Commu nisten en Nenni) slechts 31 procent. De wedergeboorte dus vande demo- tie in Italië, handhaving van een ver sterkte regering De Gasperi. waarin geen communisten, onder geen voor waarde, zullen worden opgenomen, terwijl het vrij zeker is, dat nu ook Italië tot de Westelijke Unie zal toetreden. Het VANDAAL STELLEN WIJ (l VOOR: Nico Glasbergen Nico ging begin Mei 1946 0 voor opleiding en vertrok daarna spoe dig mot de „Volendam" naar Indië. Hij is O. V. W.-er en voelde het als zijn plicht naar ons Rijksdeel in de Oost te gaan Die plicht is thans bijna vervuLd. Vol ver. langen verbeidt hij het tijdstip, waarop hij zal terugkeren naar Holland, zijn fa milie en vooral zijn verloofde Bep. Met hem en de zijnen hopen wij, dat aan dat verlangen spoedig zal worden voldaan. Textielarbeiders in Borne blijven 's Zaterdags vrij De Almelose rechtbank heeft gisteren in hoger beroep de directie van de N V. Spanjaard te Borne, waar de arbeiders Zaterdags niet werken, doch elke dag drie kwartier langer aan het werk blij ven, vrijgesproken. Deze uitspraak bete kent dus. dat het personeel voorlopig zijn vrije Zaterdag behoudt. De Nederlandse ambassadeur te Mos kou, dr P. H Chr. Visser, heeft gisteren op het Kremlin zijn geloofsbrieven h«»*u«d. land kan zich thans verheugen in krachtiger parlementair regiem; vele sociale hervormingen zullen met élan worden aangevat. Nu Italië gaat varen op het kompas van Amerika, worden de kansen op her ziening van het vredesverdrag, waarvar „Triëst" reeds een symptoom was, groter en opent zich ook ten aanzien van vraagstuk der voormalige koloniën gunstiger perspectief. De directe reactie op de houding van Frankrijk zal niet uitblijven. Stalin heeft zich vergist Het vertrouwen in Fiat werd niet be schaamd en de koersen op de beurs te Rome zijn nog sterker gestegen. Dezelf de tendenz was merkbaar op de vrije markt voor buitenlandse valuta. Zowel te Rome als Milaan schoten op de beurs de prijzen omhoog, als gevolg van de nederlaag van het Volksfront. De laatste uitslagen tonen aan, dat de stemmenver houding voor de Kamer overeenkomt met die Voor de Senaat. Naast de Christen-Democraten en het Volksfront, hebben de andere partijen en partijtjes, waarvan er 104 in totaal waren, slechts de Socialisten onder Sara- gat, het Blok der Liberalen en de „Uomo Qualunque" een plaats van enige beteke- Succesjes van neo-fascis- Togliatti zullen verlaten. Zo verluidt, dat de voormalige minister van Open bare Werken, Romita, en zyn aanhan gers, uit de partij zullen treden, hetgeen de positie van de socialistische groepe ringen van Saragat en Lombardo zou versterken. De regering, rekening hou dende met het provoceren van commu nistische relletjes, heeft alle openbare vergaderingen verboden, want tot 10 Mei, de dag waarop de nieuwe president van de republiek zal worden gekozen, blijven de spanningen voortduren, maar Gasperi kent de betekenis van het „Je Maintiendrai". Bomaanslag In Bologna. In Bologna deed zich het enige ernstige incident, tijdens de Italiaanse verkiezin gen, voor. In de sterk-communistische stadswijk, ontplofte een bom van z kaliber in de winkelvitrine van actieve Christen-Democraat, die echter geen verwondingen opliep. In Milaan hadden vanmorgen relletjes plaats door communistische demonstran ten, waaraan de politie spoedig een eind maakte. Enige personen werden gewond en enkele raddraaiers werden gear resteerd. Er zit toch tabak in de Marshall-pot Van de 599.600.000 dollar, die Neder land uit de Marshall-pot ontvangt, is o.a. 113,9 millioen dollar voor brood ander graan uitgetrokken. Hoewel a vankelijk geruchetn gingen, dat tabak niet op de lijst zou voorkomen, zal n durende het eerste jaar. dat tot 31 Maart 1949 loopt, voor 13,3 millioen dollar het geurige Amerikaanse kruid naar laad komen. Russische schakers scheppen incident in Wenen Een Duits meisje was de aanleiding Gisteren hebben wij in een deel onzer edities nog het bericht opgenomen be treffende het incident te Wenen, waarbij drie Russische officieren in burger, onder bedreiging met een revolver, een Duits meisje in een auto hadden meegenomen uit een Amerikaans kamp voor verplaatste personen. De Russische militairen wer den door Amerikaanse officieren gear resteerd. Dit muisje heeft nog een staartje, want generaal Keyes, de Amerikaanse opperbevelhebber in Oostenrijk, heeft bij de Sowjet-Russische hoge commissaris te Wenen, generaal Koerasofx, een protest ingediend tegen het gepleegde wangedrag. Officiële kringen te Wenen melden, dat de Russische autoriteiten gedreigd heb ben de saemnwerking met de Amerikanen in Oostenrijk geheel te verbreken, indien de Amerikaanse officieren, die beschul digd worden van provocatie, niet streng gestraft worden. De kapitein Koesjin, de vertegenwoordiger van het Russische mi- jarige oorlog zo gevreesde landvoogd. Hij litaire bestuursbureau, zou door de Ame- is een der rijksten van Spanje; men her- rikaanse soldaten zijn aangevallen en innert zich de schitterende bruiloftsfees- mishandeld. 1 ten van zijn dochter met 3000 gasten! Te Aalborg (Jutland) is gisteren het eerste toestel op de nieuwe K.L.M.-lijn A'damAalborgGöteborg aangekomen. Op het vliegveld was o.m. aanwezig de Ned. gezant te Kopenhagen, jhr mr vai Lennep. Afstammeling van Alva brengt een bezoek aan Delft De tentoonstelling voor de herdenking van de Vrede van Munster, welke in Juni in Delft wordt gehouden, zal bezocht worden door Hertog Berwick y' Alva, afstammeling van de tijdens de 80- Stoffelijke resten van de groep-Wensink terug Begrafenis zal te Vot hebben Heden zouden, door de zorg van Missie „Opsporing", waarvan de leiding berust bij kolonel A. Lanschot, de stoffelijke resten van de verzetsgroep van de kapi tein-intendant en leraar aan de Hogere Krijgsschool W. Wensink, bekend als de groep „Wensink". in ons land arriveren. Kapitein Wensink en zijn mannen heb ben gedurende de bezetting veel vrucht baar ondergronds werk verricht. Tot vier maal toe zijn enkele mannen van deze eerste militaire verzetsgroep, waarbij ook kapitein Wensink, gearresteerd, doch de laatste maal werd hun noodlottig. Zij werden tot 2% jaar deportatie naar Duitsland veroordeeld. Sindsdien had nooit meer iets van deze mannen Na de bevrijding heeft Prins Bernhard persoonlijk aan de Opsporings missie opdracht gegeven licht in deze zaak te brengen. Na vele maanden van naarstig speuren is uitgekomen, dat kapi tein Wensink en zijn mannen al in 1942 gefusilleerd zyn bij Berlijn. Vandaag werden de stoffelijke resten in Amersfoort verwacht, waar zij enige tijd opgebaard rullen worden. Dan heeft de overbrenging naar Voorburg plaats, de plechtige teraarde bestelling volgt. Binnenvaart te Berlijn stil gelegd - De Britten hebben de binnenvaart door de Sowjet-zone van Berlijn stilge- geprotesteerd tegen het invoeren euwe Russische vervoersbepa- Wat iedereen dient te weten als hii soldaat moet worden Als er 3 broers onder de wapenen zijn, wordt de vierde vrijgesteld (Van onze ParlementsredacteurJ Zonder hoofdelijke stemming, doch met de commiinisten tegen, nam de Tweede Kamer gistermiddag het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet aan. Aan het debat werd deelgenomen door de heren Rnys de Beerënbronck (K.V.P.), Roosjen (A.R.), Vermeer (Arb.-, Tilanus (C.H.) en Schoonenberg (Comm.). verband met de onzekere tijden niet meer in de wet opgenomen. Een amendement-Ruys de Beeren- brouck om in de wet vast te leggen, dat er vrijstelling wegens broederdienst wordt verleend, wanneer er drie broers dienen of gediend hebben (en dit aantal niet aan de Kroon over te laten) werd door de minister overgenomen. Een poging van de communisten qm reeds vrijstelling wegens broederdienst in de wet op te nemen, wanneer slechts één broer dient of gediend heeft, faalde, daar alleen 8 communisten voorstemden. De minister nam echter wel een ai dement-Ruys de Beerenbrouck (logisch, omdat hiermee een reeds gevolgde ge dragslijn in de wet werd opgenomen) dat bepaalde, dat zij, van wie een broer in Nederlandse krijgsdienst is gesneuveld of naar door de Kroon te stellen regelen Spoorspatting als bij Voorschoten gevolg van armoede RAILS WERDEN OVER LENGTE VAN 250 M AAN FLARDEN GEREDEN 't Treinverkeer met Amsterdam intussen weer geheel normaal Vanmorgen, toen de eerste trein zon gaan rijden, was de spoorverbinding tussen Den Haag en Leiden weer normaal. De. door de treinontsporing te Voorschoten, ontstane stagnatie, was geheel opgeheven. Ooggetuigen vertelden ons, dat zij de trein plotseling in een grote wolk zand zagen verdwijnen, toen de wielen op de biels en in het basaltslag voortjoegen, na dat de trein uit de rails was gelopen. Zij dachten, dat de gevolgen ernstig zouden zijn, maar niemand bleek gewond. Te voet bereikten de reizigers de weg Leid- sendamLeiden, vanwaar zij hun reis met taxi of tram vervolgden. Enkele reizigers, die nog ter plaatse waren, vertelden ons, dat zij een hevige schok kregen, maar dat de trein zeer snel tot stilstand kwam. Een verklaring van de spoorwegen. Van de zijde van de N.S. vernemen wij over de oorzaak van de treinontsporing nog het volgende: Na een nauwkeurig onderzoek ter plaatse is vast komen te staan, dat de oorzaak van de ontsporing inderdaad ge zocht moet worden in spoorspatting. Door de N.S. wordt er verder op Bewezen, dat brengen. ^'ëerstë"ÓS'éntijd dergelijke spoorspatting alleen kon voorkomen op het punt waar het ook ge beurd is, omdat daar een 180 m van hel baanvak door de gebrekkige materiaal- positie niet zó gebouwd is als de overige baanvakken. Deze „technische fout" heeft bij de plotseling optredende warmte het ongeluk doen ontstaan. De N.S. zullen het baanvak, dat over 250 m totaal i flaitien gereden is, zodanig herstellen, dat een herhaling van een treinontsporing, zoals gisterenmiddag gebeurde, niet meer mogelijk zal zijn. Vele reizigers waren gisterenavond in Den Haag aangewezen op de extra bus sen, die tussen Den Haag en Leiden reden gelijfd, doch wordt bestemd tot buiten gewoon dienstplichtige (d.w.z. alleen in buitengewone omstandieden behoeft op te komen). Minder gedukkig was de heer Ruys de Beerenbrouck met een amendement dat beoogde, de inlijving van een dienstplich tige uit te stellen, zolang twee broers in werkelijke dienst zjjn. De minister meen de, dat de administratieve maatregel van de inlijving door zou moeten gaan. doch dat moeilijkheden bij het opkomen voor eerste oefening in een dergelijk geval konden worden opgelost door het desge vraagd verlenen van uitstel van opkomst. De duur van de eerste oefening is voor de Landmacht bepaald op 12 maanden, doch 15 maanden voor onderofficieren, de cavalerie en bepaalde delen van de 'artillerie, 18 maanden voor officieren, voor onderofficieren van de verbindings dienst en voor dienstplichtigen van be paalde onderdelen der aan- en afvoertroe- pen en 24 maanden voot dienstplichtigen can bepaalde onderdelen der technische troepen en voor de luchtstrijdkrachten, voorzover zij een technische opleiding ontvangen. Voor de Zeemacht bedraagt de eerste oefentijd 21 maanden. Een po ging van de communisten, de eerste oefentijden voor de Landmacht terug te brengen op resp. 5Vz, 9, 12 den mislukte, omdat geen der andere partijen hiervoor iets voelde. De wet bevat voorts een bepaling, dat bij K B. voor dienstplichtigen, de duur der eerste oefening minder dan 24 maanden bedraagt, deze ten hoogste tot 24 maanden kan worden verlengd. Dit K.B. kan ook achteraf worden uitge vaardigd. Tenslotte kan voor dienstplichtigen, die worden aangewezen om de eerste oefe ning gedeeltelijk buiten Nederland te vol- De electrische trein, die gistermiddag tussen Den Haag en Leiden door het uit zetten der rails ontspoorde, baan en biels over 400 m aan flarden reed en de bovenleiding omver haalde, om ten slotte door zijn van Leiden komende tegen ligger te worden geramd en opengescheurd. En toch geen persoonlijke ongelukken DAT het personeel van de H.AL. t.g.v. het 75-j bestaan 6 gedenkramen (voor lopig in tekening) aan de directie heeft aangeboden. DAT P. v.d. Toorn, directeur van de HA.L. en F. Rypperda Wierdsma, hoofd- vertegenw. te New York, zijn benoemd tot officier in de orde van ON. en A de Waard tot ridder in die orde. DAT de R.A.I.-tentoonstelling in Am sterdam de wereldprimeur krijgt van een nieuwe kleine vrachtauto van de Engelse Rover-fabriek. DAT F. Verhoef uit Maastricht is be noemd tot voorz. van de Hofecaf-afde- ling Limburg, als opvolger van de heer Nijenhuis. die ruim 25 jaar deze functie bekleedde en thans ere-voorzitter is ge worden. DAT de debarkatie van de „Sloter- dijk" morgenochtend om pl.m. 9 uur in R'dam geschiedt. DAT de R.-Kath. partijen in de Bene- lux-landen een permanent comité zullen instellen om de coördinatie van de poli tiek dezer partijen te bewerken. DAT de afgelopen week de Ned. bank- biljettenomloop met bijna f 30 millioen is gedaald tot f 2870.4 millioen, v mede het peil van Nov. 1947 is bereikt tegen f 3010,5 millioen op de laatste weekstaat van de Ned. Bank in 1947. DAT het Tweede Kamerlid Ruys de Beerenbrouck minister In 't Veld vragen heeft gesteld naar de bouw van een kost baar barakkenkamp in Noord-Limburg, hetwelk reeds gedurende lange tijd gebruikt is gebleven. DAT minister Van Maarseveen met I lof is en minister Witteman zijn functie I waarneemt DAT het rekening-courant-saldo van het Rijk bij de Ned. Bank is gestegen tot f 1086,8 millioen, waardoor een record niveau is bereikt. DAT het Tweede Kamerlid Haken minister Drees heeft gevraagd, het aan gekondigde ontslag aan DUW-arbeiders, die langer dan 26 weken hebben gediend, ongedaan te maken en de reeds ontslage nen in de overbruggingssteun op te DAT J. K. Melse, hoofdinsp. van bureau Oogstvoorziening, Maandag 7.45 uur n.m. over Hilversum I spreekt over „Arbeidsvoorziening in de land bouw 1948" DAT de 745 Ned. landverhuizers met de „Kota Inten' in Canada zijn aangekomen. DAT de „Neeltje Jacoba", waarmee tn Febr. de bemanning van de Deense „Lotte Skou" werd gered, uit de vaart ts genomen voor reparatie van de schade bij deze redding opgelopen. DAT de uit Indië terugkerende 7 i ters eind Mei in ons land worden terug verwacht. DAT 5 Mei in Velsen een oorlogsmo nument wordt onthuld. DAT 7 Juni de eerste na-oorlogse Lim burgse bedevaart naar Lourdes wordt on dernomen en de extra-trein reeds geheel is besproken. DAT de ex-commandant van de land wacht in Heerlen, de mijnwerker E. G. Wagner, door het B.G. te Maastricht tot 10 j. is veroordeeld (eis 20 j.). DAT ook de Dordtse raadsfracties de P. v. d. A en de V.V.D. het vertrou wen in de comm. wethouder A Smit de comm. raadsleden hebben opgezegd. DAT 16 Zweedse fabrikanten zich thans in ons land o.m. op de hoogte stellen de nieuwste Philips-radiobuizen. DAT de reizende tentoonstelling „Lim burg" ook in Den Haag, Leiden en Delft DAT inbrekers een paar honderd gul den en een radio buit maakten ten huize van de voorz. L. der Beeto-tentoonstel- ling te Blerick, doch zij geen succes had den in het tentoonstellingsgebouw, waar zij in hun werk werden gestoord. DAT de Vad. Hypotheekbank over 1947 van de winst ad f 25.400. (f 24.000) 4 pet. dividend (onv.) wil uitkeren. DAT het Groningse tribunaal een nader onderzoek zal instellen naar de gedragin gen van de ex-N.S.B.-commissaris van Groningen, Ch. v. Staargaard, dié o.m. de dood van de gem. secretaris van Haren, Wieringa, op zijn geweten heeft. DAT het Residentieorkest o.l.v. Frits Sphuurman in Aug. in Knocke en Ostende (België) zal concerteren. DAT aan de kippenhouders ongeveer f k f3 millioen is uitgekeerd als betaling voor de in 1947 geleverde eie Lv.m. de verhoogde eierprijs. DAT 75-j. oud te Maasdijk is overleden A. A Hofman, oud-hoofd ener school te Rotterdam. DAT op 79-j. leeftijd in Aphen a.d. Rijn is overleden het oud-lid van de Prov. Staten van Zeeland, W. Moelker. DAT 72 jaar oud in Amersfoort is over leden ir E. A. Kruysse, oud-dir. van de Coöp. Inkoopver. van Metaalindustriëlen te R'dam DAT buitenlanders in ons land binnen kort behalve Edammer kaasjes ook chocolade en jenever in hun eigen valuta kunnen kopen, om die als geschenken naar him vaderland mee te nemen DAT de van oorlogsschade herstelde textielfabriek van de Gebr. vap Leeuwen te Arnhem is heropend. DAT de oud-Msb.-redacteur Jan Nieu- wenhuis. thans hoofd van het bureau Voorlichting der gemeente R'dam, is noemd tot docent in de journalistiek de Nijmeegse universiteit. DAT in Zeeland een comité tracht het gemis te vervangen van de verzameling nationale klederdrachten, die in de be zetting van H.M. de Koningin werd ge- DAT in het wetsontwerp tegen het deaustelsel, hetwelk binnenkort bij de Tweede Kamer wordt ingediend, een gaand verbod van het geven van cadeaux door industrie- en handelsondernemingen zal zijn vervat. DAT in Gassel en Reek (N.-Br.) de bliksem in verscheidene huizen en boer derijen sloeg en twee percelen afbrand- DAT in de St. Crt van gisteren zijn opgenomen Prijzenbeschikkingen vooi schilders- en voor stucadoorswerkzaam- DAT op de tentoonstelling over d€ Vrede van Munster 16481948 te Delft de oudste geschreven tekst van het Wil helmus wordt geëxposeerd. DAT evenals de N.C.S.V. ook de Alg. Studentenver. Amsterdam de vorming van aparte studentencorpsen in de nationale reserve betreurt en niet zal medewer ken vóór de Regering nadere motieven bekend maakt. DAT de Koninklijke subsidie aan jonge kunstenaars dit jaar wordt uitgekeerd aan de schilders F. Wiegers, N. Wijnberg, J. Groenestein, J. Diederen. P. J. De- fesche en Chr. v. Geel- DAT van 31 Juli tot 15 Aug. in Boom bij Antwerpen de eerste Benelux-jaar- beurs wordt gehouden. l 18 maanden met ten hoogste 12 e I?r. H. Broekema, de bekende Haagse kinderspecialist, die gisteren per vliegtuig naar Cairo vertrok om hulp te bieden aan de „Volendam", waarop zoals wy meldden, enteritis is uit gebroken. die reeds 10 babies ten offer eiste. De geneeskundige vlak voor zijn vertrek. Prins Bernhard weer naar Zwitserland Bracht eerst mevr. Roosevelt naar Londen Prins Bernhard zal van Londen, waar heen hij hedenochtend mevr. Roosevelt in zijn eigen vliegtuig begeleidde, recht streeks doorvliegen naar Zwitserland voor volledig herstel van zijn gezondheid, waar een verlenging van het verblijf in de hoge luchtlagen gedurende korte tijd noodzakelijk wordt geacht. Prinses Juliana bezoekt Aalsmeerse veiling Om de teleurstelling van de Aalsmeer-» ders te verminderen die was ontstaan door het bericht, dat het aangekondigde bezoek van mevr. Roosevelt niet door ging, heeft Prinses Juliana vanmorren een bezoek gebracht aan de veilinghal len te Aalsmeer. Koninginnedag ook Jubileumdag 24 resp. 21 maanden met tenj p, Regermg hee(t besloten, aldus het hoogste 6 maanden worden verlengd. Hbld dat 31 Augustus as. de officiële De heer Buys de Beerenbrouck smaakte (wstd he, Regeringsjubileum van het genoegen, dat minister Fiévet een|H M de Koningin 2al zü„. amendement overnam, waarbn werd be- paald .dat dese aanwijzing om buiten Ne- In, Amsterdam echter zal het hoogte- derland te dienen, zei geschieden met| 6. f P', inachtneming van door de Ktnon vest te| de" bere,kt' nJ de d« der mhuldl- stellen regelen. Verder nam de Kamer nog een zestal wetsontwerpen aan. o.a. de goedkeuring het in 1939 gesloten vriendschapsver drag met Afghanistan en 3 naturalisatie- ontwerpen, in totaal 73 personen betref fende. Omdat het eindverslag nog niet uitgebracht, werd de wijziging van de L.O.-wet 1920 van de agenda afge- De reglementaire vorming afdelingen had gisteren eveneens plaats. Ditmaal werd geen communist tot voor zitter of ondervoorzitter ener afdeling gekozen. Dit is van betekenis, omdat hier door geen communist meer zitting heeft in de z.g.n. Centrale Afdeling, gevormd door de afdelingsvoorzitters, die een grote invloed heeft op de technische gang van zaken bij de behandeling van wetsont werpen. enz. De Kamer komt Donderdagavond om half acht opnieuw bijeen ter behandeling van het Vijfmogendheden-pact. Gen. Koenig bezocht de Storm» school in Bloemendaal Gisteren bezocht de Franse opperbevel hebber in Duitsland, generaal Koenig, de Stormschool te Bloemendaal, waar hij een oefening meemaakte. Gisteravond bood minister Fiévez, op nieuwe, het kasteel Oud-Wassenaar, generaal Koenig en zijn echtgenote een cocktail- partij aan, die door vele autoriteiten werd bijgewoond. Morgen zal generaal Koenig in Amers foort een parade afnemen van de daar gelegerde troepen. ELKE MILITAIR OVERZEE EEN JUBILEUMPARKET. De NIWIN heeft het plan aan alle mi litairen overzee t.g.v. het Regeringsjubi leum van H. M. de Koningin een Jubi leumpakket uit te reiken. V. d. Waals moest voor Koos Vorrink twaalf delig telegram naar Londen seinen Sicherheitsdienst had er niet minder dan drie dagen voor nodig (Van een speciale verslaggever.) Vandaag is bü de voortzetting van het proces Van der Waals, de arrestatie van het z-g. Nationaal Comité behandeld, waarbü de S.D. er, dank zij de verrader, in slaagde, tal van poUtiek vooraanstaande Nederlanders in handen te krijgen. Op de vraag, hoe Schreieder het Nationaal Comité op het spoor gekomen was, zegt de S.D.-chef, dat hij op een Engelse agent een foto had gevonden, die twee kinder kopjes voorstelde. Met deze foto moest de agent naar Amsterdam gaan. om contact op te nemen met dit Comité. Van der Waals werd met deze foto naar Amsterdam gezonden, waar hi) zich voordeed, als een uit Engeland gekomen agent. De verrader kwam in contact met Koos Vorrink. die de zaak niet vertrouwde en Van der Waals een twaalfdelig telegram ter hand stelde, dat naar Londen gezon den moest worden. Dit gebeurde; de S.D. deed er drie dagen over. zo lang was het! „Toen ik eenmaal het vertrouwen van Vorrink gewonnen had, wilde deze net illegale werk met Van der Waals voort zetten". aldus Scheieder. Vorrink ver zocht. het mogelijk te maken, dat zekere Van Tijen naar Engeland zou kunnen gaan. Schreieder zette, na aanvankelijke tegenstand, een scène in elkaar. Van Tijen zou per vliegtuig van Ooorn naar Engeland gaan. doch werd op de afge sproken plaats gearresteerd. Hij bezat een schat van zeer belangrijke gegevens over het Nationaal Comité. Na enige tijd kon ook Vorrink in arrest gesteld worden. Den vraagt Van der Waals, of Schreieder hem toestemming heeft ge geven met Vorrink naar Engeland te gaan. Get: „Neen. ik heb er lang over ge dacht, doch er tenslotte van af gezien. Het risico was te groöt". Van der Waals woonde ten huize van mr Van Walsum in Rotterdam een be spreking bij van het plan, om Van Tijen per schip naar Engeland te sturen om als vaste contact-man van de groep-Vor- rink te fungeren. v. d. Waals vroeg toen aan Vorrink. hem namen te geven van personen, die j De Wilde (Van der Waals) won bij hem weer het vertrouwen via Radio-Oranje. Bij deze zaak sleepte de verrader f 12.000 in de wacht, hetgeen nog niet aan de eingenaars is terugbetaald. Een vrouwe lijke getuige de 24-j Boukje Bootsma, dochter van de in Duitsland overleden Bootsma. vertelt dat Van der Waals zich op 24 April 1944 aan de woning van haar ouders had vervoegd en naar haar vader had gevraagd. Deze bevond zich voor het huis. Schreieder die op de hoek van de straat wachtte, zag de man en liet hem ai resteren. Later bleek, dat men de ver keerde had gegrepen. Men had de heer Bootsma voor een parachutist aangezien! He» Jaar 1950 wordt heilig De Paus zal op Hemelvaartsdag 1949 het jaar 1950 tot heilig jaar uitroepen, al dus Reuter. Warm. De Bilt verwacht tot morgenavond: Warm weer. In het Zuiden en Westen tijdelijk meer bewolking met plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met on- weer. Matige \v;rd tussen Oost er. Zuid. de invasie belangrijke posten zouden, kunnen bezetten. Deze namen zou hij BN MAA>- doorseinen naar Londen. Vorrink is hier Donderdag. 22 April: Zon op 5.29, on voorzichtig geweest en verstrekte geen der 19 49 uur; maan op: 18.37, onder 5 18 enkele naam, |uur. 23 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1