lUnupr Criilsil)f (üéumnt BI ét 3 R i 4 OPGELUCHT ROME JUBELT EN DANST NA WEKEN VAN SPANNING 3 Wist U DHfSDAG 20 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0 30 per week, 1.30 per maand, f 3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm-kosten). AÖVERTENTIÊN- ƒ0.15 per millimeter. By contract1 belangrijke korting. WLBFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Chrietelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7489 „jtfmttmsfirb Is QhfMeoft! myn l>ert in tey^ensport" REDACT LE EN ADMINISTRATIE HOGE WOERD 103 Postrekening 58838 DIRECTIE: F. DID MER Christen-Democraten behaalden grote voorsprong op communisten party van Nenni) in de rug van de party der Christen-democraten, die van De Gasperi, mislukt. Wij wijzen er echter nogmaals op, dat de definitieve uitslagen eerst Woensdagochtend, misschien hedennacht laat, bekend zullen zyn. Van yur tot uur vloeit de stroom van berichten binnen: vanmorgen om 7 uur waren voor de Christen-democraten 3.280.532 stemmen voor de Senaat geteld, het Volksfront kreeg er slechts 1.976.899. Rome jubelt nu De Gasperi zegeviert. Luid weergalmen nationalistische liede ren. De Carabinieri worden geestdriftig toegejuicht en zelfs ziet men het ver schijnsel, dat burgers elkaar van vreugde in de armen vallen. Te Rome behaalde De Gasperi twee maal zoveel stemmen als het Volksfront, in Napels en Palermo was het overwicht der Christen-demo craten nog groter. Zelfs in de grote in dustrie-centra van Noord-Italië, Milaan, Turijn, kreeg het Volksfront een morele „knock-out" met 50 meer voor De Gasperi. Ook in Zuid-Italië een neder laag voor de communisten. Let wel: in Genua en Rologna, bolwerken van links, treeft het regeringsbloc een overwicht. Hiertegenover dient, afgaande op de voorlopige uitslagen erkend, dat ook het neo-fascisme in Rome en andere steden een aanzienlijke aanhang heeft, terwijl de monarchisten in Zuid-Italië op suc cessen kunnen wijzen. Ten overvloede vestigen wij er. nog de aandacht op, dat het hder Senaatsverkie zingen alsmede die voor de Kamer van Afgevaardigden betreft. Van ieder soort stembiljetten, de Witte voor de Senaat en de groene voor de Kamer, moeten er vijf en twintig millioen geteld worden. Voor een derde gedeelte van de 381 Se naatszetels moest gekozen worden. De verkiezing voor de Kamer van Afge vaardigden komt overeen met het sy steem, dat wij kennen voor onze Tweede Kamer en toont een zuiverder beeld van links tegen rechts. Voor de Senaats-stem- tmng is de leeftijdsgrens 25 jaar en voor de Kamer 21, zodat de jongeren voor de Kamer geen zeggenschap hebben, l Slechts van enkele plaatsen worden incidenten gemeld, maar de politie te Rome had zware machine-geweren op gesteld aan de beide ingangen van de studio van Radio Rome, naar aanleiding van geruchten, dat de communisten zich van het station wilden meester maken. De Gasperi toonde zich geestdriftig over het reeds bereikte resultaat. In de Italiaanse wijk van Philadelphia (U.S.A.) werd gedanst en grote perkamenten rol is een tienduizendtal handtekeningen geplaatst toezending aan de Paus, met de boodschap: „Wij verheugen on6 mgt U deze 'grote overwinning op het com- Scelba, de minister van Binnenlandse Zaken, verklaarde tegenover Reuter, dat de oonsolidatie van de Christelijke de mocratie vooral tot uiting komt door het feit, dat 'het communistisch totalitarisme, vertegenwoordigd door het Volksfront, bükeinen 662.463; Nationaal bloc 320 630 Op dat moment waren voor Rome de volgende cijfers bekend voor de Senaats verkiezingen: 402.410 stemmen voor de Christen-Democraten, 199.284 voor het Volksfront; en voor Milaan; 324.921 voor de Oh risten-Democraten en 234.939 voor het Volksfront. De Paus, die zeer onder de indruk is in de voorlopige uitslag, toonde zich mede geïmponeerd door de ordelijke en waardige wijze, waarop het Italiaanse volk ter stembus trok. Concluderen wij: van Italië begint de victorie! Êelgië levert ons aardolie en beter vlees Zoals men weet, was de levering van minder bruikbaar Argentijns vlees door België, kort geleden aanleiding tot de be richten, dat het vleesrantsoen verlaagd >u moeten worden. Zover is het evenwel niet gekomen. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. thans ver neemt, voldoet België thans aan zijn vleesleveringsplicht door de verzending 2000 ton uit Denemarken en Ierland afkomstig vlees aan Nederland. Dit vlees voldoet aan onze kwaliteitseisen. Er gaat 60.000 ton aardappelen naar Duitsland Gemeld wordt dat Nederland zestig millioen kilo aardappelen aan West- Duitsland zal leveren en wel zo spoedig mogelijk- Öe aardappelen zijn voor burgerbevolking bestemd, zo verneemt de Nieuwe Leidsche Crt. Zij leveren ons 2^4 millioen dollar op. Het restant van de oogst 1947 wordt hiermee opge- Kristal-soda duurder. M.f.v. Dinsdag, 27 April, is de bruikersprijs voor losse krlstalsoda hoogd van 16 op 18 ct. per kg. Soda in kleinhandelsverpakking wordt gebracht van 21 op 22 ct. per kilogramspak, t wijl pondspakken in het vervolg 12 en halfpondspakken 6 ct. kosten. De des betreffende beschikking is opgenomen in de St.-Crt. van 19 April. Noodweer spoelt stukken straat weg in Venraay Boven Venraay heeft een geweldige regen- en hagelbui gisteravond zeei zware overstromingen veroorzaakt, stuk ken straat en trottoirs weggespoeld, eer pas aangelegd plein vernield en aar fruitbomen en gewassen veel schade aan gericht! Mevr. Roosevelt ere-doctor van de Utrechtse Academie H.M. de Koningin7 en het Prinselijk Paar woonden plechtigheid bij Roosevelt het ere-doctoraat in De plechtigheid in de Domkerk, werd kwaliteiten bevestigde: dc intuïtie i Ernstige mijnontploffing in Noord-Frankrijk Tot nu toe zyn elf doden geborgen. In de kolenmijnen van Sallaumines ln Noord-Frankrijk hebben zich gistermid dag twee geweldige ontploffingen voorge daan in één der schachten, waarin 35U mijnwerkers arbeidden Een steekvlam joeg boven de schachttoren uit, waarna een grote stofkolom uit de schacht op steeg. Door hulpuitgangen wisten de red dingsbrigades aanvankelijk 250 man boven te brengen. Door energiek doorzetten de redders, konden nog 77 mijnwerkers in veiligheid worden gebracht. Tot ni wordt het aantal slachtoffers op twintig geschat, elf lijken werden geborgen. Bij de ingang verdrongen zich familieleden van de mijnwerkers. Er zijn 32 mannen met brandwonden in een ziekenhuis op genomen. Aangenomen wordt, dat de ont ploffingen door kortsluiting ontstonden BLIKSEMSTRAAL DOODDE TWEE VOETBALLERS. Tijdens een wedstrijd tussen twee En gelse legerelftallen, Maandag te Al- dershot gespeeld, brak een hevige on weersbui los. Een geweldige bliksemstraal schoot over het speelveld met het gevolg, dat vele spelers en de scheidsrechter tegen de grond sloegen. Toen men van de eerste schrik bekomen was, bleek, dat negen spelers gewond waren. Twee hen zijn inmiddels in het ziekenhuis c door H. M. de Koningin eu het Prinse lijk paar bijgewoond. Promotor was prof. dr S. van Brakel, die zeide; dat de hogeschool met deze onderscheiding de standvastigheid der rouw in oorlogstijd huldigj. Hy prees mevrouw Roosevelt om de wijze waarop zij, naast haar plichten als ""ouw, moeder en grootmoeder, haar land de wereld diende. Mevrouw Roosevelt zeide in haar rede m„ dat. als in Europa de democrafiën ophouden te bestaan, de democratie in Amerika bedreigd wordt. In zijn dankwoord zeide de rector-mag- nificus, prof. dr U. G. Bijlsma: „Door U graad té verlenen drukken wij ter zelfder tijd onze dank uit aan God, dat de vrouw schiep en in haar twee VANDAAG STELLEN WIJ VOOR: Soldaat Gerard Rijsdam, Hoge Morsweg 46, Gerard is goede vriendjes met het In dische jongetje, dat op de foto klaar staat zyn schoenen te poetsen. Het ventje doet allerlei werkji ook de bor den en lepels schoonhouden. Voor Gerard betekent dit: „Gemak dient de mens" en voor zyn vriendje: vaak een lekker hapje. Gerard vertrok in September 1946, dus zijn tyd schiet al aardig op. Hij lag ach tereenvolgens in verschillende plaatsen. Momenteel vertoeft hij in Sjikidjing. Hij kan zich best schikken, maar de fluit van de boot, die hem terug zal brengen, zal hem toch als muziek in de oren klinken. Op Eniwetok-Atol werd atoom- proef genomen Op de Atol Eniwetok, in de Stille Zuid- ee, hebben de Amerikanen opnieuw een proef genomen met het atoomwapen. Dit was de vierde maal, dat een dergelijk ex periment werd genomen, n.l. na Nieuw- Mexico en twee keer op Bikini. Washing ton publiceert nog geen nadere bijzonder- Bloesempracht in de Betuwe en in Limburg In de Betuwe en de andere gebieden tussen Rijn en Maas staan thans, minstens tot a.s. Zondag, de pruime-, pere- en ker sebomen in volle bloei. De appelen zijn in knop, maar deze zullen ov« dagen wel bloeien. Ook in Limburg t de vruchtbomen hun rijke bloesem- het kwaad te herkennen en de kracht het te bestrijden. In beider opzicht heeft u een voorbeeld gegeven." Mevr. Roosevelt en Prinses Juliana be zochten vanmorgen het „Nederland: Studentensanatorium" in Laren. De be zoeksters bezichtigden de mogelijkheden voor werktherapie en bekeken het ge bouw en het park. Generaal Koenig verheugd Rotterdam zélf te zien Europa is niet gebaat bij een verwoest Duitsland Tijdens zyn bezoek aan Rotterdam heeft e Franse generaal M. J. P. F. Koenig gisteren tegenover journalisten verklaard, verheugd te zyn, nu eens met eigen ogen de natuurlijke Rijnhaven" te hebben ge- :ien. ,.De naam Rotterdam, beschouwen ook wy, Fransen, als een symbool. Frank en Nederland waren reeds voor dc oorlog goede vrienden en de banden zijn tijdens en na de oorlog nauwer aan gehaald." De generaal uitte zyn bewon dering over de voortvarendheid, waar de wederopbouw van stad en haven is aangepakt. Ook aan de lunch, hem door het Ge meentebestuur aangeboden, sprak de ge neraal. In deze tafelrede vond hy ge legenheid ojn. op te merken, dat men bij alles, wat Duitsland door drie oor logen in de laatste eeuw heeft misdaan, niet vergeten mag, dat Europa met een oest Duitsland niet gebaat is. Het tegendeel is waar. Om kwart voor vyf gisteren vertrok len naar Den Haag. Wat mag U voor het opslaan van meubelen betalen? Voor eerste 5 m3 ten hoogste f3.75 per maand. Volgens de op 27 April ingaande prijs regeling voor het bewaren van inboedels, mag een gespecialiseerde ondernemer voor de eerste 5 m3, wanneer de opslag ln een gardemeubles plaats heeft, prijs van f3.75 per maand berekenen. In andere vertrekken f3.— per maand, stallen en schuren en op zolders f2.25 per maand. Het opslaan wordt dan ver der volgens tarieven per m3 berekend, die afnemen, naarmate het aantal ku bieke meters toeneemt. Bij particulieren, dus hen die er niet hun beroep van ma ken. mag ten hoogste f2 voor de cergte 8 m3 worden betaald; voor elke volgen de m3 f0.25 per maand. Deze tarieven Zijn exclusief de bykomende kosten. Pinksteren bekend wordt gemaakt, wordt een bon voor alle leeftijdsgroepen aange wezen voor het kopen van 120 gr. spijs olie. Nogmaals wordt het publiek opge wekt, lége olieflessen in te leveren,, opdat de distributie niet in gevaar wordt ge bracht door een tekort aan flessen. BENZINEPRIJS VOORLOPIG NIET OMHOOG. Van een verhoging van de benzineprijs zal in de naaste toekomst geen sprake zijn, zo wordt van officiële zijde medege deeld n.a.v. een bericht, dat de prijs op 1 Juli met 9 cL zou worden verhoogd. Thans in Achterhoek geheime zender gevonden. Nadat onlangs in Twenthe reedi aar het optreden van drie radiopiraten eer einde was gemaakt, is thans in Groenlo een clandestiene radiozender, die regel matig op Zondagmorgen uitzond, opge spoord en in beslag genomen. i.' A V. D. WAALS ROLDE DE GROEPEN VAN PAHUD EN DUTILH OP Trix Terwindt opgevangen en de Hagenaar Smit verraden (Van een speciale verslaggever) Gisterenmiddag heeft het Bijz. Gerechtshof te Rotterdam met Van der Waals de zaken Pahud de Mortagnes te Delft en Kees Dutilh behandeld. De eerste was leider van een sabotagegroep Deltfse studenten. De laatste zond microfilms naar Engeland- Mevr. Roosevelt bracht gisteren een bezoek a Soestdyk, waar deze aardige foto werd genomei was van de party. Joseph Schreierder leidde, als gewoon lijk, de zaak by het Hof in. „De Duitser dr Harster", zo vertelde hij, „kwam op een dag woedend bij mij. Een sabotage groep had in de Rotterdamse haven een Duitse mijnenveger in de lucht laten vliegen. De reparaties vergden enkele maanden". Schreieder kreeg dé opdracht de groep zo snel mogelijk in handen te krijgen. Van der Waals werd er op uit gestuurd. Geheel in opdracht en volgens plan kwam hy via de Rotterdamse tandarts De Beer in contact met Willem Verloop, die op zyn 'beurt de verrader voorstelde aan zijn leider Pahud de Mortagnes. Met hem voerde dé spion tal van besprekingen. Hij toonde zich daarbij zeer enthou siast over het behaalde succes met de Duitse mijnenveger en verklaarde zich bereid de groep op korte termijn spring stoffen te zullen leveren. Pahud de Mor tagnes ging op het aanbod in. Hy werd naar een herenhuis aan de Heemraadssingel te Rotterdam gelokt, dat de S. D. in een waar wapenarsenaal had hersohapen. Pahud bekeek, in gezelschap van de verrader, de springstof. Onderwijl wacht ten, een étage hoger, Schreieder en zyn beambten in spanning af. Het was on mogelijk dat Pahud alleen de springstof fen vervoerde. Hij waarschuwde zijn ka meraden en de gehele groep kwam naar Rotterdam Onnodig te vertellen, tfat de gevolgen waren. Schreieder kneep gisteren de vingers van zyn beide handen stijf dicht, toeen hij van de arrestatie vertelde. Getuige ir J. P. Josse. eerste luitenant- DAT na grondige restauratie de wenoude raadskelder in Den Bosch voor het publiek is opengesteld. DAT bij de Tweede Kamer een wets- DAT de omzet van de HAKA te R'dam ontwerp is ingediend tot goedkeuring van1 over 1946 f 30,7 millioen beliep tegen het Ned.—Belgisch verdrag inzake de f 11,5 millioen in 1945 en f 30,1 millioen samenvoeging der douanebehandeling aan in 1939. DAT 74 jaar oud te Groningen overleed H. Weersma, oud-leraar Engels aa; R.H.B.S. aldaar. DAT een centralisatie op komst is de boterproductie door de fabrieken te de grens. DAT het Tweede Kamerlid Vondeling minister Beel heeft gevraagd, wannei DAT de Franse attaché d'information (je toegezegde uitvoerige toelichting ii Michel Berveiller zijn functie in Den Zake de prijzenpolitiek voor de landbouw Haag heeft verwisseld met een te Parijs. kan worden verwacht DAT is benoemd tot Rijksarchivaris in DAT het Tweede Kamerlid Ruys Noord-Holland mr J. W Groesbeek, thans Beerenbrouck minister Fiévez heeft ge- commies by dat archief. vraagd om maatregelen tegen militaire DAT de Ned. Bond ren, gevestigd te Waalwijk, 22 April zyn bebouwde kommen. 30-j. bestaan zal vieren i DAT het Tweede Kamerlid Stapelkamp' n^.A DAT het lijk van de sinds enige dagen minister Van de Brink heeft gevraagd,! w°£dt in(f^0erd en op de spitsuren elke vermiste Deventenaar K. gisteren uit het waarin het rapprt inzake de publiek-| minuten wordt afgevaren. Overijssels kanaal is opgevist. rechtelijke bedrijfsorganisatie alleen is 1 toegezonden aan de 6 hoofdgroepen den DAT H. Wythof te Leeuwarden organisatie-Wolterson en niet aan de vrijel noemd tot comm. lid der Gedep. Staten organisaties. I van Friesland in de vac. mevr. H. B. v.d. I Kaa-Peters. Apeldoorn, Loenen (Vel.) en Terwolde DAT vobr het eerst na maanden he G.A.B. te Den Bosch in Maart een daling I der werkloosheid constateerde en we Lederhandela- vliegers, die duikvluchten maken boven| met 2QQ Qp eeQ aantal van 700 DAT van Donderdag af in het veet 20 miiL-diens DAT de 47-j. J". te Deventer is gearres teerd wegens een poging tot zware mis handeling van zyn echtgenote met eer mes. DAT gisteren de aankoop is bekend DAT de bisschuitfabriek „Victoria" te gemaakt van 60.000 ton Ned. aardappelen Dordecht van de winst ad f 134.370 8 pet voor de in de Engelse en Amerikaanse dividend uitkeert. I zones wonende Duitsers. Dat de ex-officier J. M. Bouscholte uit* DAT Heineken's Bierbrouwerij te Rot- Oss, tijdens de oorlog Waffen-SS-er en terdam vandaag 75 jaar bestaat, adjudant van gen. Seyffard, door het DAT de Ned. Mij. v. d. Walvisvaart een Bossche B.G. is verordeeld tot 7 jaar m.a. Engels korvet laat verbouwen tot de DAT de ex-burgemeester van Boxmeer, grootste jager voor de Willem Barendsz. M. Stevens, wegens hulpverlening aan de DAT op de Alkmaarse kaasmarkt, die vijand, van dit B.G. 11 j. (m.a.) kreeg. niet op 23 April, doch op 7 Mei begint, DAT voor het A'damse B.G. tegen 3 Edammer kaasjes door vreemdelingen op leden (P. Bonman uit A'dam, J. Schöltz vërtoonJ~ uit Bergen en P. Lenaart uit Bussum) van het Landwachtcommando, hetwelk West-Friesland heeft geterroriseerd, resp. 10 en tweemaal 17 jaar is geëist. DAT tegen de 30-j. commandant van deze troep, J. H. Schout uit Hoorn, 20 j. is geëist wegens bestiale mishandelingen en arrestatie van 60 personen, er 10 omkwamen. hun paspoort zonder bon hun eigen valuta kunnen worden ge kocht. DAT 44 jaar oud te R'dam overleed C. W. van Tricht, ,dir. van de Unicura N.V. DAT het harmonie-orkest van „Frairy Aviation Works", de Engelse wie| jachtvliegtuigenfabriek thans een tournée door Nederland maakt DAT de N.-Holl. Ver. tot bestrijding van de t.b.c. op 4 Mei t.g.v. haar 40-j. jubileum om 4 ur in Lion d'Or te Haar lem recipieert en ook de voorz., dr. L. G. Kersbergen deze dag jubileert. DAT te Den Haag 75 j. oud is overleden dr H. v. Gulik, oud-dir. Boter- en Kaas- contrölestation Zuid-Holland gen om 12 uur op N. Eyk- en Duynen be graven wordt. DAT de P. v. d. A. voor de 7e wethou derszetel te A'dam candidaat heeft ge steld mr J. J. v. d. Velde. DAT de Ned. Bond van Vrouwèn. werkzaam in bedrijf en beroep, op 4 5 Sept. te houden. DAT de sleepboot „Kofra', een slacht offer uit de oorlog, uit de vluchthaven te Bruinisse is gelicht en naar de thuis haven Dordrecht is gesleept DAT een zware tankwaen van de Shell gisteren te Beekbergen het hotel „De Smittenberg' heeft geramd en 200 l stookolie verloren ging. DAT de advocaat en procureur mr C. P. Redker te Groningen door het Gronin ger B.G. is verordeeld tot 12 j. (eis was 20 j.). D£T morgen in Deventer*een parade van de 2e instructie-afdeling van hel dept Pantser-delartillerie wordt gehou den en Donderdag de ouders en familie leden van de manschappen een parade van de le instructie-afdeling kunnen by- DAT tot heden bij de Bazeler Muster- messe ruim 200 Ned. bezoekers zijn gere gistreerd. DAT de drie grootste woningruilcen- trales zich hebben verenigd in de „Stich ting Ned. Woningruilcentrale", (gevestigd te Tilburg), welke een woningruilcourant zal uitgeven. DAT gen. Foukes, chef van de gen staf van Canada, tijdens zyn bezoek aan Nederland om het ereburgerschap van Wageningen te ontvangen een tocht door Groningen en Friesland zal maken vlieger en W. Verloop zijn de enige levenden. Zy vertelden dat Van der Waals hen voor de arrestatie verzocht had illegale lectuur en een revolver by zich te steken. Dat zou hun straf De hoofdzaken zijn juist, verklaarde Van der Waals, hoewel Schreieder mij gezegd had, dat de arrestanten behan deld zouden worden als de agenten var zyn Englaqd-Spiel, en die waren in Au gustus 1944 nog in leven. De zaak Dutilh In het voorjaar van 1943 speelde zich de zaak Dutilh af. „Ik kende Kees Du tilh al jaren", zei Schreieder. doch ik ar resteerde hem niet, hoewel ik wist dat hij micrafilms naar Enigeland zond. „In 1943 achtte ik zijn arrestatie selijk. Van der Waals nam contact *tp met hem. Dutilh klaagde tegenover de spion zijn nood over de onnauwkeurig heid der Londense diensten, die niet de moeite namen zijn zendingen te vestigen. Van der Waals wist hierop raad. Schreieder liet op één van de achttien lijnen van het England-Spiel de ontvangst bevestigen. Op 10 Maart 1943 werd Kees Dutilh gearresteerd. „Ja", zei Van der Waals, ..het is waar". Beatrix komt! Bij de S. D. ging het inmiddels lopende band. Er was weer een agent op komt, zoo had Schreieder uit Engeland vernomen, nu een vrouwelijke parachu tist, Beatrix genaamd (Beatrix Terwindt) Schreieder liet haar opvangen, maakte haar de bescheiden afhandig en liet Van der Waals bir zich roepen. De jakhals ijlde naar de woning van de heer C. Th. Smit, firmant van de Bally-schoen Maakt U gereed ONZE thans in Indië vertoevend» hoofdredacteur is het opgevallen, dal de stemming van de Nederlandse bevol king van Batavia ten opzichte van da ontwikkeling der dingen in het eilanden rijk zich kenmerkt door een zekere loom heid. Loomheid wil zeggen, dat men ziek in vredesnaam maar neerlegt bij de gang der zaken, omdat men er toch niets aan kan doen. want, zo redeneert men, hei zich langzaam vóórslepend pjoces ligt uitsluitend in handen van de politici. Na tuurlijk slaat dit alleen op het vraagstuk Nederland—Indië. Overigens is onza hoofdredacteur vol lof over de ijver en arbeidzaamheid onzer landgenoten. De hier geschetste loomheid deed on* •n vergelijking trekken. In Indië lift da ontwikkeling der allerbelangrijkste vraag handen van de politici. De burger kan nauwelijks enige invloed op uitoefe- n. In Nederland staat de burger in he* staatsbestel niet zo hulpeloos. Op de po litiek kan hij ean aanwijsbare invloed uit oefenen. Niet zozeer als enkeling, doek wanneer hy in bond optrekt met zoveel mogelijk gelykdenkenden. Gelijk geschie den kan by verkiezingen. In Nederland staat de verkiezing weer voor de deur. Begin Juli of daaromtrent zal het ogen blik aangebroken zyn waarop de kiezer gelegenheid krijgt om één zijner eerst» burgerplichten te vervullen, en zo te weerleggen, dat de ontwikkeling van da allerbelangrijkste dingen in de handen van de politici ligt zonder dat dezen iets te maken hebben met de opvatting van hen. die zy vertegenwoordigen. Hier treedt toch wel een groot verschil naar voren- Maar daarom te meer is het toch wel merkwaardig, dat ook in Ne derland van een grote loomheid of mat heid moet worden gesproken. Voor een groot deel nog oorlogsmoeheid, of angst voor de toekomst? Wanneer volgens een opinie-onderzoek heden ruim de helft van het Nederlandse volk gaarne het va derland zou willen verlaten en het geluk beproeven binnen andere landsgrenzen, is dat toch wel abnormaal. Gelijk het ook abnormaal is, dat er al lesbehalve algemene tevredenheid heerst over het regeringsbeleid, en tóch een on gekende loomheid by grote getallen men- ït geconstateerd worden. Zelfs als aanmerking neemt, dat de Neder landse volksaard er zich al tegen verzet kwistig bloemen te strooien op het pad ener regering, zo moet, als de man op de straat beluisterd, of het gesprek op reis of in de huiskamer gevolgd wordt, het toch vreemd aandoen, dat er nog bitter weinig ernst gemaakt wordt met de mo gelijkheid van verweer. Want in een democratische samenleving sn verweer geboden worden met demo cratische middelen. Niet in een dwang- of politiestaat. Wanneer in Rusland het volk ook aan het verkiezings-„spel" mag deelnemen, dan is dat inderdaad spel, comedie. Doodsbenauwd is door doorsnêe- tisch gevaar en meestal weten zy precies aan te geven, hoe de regering een vyfd» colonne zou kunnen uitschakelen. Wan neer dan gezegd wordt: nu komt u w taak bij de stembus en dus ook bij de voorbe reiding en bij het volmaken van het mil lioen der anti-revolutionnairen. en het vullen der krijgskas bij de christelijk- historisehe vrienden, dan gayn al te velen bedroefd heen, en verstarren in de loom- Over Indië raakt men niet uitgepraat en met recht; het schandaal te Djokja perst bijna tranen uit de ogen. Het be leid bij woningbouw, waardoor het geluk van duizenden wordt aangevreten, vindt de sterkste afkeuring. Het drukken van het woord conservatief op grote groepen van ons volk, die ook bij de politiek .n ons land rekening willen doen houden met de uit de Bijbel te trekken richt lijnen, wekt terecht ergenis op. In onze kringen vindt men dat een hoon van het positief Protestantisme. In de grond van de zaak zit daar dan ook de bedoeling bij vóór de emancipatie van dat Protes tantse volksdeel tegen te houden. En daarom moet de loomheid er uit! God geeft on* by de verkiezingen in ons vrije land een opdracht. De voorbereidin gen van het werk worden getroffen. Maak u gereed voor uw portie. Nóg maakt West-Europa een uitzondering op het beeld, hetwelk een groot deel van het oude werelddeel vertoont. Dit legt by- zondere verplichtingen op. winkels in Den Haag. DAT de Ned. Ver. van Huisvrouwen op 29 April haar 32ste alg. vergadering be legt in Krasnapolsky "te A'dam DAT alle gemeenteraadsleden van De venter verklaringen aflegden, waarin zy het vértrouwen in de vertegenwoordigers der C.P.N. opzegden. DAT de Chr. Bond van Spoor- Tramwegpersneel 26 en 27 Mei in Gro ningen de jaarvergadering houdt ni Gravenhage de landdag 1948 bidstond in de Martinikerk, waarin voorgaat ds K. G. v. Smeden, Chr. Geref. pred. aldaar. DAT de alg. vergadering van 9e bond van Chr. Bakkerspatroons 15 en 16 Juni in R'dam plaats heeft s de agente boodschap en geld bij zich had. En kele dagen daarna werd de heer Smit gevangen genomen. Zwaar geboeid werd Schreieder geleid Ondanks het afmattende verhoor, dat *80 uur duurde, bleef hij zwijgen. Er restte Schreieder nog één ding. Dat was hem over te le- aan de justitie. Het Kriegsgerieht veroordeelde hem ter dood. Nadat de verdachte zijn mening deze laffe daden had mogen geven, schorste de president de zitting tot Woensdagmorgen. 1 „Dikke Corrie" en de 53-j~ Joop Simons, alias „Ome Joop", zyn door de A'damse rechtbank resp. tot 3 en 4 j. gev.straf veroordeeld. Deze Amsterdammers, echte Zeedijktypen, werden als hoofddaders gearresteerd na een incident op 10 Sept. j.l. op de Oudezljdsachterburgwal te A'dam. waarbij een politie-agent in de gracht werd geworpen en een tweede agent een dergelijke behandeling ternau wernood ontging. „Ome Joop" ging :i hoger beroep. Onze perzikteelt ernstig door rupsen bedreigd. In de omgeving van Naaldwijk is nt zeer schadelijk optreden van een niet eer der in ons land waargenomen rups op perzikken geconstateerd Na onderzoek gebleken, dat men hier te doen heeft met een in sommige landen zeer gevreesde perzikvijamd, al de ..perzikscheutboor. der". Wageningen heeft alle steun toege zegd. Het nieuwste polshorloge Op de Bazeler Messe is een armband horloge te zien. dat niefalleen de dagen, maar ook de maanden aangeeft, rich automatisch door een polsbeweging opwindt, waterdicht is en tevens kan dienen als stopwatch e met onderverde- Tegen Sikko Wymenga 15 jaar geëist Na een langdurige zitting heeft gister middag de P.-F. bij het Haagse B G, mr De Gruijter. tegen Sikko Wymenga, ex- brig. van politie te Den Haag. later bij de en het Sonderkommamdo o.l.v Slag wegens het verrichten van talryke arrestaties van illegale .werkers, de dood of vermissing tengevolge hebbend Voorts deelneming aan het „England-Spiel". 15 jaar m.a'. geëist Uitspraak 3 Mei. Rapport van de Commissie van Drie. Het rapport der Commissie van Drie in de Veiligheidsraad inzake West-Java komt waarschijnlijk deze week gereed. In het Noorden van het land koeler De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht weer plaatselijk onweer. Morgen in de loop van de dag geleidelijk van het Noord-Oosten door dringen van een koelere luchtstroom met vrij veel bewolking, maar met slechts hier ,en daar enige lichte regen. Matige wind tussen Noord en Oost. ZON EN MAAN. Woensdag 21 April: Zon op 5.31. onder 19-47 uur; Maan op 17J1, onder 5.05 uur. 23 April V.M

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1