JMctuw éCriltscljr (ïourant ITALIË GING ZONDER ONGELUKKEN NAAR DE STEMBUS TOE Wist U MAANDAG 19 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, J 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm-.kosten). AD VÉRTENTIËNƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelyk-lSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tanludstirlj te ofjcMrwtt myo bert in teyjjenspoet'' Negen en twintigste jaargang No. 74S8 BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMF.R CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. D TEMER. De dames lieten voor alle zekerheid lippenstiften onaangeroerd De eerste dag. dat er in Rome gestemd werd, is betrekkelijk rustig verlopen. En ook uit het overige Italië worden geen wanordelijkheden van betekenis gemeld. Be gunstigd door schitterend weer, bewoog de menigte zich In Rome langs de boule vards, maar groepjes mensen kluwden voor de stembureaux onder toezicht van de wachtposten, die de nodige voorzorgen getroffen hadden- stond anderhalf uur in de rij en toen hij aan de beurt was, bleek zijn naam niet op de kiezerslijst voor te komen, In tegenstelling met de hevige drukte van Zaterdagavond, toen het propaganda- apparaat toch nog weer op volle toeren begon te werken en heftige debatten plaatsvonden: „de Gasperi of Togliatti", vertoonde Italië het beeld van passieve afwachting. Men weet, dat ook vandaag nog druk gestemd moet worden ei officiële uitslagen eerst Dinsdagavond mogelijk zijn. De ogen der wereld zijn op Italië gericht en vanzelfsprekend bevin den zich reporters en radioverslaggevers van alle landen der wereld in Rome. In de Italiaanse hoofdstad werd in be voegde kringen verklaard, dat Zondag avond naar' schatting 80 van het totale aantal kiezers over het gehele land zot hebben gestemd. Na vandaag zal dit aan tal naar schatting de 90 bereikt heb ben. Bij sluiting der stembureaux hadden gisteravond 75 der kiezers in Rome, 95 in Venetië en 55 in Napels hun stem uitgebracht, een gemiddelde, dat door de rechtse partijen als gunstig wordt beschouwd. Het patrouilleren van mili tairen met tanks en van politie met auto's heeft echter een enkel incident toch niet kunnen verhinderen. Zo heeft er een aanslag plaats gehad op een kruit magazijn te Pavia. Volgens Reuter heb ben soldaten, die het kruitmagazijn moes ten ljewaken een officier gemolesteerd, die 's avonds kwam inspecteren, hetgeen de officier noopte zijn revolver te trek ken. De gearresteerde wachtposten beken den later betrokken te zijn in een com munistisch complot om het kruitmagazijn op te blazen. In het communistisch partij- orgaan, de „Unita", schreef Togliatti een artikel, waarin hij Italië bedreigt, als er geen communisten in de regering worden opgenomen. Voorts verdient de aandacht, dat 38 Britse Labour-leden een telegram zonden aan Nenni, waarin zij de hoop uitspreken dat het communistische Volksfront de overwinning zal behalen. Morrison, één der leiders van de Britse Labour-party verklaarde echter, dat dit telegram in strijd was met de algemene opvatting van zijn partij. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat 13.898.667 mannen en 15.199.418 vrou wen stemgerechtigd zijn. Te Rome zouden stemopnemers van het Volksfront gebruik hebben gemaakt van aluminium-ringen met punten van gra fiet, om door middel van strepen stem biljetten ongeldig te maken. De Gasperi, die toen hij zijn stem ging uitbrengen luide door de menigte werd toegejuicht, verklaarde veel ver trouwen in de uitslag te hebben. Togli atti stemde zonder commentaar. Nenni welke fout spoedig hersteld De Paus kan geen stem uitbrengen omdat hij burger is van Vaticaanstad. Maar de zuster van de Paus, markiezin Giuseppina Mengari, die reeds, sinds 15 jaar verlamd is, begaf zich in haar rol stoel naar het stembureau. Het merendeel der vrouwelijke stem gerechtigden heeft geen rouge op de lip pen gedaan, opdat de stembiljetten bij het dichüikken van de enveloppe niet met rood gekleurd zouden worden. WALGELIJKE STRIJDTACTIEK DER COMMUNISTEN. Volgens de Romeinse correspondent van „De Tijd", heeft Togliatti tot het bittere einde de treiterende vraag aan De Gasperi herhaald: Zal deze regering van zwart-rokken haar verpletterende wijst op een pamflet van het „Fronte De- nederlaag erkennen? De correspondent mocratico", waari neen dikke priester anatomisch ontleend wordt- Uit de hoed een pijl: ,Het beste Ita liaanse vilt van Montevarchi"; uit de neus een andere pijl: „Neus, rood van de allerbeste wijnen uit de Castelli"; de toog: „Zuivere wol uit Biella"; en er zijn nog vele andere pijlen.Men vergeve ons, het is voor Italiaanse kiezers be stemd !Daar is bijvoorbeeld 's mans mid del: „Buik vol van de heerlijkste Napo- litaanse spaghetti". Er is een pijl uit zijn schoenen: „Het beste leer uit Het onderschrift van dit pamflet ken merkt overduidelijk de perfide geest der communisten, want het luidt: „Slangen, adder-gebroeid! Hoe zult Gij nog de Hel kunnen ontlopen AANKOMST „SIBAJAK" EN „SLOTERDIJK". De „Sibajak" wordt morgen avond uit Batavia te R'dam verwacht met eer kleine 1000 passagiers aan boord. De „Sloterdijk" komt vermoedelijk Woens dagavond aan met 1000 militairen. De „Indrapoera" komt Vrijdag uit Zuid- Afrika". Het vertrek naar Indië van de „Sibajak" en de „Indrapoera" voor ver- snelde gezinshereniging is uitgesteld var 4 en 12 Mei naar 8 en 13 Mei. 't England-Spiel betwist door de chef van de Ned. Geheime Dienst Derde dag van het proces Van der Waals begonnen (Van een onzer verslaggevers) De derde dag van het proces Van der Waals begon weer met het verhoor van Joseph Schreieder. Hij wordt gehoord over het „England-Splel". en verklaart, dat dit begon op 12 Maart 1942. Van der Waals, zo zegt de SD-chef, heeft met dit hele spel niets maken gehad. Hij had slechts zijn opdrachten te vullen vaak kende hij de draagwijdte zijn daden niet. Ik speelde het spel met de geheime dienst van Londen. Ik gaf het zelf de naam „England-Spiel". Schreieder deelt dan mede, dat, toen men eenmaal de medewerking van Lon den had, steeds meer agenten in de han den van Duitsers vielen. Het ging goed, het ging prachtig Londen merkte niets. Als de president vraagt, of het de S.D.- chef ook bekend is, dat in de naar Enge land te zenden berichten fouten vooi moesten komen, antwoordt deze, dat de berichten normaal ongeveer tien tot vijf tien fouten bevatten. Pres.: „Weet U dat Londense agenten waarschuwingen in de telegrammen heb ben verwerkt?" Get.: „Dat weet ik niet. Het „Engeland- d. Starp de vraag, hoe de S.D.-chef wist van de „dropping" van de eerste agent Louwes. De „Peilgruppe der Deutsche Polizei" had zijn zender opgespoord. Verdediger: „Had Louwes, na er echter te zijn zijn gekomen, dat de Duitsers zijn code in handen hadden, Londen kunnen waarschuwen?" Get.: „Ja". Verdediger: „Vindt U het dan dat hij het niet gedaan heeft?" Pres.: „Het gaat hier niet tagen Louwes". Verdediger: „Hoeveel agenten zijn ge arresteerd?" Get.: „Zestig." Verdediger: „Hebben zij alle direct hun code afgegeven?" Get.: „Neen, direct na de sprong uit Spiel" ging goed en daaruit leidde ik af,'het vliegtuig werden hen, door zoiets niet gebeurde. De grootste vangstcommissie, slechts die vragen ge was, dat Londen niet van te voren waarvan ik de antwoorden nodig aangekondigde agenten z het ging goed. Hierna stelt de verdediger i Prinses Juliana ontving mevr. Roosevelt op bordes van het Huis ten Bosch In de Ridderzaal was zij de gast van de Ned. huisvrouwen (Van een onzer verslaggevers) Enige honderden mensen hadden zich vanochtend voor het Huis ten Bosch opge steld, waar Prinses Juliana om precies 11 uur mevrouw Eleonor Roosevelt, die momenteel een bezoek aan ons land brengt ter gelegenheid van haar ere-doctoraat aan de Utrechtse universiteit, ontving. Om 8 uur vertrok mevr. Roosevelt uit Brussel en zij passeerde om 9.15 uur de Nederlandse grens bij Wernhout, waar de Amerikaanse ambassadeur dr H. B Baruch met zijn echtgenote ter verwel koming aanwezig waren. Het gezelschap, dat in twee Belgische auto's arriveerde, stapte aan de grens over in de wagens van de Amerikaanse ambassade. Vriendelijk lachend kwam Pripses Ju liana, gekleed in een muisgrijs tailleur, hoed en pumps in dezelfde kleur en een VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Sold. Ie klas A. Blijleven, Dorpsstr. 166, Benthuizen Soldaat Blijleven handelt op de aardige foto met een inlander over een tros ba nanen. De koop ging echter niet door Blijleven heeft in Indië al heel wat rond gezworven. Nadat hij in November 1946 met de „Sibajak" was vertrokken, kwam hij via Batavia en Meester Cornelis in Bandoeng terecht, waar hij in de werk- de L.T.D. als lasser wqrk werd gezet. Door de politiële actie, waarbij hij met de werkplaats-op-wielen achter stoottroepen aantrok, raakte hij in Banjoemas verzeild, waar hij tot voor ongeveer twee maanden verblijf hield. Doordat de werkplaats in Banjoemas, wegens het terugkeren van het meeste personeel met groot verlof naar Holland, werd opgeheven, werd Blijleven over geplaatst naar Poerwokerto. zilvervos, het bordes af om mevr. Roo sevelt hartelijk te begroeten. Een luid ge jubel. steeg op. Plotseling kwam vanuit het publiek een 2-jarig jongetje met zijn moeder tevoorschijn en voordat de réchaussée wist wat er aan de hand had de kleine boy mevrouw Roosevelt een bouquet bloemen aangeboden. Het das Franklin Delano Bekker, uit de Nun- speetlaan 384, te Den Haag. Om kwart over 11 openden de grote glazen deuren zich opnieuw en ditmaal vertrok mevr. Roosevelt, in gezelschap Prinses Juliana, naar het Binnenhof, r de samenwerkende Nederlandse vrouwenorganisaties haar zouden ont vangen. Langs de gehele route stond veel pu bliek opgesteld, dat het langzaam rij dende gezelschap toewuifde. Vele scho len hadden even vrij gekregen en uit de ramen van de ministeries hing het per soneel met Amerikaanse vlaggetjes. Op Binnenhof stond het Trompetters- corps van de Huzaren van Boreel klaar, alsmede 2 secties Marva's en twee pelo tons V.H.K.-sters en een delegatie van 't Nederlandse Padvindsters Gilde. Onder luid gejubel en applaus reden auto's het Binnenhof op, midden op het plein halt houdend. Allereerst weer klonk het Wilhelmus, gevolgd door het Amerikaanse volkslied. Buigend en glim lachend dankten Prinses Juligna en me- :ouw Roosevelt voor de gebrachte hulde. Op het bordes van de Ridderzaal gaf evrouw Roosevelt aan fotografen en filmoperateurs nog even gelegenheid deze historische ontvangst te vereeuwi gen. Het talrijke publiek buiten kon met versterkers de ontvangst in de Ridder zaal zelf, volgen. MEVROUW ROOSEVELT WIL GE- MEENSCH. WERELDTAAL. Mevrouw Eleanor Roosevelt hield Za terdag te Brussel een rede voor de natio nale vrouwenraad, waarin zij o.m. pleitte voor invoering van een gemeenschappe lijke wereldtaal om een beter begrip tus sen de volken te kweken en voor uitwis seling van arbeiders uit alle beroepen en van alle landen ter wereld. Gisteren heeft mevr. Roosevelt een particulier bezoek gebracht aan de Belgische koningin- der Elizabeth op het kasteel Laeken bij Tussen Harskamp en Kootwijk, bij het natuurreservaat Gerrits Fles, heeft Za terdagmiddag een felle brand plm. 80 HA heide en buntgras vernield. Aan de blus- het voortzetten van het „Enge land Spiel". „Engeland Spiel" onbekend? Vervolgens geeft de getuige Kolonel J. M. Somer, die tijdens de bezetting het hoofd stond van de Nederlandse ge heime dienst in Londen, zijn visie op de ((Voor vervolg zie Pag. 3) Vier ernstig gewonden bij auto botsing te Amersfoort Toen een autobus Zaterdagavond op de rijksweg bij Amersfoort een andere bus wilde passeren, botste zij op 'n Hilver- sumse taxi. De taxi werd vrijwel geheel vernield en de autobus kwam in sloot terecht. De taxibestuurder en twee van zijn passagiers zomede een buspas sagier moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Andere busreizigers liepen min of meer lichte verwondingen op door glasscherven. KONINGIN SCHENKT f25.000 AAN WALCHEREN. H.M. de Koninin heeft f25.000 be schikbaar gesteld voor de georganiseerde' veefokkers op Walcheren. Voor dit geld zal ee- aantal goede hokkelingen met goede productie-afstamming worden aangekocht die ten geschenke worden gegeven aan zwaar getroffen houders van stamboekvee. NIEUWE PAKKETTEN ACTIE VAN DE NIWIN. Ter gelegenheid van het regeringsju bileum zal de Niwin onder de militairen in Indië een nieuwe pakkettenactie ope nen. De pakketten zullen met de K.L.M. naar Nederland worden gezonden. De on langs bij een particulier bureau te Amers foort wegens fraude in beslag genomen pakketten zullen thans door de Niwin in ons land worden verdeeld. Oud-Landvoogd v. Limburg Stirum overleden In het Diaconessenhuis te 's-Gravenhage Mr J. P. Graaf van Limburg Stirum, oud-Gouverneur-Generaal van NederL- Lndië, is Zaterdagavond in het Diacones senhuis Bronovo te 's-Gravenhage over leden. De begrafenis zal geschieden Don derdag, 14 uur op 't landgoed IJsselvliedt te Wezep. De overledene werd in 1873 geboren en werd na een lange diploma tieke loopbaan in 1916 tot Gouverneur- Generaal benoemd., fel becritiseerd, om dat de overlede.-e Indië nog niet kende. Zijn ambtstijd viel samen met de eerste periode van de Volksraad, met een golf van onrust, die over de gehele wereld vaagde en in Indië behalve nationalisti sche ook revolutionnaire stromingen deed ontstaan en ernstige woelingen ve zaakte. De overledene, een man die zijn eigen weg ging, is een figuur, rondom wien de strijd wel nooit tot rust zal ko men. HU zag, dat nieuwe wegen noodza kelijk waren, doch oogstte niet alleen daarom veel critiek. Ondanks het feit, dat hij verklaarde, dat ieder, die het ge zag bedreigt, op ijzer zou bijten, verweet men hem, dat hij het gezag niet hoog hield. Ook lokte het critiek uit, dat hij met overschrijding van eigen bevoegd heid, hervormingen beloofde. In 1921 werd hij opgevolgd door mr D. Fock, die een geheel andere koers insloeg. Van het paleis en de openbare gebou wen hingen te Batavia heden de vlaggen halfstok. Prinselijk Paar bij opening Congres van Europa Prinses Juliana en Prins Bennhard zul len op 7 Mei om half drie die openingszit ting bijwonen van het Congres Europa, welke wordt gehouden i Ridderzaal te Den Haag. Op 10 Mei zal het Prinselijk Paar de gedelegeerden tij dens een officieele receptie ontvangen. Oxford-studenten bij de Koningin Twintig studenten van de bosbouwfa- oulteit van de Universiteit van Oxford maken momenteel een studiereis door Ne. derland. In het koninklijk jachthuis „De Gortel" zaten Zaterdag de bezoekers (uit vrijwel alle werelddelen afkomstig) als gast van H.M. de Koningin aan een lunch aan. Namens Haar werden zij door de op perhoutvester. de heer W. Brantsma, ver welkomd. Volgende week 50 gr. kaas extra Op 27 April zal aan de houders van A, B en C-kaarten een extra rantsoen .'an 50 gram kaas beschikbaar worden gesteld. Veertien dagen later zal wederom extra rantsoen kaas van 50 gram aai zelfde leetijdsgroopen worden verstrekt. Een en ander dank zij een ruime kaas productie. De hoogste militaire bevelhebber in de Franse bezettingszone van Duits land, gen. RL P. Koenig (r.) kwam heden in Den Haag aan, waar hü o.a. door generaal Kruis (1.) werd be groet- De „Marsaillaise" klinkt! VLIEGONGELUK OP NIEUW-GUINEA KOST 27 DODEN. Alle 27 inzittenden van een Lockheea- Hudson-vliegtuig. dat na zijn opstijgen van Lae op Nieuw-Guinea is neergestort, zijn om het leven gekomen. Onder de slachtoffers waren 24 inheemsj bewoners, die naar de boudvelden van Boelolo den vervoerd, en 3 leden der bemanning. Gouverneurs van de West in Nederland. Gouverneur Brons van Suriname is Za terdagavond met de K.L.M naar Engeland vertrokken om over het welvaartsfonds te spreken. Zijn ambt wordt waargenomen door mr M. de Niet. Tegelijkertijd reist dr Kasteel, gouverneur van Curacao, Nederland. Beiden zijn heden op Schip hol aangekomen. onder de naar ons land overgekomen Belgen bij de aankomst van ZM. Koning Leopold te Rotterdam, Voor al de vrouwen waren onweerstaan- Krijgt dr Samuels meer waardering? 450 Artsen achten publicaties van hem over kankerbestrijding gewenst. De Amsterdamse chirurg arts dr J. Samuels, wiens nieuwe bestrij- dingsmethode van kanker door kortegolf- bestraling in medische kringen tot dusver weinig waardering vond, heeft in een wit boek, dat hij aan alle medici heeft toege zonden, een opsomming gegeven van d« moeilijkheden, die hij i.v.m. zijn therapie heeft gehad met het Ned. Tijdschrift Geneeskunde, de Gezondheidsraad, de Mij. tot bevordering der Geneeskunst, Tijdens een bijeenkomst van 450 i ei in het Concertgebouw te A'dam is Zaterdag met algemene stemmen een door 60 artsen ondertekend voorstel aangeno men, het bovengenoemde tijdschrift te verzoeken, alsnog zijn kolommen te ope- ïen voor dr Samuels' publicaties. Belgische Kanttentoonstelling geopend. In tegenwoordigheid van min. Gielen s Zaterdagmiddag in het Prov. Museum te Den Bosch de Belgische kanttentoon stelling officieel geopend met het hijsen de Brugse stadsvlag door Koning Leopold te Rotterdam begroet door golf van enthousiasme Via Schiphol vervolgde hij zijn reis naar Genève De koningsgetrouwe Belgen hebben zich, voor zover bij de kans hadden boven Moerdijks te komen, de gelegenheid niet laten ontgaan, hun geliefde vorst bij zijn aankomst in Nederland hartelijk te begroeten- Van Hoek van Holland, waar de Eemdijk van de Holland-Amerika Lijn Zon dagochtend om half vijf voor de Waterweg arriveerde, tot Rotterdam en in all* plaatsen waar het schip passeerde, hebben de kreten „Leve de Koning" en „Vïve le Roi", afgewisseld met spreekkoor „Leopold" over het Maaswater geschald. Dat begon al, toen het schip in het nings grijze secretaris, de heer Pirenne. duister de Hoek passeerde en een mega-j Dan ambassadeur, Nemry van België met foon de enthousiaste Belgen te hulp zijn echtgenote, de vertegenwoordiger moest komen van H.M de Koningin, de luit. ter zee Om half acht naderde de Eemdijk, eerste klasse baron V.n Boetzelaer en jhr achterwaarts gesleept, de kade, waari Van Reenen, als vertegenwoordiger van zich, behalve vele officiële belangstel- onze minister van Buitenlandse Zaken, lenden, een groot aantal Belgische en Ne- Voorts het voltallige ambassade-personeel derlandse journalisten ophield. Koning, en burgemeester Oud van Rotterdam, Leopold wandelde rond over het-brugdek alsmede de heren Bouman en De Monchy, in gezelschap van kroonprins Boudewijn. Toen het schip dicht onder de wal ge komen was, verscheen ook de Prinses de Rethy, de gemalin van de vorst op de Nadat de loopbrug uitgelegd was door de, in keurige vers gestreken witte kielen gestoken, H.A.L.-arbeiders, ging het offi ciële gezelschap aan boord. De graaf Cornet de Weys Ruart, hofmaarschalk van de Belgische koning, die uit Brussel kwam, vooraan. Direct achter hem, 's Ko- Batavia slikt de excuses van Djokja en praat weer verder Commissie van Drie (die niets meemaakte) spreekt van overdrijving! De NederlandsIndische Regering heeft bekend gemaakt, dat zü de verontschul digingen der republiek voldoende acht en dat de onderhandelingen zullen worden voorgezet, nadat zij een tijd lang afgebroken waren geweest wegens de belediging der Nederlandse delegatie te Djokja. Dit besluit werd medegedeeld, op een gemeenschappelijke persconferentie in het de republikeinse conferentieoord Ka- lioerang, waar Moh. Roem verzekerde, dat de schuldigen zouden worden ge straft. Inmiddels heeft de Commissie van Drie beweerd, dat de mededelingen in een deel der pers aanmerkelijk overdreven zouden zijn, omdat zij zelve niet bedreigd, uitgescholden of gemolesteerd was- Dat dit communiqué er volkomen naast is, blijkt echter uit een verklaring van de regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia. Bij aankomst te Djokja werd de Com missie namelijk het eerst weggebracht met de door de Indische Regering gezon den auto's, nog voordat de incidenten goed en wel begonnen waren. Daarna kwamen de republikeinen aan de beurt- doch de Nederlanders mochten drie kwar tier wachten tussen scheldende en drei gende menigte. Een der dames viel flauw. Er werd gescholden, gespuwd, gedron gen. gemolesteerd en zelfs met stokken geslagen. De Commissie van Drie echter voor de bui binnen en „weet dus van niets". De sultan van Djokja, die antwoordelijk was vóór de orde en geen enkele maatregel had genomen, wa het station aanwezig, doch toen men zocht, tussenbeide te komen, liet hy zich ..verontschuldigen". (Het communiqué van de Commissie in Drie is volkomen begrijpelijk. Als w(j is zelf als een doetje laten behandelen, kunnen we moeilijk van anderen verlan gen, dat zij onze eer uit de modder zullen grissen. Red.) Delegatieleden heden naar Djokja Heden zijn de heren Abdoelkadir, jhr r Van Vredenburch, de zoon van staatshoofd van Madoera, Tjakraningrat, de sultan van Pontianak, benevens de voorzitter van de Geris, beweging der In donesische federalisten, dr J. S. Nainggo- lang, naar Djokja vertrokken. Stumperigheid en bemoeizucht. Het „Dagblad" te Batavia vraagt, de Commissie van Drie toch kan hebben bewogen om een zo stumperig oor niqué uit te geven en noemt het een pro duct van ongevraagde bemoeizucht, keert begrip en onjuist inzicht. DAT in Maastricht de eerste materialen uit Amerika zijn aangekomen voor aanleg van de nieuwe, grote binnenhaven aan de Maas onder Borgharen. DAT het Drentse Genootschap Zaterdag te Assen de op 23 Jan. j.l. overleden Drentse schrijfster mevr. Bergmans- Beins heeft herdacht. DAT de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst bij de Regering aandringt op een hygiënisch toezicht op Ned. zeesche pen. DAT de Ver. tot het exploiteren herstellingsoorden voor handels- en kan toorbedienden „Dennenheuvel" haar be grenzing heeft uitgebreid tot alle hoofd arbeiders. DAT van 1 Mei t.m. 31 Dec. bij de Voedselcommissaris de gelegenheid apen- staat tot het indienen van aanvragen vooi de erkenning als fruitteler. (Bedrijfsge- noot „B.") DAT de concertmeester van het Con certgebouworkest, Ferd. Helmann, na af loop van het 60ste concertseizoen van dit DAT Venlo zijn na de bevrijding ge ruimd puin, 20.000 m3 gaat verkopen de laagste inschrijver was J. v.d. Helm uit Leidschendam, die het puin voor f 1.60 per m3 wil weghalen. DAT de Belgische politiekruiser „Brey- del" voor een officieus bezoek het week eind in IJmuiden heeft doorgebracht. DAT de adj.-secr.-generaal van de V.N., IJ. van Kerno, in ons land is gearriveerd om voor het Intern. Gerechtshof èen ex posé te geven inzake het vraagstuk der toelating van nieuwe leden. DAT de Joodse Cultuurver. „Sch. An- ski" hedenavond in het Minerva-paviljoen te Amsterdam, de heldhaftige opstand der Joden in het Ghetto te Warschau in April 1943 zal herdenken. DAT de commissie-mr P. Eijssen, die zich zal bezighouden met het vraagstuk van de preventieve bestrijding der mis dadigheid (a-sociale gezinnen) door min. Van Maarseveen geïnstalleerd. DAT ir C. Franx, adj.-dir. van Gemeen tewerken te R'dam, vandaag naar Para maribo vertrok om advies te geven bij verbetering van de haven aldaar. DAT de toneelgroep „Comedia" dit jaar een tournée maakt door Oost Indië en door West Indië. DAT ook in A'dam, waar vermoedelijk evenveel ratten als inwoners zijn, ni. 800.000, een actie tot verdelging van deze dieren is ingezet DAT 74 j. oud te Domburg is overleden jhr P. J. Boogaert, o.m. oud-raadslid Middelburg. DAT vandaag begonnen werd het duin gebied van Schouwen grondig te zuiveren van projectielen. DAT de Vitriteworks In Middelburg deze week in Arnemuiden een glasoven in gebruik neemt, waarbij glas volgens een nieuw systeem wordt gesmolten, te weten met behulp van vloeibare brand stof (olie). DAT in Luik een tentoonstelling v Ned. stedebouw en huisvesting is j DAT deze week de Rubberstichting Delft, die het gebruik van rubber vc de wegenbouw propageert, naar verschillende proefvakken en labo ratoria organiseert voor Ned., Eng., Bel gische en Franse autoriteiten. DAT de Ned. Bond van Gemeente-amb tenaren B. en W. van Zierikzee verzoch ten, de leeftijdsgrens van 40 j voor solli citanten naar de functie van gem.-secr., te laten vervallen. directeuren van de Holland Amerika Lijm In de salon heeft de heer Nemry het gezelschap aan Z.M voorgesteld, waarop de heer Pirenne bloemen aan de Prinses de Réthy aanbood. Op de kade maakte men zich de tijd nuttig, met het beschouwen van de ba gage der Koninklijke passagiers, die door de kraan werd uitgeladen. Valiezen, kisten, koffers, een fiets voor de jonge Zwitserland verblijvende Prinsen Albert en Alexander en, wat even een schok van herkenning en ontroering door de wachtenden deed gaan: een koffer met het opschrift: „Prinses Astrid." Bij het van boord gaan verklaarde de Koning, tegenover de journalisten, zeer tevreden te zijn over zijn jongste reis met een Nederlands schip. het gejuich van de in de loods aanwezi gen stapte de Koninklijke Familie in een groene acht cylinder Buick, die daarop de loods verliet Het moment dat toen volgde was onbe schrijfelijk. Achter hekken hadden zich, tot vlak voor de grote deuren van de loods, honderden Belgen opgesteld. Voor het eerst na jaren zagen zij de Koning weer. Hun enthousiasme was geweldig. In een oogwenk lagen de hekken tegen de kade en had de menigte, zich roepend, schreeuwend, juichend, huilend van vreugde en geestdrift op de Koninklijke auto geworpen. Handen werden naar de Koning uitgestoken. Er werd hem ge vraagd terug te komen en de vorst die opnieuw de ballingschap tegemoet ging was zeer verrast door dit vreugdebetoon, dat hij aanvankelijk vrij apathisch be schouwde. De mannen van de Rijkspolitie hadden intussen een moeilijke taak. ver antwoordelijk als zij waren voor de vei ligheid van de Koning. Het duurde ge- ruimen tijd. voor de groene wagen, nu rondom bezet met stevige Hollands» agenten, uit de mensenkluven te voor schijn kon komen. Door de Maastunnel reed hij, in afwij king van vroegere plannen, regelrecht naar SchiphoL Een zegetocht, waaraan tientallen Bel gen in hun auto's deelnamen. Op Schiphol. Gezagvoerder Van Ulsen wachtte op de Amsterdamse luchthaven met de PH- TDW. Elsje Both, de stewardess had bloe men voor de Prinses en ook hier waren vrij veel Belgen, die juichten en riepen. En de Koning wuifde hen vriendelijk toe. Om kwart voor twaalf was de machine los van de grond. Zij vloog over België naar Zwitserland. Toen de PHTDW boven het vliegveld Brussel vloog, informeerde de radiodienst naar de koninklijke passagiers: „Ant woord maar" zo zeide de koning, „dat ik met mijn vrouw en zoon aan boord Het gezelschap gebruikte de lunch aan boord. Bij aankomst te Genève werd de koning door leden van de hofhouding en een groot aantal journalisten en fotogra fen opgewacht WEERBERICHT Gisteravond keerde op het vlieg veld Soestcrberg Prins Bernhard, alhoewel nog niet geheel hersteld, met Beatrix en Irene uit Zwitserland terug. Prinses Juliana met Marijke en Margriet kwamen vader afhalen. Maarschalk Sokolofsiky heeft ver klaard, dat de socialisatie van de industrie in de Russische bezettingszone van Duits land beëindigd is. Iets meer w ind De Bilt verwacht tot morgenavond! Vanavond en vannacht nog plaatselijk enkele regenbuien hier en daar met on weer. Morgen overdag tijdelijke opkla ringen, doch vrijwel overal droog weer met meest matige wind tussen Noord en Oost. Iets minder zacht. ZON EN MAAN. Dinsdag 20 April: Zon op 5.33, onder 19.46 uur; Maan op 15.45, onder 4.51 uu*. 23 April V.M

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1