WEG MET DE VRIJWILLIGE INKRIMP! Vooruitgang of ondergang Het wordt hoe langer hoe rustiger in het „kikkerbad" NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 13 APRIL 1948 Het bollenvak beslist: De Spaarnestad blijft voorlopig nog het hoofdkwartier Voorstel-Noordwijk aangenomen „En de algemene vergadering beslist. Wanneer die uitmaakt, dat eerst het voor- stel-Anna Paulowna behandeld wordt en daarna de amendementen, dan hebt u dat maar te doen. moet de zaak niet op zUn kop zetten. Die amendementen zijn maar ondergeschoven kinderen", aldus beweerde de hevig verontwaardigde heer Murk. „Maar dat is dictatuur", riep voor zitter Van Nispen. „Dat is een minderheid In de hoek trappen". Ja, zo ging het er soms van Langs in de algemene vergadering, die „Bloembollen cultuur" gisteren in het Concertgebouw te Haarlem hield. Niettegenstaande die ver- te zin van ae neer n< hötte gemoederen zijn er besluiten geno- róet kon ^houden overeind men en belangrijke ook! In de eerste plaatste is de vrijwillige inkrimp van de baan (als de beslissende instantie ten minste haar fiat geeft) Verder de vraag: waar komt de zetel, in Hillegom of Haar lem? Die kwam niet tot klaarheid. De meeste afdelingen willen namelijk eerst de kat uit de boom kijken. Misschien komt Haarlem nu ook' wel goed uit de bus. Het voorstel van de afdeling Noord- wijk. in het Algemeen Handelsreglement een bepaling op te nemen, dat de koper aan de verkoper 3 pet omzetbelasting moet betalen, viel in goede aarde en werd aangenomen. Maar vóór dat alles in kan nen en kruiken was, zijn er heel wat woordjes gevallen. De vrijwillige inkrimp. Voorzitter jhr dr O. F. A. H. van Nispen wees er in zijn openingswoord op; .dat het vak voor belangrijke beslissingen stond. Hij zette het standpunt van het hoofdfoe- inzake de vrijwillige inkrimp het voorstel-Haarlem met de woorden: „Laten minste over één ding zijn met wat het nu 'hééft. De eerste tien of vijftien jaar kan er toch niet gebouwd worden. De afdelingen Voorhout en Noordwijk waren het hiermee eens. De heer D. van Egmond (Hillegom) ging daarna diep in op de voordelen, die Hille gom bood. Daar was concentratie moge- Lijk en in Hillegom zou dit zo en zus dat Stem uit de vergadering! „Komt er soms ook nog logies by. Van pgmomd?" (Hilariteit!) Tenslotte noemde de heer Van Egmond het voorstel van Haarlem een zaak, de standing van het bollenvak onwaardig. Spr vroeg zich af welke duistere machten hier achter zaten. Kortom, hij maakte het ,te bont naar de zan van de heer Hoog, die WÊÊÊKmm 1 sprong en uitriep: „Dat neemt de afdeling Haar lem niet". De voorzittershamer moest sen langdurige roffel slaan om de gemoederen een beetje te sussen. De heer Nuyens, Limmen, wees op bet gevaar dat dé Noord wel eens zelf een beurs zou kunnen gaan' stichten, wanneer er niet definitief besloten werd óf Haar lem óf Hillegom. Verschillende Haar- lemsgezinde afgevaardigden zeiden nog. wat Haarlem nu al toegezegd heeft. Wat de heer Staats (Hillegom) de opmerking ontlokte: „Veel beloven ep weinig geven, doet de gekken in vreugde leven" Een stemming over de Texelse motie bad het volgende resultaat: 179 tegen 146 en 12 blanco. Voorlopig blijft de zetel nog in de Spaarnestad gevestigd. De 3 pet omzetbelasting. De afd. Noordwijk ondervond al heel weinig tegenstand methaar voorstel 't Was eigenlijk ook al te gék. zoals het ging De kweker moet scherpe strijd loyaal moet zyn' De afd, Anna Paulowna had zonder i voorgesteld, de vrijwillige inkrimp ingang van het plant jaar 1948/1949 op te heffen. Heemstede had een drietal amen dementen ingediend, namelijk: a. dat als de vrijwillige inkrimp werd opgeheven, er een andere regeling zou komen; en wel zó. dat zy', die meer dan het berekende nuttig areaal beteeld hebben, de lasten moeten dragen: b. bij inkrimp geen ver plichte inlevering; c. vrije overdracht van teeltbewijzen. De voorzitter wilde eerst de amende menten behandelen, maar daar waren veel afdelingen tegen, o.a. Lisse ën Voor hout. De heer v. d. Nouland vond, dat Heemstede een lelijk portret mooi wilde maken, maar in feite verandert Alleen komt er een mooi woord de plaats. De afgevaardigde van Groo'e- broek wilde zelfs een request aan H M. de Koningin sturen en tevens om audiën tie verzoeken om het besluit van 27 Oct. jl. (de zege der antisaneerdens, die door min. Mansholt te niet werd gedaan) ken baar te maken! En meer sprekers waren er op tegen, 't Werd een geharrewar Je-welste, zod-afde voorzitter de vergade ring verzocht een motie van orde -* dienen, wat prompt gebeurde afd. Obdam „Wy verliezen het toch wei Eén der grote voorstanders van de vrij willige inkrimp, de heer v d Nat (Heem stede). kon niet begrijpen, dat hier zo veel woorden over vuil werden gemaakt, 't Is volkomen logisch, dat eerst de amen dementen worden behandeld en dan net voorstel. In de Tweede Kamer is dat re gel „Waar zijn de heren toch bang voor", zo vroeg spr zich af. „Wij verliezen het toch wel!" (Applaus). De voorz schorste toen de vergadering, opdat het hoofdbestuur zich kon beraden Dat was al héél gauw gebeurd: onder alle omstandigheden zoudên eerst de amende menten worden behandeld. Toen volgde dat duel tussen de voorzitter en de heer Murk, waarvan de gehele vergadering met volle teugen genoot. Maar niettegenstaande dat gesputter werd er toch eerst gestemd over de dementen van de afd. Heemstede gingen er alle drie uit: a met 234 tegen 105 en 5 blanco; b. met 193 tegen 114 en 37 blanco en c met 226 tegen 100 en 18 blanco stemmen. Het voorstel van Haarlem. Haarlem heeft tot nu toe tevergeefs getracht, het besluit van 24 Juni 1946 gedaan te maken. Het hoofdbestuur had geadviseerd het voorstel niet te steunen, omdat in Haarlem geen concentratie van proef- en demonstra tietuin en beurs en tentoonstellingsgebouw mogelijk is - De afd Texel had tijdens de vergade ring een motie ingediend met het ver zoek eerst eenonderzoek in te stellen, wat Haarlem aan te bieden heeft De heer Hoog, afgevaardigde van Haarlem, meen- de dat het vak voorlopig tevreden moet en besloot, omzet 3 pet omzetbelasting betalen. Die we het ten- wordt over geëxporteerde goederen weer zijn, dat ook terugbetaald, zodat de exporteur de kweker 3 pet extra diende. Zelfs van exporteurszijde werd geen opmerking gehoord. Neen. moeilijk had Noordwijk. het niet, alleen kon ze er niet doordrukken, dat die bepaling ook al voor dlit jaar zou gelden. Daarvoor zyn al te veel verkopen afgesloten. Na de rondvraag sloot voorzitter Van Nispen deze roerige vergadering. De huisvlijttentoonstelling van K. en O. De prezen en de eervolle vermeldingen De totale uitslagen, w.o. de eervolle vermeldingen, van de huisvSjttentoon- stellingen van K. en O. luiden als volgt. Voor Dameshandwerkcn: 1. mevr. D. MaasSchoonderbeek (borduur- en brei werk); 2. mej. W. Jellema (kantwerk); S. mevr. C. J. N. Stijnmans (breiwerk). Eervolle vermeldingen met lof: mej. J. J. Fagel (simokwerk), mej. M. M. Her mans (wandlap) en mej. T. Koper (fri- volitéwerk). Eerv. verm.: mej. M. Brands (breiwerk), mej. C. L. Nicolaas (gebor duurd kindermutsje) en mevr. E. v. d. PlasSch after (wandlap). Voor speelgoed: 1. Hans de Jong (marktplein); 2. Bob van .Dam (model van boerderij)J. van Galen (poppen huis) eerv. venm. met veel lof; C. P. Ver kade (brandweerauto) eerv. verm. Voor modellen: 1. P. C. van Vliet (zeil jacht); 2. C. P. H. Verkade (zeiljacht). Eerv. verm L. Baars (molen), C. Witrte- bol (zeiljacht) en W. v. d. Broek (vogel skeletten). Voor houtbewerking: 1. P. J. Zwart (naaibox). Eerv. verm.: N. H. v. Duuren (naaibox) en J. H. Westbroek (model wenteltrap) Voor smeedwerk: 1. A. den Hertog (schemerlamp); 2. J. Arnoldus (schemer lamp) Eerv. verm.: H. Stoute Jr (blaker) H. Lamgezaal (lantaarn met hofje) en A. J. Jutte (staande lamp). Voor schilderyen: 1 J. van Leeuwen. Voor tekeningen en aquarellen: 1. Thea de Jong (potloodtekeningen). Eerv. verm.: J. de Bruin (gekleurde tek.) en H. Spek (Wilhelmus). De school „Voorgeest" en het Leidse Volkshuis kregen een peniniirug, de school voor BL.O. te Leiden en de lagere school te Benthuizen een eerv. vermel ding. Ook de Leidse Luctotvaartclub werd een penning toegekend. VERGADERING L.S.C. „PHILIDOR" In een gisteravond gehouden vergade ring van de L.S.C. „Phdlddor" is de in deling van de tientallen ter sprake, ge komen. Zeer breedvoerig is over dit punt van gedachten gewisseld. Aange nomen werd tenslotte een voorstel, dat inhield, dat naast de resultaten van'de onderlinge competitie oak met die van de competitie LEB. zou worden gere kend VIT DE PERS maar is het cultuurproces, dat wtj beleven, er niet een van bar- J. Huizing i Unsre ganze europSlsche Kultur bewegt slch mlt eaner Tortur der Spannung, die stets wëchst, aut eine Katastrophe los. Fr. Nietzsche. Onlangs nam de Leidse gemeenteraad een paar flinke uitbreidingsplannen In de plaatselijke pers verschenen artike len, die niet zonder trots melding maak ten van dea.s. aanmerkelijke uitbreiding der stad en toen een der wethouders de eerste heipaal in de grond sloeg om begin van uitvoering te geven aan der bedoelde plannen, werd dit feit beeld vastgelegd. Te oordelen naar de foto's in de "kranten waren de aanwezige autoriteiten en 't publiek in een uitmun tende stemming. Gebeurtenissen als deze grijpen op ge zette tijden plaats in de meeste grote steden van ons land en ze geven immei aanleiding tot min of fneer triomfante lijke beschouwingen, waarin men zijr voldoening uit over de vooruitgang var de stad. Overschrijdt er .een de grens van de eerste naar de tweede honderd duizend, dan is de vreugde zo groot, dat men niet kan volstaan met een simpele vermelding. De betrokken burgemeester ijlt spoorslags met het gebruikelijke spaarbankboekje naar nummer honderd duizend. De gelukkige vader en moedei orden geïnterviewd en gefotografeerd terwijl hun nonsens zorgzaam op een gramofoonplaat wordt v -stgelegd om later weer via de radio te worden verspreid over Noord-West-Europa. Overal in den lande constateert men met voldoening, dat we er een grote stad bij hebben eD dat we dus vooruit gaan. Gaan we inder daad vooruit? Wanneer de ontwikkeling der grote Hollandse steden zich voortzet in het tempo van heden, dan ontstaat binnen afzienbare tijd een stadscomplex van Amsterdam via Haarlem, Leiden, Den Haag en Delft tot en met Rotterdam met tezamen 5 6 millioen inwoners. Stel U deze metropool voor en denk U even in hoeveel cultuurgrond verloren gaat aan straten, pleinen, sportvelden, renbanen, stadions, fabrieksterreinen, tentoonstel lingshallen, zwembaden, wandelparken, vliegvelden, enz. Heel deze gonzende, gierende, razende massa van beton, as falt, electriciteit, benzine, lichtreclames, fabrieken, bioscopen, arbeiderswijken, zenuwlijders- en krankzinnigengestichten noemt men cultuur, vooruitgang. Reali seert men zich voldoende naar welk zon derling ideaal wij heenstormen Ziet men de geest reeds de moderne confectie- arbeiderswijken ipet hun prettige, door De Verdoemden dooi H. Kingmans Distributievorm Uitreiking bonkaarten. De uitreiking van bonkaarten, voedings middelen 806, brandstoffenkaarten 806, schoenenbonnen en toeslagkaarten aan jonge en a.s. moeders voor niet-zelfver- zorgers te Leiden vindt in de lopende weken plaats. Het kantoor is geopend van 8.30. tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. Meege bracht dienen te worden: stamkaarten var, alle gezinsleden, inwisselingsbonrfen van de thans lopende bonkaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inlegvellen (voor schoenenbon nen op cijfed 7), contrólekaart Moeders (voor toeslagkaarten). Morgen (Woensdag) zijn aan- de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een stam- kaartnummer heeft van 30.101 t.m. 34.400. DISTRIBUTIE ALPHEN AAN DEN RIJN Distributie werkkleding Van 16 t.m. 22 April zal in het kantoor te Alphen en in de agentschappen tij dens de zittingsdagen nogmaals ge legenheid worden 'gegeven tot het af halen van formulieren voor werkkleding door: 1. werkkledlngdiragende personen, werkzaam in een zelfstandig beroep of in een bedrijf met minder dan 5 werk- klediingdragende arbeiders, voor zover deze nè 30 Sept. 194? geen werkkleding hebben ontvangen: 2. de bedrijfsleiding van bedrijven, waarin 5 of meer werkkledingdragende arbeiders werkzaam zijn, voor het in totaal aanwezige aantal werkkledingdra gende arbeiders, ongeacht de sedert de laatstevers:rekking verstreken tijd. De formulieren dienen volledig inge vuld en voor zover het individuele aan vragen betreft aan de achterzijde voor- zien van een werkgeversverklaring on- t Is wel een ietwat dwaas gezicht: mid- der overlegging van de distrlbutiestam den op de weg staat Jochem en staart als kaartten) te worden ingeleverd op de gefascineerd naar het huisje, datum die bij het afhalen van de for- ahs het ware iedere s*een kent Dan loopt muiieren aan de voorzijde daarop zal hij iets door en bekijkt de zijgevel worden vermeld. Nö 30 April kunnen 1 Opeens komt er een jonge vrouw voor aanvragen meer in behandeling I de dag, die zijn vreemde doen al en'ge I tijd heeft gadegeslagen. Jochem kan het eerste-rangs-artisten ontworpen geveltjes, hun confectietuintjes, hun confectiespeel- plaatsen voor de jeugd, hun confectie- mensen en dit alles bestuurd en geregeld door een totalitaire regering van gebrilde economen en technici, die achter hun ge brilde voorhoofden plannen ontwerpen voor nieuwe uitbreidingen en verdere vooruitgang tot de laatste cultuurgrond is verdwenen onder asfalt en beton? Wellicht heeft menigeen zich vermaakt met de lezing van Huxley's Brave New World, maar er niet bij gedacht, dat het beeld, 't welk deze schrijver tekent, iets anders zou kunnen zyn dan de amusante schepping van een speels vernuft Het is bijna usance geworden om de schrik beelden op te roepen van de nieuwf drukknopoorlog en daar sentimenteel- ethische beschouwingen aan vast te kno pen, maar we hebben spookbeelden heus niet nodig om te kunnen griezelen: ook Zonder deze oorlog wacht ons, indien doorgaafi als nu, een gruwel, die n stens even erg is, n.l. de overwinning de asfaltcultuur, want deze betekent de dood. van de menselijke ziel. Dat onze huidige Westerse cultuur de ondergang voert, is ingezien en zegd door mensen als Nietzsche, Tolstoï, Dostojewski, Spengler, Klages, Huizinga e.a. En nu kan men trachten zich te troosten met de geda.chte, dat er perioden in de historie zijn geweest, waarin cultuurfilosofen of profeten, zoals men ze vroeger noemde, him sombere diagnoses opmaakten en dat het toch al tijd weer terecht gekomen is, maar dan verliest men uit het oog, dat de zaak er nu wel wat anders voorstaat. Destijds betrof het culturen van zeer beperkte omvang, thans gaat het om een cultuur gemeenschap,, die het grootste deel van de mensheid omvat. De benauwende vraag, die ons allen bezig dient te houden is: wat kunnen we doen om te verhoeden, dat de Jagger- nautswagen over ons heen gaat? En het antwoord? We zouden af moeten zien van steeds verder gaande industrialisatie en comfort. Een drastische emigratie zou inwonertal moeten terugbrengen tot hoogstens 6 millioen en deze zouden m meerderheid hun bestaan moeten zoeken landbouw, tuinbouw, visserij en het ambacht. Kunnen we dit niet tot stand brengen, dan weten we wat ons te wach ten staat. Vele meisjes en jongens ontvingen het diploma schoolzwemmen De volgende leerlingen der genoemde scholen slaagden voor het diploma A en' of B schoolzwemmen: Ceciliastraat: Bep Schijf (B), Annie v. d. Haven (B), Cobie Blonk (A), Henk Oostrom (B). Henk Oudeelferink (A), Bram van Es (A). Lusthoflaan: Jeanne Leunen (B), Rietje Beugelsdyk (A). Van der Werffstraat: Leida Seybrants (A, B), Martha Smit (A, B), Toos Ouds hoorn (A, B), Leo van Evert (A), Jonny Bekkering (A), Jay Vermeer (A), Sjoerd de Mik (A), Jan de Wit (A). Krauwelsteeg: Rietje Hartkamp (A). Rietje Nieuwenhuizen (A, B). Potgieterslaan: Jan Verhagen (A). Hoge Morsweg: Erna Chrispijn (B), Beppie Tongeren (A), Lideke Roman (A), Bep v. d. Heijden (A), Piet Hoog straten (A), Willem Carree (A), Henk de Mooij (A), Piet Krassenburg (A). Noordeinde 40: Anneke Verloop (B), Grada Duyts (B), Annie de Hooge (A), Emilie Batteljee (B), Henk Schmohl (A). Hans van den Bosch (A). Pasteurstraat: Willy Verkade (B), Rie Dreef (B). Jan Verhoog (A). Boommarkt: H. van Zeist (A). Leidse Hout: C. E. dë Jong (B), E. Bol- derhey (B), Reinier Ladan (A). Aalmarkt: Loesje Brokaar (A). Zuidsingel B: Jaap Verhoeve (A). Driftstraat: C. van Buuren (A, B), A. van Schooten (A, B), D. Wobring (A, B), R. Philippo (A), G. Sommeling (A, B). A. Arbouw (A). Schuttersveld: Adri de Haan (A, B) P. Krügergtraat: Wim Ringers (A). Levendaal: Ria Hees (A, B), Tineke van Brero (A), Rita Keunen (B), Henny Keunen (B). Os- en Paardenlaan: Joop Veldt, Jan van Staden, Aart van der Kley en Ouwerkerk (allen A). Javastraat: Annie Massaar (A, Thijs Monfils (A), Bram van der Linden (A, B), Frans Hanneveld (A). Maresingel: Greetje Tegelaar, Jeantje Roest, Joop van der Hulst, Frans Snik (allen A). Duivenbodestraat: Anton de Graaf (A) Antoon Rijsbergen (A). Kernstraat: Nellie Kaaij (B), Edith Rooijakkers (B), Liesje Kindt (A), M. Broers (B), Beppie dp Jong (A), Han- neke Punselie (B), Henk Harding (A). Haarlemmerstraat: D. v. d. Water (A, B), Ida Meluws (A, B), Rietje de Heiden (A), Thea Stygers (A, B), Anneke de Graaf (A), Ineke Sassen (A), Jaap Kos ter (A), Kees Hogevorst (A), Joop Hol (A), Aart Hollander (A), Bennie Heet- velt (A). Papenburg: Tonny Epskamp (A) August.inus de Groot (A, B), Nico var Steenbergen (A), Ben Luijten (A), Bert Kroeze (A). Medusastr.: Daan Welling (A), Henny Otto (A). Langebrug: W. v. Oosterom. A. Humme, Annie de Fey, Henny van Rhijn, Hem van Vliet, Leo Wetselaar, Wim Bousie, Gys van der Maas, Henk de Kier, Hans Plasmeijer. Frans de Jong, Co Lasschuit, Arie Klinkenberg (allen A). Rynsburger^jngel: Rika de Bruin, Tini Schutte, Joop Voorzaad, Jan Blom, Eddy de Winkel (allen A). Oude Vest: Lientje Olivier (A). (Dit artikel vonden we in het laatste immer van „De Bedrijfspost". Het is van de hand van de hëer J. P. Paulusse, hoofd een openbare uloschool te Leiden. Red. N.L.Ct.) Het sporttournooi van de Gas fabriek werd geopend Verschillende sprekers voerden het woord Ter .gelegenheid van het 100-j. bestaan -an de Gasfabriek, vond gisteravond Ie cantine 'van de S.L.F. de- officiële opening plaats van het sporttournooi, uit geschreven voor de diverse personeels verenigingen van de gemeente Leiden. Te ongeveer 7 uur sprak de voorzitter, de heer L. B. v. d. Sar, een kort openings woord, speciaal tot de beide wethouders, de heren D. van der Kwaak en J. C. Schaik, de directeur van de bedrijven, de heer ir Y. Ykema, de heer J. C. F. Coers, ambtenaar ficham. opvoeding, de heer H. van Woudenberg, voorzitter van de per soneelsvereniging, en de vele afgevaar digden der deelnemende verenigingen. Prettig was het voor spreker te mogen constateren, dat de belangstelling van het gemeentebestuur en de directie nu eens niet uitging naar hetgeen ambtenaren en werklieden in hun dagelijks werk pres teren, maar dat zij interesse hebben voor datgene, wat de personeelsvereniging weet te bereiken op het gebied van sport en andere nuttige amusementen. Speciale woorden van dank richtte spr. vóórts tot de directeur, die bereid gevon den was deze avond officieel te openen en tot degenen, die hebben meegeholpen dit tournooi te doen slagen. Het woord werd nog gevoerd door ir Ykema en de heer J. C. F. Koers. Ook „Tante Catrien", de volijverige buffetjuffrouw van de bedrijven, werd niet vergeten, waarna de wedstrijd tus sen de lichtfabrieken Hl en de onder wijzers een aanvang nam. Rest ons te vermelden, dat dit tournooi slechts een klein onderdeel vormt van de vele feestelijkheden, aan dit 100-jarig bestaan gewyd. Maandagavond 19 April wordt het persóneel ontvangen in de Stadsgehoorzaal Cs middags en 's avonds) en in Mei zullen enkele opvoeringen in de Schouwburg wordén gegeven van het toneelwerk „Honderd jaar gas", waarvoor ook voor de verbruikers een avond is gereserveerd. Nu reeds kunnen worden besteld aan het kantoor Lichtfabrieken, Langegracht. in elk geval een botsing op 17 Januari j.-l. en een boete van f20 of 8 dagen hechtenis op Maandag 12 April. Voor eenzelfde delict kreeg de chauffeur A. J. L. v. d. H. uit Voorburg eveneens f20 boete of 8 dagen. De 17e Januari jl. stond het Kort Ra penburg blijkbaar in het teken tijdig tot stilstand brgneen van de v veroordeeld tot f20 boete of 8 hechtenis. HAAGSE RECHTBANK Wegens gebrek aan bewijs 24 Aug. nog- het café HAAGSE POLITIERECHTER >e veehouder P. T. C. M. te Alphen i den "Rijn had een plankje nodig, en het ontdekt werd, terug, hetgeen de Offi- aJijk kwam. wilde de f 150 boete of 30 dagen hechte nis, en voorwaardelijk een maand gevan genisstraf Dat vond de raadsman, mr Donders/nogal aangepakt, en hij meend'e, dat voor de voorwaardelijke straf zeker geen reden aanwezig was De rechter legde alleen f 200 boete of 50 dagen hechtenis op. Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd Het congres 1948 van de Ned. vereni ging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd wordt op 14, 15, 16 en 17 September te Leiden gehouden. In het laatste nummer van het orgaan „Aantreden" en van *het mededelingen blad voor het district Leiden wordt het overlijden van het lid en de medewerker, de heer J. H. Raaphorst, herdacht. „Hij was één der mannen, die Holland grdot DIPLOMA „MAATSCHAPPELIJK In de afgelopen v stadg „Maa d. Boog, J. Jonk, J. Kallenberg en J. G. Wijnbeek. —.Mej. A. A. M. Schrandt voor het staatsexamen N VIII (lerares koken), afgenomen aan de R. K. vak school voor meisjes aan het Galgenwater. De ders, de -heer A. J. Tafeltennisdemonstratie bij V. en D. In de speelgoedafdeling ven V. en D. verd gistermiddag een drietal demonstra.; beste soort. Fel werd er ges<tred'en, vooral door Van Zoelen, voor een zo goed mo gelijk resultaat- En hij slaagde hier won derwel in. Du Buy. die ongetwijfeld d s kon maai! g winnen.; Ziehier de cijfers: 21-13. 19-21, 21-12, 16-2ll en 21-18. Liefhebbers ent bij V. en D„ waai 'gen- en Zaterdag-; middag be 2.30. 3.30 en 4.30 uur wederomj Leger des Heils Stichter William Booth De muziekuitvoering, die aa. Woens-' in de zaal van het Leger des Heils, Hooi. gracht 30. Men lette er dus goed opt morgenavond het Haagse korps Hooi gracht 30. Valkenburgers willen ook wel eens in de Rijn hengelen De raad verleent f 400.subsidie aan Oranje- en Muziekver. gaan tot afsluiting in één richting. Over dit punt kon men niet tot overeenstem- geraken en daarom zullen B. en W. het nogmaals bezien. Ook de sluiting de Middenweg vanaf de Hoofdstraat alle motorrijtuigen op meer dan 4 wielen vond de raad helemaal niet nood zakelijk, aangezien er voldoende ruimte is om elkaar te een bepaalde lengte overschrijden. Op- n kwam thans aan de ord-e een voor sbei om het viswater van de Rijn te r Haar en H. M. A. van Ncort: Erik zn W. Planjer em M. H. v d. Linden; Cor nelia H„ d v T. de Haas en B. Grzesny; A. Bonte en M. W. Bonte; zvJ.F Aanhane en H. v. M. J„ d v J. L. den etn W. A. v. d. Linden; Dirk, z v A. Felix A. J., G JuMen en I. J. Vioen; Geer- v H Rijnsburger en S. Kante been; Josef M. C., z v P. C. v d Ing en A. n, z v A. H. de Kort en i v N. Kluivers en J. J. r L. H. Dee en m, 59 j.; J. Trouw 77 j.; A. "v. d. Velde, 1 E. J. Lezers schrijven ons CRITIEK OP HET LUNAPARK TE VOORHQJJT De heer G. K. Spierenburg, Chr.-Hist. deze grond afgestaan. Zaterdag j.l. heeft raadslid der gemeente Voorhout, schrijft ondergetekende nog aan de burgemees- is: |ter verzocht een raadsvergadering te be- De regering maant tot hard werken en i leggen, waarin deze kwestie in het open sober leven. Wel wat laat, 'doch terecht, baar kon worden behandeld. Zonder suc- Niet alzo B. en W. van Voorhout, of- ces. zodat ondergetekende nu wel ge- schoon de raad onlangs f 20.000 beschik-| noodzaakt is een beroep te doen op de baar moest stellen voor credieten aan pers om de gang van zaken toe te lichten, kwekers, die het moeilijk hebben. Neen,De toedracht is als volgt: Voorhout iger zou zijn. Tenslo aam de Oranjever. voor 1948 een subsidie te verlenen f400 als tegemoetkoming i-n de kosten, dde dit julbileumja; besloot dam ook. het gevraagde subsidie toe te kennen. De heer Vam Dijk wenste aantekening, dat hij heeft begengestemid. De rondvraag leverde niets vam betéke nis op De voorzitter Sloot daarop de K unst en Letteren W. roepen: weg met de soberheid, leve het lunapark! Niet veel huismoeders roepen hen dit a, als zij met zorg aan de vele dubbel tjes denken, die het zal kosten, indien het verklaarbare gezeur van h kinderen gehoor zouden geven. Noch de neringdoenden, die hun winkelweek heb ben verzet om het lunapark te ontlopen, noch de leden van „Bloembollencultuur", die met algemene stemmen protesteerden, stemmen met de leuze van B. en W in. Sommige mensen verwijten de raad, dat die het afstaan van gemeentegrond voor een lunapark niet heeft belet. Ten on rechte. De raad is hierover niet gehoord, W. hebben, eveneens ten onrechte, op hun eigen*outje, en nog wel gratis. Jochem slentert, nieuwsgierig aange staard door dorpelingen, die hem natuur lijk niet herkennen, door de hoofdstraat die. in tegenstelling met vroeger, gepla veid is met grote keien, 't Is overigens, alsof er niets is veranderd en hij niet weg geweest is Zonder er goed bij door' te denken slaat Jochem aan het eimd deT straat de land weg in. dde naar de ouderlijke woning leidt. Al meer en meer bekruiot hem beklemd gevoel. Vroeger waren daar de bekende stemmen en de lachende ge zichten, n u komt hij te staan voor eer woning, die er inderdaad even zindel k uitziet, als toen, maar hy za! niemand van de zijnen meer zien. O Here een leed! Dat kan alleen hy beseffen, die het zelf heeft ervaren. XXII feen a •~rden gezicht niet thuisbrengen. Verbaasd kijkt hy haar aan. Nu kan hy rechtsomkeert maken en verdwenen maar hy kan ook En dat doet hy. Met twee stappen ii hy bij haar en zegt: ..Neem mij niet kwa lijk, vrouwtje, u zult denken: wat een rare mam is dat, maar.... dat huisje ken ik van vroeger zo goed en „Van vroeger?" is de verbaasde vraag. „Ja, toen Dolf Weishaupt. de visser, er woonde" „De ouwe bedoel je?" „Ja, Adolf Weishaupt. 'k Heb hem heel goed gekend". .,Zyn zoon, mijn man. woont hier Jochem begrypt er ntets van. Woont Hermann hier? Maar,deze vrouw toch Lize niet! Weineen. geen sprake vanl „Woont hier Hermann"? - „Neen, Dolf natuurlijk", zegt de vrouw ietwat ongeduldig. „Dolf? MaarDolf is toch dood?" roept Jochem uit. „Als je Dolf Weishaupt, de visser, be doelt, neen, die is niet dood. Myn man lig: boven te slapen en Joseph, zyn broer, ook. 's Nachts vissen zij, moet je weten" Als in vertwyfelimg grypt Jochem naar zyn hoofd „En onderweg heb ik Hermann ont moet, hy i6 met een vlot op stap „Ja, ja" valt de vrouw hem in de rede ..Wat zou dat"? „Enne. die vertelde my, dat ze van Weishaupt allemaal gestorven zijn. behaL ve hy! Wat. wa; betekent dat nu?!" „Heeft Hermann dat gezegd? Net iets voor hém", voegt zy er by. waaruit Jo chem de conclusie trekt, dat zy niet be paald ingenomen i* met haar zwager. „Die kan je niet doorgronden" „Maarwie leven er dan nog de Weishapts"? vraagt Jochem. die raadselen wandelt. ..Wel. je hebt Dolf; myn man, en seph. En dan Liesbeth en Lotte. En zelf Hermann, dde je wat wys gemaakt Opeens gaat Jochem. naar hy meent, begrijpen: Hermann heeft hem liever niet in het dorp; hy is zeker bang, dat hy hem Lize. zyn vrouw, zal aftroggelen Jochem glimlacht En een pak is hem van het hart gevallen: vyf broers en zusters leven nog. hy staat niet alleen op de wereld. ..En Jochem?" vraagt hy dan „Jochem? 'k Weet niet veel van hem. Ik ben niet uit dit dorp Jochem is jaren geleden weggegaan en niet teruggekeerd. Ze denken allemaal, dat hij dood is. Maar wie ben jy?" „Ik-ben-Jochem", antwoordt hy lang- ..Here in de hemel! Lieg Je niet, man?" „Neen, ik zeg de volle waarheid". „Kom dan binnen Ik zal Dolf lieve mensen, is me dót wat! Dolf! Dolf!" zy staat op de onderste trede van het lad dertje. hetzelfde, dat Jochem vroeger be klom. De treden zyn alleen nog méér uit gesleten „Hij moet toch wakker worden" verklaart zy dan nog. „Dolf! Joseph"? Van de zolder komt een brommerig geluid. „Komen jullie eens gauw beneden. Ik Heb wat :e vertellen." Dan loodst zy Jochem. naar binnen. Nug tal van meubelen, hy ziet het met één oogopslag, zyn van vader en moeder, al is er ook nieuw. De rieten leunstoel, di«| zyn schoonzuster hem aanwyst, oi bezetten, is die van vader Druk praat zy. min of meer nerveus van de verrassing. Tussen haar woorden en de antwoorden van Jochem kom-i het gestommel op de zolder door. Dan verschynt opeens het goedige ge zicht van Dolf in de deurgat. Die is al leen wat ouder geworden, meer niet. „Mens, je doet ons schrikken Wai is er aan de hand?" Hy zwygt, als hy de vreemde gestalte ziet zitten. „Hier is iemand. Dolf. Ken je die nog"? Jochem is opgestaan, de hand uitge strekt. 't Is wéér hetzelfde: ook Dolf kent hem niet. Wat ben ik toch ontzaglyk veranderd, denkt Jochem. „Ik ben Jochem" zegt hy vlakweg. JSTet komt dan Joseph binnen; die deze woorden hoort. „Je stem komt me bekend voor. anders...." merkt Dolf op. „Zo, ben jy' Jochem. Je bent lang weggeweest En florissant zie je er niet uit Ik ben óly, da', je nog leeft. We dachten. Hy lacht een brede lach en schudt hartelijk de hand van zyn teruggekeerde broer, welk voorbeeld door Joseph wordt gevolgd. (Slot volgt) De bloei van de stomme film Leidse Studentenfilmliga geeft cursus in filmgeschiedenis. Dat de stoiqme film nog zó gek niet was kon een van geluidsfilmen verzadi-gd „publiek anno 1948" gisteravond in de dentenfilmliga en ten bate fan de studen tenroeivereniging „Njord" een uitgebreid programma van filmfragmenten werd ge draaid uit de bloeiperiode van de stomme film. Vertoond werd een reeks speelfilm fragmenten uit de jaren. 1920-1928, waar onder van nog thans bekende regisseurs als Fritz Lang en Cavelcanta. een door de laatste aaneengevoegd en van geluid voor zien filmdocument, dat de basis van de film bloot legt in fragmenten uit 'de oudste journaals en twee series van Ca- valcanti. dde resp. de romantische en de realistische documentaire tot onderwerp filmpje in 1929 nog wat bratobelachtdg. fall" van Ernö Metzner is een pleidooi voor datgene, wat sommige avant-gardis- ten thans weer voorstaan: het elimineren uit de filmkunst van het geluid als een storend element Hennie Schouten analyseert de symphonie in d van César Franck Voor deze in 1888 geschreven sympho nie had K. en O. geen beter kenner van dit geniale muziekwerk kunnen vinden dan Hennie Schouten, leraar aan het Am sterdams Conserva.orium in dé theoreti sche vakken, o.a. analyse Want deze symphonie heeft de liefde van zijn hart. En aangezien ze Donderdag door het R'dams Philharm. Orkest onder Ed'. Flipse wordit uitgevoerd, hebben de aan wezigen tot goed verstaan van deze in, de structuur zo gecompliceerde schep ping, een uitstekende voorbereiding ge werd ingeschakeld in de actie „Vreemdelingenverkeer" tijdens de bloe- menweek. Lofwaardig initiatief van de burgemeester. Er komt hier een bloemen- festijn. Prachtig. En een winkelweek. Uitstekend Bovendien een fancy-fair in het Parochiehuis. We vinden het alleen jammer, dat de Zondag niet van deze I kreg"en luidruchtigheid verschoond bleef."- Al metIn zijn inleiding zei spr. dat, hoewel dit al een omvangrijk programma dus. werk technisch zo gecompliceerd is, het Plots Komt het lunapark op de prop- j daamaas: muziek is van grote sereniteit, pen. en dan liefst vijf dagen lang van milziek van hogere orde. Hier is verkre- 17—21 April. Naar men zegt. op initiatief gen 6011 ^rote evenwichtigheid in vorm van het Apostolaat ter zee Het is voor1 en irvh°ud, tussen verstand en gevoel, wat een protestant moeilijk te begrypen dat van meesle componistenvuit de romaai- dit Apostolaat door middel van een l'una-1 ^hool park inkomsten tracht te verwerven Voor haar kerkelyke arbeid. Vooral als de Zondag ook nog aan dit streven wordt dienstbaar gemaakt, want het lunapark zou ook op Zondag 18 April vanaf twee uur 's middags zijn geopend. Het gevolg was. dat de winkeliers en de organisatoren van de fancy-fair, be ducht voor de concurrentie van het luna park, hun plannen wyzigden en deze eer week eerder gaan verwezenlijken. Eer ander gevolg: protesten van de Gerefor meerde en Hervormde kerkeraden, als mede van de A--R. en C.-H. kiesvereni gingen tegen de voorgenomen ontheiliging van de Zondag. Protest ook van „Bloem bollencultuur" Verder gevolg: de aard: heid van het bloemenfestijn is er op die manier af, althans voor velen. Schade dus voor het geheel, benevens verdeeld heid. waar eenheid mogelijk en gewenst is. Dat komt er van als men te veel din gen tegelyk overhoop haalt; men schiet zijn doel voorby en brengt niets waarde vols tot stand. Nu is er alleen de mogelykheid nog, dat Gedep. Staten ingrijpen, waartoe de heer Jansze en ondergetekende een be roep op dat College hebben gedaan. We hebben hier in Voorhout jaren ge leden de kermis afgeschaft en daarmede de toenmalige Zondagsontheiliging d'ën, waar aain het gevoel heer veel da vrije loop werd gelaten tem koste vam de op dit punt een einde gemaakt. Niemand treurde om die kermis. Nu wil men de klok terugzetten en in deze zorgvolle tyden vijf dagen lang kermis vieren. Als we gepast en, volgens de Ko- ninklyke wens, sober willen feesten, heb- daarvoor straks by het regerings jubileum van H M. de Koningin volop gelegenheid. Dit voorjaars-kermisgedoe. dat met de bloemenweek niets te maken heeft, is overbodig, ongepast en onge wenst Deze evemwichtigheid in Framck's werk stemde geheel overeen met zijn persoon lijkheid. die door Schouten zeer raak werd getypeerd Overgaande tot de bespreking van het werk zelf. stelde Henmie Schouten im de eerste plaats vast. dat wij hier met een im alle delen dporgevoerde cyclische vorm te doen hebben, die we soms, hoewel niet zo sterk, o.a. bij Beethoven sonafce's aan treffen. Thema's uit het eerste deel wor den ook gebruikt by het 2e en 3e deel. In het 3e deel vinden we de thema's uit het le en 2e deel terug. Deze thema's worden dan eens achter elkander gehoord, dan weer oanonisch. Brokstukken van thema's worden naast elkander geplaatst tot één nieuwe muzikale gedachte. Een en ander vereist een diepgaande analyse. Hennie Schouten is echter nog verder gegaan en heeft ontdekt, dat al die thema's en motieven uit deze symphonie opbloeien uit enkele „Kiemcellen". Deze „Kiemcellen" en de daaruit voortgeko men thema's en motieven werden door spr op de piano voorgespeeld, waarna op de gramophoon de gehele symphonie werd tem gehore gebracht Tot slot gaf Hennie Schouten nog een kort overzicht over de groei vam het or kest vamaf B-adh. over Beethoven en Mo zart, tot dat wat de hedendaagse compo nisten nodig hebben Deze orkestonitwik- kelimg veranderde natuurlyk sterk het klanktimbre Ter vergeiyking gaf spr de orkestbezetting by Bach en Haydn en die. welke nodig was voor Framck's'sym phonie. De aanwezigen waren zeer dankbaar voor deze voordracht over één der grootste meesterwerken uit de muziek literatuur. Th. ten 3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2