DE WEEK Hoe het Westen zondigde tegen TSJECHOSLOWAKIJE C Huisvlijt te gast bij de kunst NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 10 APRIL 1948 1 N Stadsnieuws DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE LEIDSE BEVOLKING De afgelopen winter was gunstig (Van een statistische medewerker) De achter ons liggende wintermaanden geven voor de gezondheidstoestand van ons volk 'n bijzonder gunstig beeld te zien en het stemt tot verheuging, dat de ver houdingen in Leiden in dit opzicht geens zins bij die van Nederland als geheel ten achter staan. Deze gunstige ontwikkeling komt voor al tot uitdrukking in een afname van het aantal lijders aan verschillende besmet telijke ziekten, een vermindering van de sterfte daaraan, een voortgezette daling van het algemene sterftecijfer en een af genomen sterfte in de Jongere leeftijds groepen. Wat het meer of minder veelvuldig voorkomen van besmettelijke ziekten be treft, moet in het oog worden gehouden, dat sommige van deze ziekten in de oor logsjaren een ongekend grote uitbreiding hebben ondergaan, zowel wat het aantal lijders als wat de hevigheid en het aan tal sterfgevallen aangaat. Niet voor all« besmettelijke ziekten heeft de sterke af name in de laatste jaren dan ook reeds kunnen leiden tot een lager peil dan vóór de oorlog. Oit is wel het geval met de roodvonk, waaraan in de achterlig gende wintermaanden en trouwens ook iq het gehele jaar 1947 het aantal lijders beduidend lager was dan in de laatste jaren vóór 1940, terwijl in de Jongste winter de sterfte aan deze ziekte heel wat geringer was dan een jaar daarvoor. In Leiden was de sterfte aan roodvonk zowel in de afgelopen winter als In de daaraan voorafgaande minimaal. Ook het aantal typhus-gev is in ons land de laatste tijd heel wat ge ringer dan tijdens de oorlog en de eerste tijd daarna, maar toch komt deze ziekte thans nog veel vaker voor dan in de jaren vóór 1940. In de achterliggende wintermaanden was de sterfte aan typhus evenwel aanzienlijk minder dan tevoren, en in dit opzicht stemt de gang van zaken in Leiden ook geheel met het rijksgemiddelde overeen. Diphterie heeft in de oorlogsja ren een geweldige verbreiding gekregen, gepaard aan een verontrustend oplopen van het aantal sterfgevallen. In 1944 kwa men meer dan 60.000 diphtherie-gevallen in ons land voor, waarvan er r 3200 fataal verliepen. In 1947 bleef het aantal ziektegevallen aan diphtherie tot 10.000. het aantal sterfgevallen tot minder dan 600 beperkt. Dit is een aanzienlijke verbetering, doch vóór de oorlog placht het aantal ziektegevallen aan diphtherie niet meer dan 1300 en het aantal sterfge vallen nauwelijks 100 per jaar te bedra gen, zodat wij in dit opzicht nog lang niet de gunstige toestand van vóór 1940 te rug hebben. In Leiden was de diphtherie-sterfte ook reeds In de winter van 1946 op 1947 heel gering; In de achter ons liggende den ontwikkelde de toestand zich nog gunstiger. Betreffende de longtuberculosc staan de zaken anders, doordat deze ziek te er een van lange duur is. Over een be trekkelijk korte termijn genomen be staat er daardoor nimmer een maatge vende verhouding tussen het aantal ziekte- en het aantal sterfgevallen. Het getal ziektegevallen aan longtuberculose is thans, als wrange erfenis van de oor logsjaren, veel hoger dan vóór 1940, de sterfte er aan evenwel lager. De komen de jaren zullen kunnen leren of dit lage sterftecijfer aan t. b. c. behouden kan Het magische „vroeger" De oude generatie slaakt wel eens de verzuchting: Wat was alles vroeger toch mooi en bekoorlijk. Hoe is het nü De charme en de kleur zijn verdwenen, zo zegt men weemoedig. En degene, die deze mening heeft, is helemaal „positief" in zijn oordeel, wanneer hij zegt, dat de schoonheid van vroeger in deze tijden niet meer te bereiken valt. Men kan ongetwijfeld van mening ver schillen omtrent het antwoord op de vraag, of inderdaad in het verleden de zaken er zoveel beter voorstonden dan nu. Maar ondanks alle verschillen in mening en oordeel is één ding aan geen discussie meer onderhevig: Fototoestel en vulpen zijn thans dermate geperfectioneerd, dat duidelijke opnamen en goed schrift kun nen worden verkregen. Als nü de man een foto van zijn frisse gezin neemt, doet hij het met genoegen. De moderne mens kan ook niet meer buiten een vulpen. Zij biedt hem (haar) velerlei gemakken. Toegegeven moet worden, dat de ver scheidenheid in camera's en vulpennen nog wel iets te wensen overlaat. Maar Wolfslag van de Breestraat doet zijn best. Het bij velen bekende adres is: Voor foto grafie naar no. 79, voor vulpennen naar no. 145. Met Wolfslag uit de moeilijk heden I (Ingezonden Mededeling) blijven. De verschillende nieuwe metho den, die de medische wetenschap thans bij de bestrijding van deze ziekte toepast, stemmen in dit opzicht intussen alles- ns hoopvoL In Leiden was de sterfte aan longtuber culose in de achter ons liggende maanden at hoger dan een Jaar te voren, maai hierbü kunnen zoveel toevallige omstan digheden een rol gespeeld hebben, dat ei geen enkele aanleiding is om dit ver loop verontrustend te achten. Niet-besmetteliJke ziekten Wat de voornaamste van de niet-be- smettelijke ziekten betreft, was de sterfte aan kanker in ons land deze winter maanden hoger dan het vorige jaar. Ook in Leiden was dit het geval. Deze ernstige ziekte blijft nog altijd een van naamste doodsoorzaken, mede doordat nog geen afdoende geneeswijze bestaat, ofschoon de medische wetenschap, vooral bij een vroegtijdig herkennen van ziekte, lang niet meer zo onmachtig tegenover staat als vroeger. Ook mag niet uit het oog verloren worden, dat wel niet alle, maar toch heel veel slachtof fers van deze ziekte mensen zijn op ge vorderde leeftijd, mensen dus uit leef tijdsgroepen, waarin de sterftekansen vanzelfsprekend veel groter zijn. Ook aan hartziekten overleden in de achterliggende wintermaanden in ons land meer mensen dan een jaar daarvoor, maar in Leiden was Juist het tegendeel het geval: het gunstige verschil is zelfs aanzienlijk geweest. Aan longontsteking, die dank zij de aanwending van nieuwe geneesmidde len de laatste jaren als doodsoorzaak ge lukkig sterk aan betekenis heeft inge boet, overleden deze wintermaanden in ons land heel wat minder mensen dan een jaar tevoren. In Leiden was de sterfte aan longontsteking ook in de winter 1946 op 1947 al niet groot, maar nu het aantal gevallen van deze ziekte, dat dodelijk verliep, nog geringer. Ook de zuigelingensterfte stak deze winter, zowel in geheel Nederland als in Leiden gunstig af bij die jaar tevoren; in onze woonplaats beliep zij slechts 22 per duizend geboorten te gen 26 in de overeenkomstige maanden van het voorafgaande jaar. Ned. Universiteiten organiseren weer een zomercursus te Leiden Groot aantal buitenlandse studenten hier te verwachten. Als gevolg van het welslagen van de eerste Nederlandse zomercursus, die het vorig jaar in Leiden werd gehouden, zal dit jaar wederom door de gezamenlijke Nederlandse Universiteiten en Hogescho len in onze stad een dergelijke cursus voor buitenlandse studenten worden ge organiseerd, en wel van 21 Juli tot 6 Augustus a.s. De titel luidt: „Civiliza tion and modern society". De ondertitel is: „Problems of habitation, education recreation". Een groot aantal AmerI-! kaanse, Engelse, Deense, Franse en j Italiaanse studenten heeft zich reeds als deelnemer opgegeven. Het ligt in de bedoeling van het comité van uitvoering om de buitenlanders weer voor een groot deel onder te bren gen by Leidse studenten en om de laat- sten zo veel mogeiyk in de cursus en de daarom heen plaats vindende gebeurte nissen te betrekken. Evenals het vorige degenen, die op hun ka- Ds J. de Zwaan wordt eervol ontslagen voor studie Het provinciaal kerkbestuur van Fries land heeft op zijn verzoek per 15 Mei i.s. eervol ontslag verleend aan ds. J. de Zwaan als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Kollumerzwaag (classis Dokkum), Ds. de Zwaan, zoon van prof. dr. J. de Zwaan te Leiden, hoopt op 9 Mei afscheid te nemen van zijn gemeente zich daarna te Den Haag te gaan véstigen om te kunnen studeren aan de Leidse universiteit. Ds. de Zwaan stu deerde ook aan deze universiteit en was praeses Van de theologische facul teit. LEIDEN AARS PER „SLOTERDIJK" Blijkens de passagierslijst van de „Slo- terdijk" zullen vermoedelijk op 21 April a.s. de volgende uit Leiden afkomstige militairen uit Ned.-Indië te Rotterdam aankomen: J. F. Geenjaar, J. Pennen- burg, A. de Vink, W de Wit, A. Jansen. J. Pasma, D. O. Weima, J. J. van Deenen ~T. Sloos en A. Holst. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt dit weekeinde waargenomen door de dokters Hartman, Jasperse, Kortmann en Verbrugge. Dokterstelefoon 22222. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN Dit weekeinde wordt de Zondagsdienst der dierenartsen waargenomen door de heren N. A. Commandeur, Lammen- schansweg 5, tel. 21101, en W. Weening, Rijnzichtweg 37, Oegstgeest, tel. 22816. der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 10 April 13 uur tot Zaterdag 17 April 8 uur waargenomen door: apo theek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, eh de Zuider-apotheek, Lammenschans- weg 4, tel, 23553, Te Oegstgeest door: de Oegstgeester- apotheek, Wiihekninapark 8, teL 26274. in de Sleutelstad Een week van herdenkingen en voor bereidingen. Tal van jubilea moesten weer vermeld, waaronder een gouden, namelijk van de heer H. van der Rijden, die de N.V. Zaalberg een halve eeuw diende. Een halve eeuw wie er vóór denkt te staan, meent in een oneindig heid te turen; wie er op terug mag zien, spreekt van een onbegrijpeiyk snel ver vliegen. Zó is het morgen, zó middag en zó avond in ons leven, dat vluchtig is als dat van een bloem. Het zijn juist de men sen, die al zo lang en zo veel hebben ge werkt, die daarvan, wonderlijke tegen strijdigheid, getuigen. Bevestige God het werk van onze handen en van ons hoofd. En lere Hij ons onze dagen tellen, zó tel len, dat ons hart er wijs van wordt. Wijs, zodat het zich neigt tot Hem. In de natuur is het voorjaar de tyd het voorbereiden. Bouw- en tuinland geven hun krachten voor de volgende oogst, de zee lonkt al zacht met haar nieuwe teelt en reeds kleurt het bollen land zich hier en daar met zijn reine tin ten. Ook de stad maakt zich klaar in ver schillend opzicht. Wéér zullen onze doden worden herdacht, wéér onze feestdagen worden gevierd. De ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd maken weer spoedig hun kruistocht naar Bloemen- daals eregraf, buurtverenigingen herinne ren zich haar ontstaan uit de dagen der bevrijding en allerwege prepareert zich op dat grootse feestgebeuren: het Koningschap gedurende een halve eeuw! Temidden van het herdenken en voor bereiden toonde Leidens zakenleven op de jubileumjaarbeurs menig staaltje van ernstig willen en kunnen. Het Leger des Heils deed dat evenzeer, zij het op geheel ander terrein en met gans andere be doelingen. Moge de April-actie van het Vredesleger een volledig succes worden, zodat hef werk der barmhartigheid goede voortgang mag vinden. iEEN staat ter wereld of hij moet heden met de polen van wereld macht, Amerika en Rusland, rekening houden, des te nauwer naar mate zijn eigen macht geringer is en zijn eigen grondgebied dieper in de invloedssfeer ligt van een dezer Grote Twee. Jullie hebben mak kelijk praten" zei een Tsjechische vriend in Holland, wanneer ik deze problemen met hem besprak, „jullie liggen goed maar wij!" „Het is nu 5cnmaal een grondbeginsel van de buitenlandse politiek van kleine staten, dat zij allereerst moeten rekenen met hun machtige nabuur. Hoe zouden jullie handelen op onze plaats? Hoe was jullie politiek tegenover het Derde Rijk in 1939?" Het waren bittere vragen, die tot nadenken dwongen; en ik herin nerde mij, niet zonder wrevel, een klein maar veelbetekenend feit: in 1939 reed wijlen Mussert in zijn pantserauto langs alle marechaussees en douanebeambten heen ongehinderd over onze oostgrens heen en weer geweld zouden terugschrikken, indien Tsjechoslowakye niet dadelijk toe- de Duitse eisen: afstand Distrïbutievaria Uitreiking van bonkaarten. De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 806, brandstoffenkaarten 300, schoenenbonnen en toeslagkaarten aan jonge en a.s moeders voor niet-zelfver- zorgers te Leiden vindit in de lopende weken plaats Het kantoor is geopend van 8 30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur Meege bracht dienen te worden: stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart, restant van de thans lopende bramdstoffenkaart waaraan zich bon Reserve bevindt, eventueel inlegvellen (voor schoenen bonnen op cyfer 7), controlekaart Moe ders (voor toeslagkaarten). Maandag zijn aan de beurt de gezin nen, waarvan het hoofd een stamkaart- nummer heeft van 21.501 t-m. 25.800. Aanvragen werkschoenen. Tot en met 15 April kunnen nog aan vragen voor werkschoenen worden in gediend. De formulieren kunnen te Lei den dagelijks, in de agentschappen op de bekende zittingsdagen worden afge haald en ingediend. Hierbij geldt, dat arbeiders, werkzaam in bedrijven met minder dan 5 arbeiders, individueel moe ten aanvragen. Voor arbeiders, werk zaam in bedrijven met 5 of meer arbei ders, dient de bedrijfsleiding een collec tieve aanvraag in te dienen. In aanmer king komen arbeiders, Verkzaam in een beroep, voorkomende op de beroepen- lijst, en dóe nó 30 Juni 1947 nog geen bon voor werkschoenen hebben ontvan gen. Stamkaarten meebrengen. Rantsoenbonnen scheerzeep. Mannen, geboren in 1930 of eerder, aan wie een versnaperingen- of gemengde kaart is uitgereikt, kunnen onder over legging van hun stamkaart een rantsoen bon voor 50 gram scheerzeep in ontvangst nemen, mits het vakje 401e van de TD Is afgekruist. Militairen komen hiervoor Biet in aanmerking. Bij vermissing van 4e tabakskaant kan men zich vervoegen aan het loket vermissingen (loket 5). Jaar wordt mer of in hun huis gastvrijheid aan een buitenlandse student verlenen, vergoe ding van kosten gegeven. Leidse gastheren en gastvrouwen zul len kunnen deelnemen aan de tijdens de cursus te organiseren recreatie-avonden en week-ends. Voor verdere informaties wende men zich tot de secretaris v zomercursus, p. a. Universiteit, spreekuur is bepaald op Maandag, steeds tussen 14 Zij „parkeerden' naast elkaar. Gistermiddag ongeveer half een, op de Haagse Schouw op het kruispunt RijndijkValkenburgerweg een vracht auto beladen met zand en een luxe wagen met elkaar in botsing gekomen. Zij „par keerden" broederlijk naast elkaar tegen het hek van café „Haagse Schouw". De vracthauto had weinig schade, de reehter- voorkant van de luxe auto werd vernield, terwijl ook het hek schade opliep. De eerste aardbeien naar Engeland Gistermiddag werden op de veiling te Roelofarendsveen de eerste aardbeien voor Engeland verladen. De heer P. de Jong Czn.. exporteur te Roelofarendè- veen, was de koper en verzender. Per K L.M. waren de aardbeien enkele later reeds ln Engeland gearriveerd. Naar wij hopen, zal ook dit jaar de aard beienexport weer een bron van deviezen en voor de tuinders een goede opbrengst verzekeren. Amerikaanse hoogleraren en studenten naar Leiden Ter bestudering van het plan-Marshall Naar wij vernemen, komen deze zomei 320 Amerikaanse hoogleraren en studen ten naar Leiden om het plan-Marshall te bestuderen. Binnenkort zullen wij hier over nadere mededelingen doen. u sUL.un.ju t een kaart en bekijk de lastige ligging van Tsjechoslowakye. Het ligt lang en smal, als een democratische wig, die ver Oostwaarts drong in totalitair gebied, omgeven als het is door de So vjet-zone van Duitsland, de satellietstaat Polen, de Oekraïense Sovjetrepubliek, de satellietstaat Hongarije en de Sovjet van Oostenrijk. Vanuit geopolitiek standpunt bezien een wanhopige ligging een staat, die Westerse en democra tische idealen nastreefde. Want de paar honderd kilometer grens tussen Tsjechoslowakye en de Ameri kaanse zone van Duitsland vormden geen vaste basis voor deze aan alle kanten door Sovjet-gebied omklemde wig; zij aren grens en meer niet. Dit brengt ons tot de tweede belangrijke vraag: wat heeft Tsjechoslowakye van het Westen ondervonden; en welke steun had het verder van het Westen te ver wachten politiek, economisch en ideëel? Geestelijk gesproken waren de beide Slavische volken, Tsjechen en Slowaken, westerlingen; de Slowaken wat minder, daar zij eeuwenlang door Hongaren wa- overheerst. Het ontwikkelingspeil lag hoog: in Bohemen en Moravië wer- roor de oorlog per hoofd der bevol king tweemaal zoveel boeken gekocht i Nederland. Angelsaksische, Russi- sohe en Franse schrijvers werden gretig gelezen en goede vertalingen. In 15 jaar tyds verschenen meer dan 30 Nederlandse romans in Tsjechische vertaling (waarte genover Nederland met nog geen half dozijn vertalingen uit het Tsjechisch pronkte). De Tsjechen werden allengs verleid tot de geruststellende gedachte, dat de culturele banden met het Westen tevens vriendschapsbanden waren. „Vrienden ln de nood" Maar zijn vrienden leert men kennen i de nood. Op alle protestvergaderingen in het Westen wordt heden met smarte lijke eerbied de naam van Benesj aan geroepen. En dan voel ik mij koud en kriegel worden; want ik herinner mij de Septembernacht van 1938 in Praag, toen de Franse en Engelse gezant tussen het e en tweede hanenkraaien de poor- van het Hradschin binnenreden om Benesj uit zijn bed te halen en hem mede delen, dat hun regeringen desnoods detenland en verdere grensgebieden. Frankrijk bezat een aanvallend en ver dedigend militair verbond met Tsjecho slowakye, door Engeland gegarandeerd; desondanks werd de Tsjechische Jozef door zijn democratische broeders smadelijk' als slaaf verkocht. Dat de Duitse persattaehé tijdens de crisis van München in het democratische Parijs 200 millioen francs spendeerde om de de mocratische Franse kranten om te kopen, deze droeve geschiedenis slechts een pikant detail; maar de Tsjechen kennen het. En herinnert ge U de kazen en andere huldeblijken door dankbare Nederlanders Chamberlain gezonden, omdat hy ie vrede had gered, door Hollebollegijs Hit- Ier de Tsjechische ham toe te werpen? i Maar ik herinner my de Tsjechische soldaten in Praag, die huilend hun gewe-| kapotsloegen tegen de lichtmasten.! En ik herinner my een ander feit, dat slechts weinigen in het Westen kennen; de morgen volgend op de nacht van het verraad bezocht de Sowjet-Russische gezant Benesj en deelde hem mee: „Als Tsjechoslowakye marcheert marcheren wij ook." Benesj heeft op deze aanbieding niet geantwoord. Hij heeft niet het odium op zich willen laden, de Sowjettroepen in Midden-Europa te hebben Knutselaars exposeren in De Lakenhal In één van de ruime met schilderijen' verluchte zalen van ,J)e Lakenhal" exposeren een 175-tal Leidse knutselaars van het goeie oude kaliber onder auspiciën van de sectie tentoonstellingen van de sticating K. en O. Deze temidden van de voortbrengselen van de Kunst met een grote K bijeen gebrachte bonte verzameling is in vele opzichten de moeite waard. Er werd niet zóveel ingezonden als ivoor de maker van het poppenhuis geldt, verwacht mocht worden. Anderzijds is geldt ook voor de hersteller van de oude datgene, wat aanwezig is, goed tuigt het van fantasie, aandacht en vlyt, en niet zelden van kunstzinnigheid. Ter wijl die inzendingen, die in het grens gebied met de kunst thuishoren, zelfs enkele talenten aan het licht hebben ge bracht. Het eerste stuk, dat opvalt, zodra men de grote zaal binnenkomt, is een groot poppenhuis, een complete villa, minu tieus gemaakt naar een te Apeldoorn staand huis en behalve van alle meube len, ook voorzien van electrisch licht, lichtschakelaars en een electrische deur schel. Was het niet de ondeugende Ina v. d. Beugel, die beweerde, dat een man in het spel met zyn kinderen helemaal anders is dan een vrouw? „Hij is er veel meer in", zegt zij, „hij staat er veel min der boven". En inderdaad: de man, die dit huis maakte, had niet alleen een architectonische knobbel, hy vertoont een diepgaande overeenkomst met dc vader, die volgens de gangbare moppen op zijn buik langs de rails en het speel- goedtreintjte van zijn zoontje kruipt Zo'n vader is helemaal niet belachelijk, integendeel, hij is te benijden. En wat Ds J. Th. Meijer 12 Zi jaar pred.-dir. Martha-Stichtin« Een hartelijke huldiging viel hem ten deel Het was gisteren 12% jaar geleden, dat de „vader" van Alphens grootste gezin, ds J. Th. Meijer, de zorg over enkele honderden Martha-StichUng-kinderen op zich nam. Hy was opvolger van ds A. W. Voors, dóe toen in verband met zyn leef tijd heenging. Er is in 12% jaar veel veranderd en al die veranderingen waren verbeterin gen. De voornaamste is wel geweest, dat deze geziene predikant radiioaal heeft gebroken met het gestichtsidee. We her inneren ons de tyd no» goed, dat men de kinderen overal uit kon halen door kleding en schoeisel. Die periode is voor bij en dat is te danken aan ds Meyer, in zijn werk trouw terzijde gestaan door zijn echtgenote. Ook door de stichting van kleine paviljoens op de terreinen werd bevorderd, dat de gestichtsgedaohte plaats maakte voor de gezins-opvatting. De jubilaris viel gisteren een harteiyke huldiging ten deel. In de morgenuren was er gelegenheid tot feliciteren, waar van een druk gebruik werd gemaakt, os. door leden van het hoofdbestuur Een fraai servies werd als blijk van er kentelijkheid aangeboden. 's Middags werd een feest gehouden voor de kinderen. En 's avonds was de kerkzaal vol met personeel, oud-„leer- li/ngen". werkjongens en -meisjes. De heer A. Hoekstra.voorzitter van de feestcommissie, sprak een inleidend woord, dat van waardering voor het werk van ds en mevr. Meyer getuigde. Onder leiding van de heer Offringa werd een goed programma uitgevoerd, 't Was een onvergetelijke dag. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Wilhelmina, d. van A v. d. Pluym en J. de Geus; Maria, d. van N. Hoek en A. Klassen; Petrus J. M„ z. van J. C. van Nobelen en P. Valken; Willem A„ z. van D. C. v. d. Tang en M Janssen. OVERLEDEN: T. van Soest. wed. van J. J. van Went, 52 j„ H. M. Koree, wed. van H. van Oosten. 71 j.: J. C. van Maris, huisvr. van P. P. van Zijp, 67 J. draaimolen en de knappe vervaardiger het dieseltrein-stel. Het geldt in wij dere zin voor alle expositiestukken van deze blije en kleurige tentoonstelling. Deze expositie is echter niet alleen ge wijd aan de thuis-vervaardiging van speelgoed en zelfs niet op de eerste plaats. Er wordt trouwens over het al gemeen weinig speelgoed thuis gemaakt, belangrijke plaats daarentegen de dameshandwerken in, het smaakvol verwerken van lapjes, bor duren, kantwerk en een enkel goed stuk weefwerk. Meubelen zijn er weinig, maar is, is goed. Er staan een paar heel stukken in smeedwerk en de af deling zeilboten telt exemplaren, waar de directies van maritieme instel lingen zouden smullen. Via hulsviyt tot kunst, de makers van al dit aardige knutselwerk natuurlyk wel be- Maar met de materiaalmoeilijk heden is het over het algemeen toch wei meegevallen, terwijl de meesten aan de gestelde normen van aesthetiek van het werk wel konden voldoen. De inzending stond open voor recente werkstukken particulieren, niet voor instellingen. Toch is het werk van enkele van deze laatste aanvaard om de belangrijke so ciale positie, die zy in het stadsbeeld in- Een bijzondere plaats neemt daarbij de Leidse luchtvaartclub in, die een keurige propaganda-stand opbouwde. Moeilijkheden gaven die inzenders, die hun werk zeer bescheiden „huisvlijt" noemden, maar zich eigeniyk bewogen op het terrein der beeldende kunsten. Zij mogen nu echter toch meedingen, terwijl, zoals wij boven reeds opmerk ten. enkelen van hen de weg gewezen werd naar grotere artistieke ontwikke ling. De tentoonstelling werd hedenmiddag door burgemeester jhr mr F. H. v. Kin schot officieel geopend, terwijl in tegen woordigheid van de mentor van deze expositie, de heer M. van Zwieten de Blom, de prijzen werden toegekend. 25 Mei: Concertgebouworkest Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan maakt het Concertgebouworkest een tournée door Nederland onder auspi ciën van de stichting 1940-'45. Op 25 Mei komt het orkest naar Leiden. Het zal i worden gedirigeerd door Pierre Monteux. Worden Britse vliegtuigen opnieuw geëscorteerd? Dezer dagen keerde gen. Brian Robert in uit Dusseldorp te Berlijn terug. Hy >u zich ogenblikkelijk bezig houden met de Russische afwijzing van zyn eis een schrifteiyke verzekering voor on gehinderde toegang naar Berlijn. Momen- tel onderzoekt een gemengde Brits-Rus sische commissie de oorzaak van het vliegtuigongeluk. Een officiële Russische woordvoerder verklaarde gisteravond, dat de Britse regering opnieuw overweegt vliegtuigen door de „corridor" naar Ber lyn door gevechtsmachines te laten esc teren. TRUMAN WIL AMERIK. LUCHT MACHT UITBREIDEN. Truman verzocht onlangs het congres Iom een onmiddellijke toewijzing van 725 millioen dollar voor uitbreiding voor de Amerikaanse luchtmacht Truman en Eisenhower dineerden by Prins Karei. Prins-regent Karei van België en pre- ier Spaak bezochten onlangs in Anna polis (V.S.) trainingscentra voor zee-o/fi- '3 Avonds werd op de Belgische ambassade te Washington een diner ge geven. waaraan o.a. president Truman met zyn gezin en generaal Eisenhower deelnamen. Tsjechoslowakye was gaarne toegetreden tot het Marshall-plan, maar dit zou on middellyke stopzetting der Russische graanleveranties, hongersnood lamleggen van bijna de helft der export betekend hebben. Tsjechoslowakye had er allo voordeel van gehad reeds verleden jaar zyn zware industrie, de enige in Midden-Europa, die op machinebouw en leid. wapenfabricage is ingesteld, in te brengen ^am in he. Russische bloc; maar dit zou een Uad definitieve politieke breuk met het Wes- Ljj, ten hebben betekend. Maar wat kocht het Westen van Praag? Fraaie glazen en Vo porceleinen serviezen zyn in de wereld |eel van vandaag een te breekbare basis voor intc een stevige exportpolitiek. d Helaas! 'ien De Russen hebben de Tsjechen uit dit iï, dilemma verlost door hen met de bekende zachte berenomarming aam de behaarde borst te vlijen. Economisch was het vollf reeds op deze omarming voorbereid: net had reeds maandenlang Russisch genade brood gegeten. Toen na de ontstellende misoogst van verleden jaar hongersnood dreigde, vroeg Tsjechoslowakye zowel Rusland als Amerika om graan. Rusland leed na de vulkanische zomer zelf brood gebrek en het graan, dat de Oekraine le verde, was dus propaganda-graan; maar het kwam prompt en kostte 1 milliard Ex-koning Michael naar Londen vertrokken. Ex-koning Michael van Roemenië is met zijn moeder van New-York naar Londen gevlogen. Dat is geen luxe De Commissie van Drie heeft de Ver. Naties verzocht, een bekwaam perschef lar Indië te zenden. In totaal f 300 millioen naar België gesmokkeld. Door de Off. van Justitie voor Econ. Zaken bij de Bredase rechtbank is, gens het Alg. Hbld., medegedeeld ds totaal f 300 millioen naar België is smokkeld Door dit hoge bedrag wordt de koers van de Ned. gulden in belangrijke gedrukt. Lang gehengen. De crisis van München heeft het po litiek vertrouwen van het Tsjechische volk in de Westerse democratieën voor generaties geschokt. „Westerse idealen blijven aanhangen natuurlyk. Op het Westen bouwen nooit meer. Een volk heeft een lang ge heugen." Dit waren de letterlijke woor den van een Praagse hotelportier, eind Januari 1948; en ik weet, dat hy als katholiek lid was van de democratische volkspartij. Tijdens de laatste oorlog waren er twee emigraties van vooraanstaande Tsjecho- slowaken; de ene groep nestelde zich in Londen, de andere in Moskou. Reeds toen begon het touwtrekken om Tsjechoslo wakye, van Oost tegen West. Benesj wist als handig politicus het evenwicht te herstellen; maar hy kon niet beletten, dat bij de overeenkomst van Yalta de Russen de rol van toekomstige bevrij ders van Praag kregen toebedeeld. Toen puntje by paaltje kwam, bleek, dat de punt van de Amerikaanse pant serwig twee dagen eerder de Tsjechische grenspalen bereikt had dan de Sowjet- Russische; maar de Amerikanen stopten in Pilsen, en alleen de Russische tanks reden over het plein van de Heilige Wen- ceslaus. Uit die dagen dateert een snelle aanwas van de communistische partij, vooral in Tsjechië. Velen van deze we bekeerlingen waren z.g. „Mei-co nisten", waaronder een niet onaanzienlijk aantal oorlogsprofiteurs. Ze dachten dat de bolsjewistische boot voorgoed aan was, en hingen snel de huik naar de wind; hetzelfde soort lieden, die bij ons in Mei '45 met de grootste oranje strikken rond liepen In de na-oorlogse periode heeft Tsje choslowakye van het Westen slechts ma tige belangstelling ondervonden en nog matiger steun gekregen. Journalisten, ook bij ons, gingen braafjes door met het drukken van het versleten en valse cliché: Tsjechoslowakye De Brug tus- Oost en West. Het zou de Tsjechen liever geweest zyn, indien Amerika, be halve met de dankbaar aanvaarde UNRRA-goederen, ook met een lening over de brug gekomen was. Verscheurd. Want in werkelijkheid werd het niet- communistische deel van het Tsjechische volk verscheurd tussen Oost en West, tussen zyn teleurgestelde aanhankelijk heid voor het Westen en zyn vrees voor het Oosten. Maar het diepste Tsjechische dilemma waaraan de democratie land tenslotte bezweken is, la anders. Wat voor het land, als democra tie, politiek gesproken voordelig was, bleek economisch nadelig en omgekeerd. In het Eindhovensch Dagblad troffen we dezer dagen een belangwekkend arti kel aan over Tsjechoslowakye, geschre ven door de bekende reis-joumalist A. den Doolaard, die het land van Masaryk en Benesj uit eigen waarneming leerde kennen. Gelet op de grote gevaren, die de democratie van het Westen bedreigen, roorloven we ons dit artikel in z'n ge- te r 350 millioen kronen goedkoper dan het laagste bod van de graanbeurs te Chi cago, met onvoordeliger levertermijn. Bo vendien had Tsjechoslowakye zo goed als geen dollars; in 1947 nam Amerika slechts voor 25 millioen Tsjechische goe deren af. Zo was de toestand vlak voor de crisi®: aan de ene kant de burgerlijke meerder heidspartijen, welke meer voeling hadden met een over Duiteland kibbelend en over het Marshall-plan pratend West- Europa, een West-Europa, waaraan de Tsjechen bittere politieke herinneringen bewaarden, en dait economisch geen be trouwbare basis bood voor een resoluut op het Westen gerichte exportpolitiek. Aan de andere kant de communistische party, de machtigste stoottroep van Sta lin in Midden-Europa, vooruitgeschoven colonne van een meedogenloze maar ste vige staat, waar de politieke en econo mische macht in dezelfde handen ligt, zo dat de Sowjet-Unie de Tsjechen, behalve het brood van vandaag, een vaste afzet markt kon bieden voor de volgende vyf jaar Twee party en tegenover elkaar, waarvan de ene in de lucht hing, ter wijl de andere, zwakker in getal met de rug tegen de muren van het Kremlin leunde. De uitslag van dieze worsteling was niet twyfelaohtig; in zes dagen tijd werd de Tsjechoslowaakse democratie ontkracht door wat Benesj voorzichtig noemde „een nieuw soort democratie". Honderdvyftig gld. boete voor dood door schuld. 39-j. J K. te - Twijzelerhelde. stuurder van de auto, die 16 Jan, in Fra- neker te water reed. waardoor 3 n verdronken, werd wegens dood door schuld door de Leeuwarder rechtbank veroordeeld tot f 150 boete subs 50 dagen hechtenis en 6 weken hechtenis voorw met 2 proefjaren. Weer Duitse schepen in Britse havens. Duitse koopvaardijschepen mogen voortaan Engelse havens aandoen. Party kostbare bloem verloren gegaan. Er gingen 1300 balen patentbloem ver loren, toen dezer dagen in het IJ te Am sterdam een politie viste 1 Poging om Griekse koninkiyke trein te ontsporen? In Noord-Afrika. tussen Argos en Tri polis, ontspoorde een convooi-tr enkele meters voor de Griekse koninkiyke trein reed. Men gelooft OVERDRACHT BURGERLIJK BE STUUR TRIEST OP 12 APRIL. De overdracht van het burgerlijk be- GROTE WAPENDEPOTS IN ITALIë ONTDEKT. De komende verkiezingen in Italië op 18 April doen de waakzaamheid der re gering jegens de communisten nog steed» verscherpen. Dientengevolge ontdekten de Carabinieri- in de grotten bij Milaan een opslagplaats van wapens, die min stens eenmaal in de twee maanden op nieuw in het vet werden gezet. Schuit met 7500 ton stenen in R'damse haven gezonken. In Rotterdam is een met 7500 ton ste nen geladen schuit van de Steenfabriek „Grote Rug" te Dubbeldam, in Parkslui zen tegen de kade lekgestoten en ge zonken. De opvarenden konden zich Vonnis tegen Rodrigues Lopes bevestigd De 38-j. hoofdredacteur van het week blad „De Nieuwe Post". L A Rodrigues Lopes, hoorde dezer dagen voor het A'damse ger. het vonnis van f500 boete tegen hem uitgesproken door de Arr.- rechtbank en waartegen hy beroep had aangetekend, bevesigen. Zoals bekend betrof het hier het artikel „Het heilig huisje", waarin over de politie was ge sproken als een „corrupt apparaat". Op 82-j. leeftijd is in Haarlem over leden de heer G H Weustink, oud-in specteur van het L.O.. oud-lid van de gemeenteraad voor de KVP in Haarlem en officier in de orde van Oranje-Nassau. ROISDOM DE OPGRAVINGEN TE VALKENBURG Belangwekkende plannen Voor de' liefhebbers vem historische aangelegenheden is er in ons dorp in de loop van de volgende week wel het een en ander te bewonderen. De opgravingen op het Kerkplein hebben op sommige plekken al een behoorlijke diepte be reikt en daar komt de oude Romeinse weg weer duidelijk naar voren. De spo ren der verschillende perioden zyn goed waarneembaar en met zeer grote nauw keurigheid wordt ieder strookje grond er afgeschept om na te gaan, of er in verborgen hoekjes soms nog een voor werp van vroeger tijd is te vinden. Bij het nagaan van dit alles kwam on willekeurig bij ons de vraag naar boven: „Is het nu niet mogelijk, dat al die dingen van historische waarde, die in Valkenburgs bodem gevonden zyn, ook in Valkenburg blijven?" Tijdens een on derhoud, dat wij kort geleden met prof. Van Griffen hadden, stelden we ook deze vraag en (wat we toen hoorden, had dade lijk onze volle belangstelling. Prof. Van Griffen zou n.1. niets liever willen. Hy denkt er byv. ook over, om in de omge ving van die nieuwe kerk een poort te bouwen, geheel naar het model, zoals zy vroeger bij de Romeinse castella waren. Hij wil ook in de omgeving van oe school door verschillend gekleurde ste nen de weg aangeven, die daar vroeger heeft gelopen. En er zijn nog i plannen Is het nu niet mogelyk, dat er van de zijde van het gemeentebestuur of door particulier initiatief een verzoek wordt gedaan aan een der departementen, tot verwezenlijking van deze plannen? Zou zelfs in de toekomst het toeristenbezoek gen worden dan gestreken Waarnemers I daardoor ook niet naar Valkenburg kun- te Rome menen, dat dit de eerste prac- nen worden getrokken? Verder is ons ook tische stap is van teruggave van Triëst1 duidelijk gebleken, dat de historische op- aan Italië. gravingen en de bouw van de nieuwe kerk heel goed samen kunnen gaan De uitgegraven grond kan dienen voor net dempen van de grote put. Zo kunnen de kenner der historie en de nieuwbouwer er straks samen voor zorgen, dat het Kerkplein weer iets terug kijgt van zijn vroegere schoonheid. Prof. dr J. J. van Logchem, rector van de Gem. Universiteit van Amster dam, was vandaag 70 jaar. De gem.-ontvanger te Haren (Gr.), D. Pieters is in gelijke functie benoemd in Groningen en een commissie uit de Groningse gemeenteraad is benoemd om met prof. Granpré Molière een nieuw een nieuw opbouwplan voor de stad t® ontwerpen. Henry Ford zal 20.000 aanvullende voedselpakketten naar Ford-arbeiders in Engeland, Frankrijk en Keulen zenden. Generaal M. P. König, bevelhebber van de Franse bezettingszone van Duits land, zal van 1923 April, op uitnodiging van generaal Kruis, een bezoek aan ons land brengen. Een 12-j. jongetje, dat te Breda op een benzineblik langs de singel ging varen, verdronk jammerlyk- Het achtjarig jongetje A. G. Huige uit Lewedorp (Z.-Beveland) is door een auto uit Den Haag doodgereden. De Zuid-Afrikaanse journalisten, diie in ons land vertoeven waren gisteren de gast op het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag. Te Batavia is een actie begonnen om stad en ommelanden tot een daerah, autonoom gewest, van West-Java te maken. De Belgische badplaats Knocke heeft Sluis (Zld) geadopteerd, waarvoor ver» schillende feestelijkheden worden georga niseerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2