Jlieuwic £riiisdjr CTmtmnt Wist U WOENSDAG 7 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm-.kosten). ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. x Administratie 22710. Christelijk-lSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7478 „^tanluasfirb Is oheUeofti myn bert in te^enspoet BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER Finland sluit voor 10 jaar een „vriendschaps-, verdrag" met Moskou Wederzijdse bijstand tegen aanval van Duitsland of zijn bondgenoten TE MOSKOU is gisteren het verdrag van wederzijdse bijstand, samenwerking vriendschap, tussen Finland en de Sowjet-Unie. getekend. Hiermede wordt een einde gemaakt aan de spanning die sinds enige weken heerste, aangezien het naar uitzag, dat ook Finland geheel ten prooi zou vallen aan de Russische Infil tratie, geheel volgens het procédé, dat in Tsjechoslowakije werd toegepast. Wel is I tenslotte het pact afgesloten," maar van Sowjet-zyde heeft men toch belangrijke concessies gedaan. Het verdrag werd voor Finland gete-l wordt tot de verdediging van het eigen i kend door Pekkala, voor de Sowjet-Unie grondgebied en Finland zelf beslist, wan- door Molotof, terwijl Stalin bij de cere- neer het door een aanval wordt bedreigd. monie tegenwoordig was. De bepaling, dat beide landen hun bui- In Finse kringen beweert men, dat de tenlandse politiek dienen te coördineren, I integriteit van Finland hierdoor niet wordt aangetast. Het is voor tien jaar I gesloten, terwijl bepalingen zijn opgeno- 1 men, voor latere vernieuwing en hel j voorziet niet in Sowj et-bases, welke Fin land ter beschikking zou moeten stellen, i De Russische concessie bestaat hierin, dat een bepaling is opgenomen in de litaire clausules, waardoor Finlands tiviteit, in geval van oorlog, beperkt De Gasp eri of Togliatti' DE VERKIEZINGSCAMPAGNE Italië is in volle gang en nu, het ogenblik, de strijd in Berlijn, waar de Russen de Amerikanen willen wegwerken, weer wat geluwd is, houden meer dan ooit Washington en Moskou het oog gericht op Italië. Het feit, dat ook Itelië deelt in de hulp van het plan- Marshall, maakt de heren Togliatti er Nenni bijzonder ijverig, Amerika, de democratie en speciaal De Gasperi dacht te maken. Men weet het: voortaan zijn de Itali aanse communisten en de linkse socialis ten één amalgama. De groep Nenni telt zeer vele aanhangers: en in 1946 kreeg deze socialistische vleugel zelfs nog r stemmen dan de communisten. In houding tot dg aanhang van Nenni, i rechtse socialistische groepering, die Saragat, ver in de minderheid. Rustig is het in Italië allesbehalve, omdat beide partijen, de regering van De Gasperi en Togliatti plus Nenni, de strijd willen winnen, het koste, wat het kosten moet. Wij hebben reeds melding gemaakt van relletjes en incidenten te Navona, Lugo, Parma en Castellano, terwijl te Milaan de communisten er in slaagden agitatie te verwekken onder de werk lozen, die demonstreerden tegen het be leid van De Gasperi. Het belachelijke Is, dat Togliatti met communistisch vuur de Christen-democraten ervan beschul digt zich niet aan de principes der „demo cratische legaliteit" te houden, terwijl juist de Russen en communistische satel lieten door hun houding in Polen, Bul garije, Roemenië. Tsjechoslowakije er elders getoond hebben, wat die democra tische zin voor de wet hen waard is. *t Verklaarde uitzicht Het ligt de hand, dat de hulpver lening van het plan- Marshall, de enige kans voor Italië de goede banen te leiden, werkloosheid te verminderen, arbeid en brood te -schaffen, by velen de animo voor politieke avonturen van Togliatti Nenni zaldoen verflauwen. De vraag is of de heren alles op haren eft zullen zetten, zodra zij bemerken, dat de verkiezingen, die op 18 April gehou den worden, hen niet het succes opleve ren, dat zij er van verwachten. Een factor van betekenis is ook de be slissing der socialisten, die op de con ferentie te Londen de groep Nenni, dus die der pseudo-communisten geheel af vielen. Voor de besprekingen te Londen het ging toen over het plan-Marshall was de „officiële" socialistische partij van Italië uitgenodigd, maar de aanhan gers van Saragat waren óók aanwezig. De vertegenwoordiger van de groep Nenni heeft toen met de delegaties uit Polen en Hongarije het congres verlaten, omdat hen terecht het verwijt trof, dat zij dezelfde plaatjes van de Kominform afdraaiden als de communisten. Het gevolg van dit politieke incident op het congres te Londen, waar dus de aanhangers van Nenni uit de „tweede .socialistische internationale" traden nu, dat op volgende bijeenkomsten alleen Saragat-socialisten tegenwoordig zullen zijn Het Londense congres heeft zich dus officieel uitgesproken tegen alle partijen of groeperingen, die achter de vaan van Moskou aanlopen. Een reden te meer voor Nenni Togliatti zich gebelgd te voelen en gooien het nu weer over een andere boeg. Zij zijn het, die Italië zullen be hoeden voor het neo-fascisme en overal worden zij klaarblijkelijk de schim de Duce gewaar. Zij passen het bekende middel toe. dat ook elders succes had en vinden plotten" uit. ter rechtvaardiging hun eigen actie en terreur. Wacht op 18 April zullen de fascisten de macht in handen Hoewel dus in Italië de «jommunisten op de zelfde wijze te werk gaan als in Tsjechoslowakije, hebben zij er niet het voordeel, de politie op hun hand te heb ben. De Italiaanse regering heeft het be staan van fascistische complotten onmid dellijk ontkend en het ligt er dan ook duimdik op, dat de complotten-fabrikan ten slechts de bedoeling hebben hun eigen Moskouse brengen. In Bulgarije hebben de heren Petkof aan de galg gebracht, maar in Italië zal het hen met De Gasperi zeker niet lukken. Het plan-Marshall en d( zake de vrijstaat Triest, „Grote Vier" uiteindelijk te beslissen hebben, werken ten gunste van de sym-' pathieën voor De óasperi. En zo zal ook de toespraak van de Paus, waarin gewaagd werd van „de dagen der dwingelandij, de hongersnood die Rome teisterde en het verzoek om hulp aan de strijdende mogendheden, Volgens radio-Moskou heeft Finland zich verplicht binnen de grenzen van zyn grondgebied stryd te leveren, in ge val het land zelf of Rusland, door Duits land of een andere met Duits land verbonden staat, wordt aangevallen. Russische troepen zullen het Finse grondgebied niet betreden, zonder vooraf gaande onderhandelingen met Helsinki. Rusland heeft hier bovengenoemde concessies moeten doen, aangezien het de moeilijkheid, dat het Finse parlement het verdrag, niet zou ratificeren, wildé ontlopen. Het verdrag bevat totaal 8 artikelen en de „short story" bestaat uit 2000 woorden. BURGEMEESTER VERBOOD E.V.C.- BIJEENKOMST TE BEVERWIJK. De burgemeester van Beverwijk heeft zijn toestemming geweigerd voor het houden van een zgn. culturele avond door de plaatselijke E.V.C. op hedenavond. Waarschijnlijk is de stryd tegen het com munisme de achtergrond van dit ver bod, doch de politie gaf als motief op, dat men het optreden van amateurgezel schappen wilde tegengaan om beroeps- artisten kans te geven. Het E-V.C.-be- stuur heeft nu voor vanavond een open bare vergadering belegd. Zoals bijv. de Leidenaars de waarde van een markt voor veehandel ken nen, begrijpt deze Scheveningse, dat daar ook menig visje van de hand kan gaan. En daarom tekent ze het petitionnement voor een markt na" de Westduinweg te Den Haag. Schiphol vierde met 35.000 nar cissen de Bloemenvlootdag De KLM heeft er gisteren voor gezorgd dat'de buitenlanders, die zij naar ons land vervoerde, wel ervan overtuigd moeten zijn, dat Holland een bloemenland is anders zo* zakelijke Schiphol was her schapen in een natuurgetrouwe copie van de bloeiende bollenvelden. Ruim 35.000 narcissen stonden er te pronken de Flying Dutchmen waren in vliegende bloemenmanden veranderd. Elke passa gier ontving (bij het passeren va douane, gewoonlijk niet een van de meest gewaardeerde gangen) een bouquet nar cissen. Honderden bloemenkenners, die het Fleurop-congres zouden bezoeken, kwamen gisteren aan en ook de Zuid- Afrikaanse journalisten, die aankwamen, stelden het geschenk zeer op prijs. Wacht U voor de Spaanse schatgravers Ze opereren weer met verborgen rijkdommen en beeldschone dochters Een jong Amsterdams zakenman is door ;n brief uit Mexico, afkomstig van zich noemende Vincente Olivier, in raking gekomen met een soortgelijke bende van „Spaanse schatgravers", als reeds in de laatste jaren van de vorige- en de twintiger jaren van deze eeuw ic Europa opereerde. Dat het thans by een poging tot op lichting bleef, dankt hij aan het feit. dat hij tijdig naar de Amsterdamse politie liep, waar men al spoedig wist, welk vlees men in de kuip had. De brief verzocht de ontvanger 35.000 pesos te willen betalen, om te voorko men, dat een. met een bedrag van 285.000 Amerikaanse dollars geladen valies, pu bliek zou worden geveild, om uit de op brengst de boete te betalen, waartoe Olivier veroordeeld was. De brief maakte ook gewag van een „beeldschone doch- (N.-B.) kopen van of te verkopen aam zafci na 15 April aanstaande advertenties „De Waaihheid". Namens de diiocesame bond te 's-Herto- genbosoh worden anderen verzocht dit voorbeeld te volgen. Indische critiek i.v.m. onze Grondwetsherziening De wijze, waarop de voorstellen tot herziening van de Grondwet zijn tot stand gekomen wordt ernstig becritiseerd door het Bataviase blad „Nieuwsgier", dat veelal de zienswijze van dr Van Mook weergeeft. Ernstige ontstemming het feit, dat Indië niet is ge raadpleegd en dat het Plein niet ten minste de beleefdheid heeft gehad om de mening van de Interim-Regering af te wachten Dit heeft volgens het blad ook diep de Indonesiërs getroffen, die harte tot de totstandkoming van de Unie hadden willen medewerken. (Wij wijzen er op, dat slechts één lid in de staatscommissie zich tegen deze wijze van handelen heeft verzet. Dit lid vroeg concrete ontwerpen, geboren uit .en rijksconferentie. Red.). Dezer dagen heeft de directrice van Rome te sparen" grote invloed gehad i het Herstellingsoord Dennenheuvel", zr. hebben, vooral óp diegenen, die nog aar-jG W. Nikerk, na 24 jaren haar functie zelden tussen De Gasperi en de zetbazen neergelegd en overgedragen aan zr. A- van Moskou. Jc. Klugkist. H.M. de Koningin naar de Jaarbeurs H.M. de Koningin was van plan heden middag ongeveer kwart voor bezoek aan de Jubileum-Jaarbeurs te Utrecht te brengen. NATIONAAL VLIEGFEEST OP SOESTERBERG. T.g.v. het 40-jarig bestaan van de Kon Ned. Ver. v. Luchtvaart zal op 12 Juni op Soesterberg een nationaal vlieg- feest worden gehouden, waaraan behalve de K.L.M. met een DC 6 en een Lockheed „Constellation", de Marine Luchtvaart dienst met Hawker „Sea Fury", de Ned. Luchtmacht met Gloster „Meteor", waar- schijhlijk ook vier Havilland „Vampire"- jachtvliegtuigen met straalmotoren van de R.A.F. zullen deelnemen. PAULUS DE RUITER KRIJGT ER EEN HALF JAAR BIJ. Paulus de Ruiter van het N.S.B.-Zon- dagmiddag-radio-cabaret, alias Jacques van Tol, die aanvankelijk 3 jaar inter nering (m.a.) had gekregen van Gooise tribunaal, zag z'n straf gister hoogd tot 3% jaar, omdat de Hoge Auto riteit met de eerst opgelegde straf geen genoegen wenste te nemen. 1 Boycot van adverteerders in „De Waarheid" De R.K. middenstands ver. te Someren ter", die de Mexicanen, tegen de vader lijke wil, in een kostschool stopten. De Amsterdammer werd verzocht zich ook het lot van deze maagd aan te trekken en haar met haar wenende vader te enigen. Als hij dan en passant het valies ook meenam uit het douanekantoor de V. S., waar het in depót gegeven v zou het geluk van de Mexicaan volmaakt en de fortuin van de Amsterdammer aanmerkelijk versterkt zijn, want die kreeg 100 000 dollar voor de moeite. Informaties in Amerika brachten het licht, dat daar dergelijke brieven op grote schaal verspreid waren. En de po litie herinnerde zich advertenties uit 1883, die gegadigden opriepen om met Span jaarden een schat te delen, mits f 600 vooraf gestort werd. alsmede een brief uit 1922. Daarin was ook sprake van kist met juwelen, een „officier uit het leger van Don Carlos," de beeldschone dochter enhet verzoek alvorens te participeren in de juwelen over de brug te komen. Waarschijnlijk opereert thans dezelfde bende als in 1922. Zij week echter var Spanje naar Mexico uit. De pogingen var ons gezantschap aldaar, om de brief schrijver op te sporen, zullen waarschijn lijk weinig resultaat hebben, zo verwacht de Amsterdamse politie. AMBTENAREN R.V.I. KREGEN ACHT MAANDEN. R. W. A. H., C. J. de J., G- P. S., resp. ambtenaren by de Rijksverkeersinspectie te Arnhem en Nijmegen, en lid van de adviescommissie, zijn gisteren door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot 8 mnd. (met 6 mnd. aftrek), daar zy zich hadden laten omkopen bij toewijzing van auto's en tegen de Nijmeegse vertegen woordiger F. C. K., die een van hen had omgekocht, (conform de eis) tot 7 mnd. gev.straf. Tegen de ambtenaren was een jaar geëist. Algemene oefenplicht is het vaste doel Alleen vrijstelling van de vierde broeder. In de M. v. A. bij het Van een kan daarom geen sprake zijn. Het aantal diien stplicthigen in 1948 wordt geschat op vrierde broeder is onmogelijk. Nederland beleende goud om dollars te krijgen Nadat reeds eerder bijna voor f 70 mil liars te krijgen, is in de afge- roor hetzelfde doel voor f 27.6 goud beleend bij de Fe deral Reserve Bank of New-York. portefuiille is aa: lioen gulden tot 441 millioen gulden. Van de löö millioen dollar crediet van de Wereldbank is thans 138.5 millioen dollar opgenomen. Liever geen ronde stuivers Vele leden der Eerste Kamer blijven, blijkens het eindverslag over het v ontwerp inzajee het nieuwe muntwezen, betreuren, dat de vierkante stuiver zal worden vervangen. Vooral duchten zy, dat eerst door het boren van een gat en later door het maken van hoeken, toch weer een onderscheid tussen de stuiver en andere munten zou moeten worden aangebracht. Iedereen een villa met auto als. Volgens een Amerikaanse statistiek moet de tweede wereldoorlog een trillioen dollar hebben gekost- Met dit bedrag had men alle op aarde levende gezinnen een villa met 6 kamers, een garage en een auto kunnen geven. De rest was nog voldoende geweest om in iedere stad met meer dan 5000 i modern ziekenhuis en school te bouwen. Gasontploffing in Rotterdam had dood ten gevolge Meisje sloeg tijdens vleesbraden gasslang los Door een gasontploffing is gistermid- ag aan de Oostzeedijk te Rotterdam ae 1-j. mej. J. C. Smouters omgekomen. Toen zij bezig was vlees te braden sloeg zij, waarschijnlijk met een schuimspaan, de gasslang los. Een ontploffing volgde, waarbij enige tegels uit de muur vlogen. Het meisje viel bewusteloos. Een broer, die later op zijn bellen geen gehoor kreeg en via het dak het huis binnenkwam, vond haar en waarschuwde een dokter, die slechts de dood kon consaateren, mogelijk door een shock, mogelijk ook door gasvergiftiging. Afgrijselijke terreur nabij Batavia Op 20 km ten Oosten van Batavia heb ben 30 met handgranaten en automatische wapenen uitgeruste bandieten een bloed bad aangericht onder de bevolking van Tjibitoeng en Tjiboentoe, die feest vier de wegens de terugkeer van rust en orde. nensen, waaronder twee dorpshoof den, zijn gedood en 15 zwaar gewond- Bij Tasikmalaja overviel een bende in 80 man de politiepost Tjineam; slechts een der vijf agenten ontsnapte. De militairen op Ternate worden gestraft De militairen, die op Ternate politieke opschriften vernielden, rood-witte vlag gen in beslag namen en in het huis van Mononutu braken, worden voor de krijgs raad gebracht. Het garnizoen wordt over geplaatst en de commandant wordt ver antwoordelijk gesteld. Britten paffen nog even hard als voor de prijsstijging der rokertjes Ondanks Marshall-hulp moet de Brit hard werken e en bezuinigen Toegejuicht door ken en ondanks de Marshall-hulp, heeft hij het Engelse volk geen riem onder het hart kunnen steken. Hard werken, bezuinigen, versoberen blijft het parool Weliswaar is een geringe loonbelastkig- tr daar staat De Marshall hulp is mét voldoende om het lek in d< Tegen directeur Limb. Beheers instituut l'/z jaar geëist Maakte na verduistering van 11.000 goede sier Tegen de 27-j. accountant C. H. V Schaap, directeur van het Beheersinsti tuut, vertegenwoordiging Limburg, is gisteren wegens verduistering van totaal 11.000, afkomstig van verkochte goede- uit boedels van politiekedel inquen- voor de Maastrichtse rechtbank 1% jaar gev.straf geëist. Schaap had geroofde geld royaal geleefd. Hoewel hijt ondergeschikte positie had, kreeg hij grote bevoegdheden toegewezen, dat hij practisch over 8 millioen gulden de verantwoordelijkheid had. Uitspraak 20 ApriL PHILIPS DEMONSTREERT AUTO RADIO OP DE JAARBEURS De eerste dag van de 50ste Jaarbeurs de Domstad was, zoals gemeld, ge kenmerkt door een groot aantal bezoe kers uit de V. S., Engeland, Zwitserland, België en zelfs uit het nabije Oosten. Door Philips zal een demonstratie den gegeven van de zgn. mobilophone, re radio-telefonische verbinding, die uit rijdende auto's kan worden uitge zonden. Vrijdag zal de Belgische minis- Buitenl. Handel, baron V. d, Straeten Wail-let, de Jaarbeurs bezoe ken, terwijl vanmorgen een Noord-Franse delegatie in Utrecht arriveerde, welke ;legatie ook Den Haag zal bezoeken. Jaarbeursbestuur gast der Regering De Regering zal op 13 April des avonds half negen in Kasteel „Oud Wassenaar' het Jaarbeursbestuur ontvangen t. g. v de 50ste Jaarbeurs. Een aantal buiten landse journalisten, die de gasten bestuur zijn, zal bij de ontvangst mede aanwezig zijn. Mevr. Roosevelt wordt op 19 April in Den Haag ontvangen De promotie van mevr. Roosevelt zal op 20 April om 3 plaats hebben in de Domkerk te Utrecht door prof. mr dr S. Brakel. Een dag te voren heeft om half twaalf een plechtige ontvangst plaats in de Ridderzaal te Den Haag door het Ned. Vrouwencomité, waarbij Prin- Juliana aanwezig zal zijn, terwijl de Regering door verscheidene leden van het kabinet vertegenwoordigd zal zijn. Na de begroeting door mej. mr M. A. Teilegen zal mevr. Roosevelt een bood schap aan de Ned. vrouwen uitspreken. Jo Vincent zal de bijeenkomst opluis teren. ARBEIDERS IN BERGEN OP ZOOM. TEGELIJK MET VACANTIE. In Bergen op Zoom wil men de arbei ders uit alle bedrijven, evenals vorig jaar, weer gezamenlijk op vacantie laten gaan. Er zulljen een voetbalcompetitie, een ge meenschappelijke reis en een wand Itocht en een openluchtvoorstelling worden ge organiseerd, terwijl met Bussum 60 bouw vakarbeiders zullen worden uitgewisseld. duurder. De prijs van de sigaret wordt van 3 shilling 4 pence (f 1,77) op 3 shil lings 6 pence (f 1,87) de 20 gebracht. De maatregel van verleden jaar, toen de rechten op tabak met 50 pet werden verhoogd, teneinde het roken te beperken om dollars te sparen, heeft weinig effect Sir Stafford Cripps. gesorteerd. Tabalk en sigaretten worden beide duurder. Curiositeitshalve vermel den wij nog, dat Stafford Cripps, de „ver- in het Lagerhuis, sinaasappel sap gebruikte, terwijl zijn voorgangers Dalton rhum en Churchill whiskey dron- Lcwis bereid 0111 Ie onder handelen Doch het aantal stakers in Amerika groeit nog steeds De Amerikaanse mijnwerkersleider, John Lewis, is bereid vertegenwoordi gers der werkgevers te ontmoeten, om overeenkomst te komen. De sta king in de mijnen, die nu 400.000 man om vat. heeft versterking gekregen van 6000 arbeiders in de anthracietmijnen in Oost- Pennsylvania. De nu reeds meer dan drie weken geduurd hebbende vetkolensta king wordt voortgezet, aangezien de ar beiders geen gehoor gaven aan het rech terlijk bevel het werk te hervatten. Door de staking derft de Amerikaanse staalin dustrie een dagproductie van 4000 ton. Langs de „Turnpike road" in Pennsyl- staan een duizendtal zware vracht auto's waarvan de chauffeurs staken uit protest tegen een wet, die een maximum bepaalt voor het gewicht van auto plus bevrachting, waardoor de chauffeurs zich htm bestaan bedreigd voelen. Benesj houdt de Sowjets een spiegel voor T.g.v. het 6e eeuwfeest van de Praagse Karei-universiteit, heeft president Benesj voor het eerst na de communistische om wenteling, een rede mogen houden. Hier in herinnerde hij aan de strijd voor het behoud der nationale rechten tegenover de Duitse stormloop. Drie jaren na dt wereldoorlog heerst er geen vrede, ter wijl de mensheid verlangt naar vrijheid geloofswetenschap en denken. Voor waarde hiervoor is, dat een volledige geestelijke vrijheid wordt verwerkelijkt, gebaseerd op de eerbied van mens tot en algemene verdraagzaamheid. Prosit! DAT in het Voedselvoorzieningsblad zyn afgekondigd de binnenkort kracht worden erkenningsreglementen voor de groothandel in en de importeurs van gedistelleerde dranken. DAT binnenkort via een aparte distri butie 4 5 textielpunten beschikbaar wor- den gesteld voor het handwerkonderwiji op de lagere scholen. DAT de comm. der Koningin in Gel derland, jhr dr C. G. C. Quarles van Uf- ford, de eerste steen legde voor de in Ze venaar in aanbouw zijnde fabrieksruim- ten, z.g. „nest factories". DAT A. Vandesande is belast met de waarneming van het consulaat te Dakar. DAT Burgers' Dierenpark te Arnhem dit jaar zijn 35-j. bestaan zal herdenken. DAT tot nader order de scheepvaart ieder „vol uur" de Binnenhavenbrug te R'dam kan passeren. DAT de Nat. Vakbond van Muziekin strumentmakers en Stemmers besloot het lidmaatschap open te stellen voor elkeen, erkzaam is in de muziekinstrumen- tenbedrijven. DAT de klein-kunst artist Rudolf Nel- m Zaterdag in A'dam wordt gehuldigd g.v. zijn 70ste verjaardag. DAT de Vakgroep Sigarettenindustrie de NIWIN 8\4 millioen en de fabriek Crescent te Eindhoven 2 millioen sigaret ten hebben geschonken voor de Ned. mi litairen overzee. DAT Nederland een deel der Mei-toe wijzing van 11.000 ton meel in tarwe- equivalent aankocht in de V.S. DAT op 17 April van 1 tot 4 uur de scheepvaart op de Schie tussen Zweth en DAT de volgende week in Limburg de kersen- en pruimenbomen zullen bloeien en voor touristen de meest aanbevolen route loopt langs Gronsveld. Eijsden, Heer en St. Geertruide. DAT R. S. Stokvis en Zn te R'dam over 1947 7 pot uitkeert (v.j. nihil) uit een netto winst van f 1.606.965 (v.j. 1.608.195). DAT A. Meyer van het dep. v. keer op het congres van Ned. Tourwa- genondernemers te A'dam adviseerde zich niet te strict aan de economische zuinigheid te houden, wat betreft de voering van hun wagens en hun bedrijf met gezond individualisme te voeren. DAT de Off. van Justitie te Breda voortaan bij uitbetalingen van te hoge lonen geen geldboeten maar hechtenis- straffen zal eisen. DAT de Raad van Beroep voor de Pers zuivering de directeur, hoofdredacteur buitenland van het Limburgsch Dagblad, resp. K. Hoefsmit, P. Reuser en J. Ferier, heeft uitgesloten uit een journalistieke functie voor de tijd van 1, 3 en 2 ing. 17 April 1947. DAT de directeur van de Rijkslucht vaartdienst J. W. F. Backer is benoemd tot dir.-gen. DAT de R. v. C het verzoek tot onmid dellijke invrijheidstelling van Fr. Wein- reb heeft afgeweezen en de op 19 April bepaalde uitspraak een revisie van zekere ■onderdelen der zaak zal bevatten. DAT de Stichting „Het Ned. Blinden- ezen" op 12 Mei in het eerste Jaarbeurs gebouw te Utrecht een congres organi seert. DAT gisteren de 14 Zd.-Afr. journalis ten op Schiphol werden ontvangen met bouquetten narcissen t.g.v. de „Bloemen vlootdag" en hun 's avonds door de Ned. DAT de K.L.M. in 1947 25 millioen km vloog en 318.000 passagiers vervoerde deze cijfers in 1937 resp. 8^4 millioen 82.000 bedroegen. DAT op de griffie van de Tweede Kamer zijn neergelegd de processen-ver baal van de zittingen van de Veiligheids raad op 20, 21, 26 en 28 Februari inzake de Indische kwestie. DAT in Turnhout (België) zijn gear resteerd de Nederlanders J. v. L. en J. C. i.v.m. een smokkelzaak van valse Ned. textielpuhten en thans nog de drukker wordt gezocht. DAT voor het eerst een Douglas-Dako van de „Aero Holland" naar Zuid- Afrika is vertrokken en wel van het vliegveld bij Eindhoven met Ned. er Belg. passagiers. DAT de B.B.C. gaarne vóór 20 April brieven (van pl.m. 750 woorden) ont vangt met opmerkingen over haar uitzen dingen om 6.30 uur op 267 m in het Ne derlands en zij voor de beste epistels 'prijzen beschikbaar stelt DAT 27 April voor het eerst hier te lande het examen foto-journalist wordt afgenomen en wel te Amsterdam. DAT het Tweede Kamerlid Roolvink minister van Boetzelaer vragen heeft ge steld n.a.v. de weigering van paspoorten door de Engelse bezettingsautoriteiten naar sociale besprekingen te Heer len uitgenodigde Duitse sociale werkers. DAT de 27-j. mijnwerker P. J. Wet- zelaar uit Kerkrade in de Domaniale mijn aldaar dodelijk is verongelukt. DAT de ex-wethouder van Eindhoven, H. W. Seegers, wegens hulpverlening aan de Vijand, van het Bossche B.G. 4 j. kreeg. DAT de 39-j. ronselaar voor de Duitse krijgsdienst, H. Terpstra uit Leeuwarden, van het B.G. aldaar 20 j. R.W.I. kreeg (eis was levenslang). DAT dit jaar het walsprogramma de Kon. Ned. Hoogovens te ^Jmuiden wordt uitgebreid en t.z.t. platen v« tot 50 mm met een max. gewicht 3000 kg verwerkt kunnen worden. DAT binnenkort de loodsboot Vlissingen naar IJmuiden verhuist, w door de IJmuidense haven weer - twee loodsboten zal beschikken. DAT op 24. 26 en 27 Mei in Waalwijk congressen worden gehouden van de vak groepen Detailhandel en Schoenen, Schoenindustrie en Lederindustrie. DAT afgelopen week de bankbiljetten- circulatie met f 17 millioen daalde op f 2931.7 millioen. DAT mr H. M. A. J. Spuisers uit Grathem is benoemd tot burg. van Schim- mert en de gem.-secr. P. J. Hoebers uit Helden CL.) tot burgem. van Haelen. DAT het verkeer in de R'damse haven steeds toeneemt en in Jan. en Febr. j.l. f 496.101 aan havengeld voor zeevaartui gen werd ontvangen tegen f203.324 vorig jaar in deze periode. DAT het havengeld voor binnenvaar tuigen in dezelfde maanden opliep f134.389 in 1947 tot f166.031 in dit jaar. DAT het Concertgebouworkest Assen een feestconcert heeft gegeven t.g.v. het 125-j. bestaan van de Asser Courant. DAT de K.L.M. meer dan 12.000 em ployes (in 1939 1866) over de gehele wereld in dienst heeft, o.w. 332 vliegers, telegrafisten, 152 boordwerktuigkun digen en 195 stewards(essen). DAT Edward Wilkinson der handels- d. van de Ambassade der Ver. St. in ons land, die in Oct. jj. naar Amerika vertrok, dezer dagen weer terugverwacht wordt Verkiezing werpt schaduw vooruit Verkiezing voor een nieuwe samen- stelling van het Parlement is op komst Op welke datum zy zal plaats hebben is nog niet te zeggen, maar de partijen beginnen de nodige maatregelen te ne men Concept-programs worden gepubli ceerd, partijleden ontvangen gelegenheid namen voor de candidatenlijst op te ge ven en leiders beginnen hun gedachten ten beste te geven voor de noodzakelijk te volgen politiek. Vooral dit laatste roept de waakzaamheid op van politici om zwakke plekken te ontdekken, waarop straks het vuur zal kunnen worden ge opend. Dit alles tezamen vertoont het beeld van een nog in volle vrijheid levend volk, vrijheid dan voorzover deze verenigbaar is met de orde én de veiligheid van het land. Voor zogenaamde volksdemocratie en eenheidspartijen, welke figuren in Oost-Europese landen de ommezwaai naar het communisme camoufleren, is in Naierland geen spjake. Dit is al vast een voordeel, hetwelk niet hoog genoeg is aan te slaan. Toch betekent dit alles nog niet, dat de gang er al in zit. Integendeel, een zekere lauwheid valt alom te constateren. De oorlogsmoeheid, gevolgd door een on verwacht langdurige teleurstelling over de trage opgang van het maatschappe lijk leven, houdt de grote meerderheid in haar ban. Hoewel dit niet in orde is- want de vrees voor het communistisch gevaar moest juist tot grote ijver aan vuren, valt dit feit niet te verbloemen. Laat ons hopen, dat de burgerplicht het spoedig winnen gaat van deze onverde digbare lauwheid. Om dit doel te bereiken, ook dit ziet men steeds wanneer verkiezingen nade ren, wordt er hier en daar druk met in jecties gewerkt. Hoop doet immers leven. In de communistische pers wordt re gelmatig lof toegezwaaid aan partij-af delingen, welke zo en zoveel lezers toe brachten aan het partij-orgaan. Hoeve- len terzelfder tijd het schip verlaten, wordt niet medegedeeld. En dat schijnen toch niet weinigen te zijn nu bij menig een de ogen open gaan. By onze Rooms-Katholieke mede burgers wordt dagelijks gewezen op de plicht der geloofsgenoten om zich nauw aaneen te sluiten. Omdat slechts op deze wijze de zo zeer begeerde emancipatie een verder vruchtbaar verloop kan heb ben. Het zal er immers om gaan. wie straks aan de kop zal komen. De Rooms- Katholieke Volksparty of de Party van de Arbeid. De winnaar van deze twee heeft grote kans de meeste ijzers in het vuur te zullen hebben. De emancipatie zal hiermede in het nauwste verband staön. Voor het Protestantse volksdeel van hoog tot laag is hier nogal wat le ring op te doen. De Party van de Arbeid streeft er naar straks de marsroute aan te geven. Ook daarvoor is nodig moed in te pom pen. „Het Vrije Volk", hetwelk van de partij-bladen met de meeste banden ver bonden is aan de leiding, deelde pas mede. dat in het vierde kwartaal van '47 aanmerkelijke inzinking van het ledental moest worden geconstateerd, doch thans kon worden medegedeeld, dat het eerste kwartaal van 1948 een flinke was had geschonken. Ongeveer gelijktijdig vertelde „Tijd en Taak", het orgaan van de Protestants Christelijke Werkgemeenschap der Partij van de Arbeid iets over het ledental de zer gemeenschap. Zy telt dan heden 160 leden-predikanten. Hieruit wordt dan de conclusie getrokken, dat de doorbraak veel omvangrijker is, dan men zelf had geweten. Nu komt het ons voor. dat hier gesproken kan worden van een kinder hand, die heel gauw gevuld is. Laat ons het cijfer 160 bezien. In ons land zijn on geveer 3000 dienstdoende predikanten. Wanneer men nu in het oog houdt, dat tot de 160 leden behoren „De Blijde-We- reldgroep", een gezelschap, dat reeds so cialistisch wilde worden genoemd, en een aantal andere Vrijzinnige predikanten, kunnen er hoogstens 100 van de leden dezer groep doorbraakmensen worden ge noemd. Dat is dan ongeveer drie procent Wanneer dit dan ..veel omvangrijker'* is. dan men zelf wist, nu dan weten wij waarlyk niet. wat het woord slagen voortaan zal hebben te be tekenen. Al met al willen wij zeggen, dat de Christelijk-Hlstorische Partij De Anti- Revolutionnairen hadden al bitter weinig met de doorbraak te maken er de moed in kan houden- De pas gehouden i bezag het NATIONALE HERDENKING 4 ME< Ter gelegenheid van de Nationale Herdenking op 4 Mei a.s. werd boven staande affiche vervaardigd. Ze spreekt voor rich «elf. Zachter des nachts Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met enkele buien en later verspreide opklaringen. Matige, tij delijk krachtige wind tussen Zuid en West. In de nacht iets zachter, vooral in het Oosten van het land. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN. Donderdag 8 April: Zon op 6.onder 19 25 uur; Maan op 6.02, onder 18.16 uur. Nil

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1