Nationaal bloemencorso in bollenstreek zal een sprookje worden De Symphonie de Psaumës NIEUWE LEIDSCHÊ COURANT 2 DINSDAG 6 APRIL 1948 I 17 April, een hoogtepunt in de bloemen-periode Men verwacht een overweldigende belangstelling Op initiatief van de burgemeesters uit de gemeenten Hillegom, Lisse en Sas- senheim wordt een groot nationaal bloe mencorso gehouden op 17 April a.s. Deze datum is gekozen, omdat men in vak kringen verwacht, dat dan de meeste hyacinten en tulpen in bloei zullen Dit bloemencorso belooft een succes te worden. Een groot aantal luxe auto's' en vrachtwagens rijdt mee. De vrachtauto's zullen zodanig versierd worden, dat er Naar de hollen. De bloembollen! Straks zullen zij weer pronken op ie schier eindeloze velden. Vele vreemde lingen zullen naar deze kleurrijke streeft trekken om te genieten van het altijd boeiende tafereel. De bloeiende, geuren de bollen brengen vreugde en schoon heid. De kleurenpracht ontroert de be zoeker. Zelfs de bollenkweker bekocfrt het bloemenlandschap. Dezer dagen is in café „De Nachte gaal", te Llsse, het bloembollenseizoen officieel geopend. Voorbereidingen wor den in de gemeenten van de bollen streek getroffen om het bloemenfeest, aat wordt georganiseerd, te doen slagen. Nog steeds voorbereidingen. Van het flonkerende, fascinerende schouwspel vol zien. Maar de tijd van het ontluiken is aangebroken. De hyacinten- en narcissen- velden zijn reeds uit hun slaap ontwaakt. Zij lokken al honderden bewonderaars. Kinderen scheppen kransen en sieren de wegen. Zij luiden met hun kinderlijk enthousiasme de gulden bollentijd in. '.bundlge de bollen Nederland gaat het feestv eid en van stille dank voor wat de Al- lachtige ons in Zijn heerlijke natuur periode van bloemenpracht duurt slechts kort. De bloemt flensen. Langs de wegen zullen gen, vertrapt, dood. Vergane held. Dan wachten we weer volgende jaar. ^si- Gouden bruiloft Het echtpaar P HillebrandE. Vinke- steijn, wonende Bloemstraat 10, herdacht vandaag het feit, dat het vóór 50 jaar in het huwelijk trad Uit dit huwelijk kwa men 13 kinderen voort, waarvan er nog 10 in leven zijn. Het echtpaar, dat nog steeds een blakende gezondheid geniet, kan zich in 25 kleinkinderen en 2 ach terkleinkinderen verheugen. De man. die 71 jaar en 2 jaar „jonger" is dan zijn echtgenote, heeft vroeger op een sleep boot gewerkt- 35 Jaar achtereen was hij brugwachter. ..Bevalt u de pensioentijd?" zo vroegen wij de krasse baas. Hij ant woordde prompt „Ja, maar ik verveel me wel eens". „DENNENHEUVEL" De op 1 dezer georganiseerde bridge drive door de bridge-club VOG ten bate van de vereniging „Dennenheuvel" heeft een batig saldo opgeleverd van f 248,05. van de wagen, de cabine eri dè wielen niets meer te zien is. Verschillende voor stellingen zullen zy weergeven. Het cor so-comité rekende uit, dat de bloemen- stoet ongeveer twee kilometer lang zal zijn. Het geheel zal geopend worden doo: het muziekcorps van de Holland-Ame- rikalijn. Andere corpsen zullen ter op luistering het corso in het bebouwde ge deelte van de gemeenten vergezellen. De deelname aan het corso in de Bol lenstreek is algemeen. Met woord beeld zijn de aanstaande deelnemers op de hoogte gebracht van de mogelijkhe den om het cor$p, wat afwerking en kwa liteit betreft, op te voeren tot een onge kende hoogte. Verschillende grote be drijven uit ons land zullen ook mede dingen. De reclame, welke de firma'i eventueel in het corso voeren, zal ge heel uit bloemen bestaan- De opstelling zal plaats vinden langs de Rijksweg, ten Noorden van Hillegom (Haarlemmerstraat). Het vertrek is ge steld op twee uur. De stoet zal de Rijks weg volgen van het Noorden naai Zuiden en terug. Hillegom hoopt omstreeks half drie te bereiken. Vandaar zal men doortrekken naar Lisse om deze plaats circa drie uur te passeren, corso wordt om kwart voor vier in Sas- senheim verwacht. Bij de Sikkens-lak- fabrieken zal de terugtocht worden aan vaard langs dezelfde route. Op de plaats, waar de stoet zal ke ren, zullen de prijswinnaars bekend wor den gemaakt, zodat nlen tijdens de terug tocht kan zien, of zijn beoordeling klopi met die van de Jury. De ontbinding zal zijn, waar de opstelling plaats vond. Men hoopt, dat om kwart over zes alles is af gelopen. Ons werd ten aanzien van het bloemen corso nog medegedeeld, dat het zal be staan uit drie groepen, waarvoor flinke geldprijzen gegeven worden. Bovendien is voor elke groep een wisselbeker be schikbaar gesteld- De geefsters van deze bekers zijn o.a.: de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren, om deze jaarlijks te rugkerende gebeurtenis tot h e t bloe menfeest van Nederland te maken. Het specifiek Nederlandse bloemen- landschap achter de Zuid-Hollandse duinen biedt in dit opzicht ruime mogelijkheden. De wil bestaat om dit bloemencorso te maken tot een sprookje van bloemenweelde. Alle tekenen wijzen er op. dat de be langstelling van het Nederlandse publiek overweldigend zal zijn- Zelfs vele buiten landers hebben reeds kennis gegeven van him komst. Talrijke filmmaatschap pijen, zegden toe, dat zij een belangrijke serie opnamen zullen verzorgen. Het behoeft geen betoog, dat van dit corso grote propagandistische waarde zal uitgaan voor het product, dat onze natie kenmerkt en siert: de bolbloem. Wat de hollenplaatsen afzonderlijk bieden Gevarieerd programma •heugend feit. dat lenplaatsen de noodzakelijkheid hebben ingezien van een gezamenlijk organise ren van de feestelijkheden. Afzonderlijk wordt er echter ook een en ander gedaan. Wij geven hierbij een summier over- Hillegom Dit dorp met zijn vele aantrekkelijkhe den zet zich jaarlijks op bijzondere wijze iri de bloemetjes. Er zullen verscheile- ne mozaïeken worden aangelegd. Verder is er het internationaal muziekconcours, waaraan Noren. Engelsen. Zwitsers. Bel gen, Fransen en Nederlanders deelne men. Een serie wandeltochten zal door de vereniging .Concordia" worden uit geschreven. Het ontvangstcentrum is het VW-gebouw. Ook hier zullen mozaïeken het oog van de bezoeker kunnen bekoren. Onder de middenstanders is een actie gevoerd tot het versieren van étalages Wandeltoch ten staan op het programma. De trek schuit zal weer worden ingeschakeld voor reizen tussen de velden. Rondritten worden gehouden per mailcoach en dili- Andere plaatsen Sassenheim. Warmond, en NoordwiJ- kerhout bieden eveneens bloemen-moza- ieken..In de laatste plaats zal bovendien de winkelweek ongetwijfeld in het cen trum van de belangstelling staan. Volks dansen worden uitgevoerd op 18 April- Noordwijk zal veel gasten trekken door zijn bloemenfeesten van 28 April tot 1 Mei Vooral hier wordt een groot aantal Ter inleiding van de uitvoering van Strawinsky's werk door het Residentie-orkest op 8 April a.s. De religieuze werken van Obrecht en Palestrina. Schütz en Bach. Bruckner en Franck hebben, hoe verschillend zij ook mogen zijn, toch enkele punten van over eenkomst; de geesteshouding, die aan deze werken ten grondslag ligt, is Euro pees-Christelijk, Protestants of Rooms- Katholiek. De Matthauspassies van Schütz en Bach zijn oer-Protestants, de missen van Palestrina en van Bruckner, al wor den zij gescheiden door enkele eeuwen van muzikale evolutie, zijn doortrokken van de geest van 't Rooms-Katholicisme. De „Symphonie de Psaumes" van Stra- winsky daarentegen is noch Protestants, noch Rooms-Katholiek. Misschien heeft een der biographen van de componist gelijk, wanneer hij het werk Grieks- Katholiek noemt. Zeker is in elk geval, dat Strawinsky's interpretatie der componisten, die wij de Europese willen noemen. De muziek van Strawinsky treft steeds weer door de Russische oerkracht, die er uit spreekt. Strawinsky is volbloed Rus, hetgeen reeds blijkt uit de typisch Rus sische gegevens, die de meeste zijner werken' geïnspireerd hebben. Sterke, primitieve oerinstincten breken in zijn werken los. En ik zou in de gehele muziekliteratuur geen enkel werk kun nen vinden, dat zo heidens, zo barbaars, zo hard en zo mannelijk (mannelijk in de primitieve zin van het woord) is als „Le Sacre du Printemps". De muziek by de psalmensymphonie is niet heidens, wel hard. ascetisch, conse quent en onverbiddelijk. Men krijgt de indruk, dat de nietige mens vertwijfeld in het stof bukt voor een meedogenloos- strenge God. Zelden dringt een straal van liefde door, zelden krijgt men een gevoel van werkelijke verlossing. Op het titelblad der partituur schreef de componist: „Deze symphonie tef ver heerlijking van God is opgedragen aan het Boston Symphony Orchestra ter ge legenheid van zijn 50-jarig bestaan". Het eerste deel van het werk is geïn spireerd door psalm 38 vers 13 en 14 Uit de Vulgata, dat js dus psalm 39 uit de Bijbel, het tweede deel door psalm 39 vers 2 en 3 uit de Vulgata, dat is psalm 40 uit de «Bybel, en het derde deel door psalm 150. De drie delen moeten zond< onderbreking worden gespeeld. Het werk is geschreven voor koor, jon genskoor en orkest. Eventueel kunnen de jongensstemmen vervangen wordep door vrouwenstemmen. De ascetische geestes houding, die aan het werk ten grondslag ligt, komt reeds tot uiting in de orkestrale inkleding. Geen zingende violen en alten; de strijkers zijn alleen vertegenwoordigd door celli en contrabassen. Bij de houten blaasinstrumenten ontbreekt de clarinet. De componist gebruikt dit instrument zo vaak om groteske effecten te bereiken, dat hij het in een religieus werk blijk baar niet op zijn plaats vindt. Bovendien komen in het orkest, naast harp en pau ken, twee piano's voor. De melodie, waarmede de alten het eerste deel „Exaudi orationem meam. Distributievaria Uitreiking van bonkaarten. De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 806, brandstoffenkaarten 806, schoenenbonnen en toeslagkaarten aan jonge en a.s moeders voor niet-zelfver- zorgers te Leiden vindt in de lopende weken plaats. Het kantoor is "geopend /an 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur Meege bracht dienen te worden: stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inlegvellen (voor schoenen bonnen op cijfer 7). c'on trolek aart Moe ders (voor toeslagkaarten). Morgen (Woensdag) zijn aan de beurthierom is de uitvoering op Donderdag a.m. ée gezinnen, waarvan het hoofd een stam- zeer belangrijk. kaartnummer heeft van 8601 t/m 12.900.1 Hennie Schouten. de componist een tweestemmige begelei ding door de houten blaasinstrumenten geschreven. Bij „Auribus percipe lacrima meas" wordt deze begeleiding onder steund door een basso ostinato, een steeds terugkerende bas. Van ostinate bassen maakt d? c -nponist in dit werk heel| vaak gebrui.' onwillekeurig wordt men herinnerd aan starre, Oosterse gebeds-' formules. Dit gehele eerste deel is streng én pessimistisch. Ook waar de melodieën van het koor even opbloeien, is de or kestpartij zo meedogenloos hard en con sequent, dat men niet kan denken aan een God van liefde en genade, maar slechts aan een onbarmhartig heerser Het tweede deel „Verhoring" is een contrapuntisch meesterstuk. Het begint met een vertwijfeld thema, dat eerst solo door de hobo wordt ingezet en dan ver gezeld wordt door een meer zangerig thema. Op deze beide thema's bouwt de componist een grandioze dubbelfuga. Wanneer het koor inzet met „Expectans expectavi Dominum" wordt de bouw zó gecompliceerd, dat het niet mogelijk is, zonder notenvoorbeelden zelfs een sum miere analyse te geven. Heel merkwaar dig is de vierstemmige polytonale canon bij „Et immisit in os meum canticum Strawinsky gebruikt in dit werk ver schillende harmonische technieken. Dik wijls grijpt hij terug naar de kerktoon aarden eri naar exotische toonaarden. Het laatste deel „Halleluja" begint in de dorische toonaard. Hoe de melodie op „Laudate" voort komt uit de inzet op „Alleluia", welke ostinatomotieven in het orkest optreden, dit alles is zonder notenvoorbeelden niet duidelijk te maken. In dit deel is de muziek dikwijls boven het starre pessi misme der beide eerste delen uitgestegen Ook hier treft vaak het contrast tussen de weke melodiek der koorstemmen en de metaalharde orkestklank. Maar toch zijn er in dit laatste deel momenten, dat men een werkelijke geestelijke bevrijding De psalmensymphonie leert ons een geheel andere Strawinsky kennen dan uit de balletten spreekt. Alleen reeds buitenlanders verwachV Suggestieve clameplaten hebben in het buitenland voldoende bekendheid gewekt. Voorhout heeft een bloemenoptocht én jeugdde- monstraties De feesten zullen in deze plaats echter culmineren in een luna- juhileum bij Sijthoff De heer G. de Bruin, chef der mono type afd. van A. W. Sijthoff's Uitgevers- Mij, vierde heden zijn 40-j. jubileum. In tegenwoordigheid van het gehele perso neel werd hij vergezeld van zijn familie door de directeur ontvangen en gehul digd. In een waarderend betoog werden zijn vele verdiensten en bekwaamheden gememoreerd, waarna spr. hem de ge bruikelijke gratificatie en een mooie bloe menmand aanbood, alsmede het vererend getuigschrift en de daarbij behorende zilveren legpenning der Mij v Nijverheid en Handel. Vervolgens nam de procuratiehouder vh. technisch bedrijf het woord. Niets dan lof had hij voor de wijze, waarop de heer de Bruin de technisch zeer gecom pliceerde monotype-afdeling leidt- De di recteur der afd. Nederland van The Mo notype Corporation Ltd. was mede aan wezig en gaf in zijn toespraak eveneens blijk van zijn appreciatie voor deze be kwame vakman. Een fraaie bloeni%nhulde accentueerde het gesprokene. Namens het personeel werd de jubilaris door een collega gehuldigd, onder aanbie ding van een geschenk en een keurig uit gevoerd gedenkalbum, vermeldende de "namen van hen, die daartoe bijdroegen. Tenslotte bracht de jubilaris dank. Zilveren jubileum van de heer J. G. van Zwieten Vandaag "is het 25 jaren geleden, dat de heer J. G. van Zwieten als uitvoer der bij de N V. Wernink's Beton Maat schappij in dienst kwam. In die tijd is de heer Van Zwieten by talrijke bouwwer ken als zodanig werkzaam geweest. Wy noemen: de viaduct Apeldoornseweg te Arnhem, het administratie- en drukkerij gebouw van de N.V. Dagblad „De Tele graaf". te Amsterdam, het Sportfondsen- bad Arnhem, het betonskelet Stadhuis te Leiden, het administratiegebouw van de N.V. Billiton Maatschappij te 's-Gra- venhage, terwijl op het ogenblik zijn werk ligt bij het nieuwe gebouw van de N.V. Sajetfabriek P. Clos en Leembrug gen te Leiden. Op 9 April zal aan de heer Van Zwieten door de directeur, te midden van collega's en persooneels- leden o.m. een diner worden aangeboden 50 JAAR GEPENSIONNEERD. Op 23 April is het een halve eeuw ,geleden, dat de heer D. v. d. Berg door de Ned. Spoorwegen, na een ongeval, werd gepensionneerd. Per heden is tot eerste wagenmeestei1 bij de N.S. benoemd de heer J. B. Huber, BRASKAMP N.V. FABRIKANTE VAN D1" MEENK'S GENEESMIDDELEN Een were uitkomst bij periodiek* pijnen is de uitstekende werking van onie van ouds bekende KOORTSPOEDERS ri/i eC p. pmmémr, f 1.65 p. rfeei v. 35 st. Officiële publicatie Herziening uitbreidingsplan.1 De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben goedge keurd het bij raadsbesluit van 27 Octo ber 1947 vastgestelde plan tót herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, ten aanzien van gron den, gelegen tussen de Rijnsburgersingel en de Aloëlaan. Het goedgekeurde plan ligt ter ge meente-secretarie, afdeling Algemene Za ken voor een ieder ter inzage. LEIDEN, 3 April 1948- De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Inenting tegen pokken. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 14 April a.s„ te 14 uur 30. aan het Bureau van de Geneeskundige Dienst, Mare 13a, ge legenheid is tot kosteloze inen ting tegen pokken. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester zal op Woensdag 7 April a.s. spreekuur houden van 11 tót 12 uur. SPREEKUUR WETH. v. d. KWAAK Wethouder D. v. d. Kwaak is verhin derd morgen spreekuur te houden. Leger des Heils (Stichter William Booth.) Katwijk bereidt zich voor op de nieuwe teelt Van „winterslaap" is echter geen sprake Resultaten over 1947 niet onbevredigend Plannen voor vlootrevue en pavoisering Het is intussen al weer ruim twee maanden geleden, dat de haringloggers naar huis stoomden en de bemanningen de huiselijke haard opzochten. En een nieuw seizoen komt in zicht Straks, nalf Mei, wordt 't ruime sop weer opgezocht. Wie denkt, dat de Katwijkers echter in deze wintermaanden een soort winter slaap genieten, moet maar eens een kijkje gaan .lemen bij het Prins Hendrikkanaal. Hier klopt het hart van de visserman. Met grote moeite en veel getob zijn de loggers uit de IJmuidense vissershaven binnendoor naar Katwijk opgestoomd en met man en macht wordt gewerkt, om de schepen in- en uitwendig weer be drijfsklaar te maken. En schip voor schip zal straks, nieuw in de verf, hier en daar veranderd en vernieuwd, met een be manning, die het vak volledig verstaat, de wijde wateren van de Noordzee weer opzoeken. Behalve de loggers, die opgekalefaterd worden, na de teelt liggen er ook geheel en uit Duitsland teruggekeerde. Bij de firma Gebr. Zwitser wordt hard gewerkt aan een kortgeleden door één der rede rijen aangekochte logger, die gezonken is geweest. Over enkele maanden zal dit schip gereed zyn. Voorts ligt er de KW 170, terug uit Duitsland. Ook dit schip zal straks, groter dan voorheen en met een splinternieuwe bovenbouw, meehel pen de voedselpositie van Nederland en Europa te verbeteren. Neen, Katwijk houdt zeker geen winterslaap! Langzaam maar zeker zal het aantal schepen weer worden opgevoerd en zo het vooroorlogse peil. Verscheidenè schepen staan bij de scheepshellingen nog op stapel en zullen .te zijner tijd uitvaren. Men deelt ons mede. dat het Residentie- ^halve de haringvisserij is er dan ook T.asar /toe 01 c treilvisserij. Toen in Februari j 1. de maximum-prijzen van de fijnere vis soorten vervielen, gaf dit aanleiding tot het uitvaren van meerdere schepen ter treilvangst, zodat nu een 25-tal schepen uit Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk. Vele autoriteiten zullen deze massale revue bijwonen. Verder ligt het in de bedoeling, om r Zaterdag voor Pinksteren, 15 Mei, de schepen te pavoiseren. Dit werd in Vlaar- dingen en Scheveningen - voorheen ook gedaan. De bedoeling van. deze dingen is haringvisserij en de haring nog i populair te maken en het Nederlandse volk nog vertrouwder te doen worden met dit uitnemende voedsel. En niet al leen voor ons land, maar voor geheel Europa is de Hollandse nieuwe van "■•grote betekenis. Resultaten over 947. Over de resultaten van het seizoen 1947 sprak de secretaris van de bovengenoemde vereniging, de heer B. Dubbeiaar, zich aldus uit. Het top- jaar-1946 is geweest. Het seizoen 1947 heeft millioenen guldens minder op geleverd. oToch mogen we, aldus spr., gezien de het°vorig jaar,!hoge exploitatiekosten, de uitkomsten Muziekkorps van hgt Leger des Heils op Woensdag 14 April a.s. om half 8 in de Remonstrantse kerk aan, de Hoogl. Kerk- graeht een avond zal geven van gewijde muziek. Een mooi programma zal dan worden uitgevoerd, waarvan allen, die komen, zullen kunnen genieten. Dit mu ziekkorps kan gerekend worden als één ^aTde bemanningen, nodig voor deze der beste in ons land. De prestaties op visserij tot de heut gereduceerd worden, het gebied van muziek worden hoog aan- v geschreven onder de bekwame leiding Besprékingen en onderhandelingen, van 'de kapelmeester, de heer J. van j Ook op de rederijkantoren heerst er in Dalen. Er wordt nog medegedeeld, dat de wintermaanden geen rust. Reeds nu deze avond belangeloos gegeven wordt j wordt druk gedacht en gesproken over ten bate van de bekende April-collecte de a.s. teelt. Besprekingen worden ge- Men hoopt daarom, dat men zich in een grote opkomst mag verheugen. Program ma's zijn verkrijgbaar aan de kerk en aan^de Hooigracht. HAAGSE TRIBUNAAL De man van de knokploeg Naar L. N. van Duuren uit Leiden zelf moest erkennen, was hij geen gemakke lijke geweest in de bezettingstijd, hij was iemand die nogal eens aan het vechten was geweest. Hy lokte meermalen rel letjes uit als de W. A. zich op straat be vond, en er was menige klap gevallen, terwijl hy anderzijds ook zelf er nog wei eens van langs had gekregen. De man, die zich thans voor het Haagse Tribunaal had te verantwoorden, had bovendien de vijand op verschillende manieren gehol pen. Hij was een fel lid der NSB en ook van diverse nevenorganisaties. De meeste van de feiten werclen erkend. De raads man pleitte oriï met de doorgebrachte bij na 3 jaar internering te volstaan. de schépen normaal noemen, d.w.z. er is geen verlies te boeken. De eindresultaten zijn nog niet volledig, omdat nog een partij van het voorbije seizoen aanwezig is. Wat de aanvoer betreft, deze is als volgt. Er werd totaal aangevoerd 938.000 kantjes 'één kantje is iets minder dan 100 kg). Hiervan werd door Katwijk aan gevoerd: 23.500 k. 25 Vlaardingen 212.000 k. 22 LTmuiden 9000 k. 1 en Scheveningen 482.000 k. 52 Katwijk bouwt mee, en dus niet voor een gering deel, aan de opbouw van de welvaart van Nederland. Eén verlangen is er en blijft er: de zo vurig begeerde zeehaven. Pessimisten zeggen: „Je hoort er niets meer van, er zal wel niets van terecht komen". En inderdaad: van de zijde der officiële personen en lichamen hoort men ook niets. Maar er wordt gewerkt! Alleen achter de coulissen. HAAGSE POLITIERECHTER Melk zonder bon. De huisvrouw J. ten H. te Alphen aaij den Rijn had een.goede leverancier ge. had. die haar zonder bonnen melk ver. strekte. Doch zowel de leverancier als dj huisvrouw kwamen met de rechter ii aanraking en de Officier bij de Haags» Politierechter, die nu 't in ontvangst nej men der melk zonder bonnen te beoorj delen had. vroeg daar f. 35 boete of 1( dagen hechtenis voor. De rechter nam hej geval niet zo zwaar, en volstond met een boete van f. 15 of 10 dagen hechtenis. HAAGSE RECHTBANK Ze verdiende te weinig Omdat de dienstbode J. M. de H. naai haar oordeel bij haar werkgeefster té Oegstgeest te weinig verdiende, had zij daar allerlei diefstallen gepleegd; geld en distributiebescheiden werden vermist; En later had zij bovendien elders nog een fiets gestolen. Voor haar gedragingen eiste de Officier bij de Haagse rechtbanlj acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De rechtbank heeft ver. dachte conform die eis veroordeeld. Niet goed in orde Volgens de schilder A. H. te Leiden was het net of hij niet goed in orde wasj toen hij op het Levendaal te Leiden een onbeheerd staande fiets had weggenoj men. Op grond van rapporten, eiste da Officier plaatsing in een krankzinnigen, gesticht gedurende een jaar. De recht bank heeft een voorwaardelijk ter be. schikking stellen van de regering opge legd. CHEVROLET en de ZAKENMAN De koopman, die in korte tijd grote af standen dikwijls ver over de grenzen, moet afleggen, spreekt met alle bewon dering over de prestaties van de Chevrr Let, over haar comfort en grote bedrij: zekerheid. Style-Master Sedan 4965. "1 CL M.) De gemeente Zoeterwoude gaat bouwen Twee-en-twintig woningen aan de Hoge Rijndijk In de gehouden raadsvergadering kwam een plan ter tafel tot herstel van de ge meentetoren van de architecten Dekker en Van der Sterre met een raming- f74.637. Dit plan moet aan de Minister wordfen toegezonden in verband voerd en onderhandelingen met rederijen bijdrage van „Monumentenzorg' de andere visserijcentra zijn gaande, blanco crediet werd verleend vo hoe straks het bedrijf zal» worden aan- ningverbetering en -splitsing. Hierover gepakt. Niet alle schepen zullen tege- kan men ter secretarie inlichtingen ver- lijkertijd zee mogen kiezen. Het gevolgkrijgen. zou immers zijn, dat alle schepen tege-; De R.-K Sportvereniging S.J.Z. had, lijkertijd aan de markt kwamen met hun om een subsidie ad f3800 gevraagd. Het waar, wat natuurlijk een teveel aan vis prae-advies van B. en W. moest afwijzend tot gevolg zou hebben. De bedoeling Is, luiden, omdat Ged. Staten voor dit sub- om eerst ongeveer de helft te laten uit-1 sidie geen toestemming wilden verlenen. veertien dagen later B. en W: stondenechter niet afwijzend de andere helft uit te laten stomen. Dan vormt een punt van overdenking het aantal netten per schip. Wellicht zal het aantal van 60 netten per schip het begin zijn, om dit aantal na verloop van tijd op te voeren. Ten kantore van de rederyvereni- ging „De Vuurbaak" hoorden we, dat er dit jaar waarschijnlijk voor de kust bij Scheveningen een vloot revue zal plaats hebben op de'eerste dag van de haringvisserij, waaraan deel zullen nemen de haringloggers j tegenover het verzoek en mocht volgend jaar een sluitende begroting zijn, dan zullen B. en W een subsidie alsnog onder ogen zien. De raad besloot na enige discussie het verzoek af te wijzen. De straatverlichting voor het West einde werd door de Stedelijke Licht fabrieken te Leiden begroot op f 6965 B. en W. achtten dit bedrag niet verant woord en stelden voor. niet tot deze ver lichting over te gaan De heer Onder water stelde verschillende bezuinigingen en verzocht B. en W. nog eenmaal S.LF te onderhandelen. Hiertoe werd besloten. Van de heer M Los was een schrijven ingekomen, een bod te mogen ontvangen voor het bouwterrein achter de Schen- kelweg, waaromtrent de onderhandelin gen waren afgebroken, omdat f125 per m2 werd gevraagd. Het Prijzenbureau heeft de grond gewaardeerd op f0.70. Na breedvoerige beschouwingen werd beslo ten f0.70 te bieden. Bij deze debatten deelde- de voorz. mede, dat het gebrek aan woonruimte nog steeds dringender Met de heer W de Groot was over eenstemming bereikt tot aankoop van grond aan de H. Rijndijk voor f 1.25 plus f 1705 schadevergoeding, geven van over- pg£ enz- Tot deze aankoop werd beslo ten. Omtrent de gekochte grond van de Loete was de koopprijs van f0.75 door het pryzenbureau niet goedgekeurd en thans bepaald op f0.60. Na een lang durige geheime zittting werd besloten, bij het Pryzenbureau pogingen te doen I de prijs op f 0.75 te krijgen. Het uitbreidingsplan H. Rijndijk werd vastgesteld en zal ter inzage gelegd wor- Wachtend op nieuwe teelt. De Verdoemden door H. Kingmans 57 Het oog van de magere man rust met welgevallen op de tegenover hem lig gende rivieroever, waar hoogopgaand riet een vredige indruk wekt. Iets ver der is een opening, een soort plankier, waarop vrouwen cn meisjes in de mid dagzon de was spoelen. Vaag dringen de stemmen der vrouwen tot hem door. De iuin van de herberg helt enigszins af en loopt uit op een lang en vrij breed plan kier, ongetwijfeld bestemd voor aanleg plaats van boten en houtvlotten. Aan het einde en midden ervan staan namelijk enkele dukdalven, om de boten te me- De jonge man, hij maakt oppervlakkig gezien een oude indruk, maar in werke lijkheid is hij nog jong, strekt de benen op een stoel. Het lopen, wie weet hoe ver, heeft hem blijkbaar vermoeid. „Ver gelopen?" vraagt de nieuwsgie rige, spraakzame Waard, als hij is terug gekeerd uit het achterhuis, waar het be stelde wordt gereed gemaakt. ,.'k Heb er vandaag een uur of acht op zitten en zou nog verder willen. Naar het Oosten. Liegnitz is het einddoel.*' „Hm. Alles lopen? Je ontmoet toch wel een wagevoerder, die je meeneemt?'" „Vandaag was ik zo gelukkig niet. Maar verschillende malen reed ik mee. 'k Heb er wel wat voor over."' ,,'k Zal eens laten informeren. Als lk me niet vergis, rijdt Christiaan Junger morgen naar Bunzlau. Hij doet er twee dagen over. Van Bunzlau is er tweemaal per week een diligence, die Liegnitz aandoet. Dan zou je verstandig doen hier te blijven logeren."' „Is er een diligence op Liegnitz?" vraagt de ander verwonderd. „En verder, 'k Weet niet waarheen. Maar Liegnitz wordt gepasseerd, weet ik zeker. Verleden week wa de pastor van Liegnitz „De oude Leckmann?" „Of hij Leckmann heet, weet ik niet. Maar 't was een jonge man, niet oude." „Dan zal de oude wel dood zijn", denkt de vreemdeling hardop. „Bekend in Liegnitz?"' „Mijn geboorteplaats, man. Maar ik ben ruim tien jaar van huis geweest. Er zal wel een en ander veranderd zijn. Wil je voor mij laten informeren, of die Junger morgen rydt. Dat zou een uitkomst zyn Dan blijf ik vannacht hier." „Lotte!" galmt de stem van de waard. En als het meisje, vermoedelijk een doch ter, in de gelagkamer verschijnt, brood en kaas bij zich, ontvangt zij de opdracht, bij Junger onderzoek te doen. „In tien jaar niet in Liegnitz geweest? Dan zul je er zeker heel wat veranderd vinden. Veel mensen leven niet meer. De „ziekte" heeft er een jaar of vijf, zes ge leden danig huisgehouden. Hier hebben we er ook wat last van gehad, maar dat heeft toch niet veel betekent." „De ziekte? Een besmettelijke?" De waard hangt dan. breedvoerig, een heel tafereel op. Uit Silezië zyn toen zo veel verhalen overgewaaid, dat er wel een uur mee te vullen zou zyn. „Jonge en oude mensen, allen stierven. By duizenden zyn ze gestorven in Oost- Duitsland. In Polen en Rusland misschien wel bij millioenen", overdrijft de man, die lustig zijn pijp rookt, als vertelt hij van een feest. „Je kent zeker in Liegnitz geen men sen?" „Een paar. De vlotjagers komen hier op gezette tij'den. Elke dag kunnen ze weer komen. Is het wat laat op de dag, dan leggen ze hier aan eri de volgende morgen verder. Je hebt er Landman „Ja", knikt de wandelaar. „En dan ken ik Liszman. Maar andere namen weet ik niet." „Is er niet een Weishaupt by?" is de gretige vraag. „Weishaupt? Neen, die naam heb ik nooit gehoord. Maar het kan wel. Er zijn zoveel van die kerels. Allemaal komen ze ook niet hier. Ze slapen op de vlotten, dat weet je misschien?" „Ja, ja, 'k weet er alles van." Juist, als de nieuwsgierige waard, die achter de vreemdeling een hele roman zoekt, welke hem mogelijk voor tal van avonden pratensstof geven kan, een nieuwe vraag stelleh wil, komt Lotte terug; ja, 't is zo. Christiaan Junger rijdt morgenochtend vijf üur af naar Bunzlau De vreemdeling kan er nog bij. Er zyn twee passagiers" meer. „Dat komt prachtig uit. Dan logeer ik vannacht hier. Gaat dat?" ^Vanzelf, 't Is hier voor de gaande en komende man. Lotte, wijs de sinjeur zijn kamertje." Jochem is blij; even van de praatgrage waard verlost te zijn. Zijn hoofd staat ei niet naar om allerlei bizonderheden, die over het algemeen niets om het lijf heb ben, te vernemen. Het verhaal van de „ziekte!' heeft herri verontrust. Ook in Liegnitz hééft de engel des doods met zijn zeis gezwaaidHoeveel van de zijnen, wie zijn er gestorven? Zal hij veel ledige plaatsen vinden? Spoedig zal hij meer enhet rechte weten. Hij nadert het doel van zijn verre tocht, die nu al enkele weken heeft ge duurd. Wel heeft Sinjeur Persij hem vol doende reisgeld meegegeven, zodat hij gebruik heeft kunnen maken van dili- gencedienstén tussen de grote plaatsen, maar in vele gevallen heeft hij moeten Bovendien heeft hy een omweg moeten maken, .om in Hessen de familie Lemar- que op de hoogte te stellen. Een van dè anderen nam op zich naar Hamburg te gaan, om daar te weten te komen, of hij nabestaanden van Leo Barnstein ont moeten kon. Hessen heeft Jochem drie dagen ge kost. Hij liep dezelfde weg naar de tapijt- fabriek als negen jaar geleden, toeh hij zijn diensten als schoorsteenveger ging aanbieden. O Hy vroeg de directeur te spreken en werd naar hetzelfde vertrek gevoerd als toen. Het enige verschil was, dat er nu twee heren zaten: vader en zoon Le- marque. De zoon leek sprekend op Ar thur hij kon zijn tweelingsbroer zijn. Stomverbaasd was mijnheer Lemarque senior geweest, toen hy zich bekend maakte als de schoorsteenveger uil Silerië. weet mijnheer er nog van? Inder daad wist Lemarque er nog van. Hij er zijn vrouw hadden nog vaak met elkaar over die jongen gesproken. Maar - zou hem nooit herkend hebben. De jaren veranderen een mens ook van uiterlijk, doch dit- ja, wat moest hij zeggen, ttit was heel frappant. Jochem heeft hem toen spoedig op de hoogte gebracht, waarmee alles verklaard was. By informatie bleek hem,, dat vrouw Lemarque ook nog in leven Hoe heerlyk zou het toch geweest zyn, als Arthur. maar neen, daaraan mocht hij niet denken.'Je mag niet wyzer wil len zyn" dan God, heeft Arthur gezegd, een paar dagen voor zijn dood. Zo. leefde mevrouw nog? Hy zou haar graag willen spreken, te samen met mijn heer. Ja, hy kon de verbazing van mijn heer begrijpen, maarze hadden na tuurlijk nooit iets meer van hun zoor Arthur vernomen? Natuurlyk niet, nu hi. kon van hem vertellen. Nog nooit heeft Jochem iemand zó var zijn stoel zien springen als de tapyt- fabrikant, die overigens de middelbare leeftyd al ver te boven was. De zooi als vastgenageld aan zyn stoel, ook al van louter verbazing. „Weet jy iets van myn zoon Arthur! „Al die jaren in Palestina waren w aan elkaar vastgeklonken. Hy behoorde ook tot de bevrijden. Maar onderweg hy vredig in Christus gestorven. In Italië hebben we hem begraven (Wordt vervolgd) de H. Ryndyk. De huurprys zal f 6.10 zyn en het exploitatietekort f 1937 per jaar. In afwijking van het oorspronke lijke plan zullen de dwarsstraatjes klinkers gemaakt worden. De voorz. antwoordde op een vraag van de heer Kraan, dat B. en W. zich plicht achten, alles' te doen om de ge varen van morele aard en van de volks gezondheid te voorkomen. Steeds lijker worden de toestanden. Jonge ge zinnen, in kleine huisjes begonnen, kun nen bij gezinsuitbreidingen niet langer zo blijven wonen en de voorzitter achtte eenl uitgave van f2000 per jaar alleszins ge rechtvaardigd. De heer Schinkel voerde aan, dat hetj tekort per huis by deze bouw veel lager ligt dan by de vorige. De heer Van derj Ploeg vond het onverklaarbaar, dat men nu nog bezwaren maakt tegen woning bouw. Hierna werd met algemene stemmen: besloten aan de woningbouwvereniging! „St. Willibrordus" medewerking te ver lenen, een straat aan te leggen en op-j dracht té geven voor het maken van een rioleringsplan aan de H. Ryndyk; Na rondvraag volgde sluiting. De passagierslijst van het m.s. „Sibajak" (vermoedelijke aankomst te Rotterdam 18 April; 718 ter inzage op ons bureau Hogewoerd 103.| VOETKUNDIG INSTITUUT „CINDERELLA" OOK VOOR SCHOENEN RIJNSBURG LEIDEN Spreekuren voor Leiden, L,ange Mare 41, dagelijks van 9—11.30 uur. 's namiddags I 25 uur Telefoon 21898. Assistente: MEJ N KORTEKAAS. Ktinsl en Letteren T oonkunstconcert Ethel Bartlett en Rae Robertson Ethel Bartlett en Rae Robertson beiden voortreffelijke pianisten en hun samenspel beantwoordt aan de hoogst denkbare eisen. In technisch opzioht dit samenspel volmaakt; in het snelst® passagewerk is niet de geringste oneffen heid te bespeuren. Beide kunstenaars hebben hun toucher geheel aan elkaar aangepast en in hun opvattingen zyn zy geheel één. Met onverdeelde bewonde ring hebberf' wy deze pianisten be luisterd, die vooral van Scaramouche van Milhaud, van werken van Arensky en van een Gavotte van Gluck meesterlijke vertolkingen gaven. Dat dit prachtige musiceren ons toch niet in allé opzichten heeft bevredigd* komt, ómdat wy tegen het musiceren op twee vleugels artistieke bedenkingen heb ben. In een recensie kan hierop natuur lijk moeilyk worden ingegaan. Natuur lyk groot succes voor de beide kunste naars, die gulweg drie toegiften gaven. Hennie Schouten. Sfeer in 't gezin? De Nieuive Leidscheer in in/) Cia van Boort In de serie kunstavonden, waarop de Oranjevereniging te Oegstgeest de inwo ners dit seizoen verrast, troffen we gister avond in de zaal van „Endegeest" wel een zeer byzondere en weinig gekende kunst aan. namelijk die van het poppen spel Het was de poppenkunstenares Cia van Boort, die met haar helpster Lenie Nouwens voortreffelyk spel te zien gaf. Cia van Boort, die tekenen, beeldhou wen en muziek studeerde, vervaardigt poppen, kléding, decors en teksten alle zelf. Dit. naast het fyne en uiterst tech nisch bewegen der poppen, plaatst ons niet voor de alom bekende poppenkast, maar doet tereoht Rico Bulthuis in zUn werkje „Poppen-theater" de opmerking maken „Zoals Cia poppen beweegt is on- geloofiyk. Technisch behoort haar pop pentheater tot de beste ter wereld". Voor de pauze zagen we de Faust-sage van Waardenburg, zoals deze in haar „oer-vonm" heden ten dage nog in dit dorp wordt verteld Hierna een aller aardigst gedeelte uit het boek van Peter Crassaerts, waar we de dorpskleermaker Peerke Kustermans. die tevens wekkers repareert, het dorpsmeiske Siska zien beetnemen, omdat ze zelfs op Zondag met een achterlopende wekker durft t® komen. Al met al een zeer gewaardeerde avond. De O. V. liet haar dank voor het gebo dene vergezeld gaan van bloemen voor beide dames. J. A. H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2